ZIJN SLACHTOFFER. Tweede Blad - 2 Juni 1922 De richting in de politiek. De richting in de politiek door de regeeringen der laatste jaren inge slagen, de ambtenaarsstaat, die er liet gevolg van was en vooral het niet tij dig verzetten der bakens, toen het getij verliep, hebben het nationaal vermogen tot in den wortel aange tast en eene belastingwetgeving in het leven geroepen, die op zich zelf reeds voldoende is de politieke rich ting, die haar noodzakelijk maakt, te veroordeelen als in strijd met de Christelijke rechtvaardigheid. Deze immers verzet zich tegen uit buiting zoowel van het kapitaal als van den arbeid. Het eerste kamerlid Polak erkende in het Weekblad van den Algemeenen Nederlandschen Diamant bewerkers- bond.," dat reeds ,,vele groote en middensoort fabrikanten en kooplie den ons land gaan verlaten, ten einde aan de belastingen of aan volledigen ondergang te ontkomen." Het stemt tot nadenken, wanneer van die zijde wordt erkend, dat het reeds zoover gekomen is in ons land. Waar de gemeenschap zich op werpt als vennoot in de bedrijven, die stelt onder sociaal politietoezicht en fiscale controle, en een overgroot deel der winsten tot zich trekt, bij Indi sche Cultuurmaatschappijen blijft na aftrek van alle belastingen voor den Nederlandschen aandeelhouder onge veer één derde over terwijl van slechte bedrijfsresultaten diezelfde ge meenschap zich niets aantrekt, daar kan het geen verwondering baren, dat het buitenlandsch kapitaal zich vooral in Indië aan de ondernemingen onttrekt en uittocht van Nederlandsch kapitaal niet kan uitblijven. Die hooge heffingen van het inko men werken kapitaalvernietigend en gaan stellig de perken eener geoorloof de belastingheffing te buiten 1) Het eerste kamerlid Blomjous zei- de het in zijne op 3 Mei j.l. in de Eerste Kamér gehouden magistrale rede zoo terecht," ,dat belangrijke verlaging der belastingen dringend noodzakelijk is op de eerste plaats, ten einde den staat in deze terug te brengen tot zijne rechten, maar ook ter wille van de Nederlandsche ge meenschap in haar geheel, tot be houd der welvaart, waar die nog te vinden is, en ten einde haar weer mo gelijk te maken, daar waar zij reeds verloren ging." En hij laat er zeer terechtop vol gen „De successiebelasting, de don kerste vlek op het regeeringskleed, moge dan eerst aan de beurt komen." 18 Juni 1921 is in werking getreden de wet van 10 Juni 1921 S. No. 779, houdende wijziging der successiewet. Die wet heeft de successiebelasting tot Toen de successiebelasting nog slechts een onbeduidend percentage van het nagelaten vermogen bedroeg in 1891 schreef de groote Paus Leo XIII, dat de burgerlijke overheid door krachtige maatregelen het recht en de zekerheid van den per soonlijken eigendom heeft te handha ven Het recht op persoonlijk bezit, hetwelk een natuurlijk recht is, kan de staat niet opheffen, hij kan alleen het gebruik van den eigendom regelen en dat gebruik met de eischen van het openbaar belang in overeenstem ming brengen. Het druischt derhalve tegen recht en billijkheid int lals de Staat zich een overgroot gedeelte van het vermogen zijner onderdanen in den vorm van belastingen toeeigent.' Blijft de wet op de successiebelasting binnen de perken eener geoorloofde be lastingheffing Het komt mij voor, dat zeifs ve len, die destijds hebben voorgestemd, die vraag thans niet meer bevestigend durven beantwoorden. Wanneer wij zien, dat ooms en tan tes ervende van hunne neven en nich ten, of wel, neven en nicaten ervende van hunne oud-ooms en oud-tantes, en neven en nichten erven de van elkander evenals verdere bloed verwanten en vreemden moeten be talen tusschen 38 en 47% al naar ge lang de hoegrootheid van ieders ver- krijging, dan springt het een ieder in het oog dat bij een dergelijke belasting