mm en'Trbeid. ÜIMTNIEUWS. 6E&. BUITENL. BERICHTEN. F' MF.KL1NDSCH" NIEUWS. LUCHTVERKEER. UIT ONZE OOST. DE MUITERIJ OP DE VAN CLÖON." Naar aanleiding van een interview, dat wij met luitenant Lindgreen, den commandant der van Medan naar Singapore opgeroepen militaire pa trouille, hadden, kunnen we, aldus de „Sum. Post," nog enkele bijzon derheden omtrent de muiterij op de „Van Cloon" mededeelen. Gedurende de reis van Belawan naar Singapore schijnen enkele slechte elementen, die onder de 550 uitge wezen Chineezen zaten, de anderen zoo opgehitst te hebben, dat al spoe dig van alle zijden gereclameerd werd, zonder dat daarvoor maar de minste reden was. Daarna zijn de oproer makers hun strooptochten over het schip begonnen. Speciaal de eerste ldasse-Chineesche passagiers moes ten het ontgelden. Door de patrijs poorten wrongen de Chineezen zich de hutten binnen, waar ze kaapten, hetgeen naar hun gading was. Eerst maakten de Chineeze passagiers van deze diefstallen geen melding, bang als ze waren voor deze gure elemen ten. Het getal oproermakers werd van uur tot uur grooter, daar de opstan dige Chineezen hun landgenooten dreigden met overboordwerping, ais ze niet mede amok maakten. Toen ging men over tot het for- ceeren van de ijskast. De zich daarin bevindende levensmiddelen werden overboord gegooid. De kapitein van het schip zag zich genoodzaakt handelend op te treden. Üit de bemanning werd een gewa pende post gevormd, die het gespuis naar het voordek terugdrong. Alle toegangen tot de verblijfplaats der uitgewezenen werden afgesloten. Met deze opsluiting waren de heeren nog veel minder tevreden, alles wat maar op het voordek aanwezig was om een stormloop op de hekken te houden werd gebruikt. Joelend en lawaaiend werd er met de zware balken, waar -anders het zonnezeil aan bevestigd wordt, getracht, de afsluiting te for- ceeren, hetgeen onder oorverdoovend lawaai, na diverse vruchtelooze po gingen, gelukte. Als wilden stormden ze naar voren. De waterleidingslangen werden opengezet, doch op de massa had deze wateruiteenspuiting betrek kelijk weinig succes. De kapitein, staande op de brug, het hachelijke van den toestand in ziende, toen de Chineezen hun hou ten etensbakken tusschen de passa giers slingerden, en zelfs naar de brug, loste enkele schoten onder de bel hamels, waardoor vermoedelijk een vijftal licht gewond werd. Of er doo den waren gevallen, kon onmogelijk geconstateerd worden, daar degene, die zich tusschen hen durfde wagen, het leven er bij ingeschoten zou heb ben. Zelfs de zieken en stervenden moesten in den steek gelaten worden, daar den dokter geen toegang werd verschaft en hij zeker door de revo- lutiekraaiers vermoord zou zijn. De scheepsbemanning werd bewapend en dag en nacht werd door haar pa trouille geloopen. Een gedeelte van de passagiers ontving eveneens vuur wapenen, daar de Chineezen reeds enkele malen een passagier de kleeren van het lichaam hadden getrokken. Nadat het afsluithek weer hersteld was, deden de Chineezen nog meer pogingen dit te verbreken, doch thans gaven de slangen stoom en gloeiend water, hetgeen een betere uitwerking had. Ze bleven ten minste waar ze waren. De beestachtigheid dezer belhamers laat zich indenken, als men nagaat dat de stervende kameraden, van uit het verblijfruim, met een smak op het voordek werden neergesmeten. Zoo spoedig mogelijk werden de ongelukkige slachtoffers door een ge wapende manschappenpatrouille weg gehaald en naar de ziekenzaal ge-' bracht. Gedurende geheel de reis stierven veertien Chineezen. Vanuit zee was de Engelsche politie gewaar schuwd, die direct bij aankomst te Singapore aan boord kwam en de ordehandhaving van de bemanning overnam. Terwijl de „Van Cloon" in de Sin- gapore-haven lag, stoomde steeds een politieboot om haar heen en was het ook de bemanning daarvan, die een Chinees, die overboord geworpen