twee honderd Gulden n n d: n nnuummumnwnu J. BAAK, Stationsweg 91, Veiseroord Heden keerden wij aan den Heer uit, de somma van wegens een aan hem overkomen on geval, waardoor hij een zijner armen R.-K. Kiesvereeniging Mr. BOMANS CHR. JANSEN Indrukken van den dag. Van het Vaticaan. DAMIAATJES ZATERDAG 27 MEI 1922 ÏSste JAARGANG No. 1415* DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMENAGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 3.25 PER WEEK 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577<! BUREAUX; NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING NO. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. yerloor. Directie N. Haarl. Courant. BUITENGEWONE m, VERGADERING m SprekersL en bob Aanvang 8 uur nb EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Man overboord! :o: BELANGRIJK! STADSNIEUWS. AGENDA 28 MEI AGENDA 29 MEI De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: Pi Aan onzen vriend Balvers Je wilt dus geen Candida tuur voort de Tweede Kamer aanvaarden, hoe wel er een lijst voor je is ingediend in den kieskring Leiden? Ik wil je voor die diaad van'karak ter en zielenadel hier openlijk harte lijk dank zeggen. Ons katholieke volk, ons hééle volk heeft in deze dagen een voorbeeldt van karakter-grootheid zeer noodig. Er zijn er zoovelen, die precies de tegenovergestelde eigenschap hebben vertoond om wèl een Kamer-candida- tuur te bemachtigen. Dat gij „neen" hebt gezegd, siert u. Ik weet, dat 't u moeite heeft ge kost. Of liever, het heeft u geen moeite gekost, want voor de goede zaak zijt gij tot offers bereid. Maar ik weet dat de maanden, die achter je liggen, uiterst moeilijk gering zou geweest zijn. Je hebt geleefd in de o vertui ging dat je onrecht is aangedaan, dat je candidatuur .voor de Tweede Kamer, weinig minder dan op onbehoorlijke wijze is vermoord. En ik kan me begrijpen, dat je je diep gegriefd hebt gevoeld. Je menden hebben zich daarna voor je ingespannen, hoe onbegon nen het werk ook eigenlijk leek; je vrienden hebben zelfs ee-n aparte lijst voor je ingediend. Ik wil je niet beloven, dat je vol doende stemmen op je lijst zoudt hebben behaald om in de Tweedie Ka mer te komen. Ik wil me zelfs ver heugen in de gedachte dat zelfs ja vrienden de voorkeur zo'.tiden gege ven hebben te stemmen op de ééne, oude. goede, hgchte Roomsche Par tij en dat het aantal dissel3nïf'iv, dat op je lijst zou gestemd hebben, zelfs gering zou "geweest zijn, Maar menschelijk zou het zijn in dien gij in de indiening van deze lijst een zekere voldoening zoudt hebben gevonden voor het geleden leed. Gij hebt het niet gewild. :Voor die daad van karakter zeg ik je dank. Het is een mooi voorbeeld. Die daad. hoop ik, zal in de toe komst niet worden vergeten. En moge zij onze Roomsche zaak bij de verkiezingen, ten voordeel zijn» Dat zij uwe voldoening, Balvers! J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem, Opticiens Fabrikanten. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Een volmaakt voedsel Is FRANKEN's MELItBROOD op DONDERDAG 1 JUNI a.s. Sn de groote zaal van St. BAVQ.- van Amsterdam. Toegang voor alle R.-K. Kiezers en Kiezeressen. 090. Versnippering. Nadat de Eerste Kamer de voorgestelde wijzigingen tot herziening der Grondwet verworpen had, voornamelijk om het be twaar van invoering van Evenredig Kies recht voor den Senaat en ontbindbaar heid der Provinciale Staten, schreven wij. dat nu de eerste proet met het Nederlandsche systeem van Evenredig Kiesrecht niet bijzonder gelukkig is ge weest, wij een tweede proef, dit jaar, ■lien den af te wachten, alvorens voor nizc Eerste Kamer eenzelfde twijfelachtig, kiesstelsel in te voeren. De candidaatstellingcn voor de a.s- Tweede Kamerverkiezingen, j.I. Woens- dag geschied, hebben