Tweede Katholiekendag te Nijmegen. £"S'«g 09 Van praten en schrijven Praten is een vrouwelijke eigen schap, zegt men. Welnu, dat is geen kwaad, 't Komt er maar op aan, hoe we praten en waarover.... ot we het over beuzelingen hebben, of dat we verstandige (daarom nog geen vervelende gesprekken voeren. Praten is een eigenschap, waarmee we een massa goeds kunnen doen, zelfs een groot apostolaat kunnen uitoefenen. Redenaarstalenten behoeven we daarvoor niet te bezitten, volks menigten behoeveu we niet aan ons te boeien enkele ter rechter tijd ge sproken goed gekozen woorden kunt nen vaak zooveel invloed en nu- hebben. Zelf iets goeds beleven, een mooi boek lezen, een pittige gedachte van anderen ontmoeten, iets moois zien, doet ons verlangen, dit ook door anderen te doen genieten. Immers het goede wil zich steeds aan anderen mededeelen. Uiten we dit in onbenullige woor den, dan voelt de ander niets van onze emoties, doch geven we het in eenvoudige woorden weer, volgens het bevattings-vermogen van ons ge zelschap, dan zal dit met ons kunnen meegenieten. Wat geeft 't ons als we onze inner lijke verrrijking na 't hooren van een lezing, een pittige preek, een medi tatie die ons nieuwe gezichtspunten bood op oude waarheden, niet ande-s kunnen weergeven dan door de ai meene phrase, dat ,,'t heel mooi w? Worden die mooie gedachten zon meer in onze harten begraven, dan sterven ze spoedig kunnen we ze aan anderen weergeven, dan her leven ze voor ons en vermenigvuldigen zich in de 'ielen der toehoorders. Een beetje oefening is hier wel toe noodig, hoewel 't niet zoo heel moeie- lijk is. Voor de geslotenen onder ons is 't wel eens lastig in 't begin, om zoo met onze innerlijke gevoelens en erva ringen voor den dag te komen, doch probeert men het, aan ontmoet men boven verwachting vaak andere zie len, die denken zooals wij we krij gen contact, en 't is uit met de opper vlakkige praatjes. Dan is een babbcl- urrtje geen verloren uurtje meer, maar voor beide partijen een inner lijke winst. 't Is voor ons ook een prikkel, om wit we lezen en leeren, goed in ons op te nemen en te verwer ken, want din eerst kan men het aan anderen meedeelen. Dus.... veel oppervlakkigheid jagen we zoo de deur uit. Wat hebben we tegenwoordig een gelegenheid ons te ontwikkelen, maar brengt dit voor ons niet de plicht mede, om anderen ook met deze gees telijke goederen te verrrijken Er zijn behalve de lichamelijke, toch ook nog geestelijke werken van barm hartigheid Hetzelfde goed wat we aldus kun nen verrichten, kan behalve door praten, ook door schrijven geschieden. Alweer niet door zwaarwichtige arti kelen, neen, door zoo maar heele ge wone brieven. Dit werd me onlangs zoo heel erg duidelijk door een klacht van een vriendin uit Indië, en daarom moet ik die gedachte, getrouw aan mijn theorie, aan u mededeelen. We spraken over de Indische toe standen, en de grootere moeite, die men daar heeft, om boven de enkel stoffelijke zijde van het leven te blij ven, en zijn idealen hoog te houden. „Men verwijt ons vaak ons materia lisme", zeide ze, „maar wat doen de menschen in Holland voor onze gees telijke verrijking Och, wisten ze, welk een rijkdom voor ons de brieven uit het Moederland zijn, waardoor we op de hoogte van het streven en de idealen van den tijd blijven, vooral van het werken en streven der vrou wen. Dat geeft ons zoo'n kracht ten goede, dat houdt onze geest zoo frisch, wat in dat warme klimaat zoo noodig is." Zie, hoe goed heeft ons Melania- Liefdewerk dat ingezien immers als een der middelen om haar doel te bereiken, voeren de leden correspon dentie met de inlandsche vrouwen, die ze geestelijk omhoog brengen willen. Maar denken we er dan ook eens aan, wèt we op deze manier zijn kun nen voor onze eigen bloedverwanten, vriendinnen, zusters en kennissen die we welhaast allen in de koloniën be zitten. Onze geestelijke verrijking, waarvoor we hier zoo volop in de ge legenheid zijn, kan ook de hare wor den, zonder inspanning of groote offers van onzen kant. Een schriftelijk praat-uurtje is toch geen bezigheid om voor te zuchten 't Is maar, dat we ons bewust worden onrust, gejaagdheid, examen-""! 