In het gezicht van den strijd. EERSTE BLAD Van het Vaticaan. UIT DEN .OMTREK. DAMIAATJES ZATERDAG 20 MEI 192| 15ste JAARGANG No. 14147 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALIN8 f 3.57V, BUREAUX: NA8SAULAAN 48, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKEMINQ No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder bet Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. ook eigen geloofagenooten, laten pro- pageeren hetgeen zij wenschen. Voor ons is het een uitgemaakte zaak, dat een dusdanigs methode splitsing in de II Wij hebben in het vorige artikel vrij duidelijk gezegd welke meening wij hebben over de s Katholieke partij. Wij hebben dat expresselijk vrij positief gedaan, omdat wij niet wenschten te worden misverstaan in en bij het geen wij verder gaan zeggen. De daad zal worden gesteld, wij achten dus de gevolgen niet meer te keeren. Het is nu naar onze meening zaak, ter wille van hooge en misschien de hoogste Kath. belangen, dat het beste beentje worde voorgezet om zoo min mogelijk te- verwijderen. Dit mag niet worden verstaan of uitgelegd als een soort officieuse toenadering. Dit toch bedoelen wij geenszins. Maar wij en ook zij bedenken straks, dat men kan strijden op zeer verschillende manieren. Men kan op dit terrein krijgen een bitteren strijd en een vreedzamen strijd. De eerste verwijdert altijd, de tweede kan zelf toenadering brengen. Wij doen ons best bij al datgene wat thans gaande is de zaken zoo goed en zoo volledig mogelijk te vol- en en dan ontmoeten wij hier en aar klanken welke op ons een pijn lijken hidruk van persoonlijke be strijding maken. Wij gelooven wel, stellen dit steeds bij eigen bestrijding voorop, (waarvan wij ook weten te spreken), dat het lang niet altijd zoo erg wordt bedoeld als net wordt geuit, maar wij durven waarschuwen voor een dusdanige me thode. Laat men, nu njen toch de daad heeft gesteld, het Kath. volk maar eens goed en liefst geargumen teerd zeggen hetgeen de Kath. partij en de Regeering alzoo verkeerd heeft gedaan. Laat men desnoods in de positie komen om het zelf eens anders en beter te doen. De praktijk, ook wij hebben veel met schade en schande geleerd, is op dit terrein de allerbeste leermees- teresse. Indilh wij alleen te beslissen had den, wij zouden nog geen oogenblik aarzelen en al de betweters direct de leiding van Lands, Provincie en Stadszaken willen geven, althans als dit zonder noemenswaardige directe schade voor het algemeen belang kon gebeuren. Wij houden het er voor dat zelfs privaat docenten zouden moeten er kenden, dat het achter een schrijf tafel in een of ander studievertrek gemakkelijker is te theoreticeeren dan te doen. Wij zeggen dit geens zins uit een soort zelfgenoegzaam heid nopens partij en Regeerïng tot welke richting wij ons voelen aange trokken. Maar vooral, omdat de ondervin ding ons leerde, dat de ideëngang, wil men „de richting inde politiek niet gemaakt wordt door een paar personen, zelfs niet door een geheele partij. Dit alles houdt verband en is het gevolg van een ontwikkelingsstadium waarin de maatschappij op alle ter rein verkeert, het is het logisch ge volg van de vorderingen waartoe de evolutie is gekomen. De leiders kunnen die ontwikkeling leiden en in goede banen of bedding brengen. Welnu degenen welke er rekening mede houden wat in het vertedert is gebeurd, zullen moeten .erkennen, dat in dien tijd is gedaan wat noodig was en daarnaast, dat de bakens zijn en werden verzet toen het getij ver liep. Dit alles moet bij de overtuigden welke geloof hebben in het goede be-t leid, zoowel uit het verleden als voor de