mm P!Mi md friste Politiële Me in k groote zaai van „Si. Bavo", Langs veilige wegen laatste mmim* msmmmmi beurs. Woensdag 7 Juni 1922 EERSTE BLAD De Nieuwe Katholieke Partij afgekeurd. Indrukken van den dag. STADSNIEUWS. STOKEÏ. 45ste Jaargang No. 14160 o DAMIAATJES BIBNENLANBSGH KIEÖWS, VRA8ENBUS. UIT BEI OTOEK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Formaatvergrooting onzer Courant VOOR HET LAATST: DE MOTIE. AGENDA 8 JUNI. Burgerlijke Stand. op Vrijdag 9 Jusis a. s. AAMWAMG 81/, UUR. J. ik. DE LOBEL. Alle R K. Kiezers en Kiozeressei: worden verzocht deze hougst be langrijke rede bij te wonen, KATHOLIEKEN VAN HAARLEM Sluif U aan bij ons@ R.K. Po!. Prop. Ciub. Meer dan ooit is Uw hulp noodig Gevecht tusschen Chineezeu. De Kon. familie in de Noordsche wateren. Het auto-ongeiuk op den Berkumerbrug. INGEZONDEN Roomsche achteruitzetting- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. SCHOTEN. SPAARNDAM. "De abonnementsprijs bc- lraagt voor Haarlem en Agentschappen: .'er Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 HIEU1E LEMSCHE Vanaf heden verschijnt de „Nieuwe Haarlemsche Courant" in vergroot for maat. Deze vergrooting zal de eerste zijn van een reeks vercteringen en verfraaiin gen, die wij ons voorstellen de courant te doen ondergaan. Echter het in gebruik nemen van een nieuwe rotatiepers si altijd een ding dat .net eenige moeilijkheden gepaard gaat. Daarom stellen wij liever de aan te bren gen veranderingen uit tot over eenige da gen, wanneer onze nieuwe groote pers zal zijn „ingeloopen" en we geen strubbelin gen meer te vreezen hebben. Spoedig zal de lezer van onze plannen «neer hooren en zien! DE DIRECTIE. 294. Achter het eerste der drie artikelen van mr. Bomans, getiteld: „Rood en Zwart", schreven wij, zelf ook nog op dit onder werp terug te zullen komen. Wij achtten ons daartoe verplicht, omdat wij over dc wenschelijkheid en noodzakelijkheid der Utrechtsche motie een andere mccning hebben dan de geachte schrijver. Daar is nu nog een tweede reden bijge komen: mr. Bomans begon zijn groote redevoering op de vergadering van de Kiesvereeniging van j.l. Donderdag met de mededeeling, dat hij eerst twee „aan vallen" in de „N. H, Ct." zou afslaan. En een daarvan was ons onderschriftje bij bovengenoemd eerste artikel! Nu, als deze gevierde spreker in de komende warme dagen geen krachtiger „aanvallen" had af te slaan, dan zou zijn propagandatocht een pleizierreisje genoemd kunnen wor den, wat het in v erkelijkheid zeker niet is. Onze „aanval", die niets anders was dan een aankondiging, was de onschul digste noot, welke vrij ooit geschreven hebben. Laten wij onze bedoeling verdui delijken, daar dit blijkbaar noodig is. Mr. Bomans heeft nog eens uiteengezet, dat niemand meer dan hij en allen, die in Haarlem „de politiek maken" gekant zijn en geweest zijn tegen een samengaan van rood en zwart. En daarvoor heeft hij nog eens sterke en deugdelijke argumenten aangevoerd, die in deze verkiezingsdagen zeer te pas komen. Maar niemand was daarvan ook meer overtuigd dan wij. Een bewijs? Wel, dat zou mr. Bomans zelf het beste kunnen leveren! Zou er ooit een hechter samenwerking tusschen een Roomsch politicus en de redactie van een Katholiek dagblad hebben bestaan dan tusschen de leiders der Katholieke Haar lemsche raadsfractie en ons in de dagen der jongste Wethouderscrisis? Heeft de doelbewuste en doeltreffende actie van dc verzwakte rechtsche raadsgroep en ons schrijven van die dagen niet als een bus in elkaar gesl-^m. Wie wist verder het eerst van allen, dat een samengaan van de Katholieken in onzen Raad met de S. D. A. P. op een urgentieprogram uitgeslo ten was, en dat mr. Bomans, in het waar schijnlijke