:o: ou n nnnnnnn :o: nnnnnt EERSTE BLAD Een voldongen feit* DAMIAATJES 1 D'NsDAG 30 ME- 1932 45ste JAARGANG No. 14154 PER KWARTAAL 3.25 PER WEEK 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. Dl] CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. STADSNIEUWS. AGENDA 31 MEI. Burgerlijke Stand. Grienen en wenschen J. J. WEBER ZOON. Koninsstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. URANT 3E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: De caudidaatstellittg van 23 Mei heeft dan toch gebracht, wat wij tot het laatste oogenblik nog niet kon den getooven: de indiening van lijs ten van de N.K P. Het woord is thans aan het Room- sche kiezersvolk. Het eenige heilzame geneesmiddel is een verpletterende nederlaag der. Nieuwe Lijsters, een nederlaag, zoo, groot, dat deze poging om het Ka tholieke volk van Nederland te split sen in een lachsucces verloopt. Dit lijkt mij waarachtig het minst schade lijk gevolg dezer niet doordachte ac tie. Het minst schadelijk wel te ver staan voor de scheurmakers zelf. Evenzeer als zij vrij luchthartig hun actie beoordeelen als een zui ver politieke gestie van goede ka-, tholieken, waarvan de gevolgen zelfs naar hun meening een winst kan beduiden voor de Katholieke zaak. even goed mag ik zij het slechts als eenvoudig, hoezeer lan delijk propagandist als mijn oordeel geven dat deze actie onzer „hoogere" standen van geweldige importantie kan zijn en juist voor die standlen schrikkelijk leed na zich kan slee pen. Dat hier dus de goede trouw, een afschuwelijk misverstand ziet ge boren worden, waarvan de verge ving slechts kan verzocht worden mei de Calvariewoorden: „Heer, ver geef iiet hun. want zij weten niet wat zij doen". Indien nu de N.KP. niet gansch en al in een schouderophalende hou ding vervallen is jegens elke waar schuwing eu b.v* van dit sombere as pect iets meer wil weten, dan ben ik niet bereid verklaringen te geven in het publiek wegens de suggestieve kracht dier toekomstbeelden op tie massa, doch ben ik wel bereid in een gesloten vergadering van louter N.K I' -ers mijn inzichten over de mogelijke en zelfs waarschijnlijke, ja bijna zekere gevolgen van hun op treden te geven gelijk ik mij bereid verklaar - in een dergelijke vergade ring met hun voormannen te debat- teeren over elk onderwerp van Staatsrechtelijk beleid, zooveel het hun goeddunkt. Met verbazingwekkende luchthar tigheid hoor ik ook in mijn omge- igeving spreken over deze toch zeer belangrijke en diep ingrijpende, actie. Mogen de eerstkomende jaren niet een zoo geweldige dèsillusie ge ven dat de volgers hun voormannen of aanvoerders zullen vervloeken om bun initiatief. Natuurlijk, wat de Roomsche Staats partij doen lean om deze funeste ge volgen te keeren, dit zal zij doen'. Niet uit liefde voor hen. die heen gingen, maar uit welbegrepen ]jehar- ligiiig van het algemeen belang. Hare taak wordt aanzienlijk moeilijker, nu zij vele mannen (en vrouwen) der hoogere standen een onbezonnen spel ziet spelen en zij dit deel der bevel king legen zichzelf in bescherming zal moeien nemen. Ter verduidelijking: Toen ik dezer dagen met een N.K.P-er sprak over een drietal akelige gevolgen van het optreden van hem en de zijnen, kon hij moeilijk de maatschappelijke be weging •loochenen (ons uitgangspunt' der drie gevolgen) doch antwoordde tot mijn verbazing dat de Roomsche. Staatspartij tóch nog altijd stlerk ge noeg- zou blijven om deze ellendige dingen te keeren en dat, indien zij niet gekeerd werden, dit de schuld zoude zijn van de Roomsche Staatsl- parlij. die haar machtigen invloed alsdan niet ten volle zou gebruiklt hebben. Gelieve de logica dezer redenatie te - pellen! is het niet volkomen gerechtvaar; digd wanneer ik boven schreef dat liet minst schadelijk gevolg