De Encycliek-meeting. De last der jaren drukt haar niet, die distels in Gods Wijngaard wiedt. Zij weet niet hoe de nonne staat, MUZIEK. VAN ONS KANTONGERECHT. Waarachtig, onze oude, goede Room sche zaak is in Haarlem nog niet verloren zoolang een encycliekmeeting zoo schit terend kan slagen als die op Hemelvaarts dag in het Roomsche Sportpark te Heem-, «tcde. Want er behoort moed toe en vurigheid om bij een tropische hitte als die van gis teren de koelte van bosch en zeestrand, of de rust van balcon of achtertuin er aan te geven en mee te marcheeren in een betooging van den Hout naar de Molen- werfslaan in Heemstede. Eerlijk gezegd, hielden wij gisterenmor gen ons hart vast voor het welslagen van ons Meifeest. Het leek ook te warm. Maar onze vrees werd, tot onze vreugde, schitterend beschaamd. Wij schatten het aantal deelnemers, dat op het sportveld vereenigd was, op niet minder dan zesduizend personen, ma ger gerekend. Want over de vijfduizend eentree-kaarten werden verkocht. En be halve de leden van de aideelingen Haar lem, Bennebroek, Heemstede, Hillegom, Hoofddorp, Schoten en Vogelenzang van den Ned. R.-K- Volksbond, waren er tal van leden van onzen R.-K. Vrouwenbond. We zagen er ook vele E. E. H. H. Geeste lijken en middenstanders en ook onze R.-K. wethouders van Haarlem, de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en Mr. J. B. Bomans vereerden de meeting met hunne tegenwoordigheid. Neen, onze Roomsche zaak staat er in Haarlem niet kwaad voor, als zesduizend mannen en vrouwen de vurigsten dus aan zulk een demonstratie deelnemen, t Geeft ons goeden moed voor den uit slag der a.s. verkiezingen. De stoet. Reeds lang voor 2 uur, het uur van ver trek van den optocht, heerschte er om „Trou moet Blijcken" in den Hout, een groote drukte. Heel wat belangstellenden waren er voor de opstelling van den stoet, welke prachtig op tijd vertrok. De rege ling was uitstekend. Verschillende mu ziekkorpsen liepen in den stoet mede en gaven vrooHjke marschen. De optocht vormde een onafzienbaar lange rij ejj was als volgt samengesteld: Harmonie „St. Michael," van Heemstede, R.-K. Politiebond „St. Michaël", „Alber- dingk Thyra", waarvan de deelnemers als kruisridders gecostumeerd waren, St. Josephsgezellenvereeniging, R.-K. Bond van Techinici, R.-K. Vrouwenbond, de af- deeiingen Bennebroek, Heemstede, Voge lenzang, Hillegom en Hoofddorp van den R.-K. Volksbond met de onderafdeelingen, Harmonie „St. Cecilia" van Schoten, de nfd. Schoten en Overveen van den R.-K. Volksbond en onderafd., de muziekver- eeniging „Utile Dulei" en de afd. Haarlem van den R.-K. Volksbond met onderafd. Langs den geheelen weg, waar de stoet langs trok, stonden vele belangstellenden geschaard, die in aantal toenamen, naar mate het R.-K. Sportpark genaderd werd. Op het terrein. Om tien minuten over half drie ver scheen de kop van den optocht op de Molenwerfslaan. Reeds velen waren toen echter al op het terrein aanwezig. Een viertal spreekgestoelten waren opgericht en ook was er gelegenheid eenige ver- Verschingen te gebruiken. Onder de opwekkende tonen van „Sint Michael" kwamen de eerste groepen het terrein op, doch het duurde wel een twin tig minuten vooraleer de laatsten op het terrein waren gearriveerd. Het was een grootsch gezicht die duizenden met hun vaandels en banieren langs de Molen werfslaan te zien trekken. Op het terrein heerschte een gezellige drukte. Om even- drie uur, nadat de epreektri- bunes naar den wind waren gekeerd, kon begonnen worden met de redevoeringen, waarvan het algemeen onderwerp was: sa menwerking aller standen is noodig, om de maatschappelijke verhoudingen te ver beteren. Telegram Voorlezing werd gedaan van het vol- gènde telegram, dat naar Z. D. H. den Bisschop van Haarlem werd gezonden: Monseigneur! «De leden van de afdeelingen van den Ned. R.