EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK R.-K. Kiesvereeniging Mr. BOMANS CHR. JANSEN mmsmm oaoaop u DAMIAATJES WOENSDAG 31 45ste JAARGANG No. 1415Ï ÓE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAOT VOOR HAARLEMENAQENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 3.25 PER WEEK - f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een voldongen feit. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. HAARLEM. 3 BUITENGEWONE KS VERGADERING en Hl Aanvang 8 uur mm LANGS DEN WEG". Jrieveti en wenschen Burgerlijke Stand. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten* Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige op* lage. AARLEMSCHE URANT De caadidaatstelling van 23 Mei heeft dan toch gebracht, wat wij tot het laatste oogenblik nog niet kon den gelooven: de indiening van lijs ten van de N.K P. Het woord is thans aan het Room- sche kiezersvolk. Het eenige heilzame geneesmiddel is een verpletterende nederlaag der Nieuwe Lijsters, een nederlaag, zoo, groot, dat deze poging om het Ka tholieke volk van Nederland te split sen, in een lachsucces verloopt. Dit lijkt mij waarachtig het minst schade lijk gevolg dezer niet doordachte ac tie. Het minst schadelijk wel te ver staan voor de scheurmakers zelf, Evenzeer als zij vrij luchthartig hun actie beoordeelen als een zui ver politieke gestie van goede ka tholieken, waarvan de gevolgen zelfs naar hun meening een winst kan beduiden voor de Katholieke zaak. even goed mag ik zij het slechts als eenvoudig, hoezeer lan delijk propagandist als mijn oordeel geven dat deze actie onzer „lioogere" standen van geweldige importantie kan zijn en juist voor die standen schrikkelijk leed na zich kan slee pen. Dat hier dus de goede trouw, een afschuwelijk misverstand ziet ge boren worden, waarvan de verge ving slechts kan verzocht worden met de Caljrariewoorden: „Heer, ver geef het hun. want zij weten niet wat zij doen". Indien nu de N.KJP. niet gansch. sn «d in een schouderophalende hou ding vervallen is jegens elke waar schuwing en b.v* van dit sombere as pect iets meer wil weten, dan ben ik met bereid verklaringen to geven in het publiek wegens de suggestieve, kracht dier toekomstbeelden op jLe jnassa, doch ben ik wel bereid in »en gesloten vergadering van louter N.K.P -ers mijn inzichten over de mogelijke en zelfs waarschijnlijke, ja bijna zekere gevolgen van hun op treden te geven gelijk ik mij bereid verklaar in. een dergelijke vergade ring met hun voormannen te debat- teeren over elk onderwerp van Staatsrechtelijk beleid, zooveel het li uti goeddunkt. Met verbazingwekkende luchthar tigheid hoor ik ook in mijn omge- jgeving spreken over deze toch zeer belangrijke en diep ingrijpende actie. Mogen de eerstkomende jaren niet een zoo geweldige dèsillusie ge ven dat de volgers hun voormannen of aanvoerders zullen vervloeken om hun initiatief. Natuurlijk, wat de Roomsche Staats- oartij doen kan om deze funeste ge volgen to keeren, dht zal zij doen. 