BINNENLAND. EEN TYRAN Mr. Dr. KOOLEN. BINMENLANDSCH NIEUWS, band hiermede zullen de conducteurs te LANDBOUW EN VISSGNERIJ. AARDAPPELDAG. In navolging van hetgeen in Duitsch- land reeds eenige jaren met groot suc ces geschiedt, heeft het Centraal Co mité inzake keuring van gewassen besloten op 20 en 21 Juni a.s. te Wa- geningen een z.g.n. aardappeldag te orgamseeren, waarop door verschil lende deskundigen voordrachten in verband met de aardappelencultuur zullen worden gehouden. Het doel van dezen aardappeldag is zooveel mogelijk alle personen uit ons land bijeen te brengen, die zich bezig houden met het kweeken en het systematisch selecteeren van aard appelen of die uit den aard van hun werkzaamheden bij het onderwijs of bij de keuringen van gewassen op de hoogte dienen te zijn met de verschil lende op dit gebied bestaande vraag stukken. Het voorzitterschap zal worden waargenomen door den heer I. G. J. Kakebeeke, Inspecteur van den Land bouw te 's-Gravcnhage. Het programma is als volgt20 Juni voordracht door prof. dr. H. M. Quanjcr, Wageningen. „Mede- deelingen over den stand der onder zoekingen over bladrol-, mozaïek,- krinkei- en stippelstreepziekte voor dracht van prof. H. K. H. A. Mayer Gmelin, Wageningen: „Wat diént men bij deuitvoeringvanaardappelen variëteitsproeven in het oog te hou den, teneinde zooveel mogelijk be trouwbare uitkomsten te verkrijgen?"; voordracht van den heer Ir. Hazeloop. Rijkstuinbouwconsulcnt te Alkmaar: „Iets uit de teelt van vroege aardap- 'pefr'rr; vöofilracht van der, heer Ir. J; C. Dorst, Consulent voor planten veredeling der Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden: „De rhizoctonid-ziekte en de sublimaat ontsmetting." Demonstraties op de boerderij Groenewoud bezichtiging der methode van het zooveel mogelijk ziektekiemvrij vermeerderen van aardappelen. 21 JuniVoordracht van den heer G. Veenhuizen, cultuurchef van het Centraal Veenkoloniaal landbouw- proefveid van den Veenkolonirden Boerenbond te Sappemeer„Het kweeken van nieuwe aardappelras sen" voordracht van den heer dr. J. Oostwijn Botjes, te Oostwiold „Eenige vragen op het gebied der aardappelonderzoekingen welke nog op een bestudeering en oplossing wachten, o.m. welken invloed heeft de tijd van rooien op de ziekteover brenging door de knollen" voordracht van den heer Ir. W. B. L. Verhoeven, Rijkslandbouwconsulent bij den Plan- tenziektenkundigen dienst te Wage ningen „Het selecteeren van aardap pelen in verband met de keuring van gewassen." Demonstratie van den Plantenziektenkundigen dienst van de verschillende ziekten en afwijkin gen bij aardappel-knollendemon straties op de terreinen van prof. Quanjer van verschillende ziekten. Toegangsbewijzen worden op aan vraag gratis franco toegezonden door den heer J. D. Koeslag te Wageningen, secretaris van het Centraal Comité inzake keuring van gewassen. De brand van „Wemspoor" te Amsterdam GEMENGD NIEUWS. (Vad.), ORDE EN ARBEID* Wet een paar citaten willen we nu toch een; eventjes aantoonen, met welk een razernij Db. Troelstra die nog al met de Katholieken zou willen samen ritten in én Begeering! onzen ka tholieken Minister-president in zijn blad „Het Volk" te lijf gaat. Dat„hoofd orgaan" der S.D.AJP. ontziet zich niet een taaltje uit te slaan tegen jhr. Buys, dat de vischmarkt naar de kroon steekt. Zoo lezen we, dat de minister van Binnenlandsche Zaken de typografen „voortdurend met den hoEgerknoot ge- vo'gl heeft". Hij wees eiken steun koud en hard" van de hand. „De hongerjon- ker die hoog en droog in het torentje zetelt" bleef onverzettelijk, zijn eenig woord was, „dat ze honger moesten lij den". Hij is dan ook een „trouw die naar van het kapitalisme, van huis uit een aristokraat, die minachtend op het volk neerziet." „Tiet Volk" weet zoo fijntjes harten en nieren te doorgronden, dat het zich niet ontziet zelfs het volgende neer te klodderen: „Zoo zal er honger komen, denkt Zijne Excellentie en bij voorbaat verheugt hij zich