nammu/annnnnnn ra p 'annnu Rood en Zwart. DAMIAATJES DINSDAG 6 JUNI 1922 45ste JAARGANG No. 14159 PER KWARTAAL3.25 PER WEEK f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, BUREAUX: f» ARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD UIT GEM OMTREK. HAARLEM. NEDERLANÜSCHE TOONKUNST NAARS VEREENIGING. De Ned. Toonk. Ver. zal dit jaar haar jaarlijksche Alg. verg. te Haar lem houden op 10 Juni en daaraan muziekuitvoeringen verbinden. Na een ontvangst ten stadhuize zal 's middags de St. Bavokerk bezichtigd worden en heeft de heer George Ro bert zich bereid verklaard, het orgel te bespelen. Voorts zal 's avonds een concert worden gegeven door het Haarl. Orkest. Dir. Nico Gerharz. Solisten zijn Mia Peltenburg, zang, en Karei Oberstadt, piano,. Uitgevoerd zullen worden composi ties van Andriessen, Diepenbrock, Gerharz, Jansen, Oberstadt, Schuur man en Wagenaar. Op Zondag 11 Juni zal een Matinée plaats hebben in den stadsschouw burg, Wilsonsplein., te geven door het" Hollandsch Strijkkwartet (Ley- densdorff, Röntgen Jr, Mendes, Canivez,) bovendien zal Mevrouw Koolhoven-Eyrc Ashe liederen zin gen van Mevrouw Frensel Wegener- Koopman, begeleid door de com poniste. Vervolgens wordt een strijk kwartet van Pyper en piano trio van Zagwijn met A. de Vogel aan het kla vier uitgevoerd. OVERVEEN. HEEMSTEDE. VELSEN. De Oemeentelijke Concertzaal ZANDVOORT. LISSE. BEVERWIJK. HAARLEMMERLIEDE. BLOEMENDAAL. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. HAARLEMSCHE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: li. Rood en Zwart te Haarlem. De „noogere" standen staan niet in het strijdgewoel. Anders wisten zij dat de Haarlemsche veldslagen steeds de zwarte manschap in het harnas had ge zien tegen de gladde roodhuiden. Dit kon inderdaad de Haarlemsche propagandis tenbaby reeds in de wieg schreeuwen. Officiëele getuigenis ter plaatse waar het trolkort? Gij kunt ze van mij krijgen uit de Kamer, de Staten en den Raad, daar gelaten de openbare volksvergaderingen. Maar juist te Haarlem, 1919, speelde zich een stuk ar-Vathie tegen Rood af, waar door zelfs, hooge uitzondering in Hol land, de gemeentepolitiek geen terrein bleek te zijn van broederlijk samengaan der bekende, overheerschende kleuren. Ik mag toch tegen velerlei twi)fel (en verdachtmaking) mijne getuigenis van de begrootingsdebatten in Haarlem s Raad naar voren brengen d.d. 19 Nov. 1919: „De heer Reinalda heeft vertrouwen „in eigen zaak. Dat heeft ook spreker. „In de redevoeringen van den heer „Poppe, die spreker niet altijd aange naam mogen zijn geweest, omdat deze „daarin wel eens persoonlijk werd, neen „spreker toch altijd geapprecieerd, dat „deze altijd sprak met den gloed, het „vuur zijner overtuiging. De heer Poppe toonde zich steeds ten volle sociaal democraat en overtuigd van de zege. „Spreker misgunt hem die overtuiging „niet, maar hoopt van harte dat de heer „Poppe ook hem zijn overtuiging niet af handig zal willen maken," dat de sociaal democraten hoefel zij in jeugdig „vuur (Marx is pas in 1883 te Londen „gestorven) vele aanhangers heeft mogen „verwerven, altijd om materieele rede- „nen thans is gekomen aan het begin „van het einde; dat zij stervende is. Dit „is sprekers innige overtuiging. Wanneer „de Sociaal-Democratie als een dwaling „van dezen tijd te gronde zal zijn gegaan, „zal de Katholieke Partij en met die „partij de kerk van 19 eeuwen, nog lang „bestaan, als een zielkundig feit in het „denken en voelen der menschheid. Er is „smalend afgegeven op de politieke „overtuiging van spreker en de zijnen en „er is gezegd, dat bij hen in de verkie- „zingsdagen het materialisme hoogtij „heeft gevierd. Spreker durft hier nog „wel eens >rhalen zijn overtuiging, die „hij reeds meermalen verkondigd heeft, „ook in de pers, dat, als de laatste „sociaal-democraat op zijn sterfbed zal „liggen, er millioenen kinderen geboren „zullen worden, uit Katholieke ouders, „die zullen opgroeien als kinderen Gods! „Wanneer men hier staat: Sociaal democraten tegenover Katholieken, „dan kijkt spreker niet naar den dag ijan „morgen of naar den dag van heden, „maar dan is het de vraag of het begin- „sel, dat gedragen wordt door een zoo „groote massa, juist is. Men kan wel zeg- „gen met volle overtuiging en met volle „erkenning van elkanders beginselen, dat „de Sociaal-Democraten en de Katholie „ken niet te vereenigen zijn. Wanneer „men dat probeert, dan doet men iets, „dat misschien ten faveure is van de „Sociaal-Democraten, maar niet van de „Katholieken „De heer Reinalda: Het gaat dus niet „om het gemeentebelang. „De heer Bomans vervolgt en zegt, dat „de Katholieke niet hunne beginselen „kunheq verdoezelen en samen gaan met „het programmatisch streven der Sociaal- „Democraten". De lezer zal ons toch moeten toegeven, dat hier nog al getuigd wordt voor een Katholieke opvatting, die der gansche Roomsche fractie uit het hart gegrepen was. Toch is de interruptie van den heer Reinalda van waarachtig belang. Gewis wij zijn gekozen ter behartiging der be langen van de gemeente (van allen! Rei nalda!) en wij vergeten dat nooit. Die interruptie hadden ook mede een ant woord noodig en mijn antwoord sluit zoo regelrecht aan den opzet dezer artikelen in 1922<dan dat ik thans niet beter „up to date" zou kunnen spreken. Na gewezen te hebben op mijn arti kel van 3 Juli 1919 in de „N. Haarl. Ct,", waarbij de redactie een onderschriftje geplaatst had vervolgde ik: „Daar staat: „Toch zoude ik niet „gaarne een „nooit" laten hooren. Noch „dc koopman, noch de politicus moet dit „afsnijdende „nooit" spoedig uitspreken. „Slechts als het beginsel geweld zou „worden aangedaan, is dit woord van pas „en een beginselkwestie is het samen- „gaan van Katholieken en Socialisten op „zuiver politiek terrein in bepaalde om standigheden en voor een bepaald doel nfét" „De heer Reinalda: „Voor een bepaald doel." „De heer Bcmans vervolgt en zegt, dat „de redactie, die daarmede misschien in „het algemeen wel accoord kon gaan, „daartegenover toch huiverig stond, om- „dat zij het wel gevaarlijk vond. Spreker „zal echter nooit samengaan met een „verdoezeling van beginselen en met een „Programmatisch samengaan van de Ka. „tholieken naast Sociaal-Democraten, „maar het kan althans in het stadsbelang „zijn, dat er Sociaal-Democratische wet- „hov.ders in liet College zitting nemen. .Spreker heeft op 12 Juni 1919. lang „voordat de S D. A. P. met haar pro- „gram gekomen was, in de „Maasbode" „doen verschijnen: „Een moeilijk vraag stuk," waarin hij zich verzette tegen het „standpunt van „De Tijd" en baron van „Wijnbergen, die nooit samen in een Col- „le;tc :net Sociaal-Democraten zouden „willen zitten en wilden aansturen op „een anti-rcvolutieblok. Spreker heeft „toen