'Niet uit liefde voor hen. die heen gingen, maar uit welbegrepen behar tiging van het algemeen belang. Hare taak wordt aanzienlijk moeilijker, nu zij vele mannen (en vrouwen) der hoogere standen een onbezonnen spel ziet spelen en zij dit deel der bevol king tegen zichzelf in bescherming Zal moeten nemen. Ter verduidelijking: Toen ik dezer dagen met een N.K.P-er sprak over een drietal akelige gevolgen van het optreden van hem en de zijnen, kon hij moeilijk de maatschappelijke be weging loochenen (ons uitgangspunt der drie gevolgen) doch antwoordde tot mijn verbazing dat de Roomsche, Staatspartij toch nog altijd sterk ge noeg z0u blijven om deze ellendige dingen te keeren en dat, indien zij niet gekeerd werden, dit de schuld zoude zijn van de Roomsche Staats partij. die haar machtigen invloed alsdan niet ten volle zou gebruikt hebben. Gelieve de logica dezer redenatie te pellen! Is het niet volkomen gerechtvaar1: öigd wanneer ik hoven schreef dat het minst schadelijk gevolg voor de nieuwe katholieke politici gelegenn is ia de verplettering hunner lijs ten? Ik wil die lijsten niet beoorde®- ïen noch ook veroordeelen de per sonen. die er op staan, daarvoor is de zaak te ernstig. Helaas zullen wij aan dit soort bestrijding toch al moei lijk op onze (debat)-vergaderingien kunnen ontkomen. De N.K.P. kan als dan moeilijk op zachtzinnigheid rer kenen, wijl deze eigenschap misda dig kan zijn jegens hen, die onsi trouw bleven. Dat is nu juist, ook al weer zoo'n vervelend gevolg, hoen Zeer een der mildste, dat wij tegen! broeders ia het geloof de scherpe wapens moeten keeren, terwijl wijl vroeger alleen op socialist en libe* raai mochten inhouwen. De politield is niet het meeslt waardeerende grondvlak van menschelijke beoor-i deeling, dat is van ouds hekend. De heerea moeten zich niet verwonderen aivui-.neo< hier en daar uiterst pijn lijke dingen gezegd gaan wonden. 'Hier en nu echter vragen wij ons slechts «f of de N, K. P. inderdaad vele stemmen BUREAUX: zal behalen, b.v. een aantal, evenredig aan de inderdaad offervaardige gezindheid, blijkend (dat weet ik toevallig) uit de grootte der geldelijke kracht, die achter deze beweging gezet wordt. Ik ontken niet dat ik lichtelijk verbaasd was over de lengte der lijst van 300 bijdragen" b.v. die in Amsterdam en het Haarlemsche ge- teekend werd en wordt. Toch voorspel ik de N. K. P. een zeer matig succes. Zij lijdt aan een psychologische kwaal. Zij begrijpt niet dat men haar ganschelijk doorziet. Zij meent dat het Roomsche volk politiek even weinig ervaring en doorzicht heeft als zij zelf hebben Zij voelt nu nog niet aan de deels automatisch deels (om haar) bewuste rangschikking van hel Roomsche volk dat zich in slagorde schaart ter verdediging en handhaving van het erfdeel der vaderen, dat het bedreigd ziet door een materieele strooming van „hoogeraf," welke groote geestelijke idea len niet waardeert op de juiste grootte. Vindicamus hereditatem patrum nostro- ruml Deze strijdleuze der. marchabeeën, door Schaepman over Neerland's lage lan den in machtige geluiden uitgestooten, zal van een wondere kracht blijken op 5 Juli 1922. De benadering der cijfers is, ook al kent men de stemming van steden en platte land, nu nog moeilijk te geven. Mede hangt de uitkomst immers af van een lou- te technische berekening over de resten, welker grootte en aantal wederom voort vloeit uit de technische of liever tactische daad van de onderlinge verbinding, deels zelfstandigheid der achttien Roomsche lijs ten. Doch de huidige sterkte der Roomsche Kamerclub zal m.i. niet verzwakt worden. Het aantal z.g.n. i.even goede" "toom- schen (deze herhaalde verzekering duidt op iets) hetwelk daarnevens de Tweede Kamer zal binnen gaan, kan enkele per sonen grooter zijn dan nu. Zij zullen dit een winst noemen? Het