reeds over de op deze wijze verkregen bezuiniging". Is er viezer schrijfwijze denkbaar? Ons walgt het, meer van het vunz| bedrijf te ci'eeren. Minister Aalberse men vermoedt het ïeeds na wat men ten deze vroe ger van het „Volk" gewoon was krijgt van dezelfde viezigheid zijn deel. Mishandelt Buys de typografen, Aai- bcr-e doet het de sigarenmakers, zoo raaskalt de man en trekt dan verder van leer. Aalberse heeft ook nu weer „de Arbeidswet den nek omgedraaid"! Kom, die was immers toch al lang dood, ge tuigen de kletspraatjes ten deze der Socialisten hij de jongste behandeling dier wet in de Kamers Waarom dit fijne blad dit alles zoo agitatorisch en „volksverdommend" op zet? Och, het slot wijst den weg. Daar lezen we: „Onze mannen znllen in fabrieken en werkplaatsen en op huisbezoek den roomschen arbeiders moeten vra gen of zij hun beulen willen blijven vertrouwen. Leert hun, dat er voor de arbeiders slechts één weg is die leiden kan tot verweer: Aanslniting bij de moderne vak beweging en rood stemmen bij de verkiezingen." Ja ja, dat is altijd zoo geweest: om die onnoozelen naar de netten van het gocialisme te lokken, zijn alle middelen goed, ook al zijn ze nog zoo vies. Terecht merkt de „Besb." op, dat ie Katholieke arbeiders er van zullen walgen, dat Troelstra en zijn cornuiten, e66 durven te schrijven over onze emi nente ministers, van wie ook de hoer Buys t?e Beerenbroock heel zijn leven meer aan sociale maatregelen gedaan heeft dan de socialisten bij elkaar kon den schreeuwenEn dat is dan de tyran, die glundert over gruweldaden! Bah, wat een bedrijf zulk „Volk"s- geknoci In de „Schetsen uit ons Parle ment" schrijft de parlementaire me dewerker van de neutrale Gooi- en Eemlander" aan 't slot: Toen mr. Fock afscheid nam et naar Indië vertrok om er den Buiten- zorgschen troon te bestijgen, wa ren er velen in de Kamer, die de vraag, of zijn opvolger mr. dr. Koo ien voor de reuzentaak berekend zou zijn, twijfelziek, sceptisch, met tikjo-bezorgctyieid wikten en wogen. De heer Van Nispen, thans gezant bij den Paus was een streng, maar strikt onpartijdig en buitengewoon krachtige praeses, wiens aftreden door alle partijen betreurd werd. Van mr. Kooien wist men, dat hij een der kundigs te en werkzaamste leden was der Katholieke partij. Een rustige verschijning, deze man van nog jeugdig voorkomen, figuur van röbuste gezondheid, met het forsch-gebouwde. breedgeschouderde lichaam, het kleurige gelaat de nog on vergrijsde blonde haren. Hij nam niet dikwijls aan het debat deel. WaS gewoon zijne gedachten te vertolken in korte redevoeringen, met vrij zwak ke stem eentonig voorgedragen, waarin zijn meening zakelijk in eenige duidelijke zinsneden was saamgevat. Man van eenvoud afkeerig van al wat naar „franje", opsmuk, vertoon lijkt. Een denker, een werker, gewoon zijn krachten te sparen. En dat was ook wel nootdigl i. c„ want de kwantiteit geestelijke arbeid, die mr. Kooien dagelijks {dacht te verrichten, moet heel buitengewoon van omvang zij ii. De Tweede Kamer van 1918 heeft haar taak volbracht. En de wijze, waarop de heer Kooien de presidiale functie heeft waargenomen, was be wonderenswaardig. Terecht is er op gewezendat men verzuimd heeft, in de koortsige recésstemming! om daaraan enkele woorden van hul de te brengen, vóórdat de scheidings ure was vervlogen. Hier mag veilig worden getuigd, dat óók de „bloedroode kameraden" met den lof. aan mr. Koolen's onpar tijdigheid gebracht, toch wel zullen instemmen, 't Is immers gebeurd, dat vanuit de sfeer der S.D A.P. tot dezen voorzitter de opmerking werd gericht, hoe president Kooien ka meraad Wijnkoop zoo bijzonder vrien delijk steeds bejegende.... Dat zal nu wel half-schertsend gezegd zijn, toch lag er 'n tikje „ernst!' in de ontboezeming!. Waarheid is, dat door dezen leider, bij de uitoefening van zijn functie, alle leden der Ka mer volmaakt gelijk stonden. D.w. z., hij manifesteerde nooit of te nim mer het geringste teeken van voor