uitdrukkelijk Geschreven, dat hij „niet zou medewerken tot het vormen „van een dergelijk blok, en dat hij op- „eischte de volle vrijheid van handelen „naar plaatselijke omstandigheden, om „met heeren van de S. D, A. P. in het „College sarren te werken. Dit is geheel „in de lijn, die hij altijd voor oogen ge houden heeft en hetgeen ook door dr. „Vermeulen is uitgesproken: „De Katho- „lieke Staatspartij is een partij die vrij heid vordert". Ziedaar de gansche situatie. De ge schiedenis is al oud. Overal elders, te Am sterdam Rotterdam, Den Haag, Utrecht enz. zitten Roomsche en roode wethou ders naast elkander te arbeiden in het belang der gemeente. Alleen te Haarlem niet, daar is de Raad linksch, twintig legen dertien, het College van B. en W. rechtsch, vier tegen één. Wij hebben van onze „vrijheid" geen gehruik gemaakt, hoewel wij wisten, dat onze taak daar door ontzaglijk verzwaard zou worden, wat de feiten sinds 1919 hebben be wezen. En na deze historie is de dank van Haarlem's Roomschen. De N. K. P. wil het. De zaak is uit. Zij dwong ons tot een uitspraak. De N. K. P. practisch samengaand met de socialisten. Ziedaar onze uitspraak, die wij zullen verduidelijken. Mr. BOMANS. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Onbekende Nederlandsehe brieven. Fa. W. v. Amerongen, Amsterdam Mej. L. M. Andréa, De Courant, Amsterdamidem iden6 adressen Controle Gemeentefinanciën, Heemste de Dames Eeckoff, Weesp W. Hoogen- doorn, Giessendam KraCiwer, Alkmaar Levetiverz. Mij. Vesta, Amsterdam.; Mej. C. Markus, UtrechtB. Meinese, Haar lem J. F. Muller, UtrechtNieuwsblad, Amsterdam C. Polak Gzn., Groningen Boekhandel J. de Roos Jzn., Zaandam B. Smit, Amsterdam y/h. Gebr. Pfilips, Amsterdam De Telegraaf, Amsterdam W. de Veer, Hilversum Verhagen' Beek en DonkM. Schouten-Vink, Amsterdam C. Voogd, Zaandam Man- telafd. Vroom Co., AmsterdamWed. P. Vreeburg-Kops, Leiden P. Wense- laar, Hilversum. Onbekende binneulandsche briefkaarten. J. Bouw, Den Helder Louise Brandt, AmsterdamFam. Claassen, Amster dam Mej. M. Erbrink, Beverwijk Mej. D. Eveleins, Amsterdam J. Fran ken, Schoten R. Giesberts, Hillegom H. de Goede, Amsterdam Mej. D. de Haan, Amsterdam J.'|H. J. Henken, Rotterdam H. H. Jager, Arnhem mevr. J. Koek-Kubbe, Amsterdam Mej. B. Kooijman, Bilthoven F. J. H. Lambour; HaarlemH. Liidster, Amsterdam N. Na, Amsterdam Zuster van Rijsens. Amsterdam De Samenwerkende Schil ders, Amsterdam A. Verhagen, Amster dam Mej. Vester, HaagW. Vogel, Amsterdam P. Wagemaker, Groningen Mej. v. Zoelen, Amsterdam onleesbaar, Leiden 4 briefkaarten zonder adres. Buiteulaudsche onbekende brieven. EL R. Batist, Paramaribo M. J. Brand, SpitsbergenJ. de Bruin, Port Said Joh. A. Dikkes, ParisFritz Graaf, Wiesbaden Kolemar Halse, Hamburg S. T. v. Julsingha, Montreun Thoe v/d. Meer, HannoverT. Zelle, Barmen. Onbestelbare buitenlandsche briefkaarten. Wilhelmina Brauweiler, Crefeld Au- gustc Büschkes, Werdingen Fam. Ho pen, CrefeldRieger Folizeid, Dischin- genJo Groenendaal, Friedrichroda Hamink-Deern J. Keurig, Tiiisee Gertrud Könen, CrefeldElise Schi- niering, Frankfurt Main. Vereenigirtgen tegen het mishandelen van dieren. Men zendt ons het volgende uittreksel van het verslag over Mei 1922, van den Inspecteur der vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken. Procos verhaal van bekeuring werd op gemaakt tegen een