BINNENLAND. Derde BRIEÏiM m tZ BINMENLANDSCH NIEUWS. LUCHTVERKEER. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL KERKNIEUWS. LANSlCyW EN VISSCHERIJ. öSaü GROOTE EN KLEINE GEZINNEN, DE MIDDENSTAND EN HET R. K. STAATSPROGRAM. DE H. VADER OVER DEN BOEREN BOND. i STIJGING VAN PRIJZEN VOOll EERSTE LEVENSBEHOEFTEN, Nauwelijks enkele maanden is een prijsdaling van de gewone levensmid delen merkbaar of een stijging wordt in het vooruitzicht gesteld. iWlel ver waren wij nog af van de thans in Holland geldende prijzen, is melk van 10 cent per liter een ongelooflijk iets, waar wij een kwartje betalen, maar de hoop op nen verder voortgaande da ling, stemde ons in 'iedfer geval te- treden. Die hoop is thans zoo goed als geheel den bodem ingeslagen en verhooging van boter-„ brood- en vleescliprijzen slaat ons te wachten. jWel heeft de Minister van Landbouw aan het Bakkerssyndicaat doen weten, dat de Regeering niet geneigd is den prijs van het brood op 1.10 fr. te stellen per kilo, maar de meelprijzen maken het ondoenlijk de verhooging tegen te houden. De bakkers kunnen onniogelijk op hun kosten komen bij de thans geldende prijzen van 1 fr. per kilo, waar voor 50 K.G. meel 100 frs. dienen betaald. Zelfs niet als men weet, dat voor luxe brood en bak hel vragen van een hooger be drag wordt toegestaan, om een even wicht te bereiken. De oorzaak ligffc voor een deel in den al te overvloe- digen regenval der laatste maanden en aitecn wanneer de weersgesteldheid blijvend omslaat, heeft men reden op groolcrcn meelaanvoer en dus op da ling der prijzen te mogen rekenen. De prijsstijging voor de boter moet men elders zoeken. Sedert de douane rechten wederom in eere zijn hersteld is er zoo goed als geen aanvoer meer op de markten van Australische en Hollandsche boter. Deze rechten be dragen niet minder dan 0 fr. 95 het kilo. Het zal noodig zijn, dat de Re geering zich eens daadwerkelijk met den strijd tegen het dure leven gaat bemoeien en vooral geen maatregelen treft, die belemmerend werken op een daling der prijzen. De te ver door gedreven beschermende rechten, die «enerzijds den belastingdruk verminde ren en de Fransche producenten ten goede komen, halen aan den anderen kant de consumenten de vellen over de ooren. Waar liet hier vooral de eerste levensbehoeften betreft, is het niet te veel gezegd, van de meestondemo cratische maatregelen der Regeering te spreken. De minister heeft natuurlij! een verdediging willen geven en een uitvoerige nota bevat dan ook eenige beschouwingen over de oorzaken der prijsstijging, in liet bijzonder van die voor het vleesch. Ieder jaar, zegt hij, is aan liet einde van den winter, als het in de stallen vet geworden vco scliaarsch begint te worden eit de bees ten uit de wei "nog niet ter markt komen, een stijging der prijzen merk baar. Zoo was het, hoewel niet der- nut Ic, eveneens voor den oorlog. In de voorgaande jaren 1913, 1919 en 1920 bedroeg deze tusschen Januari cn April 33 a 10 c/0) in 1922 daarentegen 23.36 Itel verwijt, dat die stijging te wijten is aan het invoerverbod van Deensche koeien, komt den minister onredelijk voor. Dit aantal bedroeg in Februari op een bepaalde markt slechts 368 stuks, ter,wijl op diezelfde groole markt het aantal aangevoerde runderen de 21.000 te boven ging. Dit verbod, dienende om de Fransche veestapel tegen ziekte te beschermen^ heeft niet den minsten invloed op de stijging gehad. Evenmin de vrijheid van vecuilvoer heeft zich in deze doen gelden. Een uitvoer van 765 runderen in Maart 1.1. is van geen beteekenis. Bovendien zijn de douanerechten- op bet vee, liet versche en het bevroren vleesch, die gedurende de oorlogsjaren waren opgeschort, nog niet opnieuw ingevoerd. Hij stelt ten slotte zijn vast vertrouwen in een toekomstige daling, als de graskoeien in groo-tere hoeveel heden op de markt zullen komen, de consumptie van bevroren vleesch meer algemeen wordt en de natuur heter clan tol dusver meewerkt. Ongetwijfeld valt er weinig in te brengen tegen deze redeneeringen, maar zij