voor de nieuwe katholieke politici gelegenn is in. dc verplettering hunner lijst ten V Ik wil die lijsten niet beoordeel len noch ook veroordeelen de per sonen die er op staan, daarvoor is de zaak te ernstig. Helaas zullen wij aan dit soort bestrijding toch al moei lijk op onze (debat)-vergaderingen kunnen ontkomen. De N.K.P. kan als dan moeilijk op zachtzinnigheid re kenen. wijl deze eigenschap misda dig kan zijn jegens hen, die onsi trouw bleven. Dat is nu juist ook al' weer zoo'n vervelend gevolg, hoen zeer een der mildste, dat wij tegenl broeders in het geloof de scherpe) wapens moeten keeren, terwijl wijl vroeger alleen op socialist en libe raal mochten inhouwen. De politiek! is niet het meest waardeerende grondvlak van menscbelijke be oor- deelüig. dat is van ouds bekend. Dö heeren moeten zich niet verwonderen! wanneer hier en daar uiterst pijn lijke dingen gezegd gaan worden. Hier en nu echter vragen wij ons slechts af of de N. K. P. inderdaad vele stemmen zal behalen, b.v. een aantal, evenredig aan de inderdaad offervaardige gezindheid, blijkend (dat weet ik toevallig) uit de grootte der geldelijke kracht, die achter deze beweging gezet wordt. Ik ontken niet dat ik lichtelijk verbaasd was over de lengte der lijst van 300 bijdragen" b.v. die in Amsterdam en het Haarlemsche ge- teekend werd en wordt. Toch voorspel ik de N. K. P. een zeer matig succes. Zij lijdt aan een psychologische kwaal. Zij begrijpt niet dat men haar ganschelijk doorziet. Zij meent dat het Roomsche volk politiek even weinig ervaring en doorzicht heeft als zij zelf hebben Zij voelt nu nog niet aan de deels automatisch deels (om haar) bewuste rangschikking van het Roomsche volk dat zich in slagorde schaart ter verdediging en handhaving van het erfdeel der vaderen, dat het bedreigd ziet door een materieele strooming van „hoogeraf," welke groote geestelijke idea le» niet waardeert op de juiste grootte. Vindicamus hereditatem patrum nostro- ruml Deze strijdleuze der marchabeeën, door Schaepman over Neerland's lage lan den in machtige geluiden uitgestooten, zal van een wondere kracht blijken op 5 Juli 1922. De benadering der cijfers is, ook al kent men de stemming van steden en platte land, nu nog moeilijk te geven. Mede hangt de uitkomst immers af van een lou- te technische berekening over de resten, welker grootte en aantal wederom voort vloeit uit de technische of liever tactische daad van de onderlinge verbinding, deels zelfstandigheid der achttien Roomsche lijs ten. Doch de huidige sterkte der Roomsche Kamerclub zal m.i. niet verzwakt worden. Het aantal z.g.n. „even goede" Room- schen (deze herhaalde verzekering duidt op iets) hetwelk daarnevens de Tweede Kamer zal binnen gaan, kan enkele per sonen grooter zijn dan nu. Zij zullen dit een winst noemen? Het is verbijsterend dat zij dit durven blijven beweren. De persoonlijkheid die vrijheid vordert, aldus typeerde Broere de Roomsche Staatspartij, kan niet gedeeld woeden. De politieke mensch kan evenmin alleen uit wandelen gaan, den completen mensch thuis latend. Het algemeen menschelijk levensdoel, hetwelk noodwendig eiken Katholiek denzelfden levensweg doet gaan, en waaraan de wereld de goddelijkheid van Christus' zending herkennen kan, dat levensdoel verdraagt zich niet met een strategischen regel van „gescheiden mar- cheeren en vereenigd slaan", en wie ten slotte meent dat de persoonlijkheid die weleer vrijheid moest vorderen geen reden van bestaan meer heeft wijl zij de vrijhefd bezit, hij legt den vinger op het psycholo gisch raadsel van de verschijning der N, K. P. (een weeldeverschijnsel, voortgeko men uit den rijkdom van Roomsch Poli tiek leven in Nederland) doch hij vergeet te veel de lijfspreuk onzer Oranje's nevens het leger der belagers. Het