UIT DEN OMTREK: GHDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. KERKBERICHTEN. t Geen verKeerde conclusies! SCHOTEN. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. *0N$? EN. KENNIS. BLOEMENDAAL, ZONDAG. Euch.Dag. Den ge- heelen dag aanbidding, 1 uur cate chismus, 7 uur Lof met preek. MAANDAG. Gedurende de ver bouwing zijn de weekmissen om 6*4 uur en kwart over 7, 12 uur catech., 714 uur Meimaand-oefening. DINSDAG. 10% uur Veni Creator. Huwelijks inzegening. Plechtige H. Mis bij gelegenheid v. h. huwelijk van den heer F. A. J. C. M. Laane en Mej. M. C. Th. A. Rikkers, 7% uur Mei maand-oefening. WOENSDAG. 12 en 1% uur cate- chismus, 7% üur met sluiting van de Meimaand. DONDERDAG. 7% uur Lof. Vóó, en na het Lof gelegenheid om te biech ten, 9 uur het H. Uur. VRIJDAG. Eerste Vrijdag. 7 uur gezongen H. Mig ter eere van het H. Hart, 7% uur Lof tot opan ng v. h. Triduum voor den bloei venihet Mis siewerk. ZATERDAG. 12 en 2 uur catech, 7% uur Lof ter eere v. Maria en gebed tot bloei v. h. Missiewerk, van 5—9% uur gelegenheid om te biechten. VELSEN. LAATSTE NIEUWS* Ouze courant heeft meermalen berichten gebracht omtrent den bouw van ons R. K. Lyceum aan den Zijlweg. Vooral in den laatsten tijd, nu er kapitaal gevraagd wordt om dezen bouw, die Haarlem verrijken gaat met een nieuw monument van christelijke offervaardigheid. Maar wij vernemen, dat uit die berichten geheel verkeerde conclusies getrokken worden. Zoo'n bouw, zegt men terecht, kan Jiog lang duren. En dus ral van het K. Lyceum den eersten tijd wel niets komen. i Dat laatste nn is er geheel naast. Want de stichting van de katholieke middel bare school, de onderwijsinrichting, is fcheel onafhankelijk van dezen nieuwen bouw. De school zal, hetzij met nof met twee klassen, in ieder geval met Septem ber beginnen, de contracten met de leera ren alle eerste-raDgskrachten zijn af gesloten, en de lessen beginnen in de eer ste dagen van September. Zij die terecht voor hun jongens door en door Roomsch middelbaar onderwijs verlangen, behoeven dus voor geen te leurstelling te vreezen. De ZeerEerw. Pater Vlaar beschikt over twee huizen aan den Zijlweg, waarin de beide klassen van bel R. K. Lyceum, waarmee begonnen wordt, voldoende locahteit vinden. Nu voor onze Roomsche jongens in Haarlem en wijden omtrek Katholiek middelbaar onderwijs verzekerd is, rijst met den dag meer de vraag: „En onze meisjes dan?" Een zeer juite vraag, die ,het spoedigst bevestigend beantwoord zal .worden, wanneer ons R. K. Jongenslyceum door aHer sympathie en medewerking in "korten tijd een succes wordt. Vrijstelling van den Dienstplicht De Burgemeester van Haarlem brengt .het volgende ter kennis van belangheb benden: De Dienstplichtwet vermeldt zes rede nen van vrijstelling, te weten: a. broeder- dienst; b. kostwinnerschap; c, persoon lijke onmisbaarheid; d. het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-mensch- lievend ambt of opleiding-tot zoodanig ambt; e. verdrag; L aanwezigheid van een bijzonder geval. In verschillende artikelen der wet is ge zegeld wat als zulk een reden van vrij stelling in aanmerking komt. Het voor naamste van de daaromtrent bestaande bepalingen wordt hieronder voor elke re dden afzonderlijk vermeld. De vrijstelling, verleend om een der on der a, b en c genoemde redenen, geldt éiet in geval van oorlog, oorlogsgevaar of 'andere buitengewone omstandigheden. (Hetzelfde kan ook van toepassing wor den verklaard op de vrijstelling, verleend In de onder f genoemde reden. Aanvragen van vrijstelling: Wie vrij stelling wenscht aan te vragen, moet zich .daartoe in den regel wenden tot den burgemeester van de gemeente, voor wel ke de belanghebbende voor den dienst plicht ingeschreven is. Hij moet dan bin nen den tijd, hierna vermeld, ter secre tarie van de gemeente mondeling aan* vragen de noodige bewijsstukkèn op te maken of zoodanige stukken inleveren, een en ander zooals hierna nader is aan- - gegeven. De burgemeester zorgt, dat de stukken worden gezonden aan de autoriteit, die ©ver het verleenqn van vrijstelling heeft te beslissen. Voor zooveel broederdienst en geeste lijken enz. betreft, moet de vrijstelling worden aangevraagd tusschen 16 en 31 Mei van het jaar, waarin het inschrij vingsregister is gesloten. Voor zooveel •kostwinnerschap en persoonlijke onmis baarheid betreft, moet de vrijstelling wor den aangevraagd in October van het jaar, waarin de ingeschrevene heeft geloot. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 Mei of na 16 October, dan moet de aan vraag geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Bij het aanvragen van vrijstelling we gens broederdienst moeten -door de zorg van den belanghebbende tegenwoordig zijn twee getuigen, die meerderjarige per sonen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waar toe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt een bewijs afgegeven aan den persoon, die de aanvraag doet. Gastvrijheid. Mm» schrijft ons: Een onderwijzer maakt door den zon nebrand met zijn klasse een fietstocht Men is nog wat ver van Wijk aan Zee en een herberg niet in zicht. Da onderwijzer heeft medelijden met de ach are. Hij vraagt wat water een huisje. Een snauw. Ze kunnen opruk ken. Wat verder nog eens gevraagd. Ja, ze kunnen drinken. Maar een stui ver per gla-. Zoo brengt het emmertje een gulden op en nog een plasdankje» De onderwijzer, een Limburger, is stil geworden. Hij stelt een vergelijk in tus schen Holland's Noord- en Zuid-provin cies. Zou in 't. Zuiden zoo iets mogelijk zijn Wat zullen onze gemobiliseerden, die tusschen '14 en '18 daar gelegen heb ben, hierop antwoorden? Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Eabrieken. op Dinsdag ,lt) Mei 1822 des avonds te 7 uur in het ge- houw Kruisweg 70, Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Notulen; 2. Besloten vergadering; 3. Ingekomen stukken en mededeeüngen Advies aan den Voorzitter van den "Raad der gemeente Haarlem in zake winkelsluiting op Zondag in het klein- heerenconfectiebedrrjf. 5. Advies in zake verbetering der spoorwegverbindingen in den Haar'e nmermeer; 6. Rondvraag. Besmettelijke riekten. In de week van 14—20 Mei is in Haarlem, Haarlemmermeer en Heems kerk elk 1 geval van diphtheritis voor gekomen. Personalia. Aan de Middelbare Techni sche School lo Haftrlem ia benoemd, met ingang van Wat de olie is voor de machine En een zonnestraal is voor de plant, Wat een duikboot is voor de marine, En een nieuwsbericht vnor de courant Is, o menschen, beseft dat toch wel Een Freco's tablet voor uw zenuwge stel. Bij Drog. en Apoth. p. koker 60 ct. Verkrijgb. bij H. DAUDE1J, J. KUIPERS, Kruisweg, v. d. PIOQE, Gierstraat; VAN GUL1K, Zijlstraat; fa. G. A. JOHNSON, Krocht 8R. HOOGLAND, Dr. Leydstraat 56; VAN 1NGEN, Zandvoort. 1 Juni ei. tot amanuensis voor de Na tuurkunde, de Scheikunde en de Elec- trotechniek, de heer J. G. H. Busschers, te Amsterdam. Aanbesteding. Heden werd voor rekening van de hee- ren Schouten en v. Es aanbesteed, het verbouwen der perceelen Zomervaart 18 g en 18 h. Ingeschreven werd als volgt: Scholten en Muis f 3320; Z. Bakker f 3027; J. v. d. Putten f 2930; v. Om meren en Ketelaar f 2816; Weera en Hop f 2655; Millenaar f 2540; Peper kamp f 2500; E. Spee f 2290; de Klerk f 2210; Boerrigter en Houtkamp f 2100; Aan den laagsten inschrijver is't werk opgedragen. Haarlem's Palestrinakoor. Het concertbureau Vemout deelt ons mede, dat het Haarlem's Palestrinakoor, directeur de heer Ant. Averkamp, Woens dagavond a.s. .n de Groote Kers een uit- voering zal geven. Uitgevoerd zullen worden liederen van da Palestrina, de Pres, 'Ingegneri,, Lot- ti, Moralez, da Vittoria, Sweelinck en di Lasso. DE GRENSWIJZIGING. In een Vrijdag te Vel sen gehouden ver gadering van de commissie van ingezete nen te Velsen werd een rapport behan deld, waaraan ten grondslag Kgt het voor stel, dat de commissie