brengen er op dit oogenblik niets toe bij de stijging te weerhouden. Een feil blijft het, dat alte dagelijk- sehe levensbehoeften zeer hootg ge prijsd olijven en dat over liet algemeen gesproken, de douanerechten wel dege lijk voor een groot deel daar schuld aan zijn. I)c prijzen in hotels en restaurants sluiten zich daarbij aan en al zijn zij belangrijk verminderd in vergelij king met een jaar geleden, alleen de gelukkige bezitters van goedkoope b'ancen noemen ze billyk. De vreemde- ''\"en zelf dragen hieraan veel schuld, "vijven onverstandig de prijzen op, strooien fooien om zich heen tot in 'iet belangrijke en begrijpen niet, dat Xv;>t voor hen dragelijk is, voor den Franschman onbetaalbaar moet heeten. De schouwburgen hebben heel sterk dan druk van het dure leven dit sei zoen ondervonden. Een enkele slechts beeft goede zaken gemaakt door te speculceren op de lagere instincten der genoegen-zoekende massa. De inder daad belangrijke kunst heeft liet loodje gelegd. Volle zalen zijn hier alles behalve een leeken van financieel suc ces. Nergens ter wereld is het aantal ■Vrijplaatsen zoo groot als hier; zijn de biljetten met gereduceerde prijzen zoo gemakkelijk te krijgen als men de. ■wogen slechts kent en er eenige moei- voor over heeft. De bioscoop la%f buiten beschouwing, die is nu een- öiaal het bedorven kind, waarvoo-r men olies, zelfs de laatste stuiver, over beeft. En toch ondanks dat dure leven. onaantss net weinig rooskleurige van den toestand, heeft "men in vergelij king tot andere landen, geen reden tot klagen. De werkloosheid heeft dezen winter zeer geringe afmetingen aan genomen. De malaise in zaken is niet buitensporig en de belastingen, wel is waar zeer. hoog vergeleken bij voor den oorlog, zijn inderdaad niet al te drukkend. In dit laatste feit is dan ook voor mij de beste waarborg ge legen voor een niet al te somberen, economischen toestand van Frankrijk, Een land, dat de belastingschroef nog niet al te sterk heeft aangehaald, waar de inning zeer veel te wenschen over laat en voor verbetering vatbaar is, waar de bodem vruchtbaar is als in weinig andere landen, behoeft geen vrees te koesleren de begrooliug niet kloppend te kunnen maken. Zelfs het dure leven en de momenteele stijging doen 'daar niets aan af. Parijs, 17 Mei 1922. Mr. P. v.. S. Ook is ingelascht Het zoo krachtig doorï reniï Rusland kiüüïen ten alten tijde helibeu niet tot een resultaat geleid," I «ft vrAAf/t AftcnfS/V I* i t - *1 1 1 I 1 XT XT 1 ~t J3 1 B t Wc lezen in het ,,Ov. Dagbld.": Op een bezoek bij een vriend in een der Noordelijkste steden van ons land, vestig de deze er onze aandacht op, dat in een heel complex Middenstandswoningen, van zijn omgeving, slechts een vijftal kleine kinderen waren. Daarvan had hij zelf er in zijn jong huishoudentje twee, waarover de dames uit de buurt nog ietwat meewa rig spraken: ,,Iloe of 't mogelijk was, zoo veel zorg op je hals als je nog maar een paar jaar getrouwd bent.' Deze vriend echter was goed katholiek. Iets later, bij een gouden bruiloft, zagen wij een heel priesterkoor gevuld met één familie alleen: de gouden feestelingen en hun kinderen en kleinkinderen. Genoeg volk misschien voor die volklooze buurt in die Noordelijke stad. Dat was een duidelijke demonstratie van de beleekenis in de maatschappij van een christelijkgezin, levend naar Gods wet. En de tegenstelling drong zich van zelf op. Och, men behoeft niet te zeggen, dat een vader en een moeder in een flink ge zin niet massa's zorgen hebben en dat het niet veel makkelijker is daar waar men nauwelijks een kinderkreet verneemt. Als men een gezin met veel en een met geen of een enkel kind vergelijkt nu dan legt het eerste het op veel punten af. De laai» ste, vader en moeder, ze zullen mooier klecren kunnen koopen, ook voor dat eene kind. En niooie reisjes maken. En lekkerder eten en drinken en fijne sigaren en maar naar de bioscoop en café. En cr komen minder krassen op de meubels en de tapijten verslijten niet zoo en de trap- looper houdt 't veel langer