BUITENLAND. Ü@rd9 Blad 2 Juni 1022 BRIEVEN BIT FRANKRIJK. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De V. S. weigeren. De correspondent van de „Times" te New IJork meldt dat het departe ment van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat het van de gealli eerde" gezanten een niet-formeele uitnoodiging heeft ontvangen tot het bijwonen van de Haagsche confe rentie, doch dat de regeering, na her haling van haar meening dat de Haag sche conferentie slechts eene voort zetting was van de conferentie van Genua, heeft geantwoord, dat zij niet in staat was, de uitnoodiging aan te nemen. Frankrijk en de Haagsche con ferentie. De „Petit Parisien" meldt, dat Poincaré aan Facta de ontvangst berichtte van de uitnoodiging voor de conferentie van Den Haag en hem meedeelde, dat hij binnenkort zijn definitief besluit zal meedeelen met een uiteenzetting van zijn standpunt ten aanzien van het program der con ferentie. Het blad meent te weten dat Poincaré tot alle mogendheden welke naar Den Haag zijn uitgenoo- digd, een memorandum zal richten gegrond op dezelfde beginselen als dat van 9 Februari betreffende Ge nua. Het is dientengevolge niet ze ker, dat de Fransche regeering het mogelijk acht naar Den Haag te gaan als de Russische regeering niet terug komt op haar onverzoenlijke ver klaringen. HET ANTWOORD DER COMMISSIE VAN HERSTEL. Zooals te verwachten was, heeft de Commissie van Herstel het Duit sche antwoord als voldoende be schouwd om het moratorium defini tief te verklaren en zij heeft dit ge zegd in een nota, die hedennacht is gepubliceerd. Daarin wordt verder opgemerkt, dat de Commissie van Herstel altijd het recht behoudt het uitstel van betaling weer in te trek ken, wanneer Duitschland niet ge noeg meewerkt aan de oplossing van de andere nog hangende quaesties en wanneer, voor het geval de inter nationale leening niet tot stand mocht komen, het geen nieuwe voorstellen doet. Ofschoon de commissie zich dus alle rechten voorbehoudt, is een deel van de rechtsche pers in Frankrijk allerminst tevreden, dat Poincaré zich zoo heeft laten inpalmen en voorspelt zij, dat al deze nieuwe be loften geen geld zullen inbrengen seint de Parijsche corr. van het „Hbl.' Deze rechtsche opvatting vloeit zeker voor een niet gering deel voort uit geruchten, die blijven loopen dat de internationale conferentie van bankiers ten slotte niet veel zal kun nen bereiken, dat voor Frankrijk waarde heeft. Volgens „l'Oeuvre" heeft mr. Vissering uit Berlijn den indruk meegebracht, dat de betalings capaciteiten van Duitschland min der groot zijn dan men gedacht heeft en dat de verplichtingen, voortvloei end uit het verdrag van Versailles, op het oogenblik als overdreven zwaar moeten worden beschouwd. Meer en meer zou de conferentie overtuigd raken, dat het moeilijk is geld te leenen aan een land, op welks goederen een zoo zware algemeene hypotheek rust. „L'Oeuvre," kon digt daarom aan, dat te verwachten is, dat de conferentie haar beraad slagingen niet lang meer zal voort zetten, maar spoedig een rapport zal uitbrengen, waarin wordt gezegd, dat geen crediet aan Duitschland ge opend kan worden, zoolang het ver drag van Versailles blijft gelden. De „Action Franqaise" vertelt ver der, dat een andere moeilijkheid is, dat Duitschland een zoo groot deel van de te verstrekken leening zelf zou willen hebben, zeggende dit noo dig te hebben om grondstoffen te koopen, zoodat Frankrijk ten slotte slechts zeer weinig toucheeren zou. Eindelijk zou Amerika alleen geld willen leenen, indien eerst een rege ling getroffen werd voor de gelnter allieerde schulden. Afgezien van de vraag, in hoeverre dit alles juist is, kan toch worden gezegd, dat de stemming ten aanzien van de con ferentie van bankiers op het oogen blik weer allerminst hoopvol is en dat men niet verwacht, dat ze veel of ook maar iets zou bereiken. Frankrijk en het Duitsche antwoord. De „Petit Parisien" meldt, dat de fansche regeering de aandacht van den voorzitter der