7vreesprikkelbaarheid f en overspanning.Gebruik MUNHARDTtS iZENUVfTABLETTEfll ^zenuwachtigheid, van onze kracht, ook in de kleinig heden, en juist door deze kleinig heden kunnen we zoo'n groot stuk van onzen plicht„een apostel te zijn, van al wat de menschen beter kan maken", verrichten, zonder dat onze werkdag daarom verzwaard be hoeft te worden. Dusonze talentjes van praten en babbelen niet meer zoo in 't wilde weg laten woekeren, een beetje onder controle stellen en in eenvoudige, logische banen trachten te leiden, (niet als kippen zonder kop redeneeren) zoodat onze gesprekken en brieven een inhoud krijgen, waar anderen door vooruitkomen en wij zelf niet het minste. Om dit doel nader te komen moest ik dit praatje over praten en schrij ven op papier zetten. Moge dit babbel uurtje geen verloren uurtje wezen. Onze kinderen en de dienstbode Welk een zorg en moeite voor de groote gezinnen dikwijls een goede dienstbode te krijgen en welk een tact ze te houden. Ja, welk een tact. Want al sukkelen wij veel met de dienstboden en al mankeert er aan dezen in den laatsten tijd nogal wat,er mankeert ons dikwijls de tact om in de grootere gezinnen, de werkzaamheden ook ten gerieve der meisjes te regelen, om de bezwa ren voor de meisjes aan de groote ge zinnen verbonden, zoo klein moge lijk te maken en om de verhouding tusschen de kinderen en de dienst boden te regelen. Nu wil ik daarmee niet zeggen, dat de huisvrouwen in gezinnen, waar men sukkelt met personeel geen tact heb ben verre van daar. Er kunnen zoove le andere oorzaken voor zijn. Het is om te beginnen voor die gezinnen alzoo moeilijk een dienstbode te krijgen en dan eene groote kunst om ze te houden. Maar toch kunnen wij zelf den toestand heel veel verbeteren door de kinderen te leeren vriendelijk en hulpvaardig voor de meisjes te zijn. Met een bezwaard hart komt het meis je in haar betrekking bij die mevrouw met al die kinderen. Een paar vrien dinnen zijn wel zoo vriendelijk geweest haar den angst op het lijf te'jagen met verhalen van heel brutale l i atn en massa 's werk. Nu moet ze na een paar weken zelf tegen die vriendinnen kunnen zeggen: „het valt mij erg mee." En daar doet de houding der kinderen veel aan toe. Let er toch op dat de kinderen haar 's morgens goeden morgen zeggen, haar bij het open doen der deur maar niet als een meubelstuk voorbijloopen maar vriendelijk groeten Ik zag bij velen de aardige gewoonte, dat de kinderen bij 't naar bed gaan en goeden nacht wenschen ook even naar de keuken gingen om goeden nacht te zeggen. En denkt ge dat 't meisje er niet ge voelig voor is, dat de kinderen bij een extra-tractatie haar niet vergeten, niet om die kleine lekkernij zoozeer, als om de gedachte, dat zij haar ook meetellen Het spreekt vanzelf, dat ze haar niet mogen plagen of in het werk bemoeilijken, nog minder moedwillig den boel vuil maken Als de jongens niet luisteren willen en altijd maar weer met vuile voeten binnenkomen,de natte fietsen niet optillen en in huu kamertjes alles maar op den grond gooien, geeft ze dan maar eens in het bijzijn van het meisje veger en blik in de hand en zegt maar eens„zie zoo jongens,wie noodeloos vuilen rom mel maakt, maakt het ook zelf maar weer schoon." Let eens op of ze na zoo'n veegbeurt niet beter oppassen. Bij een kennis van mij moesten twee Indische jongens komen, het was een rustige huishouding en 't dienstmeisje riep ach en wee. Mevrouw raadde haar nog geen besluit te nemen, ze wil de natuurlijk vertrekken, maar eerst de zaken eens aan te zien. En nu het is 3 maanden geleden en nu zou ze niet weg willen, ze is dol op de beide jongens, heusch echte wild zangen, en begrijpt niet, dat ze het vroeger niet vreeselijk saai vond. En ze heeft toch veel meer te doen' Meent ge dat daar geen tact voor noo dig is geweest Ik werd er ook eens opengedaan door den eenen kroeskop met een dweil in zijn hand, en kreef de heel eenvoudige verklaring „vuil gemaakt met de fiets, ziet U," waar op het kroeshoofd zich weer boog en ijverig aan het