koetsier, wegens het bezigen vau oen paard dat zeer kreu pel liep. Een persoon, die een paard, gespan nen voor een grasmaaimacliine, overmatig aanzette, werd deswege terecht gewezen. Het gelukte van verschillende voer lieden gedaan te krijgen, droogkleppen hunner paarden tijdelijk of voor goed te verwijderen. Toezicht werd gehouden bij het los sen van slachtvee, aangevoerd per boot. Het bleek daarbij zeer noodig er op te letten, dat dezen dieren, die hij de heer- echende, warmte veel van dorst te lijden hadden, en tijdens het transport ver moedelijk niet van water waren voor zien, te drinken gegeven werd. Herhaaldelijk moest weder aanmerking worden gemaakt op gebrekkige bespan ning van trekhonden en het gebruik van karren van onvoldoende hoogte of met te korte pooten. Het kwam voor dat in 't geheel geen tuig gebezigd werd en 't dier trok aan zijn halsband. Verschil lende karvoerders waren niet in 't be zit van een rijbewijs. Klachten uit het publiek werden on derzoaht en indien gegrond bevonden de noodige maatregelen genomen. Gedurende Mei werden in de asphyxi- atie-inrichting pijnloos gedood 68 hon den en 88 katten. In 48 gevallen ge schiedde behandeling gratis. Van deze dieren waren er 33, die als zwervers, waren opgepakt en op kosten der ver eeniging gedurende 6 dagen waren in 't leven gehouden ten einde de eige naar gelegenheid te geven ze tijdig op te vorderen of anders dierenvrienden in staat te stellen ze tot zich te nemen. Aanbesteding Rijkswaterstaat. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, is alhier aanbesteed het uitbreiden van den werkspoorweg be noorden strandpaal 3.350, behoorende tot de werken ter verdediging van de Noord zeekust in de provincie Noord-Holland, ingevolge de wet van 15 Juli Staatsblad' no. 187, benoorden strandpaal 9.800 vol gens bestek no. 134, dienst 1922, raming f 15.000. Hoogste inschrijving: P. Kooijman, te Uithoorn, voor f 19.700. Laagste: H. en M. van Meek eren, te Hindeloopen voor f 17.730. Baldadig. Avond aan avond ziet men opgeschoten jongens graszoden, steenen en zand in de Zomerstraat gooien, om een dam te vormen om den overkant te kunnen be reiken. Dit is natuurlijk zeer hinderlijk voor de scheepvaart. Heropening Lunchroom. In perceel Kruisweg 56, hoek Ro zenstraat, is de nieuwe lunchroom' heropend. Zij ziet er keurig verzorgd uit met de mooie schildcriug, de aardige meu beltjes, welke tot een prettig zitje nooden. Een electrische piano zorgt voor het muzikale gedeelte. Alles bij een 'n tnooie zaak. Den aannemer, den heer J. B. Kroon van Diesl. die den verbouw volgens eigen ontwerp tot stand bracht, komt wel een woord van lof voor de fraaie uitvoering toe. Koot's Pianomagazijn. De lieer Koot heeft zijn pianomagazijn verplaatst van het Houtplein naar Zijl- weg 85. De te enge winkelruimte aan het Houtplein noopte hem tot deze verplaat sing. Is het exterieur van den nieuwen win kei reeds prachtvol en een aanwinst voor den Zijlweg te noemen, nog meer geldt dit van het inwendige gedeelte. Alles ziet er keurig uit, de kleine fraaie kleedjes geven het geheel zelfs een min of meer luxueus aanzien. De vele soorten piano's zijn alle op h(*> voordeeligst uitgesiald. Er is een rijke keuze. Om maar een greep te doen; Bliilhner's, Karl Scheei's, Richard Lipp's en om een goedkoopere soort te noemen een Rosen- kranz, enz. enz. Ook de