commissie van her stel heeft gevestigd op eenige ondui delijkheden in het Duitsche antwoord met name ten aanzien van den vorm der intergeallieerde controle en op de noodzakelijkheid om van Duitschland te eischen, dat het de uitgaven voor de schadevergoedingen op de gewone begrooting brengt. „DE-MILITARISEERINO" VAN HET RIJNLANDSCHE SPOOR WEGNET. Door den voorzitter van de gezan tenconferentie is aan den Duitschen vertegenwoordiger te Parijs een nota overhandigd, waarin wordt gewezen op art. 43 van het verdrag van Ver sailles, volgens hetwelk de in stand houding van alle materleele middelen ten behoeve van de mobilisatie ver boden is op den linker Rijnoever en in de z.g. geneutraliseerde onbezette zone op den rechter Rijnoever. De geallieerde regeeringen hebben laten onderzoeken, welke maatregelen rede lijkerwijze op het betrokken spoor wegnet zijn toe te passen ter demilita riseering rvan, zonder ook maar eenigszins de tegenwoordige econo misch: exploitatie te belemme en. De maatregelen voor het rechtsche Rijngebied zijn door generaal Noliet aan de Duitsche regeering meegedeeld en zijn reeds in uitvoering. Voor het bezette gebied hebben de geallieerde regeeringen op grond van het ingestelde onderzoek het spoor wegnet in twee categoriën verdeeld. In de eerste plaats hetgeen thans in aanbouw is. De arbeid aan nieuwe lijnen, verdubbeling en verviervou diging van lijnen, enz., een en ander met zuiver militaire doeleinden, moet terstond worden stopgezet. Ten tweede de bestaande inrich tingen. Daaronder zijn er verschil lende, welke slechts van strategisch belang zijn. De instandhouding daar van heeft geen reden van bestaan meer, zoodra de geallieerde bezetting 't Rijnland ontruimd zal hebben. Daarom wenschen de geallieerde re geeringen, dat de hier bedoelde werken op 't oogenblik, dat de geallieerden 't bezette gebied ontruimen, vernield worden of wel zoodanig veranderd, dat zij hun militaire karakter verlie zen, en dat de Duitsche regeering reeds thans de noodige besluiten daartoe neemt. Ten slotte verzekert de nota, dat deze beslissingen genomen zijn na diepgaand onderzoek van de quaestie. De volledige toepassing van het be trokken artikel zou veroorloofd heb ben, talrijker en omvangrijker ver nietigingen voor te schrijven. Maar de geallieerden hebben ten volle recht laten wedervaren aan de economische behoeften van het Rijnland en zij hebben ernaar gestreefd de commer cieele exploitatie van de spoorwegen niets in den weg te leggen. Bovendien, aldus de nota, zal de beëindiging van de begonnen werken voor Duitsch land een aanzienlijke besparing be- teekenen, welke ertoe kan bijdragen den financieelen toestand van het land te verbeteren. gebouwen van coöperaties in brand hebben gestoken. De betoogingen waren in het bijzonder gericht tegen het gebouw der prefectuur. De bladen maken zich, blijkens een B.T.A.-bericht uit Rome, zeer onge rust, over de concentratie van eenige duizenden gewapende fascisten te Bologna. Naar aanleiding dezer inci denten heeft de minister-president krachtige maatregelen genomen om die concentraties tegen te gaan en den fascisten te beletten van de eene provincie naar de andere te gaan. DE KERKVERVOLGING IN RUS LAND. Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat, in verband met het door de Engelsche geestelijkheid aan Lenin gezonden protest tegen de aanvallen van de Sovjets op de Russische kerk en den aartsbisschop Tichon, de aarts bisschop van Canterbury volgens de bladen met den paus van gedachten heeft gewisseld over de quaestie. In een telegram uit Rome ontvangen, verklaart de kardinaal-staatssecre taris, dat de paus rechtstreeks zelf standig vertoogen tot de soviet-auto riteiten zal richten. DE LEGERS DER WERELD. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft een statistiek uitge geven betreffende de sterkte en de verhouding der legers der wereld. Rusland staat op de lijst bovenaan, met een leger van 1.570.000 man. Dan volgt China met een troepenmacht van 1.083.000 Frankrijk is derde met een leger van 818.000 man. Vervolgens komen Griekenland 310.000; Japan 302.000; Polen 290.000; Italië 250.000; Groot-Brittannië 237.000; Indië 221.000; Spanje 216.000; Tur kije 188.500; Roemenië 165.000; Vereenigde Staten 158.000. De statistiek doet verder zien, dat Amerika eerst op de 25e plaats komt, wanneer men den omvang van zijn leger vergelijkt met zijn bevolking en dat er in Amerika op iedere 900 burgers ongeveer één soldaat is. De Centrumpartij van den Rijks dag heeft deze eischen van de ge zantenconferentie tot onderwerp van een interpellatie aan de rijks-regeering gemaakt, waarin o.a. gezegd wordt „Alles wat hier onder het voorwend sel van de militariseering van het Rijnland wordt geëischt, is in werke lijkheid een volkomen zinlooze ver spilling van economische waarden en een door niets gerechtvaardigde benadeeling van het Duitsche, spe ciaal van het Rijnlandsche economi sche leven. Is de regeering bereid, met alle haar ten dienste staande middelen te trachten, deze ramp, die het verkeerswezen in het Rijnland bedreigt, af te wenden?" EEN PETROLEUMOVEREEN- KOMST TUSSCHEN DE RUSSI SCHE REGEERING EN DE KON. SHELLGROEP Te Berlijn is een overeenkomst be treffende een petroleummonopolie ge- teekend tusschen vertegenwoordigers van de Sovjetregeerin:; en van Kon. Shellgroep. De overeenkomst is gesloten voor den duur van vijf jaar. Het benioodigde kapitaal zal door elk der partijen voor de helft worden ver strekt. Volgens de overeenkomst blijft ter beschikking van de Kon. Shell-groep 75 van de petroleumproductie en de rest verkrijgt de Sovjetregeering. De winst zal worden verdeeld tus schen de Russi che regeering tn de Kon. Shell-groep. Na de uitdrukkelijke verklaring ten tijde van de Conferentie te Genua door de Kon. Shellgroep, dat zij geen ver- eenkomst met de Sovjetregeering be oogde, waarbij haar een petroleum monopolie in Rusland zou worden verleend, mag men sceptisch s aan tegenover het bovenstaande bericht en we geven het dan ook onder alle voorbehoud. Mocht het bericht toch juist zijn, dan zal het wel in dien in moeten worden opgevat, dat de Kon. Shell een concessie heeft gekregen uit welker baten drie kwart aan deze groep zelf en een kwart an de Sovjet regeering ten goede zal komen, zonder dat echter die concessie een mono polie voor de geheele Russische petro leumindustrie omvat, teekent de re dactie van het „Hbl." hierbij aan. ROERIGHEID DER FASCISTEN Uit Bologna meldt een B. T. A.- bericht, dat zeer talrijke groepen fascisten, uit verschillende streken, met name Ferrara, bijeengekomen, de verbindingen met verschillende plaatsen hebben vernield en verschil- ndQ huizen van socialisten alsmede GEM. BUITENL BERICHTEN. MOORD OP EEN DRIEJARIG MEISJE. Een misdaad zonder voorbeeld is dezer dagen te Berlijn gepleegd. Op klaarlichten dag heeft een per vers individu een driejarig meisje, dat voor de deur van het ouderlijk huis op straat speelde, in dat huis gelokt en het kind op een donkere trap met en zakmes doodelijke won den toegebracht door steken in borst en bovenarm, terwijl een der polsjes was doorgesneden. Het ongelukkige slachtoffer kwam met bloed over stroomd den winkel van haar vader binnenstrompelen om daar al heel spoedig te sterven. De dader is ont komen. Op de spoorlijn BourgBellegar de raakte in een tunnel een goederen trein defect. Een personentrein reed er op, doch de botsing was niet hevig, Zeven beambten van den goederen- rein bleken gestikt te zijn. Het schijnt dat de ventilatie in de tunnel onvol doende is. Alleen de machini t was nog in leven, doch zijn toestand maak te he onmogelijk hem omtrent de doodsoorzaak"zijner collega's te onder vragen. Het Assisenhof der Seine heeft vonnis gewezen in het proces inzake hei apachenduel, waarvan wij dezer dagen hebben melding gemaakt. Mau rice la Terreur, die zijn tegenstander Chariot l'Assassin met een messteek had gedood, werd tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld, evenals de