uit de ingezetenen te Velsen zich met het ontwerp, voor zoo ver het Velsen betreft, te vereenigen en adhaesie te betuigen aan het plan Slin- genbefg in zake de opbeffing van Bloemen daal als zelfstandige gemeente. Het rapport zegt o.m.: De voorgestelde gebiedsverruiming, voor zoover die de gemeente Velsen betreft, werd algemeen toegejuicht, omdat voor deze gemeente daardoor meer gelegenheid wordt geopend om zich als industrie-cen trum te ontwikkelen. Al valt er door de tegenwoordige economische malaise niet te denken aan den opzet van groote indu- striëele plannen, de hoop wordt levendig, dat in de toekomst ook in jleze gemeente vestiging van nieuwe of expansie van be staande nijverheidsondememingen zal wor den gezocht. Dit zou ongetwijfeld voor Vel sen een belang zijn, immers zij zou daar door als gemeenschap meer en meer onaf hankelijk wosden van de fluctuëerende in vloeden der visschérïj, en een bestaan ver krijgen, dat ook in andere takken van nij verheid zijn grondslag vindt. Maar in dit verband is het absoluut noodig, dat ge schikte terreinen hiervoor kunnen worden aangewezen. De beide boorden van het Noordzeeka naal komen langzamerhand, vooral wan neer de hangende ontèigeningsplannen doorgaan, tot op zekere breedte in handen van het Rijk, dat daarmede de belangen van de scheepvaart wil dienen. Voorts is de bebouwing tusschen Velsen en IJmui- den zoo intensief geworden, dat er niet aan kan worden gedacht daar op «enigszins ruime schaal fabrieksterrein aan te wijzen. Aan de noordzijde van het kanaal is al les in beslag genomen door den Rijkswa terstaat, het boogovenbedrijf en de papier fabrieken, terwijl de uitvoering der bo venbedoelde onteigening belangrijke grond- strooken ten oosten van het stoompont- veer voor de eventueele kanaalverbreeding aan de noord- en zuidzijde zal opvorde ren. De drang gaat daarom naar de beide zijkanalen B. en C. die een gezochte gele genheid openen voor de totstandbrenging van fabrieken en werkplaatsen. Uit dien hoofde is het voor de gemeente Velsen van - veel belang''dat de Spaamdammer polder en de polder Buitenhuizen bij haar gebied worden getrokken. Doch dan ook geheel en niet verdeeld gelijk de Haariemsche commissie uit de in gezetenen dit wenscht, uit welke splitsing alierlei grenskwesties zouden kunnen voortvloeien. De commissie is verder tot de conclusie gekomen dat de gemeentewet zich er niet tegen verzet, het geheele wetsontwerp onder de oogen te zien en met name dus ook de regeling, die ten aanzien der gren-, zen van de gemeente Haarlem wordt voor gesteld. Daar nu ook volgens het wets- ontweq), Bloemendaal, als zelfstandige gemeente, grenzende aan VeTsen zal blijven bestaan, meent zij er de aandacht op te moeten vestigen, dat het altoos voor twee innerlijk naar expansie zoekende ge meenten als Haarlem en Velsen een be zwaar oplevert, dat daartusschen een "vluchtoord voor belastingplichtigen be staat De plaatselijke inkomstenbelasting te Bloemendaal is laag, omdat in die ge meente lal van welgestelde ingezetenen woonachtig zijn, die te zamen gemakke lijk de lasten kunnen dragen, welke de gemeente van hen vordert. In plaatsen met een groeiend^ arbei dersbevolking daarentegen is de belasting in. verhouding hooger en daarom is het van belang, dat zoowel de eene als de andere categorie van contribuabelen daarin behoorlijke vertegenwoordiging vindt. Wordt Bloemendaal als elfstandige gemeente opgeheven, dan zal djt niet na laten een gunstigen invloed uit te oefenen op het belastingcijfer der gemeente Vel sen. Want door deze annexatie komt cr eene behoorlijke nivelleering op belasting gebied in de vergroote gemeente Haarlem tot stand en wordt tevens aan Velsen de gelegenheid geboden om te- behouden de welgestelden die zij heeft en door haar natuurschoon te trekken die gegoeden, welke er overigens de voorkeur aan geven in het voor villabouw zoo geschikte lan delijk gedeelte der gemeente Velsen, in het