ZIJN SLACHTOFFER BUITENLAND Tweede Blad 26 Mei 1922 BMSGIE KRONIEK. 1 GEM. BUITEHL. BERICHTEN. iet is de gewone ervaring van men- ccii/tt, die voor het eerst in Indië ko men, dat zij het land vinden „buiten beschrijving", d.w.z. dat door al het geen zij er van gehoord of gelezen hadden, hun nog geen juist denkbeeld gegeven was van de werkelijkheid. Dit geldt wel voor alle vreemde dingen, zooals ieder, wanneer hij voor de eerste maal in een steenkolen-mijn afdaalt, ervaart dat deze een geheel andereu indruk maakt dan eenige be- schrijying, hoe nauwkeurig ook, hem had kunnen geven voor Indië geldt nog eene bijzondere reden, waarom zoo dikwijls onze eigen ervaring ge heel anderwijsjuit valt danjop grond van „veelzijdige" inlichtingen voorspeld werd- c Gewoonlijk zijn die inlichtingen met geschikt onr de menschen veel wijzer te maken, omdat ze vaak zoo tegen strijdig zijn. Indien men aan tien personen, die in de Oost geweest zijn, hun opinie vraagt over|hetland en het leven daargipds, dan zal men waar schijnlijk tien uitcenloopende meenin gen hooren. De toestanden zijn op verschillende plaatsen en in verschil lende streken zoo verschillend, en wisselen op dezelfde plaats in enkele jaren vaak zoo dikwijls en zoo belang rijk, dat persoonlijke ervaringen ge woonlijk slechts zeer eenzijdige op vattingen doen ontstaan. Vanzelfsprekend laat ik nog alle verhalen, welke niet ter goeder trouw worden gedaan, buiten bespreking. Doch, ook zonder bij u aan te ko men met vertelsels over tijgers, die door de achtergalerijen der huizen ko men loopen, of over slangen, die zich onder uw hoofdkussen een ligplaats zoeken, is het nog gemakkelijk u door middel van volkomen naar waarheid weergegeven feiten een geheel ver keerd beeld te geven van de Indische werkelijkheid. Heel duidelijk kwam mij dit voor den geest, toen ik de nieuwsberichten doorlas, door de laatste mailbladen aa igebracht. Ik geef er hier eenige weerter 'eering. Het eerste ontleen ik aan een Ban- doengsche correspondentie in de „Lo comotief". Het verhaal is, ondanks de schrikwekkende gebeurtlijkheden daar in beschreven, genoegelijk om te le zen, vooral om de wellicht ongewilde humor, welke wij er in te genieten krijgen. Men deelt mij uit Garoet mede aldus.vangt de correspondent aan dat het district Boengboelang, ge legen aan de zuidkust, den laatsten 'tijd sterken overlast ondervindt van een tijgerplaag. De beesten treden zeer brutaal op en maakten al heel wat slachtoffers onder den vee stapel als anderzins, maar laten tot nu toe de menschen met rust. In de laatste twee maanden wer den niet minder dan 10 karbouwen, 12 da^rden, 76 „cliapen en 18 geiten versc' eurd, gezwegen nog van de kippen tn norden, die door de tij gers buti^emqakt werden. Een üezer. roofdieren haalde de honden onder de woning (blijkbaar een paalwoning. S.) van den as- tent-wedana weg. De assistent-resident van Garoet telde voor premies uit te loven voor het neerleggen van de timers, doch hierop werd van hoogerha<M» niet in gegaan. Een betere maatregel achtte men het zenden van een detachement mili tairen uit Tsjimahi naar het zwaar oczocl te district. Onder kapitein v. d. Berg's com mando begaf zich het detachement, waarbij zich ook de luitenant baron van Hardenbroek bevond, kort ge leden naar Boenghoelang. De troep bestond uit vijftig man en was sa mengesteld uit Europeesche, een Menadonecsche en een Javaansche brigade. De militairen hebben in 't oer woud niet veel kunnen uitrichten. Wel paften ze er varkens en vo gels neer, doch geen enkele tijger werd geschoten, wat niet te verwonderen is, daar deze roofdieren speciaal FEUILLETON na. „We zijn hier in hare wonong. Zij is mijne teekenonderwijzeres. Zij heeft