in het gezicht van den strijd. Van hef Vaficaan. UIT DEN OMTREK. DAMIAATJES VRIJDAG 10 MF.I I9f 45ste JAARGANG No. 14146 ?ER KWARTAAL 3.25 PER WEEK 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57l/2 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD öit nummer bestaat uit 3 bladen Wij hebben in het vorige artikel vrij duidelijk gezegd welke meening wij hebben over de splitsing in de Katholieke partij. Wij hebben dat expresselijk vrij po itief gedaan, omdat wij niet wenschten te worden misver taan in en bij het geen wij verder gaan zeggen. daad zal worden gesteld, wij achten dus de gevolgen met meer te keeren. Het is nu naar onze meening zaak, ter wille van hooge en misschien de hoogste Kath. belangen, dat het beste beentje worde voorgezet om zoo min mogelijk te verwijderen. Üi mag niet worden verstaan of uitgelegd als een soort officieuse toenadering. Dit toch bedoelen wij geenszins. Maar wij en ook zij bedenken straks, dat men kan strijden op zeer Afschillende manieren. Men kan op dit terrein krijgen een bitteren strijd en een vreedzamen strijd. De eerste verwijdert altijd, de tweede kan zelf toenadering brengen. Wij doen ons best bij al datgene wat thans gaande is de zaken zoo goed en zoo volledig, mogelijk te vol gen en dan ontmoeten wij hier en daar klanken welke op ons een pijn lijken indruk van persoonlijke be strijding maken. Wij gelooven wel, stellen dit steeds bii eigen bestrijding voorop, (waarvan wij ook weten te spreken), dat het lang niet altijd zoo erg wordt bedoeld als het wordt geuit, maar wij durven waarschuwen voor een dusdanige me thode. Laat men, nu men toch de daad heeft gesteld, het Kath. volk eens 80e£l en liefst geargumen- ena Zn^>en hetgeen de Kath. partij gedaan öeer'nl> a'Z0° verkeerd hee^ !-aat men desnoods in de positie °men om het zelf eens anders en beter te doen. De praktijk, ook wij hebben veel et schade en schande geleerd, is .P dit terrein de allerbeste ieermees- teresse. Indien wij alleen te beslissen had- e'L wij zouden nog geen oogenblik arzelen en al de betweters direct 2® leiding van Lands, Provincie en ^jadszaken willen geven, althans als "'t zonder noemenswaardige directe ®chade voor het algemeen belang kon gebeuren. Wij houden het er voor dat zelfs Pnvaat docenten zouden moeten er- taf1?6"' achter een schrijf cel in een of ander studievertrek 1 ahkehjker is te theoreticeeren in te doen Wij zeggen dit geens- t uit .en soort zelfgenoegzaam heid nopens partij en Regcering tot welke richting wij ons voelen aange trokken. Maar vooral, omdat de ondervin ding ons leerde, dat de ideëngang, wil men „de richting in de politiek", niet gemaakt wordt door een paar personen, zelfs niet door een geheele partij. Dit alles houdt verband en is het gevolg van een ontwikkelingsstadium waarin de maatschappij op alle ter rein verkeert, het is het logisch ge volg van de vorderingen waartoe de evolutie is gekomen. De leiders kunnen die ontwikkeling leiden en in goede banen of bedding brengen. Welnu degenen welke er rekening mede houden wat in het verleden is gebeurd, zullen moeten erkennen, dat in dien tijd is gedaan wat noodig was en daarnaast, dat de bakens zijn en werden verzet toen het getij ver liep. Dit alles moet bij de overtuigden welke geloof hebben in het goede be leid, zoowel uit het verleden als voor de toekomst, tot gerustheid stemmen. Zij mogen getuigen, dat de plicht is gedaan en zal worden gedaan, niet meer maar ook niet minder. Indien wij dit het Kath. kiezerscorps voorhouden, dan kunnen wij anderen, ook eigen geloofsgenooten, laten pro- pageeren hetgeen zij wenschen. Voor ons is het een uitgemaakte zaak, dat een dusdanige methode zelfs op hen een weldadige uitwerking moet hebben. Voor ons is het thans zaak