twee honderd Gulden I" JL n nmmmm n nnnnn :o: .n \n J. BAAK, Stationsweg 91, ïelseroord Heden keerden wij aan den Heer uit, de somma van wegens een aan hem overkomen on geval, waardoor hij een zijner armen verloor. Directie N. Haarl. Courant. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Naar de Passiespelen. DAMIAATJES VRUDAG 26 MEI 1921 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN r£R KWARTAAL 3.25 PER WEEK 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577,,, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1743. POSTREKENING No. 5970. - „Wirf zum heiligen Staunea dlch nieder, Van Gottes Fluch gebeugtes Geschlecht." l; s. HIT DEM DISTREK» HAARLEM. u Nu is het tijd voor: Giften. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Een zwart-bonte koe. de politie, afdeeling reoherohe, rfjja tinnen t» bekomen omtrent Mn POLITIEKE PROPAGANDA-CLUB. De zieiige strijd óm 'n kamer zetel a f 5000 4^ J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens Fabrikanten. Burgerlijke Stand. BUREAUX: (Eigen correspondentie). j OBERAMMERGAU, 21 Mei 1922. II. Het doet een Roomsch Kart goed, te ntwaren, dat er in deze tijden nu de wereldlijke macht zich geheel achteloos, hier en daar zelfs vijandig tegenover den godsdienst stelt ter wereld nog een ,ord, een in alle opzichten rijk gezegend, ten idyllisch oord gevonden wordt, waar geestelijke en kerkelijke overheid met liefde en toewijding, tezamen met een gansche bevolking, streven naar een groot geestelijk ideaal. Want een geestelijk, en niet een speculatief ideaal is de schoone, druk be zochte vertolking der Passiespelen den Oberammergauers gebleven tot op den huidigen dag, getuige het feit, dat de wederopvoering der Passiespelen in d i t jaar nog voor de Oberammergauers een gevaarlijke onderneming moet heeten, daar het zéér de vraag is, of de geweldi ge kosten, aan deze wederopvoering ver bonden, wel zullen worden goedgemaakt door een zóó druk bezoek, als de auto riteiten van Oberammergau wel moe ten verwachten en moeten krijgen, wil de streving naar een groot geestelijk ideaal hier niet tot een finantieele ramp voor het dorpje en zijn inwoners worden; want men moet weten, dat de gansche burgerij van Oberammergau, met aan 't hoofd, met als uitvoerder den gemeente raad, deze kostbare voorstellingen orga niseert en voor alles, ook voor de finan tieele gevolgen, aansprakelijk is, zoo dat een mislukking der Passiespelen (al thans in finantieelen zin) oorzaak kan worden van een voor deze kleine ge meente van niet meer dan 1900 inwo ners noodlottige belastingverhoo- ging. Inmiddels: de samenwerking is ideaal! Draagt het gemeentebestuur zorg voor alles wat de uitvoering zelf betreft, de Pastoor van Oberammergau schenkt voor de Katholieken althans aan de uitvoering nog een hoogere wijding door de viering van den Passiedag feitelijk te doen aanvangen in zijn kerk, de naar uiterlijk voorkomen bescheiden en sobere, doch van binnen rijk en bont beschilderde en allerwegen be-beeldhouwde dorpskerk, met haar koepeltorentje pittoresk gelegen dicht aan den voet van den allesbeheer- schende Kofelberg. Dank zij de samenwerking van geeste lijke en wereldlijke autoriteiten in dit gansch innig-Roomsche dorpje, wordt de Passiedag voor welhaast de meeste be zoekers van de Passiespelen in waarheid tot een heilige dag. Zoo ook thans. Op den vooravond der uitvoering gingen talloos velen in het kerkje ter biecht ter voorbereiding tot de H. Communie, waar mede zij den grooten dag wilden aanvan gen. Vroeg in den Zondagmorgen, te 6 uur reeds, stroomden de geloovigen ter kerke, waar aan de H. Mis bijzondere luister werd bijgezet, niet het minst ook door den meestelijken zang, welken de Oberatn- mergausche kunstenaars-zangers over de hoofden der biddende menigte deden gal men. 