werd, redde. Toen de te Medan aangevraagde patrouille, onder luitenant Lindgreen, op de boot arriveerde, ging er een duivelsch gejouw op. Hadden de molesteerenden eerst gedreigd, het schip te zullen plun deren, als maar eerst de Eng. politie van boord was, ze hadden buiten den waard gerekend. Direct nadat de „Van Cloon" weer in volle zee was, zijn ze voortgegaan met hun beestachtig gedoe en werden weer stervenden naar boven gewor pen, die telkens door de militairen, onder leiding van luitenant Lind green, zelf, werden weggehaald. Ook het gegooi met de etensnappen werd voortgezet, zoo erg soms, dat de mili tairen hen uiteen moesten drijven, waarbij flinke klappen vielen. Zelfs de waterleiding op het voor dek werd verbroken, zoodat het water rijkelijk wegvloeide. Door snel in grijpen heeft men de leiding achter het voordek kunnen afsluiten en mislukte ook deze ergerlijke balda digheid. Twee dagen nadat Singa pore verlaten was, kwam een typhoon opzetten en gelukkig werden de Chi neezen bij massa's zeeziek. Anders zou het misschien met de bemanning en passagiers der „Van Cloon" slecht zijn afgeloöpen, daar ook de mili tairen er aan moesten gelooven en slechts zes geregeW hun plichten kon den vervullen. De rumoeriae stem ming onder de belhamers gws met dezen wervelstorm ineens geluwd en de reis heeft verder een kalm beloop gehad. Hongkong werd den 28sten Maart bereikt en liefst twee dagen later dan gedacht werd, tengevolge van den vreeselijken storm. In Hongkong gingen pl.m. 300 uit gewezenen van boord, die daar door de politie overgenomen en bewaakt werden. Na een oponthoud van 4 dagen koos het schip op 1 April weer zee en zette koers naar Swatow, waar de restee- rende 250 aan land moesten. Hier bleek bij telling dat 29 Chi neezen vermist werden, 14 waren er gedurende de reis gestorven, dus het tekort bedroeg 15. Men vermoedt nu, dat die 15 Chineezen niet aan de muiterij hebben willen deelnemen en gewoonweg in zee geworpen zijn. EERSTE KAMER. GEMENGDKlËUWS. KORTE IERICHTEN. almst is. Bovendien is de anti-Europee- -he stemming nog krachtig. DE TOESTAND IN DE STEENKOOL INDUSTRIE. Uil een mededeeling in het Engelsche l agerhuis van den minister voor het tiijnwezen Eridgeman bleek, dat een der 1 'rooiste bedrijven tot den bloei van vóór 1 cn oorlog is teruggekeerd. De minister orkfaarde, dat alle markten, verledeD Uar door de staking in de kolenmijnen crloren, teruggenomen waren en dat de Ijlt voer nu gelijk was aan dien van het iunslige jaar 19X3. A damson waarschuwde in dit verband Ie regeering, dat er een gevaarlijke stem- ring opkomt in de mijndistricten, waar Ie gemiddelde loonen 42 shilling per reek bedragen, hetgeen 60 pet. minder s dan vóór den oorlog. - EEN NEGER OP GRUWELIJKE WIJZE GELYNCHT. Reuter bericht, dat te Davis- toro in den Amerikaanschen staat Ge orgië een 15-jarige neger, gearresteerd regens moord op een vrouwelijke post- iole, op afschuwelijke wijze door de me- ligte werd gelyncht. Men martelde hem ierst een kwartier ,boven een langzaam 'uur en ondervroeg hem over zijn mede plichtige, een anderen jongen neger. Een tweeduizend man sterke menigte ketende len neger daarop aan een boom, stak ;le: vuuj, opnieuw aan en doorzeefde zijn lehaa.if" met tweehonderd kogels. De me- 'ligte ging daarna op zoek naar den rodeplichtige. Een rede houdend voor de Kamer ran Koophandel der Vereenigde Staten loeft Harding gezegd, dat de regeering niet wilde, dat de Amerikaansche nijver- loi.l werd vernield om den handel van i- iorj landen op te bouwen. De Ver- scnigdo Staten wenschen zich niet af- tijdig te houden, maar wij moeten (al- lus Harding) steeds zorgen, dat wij in »ns eigen land onze zaken op orde heb ben gebracht voor wij ons in groote vraagstukken in het buitenland mengen. De president zeide te twijfelen of er een wereldoorlog zou geweest zijn als Amerika had kunnen beschikken over een