n Bomam n Rood en Zwart. UIT DEN OMTREK :o; DAMIAATJES a S3 VRIJDAG 2 JUNI 1* 25ste JAARGANG No. 14 IS PER KWARTAALt 3.25 PER WEEK f f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE BlhB i. HAARLEM. Giften. Ontvangen van H. A. M. f2.50 voor de Weensohe Priesters en f 2.50 voor Rusland» Van Mej. G. W. voor Pater Staal f 1.50. Dit tweede concert was een prach tige revanche. De opstelling in het gebouw van den Protestantenbond was niet gunstig voor 't ensemble. En al biedt de Groote Kerk haar eigenaardige moeilijkheden, het koor heeft ze schitterend overwonnen. Het zong den heelen avond prachtig op toon, droeg zorg voor een doorgaans zeer mooi ensemble en wat zeer te prijzen ishet voerde een keurig programma uit, van meesters die allen, op één na, behoorden tot het meestertijdvak der cinquecento. Die eene uitzondering maakte An tonio Lotti met zijn beroemde cru- cifixus. Het was jammer, dat de bassen zoo hoogst bescheiden optra den, heel den avond door. Er waren momenten dat men nauwlettend moest luisteren, wilde men de partij behoor lijk volgen. Daar de partij der te noren deze bescheidenheid in geenen deele betracht kwam het contrast te sterker uit. Natuurlijk is dit tekort aan evenwicht een volgend maal verholpen en den heer Anton Aver kamp zij in overweging gegeven, de plaatsing der tenoren eenigszins te wijzigen. Maar ook zij, de tenoren, deden mooie dingen, o.a. in den op zet van het Benedictus uit de Missa Brevis van Palestrina, die op 't Credo na geheel werd uitgevoerd. Het Haarl. Palestrinakoor is op weg, om zich te vormen tot een en semble van superieure kwaliteit. Sinds het laatste concert is het versterkt aan -de twee buitenpartijen, en wij twijfelen niet, of over Averkamp's knappe leiding zullen we hier onze veel malen geuite wensch in vervul ling zien gaanhet stevig grond vesten van een koor, dat op gezette tijden ons het beste der groote mees ters uit het gouden tijdvak der poly phonie voorvoert. Laat men nu niet zeggenhet Haarl. Palestrinakoor bestaat immers al eenige jaren. Heel juist. Maar het had zijn onvol komenheden, die thans grootelijks zijn uit den weg geruimd. Is de baskant versterkt, ook de sopraanpartij is thans verzorgd en in 't schoonste evenwicht klonk thans het vrouwenkoor uit „In monte oli- veti" van Ingegneri. Daar was in het „vigilate et orate" een noblesse, een blankheid, die den luisteraar met op rechte bewondering vervuldedie bewondering gaat ditmaal ook uit naar den energieken en bekwamen leider, die dit ensemble in zoo kor ten tijd wist te vormen. Dat er buitengemeene dingen met dit keurkorps zijn te bereiken, bleek niet slechts uit „Tu solus" van De Prez, of uit Sweelinck's Psalm 134, maar in 't bijzonder uit „Jubilate Deo" van Lassus, dat den in ae kunst vergrijsden leider tot een extatische blijdschap vervoerde, den hoorder in drukken gaf van pure schoonheid en van een belangrijk technisch kun- neni Ant. Averkamp zij met zijn koor voor deze uitvoering hartelijk geluk- gewenscht. O. J. K. DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. De Bur gemeester van Haarlem maakt be kend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer ge meente ingeschreven verlofgangers a er landmacht zal worden gehouden te Haarlem in de Infanterie-kazerne (sol- daten-rcantine) aan den Koudenhorn op Woensdag 21 Juni 1922, 's voor middags 8.30 uur, over de verlof gangers der lichting 1916 wier namen met een der letters A of B; Woensdag 21 Juni 1922, 's voor middags 9.15 uur, over de verlof gangers der lichting 1916 wier namen aanvangen met een der letters C tot en met G; Woensdag 21 Juni 1922, 's voor middags 10 uur, over de verlofgan gers der lichting 1916 wier namen aanvangen met een der letter H, l of J Woensdag 21 Juni 1922, 's voor middags 10.45 uur, over de verlof gangers der lichting 1916 wier namen