mij over u gesproken. Zij is't die mij verhaald heeft, dat gij mij bemindet." De jonge man begreep er niets van, Hij keek het meisje aan, alsof hij vreesde, dat zij haar verstand verloren had en hij wist niet of hij waakte of droomde. Zijne moeder hierWat voor geheimzinnige macht had hem dan toch naar deze woning gedreven. Hier zou ongetwijfeld over zijn lot beslist worden. Niet zonder schrik riep hij plotse ling uit„Maar als zij hier is, dan heeft «e ons ook moeten hooren „A les," zei Christine, de deur open werpend, „maar ik neem u niets kwa ij*.. Ge wist niet beter." In zjn drift gaf Mark zich geene r«fce*»fhap van hetgeen hij deed, maar hij strekte de armen naar haar uit terwijl zjne lippen prevelden Moeder 1" .des nachts op buit uitgaan en men bij het zenden van het detachement verzuimd had rekening te houden met den stand der maan. In de donkere nachten konden de soldaten hun eigen geweerkorrel niet zien, laat staan een tijger neer leggen. Deze expeditie leidde dus tot niets en heden keerden de mili tairen in hun garnizoen terug. Te verwachten is, dat men thans teneinde rasechte jagers aan te moedigen, alsnog het premiestelsel zal invoeren, opdat Boenboelang worde verlost van deze ontzettende plaag." Het volge.'de is een uittreksel vat de gezamenthj «e berichten van parti culiere correspondenten aan de dag bladen en van den Aneta-dienst. Op April j.l. h«l een eruptie, eene uitbarsting plaats van de Merapi, de vulkaan welke, naast de nog iets hoo- gere Merbaboe, met zijn spitsen kegel en zijn biina immer aanwezigen rook pluim het landschap van dejVorsten- landen Zoo karakteristiek teekent. Een zware jfpnkere wolk rustte na. de uitbarsting boven den berg, ter wijl gerommel weerklonk en op de onderneming Bedojo en omstreken een aschregen viel. Des avonds viel er ten half zes tot één uur een steenenregen in hetjBlon- keng-ravijn, waarna om kwart over een een laharstroom in de kali Badong ontstond. Na een vluchtig onderzoek deed de controleur den bewoners van twee dorpjes in de oude gevaarzöne aan zeggen hun vee in veiligheid te bren gen. Het derde bericht, dat ik hier op neem, betreft het optreden van een gehouden „Ratoe Adil." Met dezen naam wordt in de volksoverleveringen de „beloofde" en -eenmaal te ver wachten vorst aangeduid, die aan het Javaansche volk de onafhankelijk heid zal komen brengen. Ditmaal verscheen er een ergens in Kediri. Lang heeft deze zich niet handhaven, want al heel spoedig viel hij onzen gezagdienaars in handen, en werd hij voor den rechter gevoerd. Ter terechtzitting kreeg men we derom getuigen verklaringen te hoo ren over „ilmoe's," welke geheim zinnige kracht konden geven, over dm vier-jarigen oorlog tusschcn de> „Compenie" en de „Barikat-Islam' welke van 1921 tot 1925 duren zou en met behulp van Njai Lore Kidoel de onzichtbare en toch naar volks geloof immer aanwezige vorstin van de Stille Zuidzee en hare geesten uit de holen van het Zuiderstrand door Abdoel Patah gewonnen zou worden. De rechter kon geen termen vin den om op dezen Abdoel Patah art. 154 van het Wetboek van Strafrecht toe te passen, daar hem niet kon worden ten laste gelegd, dat hij „op zettelijk gevoelens van haat, vijand schap of minachting tegen de regee ring van Nederland of Ned.