BUITENLAND. BINNENLAND Tweede Blad - 31 Mel 1922 Van het Vaticaan. ELCK WAT WILS. Het Eucharistisch Congres. geëindigd, waarbij de Paus zich liet dragen lot aan den ingangspoort der St. Pieterskerk en in een schrijven Van dank aan den Kardinaal-Vicaris het Eucharistisch Congres tot de schitterendste gebeurtenissen onder hot Christelijk Rome rekende. Aan de viaggen-processie door de straten van Rome namen ook een katholieke minister en een onder staatssecretaris deel. ESN CONCORDAAT MET LETLAND De staats-secretaris van den Hei ligen Stoel en de minister-presfident van Letland hebben gisterenochtend h«t tusschen den Heiligen Stoel en Lolland gesloten concordaat onder- teekend, aldus seint men ons uit Pu >me. 31 MEI. De overeenkomst-Collins-de Valera. Volgens verschillende bladen zou den de juridische raadslieden der Kroon van meening zijn, dat de over eenkomst gesloten tusschen Collins en De Valera onvereenigbaar is met het Engelsch-lersch verdrag. Weet gc dat het niet noodig is koperen kranen dagelijks te poetsen, wrijf zc dagelijks af met een d/oekje gedrenkt in slaolie (heel weinig slaolie gebruiken). Hiermede be handeld is ééns per week poetste* voldoende. Weet ge dat ge alvorens uw naaimachine te oliën de gaatjes van stof moet reinigen ©lie dikwijls maar Ter conrerentie van ae Hritsche en Iersche onderteekenaars van het vw- drag ontstond een toestand, die veel geleek op een impasse, waardoor wordt verklaard hoe het komt dat Churchill zijn aangekondigde mede- deeling in het lagerhuis over het onderwerp uitstelde. De toestand is ongetwijfeld ernstig. Het struikelblok is, dat de te Du blin gesloten overeenkomst voorziet in verkiezingen, welke zoowel het Zuiden als het Noorden omvatten, hetgeen gelijkstaat met de verkie zing van een nieuwe j,Dail," welke strijdig is met het parlement voor Zuid-lerland, voorgeschreven in het Engelsch-Iersche vrdrag. DUITSCHLAND EN DE SOVJET REPUBLIEKEN. Naar een nieuwsbureau verneemt, heeft de Duitsche regeering onder handelingen aangeknoopt met ver tegenwoordigers der sovjet-regeering van de Oekrajine en der overige sov jetrepublieken, ten einde ook met deze sovjet-republieken dergelijke ver dragen als dat van Rapallo te slui ten. De besprekingen worden te Ber lijn gevoerd. Van Russische zijde is Litvinof, die zich sedert eenigen tijd te Berlijn bevindt, als gevolmach tigde aangewezen. FRANKRIJK EN TSJECHO-SLO- WAKIJE. Het W. B. meldt uit Praag, dat in den loop van het debat over de toe lichtingen, door den premier gegeven aangaande Genua, de afgevaardigde van de soc. arbeiderspartij Nirsch verklaarde, dat volgens berichten uit betrouwbare bron de premier met Frankrijk een geheim verdrag zou hebben gesloten, waarbij hij zich verplicht in geval van een militair conflict 500,000 man tegen Duitsch land in het veld te brengen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De „Times"-correspondent meldt uit Tientsiu d.d. 29 Mei: Woe-pei-foe heeft in allerijl troepen gezonden naar Kwan-chow, dat Tsjang-tso-lin dezer dagen ontruimde. Tsjang-tso-lin heeft groote versterkingen gezonden naar Tsjang-li, waar een slag aanstaande schijnt, tenzij de Mandsjoerijnen weer terugtrekken. Het leger van Soen-yat-sen heeft Ta-yuling ingenomen. Deze positie beschouwt men als de belangrijkste vesting in Kiang-si. Veertig kanon nen en groote hoeveelheden munitie zijn Soen-yat-sen in handen gevallen. Een officieel bericht zegt, dat het leger thans den vijand achtervolgt en spoedig Kwanchow zal aanvallen. Uit Peking wordt gemeld Terwijl de politici vergeefs beproeven Woe- pei-foe in politieke intriges te verwik kelen, zet deze