-K. Volksbond, Vrouwenbond en Middenstandsbond uit Haarlem en Om streken, ter gelegenheid van de een-en- Jertig-jarige herdenking van de uitvaar diging van de Encycliek „Rerum Nova rum" in grooten getale bijeen op het R.K. Sportpark te Heemstede, spreken de hoop uit, dat steeds meer en meer bij de menschen het besef moge doordringen, dat de maatschappelijke verhoudingen alléén kunnen worden verbeterd door samenwer king tusschen alle standen, op den grond slag van de ware christelijke beginselen, zullen niet ophouden dit denkbeeld te propageeren, en vragen voor dit streven uwen Bis- schoppelijken zégen; spreken verder den wensch uit, dat Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid Uw gou den priesterfeest in de beste gezondheid moogt vieren." J. A. de LobeL De heer J. G. van Kessel, van Bloe- mendaal, introduceerde den heer J. A. de Lobel. Eigenlijk onnoodig, vond spr. te recht, want de heer de Lobel is wijd en zijd bekend. Even gaf de heer v. Kessel uiting aan zijn vreugde bij de herdenking van den dag der uitvaardiging van de En cycliek Rerum Novarum. De heer de Lobel schetste op de hem eigen, populaire wijze en voor een aan dachtig, groot publiek de beteekenis van de „Rerum Ncvarum". Hij zette uiteen hoe het Pauselijk woord weerklonk in een tijd dat het liberalisme een catastrophe in de Maatschappij had veroorzaakt en op een tijd dat de materialistische gedachte bezig was de vernietiging nog te verhaas ten. „Rerum Novarum" was het verlossend woord dat over de wereld weerklonk en dat het lich deed schijnen, dat de Roomsch-Katholieken aanzette de weder geboorte der Maatschappij ter hand te nemen en, naar spr. uiteenzette, met groot succes. Hij spoorde aan, eensgezind dat werk te blijven voortzetten, waarbij hij herinnert, hoe vanuit Haarlem een actie begonnen was, hoewel in Haarlem niet voortgezet f die de Roomsche éénheid in gevaar bracht. Onder groot «pplaus deed hij zijn toe hoorders beloven, dat zij er niet aan zul len meedoen het wagentje der Roomsche eenheid uit elkaar te trekken, maar dat zij zullen werken totdat het weer vooruit gaat en in volle vaart. Nooit ook zullen wij kunnen samenwerken met de socialisten, omdat de grond van actie zoozeer ver schillend is. Scherp hekelde spr. het socia lisme, dat wel zegt niet tegen godsdienst en christendom te zijn, maar waarvan het resultaat toch niets anders is. Na de pauze hield spr. een krachtig pleidooi voor vereenigde en gezamenlijke actie in de organisatie, waarvan alle R.-K. lid dienen te zijn. Kapelaan NieUwenhuizen. Nadat de voorzitter der afdeeling Heem stede van den Nederl. R.-K. Volksbond, eveneens een woord ter in leiding had gesproken, verkreeg kapelaan Nieuwenhuizen van Heemstede het woord, die ook de beteekenis van dezen herden kingsdag uiteenzette en de uitvaardiging plaatste in het licht van dezen tijd. Hij zette de vele kwalen van onzen tijd uit een en herinnerde aan de vele valsche profeten die er rondloopen en verkon digen dat zij de genezing zullen bren gen. Spr. spoorde aan de lessen der Re rum Novarum in practijk te brengen en hoe daaruit een solidaire samenwerking tusschen alle standen is op te bouwen. De arbeiders mogen bedenken dat hun arbeid den rijkdom brengt van den Staat. Dat zal hun hun grootheid doen beseffen en trots doen zijn. De rijken mogen beden ken, dat zij schouder aan schouder moeten arbeiden om te komen tot één goede ge ordende maatschappij. De wereld moet van de R.-K. haar heil verwachten. Met een schoone peroratie, waarin spr. op wekte te werken en te strijden voor Je zus Christus, tot heil van Kerk en Vader land, besloot hij zijn herhaaldelijk zeer toegejuichte rede. Pastoor v. Leeuwen. De Zeercerw. Heer pastoor B. van Leeuwen van Hillegom, wees er in het be gin zijner rede op, hoe de Katholieken op de geheele wereld altijd groote voorvech ters gehad hebben voor de arbeiders zaak, in ons land bijv. een Schaepman en een Passtoors. Doch boven allen schittert uit de groote Paus Leo XIII met zijn encycliek „Rerum Novarum". Vandaag is het de 31ste herdenking der uitvaardiging,, maar toch staan we nog aan het begin der viering, want we zullen haar altijd blijven gedenken. Vandaag hebben we in 't publiek mogen demonstreeren, wat „Rerum