dit ons oordeel h<* éene christelijke en katholieke hart aanmerkelijk versterkt. j wedergeven den Vader en het Hoofd Een der groote nadeelen van het lijs-der Katholieke Iveric m haar midden ont- jen-slelsel, waarbij niet de persoon van vangt. den candidaat, maar zijn partij domi-Als de H. Vader gezeten is, komt neert is het gevaar van het ontstaan van ZEm. Kardinaal Vannutelli, beschenn- allcrlei zich noemende politieke groepen. heer der Eucharistische congressen, tot Vier jaren geleden werd hiervoor al ge- vóór den troon en verzoekt Z. H. het vrcesd, toen er een amusementspartij, een Congres te openen. politie- en brandweerpartij en dergelijke.; De Paus staat op en spreekt een korte werden opgericht." Men troostte ons toen redevoering, die, ofschoon 's Pausen met de verzekering; dat is spoedig afge- stem een forschen klank heeft, onmogelijk Icerd; een volgende maal ziet gij die klei- op 't gróote plein door een ieder ver- rie partijtjes niet meer. staan kan worden. Het slot van de Pause- Nu, als wij goed geteld hebben, zijn er Ijjke redevoering wordt met algemeen ge- ,Woensdag 47 partijen voor het front ge- juich begroet. kcfrnen; dat is vijftien meer dan in 1918. De H. Vader onderhoudt zich alsdan En dat na de fusie van drie liberale par- m<d de Kardinalen, met Mgr. Heylen en tijen tot den éénen Vrijheidsbond. verschillende leden van 't Comileit en ze- Wanneer wij in ons kleine land nu .„ent nQg herhaalde malen de menigte, die eens een dozijn politieke partijen hadden.; nogmaals de H. Vader toejuttcht. wWC nn Het is indrukwekkend schouwspel, zijn? Wanneer men daarbij bedenkt dat de menigte te zien, geestdriftig ver partijen, de drie christelijke en do ro juichend y0Qr d<m%ader socialisten tezamen al met 70 procent der r tr v i rior. Ar Opperpriester, tusschen de aloude muren Kamerzetels gaan strijken, dan zouden er nog acht partijen om 30 zetels kunnen.™11 het VMJcaan, m den heerlijk warmen .vechten j zomernamiddag. Doch in plaats van 12 hebben wij dus' De Paus slaat eindelijk op, de bazuinen nu 47 lijsten of 35 te veel, wnt zeggen wil. schetteren, het volk knüelt ten laatste male de zegenende hand des dat ons stelsel van Evenredige vertegen- neder onder woordiging bezig is de politieke verkie- Pausen, zingen te vermoorden oh op te lossen in i "c' was een waardig begin der groote pen kemphanerij om persoonlijke en gebeurtenissen dezer dagen. groepsbelangen. Wie eenigen kijk op onzen sectarisclien volksaard heeft, had dit kunnen vooszien- Maar wij willen nu eenmaal door onder vinding wijs worden. Welnu, de ondervinding, de droeve er- va r II. Het is onzegbaar akelig, de politiek is ring is er nu Men hclpe ons dus zoo daarom a< g"»ig en smartelijk, t>m 5 mfxftnu:\r vtn hot hfmtaandp kies- ^dwongen tegenovar een man gesteld te spoedig mogel k van het bestaande kies word waarmcde jarenlang, en, ik stelsel af. Wij kunnen het goede der Evenredige Vertegenwoordiging toch wel l qrhmirW Hp ff I10eoeD behouden zonder deze onhoudbare ver-1 schouder heeft samenge- j werkt, samen gestreden tegen gemeen schappelijke vijanden. Daar is niets aan te doen. Doch de heer van Liemt kan ons één pijnlijke situatie besparen. Hij houde niet vast aan zijn, in de N. Haarl. Ct. neer geschreven, meening dat hij zijn raads- zetel niet ter beschikking moet stellen van de Roomsche Staatspartij, of van snipperingt H. DE PAUS OPENT HET EUCHA RISTISCH CONGRES. ;nze Romeinsche correspondent be richt; Het was een drukte van belang, Woens dag in de straten van Rome, die leiden naar het Vaticaan. Duizenden en duizen den spoedden ziqh naar de poort in de yia Angelica, waar de congressisten toe gang hebben om zich op 't plein van de Belvedère te scharen voor de plechtige audiëntie ter gelegenheid van de opening van het