bijzonder te Santpoort, te wonen. Op grond van deze beschouwing, meent de commissie adhaesie te kunnen betuigen aan het plan Slingenberg, zooals dat door den gemeenteraad van Haarlem is aange nomen Mannenzangvereènfglng „Rotte s Lieder- Terug te bekomen bij: T» Keijzer, An- 7 godsdienst, voor het huwelijk, behartiging tafel", De Mannenzangvereeniging „Rotte's Lie dertafel," dirigent W. F. Kools, viert bin nenkort haar 25-jarig jubileum en heeft ter gelegenheid daarvan een grooten zangwed- slrijd georganiseerd, welke op 24, 25 Juni, 2, 8, 9, 16 en 23 Juli in den Grooten Schouwburg te Rotterdam zal gehouden worden. Aan dezen wedstrijd zullen de volgende koren uit Haarlem deelnemen: Superieure Afdeeling Gemengde Koren 16 Juli, 's middags: „Haarl. Klein A Capel- lakoor en Onder Ons. Lnxor-Theater. Als hoofdnummer draait deze week „Het ongeval in de opera", een film, waarin volgens het program een kijkje gegeven wordt in het leven van Ameri- kaansche gentlemen-bandieten. Het geheel is een tamelijk ingewikkeld verhaal, waarvan de ontknooping echter zeer be vredigend is. Lloyd Nerwood, iemand uit de hoogere kringen verwaarloost vrouw en kind, om zich aan zijn genoegens over te kunnen geven. Op zékeren avond wordt in den schouwburg een moord gepleegd op een zijner kennissen, waarvan Ner wood verdacht wordt. Alles pleit tegei» Getrouwjl: A. P Schillings niet El hem, doch zijn vrouw weet zijn onschuld1ftf. Heezetmans J Kers met E Pi fo nnunivnn ITH Immt 1^,1 <i in ioniestraat 51 F, zwemabonnement; A. Klumper, K. Poellaan 31, broche; H. Zoet, Magdalenastraat 3a rood, breekijzer; J. de Jong, Hofdijkplein 3, duif; M. Switser, Rid derstraat 26rood, potlood-étui; J. Ronde, Spaarnwouderslraat 31a, hondenhalsband; Boeke, Soendaplein, hondje, Kennel Fauna; P. Roeland, Celebesstraat 21, Schoten, jongensjas; J. Mentjox, Vaartstraat 8, jas; A. v. Hoorik, Leidschezijstraat 14, poes, Kennel Fauna; R. Siegerit, Brouwersstraat 145, regenjas; Mej. de Kruyff, Zuid Polder straat 1, ring met sleutels; P. Zedel, Ko ningstraat 15, atlas, potlood en penhouder; A. Roemer, Romolensraat 24, schildersge reedschap; R. v. d. Haak, Westergracht 69rood, taschje met zwempak enz.; W. van Zon, Damiatestraat 38, tafelkleed; J. Bur gers, Lange Veerstraat 6, vulpenhouder. Burfflerlijldi: Stand' Geboren: <1, van. A. Verton—Fokker z. van' A. F ranken—Looman Ondertrouwd: XV. Zij Is tra en C H. P. Kuijper M. van Egmond en A. S. Stolker G. C. Sprong en Ml \V. Cluwen. te bewijzen. Hij komt vrij en hun verdere huwelijksleven is uiterst gelukkig. In verschillende tafereelen van dit film werk valt de rijke weelde van den opzet te bewonderen. Ook de noodige spanning ontbreekt niet; alles bij elkaar, dan ook wel een film, het zien waard. Van het bijprogramma vermelden we nog „Nizza en omstreken" en „De Wa tervallen van de Niagara", welke opschrif ten reeds aankondigen, dat wat moèis te genieten wordt gegeven. Actie tegen de Zakelijke Belasting op het bedrijf Men schrijft ons: Het request aan den Gemeenteraad, uit gaande van talrijke vereenigingen, indu- strieelen en winkeliers, alhier, ais protest tegen de heffing van de Zakelijke Belas- ting op het Bedrijf te Haarlem zal in de eerstvolgende dagen worden verzonden. Secretaris van het Comité van Actie is de heer P. W. Peereboom, Groote Hout straat 93..TeIef. No. 3082. Te 's-Gravenhage wordt hedenavond een openbare vergadering gehouden tegen in voering van dezelfde belasting da»- ter stede. Baden, In het Doachebadhuis aan het Leidsche- plein zijn in de afgeloopen week 675 baden genomen; in dat aan den Kouden- hom 401 baden; in dat aan den-Schoter- singel 1057 baden. English Association in Engeland. Men schrijft ons: Bovengenoemde vereeniging hield gis terenavond haar jaarlijksche algemeene vergadering. Het verslag van den sec retaris maakte melding van bet 'succes volle seizoen dat achter den rug is. Vijf lezingen werden gegeveh over zeer uiteenloopende, interessante onderwerpen door uitstékende sprekers. Het gevolg was oen belangrijke toe neming van het aantal leden. Op 23 September a.s. bestaat de vereeniging 10 jaar. In principe werd besloten dit feit feestelijk te' herdenken. Het zoutgehalte van Rijnland's boezem. XVij lezen in het „Wkbld. voor Bl.