't Was een ontroerende plechtigheid, welke nóg won aan geestelijke waarde, doordat ook aan de vier zij-altaren (gelijk op iederen speel-dag) priesters de H. Mis lazen. Na de H. Mis verspreidden de geloovi gen zich door het dorpje om, vóórdat te 8 uur het Passiespel zou aanvangen, het ontbijt te gebruiken. Reeds geruimen tijd vóór achten be gaven de verwachtingsvolle bezoekers zich in dichte drommen naar het idylli sche plekje grond, gelegen aan een zij riviertje van de Ammer, waarop het ge weldig groote theater, dat voor 4200 per sonen zitplaatsen biedt, gebouwd staat; op het plein voor het theater verdrong zich een bonte menigte (ochl die Tyroler jj kleeding kleurt zoo romantisch(l) en steeds langer werden de rijen rijtuigen, welke groote gezelschappen naar hier voerden. Reeds lang voor den aanvang van het spel waren alle zitplaatsen verkocht, en nog immer stroomden kaart-looze be zoekers toe; gaarne stelde men zich met een staanplaats tevreden, en niet minder dan driehonderd belangstellenden vonden een staanplaatsje naast en voor de zit tende toeschouwers. Stel u voor, welk een machtigen indruk de schuin-oploopende, met een boogge welf overspannen, theaterzaal bood met haar 4500-hoofdige menschen-menigte. Stil werden wij van verbazing en ont zag, toen wij de zaal betraden en vóór ons zagen het welhaast ondenkbaar groo te tooneel, waarop het lijden Onzes Hec- ren ging worden vertoond. Wij zagen daar vóór ons verwezenlijkt onze voorstelling van het meest perfecte oud-Grieksche Sophokles-theater, met iets van Shakespeare's tooneel-techniek. In 't midden, vóór de verhooging, be vindt zich het orkest; de verhoogde too- neelruimte heeft een breedte van 42 me ter; daarop bevindt zich zóó ver naar achteren, dat een ongeveer 10 meter breed vóór-tooneel vrij blijft in het midden het eigenlijke tooneel, naar onze schat ting ruim 20 meter breed, hetwelk door een 66 meter lange wandendecoratie is afge sloten. De voorzijde van het hierbedoelde too neel is in 't midden versierd met de drie, meer dan levensgroot geschilderde afbeel dingen van Mozes, Isaias en Jeremias; de gevel wordt door vier Korintische zuilen gedragen en vindt boven een fraaie af sluiting in een droehoekig gevel-vlak, waarop wij Jezus temidden van Zijn leer lingen aanschouwen. Terzijde van het hierbedoelde midden- tooneel bevinden zich twee over-boogde poorten, waar doorheen wij in vér per spectief de straten van Jerusalem inzien, straten, welke zooveel mogelijk naar pho- tographische opnamen in Palestina wer den ontworpen en in decor uitgevoerd. Rechts, resp. links van deze poorten zien wij eenigszins in schuine richting ter zijde naar voren springend twee Palestijnsche gebouwen, waarvóór hooge stoepen met niet minder dan veertien tre den; zij stellen vóór, rechts het huis van Annas, links het paleis van Pilatus De afsluiting aan beide zijden van het totale tooneel wordt gevormd door stijl volle zuilengangen, waardoor in twee groote groepen de koren bij iedere voor afbeeldingscène het vóórtooneel betreden Nauwelijks hadden wij onze oogen kun nen verzadigen aan dit grootsche meester werk van theaterbouwkunst, hetwelk een nog heerlijker en nog natuurlijker aspect biedt, doordat zich boven dit tooneel Go des blauwe hemel spant, terwijl ter rech terzijde de achtergrond gevormd wordt door hooge bergen en het gevlieg en ge tjuik van vele vogeltjes de werkelijkheids gedachte nog verlevendigen, ofeen kanonschot weerklonk, in vele echo's ver der donderend over de bergen, een tweede, laatste teeken, en het spel ving