Novarum" is, hoe die zendbrief redding bracht aan de arbeiders vooral maar toch aan alle standen, hoe hij den grondslag legde voor het christelijk soli dariteitsgevoel. De Eerw. spr. ging dan het verschil na van het leven van den arbeider van een twintig jaar geleden en thans en wees daarbij op de groote voordeelen, hun door „Rerum Novarum" gebracht. In het tweede deel zijner rede toonde spr. verder aan, hoe Leo's „Rerum Nova rum" redding gebracht had aan den ar beider en hoe na de uitvaardiging dier encycliek de Katholieken zich vereenigd hadden en nauw aaneengesloten. De Eerw. spreker wees er ten slotte op, hoe de Katholieken, goed georganiseerd, een dam zullen zijn tegen den wassenden vloed van de tegenpartij en hoe daartegen een hechte organisatie het beste heilmid del zal zijn. Met een mooie peroratie besloot Zijn- eerw. onder lttide bijvalsbetuigingen zijn meermalen met applaus onderbroken rede. J. Maenen. De heer J. Maenen, secretaris van de R.-K. Werkliedenbonden te Heerlen, ving zijn rede aan met te wijzen op den heer lijken opbloei der natuur in de lente en hoe daarbij waardig aansluit de feestelijke herdenking van de uitvaardiging der ency cliek „Rerum Novarum". Dan toonen wij ons Roomsch enthousiasme, voor de her denking der proclameering van de grond wet van het R.-K. vereenigingsleven, welke wet nageleefd moet wor4en in de geheele maatschappij. Spr. schetste vervolgens de mapht van het Pausdom en het ellendig bestaan van den vroegeren werkman, om er daarna op te wijzen, hoe de leer van Marx slechts haat en tweedracht zaait. Het eerste gedeelte zijner rede besloot spr. met het aanduiden van het nnt der standsorganisatie en hoe deze, steeds God voor oogen houdend, veel heil kan stich ten voor kerk'en maatschappij. Na de pauze zette spr. het nut der standsorganisatie verder niteen en wees er in dit verband op, hoe jammer bet was, dat bij zoovelen de noodige kennis van den godsdienst ontbrak. De organisaties konden, aldus spr. in deze veel verbeteren en den leden de noodzakelijke godsdienst kennis bij brengen. Dit zou medewerken tot het bewaren van het geloof en het versterken van den godsdienstzin. Met den wensch, dat de or ganisaties aan dit werk krachtig zouden arbeiden en verder de solidariteit steeds zouden trachten te bevorderen, besloot spr. zijn rede. Ook deze spr. oogstte tijdens en na zijn rede luid applaus. In de pauze werd onder begeleiding van bet muziekkorps „Roomsche Blijdschap" gezongen. Aan het slot deed de ZeerEerw. rector J. P. J. Kok, geestelijk advisenr der afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond mededeeling van het volgend Antwoord van Z, D. H. den Bisschop van Haarlem op het hem gezonden telegram: Den leden van de afdeelingen van den Ned. R.-K. Volksbond, Vrouwenbond en Middenstandsbond uit Haarlem en om streken, ter gelegenheid van de een-en- dertigjarige herdenking van de uitvaardi ging van de Encycliek „Rerum Novarum", bijeen op het R.-K. Sportpark te Heem stede, danken Wij van ganscher harte voor de uitgebrachte gevoelens van aanhanke lijkheid, trouw en onderdanigheid. Inderdaad, omdat de maatschappelijke verhoudingen alléén kunnen worden ver beterd door eendrachtige samenwerking van alle standen, betreuren Wij ten zeerste dat in den allerlaatsten tijd, stre vingen zich openbaren, die tot groot, zeer groot nadeel van de katholieke zaak in Nederland, beoogen de belangen van be paalde standen te behartigen, waarbij he laas de stoffelijke belangen maar al te zeer op den voorgrond treden. Moge deze bijeenkomst er krachtig toe bijdragen, dat de katholieken van Haar lem en omgeving zich steeds zullen toonen Katholiek in woord en daad, fn het particuliere en in het openbare leven, zoo wel In het politieke als het sociale. Aan allen, op deze bijeenkomst tegen woordig, verleenen Wij volgaarne Onzen Bisschoppelijken Zegen. Haarlem, den 25 Mei 1922. De Bisschop van Haarlem, AUGUSTINUS JOSEPHUS. Ook de kerkelijke viering is schitterend geslaagd. Des morgens kwart voor 7 werd in de kathedrale kerk „St. Bavo" een H. Mis opgedragen door den geestelijk adviseur van den R.