vooruitzicht van een mislukking van den stouten opzet (een rechtsch col lege van B. en W. bij een linksche Raads- aicerderheid) zijn Haarlemsche politieke jarrière er aan zou geve.n en naar Den Haag vertrekken? Laten wij deze oude geschiedenis even ophalen, die strekken kan als bewijs voor onze stelling, dat w ij geen motie tegen de S. D. A. P. behoef den; de historie kan tevens dienen zoo noodig als doorslaand bewijs voor degenen, die nog mochten twijfelen aan den afkeer van onze Haarlemsche politici voor een monsterverbond van rood en zwart. Neen, w ij hadden geen bewijs van de snti-socialistische gevoelens van mr. Bomans en de zijnen noodig! Waarom wij dan toch zoo sterk op een notie hebben aangedrongen? Omdat wij soms de juistheid niet beamen, dat men theoretisch gesproken niet altijd kan zeggen, zoomin in den handel als in de politiek: „ik wil nooit iets met je te maken hebben terwijl men in zijn hart denkt: „ik deed lies-er alles, dan in zoo'n combinatie te treden?" Ook van de juistheid van die theorie zijn wij overtuigd. En toch meenden wij en meenen het nog, dat er oogenblikken zijn, waarop men alle theorie, alle berekening, alle vernuftige tactiek op zij moet stellen en het binnenste van zijn hart moet laten kijken. Zoo'n geval is aanwezig, wanneer men niet meer staat tegenover kansbere- kenende tegenstanders of concurrenten, maar tegenover het svantrouwen van eigen bloedverwanten. En in zoo'n treurigen toestand verkeert de Katholieke Staats partij. Het is ons al zoo lang bekend, dat de ontevredenheid in onze eigen kringen zich keert tegen, wat men nu noemt de „eenzijdige politiek" en dat één woord van twijfel en wantrouwen aan de moge lijkheid van een samengaan van Katholie ken en Socialisten na de a.s. verkiezingen voldoende was om een scheuring in eigen gelederen te weeg te brengen. Het is nog onze overtuiging, dat, wanneer dit gevaar yroeger door al onze rechtsche Kamer leden was ingezien, men bij de algemeene beschouwingen van jongste begrootingsde- batten in de Tweede Kamer voorzichtiger gesproken zou hebben. Men zou de acade- In de gisteren gehouden eerste algemee ne vergadering van den Nederlandschen Katholiekendag heeft de Aartsbisschop een belangrijke verklaring afgelegd. Nadat prof. Aengenent in de vergadering na het openingswoord van den voorzitter, voorlezing had gedaan van telegrammen, die zijn gezonden aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin, slond Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering op en sprak ongeveer als volgt: Was drie jaren geleden de eersfe Neder- landsche Katholiekendag, die te Utrecht werd gehouden, een groot succes, grooter succes nog verwacht en hoop ik van de zen, tweeden Ned. Katholiekendag. Niet alleen om het groolschc plan dit is ont worpen en zal worden uitgevoerd, maar vooral omdat de gewichtige en actueelc vraag, de vraag der Katholieke solidariteit, wordt besproken. Dc Katholieke solidariteit toch berust op het onderhouden van de twee voor naamste geboden, het gebod van liefde tot God en van liefde tot den cvenmensch. Mogen deze twee deugden opleven, dan kan en zal de wereld gered worden, die dreigt ten onder te gaan door hebzucht en haat. Denken wij, Katholieken aan het woord van den Zaligmaker: „Daaraan zullen zij weten dat gij mijn volgelingen zijt, zoo gij liefde hebt voor elkander." En mocht van onze deugd worden ge tuigd, heigeen de heidenen zeiden van de eerste Christenen: „Ziet, hoe dezen elkan der liefhebben. Nu acht ik het mijn plicht, een pijnlijke verklaring af te leggen. Aanvankelijk was mijn plan met geen enkel woord te reppen van de betreurenswaardige splitsing der Katholieken in twee partijen. Nu mij is medegedeeld, dat