aan; het orkest speelde de ouverture, achter de tooneelschermen werd luid het „Onze Vader" gebeden, en zie, daar komen uit de beide zuilengangen de koren getreden; ieder lid der koren draagt een blank-wit onderkleed, waaroverheen zij allen een mantel hebben hangen van verschillende kleur; de koorleider, de proloog, schrijdt met een staf in de hand voorop en posteert zich midden op het vóórtooneel met aan weerszijden, op één riJi de leden van de koren; de diadeem flonkert hem boven het voorhoofd; met waardigheid verheft hij zijn stem en in drukwekkend als in de proloog van Alph. Laudy's „Paradijsvloek" klinkt het: De Gemeentebegroting en de Politiekwestie. Wij ontvangen de volgende officieele mededeeling: Gedeputeerde Staten hebben de ge- meentebegrooting teruggezonden met ver zoek om beantwoording van eenige door hen gestelde vragen, welke echter ni t» van principieelen aayd zijn, zoodat de goedkeuring wellicht spoedig kan worden tegemoet gezien. Ten aanzien van de kwestie der politie hebben Gedeputeerde Staten in meerder heid gemeend dat e rgeen aanleiding as om een hoogcr bedrag op de begrooting uit te trekken dan noodig s voor de be- zo'idigng van 170 agenten. Tot zoover het officieele bericht. Wij brengen even in hernnering dat de vermindering van het aantal agenten van 184 op 170 een gevolg van de ofheffing van de polifie-opleiding) indertijd eenige beroering heeft gewekt. Ondanks een vrij felle campagne in eenige plaatselijke bla den steld de meerderheid van den Raad zich achter d vier wethouders en tegen over den burgemeester. Thans hebben ook Gedep. Staten zich achter de raadsbe- slissing geplaatst. Wij voor ons hebben nimmer op een beslissing gerekend. De commissaris van politie, de heer Tenckinck, deelde ons nog mede dat na dit besluit, de rondes der agenten zullen moeten vergroot worden en de surveillan ce in de stad dies minder worden. Ook deelde bij mede dat de Comnjissaris der Koningin aan de zijde van den burge meester staat wat betreft zijn opvatting in de politie-kwcstie. Wij voor ons spreken den wensch uit dat men in onnze gemeente nu eens als verstandige menschen zal trachten tot een vergelijk te komen en nnie.t wellicht gedreven door „rechthaberei," steil tegen over elkaar zal blijven staan en trachten door vliegenafvangerij elkaar het leven onaanngenaam te maken. Dat moge dcr> kemphanen wellicht voldoening geven, de gemeente is er net door gebaat. Kerkconcert Mevrouw Charles Cahier George Robert. De bercemde naam der zangeres had niet de too verkracht om de menschen,. uit frissehe !1 achtertuintjes te lokken naar het kerkgebouw, er was maar 'n kleine schare die dit concert bijwoonde. Maar 't waren een anderhalt uur die verkwik king gaven, 'k Bedoel hier niet in de allereerste plaats een geestelijke verkwik king, ofschoon het concert genoeg bood dat ons als eea krachtige muzikale herinnering zal bijblijven. Wie waren weggebleven, schrokken waarschijnlijk er voor terug, in deze te vroeg .geboren hondsdagen zich in de concertruimte te wagen. Geen nood: als een koele douche legde zich op je de heerlijkef rischheid der groote ruimte, waar heete zonnebrand en stoffige duf heid onverbiddelijk worden teruggewe zen door de dikke kerkmuur wanden. Het koel-tevreden gemurmel van Brahms' Choralvorspiel was hier de „Unterhal- tungsmusik" die echter wonderwel als zoodanig haar werking deed. In elk geval waren we voldoende voorbereid om met een open hart Bach's groote Toccata en fuga in 0 te ontvangen. Na de opera-aehtige portati uit Han dels „Xerxea" on de in deze ruimte reeds vooraf tot mislukken gedoemde aria uit Bach's Pinkstercantate kwamen de grootheid dezer Toccata en Fuga