na een beweging tot herbijeenroeping van het oude parle ment gelanceerd te hebben, zijn mili taire actie voort. Drie colonnes uit Chih-li convergeeren tegen Tsjang- tso-lin, de eerste in de richting van Chinchow, de tweede in de richting van Tsjang-li, de derde frontaal langs den spoorweg De laatste koos met talrijke kanonnen stelling oostelijk van de Loeanrivier. Tsjang nam Zon dag zijn vooruitgeschoven cavalerie terug en zond vijfduizend man in fanterie met kanonnen naar Tsjang-li, tienduizend man op de been houdend tusschen Lioe-show-ying en Tsjang- li, alsmede tienduizend man te Shan- hai-kuan, hetgeen een aanwijzing is dat een groote macht naar Chin-chow is teruggezonden. Naar verluidt zijn de Fengtieners niet genegen te vech ten, maar zij zullen of spoedig moeten vechten, of vluchten. Woe-pei-foe's vrienden opereeren in de zone van den Chineeschen ooste lijken spoorweg. GEM. BUITENL BERICHTEN. Een verduistering van 600.000 francs aan effecten. Een paar maanden geleden werd ten nadeele van een wisselagent te Parijs voor een waarde van 600.000 francs aan effecten vermist. De schul dige bleek een bediende van den be nadeelde te zijn, die op raad van een weinig, 't is beter dan van tijd tot tijd heel veel Weet ge dat ge geroest staal spoedig blank kunt krijgen, wanneer men het eenigen lijd in petroleum legt. Wrijf daarna met een kurk af. Helpt het niet, dan nog eens doen. Weet ge dat ge zachte borstelharen weer stijf kunt maken, door den bor stel te drenken in een sterke oplossing van aluin in water. Na het drogen, wanneer het niet stijf genoeg is, nog eens herhalen. Weet ge dat ge gipsbeclden kunt schoon maken met benzine of, met amo- niak opgelost in water, zc wor den dan weer als nieuw. Weet gc. dat ge wagensmeervlekken uit kleeduigstukken kunt verwijderen door de vlek te wrijven met een wollen lapje gedrenkt in benziue of naphta, daarna de vlek be dekken met een papje van mag- nesea en watier en als dit geheel droog is. de magnesia afborste len. DAT WAS EEN REDEN „Sobriëtas" vertelt: In de zomerdagen gaan velen Lande naars piknikken op Hampstead Heath, vooral op den Maandag van „BankHoli- day". Wie aan die prot niet mee wilden doen collega naa gehandeld en er met de zen van dooi was gegaan. De politie volgde het spoor van het tweetal te Marseille, Konstantinopel en Athene, waar men den bediende van den wis selagent aantrof met zijn vrouw hij had in de omstreken der Griek- sche hoofdstad een mooie villa ge kocht. Men hield den verdachte eenige dagen in het oog en toen hij een der tigtal vrienden had uitgenoodigd tot een feest in oud-Grieksch costuum, zorgden de beide politiebeambten, die hem op het spoor waren, ook van de partij te zijn. Den volgenden dag maakter zij zich bekend en arre steerder hem. In de brandkast werd nog een bedrag van 100.000 francs gevonden. De aangehoudene ver klaarde in den kelder van zijn ouders te Issy nog 120.000 francs verborgen te hebben en dit bedrag werd er ook werkelijk gevonden. Man en vrouw zitten thans te Athene gevangen naar den tweeie, die zich vermoedelijk te KonstanGnopel verborgen houdt, wordt nog gezocht. Een inbreker, die In de gevange nis van Parkhurst op het eiland Wight zijn straf onderging,eei. zekere Arthur Conny, had, zooals men zich herin nert, kans gezien te ontsnappen door een gat te maken in den muur van zijn cel, na de kalk met een breinaald of iets dergelijks verwijderd te heb ben. Om zijn ontsnapping niet dade lijk te doen opmerken, had hij de stee- nen uit het gemaakte gat zoo in zijn bed gelegd, dat het den schijn had alsof er nog iemand in lag. Deze uitbreker is er in