aanvangen met een der letters K of L; Donderdag 22 Juni 1922, 's voor middags 8.30 uur, over de verlof gangers der lichting 1916 wier namen aanvangen met een der letters M tot en met P; Donderdag 22 Juni 1922, 's voor- middags 9.15 uur over de verlof gangers der lichting 1916 wier namen aanvangen met een der letters Q tot en met S; Donderdag 22 Juni 1922, s' voor- middags 10 uur, over de verlofgan gers der lichting 1916 wier namen aanvangen met een der letters T tolt en met W; Donderdag 22 Juni 1922, 's voor middags 11 uur'over de verlofgan gers der lichting 1916 wier namen aanvangen met een der letters X, IJ of Zen op Donderdag 22 Juni 1922, 's voor middags 11.30 uur over de verlof gangers der lichting 1920 wier namen aanvangen met een der letters A tot en met Z. Aan het onderzoek behoeven alleen deel te nemen de verlofgangers der lichtingen 1916 en 1920, van de lich ting 1920|alleen voor zooveel betreft de verlofgangers, behoorende tot de bereden artillerie en tot de Maart- en April-ploeg der cavalerie. Aan het onderzoek behoeft voorts niet te worden deelgenomen door hen, die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht, en voorts niet door de ver lofgangers, die a. in het loopende faar, voor den dag, hierboven als dag van onderzoek aan gegeven, in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan voor straf b. bestemd zijn in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werke lijken dienst te komen c. elders wonen dan in Nederland, België, Hannover, Westfalen, Olden burg of de Rijnprovincie; d. zich buitenlands bevinden tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij buitenslands) e. toestemming hebben verkregen het onderzoek in de maand Novem ber of December van het loopende jaar te ondergaan. Zangersfeest. Men schrijft ons; Op 11 Juni a.s. zal in het Bron gebouw een groot Zangersfeest wor den gehouden door den Bond van Ar- beiderszangvereenigingen in Neder land ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan. Door de volgende afdeelingen zal hieraan worden deelgenomen: Aals meer. Alkmaar, Amsterdam (Noord). Beverwijk. Groot-Schermer, Haarlem, Helder. Hillegom, Koog-Zaandijk, Mid- delie. Purmerend,Wormerveer, IJmui- den. Zaandam en Zandvoort. Verder zullen er door de ongeveer 1100 zangers onder leiding van Fr. Rigter, directeur van „De Stem des Volks" te Amsterdam, gezamenlijk eenige nummers worden uitgevoerd. Het geheel zal worden afgewisseld door een afdeelingsconcert, terwijl een groot vuurwerk het feest zal besluiten. Zooals men ziet, belooft het een schitterend feest te worden. Op iedereen rust thans de plicht, in groe ten getale naar het Brongebouw op te trekken en daardoor te zorgen, dat dit feest een waardig pendant vor men zal van de groote uitvoering, in 1919 door den Bond eveneens in het Brongebouw gehouden en welke schitterend slaagde. De ijverige regelings-connmislsie, bestaande uit de heeren H. de Groot, voorzitter; H. F. Oets, secretaris en L. J, Huismann, penningmeiester, stelt hiertoe alles in het werk. 1 Als eehter het weder nu maar mee wil werken, dan zal 11 Juni 1922 een gedenkwaardige datum worden in het bestaan vain dezen energteken Boud» -l VAN ONZE RECHTBANK Het spoorwegongeluk nabli de viaduct aan de Duvenvoorde- straat. Wan een benoeming- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens i—Fabrikanten. De a.s. Verkiezingen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: De mannen van „een andere richting in de politiek", hebben der Roomsche Staats partij een verklaring afgedwongen, inhou dende verwerping van samengaan „zwart- rood," van Katholiek met Socialist. Be doeld is eenerzijds d i e Roomsche poli tieke partij, die nog altijd het geestelijke meer waardeert dan het stoffelijke, be doeld is anderzijds de Sociaal Democrati sche Arbeiderspartij, wel te