uit. En er i3 geen rommel in huis en de kleinen breken niet zoo" veel cn er kunnen meer bloemen gekocht in de vazen en welen wij veel. De eerste vader en moeder' zullen liard hebben te werken; vroeger op, later naar bed. In huis zal het rommeliger zijn, want moeder kan, al zou er misschien wel voor betaald kunnen worden, moeilijker flinke dienstboden krijgen. Zoover zijn we im mers al met onze christelijke beginselen, dat het eerste waar ook een katholieke dienstbode naar vraagt als ze uit dienen gaat en zie): aanmeldt: .hoeveel kinderen zijn er?" En als er dan wat kleine kinde ren zijn, die, zeker, hun extra last mee brengen, dan is er geen christelijke offer vaardigheid genoeg om eens te denken: „Kijk, O. I,. H. zal van mij vragen, dat ik nu juist eens in dit groote gezin me zelf voor Hem wat ga opofferen." Neen, liever naar het atelier, of in ieder geval in '11 klein gezin. Daar is de „kost" allicht ook nog fijner, wat toch hoofdzaak is! -Ja, zoover zijn we met onze sociale kwestiel En er zijn meer van die christelijke op vattingen, waar de groote gezinnen onder lijden. Het „sociaal" egoïsme zorgt er immers voor, dat 't loon maar pracstatie strikt ge handhaafd blijft en een lummel van 21' als hij z.g. z'n vak verstaat, evenveel verdient als een huisvader met 6 kinderen of meer. Als de palroon den laatste meer zou be talen, de heele roode oppositiegeest zou al het cgoismc en gebrek aan christelijke naastenliefde in het geweer roepen. En op veel ander terrein zitten de ouders met groole gezinnen achter! Maar ook op hoeveel manieren heb ben zij «toch het beste voor! Zij zorgen voor de instandhouding van Kerk en maatschappij en als zij God maar mee laten zorgen, Die tocli waar lijk oi k wel aan z'n menschen geeft wal Hij den vogelen des hemels niet onthoudt, dan rollen ze niet alleen ook door het leven, maar, door de bank genomen, bren gen de gezinnen met veel kinderen liet alien in de wereld het verst. En dan zwijgen we nog van de zelf voldoening die ieder heeft, die z'n eigen goeden plicht vervult. „De Nederlandsche Hanze" vestigt er de aandacht op, dat ter Bondsvergadering te Utrecht in de middenstandsparagraaf van het R.-K. Staatsprogram alsnog een viertal belangrijke wijzigingen zijn aange bracht: Allereerst is aan punt 1 hergeven het specifieke karakter, dat daaraan krach tens de formuleering door den Ned. R.-K. Middenstandsbond was toegekend, zoodal het thans luidt: „Verbetering en uitbrei ding van den Middenstands-Rijksvoorlich tingsdienst op bedrijfsorganisatorisch, commercieel, administratief en technisch gebied, alsmede het leggen van een duur zaam en doeltreffend verband tusschen dezen dienst en den georganiseerden middenstand in 't leven geroepen." Daarnaast is op voorstel van den Rijks- kieskring Den Bosch en Amsterdam, punt 2 geschrapt, om reeds vroeger door ons vermelde redenen. Bovendien is als nieuw punt opgenomen: „Wettelijke beteugeling der huisindustrie in dier voege, da! de kleine zelfstandige ondernemer daardoor zoo weinig mogelijk wordt geschaadt.'" - worden opgezonden naar het adres: N. V. Blauwhoedenveem-Vriessenveem, Pand Molukken, Rijnhaven O. Z. te Rotterdam- Alvorens de goederen aan dit adres af te zenden, vrage men aan voornoemd Bureau, Steenschuur 17 te Leiden hel noodige aantal wit-gele labets aan, welke voorzien zijn van het adres der bestem ming in Rusland. Deze labels moeten aan elk colli (pak, baal, kist, enz.) bevestigd ■worden. Ook den inhoud gelieve men er in het kort op -te vermelden. Het eerstvolgend vervoer van goederen zal plaats hebben met het s.s. „Warsza- wa", dat op 23 Mei a.s. zal vertrekken (aanvankelijk was 10 Mei als datum van vertrek vastgesteld). Korten tijd daarna zal nog een kleiner schip geladen worden voor het hongergebied. Mogen wij deze goedereninzameling dringend in de liefdadigheid van Katho liek Nederland aanbevelen? De hongers nood is nog altijd even verschrikkelijk in omvang en gevolgen, al schijnt de indruk welke die rampen op ons maken te ver minderen, doordat wij aan de