geslaagd, om zich elf dagen voor zijn vervolgers schuiljte houden. Eerst Zaterdagavond heeft de politie weer de hand op hem weten te leggen en wel op een vliering van een ledig huis te Ryde. Overdag zwierf Conny klaarblijkelijk in de bosschen rond, doch gedurende den nacht zocht hij een of ander ledig huis op om er te slapen. De politie had stel selmatig dejledige huizen doorzocht en ook meerdere malen reeds het huis, waar zij Conny ten slotte aantrof. Conny bood geen tegenstand. Hij was met alle mogelijke, van diefstal afkomstige kleedingstukken gekleed en in het bezit van een groote hoeveel heid levensmiddelen. Hij bleek in vervuilden staat te verkeeren. De bevolking van White, die al dien tijd in groote ongerustheid ver keerde is thans weer bedaard. Maandag is in Engeland een be langrijke verlaging van de postta- rieven ingetreden. De vroegere ta rieven waren hevig veroordeeld als een ernstige belemmering van den han del. Het postverkeer nu nam Maandag in verschillende kantoren van tien tot honderdvijftig procent toe. De autoriteiten schatten de gemiddelde vermeerdering van het verkeer op zeventig procent. Uit Cairo wordt aan de „Times" geseind, dat de prins van Wales de uitnoodiging om een bezoek te bren gen aan Egypte heeft aangenomen en den lOen Juni een bezoek zal bren gen aan Cairo. Uit Washington wordt aan de „Chicago Tribune" gemeld, dat op het oogenblik, dat president Harding zijn vertrouwen uitspreekt in de kracht van president Obregon tot het hand haven van orde en wet in Mexico, geruchten gaan van een nieuwe re volutie onder aanvoering van gene raal Felix Diaz. De Amerikaansche generaal Harbord heeft na een inspectiereis door de Amerikaansche bezettings zone verklaard, dat, toen hij Was hington verliet, alle maatregelen wa ren voorbereid voor het vervoer van alle officieren en troepen van het Amerikaansche bezettingsleger vóór 1 Juli. Er zal na dien datum slechts een kleine afdeeling achterblijven voor de opruiming der legervoorraden, die achterblijven, enz. Te Bordeaux zijn Zondag de ge bouwen van een meelfabriek door brand vernield. De schade wordt op 20 millioen francs geschat. TEGEN ROME. BINNENLANDSCH NIEUWS, Onze correspondent te Rome be-t richt: In de algetneene zitting gehouden in de Basiliek van de Twaalf Apos telen die geheel gevuld was met con* gressisten, spraken Mgr. Keppler, Bis schop van Rottenburg, Minister Car-t ton de Wiart', Mgr. Cazzani, Bisschop van Cremona, en Ado Jozef Gabilan,! de laatste in het Spaansch. Het al- gemèene onderwerp was de vreed zame heerschappij en het koning* schap van de H. Eucharistie over de wereld. De redevoering van Carton de Wuart ,met echte redenaarskunst uitgesproken en die van den Bisschop maakten diepen indruk, misschien ook daar ze de ©enigste waren die door het talrijk Italiaansch en Fransch publiek goed werden ver* staan. In den nacht van 26 op 27 Mei werd er, in tegenwoordigheid van den H. Vader, aanbidding van het Al lerheiligste gehouden in Sint Pieter. De Basiliek was alleen voor mannen toegankelijk. Twee Kardinalen, zeer talrijke Bisschoppen, een zeer groot getal geestelijken woonden de plech tigheden bij. Duizenden mannen, joUg en oud. studenten en werklieden, ver* drongen zich om de Confessio, waar op het Pauselijk altaar het Allerhei ligste werd uitgesteld toen de H. Vader om 11 uur in de Basiliek kwam. Er werd gebeden, gezongen, gepredikt de H. Eucharistie ter eere: en om middernacht bagon de Faus de H. Mis te lezen. De II Vader deel* de eigenhandig zeer talrijke H. Com muniën uit. terwijl twaalf Prelaten nan de verdere aanwezigen de H. Communie gaven. De Basiliek