n n n nannana u mm ra IncMken van dsn dsg, DAMIAATJES DINSDAG 23 MEI 1922 PER KWARTAAL - f 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. üitnummer bestaat uit 3 bladen EERSTE AL TE DUIDELIJK. KUNST EN KENNIS. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. STADSNIEUWS. AGENDA 24 MEI De meeting van a.s. Donderdag. BLOEMENDAAL. Onze langzame procedures J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. AARLEMSCH DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 292. Wij hebben na de oprichtingsvergade ring der Nieuwe Katholieke Partij te Utrecht geschreven, dat wij van de dissi dente Roomsc'ne beweging voorloopig af scheid namen. Het verloop der zaak was ons uitermate onsympathiek en wij meen den onze prachtig gegroeide Katholieke beweging niet beter te kunnen dienen, dan van het groepje ontevredenen even weinig notitie te nemen als van de talrij ke „partijen", die dagelijks als paddestoe len uit den grond schieten. Men bewijst dezulken geen grooteren dienst dan door ze voortdurend te bestrijden; dan blijft de aandacht op ze gevestigd, 't Gaat er mee als met bioscoop- en tooneelvoor- stellingcn van bedenkelijk gehalte: hoe meer men er tegen waarschuwt, hoe har der de menschen er heen loopen. Zoo hebben wij consequent heel het ge doe der zich noemende „Nieuwe Katho lieke Partij" doodgezwegen: het program, dc candidaatstelling enz. Wat hebben on ze trouwe Roomsche kiezeressen en kie zers er mee te maken? En 't is nóg onze overtuiging, dat onze Roomsche pers aan onze stoere oude Katholieke Staatspar tij een slechten dienst bewees door van het groepje overloopers zooveel notitie te nemen. Zij zullen waarlijk nog denken iets te beteekenen te hebbenl Om nu eens te laten zien, hoe verkeerd het was, zooveel aandacht te wijden aan die „Nieuwe Katholieke Partij", welke voorgeeft op te treden tot zuivering onzer Roomsche politiek, willen wij een enkel geval aanhalen, dat toch te mooi is om zonder meer voorbij te laten gaan. De vaststelling der lijst met candidaten voor de N. K. P. liep niet zoo vlot van stapel als wel gewenscht mocht worden genoemd. De publicatie werd van den eenen naar den anderen dag verschoven. Ondeugende menschen meenden achter de schermen een stillen strijd van candida ten om de besta plaatsen te zien. En heel mis hadden zij het niet. Toen de lijst eenmaal was vastgesteld en geen en kele politieke figuur van beteekenis bleek te bevatten, werd een tipje van het doek opgelicht. Een der promotors der N. K, P, het tlaagsche raadslid Verburg, die te Utrecht de groote trom roerde, had een heel slechte plaats en.... bekeerde zich plotseling. In de „Maasbode" schreef hij dai gezien de samenstelling der N. K, P. maar weer liever tot de oude staats partij terugkeerde. En nu komt het fraaie der geschiede nis. De heer F. W. Swane te Utrecht, de man die bij de N. K. P. aan de touwtjes trekt, schreef naar aanleiding van den „terugkeer" des heeren Verburg deze merkwaardige bekentenis in enkele Roomsche bladen: In de Maasbode lees ik, dat de heer Verburg terugkeert tot de R.-K. Staatspartij, als een gevolg van een onderzoek naar de samenstelling der candidaten-lijst der N. K. P. Dat om derzoek zou hem leeren dat de actie voor economische belangen de hoogere belangen der katholieke partij zal schaden. Het opgegeven mo tief kan juist of onjuist zijn. Zeer juist is echter dat de heer Verburg, mij deze week meer dan eens heeft mede gedeeld, buitengewoon ontstemd te zijn, dat hij de laatste plaats op de lijst der candidaten inneemt. Hij ver diende daarop een betere plaats, was zijne meening. Oorspronkelijk stelde hij dan ook voor een candidatuur de voorwaarde, dat hij ten minste niet 'ager zou staan dan