schoonmaken ging. Als het werk met zorg door het meisje gedaan, door de kinderen ook wordt ontzien, zal ze er van zelf meer pleizier in krijgen. Als ze merkt, dat ze niet maar alleen in huis werkt, eet en slaapt maar dat men ook voor hare vreugden en verdrietelijkheden belangstelling heeft, zal ze zelf het niet zwaar tellen bij ziekte wat meer te doen te hebben, bij een feestje zich wat meer te reppen. En maakt U niet ongerust over de kinderen, ze zullen er niets minder van worden een boodschap te doen als het meisje het te druk heeft, de tafel te helpen afruimen als ze uit moet. Geeft ze gerust ieder maar een kleine taak en laat ze goed voelen hoe heerlijk ze daardoor helpen. Kinderen houden van die kleine bezigheden, ze voelen er zich gewichtig door en dan, ze heb ben zoo'n heerlijke fantasie en maken van alles een spelletje. En als gij dan zelf alles maar leidt, toeziet en regelt- kijk dan wordt de eerst zoo bezwaar, lijke betrekking ook voor het meisje licht, omdat ze voelt dat als het er op1 aankomt allen voor haar ook iets over hebben en haar waardeeren. LANDBOUW EN VISSÜHERIJ. KAMERPLANTEN. Naast de zuurstof uit de lucht is het water een onmisbaar bestanddeel voor de plant. Hebben planten in Gods vrije natuur water noodig, voor onze kamerplanten, die in zulke ongunstige omstandigheden leven, is het een dub bele eisch. Op verschillende manieren moeten zij geholpen worden en wel door regelmatige begieting, besproei ing en afwassching. De regen neemt al deze bewerkingen" te gelijkertijd waar. De kamerplanten zijn geheel van ons afhankelijk. Goed begieten is een groo te kunst, die alleen door lange praktijk geleerd wordt. Hoe harder de planten groeien, hoe meer bladeren er zijn, des te meer water is er noodig. Het blad n.l. is het orgaan, waar het water door ver dampt wordtzijn er dus veel bladen, dan zal er veel water verdampen en dus veel water noodig zijn. Vergeet men het in deze volle bladsperiode ook maar enkele dagen dan kan dit voor de planten de ergste gevolgen hebben. Zijn de wortels en de wortelkluit (d. i. de aarde waarin de wotels bevestigd zijn) eenmaal uitgedroogd, doordat de plant al het water onttrokken heeft, dan zijn deze niet goed meer vochtig te krijgen en zal de plant in vele gevallen dood gaan. Het beste herstel is zoo, de harde losse aarde van de wortels af te schudden en de wortels een paar uur In water te zettentot ze weer soepel zijn ge worden en opnieuw water gaan zuigen. Geheel verkeerd is steeds, op den zelfden tijd, dezelfde hoeveelheid water te geven. Zomers op warme dagen is het mis schien wel noodig 2 x per dag te gie ten 's winters daarentegen is dit niet noodig en kan men de planten gerust enkele dagen onbegoten laten staan. De meeste planten hebben 's win ters een rustperiode, waarin maar heel weinig water noodig is. Het beste voor de planten is kamerwarm water te geven, beter nog water, dat eenige tijd in de zon gestaan heeft. In den winter mag het zelfs iets warmer zijn dan kamertemperatuur. Dit is vooral goed voor planten, die bloeien en groeien, omdat ze pas gaan bloeien wanneer de bodemwarmte hooger is dan die der omringende lucht. Voor planten, die niet groeien is veel water niet goed daar moet men alleen zorg dragen, dat ze niet uitdrogen. Daarnaast moet men de planten ook besproeien en afwasschen, om hen te verfrisschen en te reinigen van stof. Immers geraken de huidmondjes met stof, dan kan geen lucht meer naar binnen treden. Planten en ka mers met droge lucht moeten bijna^ dagelijks besproeid worden, 's Winters' wascht men het blad af met lauw water, waarin een heel klein beetje zeep is opgelost, boven- en onderkant moeten daarbij een beurt hebben. Daarna wordt de geheele plant be sproeid. Bij zacht weer wordt de plant dan een poosje buitc gezet. Planten met heel kleine, teere blaadjes worden alleen besproeid. Naast de verdamping speelt het water een groote rol bij de voeding van de plant. In het water zijn n.l. mineralen opgelost, die onmisbaar zijn voor de plant, n.l. stikstof, phos phor, magnesium, kalium, ijzer en zwavel. In 't begin kan de