Eucharistisch Congres. Men ziet er menschen van alle taal en ras, geestelijken en leeken, oud en jong, de moesten met het congres-insigne op de borst, aficn met de kaart in de hand. Stoere Duitschcrs, aangevoerd door "tal rijke geestelijken, levendige Italianen, zoo verschillend van type en taal, naar mate ze van het noorden of het zuiden ko men, of van het heele Sicilië, Franschen 'die altijd iets te vragen hebben aan iemand die ze beter ingelicht denken, gebronste Spanjaarden, die hun eindje sigaret slechts heel» dicht bij de deuren van het Vati caan wegwepen, Engelschen en Armeniërs, onze landgenooten eindelijk en nog zoo- velen van nogmaals zoovelen landstreken, alles dringt de groote poort van 't Vati caan b het kerkje van Slnte Anna bin- nenom zich te scharen op het groote bin nenplein, waar in de -middeleeuwen de ridders in Pauselijken dienst touraooien hielden. De Pauselijke troon omgeven van zit- plaatsen voor Kardinalen, Bisschoppen, leden van het Comiteit, domineert het ge- he-ele plein. Even na 4 uur speelt de muziek de Pauselijke hymne en schetteren dfe ba zuinen. De Paus komt! Als Z.H. verschijnt, gaat een oorverdoovend gejuich op. De Paus wordt verwelkomd door de Kardina len en door Mgr. Heylen, Bisschop van Namen en voorzitter van het Congres, ter- jvijl de menigte door uitroepen in alle talen der wereld, die de gevoelens van derzelver representeerende organisatie, de R.K. Kiesvereeniging te Haarlem. Het zoude mij duchtig spijten hierin ien aanhoore des volks recht tegenover hem te komen te staan en dan meestal in een atmosfeer, die er niet toe aange- legd is elk zijner woorden te wikken en te wegen, vooral niet wanneer de man nen van dien stand, waartegen feitelijk de afscheiding gericht is, in verontwaar diging het woord gaan voeren, Daarom zoude ik u in alle kalmte langs dezen weg willen overtuigen, ér- kennende dat deze aangelegenheid een publieke zaak is, iets dat gij reeds feite lijk getuigd hebt. Allereerst kan men redeneeren uit het verband van lastgever en lasthebber. Doch in de politiek vind ik deze veral gemeening van alle gevallen, ze scherend over één kam, uit den booze. Ik erkeD dus dat elk geval op zich zelf kan ep mag onderzocht worden. Nu kan ik mij indenken dat een uit treden uit een partijverband het gevolg is van zuiver persoonlijke redenen, wel ker beoordeeling als dan niettemin aan de electorale organisatie staat, doch da» de Kiesvereeniging in een dergelijk geval, het geval wegend, tot de conclusie komt dat van een andere richting in de poli tiek geen sprake is en het voor de ver tegenwoordiging der partij als zoodanig geen verandering brengt, of hij of Zijn opvolger op de lijst de plaats inneemt Zij denken te zamen in dezelfde (partij)- richting en hun stem zal menscheiij- kcrwijs gesproken dus ook naar de zelfde zijde uitvallen. Ik zeg niet dat het geval zich spoedig zal voordoen, doch do mogelijkheid lijkt mij toch denkbaar. B.v. iemand'» eer of goede naam wordt; aangetast door den voorzitter eener fractie De beleedigde weigert langer met hem te vergaderen. De fractie handhaaft haar voorzitter, om redenen buiten dat ge- ding gelegen; I-Te' komt van kwaad to» erger. De voofziv* bekleedt ook een be langrijke functie in de Kiesvereeniging. In een verkeerd trekken van de conse quentie verlaat de beleedigde daarom ook de kiesvereeniging. Men acht deze daad onjuist, men stelt zich in deze per- sonenlwist geen partij, doch de kiesver eeniging vindt geen aanleiding om den beleedigenden en opvliegenden persoon zijn mandaat als raadslid af te dwingen. Zij waardeert in die hoedanigheid zijn capaciteiten, ziet geen wijziging van rich ting in de politiek, zij laat zilten wat zit. Ik zeg nog eens: ik kan mij zoo'n ge val indenken. En juist daarom had