heffing, de staat zich een overgroot gedeelte van het vermogen toeeigent, hetgeen stellig in strijd is met de op ander terrein zoo menigmaal mis bruik) Pauselijke. Encycliek. Wanneer neven en nichten erven van hunne ooms en tantes is door hen verschuldigd tusschen 27% en 36 verkrijgingen tusschen broers en zusters zijn belast met 18 tot 27%. Om te doen zien tot welke kapitaalsvernie tiging deze belasting kan leiden een paar voorbeelden. A. heeft drie broers B. C. en D, en een neef E, kind van een vooroverleden broer. Hij bezit F. 25000. C. en D. bezitten niets. De broers benoemen elkander tot erfgenamen en de langst levende benoemt! E. Zij teren niet in en leggen niets over, alleen de successierechten gaan van het kapi taal af. A. steift het eerst. Wat schiet er nu van het kapitaal van Oom A. voor neef E. over als alle successierech ten betaald zijn. Dan hectt de staat van dat vermo gen te pakken, F. 13. 205. 92 en schiet er van de F. 25000. voor neefje over F. 117 94. 08 Stel nu dat A, B. C. en D. hetzelfde gedaan hadden, maar dan ieder f. 25.000. dus samen f. 100.000.hadden beze ten. *- 4 Dan zou er voor neefje overschie ten F. 53625.43, zoodat ook in zoo danig geval de staat bijna de helft tot zich trekt. Een oude dorpspastoor legateerde aan zijn huishoudster, die hem lange jaren tegen een gering salaris trouw en 'eerlijk had gediend", eene som van t. 10. 000.Had hij geweten, dat daar van F. 4020. aan successiebelasting verschuldigd was, zijn rechtvaardig heidsgevoel zou daartegen stellig in opstand zijn gekomen. In de rechte opgaande lijn varieert het percentage van 14%% tot '9% d- i. dus wanneer ouders of grootouders van hun kinderen of kleinkinderen erven. In de rechte nederdalende lijn moet men onderschefden kinderen erven de van oudersj-en tot deze rubriek behoort ook dé echtgenoot beta len tusschen 3% en 8%., verdere afstammelingenvan hunne groot ouders 5% tot 12%. Is de verkrijger in het eerste geval vier of meer kinderen rijk, dan heeft hij aanspraak op vermindering van belasting en wel 10% voor ieder kind boven het derde tot een maximum van so%. Vooral bij ae tegenwoordige waar dedaling kan er een groote onbillijk heid in gelegen zijn, dat voorde be rekening der successiebelasting de nagelaten vermogensbestanddeelen ge schat moeten worden op de waarde ten dage van het overlijden, terwijl de aangifte eerst acht maanden daarna en de betaling één maand na de aan gifte, dus negen maanden na het over- fijden, moet geschieden. Deze regeling men denke b.v. aan buitenlandsche valuta, kan ten gevolge hebben, dat meer aan be lasting verschuldigd is dan het saldo éer nalatenschap op liet tijdstip der betaling bedraagt. Moge de regeering, die na de ver kiezingen op zal treden zoo weten te bezuinigen, dat zeer spoedig door samenwerking aller Katholieke afge vaardigden de successiebelasting tot billijke proporties kunne worden teruggebracht en de donkerste vlek op het regeeringskleed worde uitge- wischt. Haarlem, Mei 1922. Van Cranenburg li. (1.) In het avondblad van het Han delsblad d. d. 22 Mei j. 1. lezen wij daaromtrent De belastingdruk in Ned-lndië. Aan een schrijven uit Ned. Indië ontleenen wij de volgende mededee lingen en klachten omtrent den invloed van de zware belastingen op het zaken leven. Voortdurend komen berichten in, dat vooral buitenlandsche onderne mingen hun kapitaal, dat aanvanke lijk tot uitbreiding der cultures in Indië had zullen strekken, nu ter beschikking stellen van andere over- zeesche gewesten, waar het kapitaal meer gesteund wordt door de regeerin gen, en bovendien de belastingdruk minder zwaar is. Het sluiten van verschillende maga zijnen, grootendeels veroorzaakt door het innen der O. W. belasting, is aan de orde van den dag. De ondernemin gen krijgen met iedere