-Indië" had opgewekt, of bevorderd. Wel werd wettig en overtuigend bewezen geacht, dat hij zich wèder- rechterlijk had bevoordeeld. Van meerdere personen had hij met aller lei listige kunstgrepen sommen gelds weten te verkrijgen. Met de gemak kelijk gegeven belofte van vette pos ten in het nieuw te stichten rijk van Kediri kon hij velen tot willig slacht offer van zijn niet-onschuldige Strebe- rcien te maken. Deswege werd hij /croordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Het zou niet moeilijk vallen dit drietal berichten met meerdere van dien aard aan te vullen, doch ik kan hiermede wel volstaan. Nietwaar Wanneer een steevast Nederl mder deze berichten leest, tien tegen één dat hij dan voor zich zelf al spoedig met een conclusie gereed is, wvuin Indië beoordeeld, en waarschij dijk tevens veroordeeld wordt, althans ten aanzien van de kwestie of het een Christine snelde naar hem toe, en langen tijd omarmden zij elkander. Dit was de eerste erkenning der liefde. Zij was een gevolg van het gevoel, niet van verstandelijke red en eering. XXI. TERUGGEVONDEN. Diepe stilte volgde op de van moeder en zoon. Christine werd niet moede J4*rk aan te zien. Zij verbüsde er ïich over dat hij zoo flink en knan ws „Wat zijt ge flink geworden," zei ze. Jeanne keek den jongen man aan, met oogen, die van verrukking straalden. De moeder zei nog„Hoe goed begrijp ik, dat <n«n u lief heeft. Nu moet ge mij niet mèer verlaten, voor altijd zijt ge tot mij teruggekeerd Ge begrijpt tbaas, dat ik u lief heb en dat ik de eenige ben die u altijd werkelijk heb bemind Mark luisterde. Hij durf Ie nog gee ne uiting geven aan zijne gedachten, hoewel gehee zijn hart getrokken werd naar de vrouw, die hem zoo scheen te beminnen. ïanis, gescniKt voor een ;;ratsuen-l lijk" mensch om te bewonen. Toch is het duidelijk, dat hij zich I geen duidelijk beeld heeft kunnen vornv-n. Vooral niet uit dergelijke berichten alleen. Met de hand op 't hart kan ik hem verklaren, dat ook de alhier, aller- meesten der Europeanen, die in Indië vertoeven, dergelijke gebeurtenissen gewaar worden op dezelfde manier als hij dat doet, n.m. door lezing in de krant. Onder de duizend is er vaak nog niet één, die ooit een tijger in J -vrije natuur heeft zien rondioopen, en Boengboelang is een afgelegen streek, welke onder de Europeanen zoo goed als onbekend is. Evenzoo is het optreden van een „Ratoe Adil" ook al is hij ongevaarlijk in zijn po ging als Abdoel Patah geen verschijn sel, dat aan de orde van den dag, of ook maar van het jaar is. Zeker, Indië is een vreemd, en wonderlijk land. Maar heusch niet te beoordeelen naar enkle feite t, of zelfs reeksen v n feiten. Wie over Indië leest is wijs, wan neer hij de gegevens, welke tot zijn kennis komen, neemt voor wat ze zij aals enkele kleurstipjes in een moderne gepointilleerde schilderij vooral zich niet laat verleiden tot generaliseeren. Wat altijd nog te velen doen. En wie er heen gaat, doet goed zich veel aanpassingsvermogen eigen te maken, doch vooral te bedenken, dat ook en vooral in Itidië het leven voor hem wordt, wat hij er zelf van maakt. S. DE 31ste MEI. Wie was toch eigenlijk de schuldige? Had zij dan geene onwaarheid ge sproken, leen zij den markies beschul digde al de schandaden bedreven te hebben, waarvan zij het slachtoffer was geworden yij' wilde 't nog niet gelooven. Er moest hier een misverstand be staan, een verschrikkelijk misver stand dat hij wel zou ophelderen. Toen Christine bemerkte, dat hij 'weder terughoudend en somber werd, ra*dde zij wat er in hem omging. Zij lcgJe hare hand op zijn schou der èn hem met de diepe zachte oogen «anziende, prevelde zij„Ge ant woordt mij nietGe gelooft me niet S/s ge eens wist hoezeer uw twijfel mij doet lijden Maar 't is te begrij pen Mem heeft ons aan elkander ontnam u. Ge hebt ver van mij ge leefd .1 wij kennen elkander nauwe lijks. t Is niet verwonderlijk, dat ge uij niet lief hebt, maar ge vervloekt 'j niet meer. Ge gelooft'niet meer aan de last rtaal wélke men u he;ft wijsgemaakt „Ge zijt mijne moeder," prevelde Mark, nog steeds eenigszins in twijfel. „Uwe moeder, die u lief heeft en nooit opgehouden heeft u lief te