getuigen. He verweer, dat het hier een geregeld duel betrof, is dus blijkbaar niet opgegaan. -- Het Britsche passagiersschip „Wiltshire" is bij het groote Barrier- eiland aan den grond geloopen. De kapit in heeft draadloos doen weten, dat het schip aan stuurboord zwaar overhelt, terwijl een storm woedt. Het schip verkeert in groot gevaar. De rechter te Adelaide heeft dezer dagen een zekeren John Dawson wegens diefstal tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Dit heer schap heeft zijn heele leven niet anders gedaan dan van gevangenis naar ge vangenis gegaan. Hij begon reeds in 1854, toen hij te Hull, in Engeland, tot 4 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. In I860 werd hij te Liverpool veroordeeld tot 20 jaar wegens roof met geweldpleging en in 1885 werd hij in West-Australië tot zeven jaar veroordeeld wegens diefstal. Sedert is hij meerdan 100 keerenveroordeeld in verschillende steden van Australië. Wegens vervalsching ivan pand briefjes in twee gevallen in Anspach veroordeeld to zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest, en drie jaar verlies van eer. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Marie zal in Roemenië amnestie worden verleend voor poli tieke misdrijven. Volgens e n draadloos bericht uit Londen komen ernstige berichten over boschbranden in Canada. Ook in Britsch Columbia woeden hevige boschbranden. BINNENLANDS®» NIEUWS. R.-K. Vakorganisaties. Uit onze Oost ZONDAGSRUST EN GEWESTELIJKE VERKIEZINGEN. Luisterrijk is de nationale feestdag van de H. Jeanne d'Arc den 14en Mei in geheel Frankrijk gevierd. Gevuld tot in de uiterste hoekjes wareu te Parijs de verschillende kerkgebouwen, waar op plechtige wijze deze populaire Uciiige werd nerdacht, lofredenen wer den gehouden op deze Patrones van Frankrijk. De nationale driekleur wap perde van de officieele gebouwen en ook menige particuliere woning gaf door uilsvendige vereering blijk, mede te ieven met dezen feestdag. Slechts een enkele magistraatspersoon in de pro vincie deed niet mede aan dit eer betoon, onverbeterlijke aanhangers van hel vroegere sectarisme, dat hun moei- lijk doet vergeven aan Jeanne d'Arc, dal zij behalve een vadcrlandsche heldin ook een Heilige is. Vreemd en sluitend deed het echter aan dienzelf den Zondag te zien benut voor de ge westelijke verkiezingen. Het was éen tegenstelling, die feestviering ©ener zijds en die drukte van verkiezings- hureaux anderzijds, welke niet onop gemerkt kon voorbijgaan. Waarom die Zondag, waarom een Zondag in het algemeen gekozen om de kiezers hun plicht te laten vervullen? Meent men dat die vrije dag het meest geschikt is om het grootst aantal burgers naar de stembus te voeren? Deze gedachte is zeer zeker de reden maar nergens minder dan hier is zi, gewettigd. De Zondagsrust, ik spreek nu niet van Parijs hoofdzakelijk, laat in tal van departementen heel wat te wenschen over. Op vele plaatsen heeft men des Zondags de winkels geopend ziet men landarbeid verrichten alsof er geen kerkelijk verbod van slavelij ken arbeid bestaat eJi wordt de Maan dag benut om uit te rusten van de wekelijksche beslommeringen. Vergeefs roept dan de nedeklok de gemeente naar de kerk, men luistert niet naar de bronzen stem, zoo vreedzaam! klinkend in de stille van het landelijke dorp. Hoe ongunstig steekt in dit op zicht het platteland vaak af bij Parijs en de andere groote steden en helaas welk een treurige vermaardheid heelt in dit opzicht het departement van „Seine of Marne". En toch, ik weet het bij ondervinding, men moet de in vvoners niet zeggen niet Katholiek te zijn. Zij zouden u verontwaardigd aam kijken, u voorhouden gedoopt, aam genomen, kerkelijk getrouwd te zijn en zelfs het voornemen te bezitten zich kerkelijk te laten begraven. Zeker, er is een ommekeer merkbaar, de oorlog beeft velen de oogen doen opengaan en een juister iuzicht gegeven, maar toch in sommige gemeenten is de toe stand, volgens het oordeel der gees IclijUen, nog verre van