keur of antipathie. En de allerkostbaarste helper, bondgenoot van mr. Kooien bij de leiding der vergadering, was zijn goed humeur, zijn gave om door een luimig, gemoedelij k-ironisch woord de stemming op te monteren, do grimmigen of vertoornden te ontwa penen. Het oude Fransche spreek woord, dat de mensch, die aan het lachen wordt gebracht, ook ontwa pend is, geldt zeer in 't bijzonder voor een Parlements-praeses. Wijlen Gleichman kon dit „wapen" qp mees terlijke wijze hanteeren. Ook mr. Fock wist het te gebruiken. Maar de heer Kooien is zijn voorganger daarin toch de baas Met een physiek weerstandsvermo gen. een bedwang der zenuwen, zoo als slechts zeer enkelen kunnen aan den dag leggen, heeft mr. Kooien den krachttoer met eere volbracht. Of de Kamer van 1922 hem zal hand haven gesteld dat mr. K bereid is het presidium tc blijven voeren dat moet de naaste toekomst leereo. Dat het nieuwgekozen Huis, hoe dan ook samengesteld, wij^iou doen met' op den presidialen „Vel te roepen een. die „het klappen van de zweep" kent. en wiens onpartijdigheid on verdacht is: deze waarheid zal wel onaangevochten blijven. TWEEDE NED. KATHOLIEKENDAG. De optocht. Men schrijft ons uit Nijmegen: De optocht ter officieele opening van den Tweeden Nederl. Katholiekendag be looft een schitterende demonstratie te worden op Maandag. De belangstelling uit stad en omgeving, uit heel de provincie en ver daar buiten is zoo groot, dat nu reeds gerekend mag worden op ongeveer 15.000 deelnemers en misschien wel meer. De stoet zal, verlevendigd door talrijke muziekkorpsen en opgeluisterd door ver schillende praalwagens, een majestueuze bfijde intocht worden voor den Katholie kendag. De lengte van den optocht wordt ge schat op 5 K.M. En juist met het oog op deze ontzag gelijke uitgestrektheid zocht de optocht commissie naar een geschikte plaats van verzameling voor de onderscheidene deel nemers uit stad en land. De pleinen in oude of nieuwe stad weren geen van allle geschikt geacht om te kunnen dienen voor een rustige- geregelde opstelling. Als punt van verzamelen werd nu ge kozen Groenewoudsche laan, de verbin dingsweg tusschen Groesbeekschen weg en St. Annalaan. De deelnemers zullen dus hun plaats in de stoet krijgen in de Groenewoudsche- laan, terwijl het verlengde van den Groes beekschen weg, achter Groenewoud, dan tegelijkertijd benut zal kunnen worden voor de geregelde opstelling. Van de Groenewoudsche laan trekt de optocht dan door de St. Annalaan naar Keizer Karelplein, langs de Oostzijde (De Vereenigingskant) door Bisschop Hamer straat (Oostzijde?)maakt een grooten bocht in de Molenstraat om dan weer door de Bisschop Hamerstraat (Westzij de) over Keizer Karelplein naar den Graafschen weg te trekken. Van den Graafschen weg slaat men dan de Olden- barneveldstraat in, om dan over Stations plein, langs de Spoorstraat, Korenburger- singel, de beide Hezelstraten, Markt, de Burchtstraten, Kelfkensbosch, St. Joris- straat, Vranckenstraat, Berg-en-Dalsche straat, Bijleveldsingel, Staringstraat naar Mariënburgplein te trekken. Daar heeft dan de Broote openlucht meeting plaats. De nummers voor de deelnemende ver- eenigingen en verdere bijzonderheden zullen weldra aan de betrokken organi saties worden toegezonden. B. TH. DE WOLF. De heer .B Th. De Wolf zal zich bin nenkort wederom vestigen te Amsterdam. Door de voortdurende uitbreiding der filmkeuring door Voor Eter en Deugd, welke door de grootste verhuurkantoren wordt verzocht en door den heer De Wolf wordt verricht en welke keurng in hoofdzaak te Amsterdam plaats vindt is een verblijf in de hoofdstad gewenscht. Temeer nog nu den heer De Wolf de lei ding van de op te richten R .K. Bioscoop zal worden opgedragen. De heer De Wolf blijft dus aan he* Bureau van Voor Eer en Deugd verbon den. Zijn vertrek naar Amsterdam zal te gen Augustus plaats vinden. (Centr.l DE CONFERENTIE TE 's-GRAVEN- HAGE. De Bussen in het Oranje-Hotel- De „Rsb." verneemt, dat het in de be doeling