o.a. in Friesland door een propagandist der N. K. P. gezegd is: „Het Episcopaat voelt er veel voor; hel bleef toch alles Katholiek," nu acht ik mij verplicht te verklaren, dat 't Doorluchtig Episcopöat de splitsing in twee partijen diep betreurt. (Overweldigend applaus.) Meer nog, ook het Valicaan betreurt de scheuring en zooals de Heilige Vader zeif mij verklaarde, had de ondervinding in Polen Hem geleerd, dat verdeeldheid steeds een ramp is voor de Katholieke belangen en dat Hij nog nooit een goed gevolg van de verdeeldheid had gezien. Ik wensch loe te stemmen, dat een eerlijke bedoeling in den beginne ten grondslag lag, maar lot een splitsing had het nooit mogen komen. (Applaus) Wij vertrouwen, dat na deze verklaring alle Katholieken op de officieele lijst hun stem zullen uitbrengen. Moge deze Katho liekendag, zoo besloot Mgr., dienen tot be vestiging en versterking der solidariteit. Dat geve God. (Langdurig applaus.) mische bespiegelingen over theoretische mogelijkheden wel achterwege gelaten hebben. Immers het behoud van onze een heid is veel meer waard dan het scheppen van allerlei gelegenheden voor gunstige politieke constellaties. En hiermee stappen wij voor goed van dit onderwerp af; alle debat over deze zaak lijkt ons op dit oogenblik verder onge- wenscht. Immers, wij zouden op den duur den schijn kunnen wekken, alsof er nog eenig meeningsvcrschil ten deze was tus schen mr. Bomans, tusschen de Haarlem sche Kiesvereeniging cn ons, ook in het wezen der zaak. En dat is juist niet het geval. En omdat wij gczamelijk van nu af onze krachten zoo zeer noodig heb ben om te strijden voor de overwinning der oude, Katholieke Staatspartij, daarom zou bet onverantwoordelijk zijn onze krachten aan een academisch dispuut te verspillen. Dit immers is het geworden; wij zijn het eens, dat een regeering van Roomsch met rood voor ons land verderfe lijk zou zijn. Welnu, waarom zouden wij dan nog twisten, of het overbodig was, deze onze gezamelijke mccning al of niet plechtig uit te spreken. Door het aannemen der Utrechtsche motie is in ieder geval aan dc weifelaars in onze partij den laat- sten schijn van recht ontnomen om naar de N. K P. over te loopen. En daarom was het ons alleen te doen. Nu dit doel is bereikt, moet er ook geen schijn van oneenigheid meer blijven tus schen hen, die op de HaarlemscheHel- dersche lijst een zoo groot mogelijk aantal stemmen willen vereenigen. Daarom is dit ons laatste woord over „de motie!" Sociëteit „St. Bavo." Arka 8 uur Ziekenfonds „Nut cn Gezellig Verkeer" 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling van half 8 tot half 9. Bisschoppelijk Museum. Jansslraat. Da gelijks, uitgenomen Zalerdag, Zon- en feestdagen toegankelijk, ft K. Leeszaal en Uitlecubibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur cn van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. St. Elisabeth's-verecniging. Jansstraat 49. Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S.E.V. 'ft. K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 24 uur, Donderdag van 1012 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. SCHOTEN Herijk van maten en ge wichten. Van 1012 uur voor Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Vroom- straat en Hoisteynstraat. Van 14 uur voor Schoterstraat, Schoterweg en Scho tersingel. Aanrijding. Gisterenavond omstreeks 8 uur kwam J. W., wonende in de Molonsteeg, die straat uitrijden. Juist bij het nemen van dea hoe'c Molensteen-Lange Heereavest reed hij tegen o?n passeerende auto aan waarvan hij geen signalen gohoord had'. Het rijwiel werd in elkaar gereden. W. bekwam gelukkig gean leisel. De auto reed door, doeh het nummer is bekend. De politie heeft een onderzoek inge steld. Staking. Gisterenmorgen is onder de schilders, werkzaam aan een bouwwerk in de Bar- barosastraat een staking uitgebroken. De oorzaak is een loonk\ve3(.is. IS man zijn in staking gegaan, terwijl er 7 aan hot werk zijn gebleven. Er wordt gedeelte lijk door de stakers gepost. Ondertrouwd: 6 Juni J. F. Hille en P. C. Blesgraaf. 