in een te scherpen licht te staan en een wonderwel technisch verzorgen, en een bij deze feestelijke muziek zich aanpas sende registratie droegen bij om van de ze heroïsche muziek sterke indrukken mee te nemen; eigenaardig dat van de even zeer technisch verzorgde zangkunst van Mevrouw Cohier bij ons niet veel ach terbleef dan het feit, een groote zang- virtuose te hebben gehoord. De emotie kwam niet over ons. Toch moet ik eer lijk bekennen dat het zangdeel uit Mah ler's tweede symphonie, dat natuurlijk eerst aan zijn volle kracht heeft als het wordt uitgevoerd waar het behoort, in de concertzaal, met orkest en te mid den der daarbij behoorende deelen, mij lang niet is tegengevallen. Mevrouw Oo- hier's zangtoon, die in de ruimte een ongekende intensiteit bezit, was hier niet doel, was middel, men lette maar op den regel „ich bin oon Gott, und will wieder zu Gott!" Hier was zij kunste- !nares in den vollen zin des woords. Natuurlijk maakte in dit zanggeluid ook Strauss' „Rule meine Secle" groo ten indruk. De eenige technische te kortkoming was in „Agnus Dei" van Bizet, waar de zangeres niet bij machte was, de hooge jges te geven. Ten slotte mogen we den heer George Robert huldigen om zijn knappe weer gave van de Toccata opus II van Hen drik Andriessen. Dit werk blijft voort durend winnen hoe meer men het hoort, en onze voorzegging dat het een belang rijke aanwinst voor de orgelliteratuur is, is al sinds lan bewaarheid. G. J. K. Prov, Staten van Noord-Holland. De Commissar Ia der Koningin in de provinoie Nooordholland roept de leden der Staten van Noordholland in ^>uiten- ZZ Swpiepuog do ueeftq Rut^ra eooaeS Juni te half twaalf teneinde alsdan naar aanleiding fan da ontbinding van beide Kamers der Sta ten-Gene vaal aan de orde te stellen de verkiezing* van leden der Eerste Kamer van de Sta ten-Generaal Gedep. Staten van Noordholland stel len voor aan de Algem, Winkeliers-ver- ecniging te Amsterdam ten behoeve van1 haar Handelsschool een bijdrage te ver- leenen van hoogstens f 7400 per jaar en voor 1922 bovendien een extra-toelage van f 955; aan de handelsavondschool te Huizen f 350 per jaar en over 1922 een extra-bijdrage van f 25; aan de handels avondschool der Algemeene Heldersche Winkeliersvereeniging f 740 per jaar; aan de hoogere handelsschool der veree- niging voor Christel. Midd. Onderwijs te Amsterdam f 2050 per jaar en een extrai-bijdrage over 1922 van f 150, aan de Vureeniging „School voor Slechthoo- rendon" te Amsterdam, ten behoeve harer school f 3400 jaarlijks. Zij stellen voor af te wijzen een ver zoek van het Hoofdbestuur van den Cen- tralen Nederlandschen Ambtenaarsbond om de kosten der verplichte dienstklee- ding voor de verplegenden en het labo- ratoriumpersoneel in provincialen dienst voor rekening der provincie te doen ko men; eveneens af te wijzen het verzoek van het Algemeen Bestuur der „Centrale van Technici" te Rotterdam, om het daar heen te leiden dat de deelneming aan het georganiseerd overleg door de orga nisaties van technici, die daarvoor in aan merking komen, worde geopend. GRIJS- BRUIN en WIT Schoenwerk Het mooiste op dit gebied bij PAANNAKKER GR. HOUTSTRAAT 46 Voor de Weensche Priesters, ter eera van Maria ƒ3.van N.N. Shakespeare's „Hamlet". Als 't zoo warm is dan ga je naar den Schouwburg, Als je gaat, met een somber voorgevoel van leegte en moeilijk spel; bij voorbaat meielijdend met de spelers, die pok liever in Den Hoit zaten waarschijnlijk, dan bii zoo'n sno - hitte te spelen voor leege stoelen..v Gisteravond werd ons voorgevoel rieus beschaamd, 't Was vol in de.. Schouwburg een mooi getuigenis vcor den beschaafden smaak vaa ons uitgaand publiek, dat met