ligt om den linkervleugel van he» Oranjehotel te Scheveningen te bestem men voor het verblijf der Russische dele gatie. Aanvankelijk hadden de Engel- schen op dit hotel optie gevraagd, maar op verzoek der Nederlandsche regeering hebben dezen toegestemd om dit hotel te reserveeren voor de Russen, aangezien dezen voor hun veiligheid speciale ei- schen hebben gesteld en bij dit hotel zon der veel moeite de meest mogelijke vei ligheidsmaatregelen kunnen worden ge nomen. DE REIS VAN DE KÓN. FAMILIE. De Batavier V is van Bergen naar Nord-Fjord vertrokken. Alles was wel aan boord. DE NIEUWE VEEWET. Naar „Het Vad." verneemt, zal de nieuwe Veewet 15 Juni a.s. in weri-jng treden. DE BEZUINIGING BIJ DE SPOOR WEGEN. Ontslag oan treinpersroneel- In de Dinsdag gehouden conferentie van de directie der Nederlandsche Spoor wegen met de organisate-vertegenwoor- digers deelde de directie, volgens de „Tel." mede, dat er ongeveer 1400 man treinperrsoneel overcompleet is. In ver werk worden gesteld als remmers en de remmers als arbeiders of wegwerkers. Het ontslag van treinpersoneel is nog niet hekeken. Zeker is, dat er arbeiders zullen worden ontslagen. Tevens werd medegedeeld dat het per soneel dat overcompleet komt, alvorens in een anderen dienst te werk te worden gesteld, geen periodieke verhoogingeD meer zal genieten. De directie kondigde aan, dat de nieu we pensioenwet spoedig ter beoordeeling aan de organisaties zal worden gezonden. Echter zal de belofte destijds bij het compromis in 1920 gedaan, niet worden gehandhaafd. Aan de nieuwe pensioenre geling wordt geen terugwerkende kracht gegeven tot 1 Januari 1921. De directie wenschte niet verder te gaan dan het Rijk ging- Op een vraag van een der aanwezigen om overcompleet komend personeel op stations te plaatsen werd geantwoord, dat ook op de stations vele ambtenaren en beambten overcompleet zullen komen. De directie heeft besloten de bezuini gingsmaatregelen geheel door te voeren- DE GEWIJZIGDE ARBEIDSWET. Gedeeltelijke inwerkingtreding. Op 3 Juni zullen verschillende bepalin gen van de gewijzigde Arbeidswet in wer king treden. De voornaamste daarvan betreffen het volgende: 1. De overwerkvergunningen wegens bijzondere omstandighev» n of wegens sei- zoendrukte zullen voort; t n verleend kun nen worden hetzij bij een algemeene mi- nisterieele beschikking, geldende voor de ondernemingen van een bepaalden be drijfsgroep, hetzij door de districtshoofden der arbeidsinspectie krachtens een alge meene machtiging van den minister van arbeid. Overwerkvergunningen, die niet onder dergelijke algemeene regelen vallen, kun nen door de districtshoofden voortaan zonder voorafgaande machtiging worden verleend voor 14 dagen (thans voor 6 dagen). Ook voor jongens en meisjes van 14 en 15 jaar kunnen voor het vervolg overwerkvergunningen worden verleend. Ten aanzien van deze personen moet daarbij echter de gemiddelde 48-urige werkweek worden in acht genomen. 2. Ook zonder dat bijzondere omstan digheden of seizoendrukte aanwezig zijn, die aanleiding tot overwerk kunnen geven, kan de minister van arbeid op grond van verzoeken, gezamenlijk gedaan door vak- vereenigiugen van werkgevers en arbei ders in een bedrijf of bij ontstentenis hier van door een behoorlijke vertegenwoordi ging van werkgevers en arbeiders in een bedrijf, afwijkende regelingen van de be palingen omtrent de 'arbeidstijden toe staan. Krachtens zoodanige regeling zal niet langer mogen worden gewerkt dan 2500 uren per jaar, ongeveer overeenko mende met de gemiddelde 48-urige ar beidsweek. 3. Machtigingen, om bij spoedeischende onvoorziene omstandigheden zonder ver gunning van het districtshoofd te doen overwerken, kunnen voortaan worden ver leend voor ten hoogste 60 dagen per jaar (thans voor ten hoogste 24 dagen per jaar). 