ik het aanloopje van het eerste artikel noodig om den aard van de uittreding van een onzer vast te leggen. Het lijkt mij van essentieel belang op dit punt zekerheid te hebben. Nu is ons voorbeeld heel niet toepasselijk op ons Haarlemsch geval Ik geloof n.l. dat de heer van Liemt in vrede en vriendschap leefde (en leeft) wel te verstaan in het particuliere leven met de rechtsche en dus ook Katholieke mede-raadsleden, zelfs met de bestuur ders onzer R.K. Kiesvereeniging. Niettemin, de beoordeeling der motie ven van uittreding uit ons partijverband hebben wij wel trachten te geven doch kunnen feitelijk met volkomfen zekerheid slechts gegeven worden door den heer v Liemt zelf. Zegt hij: Neen, de reden ligt niet in de richting der politiek, doch in zuivere persoonlijke belangen, dan nemen wij dat op zijn'woord aan en is het ge val aanwezig waarin de R.K. Kiesveree- digde haar vertrouwensman voor haar niging kan overwegen of deze afgevaar- politiek kan blijven. Wij gingen echter uit van de overwe ging dat „de richting in de politiek" de oorzaak was der uittreding. De lezer herinnert zich waarom wij een en andere reden uitschakelden en de heer van Liei%t zal zich zeker door deze handelwijze niet beleedigd noch verkeerd beoordeeld achten, wij zeiden immers hem- daarvoor te hoog te schatten. Doch ook schatten wij hem te verstan dig om te volharden in deze meejiing: ik blijf zitten als een der negen van de Room sche Staatspartij, hoewel ik bewust en doordacht een andere richting der poli tiek insla en we), onvereenigbaar met die mijner acht collega's, die ik zelfs een geweldig ernstig besluit daarom be strijd door een eenzelvig optrekken bij de bus. Ei; is geen redeneering die dit kan rechtvaardigen. Zeker niet de uwe, zooals u die schreef in de N. Haarl. Ct. Die is er volkomen neven. De heer v. Beresteyn heeft die vondst wel gedaan, maar geen ernstig mensch heeft er iets anders in gc zien dan een lapje voor het bloeden. Wij en de Kamer, waren althans allen van oordeel, dat Bercstevn niet heen ging omdat hij het liefst van alles dat het laatste deed. Zetelvastheid. Om er een mooien naam aan te geven. Laat de goe- gemeent dat niet van u denken, mijnheer van Liemt. In gemoeüe: heem ontslag- opdat men dat niet kan denken. Nog meer in gemoede, bijna gemoedelijk uit mijn mond: Gij zult er sympathie en dus stemmen door winnen voor uw Kamer zetel. - -Hoe ver gij af zij't van onze politiek in Haarlem's Raad blijkt wel uit den lei draad van het R.K. Gemeenteprogram een leidraad, ons gegeven door Utrecht (ik zeg immers dat het geen program is) welke gij onmogelijk kunt onderschrijven of als richtsnoer nemen omdat dit „pro gram" nog veel democratischer is dan liet R.K. Staatsprogram, hetwelk zij niet ver mocht te aanvaarden, al heb ik, gelet op één program, daarover mijn bedenkingen, die echter in deze strijdvraag niet aan de orde zijn. U dreigt ten slotte deze vernietigende uitspraak der Kiesvereeniging, dat men u uw raadszetel eenvoudig laat houden, m. a. w. deze niet van u opeisebt. Gij begrijpt nu wat dit zeggen wil: daarmede spreekt de R.K. Kiesvereeniging zich ui» in dezen zin: Er is geen wijziging in de politiek van den heer v. Liemt. Allemaal onzin. Hij ging heen om louter persoon lijke redenen. Dit is het ergste wat u treffen kan. Ik zal gedachtig aan ons verleden met alle macht deze uitspraak der kies vereeniging trachten te voorkomen. Men moet uw uittreden opvallen als een za kelijk geschil. Een zakelijk onoverbrug baar verschil van inzicht in - de richting der politiek. Daaruit moet logisch voortvloeien de. beschikbaarstelling van een raadszetel. Dat ik mij heb laten verleiden u dit publiek te verzoeken, ligt in de poging om alsnog te vermijden een pijnlijk inci dent. Er is maar één, die