zulk weer tóch Sha kespeare eert. En zij werden beloond; 't was in den Schouwburg heerlijk koel beter dan ergens er buiten. En de optreders de „Haghespe- lers" onder directie van Eduard Ver kade trokken zich van de hitte óók niets aan. Ze gaven zich zóó, zé bleken zoo thuis in hun rol, dat de vaak zoo precieuze woorden en overkropte Sha- kespeare-zinnen (dank zij ook den ver taler Jac. van Looy) met even vloeien de natuurlijkheid leefden als 'n modern gesprek. Waardoor 't ons gegeven werd, de schrandere en vernuftige, de bekoor lijke en wijze woordjuweelen te zien schitteren met al hun pronk, zonder voor de tragische handeling ook maar iets van onze ontroerde aandacht te ver liezen. En dit te bereiken is voor een troept die Sakespeare vertolkt, een overwinning van belang. Het verwonderde ons niet van dit ge zelschap, dat vooral onder zijn manne lijke leden zooveel be3te krachten bezit^ de meeste rollen uitstekend bezet te zien. Afzonderlijk noemen moeten we Al- bert van Dalsum als koning Olaudius, en vooral den man, wien 't succes van den avond voor een overgroot deel te danken is: Eduard Verkade, Hamlet. Dat hij toch een waarachtig kunstenaar is, een onzer eersten, bleek voor de pauze aanhoudend, en met klimmende duidelijkheid, in de zuivere en hooge dramatisbhe kracht van zijn diepzinni- gen, wanhopig zoekenden Hamlet. Jam mer, dat hij na de panze, gestoord mis schien door een ongelukkig oogenblik van woordherinnering, er niet in slaagde de stijgende lijn, die to -h zeker in de Ham- let-rol ligt tot 't einde van het stuk toe, geheel duidelijk te maken, 't Is echter mogelijk, dat onze waardeering iets leed onder den eenvoud der ensceneering die theoretisch en historisch te verdedigen valt, maar dan toch aandoet als een verdediging behoevende De diep-tragische kerkhof-soène b.v. verloor voor ons veel aantrekkelijkheid door 't feit, dat 't graf gedolven werd onder dezelfde kolonnade, die al voor zooveel tafereelen had gediend, en door de herinnering aan die tafereelen. We moeten erkennen dat de gegeven oplos sing voor de moeilijkheden der ensce neering vernuftig en voldoende was geheel bevredigen deed ze niet. Aan de muziek van Alex de Jong kon den we niet zooveel aandacht schenken .dat we er een oordeel over durven vel len. De oude kwestie. helpt zulke muziek of werkt ze tegen P We zullen hier geen opera-dispunt beginnen; ons hinderde de muziek zelden door ons af te leiden, soms pakte ze ons. COURANT zwart-bonte koe, welke op een boot van bus achtergebleven is. Ondanks de tropische hitte was de 3de Cursusavond prachtig bezet." De heer Michielsen gaf een verklaring van het Wetje, waarbij mogelijk gemaaki wordt, dat men buiten de plaats zijner inwoning zijn stemplicht vervult, waarna de heer de Lobel zijn voordracht aan ving. Spreker zegt dat de socialisatie de leuze s, waarmee de S. D.. A. P. dezen zomer de kiezers tracht te vangen. Men wil den indruk vestigen, dat door. die nieuwe vinding alle rampen uit de maat schappij zullen verdwijnen. Er zijn maar weinig socialisten, misschien niet één, die weten wat die socialisatie eigenlijk is. Wibaut meent, dat het hem zit in teveel broodkarren, melkkarren en groentenboe- ren en als alles nu maar aan de gemeente kwam, dan zouden al die karren wc' kunnen verdwijnen, doch spreker toont aan, dat het de vele en verschillende be hoeften der verbruikers zijn, die de tal rijke groentenwinkels en de meerderp broodbezorging deden ontstaan. In 1920 kwam het vermaarde socialisa- lie-rapport, waardoor we wel niet heel veel wijzer zijn geworden, doch waardoor we nu toch zoowat weten, waar we ons aan te houden hebben, als er over de socialisatie gesproken