Castner-autopia- no vindt men hier. Altes is ingericht, het koopen zoo pret lig en aangenaam mogelijk te maken. In het nieuwe perceel zal Koot's rnaga zijn dan ook wel een nieuw bloeitijdperk te gemoet gaan. De verbouwing is door de firma Lucas naar ontwerp van den heer Lucas, vol trokken, de stoffeering is geleverd door de Comm. Woninginrchting Jac. Fa bel, de electrische lichtleiding is aange legd door de firma Visser. Een Teylerzaak, Voor eenigen tijd heeft zich een groep personen van dc familie Van Oorde, familie van den heer J. J. van.. Oorde, te Haarlem, een van de Direc teuren der Stichting, vereenigd tot actievoering in verband met de erfe niskwestie van Pieter Tevler van der Hulst. Het geheel staat onder de alge- ineene leiding van Mr. Jan Vijn, advo caat te Amsterdam, daarin door an deren bijgestaan. Dc groote meerder heid van hen, die geoordeeld worden tot gelijke vordering gerecht gidte zijn als de Van Oorde's (de afkome- lingen en rechtverkrijgenden van Isaac Brand, eenige in leven zijuden vollen neef in den eersten graad van -P. Teyler van der Hulst bij diens over lijden) hebben zich daarbij contractu eel aangesloten en de behartiging hun ner nauwkeuig onderzochte aanspra ken, weike men ditmaal doet gelden, aan de groep van den heer Vijn toe vertrouwd. Als procureur van eischers treedt op de heer Mjrj. A. Brucli, alhier. De zaak is thans zoover gevorderd, dat de duplieken bepaald zijn op 5 September a.s. Verdere bijzonderheden zullen wij onzen lezers sparen, omdat ze van diepgaanlden juridischen aard zijn. Voor advocaten zullen ze wel belang rijk zijn, echter niet voor gewone ster velingen. Tentoonstelling De tentoonstelling van bloem, blad en planten in de toegepaste kunst, welke 31 Mei gesloten zou zijn, is verlengd tot 6 Juni. Eersten Pinksterdag is het museum gesloten, doch tweeden Pinksterdag toe gankelijk voor het publiek. De trappen van ons Postkantoor. Van alleszins bevoegde zijde deelt men ons mede, in verband met den wensch geuit onder „Damiaatjes" in ons nummer vau Dinsdag j.l„ dat binnenkort aan dien wensch zal worden tegemoet gekomen. Er zal een leuning langs de trappen worden aangebracht. Baden. In het Douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week 799 baden genomen, in dat aan den Schoter singel 1108. „Ursus." De Haarlemsche R.K. Gymnastiekver- eeniging „Ursus" geeft op Zondag 23 Juli a.s. een openlucht-uitvoering; in 't R.K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heemstede. Het programma is als volgt saamge- steld: Massale vrije en orde-oefeningen. Verder athletiek, wedstrijden in harden- loop, estafette-loop, touwtrekken enz. enz, Een Harmonie-kapel zal een en an der opluisteren. Bijzonderheden worden nog nader gemeld. Op 30 Juli gaat deze vereeniging naar Den Haag, om deel te nemen aan de groote gymnastiek-demonstratie, bij ge legenheid van het Internationaal R.K. Jeugd-congres. A. R. K. 1 Dnderdag a.s. zal in de Sociëteit „St. Bavo", een bijeenkomst worden gehou den door de A. R. K. A„ waartoe ook niet-leden toegang hebben. Het doel dier bijeenkomst is te komen tot een groep Rijksambtenaren in de afd. Haarlem. R.