vier; toen gezegd ^erd, dat het comité dan de candi datuur niet kon overwegen schreef hij dat hij besloten was een can didatuur te aanvaarden „en wel zon der eenig voorbehoud." De namen van alle candidaten waren den heer Verburg reeds 13 dezer bekend; eerst toen hem be kend was dat zijn plaats de aller laatste was, kwamen de bezwaren. Wij meenen geen tegenspraak te zullen ontmoeten, wanneer wij betoogen, dat de heer Verburg niet de eenige is geweest, wier trouw blijven aan het vaandel der Roomsche politieke eenheid alleen be paald werd door deze overweging: „heb ik a' of niet kans met de N. K. P. in de Kamer te komen?" Wie cenigen kijk heeft op het politieke |®ven en de lijst met namen der N, K. P. 'oziet, die kan onder de candidaten er heel moeilijk ontdekken, welke alleen uit louter hervormingsvuur en met op offering van eigen belangen zich hebben laten vinden. En om zulken arrivisten aan een Ka merzetel te helpen, waarvoor zij in de groote organisatie nooit in aanmerking zouden zijn gekomen, daarvoor zouden tienduizenden Roomsche kiezers onze oude partij aan stukken slaan? En dat in dezen broodnuchteren tijd? Wij lachen er wat om! In een antwoord in de Maasbode van gisterenavond, waarin de heer Ver buig tegen dit schrijven ingaat, maakt hij het voor de N. K. P. zoo mogelijk nog erger. Hij schrijft n.m.: „Duidelijk zeide ik den heer Swane, toen hij mij polste over een der eerste plaatsen, dat ik mü daar niet geschikt voor achtte en raadde hem aan daar vooral toch intellectueelen van erkende bekwaamheid en werkkracht een plaats te geven. Zij waren er niet- was zijn antwoord!" En toen heeft de heer Swane er maar een loterij van gemaakt, schrijft de heer Verburg! De beste melk, het fijnste meel, in FRANKEN *8 MELKBROOD NATIONALE ZANGWEDSTRIJD. Het bekende mannenkoor „Kunst en Broederschap" bestaande uit rijdend personeel der Amsterdamsche Gemeente tram, heeft ter herinnering aan zijn 10- jarig bestaan een grooten nationalen zangwedstrijd uitgeschreven welke gehou den werd in het Concertgebouw op '20, 21 Mei en verder op 27 en 28 Mei en 10 en 18 Juni. De wedstrijd bestaat uit 9 afdeelingen. de verplichte werken werden geschreven door de heeren J. Bonset, H. J. den Her tog, L. E. Keereweer, Isr. J. Olman en A. B. H. Verheij. Zaterdagavond ongeveer lialf acht ving de wedstrijd aan en wel met de „Derde afd. Mannenkoren." De prijzen voor deze afd. werden al» volgt toegekend: te prijs, verguld zilveren medaille en 150 en directeursprijs van 50: „De Volksstem," Bussum, directeur P- v. d. Rovaart, met algenieene stemmen. 2e prijs, verg. zilveren medaille en 100, plus directeursprijs 5/25: „iDe Stem des Volks," dir. Otto de No bel, met 4 tegen 1 stem. Se prijs A. „Adama v. Scheltenia," dir- Theo v. Zutphen, met alg. stemmen; 3e prijs B. „Zeister Mannenkoor," di recteur Cor. A. Galesloot, met 3 tegen 2 stemmen; 4e prijs A. „Nieuw Zanglust," Araster dam, directeur A. Wollhers, met 3 tegen 2 stemmen; 4e prijs B. „Helder's Mannenkoor," dir. A. J. Leeuwens, met 3 tegen 2 stemmen; 5e prijs A: „Johan Schmier," dir. Nico v. d. Linden, met 4 tegen 1 stem. 5e prijs B: (toegevoegd) „Nieuw Am sterdam," dir. A. Wolthers, met 3 tegen 2 stemmen. Uitspraakprijs: met 4 tegen 1 stem: „Zeister Mannenkoor." De verstkomende vereeniging: „Rum pen's Mannenkoor" ontving een zilveren medaille. Zondagmiddag halftwee ving de Twee de Afdeeling Mannenkoren van den grooten nationalen zangwedstrijd aan. In deze afdeeling zongen 10 koren. De uitslag was als volgt: le pr. met 4 etgen 1 stem „Rotterdam- sclie Tramkoor," directeur W. F. Kools. 2de prijs „Sappho" Hoorn, directeur G H. Boedijn, met algemeene stemmen. 3de prijs A. „Harmonie," Amsterdam, directeur Karei Böhne, met 8 tegen 2 stemmen. 