heb- ben, geloof dat vrij. O, welk een zalig heid, toen ik 't eerst door haar over u hoorde spreken Zij wees op Jeanne. „Zij is 't die de eerste tnaal uw naam in mijne tegenwoordigheid genoemd heeft. Zij vertelde mij, dat gij leefdet, dat ge hier waart, nadat ik u zoovele jaren geroepen had, na zooveel voor u gebeden te hebben!.,.. Zonder haar, zonder de liefde, die in hetzelfde oogenblik in uw beider hart ontlo ken is, zou ik u nog niet terug hebben. Zelfs uw bestaan zou mij nog onbe kend zijn. Ziet ge niet in, dat wij hier moeten denken aan een? geheime beschikking der Voorzienigheid „Misschien," z-ri Mark getroffen. „God heeft gewild, dat ge elkander zoudt beminnen en wilde dat deze liefde tt tot uwe moeder zou terug voeren. God heeft u beiden voor el kander gemaakt." Jeanne luisterde zonder te spreken zeer ontroerd, en mevrouw d'Olne was even getroffen als hare dochter. Ja, 't was zoo, 't had allen schijn, of 't hier een hoogere beschikking gold. „En toen ik u vervolgens gezien heb," ging Christine voort, „reedt gé met dien man te oaard. Uw paard Mark maakte eene driftige bewe ging. Neen, neen, de vrouw, die zoo sprak die zoo liefhad, was geene slechte vrouw, geen slechte moeder. Men had hem 'dan voorgelogen"! Met weik doel Was 't waar, dat de ongelukkige allejmartelingen verduurd had, waarvan zij sprak „Mijn groote angst," ging zij voort, „was dat ik u voor mijnen dood niet meer terug zou zien. Thans heb ik u ge zien, u gesproken en ge vervloekt me niet meer. Ge luistert naar mij.^Ik zal gelukkig heengaan." Zij greep hem bij de schouders en keek hem met oneindige liefde aan. „Mijn zoon," mompelde zij. 't V/as haar onmogelijk meer te zeggen, „o mijn zoon!" Zij wees hem aan Jeanne. •••..Tl „Want 't is mijn zoon, die groote kanappe jongen O, wat heb ik hem •beweend. Zij wendde zich tot Mark:.. Ge waart nen aan sommige sia.r xeamutcn -aangeraden, na de bestuurlijke schei- ding, limine medewerking niet te ooit-, zeggen aan het activistisch bestuur.' om de belanghebbenden met liunno families le redden van den ondergang of van onverdiende tuchtmaatregel Ion? De gouverneur van de Filippijnen ver mist, Lenard Wood, de gouverneur-ge neraal van de Filippijnen, wordt se dert een paar dagen vermist. Zijn jacht is dco een plotselingen tyfoon weggeslagen. De ambtenaren mee- nen, dat het jacht in een of andere haven een schuilplaats heeft gevon den. De uitsluiting onder de meiaal- bewerkers in de streek van Frankfort a/d. Main omvat ongeveer 50.000 arbeiders. Posten van stakers be waken overal de ingangen der fa brieken, waar door het geheele perso neel gestaakt wordt. De stemming is echter rustig, aangezien men het ver trouwen heeft, dat men het spoedig eens zal worden. De directie der Duitsche spoor wegen raadt den verzenders aan zich, voor zoover spoorwegvervoer betreft in de komende zomermaanden te voorzien van grondstoffen, materia len, meststoffen enz., ten einde te leurstellingen in het najaar te voor komen, wegens het in dit jaargetij steeds heerschende gebrek aan wagens omdat dan al het beschikbare materi eel wordt in beslag genomen voor verzending van den oogst. - Men meldt dat de veemarkten in Oostfriesland wegens het heerschen van mond- en klauwzeer voorloopig niet zullen plaats vinden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, heeft er naar Wolff meldt, in de buurt van Sassnitz bij een ma noeuvre, een botsing plaats gehad tusschen het slagschip Hannover en de torpedoboot S. 18. De torpedoboot is aan den boeg beschadigd, en tien van de opvarenden hebben daarbij het leven gelaten. Woensdagochtend heeft er zoo seint Wolff een ontploffing plaats gehad in de dynamietfabriek te Schlebusch bij Keulen, 5 arbeiders