-K. Kiesvereeniging. Door den heer M. L. A. Klein is aan het bestuur der R. K. Kiosvereeni- ging een schrijven gericht, waarin ge vraagd wordt wat liet bestuur denkt te doen tegen de leden der R. K. Kies vereeniging, die de candidalenlijst voor de Tweede Kamer, waarop de naam van den heer v. Lieint voorkomt, lee- kenden en of de lieer v. Liemf als lid der Rechtsche Raadsfractie gehand haafd moet blijven. Te Roermond is geslaagd voor het eind-examen van de Hoogere Handels school, de heer W. Eaase, alhier. Onderwjjs. Voor de betrekking van onderwijzers aan de O.L. School alhier hebben zich 64 sollicitanten aangemeld en voor de betrekking yan onderwijzer aan^ die school, met akte wiskunde 2 sollicitanten. Personeel. Door Mej. M. Dekker alhier is tegen 1 Augustus a.s. eervol ontslag aangevraagd als gemeentevroed vrouw. B. en W. deelen den Raad mede, dat ingekomen zijn de verlies- en winst rekening en balans van het gemeentelijk gasbedrijf en die van de gemeente waterleiding, per 31 December 1921. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan eene verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. B. en W. stellen den Raad voor, eenige perceelen grond te aanvaarden, afd IJmuiden, voor wegverbreeding te Veiseroord. B. en W. stellen den Raad voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van de wed. A. Visser te IJmuiden, om in de haar toebehoorende woning Prins Hendrikstraat C no. lrood, dc bestaande trap, toegang gevende van den winkel naar de bovenwoning, niet te behoeven te vervangen door een nieuwe trap van een breedte van 89 c.M. tusschen de hoo rnen, een aantrede van 16 c.M, minstens, een optrede van hoogstens 20 c.M, en van voldoende leuningen voorzien. B, en W. stellen den Raad voor, de verlengingstermijn van ontruim.ng van eenige onbewoonbaar verklaarde wonin gen te Velseroord weder om te verlen gen. B en W. stellen den Raad voor, een zestal oude gaskachels aan de gemeen telijke lichtbedrijven van Castricum te mogen verkoopen. In de raadsvergadering van ?6 Mei 1922 werd in handen van burgemeester en wethouders om praeadvies gesteld, een adres van mevr. A. H. B. J. van Voorst-Westerwal, te Heemstede, han delende in hare hoedanigheid van voog des over haren minderjarigen zoon N. Maarlyfeld, waarin voorziening werd verzocht tegen eene door burgemeester en wethouders, op grond van artikel 8c der Woningnoodwet, tot haar gerichte n Gedurenjde korten tijd is de ge meente nu eigenaresse van het ge bouwen-complex der Sociëteit „Ver eeniging" aan de Bagij nestraat en ze heeft reeds gedurende één sei. zoen geëxploiteerd. een goedkoope wijze is de ge meente in bezit van 'n gemeentelijke concertzaal gekomen en, naar ik hoor, is de exploitatie wel loonend ook. .Wie rekenen kan en weet wat liet Rijk thans aan huur en straks voor het door het Rijk te bezetten gedeelte aan koopsom zal opleveren, kan dit trouwens ook wel op de vin gers narekenen. Maar nu het „stille seizoen" is aan gebroken, doet zich klemmenid de vraag op hoe het staat met de verbou wing van de sociëteit „Vereeniging". Zooals bekend is, wil de gemeente het geschenk van de heeren Bunge en Stoop, het Paleis voor Volksvlijt- orgel uit Amsterdam, een geschenk dat de gemeente werd gedaan op voorwaarde dat het in een gemeen telijke concertzaal zou worden ge plaatst, in de groote zaal 'n plaatsje geven. De heer Adema, dc man, die het orgel in het Paleis voor Volksvlijt onderhield, het door en door kent en voor de koopers heeft gedemonteerd, heeft aan het Haarlemsche gemeente bestuur bericht, dat het orgel zonder dat er veranderingen in