deze subtiele kwestie tot ieders genoegen kan oplos sen: de heer van Liemt. Hij trekke de volle en onafwendbare consequenties uit zijn weldoordachte en blijkbaar voor zijn politiek geweten onver mijdelijke daad: Hij stelle zijn zetel ter beschikking. Het kan hem, als midden stander, niet anders dan vreugd doen dat zijn opvolger eveneens een geacht, geëerd en bekwaam middenstander is, en eindelijk moet het hem, als verwoed be zuiniger der laatste tijden, een machtig genoegen zijn dat deze rechtzitting van wat nu scheef staat, plaats zal hebben zonder een nieuwe verkiezing, dat is: zon der kosten voor onze goede stad, van welker belangen hij, ik ben er van over tuigd, met bezwaard hart afscheid zal nemen, wijl de heer van Liemt een raads lid was, die niet alleen plichtsgevoel aan ijver -paarde, doch meer dan dat: ook liefde aan bekwaamheid. (VVii dit uiiknippen): :o: De Staten-Generaal hebben vóór hun uiteengaan nog hun sanctie gegeven aan een Wetsontwerp, hetwelk voor de a.s. verkiezingen niet zonder beteekenis is. Wij bedoelen de jongste wijziging der Kieswet, welke het aan de kiezers mo gelijk maakt in eene andere gemeente dan die, waar zij op de kiezerslijst voor komen, hun stem uit te brengen. Zooals men weet, bestond tot dusver die mogelijkheid niet, men kon alleen stemmen in de gemeente, waar men op de kiezerslijst voorkwam. Was men na dien van woonplaats veranderd, dan moest men op den dag der stemming een reis maken om in de oude woonplaats zijn stem uit te brengen. Was men op den dag der stemming van zijn woonplaats afwezig, dan kon men aan de stemming geen deel nemen. Wilde men aan de stemming deelnemen, dan moest men thuisblijven. Iedereen weet, dat dit in de practijk groote bezwaren opleverde. Daaraan is nu door de laatste wijziging der Kieswet een einde gemaakt. Men kan nu stemmen waar men wil. Is men sinds, het opmaken der Kiezers lijst van woonplaats veranderd en men wil in zijne tegenwoordige woonplaats stemmen, dan mag zulks. Moet men op dpn dag der stemming reeds vroeg op reis en is men niet zeker vóór de sluiting der stembus weer terug te zijn, zoodat men liever stemt in de gemeente, waar men den dag moet doorbrengen, dan bestaat daartoa de ge legenheid. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor een bepaalde -formaliteit moet plaats hebben En die formaliteit bestaat hierin, dat de kiezer, die stemmen wil in een an dere gemeente dan daar, waar hij op de Kiezerslijst voorkomt, veertien dagen vóór den dag der stemming dus in dit jaar uiterlijk Dinsdag 20 Juni e k. ter gemesnte-zesretarie meet mededee'-eii, in welke gemeente hij stemmen wil. Hij moet daar dan enkele voor de hand lig gende gegevens verstrekken. Er wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan hij een afschrift ontvangt. De mededeeling'ter Secretarie moet in per soon geschieden, dus men lette hier op wel zij kan niet schriftelijk plaats hebben, ook niet door een gemachtigde. Hiermede zij'n voor den betrokken kie zer alle formaliteiten afgeloopen. Hij ontvangt dan zijn oproepingskaart aan het door hem opgegeven adres, in de gemeente waar hij stemmen wil. Voor zien van die oproepingskaart, begeeft hij zich naar het Stembureau. Alles is dus zoo eenvoudig mogelijk. Alleen bedenke men zich wel, alvorens men een bepaalde aangifte doet, want, wanneer men eenmaal een bepaalde ge meente heeft opgegeven, moet men daar stemmen; en is verandering niet meer toegelaten. Ieder, die dus zeker weet, dat hij in de gemeente waar hij op de Kiezers lijst voorkomt, den 5en Juli niet, of moeilijk kan stemmen, zal dus goed doen, er zoo spoedig nmgelijk werk van te maken, dat hij de bedoelde verklaring ter Secretarie aflegt. Het is slechts oen oogenblik werk. Voor niemand geldt dus meer het ex cuus, dat men de verre reis, naar de gemeente, waar men op de Kiezerslijst voorkomt niet maken kan, en ook geldt voor niemand het excuus, dat men op den dag der stemming moest afwezig zijn. Ieder Eoomsch kiezer is dus in de gelegenheid, zijn Boomschen plicht te vervullen. Haarlem, 24 Mei 1922. MIOHIELSEN". i MR. BOMANS. Luxor-theater., Groote Houtstraat 139 Bioscoopvoorstelling. Rusthoek. Rloemendaal. Avondcon cert half 8. Luxor-theater. Groote Houtstraat, Bi oscoopvoorstelling. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks,'' uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. ff. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. i Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 4, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. ff. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ff. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen, voorm. van 1012 uur, nam. van 2—4 en van 8—9 uur. St. Elisabeth's-vereeniging. Jansstraat 49. Van 22 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S.E.V. ff. K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 2—4 uur, Donderdag van 1012 uur. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 en de firma Begemann en. Snelties, Jansstraat f, NIEUWE GROENMARKT: f Woensdag vafi 7 'A9 uur. Een belangrijke verbetering van de tram verbindingen. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt een belangrijke verbetering in de tramverbin dingen ingevoerd, waarvan vooral de be woners uit het Kleverpark zullen profi- teeren. Het was een dwaze toestand tot nu toe en we wezen er reeds enkele malen op, in ons blad! dat men om uit het Kleverpark in de stad te komen, gebruik moest maken eerst van de Bloemendaal- sche tram en daarna van een der stadslij- nen. Bovendien kostte dat vroeger 2 maal 'n dubbeltje en tegenwoordig, dank zij de gunst der directie, tooh altijd nog 15 cent De directie was n.l. wel zoo vriendelijk om voor deze trajecten z.g. „overstapjes" beschikbaar te stellen. Bevorderlijk aan een vlot en druk ver keer was dit niet. Vlot verkeer is prettig voor het publiek; druk verkeer prettig voor de directie. De directie meent nu met den nieuwen maatregel èn het publiek oen genoegen te doen door vlot verkeer te geven en zich zelf Ie gerieven door een druk verkeer te bevorderen. Met ingang van 1 Juni zal n.l. de Cein tuur en de lijn Stationsplein-BIoemendaal als één doorgaande lijn geëxploiteerd worden. Een tram. van Bioemendaal vertrekken de, rijdt dan via liet Stationsplein door over Kampervest en Koninginneweg weder naar het Stationsplein, om vandaar terug te keeren via Koninginneweg, Kamper vest en Stationsplein naar Bioemendaal. Reizigers van b.v. de Kampervest kun nen dus niet meer zonder overstappen via het Stationsplein het Kenaupark bereiken, wel indien zij rijden via Koninginneweg. Tarief voor een doorgaanden rit Cein- litur-BIoemendaal of -omgekeerd f 0.10. Overstapjes ad 0.15. worden op deze lijn niet meer afgegeven. Zoodoende komt er dus een nieuwe Iramverlbinding, loopend vanaf Bioemen daal- Stationsplein- Jansweg- Spaarne-Kam- peryest- en Koninginneweg naar het Sta tion en vice-versa. Iemand, die familie over heeft en zijn gasten, tegelijk met een aardig tramritje, een kijkje op Haarlem wil aanbieden, stapt b.v. op het Stationsplein in een tramwagen die door de Rozenstraat gaat vertrekken. Hij rijdt de heele ceintuur langs en komt weer aan het Stationsplein, waar hij per zelfde tram naar Bioemendaal gaat. Alles voor één dubbeltje. De dienst, een 7-minutendienst, zal worden onderhouden door éénmanswa- gens. Tusschen haakjes de directie is vas» van plan de proef met den éénmanswa- gen niet op te geven alvorens zij één jaar lang ongeveer is doorgezet. Dan pas zegt zij, kan men van ondervinding spreken