3de prijs B. „Het Zuiden," directeur Theo v. Zutphen, met 3 tegen 2 stemmen 4de prijs A. Typografisch Mannenkoor Haarlem „Kunst na Arbeid,*' directeur G- J. Kalt, met 32 stemmen. 4de prijs B. „Liedertafel Kapelle Koor," Tilburg, directeur P, Vriens met 32 stemmen. 5de prijs (bijgevoegd) „St. Caecilia" Utrecht, directeur J. van Isselt met 3- stemmen. Uitspraakprijs met 3—2 stemmen „Tram koor Rotterdam." In de le Afd. Mannenkoren, welke 's avonds zong, werden de prijzen al» volgt toegekende le prijs met algemeene stemmen „Eu terpe" Amsterdam, directeur P. v. d. Ro vaart, 350 met gouden medaille, bene vens directeursprijs 76. 2de prijs met 21 stemmen „Excel sior," Amsterdam, directeur Jacob Ha mei, zilveren lauwerkrans en 200, be nevens directeursprijs van 50. 3do prijs A. „Orpheus," Druten, direc teur Ptet Versloot, met algemeene stem men. 3de prfjs B. „Zanglust," Rotterdam, di recteur Henk v. d. Berg met algemeene stemmen. Uitspraakprijs .Euterpe" met 32 stemmen. Precies kwart over elf begon de eere wedstrijd tusschen de 8 eerste prljswin- ners voor de 3de, 2de en le afdeeling Mannenkoren. Het „Tramkoor" uit Rot terdam had al vooruit gezongen. De uitspraak der jury was aldus: le Eereprijs „Euterpe," Amsterdam met alg. stemmen, dir. P. v. d. Rovaart. 2de Eereprijs „Tramkoor," Rotterdam 41 stem, dir. F. W. Kools. 3de Eereprijs „De Volksstem" Bussum. ala. stemmen, dir. P. v. d. Rovaart Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en Uitleenhibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 2S uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen, voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. SCHOTEN Commissie voor de grens wijziging, half 8. Zooals gemeld is, neemt de Rede rij kerskamer „Albcrdingk Thijm" aan de demons tra tie deel in costuum van Kruisvaarders. De Kamer lieeft van het Hoofdbestuur toestemming gekre gen bons te verknopen, waarvan de opbrengst is bestemd voor bet Vaan- tdelfonds. De Rederijkerskamer heeft reeds tientallen ajren naar een vaandel ver- rüangd, doch de middelen van een tooneelclub zijn altijd ontoereikend voor zulk. een uitgave. De vaandel spaarpot van „A. T" althans moesit telkens noodgedwongen voor andere uitgaven worden aangesproken. Onze Haarlemsche Katholieken zul len het er wel mee eens zijn, dat ,.A. T" haar vaandel wel heeft ver diend, en zij ziet dan ook met groolfc vertrouwen den Hemelvaartsdag te gemoet; rij hoopt, dat wel geen der mee I inggangars (sters) zal weigeren 'n kleinigjhed bij te dragen aan het vaan- kdel onzer wakkere Roomsche too neelclub. Worstelen, Boksen, Gewichtheffen. Door de Haarlemsche .Worstel- en Athletendub ,.D.O Kzullen heden avond in de groote zaal van de So ciëteit ..Vereeniging" wedstrijden ge houden worden in worstelen, bok sen en gewichtheffen. Verschillende welbekende bokser* hebben bun medewerking toegezegd zooals Jansma, Bisschop, Lchaise en zVrucht. Ook een tweetal amateurs-) partijen staan op het programma. In de afdeeling worstelen zal Simoiiis den Haarlemmer J. Sint bekampen j Barretta zal tegen den Beverwijker Muis uitkomen; Muis was de e-enigste Nederlandsche deelnemer die een Sen prijs won in de wereldkampioenschap-) pen. Pteter Ellebrecht worstelt tegen Peterse; Dol tegen De Ruiter; Roidl-S tetgen Roekei. Dit zijn allen deel nemers aan de Olympische spelen te Antwerpen en aan Wereldkampioen schappen. De afdeeling gewichtheffen, ver meldt de volgende 4 kampioenen, nJ. A. van Oord, kampioen zwaar ge wicht van Nederland; Nimwegen, mijddengewicht; Scheffers, van „D.O. K." kampioen licht gewicht, en .Wolf. kampioen vedergewicht, k Tevens zal er getracht worden de reeds bestaande