is verbijsterend dat zij dit durven blijven beweren. De persoonlijkheid die vrijheid vordert, aldus typeerde Broere de Roomsche Staatspartij, kan niet gedeeld worden, De politieke mensch kan evenmin alleen uit wandelen gaan, den completen mensch thuis fatend. Het algemeen menschelijk levensdoel, hetwelk noodwendig eiken Katholiek denzelfden levensweg doet gaan, en waaraan de wereld de goddelijkheid van Christus' zending herkennen kan, dat levensdoel verdraagt zich niet met een strategischen regel van „gescheiden aiar cheeren en. vereenigd slaan", en wie ten slotte meent dat de persoonlijkheid die weleer vrijheid moest vorderen geen reden van bestaan meer heeft wijl zij de vrijheid bezit, hij legt den vinger op het psycholo gisch raadsel van de verschijning der N. K. P. (een weeldeverschijnsel, voortgeko men uit den rijkdom van Roomsch Poli tiek leven in Nederland) doch hij vergeet te veel de lijfspreuk onzer Oranje's nevens het leger der belagers. Het Roomsche volk zij gerust, voor zoover het zich beangst maakte, dat de N, K. P. aan het aantal der Roomsche Staats partijers veel, ja zelfs iets zouden schaden. Evenwel is daarmede niets gezegd over de fatale werking der scheurmakerij. Ten zij deze krachtshand'having mogelijk een ander inzicht opene aan de verslagenen. Het kwaad is dan tot de kleinste afmetin gen teruggebracht; maar het kwaad is er, Onafwendbaar, de daad is gesteld, het vol dongen feit ligt als een historisch gebeu ren in ons midden waaraan zelfs de meest verpletterende nederlaag toch niet in staat is alle onheilvolle geyolgen te ontnemen voor de aanleggers dezer actie zelf, op de eerste plaats, maar ook voor ons, mannen en vrouwen van recht én orde, die het niet gewild hebben en thans met een dub bele verantwoordelijkheid beladen wor den. Zoo ernstig is het diepbetreurens- waardlg feit der N. K. P. verschijning In de politieke arena, dat wij onze getrou wen, de 400.000 mannen en 400.000 vrou wen toeroepen: Vrouwen, bidt, alsof geen werken hielpl Mannen, werkt, alsof geen bidden hielpl MR. BOMANS Tegen een zakelijke belasting op'het bedrijf. Door do Kamer vmi Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is aan den gemeenteraad een schrijven ge richt, waarin zij verzoekt, onverwijld te rug te komen op het eerder genomen be sluit tot heffing der zakelijke belasting op het bedrijf of althans de uitvoering van dat besluit op te schorten. Ter motiveering van het verzoek zegt het verslag: Het feit, dat de belasting geheven wordt naar het aantal arbeiders, waar door dus geen rekening wordt gehouden met de draagkracht van het bedrijf, leidt tot groote onbillijkheid. Ondernemingen, waar de productie hoofdzakelijk machinaal geschiedt, zullen in geringere mate bijdragen in deze be lasting, terwijl andere ondernemingen, waar weinig machinerieën en veel hand arbeiders zijn, zwaar beiast worden. Voor arbeiders, die op een dag meer don een patroon hebben, moet soms meermalen belasting betaald worden. In het aannemersbedrijf doet zich deze merkwaardigheid voor, dat de belasting geheven wordt van aannemers, die hier ter plaatse wonen, voor arbeiders, die in andere doelen des lands werkzaam zijn. Dit is in strijd met den opzet der wet, dat de belasting is: een tegemoetkoming aan de gemeente voor de lasten, die in de gemeente aanwezige bedrijven veroor zaken. Deze tijd van economische inzinking is allerminst geschikt om over te gaan tot de invoering der zakelijke belasting op het bedrijf, die overigens, ook afgesghei- op DONDERDAG 1 JUNI a.s. in de groote zaal van St. BAVO. Sprekers van Amsterdam. Toegang voor alle R.