koopvaardijvloot evenredig aan het belang der regeering. De handel had veel to maken gehad met het te weeg brengen van den wereldoorlog en bij de vredesonderhandelingen was dit nimmer vergeten. Uit Washington wordt gemeld, dat president Harding aan een diner in het Witte Huis de voornaamste staalfabri kanten, den minister van Handel Hoo ver en anderen had genoodigd. Aan dit diner werd de afschaffing van den twaalf- urigen werkdag in de staalindustrie be sproken. Harding deelde aan zijn gas ten mede, dat de regeering niet voor nemens was zich met de particuliere be drijven te bemoeien, maar Amerika stond aan den vooravond van een groote in- dustrieele opleving. De eenige hoop op afschaffing van een buitensporig lan gen werkdag lag in een maatregel thans, alvorens het zakenleven met volle kracht wa3 hervat. Later deelde Gary namens de staal fabrikanten mede, dat allen bereid wa ren den twaalfurendag af te schaffen. Er werd een commissie benoemd tot re geling van deze aangelegenheid. In het Engelsche Hoogerhuis is dezer dagen een debat^gehouden over do wenschelijkbeid om meer dan tot dus ver o.'iicieele voorlichting te geven bij 't bezichtigen der musea, ten einde het bezcek te bevorderen. Een der „peers," lo. l Sudeley, gaf daarbij zelfs het denk beeld ia overweging, om in de National -Gallery muziek te doen geven! Esn inbreker, die in de gevangenis ran Parkhurst op het eiland Wight zijn straf ondergaan, heeft kans gezien te ontsnappen door een gat te maken in den muur van zijn cel, na de kalk met een breinaald of iets dergelijks verwijderd te hebben. Hij heeft er blijkbaar een week of drie over gewerkt en had de kalk vervangen door gekauwd brood. Om zijn ontsnapping niet dadelijk te doen opmerken, had hij de steenen uit het gemaakte gat zoo in zijn bed gelegd, dat het den schijn had alsof er nog ie mand in lag. Zijn gevangeniskleeren had hij laten hangen; vermoedelijk heeft men hem buiten van nieuwe kleeren voor zien. Er it een witboek nitgegeven bevat- tendo het rapport van een onderzoek naar de handelwijze van het armbestuur van Polar (Engeland) dat onlangs van zich deed spreken door zijn kwistige uitdeeïing van armenbedeeling. In het rapport wordt gezegd, dat door de po litiek van het armbestuur de bedeelden werden gedemoraliseerd en dat deze politiek er op berekend was, den prik kel van spaarzaamheid en vlijt te dooden. De steun, voor werkloosheid toegestaan, was vaak hooger dan de standaardloo- Eoa. Het rapport beschuldigt het armbe stuur ook van voortdurend toegeven aan do buitensporige eischen der werkloozen. Hef bestuur der Belgische telegrafie heeft met een transatlantische telegraaf- mantschappij een dienst tnsschen Brussel cu Ncw-York georganiseerd, welke het mogelijk maakt om in 15 minuten tijd een telegram naar New-York te zenden cn antwoord te erlangen. De dienst der ,,Rush"-telegrammen zal alleen functionecren op het uur van de opening der New-Yorksehe beurs, n.l. vaa 3 tot half zes. De telegrammen mcelen naar het telegraafkantoor worden getelegrafeerd. Het tarief is hetzelfde als voor dringende telegrammen. VERLENGING VAN PASPOORTEN. 1 'aar de ,Rsb." verneemt, zal zeer «aa-achüniiik met ingang van 1 Juni a.s. de mogelijkheid worden opengesteld pro de paspoorten voor het buitenland met er - jaar te verlengen. b.' kosten daarvan bedragen voor het do; ment van buitenlandsche zaken 5.50. ONTWERP-JACHTWET. De Ned. Boerenbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij nogmaals aandringt op aanvulling van het gewijzigd ontwerp-Jachtwet iin dien zin, dat de instelling van jach tichap pen wordt mogelijk gemaakt. UNIFIICATIE VAN ÏIET WISSEL RECHT. Een nnieuwe conferentie. Nederland is uitgenoodigd voorberei dende maatregelen te nemen voor het houden van een nieuwe conferentie tot unificatie van het wisselrecht. MR. v. GROENENDAEL. Het Limburgsche Kamerlid mr. dr. H. v. Groenendael