toekomst, tot gerustheid stemmen. Zij mogen getuigen, dat de plicht is gedaan en zal worden gedaan, niet meer maar ook niet minder. Indien wij dit het Kath. kiezerscorps voorhouden, dan kunnen wil anderen, zelfs op hen een weldadige uitwerking moet hebben. Voor ons is het thans zaak om ver zamelen te blazen. Het gevechtsfront op het politieke terrein is er niet gemakkelijker op geworden. Wij hebben thans nog naar eene zijde meer te zien dan naar de vele kanten waarnaar wij bij een eenheids front onze blikken hadden te vesti gen- Wij hebben genoeg vertrouwen m de disciplinaire kracht van ons georga niseerd Kath. leger dat wij desniet temin met vertrouwen den strijd te gemoet gaan. De Katholieken van Nederland bedenken dan, dat het nooit moeilijk was om in een zegevierend leger de vlag trouiv te blijven, maar dat de goede soldaat zijn aard toont op het oogenblik dat het leger in moeilijk heden verkeert. In die positie en voor die positie staan wij thans. Daar zal van ons uithoudingsver mogen veel worden gevorderd, vooral van het kader. Eén misstap van de leiding, kan voor het geheel groote gevolgen heb ben. Laten wij allen dan ook voorzich tigheid, aan beleid en tact paren, misschien zwijgen als de tanden ram melen, omdat in het gezicht van den strijd slechts één doelpunt is, n.m.l. de eervolste overwinning. 's Bosch. M. KRIJGSMAN. Nieuwe Collectie Wandelschoentjes STADSNIEUWS. AGENDA 21 MEI AGENDA 22 MEI De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: MUZIEK. LAATSTE NIEUWS. Nederlanders In Roemenië door Sluipmoordenaars overvallen. IN8EZ0NDEN. OVERVEEN. Veiling op Donderdag 18 Mei 1922 Ons Meifeest. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. van den heer J. Stevenhagen, stand der gewassen vrij goed. Bedden van 2 yt Roede lang. Br. Maria Louise 318 regels 76.— j Br. Panorama 226 regels 156.Br. Acheron 182 regels 24.— Br. Louis Quatorre 157 regels f 225—; Br. Moody 80 regels 12—; Br. Bachus 119 regels f 265.Br. Kolonel Astor 58 regels 13—; Br. Jeanne d'Oef 44 regels, f 8.f Br. Dolden Bronse 38 regels 22.—Br. Coper nicus 51 regels/ 41.Br. Sabrine -40 regels 6.— j Br. Suzon 41 regels 7 8.—E. L. T, Gouden Kroon 44 regels en E. L. T. Inglescombe Pink 87 retels f 14.E. L. T. Union Jack 86 regels 12.—E. L. T. Sirene 122 regels 40.;,Dw. The Sultan 117 regels f 12—; Dw. Teddy 97 regels 21.Dw. Mattia 117 regels/27.— Dw. Sieraad v. Flora 150 regels 42.—; Dw. Dal Ongaro 195 regels 37.— Dw. Zulu 55 regels 12.— Dw. Bleu Aimable 242 regels 75.— Dw. Onida 133 regels 27.Dw. Rose 511 regels 112.—Dw. Painted Lady 125 regels 17.Dw, Faust 286 regels 131.—Dw. Othello 29 regels 3.—w. Gretchen 373 regels 70.— Dw. Fra Anglico 217 regels 68. Dw. Electra 332 regels 44.— Dw. Baron de la Tonnaye 487 regels 100. Dw. Kolonel Trevor 67 regels 8.—. Op den tuin van de Erven v. d. Vliet-Borski aan de Marcelisvaart van de-Heereft N. F. Roozen en Co. Stand der gewassen zeer goed. Bed den van 2y2 Roede lang. Op dezen tuin allen Darwin Tulpen. La Tristesse 15 bed 115.Pensee Amère 19 bed 131.—La Magicienne 35 bed 243.— L'Incenne 13 bed 145.— Gudin 14 bed 55.— Prof. Hugo de Vries 21 bed 217. Claude Cilot 5 bed 47.—Theodoor Jorrissen 3 bed 28.—Edmée 4 bed 41.— Zephlr 3 bed 31.Copland 61/2 bed 70.—. Bedden van ruim 2 Roede lang. Cart. Bekkèt 18 bed 121.—Lila- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EUCHARISTISCH CONGRES. Men bericht ona uit Rome: .Us voorbereiding voor het a.s. Eucharis tisch congres. 