-K. Kiezers en Kiezeressen. den van den economischen toestand, prin cipieel onjuist is. Feitelijk maken, op slechts enkele uit zonderingen na, als gevolg van nog onaf gewerkte oude orders, alle bedrijven thans een allerhevigste crisis door. De productiekosten worden door de belas ting verhoogd. Tengevolge hiervan zal Je concurrentie zoowel met ondernemingen gevestigd in gemeenten, waar deze belas- ting niet wordt geheven, als met buiten- landsche ondernemingen, worden bemoei- lijkt. Om de productiekosten te verminderen, zal de ondernemer arbeiders, welke ©enigszins kunnen gemist worden, moeten ontslaan, waardoor de werkloosheid wordt vermeerderd en de gemeente, wat zij met de eene hand ontvangt, met de andere zal moeten teruggeven Het komt reeds nu veelvuldig voor dat aan- gepensiouueerclcn en andere ouderen van dagen, die met hun arbeid in een onderneming zich een bijverdien se verschaffen, de dienst wordt opgezegd omdat de onderneming niet de zakelijse belasting op bet bedrijf voor ben kan lc- talen. De handel en nijverheid voelen Je te rugwerkende kracht van de belastinghef fing in het bijzonder als ecu groote onbil lijkheid. Vele ondernemingen zijn dusdanig ge troffen door de malaise, dat het aantal arbeiders, dat zij thans in dienst hebben zeer veel geringer is, dan dat op 1 Januari 1921. Bovendien zijn de orders voor 1921 reeds lang uitgevoerd, zonder dat de on dernemer bij zijn prijsbepaling rekening kon houden met deze belasting. De gemaakte winst wordt verminderd of dame opgave voor de inkomstenbelasting onjuist blijkt te zijn. In veie gemeenten wordt deze belasting niet geheven over 1921 o.a. niet te Breda Eindhoven, Groningen, Delft, Schiedam, Maastricht,, Tilburg, Emmen, Enschedé, Gouda, den Helder en Leeuwarden en de meeste van deze gemeenten heffen ook niet over 1922. Reeds vele malen hebben ons klach ten bereikt over den éénmanswagen en veel tevredenheidbetuigers over 't systeem van den one-man-car zijn er niet. In tegendeel! Maar thans bereikt ons een klacht over het systeem van de tram VerwulftOverveen, welk systeem niet veel van dat van den one-man-car ver schilt. Op deze fijn toch betaalt men op het achterbalcon, waar men in moet stappen, aan den conducteur en eerst dan mag men den wagen binnen. Een inzender schrijft ons: Zondagmiddag om een uur of half 4 was het al een bijzonder fraaie ge schiedenis op het Verwulft. Er was juist een tram van Overveen aangekomen en dadelijk werd deze be legerd door passagiers, die naar Over veen moesten. Het waren er nog al wat. Iedereen wilde gauw instappen, maar jawel, daar kwam niets van in* Bif stukjes en beetjes moest het. ander3 kon de conduoteur ze niet van kaartjes voorzien. Het ging den slakkengang. Tot overmaat van ramp kregen nog twee personen ruzie, daar de een meende, dat de ander voor zijn beurt ging. De eene ruziemaker moest de tram weer uit en hot balcon werd gesloten. Maar toen de andero geholpen was, kon num mer twee weer instappen. Maar niet zoodra had deze de noodige kaartjes in bezit (het gezelschap bestond uit man, vrouw en zes kinderen), of hij stapte op ruziemaker nummer een af en het lieve leven begon. De conducteur en wagenbestuurder kwamen