om ver zamelen te blazen. Het gevechtsfront op het politieke terrein is er niet gemakkelijker op geworden. Wij hebben thans nog naar eene zijde meer te zien dan naar de vele kanten waarnaar wij bij een eenheids front onze blikken hadden te vesti- gen. Wij hebben genoeg vertrouwen in de disciplinaire kracht van ons georga- ni e^rd Kath. leger dat wij desniet temin met vertrouwen den strijd te gemoet gaan. Dé Katholieken van Nederland bedenken dan, dat het nooit moeilijk was om in een zegevierend leger de vlag trouw te blijven, maar dat de goede soldaat zijn aard toont op het oogenblik dat het leger in moeilijk heden verkeert. In die positie en voor die positie staan wij thans. Daar zal van ons uithoudingsver mogen veel worden gevorderd, vooral van het kader. Eén misstap van de leiding, kan voor het geheel groote gevolgen heb ben. Laten wij allen dan ook voorzich tigheid, aan beleid en tact paren, misschien zwijgen als de tanden ram melen, omdat in het gezicht van den strijd slechts één doelpunt is, n.m.l. de eervolste overwinning. 's Bosch. M. KRIJGSMAN. HAARLEM. Van onze Rechtbank. VAN ONS KANTONGERECHT. Onze Singels en Grachten. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens fabrikanten. Burgerlijke Stand ARLEMSCHE JE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: EUCHARISTISCH CONGRES. Alen bericht ons uit Rome: Als voorbereiding voor het a.s. Eucharis- ..sch congres. 2429 Mei, had heden, Zondag, een indrukwekkende plechtigheid plaats in de kerk van Gesn. Duizenden en duizenden kinderen van de Romeinsche katholieke instituten en pensionaten naderden daar te samen lot de H. Tafel, om van God het welslagen van het congres af te smeeken. In den namid dag kwamen alle kinderen in de kerk we der bijeen, om gezamenlijk in gebed en zang den verborgen God te smeeken voor het a.s. congres. Maar niet alleen de kinderen, ook de mders waren meegekomen, en de groote kerk was geheel gevuld met een devote schare, één in gebed met de kleinen, die daar geknield lagen voor het Allerheiligste increment. Tussclien een groot aantal waskaarsen, tusschen een schitterende electrische ver lichting troonde daar de Groote Vriend der kleinen, die baden en zongen tot stichting der talrijke aanwezigen. Een heerlijke gedachte de kleinen zoo e laten bidden voor het welslagen van een werk, voor het wereldfeit van het toekom stig Eucharistisch congresl Reeds is men Ie Rome druk in de weer om alles te regelen en, gelukkig idéé, van uit de Katacomben waar de eerste Chris tenen reeds hun geloof in het Altaarge heim uitdrukten, zal de processie vertrek ken naar Sint Paulus, langs de straat der Zeven Kerken, geheiligd door de voetstap pen van zoovele martelaren voor ons H. Geloof. Aan den gevel van de basiliek van Sint Pieter is men reeds bezig de inrichtingen voor de grootsche verlichting aan te breu ken die hel congres zal sluiten. Alles voorspelt dat het 26ste Eucharis tisch Congres, het eerste na den oorlog, buitengewoon zal gelukken en rijpe vruch ten zal afwerpen voor de bevrediging van harten en geesten onder geheel de mensch- heid. H Zoo lekker als tulband, is FRANKEN's MELKBROOD Steun aan Rusland. De door het subcomité tot steun der hongerenden in Rusland georganiseerde feestmiddag voor de kinderen, die een „pakket" gebracht hadden bij het sub-co mité ter verzending naar Rusland, mat* uitnemend geslaagd heeten. Woensdag middag mochten zij allen in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging" komen- waar door de directie van het bioscoop theater „De Kroon" een bioscoop-voor stelling gegeven werd. Nu, de kinderen amuseerden zich kostelijk. Ze genoten volop en daardoor zullen ze de teleurstel ling van een paar weken geleden wel ge heel vergeten hebben. De