Roomsche volk zij gerust, voor zoover het zich beangst maakte, dat de N. K. P. aan het aantal der Roomsche Staats- partijers veel, ja zelfs iets zouden schaden. Evenwel is daarmede niets gezegd over de fatale weiking der scheurmakerij. Ten zij deze krachtshandiiaving mogelijk een ander inzicht opene aan de verslagenen. Het kwaad is dan tot de kleinste afmetin gen teruggebracht; maar het kwaad is er. Onafwendbaar, de daad is gesteld, het vol dongen feit ligt als een historisch gebeu ren in ons midden waaraan zelfs de meest verpletterende nederlaag toch niet in staat is alle onheilvolle gevolgen ie ontnemen voor de aanleggers dezer actie zelf, op de eerste plaats, maar ook voor ons, mannen en vrouwen van recht en orde, die het niet gewild hebben en thans met een dub bele verantwoordelijkheid beladen wor den. Zoo ernstig is het diep betreurens waardig feit der N. K. P. verschijning ia de politieke arena, dat wij onze getrou wen, de 400.000 mannen en 400.000 vrou wen toeroepen: Vrouwen, bidt, alsof geen weiken hielpt Mannen, werkt, alsof geen bidden hielpt MR. BOMANS. Het onovertroffen brood is FRANKEN'» MELKBROOD Sociëteit „Sint Bavo." Haarlemsche Inkoop Combinatie 8 uur Hoofd bestuur Volksbond half 8 Spoor en Tram 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. i Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 2—5 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 9—12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen, voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Tegen een zakelijke belasting op het bedrijf. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is aan den gemeenteraad een schrijven ge richt, waarin zij verzoekt, onverwijld te rug te komen op het eerder genomen be sluit tot heffing der zakelijke belasting op het bedrijf of althans de uitvoering van dat besluit op te schorten. Ter motiveering van het verzoek zegt het verslag: Het feit, dat de bejasjting geheven wordt naar het aantal arbeiders, waar door dus geen rekening wordt gehouden met de draagkracht van het bedrijf, leidt tot groote onbillijkheid. Ondernemingen, waar de productie hoofdzakelijk machinaal geschiedt, zullen in geringere mate bijdragen in deze be lasting, terwijl andere ondernemingen, waar weinig machinerieën en voel hand arbeiders zijn, zwaar belast worden. Voor arbeiders, die op een dag meer dan een patroon hebben, moet soms meermalen belasting betaald worden. In het aannemersbedrijf doet zich deze merkwaardigheid voor, dat de belasting geheven wordt van aannemers, die hier ter plaatse wonen, voor arbeiders, die m andere deelen des lands werkzaam zijn. Dit is in strijd met den opzet der wet, dat de belasting is: een tegemoetkoming aan de gemeente voor de lasten, die (n de gemeente aanwezige bedrijven veroor- z^kciL Deze tijd van economische inzinking is allerminst geschikt om over te 8aan tot de invoering der zakelijke belasting op het bedrijf, die overigens, ook afgeschei den van den economischen toestand, prin cipieel onjuist is. Feitelijk maken, op slechts enkele uit zonderingen na, als gevolg van nog onat- geweikte oude orders, alle bedrijven thans een allerhevigste crisis door. L e productiekosten worden door de belas ting verhoogd. Tengevolge hiervan zal de concurrentie zoowel met ondernemingen gevestigd in gemeenten, waar deze belas ting niet wordt geheven, als met buiten- landsche ondernemingen, worden bemoei lijkt. Om de productiekosten te verminderen, zal de ondernemer arbeiders, welke acnlgsrins kunnen gemist worden, moeteii ontslaan, waardoor de werkloosheid wordt vermeerderd en de gemeente, wat zjj met de eene hand ontvangt, met andere zal moeten teruggeven Het komt reeds nu veelvuldig voor, dat aan gepensionneealen en and<*r« ouderen van dagen, die met