er bij te pas en ondertusschen vulde zich het achter balcon met passagiers. Toen de ruzie bijgelegd was, kwam de conducteur weer kaartjes verkoopen. De wagenvoerder wil de allen, ter betere contiole, de tram weer uithebben. Maar dat verkoos nie mand. Nu, allen kronen ten slótte 'n beurt, maar het duurde misschien wel een 20 minuten, alvorens de tram ver trok. Vlug verkeer, héP Maar als de tramdirectie nu zoo stijfhoofdig vast blijft houden aan systemen van one-man- mr en op de lijn Verwijlft-Overveen, laat ze zich dan op heele drukke dagen (waartoe elke Zondag met mooi weer behoort) wat toeschietelijker betoonen, en op die dagen ten minste die ver-, foeilüke systemen nan den kant setten* Ten slotte komt het de Kamer voor dat een zakelijke belasting op het bedrijf al zeer weinig past bij het streven van de gemeente Haarlem, om zich te ontwikke len tot industrie- en havenstad. Verschei dene gemeenten trachten hetzelfde doel te bereiken en zij zullen daarin beter sla gen, naarmate zij de vestiging van indu strieën en bedrijven aantrekkelijker we ten maken. Ook op dezen grdnd lijkt de Kamer deze belasting speciaal voor de ge meente Haarlem verwerpelijk. Het Comité van Actie dat tegen. Donderdag 18 Mei de vergaderinng in' „De Kroon" belegd heeft, bericht onsi dat het thans een adres heeft gericht aan den Raad der Gemeente Haar-, lem terzake de belasting op het Be drijf. Het verzocht den Raad drin gend de verordening, op de Zakelij ke Belasting op het Bedrijf in te trekken of althans tot een gunsiti- gev tijdstip uit te site lien, in het! Laatste geval met dien verstande, dat dan de bepaling betreffenide terug werkende kracht komt te vervallen. Bij het request is een toelichting gevoegd. Na hetgeen wij over deze kwestie reeds in ons blad mede deelden. bunnen wij volstaan met de vermelding der conclusie van de toe lichting: Resumeerende komen requestran- ten tot de navolgende conclusiën: Uitvoering van de heffing van de zakelijke belasting op het bedrijf is een onrechtvaardige en gevaarlijke verzwaring van de financieele las ten van handel en industrie. Zij is tegen de belangen der arbeiders, daar de werkloosheid zal vergrooten, de vakopleiding zal belemmeren en het oversverk zal bevorderen; tegen het algemeen belang aangezien de prijzen der producten met het bedrag de zer nieuwe onkosten zullen worden verhoogd. De gemeente hoopt uit deze belas ting ongeveer 150.000 gulden aan in komsten te trekken. Afgezien van de luttelheid van dit be drag op het totaal van de begrooting der gemeente Haarlem, wordt het verkregen uit een onrechtvaardige belasting-; de in dustrie wordt in haar strijd om het be staan, niet alleen tegen buitenlandsche, maar dan ook tegen geprotegeerde bin- nenlandsche concurrentie bemoeilijkt, de werkloosheidszorg wordt grooter, de in komsten uit de belasting zuilen binnen korten tijd te niet worden gedaan door de derving van gewone inkomsen uit in dustrieën die onder andere omstandighe den in Haarlem zouden zijn gevestigd ge worden. Om al deze redenen is deze be lasting tegen het gemeentebelang. Jhr. Mr, R. O. van Holthe tot Echten. In het Diaconessenhuis alhier is overle den Jhr. mr. R. O. van Holte tot Echten, oud-notaris en oud-lid der Provinciale Staten van Drente, oud 74 jaar. Verkeersverbetering. Het ging onder het viaduct bij het Ke naupark al lang niet goed. De Raad had dan ook gelden voor verbetering uigetrok- ken. Nu is men aan de kleine verbetering, die toch weer eenige duizenden zal kosten, begonnen. Geslaagd. Voor het ein-examen Ned. Ind. rechtel. dienst, gehouden te Leiden, is geslaagd de heer Mr. C. A. de Vries, alhier. Aaria-Vereeniging. De Zondag f.1. gehouden feestvergade- ring was zeer druk bezocht. De groote zaal van „St. Bavo", was geheel gevuld. 