-C.'X: Hangende het onderzoek door den' Minister Van Landbouw op verzoek,' van het Kamerlid Bulhen ingesteld: naar de oorzaken etc. van het honge zoutgehalte van Rijnland's boezem water in den afgeloopen herfst, ia het wenscheJijk gebleken met het oog op de te velde stiaandfi cultures^ voornamelijk van sommige bijgoeid-1 artikelen, tie weten, hoe het op dilt o ogenblik staat met het zoutgehaltes van 't slootwater in de bloembollen-* streek, waar het water tot dien boe- zem behoort. Het Hoofdbestuiur van Bloembol-' lencultuur heeft daarom opnieuw door het Rijkslandbouwproefstlilion, voorheen te Goes, thans te Wage- nin yen. doen vaststellen het gehalte aan keukenzout van het slootwaters bjj eene kweekerjj te Hillegom. Het rapport vermeldt daaromtrent!] dat het gehalte aan keukenzout thans is 2 gram per H!ter whter. In Ja nuari, bij het vorilge onderzoek, werd! per liter 31/2 gram geconstateerd. Het zoutgehalte is dus wel vernxifaderld, evenwel nog veel te hoog. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. J. Junge, Am- sterdamschevaart 19, Haarlliede, tram- abonnement; J. van Dam, Rothuizen, 4rd. bankbillet; M. Brink, Maerten van Heems kerkstraat 50rood, dameshorloge; G. v, d. Werf, Ostadestraat 2, hondenhalsbannd; D. Versterre, Lange Molenstraat 12A, poes, Kennel Fauna; J. v. d. Aart, Ko- ningsteinstraat 19, lorgnet; G. Rijs, Lange Raamstraat 32, mutsje; L. de Haan, Kle verlaan 138, muts; J. v. d. Boom, 2e Voor uitgangstraat 6, portemonnaie; D. de Jong, Voorzorgstraat 10, portemonnaie; A. Ploeg, Olieslagerslaan 11, ring; G. Boots, Spaamwouderstraat 87, huissleutel; Van Schouwen, Kleverlaan 5, sigarettenkoker; N. Meeuwissen, Heerensingel 29, spaar bankzegels; C. v. Doekel, van Loostraat 6, sigarenpijpje; Rodenburg, Santpoorter straat 49, „vliegende Hollander"; J. Be verdapi, de Genestetstraat 22, beursje; J. v. Norden, Luitesteeg 29, blouse; Bad huisstraat 22, ceintuur; J, Arbouw, Johs. de Breukstraat 21, das; J. Weijtjes, Em makade 47, hond; J. Wiant, Nassaustraat 41, liondenhalsband; B. Terneur, Velser- straat 12, kapspeld; Juffr. Dooiers, Nic. Beetsstraat 10, bal; Vastenauw, Groot Heiligland 42, manchetten; J. Terstal, Zo mervaart 18 K, portemonnaie; A. Spoor, Brouwersstraat 86, idem; A. van Nor den, Bakkerstraat 37, draadnagels; C. J. J. v. d. Boor, Brouwersplein 15, rijwiel- pomp; J. H, Booden, Leidscheplein 26, rijwieitaschje; W. de Boo, Lange Boo gaardstraat lörood, schoentje; A, Beeke- laar, Waldeck Pyrmontstraat 56, sokje; J. Verhagen, van Marumstraat 63, tasch je; G. Balder, Leidschestraat Vdóelr en geld. Groot. S J. Abspoel met G. A Ei Drees. H van Thiel met B. Mart tens. Overleden: Maria Helena Schmits,/ echtg. van Teeke Viersma, 68 j. Petrus van den Raadt, echtg. van M. Zwenger. 63 j Johannes Corne lls Theodorus Hendricus Mesv 4 m. FORENSEN HEEMSTEDE. Binnenkort zal uitvoering moeten wor den gegeven aan de Wet die de Fo rensenkwestie nader heeft geregeld. Werkforensen die in de werkgemeente voor 2/3 gedeelten in het belastingjaar 1921-1922 hebben bij te dragen kunnen aanspraak maken om in de woongemeente eveneens voor 2/3 te w.orden aangeslagenJ Dp aanslagen van hen, die zoowel in de werkgemeente als in de woongemeente nog werden aangeslagen onder de oude bepalingen," d.w.z. in de 1 werkgemeente zijn aangeslagen voor 1/3 en in de woongemeente voor 3/3, blijven onver anderd. De voorbereiding van de herziening van de aanslagen zal nog wel eenigen tijd vorderen, omdat eerst moet worden nagegaan of de forensenaanslag juist is geweest. Volgens de nieuwste wet kan ieder die meent ten onro hte als forens tq zijn beschouwd, zijn -edame indienen bij Gedeputeerde Staten der provincie, waarin werk- en woongemeente zijn ge- ïlegen. Liggen deze gemeenten in meer dan een .provincie, dan is de reclame te richten aan de Koningin. Nu de gemeente een groot geldelijk belang heeft gekregen bii een verkeerde aanslag v,an haar ingezetenen als werk- forens elders, bestaat ^x>k voor haar gelegenheid om tqgen dien aanslag Je reclameeren. Ieder die dan ook maar even twijfelt aan de wettigheid van zijn forensenaanslag kan verzekerd zijn van de meest volledige voorlichting door en medewerking van het gemeentebestuur van zijn woonplaats. Heemstede is be gonnen met de forensen per advertentie op ,te roepen om zich aan te melden voor of op 5 Juni ajs. SpreeTeavond B Th,, de Wolf. Om haar 12Va-jarig bestaan te vieren werd de R.K. Propagandaolub „Dr. Sehaep- man" door de Kiesvereeniging „Recht en Plicht" in staat ge .te'd een avond te arrangeeren, waar de heer de Wolf als spreker voor haar optrad. Dat ge beurde Woensdag jl. Ondanks de ver schrikkelijke hitte waren eenige honder den R.K. kiezers, kiezeressen en 'adspi- ranten o -o' omen in de groote zaal der K.S.A., welke door de goede zorgen van den wakkeren concierge iets feestelijks had gekregen. De heer v, Zutphen vootier van .Dr. Schaepman" opende met een kort welkom, memoreerde de groote verdien sten der propagandaolub bij de Kies vereeniging gedurende 121/2 jaar van on vermoeid samenwerken en gaf dadelijk het woord aan den redenaar van den avond. De heer de Wolf begon met te con- stateeren dat het met onze R.K. Staats partij niet is, zooals het wezen moet.. Er mankeert wat aan. Dachten wii als er van houwen gesproken werd, vroe ger steeds aan de tegenpartijen, thans zijn wij het dié een verdedigende hou ding aan moeten nemen in de vrees dat wij de klappen zullen krijgen. Wij hebben het gebracht tot 30 zetels. Hoe veel zullen wij er thans krijgen? Hoe veel verliezen Er heerscht een pessi mistische stemming, Maar dat moet nu uitscheiden. Want we hebben het oude Roomsche vuur noodig voor het welsla gen van den verkiezingsstrijd. Wat te betreuren valt is het feit dat we door eigen verdeeldheid den tegen partijen ge'ëgenbeid hebben verschaft om met schotels vol beloften te komen. Wat die beloften waard zijn laat spr. ons zien als hij de liberale en socialistische partijen en programma's de revue laat passeeren en die beloften stelt onder het licht van wat door dezelfde par tijen hier en elders tot dusver gedaan is. Bij alle partijen klinkt door den strijdkreet tegen Rome, de belofte van bevrijding van het Roomsche juk waaronder ons arm Nederland reeds vier jaren zucht (1). Als ten laatste de Communistische partij kopje onder is gegaan in de gol ven zijner brandende ironie, vraagt spr. of wii .zelven dan ook niet beloven en 'n programma hebben. Ja zeker, zegt hij dan, dat doen wij, maar met veel meer recht dan zij allen, omdat wij door daden getoond hebben de machtwaard te zijn. Wilt gij vrijheid, bezuiniging, belas der godsdienstige en •jufjteriëelo belan gen? Stemt dan nummer één van de R.K. Lijst. (Applaus), f Spr. heeft het recht dat ta zeggen, omdat achter hem elat; de legeerings- manpen, wier g.—-v hen drijft on drijft tot daden, rij de andero partijen is dat niet het geval. Zij worden niet gedreven door het geweten en een poli tiek verantwoordelijkheidsgevoel1. Zij heb ben nog nooit de moreele en zakelijke consequenties van hun stroven naar en verzet tegen ia. macht aanvaard. Wel le verde Troelstra de natie in 1913 over aan een libera», kabinet, dat ons de mil- liarden legoruitgaven gedurende de mo bilisatie, plus de praohH>e distri butiekantoren bezorgde. Maar van den ellendennasleep dier maatregelen geeft men het huidige Ministerie thans de schuld, voornamelijk Minister Aatberse, die 'als hoofd van Jut fungeert (Hilari teit en applaus). Moeten wij een herhaling van 1913 beleven? Gij hebt het in uw hand, al dus spr. Gij, de