plant die wel krijgen uit de aanwezige potaarde. Daarna moet het worden toegevoerd, door middel van het water. Ontbreken deze stoffen, dan gaat de plant kwij nen. Door ijzergebrek wordt de plant geel. Maar het water alleen bevat niet genoeg van deze voedingstoffen De uitvii der van de speld Wie kan zich een vrouw denken zonder speld De eerste speld schijnt ons toe met de eerste vrouw op aarde gekomen te zijn en toch is de uitvin ding van de spelden nog niet zoo oud. Eerst in 1410 begonnen zij meer algemeen te worden en doornen te vervangen, waarmede arme vrouwen haar kleeren vasthechtten of de gou den en zilveren haken, door rijkere dames gebruikt. Eeuwen en eeuwen lang had men zich dus beholpen voor dat een arme ijzerdraadwerker uit Tours op het denkbeeld kwam, de gouden haakjes te vervangen door korte stukjes ijzer- draad, van boven met een knopje voorzien. De arme werkman had lang over zijn uitvinding nagedacht, zijn nach ten wijdde hij er aan, want gedurende den dag moest hij voor zijn patroon werken, eindelijk werd zijn moeite beloond en hij droomde zich, dank zijn vernuftige uitvinding, reeds rijk en beroemd. Helaas, de spelden brachten hem geen geluk aan. Zijn meester, wien hij verheugd deelgenoot maakte van zijn vondst, liet hem gevangen zetten on der voorwendsel, dat hij hem bestolen had, door zijn ijzerdraad voor een an der doel aan te wenden. De ongelukkige uitvinder moest voor de gezworenen van 't St. Eloi gilde verschijnen en had het voorrecht hen te overtuigen, dat hij geen dief maar slechts een gek was. Al zijn uitleggingen om het nut der spelden te betoogen, werd door hen met een spotlach of een verachtelijk gebaar beantwoord, en hij mocht zich gelukkig achten, dat men hem u t de stad verbande. Zoodra hij zich weer in vrijheid zag, vertrok de handwerksman naar Parijs en wendde zich tot eenige Lombardi- ërs, om het noodige geld voor de uit voering zijner grootsche plannen. Eindelijk kon hij aan het werk gaan en spoedig waren er eenige dui zenden van gereed, maar nu was het geld ook verbruikt en de vervaldag naderde met rassche schreden. Hij kon zijn schuldeischers niet voldoen en zijn smeekingen om uitstel baatten niets, zij legden beslag op zijn werk, hijzelf werd gegijzeld, te pronk gesteld en naar de galéien gezonden, waar hij treurig en onbekend zijn leven eindig de. Een vloek scheen op zijn uitvin ding te rusten, de geschiedenis heeft zijn naam niet eens bewaard, zijn le ven werd verbitterd door zijn spelden, die hem meer ellende bezorgden dan speldenprikken maar nog meerderen zouden zij ongeluk aanbrengen. De Lombardiërs verkochten het fabrikaat van hun schuldenaar, aan zekeren Jean Sequin, een Bretagner, die er geld genoeg mee verdiende maar hij bemoeide zich te veel met politiek, en moest deze liefhebberij met den galg bekoopen. In de eerste eeuwen was de prijs ontzettend hoog. Van Anna de Beau- jeu, dochter van Lodewijk XI, vinden wij opgeteekend, dat zij bij haar hu welijk een doos met spelden ten ge schenke ontving. Lang bleef het dra gen van spelden een vorstelijk voor recht, later verzekerden de edellieden aan hunne vrouwen een bepaalde jaarlijksche som voor den aankoop harer spelden, vandaar de uitdruk king „speldengeld". In Engeland bleef men nog lang met deze ontdekking onbekend, eerst Anna Boleijn, die als hofdame Ma ria Tudor naar Frankrijk vergezelde, toen deze prinses met Lodewijk XII in het huwelijk trad, maakte kennis met de spelden en vond deze zoo ge riefelijk, dat zij na haar terugkeer ze aan 't Engelsche hof invoerde. Doch ook zij moest hun kwaden in vloed ondervinden en eindigde haar leven op het schavot. Hieraan is ongetwijfeld het volks geloof toe te schrijven, als zou het geven van een speld ongeluk aan» brengen. f - iH N.V. Pi m f. □J drukkerij iJE3 DE SPAARNESTAD koperdiepdruk! CHEMIGRAFIE BOEKDRUK N00RDWIJKER510UT. MARKTNIEUWS. NV. „DE TIJDGEEST" Maandag 5 Juni 1922. 