2429 Mei, had heden, Zondag, een indrukwekkende plechtigheid plaats in de ketfc van Gesu. Duizenden en duizenden kinderen van de Romeinsche katholieke instituten en pensionaten naderden daar te samen tot de H. Tafel, om van God het welslagen van het congres af te smeeken. In den namid dag kwamen alle kinderen in de keilc we der bijeen, om gezamenlijk in gebed en zang den verborgen God te smeeken voor het a.s. congres. Maar niet alleen de kinderen, ook de ouders waren meegekomen, en de groote Jerk was geheel gevuld met een devote schare, één in gebed met de kleinen, die daar geknield lagen voor het Allerheiligste Sacrament. Tusschen een groot aantal waskaarsen, lusschen een schitterende electrische ver achting troonde daar de Groote Vriend der kleinen, die baden en zongen tot stichting der talrijke aanwezigen. Een heerlijke gedachte de kleinen zoo te laten bidden voor het welslagen van een werk, voor het wereld feit van het toekom stig Eucharistisch congres! Reeds is men te Rome druk in de weer om alles te regelen en, gelukkig idéé, van- ait de Katacomben waar de eerste Chris tenen reeds hun geloof in het Altaarge heim uitdrukten, zal de processie vertrek ken naar Sint Paulus, langs de straat der Zeven Kerken, geheiligd door de voetstap pen van zoovele martelaren voor ons H. Geloof. Aan den gevel van de basiliek' van Sint Pieter is men reeds bezig de inrichtingen voor de grootsche verlichting aan te bren gen die het congres zal sluiten. Alles voorspelt dat het 26ste Eucharis tisch Congres, het eerste na den oorlog, buitengewoon zal gelukken en rijpe vruch ten zal afwerpen voor de bevrediging van harten en geesten onder geheel de mensch- ieid. DE H. STOEL EN RUSLAND' De offieieele „Osservatore Roma no" geeft eeu opstel van zijn direc teur, Graaf Valla Voire, om de zen ding van Mgr. Pizzardo naar Genua in ten waar daglicht te stellen. Vooreerst spreekt het artikel over de liefde en den ijver van den HL Vader tot den vrede en de noodzaken lijklieid voor alle landen onderling overeen te komen. De H Stoel deed den brief van den Paus aan Kardinaal Gasparri, volgens bevel van den H. Vader, aan de leden der conferentiel te Genua overhandigen om meer spoed te maken, en voegde een ,.Met> morandum" erbij, daar ontwijfelbare berichten over de slechte pracliische gevolgen van het sovjet-decreet van Januari 1918 over de vrijheid van godsdienst in Rusland ten Vatican© waren vernomen. Mgr Pizzardo sprak jnet Lloyd George en andere lodlri- der conferentie en overhandigde heit Pauselijk stuk in 't Franslch gesteld. Ook had Mgr. Pizzardo een onderhoud met TsjitJsjerin aan wlen hij tevens liet memorandum aanbood en sprak! met hem over de vrijheid van gods dienst in Rusland. Dezelfde prelaat had reeds eenigen tijd geleden een onderhoud gehad met de Russen over de Pauselijke zending van levensmid delen naar Rusland. Mgr Pizzarldo was geheel voldaan over de ont vangst hem gedaan door de leden der conferentie. De politiek van den H. Stoel tegen over Rusland is niet veranderd,maar de H. Stoel n-aagt zeer terecht de vrijheid van godsdienst en eigendoms recht voor de kerkgenootschappen zonder uitzondering. Nadruk werd ge legd op de vrijheid van godsdienst, daar het decreet van de Sovejtjregeed ring practisch niet wordt toegepast. EEDSAFLEGGING VAN DE ZWIT- SOHE WACHT. Onze Romeinsche correspondent schrijft d.d. 17 dezer: Dezen morgen had, gelijk alle jaren, een zeer sympathiek® gebeurtenis pla&ta in het Vaticaan, de eedsaflegging der recruten. der Zwiiaeraohe wacht, die tel ken jare hunne naar 't vaderland terug- keerendo kameraden komen aflossen. De kleine plechtigheid had plaats op het binnenhof van Belvedère, waar in de middeleeuwen tornooien gegeven wer den. Met muziek aan 't hoofd, trad, gekleed in