zijn daarbij gedood en één licht ge wond. De oorzaak is nog niet vastge steld. De Evening News verneemt, dat de leden van Lloyds een schade post van bijna 700.000 hebben te boeken door het verlies van het goud aan boord van de Egypt. De totale waarde van de specie aan boord was vijf jaar toen men u aan mijne armen ontrukt heeft. O, wreede "dagen en wreede urenWelk een wanhoop 1 Hoeveel bittere tranen." „Maar wie deed dat dan toch," vroeg Mark, oordeelende, dat het oogenblik om de waarheid te leereu kennen, eindelijk gekomen was „Wie?die man!" „Mijn vader „Uw vader volgens de wet. O, wat heb ik een ongelijk gehad met hem te huwen, en aan uw vader, aan Paul, die beleediging aan te doen't Is daarom, mijn zoon, 't Is om die on trouw aan zijne herinnering, dat ik zoo pijnlijk gestraft ben geworden. Maar ik" heb de kracht niet gehad om weer stand te bieden. Ik zag u grooter wor den zonder fortuin. Ik zag mijne moe der ongelukkig. Ik zelf bleef achter zonder hulpmiddelen om u een op voeding te geven. Toen bood de mar kies zich aan als echtgenoot. Hij was rijk en scheen te goeder trouw. Hij beweerde, dat 't hem gelukkig z< u maken ons van dienst te zijn. Moeder raadde mij aan naar hetntefuisteren. De besprekingen van het Duitsche rijkskabinet over de onderhandelingen van dr. Hermes met de leden van de commissie van herstel te Parijs zijn voorloopig geëindigd. Men is het eens ge worden over nieuwe opdrachten voor Hermes, welke onmiddellijk naar Parijs zijn gezonden om den ministers van fi nanciën als richtsnoer te dienen voor ze- jkere verklaringen aan de commissie van herstel. Hermes, de Duitsche minister van fi nanciën, is Woensdagavond uit Parijs vertrokken, na een laatste onderhoud te. hebben gehad met Mauclère, den voorzit ter van de commissie voor de waarbor gen, over de voorwaarden voor de con trole, waaraan Duitschlaud moet voldoen vóór 31 Mei. De Temps meent te welen, dat men. zoowel op de kwesties nopens het even wicht van de begrooting, ais die nopens de controle, is gekomen tof een formu leering, die door de commissie voor de waarborgen kan worden aanvaard, als de regeering die officieel vóór 31 Mei in dient. Naarmale de 31e nadert, groeit in En geland de belangstelling in liet vraagstuk der Duitsche schadevergoeding. Do bla den vereenigen zich algemeen met de ver klaring onlangs van Bonar Law, da' Duitschland in staat was éen groot deel van de oorlogskosten terug te betalen en dat dit het best verkregen kon worden door een zorgvuldig overwogen gemeen schappelijk optreden der geallieerden in overeenkomst mét liet verdrag van Ver sailles. De Daily Telegraph merkt op, dat de welingelichte openbare meening in bei de landen inziet, dat, een onafhankelijk optreden van Frankrijk nadeelig zou wer ken op de internationale financieele hulp zonder welke Duitschland niet in staat zou zijn aan zijn verplichtingen jegens Frankrijk te voldoen. De Telegraph voegt er aan toe, dat zelfs als men toe geeft, dat de letterlijke lezing van het verdrag Frankrijk zou machtigen tot een verdere bezetting van Duitsch gebied, art. 248 het zou beletten daarvan profijt te trekken, daar alle inkomsten enz. van het rijk volgens dat artikel aan de geal lieerden en geassocieerden gezamenlijk toekomen, zooals zij zijn vertegenwoor digd in de commissi' van herstel. De redevoering van Bonar Law- De rede van Bonar Law over d<- Fransch-Engelschc entente heeft te Pa rijs erg de aandacht getrokken. Ze stelt teleur. Law gold als een overtuigd vriend van dit land, seint de Parijschecorr. van de N. R. Ct. Na zich uit de regeering te hebben terug getrokken vestigde hij zich in' Frankrijk. Twee zijner zoons sneuvel den in den oorlog. Nu wijt men aan zijn typisch