'Na opening door de presidente, hield de ZJEerw. Heer Pastoor Reynenberg een korte rede, over het doel der Vereeniging en spoorde de leden aan, geregeld de ver gadering bij te wonen, opdat het bestuür ook op hun medewerking zou kunnen re kenen. De vrouw in de drankbestrijding kan nog meer invloed ten goede uitoefe nen dan de man; zij kan verbetering bren gen in drinkdrang en tegen de drankge woonten in het huisgezin strijden en ook nuttig zijn op maatschappelijk gebied. Ook het tooneelstuk viel zeer in den smaak en deed de lachspieren trillen. Er werd zeer goed gespeeld. De rollen bleken in goede handen te zijn. De tooneelclub „Victoria", wist niet al leen haar goeden naam te handhaven, maar kon ook op mooie zangstemmen bogen. De presidente sloot de feestlijkc bijeen komst met dank te brengen aan den Zeer- Eerw Heer Pastoor Reynenberg voor de mooie rede, de dames-tooneelisten voor hun keurig spel en niet minder aan de dames v, d. Berg voor het muzikale ge deelte, dat zij op zich genomen hadden en allen die hebben medegewerkt om den aanwezigen zulk een genotvolle avond te bezorgen. In de pauze gaven zich eenige aanwezi gen als lid der Vereeniging op. M'n lessenaar ligt vol geuite wen schen en grieven van abonné's, zoodat ik waarlijk niet weet, hoe er spoedig doorheen te komen. Ik heb daarom be sloten de zeer uiteenloopende stof bij een te garen en tot een Damiaatje%- Kaleidoscoopje saam te voegen. Hier volgt de eerste klacht. Gevaarlijke Gracht De heer J. P. van Kessel vestigt de aandacht der re dactie op de gevaarlijke Bakenessergracht en schrijft ons: L»L Woensdag was ik getuige dat op verschillende tijden drie personen kennis maakten met het water van de Bakenessergracht en na informatie bleek mij dat dit riets geen bijzonders was. Bewoners van die gracht verklaarden mij dat dit zoowat alle dagen weer aan was.' Meest zijn 't fietsrijders wien dit over komt. Daarom^ben ik zoo vrij, bevoegde autoriteiten door middel van uw blad in overweging te geven de Bakenes sergracht net als den Kampersingel en Kampervest van een kant te laten be rijden, wat m(jn inziens, veel ongelukken zal voorkomen. U nogmaals dankzeggend voor de erle rda plaa'srui.n'e. De lastige trappen van ons Postjcan- toor. Een „Oude van dagen", die, nood gedwongen, van het postkantoor gebruik maakt om zijn ouderdomsrente te halen, beklaagt zich over de lastige trappen van ons nieuwe postkantoor. De treden zijn te hoog en de trap te steil. Oude en gebrekkige menschen hebben er de grootste moeite mede. Herhaaldelijk moe ten zij .geholpen worden. Daar dient wat op gevonden te worden, meent onze kla ger terecht. Ja, daar moet wat op worden gevonden: Maar wat? Een leuning aan de trap.; Dat ontsiert, zegt de bouwmeester wel licht. We gelooven het niet. De leuning kan worden aangebracht aan de zijkan ten, langs den muur. Dat is nog be ter dan in het midden. In naam 'der „oud# van dagen" aan de postautori- teiten dus het verzoek: brengt een leu ning aan langs de zijkanten van de postkantoortrappen, of