records te ver beteren. Het Douche-badhuis aau het Leidsche- plein. Reeds sinds geruimen tijd beantwoord de de inrichting van het douche-badhuis aan het Leidscheplein niet meer aan de eischen van onzen modernen tijd. Vooral op de drukke dagen Vrijdag en Zaterdag kwam de tekortkoming van de inrichting duidelijk uit. Het bestuur had er dan ook reeds lang over gedacht de noodige ver beteringen aan te brengen, doch de finan- cieele zijde der kwestie belette dit. Maar »an alle ellende komt een einde en ook aan dezen geldnood en zoo kon voor eeni- gen tijd met de verbeteringen een aan vang worden gemaakt. De directe verwar ming moest omgebouwd worden in een indirecte en de plannen hiervoor werden ontworpen door den heer A. van Laar, leider van het technisch bedrijf aan het Provinciaal Ziekenhuis. De uitvoering er van werd opgedragen aan de firma He ringa en Wütrich. Deze heeft den om bouw in korten tijd, ongeveer twee drie weken, keurig tot stand gebracht. In de eerste-klasse-afdeeling werd tot op heden het water van een zijde toegevoerd. Dit is nu mede veranderd, doordat van de leiding een ringleiding gemaakt is, welke het water thans van twee zijden aanvoert. De machines voor de warmwatervoor ziening zijn met een vermeerderd en thans op vier gebracht. Tevens is het bezwaar van het „groeien" van aanhangsels in de ketels, welke dan telkens afgebikt moes ten worden, waardoor de ketels natuurlijk te lijden hadden, zooveel mogelijk onder vangen. In de tweede-klasse-afdeeling zijn mede de vloeren der badcellen vernieuwd. Tot dusver bestonden deze uit een gladde soort steen, welke het uitglijden en vallen zeer bevorderdenwat evenwel toch niet de bedoeling was. De nieuwe vloeren zijn gemaakt van porfier-tegels, welke veel doelmatiger zijn. Gisteren was voor enkele genoodigden gelegenheid de nieuwe inrichting te be zichtigen, waarbij de heer Van Laar hen rondleidde. Dr. v. d. Berg, voorzitter van de afd. Haarlem van ,Het Witte Kruis" hield een kort speechje, waarin hij het nut der verbetering aantoonde en harte lijke woorden van dank bracht aan ont werper en uitvoerster. Nog veel te doen. Hoewel het prachtige weer en de na derende xomer meer nooden tot een heerlijk rustig zitje in de koele schaduw en de stadsmenschen naar bosch of zee jagen, zijn de leden van de propaganda- club der R.K. Kiesvereeniging druk in de weer met de voorbereidingen voor den naderenden verkiezingsstrijd. Hun beken den ijver en actie getrouw, gaan zij on vermoeid voort mot het voorafgaande werk, dat nu reeds weken achtereen Verricht wordt. Doch bij den stillen ar beid blijft het niet, de groote massa wordt mede in beweging gebracht. Daar getuigen o.m. de door den heer De Lobel niet zooveel succes gegeven cursusavon den van. En daar komen er nog een paar van, n.I. vanavond en de volgende week Dinsdag. Donderdag 1 Juni wordt een groote vergadering belegd, waar mr. 'Bomabs en de heer Chr. Jansen uit Am sterdam komen spreken. Vrijdag 9 Juni houdt de heer De Lobel de reeds aange kondigde groote politieke rede „Langs veilige wegen" en 14 dagen later komt pater Borromeus de Greeve met een rede „Op voor 't beginsel". :Een program dus, waar wat „in" zit- Uitstekende sprekers, prachtvolle onder werpen. Als nu de warmte de kiezers en kiezeressen maar niet doet verslappen- Zij moeten toonen, het werk der propa gandisten op prijs te stellen en trouw naar die uitgeschreven vergaderingen op komen. Meeleven moeten zij allen met het politieke leven en meewerken, de ver kiezingen tot een succesvol, einde te bren gen. Dat dus op de a.s. vergaderingen niemand ontbreke. Hinderwet, B. en Wi van Haarlem, doen tie welen, dat C. J Keijser, bij H. Mj) die Koningin in beroep is gegaan va» de beschikking d.d. 5 Mei 1922, waarbij hem vergunning is geweigerd lot) uitbreiding van zijne Ideerenwas- scherij en drogerij met strijkerij, ge-i vestigd in het perceel aan de Van Eedenstraat no. 34rood, door hetj daarin plaatsen van een electromotor! van 3 P.K en een van 1 P K. voor aandrijven van bij Le plaatsen werk-) tuigen, i De Grenswijziging. Vrijdagmiddag half 4 zal de commissie uit de ingezetenen voor de grenswijziging ten stadhuize weer een vergadering hou den. Aanrijding. Maandagmiddag reed de 11-jarige E.