mail aanmanin gen om te bezuinigen en nog eens te bezuinigen, met het gevolg dat een regiment van Europeanenis ontslagen en" nog ontslagen zal worden, die na tuurlijk geen middelen van bestaan hebben. Men ziet ze met hun gezin niet alleen in miserabele Japansche hotelletjes, maar ook in de kampongs rondzwerven, hetgeen het ophouden van prestige tegenover de inlandsche bevolking ten zeerste benadeelt. Het Gouvernement gaat echter door met iedere boot zwermen ambtenaren naar Indië te laten komen 1 De ambte naren in Indië, vooral de hooggeplaat- sten, wonen nog steeds in schitterende gebouwen, sommigen zelfs in paleizen terwijl zooals gezegd handels geëm ployeerden en planters naar de kampong" trekken. Deze feiten zijn niet alleen in Indië algemeen bekend, maar ook zijn reeds berichten dienaan gaande tot Amerika en Engelarnd doorgedrongen. Voor eenigen tijd nog zeer kapitaal krachtige firma's worden thans ge steund door banken en werken voor- loopig uitsluitend om hun O. W.Be- lasting op tijd aan te zuiveren. Indien niet met spoed en kracht het optreden van den fiscus wordt tegen gegaan, dan vreezen wij, dat men in Indië voor een débÊicle zal komen te staan. BINNENLANOSCH NIEUWS. J. H de Waal Malefijt. Lid Eerste Kamer, Katwijk. Mr. J J. de Waal Malefijt, Wethlouder van Utrecht. Ds. H G. van Wijngaarden, Am sterdam. GEMENGD NIEUWS, DE CONFERENTIE EN ONZE HOTELS. een-" KUNST EN KENNIS. Licht In uw woning. SPORT EM~SPEL. tfOITB&L. FEUILL-ÉTOfJ „ja, ja," schreeuwde hij, „ga weg ,a weg of ik zou niet langer over mij «elven meeste; kunnen blijven „Ja, ik ga heen," zei de markies, „maa voor de morgen aanbreekt, zult ge beiden in mijne macht zijn, gij als een ongehoorzaam zoon, zij als eene krankzinnige echtgenoote. Wij zullen een zien wie zal overwinnen, de wet of gij I" Hij wendde zich tot Mark Ik vraag noch vri ndschap, noch dankbaar- icid voor hetgeen ik gedaan heb, voor 1en naam en de opvoeding, welke ik u chonk, maar onthoud wel, wat ik u egals ge hedenavond niet bij den .eer Lantin komt, zooals ge beloofd ebt „Bij uw medeplichtige 1" De markies haalde de schouders op n ging voort zonder te antwoorden ,Als ge mij beleediging aandoet, als *e mij dwingt hét eenmaal gegeven noord fc hrp'-n-i, dan zal ik mij op haar, versta mij wel, dan zal ik mij op haar weten te wreken En met zulk een wréede uitdrukking op zijn gelaat en zulk een woest gebaar wees hij naar Christine, dat al de aan wezigen huiverden. „Nooit," zei Mark, „nooit zal ik de dochter van dien man huwen „Ge hebt gehoord, wat ik geze d heb," zei de markies, altijd ev.n be daard. En hij ging heen, al de aanwezigen in een onbeschrijfelijke gemoedsaan doening achterlatende. Christine wrong wanhopig de han den. De ellendeling 1 „Hij heeft ons nog niet in zijne macht," zei Mark, „noch u, noch mij." „Wat wilt ge doen, mijn zoon „U verdedigen „Maar hoe „Ik zal alles bekend maken. Ik zal hem openlijk aanklagen." „Éven als altijd zal hij alles ont kennen. Wij hebben geene bewijzen." „Ijlaar, na al hetgeen gij mij ver haald hebt, moeder, is 't mij toch on mogelijk de dochter te huwen van den man, die de hand gehad heeft in al de misdaden, waarvan gij die twee schurken beschuldigt, van den man, die een uwer beulen geweest is." Hij wendde zich tot Jeannne, die door schrik overweldigd, gedurende het geheele boven omschreven tooneel onbeweeglijk was blijven zitten, even als hare moeder en zeide:„En boven dien bemin ik haar. H ar heb ik im mers lief met geheel mijne ziel." „Als onze liefde maar niet ons ongeluk moet worden," zei het jonge meisje. „Nooit zal ik u opofferen," ver klaarde Mark. „Die man," zei Christine, van den markies sprekende, „die man deinst voor niets terug. Ik ken hem maar al te goed. Hij heeft hen, die hem wilden weerstaan, steeds weten te vernieti gen." En wanhopig wrong zij de handen. „Wie zal ons uit dezen toestand redden," riep zij, „wie zal ons helpen De avond was sedert eenige oogen- blikken ingevallen, en daardoor maak te eene stem, die plotseling uit een der hoeken van het vertrek kwam, des te meer indruk. Die stem zei slechts als antwoord op den laatst en wan hoopskreet van Christine Ik Iedereen wendde zich om, en men zag onbeweeglijk in een hoek staande den heer de St.