geeft, naar „Het Zuiden" verneemt, een gelegenheidsblad uit, „Lim burgsche Courant" getiteld, waarin hij zich verdedigt tegen de indertijd door de Kamerclub en den Kiezersbond tegen hem gerichte aanvallen inzake de an nexatiekwestie. FORENSENBELASTING. De Eerste Kamer heeft Vrijdag zonder stemming aangenomen de wijziging der Wet tot verruiming van het belastingge bied der gemeenten (forensenbelasting). BESPREKINGEN OVER EEN STATION GRONINGEN. Op initiatief der Groningsche Kamer vanKoophandel en Fabrieken zullen be sprekingen worden gevoerd over de vraag, of het niet mogelijk en gewenscht is, dat de vliegpostdienst Amsterdam- Rotterdam Noord-Duitschland Gronin- aandoet, zoodat ook de handel aldaar in de gelegenheid is van dezen dienst ge bruik te maken. PATER C. VAN COLL. f Uit Paramaribo wordt het overlijden gemeld van den Zeeereerw. pater Corn, van Coll, den nestor van de R.K. Missie in Suriname. De overledene was 80 jaar. Vergadering van Vrijdaag 19 Mei 1922 Nog een korte openbare vergadering gisteren, welke in den aanvang tot een beftig verzet tegen behandeling van het eenige punt der agenda dreigde te leidendoch welk verzet spoedig werd opgegeven. Be forensen-Jewestie' Aan de orde was het wetsontwerp tot nadere wettelijke voorziening in verband met de tenuitvoerlegging van de wet van 30 December 1920. Men weet uit de stukken, hoeveel ver zet daartegen uit den boezem der Ka mer was gerezen; niet het minst omdat sommige gemeenten als Heemstede, Bus- sum enz., waar veel forensen wonen, zouden worden benadeeld, door wat de Regeering zelve heeft erkend als 'n fout in de structuur van de wet. De heer BERGSMA Y.B. meende te moeten waarschuwen tegen wat hij be schouwde als een overhaaste behandeling van een z.i. zoo belangrijke zaak. De Kamer die eerst gisteravond in het be zit kwam van het antwoord der regeering op het Voorloopig Yerslag, heeft zich niet voldoende kunnen voorbereiden. Dus mocht e.i. thans het ontwerp niet wor den behandeldaanhouding ware beter dan het thans te verwerpen. Spr. stelde voor het van de agenda af te voeren. Van vrijzinnig-democratische ziide kwam steun voor deze liberale opvatting van den heer Bergsma: de heer SLINGEN- BERG V1D. wees tot motiveering .van ziin bezwaren tesen onmiddellijke be handeling, o.m. qe punten van v bil in de „Handelingen" en het „Kort Ver slag" wat betreft het korte debatje over deze zaak in de Tweede Kamer, en met name t.a.v. een amendement-Gerhard. Een groote moeilijkheid wa3 z.i. gelegen in de onvoldoend geregelde kwestie der terugbetaling van door forensen teveel betaalde belasting. Verzet hiertegen kwam van de zijde van den heer DB WAAD MALEEIJT AJR. die bezwaren van technischen aard tegen uitstel van behandeling ijanvoerde, waaraan de MINISTER VAN FINAN CIËN de heer De Geer toevoegde dat uitstel zou gelijkstaan met verwerping en dat de Regeering toch reoht had op gelegenheid tot verdediging van het ontwerp, waarvan het amendement- Gerhard, met een daarin voorkomende drukfout, slechte een onbeduidend on derdeel vormt. Het voorstel Bergsma tot aanhouding werd verworpen met 29 tegen 3 stem men (de heeren Bergsma, VfB., en Van Embden en Slingenberg, V.D.). Hierop ontwikkelde de heer BERGS MA een aantal bedenkingen tegen het ontwerp, waarbij hp de belangen der forensen-gemeenten bepleit, en zich on voldaan verklaarde over de vage toezeg gingen van de regeering te dezer zake,. De heer SLINGENBERG sloot zich hierbij aan en wees ooa, op het gevaar dat aan wettig door de gemeenten ge heven belastingen de wettige basis wordt ontnomen. Nogmaals drong spr. aan op een rustige overweging der ingewikkelde materie en zelfs vroeg hij een nieuw wetsontwerp, regelende de forensen-kwes tie in haar geheelen omvang. De heer VLIEGEN S.D.A.P., hoewel vele van de geopperde bezwaren deo- lende, kon toch moeilijk tot een bepaalde conclusie komen. Hij