bood een prachtig schouwspel met de groote electrische verlichting, met de honderden waskaarsen rondom het Allerheiligste, met de talrijke Bis* schoppen in 't paars en de priesters 'net wit koorkleed'. De edelwacht des Pausen was rondom het altaar ge schaard en stond gedurende geheel de aanbidding onbewegelijk met ge* trokken sabel, de lijfwacht vormend om den bididenden Paus. In de Basi liek werd de orde gehandhaafd dooi de Pauselijke lijfwachten, de Zwitsers en Pauselijke gendarmen, terwijl de leden van den kring van den H. Pe trus het naderen tot de H. Tafel re gelden. Met de plechtige Pausmis.' de processie der Katakomben zal deze plechtigheid wel den grootsten Indruk maken op de cougresslisten. De sluiting- Nader seint men ons heden och tend: In Rome is het Eucharistisch Con gres met een luisterrijke plechtigheid Ofschoon de tekst zelf van het Duitsche antwoord op het oogenblik nog niet be kend is aldus seinde gister de Parijsche correspondent van het „Hbld.", naar wordt medegedeeld, omdat de vertaling onvol doende was en het stuk dus nog eens op nieuw in het Fransch en Engelsch moest jftOOKEN OP VERGADERINGEN. In een anti-revolutionnair orgaan, het „Friesch Dagblad" worden door een vas ten medewerker de navolgende opmer kingen gemaakt, die ook voor andere partijen, dan de anti-revolutionnaire, Kaarde hebben: Dames op de Kiesvoreeniging? Daa'over wil ik het in deze rubriek niet nebben; ik constateer alleen het feit, dèt ze hier en ginds zijn; dilt ze in propagandaclubs worden toegelaten; dat we tenslotte op politieke vergade ringen de aanwezigheid der dames blij ken op prijs te stellen. Maar nu, mannen! één vmag: Wanneer zult ge nu eindelijk eens lee- ron om op vergaderingen, waar ook da mes zijn, uw pijp in den zak en uw sigaar uit den mond te houden? Voor vele vrouwen, om nu van onder scheidene mannen maar te zwijgen, is die blauwe rookwalm in onze meestal slecht geventileerde vergaderlokalen, een- voulig een pliiag. Voor velen zelfs onhoudbaar Om den rook kómen ze niet... Het is dan toch een allereerst begin van het abc der beleefdheid, dat de mannen, dat met name ook christen-man nen als ik dan dit grooto woord voor zoo betrekkelijk nietige zaak moet ge bruiken weten te heersclien over hun vle^'ch. als dit om 't genot vraagt van worden vertaald, Is toch* op grond van of- ficieuse uitlatingen uit kringen der com- misie van herstel de stemming hier goed, omdat men den indruk heeft, dat de en kele verschilpunten, die nog bestaan, ge makkelijk kunnen worden uit den weg ge ruimd, zoodat de moeilijke klip van 31 Mei zonder ongelukken kan worden omzeild. Wel wordt hier en daar de overtuiging uit gesproken, dat die kwestie van de slechte vertaling maar een smoesje is, dat men te Berlijn nog enkele concessies heeft ge vraagd en dat men met de publicatie wacht tot daarop een bevredigend ant woord is gekomen, maar men verwacht dan toch algemeen overeenstemming, waar door de vraag, of Frankrijk al dan niet al leen de Ruhr bezetten mag, alle praktische beteekenis verliest. Hier (t Parijs) wordt omtrent het Duit sche antwoord gezegd, dat het de commis sie van herstel op voldoende wijze het recht van controle toekent op de Duitsche financiën, zonder dat dit een inmenging in Duitsche administratie meebrengt. Op het punt der inflatie worden de eisclien van de commissie van herstel aanvaard, terwijl een programma wordt toegezegd, wardoor de kapitaalvlucht naar het buitenland kan worden gecontroleerd. Er is dus een algemeene stemming van ontspanning. Alleen de „Echo National" is ontevreden, omdat nu eenmaal Tardieu nooit iets zal kunnen goedvinden