-Elme, den vroegeren Eendenbek. Hij was binnen getreden met den markies, maar in de algemee- ne opgewondenheid had niemand op hem gelet en hij was achtergebleven. Mark was een en al verbazing, hem daar te zien. Christine herkende hem dadelijk. „Gij," zei ze mei eene rilling van afschuw. Mark trad op hem toe :„Wie zijt ge," zeide hij. „Ik ben een ellendeling, een bandiet, de medeplichtige van dezen man, die zooeven vertrok. Uw moeder heeft mij wel herkend." „Zeker," zeide Christine. „Wat wilt ge "U edden, ja, de bewijzen welke gij zoekt zal ik u leveren." „De bewijzen?" Ja." "Den moord op dokter Bernau „Ja, ja, alles 1 Qmdat ik 't ben, die de misdaad gepleegd heb." „Gij 1" Een algemeen? kreét van afschuw weerklonk door het vertrek en on willekeurig verwijderde iedereen zich eenigszins van den schurk. „Ja, ja," zei hij, „ik zie wel, dat ik u afschuw inboezem. Dat verbaast mij niet. Ik weet wel, wat ik waard ben. Ik ben 't, die met een mijner thans reeds overleden kameraden, den dokter vermoord heb wij waren door den markies en Lantin omgekocht om de misdaad te bedrijven." „Zoudt ge dat kunnen bewijzen," zei Mark op levendigen toon.Zijne ontroering was zoo groot, dat zijn afschuw voor dien man er door ver minderde. ,',Wel zekerIk kan 't bewijzen. Ik kan u alles bewijzen, want ik heb bij den dokter de bewijzen van de eerste misdaad gevonden, w lke door markies d'Arbois bedreven werd." „Hebt ge die bewijzen," riep Chris tine, van ontroering bijna niet kunnen de spreken. „De stem van Paul, die tot mij sprak, heeft mij niet bedrogen. Het is de ellendeling die Paul ver moord heeft." „Hij is 't. De dokter wist het Hij had een onderzoek ingesteld en had bil den markies kogeiskevonden, welke volkomen gelijk waren aan die, waar mede uw eerste man vermoord was en welke hij bewaard had. Op zijnt schrijftafel heb ik een stuk gevonden, gericht aan den officier van justitie, waarin hij alles uiteenzet." „Mijn God 1 mijn God," mompelde Christine, de armen ten hemel hef- fend. „Hebt ge dat stuk nog in uw bezit, vroee Mark, die van smart en afschuw trilde. „Zeker, ik heb 't nog." „Wilt ge 't mij geven „Het is te uwer beschikking. O, wees verzekerd, dat ik het duur had kunnen verkoopen." „Ik zal u betalen wat ge er voor vraagt." „Ik vraag niets, ik heb nergens meer pleizier in. Het ongeluk vervolgt me. Hoe meer geld ik beb, des te meer verlies ik. Ik geloof dat ik slechts kans op gelijk heb, met geld dat ik eerlijk verdien. Daarom verbrand ik mijne schepen achter mij. ik heb er genoeg van, mij altijd te krommen onder den dwang van den heer Lantin." een ongekende hoogte opgevoerd. VERANDERING VAN KIESSTELSEL. De oud erge tee keilden, hoewel vast houdend het beginsel van de Even redige vertegenwoordiging zijn van oordeel, dat de wijze der toepas sing van dit beginsel, zooals de te genwoordige kieswet die regelt, zeer schadelijken invloed oefent op het politieke leven in het algemeen en op het interne leven der partijen in het bijzonder en een sterken in breuk maakt op de vrijheid dor in- di'vidueele keuze. Sommigen hunner zijn er reeds vast van overtuigd, milderen ver moeden of hopen, dat invoering van een geheel ander stelsel van E. V. groote verbetering zou brengen. Zij hebben derhalve besloten, een poging te doen tot oprichting van een „Nederlandsche Vereeniging tot Verandering