bevredigend Kan het anders in een land waar zoo- wie jaren de godsdienststrijd fel heeft gewoed, de gemeentelijke en gewesté lijke besturen het slechte voorbeeld gaven en om carrière le maken het noodig was, lid van de loge te zijn? Die godsdienststrijd, verheugend ver schijnsel, is zoo goed als ten einde, de „Union Sacrée" is geen ijdel woord, maar een uiting van het innerlijk ver langen der Fransche burgers, zelfs van hen, die, gelijk ik boven zeide, het niet al te nauw nemen met de vervul ling hunner plichten. Telkens weer be lrapt men tal van Katholieken hier op een groole inconsequentie, waar het hun innerlijk gelooven en hun uiterlijke piicntsvervulling op godsdien slig gebied betreft. De verkiezingen derhalve kunnen evengoed op Maandag als op Zondag gesteld worden en bo vendien de uitslag heeft bewezen, hoe treurig het met stemmen in Frankrijk is gesteld. De Fransche kiezer is laksch. ongeorganiseerd, heeft geen vertrou wen in de politiek eu geeft, al praat hij er veel over, zich weinig moeite aan bestuursverkiezingen mede te wer ken. Geven dus deze verkiezingen geen zuiver beeld van wat er leeft onder tiet Fransche volk, toch kunnen wij er eenigc gevolgtrekkingen uit maken De verhoudingen tusschen de ver schillende partijen zijn ongeveer om- gewijzigd gebleven. Dc communisten hebben zich eenige schreden vooruit gemaakt in stemmenaantal, maar vele zetels gewonnen hebben zij niet Zij zullen hun steun moeien zoeken bi de radicaal socialisten om invloed uit te oefenen, terwijl deze op hun beurt de communitsen zullen noodig hebben. Trouwens hel onderscheid is niet bij zonder groot. De radicalen zonder meer komen "hierdoor in een moeilijk parket. Het „Bloc National", dat de republikeinen van meest uiteenloopen den aard omval en ook in het parle ment op het oogenblik de meerderheid heeft, mag prat erop gaan in de ge westelijke verkiezingen zich het best te hebben gehouden. Bij gebrek aan een Katholieke Staatspartij, waarvoor de tijden hier, helaas, nog niet rijp zijn, telt dit bloc voor een groot deel de principieel Katholieken tot zijn aan hangers. Deze partij is voorstander van nationale en godsdienstige éénheid en wij mogen dus zeggen, dat de meer derheid in den lande zich daarvoor heelt uitgesproken. Zeker, als wij weten dat bij veel meer Franschen dan die hun stem hebben utigebracht, het ver langen naar godsdienstvrede leeft, slechts zeer weinigen terug begeenen naar de oude combistische theorieën. Dit zelfde zou ik niet durven zeggen fan een accoord gaan met de gevoerde buitenlandsche politiek. Hierover lui den de meeningen verschillend, al vindt men Poincarë een krachtige persoon- lijkehid, Duitschland een schuldenaar, die moei betalen en al loopt men nu juist niet hoog weg met de vriend schap voor Engeland. Deze gewestelijke verkiezingen, daarom schrijf ik er hier over, geven een voorproefje van de parlementsver kiezingen. Zij nebben bewezen, dat het sectarismo zoo goed als afgedaan heeft, in den vorm van onverdraag zaamheid; Frankrijk als vanouds een conservatief land is, maar tevens mij nog sterker overtuigd, ho; wjj in Hol land er trotsch op moeten gaan een uitnemende organisatie in de kiesver- eenigingen le bezitten. De politiek staat hier als de bekende wolf in een kwaad gerucht en, eerlijk gezegd, niet geheel ten onrechte. Er zaï heel wal noodig zijn om daarin verandering te brengen. Princi- pieele voorlichting, besef dat kiezen een pliclit is en voor alles uitschake ling van het eigen belang, zijn de noodzakelijke elementen om de rechte mannen qp de rechte plaats in het landsbestuur van Frankrijk te brengen. Mr. P. v. S. Parijs, 24 Mei 1922. j Een belangrijk voorstel. In de Woensdag j.l. gehouden voortge zette vergadering, kwam aan de orde he» voorstel van den R. K. Bouwvakarbeiders bond, bedoelende, dat het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie zoo spoedig mo gelijk overgaat tot de oprichting van een Credietbank, met het doel gelden dispo- j nïbel te stenen voor (onderlinge) Indu- strieele- en Handelsondernemingen. Ter toelichting gaf deze bond het vol gende: Het Bestuur dezer organisatie acht het noodzakelijk, gezien de economische ver houdingen, dat door de R. K. Vakorgani satie stappen worden gedaan, welke tot concentratie van kapitaal kunnen leiden, teneinde daardoor in staat te zijn arbei ders, die gezamenlijk voor eigen rekening een bedrijf willen uitoefenen, aan crediet te helpen. Aan deze concentratie van kapitaal moet door alle arbeiders kunnen worden deelgenomen, bijvoorbeeld door weke lijksche bijdragen, waarvoor hun aandee- len in de op te richten bank kunnen wor den verstrekt. Het prae-advies van het Bestuur luidde: Het Bestuur van het Bureau gevoelt zeer veel voor het denkbeeld, dat onze Arbeidersbeweging te beschikken zal moeten hebben over een eigen bankinstel ling. De vraag dient echter gesteld, of het thans wel de gunstigste tijd is om tot op richting daarvan over te gaan. Wordt het voorstel van den Bouwvakbond door ons goed begrepen, dan wenscht men door een spaarsysteem te komen tot een cre dietbank om productie-coöperaties finan cieel te helpen. Omdat thans toch nog geen definitief besluit zal kunnen geno men worden, lijkt 't gewenscht de per soonlijke toelichting op dit voorstel af te wachten. De heer VOORHAM (Bouwvakarbei ders) lichtte het voorstel ter vergadering nog nader toe. Spr. wees er op, dat per slot geen enkele vakbond in staat is ver slechtering van arbeidsvoorwaarden te gen te houden, want tot het uitvoeren van een strijd over de geheele linie is men niet in staat. Daarom moet men naar andere middelen uitzien. Spr. pleit voor de oprichting van Naamlooze Ven nootschappen, waarvan alleen de arbei ders aandeelen kunnen bezitten. Voor elke tak van industrie wil spr. een N.V- Indien 1/3 der georganiseerden deelneemt tegen 25 cent per week voor een Reser vefonds dan zou men per jaar al een som van 780.000 bij elkaar hebben- En daarmee kan men heel wat beginnen. Men moet zorgen dat het risico zoo ge ring mogelijk is. Jaarlijks wordt een ma tige rente vergoed. Overwinst is voor het Reservefonds en kan worden aangewend voor sociale doeleinden. Het geld mag natuurlijk alleen voor productieve doel einden worden aangewend. Op deze wijze kunnen de arbeiders vormen een machtige concurrentie tegen over het kapitaal. In het Bouwvak hebben volgens spr. reeds een 100-tal personen met dit doel sympathie betuigd. De menschen die het Paaschmanifest onderteekenden en hun woord braken zouden teellijk op hun neus kijken. Die begrippen ziin met elkaar niet in overeenstemming. Wat de heer Voorham schijnt te willen, zijn eigen fabrieken om te komen tot kapitaal gelijk nu de kapitalisten bezitten. Maar dat lijkt spr. toch wel een wat te grootsch-opgezet denkbeeld. Hij wijst op verschillende der gelijke pogingen die mislukt zijn. Een Credietbank, dat zou gaan. wanneer alle instellingen van Vak- en Standsorganisa tie daaraan meewerken en dan in 'n be teren tijd dan dien we thans meemaken. Men weet dat daarover met het Federa tiebestuur onderhandelingen gaande ziin Maar wat de heer Voorham schijnt te wil len, dat zou iedere Bond apart moeten overwegen. Verschillende sprekers voerden over deze zaak nog het woord. Men wees er op, dat de medezeggenschap in het bedrijf niet verkregen kan worden alls de tegen partij het weigert. Misschien zou echter langs den weg van kapitaalvorming dat beoogde doet zijn te bereiken. De ZeerEerw. Heer Pastoor van Schaik, geestelijk adviseur, die de vergadering niet geheel kon bijwonen, verkreeg in middels het woord en wees erop, dat de tijd dien de Vakbeweging thans door maakt een heel moeilijke is. In het aan wenden van de natuurlijke gaven en brachten wenscht onze Vakbeweging voor niemand onder te doen. Maar daarnaast moeten we hebben, als katholieke man nen, een groot Godsvertrouwen. Hulde brengt spr. aan het bestuur voor de conscientieuse leiding van het afgeloopen jaar, om dan allen op te wekken in ge staag contact