zoolang Poincaré en niet hij premier is. Daarom publiceert het blad een pessimistisch ar tikel om te waarschuwen dat het 't plan van de Duitschers is, het grootste deel van de te sluiten leening zelf in te pikken en weinig of niets voor de schadevergoe dingen te bestemmen. De „Action Frangaise" vertelt, dat Vis sering niet vreemd zou zijn aan de aan vaarding door Duitschland van de gestelde voorwaarden. Hij zou te Berlijn hebben be toogd dat het noodzakelijk was de voor- loopige afspraken van Hermes te homolo- geeren. De hier vergaderde bankiers zijn van oordeel, dat de condities der commissie van herstel principes van gezond finan cieel beheer inhouden, waaraan voldaan moet worden, eer er sprake kan zijn van eenige internationale leening. „L'Oeuvre" geeft uiting aan het pessi misme omtrent de mogelijkheid van een internationale leening, dat enkele dagen geleden in Fransche financieele en parle mentaire kringen bestond, Het schijnt echter dat men dit stadium alweer voorbij is en dat de conferentie van bankiers vol strekt niet zoo weinig hoopvol is als „L'Oeuvre" het doet voorkomen, al is het duidelijk, dat een zoo omvangrijk plan niet in een vloek en een zucht kan worden uitgewerkt. Het is echter zeer moeilijk, iets te weten te komen, want de bankiers zwij gen hardnekkig en ontvangen niemand. Intusschen is de tekst verschenen; men zie onder de telegrammen. DE INTERNATIONALE LEENING. In een draadloos N. T. A.-bericht uit Londen wordt er o.a. op gewezen, dat in wel ingelichte financieele kringen ge vreesd wordt, dat geen werkelijk groote leening voor Dutschland zal kunnen wor den opgenomen. Wie daarvan teveel ver wacht, zou teleurgesteld worden. Volgens de „Daily News" is de vermin dering van de oorlogsvergoeding tot een bedrag, die het voor beleggers nog een gezonde onderneming zou maken om hun geld in een leening te steken, te Genua officieus door de financiers besproken. DE DUITSCHE PERS OVER DE REDE VAN DEN RIJKSKANSELIER. Natuurlijk houdt de geheele Berlijnsche pers zich utvoerig met de rede van den rijkskanselier bezig. Het „Berl. Tagebl." geeft in een kolommen-lange bespreking ten slotte toe, dat „Wirth te reMiter tijd gezwegen heeft" en dat Wirth's rede slechts een voorspel was. Algemeen is de bevrediging van de coalitiepers, dat de kanselier door den inhoud van zijn rede de oppositie den mond heeft gesnoerd- Men constateert aan deze zijde met vol doening, dat het verdrag van Rapallo over het algemeen geen moeilijkheden schijnt op te leveren. De sociaal-democra ten vinden de rede van den kanselier „kort, begrijpelijk en krachtig." Vol lof is natuurlijk het orgaan van den rijks kanselier, de „Germania." Volkomen zon der belangstelling toont zich de onafhan kelijke „Freiheit." Tamelijk tevreden is de pers van de Duitsche Volkspartij, en het Berlijnsche Stinnnes-orgaan, de „D. Allg. Ztg." is van meening, dat de rede door haar zakelijkheid een goeden indruk heeft gemaakt. Ook de Duitsch-nationale „Tag" is over het algemeen tamelijk inge nomen met de rede van den kanselier- maar wil zich door de handigheid van Wirth niet laten overbluffen en ziet juist in de pogingen van den kanselier om met het nicotaansche kruid 't Uitstel duurt immers maar kort. Op weg naar huis al, kunt ge uw scha beginnen in te halen. En als ik dan lees, hoe nog op de laatste Deputatenvergadering sommigen slechts „ha herhaald vermaan" hun roo- kertje uit den mond legden; hoe men op kleine vergaderingen, waar de tegen- woordigheid van dames werd op prijs gesteld, den rook „.snijden" kon. Dan moet niemand zeggen, dat ik „kanker". Omdat ik in dit epistel meermalen 't