van Kiesstelsel'welke vereeniging zich ten doel zal stellen: 1. Na ernstige studie te kiezen het voor Ne.lerland nieest geschik te stelsel van E.V. 2. Voor de invoering van het als zoodanig gekozen sleisel te strijden met alle wettelijke en geoorloofde middelen. pik, die tot bereiking van ast doel wil medewerken, en dus als lid tot deze vereeniging wil toetraden; wordt verzocht, daarvan mededeeling te zenden aan een der ondergetee ltenden, met duidelijke vermelding van naam en adres. De oprichtingsvergadering der nieu we vereeniging ^al zoo spoedig mo gelijk na (afloop dér verkiezingen wor den bijeengeroepen. Het oprichtingscomité: Jhr. mr ,E. A. v Beresteijn, Ldi Tweede Kamer, Den Haag. R. C A. v. Cranenburgh, Haarlem B. J Gerretson, Lid Tweede Kamer, Rotterdam. Ds. A v d. Heide, Britwërd Mr. Wi Heineken, Amsterdam. H. Houtkoper, lid Prov. St. van Gelderland, Ochten. C. E v Koetsveld, Leeuwarden Tijdelijk voorz.-secret Mr. L C Kortenhorst, Haarlem'. Ds. G. W. Melchers, .Warga. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, Lid' Tweede Kamer. Ticl. F. Swane, Utrecht Mr. J J. Tilanus, Lid Ged. SI' v Gelderland, Tie! Dr. E Verviers. Leiden. Mr. dr' R. J. de Visser Lid Ged. St v. Gelderland, Arnhfcims Een medewerker van de „N. R. Ct." schrijft nog over de Haagsche Conferentie en haar huisvesting: Het is een oude traditie, dat Nederland een van de duurste landen is om te reizen. Waar ter wereld men als Nederlander komt, steeds kan men twee dingen van bereisde lieden hooren: Vriendelijkheid over het aantrekkelijke van ons land, maar dan, in een adem eraan toegevoegd, de mededeellng, dat het verblijf in ons land helaas al te kostbaar is. Niet iedereen is bepaald ontevreden. Vooral in Middel-Europa, waar men een aangename en volumineuze keuken in het algemeen op hoogen prijs stelt, heb ik vaak hooren verklaren: „Het is duur in uw land, maar men krijgt er waar voor zijn geld. Jammer alleen, dat men steeds weer gedwongen is, een uitvoerig bruilofts- j maal te eten. Men heeft er niet dagelijks - behoefte aan, en kan er ook niet dagelijks j het overigens welbesteed geld voor uitleg- t Dit is dus geen gebrek aan waardeering, maar alleen een klacht over het onlbre- ken van eetgelegenheden met een eenvou- dig, degelijk vast menu, waartoe tegen woordig juist in Den Haag misschien niet meier zooveel aanleiding is. Het feit, dat de conferentie naar Den Haag komt, en waarschijnlijk een groot aantal buitenlandsche journalisten erheen zal brengen, kan dus voor ons land alleen al daarom van betcelketiis zijn, dat wij de gelegenheid krijgen, een vooroordeel, dat tegen ons bestaat, uit den weg te ruimen. Dit moet te gemakkelijker zijn, omdat 'iét vooroordeel zoo buiten proporties is. Niet alleen de Middel-Europeanen, met hun ongelukkig geld slaakten deze opmer king, maar men hoorde die ook van Ame rikanen Men vroeg mij, of den Haag dub bel zoo duur zou zijn als Genua, en was zeer ver-baasd, toen ik er, zelfs zonder kennis der verminderde prijzen, meende op te kunnen verantwoorden, dat de ko mende conferentie-stad, wat verblijfkos ten betreft, niet duurder zou zijn dan de stad, waar wij ons bevonden. Want dit hebben wij in ons voordeel: Genua was verre van goedkoop. De prijzen der hotels en pensions waren zelfs hooger, dan zij waarschijnlijk bij ons zullen zijn. De dele gaties betaalden tot 160 lire ]>er dag pen- siongeld. Het gemiddelde in de niet aller- eersterangs-inrich lingen bedroeg, met alle maaltijden ongeveer 130 lire of 17 i 18 gulden. Schandelijk duur was zelfs het groote joumalistenhotel, dat van over heidswege voor de correspondenten der buitenlandsche bladen was ingericht. Dit alles ziet er, bij vergelijking met onze Haagsche prijzen, op het eerste ge zicht niet ongunstig voor ons uit. Eén ding