hun arbeid in een onderneming zich een mjverdien- se verschaffen, de dienst wordt opgezegd, omdat de onderneming niet de zakelijne belasting op bet bedrijf voor hen kan te talen. De handel en nijverheid voelen de te rugwerkende kracht van de belastinghef fing in het bijzonder als een groote onbil lijkheid. Vele ondernemingen zijn dusdanig ge troffen door de malaise, dat het aantal arbeiders, dat zij thans in dienst hebben, zeer veel geringer is, dan dat op 1 Januari 1921, Bovendien zijn de orders voor 1921 reeds lang uitgevoerd, zonder dat de on dememer bij zijn prijsbepaling rekening kon houden met deze belasting. De gemaakte winst wordt verminderd of verdwijnt geheel, zoodat de vroeger ge dane opgave voor de inkomstenbelasting onjuist blijkt te zijn. In vele gemeenten wordt deze belasting niet geheven over 1921 o.a. niet te Breda, Eindhoven, Groningen, Delft, Schiedam, Maastricht,, Tilburg, Emmen, Enschedé, Gouda, den Helder en Leeuwarden en de meeste van deze gemeenten heffen ook niet over 1922. Ten slotte komt het de Kamer voor dat een zakelijke belasting op het bedrijf al zeer weinig past bij het streven van de gemeente Haarlem, om zich te ontwikke len tot industrie- en havenstad. Verschei dene gemeenten trachten hetzelfde doel te bereiken en zij zullen daarin beter sla gen, naarmate zij de vestiging van indu strieën en bedrijven aantrekkelijker we ten maken. Ook op dezen grond lijkt de Kamer deze belasting speciaal voor de ge meente Haarlem verwerpelijk. Het Comité van Actie dat tegen Donderdag 18 Mei de vergaderinng in' „De Kroon" belegd heeft, bericht onsl dat het thans een adres heeft gericht aan den Raad der Gemeente Haar-: lem terzake de belasting op het Be drijf. flet verzocht den Raad drin gend de verordening op de Zakelij ke Belasting op het Bedrijf in te trekken of althans tot een gimsiti- ger tijdstip uit te sitellen. in het! laatste geval met dien verstande, dat dan de bepaling betreffende terug werkende kracht komt te vervallen. Bij het request is een toelichting gevoegd- N*f hetgeen wij over deze kwestie reeds in ons blad melder deelden, kunnen wij volstaan met de vermelding der conclusie van de toer lichting: Resumeerende komen requestran- ten tot de navolgende conclusiën: Uitvoering van de heffing van de zakelijke belasting op het bedrijf is een onrechtvaardige en gevaarlijke verzwaring van de financieele las ten van handel en industrie. Zij is tegen de belangen der arbeiders, daar de werktóosheid zal vergroolen, de. vakopleiding zal belemmeren en het overwerk zal bevorderen; tegen het algemeen belang aangezien de prijzen der producten met' het bedrag der zer nieuwe onkosten zullen worden verhoogd, De gemeente hoopt uit deze belas ting ongeveer 150.000 gulden aan in komsten te trekken. Afgezien van de luttelheid van dit be drag op het totaal van de begrooting der gemeente Haarlem, wordt het verkregen uit een onrechtvaardige belasting; de in dustrie werdt in haar strijd om het be staan, niet alleen tegen buitenilandsche, maar dan ook tegen geprotegeerde bin nen lands che concurrentie bemoeilijkt, de werkloosheidszorg wordt grooler, de in komsten uit de belasting zullen binnen korten tijd te niet worden gedaan door de derving van gewone inkom sen uit in dustrieën die onder andere omstandighe den in Haarlem zouden zijn gevestigd ge worden. Om al deze redenen is deze be lasting tegen het gemeentebelang. Jhr. Mr. R, O. van Holthe tot Echten. In het Diaconessenhuis alhier is overle den Jhr. mr. R. O. van Holle tot Echten, oud-notaris en oud-lid der Provinciale Staten van Drente, oud 74 jaar. V erkeers verbetering". Het ging onder het viaduct bij het Ke naupark al lang niet goed. De Raad had dan ook gelden voor verbetering uigetrok- ken. Nu is men aan de kleine