zelfde zeg, maar dan most men eer lijk erkennen, dat dit Carthago Nicotina moet verdelgd worden. Al gun ik waar 't pits geeft, èlk z'n vreugd Op katholieke vergaderingen is het dikwijls niet anders dan hierboven bo- schreven wordt. Kan daarin nu geen verandering ko men? Het oprichten van afzonderlijke kies- vereenigingen voor vrouwen verdient al lerminst aanbeveling. Eu in 't algemeen is er alles voor te zeggen, dat nu man nen en vrouwen als kiesgerechtigden de zelfde zaak en dezelfde partij hebben te dienen, zij ook te zamen vergaderen. Maar dan is het tooh ook een billijk ver langen, dat men aan de helft onaer kiesgerechtigden (en zeker niet de klein ste helft) dat gezamenlijk vergaderen niet te zeer bemoeilijkt door een voor velen ondragelijko atmosfeer van rook en smook. voorbijgaan ran de resultaten ran zijn' vervullings-politiek tot de orde van den dag over te gaan, een aanleiding voor de partijen van rechts om met de rijksregee- ring een ernstig woordje te spreken. De overige Duitsch-nationale bladen vinden slechts woorden van kritiek voor de rede van den kanselier. De „T8gl. Rundschau" noemt Wirth den moeden koning, en zijn rede „mat grijs, nietszeggend, bescha mend en slecht uitgewerkt." De „D. Tageztg." vraagt: „Was dat al les?" en betreurt in de eerste plaats, dat de kanselier met geen woord over de kwestie der schadevergoeding gesproken heeft; zij laakt in scherpe bewoordingen Wirth's dank aan de Engelsche en Itali- aansche staatslieden voor hun verdien sten ten aanzien van Genua. De monar chistisch-reactionaire „Kreuzztg." spreekt van de opvoering van een politieke klucht door den rijkskanselier, in plaats van het aangekondigde groote drama. DE SCHEIDING VAN OPPER-SILEZIE. De Duitsche Rijksdag hield gisteren een buitengewone -zitting ter bespreking van de te Geneve gesloten Duitsch-Poolsche overeenkomst over Opper-Silezië. Van het rijksdaggebouw woed de vlag halfstoks. In de zittingzaal was tegenover de plaats van den president een groote banier aan gebracht in de Silezische kleuren en met den Silezischen adelaar en behangen met rouwfloers. Als rapporteur trad op de heer Hoetsch, die den Duitschen onderhandelaars dank bracht en er op wees, dat zij voor de Duitsche minderheden in de Poolsche ge bieden alles hadden gedaan om hun rech ten te waarborgen en hun verblijf in het nieuwe Polen mogelijk te maken. Het is, zeide spr., gewenscht dat de Duitschers in hun woonplaatsen blijven (Toej.) Spr. richtte hartelijke afscheidswoor den aan de van Duitschland losgescheur de bevolking, waarmee Duitschland steeds geestelijk zal verbonden blijven. De com missie van buitenlandsche zaken, aldus de rapporteur, stelde voor het door „ons in Genève in den Rijksraad uitgesproken rechtsprotest tegen de verscheuring van Opper-Silezië te herhalen." (Toej.) Daarna kwam rijkscommissaris Schef- fer aan het woord, die betwijfelde of het verdrag wel door juridische geneesmidde len de bloedende wonde kon heelen die Duitschland is toegebracht. Ook twijfelde hij of de voortduur van een gezond eco nomisch leven in de losgescheurde gebie den mogelijk is. Hij verklaarde verder nog dat onrecht geen recht mag worden en dat de krasse gewelddaad niet mocht worden vergeten. (Lievendigie toejuichin gen). ORITIEK OP DE ENGELSOHE BUITENLANDSOHE POLITIEK. Lord Derby, aan een banket der Con- stitutioneele Olub een toast beantwoor dend, verklaarde, dat hij zich niet kon vereenigen met de tegenwoordige bui- tenlandsche politiek van Brittannië. Hij verzette zich tegen de gedachte dat Frankrijk de conferentie van Genua had getorpedeerd. Het was volgens hem Rus land, die