- wonende Magdnlenastraat, zijn flets ui' het woonhuis, toen juist de 20-jarige W- per fiets passeerde en dusdanig tegen het rijwiel van E. aanreed, dat dit ern stig beschadigd werd. Onmiddellijk hier op reed W. het 7-jarig dochtertje van v- D., wonende Nassaustraat, aan, waardoor dit kwam te vallen. Het kind bleef liggen en werd het militaire hospitaal binnen gedragen. Na daar verbonden te zijn, i» het naar huis vervoerd. Door den ont boden geneesheer werd hersenschudding geconstateerd. De toestand is evenwel niet ernstig. Tegen W. is proces-verbaal opgemaakt- Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: W. de Koning, Zomerkade 219, armbandhorloge; H. Tim mer, Wouwermanstraat 104, armbandhor loge; D. Snjit, L. Heerenvest 54; broche; P-- Komen, Wouwermanstraat 22, broche; H. Verhaart, Aefbertsbergstraat 42, iboekje- H. Voerman, Jansstraat 36, heerendas; A. Prins, Lange Heerenvest 30, hoeren- handscboen; de Graaf, Rozenstraat 4, hondje, (Kennel Fauna)P. Casteleyn, Bloemertstraat 7, poes, id.; M. Datenbout, Lange Annestraat 12 G, poes ld.; Mevr. Haaks, Bloemendaalscheweg 301, poes, id.; P. de Vries, Gierstraat 73, quitantie; M. Misserius, Gasthuislaan 141, quitanti-e- boekje; A. Schaafsma, Oudeweg 3 a rood, lorgnet; L. Ran, Noorderschooilsteeg 6 B rood, loterijbriefje; J. Wesseling, Heeren singel 1X3, portemonnaie. C. Vader, Oos terstraat 27, pet en schoen. Bureau van Politie, Smedestraat, rozenkrans. P. H. Roosloot, Zomervaart 1 B., idem, H. v. Boekhoven, Oranjestraat 43, ring. Verhage, Barendsestraat 47, ring. v. Meeteren, Duin- dorpplein 25, Overveen, reticule. W Scha r\vach ter, le Zuidpolderstraat 5, schoenen. F. Kolderie, T ul pen straat 4zw., vulpenhouder. Visser, Warmoestraat 17, autokap; Els- hout, Papentorenvost 35zw., eend; J. v. d. Vliet, Romolenstr. 1, gummibal; F. O. Puts, Anthoniestraat SSrooi, heerenhoed; 0. Diekman, Oranjeboomstr. 76, kleedje; A. IClingers, Zuid Polderstr. 123, lampje; J. Meijs, Oeeili^steeg 2, portemonnaie; M. Velleman, Lange Raamstr. 30, dames- portemonnaieE. v. Millingen, Ged. Voldersgracht 41rd., portemonnaieO. Kuijer, Merkmanstr. 18, ring met sleu tels; A. R-ooij, Alb. Thijmstr. 10, tasch; W. Worst, Zijlstr. 9, wasehgoed: A, Bag german, van Marumstr. 65, lap zijde. M. Moonen, Lange Wijngaardsilr. 21, armband; J. Bouckaert, Jacobijnestr. 6, bril in étui; Smit, Gr. v. Wiedstr. 19, bal; A. Westen, Lange Margarethastr. 3, corsetten; Bender, Jordenstr. 52, duif; P. Orommelin, Kruisstr. 1, étui met potlooden; J. Dijkstra, Paatientiestr. 22, hond; J. Jansen, Rozenprieelstr. 41rd., hondje Kennel Fauna: J. v. d. Eijnde, Gastbuisvest 23, hondje; J. II. van Huet, Soutmanstr. 45, herdershond; Hoesber- gen, Groote Houtstr. 50, poes Kennel FaunaDr. v. Maas, Ged. Oudegracht 99, poes: Peltenburg, Sclialkwijkerstr. 9, lood; H^ J. Mulder, Graaf Willemstr. 