verbetering, die toch weer eenige duizenden zal kosten, begonnen. Geslaagd. Voor het ein-examen Ned. Ind. rechtel. dienst, gehouden te Leiden, is geslaagd de heer Mr. C. A. de Vries, alhier. Een hollend paard. In de Beekstecg sloeg gisteren een paard, dat juist voor een wagen gespannen zou worden, op hol. Ht rende de Hagestraat in en botste daar tegen een houten luik van het R. K. Weeshuis. Het luik en eenige ruiten werden vernield. Daarna rende het weer verder, de Hoogstrat in, kwain daar te vallen, sprong weer op en liep de open staande slagerij van If. binnen. Hier richtte het eenige verwoesting aan, doch werd al spoedig gegrepen en naar zijn punt van uitgang teruggebracht. Het dier bleek een kleine wonde aan het achterlijf te hebben bekomen, terwijl het ook eenigszins kreu pel was. Maria-V ereeniging. De Zondag j.l. gehouden feestvergade- rjng was zeer druk bezocht. De groote zaal van „St. Bavo", was geheel gevuld. Na Opening door de presidente, hield de Z.Eerw. Heer Pastoor Reynenberg een korte rede, over het doel der Vereeniging en spoorde de leden aan, geregeld de ver gadering bij te wonen, opdat het bestuur ook op hun medewerking zou kunnen re kenen, De vrouw in de drankbestrijding kan nog meer invloed ten goede uitoefe nen dan de man; zij kan verbetering bren gen in drinkdrang en tegen de drankge woonten in het huisgezin strijden en ook r-uttig zijn op maatschappelijk gebied. Ook het tooneelstuk viel zeer in den smaak en deed de lachspieren trillen. Er werd zeer goed gespeeld. De rollen bleken in goede handen te zijn. De tooneelclub „Victoria"', wist niet al leen haar goeden naam te handhaven, maar kon ook op mooie zangstemmen bogen. De presidente sloot de'feestlijke bijeen komst met dank te brengen aan den Zeer- Eerw Heer Pastoor Reynenberg voor de mooie rede, de dames-tooneelisten voor bun keurig spel en niet minder aan de dames v. d. Berg voor het muzikale ge deelte, dat zij op zich genomen hadden en allen die hebben medegewerkt om den aanwezigen zulk een genotvolle avond te bezorgen. In de pauze gaven zich eenige aanwezi gen als lid der Vereeniging op. Ondertrouwd: 30 Mei, J. Smit en J. C. M, E. Negrijn. Geboren: 28 Mei, z. van C. M. Verbeek- Kollaard. 29 Mei, z. van M. A. E. Dam- mers-Spronk. d. van B. H. de Raaij- Cohen. d. van E. Noort-v. Nes, d. van J- E. A. v. Dellen-Marees. 30 Mei, d. van W. Koelemeijer-v. d. Riet. Overleden: 24 Mei, W„ 8 mnd., z. v, M. v. d. Water, W. Heerenstraat. 28 Mei, H. v. d. Kaa-v. Scheepen, 81 j., Amster- damschevaart. J. H. Franssen, 86 j., Westerstraat. H. Abelsma, 41 j„ Haze- paterslaan. o M'n lessenaar ligt vol geuite wen schen en grieven van abonné's, zoodat ik waarlijk niet weet, hoe er spoedig doorheen te komen. Ik heb daarom be sloten de zeer uiteenloopende stof bij een te garen en tot een Damiaatje»- Kaleidoscoopje saam te voegen. Hier volgt de eerste klacht. Gevaarlijke GrachtDe heer J. P. van Késsel vestigt de aandacht der re dactie op de gevaarlijke Bakenessergracht en schrijft ons: L.l. Woensdag was ik getuige dat op verschillende tijden drie personen kennis maakten met het water van de Bakenessergracht en na informatie bleek mij dat dit niets geen bijzonders waa, Bewoners van die gracht verklaarden mij dat dit zoowat alle dagen weer aan was. Meest zijn 't fietsrijders wien dit over komt. Daarom ben ik zoo vrij, bevoegde autoriteiten door middel van uw blad in overweging te geven de Bakenes sergracht net als den Kampersingel en Kampervest van een kant te laten be rijden, wat mijn inziens, veel ongelukken zal voorkomen. U nogmaals dankzeggend voor de verle?nde plaa'sruimte. De lastige trappen van ons Postkan toor. Een „Oude van dagen", die, nood gedwongen, van het postkantoor gebruik maakt om zijn ouderdomsrente te