afschuwe lijkste berichten gewoon raken. Tet liefde Gods, helpt de arnie Russent den middenstand voorgestane punt, dat luidt: Wettelijke maatregelen ter bestrij ding van de concurrentie, welke loonar beiders den patroon aandoen buiten den wettelijk geoorloofden arbeidstijd." En ten slotte is nog overgenomen dit andere punt, naar de verwezenlijking waarvan de middenstand reeds zoovele jaren heeft gestreefd: „Afschaffing der personeele belasting op winkels en koffie huizen." Wie kennis neemt van vorenstaande verbeteringen en aanvullingen der Mid denstandsparagraaf, concludeert het orgaan van den R. K. Middenstandsbond zal moeten erkennen, dat in 't alge meen gesproken de middenstand reden heeft om met het resultaat van zijn actie in de kiesvereeuigingen tevreden te zijn, EERSTE AMSTELLANDSCHE MEE TING. Voor het eerst na 390 jaren trokken gisteren wederom de Katholieke Vaan dels door Amstelland. In Ouderkerk a. d Amstel waren bijeengekomen de volks- en vrouwenbonden van Bovenkerk, Buiten veldert, Diemen, Duivendrecht, Nes a.d. Amstel en Ouderkerk, met hun afdeelin gen. De optocht telde meer dan 2000 menschen. Schitterende banieren werden meegedragen, terwijl de doeken niet spreuken beschilderd, door een sierkun stenaar waren ontworpen. Op liet R.K. Sportterrein was de mee ting. Het weer was verrukkelijk, rond oni het terrein stonden de boomen in vollen bloei. Als eerste spreker trad op Jos. de Lobel, die een practische rede hield, meermalen toegejuicht en waarin hij ook hulde bracht aan Jan Smit, wiens koperen stem langs de boorden van den Amstel zoo dikwijls had geroepen om or ganisatie en Roomsclien levensdurf, cn wiens stem niet was geweest, als die eens roependen in de woestijn, maar wiens, bazuinstooten het leven hadden gewekt in het schoone Amstelland In de pauze werd het nieuwe Aloy sius-patronaat bewonderd, dat werkelijl- een juweeltje mag genoemd worden in practisch en in artistiek opzicht. Pater Borromeus hield na de pauze één zijner glorieuse redevoeringen, waar in hij Paus Leo schilderde als Koning als Priester en als Vader. De menigte, was opgetogen. Toen kwam Jan Smit, de grijze Volks bondleider, die met nooit verflauwde geestdrift zijn groote blijdschap uitte over het heerlijke verloop van dezen heerlijken dag en vele vaderlijke verma ningen gaf aan zijn trouwe V olksbonders- Hij werd spontaan toegejuicht. Een plechtig Lof was het slot van den prachtigen dag. De Hoogeerw. Deken met de geestelijkheid van Amstelland zetten niet weinig luister bij aan het feest.... Ér werd druk gekiekt. Roomscli Neder land heeft weer een blijde dag meer in zijn historie-boek. De Romcinsche corr.van het „Centr.", schrijft d.d. 15 Mei, uit Rome: Heden had ik'het genoegen een onder houd te hebben met den Ncderlandschen afgevaardigde van het internationaal land- bouwcongres dat dezer dagen hier in Rome gehouden is, n.l. den heer Verheg gen, president van den Boerenbond in Limburg. Behalve de heer Veriieggen is ook nog afgevaardigd de heer Van Rijn, die reeds voor vast eenigen tijd aan liet Nederlandsche gezantschap verhonden is. De heer Verheggen vertelde me, dat het internationaal instituut van landbouw reeds in 1005 was opgericht. Hoewel Nederland reeds geruimen tijd bij het internationaal instituut was aangesloten, en jaarlijks een som van vier 5 vijfdui zend gulden er aan bijdroeg hadden de boeren toch reeds lang hun ontevreden heid te kennen gegeven, dat van den kant der regcering er niet voldoende be langstelling voor werd betoond. Dit had tot gevolg, dat bij deze gelegenheid een afgevaardigde voor het internationaal congres was afgevaardigd. De heer Verheggen sprak met veel geestdrift over deze internationale instelling. Persoonlijke kennismaking met dit instituut had hem het groote nut nog beter doen inzien, en doen begrijpen, dat contact met deze instelling voor ieder land absoluut nood zakelijk is. Zooals bekend heeft de ko ning zelf het congres geopend. Door de congressisten is een bezoek gebracht aan den burgemeester van Rome, die hen