verstaan van de Tweede Internationale. Om misverstand te voorkomen moge jog eens de aandacht gevestigd worden op de homogeniteit der Roomsche Kamer fractie ook op dit punt. Immers Mgr. Nolens sprak mede namens haar. Ook geef ik volkomen toe dat, nu eenmaal de vraag zoo luide gesteld werd en zoo klem mend om een antwoord gevraagd, de Roomsche Staatspartij moeilijk kon, ja feitelijk niet mocht zwijgen omdat zwijgen in dit geval was opgevat als het meest welsprekende antwoord: men wil dus wel samengaanl Maar abstract gesproken lijkt mij een dergelijke verklaring, zijnde onpolitiek, van onpas. Politiek, heeren van zaken, is niet iets dat gij met de zuigflesch mee krijgt. Het is geen terrein waarop iedereen van nature onmiddellijk thuis is. Het was Minister Staal, die eens uitriep onder een begrootingsdebat van Oorlog: „Het kind in len wieg schreeuwt reeds over bezuini ging van Hoofdstuk VIII." Deze sarcas tische persiflage over deskundigen is nog van veel meer waarde voor de „all round" politiek, waarvan schier elke kie zer meent voldoende kaas gegeten te heb ben om er „een afgeronde" opinie over op na te houden. Groote vergissing! De zakenman, lid eener bankiersfirma; zoude het te dol vinden indien in z ij n zaak een manufacturier plotseling de lakens uit ging deelen en critiek ging uit oefenen op de administratie, het rentetype ging wijzigen los van eenige prolongatie rente, los van promessendisconto, verder de moeizaam opgebouwde couponafdee- ling terloops reorganiseerde en de afdee- ling arbitrage met een „deskundig" be zoek vereerde óm ten slotte af te geven op de praestaties der vreemde valuta- mannen. Om te gieuenl Niet heel veel anders is het in de politiek. Dit terrein is zóó rijk, dat gelijk als in de geneeskunde - de specialisten noodig zijn. Het bevat reli- gieuse, ethische, moraalphilosopische kan ten, het bestrijkt de rechtswetenschap zoowel als de geschiedenis, het beroert nlle standen en belangen, het vraagt een intense en voortdurende studie van de meest uiteenloopende vraagstukken, waar ben inflatie met melkvervalsching, ves tingstelsel en malariabestrijding, volken bond en zegeltjesplakken elkander op één dag verdringen. De koopman en politicus hebben iets gemeen. Zij beiden zullen niet spoedig „nooit" zeggen, noch ook laten zij zich uit over wat zij niet zullen doen. Indien de handelsman een koop moet sluiten, zal hij zijn tegenpartij niet zeggen, dat hij in geen geval (nopit dus) bij een concurrent liet willen slaan, dan bij bedoelden con- zal polsen, zelfs al zoude hij liever fail current der tegenpartij op onderzoek te gaan. Toch zal hij niet zeggen dat hij 't niet zal doen. De politicus, straks met andere heeren in conferentie te roepen, over een kabi- netsopbouw b.v., heeft gelijk de koop man de natuurlijke neiging niet al zijn kaarten op tafel te leggen. Zeker, zijn spel is schoppen, maar bij bridge gaat de ronde der troefmakerij en het opbod aan het whistspel vooraf;.denkt de buurman dat hij ook prachtruiten of harten heeft? Laat hem in dien waan, het zal hem in zijn .eigen eischen en loven en opbieden beper ken. Al vergist hij zich. Want inderdaad... slechts schoppen! Nu plots uit het rijk der vergelijkingen een practisch politieke vraag: kost deze afgeperste Utrechtsche verklaring aan de Roomsche Staatspartij een Katholiek Mi nister-President, ook en zelfs al wint de coalitie? Of juist daarom? Hebben wij ons niet te veel in de kaart laten kijken.... en hebben zij tegen verwachting ge zien, dat wij noch ruiten noch harten heb ben? 