zou zich ten slotte neerleggen bij de door den minister in de stukken gedane toezeggingen. De heer DE WAAL MALEEIJT A.R. sloot zich hierbij in hoofdzaak aan. De MINISTER VAN FINANCIËN verdedigde het ontwerp op de reeds in de stukken aangevoerde gronden. Hoofd zaak is immers dat het ontwerp prin cipieel vaststelt, wat de wetgever van 1920 reeds heeft beoogd vast te stellen: uniforme invoering op één tijdstip van de nieuwe regelen omtrent verhuizing .en forentisme. Positief om-echt moet hersteld wor den, dat i s steeds 's ministers stand punt geweest; kon het, dan ge schiedde het door ontheffingenhier moet het door wetswijziging. Waar de belastingdruk reeds zoo groot is, mo gen. de contribuabeleu niet aan on recht worden overgeleverd. En dat geschiedt wanneer men bij verhui zing over het geheele jaar wordt aan geslagen in de ^gemeente van ver trek en over de rest van 't jaar in die van vestiging. Spr, zou wenschen dat de Kamer dit urgente ontwerp zal aannemen; een vergissing is menschelijk doch dient ten spoedigste hersteld. '«Ministers wensch .ging in vervul ling: na korte replieken is het onü- wejwj aangenomen z. h st. Om half één werd de openbare vergadering gesloten en ging de Ka mer in comité-generaal ter behande ling harer huishoudelijke uitgaven. En de parlementaire zittingperiode 19211922 was geëindigd. BOSCHBRAND BIJ BREDA. Donderdag, omstreeks 4 uur in den namiddag brak brand uit in een onge veer 14-jarig dennenbosch te Breda. Door den krachtigen wind greep het vuur snel om zich heen. In korten tijd ging circa 7 H.A., goed groeiend bosch verloren, ter waarde van ongeveer f 5000. Bij het blusschingswerk hebben zich voor al de jongens van de Tuchtschool te Ginneken ondear leiding van een bewa ker verdienstelijk gemaakt. De oorzaak van den brand is nog on bekend, doch men vermoedt, dat moedwil in bet spel is. HET WOONSCHEPEN-GEVAAR. In het Tijdschrift voor Volkshuisves ting wordt over een gevolg van den woningnood geschreven Thans liggen er in onze hoofdstad on geveer 300 woonschepen lang3 alle grach ten verspreid, die voor het grootste deel niets anders dan drijvende- krotten zijn, en voortdurend kan men waarnemen, hoe van allerlei sloopmateriaal en pakkisten- hout meerdere van deze woonhokken in elkaar geprutst worden. Op verschillende plaatsen, maar vooral aan de Reguliersgracht en Lijnbaans- gracht kan men dit bedrijf in volle wer king zien. Dat men hier wwerkelijk van een woonschepen-gevaar kan spreken, zal ieder toegeven, die ziet in welken toe stand vele van deze oude tjalken, bot ters, dekschuiten, sloepen, puinschuiten enz. verkeeren, die hier tot woonsche pen v/orden omgebouwd. RReeds bij oppervlakkige beschouwing komt men sterk onder den indruk, dat op een kwaden dag of nacht sommige van deze met allerlei materiaal opge lapte vaartuigen in de diepte zullen ver dwijnen. Wanneer men zich indenkt, dat leiding-water ontbreekt, dat gas of elec- trisch licht natuurlijk niet aanwezig kan zijn, dat behoorlijke slaapplaatsen en pri vaten ontbreken en dat geheele gezinnen onder deze omstandigheden in ruimten van enkele kubieke meters bijeenhokken iu de onmiddellijke nabijheid van de in do gracht loozende riolen, waar zich. dik wijls ratten ophouden, dan vraagt men zich af of deze toestand met het oog op de volksgezondheid nog langer voort mag duren. Als meeste eisch moet dus gesteld worden; toezicht bij den aanbouw van woonschepen, en keuring van vaartui gen, waarop gebouwd zal worden. EEN DRIFTIG MAN. In den nacht van Woensdag op Don derdag passeerde in de Nieuwstraat te Kerkrade een troepje jongelingen, die zich aangemeld hadden voor de militie en onder den indruk hiervan te diep in het glaasje gekeken hadden. Zij nioles- teerden verschillende personen en traden zeer baldadig op, onder anderen brak zij een spiegelruit van den winkel van ilen heer D. Deze trad daarop uit