62 te 60 87 71 20440 85 5i Van «en onzer medewerkers ontvingen wij nog den volgenden indruk over den optocht: Zoo'n prachtige demonstratie van Roomsche solidariteit als op d en 2en Pinksterdag te Nijmegen woonden we nog nooit bij. Het whs een pracht: een we zenlijke, om dat optrekken van zoovele vereenigingen uit alle rangen en standen der Roomsche maatschappij, met één doel, de verheerlijking der Katholieke begin selen, de belijdenis van het Katholieke geloof. Een uiterlijke ook! Want door den stralend-blijden zonneschijn gingen die duizenden meters lange rijen en het hemellicht viel glanzend op het fluweel, de zijde, het goud der honderden vaan dels. 't Was als het optrekken van een leger en een leger was het ook. Maar de geestdrift die hier tot uiting kwam, is een levenwekkende en het doel van deze actie is de vrede. Plet was eenj leger om trotsak, op te zijn, voelend dat er is een sterke Roomsche kracht, een sprekende Roomsche overtuiging en een onvervaard Roomsch geloof. Er was gesproken van 50.000 deelne mers aan dezen grootschen stoet, die feestelijk den 2en Nederl. Katholieken dag móest inluiden. Misschien zijn het er wel meer geweest, want er scheen geen einde te komen aan die groepen, van mannen en vrouwon, waar iedere minuut en vake- een glanzend, kleurig vaandel boven uit stak. Om twee nur in den middag ver lieten ze de plaats van opstelling, de Groenewoudschelaan. De muziekkorpsen en vele waren er en met enthou-- siasme werd er geblazen en geslagen zetten hun vroolijke marschen in en toen begon het bonte, blije beweeg door de zonnige straten, waar langs in dich te hagen de toeschouwers stonden ge schaard om van deze heerlijke manifes tatie te genieten. Er reden negen praalwagens in den stoet en elk voor zich was een lust voor het oog om de smaakvolle lijnen en kleuren en een genot voor den geest door de zinrijke beteekenis. Wat heb ben we ook hierin veel op niet-katho- lieken voor, dat onze heilige godsdienst een bron van schoonheid is, waaruit de kunstzin zuivere weelde haalt. Zoo'n op tocht, zonder deze symboliek, maar véél rijker opgezet, zou toch niet een der- eelijken indruk kunnen maken. Zeker niet de minst mooie der praal wagens was die van den Eucharisti- schen Kring, als een verheven hulde aan het H. Sacrament. Tot in bijzon derheden zoo mooi gedacht en zoo fijn uitgevoerd. Maar ook die van den R.K. Mi'denmand, zuiver van stijl die van de R.K. Pers, mooi van symboliek die van Sobriëtas, sterk propageerend den strijd tegen het alcoholgevaar o, ze waren alle schoon In dien groo'.en, schier eindeloozen op tocht zagen we de verschillende standen vereenigd. Zeker, de werkliedenvereni gingen leverden verreweg 't grootste con tingent prachtig was dat, zich 2-xi te kunnen overtuigen, van het breedo verschil tusschen zwart en rood op het so-iale veld de fier gedragen vaandels met de in goud geëerde heiligenfiguren zegden genoeg! Maar ook de Middenstandsvereenigin- gen ontbraken niet, evenmin als de Roomsche studenten en de godsdienstige en eoci'al-cba-.i'a'ie.e vereenigirg ;n, die allo standen omvatten. En telkens weer mooier vaandels. Ja, er waren kuns'.elooze, misschien wel enkele smakeloozo bij, maar ze hieven alle zoo blij hun kleuren in de zon en hun groote aantal leverde een verrassenden aanblik. Dat van den Haarlemschen Vrouwenbond trok de aan dacht 't kon niet anders. En de veterane Mej. Peeters was met enkele van haar bestuursleden in den stoet dat kon óók niet anders! Tusschen de groepen, die alleen op- gevroolijkt werden door de blijmoedige gezichten der deelnemers, gingen ande re weer in opvallende costuums. Het Nij- meegsche Canisiuscollege had er iels moois van gemaakt, de turners en voetballers en de Missieclub brachten ook leven in den stoet, evenals de vendelzwaaiers van een boogschuttersgilde. De deelnemers défileerden langs het kantoorgebouw van Jurgens op het Kei zer Karelplein. Want daar in de serre zaten H.H.D.D.H.H. de Aartsbisschop en de bisschoppen van Haarlem en Roer mond. Er moet vreugde zijn geweest in hun hart, toen hier die Roomsche trouw en die Roomsche blijdschap in de stra lende middagzon voorbijging. De optocht vond haar eindpunt op het Mariönburgplein, waar een groote open luchtmeeting zoo plaats hebben. Wij za gen