't Is maar een vraag, o gilde der kooplieden en industrieelen, die in eigen zaak wel weet waar Abraham de mosterd haalt. Maar dat achterdeurtje op een kier. zooals notaris van Cranenburg aan Mgr. Nolens in de schoenen schoof. Dat was toch gevaarlijk! Nooit heeft een achter- dec- je ^mogelijk nuttiger gekierd, al wil den wij er nooit dóór gaan, doe het nu maar dicht, nu wij heben moeten ver klaren er nooit door te zullen gaan. Ja, als wij geweten hadden, cjat er toch geen gebruik van gemaakt zou worden! Maar dat wilden wij nu publiekelijk eens hooren. Ja zeker, wij draaien in een cir keltje. Maar stumperig is het in de poli tiek meer te zeggen dan $trikt noodig is om zijn doel te bereiken tenzij men veel woorden gebruikt om zijn gedachten te verbergen en de verrassende daad te kun nen stellen. Zeker, dat is weer politiek. De kinderen der duisternis zijn voor zichtiger in hunne handelingen dan de kinderen des lichts. Het schriftuurwoord is wederom van waarde gebleken. Zegt de S. D. A. P., waarmede zij niet zal samen gaan? Zeldzaam vinnig was de strijd 1913 tusschen concentratie en S.D.A.P., ,maar Dr. Bos liep regelrecht naar Troelstra, toen de beslissende handeling gesteld moest worden. Zegt de Vrijheidsbond, wat hij zeker en nooit niet zal doen. Ik zie Rink al verwonderd de wenkbrauwen op trekken Lely een anderen kant heenkij ken, Zelfs Loosjes vindt dat een flauwe mop. Zegt dé A. R.-partij wat zij niet zal doen? Of de C H. Unie? Onze coalitie broeders? Zij zijn wel wijzer. Je weet nooit wat er op een blauwen Maan dag gebeuren kan. En dat men nu nog in Haarlem verkla ringen van noode had om de rotsvaste meening te w$ten over de roomsche poli tiek opzichtens de socialisten der Tweede Internationale. Daarover het historisch licht te doen vallen lijkt ons plicht. Mr. BOMANS. NASCHRIFT. Wij willen mr, Bo- mans gaarne gelegenheid geven om zijn standpunt ih zake de al of niet wensche- lijkheid van ©en anti-socialistenmotiie nog eens uiteen te zetten, vooral om het nog volgende artikel, waaruit zoo juist blijkt, dat wij het in beginsel volmaakt eens zijn en 't hier slechts gaat om een formeele zaak. Wij kunnen intusschen nog niet inzien, dat het „stumperig" was thans zulk een anti-socialistische motie aan te nemen, welke wij noodig en de Haarl, Kiesvereeniging onnoodig achtte, bij welk meeningsverschil de Bondsvergade ring te Utrecht ons in het gelijk stelde. Wij hopen, dat een ander maal nog eens aan te toonen. Redactie. Inpuiling. De leelijke inpuiling van de Kleverlaan vóór het Huis ter Spijt is verdwenen en de keiweg met fietspaden aan de bestaande gedeelten geheel op breedte gebracht. Onderwijs. Door den Minister van O., K. en W. is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor het jaar 1922 zal plaats hebben op 30 Juni e.k. en dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli e.k. en dat de commissiën, met het afnemen van deze examens belast, zullen zitting houden te Breda, Nijmegen, Dordrecht, 's-Gravenhage, Haarlem, Utrecht, Zwolle en Groningen. In de commissie voor Haarlem is be noemd tot lid en voorzitter:, C. van Buij- sen, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar te Alkmaar; tot lid en ondervoorziter: F. Eringa, in specteur van het onderwijs in de inspec tie Hilversum te Hilversum; tot leden; H W. Korenstra, directeur eener bijzondere kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem; J. C. van der Does, leeraar aan eene bijzondere hooge reburgerschool te Amsterdam; P, Schutte, hoofd eener bijzondere lagere school te Amsterdam; R. Luyten, oud-ortierwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Haarlem; A. P, Snoep, onderwijzer aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam; P. B. van Don, onderwijzer aan de bijzondere kweekschool voor onderwijzeressén te Bergen (N.