daarna ter receptie heeft ontvangen. IN HET VADERLAND TERUG. Vrijdag kwam de kapitein-luitenant ter zee J. H. G. Kremer, onder wiens leiding vanaf de Noordzijde de Wilhelminatop van het Centraal Gebergte van Nieuw- Guinea werd bereikt, na een zes-jarig verblijf in het vaderland terug. Bij aankomst aan de Handelskade te Amsterdam van liet stoomschip Reni- brandt werd hij namens de marine-offi cieren verwelkomd door den wnd. com mandant der Marine te Amsterdam, den kapitein ter zee C. Aronstein, die hem hulde bracht voor hetgeen hij deed. Een deputatie uit het hoofdbestuur van de K-on. Ned. Vereeniging „Onze Vloot"- bestaande uit de heeren H. M. v. Bem- melen, voorzitter en A. L. Boelen, admi nistrateur, huldigde daarna in enkele woorden, bij monde van den voorzitter- liet verdienstelijke werk van den heer Kremer. Hij bood hem, namens de Ver eeniging, een zilveren sigarendoos ter herinnering aan, waarin in liet deksel een opdracht was gegraveerd. Daarna nam het woord de heer A. Merkus, die me' de heeren J. W. F. J. de Wal en van der Laan als afgevaardigden van de afd. Am sterdam der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" eveneens hulde bracht aan de\ wijze- waarop explorant den Nederlandschcn er> den Marinenaam hoog hield. Nadat de heer Kremer dank had be tuigd voor de hem gebrachte gelukwen- schen waarbij hij de goede hulp zijner medewerkers allereerst herdacht, was de ze eenvoudige plechtigheid afgeloop'en. GOEDEREN IN N'ATURA VOOR RUSLAND. Het Centraal Bureau voor de K. S. A. in iNed. verzoekt ons het volgende mede te deelen: Levensmiddelen, kleeding en andere ""sgtoren ia natura bestemd voor honge- HET DERDE HALF MTLLIOEN VOOR RUSLAND. De Voorzitter en de algemeene geeste lijke adviseur der K. S. A., Prof. van Aken en Prof. Aengenent zijn dezer da gen naar Rome vertrokken. Zij hebben 250.000 lires medegenomen, ten einde deze voor hongerend Rusland af te dra gen aan 't Vatiicaan. In totaal is nu door de K. S. A. afgedragen 1.250.000 lires. Indien de Katholieke Nederlanders voor deze pauselijke steunactie in het geheel twee millioen zouden bijdragen dan mag gezegd worden dat ons land daarin een flink aandeel heeft gehad De Russische, hongersnood woedt nog al tijd in al hare verschrikkingen. Ja, wü Hollanders nemen die 2 millioen voor on ze rekening! Een en een kwart is at door den H. Vader ontvangen. Het Centraal Bureau der K. S. A. heeft weder een aardig be drag binnen. Door Kerk- en straatcollec ten, brochureverkoop en andere midde len, vooral in de zeer vele plaatsen waar nog in het geheel niets voor Rusland werd gedaan, zal het overige er zeker komen. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling van de gezamenlijke burgemeesters der provincie Zuid-Holland aan dien Commis saris der Koningin van die provincie bij gelegenheid van zijn aanstaanden 70sten verjaardag een huldeblijk aan te bieden, VEREENIGDE VERGADERING AAN DE BEIDE KAMERS. op Maandag 22 Mei. (in hel gebouw der Tweede Kamer) lot sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Gencraal. De heer CREMER, waarnemend voor zitter van de Eerste Kamer, treedt op al voorzitter van de Vereenigde Vergade ring, opent deze vergadering te kwart vóór drie uren en laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen het konink lijk besluit van 16 Mei 1922 (Stsbl. no. 395), waarbij de minister van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd om vanwege Hare Majesteit de Koningin do tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in een vereenigde vergadering der beide Kamers op Maandag 22 Mei des namiddags te drie urren, en welk be sluit voorts betreft de ontbinding van de beide kamers. Be VOORZITTER benoemt een com missie om den minister van Binnen- landschc Zaken in- en uitgeleide te doen. Deze commissie bestond uit de heeren Van Wassenaar van Cat wijk en Van Loon; leden der Eerste Kamer; en de heeren Lely, Snoeck Henkcmans, Drion en Deckers, leden der Tweede Kanier. Kort daarna treedt de minister, voor afgegaan door de commissie, de