behoeven te worden gebracht, kan worden ge plaatst in dc tegenwoordige concert zaal. Dat is een belangrijk deskundig oordeel, lulusschen hebben B. en W nog geen beslissing genomen omtrent de verbouwing. Het wachten is nog op den bouwkundigen deskundige. Toch meenen wij, dat een zachten drang om spoed achter het uitbrengen van de deskundige adviezen te zet ten, niet misplaatst zou zijn, opdat ook B. en W. spoedig met een advies kunnen komen bij den Raad. Immers is de meest gunstige tijd voor ver bouwing het z.g. stille seizoen, maar ook wordt het beroemlde orgel er niet beter op, als het alsmaar op geborgen blijft in een pakhuis. Spoed is wel zeer gewenscht. Dan zal tevens het heele socië teitsgebouw eens onder handen kun nen worden genomen, want dat ziet cr verwaarloosd uit. Het bestuur van de „Vereeniging" heeft aan de ge meente een boeltje overgedaan, waar aan jarenlang niets was gedaan In dil verband herinner ik me een so- ciëtcits-lid, dat eenige weken na de overdracht van den eigendom aan de gemeente, op hoogen loon zich uit liet dat het gemeentebestuur nu maar eens spoedig zorgen moest voor wat verf, reparatie, enz. Want dat de ge bouwen cr zoo bijlagen was, volgens hem, een schande. In den mond van een sociëteits-lid deden die woorden wel wat komisch aan. Het is te verwachten dat ons ge meentebestuur van onze gemeentelijke concertzaal iets goeds zal weten te maken. En te hopen ook Want nie mand zal hopen en ook niet ver wachten dat de gemeente een nieuwe concertzaal gaat bouwen in dezen tijd, zoolang dat niet strikt noodig is en de „Vereeniging" een voordeelige exploi tatie geeft. waarschuwing om, vóór 15 Mei j.l, in de aan haar zoon toebehoorende woning Visseringstraat C no. 15, te IJmuiden, aan te brengen een ijzeren balk, zwaar N, P. 2, zulks ter vervanging van den thans aanwezigen houten lateibalk. B. en W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken Verlaging gasprijs. B. en W. stellen voor, den gasprijs met 2 cent per M3 te verlagen, waardoor het wordt als -volgt: bij levering over den gewonen meter 14 oent per M3; bij leve ring over den muntmeter 15 cent per M3; bij levering voor industriëele doeleinden 13 cent per M3; bij levering aan de ge meente ten behoeve van en in gemeen- tegebouwen 13 cent per M3. De Muntmeters blijven ingesteld op 18 oent per M3, Na het geinde van 1922 wordt eiken miimtgas-verbruiker I cent per M3 ge restitueerd over Januari ultimo Mei en 3 oent per M3 over Juni einde Decem ber, terwijl in Juni 1923 over de daaraan voorafgaande maanden Januari tot en met Mei eveneens 3 cent per M3 wordt te ruggegeven. Verpachting Watertoren. Door B. en W, is de exploitatie van den water toren als uitzichttoren gegund aan den heer Jan Koper Het tarief zal worden bepaald op 15 cent per -persoon. De „Staatscourant" bevat de statu ten van de Openbare Leeszaal en Biblio- theeek, alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten vana den R.-K. Diocesanen Vrouwen bond, alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Beverwijksche Krachtsportver- eeniging „Door Oefening Kracht." Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. Docter en M. G. C. de Groot. Geboren: d. van E. H van Leuffen- Wemmers. z. van E. Holt-Korsman. z. van C. Rumping-Sprenkeling. Overleden: M. Schilp, wed. M. Teer. 67 j„ (overl. te Haarlem.) ZAANDAM. Voor het machinisten-examen is ge slaagd de heer J. Blom, alhier, ffe" Geitenfokvereeniging. De vergade ring van R.