-H.j; G. Meijer, oud-directeur der gemeentelijke kweekschool voor on derwijzeressen te Amsterdam; J. W. Sas burg, hoofd eener openbare lagere school te Haarlem; M. van Wamelen, hoofd eener openbare lagere school te Leiden; J, G. Nijk, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; P. Versluis, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam; Th. Hoogen, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam; J. W. Sevenhuysen, hoofd der leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; tot plaatsvervangende leden: P. H. Grei- ner, te Bloemendaal, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; J. A. Zwarteveen, hoofd eener openbare lagere school te Alkmaar; G. Tjalsma, directeur der Rijksdagnormaal lessen te Helder; N. H, Bruins, directeur der Rijkdsdagnormaallessen te Hoorn; J. Pijl, oud-directeur der Rijksnormaallessen te Enkhuizen; H. J. Emous, directeur van bijzondere normallessen te Amsterdam; P. van Soeren, onderwijzer aan eene open bare lagere school te Amsterdam. Surséance van betaling. Aan L. Bakker, loodgieter en electri- cien, wonende te Nieuw-Vennep, ge meente Haarlemmermeer, werd defini tieve surséance van betaling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ge rekend van den dag waarop de voorloo- pige surséance is toegestaan. „Spaarhuis." -Wij ontvingen een jaarverslag van de N.V. van Eigenhuis-, Spaar- en Hypo theekverzekering JSpaarhuis" te Haar lem, Ged. Oude Gracht 47. Hierin lezen wjj dat met voldoening geconstateerd wordt, dat het boekjaar 1921 bijzonder gunstig is geweest voor de spaarders, daar de varlies- en winst rekening der onderlinge wederverzeke- ringskas sluit met een winstsaldo Van f 6.468.80, welk bedrag geheel wordt bij geschreven op de verschillende spaarkas sen, boven de gegarandeerde 4 pOt. rente. De sterfte is ook in 1921 gunstig ge weest, zoodat over dat jaar de uitkeering bij overlijden uit de onderlinge weder- verzekeringskas kan worden bepaald op 200 o/o' v. d. verplicht gedane spaarkasstor tingen. Aangebodén wordt de Verlies- en Winstrekening der Onderlinge Weder- verzekeringskas, benevens een over zicht van het winstaandeel der weder- verzekeringskassen, dat geheel ten goede der verschillende spaarkassen is bij- geschreven. Van mej. N. N. f 2,50 voor de armen van Rusland. Aangehouden. Door de recherche zijn een tweetal vrouwen van verdachte zeden, wonende aan het Donkere Begijnhof, en verdacht van in den laatsten tijd gepleegde be- beroovingen, aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hinderwet. Ter inzage is neergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van de firma De Lucht en Serné, om ver gunning tot uitbreiding van hare sme derij, gevestigd in de perceelen aan de Kampervest no. la, 3 en 3a en Patiëntie- straat no. 4, door verbouw, het daaraan bijtrekken van de perceelen Patiëntie- str. no. 6, 8 en 10 en het in de in richting bij- en verplaatsen van kracht en andere werktuigen. Ter inzage is op de gemeente-secretarie nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlage van G. P. Geukers Jr., om vergunning tot oprichting van eene rookerij met kokerij van vleeschwaren in eene te bonwen werkplaats gelegen achter de perceelen aan de Oranjeboom straat, toegankelijk vanuit de Rolland- straat, no. 53 en 53rood, Ontheffing Winkelsluiting. B. en W maken bekend, dat door hen aian de Federatie der Interna tionale Orde van goede Tempelieren te Haarlem ontheffing 4s verleend dien verstande, dat1 de door die ver ordening op de winkelsluiting, met1 dien vers tafinde. dat de door die ver- eeniging t® honden bazar op 1 Juni 1922 in het gebouw aian de Lange Margare-thastraat no. 13 op dietn dag mag geopend blijven tot1 des avonds! 