mannen, maar ook de vrouwen, die nu eenmaal het kiesrecht gekregen hebben en er gebruik van moeten maken, niet door als stemvee op te treden, maar door zieh in het kiezerscorps te organiseeren en naar bui ten uit te toonen eene georganiseerde macht, die de tegenpartijen versteld doet staan. Er heerscht in het zich noemend Pro- testanteche Nederland groote wangunst om den stijgenden irfvloed van Rome en de groeiende macht der R.K. Staatspartij. Wij kunnen daarom lachen. Maar zor gen wij dan dat te kunnen blijven doen.. Wie drijft er thans? Wie heeft op alle gebied de leiding? Dat zijn wij, wij, Roomschen! (Applaus). Zullen wij die leiding blijven geven? Ja. Wij kunnen het, mits we onze een heid bewaren en als één man stem men op de officiëele R.K. Lijst. Maar, spr. heeft het reeds gezegd bij den aanhef zijner rede, er mankeert wat in de R.K. Staatspartij. Het perspectief van een samengaan van Rood en Roomsch is voorbij, dank zij het ingrijpen van het episcopaat.! Toch heeft zich togen dit gevaar de Nieuwe Katholieke Partij geconstitueerd. Spr. vraagt dien mannen, welke an dere gevaren zij gezien hebben? Welk verschil zij kunnen aantoonen tusschen hun streven en dat der oude .partij? Of is er alleen het materieel verschil? Is het omdat zij niet voldoende verte genwoordigd zijn? Maar waarom bezoch ten zij dan de vergaderingen hunner kiesvereeniging niet? Omdat zij toch de minderheid waren? Onzin! De arbeiders, schoon in de meerderheid, luisteren nog wel naar een verstandig woord. (Ap plaus). Het menschdom heeft zich vastgevre- ten in do zweer van bet materialisme Men is vergeten, wat wij op moeder's schoot al leerden, dat wij geboren zijn om God te dienen hier op aarde en Hem eeuwig te aanschouwen in den 'Hemel. (Applaus). Met smart ziet spr. dat de nieuwe partij van plan is in enkele maanden in elkaar te trappen wat de besten on zer mannen in jaren hebben opge bouwd. (Applaus.) Is er dan geen reden tot dankbaar heid? Mogen wij niet trotsch gaan op dit kabinet? Weten wij de moeilijkhe den, waarmede het té kampen heeft ge had? Die moeilijkheden somt spr. op en geeft dan een schitterende lijst van al le regeeringsdaden en uitgevaardigde wetten der laatste vier jaren. Spr. vraagt'aan de Nieuwe K. Partij of zij werkelijk het moeizame werk onzer grootste mannen omlaag wil trappen en onze eenheid vermorzelen P Of zullen wij weer in massa ter stembus gaan, be zield met de oude Roomsche deugd van offervaardigheid en liefde? Dat, voor^ 't behoud van onze kracht en onzen in vloed, voor de glorie der Roomsche Kerk, die geest zieh over ons allen weer vaar dig make. Als dat gebeurt, dan ont plooit zich weer dat heerlijke machtige Roomsche leger, dan stellen die legioe nen zich weer vol geestdrift in bewe ging, de mannen voorop de vrouwen achter hen, dan trekken zij op, bereid om zoo noodig een offer te brengen, naar bet voorbeeld van de duizenden, die goed en bloed veil hadden voor de glorie van Gods Kerk, en indachtig, dat zoo wij leden zijn van de strijdende en van de lijdende Kerk, de belooning voor ons is weggelegd in de zegepralende Kerk daarboven. Spr. had gezegd. Een geweldig hand geklap leidde den redenaar naar zijn plaats aan de bestuurstafel terug. De WelEerw. heer Dekker, G.-A. der propagandaolub dankte den spreker in hartelijke bewoordingen voor zijn heer lijke rede en vleide hem met de ver klaring dat geen beter propagandist 't feest der propagandaolub had kunnen opluisteren. Klonk er uit de rede van den heer de Wolf een lichte toon van pessimisme, Beverwijk althans zal geen reden geven tot zulk pessimisme. Hier zal nooit of te nimmer het werk onzer groote mannen met voeten worden ge treden. De heer v. Zutphen vertolkte even eens den dank der vergadering, ©n ver klaarde, dat onze propagandisten zullen zijn propagandisten van de daad. „Onder Ons", directeur de heer Ke telaar, zong zeer verdienstelijk eenige nummertjes. Het lied van Dr. Schaep man werd