echter, waarvoor onze restaurants een bij zonderen roep genieten ontbrak echter: De buitensporige rekeningen. Als men te Genua iemand te eten vroeg, en men ging met hem naar een der beste restaurants, Als men dan uitstekend gegeten en ver schillende wijnen erbij gedronken hal, dan kon het gebeuren, dat.de rekening een hoogte van ongeveer 10 per man be reikte. Hooger echter liep zij gewoonlijk niet. omdat men voor de bijdingen geen fantastische prijzen betaalde. Op die bij-dingen komt het aan. Onze restaurateurs en hotelhouders moeten dat bedenken; Bescheiden pension- en kamer- prijzen baten heel weinig, als 't endcii- fer van de rekening toch schrikaanjagend en hooger dan elders is. Men kan zelfs zeggen, dat flinke prijzen voor de voor naamste dingen niet zoo ontstemmen, als het vinden van de winst op kleinigheden. De patiënt krijgt in heit laatste geval den indruk misleid en afgezet te zijn. Een goedkoop menu, maar met een kleintje koffie erna van misschien een gulden, en met een sigaar die evenveel of even wei nig kost als het voortreffelijk menu, met wijnprijzen, die misschien hooger zijn dan ergens elders in de niet „drooggeleg de" wereld, maakt slechteren indruk dan een flink betaald menu met reëele prijzen voor de bijleverenlies. Wie eenige ervaring heeft op dit punt. zal het volgende kunnen bevestigen: Als rijke buitenlanders, ondanks de ruimte van hun middelen ,zioh beklaagden over de duurte in ons land, dan was het zel den over kamerprijs of over etensprijs, maar over hetgeen men hun afgenomen had voor een kopje koffie, voor een si gaar of likeur, ja, voor een glas water soms! In de groote restaurants en hotels, waar het leveren van cigaren e.d. een bijzon der recht is van liet personeel, zal de pa troon scherp moeten opletten, op welke wijze dit recht wordt toegepast. Het be ruchte „aanzien van den persoon", dat vooral de lievelingsslachtoffers, n.l. An gelsaksisch sprekende vreemdelingen zoo verbittert, zal ten strengste moeten worden verhinderd. De commissie, die tot taak heeft ervoor te waken, dat confepentie- gasten niet te veel betalen, zal op dit punt bijzonder hebben te letten. Het is een buitengewone gelegenheid, die wij krijgen om met succes reclame te maken voor ons vreemdelingenverkeer, en de vooroordeelen, die terecht of ten on rechte tegen onze hotels bestaan, en die vooral na de ervaringen der vredesconfe renties welig zijn opgeschoten, uit te roeien. GEEN VALUTARElZENt Men schrijft aan het „Centr.": In verschillende bladen vond ik dezer dagen min of meer uitvoerige uittrekse- ten uit een „Tel."-artikel met bovenstaand opschrift Mag ik -tegenover dat stuk even mijn persoonlijke ondervinding stellen? Ik heb met een groep van 24 personen onder lei ding der Nederlandsche Reisvereeniging van 22 tot en met 27 Mei de volgende reis gemaakt Van Amsterdam naar Rüdesheim D-trein, van Azmanshauzcn naar Coblens per Rijnboot, van Coblens naar Ems per trein, per bergspoor de Malberg op, motorboot vaart over de Lahn en bezoek aan Stoizen- felds, per trein van Ems naar Remagen, autotocht door liet Ahrdal naar Altenaar en vandaar naar Mehlem (Königswinterl, per bergbaan de Drachenfelds op, motor bootvaart over den Rijn naar Rolandseck en Nonnenwerth, per speciaal gehuurde mo torboot naar Keulen en van Keulen per trein naar Nijmegen. De trein-reizen waren alle 2de klasse, de vaart per Rijnboot 1ste klas. Wij logeer den in 1ste klas hotels en kregen behoor lijk drie maaltijden per dag. Welnu, dit alles bij elkaar, reis, logies en maaltijden gedurende zes dagen heeft in totaal, fooien inbegrepen, gekost 50 per persoon. Nu is het mogelijk dat de Ned. Reisver eeniging eenige reduclie krijgt, maar dat die reductie zoo hoog is, dat een prijsver schil ontstaat als tusschen het boven staande en het „Tel."