getroffen regeling was uitstekend- De kinderen waren in drie groepen ver deeld, waarvan voor de eerste de voor stelling om kwart over een begon. Elke voorstelling duurde ongeveer een uur en tusschen twee voorstellingen werd eenige tijd gepauzeerd. Alles verliep dan ook in de beste orde- Omstreeks een uur of zes was de laatste voorstelling geëindigd. Faillissementen, In 6taat van faillissement werden ver klaard 1. A. Hormkes, wonende te Zandvoort, Koatveriorenstraat 81, R. 0. Mr. H. v. Loghem do Jo3selin de Jong, Curator Mr. M. van l'oulon van der Koog. 2. H. C. van Diepen, vroeger wonende te 's-Gravenhago, thans te Zandvoort, Joh. Metzgerstraat 2, R. 0. Mr. IR v. Loghem do Josselin do Jong, Curator Mr. M. van Toulon van der Koog. Vernietigd werden de faillissementen van: 1. 0. P. Seldenrijk Ji.-, slager, wonende te Pminerend, uitgesproken bij vonnis dézer Rechtbank d.d. 2 Mei 1922. 2. J. J. II. Suurendcmk, expediteur. wonende te Haarlem, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 25 April 1922. Opgeheven werd het faillissement van G. J. Nieuwpoort, winkelier, wonende te Santpoort, gem. Velsen, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 2 Mei 1922. Gehomologeerd werd het accoord in het faillissement van P. M. Geele, make laar, wonende te Bloemendaal, (15%), terwijl in het accoord in het faillissement van Wi H.. Bouwmeester, gemeentebode te Haarlem, geen 30% maar 100% zal worden uitgekeerd, aan concurrente- en preferente credieten. Hooger beroep. Hooger beroep werd aangeteekend door H. S. te Haarlem, ter zake „eenvoudige beleediging" veroordeeld tot eene geld boete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis. Besmeitelijke ziekten. In de week van 713 Mei is tej Haarlem 1 geval van buiktyphus en 1 van diphtherias voorgekomen. Een nieuwe boekhandel. In perceel Zijlstraat 91, waar voor heen de zaak van den heer J. F. Cre- mer gevestigd was, heeft de heer P. van Akkeren, die vroeger een boek winkel in Amsterdam had, thans een boekwinkel geopend. Het perceel is geheel verbouwd en uitnemend ge schikt gemaakt voor de tegenwoordige zaak. Op elke verdiep» ig zijn groot© stellages gemaakt, welke ontelbare massa's boeken, nieuwe zoowel als twee-dehiandsche, torsen. Alle soorten zzijn er vertegenwoordigd: ernstige studieboeken, boeiende romans, span nende jongens- en meisjesboeken, aar dige kinderboeken, alles is er in ruime mate vertegenwoordigd. Alle boeken zullen gecatalogiseerd wor den. Iedereen heeft vrijen toegang tot de zaak, zonder verplichting tot koopen. N. V, Haarlemsche Sodafabriek. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Haarlemsche Sodafabriek zijn de balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd en is de heer J. W. A. Beijne3 als commissaris herkozen. Commissie van Overleg. Men schrijft ons: De Commissie van Overleg voor de Werklieden vergaderde Maandag 15 de zer onder leiding van haren voorzitter Mr. 3. B. Bomans. Goedgekeurd werd een drietal voorstel len tot nadere regeling van de positie van enkele werklieden van verschillende be drijven, alsmede een wijziging in den dienst van eenige werklieden van het gem. gasbedrijf, als gevolg van de reor ganisatie van dat bedrijf. Besloten werd Burgemeester cn Wet houders te adviseeren, om jeugdige werk lieden, die in het huwelijk treden, te plaatsen in de eerste loongroep, aanne mende, dat de gemeente Haarlem ook aan de laagst gegroepeerde arbeiders een loon betaalt, waarvan zij onder de tegen woordige omstandigheden met een gezm leven kunnen. Een voorgestelde dienstregeling voor het personeel der gem. duinwaterleiding werd aangehouden, met de bedoeling, dat daarover zal worden geadviseerd door een speciale commissie, gevormd uit de personeelscommissie der