4. De broodbakkerspatroon mag voor taan op Zondag in de bakkerij arbeid ver- richten, bestaande in het stoken van heete-Iucht-ovens, het met brandstof vul len van ovens met directe verhitting en in het verrichten van werkzaamheden, die met de broodbereiding geen verband hou den. Voor Israëlietische bakkerijen geldt een overeenkomstige bepaling ten aanzien van den Sabbath. 5. Door den minister van arbeid kan worden toegestaan, dat in broodbakkerijen met ten minste 6 gezellen te 5 uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt begonnen. 6. Bii ministerieele beschikking kun nen gemeenten worden aangewewn, waar in broodbakkerijen, ongeveer acht bet aantal daarin werkzame bakkersgezellen om 5 uur des voormiddags met den bak kersarbeid mag worden begonnen. Van deze bevoegdheid zal alleen voor plattelandsgemeenten gebruik worden ge maakt. De vaststelling van de lijst van deze gemeente zal binnenkort geschieden. 7. Vergunning kan worden verleend, in broodbakkerijen met ten minste 6 gezellen gedurende 2 uren voor het tijdstip, waarop daar met den bakkersarbeid mag worden begonnen, voorarbeid (het gereedmaken van deeg en ovens) te doen verrichten. Verzoeken tot het bekomen van een der gelijke vergunning beboorende tot de dis trictshoofden te worden gericht. 8. Verzoeken om vergunning om op grond van bijzondere omstandigheden in broodbakkerijen tijdelijk nachtarbeid te mogen verrichten, bebooren voortaan tot de districtshoofden te worden gericht. 9. Er geldt een algemeen verbod, om deeg of brood, dat na 8 uur des namid dags van den vorigen dag is gebakken of opgewarmd, vóór 9 uur des voormiddags uit de bakkerij te vervoeren en om zulk deeg of brood vóór 10 uur des voormid dags te verkoopen. 10. Algemeene dispensatie van het on der 9 bedoelde verbod kan in bijzondere omstandigheden door den minister van ar beid worden verleend. Vrijstelling van het verbod voor een bepaalde onderneming wordt door de districtshoofden verleend. De artikelen, die den wettelijken maxi mum-arbeidsduur in fabrieken of werk plaatsen op 8 Vz uur per dag en 48 uren per week en in broodbakkerijen op 48 uren per week stellen, treden op 10 Juni in werking. In broodbakkerijen, waarin ingevolge een vrijstelling als bedoeld in art. 68, elfde en twaalfde lid der wet voor een bakkers gezel alleen het uur van aanvang en dat van einde van den dagelijkschen werktijd zijn ingevuld, wordt deze van dien datum af geacht één uur korter arbeid te ver richten dan het tijdsverloop tusschen aan vang en einde van zijn werktijd. De bestaande administratieve voor schriften van de wet blijven voorthands gelden. De in die voorschriften aange brachte wijzigingen zullen eerst in werking treden nadat het rusttijden- en arbeids- lijstenbesluit voor fabrieken of werkplaat sen zal zijn herzien. De aandacht wordt erop gevestigd, dat indien ingevolge vorenstaande wetswijzi gingen de arbeidsregeling in een onderne ming gewijzigd wordt, de nieuwe arbeids lijsten vóór of op den datum, waarop de gewijzigde arbeidsregeling in werking treedt, aan het postkantoor ter afstempe ling moeten worden aangeboden en af schriften daarvan aan het districtshoofd moeten zijn verzonden. Mr. P. M. ARTS. De R.-Kath. Raadsfractie te Tilburg heeft met algemeene stemmen mr. Pius Arts ge royeerd, naar „De Tjjd" meldt Mr. Arts heeft, naar men weet, een plaats aanvaard op de lijst voor Kamer lid welke ten behoeve van zijn vader, het aftredend Kamerlid A. H. A. Arts, inge diend IS. ART. 40 VAN HET BEZOLDIGINGS BESLUIT. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de Regeering thans besloten het bekende ar tikel 40 van het Bezoldigingsbesluit als volgt te redigeeren: „Voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren blijven de op dat tijdstip door hen genoten wedden gewaarborgd, behou dens het geval er voor zoover die wedden ingevolge de op even genoemdlen datum bestaande bepalingen van dit besluit ver mindering moeten ondergaan." In de toelichting merkt de Regeering op, dat de bedoeling geen andere is, dan om, wanneer in eenige toekomst, ver of nabij, eenige Regeering zou moeten overgaan tot verlaging der