groot uniform met helm en kuraa, de wacht aan. Mgr. Ooraggioni d'Orelli, kapelaan der Zwitsers hield tot de re cruten een verheffende toespraak in het Puitech en Fransch en tweo, aan twee kwamen dan de recruten tegenover staande den commandant der wacht, den kapelaan en het korpsvaaadel de eed van gotrouwdheid aan den Paus afleggen. Het middeleeuwsch binnenplein bood een ver- rukkelïjken aanblik. De zon weerkaatste in de hellebaarden en kurassen, der #witsersohe waoht, terwijl de oommau- dw cal aak om een der édelen: die in de middeleeuwen hier tot spel en vermaak een lans braken. De pleohtigheid werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van een duizendtal Zwitsersche pelgrims die dezer dagen te Rome vertoeven en die met welgevallen hun landgenooten, soldaten in wapen- dienst des Pauses, beschouwden en in hun Zwitsersch -Duitsch luide hunne be wonderende opmerkingen ten boste ga ven. Later werden dezelfde Zwitsersche pel grims door Z. H. de Paus in pleohtige audiëntie ontvangen en de Paus qprak hen toe in het Duitsoh en in 't Franfsob wat de goede berglandbewoners zeer ver heugde. j. j L. PAANAKKER, Gr Houtstraat 46. ZIET DE ETALAGES. Sociëteit St. Bavo. Feestavond Bouw- vakbond, 8 uur. Feestavond „Alto. Thijm", 8 uur. Rusthoek. Bloemendaal. Avondcon cert half 8. Sociëteit St. Bavo. Commissie Landdag, 8 uur. Stadsschouwburg. Hamlet, half8. Groofe Kerk. Kerkconcert, 8 uur. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsoohtends en Zon- en feestdagen. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. St. Elisabeth's-vereeniging. Jansstraat 49. Van 22% uur aanvraag om' versterkende middelen voor arme rieken der S.E.V. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van- 912 uur, nam. van 26 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle weifcdagen, voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. R. K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 24 uur, Donderdag van 1012 uur. Pand 7. Herijk van maten en gewichten Van 912 uur voor Leidsoheplein, Leidschevoort, Oost-Indische kade en Klarembeekstraat; van 14 uur voor Lourena Coster straat en Brouwersstraat. De discussie, aldus de Britsche premier, De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week tot en met 23 Mei waargenomen door de firma Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 14 en L. Schoori, Frans Halsplein 1; vaafn 24 Mei door Duym en Keur, Keizerstraat 6 en firma H. Remmers Zoon, Kruisstraat 20. NIEUWE GROENMARKT: Woensdag van 7%9 uur. 3 uur. Candidaatstelling voor leden van de l Tweede Kamer der Staten-GeneraaL De Burgemeester van Haarlem maakt hekend: dat bij Koninklijk Besluit van 16 Mei 1922 de candidaatstelling voor le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, tengevolge van ontbinding dier Kamer, is bepaald op Dinsdag 23 Mei 1922; dat bij hem, ais voorzitter van het hoofdstembureau in den Kieskring XI (Haarlem), op gemelden datum, ter se cretarie der gemeente, van des voormid dags negen tot des namiddags vier uur, kunnen worden ingeleverd lijsten van candidates voor samenstelling der nieuwe Kamer; en dat formulieren voor die lijs ten kosteloos verkrijgbaar zijn aan de 5e afdeellng der gemeente-secretarie van heden tot en met 23 Mei a.s. Propaganda-iletstocht. Tra- aansporing tot deelname aan. dje meeiing in hetl R. K. Sportpark! 