met de centrale leiding, met nuchterheid en goede katholiciteit de verschillende kwesties op te tossen (Applaus.) De VOORZITTER dankte pastoor van Schaik voor zijne woorden en verklaar de onder applaus dat het Vakbureau zich zelf kon gelukwenschen met een zoo meelevend adviseur. Vervolgens kwam spr. terug op hel voorstel van de Bouwvakarbeiders en be sloten werd, dat het bestuur de kwestie in studie zal nemen, in 't bijzonder in overleg met den rechtskundigen adviseur. De R. K. Slagersgezellenbond wenschte het Bureaubestuur een uitspraak te laten doen over de vraag,, welke personen uit het z.g. particulier slagersbedriif lid kun nen worden van den R. K. Werkmeesters- bond. Ook sprekers van andere bonden signaleerden „grensgeschillen" met den Werkmeesfersbond en wenschten deze zaak als geheel door het bestuur behan deld te zien. Na eenige discussie werd vastgesteld dat het bestuur klachten over kwesties met den Werkmeesfersbond inwacht, om dan de zaak als geheet te behandelen. Van den Textielarbeidersbond was er een voorstel om te bestuiten tot aanstel ling van een propagandiste, teneinde de vele ongeorganiseerde meisjes tot de org» nisatie te brengen. Mei. HOTTE pleitte krachtig voor dit oorstel. Het bestuur had er bezwaar tegen uit financieele overwegingen. Het denkbeeld zal nochtans bif het bestuur in overwe ging worden genomen en over het ver krijgen van de benoodigde middelen zal men zich in het biizonder beraden. Een propagandiste in algemeenen dienst vond men echter niet voldoende. De heer Hamersveld en de Voorzitter vestigden ook de aandacht op intensiever plaatseliike propaganda onder de vrou wen. Plaatseliike krachten heeft men ook noodig en het bestuur verklaarde zicb bereid ook deze kwestie voor te bereiden De Bond van Technici had een tweetal voorstellen ingdiend inzake het stemmen op de vergaderingen. Daarbii werd er op gewezen, dat het voor de kleinere vak bonden onnmogetiik is, op de jaarverga deringen van het Vakbureau met he' dag. bestuur aanwezig te zijn. De heer C. VERWEIJ verdedigde deze voorstellen. Tenslotte vereenigde hij zich echter met het prae-advies van het be stuur, dat tegen reglementswijziging ten deze bezwaar had. Hij verkreeg echter de toezegging, dat er zooveel mogelijk rekening zou worden gehouden met dn bezwaren, dat de meening der kleinere organisaties niet tot uiting kan komen. Dan werd er gepauseerd. Te half 3 werd de vergadering heropend. Daarna kwam aan de orde het voorstel van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel, bedoelende dat op de volgende Sociala Week als algemeen onderwerp aan de orde wordt gesteld „De taak der K.S.A. in dezen tijd." Volgens het praeadvie* van het bestuur bleek, dat dit onderwerp reeds is vastgesteld. Het verlangen zal echter aan het Bestuur van de K. S. A. worden kenbaar gemaakt Vervolgens kwamen eenige voorstellen aan de orde om te bewerken, dat in da R. K. dagbladen het standpunt dat do Vakbeweging inneemt ten opzichte van de sociaal-economische vraagstukken van onzen tijd beter en meer wordt kenbaar gemaakt. Ook wenschte men dat in da R. K. pers geen berichten worden opge nomen door niet-katholieke vakorgani saties gelanceerd, zonder voorafgaand overleg met den betrokken R. K. Vak bond. Een ander voorstel wilde komen tot de oprichting van een R. K. Persbu reau. Het bestuur neemt de zaak in overwe ging en vertrouwt dat ter gelegener tijd de resultaten zullen blijken. Het bestuur zegde den R. K. Bond van Verzekeringspersoneel medewerking toe in de bestrijding van het „beunhazen"- stelsel in het verzekeringsbedrijf, waar omtrent het een voorstel had ingediend. Naar aanleiding van een voorstel vart den R. K. Bond van Overheidspersoneel werd besloten, dat nogmaals met de K. S. A., zal worden geconfereerd over da afdracht der contributie aan dit lichaam. Bij de rondvraag klaagde de heer VAN ZEGGELEN over het verschil in opkomst van den eersten en den tweeden dag. De heer NIJKAMP, die na de pauze d« vergadering had