-K. Geitenhouders bij J. B. Wempe te Spaarnwoude, was Vrijdag avond slecht bezocht De secretaris las een keurig jaarverslag voor r/" de pen ningmeester had een batig saldo van 17.66, wat van de schuld zal worden afgeschreven. De keuring zal vóór het fort Penningsveer gehouden worden. Be sloten werd mooie prijzen aan de keuring te verbinden, vooral aan die der jonge dieren. Ieder, die zijn jonge geit nog niet heeft laten merken, kan dit doen bij P. van Lieshout te Penningsveer, waar de tang gereed ligt. Tot voorzitter werd gekozen de heer. C. Stokman, tot secretaris J. van der Aara Johz. en tot commissaris herkozen J. Snoeks. Tot leden van de fokcommis- sie werden gekozen: P. van Lieshout, Ch. Wechert en J. Wempe. De verloting viel zeer in den smaak, vooral daar de prijsjes mooi waren. Tot slot nam de voorzitter afscheid, na een dankwoord van den nieuwbenoemde. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bijJ. v. Asionk, Kinheimplein 3, Blounendaal, een broche; Gronert, Bosch- en Duinpleiu 10. Bloemendaal, een da- Barometerstand: 769. Neiging: Vooruit, OPGAVE VAR: mestaachje; J. v. d. Bos, Schroeder van der Kolkweg 20, Bloemendaal, een paar gymnastiekschoentjeeKalf f, Schoterweg 61, Haarlem, een hangmat; 0. J. Bak ker, Kleverlaan 43, Bloemendaal, oen badeostuum; Herder, Geweerstraat 39, Heemstede, een sleuteltje van een kof fer; Oosterhof, Alberdingk Thijmweg 31, Bloemendaal, een paar dameskousen; J. Termaat, Dompvloedslaan 35, Overveen, een lorgnet in étui; G. van Eek, Bosch laan -3, Bloemendaal, een zilveren broche en een zakspiegeltje; v. Schooten, Ken- nemerstraat 56, Haarlem, een damestasch je; H. Strenger, Reitzstraat 63, Schoten, een pet; Veenstra; Stolberglaan 9, een bruin leieren portemonnaieKraaien veld, Westerlaan 8, Aerdenhout, 8 een- den-kuikens J. v. d. Minden, Oliesla gerslaan 16, Haarlem, een fietslantaarn; E. Zeeuwe, Dompvloedslaan 1, Overveen, een zakmes; J. Meerman, Middentuin- dorplaan 3, Overveen, een schopje; aan het bureau van politie te Overveen, een hondenhalsband, een kap van een auto lantaarn, 'n koperen dop van 'n sproeier, een busje met bougies, een deken van een kinderwagen, een damestasch je; aan de post in Bloemendaal, een groenten- mand. Nieuwe zaak. De wod. H. G. Scbolle heeft haar melkinrichting „Hartenlust" verplaatst van Bloemen- daalsehe Straatweg uo. 90 naar Bloe- mendaalsche Straatweg 101. Een ver plaatsing, in elk opzicht een verbete ring. Het nieuwe perceel is zoo mo dern mogelijk ingericht. De belangrijk ste verbetering is echter wel de af scheiding van winkel en Lunchroom. Voorheen waren winkel en lunchroom in één lokaal gevestigd. De frissclie schildering, de granieten vloeren, de marmeren bladen in étalage en op toonbank, geven de zaak een prettig aanzien. De keurige meubelen, mooi gearrangeerd, in de lunchroom, ver dienen wel een extra vermelding, ter wijl ook de heerlijke tuin ruim plaats biedt voor een' zitje. In de lunch room is nog een goed verzorgde lees tafel. De gebroeders Verduin, die voor den verbouw zorg gedragen hebben, hebben alle eer van hun werk. „Hartenlust", dat reeds 18 jaar op no. 90 gevestigd was, zal ook in het nieuwe perceel wel op gestadigeu vooruitgang kunnen bogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1