-K. Volksbond, den Zeereerw. HLer J. P. J. Kok. Onder de H. Mis nader den zeer velen tot dc H. Tafel. Door rector Kok werd een toespraau gehouden, De dag werd besloten met een plechtig Lof in de Kathedraal, gecelebreerd door den ZeerEerw. Heer Pastoor J, H. W, Borsboom, geassisteerd docr de Zeer Eerw. Heeren J. M. v. d. Tuijn en J. W. J. Kok. De kerk was stampvol met geloovigen. Het hoogaltaar was schitterend ver sierd met bloemen en waslicht, waartus- schen de verschillende vaandels prijkten. Onder het Lof werd een processie gehou den, waaraan deelgenomen werd door de leden van de afdeelingen Haarlem, Over veen en Schoten van den R.-K. Politie bond „St. Michaël" In de processie wer den de verschillende vaandels meege voerd, ook dat van den R.-K. Vróuwen- bond. Tijdens deze processie hielden zeer vele aanwezigen, die niet aan de processie kon den degjpemen, en dus in banken en stoelen achterbleven, een brandende kaars in de hand, terwijl op het hoog altaar al het licht werd ontstoken. De aanblik, welken dit schouwspel bood, was hoogst treffend-ontroerend. De plebaan, de HoogEerw. Heer L, A. A. M. Westerwoudt hield hierna de feest predikatie, waarin hij o.m. de verschillen de organisaties gelukwenschte met het succes van de meeting. Met den lofzang „Te Deum" en den ze gen met het Allerheiligste werd het Lof besloten. Sprokkelingetjes- De politie van Heemslede had een zwa- ren dag gisteren. Haar taak heeft zü evenwel uitstekend volbracht. De inspe- teur van politie, de heer Kemper, reed zelf aan het hoofd van den stoet en heeft op uitnemende wijze ruim baan weten te maken. Mej. Peelers en andere bestuursleden van den R. K. Vrouwenbond zijn ook mede gegaan in den optocht. We kunnen ons voorstellen, dat het voor haar wat bezwaarlijk was, den tocht in de hitte te voet te maken. Zij gingen in een auto in den stoet mede, „Herwonnen Levenskracht" heeft zich krachtig geweerd, met den verkoop van bloempjes en blijkbaar is het succes groot geweest. De opbrengst is nog niet bekend In den stoet viel het fraaie vaandel van „Herwonnen Levenskracht" bijzon der op, evenals dat van den R. K. Vrou wenbond. Trouwens, over het algemeen werden de in den stoet meegevoerde vaandels door niet-Katholieken bijzonder geroemd. En wat wonder ook! Wij kon den nu eens gedeeltelijk laten zien de heerlijkheid onzer kerken. Veel is er geklaagd over het herhaalde aanklampen om een offertje voor een of ander goed doel. Dat is zeer onaange naam. Kunnen die aanbiedingen niet wat beperkt worden, vraagt men terecht. Vooral betreft die klacht het aanbie den door colporteurs van een blaadje- dat ergens in Amsterdam gedrukt wordt- In het begin werd dit voor een zeker be drag verkocht, later gratis uitgegeven. Op een vraag naar de oorzaak hiervan werd gezegd, dat men eerst de reiskosten er uit moest gehad hebben. Doch op bet blaadje stond, dat het gratis verspreid werd. En dan is dit toch gen manier, om geld te krijgen. Bovendien zagen we het door iemand verkoopen. (misschien waren er wel meerderen), die niet in Amsterdam woon de. Ook werd terecht de vraag opgewor pen: „Wanneer, hebben ze eigenlijk hun reisgeld terug?" Laat men dergelijke misbruiken tocb niet in laten sluipen. De heer Holzhaus was met verschillen de hulpkrachten present om, als *t moest, als Eerste Hulp bij ongelukken dienst te doen. Een prachtdienst. Er werd voor eenige gevallen van niet emstigen aard, lichte flauwtes vooral, gebruik van ge maakt. De muziek hield aan 't slot een omme gang, waaraan door velen werd deelge nomen, eens over *t terrein, toen tot Haarlem toe. Dat was een succes op rich zelf. Na afloop van de meeting rammelde warempel ons stoomtraimnetje van Heem stede naar Haarlem toe en zocht den Hont weer eens op, waar het zooveel mooie dagen vroeger heeft gekend. Voor het groote aantal passagiers een goeder, maatregel. Aan Mej. Peeters (naar aanleiding van haar aanwezig heid op de Encycliekmeeting op Hemelvaartsdag