7 Juni, P. Schutte cn G. M. v, Koningsbruggen, J, Heesemans en E. Kwantes. P. J A. v, d. Geest en C. M J. Heilker. J. G. v. Eerden en M. A. la Duk. Getrouwd; 7 Juni, H. Vergers en G. ten Have. H. Trakscl en M. C. Diets. H T. J. Massop .en C. v. Wanrooij. A. J. v. d. Ploeg en M. H. H. Stcman. Geboren; 4 Juni, d. van A. M Verheul- Postra. d. van C. Korcbrits-Deekers. 6 Juni, z. van H. M. Kortekaas-Doesburg. 7 Juni, z. van C. J. Klinkspoor-v. d. Putten. Personalia". Voor het machinisten-examen is te Spreker: HET BESTUUR EER R.K. POL. PROP. CLUB. ma mfliw li i. wimwyrwin.mttyui'i1WiinmuMnimftOCgsva' 's-Gravcnhage voor diploma A geslaagd de heer Id. C. Scheffcr, alhier. Programma voor dc orgelbespeling in dc Groole of St. Bavokerk le Haarlem, op Donderdag 8 Juni 1922, 's avonds van ïl/ó tot 8% uur, door den heer George Robert. 1. Passacaglia c. kl. t., J. S. Bach. 2 Cho- ralbearbcilung: Vatur unser im Himmel- rcich, D. Duxtehude. 3 Concert F. gr. t„ G. F. Handel; Adagio, Allegro (koekoek en nachtegaal), Allegretto con moto, Fura. 4. Mélodie, Alex Guilmant. 5. Grand Choeur, Th. Salomé. Huurcommissie. De huurcommisic zal ingevolge huur- aanzeggingswet overgaan tot het verhuren van dc woning F-mmastraat 14. Handelsschool XIHaarlem-Comb. Dinsdag werd op hel terrein van Rood en Wit een match gespeeld lus- schcn het elftal der Handelsschool cn een Ilaarlem-leam. De Handclsschoollcerlingen toonden zich verreweg de meerderen en scoor den 187 runs, waarvan Bemdicn 36, Roodt 29, v. Houten 46 en F. Lamp 24. Ter Haar bowlde 3 voor 10 en J. Bergman <150. Haarlem bracht 't niet verder dan 55 runs. Alleen Bergman kwam met 20 in de dubbele cijfers. Lamp bowlde 7 voor 28 en Roodt 3 voor 10. Advertenliën 35 cent» per regel. - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- cn aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. HET BESTUUR. Ons Bestuur is gevestigd fn ST. BAVO en houdt zitting icderen Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van halt 8 tot tO uur. Rubbers. Asmterdam Rubber 69, Deii Batavia 43%, Nederi. Rubber 44 Rott. Tapanocli 10 Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 128%, Holl. Boot 19, Kon. Holl. Lloyd 11, Japanlijn 80%, Pakelvaart 83, Scheepvaart Unie 97, Marine 24%.. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 72, Steel 105, Smelting 65%, Ana conda 116, Cigar 77%, Atchison Topeka 106%, Voling Rails 25%, Denver 1%, Sou thern Pacific 96, Union Pacific 147. In aanvulling op ons verslag over den Katholiekendag (zie 2e blad), seint men ons uit Nijmegen: In de heden morgen door Z. D. H. Mgr. A. E. Diepen opgedragen Pontifi cale Mis, assisteerden: Mgr. 0. 0. Prin sen als presbyter-assistent, Mgr. A. J. M. Mutsaerts, de Zeereenv. heeren II. v. Hulst en A. O'Reilly als troondiaken. Vier clooden en vele gewonden. Op de terreinen van da Maatschappij Ne derland te Amsterdam heeft een verwoed gevecht tusschen Chineezen onderling plaats gehad. In minder dan geen tijd waren er vier dooden en nog veel meer gewonden. De politie van het bureau Kattenburg ver trok naar het tooncel van den strijd om de noodige maatregelen te nemen. 