reeds de Bisschoppen in hun paarse kleedij in de muziektent, die voor tri bune diende en om hen heen baron Van Wijnbergen, mr. Heerkens Thijssen, Mgr. Prinsen en zoovele anderen, die nu de hitte van den dag dragen, maar straks mot veel voldoening op hun werk terug zullen zien, als door dezen Katholieken dag de idéé der Christelijke solidariteit sterker is gaan leven in alle kringen onzer samenleving. En slaagt heel de Katholiekendag zo "als deze schitterende inzet, dan is er iets heerlijks gebeurd in do stad van Petrus öanisius, waar van heel katholiek Nederland de sohoone vruchten plukt. De Pontificale Hoogmis, die Dinsdag morgen te half elf door Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop werd opgedragen (zie ons No. van gisteren), droeg een streng liturgisch karakter. Met de leiding hiervan hadden zich de besturen belast der St. Gregortusvereeni- ging en de federatie van liturgische ver eenigingen. De gecombineerde zangkoren der St. Augustinus en St. Dominicuskerk ston den onder directie van den zeereerw. pa ter D. van de Geest O.P. Zonder orgelbegeleidng werden de Gre- goriaansche zangen der Heilige Mis uit gevoerd, terwijl de organist, de heer Arn Martens als voor-, tusschen- en naspe len eenige orgelcomposities deed hooren. EEN WOORD VAN Z. D. H. MGR. CALL1ER.. Bij de bijeenkomst der studenten op den Katholiekendag, gaf Z. D. H. Mgr. Callier aan Dr. Gerard Brom, toen Z.DH. nog gedurende de bijeenkomst vertrek- (Vervolg van het Tweede Blad.) De Optocht. ken moest, de volgende boodschap mede om aan de aanwezigen over ie brengen: Aan het einde van mijn leven Is mijn groote hoop voor de toekomst de Katho lieke studentenbeweging, in de hoop, dat de Katholieke inteilectueelen de toekomst zullen leiden.... ALGEMEENE R.K. WERKGEVERS- VEREENIGING. In de kleine zaal der sociëteit „Ver- eeniging", kwamen om 10H uur de R.K. Werkgevers te zamen onder voorzitter schap van den heer J. B. van Dijk. De bijeenkomst, die hoofdzakelijk be legd was voor de besprekingen van de statutenwijziging was goed bezocht. Na een kort openingswoord van den heer van Dijk kwam als hoogtepunt der vergadering deze statuten-wijziging aan de orde. De secretaris, de heer mr. Kortenhorst, deed in verband met deze statutenwijzi ging voorlezing van het volgend schrijven van Z. D. H. den Aartsbisschop: SCHRIJVEN VAN Z. D. H. DEN AARTSBISSCHOP. „Betreffende de door U gevraagde goedkeuring der ontwerp-statuten der Alg. R. K. Werkgeversvereeniglng heeft het Doorluchtige Episcopaat in de verga dering, gehouden 14 en 15 December 1.1. te Utrecht besloten als volgt: (Zie begin verslag Tweede Blad.) Zij geven. U rust en kalmte een verkwikken den slaap en genezen U van W&Prjjs per koken/5 et. M Sj^Sv bij apoth. en Jtë drogisten. -JRa Een echte kokerZEt(UW-TA8L EÏÏElfis altijd voorzien van den mam A.MIJNHAROT. met deze handteekming: TELEFOON NOS. 1426, 2741 EN 1743 INASSAULAAN 49 [gaga HAARLEM '—1-m£xe3 Van bevoegde zijde wordt ons gemeld, dat het bericht omtrent de ontvluchting van een paar verpleegden uit het St. Bavo- gesticht, gefingeerd is. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. ROTTERDAM, 6 Juni. Veilingsvereen. Vrije aardbeienveiling Charlois. Sla 34, eieren 7.70, bloemkool 33, dito II 10.70, dito III 13.50, groene komkom mers 13.40—13.60, dito II 10.70, dito III 7, alles per 100 stuks; rabarber 45, sjalotten 3.804.50, beide per 100 bos; spinazie 9.4011.20, aardappelen 12, beide per 100 K G.; aardbeien 0.80 1.12, dito II 0.47—0.65, alles per pond; sla (export) 2.403, per 100 st.; aard beieen export 0.80, per 100 pond. ALPEN a/d. RIJN, 6 Juni, Coöp. Tuin bouwveiling Alpt»*: a'd. Rijn en omstre ken. Spinazie 10.6015.40, peulen, 42—50, postelei f 11.60—16.80, alles per 100 K.G radijs 0.20, rabarber 0.50 2.20, peen f 1322, alles per 100 bos; kropsla I 2.10—3.90, dito II 1.20— 1.90, komkommers I 2021, bloemkool I 28—44, dito II 17—23, dito III 3— 14, eieren 7.90, alles per 100 st.; aard beien 107, per 100 pond. AMSTERDAM, 6 Juni. Binnen- landsehe Granen. Tarwe f 1414.75, Ha ver f 1314, Groene Erwten f 2628, Maanzaad f 80, Karwijzaad f 5054, alles per 100 Kg. AMSTERDAM, 29 Mei. (V. A. G. condities). Maïs. Amerik. Mixed, loco f 173. Blijdendijk f 171. La Plata Zaan dijk f 200, Amstelland 198, Haver Clip ped loco f 11.70. GRONINGEN, 6 Juni (2 u. nam.) De officieele noteeringen per 100 k.g. waren heden als volgt: 6 Juni 30 Mei. 75 K.G. Roode Tarwe f 13.50 f 13.75 75 K.G. Witte Tarwe f 13.50 f 13.75 70 K .G ïnl. Rogge f 13.10 I 13.25 60 K.G. Winter Gerst f 12.25 f 12 25 46 K.G. Witte Haver f 12.90 f 12.70 46 K.G. Gele Haver f f 12.