Doch arbeidt voort, van vroeg tot laat. Een lange dag. Een dag zoo rijkl Een levensdag als huldeblijk aan Hem, Die 't leven gaf, hergeven, waarin God's beeld Z'n God doet leven- De ziel van 't heerlijk lieve kind werd allermeest door haar bemind, doch toen „de rust" haar dèel zou worden, ging zij zich voor de vrouw omgorden.' Lang hebben immers Aemstel's boorden in velerlei triumphaceoorden, den lof der Peeterss:-hooi vernomen, Nu davren weer de Spaarnezoomen. Geen mannenkracht kan evenaren héér ruk, waardoor de vrouwenscharen met duizenden, in korten tijd zich schoolden voor den levensstrijd. En Haarlem's Vrouwenbond, herlevend, het gansche land een voorbeeld gevend, herkreeg zijn groei, zijn tweede lente, door 't jeugdig vuur der presidente! Door 'n jonge vrouw, schoon hoog bejaard, die wetenschap aan liefde paart en eiken dag, die God haar schenkt, aan 't zieloheil der zusters denkt- Der zusters? Ook der mannen feest is voor die vrouw een feest geweest.' zs was er, leidend hare vrouwen naar *t Volksbondfeest in HeemsteêV fgouwen.; Geen is als zijZij bindt' ons samen, Ibeschaamt de velen, die niet kwamen.; Zij leert ons zomerhitte dragen, Zij kwam om mannenkracht te schragen. Wij hebben U gezien, bewonderd, Wij prijzen U, geen uitgezonder Straks strijdt de broeder tegen broeder, Wie weet, de dochter tegen moeder Gij voelt die breuk als hartelijden. Is 't daarvoor dat wij moeizaam strijden? En dag na dag, in éénheid sterk, God's zegen bidden voor ons werk? Gii hebt de Roomsche vrouw vereenigd, Gij hebt veel vrouwenleed gelenigd; moest nu de man verwarring brengen, waarover vrouwen tranen plengen Uw vrouwenleger wordt gedwongen (hoezeer zii 't lied der éénheid zongen) om deel te nemen aan een strijd van Roomsch met Roomschoncenigheid! Gii fijt een machtige als geene Uw naam is steenrots, naar ik meene; Het oude Roomsche leger nu, Als op een rots, vertrouwt op U! B. Wedstrijd in Gewichtheffen, Boxsen en hn ,.v Worstelen, Het zal in hoofdzaak wel gelegen heb ben aan het warme weder, wat een ver blijf in de Concertzaal nu niet direct aangenaam maakt, dat er zoo weinig toe schouwers waren, voor deze wedstrijden. Dit is jammer te noemen, aangezien er werkelijk een mooi programing, was sa mengesteld voor dezen avond. De voorzitter, de heer T. A. Moze- man, uitte in zijn openingswoord hier over zijn teleurstelling, maar hoopte bij eene volgende gelegenheid op een vol lere zaal. Alvorens over te gaan tot een bokswedstrijd, werden de boksers eerst door Dr. Maurits gekeurd. Daarna de eerste amateurspartij Bcotveld, Amster dam, tegen G. Bruggink, Haarlem. Brug- gink liet hier mooi etijlboksen zien, en werd ten slotte overwinnaar verklaard op punten. Ook Osch uit Haaren, liet goed werk zien tegen G. Gans uit Amsterdam,1 maar moest ten slotte voor den sterkeren Gans zwichten, zoodat de scheidsrech ter deze partij gewonnen verklaard voor Gans. La liaise Prof. 90 K.G. hekste tégen Vrucht 80 K.G.. Deze oud-Haar lemmer, toonde zich uitermate kalm in den ring, waartegenover Vrucht ach nogal erg druk maakte; in de derde ronde reeds ging Vrucht voor 6 tellen down, terwijl hij in de 4 ronde voor 8 tellen down ging en ten slotte voor goed werd uitgeteld, waarmede La Haise een goed debuut maakte. Ten slotte gaven de bekende en den laatsten tijd veel van zich sprekende Jansma en Bisschop de bekende Amster- damsche instructeurs eene mooie demon stratie te zien, waarnaar zij een spontaan applaus konden inoogsten.Voor gewicht heffen traden in den ring de heer P. Eillebreekt in de plaats van den heer A. van Noord, Kampioen zwaar gewicht de heer T. v. Nimwegen, kampioen mid dengewicht en de heer H. Wolf, kam pioen 2e afdeeling vedergewicht, het was een mooie demonstratie, en de heer P. Eillebreekt kreeg nog een extra applaus, wegens zijn tot 4 maal heffen van 110 K. G. Na de pauze werd aangevangen met de partij worstelen tusschen Dol en do Buy ter, welke partij onbeslist eindigde, evenzoo de partij van P. Eilenbreck te gen Peterse. De wedstrijd J. Simonis tegen