zijn wo ning en vuurde met een revolver verschil lende schoten af op het groepje. Een der kogels trof den 18-jarigen N. V. In ho- peloozen toestand is deze naar het hos pitaal gebracht. Het parket uit Maastricht stelt een onderzoek in. GELUKT EN TOCH.... MISLUKT? Woensdagavond hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning boven het café Lange Niezel 27 te Amsterdam, waarin caféhouder is de heer F. Mooy. die daar tevens woont. Hij had onlangs voor zijn café een groot orchestrion ge kocht, dat f 100.000 kostte en Donderdag zou worden betaald. Het geld had hij daarvoor in zijn woning geborgen. In den loop van den avond had hij over dat geld gesproken en het schijnt, dat een paar bezoekers daarop het plan hebben opgevat zich van de 10.000 meester te maken. Waarschijnlijk zijn zij, terwijl Mooy achter het buffet stond, naar bo ven geslopen. Zij hebben vijf kamers overhoop gehaald. Toen later in den avond de inbraak werd ontdekt, was vae de dgders geen spoor meer te bekennen Het bleek echter, dat zij de 10.000 welke ter dege waren verstopt, niet had den gevonden. Alleen wat zilveren lepel tjes en enkele voorwerpen waren verdwe nen. WERKLOOZEN IN UTRECHT. In de Donderdagmiddag le Utrecht ge houden raadszitting was de publieke tri bune geheel vol met werkloozen. Anderen waren ten getale van eenige honderden voor het stadhuis verzameld. Voor den aanvang der vergadering hadden, ten hun nen behoeve, eenige vakcentrales een adres bij den raad ingediend, om de ou de Utrechtsche steunregeling voor werk loozen te handhaven, welke regeling aan merkelijk afweek van de voorschriften van rijkswege aan de gemeente opgelegd, in verband waarmede B. en W. de oude- regeling hebben vervangen door een nieu we, meer in overeenstemming met de wenschen der regeering. Na uitvoerige debatten, besloot de raad met groote meerderheid van stemmen, niet in le gaan op een voorstel van so- ciaal-democratischen huize, dat de strek king had om de oude steunregeling voor werkloozen te continueeren tegen liet be paalde verlangen der regeering in. Toe» deze beslissing was gevallen, verlieten de werkloozen rustig en ordelijk de raads- tribune. EEN DUISTERE ZAAK. Men meldt ons uit1 Gouda: Naar ons uit welingelichte bron werd medegedeeld, zou de gömeemte- faouwmeestep-van Gouda zich bij den bouw van het tweede woningcom plex in Kort Haarlem voor zijn privé een winstaandeel hebben weten te verzekeren van f35000. Over het al of niet ten onrechte genieten van dit bedrag loopen, naar wij vernemen, de meeningen van den Raad en die van den betrokkene uiteen. Geruchten, die verband houden met de gemeente-financiën ons kwam ter oore, dat zelfs can bedrag van f 134.000 met deze zaak gemoeid was zijn absoluut bezijden de waar heid, °ok alle andere geruchten. De betrokkene zou.het bedrag van f 35000 bereids in de gemeentekas hebben teruggestort en daarbij zijn ontslagaanvrage hebben ingediend, welke ontslagaanvrage hij vóór de vergadering van j.l. Maandagavond moet hebben teruggenomen. i In verband met een nader onder zoek is aan den betrokkene een vieir-' lof verleend van, naar wij vernemen'; 8 dagen. SNOBBISME IN DEN HAAG. Therése Hoven schrijft in de Holland- sche Huisvrouw over het snobbisme in de Haagsche hooge kringen. Heel gewone dames houden er een „jour" op na, waarop zij zelf pontifi caal gekleed zijn, druk werken met sche merlampjes en zich 't ,,air" geven van tot de voornaamste kringen te behooren. Zij glunderen als haar salon zóó vol is, dat de bezoeksters nauwelijks gelegenheid hebben, tien woorden met de gastvrouw te wisselen. Sommigen zijn zóó bang het niet tot dien geluksstaat te brengen, dat zij wijd en zijd bekenden en onbekenden op haar „jour" vragen! Ze vinden het heerlijk om hoog op te geven van het aantal deelneemsters aan haar „tea". Ze geven een allereenvoudigst fa- brieks-koekje en zoo dito chocolaadje