gezongen. Men ging zeer onder den indruk van het meegemaakte huistoe. EEN FRANS 1IALS ONTDEKT? j Aangekocht voor 1 '.'00 Te Londen is bij een kunslrcili'.g een schilderij verkocht dat beschreven stond Boy wearing a cap and green jacket, car-, rying a basket framed canvas 30."25 in-< dies. Frans Hals.' Bovengenoemd stuk werd voor 3 p.st, ingesteld en aangekocht door een der vei» lingsljcdienden voor 1200 p.st. Het doek verkeerde in goeden staat én was zeer vuil. De „Tel." verneemt, dat het doek i» aangekocht voor rekening van Dr. Hofstede de Groot. Staking. Te Geldermalsen is gister morgen aan de Vereenigde Nederlandschq Chamottefabrieken een staking uitgebroi ken, wegens het ontslag van twee arbei ders, die geweigerd hadden overwerk tq verrichten. De staking omvat 180 man. STAKING IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. i Vrijdagmorgen is in de Rotterdam- sche haven een conflict uitgebroken met het gevolg dat op den Rechter, Maaoesver (tsadgsedeelte) door het meerendeel der los-werklieden dc ar- arbeid is neergelegd. De schattingen' van het aantal stakers door het be stuur van den Centralen Bond en dat van de Federatie, loopen uiteen. Van eerstgenoemde organisatie noemde men 3000. terwijl de laatstgenoemde nog slechts 1000 man schatte. DE OPVOLGER VAN WEILEN PROF. DR J. V. DE GROOT. Uit Rome wordt aan de „Msb geseind: Pater Jordanus le Longen-Wendels, hoog leeraar te Freiburg wordt opvolger van wijlen prof. dr. J. V. de Groot aan de uni versiteit te Amsterdam. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co,'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Mei in Nederland uitgesproken 44 faillissemen ten tegen 37 faillissementen in dezelfde; week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Mei 1922 1078 faillissementen tegenover 811 ovet' hetzelfde tijdperic van het vorige jaar. 91 T>e pont Donderdagavond na 10 uur, toen 't verkeer nog zeer druk was geraakte de varende stebmpont defect De andere pont werd ifl' do vaart ge- -Qj 1 1 tingvermindering, behartiging der belan- bracht, wat het noodige oponthoud en tren van eiken ptand, eerbied ypor den I dus stagnatie in bet verdeer bracht. HET WERKPLAAT3PERS0NEEL VAN DE SPOORWEGEN. De Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft een telegram tol den Minister van Arbeid van den vol genden inhoud gezonden: „Volgens persberichten zou voor het werkplaatspersoneel der Spoorwegen ge vraagd zijn om een 54-urige werkweek in te voeren ten einde dan bet loon) met 10 pet. te verlagen. Aangezien hiertegen onzerzijds ernstig bezwaar bestaat verzoeken wij U ter za ke geen beslissing te willen nemen voor daaromtrent onze bezwaren, die wij zoo spoedig mogelijk formuleeren, U zullen hebben bereikt." VOOR EEN GESLOTEN^ VOETBAL SEIZOEN! Op initiatief van de Nederlandsche Athletiek Unie heeft te 's-Gravcnhage op Hemelvaartsdag esn conferentie plaats gehad van afgevaardigden van nationale bonden op het .gebied van zomersport ter bespreking van de vpjze waarop men het spoedigst kan geraken tot het in voeren van een z.g.n. gesloten voetbal seizoen. Alle bonden onderschreven de noodzakelijktiejd tenminste van het^ vrij maken van een periode van 15 Ma'i tot 15 September voor de beoefening der zomersporten. Het Dag. Bestuur van de N.A.U., op tredend als Comité van Actie (Secreta riaat: J. Hardeman, Fahrenheitstiaat 457, Den Haag) zal dit doel trachten te be reiken door: a. bet richten van een. schrijven aan het Ned. Olympisch öomité, aan den Ned. Voetbal Bond en diens provinciale en plaatselijke bonden. b. bet instellen van een enauete on der de Hollandsche medici, in de eer ste plaats onder de leden van de Me dische Oommissies der samenwerkende Sportorganisaties. c. liet inroepen van de medewerking van sport- en dagbladpers, (secretariaat N«A.U.-Iters- ommi-sie: W. H. van Baar- I le, Sportredacteur, „Avondpost". Den Haago

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2