45, lantaarn (rijwiel)A. de Haan, Brou wersvaart 118, portemonnaie; 8. Roe land, Boerensteeg 1F. riiwiolppmp; IX Dp dadbtrs gpsnppt, Men zal zich herinneren, dat het vorige jaar nar genoeg het geheele Duinlustpark on veilig werd gemaakt Telkenmale kwa men bdj de politie klachten in om trent het ptelen van rijwielen, inbraak enz. Trots alle ijverige nasporingen mocht het aan de politie echter niet gelukken de geheimzinnige daders in handen te krijgen. Thans zijn ze echter teEpe ge snapt, alwaar ze hetzelfde spelletje uilhaalden. Ook daar werden, vooral uit villa's, telkenmale rijwielen ge stolen, totdat eindelijk de verdenking viel op een heer en een dame, dye een woning zochten. Nauwelijks rook het echtpaar lont, of het nam de vlucht. De politie liet er geeu gras over groeien en telefoneerde en tele grafeerde in alle richtingen, met het gevolg, dat de twee handige rijwiel- dieven dienzelfden avond in Arnhem gesnapt werden. Een gestreng onderzoek werd oogedblikkelijk ingesteld en lal van diefstallen wenden hierdoor opgehel derd. En nu bleek ook, dat de dieven gedurende drie maanden van verleden jaar iu Santpoort gewoond hadden in de villa Zonnebloem" bij het sta tion. Dank zij hun deftig uiterlijk, had de politie toen. absoluut geen erg in. deze twee gauwdieven. Gebleken is nu ook, dat het echtpaar Arie van de Vijsel en Josephina Maria Spanier, uit Indië kwam. Beiden zitten nu veilig opgebor gen. De zaak zal, na behandeling door de rechtbank te Zutphen, voor de rechtbank te Haarlem komen. Beide beklaagden hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. De po litie le Bloemendaal heeft, in samen werking met die le Velsen, veel werk aan dit geval gehad en opnieuw blij ken van haar flinke activiteit' ge geven. Koning, Baljuwslaan 22, school tasch; A. de Bruin, Ged. Voldersgracht 4, taschie Reis, Rollandatr. 10, vulpenhouder; P. Snoeks, le Vooruitgangstr. 23, zeiltje. Haarlemsche Machine fabriek. Aan het jaarverslag ontleenen wij de volgende bijzonderheden Het afgeloopen jaar jieeft zich ge kenmerkt door de groote moeilijkheid in het verkrijgen van nieuwe opdrachten. Daarb ijdeed zich de mededinging van Duitechland in verband met den lagen Markenko9rs, geducht gevoelen. Het be drag aan nieuwe opdrachten gedurende het verslag-jaar bleef dientengevolge be langrijk beneden dat van het vorige, waartoe ook de zeer veel lagere prijzen bijdroegen. In verband met het feit dat de bestellingen voor de suikerfabriek en, zonder uitstel te gedoogen, in den aanvang van September 'tot uitvoering moesten komen, zagen wij ons genood zaakt- vergunning tot overwerk aan te vragen, mwaarin wij slechts na veel overleg en herhaalde besprekingen slaag den, zoodat wij later dan wij gehoopt hadden onze productie konden vergrooten. Als gewoonlijk erd een belangrijk aan tal eleotrische poortkranen voor Neder landsche en Indische havens afgeleverd. De kolentransporteurs voor Soera' 'a, in het vorig verslag vermeld, zijn bijna geheel ter plaatse aangevoerd, en zal weldra met de montage kunnen worden begonnen. Verder kwamen nog gereed electrische paternasterliften voor het nieuwe Oen- traalbureau der Nederlandsche Spoorwe gen, electrische lieren voor het Marine- depötschip Pelikaan" en electrische wandkranen voor een der Veemen. Als vorige jaren werd een omvangrijke hoe veelheid stoomlieren, scheepskraantjes en kranen voor fabrieken e.d. afgeleverd. De vooruitzichten voor het loopende jaar zijn niet ongunstig, hoewel zich een scherpe concurrentie doet gevoelen. Door groote inspanning is het gelukt ver schillende opdrachten in het buitenland te verkrijgen. De lage prijzen, die in verband met de concurrentie gemaakt kunnen worden, zijn een aansporing te moer om te traohten door goede organi satie en lage productieprijzen, het be drijf loonend te maken, waartoe ook de loonsverlaging, die 1 Februari j.l. in op dracht van den Metaalbond werd inge voerd, kan bijdragen. Hoewel de toestand over het algemeen aanmerkelijk verbetering behoeft, zijn wij niet ontevreden