en weet men of het publiek er aan wil of niet. De dienst wordt dus een 7-minuten dienst nietden éénmanswagen. Nog iets over toekomstige plannen: De opzet is eigenlijk een tramlijn te maken van het traject Bioemendaal-Sta tion-Kampervest mét het eindpunt er gens in den Hout; een andere lijn zou zijn: Station - Koninginneweg - Bosch en Vaartkwarlier. De tegenwoordige ver binding Kleine Houtweg-Hazepalerslaan zou dan vervallen. Het is echter nog nie» mpgelijk deze planiien door te zetten, omdat b.v. voor de doortrekking van de- tramlijn naar Bosch en Vaart toestem ming moet worden verkregen om de tram over den Heerenweg door te trekken. In verband met de aanhangige plannen to» wegverbreeding van den Rijksweg Haar lem-Leiden (waarvan men nog niet wee» of de tegenwoordige Rijksweg ofwel de Leidsclie Vaart zal worden verbreed voor liet groote verkeer) zal een gunstige be schikking op een dergelijk terzoek nop wel wat uitblijven. Overstapjes worden vanaf t Juni alleen verkrijgbaar gesteld voor den rit: Over- veen (Juilianawcg-Station) - Soendaplein den Hout of omgekeerd. Overveen-(Zijlweg-Verwulft) - Soenda- plein-den Hout of omgekeerd. De doorgaande 15 cents kaartjes en de retours 25 cents blijven op de lijn Heemstede-Soendaplein van kracht. Do balie „Munterslaan" wordt met in gang van 1 Juni 1922 opgeheven en ver vangen door de halte „Kwakel", gelegen tusschen de Kwakelbrug bij de Einden- houtstraat en de Munterslaan. Met ingang van 1 Juni 1922 worden de plaatsbewijzen, geldig voor een rit uit en in de ricliting Amsterdam naar en van Aerdenhout, geldig tot en van de halte Doodweg. v En ten slolle zullen gedurende de maanden Juli en Augustus 1922 door gaande trams rijden van Stationsplein door Wilhelminastraat naar Zandvoort en omgekeerd tegen het voor de halte Tem peliersstraat geldende tarief. Maria-Veree niging. jjo ledep der Maria-Vereeniglng wor den er aan herinnerd, dat de feestavond der vereeniging a.s. Zondag plaats heeft. De Zeer Eerw. Heer Pastoor Beijnen- berg zal zoo welwillend zijn een korte toespraak te houden, terwijl de tooneel- club „Victoria'' het komisch blijspel „De ontevreden Waschvrouw" zal opvoeren. De toegang tot dezen feestavond is voor iedereen kosteloos toegankelijk. Het bestuur hoopt op een druk bezoek. Kin deren beneden den leeftijd van 16 jaar, worden echter zonder geleide, niet toe- gelaten.^?? De feestavond heeft plaats in het ge bouw St. Bavo ou begint om. 8 uur. „VNitWNDER LYK-Coy Barometerstand 774. Neiging Voorn) OPGAVE VAN: Commissie voor de Grenswijziging. Vrijdagmiddag vergaderde ten stad- huize de commissie voor de grens wijziging onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig 16 leden. Van de hceren Janzen en Klein Schiphorst was bericht van verhin dering ingekomen. De voorzitter stelt aan de orde de vaststelling van het ingekomen rap port. Na eenige kleine opmerkingen werd het vastgestelde rapport onveranderd goedgekeurd. De voorzitter meende zich wel de tolk van allen te mogen noemen als hij de commissie van rapporteurs liar- telijk dank zeide voor den gedegen arbeid, door haar verricht. Spr. meen de, dat het rapport wel op goed,» wijze weergaf de stemming der ge- heele commissie van ingezetenen om trent het ontwerp der grenswijziging. De heer De Breuk bracht in heft bijzonder dank aan den heer De Boer. bij welke woorden zich de voorzitter gaarne aansloot. Dan bracht de voorzitter de com missie van ingezetenen dank voor 'ft behoorlijk en goed verrichten van haar lang niet gemakkelijke taak. voor de medewerking.' welke hij in dezo van de commissie had ondervonden en zeide. dat de verschillende in zichten wel juist in het rapport wa ren neergelegd. Hierna sluiting der vergaderiua.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1