Engelscheu aard, dat hij, aan dringend op het behoud der entente, liet verbreken daarvan voor Engeland met een zeer groot ongeluk, voor Frankrijk met een ramp gelijk stelde en dat liij dp vernietiging der Duitsche vloot len op zichte van Engeland zóó natuurlijk acht- dal hij ze niet tolt, ofschoon Duitschland ie rand niet afdoende ontwapend werd-' Men erkent hier grif niet op volledige vergoeding door Duitschland te kunnen rekenen, maar wenscht niet daarvan ge heel verstoken te blijven. Dat Law de Duitsche koloniën, door het verdrag aan Engeland toegewezen niet erg belangrijk acht en wijst op de koloniën door Frank rijk gewonnen, vindt hier geen instem ming. Men weet wel, dat de Britten on der belastingen gebukt gaan, maar meent, dat Law te weinig met het verwoeste ge bied rekening houdt, dat hij, in zoo ver het hier werkloosheid weert, niet zoö kwaad schijnt te vinden. Dat hij partü kiest tegen een mogelijk zelfstandig op treden van Frankrijk als Duitschland vrij willig in gebreke blijft, maakt vooral een slechten indruk. .De Figaro meldt, dat hel betrokken ar tikel van het vredesverdrag oorspronke lijk bevatte, dat Duitschland in dat geval zelfs van postverbinding zou afgesneden en dat er op Duitsch bezit beslag gelegd zou worden, maar dat Wilson dit belette niet om Duitschland te sparen, maar in tegendeel om de geallieerde regeeringen niet te binden, wat de tegen dit land te nemen strafmaatregelen aangaat. Natuurlijk juichte de Humanité, dat ook ook Law zich tegen een mogelijk onaf hankelijk optreden van Frankrijk verzet als Duitschland den 31en dezer zijn plicht verwaarloost. De Temps wijst erop, dat Poincaré nooit heeft gestipuleerd, dat het Roer bekken in dat geval zou bezet worden- Dit zal pas uitgemaakt worden als de commissie van herstel advies heeft uitge bracht. Van eenige kanten wordt geop perd, dat Frankrijk dan met de heffing van een recht op de Rocrkolen, bijvoor beeld van 50 francs, per ton zou kunnen volstaan. Daartoe zou dal gebied niet be hoeven bezet tc worden. IERLAND. De Dublinsehe correspondenten vree zen, dat de rijksregeering opnieuw zal ko men te staan voor den cisch van de Daïl voor een erkenning van de souvereine onafhankelijkheid. De gegrondheid van die vrees kan nog niet vastgesteld wor den, maar voldoende reden tot bezorgd heid schijnt aanwezig nu als eerste resul taat van de Dublinsehe coalitie de kloof tusschen Noord en Zuid aanmerkelijk verbreed is. De redevoeringen van Craig en-Collins doen beseffen dat er weer een moeilijke periode voor den boeg is. De pers legt nadruk op de sociale an archie waarin Ierland den laatsten tijd ge dompeld is geweest en eischt gebiedend herstel van het gezag in een of anderen vorm. Indien de coalitie dit in het Zui den kan bewerken en Craig's maatrege-* len in het Noorden eveneens succes heb ben, dan kan iets bereikt zijn, indien al thans het evenwicht tusschen Noord en Zuid kan gehandhaafd worden. In het laatste ligt een aanwijzing voor de tol, door de rijksregeering op de aanstaande conferentie te vervullen, maar de bladen zien de moeilijkheden in en hun com mentaar op den toestand is behoedzaam. Blijkbaar zou zij begeerig in belang van de hangende conferentie een opwinding, welken den toestand verergeren zou, voorkomen. DE ENGELSCHE „RIJKSDAG." Woensdag vierde het Britsche rijk zijn Empire Day met vlaggenvertoon, gods dienstoefeningen enz. In de overzeesche gewesten wordt die dag feestelijker gevierd dan in Engeland zelf. In sommige gevallen is het niet ijjeer dan een vaste vacantiedag, terwijl in In dië de Hindoo's, Mohammedanen en Sikhs bijzondere godsdienstoefeningen in hun tempels houden. Men vestigt er de aandacht op, dat ma joor Blake, kapitein Macmillon