verga derzaal binnen. De heer RUYS DE BEERENBROUCK- minister van Binnenlandsche Zaken, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende rede: Hare Majesteit de Koningin heeft mii opgedragen de zitting der Staten-Generaa.' te sluiten. De afkondiging van de wetten tot He* in overweging nemen van voorstellen tot verandering in onderscheidene hoofdstuk ken der Grondwet, maakte ontbindng van de Staten-Generaal en daarmede sluiting van de zitting noodig. Behalve den omvangrijken arbeid, tot welken de herziening van de Grondwet U riep, heeft het gemeen overleg gedurende de zitting die achten ons ligt, verschillende maatregelen tot stand gebracht, welke tot heil van land en volk kunnen strekken. De Koningin heeft mij opgedragen U haren dank te betuigen voor de zorgen cn toewijding aan 's lands belangen be steed. In, naam van II. M. de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. Den minister wordt door de commissie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de VOORZITTER de Vereenigde Vergadering. Steun aan ongehuwde arbeiders. Do Minister van Buitenlandsche Zaken heeft besloten do beslissing van B. en W. van Utrecht, tot het verleenen van steun aan ongehuwde arbeiders die bij hun ouders inwonen, aan de Koningin ter schorsing voor te dragen. De Minister meent na melijk dat do plicht tot onderhoud van inwonende kinderen in do eerste plaats op de ouders en niet op de Overheid rust. De besturen van de R. K. Werklieden- vereeniging ,,St. Jozef" en van denProt. Ohr. Bestuurdershond zullen ter zake een onderhoud met B. en W. hebben. NEDERLAND EN BELGIË. Het B. T. A. seint uit Brussel, dat minister Jaspar bij ,zijn terugkeer uit Genua in een onderhoud met Journalis ten ook de Nederlandsch-Belgische kwes-, tie heeft besproken. Wat betreft zijn besprekingen met jhr. Van Kamebeek zei Jaspar, te kunnen verwijzen naar den inhoud van het com muniqué, gepubliceerd naar aanleiding van het tusschen Van Kamebeek en hem gesloten accoorcL „Onze besprekingen zei hij, „maai1 de draad is niet verbro ken." POLITIEHONDEN.. EN BEZUINI GING. Het weekblad „Nederlandsohe Sport" pousseert op de volgende wijze een sport- candidaat voor de a.e. Tweede Kamer verkiezingen: Luitenant-Kolonel G-. J. P. A. Thom son, lid van het Hoofdbestuur der Ne derlandsche Politiehonden vereeniging, wordt hij de a.s. verkiezingen door den Nationale Bond voor Bezuiniging" can- didaat gesteld voor de 2e Kamer. Hoewel wij ons steeds buiten de poli tiek houden, meenen wij dit van den heer Thomson toch wel te mogen vermel den, daar hij ook in onze hondensport een oude bekende is. Het zal ons ook niet» verwonderen als velen onzer lezers hun stem op hem uitbrengen; op vergaderingen en ten toonstellingen is hij een gaarne geziene figuur. ENGELS0HE JOURNALISTEN IN ONS LAND. Zaterdagochtend 3 Juni zullen een 30 Engelsche journalisten, onder wie eenige dames, te 's-Gravenhage aankomen. Zij zullen onder de leiding van de Vereeni ging voor vreemdelingenverkeer een uit stapje vau een dag of tien in Nederland maken. Op het programma staat onder Meer een bezoek aan Den Haag, Am sterdam en Rotterdam. H. M. DE KONINGIN NAAR NOOR WEGEN. Naar wij vernemen, zal de „Batavier V", waarmede H. M. de Koningin einde dezer week de reis naar Noorwegen zal ondernemen, gedurende de geheele reis begeleid worden door de torpedobooten Z 7 en) Z 8 onder bevel van de luite nants ter zee le kl. De Vos van Steen- wijk en Blom. Uit den if. K. Kiezersbond voor Lim burg. De R. K. Kiezersbond voor Lim burg nam gisteren te Sittard in een al gemeene vergadering de conclusies aan der commissie belast met het onderzoek omtrent- de voorgekomen onregelmatig heden bij de in d9 afdeelingen gehou den tweede stemming over de groslijst voor de Tweede Kamerverkiezing. Door het aannemen dezer conclusies is besloten alles te laten zooals het Ï3, wijl door het onderzoek niet kwam vast te staan dat door de gepleegde onregel matigheden de volgorde der candidaten- lijst zou zijn gewijzigd. HET EERSTE KAMERLID REEKERS! Naar