10 uur daarin tot dat tijdstip mag worden verkocht en het' gekochte medegenomen. HAARLEM'S PALESTRINAKOOR. Eindexamens. Dóór den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn bij de eindexamens der 1ste gemeentelijke H.B.S., welke afgenomen worden 2-3, 24, 26, 27, 28, 29, 36 Juni, 1, 3 4 5, 6, 7 en 8 Juli en bij de afd. H.B.S. van het gemeentelijk lyceum te Zaandam, welke 11 en 12 Juli worden afgenomen als deskundigen aangewezen dr. H. Bron- gersma, oud-directeur eener hoogere bur gerschool, te Haarlem prof. dr. J. O. H. de Meijere, hoogleeraar aan de Uni versiteit van Amsterdam, te Amsterdam; dr. 8. A. Waller Zeper, Rijksarchivaris in Drente, te Assen; dr. J. Heinsius, mede-redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche Taal, te Leiden en mr. J. A. F. van Asperen, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Graven hage. De heer O. Heyman, oud-leeraar eener HjB.S. te Haarlem, zal het examen af nemen aan de Rijks-H.B.S. te Tiel. Gevonden voorwerpen. Terug te Bekomen bij: J. v. d. Meij, L. Poellaan 18, broche; G. Bijster, Een- drachtstraat 58, koperen wagendopW. de Korte, Ten Katestr. 20, gonjezak; P. Driesen, Jansweg 22, gla3snijder (dia mant) P. Roosloot, Zomervaart lb, hor- logekast voor dameshorloge; G. de Vo gel, Bloemertsteeg 16, kinderkousje; 8. Bijrij, Zoetestr. 2, kindermuts; J. Vrucht Rozenprieelstr. 36, portefeulle met tram- abonnement; A. Visser, P. Kiess tr. 46, zwarte portemonnaie; 8. Sival, Kerk- hofplein 25rd, passer; J. La3t, Oranje straat 193, kinderring; W. Radsma, Ged. Oudegracht 79, sleutelsJ. Overbach, Leidseheplein 31, beursje; A. Forster, Zuid Brouwerstr. 34, daspeld; M. Moer kerk, Lange Poellaan 2, fototoestelJ. Poot, Anslynstr. 8, geld; J. Offenberg, Duvenvoordestr. 13, dameshorloge; Poli tiebureau, Smedestr., handwagen; „(Ken nel Fauna" Parklaan' geel handje, ge bracht door Ina Broeker, Hoofmanstr. 70; zwarte kat, gebracht door M. Sche pers, Ripperdastr. 11; grijze kat, ge bracht door A. Broeksma, Frans Halsstr. 10L. Kneepkens, Raam vest 23, leer- doek; L'. Stolvaart, Baljuwslaan 5a, me daillon; J. F. v. 'd. Pol, Kamperstr. 72, oorbelletjeM. Raadschelder, Gr. Houtstr. 12rood, kinderportemonnaie8. de Vries, Wijde Appelaarsteeg 13, hee- rénpórtemonnaie; J. Duijf, Vrooms tr. 2, idem; H. N. J. Waalewijn, Damstr. 18, renteboekje; O. Spaargaren, Teylerplein 75, rozenkrans; M. v. Delden, W. Pyr- montstr. 18, zwemkaart. N.V. Drukkerij de Spaarnestad." In de aandeelhoudersvergadering der N.V. Drukkerij „da Spaarnestad", Woens dagavond gehouden, werd het dividend, na ruime afschrijving bepaald op 7 pOt. De hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam werd als commissaris, de heer F. H. M. van de Griendt als directeur herko zen. Medegedeeld werd dat de opligatie- leening ad f 100.000 bijna dadelijk bij de inschrijving volteekend was en dat de nieuwe groote courant-rotatiepers bin nen korten tijd in gebruik zal worden genomen. Besmettelijke ziekte. In de week van 21 tot en met 27 Mei kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Hearlem 1 goval van buiktyphus, 2 van roodvonk, 2 van diphtheritis Haarlem mermeer 1 van buiktyphus: Krommenie 2 van diphtheritis: Limmen 1 van buik typhus- Velsen 1 van diphtheritis; Noord- wijk 4 van diphtheritis. Zooals men zich nog wel herinnert, heeft 24 Januari 1.1. nabij de viaduct aan de Duvenvoordestraat nabij de krui sing HaarlemBotterdam en Haarlem— Zandvoort een spoorwegongeluk plaats gehad, doordat des morgens een leege trein op een stilstaanden trein was ge reden. Gisterenmorgen moest nu de machinist die den trein gereden had, terecht staan. Hij Jiad p.l. door onveilig signaal ge reden. De Officier van Justitiie noemde de daad van bekl roekeloos, doch hij is een bekwaam vakman, die goed aangeschreven staat, Spr. wilde daarom een lichte straf opleggen en eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. Haxardspel Dan moesten terecht staan een tweetal tal personen, G. en N., tdt zake, dat zp in de maand Ooctober 1922 in een perceel aan de Zoetestraat gelegenheid tot hazardspel hadden gegeven. Door den hoofdinspecteur van poli tie, den heer W., die als getuige ge hoord werd, werd verklaard, dat bij den inval gebleken was, dat beiden met ge merkte, dus