en kolo nel Broome, die Woensdag op hun vlieg tocht oin de wereld vertrokken, onder scheidenlijk een Ier, een Schot en een En- gelschman zijn. Het heeft veel kracht ge kost om alle toebereidselen opdat zij hun reis op Empire Day konden beginnen, bijtijds klaar te krijgen. DE CONFERENTIE IN DEN HAAG. De Matin verneemt uit Rome, dat baron Avezzana Italië ter conferentie in den Haag zal vertegenwoordigen. FRANKRIJK en ROEMENIë. Het Journal zegt, dat Bratianu, naar aanleiding van de bedreigingen door de Sovjets te Genua geuit, dat zij Bessara- bië zouden hernemen, te Parijs is komen vragen wat Frankrijk zou doen in geval Roemenië werd aangevallen. Het blad zegt, dat, al is er aan Bra tianu de raad gegeven voorzichtig te zijn, hem tevens verzekerd is, dat Frankrijk zijn bondgenootschappen ia het Oosten niet vergeet. TSJECHOiSLOWAKIJF. EN GENUA. De Tsjechische bladen 'keuren zonder voorbehoud Benes' uiteenzettingen over Genua goed en erkennen het succes van de Tsjechische politiek aldaar, welke in overeenstemming was met de kleine en tente en welker invloed door den steun van Polen werd geslijfd. Met name juicht men 't behoud van het Engelsch-Fransch- Italiaanse!: fiondgenootscTtap ros en iic? feit, dat Praag zijn vrijheid van handelen jegens Moslkou heeft bewaard. De Cas voegt hieraan toe, dat de oeco- noinische onderhandelingen met Sovjet- Rusland een gunsligcn uitslag beloven. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE ROME.- Woensdagmiddag is bet Eucharistisch Congres plechtig geopend. De deken van het HeiligeCollege heeft de congresleden aan den Paus voorgesteld, en zeide daar bij: Op de eerste plaats van die dingen, die v/ij moeten afsmecken, staan de een heid en de tijdelijke burgervrede, waar aan dit geteisterde Europa zoozeer be hoefte heeft, opdat de wederzijdsche hartstochten en jaloerschheden kunnen bedaren. Wij zullen die oendracht aanroe pen voor alle volken, die, welke van de katholieke gemeenschap zijn afgesneden, inbegrepen, opdat deze eindelijk één en kele kudde onder één enkelen herder zullen vormen. PATER STRACKE VEROORDEELD. De bekende Vlaamsche Jezuietcnpater Stracke is door het Gentsche Gerechtshof tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het katholieke Vlaamsche hoofdorgaan, de Brusselsche Standaard, schrijft naar aanleiding hiervan o.m.: Deze veroordeeling gebeurde nadat men plechtig verklaard had dat het belang van de maatschappij wel kon overeen gebracht worden met „matigheid," zooals men dat te Gent heet. En die „matigheid" was drie jaart Dit verbluffende vonnis dat zelfs dege nen verbaasd heeft die van nature uit ge dreven zijn om niets zwaar te vinden wat een Vlaamsch-gezinde treffen kan, zal verbittering wekken, bij allen die den loop van dit proces hebben gevolgd. Nooit werd zoo'n misbruik gemaakt van het procédé dat sedert den wapenstilstand met voorliefde werd gevolgd, en dat men het scheppen van een atmosfeer heeft ge noemd. Daar hadden wij weer het enorme kader van het activisme, de colletieve mis daad, de opeischingen. En geen enkel pro ces dat met de oorlogsomstandigheden ver band hiel'd, stond zoo ver af van het acti visme als de zaak van pater Stracke." In dit kader, in die collectieve misdaad, ging het eigenlijke wat men pater Stracke ten laste legde verloren. Wat hij deed, de daad waarvoor hij moest verantwoorden, kwam onder de schaduw van het gevaarte dat er rondom was opgetimmerd. Ander maal werd gevraagd in pater Stracke het activisme te veroordeelen. i Indien Pater Stracke zich had bezon digd aanactivisme, we zouden wellicht voor zijn veroordeeling eeniige verklaring hebben gevonden in de bijzondere men taliteit dier menschen voor welke, op Vlaamsch