— 46 K.G. Zwarte Haver f 13.25 f 13.— Rozijn Erwten f 17.f 18. Groene Erwten f 26.i 27. 80 K.G. Paardenboonen f 13.25 f 13.50 Wierboonen f 13.25 f 13.50 Waalsche Boonen f 15.f 15.— Koolzaad f f 37.50 Geel Mosterdzaad f 30.f 31. Karweizaad (p. 50 K.G.) f 55.f 51. Kanariezaad (p. 70 K.G.) f 0.f 21. Lijnzaad blauw bloei f 21.f 21. Lijnzaad wit bloei f 21.f 21. GRONINGEN, 6 Juni. Kalf en melk koeien f 475—525, f 400—425, f 250— 325; kalfvaarzen f 350375, f 275300, stieren f 11.05; 7585 ct.; slachtvee f 1.20—1.30, f 1—1.10; vette kalveren f 1.201.30, f 0.901 slachtgewicht; wei- deschapen f 1626, vette lammeren f 35 45; vette schapen f 485, f 4046; vette varkens 9092 ct., 8688 ct.kal veren en pinken f 2C0350, f 270275; Londensche exportvarkens 7074 ct., zou ters 9092 ot.; nuchtere kalveren f 10 16; weidelamersn f 6—13; guste vaar zen 75 ct., f 325—350; biggen f15—22; f .5032.50; in de week f 1.752, loop varkens f 25—35, vco-jaarskalven'e koei en f 400—425, f 300325; varekoeien f 325375, f 250300; weidelameren f 47 5") Te - s uk melks hu ei f C2 33. ROTTERDAM, 6 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 132 paarden, 11 veulens, 1290 magere runderen, 753 vette runderen, 457 vette kalveren, graskalvc- ren en ovcrloopers, 649 nuchtere kalveren, 378 schapen of lammeren, 992 varkens, 201 biggen, 8 bokken of geiten. Prijzen per Vz kilo. Kooien on ossen van 4060621/270 ot.stieren 371/» 50571/s60 et.; kalveren 50—6587 ct.; schapon 4050 ct,; zuiglam moren f 18 28 p. stuk; varkens 4648 ot.; lichte varkens (zouterij) 46—47 ct. Prijzen per stuk van mager vee; melk koeien f 250420; stieren f 225—500; paarden f 325500; sla htpaard ut f 101 175 p. stuk; hitten f 225375; fok Trekking van 1000 nummer» ten overstaan na Notaris A. G. Mullt. Prijs van f 1000 8791 4C0 3188 3509 14637 15"94 200 1797 2387 4398 11738 100 1665 3405 5528 5835 7651 7892 9356 9920 10186 14322 14496 14729 158101663320822 Prijzen van f 90.— eigen geld. 17 2508 19 84 137 2641 69 2702 222 54 57 2829 433 73 606 2930 856 3023 959 68 1125 3363 66 3437 1343 66 1534 3506 1700 18 1 3659 1939 3913 70 4019 2077 87 2292 4139 2310 56 14 97 93 4308 2453 51 55 4498 87 4526 13 2795 81 2835 90 36 111 53 14 79 57 85 59 2970 92 99 221 3024 32 82 35 3151 71 91 78 3238 98 52 308 63 17 94 69 3374 413 76 15 3418 45 25 4560 4619 4736 4858 490-1 97 5015 5137 5297 5316 5542 84 5602 5731 40 41 70 6283 6355 96 6406 56 99 6501 6640 6712 9156 87 9509 48 9663 9785 93 9815 57 93 9942 6790 6822 7090 7131 34 47 86 7279 7599 7691 7702 90 10112 7812 34 8002 10575 92 10737 8116 51 8201 52 8319 10825 61 11003 66 11141 8424 74 8 34 11244 8891 11368 8951 11611 9093 14 99 59 11673 14093 78 14133 11718 14228 40 14342 57 61 11820 14830 11923 89 54 15025 12114 15150 12284 15548 12311 15605 12514 9 12A31 17 13068 15721 78 62 13140 65 64 73 13280 15829 13379 16032 13440 16231 43 54 13571 16381 13624 94 51 16405 13708 19 14079 42 16452 18514 16512 18605 71 20 16636 18730 16812 35 60 18824 16941 43 45 19C76 17022 19272 23 19331 17284 19564 17308 19638 17467 44 17537 19912 76 20173 17610 20262 33 20508 17748 20624 17801 20735 3 67 80 97 18305 20806 29 20953 74 69 18467 Later aflosbaar.. 