valsche, kaarten gespeeld De Officier zeide, dat beiden zeer ongunstig bekend stonden en eischte te gen ieder 2 maanden gevangenisstraf* hadden. Dan stonden nog terecht de beide bankhouders, die de Officier niet zoo schnldig achtte. Hij eisohte tegen ieder hunner f 10Q boete of 20 dagen hechtenis! Een staaltje van ouderwetsche libe rale zelfgenoegzaamheid heeft de meer derheid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken gegeven bij de benoeming van haar secretaris. We zullen niet herhalen wat wij schre ven over de belachelijke vrees om een sociaal-democraat in die functie te be noemen. Dat is een afgedane zaak. Maar op de voordracht kwam voor als no. 1 Mr. O. M. P. Somme uit Amsterdam, een man van erkende be kwaamheid óp sociaal en economiich ge bied en alom bekend in werkgevers- kringen, doch.katholiek. Als no. 3 stond op de voordracht de heer J. Gerritsz, oud-3ecretaris der Ka mer en iemand, die gouden sporen in die functie heeft verdiend. Geen van tweeën kon de meerder heid der Kamer bekoren, doch zij pre fereerde no. 2 van de voordracht, Jhr. J. O. Mollerus, van Bloemendaal, een man, die niet in de schaduw kan staan wat capaciteiten betreft van de heeren Romme of Gerritsz, maar liberaal, een eigenschap, die veel schijnt goed te maken en veel bekwaamheid als vanzelf doét aanwaaien. Met 12 van de 28 stemmen is deze heer tot secretaris benoemd, zonder dit durven wij gerust neerschrijven de meest geschikte candidaat te zijn. De heer Romme, di estukken beter is dan de heer Mollerus of welken candidaat ook, verkreeg 8 stemmen. Maar deze acht heeren waren waarschijnlijk niet onbevooroordeeld. Dat zijn in den regel alleen de heeren, bij wier vrienden ook alleen het intellect zit. We willen evenwel aan onze veront waardiging uiting geven dat dergelijke dingen nog gebeuren in den jare 1922 in een stad als Haarlem en vastleg gen dat de meerderheid der Kamer zich stempelt tot een anachronisme in dezen tijd. Het is hoogst gewenscht dat zoo spoe dig mogelijk een frissche verkiezing eens opruiming houdt onder deze dnffe meer derheid. Barometerstand 763. Achteruit OPGAVE VAN: Het hoofdstembureau voor de verkie zing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal bestaande uit de heeren Mr. M. Slingenberg, als waarn. burgemees ter, voorzitter, Mr. J. N. J. HeerKens Thij&sen, W. Koppen, P. Kabfleisch en S. Heijblok, leden, waarvan de heer S. Heij- blok ambtshalve, heeft hedenmiddag in openbare zitting ten stadhuize al de 23 Mei j.l. ingediende candidatenlijsten geldig verklaard. Totaal alzoo 36. Van de lijst der N. K. P. werd echter geschrapt de naam van den candidaat J. J. Verburg, om dat van deze geen verklaring van bewilli ging was ingekomen en van de lijst der Rapaille-partij werd geschrapt de naam van Tiggelaar, omdat de verklaring van bewilliging van deze geteekend was als Tichelaar, terwijl op de lijst staat Tigge- laar, zoodat niet uit te maken is of dit do- zelfde persoon is. Personalia. Aan de Universiteit te Utrecht werd bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde de heer P. a van Arkel, geb. te Haarlem, op proefschrift „Bij drage tot de toepassing van de waar schijnlijkheidsrekening in de natuurkun de". Op Dinsdag 6 Juni a.s. herdenkt de heer J. J. Bout den dag, waarop hij vóór 25 jar als beambte der Ned. Spoorwegen in dienst werd gesteld. Naar wij vernemen heeft de heer H. Hoogerbeets, voorzitter van de muziekver- eeniging Harmonie-Crescendo, als zoodanig bedankt. De Blootevoetestraat. In een Leidsch nieuwsblad lazen we een bench over den brand in Haarlem in een perceel aan de „Blootevoetestraat"; dit laatste in plaats van „Barrevoetestraat". De beteekenis is wel hetzelfde, maar het eerste is toch niet geheel juist. Intusschen een niet onaardige drukfout.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1