het „Hbld." verneemt, i3 de heer P. J. A. M. Reekers, lid der Eer ste Kamer ernstig ongesteld. Hem zijn Zaterdagavond de laatste Heilige Sacra menten toegediend. Sedert is, volgens mededeeling van de .Msb." de toestand oenigermate verbe terd. LOGIES KATHOLIEKENDAG, Wij vestigen er de aandacht.op, dat alle hotels in Nijmegen en omstreken zijn gereserveerd voor de logiescommis- sie. Die du3 logies verlangt voor den Twee den Nol. Katholiekendag wende zi:h tot de Logie3commissie te Nijmegen. Adres Secretariaat van den Katholie kendag, Keizer Karelplein 11. Men bestelle zijn logies vooral tijdig daar er reeds nu buitengewoon veel aan vragen zijn. De prijzen varieeren van f 2.75 tot f 6. Vooraf geld insturen, en juist opge ven welke nachten men logeert. DE LUCHTPOST NAAR LONDEN. Holt. Nbr. meldt uit Londen: Met ingang van heden wordt een derde luchtdienst per dag naar Parijs, en een tweede naar Rotterdam en Amsterdam in gelegd, die in hoofdzaak voor de post bé- stcnid is. De mails daarvoor sluiten te Londen aan het hoofdpostkantoor te 12,30 TENTOONSTELLING VAN IMKER GEREEDSCHAPPEN. In Insectarium van „Artis" te Am sterdam, heeft een tentoonstelling plaats van de gereedschappen, die een beginnend imker behoeft. In een bijenstal ziet hij de bevolkte kasten en korven van basten, in de zaal wordt voor hem een toonkast geopend, waarin de bijen aan den arbeid zijn. In de vitrine naast de bijenwoning kan hij een leegen korf van binnen gezien, die voor de huisvesting van een bijenvolk geheel is in ord£ gebracht met voorbouw van kunstraat, waarvan het de raten kan beginnen te bouwen en met houten spijlen, die het bijenwerk steun geven. Een raam met kunstraat voor de broedkamer en één voor de honingkamer; een hongerslin- ge^y waarin die ramen als ze door de bijen zijn gevuld kunnen worden leeggeslingerd door ze snel in het rond te doen draaien, zoodat de zuivere honing eronder kan worden opgevangen, zijn ook tentoonge steld. Men ziet er verder een sluier, die de bijenhouder gebruikt om bij de behande ling der bijen tegen steken beveiligd te zijn en gummihandschoenen, die den be ginner gerust zijn arbeid doen verrichten, maar die door den meer ervarene ge woonlijk niet meer worden gebruikt; een imkerspijp, waarvan zich ook eeu nict- rooker kan bedienen om de bijen aan zijn wil te doen gehoorzamen, TENTOONSTELLING DE MENSGH". Minister Aalberse heeft Zaterdag de tentoonstelling „De Mcnsch" te Amster dam officieel met een reio geopend. Bij een rondgang in vogelvlucht over deze tentoonstelling is de indruk, dat de zalen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, thans iets herbergen, wat voor ieder individu van belang is te weten. De onderstelling is niet te gewaagd, dat hier iets is bijeengebracht, waar ieder, zelfs hooggeleerden, nog van lceren kan. Toch maken al de verzamelingen den in- aruk van populair-weienschappelijk, svat zij ook bedoelen te zijn. Feitelijk zou men deze tentoonstelling kunnen beschouwen als een vervolg op de Hygiënische, die het vorige jaar zooveel belangstelling trok. Had deze laatste de bedoeling te wijzen, wat gedaan kan worden om een gezond lichaam te houden, de zoo juist geopende geeft de inrichting van den mensch zelf. Hier wordt ons getoond de werking der organen en hoe zij er uitzien. Verder wordt een zeer belangrijk gedeelte van de tentoonstelling ingenomen door de ont wikkelingsgeschiedenis van den mensch. In aansluiting daaraan zijn gedemons treerd de gewoonten en levensomstandig heden van eenige tegenwoordig en vroe ger geleefd hebbende menschênrassen. De tentoonstelling is internationaal, want een groot deel van het tentoonge stelde is afkomstig van het Duitsche Hygiënische Museum te Dresden en van de Anatomische afdeeling van de Lon- densche hoogeschool. Daarnaast mogen zeker genoemd worden de belangrijke in zending van het Oudheidkundig en Ethno- grapisch Museum te Leiden en c#: van de Universiteiten van Amsterdam en Utrecht. Deze tentoonstelling in 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, die