'sIIAGE, 7 Juni. Een draadloos tele gram uit Bergen (Noorwegen) meldt, dat dc Kon. familie te Aaiiesund aan kwam. Na Dortsjend en Slorfjöd be zocht te hebben. Men heeft eenige dagen zeer mooi weer gehad. Alles was wel aan boord. ZWOLLE, 7 Juni. De toestand van No taris Lamaré, die bij het auto-ongeluk op de Berkumerbrug zwaar gewond werd, is zeer zorgwekkend; men vreest voor zijn leven. DE HETZE TEGEN DE OVERHEID. Dc hetze tegen de ambtenaren is volop aan den gang. Iedereen ongeveer doet aan mee; hoog- cn laaggeplaatsten. De pers van onderscheiden richting de katholieke niet uitgezonderd neemt de leiding. Daar valt op het oogcnbliknie ts aan te doen; die beweging den kop indrukken, gaat niet, daarvoor zijn ook de voor „machtig" uitgescholden ambtenaren le zwak. Wij moeten die hetze dus op haar be loop laten, 't Is wel jammer. Want vee' van wat men aan de ambtenaren ten laste legt, komt feitelijk ten laste van de Overheid. Wanneer in een fabriek wantoestan dden h'eerschen, wijt men dit toch niet in de eerste plaats aan de werklieden, maar wel aan de direclie. Zoo is het ook hier; ten slotte zal de ganschc hetze zich wreken op de Over heid, op het Gezag en daarom doet het mij leed, dat zooveten die anders zoo hoog opgeven van hun eerbiedd voor liet Gezag als dienaresse Gods, aan die hetze meedoen. Nochtans, er is op dit oogenblik weinig aan te doen alleen kunnen wij geduldig afwachten en mo fenwij met zekerheid aannemen,, dat aan deze beweging een vrij spoedige dood zal beschoren zijn. Toch wil ik met een enkel woord wijzen op dc ongerijmdheden, waartoe men komt door aan deze hetze mee te doen. In dit blad (No. van 6 dezer) komt een stukje voor ooki n andere bladen opgenomen waarin hoog wordt opge geven van de dwaasheid der Rijksverze kering om voor meer dan een jaar een advertentie te plaatsen ad 12.000.op den omslag van het laatst verschenen spoorboekje. Vervolgens komt de liefde voor den belastingbetaler aan den dag 7.6 levendig, dat geen Cranenburgher het zou kunnen verbetren. Maar hoe staat de zaak in werkelijk heid? De heide groote Spoorwegmaatschap pijen hebben over het afgeloopcn jaar een lekort van 30 millioen. Dit moet hel Rijk bijpassen. Wanneer nu deze advertentie r'oor het Rijk niet geyuaatst was, zou het Rijk 12.000 meer moeten bijpassen 'n het tekort, nu het de advertentie wel geplaatst heeft, moet 12.000 minder worden bijgepast. De advertentie kost dus in werkelijk heid niets! Tot zulke dwaasheden komt men! Hoe verder men op dezen weg doordraaft, des Ie eerder zal men doodloopen. Haarlem. MICHIELSEN. Is dit voorbeeld wel juist? 30 millioen te kort bij de Spoorwegen schreeuwt om economischer beheer. Nu blijkt dit tekort nog geflatteerd te zijnnl Volgens de ge achte inzender gaat het er niet om, hoe grcot het geheelc lekort van het Slaats- huishouden is en hoe hoog dus de belas tingen zijnn, maar op wclkcwijze een ai te schreeuwend tekort bij een bepaalden lak va dienst kan worden weggedoezeld. Maar daarmee zijn wij niet gehaat! Redactie Ik word op dc vingers gelikt, omdat ik in een vorig „Damiaatje" de meer derheid der Kamer van Koophandel in Haarlem verweten heb de Room sehen hij benoemingen achter te stel len, doordat zij den heer Mr. C. P. M. Ronmie, verreweg dep bekwaamslen candidaat, niet benoemde, maar iu- plaats van dezen katholiek, den libe raal Molcrus. Er zijn geen twaalf liberalenn in de Kamer van Koophandel, wordt be weerd. Ik antwoord: het zal niet zoo veel schelen, als men daarbij rekent de „liberaal-denkende heeren. Maar het glanspunt der bestraling is wel dit dat, hij benoeming van den heer Romnie, het bureau der Kamer zou hebben bestaan uit twee R. K. onder-voorzitters, één R. K. secretaris cn maar één liberalen voorzitter. „Ziet, zoo zegt mcn,n dat zou voor Haarlem iels ongehoords zijn." Ziedaar! .We vragen: Waar blijven nnu dc mooie principes van weleer, die vast moesten leggen dat alléén be kwaamheid den