wordt. Spreker gaat nu aan de. hand van dat rapport na, welke denkbeelden er aan ten grondslag liggen en komt dan tot de conclusie, dat de grondslag der socialisatie is de ophef fing van het privaat bezit der productie middelen, iets, waar wij. kath., nooit mee accoord zullen gaan, ook niet in de toekomst, omdat de opheffing van liet eigendomsrecht in strijd is met de na tuur der menschen. Spreker verklaart dat der. Ten tweede: de afschaffing van het zoogenaamde arbeidslooze inkomen (ka pitaalrente, grondrente, zuivere onderne merswinst) is voor ons ook verwerpelijk, alhoewel wij dat arbeidlooze inkomen aan bepaalde voorwaarden willen binden Zóó moet „rente" matig zijn en mag de winst nooit verkregen worden, door het stellen van slechte arbeidsvoorwaarden. In het rapport worden nog andere denkbeelden verwerkt, die egenlijkniets socialistisch bevatten en die vanzelf sprc- zoo bijvoorbeeld, dat een artikel niet 1 oet kosten, dan het waard.is; dat moet Worden tegengegaan; dat f t' 'ge medezeggingsschap der arbei- in het bedrijf moet bestaan en dat verspilling van geld en arbeid moet worden voorkomen. Hoewel dit alles door elk normaal den kend mensch kan worden aanvaard, we ten de socialisten dat toch met zoovee' roode tendenzen en roode franjes te om hangen, dat wij, Katholieken, het nieuwe baksel der S. D. A. P. niet believen en onze Katholieke Sociologie heel wat ap- petijtelijker en smakelijker vinden, wat spreker tot slot nader uiteenzet. De heer Mr. Bomans dankt den spreker met een kort woord en wil nog even van de gelegenheid gebruik maken, om zijn smart uit te drukken over het verbreken der politeke eenheid onder de Katholie ken. Hij gaat na, wat de gevolgen kun nen worden van het optreden der N. K. P.'ers voor het politieke, voor het sociale- ja zelfs voor het religieuze leven. Spre ker blijft evenwel vertrouwen in het ge zonde verstand der Katholieke kiezers en kiezeressen en hoopt dat bij de stemming op schitterende wijze zal blijken, dat de eenheid ons dierbaar is. (donderend ap plaus.) Dinsdag, 30 Mei, is de 4de Cursusavond en wel over „Bescherming der Moeder." Alle vrouwen dus present. Gemeentezaken, B. en W. hielen aan een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1921 groot f 35.035.47Va Hierbij is een bedrag van f 24.645.02 aan teruggaaf van plaatselijke directe belasting naar het inkomen over de ja ren 1918'19'20—'21 inbegrepen, B. en W. stellen voor af te wij zen op het verzoek' van Q. de Boer te Schoten om een vergoeding toe te kennen van f 250 wegens aangebrachte schade van walbeschoeiing en bestrating bij 't perceel aan den Rijksstraatweg no. 115 te Schoten. Ingevolge de thans geldende legesver ordening wordt voor elke gunstige be schikking op een verzoek per beschre ven bladzijde of gedeelte daarvan een recht geheven van f 0.40. Dit bedrag komt B. en W„ voor zoo veel bouwvergunningen betreft, te laag voor ten opzichte van de diensten, wel ke van gemeentewege in verband met die vergunningen worden bewezen. Zij stellen daarom voor aan art, 1 der heffingsverordening een vierde lid toe te voegen, waardoor voortaan ver schuldigd zal zijn, voor een vergunning als bedoeld in art. 5, la der Woning wet een-vierde pet. van de kosten, naar beneden afgerond tot volle bedragen van f 100, van het bouwen of verbouwen, waartoe vergunning wordt verleend, ge- heele afwerking inbegrepen en met een minimum van f 1. Hiervan zijn uitgezonderd de vergun ningen, die verleend worden voor werken van gemeentewege uit te voeren, voor een vergunning als bedoeld in (art. 5 1 b der Woningwet f 2.50; voor elke andere gunstige beschikking op andere verzoeken, dan die bedoeld onder het