bij doch gebruiken zooveel mogelijk kanten kleedje en mooie schaaltjes, in de za- ligo verbeelxng, dat ze elegant ontvan gen! Vroeger officieerde de „meid-al leen", keurig in 't zwart met rijk gebor duurd 6chort en verder nog veel bor duursel in den vorm van kraag en man chetten, nu wordt het kindje en soms de werkster er voor opgetuigd. Op da gen, dat ze zelf geen „jour" hebben, gaan ze drank „tea-en", als het kan bij vriendinnen of kennissen, anders in de daarvoor bestaande gelegenheden, waar men f 1.h f 1.50 per persoon mag offeren. Hoe het in andere plaatsen is, weet ik niet, maar in Den Haag is het har; men schaamt zich voor „niet" gezien ta worden in de „fashionable tea-rooms" en e r zijn er zoo eenigeEmporian, Twee Steden, Hotel des Indes, Paulez, Veen, Sprecher, Monchen, Krul, Lensvelt, Bak ker, Vette Hen, de meeste met 'n strijkje De nieuw opgerichte Vrouwen Olub niet te vêrgeten. En naar ik hoor zijn zo allemaal 's middags tjokvol, zoodat men er mannetje aan mannetje, juister mis schien vrouwtje aan vrouwtje, ziet, want de dames zijn er sterk in de meerderheid. Hoe ze er tijd voor vinden met de huis houdelijke bezigheden, die steeds meer tijd vereiselien en de geldzorgen, die steeds drukkender worden Ik begrijp het niet! Overreden Tusschen Heilo en Alk maar, nabij de Kapel, is het 5-jarig dochtertje van den heer J. Morsch door een trein overreden en gedood. Het kind wilde de rails oversteken toen de laat ste wagen van een trein was gepas seerd en geraakte toen onder den snel trein die van den anderen kant kwam. Een smokkelende burgemeester. Men bericht aan de „N. R. Ct.": Te Lethe (Gr.) is wegens smokkelarij uit Duitschland gearresteerd de.bur gemeester van het Oost-Friesche plaatsje Wijmeer, iemand die tijdens de commu nistische woelingen daar hoofd dier ge meente werd. Donderdag is hij weer over de grens gebracht. Vrgiftiging. De justitie te Assen be gaf zich gisteren naar Hoogeveen om een onderzoek in te stellen in verband met de vergiftiging van den landbouwer S., waar van verdacht wordt de vrouw van S. en haar boidczuslers, die zich reeds eenige dagen te Assen in hechtenis bevinden. Vandalisme. Te Odoorneveen heeft men gisternacht op het erf van den heer Corporaal 80 jonge pereboomen door af snijding vernield. Overreden. Te Goevorden is het 6- jarig zoontje van den landbouwer Bkuiw- geers, dat op een wagen meereed, daar af gevallen en overreden, met het gevolg, dat het kind een schedelbreuk bekwam. Brandstichting. Tc Vianen is in de boerderij van Hazendomk, in de Kerkstraat, brand ontstaan, wellke men aan brandstich ting ment te moeten wijten. Op grond hiervan is een arrestatie gedaan. Verdronken. Het 10-jarig zoontje van J. H. te Ureterp, ging door een vijver wa den om bij een eendennest te komen en is in het diepe gedeelte in den modder gezakt en verdronken. SPOORWEGPERSONEEL. De R.K. Bond van Spoorr en Tram wegpersoneel „St. Raphaël" heeft zich met een uitvoerig adres tot den Minister van Waterstaat gewend. In dit adres wor den de bezwaren ontwikkeld welke de or ganisatie heeft tegen de door de Directie voorgestelde loonsverlaging voor het per soneel der Centrale Werkplaatsen. Af schrift van dit adres is gezonden aan den Raad van Ministers. ALKMAAR. 19 Mei. Op de Graan markt waren heden aangevoerd totaal 69G zakken, als: 207 zak tarwe 13.50 13.75, 76 zak gerst chev. 1414.75- 313 zak haver 13.2514.50, bruine boo- nen f 4060, citroen id. 5052.50. witte id. 5056, 26 zak erwten groene kleine 26, id. id. groote 3352, id; grauwe 1526, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 19 Mei. Heden werd alhier weer de gebruikelijke voorjaars paardenmarkt gehouden. De aanvoer was- van niet veel beteekenis en bestond ui' 83 paarden, veulens en hitten. Niettemin was de handel traag en werden er geen hoogere prijzen besteed. Men betaalde voor werkpaarden f 300500, slacht- paarden 