6e Heemlstle'de op Hemelvaartsdag wordt vlanmiddag een propaganda- tochfi gehouden, waarvoor de deel nam® nogal belangrijk is. Verscliiilen-i de horden met opschriften zullen in den stoet worden meegedragen. O m. zullen worden bezocht het Schoter- kwartier, Amisfierdamsche kwartier, Letdsche kwartier en RozoiiDiiecl. Een pluimpje voor onze Haarlemsche Bijzondere scholen. In hot Begeeringsverslag lager onder- wij# 19191920 sohreef oen arrondisse- mentssohooiopziener in het disiriot Haar lem: „Bijzonder vallen te roemen de mees te Christelijke en Katholieke scholen; daar wordt met ijver, onder goede lei ding, gewerkt en zijn 4e leermiddelen volgens de nieuwste methoden en ruim voorhanden. Het Is een genoegen der gelijke scholen te bezoeken en te con- stateeren, dat de kinderen niet alleen onderwezen worden, maar ook opgevoed, en aan orde en tucht gewend worden.. Zelfs op de beste openbare eoholen is dit niet altijd het geval." Hierbij sluit zioh aan wat zijn ambt genoot uit Alkmaar sohrijft: „Daarbij dient te worden erkend, dat men 'bij het bijzonder onderwijs onder de zeer verbeterde omstandigheden diligent ia. Vereohillende hoofden van bijzondere scholen melden zich bij het Rijksschool- toezicht aan om voorlichting en geven duidelijke bewijzen met alle kraoht het onderwijs te willen verbeteren." Hollandsche Maatschappij der Weten schappen. Hedenmiddag houdt de Hollandsche Maatschappij der Wetensohappea een al- gemeene vergadering. Jhr. Mr. Br. A. Roëll opent de vergadering. Uit de pun ten van behandeling vermeldden wij nog een voordacht van Prof. Dr. F. M. Jae ger over „De ouderdom der aairde." Aan het jaarverslag van den secreta ris Prof. Dr. Lorentz ontleenen wij dat in het afgelóopen jaar de werkzaam heid der Maatschappij zich bijna geheel bepaald heeft tot hare publication, een beperking die opnieuw door de ongunsti ge tijdsomstandigheden noodig werd ge maakt. Het dagelijksoh bestuur heeft eenige ondernemingen van wetenschappe- lijken aard, zooala bijv. de uitgave van het nieuwe Bulletin van de sterrekundi- ge inrichtingen van Nederland met klei ne bijdrageh kunnen steunen. Het verslag doet verdere mededeelin- gen omtrent de uitgavè en het Langer- huizen-fonda. Geslaagd. Te 's Gr&veiihage slaagden voor het voorloopig machinis ten-diploma de hoeren A. Houtzager, te Schoten en L. van Osch, le Haarlem Muziek in dén Hout. Programma voor hét Concert, te geven, door die Haarlemsche Orkesit- vereeniging, onder leiding van .Willem Knikker, op Zondagmiddag 21 Mei, om half drie; 1. Cortege^ de l'opéra „La Reine de Saba", Ch. Gounod 2. Ouverture de l'opéra „La Mu- eltie de Portici" M. D. E. Auber. 3. „Dolores" W: her,- E Waldteufel. 4. Fantasie de l'opéra „Les Salbim- bangues", L. Ganne. 5. Ouverture de L'opéra „La Prin cess© jaune", G. Saint-Saënd 6. Inlermède et Barcarolle de l'opéna „Les Conles d'Hofmanal", J. Offenbach' 7. „Lia Gioconda". hallelto, A. Ponehielti. Kerkconcert. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op het Kerkconcert van a.s. Maandagavond, hetwelk gegeven zal worden in de Groote Kerk door de Zangeres Caroline Cahier met den Organist George Robert. Aanbestedingen. Vrijdag werd aan het bureel van den Rijkswaterstaat aanbesteed het maken van een gedeelte rijwiel pad langs den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem. Raming f15.500. Laagste inschrijfster: Aannemersveree- niging „De Eendracht," Assendelft voor f9843; het ten deele verbeteren en het ver lengen der aansluitingen van enkele strandhoofden, behoorende tot de werken tot verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland, bezuiden strandpaal 9.80, ingevolge de wet van 15 Juli 1918. Raming f 15.400. Laagste inschrijver.' P. Daalder, Alk maar, voor f 15.200; het leveren en verwerken van storteteen tot bostorting van het onderzeesch be loop van den vangdam te Nieuwediep. Raming 442 S. T. Laagste inschrijver:- gebr. Van Meke- ren, Hindeloopen, 540 S. T. het bestorten van de onderzeesche be- loopen van do leidammen van het Krab bersgat te Enkhuizen. Raming 2000 8.T. Laagste inschrijver J. Ooms, Aven- hom 1930 S. T. Ongeval. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur is op de Leidschevaart, nabij het Leidsoheplein, de 8-jarige C. S. bij het plotseling over steken der straat onder een Vrachtauto gekomen. De bestuurder, wien niet de minste schuld aan het ongeval treft, wist nog met de auto eenigszins uit ie wijken, dooh een aanrijding kon hij* niet meer voorkomen. De jongen werd in perceel Leidschevaart 86 binnengedragen en van daar per brancard naar het St. Elisa beth's gasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij een been gebroken had. Ongelukje. Gisterenmiddag woei in de Groote Houtstraat een ladder om en kwam daar bij juist terecht op het hoofd van een pesseerenden jongen, waardoor hij eenigs zins gekwetst werd In 't St. Elisabeth's gasthuis heeft hij zich laten verbinden. Douche-baden. In het Douchebadhnis aan het Leid soheplein zijn in de afgeloopen week 805 baden genomen, in dat aan den Schoter singel 1251. Concert Haari. Orkest-Vereeniging. Voor een vrij goed bezette zaal gaf Donderdagavond de Ha&rl. Orkestver- eeniging eene uitvoering in de gemeen telijke concertzaal. Als gaste trad op mevr. Joy Mao Arden van de opera Lübeok. Laten wij al dadelijk vaststellen, dat het ooncert van gisteren voor de Haarl. Orke8tvereeniging een onverdeeld suo- ces is geweest. Het eerste gedeelte van het program ma, bestaande uit drie fragmenten van het muziekdrama „Seleneia", voor het eerst in het seizoen 189495. door de Nederlandsche Opera-Van der Linden opgevoerd en gedirigeerd door den componist zelf, den heer Em. von Brncken Fock, was zonder twijfel het zwaartepunt en meteen het glans punt van den avond. SptFïaal in b. Seleneia's strijdverhaal, waarvan mevr. Joy Mao Arden in onbe rispelijk Nederlandsch met een gaaf en ook in de hoogere registers goed be- heerscht geluid het vooale gedeelte uit voerde, kon ons wel het meest behagen. Niet onvermeld mag daarnevens blijven de meesterlijke uitvoering van de Mar neechijn-melodie uit c., die zoowel van dirigent als orkest veel eischte. Na de pauze werden onder leiding van den heer Gerharz ten gehoore ge bracht, het Vorspiel „Lohengrin" (or kest) en Elsa's Traum uit „Lohengrin" (zang en orkest). Verdere eenige liederen van E. Grieg, welke mevr. Joy Mao Arden in het Deensch zong. Meer nog dan vóór de pauze, hadden wij het in 2de gedeelte gelegenheid het mooie geluid van mevr. Joy Mac Arden te bewonderen, die zonder inspanning) en rustig beheerscht de zwaarste moei lijkheden overwint. Het was een avond van hoog kunst genot. Gaarne steunen wijdenoproep van den heer Toulon v. d. Koog, waarin hij aanspoorde en opwekte als lid van de Haarlemsche Orkestvereeniging toe te treden. R.-K. Duitsche Dienstboden. Belanghebbenden worden dringend aan gemaand om vóór de dienstbetrekking eerst inlichtingen in te winnen bij de R.K. Arbeidsbeurs v. meisjes en vrouwen, Klei ne Houtwegt3. Dit geldt nietslechts voor de dienst boden zelf, die eene betrekking zoeken hier ter stede en gewoonlijk ten aanzien van arbeidsvoorwaarden, gewoonten, personen, toestanden en eventueele gevaren ten «enenmale onbekend zijn, maar ook Voor hen, die uit Duitscliland arbeidskrachten aannemen. De R. K. Arbeidsbeurs stelt zioh in geregelde correspondentie met de katho lieke Raphaël-Verein in Duitschland en tracht in deze een zoo goed mogelijke regeling te treffen. Allen hebben er zeer groot belang