voorgaande f0.40. B. en Wu stellen voor, in te wil ligen het verzoek van de Haarlemsche Stiohting voor Woningverbetering, om kaar eea voorschot te Terleenen vaa De stoutste verwachtingen heeft de candidaalstelling voor de Tweede Kamer overtroffen. In Haarlem alléén zijn gisteren niet minder dan 36 candidalenïijsten ingele verd met totaal 284 candidaten. Och. kon Haarlem tenminste alléén honderd Kamerzeteltjes toewijzen, maar dan nog zouden er 184 teleurgeslelden zijn. Het wordt echter nog pijnlijker voor r'e liefhebbers als we er op rekenen dat de twee grootste partijen, de Roomsch-Ka- tholieke en de S. D. A. P. te zamen met de grootste helft zullen gaan strijken. Wat blijft er dan nog voor de anderen over? Hartverheffend kunnen wij dien zieli- gen wedloop om 'n Kamerzetel allrminst noemen. En wanneer we moeten aannemen dat de gestelde candidaten het beste is wat ons volk heeft aan te bieden, dan huive ren we toch een conclusie te trekken over het peil van ons Nederlandscha volk. Wat al karakterloosheid zullen vele candidaten hebben moeten toonen om tot de eere van candidaat-Kamerlid te geraken! Enfin, ze hebben het dan toch in hun leven even ver gebracht als de water- en vuurvrouw uit de Jordaan, die compa reert op de lijst der Rapalje-partij. Dat zij hun glorie! Die Rapalje-partij heeft tenmnste da verdienste open en bloot aan te toonen op wat wijs het volk bedot kan worden. 't Is als de marktkoopman, die zijn waar aanprijst. Op welke gronden en on der welk lawaai komt er voor hen niel op aan. Als hij maar koopers heeft. Wanneer hij zijn waar kwijt is, lacht hii zijn publiek uit en denkt: „ik heb de centen bnnen." Een Kamerzetel A 5000 per jaar ia dan ook wel wat waard blijkbaar. Barometerstand 768. Voorn! OPGAVE VAM: f 122.000, ter tegemoetkoming in de kosten voor den bouw van een volks- douchebadhuis op een aan de gemeente Haarlem toebehoorend en aan genoemde Stichting in erfpacht uit te geven ter rein. gelegen aan het Hofdijkplein, en eene jaarlijksche bijdrage in het tekort op de exploitatie ad f 9671,56. Kerstmis-Tentoonstelling te Haarlem. Op 2-326 December 1972 zal in het gebouw „St, Bavo" door de afdoelingen Haarlem, Schoten, Ve'scn, Heemstede en BennebroekVogelenzang van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, een tentoonstelling worden gehouden van bloeiende bolgewassen. Ondertrouwd: 24 Mei, A. N. van War merdam en G. M. van Roode. H. C Wagenaar en A. S. Duijn. H. Traksel en M. C. Diets. H. Th. J. Massop en C. van Wanrooij. H. Vergers en G. ten Have. A. C. Schipper en J. C. Steffens. J. Broertjes en W. E. Slobbe. J. N. Hekhuijsen en D. C. Grootes. P. Bax en R. 't Hoen. F. van der Heide en J. G. de Jong. Getrouwd: 24 Mei, P. J. Corsten en M. W. J. Jansen. I. de Gauw en J. G. Kruijenaar. G. de Paus en A. M. van Veen. A. W. Le Noble en J. A. Wap- peron. E. M. van Pel en F. J. Kruize. H. Steenbergen en H, Kuilder. A. J. Smalen en W. H. P. M. Huijboom. J. H. Beeuders en J. Hendriks. S. C. Kossen en A. H. P. Toeset. J. K. van Luijn en H, van Es. H. Pape en M. van Dansik. M. H. Scholten en A. M. Buur. G. Vroom en M. A. de Graaff. Geboren: 22 Mei, z. van M. A. E, Ger- ding van de Kamp. 23 Mei, z. en d. ran M. Gerritsen-Hendrikse. z. van G. van den Broek-van den Bos. z. van A. C. Heijerman-Hessen. 24 Mei, z. van G. H. Kuiken-Okkerman. d. van J. W. Veerman-de Klerk. z. van D. H. M. van der Velde-Spruijt. z. van E. Mi de Graaf-van Weeren. Overleden: 23 Mei, S. J. Lavies, 15 j„ Kruisstraat. P- J„ 4 ra., z. v, L. H. F. Willemsen, KI. Heiligland. J. P. Meijer, 84 j„ Schotersiagel. L. v. d, Laan de Vries-Cost, 78 j., Kenaustraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1