-stukje, wit er bij mij niet in. Maar maken dan misschien de bijko mende kosten het reizen in Duitschland duur? Ik heb mij niet bezondigd aan dolzinni ge valuta-inkoopen en, daar ik geheelijont- houder ben, ook geen wijn gedronken, maar overigens, in het geheel niet ,,i an de armen" geleefd, toch heb ik maar ruim 1200 marken, dus nog geen 12 in al die dagen opgemaakt. Mijn ondervinding de vorige week op gedaan, is dus dat thans liet reizen in Duitschland nog zeer goedkoop is. De redactie van het „Centr.teekent hierbij aan: Het reisje hierboven beschreven voor de 'prijs van 50 is waarlijk spotgoedkoop. Maar zou het niet komen, omdat men met een officieele vereeniging gereisd is, welke men in Duitschland, ook voor de toe komst, moet tot vriend houden? Daardoor zullen de gangbare Ouitsche prijzen berekend zijn, wat voor den Hol lander spotgoedkoop is. Reist men als Hollander op „eigen houtje", óan schijnt men op het oogen- blik in Duitschland goed te weten, wat schrijven met dubbel krijt is." GROOTE HEIBRAND TE SOMEREN. Dinsdagmiddag te 1 uur is ccn greMc heibrand uitgebroken nabij bet ven en de Huiten onder Someren. Jmst was men daar bezig de gemeentehei te vernachten, die toen natuurlijk moest op- honden. Alle aanwezige hperen gingen direct blusschen. doch konden het vuur in de lage gedeelten, het moerland me bedwineen Tot des avonds 8 uur woed- de^ het vuur voort. Circa 200 H A z*> vernield. Alhoewel de brand vlak boerderijen gewoed heeft, zijn deze gespaard gebleven. INBRAAK.TE AMSTERDAM. Toen Donderdagmorgen de koster van de Port. Israël. Gemeente te Amsterdam een der poortjes wüde openen, welke toe gang geven tot de binnenplaats naar het Synagoge-gebouw en de van deze gemeente, gelegen aan t Jonas Daniël Meyerplein, bemerkte hij dat he slot verbroken was. Spoedig bleek, dat een of meer ongewenschte bezoekers in de secretarie geweest waren. Daar was alles opengebroken en onderste b°Tfn haald. Voor zoover op het oogenblik kon worden nagegaan, is alleen een bedrag van 3500 gestolen. Op andere dagen is nooit zooveel geld aanwezig. Donderdag zouden echter de salarissen worden uit betaald, waarvoor Woensdag geld was gehaald, hetgeen de dieven blijkbaar wis ten. DE INBRAKEN IN TWENTE. Bijna de geheelc Twentsche politiemacht was in den nacht van Dinsdag op Woens dag op de been om de inbrekers te zoe ken, die Twente onveilig maken. Alle toe gangen naar Duitschland waren afgezet. Toch is er te Lonneker weer ingebroken. In den afgeloopen nacht trok de geheelc politiemacht weer uit, bovendien melc u zich te Enschede vijftig vrijwilligerrs aan- Het is nog niet precies uitgemaakt, welken schadelijken invloed bedorven lucht op onze gezondheid heeft. Dat ge bruikte luoht echter voor het menschelijk organisme slecht is, dat is wel uitge maakt, al kan mén nu niet zeggen, dat er door de meesten onder ons naar deze wetenschap geleefd wordt. Integendeel met welk een gerustheid, ja, wij zouden bijna zeggen: met welk een voorliefde, wordt niet door vele menschen in woon- en slaapkamers de meest bedorven, vieze lucht ingeademd! Het is of men niet be grijpen wil of kan, dat het zeer af te keuren is, per dag zeven A acht uur op zijn slaapkamer door te brengen dat is een derde van zijn leven terwijl alle ramen dicht zijn, wat dan gelijk staat een derde van zijn leven bedor ven, voor de longen schadelijke luch in te ademen! En uit angst voor het beetje „kacheiwamte" dat dooi flink luchten eens „verloren" mocht gaan, ziet men er maar lievd* van af om da ramen eens open te zetten, en blijft men liever zijn longen „vosden" met bedorven lucht, niet bsienksni. dat ka chels, die slecht trekken de lucht wel eens vergiftigen, zoolat er dan al zeer schadelijke gassen in het vertrek komen. Dat zco-ets nadeeiig is voor