doorslag moet geven bij benoemingen cn aanstellingen? Kunnen wij, R. K., het helpen of strekt het ons, R. K„ toL schande, dat de blijkbaar bekwaamste man nen juist R. K. zijn? Hebben dc R. K. bewezen in hun openbare functies eenzijdig de baan-t tjes of gunsten uit te dcelen? Zijn er werkelijk klachten tegen onze R. K. openbare mannen in de uitoefening van hun openbaar ambt? En wie heeft ook weer gezegd, dat in de Kamer van Koophandel de po litiek nooit zou insluipen? Wie ook weer? Was het niet dengenc, die zal betreurd hebben op dien grond dc sa menstelling van dc Kamer van Koop handel te hebben bevorderd bij en kele candidaatstclling? 429e NED. STAATSLOTERi.e. Trekking van Woensdag 7 Jut» 5e Klasse 14e Lijst, Hooge prijzen: 14071 10.000. 18297 1000. 9709 400. 4068 7138 10565 13065 21222 21804 elk ƒ200. 554 2940 9966 12747 14512 17370 19607 20864 21158 21528 elk 100. Prijzen van 70: 32 37 41 167 241 258 280 31S 532 583 691 832 876 941 9S0 985 1148 1185 1247 1250 1289 1328 1406 1512 1659 1773 1803 1865 1893 1914 1947 1975 1993 1996 2180 2466 2575 2581 2599 2632 2638 2942 2954 3143 3439 3540 3709 3860 4030 4129 4130 4392 4458 4544 4625 4731 5023 5034 5162 5724 6024 6115 6285 6368 6442 6459 6528 6665 6822 6881 7025 7064 7107 7126 7235 7253 7518 7560 78S3 7893 7989 8252 8282 8348 8636 8655 8657 8679 8717 8754 8971 8991 9198 9253 9289 9365 9402 9411 9446 9452 9541 9545 9563 9564 9581 9593 9940 9965 10225 10331 10395 10491 10536 10875 10S92 10932 10962 11008 11172 11218 11414 11480 11555 11562 11674 11700 11908 11956 12105 12199 12260 12331 12479 12481 12586 12670 I2S37 12999 13021 13150 13162 13164 13194 13543 13625 13714 13912 13947 14079 14152 14245 14348 14355 14451 14468 14471 14642 14779 14787 14940 15161 15183 15212 15287 15324 15528 15580 15770 15773 15815 15823 1594S 15951 15988 16029 16292 16346 16725 16734 16778 16858 16940 17016 17262 17284 17285 17301 17397 17464 17468 17563 17618 17640 17731 '.7786 17904 17917 17960 1S120 18375 18477 18515 18570 18579 18629 1869.2 187S4 18788 18820 18872 18897 18925 19055 19061 19147 19323 19338 19379 19392 19441 19543 19580 19781 19793 19815 20082 20086 20188 20217 20417 20437 20536 20666 20700 20718 20756 20819 20886 20913 20944 21040 21118 21194 21216 21316 21388 21421 21922 21937 21939 21947 22063 22301 22309 22546 22672 22689 22780 22820 22831 22838 D Beurs opende heden: verdeeld. Staatsfondsen. 6 pet. Nederland 101, 5 pel. Nederland 90, 7 pet. Indië J03, 6 pet. Ind'ië 06. Culturen. Koloniale Bank 121, Indi sche Bank 86, Vorstenlanden 158, H. V. A. 376. Industrieele waarden. In,sulinde olie 3 Oliewaarden. Koninklijke 489, Con sols 132%. Orion 27. Tabakken. Deli Mij. 203, Besocki 48%. Rotterdam Dell '29, Sencmbah 3"'8, OPHEFFING ZONDAGSBESTELLING TEN PLATTELANDE. Op de schriftelijke vragen van den heer Schaper betreffende opheffing der Zondagsbcstelling ten plattelandc, luidt het antwoord van den heer Ko oi g, Minister van Waterstaat, als volgt: Zooals in de Memorie van Ant woord op het Yoorloopig Verslag van dc Tweede Kamer over de begroo- ling voor het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie is mee gedeeld, wordt de dienst op Zondag zoover beperkt als in overeenstem ming met de meening der plaatselijke autoriteiten zonder schade voor het maatschappelijk leven of miskenning van de belangen nvan het platteland, mogelijk is gebleken. Voorts wordt in gevallen, waarin voor hel bestellen van enkele cou ranten in afgelegen buitenwijken on evenredig hooge kosten moetenn wor den gemaakt, tot opheffing van de bestelling op Zondag in de bedoelde afgelegen wijken overgegaan, ook al zou daartegen door de betrokken be woners bezwaar worden gemaakt. Waar als gevolg van