Zaterdag met een rede van Minister Aalberse ge opend werd, is internationaal, want een deel van het tentoongestelde is afkom stig van het Duitsche Hygiënische Mu seum te Dresden en van de anatomische afdeeling van de Londensche hoogeschooL Daarnaast mogen zeker genoemd worden de belangrijke inzendingen van het Oud- heidkundig en Ethnographisch Museum te Leiden en die van de universiteiten van Amsterdam en Utrecht. EEN HOMOEOPATHISCHE LEER STOEL. Minister De Visser heeft bij de be handeling der onderwijsbegrooting ver klaard „dat een voorstel tot opnemen van de homoeopathische geneeskunde in het onderwijs aan een onzer universiteiten in ernstige overweging wordt genomen." In zijn Mem. v. Antw. heeft hij echter later gezegd, dat de financieele bezwaren thans in elk geval verhinderen aan den wensch der Vereeniging tot Bevordering der Homoeopathie te voldoen." 1 Hiermede zoo schrijft dr. J. Voorhoeve in „De Dokter in Huis" is de homoeopathische leerstoel begraven of althans ad calendas graeca3 verdaagd- Hoewel hot feitelijk napraten is, wijst de heer Voorhoeve op de uitmuntend» uitkomsten der homoeopathie. De kans van genezing onder homoeopathische be handeling, schrijft hij, is o.a. bij long ontsteking 6—7 maal, bij cholera 2 7 maal grooter dan onder allopathische be handeling. In vier homoeopathische krank zinnigengestichten in den staat New-Yorlc werden in de jaren 18951910 43.31 pet* genezingen geconstateerd, daarentegen in elf allopathische krankzinnigengestichten slechts 28.80 pet. genezingen. Geen won der, dat steeds meer Amerikaansche Sta ten homoeopathische krankzinnigenge stichten gaan inrichten, want doordat het percentage genezingen bij homoeo pathische behandeling toeneemt en tege lijk de ziekteduur korter wordt, heeft de Slaat aan' kranbz'nnigenverpleging minder ten koste te leggen. „Zijn deze dingen den Minister be kend? zoo 'niet, dan is het te hopen, dat zij hem zoo spoedig mogelijk onder het oog worden gébracht, want overwegingen van financieolen aard zouden hem er juist toe moeten brengen, een leerstoel voor Homoeopathie op te richten. Want alleen daardoor kan ia het groote tekort aan homoeopathische artsen in Neder land voorzien worden." Geen tentoonstelling voor letterkunde. Naar de Msb. verneemt, gaat dal tentoonstelling voor letterkunde, welke van 15 Juli tot 1 September a.9. zou worden gehouden in het Gemeentelijk Tentoonstellings-gebouw te Scheveningen, niet door. Als reden hiervan wordt ge noemd het gebrek aan voldoenden tijd van voorbereiding. Het ligt nu in de bedoeling de tentoonstelling het volgend jaar te houden. GIOVANNI PAPn.N Naar wi' vernemen zal bi' Teulings' Uitgevers-Maatschappij ,te 's-Hertogen- bosch e en Hollandsche "vertaling verschij nen van Giovanni Pacini's „Storia di Oristo". Van dit literair-a.oo'.Qgetisch Werk zijn in Tta]iö binnen één jaar moer dan 106,000 exemplaren verkocht. VOOR DE UNIVERSITEIT. De globale opbrengst van de geldin zamelingen in het bisdom Den Bosch voor de R. K. Universiteit wordt op eea half miLlioen geschat. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van het Deke naat Schiedam, <ten Zeereerwaarden Heer A. J. C. Schraag, Pastoor der parochie van O. L. V. Visitatie te Schiedam. ZijnEerw. werd geboren te 's-Graven hage in 1875 en in 1899 priester gewijd. Na als kapelaan werkzaam te zijn geweest te Berkenrode en Amsterdam (O. L. Vr. Onb. Ontvangen) werd hij geplaatst le Hillegom cn belast met de oprichting eener nieuwe parochie aldaar, die in 1915 tot stand kwam (H. Jozef). Den 26 Februari 1920 werd de nieuw benoemde deken pastoor te Schiedam. Het crediet aan de visschers. De credietvereeniging- voor de Zuiderzee heeft besloten voor 1922 opnieuw crediet aan visschers te verleenen, ook al hebben ze het verleende in 1921 niet afgelost. Het maximumbedrag mag nu echter de helft bedrageh van hetgeen in 1921 genoten is. De bijslag voor haring. Met aanvang van 26 Mei zijn de bijslagen voor Zuider- aeeharing ingetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7