salarisnormen, die Regeering daarbij ten aanzien vaai de na 1 Juli 1922 aangestelde ambtenaren oj, verleende ver hoogingen niet le binden aan de tegen woordige slotwoorden van art. 40. WAAR BLIJVEN ONZE VERLOREN SLEUTELS? Wij maken hier melding van een ver zekeringsysteem tegen het verliezen van sleutelbossen, waarmede wij een dezer dagen kennis maakten. Lip's Slotenfabriek te Dordrecht heeft ten dienste van sleuteleigenaars een re gister ontworpen, waarin iedereen zich kan laten inschrijven. Men meldt zich bij de genoemde naamlooze vennootschap aan, dat men wenscht te worden inge schreven in bedoeld register. Deze in schrijving geschiedt voor 10 jaren. Hier na ontvangt men een kleinen, nikkelen penning, waarop het nummer der in schrijving is gestempelddit lichte plaat je wordt aan den sleutelring of ketting gedragen. Aan de achterzijde van den penning staat duidelijk gestempeld, dat de vinder van den sleutelbos bij opzen ding hiervan aan de fabriek, als beloo ning f 3 ontvangt, waaraan natuurlijk een ieder onmiddellijk zal voldoen, daar de onbekende sleutels voor niemand waarde hebben. De fabriek zorgt dan natuurlijk voor onmiddellijke doorzending aan den verzekerde. Er zijn reeds duizenden inschrijvers op dit verzekerings-syetoem. Woendagsavond is grootendeels in vlam men opgegaan de groote machinefabriek „Werkspoor" in de Hoofdstad. Even na 7 uur werd de brand ontdekt door den nachtportier die de vlammen zag uit slaan. Zoo snel greep het vuur om zich heen, dat reeds na enkele oogenblikken waren aangetast de modelmakerij, de autogene laschinrichting en de koperbergplaats. Een zware dikke rook steeg op, welke over een groot deel van de stad, van het Museumkwartier tot Watergraafsmeer was te zien. De vlammen laaiden fel op en werden aangewakkerd door den vrij krachtigen zuidwestelijken wind. De lo- comotieven-stelplaats en de turbine-stel- plaats brandden spoedig ook. AI het personeel van de fabriek was weg en toen de heer W. H. van de Poll, havenmeester met den schipper van de haven-politieboot op het terrein kwam, vond hij slechts enkele menschen bij de brandende ioodsen. Onmiddellijk trapte hij een kraan van de vechtleiding in en richtte met aaneengekoppelde slangen van de fabriek een enkelen straal op het vuur door een geforceerde deur van de tur binemakerij. Het beetje water kon na tuurlijk tegen de vuurzee niets uitrich ten. Inmiddels kwam de brandweer met al het beschikbare materiaal ter plaatse, maar de situatie van het terrein was oorzaak, dat het moeilijk viel uit te ma ken waar de branl het eerst moest wor den bevochten. Het was eigenlijk noo- dig aan alle zijden tegelijk op te tre den. De beide drijvende spuiten gaven weldra met volle capaciteit water, de „Jason" aan de voorzijde, de „Jan van der Heyden" aan den achterkant. Deturbines van de „Sumatra." In de turbineloods waren in aanbouw en reeds naderden zij de voltooiing de turbines bestemd voor den kruiser „Suma tra." Enkele uren lang bleven zij aan de hitte van het vuur blootgesteld, en al zal een la ter onderzoek moeten uitwijzen, of zij nog geheel of gedeeltelijk le gebruiken zullen zijn, vast staat reeds, dat zij ernstig bescha digd zullen zijn. De hoop om iets van de laschinrichting en de modelmakerij te redden, moes* worden opgegeven, te meer daar een paar zuurslof-cylinders opengingen. Tegen zoo'n snellen toevoer van zuurstof was de brandweer machteloos. Zij richtte daarom haar hoofdaanval op de achter zijde, om zoodoende althans uitbreiding te voorkomen, wat dringend noodig bleek, daar de ketelmakerij en de gieterli welke naast de locomotievenloods liggen langs de Oostenburgergracht, reeds brandden. Direct ingrijpen had echter ten gevolge, dat deze beide gebouwen, be houdens wat kleine brandschade, gered konden worden. De vuurzee De modelmakerij en de locomotieven- makerij liggen in eikaars verlengde. In beide gebouwen woedde bet vuur in alle hevigheid. Een blik door de geopende dèuren maakte den indruk of men