ambtenaren aangevuld met een tweetal werklieden. Bij de uitgebreide rondvraag, welke na de behandeling der agendapunnten de vergadering nog geruimen tijd bezig hield, kwam o.m. ter sprake de vaststel ling van een straatmakers-tariefloon bui ten overleg met de organisaties, waarop de aandacht van Burgemeester en Wet houders zal worden gevestigd. Ten aanzien van een wijziging der wachtgeldregeling legde de voorzitter na mens Burgemeester en Wethouders een gelijke verklaring af als in de laatsfge houden vergadering der ambtenaren, dat n.l. het college het oogenblik voor een wachtgeld-herziening niet geschikt acht, terwijl ze bovendien, gezien uit het oog punt van het belang der werklieden niet urgent is, daar het streven voorzit, even tueel overcompleet personeel zooveel mo gelijk in geschikte functies bij andere diensten over te plaatsen en bovendien de personeelsreserve, van hoe geringen omvang ook, een betere oplossing voor dergelijk personeel biedt dan het plaat sen op wachtgeld. Totdat de positie van het bij de P. E. G. E. M. werkzaam gestelde personeel van het gem. electricileitsbedrijf definitief zal zijn geregeld zal zoo verklaarde de voorzitter als commissaris van het pr°" vinciaal bedrijf, de detacheeriug van het personeel blijvende in het dienstverband der gemeente, wel verlengd worden. De instelling van een stortingsdienst om het gemeentepersoneel en andoren door geregelde stortingen b.v. de belas tingbetaling te vergemakkelijken is in ge vorderden staat van voorbereiding: ze wordt alleen opgehouden door omstan digheden, onafhankelijk van den wil van Burgemeester en Wethouders. De organisaties drongen op spoed aan om de belastingbetaling te vergemakke lijken. De Directeuren verklaarden zich bereid, in afwachting der definitieve regeling, door vrijwillige loonkorting de werklie den hierin tegemoet te komen. Ten slotte werd spoedshalve bij voor baat gunstig geadviseerd over een ont werp dienstregeling der Gasfabriek, het welk op den dag der vergadering Burge meester en Wethouders zou bereiken Zitting van Donderdag. De slechte vriend. De 18-jarige K. F. was al f4 jaar in betrekking bij den kruidenier P. R. te Bloemendaal. Hij gedroeg zich netjes en paste goed op, deed zijn plicht in elk op zicht. In Januari van dit jaar kwam er nog een bediende bij. Dat was de 17-ja- rige H. W., die echter een slecht vriend voor F. bleek te zijn. Want sinds W. in betrekking was, ging het niet zoo goed meer met F. Deze was geheel-onthouder, maar W. haalde hem over, daarvoor te bedanken. Er deden zich kleine oneerlijk- heidjes voor in de zaak en op een Zon dagavond, toen F. dronken was, sprak men af er met geld van den baas van door te gaan. Den volgenden dag kreeg F. 120 kwitanties te innen en 80 wissel geld werd 'm meegegeven. Doch in nucli- teren toestand des Maandags zag bekl. in, dat het niet mocht, maar toen haalde W. hem over, de gemaakte afspraak te houden en met het geld van den baas vertrokken do twee jongens naar Duitsch- land. Maar ze hadden geen faciliteiten en werden opgepikt, brachten een maand door in de gevangenis en keerden toen in armoe weer naar Holland terug. F. moest zich nu verantwoorden en W„ die gedetineerd is, moest getuigen. De patroon, die F. trouwens weer in dienst heeft, getuigde goed van hem. Sinds een paar weken betaalt hij nu 5 terug, om de fout te herstellen. Een en ander in aanmerking nemende, vorderde het O. M. een voorwaardelijke straf van 6 maan den met een proeftijd van 3 jaar, onder voorwaarde dat al liet geld wordt terug betaald en hekl. geen alcoholhoudenden drank gebruikt. Afpersing. Th. T. stond terecht, beklaagd van af persing bij een sigarenwinkelier in de KI. Houtstraat. De eiscli luidde 1 jaar ge vangenisstraf. Hooidacte-examca. Zij, die zich aan het examen voor de acte van hoofdonderwijzer, waarvan het schriftelijk gedeelte op 30 Juni e.k. zal plaats hebben, terwijl het mondeling on derzoek op 14 Juli d.a.v. zal aanvangen wenschen te onderwerpen, gelieven' zich vóór 1 Juni e.k. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen. Zij, die bij herhaling van het examen binnen 2 jaren na hunne afwijzing niet op nieuw geëxamineerd wenschen te worden in die vakken, waarin zij bij het laatste vrceger afgelegde examen ten minste het cijfer 6 hebben verkregen, gelieven hier van mededeeling te doen aan den voor zitter. De voorzitter der commissie te Haar lem is de heer C. van Buysen, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar te Alkmaar. „St. Ct. De school in het Kleverpark. In het Kleverpark gaat een adres rond om van de openbare 'school in het Kle verpark een opleidingsschool te maken, Toonkunstenaarsieest. Op 10 en 11 Juni wordt hier ter stede de vergadering van de Toonkunstenaars- vereeniging gehouden, die gepaard zal gaan met muziekfeesten. Bij deze feesten zullen oorspronkelijke werken van Ne- derlandsche componisten uitgevoerd wor den. Rapalje-partij. Dinsdagavond is in Haarlem opgericht een Rapalje-partij. Besloten werd op in den loop dezer maand een groote openbare vergadering te beleggen, waarin de candidaat voor de Tweede Kamer, Klaas Driehuis, doel en streven dezer partij uiteen zal zetten. Lijst van instellingen van Weldadigheid. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat door hen bij besluit van heden het Correspondentschap Haarlem van het Nationaal Fonds tot ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen der in Nederlandsch-Indië gevallen militairen is ingeschreven op de lijst van instellingen van Weldadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet. Personalia. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van de B.-K. Vacantie Kolonie te Haarlem, den Z. E. Heer J. P. Reijnenberg, pastoor )H. Antonius) en van het Kruisverbond te Noordwijkerhout den W. E. Heer W. Pol der, kapelaan aldaar (H. Joseph). Kerkconcert Cahier. De zangeres, mevrouw Charles Cahier, die op een der concerten van de Haar lemsche Bachvereeniging in het afgeloo- pen seizoen zoo'n buitengewoon succes behaalde, zal a.s. Maandagavond met den organist George Robert een kerkconcert geven in de Groote Kerk. De zangeres zal liederen ten gehoore brengen van Beethoven, Bach, Handel, Gevaert, Bizet, Strauss, Schubert en Mahler. De organist zal solowerken spe len van Brahms, Bach en Hendrik An- driessen. Om over de prestaties van bovenge noemde solisten uit te wijden, lijkt ons overbodig. Moge het kunstlievend publiek door zijn groote belangstelling Hbt toonen op prijs te stellen, dat een zoo groote zan geres en zoo veelzijdige kunstenares ons in het kerkgebouw laat genieten van haar hooge kunst. JVure Hik'brand's Nurks vanmorgen in do zaal van het Kantongerecht ge- woest, dan had hij met alle recht over de zaken welke er behandeld werden. kunnen spreken als „niet veel saecks". Van kleine overtredingen was er nog al wat, tot vervelens toe. Zoo wat geen •enkel loonde de moeite van noteeren. J. K. van Santpoort werd echter nog een onaangename dag bezorgd, door een eisch tegen hem van f 1000 boete of 20 dagen hechtenis, wegens overtreding der Huureommissie-wet. Geen kleinig heid, een papiertje met een rood rug getje te moeten missen! H. H. v. B. werd ook niet verblijd. Hij had een hoeveelheid sterken drank in huis en verkocht daarvan zonder ver gunning. Eerst had hij bekend, doch die bekentenis later weer teruggenomen. Hij was toen op zijn manier eens „flink" opgetreden tegenover den veldwachter. De ambtenaar van het O.M. vond dit niet sympathiek en vroeg daarom