100—175, hitten 200—350. ZWOLLE, 19 Mei. 100.000 kipeierec 55.506.50 per 100 stuks. WIJHE, 18 Mei. Eieren 6.757.50 per 100 stuks. HOOEDDORP, 19 Mei. Tarwe 1ste kwaliteit f 14.2-514.75Tarwe 2e kw. f 13.50—14- Rogge f 12.25—13.75; Gerst Chevallier f 13.50—14.50; Haver f 13.50 14.50; Paardeboonen- f 14.2514.75; Groene erwten f 2523 Karwei f 39 41 Geel mosterd f 2631Blauwmaan- zaad f 6368 Kanariezaad f 1718. AMSTERDAM, 19 Mei. Aardappelen. (Bericht van aJc. Knoop). Zeeuwsche bonte f 710, id. blauwe f 510, id. bravo's f 610, id. roode star f 79.50, id. blauwe poters f 1.25—1.50, id. bonte poters fl.251.50, alles per H.L.; win ter Malta-aardappelen f 1416, zomer id. id. f23—24 per 100 K.G. ALKMAAR, 19 Mei. Kaas. Ter markt waren 125 stapels, wegende 130.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 38, commissie f 37, boerenkaas kleine f 39, commissie f 3&/i, Handel goed. LEEUWARDEN, 19 Mei. Vee. Aan gevoerd 260 stieren f75700, 490 vette koeien f230450, per K.G. fl1.25; 1S20 melk- en kaLkoeien f 180530, 258 vette kalveren f 85—95416 pinken f50 16Ö 2Ï0 nuchtere kalveren f816; 409 vette schapen f23—55; 370 weide- schapen f 1225; 2590 lammeren f712; 385 vette varkens f 80190, per K,.G, f 0.86—0.94120 magere varkens f 35— 75; 150 vette biggen f3058; 418 kleine biggen f 1023 10 paarden 50 bokken. Gebruiksveo en pinken in goede kwa liteit met meer handel door grootei vraag voor uitvoer- stieren, vette koeien, vette schapen en zuiglammeren prijshou dend* ..vette en nuchtere kalveren duur der; varkens minder, zouters 9096 ct., Londenscho 80—86 ct. per K.G.wei- delammeren stug. Boter. Aanvoer 7/8 en 99/16 v. Fa- brieks- f 1.551.85 per K.G. Kaas. Sleutelkaas f0.240.45, Nagel kaas f 0.08—0.28, Goudsehe f0.17—Ö.73 Edammer f 0.310.62. Aanvcer 65.021 Kg. ZWOLLE, 19 Mei. Boter Aangevoerd 100/8 v., 20/16 v. en 380 stukken, sameD '2390 K.G. Prijs 1/8 v. f35—39, per K.G. f 1.90—2. Vee. Aanvoer 813 runderen, 473 kal veren, 392 schapen, 331 varkens en 989 biggen. Men besteedde voor vette koeien 110140 et., dito kalveren 120160 ct., dito varkens 98100 ct. per K.G. scha pen f 2055 per stuk. De handel in neurende en verschgekalfde koeien en in vaarzen was sleeht; alle soorten slacht vee duur; handel in weidevee slecht. LEIDEN, 19 Mei. 912 runderen, 217 kalveren, 832 schapen, 65 stieren 100 a 530, 219 kalf- en' melkkoeien 190 a 600, 431 varekoeien 130 5 320, 197 vette os sen en koeien 225 995; schoon a.d. haak f 1.00 5 1,40, 43 vette kalveren 45 a 140; schoon a. d. haak 1,25 a 1.95, 174 nuchtere kalveren 8 5 16, 720 vette schapen 44 a 58; schoon a. d. haak 1,26 a 1.36, 112 weide schapen 20 a 34; 3207 lammeren 7 5 19; 981 magere varkens 30 5 55; per kilo levend gewicht 0.94. 956 biggen 14 a 24, 20 bokken of geilen f 2a 16. Aangevoerd 151 partijen kaas. Besteed werd voor le soort Goudsehe kaas per 50 kilo van 34 tot 37; 2e soort Goudsehe kaas per 50 kilo van 28 tot 33. le soort Leiedsche kaas per 50 kilo van 20 tol 24; Handel voor Goudsehe en Leidsche kaas matig. GOUDA, Bloemenveiling van 19 Mei Anemonen 913 cent; Violen 9 cent', Iris 25—38 cent, Violieren 38 cent per bos. Calla's 4 cent; Pioenen 4 cent. Rozen 4—10 cent1. Seringen 9— 14 cent. Viburnum 4 cent) per stok. Hortensia's 16 cent, potplant. GOUDA. Veiling van 19 Mei 1922. Komkommers le soort 17.10—20.30, dito 2e soort f9—16.10; Bloemkool 17-50; Kropsla le„ soort f 7-13.60, dito 2e soort f 1.10—9 per 100 stukslj dito vellen f 0.60—1.37 per kist; Poste lein f 11.10-22.50; Zuring f5.90—10.30 Peulen 129Spinazie f 0.206 60 per. 100 Kg,, dito per kist f 001—0.14; Peen. f22.40—34; dito sprot f 5 30— 10.30; Radijs f0 30—170; Rabarber, f 0.10-5; Raapstelen f 0 70—1.20; Sja lotten f4.40—4 90; Selderie f 1.60— 3.60; Peterselie' f 0 80-2.90 per 100 bos; Aardbeien f 1.41 per pond; Eie ren 1' 6—6.80 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10