bedoeld over leg dan wel vanwege de daaraan, ver bonden onevenredig hooge kosten voor liet bestellen van enkele couranten is overgegaan tot opheffing der Zon dagsbestelling, wordt gelegenheid ge geven tot bet afhalen van alle stuk ken, dus ook van die, waarvan op andere plaatsen des Zondags geen be stelling plaats heeft. De maatregel spruit voort uit den wensch om te bezuinigen. In verband met bet bovenstaande is de minister van oordeel, dril van eenig nadeel voor de volksontwik keling kwalijk kan worden gesproken, en dat dc onaangenaamheden van den noodzakelijk geworden maatregel lot de kleinst mogelijke afmetingen zijn teruggebracht. i,. Barometerstand: 767. Neiging: Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door 't Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 Juni 1922. Hoogste barometerstand 7651.1 «i.M. te Groningen. Laagste Barometerstand 748.8 m.M. te Reslmanocr. Verwachting van dien avond van 7 Juni tot den avond van 8 Juni. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, meest licht tot halfbewolkt, j drcog cn warm weer behoudens kans op onweer vooral in het Zuiden. NIETEN V 42 71 84 133 135 137 263 296 348 373 422 446 449 475 480 491 492 526 545 614 617 649 688 692 721 852 902 90S 923 1039 1054 1102 1165 1240 1255 1274 1307 1320 1340 1377 1382 1393 1401 1452 1475 1476 1482 1525 1574 1536 1598 1602 1664 1682 1693 1755 1826 1927 1932 1946 1952 1992 2036 210S 2174 2183 2193 2202 2210 2257 2262 2369 2384 2403 2417 2422 2446 2465 2470 2489 2497 2523 2560 2611 2701 2707 2723 2812 2837 2841 2856 2884 2900 29S9 3010 3021 3054 3063 3099 3124 3133 3144 3151 3159 3359 3362 3364 3366 3415 3482 3506 3535 3537 3558 3614 3641 3660 3b-36 3692 3700* •3820 3829 3833 3859 3914 4036 4065 410.? 4106 4212 4244 4247 4253 4258 429! 4298 4332 4421 4449 4456 4457 446' 4513 4532 4578 4586 4641 4647 4778 4794 4817 4921 4943 4949 4965 500.: 5027 5036 5044 5050 5125 5134 522 5250 5253 5386 5393 5396 5459 547 5492 5563 5541 5659 5677 5699 570' 5768 5831 5841 5845 5897 5907 591? 5966 5974 6001 6013 6053 6087 6117 6122 6136 6137 6151 6217 6234 63! 6395 6437 6461 6472 6543 6623 664 1 6716 6722 6770 6865 6867 6934 690 l 7007 7014 7047 7108 7198 7207 727 7 7282 7334 7387 7551 7614 7616 7617 7630 7639 - 7659 7681 7713 7751 77'' 7817 7839 7848 7915 7936 7943 80'3 8017 8079 8159 8214 S256 8274 83'? 8370 8453 8489 8518 8532 S626 86"? 8665 8801 8806 S827 8860 8902 8' 7 9025 9049 9052 9066 9094 9190 .04 9264 9352 9357 9393 9395 9403 f '19 9442 9465 9494 9542 9589 9590 <"•01 9602 9672 9682 9714 9733 9736 '793 9930 '9951 9956 9958 9971 10.19 10072 10089 10180 10186 10195 10272 10 "33 10373 10379 10445 10464 10485 10488 10 550 10572 10605 10622 10650 10665 10674 10682 10717 Vr. Heeft een huurder van een gedeelte van een huis het recht zonder opzeggen iiet huis te verlaten? 2. Heeft de verhuur der dan recht op een week huur? Antw. 1. De huurder moet behoorlijk de opzegtermijn in acht nemen. 2. Ja. Vr. Wanneer zij die week huur niet be talen, waar kan ifx mij vervoegen om hen er toe te verplichten te betalen? Antw. Wendt u tot het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdagavond zitting houdt in het gebouw „St. Bavo," Smedeslraat, van half negen tot half 10. Vr. 1. Hoelang moet ik fietsen van Lisse naar Gouda? 