halen, beklaagt zich over de lastige gappen van ons nieuwe postkantoor. De treden zijn te hoog en de trap te steil. Oude en gebrekkige menschen hebben er de grootste moeite mede. Herhaaldelijk moe ten zij .geholpen worden. Daar dient wat op gevonden te worden, meent onze kla ger terecht. Ja, daar moet wat op worden gevonden.' Maar wat? Een leuning aan de trap.i Dat ontsiert, zegt de bouwmeester wel licht. We gelooven het niet De leuning kan worden aangebracht aan de zijkan ten, langs den muur. Dat is nog be ter dan in het midden. In naam der „oude van dagen" aan de postautori^ teiten dus het verzoek: brengt een lem ning aan langs de zijkanten van da postkantoor trappen, of geeft den gebrek- kigen een anderen, gelijkvloersen ingang tot het postkantoor. Maar het eerste ia wellicht gamakkelijker dan het tweed<y Ome one-man-car. Een andere abonné beklaagt zich over den éénmanswagen en zijn klacht is in zooverre nieuw, dat zij tot nu toe niet gehoord is. Hij wil er juist de aandacht op vestigen, omdat z.i. dia klacht met een kleinigheid te verhelpen is. Hij klaagt er dan over, dat hij een de zer dagen, toen hij gebruik maakte van den éénmanswagen gezien heeft dat deze van binnen zoo vreesdij vuil is. De banken, aldus klager, waren met een dikke laag grijze stof he* dekt en een ieder, die er op had plaats ge nomen, droeg er Se sporen van mede op zijn kleeren. De opoffering om in den één- wagen plaats te nemen, is dus nog niet genoeg, aldus klagers bittere ironie, doofl vuile kleeren moet men er aan herinncnl Mijven, dat men er in gezeten heeft. Tot zoover is de klacht min of meer gemoedelijk, doch dan wordt zij veel ernstiger. Dat stoffige van den één-manswagen, zoo gaat zij namelijk voort, was nog niet het ergste, maar op de banken waren zelfs olievlekken. En wee hem of haar, die juist op zoo'n plek ging zitten. Zijn of haar kleeren waren bedorven. De vet tige olie drong dadelijk in de' lichte ja ponnetjes en colberts. Waar komt die olie vandaan, vraagt in zender. Hij weet er geen antwoord op ta geven. Het stof zal naar binnen waaien, doordat de deur van het voorbalcon ge regeld open is. Maar de olie, die waait er toch niet in? Inzender meent tén slotte, dat men noch van stof-, noch van olie-misère te Igden zou hebben, als er een conducteur op den wagen was, die dan toch geregeld een wakend oogje over intérieur houdt. De sloot aan den Kloppersingel. Tea slotte klaagt nog een inzender over d« sloot aan den Kloppersingel nabij het bouwwerk van „Patrimonium." Die sloot, aldus inzender, wordt doop Jan en alleman gedempt en nvet alles. Em mers vuH, asch, enz. worden er maar ia geledigd. Kan dat niet anders worden. Kan die sloot niet officieel gedempt war den? i Zoekt niet ver, wat nabij Is! VAN SCHfJNDEL's Dames- en Heeren schoenen worden In Nederland gemaakt L. PAANAKKER - 46 Gr. Houtstraat 46 Toedienen van het H. Vormsel. '09 na 09 'deoi epajsmaog oj qaoqoiqooi -vd op TTBA iio iz no 8X 'dsex «umprj 'H 'LZ no £z 'dsax aadcog; op sontreop 'H '89 na g/, -dsoa ureq-ieg; na qjaq -BSÏM 'HH '9S n9 ft 'ds01 HBH 'H '19 na 93 'dso.i sntucquy 'Jj uo 69 'dsaa snoTutuiog no eireasjnazoy; My 71 "O '8t na gp 'cfsoj qdosop 'fg'sof -stom if ua suagnot' 89 oabq; qg .