den strengen eisch van 3 dagen hechtenis. v. B. keek niet leuk, toen hij de zaal uitging. Tentoonstelling. In de Modevakschool aan de Wilhel- minastraat is een tentoonstelling gehou den van dames- en kinderkleeding, door leerlingen der school vervaardigd. Al het werk getuigde van de vorderingen, door de leerlingen in het vervaardigen van rokken, mantels, ondergoed, e.d., gemaakt De fraaie afwerking viel bijzonder op. Al het tentoongestelde was in de laatste maand vervaardigd. Verschillende mooie bloemstukken, welke bij deze gelegenheid ontvangen werden, sierden de tentoonstel ling, welke door een groot aantal bezoe kers, bezocht werd, op, Stembureaux. De Raad heeft de volgende aanwijzing der Stembureaux voor eventueele stem mingen ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeente raad voo rhet tijdvak 1 Juli 19221 Juli 1926 gedaan. KIESKRING L le Stemdistrict (Raadhuis). Voorzit ter: De Burgemeester (ambtshalve). Tot vervanging van den Voorzitter wordt aangewezen Mr. A. Bruch; le lid J. O. Caderius van Veen, 2e lid J. Wessels. Plaatsvervangende leden J. M. W. A. Thomeer, P. Kalbfleisch, 0. H. Vogel zang en Mej. M. G. Ooelen. 2e Stemdistrict (School U.L.O., Jacob- straat 2). Voorzitter W. A. J. vau de Kamp, le lid J. P. Nuijens, 2e lid H. Th. J. A. Coebergh. Plaatsvervangende leden J. N. v. d. Weiden, A. van Eke- ren, A. Heins en Mej. J. M. E. van Baer. 3e Stemdistrict (Scholen 3 en 4, Boter markt 3rood). Voorzitter E. Keerwolf, le lid H. Hospes, 2e lid J. H. Albers. Plaatsvervangende leden G, Velu, P. Schaft, Mej. A. J. Hospes en Mej. J. G. van Duijn. 4e Stemdistrict (Scholen 17 en 18, Wilhelminastraat 43A). Voorzitter Mr. P. M. Hagemeijer, le lid P. O. Bruijn, 2e lid Mevr. E. van Dam-Cohen. Plaats vervangende leden J. H. G. Nachtweh, J. A. Broere, 0. Minderhoud en J. Schotman Jr. 5e Stemdistrict (Scholen 3 en 4, Bo termarkt 3rood). Voorzitter M. H. Groe- nendaal, le lid S. Heijblok, 2e lid J. P. P. Kloppers Jzn. Plaatsvervangende leden E. Verwaal, W. Eehres, Ed. A. van Bilderbeek en Mej. 0. O. O. Sta- venuiter. 6e Stemdistrict (Scholen 17 en 18, Wilhelm nes r.tat 43A). Voo.zi s'er Mevr. )M. Maarschall-Kornin, le lid Ph. M. Sigling, 2e lid R. Haverschmidt. Plaats vervangende leden N. Bakker, J. N. Hensen, J. P. Boer en Mej. A. M. Camman. 7e Stemdistrict (School U.L.O., Ja- cobstraat 2). Voorzitter L. J. 0. Poppe, le lid: J. J. Klimbie, 2e lid J. Mulder. Plaatsvervangende leden: J. Kuijper, B. Schaap, H. Oderkerk en Mevr. A. A. van 't Slot-Schultze Kool. 8e Stemdistrict (School U. L. O., Ja- cobstraat 2). Voorzitter: Mr. M. Slingen- berg, le lid, F. L. Nix, 2e lid, J. J. Francken. Plaatsvervangende ledenJ W. de Vries, E. H. Dik, J. A. J. Nol- thenius en J. Dammers. 10e Stemdistrict (Scholen 25 en 26 Leidseheplein 33). Voorzitter: J. O. van Ommeren, le lid, D. J. A. Vrijdag, 2e lid, L. van der Have. Plaatsvervangende leden: D. van der Want, H. F. Lijnbach, H. Fekkes en Mej. J. Hissink. 10e Stemdistrict (Scholen 25 en 2f Leids-hsplein 33). Voorzitter: W. Lame- i'us, le lid, L. J. Raadersma, 2e lid, W. A. Houtschilt. Plaatsvervangende le den: J. F. Bekers, W. 0. Kloos, H. W. ten Kate en Mevr. A. F. G. Snel- Vlekke. 11e Stemdistrict (Scholen 7 en 8, Leid seheplein 36 rood, gymnastiek lokaal). Voorzitter: M. L. A. Klein, le lid, S. de Groot, 2e lid, Th. J. Schoorl. Plaats vervangende leden G. Bollebakker, P. Reitsma, D. de Boer en Mevr. A. Bunte-van Amstol. 12e Stemdistrict (Scholen 7 en 8, Leid seheplein 36). Voorzitter: K. Kingma, le lid, H. M. E. van Dobben, 2e lid, P. 0. J. Brosi. Plaatsvervangende leden: W. Hilarius, Jos. J. A. van Liemt, Mej. F. H. van Egmond en Mej. M. J. Doneker. 