J. Sint, liet ons prachtwerk zien van deze heide worstelaars. Zij bleken echter allen nogal tegen elkaar te zijn opgewassen, want ook deze partij bleef onbeslist, and era was het met Roels te gen G. Scheffer, welke laatste inviel in de plaats van Broekel. Roels vloerde Scheffer en verzekerde zich daarom als overwinning, ten slotte worstelde de alombekende J. Muis uit Beverwijk tegen J. Barette, na een pracht vollen strijd bleef ook deze kamp onbe- list, Vermelden we nog dat do hoeren G. Bruggink, J. Muis en J. Simons nog een prijs, hiervoor door eenige sport liefhebbers beschikbaar gesteld, in' ont vangst konden nomen, voor mooiste stijl, dan kunnen wij resumeeren, dat onge acht de slechte opkomst van het publiek> D. 0. K. succes heeft kunnen boeken met de samenstelling van het programma, dat dan ook werkelijk keurig verzorgd was. De invoer in Amerika. Het „Wkbld. v. BI. 01t>' schrijft: Het dagblad „Be Telegraaf" meldde Maandagavond, dat het blad in staat is mede te deelen, dat de Vereenigde Sta ten wederom zijn opengesteld voor den import, zoowel van hoofd- als van bij- artikelen (ranonkels, anemonen, enz). Wij vestigen er met nadruk de aan dacht op, dat de commissie voor den in voer in Amerika, dergelijke berichten niet zijn binnengekomen; wanneer het mogelijk was thans reeds deze gunstige berichten te geven, dan zou onze Sub commissie in Amerika niet nagelaten heb ben deze over te seinen. Wij raden dan ook aan om het Tele- graaf-bericht met de noodige reserve te lezen. Dat er officieel zoo weinig be richten komen is alleszins begrijpelijk om de redenen, die wij in ons vorig num mer uiteenzetten. Naar allo waarschijn lijkheid is op de" conferentie geen enkel besluit genomen. Verkiezing voor da Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ter inzage ligging lijsten ran candidates De Voorzitter van het hoofdstembu reau in den Kieskring XI (Haarlem) maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der candidaten, gesteld voor de op-5 Ju li a.s. te houden stemming, ter Verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter gemeentesecretarie voor een ieder Ier inzage zijn nedergc- kgd. De kunstschilder W. v. d. Helde. De heer W. v. d. Heide, een nog jong stadgenoot, die op dc Kunstnijverheids school onderricht genoot, heeft reeds een paar inaal, zij het dan in wat be perkten kring, de aandacht op zich ge vestigd. Thans heeft deze schilder, in wien onmisbaar goede talenten schuilen, die bij goede leiding tot hooger gehalte kunnen worden opgevoerd, een belangrijk stuk vervaardigd, ö.l. een schilderij, voor stellend het Koningschap van Jezeus' H. Hart, dat veel goeds in zich heeft. Het is tentoongesteld in den boek- en kunst handel van H. Coebergh, waar belang stellenden gaarne een kijkje is gegund op dit werk, dat in elk geval getuigd van durf van een jong talent. Op dezen schil der en zijn jongste werk de aandacht te vestigen van belangstellenden, is slechts het doel van dit stukje. IJK en Her-ijk. De ijk en her-ijk van maten en gewichten zal voor deze ge meente plaats hebben als volgt: voor IJmuiden van 1924 Juni, iederen dag in een lokaal van school B.; voor Velsen en Velseroord van 2629 Juni, iederen dag in de Nijverheidsschool te Velseroord: voor Santpoort en Jan Gijsenvaart op 3 en 4 Juli in het Gymnastieklokaal van school F. Meisjespatronaat „fint Agnes." In het Patronaatsgebouw aan den Kleinen Houtweg heb!-en Maandag- en Dinsdagavond uitvoeringen plaats gehad voor het Meisjespatronaat „Sint Agnes." De tooneelclub „Sint Thcresia" en de zangclub „Sint Cecilia" hebben op zeer verdienstelijke wijze een drama opge voerd, spelende in den tijd der catacom ben en getiteld „St. Caeciiia." Door allen werd uitstekend spe' gegeven, waarvan zeer genoten werd. Vooral de beschaafde uit spraak viel op. Tusschen de bedrijven werd gezongen „Jezus, slapen gaan," van Tussenbroek, dat heel goed gezongen werd. Heden, Vrijdagavond, wordt een herhaling der uitvoering gegeven. „Pro Juventute." Verschenen is het jaarverslag der vereeniging „Pro Juventute" in het arrondissement Haarlem. In het afgeloopen jaar werd we derom op denzelfden voet voortge gaan met den arbeid onder de ver waarloosde en misdadige jeugd ter bereiking van 't doel: bestrijding en voorkoming van de criminaliteit on der die minderjarigen, wier hande lingen hadden geleid of gevaar lie pen te leiden tot strafrechterlijk on derzoek of straf. In totaal werd rapport uitgebracht met betrekking tot 105 minderjarige' delinquenten, onder wie 94 jongens en 11 meisjes. In 39 van de hierboven genoem de gevallen werd geadviseerd om te gen den delinquent of delinquente geen strafrechterlijke vervolging in te stellen, terwijl 30 maal een niet vervolging werd gevraagd met plaat1- esing onder toezicht van de Ver eeniging. Voor 19 gevallen werd geadviseerd, om wel tot vervolging over te gaan. De overige 17 gevallen werden nog niet geheel afgewerkt. Nagenoeg in al die gevallen, waar in een niet-vervolging was geadvi seerd, ging de Officier van Justitie met het advies accoord. Verschillende nieuwe aanvragen om bij voorwaardelijk ontslag het toezicht te aanvaarden over de betrokken min derjarigen, kwamen bij de vereeniging in, waarop gunstig kon worden ge antwoord, zoodat. de vereeniging zich in totaal zag belast met het toezicht over 20 minderajrigen. Het verslag wijdt' voorts hartelijke woorden van dank aan den afgetreden voorzitter der vereeniging, mr. H van Loghem de Josselin de Jong en aan allen, die de vereeniging in haar werk steunden. Kerkconcert. Jacob Bijster Sepha Jan sen Annie Ligthart. Ook dit concert was geen werkelijk kerkconcert. Het programma was zonder eenige religieuse idéé samengesteld; er was geen gemeenschappelijk inzicht, en men kon niet vermoeden laat staan hooren wat het artistiek beginsel van dit" toevallige ensemble was. Het is jam mer dat jonge menschen niet begrijpen dat een kerkconcert zekere psychologi sche elementen moet verraden, waarin de religieuse en artistieke kracht der muziek leeft. Zijn ook rij voldaan met een afwisselend musiceeren zonder meer, wat men een soort beurtzang voor mu zikanten zou kunnen noemen? Men moet nu meer van het concert eenige afzon-" derlijke uitvoerings-kwaliteiten bespre ken, voor de zooveelste maal uiterlijke gelukkigheden waardeeren en in 't al gemeen eenige omsamenhangende. mua- kaliteiten in herinnering hebben, die bij vluchtige gedachte aan den geest der oude kerk* in het kleinste gruis ver zinken. Maar welaan, het doet mij genoegen den iongen organist Jacob Bijster to kunnen loven voor de onderneming de groote werken Tocoata e fuga in d mi neur van Bach en Eranck's derde Cho ral te spelen. De voordracht der Toc cata bracht zéér goede verwachtingen; hij zette evenwol de fuga te gejaagd voort en schaadde daarmee rijn goeden opzet. Ik zou hem oenige te zeer ge rekte cadenzen kunnen betwisten. Het is mogelijk dat een hinderlijke hanger in 't orgel (later ook bij Eranck even?) hem verontrustte. Er waren goed© din gen in rijn vordraclit van dit derde choral, maar o.a. talrijke détails in de melodiek bewezen een gebrek aan vol ledig overzicht van het meesterwerk. Ik moet hem overigens aanraden bjj dit orgel spaarzaam te zijn met hot gebruik van wat wij in onzen tijd de kleine tongwerken noemen. Waarom speelde hij tusschen do groote werken nog zesde rangs-muriek van Dubois en Guilicant? Annie Ligthart zong de aria Bivinitéa du Styx van Gluck welke in de kerk evenzeer een profanatie is als Zond- voort aan Zee of het Wiea Neerland'» Bloed. Het spijt- mij altijd bjj de»o rtf- ke, weelderigo stom, dat zo niet door betere innerlijke en uiterlijke behoer- sching wordt geleid. Zij ponft later can lied „Bede" van Jacob Bijster, waarin een goede muzikaliteit to waardeeren viel. En ten slotte Franck'a Nocturne. De zangeres zong het o.a, te langzaam, en voortdurend bonedon den teen. >Scpha Jansen speelde een Sonate in 0 Moll van H. Biber, het Adagio van Philip Loots ©n een zeer vervelend Air van Goldmark. Zij heeft als zéér weini gen een toewijdende ernst, dio aan haar