geleid, constateerde, dat de opkomst over 't geheel toch zeer be vredigend mocht worden genoemd e» sloot daarna de vergadering met den chr, groet. R. K. OPENBARE LEESZALEN. De Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen van Nederland hield Woens dag in het Oranje-hotel te 's-Bosch een buiengewone algemeene vergadering. De belangstelling van de zijde der R. K. Leeszaalbesturen was zeer groot, wijl het een kwestie betrof, die in den Bond reeds vaak ter sprake kwam. Reeds tang is er gestreefd naar een goede regeling tot oplei ding van leeszaalpersoneel, waar vele lees zalen het gemis hiervan gevoelen. Van bovenaf is nu door de Centrale Vereeniging van Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland, die met een soort ministerieel gezag de zaakjes om trent het Leeszaalwezen opknapt, voorge schreven, hoe en waar deze opleiding zal geschieden. Uit den Bond van R. K. Jpen- bare Leeszalen gingen daartegen stemmen op, wijl gemeend werd, dat in deze belang rijke aangelegenheid een beduidende groep als die der R. K. Openbare Leeszalen, wel mocht worden gehoord. Het feit, dat ook eenige Katholieken, die zitting hebben in de C. V., daar hun stem kunnen loen hooren achtte men niet voldoende. Uit de besprekingen kwam vast te staan, dat men loyale medewerking met de C.VV wenschte, doch dat men ander zijds zou blijven aansturen op officieele erkenning van den Bond van Katholieke Leeszalen. Het voorstel van de C. V. van de op leiding tot assistent eener openbare leeszaal werd uitvoerig besproken, voor al voor wat betreft de plaatsen, waar vol gens dat voorstel cursus-leeszalen geves tigd zullen zijn. Als zoodanig worden in het voorstel ge noemd: Amsterdam, Groningen en Nijme gen. Door de Brabantsche Leeszalen was een commissie benoemd, bestaande uit de heeren A. Brans ('s-Bosch), den zeereerw. pater F. Jurgens O.E.S.A. (Eindhoven) en ir. A. Juten (Bergen op Zoom) die met een voostel kwam tot meer decentralisatie en meer practische opleiding. De commissie beoogde met haar voor stel het voor de leeszalen in het Zuiden des lands mogelijk te maken haar perso neel op te zenden naar minder ver afge legen plaatsen. Daardoor konden hoogero reiskosten voor de cursisten worden voor komen. De commissie wenschte het aantal op leidingsleeszalen uitgebreid te zien en ook de leeszalen te Sittard en Tilburg als cur susleeszalen aan te wijzen. Voor wat Sittard betreft kon de mede deling worden gedaan dat de aldaar geves tigde cursus zou worden erkend. Mocht nu wenschelijk blijken ook nog in Tilburg een cursus te geven dan zou men daartoe het volgend jaar kunnen aandringen. De vergadering ging hiermede accoord onder vaststelling dat grootere decentrali satie haar zeer gewenscht voorkwam. Het verzoek om steun der R. K. Open bare leeszalen te Haarlem en Roosendaal kwam bij de rondvraag ter sprake. Alhoe wel tot uitdrukking kwam, dat men lees zalen, die nog niet in het bezit zijn van Rijkssubsidie gaarne zal helpen, meende men toch, dat zulks niet kan geschieden, doordat iedere leeszaal een deel van haaf subsidie afstaat DRAADLOOS SPREKEN LAND? MET NEDER- Het „Bat. Nieuwsbl." weet te vertellen, dat met den enkelboogzender van het draadloos station op den Malabar zulke uitnemende resultaten zijn bereikt, dat de telefonische gemeenschap met Neder land ndet meer tot de onmogelijkheden behoort. De kosten voor de daarvoor te nemen proeren moeten, naar wij vernamen, zoo buitengewoon klein zijn, dat die zelfs in deze tijden van vèr doorgevoerde bezui niging niet het minste bezwaar behoeven op te leveren. Wie weet, verrast dr. De Groot ons de zer dagen niet met de heuglijke tijding, dat er telefonische verbinding met hel Moederland verkregen is, schrijft het blad. Wat voor perspectieven dit voor den handel oplevert, behoeft geen betoog. En dan te denken aan de mogelijkheid, dat men met ouders of kinderen van achter zijn schrijftafel even een praatje zal kun nen houden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9