13e Stemdistrict (Scholen 7 en 8, Leid seheplein 86). yoorzitter: L. Mood, le o o Het warme weder is nog zelfs niet in het land of reeds beginnen de klachten weer over stinkende grachten en singels. Hei zijn jaarlijks terugkeerende beproevingen voor allen die aan den waterkant in onze stad wonen. De stink, die uit ds wateren opstijgt moge allicht niet zoo schadelijik voor de gezondheid zijn, onangenaam is zij zeer zeker. Wij kennen personen, die aan een onzer singels of grachten wonen, die doorloopend last van hoofdpijn hebben. Een andere pijniging is, dat nimmer de vensters van slaapkamers of woonkamers kunnen worden opengezet. We zullen dus dezen zomer weer gaan aandringen op uitbaggeren van onze sin gels en grachten, op overleg met Rijnland om toch vooral goed te spuien en op wat nog verder voor goede raad ter tafel zal worden gebracht. Is er geen radicale* oplossing? Kunnen de Schotersingel en Kloppersiu- gel niet worden gedempt? Wat een praclit-boulevards zouden die opleverenl En onze grachten: Leidsche Vaart, Nieuwe Gracht, Bakenessergracht, Burgwal en an dere singels? Kunnen die ook niet dicht? Wat 'n pracht-boulevards ook daar cn wat 'n ideale werkverschaffing!! Doch ik hoor al de bergen bezwaren, die aangevoerd worden. Rijnland zal er tegen op komen, hoe moet de afwatering van op deze grachten en singels loozende wateren plaats heb* ben, het kan niet in verband met de trek king van liet water bij het spuien, enz. Ik weet wel dat het vraagstuk niet één, twee, drie is op te lossen. Daar zal wat studie voornoodig zijn en andere rege lingen te treffen misschien. Wellicht kost een en ander wat geld. Maar dat het absoluut onmogelijk zou zijn alle of althans eenige onzer singels en grachten te dempen, nemen we voor alsnog niet aan. Het idee is een studie waard en zelfs ook geld. We worden bevrijd van stin kende, borrelende modderpoelen, en w« krijgen eenige pracht boulevards en mis schien ook nog wel aantrekkelijk en voordeelig van de hand te doen bouw» terrein. Barometerstand 768. Vooruit. OPGAVE VAN: lid, D. M. Gebhard, 2e lid, P. J. Weijen- bergh. Plaatsvervangende leden: J. Met selaar, L. J. Winnubst, L. Wiencke en P. Volger. 14e Stemdistrict (Scholen 9 en 10, Tempelierstraat 1). Voorzitter: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, le lid, F. L'. van Ammers. 2e lid, M. Scheer. Plaatsvervangende le:len: A. EL van den Berg, P. P. den Baars, 0. B. M. Se- gaar en Meij. L. O. Snijders. 15e Stemdistrict (Scholen 9 en 10, Tempeliersstraat 1 rood, gymnastieklo kaal). Voorzitter: Mr. A. R. Baas, le lid J. Wentholt, 2e J. O. Papelard. Plaatsvervangende leden D. Been, W. A'. van Dam, H. K. Junge en 0. D. (ka len. 16e Stemdistrict (Scholen 9 en 10, Tempelierstraat 1) Voorzitter: J. H. Wel- senaar, le lid W. J. 0. Wijsmuller, 2e D. Peereboom. Plaatsvervangende leden G. Hagen, J. H. de Vriend, N. J. Ger- harz en Mevr. H. F. G. Oostdijk-Roozeu» 1 (Zie vervolg 2e blad, Pag. 2., Ondertrouwd: 18 Mei, F. H. Essers en A. P. Vink. P. A. Kruijer en M. J. Somers. E. H, de Haan en W, F. Tap. P. Wiedijk en J. ten Hove. J. de Vos en J. C. W. Jacobs. M. J. Juur- sema en G. de Braai. J. T. de Moed en A. Koeman. H. J. Dyckmeester cn Jkvr. J. J. v. Lennep. Getrouwd: 18 Mei, J. Kuijken en Y. Possel. P. A. v. d. Grint en M. T. E. Hensi. S. J. Kuijper en A. J. v. d. Molen. A. J. M. Lennings en E. M. Smink. A. de Boer en J. A. W. Stöver. C. v. Damme en J. H. Koopman. L. Sabelis en G. J. Captijn. P. A. Mel- chior en E. v, Brederode. Geboren. 16 Mei, z. van A. E. v. d. Wateren-Roeland. 17 Mei, z. van A. A. de Zwart-Schrander. z. van H. v. d. Horst-v. d. Blom. d. van J. de Bats- Numan. 18 Mei, d. van E. J. Hartman- Meuleman. Overleden: 17 Mei, N. Hartland-Schaak, 76 ki Z. B. Spaarp^-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1