haar had getorpedeerd. Spre kende over de betrekkingen tusschen En geland en Frankrijk, verklaarde Derby dat er van een werkelijke vriendschap geen sprake kon zijn, indien er achter docht bestond. Het was volgens hemnoo- dig, dat Lloyd George openhartig sprak. Men beschuldigt Frankrijk, aldus ging de spreker voort, van militarisme, maar het leeft onder de herinnering van twee invallen en het wenscht zich na de over winning niet aan een derde maal bloot te stellen. Het is niet waar, dat Frank rijk het voorstel van een verbond met Engeland heeft afgewezenhet heeft een voudig gevraagd, het een weJerzijds bin dend verdrag zou zijn. Het is noodig, aldus eindigde Derby, dat Groot-Brit- tannië,. Frankrijk helpt bij het vinden van de middelen om Duitschland te dwingen te betalen en wanneer Groot- Britannië verklaarde, dat men Duitsch land zou ddwingen te betalen, dat men zijn zakken zou onderzoeken, bedreigde het niet alleen het „R-eich", maar kwam het eveneens zijn plechtige verbintenis tegenover Frankrijk na. DE IERSCHE KWESTIE. BIJ DEN BRILLENMAN. „Ik wou graag een bril hebben". Als 't u blieft; bent u bijziend oi ziet u alleen ver ai? Wat? Of u den bril voor dichtbij ol voor veraf te kijken moet gebruiken? „Neen, om doorheen te kijken!" waren twee jonge getrouwde menschen, die voor het politie-bureau van High- gate stonden. De juffrouw had een ferm blauw oog; de man had óók klappen gekregen, maar probeerde de kleine echtelijke oneenig- heid uit de wereld te maken. Er ont spon zich, tot vermaak en leering van de omstanders, de volgende dialoog: Vrouw: „Dat zal ik je anders leeren. Geslagen heb je me, niet? Man: „Kom, ga nou mee; het is Bank- Holiday". Urouw: „Dezen keer ben je er bij!" Man: „Ik zal met je naar Hampstead gaan". „Vrouw: „Dat zal je niet." Man: „Ik zal wat met met je op een bus gaan rondrijden." Vrouw: ,Komt i «ets van." Hierop fluisterde een "vriend den man iets in het oor. Man: „Ik zal wat l'.ar voor je beta len". Vrouw: „Hoeveel?" Man: „Zooveel als je op kaa." Waarna het paartje gearmd verder ging- UIT DE SjIIOOL. 't Is gebeurd o*> een dor openbare lagere scholen in J.iHrg. Onderwijzer rs ia de klas Oezig met het behandelen van woorden met „on" in de beteekenis van siecht, zooals on deugd, on-menscb, enz. Kinderen moeten andere voorbeelden aanhalen. Eén niet do snuggersten De „Hervormde Gereformeerde politiek product van don jongeten tttri ea die* ook optrvdead niet oen candiJalen- lijst wil geen kerkelijke pailj) ejjn. Moor predikanten hebben er het hoog ste woord en de actie der pat tij S**' roef- al tegen Rome. Dit it b«t eigenaardige van soortgelijke partijen of partijtjes, dst rij geen kerkelijk cachet willen disgen. dat ztj tiet anli-pa- pisme af wij ten, maar dat hnnue woord en penvoerders het toch altijd co bijna uitsluitend over de Kerk nebben cn, meer nog. tegen de Kerk, de Katholieke wel tc verstaan. De Hervormde Gereformeerde partij welke naain inderdaad lutndig gekozen isl slaat op dit punt misschien wel het record. Zij hield j.l. Zaterdag te Utrecht een ver gadering. waarin ds. Woudstra presideer de en os. Gravemeyer het woord voerde. Wij zijn geen kerkelijke partij, verzeker de eerstgenoemde, en de heer Gravemeyer weersprak het nick Hij weidde uit over de geschiedenis van koning Jeroboam, om daarna te komen tot onze verlossing van de Spaansche inquisi tie, zooals hij zich uitdrukte, en van de Fransche overheersching. Maar dit alles was blijkbaar slechts als aanloop en inleiding bedoeld. Want in het verslag dat het „Utrecht- sche Dagblad" van deze verheffende ver gadering geeft, lezen wij o.m. dit: „Vervolgens