geeft den gebrek- kigen een anderen, gelijkvloersen ingang tot het postkantoor. Maar het eerste i* wellicht gamakkelijker dan het tweede. Onze one-man-car. Een andere abonné beklaagt zich over den éénmanswagen en zijn klacht is in zooverre nieuw, dat zij tot nu toe niet gehoord is. Hij wil er juist de aandacht op vestigen, omdat z.i. die klacht met een kleinigheid te verhelpen is. Hij klaagt er dan over, dat hij een de zer dagen, toen hij gebruik maakte van den éénmanswagen gezien heeft dat deze van binnen zoo vreeselijk vuil is. De 'banken, aldus klager, waren met een dikke laag grijze stof be dekt en een ieder, die er op had plaats ge nomen, droeg er de sporen van mede op zijn kleeren. De opoffering om in den één wagen plaats te nemen, is dus nog niet genoeg, aldus klagers bittere ironie, door vuile kleeren moet men er aan herinnerd blijven, dat men er in gezeten heeft. Tot zoover is de klacht min of meer gemoedelijk, doch dan wordt zij veel ernstiger. Dat stoffige van den één-manswagen, zoo gaat zij namelijk voort, was nog niet het ergste, maar op de banken waren zelfs olievlekken. En wee hem of haar, die juist op zoo'n plek ging zitten. Zijn of haar kleeren waren bedorven. De vet tige olie drong dadelijk in de lichte ja ponnetjes en colberts. Waar komt die olie vandaan, vraagt in zender. Hij weet er geen antwoord op t« geven. Het stof zal naar binnen waaien, doordat de deur van het voorbalcon ge regeld open is. Maar de olie, die waait ei toch niet in? Inzender meent ten slotte, dat men noch van stof-, noch van olie-misère U lijden zon hebben, als er een conducteul op den wagen was. die dan toch geregeld een wakend oogje over intérieur houdt De sloot aan den Kloppersingel. Ten slotte klaagt nog een inzender over d« sloot aan den Kloppersingel nabij het bouwwerk van „Patrimonium." Die sloot, aldus inzender, wordt dooi Jan en alleman gedempt en met alles. Em mers vuil, asch, enz. worden er maar in geledigd. Kan dat niet anders worden, Kan die sloot niet officieel gedempt woi» den? Toedienen van het H. Vormsel. Zondag heeft Z. D. H. Mgr. A. Gallier in de kathedrale kerk „St. Bavo" het H. Vormsel toegediend aan 427 jongens en 408 meisjes, over de verschillende parochies als volgt ver deeld: St, Bavo 68 jongens en 47 meis jes,St. Joseph resp. 46 en 43, O. L'. Vr. Rozenkrans en Dominicus resp. 69 en 75, H. Antonius re3p. 56 en 61, H. Hart resp. 14 en 26, H.H. Elisa beth en Barbara resp. 73 en 58, H. Joannes de Dooper resp. 23 en 27, H. Liduina resp. 18 en 21 en van de pa- De directeur van Hout en Plantsoenen, Langs de woning van den directeur van Hout en Plantsoenen, den heer Bouwer, aan de Schotersingel is een dikke laag zand gestort. De heer Bouwer is de vorige week een ongeluk overkomen. De vorige' week Woensdag keerde hij per rijwiel van een inspectietocht huiswaarts. Onder de viaduct aan den Schotersingel kwam hij in aanrijding met een voetganger, waar door hij kwam te upllen en een lichte her senschudding bekwam. We kunnen echter gelukkig melden, dat de toestand van den heer Bouwer niet onrustbarend is. Het motorongeval op den Zeeweg. De toestand van het meisje, dat bij het motorongeval Zaterdagavond op den Zeeweg gewond werd en ter verpleging in het St. Elisabeth's Gasthuis is opge nomen is vooruitgaand. - Ondertrouwd: 30 Mei, J. Smit en J. C. M, E. Negrijn. Geboren: 28 Mei, z. van C. M. Verbeek- Kollaard. 