5584 7228 5302 38 37 78 40 7330 60 7412 5414 24 9794 11729 9809 46 25 35 41 65 97 39 50 67 80 84 14 40 72 9926 31 13714 16443 18476 16 95 77 30 99 96 80 16619 18510 13801 28 39 50 75 77 83 514 92 3515 631 24 48 52 751 3608 52 11 87 27 92 36 841 42 54 3703 b2 10 95 931 57 71 1003 5565 7532 73 46 5641 75 44 91 50 7607 58 92 68 95 5701 7759 15 96 95 7827 5803 33 9 44 33 53 74 7905 5915 17 93 70 6019 8068 22 86 62 8112 64 31 6183 74 90 8252 6252 55 61 60 69 8355 70 92 92 8403 6305 8 48 11840 58 78 61 11928 10030 12076 91 82 10100 87 7 95 16 97 29 12116 77 31 38 86 13909 19 98 14056 76 78 14128 31 58 81 74 85 84 90 18671 31 16704 85 51 518706 25 41 28 53 31 18S07 33 17 41 32 79 10242 Uit 10362 56 78 93 96 10404 12219 76 30 96 44 10535 12314 76 51 82 87 84 12409 10638 34 49 60 82 88 97 10723 32 35 37 42 70 76 85 88 36 3831 80 3925 1106 67 46 73 76 82 93 92 1229 4007 82 85 1347 95 94 96 1401 4150 68 4207 72 29 13 45 47 59 1505 54 56 67 71 86 1600 4321 27 36 32 42 58 54 1837 99 1910 44II 51 72 69 4562 2032 4611 47 66 2117 69 88 94 2205 4702 2384 10 2472 22 74 28 2500 74 65 4809 70 44 2622 4907 29 38 2748 5021 68 5136 93 5262 71 8541 75 76 6534 8617 38 8717 44 24 53 40 6603 67 9 87 10 8823 14 34 47 49 57 64 78 8&U8 92 8 93 11 6705 50 7 9014 16 73 28 76 73 9116 6824 75 50 91 72 9203 6901 41 6 93 42 9348 66 60 83 68 89 9405 7048 30 51 51 64 58 70 85 77 9524 85 81 7102 9o0l 39 15 42 59 76 9772 88 77 38 12511 43 12 45 15 10827 79 71 83 75 12607 90 39 10921 66 22 95 24 12731 34 66 44 88 54 12802 66 44 67 72 76 82 88 12927 11042 13005 48 18 56 25 65 33 85 56 8713103 99 28 11213 45 15 84 22 86 29 13211 57 18 68 21 11306 89 40 13346 96 72 11405 13410 21 45 38 98 63 13500 79 4 85 16 11516 55 24 56 60 13622 67 33 11625 75 80 84 93 98 96 13709 14203 16810 53 14332 35 18914 83 tl 81 14420 57 87 24 77 19061 14640 16900 62 e5 5 73 14732 22 78 78 55 92 14800 17009 19184 29 13 87 61 4619200 76 52 40 14933 17139 19337 76 42 71 15036 97 19405 41 17247 24 15101 51 19507 15 79 66 22 83 88 1524a 17345 19523 61 17428 68 65 17510 93 15353 11 J9703 82 22 27 88 25 86 15404 70 88 15506 71 18 79 25 17702 35 47 15638 44 89 30 31 44 86 31 19905 56 92 82 20059 W '1812 20132 15719 3b 76 28 44 83 80 55 20246 15858 17937 49 15905 44 91 43 54 83 16007 41 61 20323 52 18027 20519 59 Jd ju 65 85 46 o* 86 20609 16113 18132 n 33 67 15 51 68 (56 57 85 98 61 89 20742 68 18224 43 16208 42 75 34 18330 99 52 79 20828 83 87 54 16341 184U 75 78 32 209141 98 38 79 16410 45 26 57 Vorige lijst stond 10550 m.z. 10559 17882 m,z. 17832 18233 m.z. 18238 17316 m.z. 7316 nuchtere kalveren van f 20 tot f 40; slacht id. f 1218. SNEEK, 6 Juni. Aanvoer 258 koeien f 160450, nuchtere kalveren f 613, 430 schapen f 18—48, 1081 lammeren If 7—13, 177 varkens f 80—170, 155 biggen f 1022, koeien f 0.55, varkens f 0.44. TEXEL, 6 Juni. Aanvoer 4350 lam meren f 1020. BODEGRAVEN, 6 Juni. Kaas. Aan voer 375 partijen, waaronder 293 met Rijksmerk, totaal 17.192 stuks wegende 103.152 Kg. Gouda Kaas f 3134, 2e soort f 2730, met Rijksmerk f 2837. Handel vlug. ROTTERDAM, 6 Juni. Rotterdam- sche Veiling. Delftschostraat 43. Aan voer 225.000 stuks. Kipeieren f 5.80— 9.20; eendeneieren f 5.706.60. ROTTERDAM, 6 Juni. Rotterdam- sche Consumptievailing, Wer.aplcin. an- voer 85.000 stuks. Kipeieren f 5.758; eendeneieren f 6.507.5; ganzeneieren f 17—19. GRONINGEN, 6 Juni. Eieren. Hoen dereieren hooger van f 56 per 100 stuks, eend eieren prijshoudend van f 6 6.50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 6 Juni. Eieren. Zeeuw- sche en Overmaasche f 67 per 100 stuks. AMSTERDAM, 6 Juni. De aardap pelprijzen waren heden: Zecuweohe blau we per H.L. f 2.50—7. Zeeuwsohe bon ten f 2.506. Zeeuwscho bravo's f 4—6. Zeeuwsche Red Star f 3.505 Malta's ad 10—14 ct. per K.G. Malta's Spring 2931 ct. per K.G. Aanvoer 7 ladingen of 2594 H.L. ROTTERDAM, 6 Juni Aardappelen. Prijzen: Zeeuwsche blauwo f 47, eigen heimers f 2—4, Zeeuwscho bonte t 4 7, bravo's f 5.507, red star f 68; Malta's 10—14 ot.. Malta spring» 26 28 ct, per K.G. Met tamolijken aanvoer geringe vraag. AMSTERDAM, fl Juni. Aardap- polmarkt. Prijzen onveranderd. Aanvoer 7 ladingen of 2594 H.L. PURMEREND, 6 Mei. Kaaamarkt Aangevoerd 63 stapels. .Fabrieken t 23* met rijksmark t 86. Boeren rijksmerk f 41. Gondaohe f SI. OUDEWATEU, 6 Jnni. Kaas Aanga- voord 134 partijen at 8030 «tuk», va gende ongeveer 30.180 KG. Ie «rt t 26 —34, 2c srL f 22- 27 Handa". stug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3