2- Hoe laat gaat de eerste trein van Lisse naar Gouda? Hoe kan ik bet best gaann over Utrecht of over Rot terdam, om er liet spoedigst te zijn? Antw. 1. Lisse, Leimuiden, Oujils- hoorn, Alfen, Gouda. Afsl. 10.9 K.M. 2. Wendt u tot een der beambten van het spoorwegstation Lisse. Het Pad der Doornen. Dat is de Vergierdeweg tegenwoordig. Naar men ons mededeelt is, reeds een week of drie geleden, de heg langs den Vergierdeweg gesnoeid en liggen nu nog altijd de doornige takken op den grond verspreid. Dat kost menige fietsband. Kunnen zij, die daarvoor waken moeten, zoo vraagt men ons, dien weg niet behoor lijk fietsbaar houden en lean het gemeente bestuur daar niet een oogje toezicht hou den? Dinsdag vergaderde het Bestuur van liet Witte Kruis alhier onder leiding van Dr. S. A. Balijn. De Voorzitter heette in het bijzonder Dr. W. Smit arts alhier wel kom, die voor het eerst aanwezig was. Na lezing der notulen werd gehandeld over het zendien van, een of twee kinderen naar een boschstreek. Er zal geïnformeerd wor den wat de kosten toedragen. Het Witte Kruis wil steunen mits de anderen ook wat zouden doen. Voorts werd gehandeld over de vraag of het mogelijk zou zijn in combinatie met een andere gemeente een verpleegster te krijgen. Besloten werd af te wachten of Spaarndam hij Haarlem komt, ja of neen. 10755 107S3 10819 10847 10855 10933 10056 11006 11084 11179 11194 11216 11242 112S7 11304 11314 11340 11346 11404 11415 11482 11495 11514 11544 11553 11625 11635 11668 11703 11717 11726 11851 11S89 1192! ]UM1 11947 11983 1 2018 1 2059 1 2101 127 S3 ir'08 12210 12251 12277 12333 12347 12385 12 '06 12408 12506 12507 12630 12637 12655 12067 12678 12718 3272! 127.58 12807 12827 12 53 12892 12897 12906 12907 12923 12937 12"46 12968 13048 13110 13200 13212 13213 13" 13273 13291 13324 13345 13348 13368 13 'A 13414 1,3445 13508 13513 13519 13578 13""? 13640 13700 13729 13755 13805 13820 13' 4 13930 13943 140i7 14026 14031 14091 14 ">7 14139 14140 14239 14263 14277 14282 14-16 14364 14368 .14371 14.388 14400 14476 l' "5 14543 14639 '14666 14667 14728 14739 14752 14791 14827 14854 14870 "4883 14885 14336 14929 14985 14991 14999 15000 15077 15.0-6 15104 15105 15138 15141 15167 15168 15" '7 15276 15299 15351 15365 15371 15375 15 "7 15418 15427 15433 15501 1552.3 15540 15 33 15561 15574 15584 I562S 15641 15690 15 79 15818 15856 1586.3 15869 15923 15927 16' ?6 1606S 16190 16208 16224 16261 16262 16 "6 16365 16395 16411 16445 16458 16468 16'V 16497 16539 16563 16647 16692 16698 16"02 16703 16761 16763 16800 16977 17026 17 -'8 17104 17161 17230 17286 17289 17297 I/O 17346 17351 17353 17451 37499 17535 17 56 17591 17593 17622 17662 17667 17704 17"'7 17720 17729 17747 17774 17783 17813 1718 17865 17901 17941 17991 18016 18022 18'vi 18068 1S109 18161 18181 18214 18227 18 "?1 18239 18246 18267 18301 18350 18368 18' 3 18451 18514 18518 18568 18584 18596 18' 18634 18833 18834 18838 18848 1S87S 18' 14 18920 18934 18937 18978 19027 19031 19- "1 19076 1 9123 1 9144 1 9149 1 9177 1 9179 19." 19257 19290 19311 19360 19411 19456 19""'? 19499 19508 19509 19533 19582 19633 19" 6 19683 19718 19744 19767 19778 19801 19' 4 19913 19922 19928 19950 20015 20036 20' "8 20162 20166 20210 20223 20284 20301 20. 0 20331 20334 20366 20391 20418 20532 20" 3 20630 20676 20717 20729 20733 20804 205 3 20884 20909 20924 20977 21024 21044 2D"? 21120 21121 21124 21126 21159 21174 2D 3 21319 21326 21339 21347 21358 21361 2D"' 2139S 21404 21484 21592 21615 21638 31( 21699 21717 21745 21844 21863 21878 21F 21918 21969 22019 22042 22050 22055 22f 22126 22188 22220 22248 22252 22287 22320 22c 22479 22483 22494 22503 22581 22584 226' "62' 22670 22717 22734 22745 227SS 228 22816 22848 22858 22883 22920 22926 229 22960 5e Klasse 13e Lijst: 856 m.z. 1856; 6720 m ƒ70 m.z. 5720 met ƒ70: 21611 m.z. 21671; 17072 m.z. met 70; 20455 m.z. met 70. Ten slotte beloofde Dr. Smit, dat hij be reid was in den winter eens een verband cursus te geven en meer dan een lezing te houden over het een of ander onderwerp. Niets meer aan dc orde, sluit de voor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1