-pjaap -JOA :j;J[0A s[ts saiqoo.ied apuaqtqosaaA ap aaAo 'safsiatu 801 na suoSuot' izt mm pnotpoSooj jasnuoy -g jaq „oauq; qg" qaaq afeapaqjuq ap ui jaiqoQ *j» 'Y 'JSpt "H 'Cf 'Z fjaati Avpno-z De directeur van Hout en Plantsoenen. Langs de .woning van den directeur van Hout en Plantsoenen, den heer Bouwer, aan de Schotefsingel is een dikke laag zand gestort. De heer Bouwer is de vorige week een ongeluk overkomen. De vorige week Woensdag keerde hij per rijwiel van een inspectietocht huiswaarts. Ouder de viaduct aan den Schotersingel kwam hij in aanrijding met een voetganger, waar door hij kwam te vallen en een lichte her senschudding bekwam. We kunnen echter gelukkig melden, dat de toestand van den heer Bouwer niet onrustbarend is. Het motorongeval op den Zeeweg. De toestand kd het meisje, dat bij het mo.torongeval Zaterdagavond op den Vr. ^Vetke is de mooiste en. beste weg per fiets van Velsiea naar Val kenburg (Limburg) en hoeveel K.M. is dat? Antwv Velsen, Haarlem, Zomen- vaart. langs Ringvaart tob dwarskveg rechts, Haarlemmermeer, Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Nichlevegt, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalie- wijk. Culcmborg, Buurmalsen, Gel- dermalsen. Zalt-BomineJ, Hedel, 's Bosch. Vugt, Boxtel, Best, Eind hoven, Geldrop, Heeze, Leende. Maarheeze, Weert, Ifelpen, Maas- bracht, Roosteren, Suslterai, Sib- tard. Geleen, Schimmert, Haasdaly Valkenburg, Afstand 230.3 K.M. Vr. .Wat is de kortste en mooiste weg vap. Ljfse naar Arnhem en hoe veel K.M.? Antw. Lisse. Leimuiden, Kalslagen, Kudelstaarb, de Kwfckel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, Breu kelen, Maairssen, Utrecht, Zeist, Wou denberg. Ede, Arnhem, Afstand 109.4 K.M. Vr. 1 .Welke Ls de weg van Velsen. naar Arnhem per fiets en het aantal Kilometers? 2. Van Velsen naar Enkliuizetn en het aantal Kilometers? Antw. 1' Velsen, Amsterdam, Die- merbrug. Geinbrug, Weesp, Amstel veen' 's Graveland. Hilversum, Hooge Vuursche. Soest, Soestdijk, Amers foort, Bameveld, Ede, Arnhem, af stand 112 K.M 2. Velsen,. Assendelft, Krommenie, Spijkerboor, De Rijp, Schermerhom, Avenhorn, Scharwoude, Hoorn, Lage- weg. Hem, Venhuizen, Broekerhaven. Enkliuizen. Afstand 52 K.M. Vr. Ik heb 4 zoons De oudste is af gekeurd. De tweede is vrijgeloot, doch heeft 3 jaar bij den Landstorm gediend. De derde lootte in 1914 vrij, maar heeft toch, in verband met de mobilisatie, moeten dienen. Is nu mijn vierde zoon vrij Den 24sten moet hij voor den keuringsraad ko men. Antw. Uw vierde zoon is vrij. De vrijstelling moet worden aangevraagd. Vr. Ik heb een werkster voor één dag in de week (Zaterdag). Deze is 2 maal weggebleven wegens ziekte Heeft zij recht op loon of ziektegeld? Antw. Bij ziekte gaat het loon gedu rende een korten tijd door. Het best is zulks onderling te regelen. Zeeweg gewond werd en ter verpleging in het St. Elisabeth'» Gasthuis is opge nomen is vooruitgaand. Barometerstand 777. Vooruit. OPGAVE VAN; Medegedeeld door 't Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Mei 1922. Hoogste Barometerstand 773.6 m.M. te Groningen. Laagste Barometerstand 753.6 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 30 Mei tot den avond van 31 Mei: Zwakke tot matige Noordelijke tot Wes telijke wind, licht tot halfbewolkt, waar schijnlijk nog droog weer, zelfde tempera tuur. UITVOER VAN BOTER EN KAAS. Met ingang van 1 Juni kan uitvoer van boter en kaas, welke an de daarvoor ge stelde eischen voldoen, langs alle grenskan- toren der invoerrechten geschieden, ker. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMI LIE NAAR NOORWEGEN. De Batavier V is Maandagmiddag 12 uur in Bergen aangekomen. MENGELBERfi'S TERUGKOMST. Willem Mengelberg wordt, na zijn Amerikaanaclio tournee, 31 Mei met de (Rijndam" van de „Holland-Amerika- Lijn" te Botterdam verwacht. Na een kort verblijf te Amsterdam, vertrekt hij naar Zwitserland. MGR. DB. JAN SMIT. Naar het „Overijs. Dagbl." verneemt, vertrekt Mgr. Dr. Jan Smit heden Dinsdag naar Rome, ter bijwoning van het Missiecongres om zich voor te stel len aan Z. H. Paus Pius XI en tege lijk inlichtingen in te winnen bij do Propaganda en diens prefect, Kardinaal van Boss urn. Mgr. Smit zffl slechts zeer kort te Rome verblijven, en hoont weder terug te keeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1