gebied, ieder onderscheid tus schen een laakbare en een strafbare han deling is le loor gegaan. Voor het Gent- l sche gerechtshof is inderdaad ieder werk- zaani-Vlaamschgezinde een activist, en ieder activist een landverrader. Maar het geval van Pater Stracke staat alleen en zelfs vóór het Gentsche Hof achtten we zijn veroordeeling niet mogelijk. Inder- i daad, Pater Stracke werd niet vervolgd als activist. Niets, in den loop van het geding, wees op activistische propaganda, het von nis is er ook niet op gebouwd. Wat aan Pater Stracke werd ten laste gelegd, was, dat hij, in den korte rede, in het kamp van Holzminden, aan eenige werklieden zou hebben gezegd dat het verkieslijker was te arbeiden dan in vadsigheid ten on der te gaan. Men heeft dit genoemd een poging om hulp aan mannen te verstrekken aan den vijand en hem op dien grond veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf en. de thans gebruikelijke be- rooving van burgerrechten gedurende vijf jaar. Zullen wij hier opnieuw herinneren zooals onmiddellijk vóór de uitspraak geschiedde in de gerechtszaal, aan die hondenden werklieden in het ar senaal, welke op aanraden van hoog in aanzien staande socialistische kop stukken, aan den arbeid ging, van die honderden baanwerkers, welke vanwege een comiteit, waarvan een senator voorzitter was, dezelfde woor den le hooren kregen. Zullen wc het geval oproepen van de fabrieksbestuurders. die om een belangrijke industrie van den onder gang te redden, van de Waal sche: koleumagnateu. die om vrede te hou den tusschen hunne werklieden „en aan de bevolking wat minder lijkten te doen ondergaan, tienduizenden van mannen aan den arbeid hebben ge houden, ofschoon de Duitschers een niet onaanzienlijk gedeelte van de vóortbreugst opeischten ten eigen bate. Door deze daad konden treinen rijden, waarmede de Duitsche regi menten optrokken; door deze daad werden duizenden soldaten vrij ge maakt voor het actieve leger. Hebben niet hooggeplaatste perso- heeft mij bijna omvergeworpen, maar ik zou gelukkig geweest zijn, als ik aan uwe voeten had mogen sterven, mits uw blik slechts op mij viel, als uw mond slechts een woord van mede lijden voor mij had gehad." Wij zouden dus heel goed kunnen pleiten dat iemand, begaan als Patel Stracke. met het zieleheil der krijgs* gevangenen, in een bepaald geval la' goeder trouw kan twijfelen of tus-; scken den moreelen ondergang en vrij* willigen arbeid, deze laatste voor som* mige ongelukkigen niet te verkiezen valt Maar zelfs dit is overbodig. De enkele getuigen, die te later um zijn opgedoken, nadat iaën drie jaar, lang heel het land vruchteloos had/ afgezocht, om te bewijzen dat Pater, Stracke den raad tot arbeid zou hebben gegeven, bieden geen houvast Wat is na vier jaar de verklaring van een onontwikkeld en zelfs van een ontwikkeld mensch nog waard over een kor rede. als dez© door Pater Stracke gesproken? De getuigenis van deze getuigen' wordt overigens formeel tegengespro ken door andere, die meer ontwikkeld en alvast niet minder geloofbaar zijn. En de loochening van Pater Stracke zelf, die we ook uit1 dit proces hcbH ben leeren kennen als een man, die over zijn eigen daden niet durft te' verantwoorden is formeel. Maar Pater Stracke veroordeelen als een bewust werver van manschap pen voor het- Duitsche leger! ,w£ai zich een oogenblik indenkt wat een afschuwelijk karakter het verraad on der dezen vorm ver tegeuw o opdigtj weet dat Pater Stracke van zulk ver raad onverdenkbaar is. Zijn eer als mensch, zijn geweten als priester,- zijn aanwezigheid in de Congregatie/ der Jezuiten, ook thans nog, verzetten: zich tegen zulk een smadelijke, be schuldiging. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5