wa in de ovens van een groote staalgieterij. Het ijzeren geraamte werd gloeiend en als slangen kronkelden de staven naar beneden. In het liout van de modellen- waarnaar de machines en de onderdee- len worden gemaakt, vond het vuur voed sel. Intusschen zagen de leden van liet per soneel van „Werkspoor" nog kans do locomotievenloods aan de achterzijde en kele malen binnen te dringen en zij slang den er in drie groote locomotieven, welke in aanbouw waren, naar buiten te trek ken. Een locomotief, die nog niet van rade ren was voorzien, moest tusschen de vlammen blijven en kreeg veel schade Eenige stalen assen konden in veiligheid worden gebracht. Den brand meester. Om half negen woedde het vuur nog over een groote oppervlakte in alle hevig heid, maar toen nam bet snel in kracht af en reeds om ongeveer negen uur kon xle brandweer constateeren „Brand meester." Dat wikte echter niet zeggen, dat de acti viteit Uon verminderen. Enkele slangen werden builen werking gesteld, maar de drijvende spuiten bleven met volle kracht water geven Nog geruimen tijd bleef het rooken, maar het vuur werd voortdurend minder. Het was nu mogelijk een blik te wer.ien over de vernieling. Wat er van te zeggen? Een droevig ge zicht was het, de modelmakerij, waar de kostbare modellen werden bewaard,tezien als één smeulende hoop, waaraan geen vorm moer was te bekennen, de locomotic- venmakerij en de turbinemakerij terug te vinden als een uitgeteerd, uitgemergeld ge-< raamte. Van het kopermngazijn viel nau welijks iets meer ie bespeuren. De schade. De schade, welke de brand heeft aange richt, is nog niet te schatten. Zeker be loopt zij in de tonnen, om niet te zeggen in de millioenen. En dan is nog slechts gedacht aan de directe schade. Maar de indirecte nadeelen zullen misschien nog grooter zijn. De vernielde afdeelingen zullen gernimen tijd niet kunnen werken, wat zeer waar schijnlijk werkloosheid voor een gedeelte van de arbeiders ten gevolge zal hebben. De geheele fabriek is verzekerd, maar dat geeft weinig voor de vernielde houten mo dellen, welke voor een machinebedrijf een waarde hebben, die moeielijk in geld is te waardeeren. Hulp- Behalve de brandweer, die onder leiding van den commandant, den. heer Gordijn, en de hoofdbrandmees- ters'kranig werk verrichtte, heeft helt f abri ekspe rsotieei krachtig hulp ge boden. Het was van groot belang, dat de fabriek over eigen brandweer- materieel beschikt. De vrijwillige landstorm, die juist aan het oefenen was, kwam ook ter assistentie en voorts hebben leden van de burgerwacht hulp verleend. Fabriekspersoneel reed met kruiwa gens voortdurend kolen naar de drij vende spuiten. De burgemeester, de heer W. de Vlugt. was met wethouder De Mi randa en den hoofdcommissaris van poliiie, den heer Marcusse, op het terrein van den brand aanwezig. De heer Tinholt, commissaris van poiilie op Kattenburg, leidde het werk der poiilie, die heel wat met het afzeé- tingswerk had te stellen. Van de direclie der fabriek waren aanwezig de heeren Muysken en Triebels. De heer L. Heyermans, directeur, van den Geneeskundigen Dienst, was gekomen voor eventuecle hulpverlee ning. Gelukkig had zijn dienst niet veel te doen. Toch zijn er nog een paar ongevallen geweest. Een brand wacht-wagenbestuurder kreeg 'n stuk ijzer op het been en is, na in de „Jason" te zijn verbonden, naar een der gasthuizen gebracht. Een jon gen van een jaar of veertien, die hulp wilde verleenen en met een slang van de fabriek water gaf, wend door rook bedwelmd en kreeg een brandwond aan een been. Een paar benzinevaten zijn ont ploft. maar zij veroorzaakten geen ongelukken. Ook liet verbandmateriaal der fa briek was gereed voor hulpverlee ning. Wat een vuurhaard was datl Zoo leze*, we nog in het „Hbld." Het geheele complex fabrieksgebouwen leek er wei in lichte laaie te staan. Daar vlak voor ons moesten toch groote lood sen geslaan hebben, een houten en een heel hooge ijzeren: wij wisten dat toch ui* eigen