29 Mei, z. van M. A. E, Dam mers-Spronk. d. van B. H. de Raaij Cohen. d. van E. Noort-v. Nes, d. van J. E. A, v. Dellen-Marees. 30 Mei, d. van W. Koelemeijer-v, d. Riet. Overleden: 24 Mei, W„ 8 mnd., z, v. M. v. d. Water, W. Heerenstraat. 28 Mei, H, v, d. Kaa-v. Scheepen, 81 j., Amster damschevaart. J. H. Franssen, 86 j., Westerstraat. H. Abelsma, 41 j„ Haze- paterslaan. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: H .Jas, Ged. Raamgracht 60, bril;—W. Houtkamp, Z. B. Spaarne 36, broche; W. v. Unnik, Tette- rodestrat 78, bal; Steffers, Zuiderstraat 24, geitje (kennel Fauna); W. Smeller, Kamperlaan 12, handschoen; H. Koster, Korte Poellaan 25, heerenhoed; H. Ter stal, Slachthuisstraat 113, hond; R. Robin, Jansweg 52, poes, (kennel Fauna); F. Stiphout, Hooimarkt 14, poes, (kennel Fauna); A. Duim, Soutmanstraat 34, man chetknoop; G. de Jong, Nieuwe Gracht 47, portemonnaie; M. Spier, Schneevoigtstr. 12, portemonnaie; W. Broekhuis, Emo- straat 9, ring; A. Terhorst, KI. Houtstraat 56, schoen; S. Veenstra, Voorzorgstraat 60, taschje; de Koning, Zomerkade 219, zaag. Terug te bekomen bijA. Q. Haze- voet, Santpoorterstraat 35, brocheB. Hoek, J. de Braaystraat 4, kinderpak je; J. Noe, Ged. Oudegracht 54, bro che; B. v. Wort,. Gen. Jouertstraat 17rd. zilverdraadH. Bakker', Gravinnesteeg 7, doosje kralen; F. Bijster, Lombard- steeg 3, flaoon; A. Klein de Groot, Voorhelmplein 4 zw. gym. schoen; H. E. Andrea, Kleverparkweg 73, honden halsband met penning- Kennel Fauna, Parklaan, zwart-witte kat, gebracht door 0. v. Buuren, Tetterodestraat 9, P. v. d. Ree, Gen. de la Reijstraat 19, mond orgel; P. J. Olieslagers, Oostvest 20, nik kel potlood; B. Hendriks, Bakkerstraat 39, kinderportemonnaieO. Broertjes, Eikenstraat 12, Schoten, zwarte porte monnaie; A. v. Hoven, Olycanstraat 50, portenlonnaieG. J. d. Aar bpaarn- wouderstraat 91 boven, postduif; J. v. d. Vliet, Romolenstraat 1, kinderreticule SP Barometerstand 772. Achtera# OPGAVE VAN: v. Rijswijk, J. de Breukstraat, tennis schoen; M. Puts, Antoniestraat 33 rood sandalen; J. Schutte, Kamperstraat 34, huissleutel; H. v. d. Rest, Westergrachti 67, schooltasch; N. Voogel, Leidscheplein 50, gummi schoentje; Politiebureau Sm8- destraat, blauw werkpak- E. de Bruin, Kruis toch tstraat 40, zwemb" #ok en hand doek; L. Schreur, Esschilderstraat 15, zakmesje. rochiekerk Je Heemstede resp. Sfi en 50. q 0. Nolet, Soutmanstö»At_ 10. hpissieutel UITVOER VAN BOTER EN KAAS. Met ingang van 1 Juni kan uitvoer van boter en kaas, welke an de daarvoor ge stelde eischen voldoen, langs alle grenskan- toren der invoerrechten geschieden, ker. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMI LIE NAAR NOORWEGEN. De Batavier V is Maandagmiddag 12 uur in Bergen aangekomen. MENGELBERG'S TERUGKOMST. Willem Mengelberg wordt, na zijn Amerikaansche tournee, 31 Mei met de „Rijndam" van de „Holland-Amerika- Lijn" te Rotterdam verwacht. Na een kort verblijf te Amsterdam, vertrekt hij naar Zwitserland. MGR. DR. JAN SMIT. Naar het ,,Overijs. Dagbl." verneemt, vertrekt Mgr. Dr. Jan Smit heden Dinsdag naar Rome, ter bijwoning van het Missiecongres om zich voor te stel len aan Z. H. Paus Pius XI en tege lijk inlichtingen in te winnen bij de Propaganda en diens prefect, Kardinaal van Rossum. Mgr. Smit z4l slechts zeer kort te Rome verblijven, en hoopt Zaterdag weder te keeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1