over hetgeen is verkre gen, terwijl de financieele resultaten over het afgeloopen jaar reden tot voldoening gegeven. Van het uit balans- en winst en ver liesrekening blijkende bruto-saldo ad f 406,929.73 i/2wordt f 246,929.73 V2voor afschrijvingen bestemd. De beschikbare netto-winst, groot, f 160.000 laateen dividend-uitkeering van 10 pot. toe. De Auteurswet. Bij een markt-koopman op de Boter markt zijn Maandag door eenige recher cheurs 69 boekjes met voordrach ten in beslag genomen, waarop het au teursrecht niet stond vermeld. De Hollanders staan bekend om hun groote bedachtzaamheid. Ze gaan nooit over één-nachtsijs en er zijn nog vele mooie spreekwoorden meer, (Me des Hollanders langzaam heid illustreeren. Moest die karak tertrek echter met een nationaal voorbeeld gedemonstreerd worden -5an zou daarvoor de procedure in ci viele zaken een schitterend voorbeeld zijn. Ik heb al eens meer met fed tien, en data aangetoond hoe langzaan:, ach laten we zeggen hoe bedacht zaam de Nederlandsche rechter in zdviele procedure is. Juist dezer dagen eindigde een, H.eause selèbre" die het heele land en in 't bijzonder nogal de Haar lemmers interesseerde, omdat liet eer» juffrouw uit Heemstede betrof. Iki bedoel de zaak betreffende de vor- bdering tegen de Directie van den Haagschen Dierentuin door de kin derjuffrouw, wier arm indertijd door een beer werd afgebeten. Na on-* geveer 6 jaar procedeeren heeft dc juffrouw eindelijk een schadevergoe ding beet en alleen nog maar dooriLti een minnelijke schikking tusschen Hi de partijen tot stand is gebracht. Ver standige menschen! .Wie weet hoe; !lang het proces anders nog had kun- nem duren. Hoe het mogelijk is dat onze pro cessen jaren en jaren duren, kon een dezer nog even blijken uit het Codro-proces. Men weet hoe lang dat reeds 1 >- t en eindelijk was dan tegen 9 kt - het getuigenverhoor bepaald, - daad is dat gebeurd. De Re el. Phobia bepaalde daarop het oontra-requisi- J toir op3 October a.s Het zal wel noodig zijn, natuurlijk, maar met zulke lange pauzes in ':i proces kan het inderdaad een tijd du ren. De moraal, uit alle procedures te trekken, moge intusschen zijn: blijf er buiten. De advocaten wonden aV leen rijk van koppige en douunr, cliënten. Barometerstand 763. Achteruit, OPGAVE VAN: L. PAANAKKER ALLÉÉN GR. HOUTSTR. 46 Nieuwe Collectie Tennisschoenen Medegedeeld door het Kon. Nel. Met In stituut te de Bildt. Naar waarnmingen ver richt in den morgen van 23 Mei 1922. Hoogste barometerstand 766,5 m.M. te Weenen. Laagatc barometerstand 752,7 m.M. le Stensele. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 Mei: Zwakke tot mati ge wind uit zuidelijke richtingen, meest lich-tbewolkt, droog, warm weer, behou- lens kans op onweer, vooral in het wes ten. Haarlemsche Handelsveree&iging. In haar gebouw Nassauplein 1, hield de Haarlemsche Handelsvereeniging Maan dagavond hare jaarlijksche algemeene vergadering, welke vrij goed bezet was. De voorzitter, de heer F. H. Smit, open de de vergadering en heette allen wel kom. De secretaris, de heer Joh. M. Schmidt, laas dan de notulen der vorige algemeene vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. In het nu volgende jaarverslag werd herinnerd, aan de economische moeilijk heden nog steeds voortduurden, terwijl allen werden aangespoord, eendrachtig samen te werken, de moeilijkheden te overwinnen tot welvaart der maat schappij. Hel aantaal leden bedraagt 700. De in stellingen der vereenïgingen gingen voor uit. Zoo werd o.m. door den iucassodienst aan dubieuse posten geind van j 33.600,i: J, een bedrag, dat, volgens het verslag nog door geen enkele handelsvereeniging be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1