aanschouwing. Niets was daar meel over dan een gloeiende brandende massa: een hoop verwrongen ijzer en hier en daar een kale, aan den brokKeligen bovenkant nog fel brandende muur. Daar lagen de slangen van de brandweer en daar lagen ook de slangetjes van de fabriek zelf. Maar wat vermag menschenmacht legen een zoo vernietigend optreden van het vuur! Sis ser i vlogen de dikke waterstralen naar binnen in de vuurzee; hopeloos: uit de even gedoofde gloeimassa laaiden de vlam men weer eens zoo sterk omhoog. Dat brandde en dat loeidel Enorme vlammentongen rekten zich te. heinel, sleurden vonken omhoog, zonler tal. Vlak voor ons, wat eens een straatje was tusschen de loodsen en de kleinere op slagplaatsen aan de andere zijde. 8hanf een toonoeeld van de geweldigste verwoes ting. Daar stonden 'n aantal van die dap pere spuitgasten te werken in het zweel huns aauschijns, de s'.raalpijp vast in de vcrec'!e knuist, het gciaat een weinig afge wend om den verstikkenden rook, die ui* het 1.randende geheel g<regcld over hc-t terrein rolde, te ontgaan. Die wierpen het water iret dikke stralen in de vuurzee voor hen. In d!e gloeiende massa ijzer, kromge trokken en verpletterd: want zoo lag daal een van die trotsche loodsen in den ver- tcrenden vuurgloed. Zoo ploeterden wij vc orl langs de verwoesting, totdat het ook ens te heet en te benauwd werd en wij voor den verstikkenden rook een goed heenkomen moesten zoeken. VLEIEND OORDEEL. Een bijzondere correspondent van de „Times" heeft in ons land gereisd en is erg te spreken over de Hollandsche wegen en de Hollandsche hotels. Het reizen per auto in Nederland wordt door alle moge lijke voordeelen vergemakkelijkt, aldus de correspondent. Garages, reparatie-werk- plaalsen, olie, benzine zijn overal te vin den en vaak in de nabijheid van die ge noeglijke kleine café's en restaurants die zoo veelvuldig langs de Hollandsche wegen voorkomen. Daar eet men uitstekend en bediening en voorkomendheid gaan zoo ver, dat zoowel reizigers als vehikel op z'n best verzorgd worden. Het Hollandsche volk, heeft de corres pondent leeren kennen als een eenvoudig volk met een eenvoudigen, doch uiterst goeden smaak. Ter zeerste worden de Hollandsche melk en boter en de landbouwvoortbrengselen geroemd. Op zijn tocht van Hoek van Holland tot nabij de Duitsche grens heeft de Engelsch- man bijna alle in aanmerking komende hotels bezocht. Zijn conclusie was, dat Hol land in dat opzicht van geen enkel land concurrentie heeft te vreezen. Steden als Utrecht, Arnhem, Venlo enz. bezitten die eenvoudige hotels, waar nog de beleefdheid en gastvrijheid heerscht van vóór den oorlog, waar de bediening uit stekend Is, en waar de kookkunst on coo»* peil staat. Eoschbrand. Zondagmiddag heeft er wederom een hevige boschbrand gewoed op de Oirschotsche hei bij Oerle en Win- terloo. Onder de blusschers waren alle raters en postulanten van het Geséslschap van Maria uit Oirschot. DE ROTTERDAMSCHE HAVENAR- BEIDERSSTAKING GEëINDIGD. Een vergadering. De staking in de haven van Rotterda m is geëindigd. Op een stakersvergadering, Dinsdag morgen gehouden, werd geadviseerd nu de besturen der Moderne, R.Kath. er Christelijke organisaties geweigerd heb- ben de door de stakers geformuleerd® eischen te steunen, de Scheepvaartver- eeniging niet geantwoord heeft op het schrijven, bevattende de eischen der stakers en de staking zich niet heeft uitgebreid tot een revolutionaire staking, omvattende het gansche transportbedrijf op te heffen. Deze staking werd be schouwd als een protest tegen het afnemen der boekjes, de verslechtering der ar beidstijden en het uitzetten van 2100 man uit de havenreserve. Besloten is Woensdagochtend weef aan het werk te gaan. Daarmede wordl de strijd niet als afgedaan beschouwd. De opheffing geschiedt, zoo werd ter vergadering gezegd, onder het parool wij komen terug. I De vergadering heeft met algemeene ^stemmen dit advies aanvaar4*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6