muzikaliteit zeer zeker oen edel karak ter geeft. Toch blijven haar neigingen te exclusief en nemen geen expansie naar nieuwe schoonheden. Zij kan we ten hoe deze opmerking slechts mot har telijk respect geschreven wordt. II. F. A. Bloemendag. Men schrijft ons: Wij herinneren er nogmaals aan, dat Zondag a.s., vanwege de afd. Haarlem van de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Grafische vakken in Nederland alhier een bloemendag zal worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken tot oprichting van een eigen sanatorium. Zie voor nadere bijzonder heden achterstaande advertentie. „Geloof en Wetenschap". Aan de leden van „G. en \V." is een circulaire rondgezonden, waarin gezegd wordt, dat het bestuur dei gelegenheid open wil stellen, kringen te vormen, waarin tot ce:i meier, diepgaande bespreking over verschil lende onderwerpen kan worden over gaan, dan op een vergaderavond gee woonlijk geschiiedt Het bestuur wil kringen vormen voor sociale econo mie, bijbelstudie, kerkhistorie, litte ratuur en muziek en zou voor een eventueele cursus als leider wil ten uuitnoodigen bijv. prof Aengeneut, prof. Groenen, pastoor Rcijnenbery en Dr. Van der Velde Zij, die aan een ccursus willen deelnemen moeten zich aan het bestuur opgeven. Bovendien zullen in het a.s win terseizocn nog een achttal lezingen gehouden worden. H. v. Btegen wien de vorige! week 3 dagen hechtenis geëischtl werd, wegens overtreding der Drank wet, werd heden door den Kanton rechter .veroordeeld tot f 75 boete of 10 dagen hechtenis. De grenswijziging. Verschenen is het concept-rapport v,an de commissie uit de burgerij die ingesteld werd inzake de grenswb- z ziging. Dit conoept-rapport z:T ter goed keuring aan de Commissie worden aangeboden in een vergadering te houden Vrijdagmiddag half vier. Uit dm aard der zaak staat in het rap port, na de uitvoerige verslagen der vergaderingen, die wij in onze cou rant publiceerden, voor onze lezers weinig nieuws meer. Wij meenen nMeC die vermelding der verschijning clan ook te kunnen volstaan. De Com missie van rapporteurs bestond uit die heeren de Breuk, A. van Huiclü E. H Krelage en P. de Boer. De Burgemeester. Einde dezer maand vertrekt de: burgemeester, de lieer C. Maarschalk, naar La Bourboule bij Clairmont- Fernand (Savoye), ten einde tot her- )sfel van gezondheid een kuur te on dergaan. De ongesteldheid van den burgemeester is niet van em-stUpo* aard. Giften. Voor Rusland van N.N. f 1. Jubileum. Maandag a.s. hoopt dc heer J. Th. Mat hol hte 25-jarig bestaan zijner zaak te herdenken. Faillissementen. In staat van faillissement werden verklaard: W. van de Water, expedi teur, wonende te Hoofddorp. R. C. Mr. H. v Loghem de Josh selin de Jong. Curator Mr. M Slingenberg. J. C Bischoff, ingenieur en koop man, handelend onder den naam Technisch Bureau Bischoff, te Am sterdam, wonende te Haarlem, Park laan 86, Pension Minerva. R. C. Mr. H. v Loghem de Jo«h selin de Jong. Curator Mb. F. M. Hagemeijer. Vernietigd, werden de faillissemen ten van P. Hoek, veehandelaar, wonende te Kolhom, giein. Barsingerhom, uitge sproken hij vonnis dezer Rechtbank <Ld. 2 Mei 1922. P. Bus, landbouwer, wonende te fsieuw-Vennep, gem. Haarlemmer meer, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 9 Mei 1922. Opgeheven werd het faillissement van J. H. Suykerland, aannemer wo nende te Lisse, uitgesproken bij von nis dezer Rechtbank d.d 24 Januari 1922. KATHOLIEKE DRANKBESTRIJDING. Op 23 Mei werd te VolsenWijkeroog eene vergadering gehouden van de Dis- tricts-propagandacommissie van het Dio cesaan Kruisverbond voor Haarlem en omstreken. Dit de 5 door het hoofdbe stuur benoemde leden, werd tot voor zitter gekozen, *de heer C. C. A. van Wel te Santpoort en tot secretaris-penning meester, de heer G. J. Bouwens, Paris- laan 84, Haarlem, die tevens als af vaardigde voor het hoofdbestuur cf. treeedt. Te Oud-Schoten werd wedwyjj een Kruisverbond opgericht, terv'ji <tC te VelsenDriehuis in behwdc)!*u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2