bij om eerst inlichtingen in te winnen aan bovenstaand adrès. Er wordt tevens de aandacht op ge vestigd, dat genoemde R.K. Arbeidsbeurs niet aiieenvoorDuitsche meisjes bemidde ling verschaft, doch „voor alle vrouwelijk dienstpersoneel", dat zich op de vastge stelde uren bij haar aanmeldt. De tot nog toe verworven resultaten bij de plaatsing worden week aan week groot» en bewijzen dat zij in velerlei opzichten goed werk verricht. De heer en mevrouw v. d. Waerden door messteken ernstig verwond. De ingenieur van der Waerden, in Roemenië aan de Nederlandsche petro- leumwinning verbonden, en zijn echtge- noote, zijn des nachts door sluipmoorde naars overvallen. De heer v. d. Waerden werd door een zevental messteken en zii- nne echtgenoote door vijf steken ernstig gewond. Zij zijn niet direct gedood. Bovenstaand bericht werd, naar de Msb. meldt, telegrafisch te Waalwijk ont vang endoor den heer H. van der Waer den, directeur aan de Rijksvakschool voor schoenmakers, broeder van den getrof fene.. Deze is direct derwaarts afgereisd- OVER EEN MANDAAT. Haarlem, Mei 1922. Geachte Redactiel Beleefd verzoek ik u als antwoord aan den heer H. Th. het volgende te plaat sen: Wanneer wij nog leefden onder hét oude kiesstelsel, waarbij een persoon en niet een lijst werd gekozen, zou ik zeker mijn mandaat ter beschikking stellen, ten einde de kiezers een uitspraak te laten doen. Nu echter voor mij automatisch een ander in de plaats zou komen, kun nen de kiezers geen uitspraak doen en zie ik voor bedanken daarom geen aan leiding. U dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, W. VAN LIEMT. Op Hemelvaartsdag zal Roomsch Haar lem zijn traditioneel Meifeest vieren en traditioneel moge ook dit jaar weer zijn het groote succes. Want daar is reden voor. Voor 1 eerst zullen wij uittrekken met vaandels en banieren en muziek om in 't openbaar te getuigen van ons Roomsch zijn. Want dat is per slot van rekening de beteekenls van een Encycliek-meeting geworden: een getuigenis van onz Roomsch zijn, een blij uitdragen van on zen Roomschcn naam en van ons Roomsch insigne, een bewustwording en bewustmaking van onze Roomsche macht van ons Roomsche willen en kunnen, van ons WiUen bovenal. Tot nu toe beperkten we ons tot den tuin Van het Brongebouw en de Bron- zaal, we kwamen daar bijeen en we ge noten van onze daar ontplooide macht Die blijdschap en die macht bleken da» ook naar buiten. En dat was goed. Maar dit jaar zal men de Roomsch- Katholieken zien langs de openbare straal In optocht gaan we trekken naar het Roomsche Sportpark in Heemstede. En dat dit voor de eerste maal gebeurt, moet een reden zijn deze manifestatie zoo schil terend mogelijk te doen slagen. Maar er is nog een andere reden. Op Hemelvaartsdag leven wij midden in den verkiezingstijd. Hoewel niet uitdrukkelijk daarvoor be doeld, kan deze meeting een krachGge propaganda zijn om de verkiezingen in ons voordeel te doen slagen. „Rerum No varum" is een verkiezingsleuze, die mag. aangeheven en gehoord worden. Ze wed ijvert met de beste en pakkendste versie- zingskreten. Voor dit dubbel doel worden dus alle krachten ingespannen. Geen lid eener organisatie en wie i» tegenwoordig niet lid eener organisatie ontbreke op 4 appèl. Allen moeten we getuigen voor onze mooie Roomsche zaak Door onze massa moeten we indruk ma ken. De Haarlemmers, maar ook de Roomsch' Katholieken uit de omliggende gemeen ten moeten in de rijen marcheeren. Dia opmarsch zij een symbool van onzen op- marsch. ter stembus op 5 Juli a.s. Barometerstand 774, Vooruit, OPGAVE VAN:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1