de gezond heid, behoeft geen betoog. Vooral zwak ke, herstellende of zieke menschen heb ben behoefte aan goeie, verse hé lucht. Niet voor niets laat men in de moderne steden ruimten onbebouwd, die dan als parken of plantsoenen worden aange legd. Dat men is het terecht gaan beseffen zijn de „longen" van de 6tad, waar de inwoners, die natuurlijk niet van die heerlijke, frissche lucht ia hun huizen kunnen genieten ais zij die buiten wonen, toch af en toe goede ver- sche luoht kunnen inademen. Maar hoe- velen maken hun wandeling naar die parken of buitenwijken, inplaats van naar de drukke winkelstraten Helaas 't zijn er zoo weinigen! Men kan dit niet anders dan betreurenGoede ongebruikte lucht is een eerste levens- eisch, is noodiger dan brood! En ze kost niets! Er is alieen wat moed toe noodig, moed om te breken met een jaren-, eeuwenlange siechte gewoonte: ra men en deuren in huis potdicht te hou den! Zet uw ramen open, laat de frissch, versche lucht vau buitenaf in al uw kamers komen, uw heele huis doortrek ken. Als ge maar zorgt, dat het niet tocht, kunt ge er niets dan voordeel aan uw gezondheid van hebben. MISSIEWEDSTRIJDEN. 2en Pinksterdag zullen wederom de Jaar- lijksche Missiewedstrijden der R. K. Voet balbonden in Nederland gehouden wor den. Dit jaar zal alleen de wedstrijd Lim burgDen Bosch plaats vinden. Verleden jaar speelde Den Bosch tegen Limburg in Breda gelijk en won door loting, die haar in de finale plaatste, waarin zij van het Bredasche elftal won. Gelijk andere jaren wordt wederom de zilveren wisselbeker, destijds uitgeloofd door Het Centrum verspeeld. De elftallen komen als volgt uit: Bisdom Limburg: Lcmmens (Valken burg), Prevoo (Valkenburg), Melick (Kimbria), Brull (Constantia), Koussen (Sparta), Pelser (Chèvremont), Jongen (Chèvremont), Knipschild (Kimbria) Paf fen (Sparta), Cox (Heerlen), Suilen (S. C. C.) Bisdom 's-Hertogenbosch: v. d. Aa (Til burg), v. d. Brandt (Tilburg), Renning (Union). Kessels (Noviomagum), Jong- bloets (Tilburg), Ckiessen (Union), van Campen (Union), Nieuwenhuizen (Mulo). Scheidsrechter H. Jansen, 's-Hertogen bosch. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het Gem. Sportterrein te 's-Hertogenbosch, op geluisterd door het muziek van de Boa» sche Harmonie. Aanvang van den wedstrijd 2,30 uur. DE COMPETITIE IN HET WESTEN Door het N.V.B.-bestuur is onlangs een commissie ingesteld, welke tot opdracht had te onderzoeken op welke wijze een regeling kon getroffen worden ten op zichte van de verecnigingen, welke de laatste plaatsen bezetten in de derde klas se af deelingen .waarvoor degradatie feite lijk niet mogelijk was tenzij naar de plaal- tfenom'tao.n'eee.eidehtenOe, sclijke of gewestelijke bonden. Het was een belangrijk vraagstuk, omdat ieder jaar het aantal vereenigingen, dat tot den N. V. B. wenscht toe te treden grooter wordt, daardoor dus afdeelingen in grootte toe nemen, evenals het aantal wedstrijden. Deze commissie is onlangs met haar taak gereed gekomen en heeft in haar rapport, dat zij aan het bestuur van den N. V. B. uitbracht een voorstel neergelegd tot in stelling van een nieuwe, n.l. een vierde klasse. Wij meenen echter te weten dat de meerderheid van het bestuur weinig voor dit voorstel voelt en veel meer zou willen gaan in de richting van uitbreiding van het aantal derde klasse afdeelingen. In dit verband kunnen wij nog mede- deelen, dat Maandagavond een vergadering heeft plaats gehad van het Westelijk dis- trictsbestuur met de vereenigingen van de overgangsklasse en tweede en derde klas- sers, waarin de competitie-indeeliw voor het volgend seizoen is besproken, o.m. de kwestie van uitbreiding, zoowel naar bo ven als naar onderen van het aantal af deelingen. (N. R. Ct.) 99. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5