behandelt spreker de mee- ning, zooals die veelal gehoord wordt, dat Rome het Nederlandsche volk gevrijwaard heeft voor de revolutie, waarbij hij cr den nadruk op legt, dat de Roomsch-Katholie ke Kerk hier van buiten af is ingevoerd. De Roomsche Kerk kent geen vaderland; de Roomsche Kerk is internationaal. Door vele eeuwen heen heeft de Kerk van Rome zich uitgebreid en breidt zich nog steeds uit. Het is zelfs zoover gekomen, dat men op een te Arnhem gehouden vergadering over de Roomsche Kerk sprak als de va- derlandsche Kerk van Nederland. Nog altijd wendt de Katholieke Kerk alle po gingen aan om zich uit tebreiden en haar macht te vergrooten. Zij heeft verzocht da grondwet te wijzigen in dier voege, dat het processie-verbod zou worden opgeheven. Op een vergadering te Den Bosch werd eens gezegd: wij worden vanuit Rome ge leid en die leiding is goed. En daar moe ten wij tegen opkomen. Het gaat er, als wij niet waken, naar toe, dat wij van buitenaf geregeerd zullen worden en dat vreemde lingen ons de wetten zullen voorschrijven. Het is onze plicht echter daarvoor te wa ken en te zorgen dat zulks niet gebeurt Het zou er anders vf>n komen, dat d« mensch gekroond wordt en God ont troond. Langdurig stond spreker stil bij het feit zegt het verslag verder dat de Roomsch-Katholieke Kerk de uitspraak van den onfeilbaren Paus stelt boven God's Woord. Zooietts noemt men een feitl Maar deze spreker stond voor niets i zijn fulmineeren tegen de Katholieke Kerk. De leer van de Roomsch-Katholieke Kerk is de verloochening van Christus, riep hij uit Rome noemt zich de Kerk van de we reld. De wereld gaat in de Roomsche Kerk boven alles.... Dit is alles komende van die zijde niet nieuw. Men heeft dergelijke ongerijmdheden reeds tallooze maden gehoord. En in verkiezingstijden werden ze dan gewoonlijk nog wat aangedikt. Ze kunnen ons niet deren en ze zul len ons niet deren. Men haalt er de schouders voor op. Maar toch vraagt men zich bij het leze* van zulke wilde aanvallen en uitvallen te gen de Kerk weer af, hoe het mogelijk is, dat ontwikkelde menschen op die wijze over Haar durven spreken. 't Is waar, zij weten doorgaans van de katholieke leer en van het katholiek ge loof weinig of niets. Maar ook voor hen staat toch de gele genheid open er meer van te weten en hun bedroevend gemis aan kennis aan te vullen. Dat zij die gelegenheid ongebruikt en onbenut laten is eigenlijk het ergste van alles. STAATSSECRETARIS BERGMANÏ NAAR DEN HAAG. Een Nederlandsch voorschot aan Duitschland? Aan de „Tel." wrodt uit Berlijn gemeld, dat staatssecretaris Bergmann Zaterdag uit Parijs naar Den Haag vertrokken is. steekt den vinger op en zeo4 triom fantelijk: On-derwijzer, mijnheer. KINDERMOND. Moeder: Hè, die Marietje huilt de» heelen dag. Ik begrijp niet, waar het kind al die tranen vandaan haalt. Jantje: Moetje, zo zal toch geen wa terhoofd hebben EEN VREEMDE KAPEL. Uit het Duitsch vertaald: Op dt plaats waar hij als marte'sar voor zrin idealen viel, vlak bij den boom, onder welks takken hij den laatsten adem uit blies, zal een zoenkapol worden ge bouwd. IN DEN GEMEENTERAAD. Dorpsburgemeester: Ik stel voor on de schoolgeldheffing te regelen volgent drie klassen. Eer 0.30, tweede klasse f 0.40, derde klasse f 0.50 per kind. Een der raadsleden: Ma 'k ook is wat zegge. Mijn zeun zit in de vierde klas. Wat zal die motte betalen? HUT '^WTttwnK Truu9 cn Mietje staan voor'n juwc lierswinkel Tru"s: „Ik heul m'n vrijer iets ge vraagd voor m'n ooron, m'n armen en m'n hals!" Mietje: „En wat hét-ie jo gegeven?" Truus: ,.'n Ik** met zoop!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5