Tweede Katholiekendag te Nijmegen. m Van praten en schrijven Praten is een vrouwelijke eigen schap, zegt men. Welnu, dat isgeen kwaad, 't Komt er maar op aan, hoe we praten en waarover.... of we het over beuzelingen hebben, of dat we verstandige (daarom nog geen vervelende gesprekken voeren. Praten is een eigenschap, waarmee we een massa goeds kunnen doen, zelfs een groot apostolaat kunnen uitoefenen. Redenaarstalenten behoeven we daarvoor niet te bezitten, volks menigten behoeven we niet aan ons te boeien enkele ter rechter tijd ge sproken goed gekozen woorden kunt nen vaak zooveel invloed en nu- hebben. Zelf iets goeds beleven, een mooi boek lezen, een pittige gedachte van anderen ontmoeten, iets moois zien, doet ons verlangen, dit ook door anderen te doen genieten. Immers het goede wil zich steeds aan anderen mededeelen. Uiten we dit in onbenullige woor den, dan voelt de ander niets van onze emoties, doch geven we het in eenvoudige woorden weer, volgens het bevattings-vermogen van ons ge zelschap, dan zal dit met ons kunnen meegenieten. Wat geeft 't ons als we onze inner lijke verrrijking na 't hooren van een lezing, een pittige preek, een medi tatie die ons nieuwe gezichtspunten bood op oude waarheden, niet anders kunnen weergeven dan door de alge- meene phrase, dat ,,'t heel mooi was." Worden die mooie gedachten zondef meer in onze harten begraven, dan sterven ze spoedig kunnen we ze aan anderen weergeven, dan her leven ze voor ons en vermenigvuldigen zich in de zielen der toehoorders. Een beetje oefening is hier wel toe noodig, hoewel 't niet zoo heel moeie- lijk is. Voor de geslotenen onder ons is 't wel eens lastig in'tbegin, om zoo met onze innerlijke gevoelens en erva ringen voor den dag te komen, doch probeert men het, dan ontmoet men boven verwachting vaak andere zie len, die denken zooals wij we krij gen contact, en 't is uit met de opper vlakkige praatjes. Dan is een babbel uurtje geen verloren uurtje meer, maar voor beide partijen een inner lijke winst. 't Is voor ons ook een prikkel, om wilt we lezen en leeren, goed in ons op te nemen en te verwer ken, want dan eerst kan men het aan anderen meedeelen. Dus.... veel oppervlakkigheid jagen we zoo de deur uit. Wat hebben we tegenwoordig een gelegenheid ons te ontwikkelen, maar brengt dit voor ons niet de plicht mede, om anderen ook met deze gees telijke goederen te verrrijken Er zijn behalve de lichamelijke, toch ook nog geestelijke werken van barm hartigheid Hetzelfde goed wat we aldus kun nen verrichten, kan behalve door praten, ook door schrijvengeschieden. Alweer niet door zwaarwichtige arti kelen, neen, door zoo maar heele ge wone brieven. Dit werd me onlangs zoo heel erg duidelijk door een klacht van een vriendin uit Indië, en daarom moet ik die gedachte, getrouw aan mijn theorie, aan u mededeelen. We spraken over de Indische toe standen, en de grootere moeite, die men daar heeft, om boven de enkel stoffelijke zijde van het leven te blij ven, en zijn idealen hoog te houden. „Men verwijt ons vaak ons materia lisme", zeide ze, „maar wat doen de menschen in Holland voor onze gees telijke verrijking Och, wisten ze, welk een rijkdom voor ons de brieven uit het Moederland zijn, waardoor we op de hoogte van het streven en de idealen van den tijd blijven, vooral van het werken en streven der vrou wen. Dat geeft ons zoo'n kracht ten goede, dat houdt onze geest zoo frisch, wat in dat warme klimaat zoo noodig is." Zie, hoe goed heeft ons Melania- Liefdewerk dat ingezien immers als een der middelen om haar doel te bereiken, voeren de leden correspon dentie met de inlandsche vrouwen, die ze geestelijk omhoog brengen willen. Maar denken we er dan ook eens aan, w&t we op deze manier zijn kun nen voor onze eigen bloedverwanten, vriendinnen, zusters en kennissen die we welhaast allen in de koloniën be zitten. Onze geestelijke verrijking, waarvoor we hier zoo volop in de ge legenheid zijn, kan ook de hare wor den, zonder inspanning of groote offers van onzen kant. Een schriftelijk praat-uurtje is toch gejaagdheid, examen-1 SÈf-vrees, prikkelbaarheid Mb en oversnannin g. Gebruik 1 II MÜNHARDT3 ZEnUWT&BlETTEn 1 gedurrade toe rbijeen^mst vertrek- ,8een bezigheid om VOOTUzuchten ien moest, de volgende boodschap mede t ls maar, dat we ons bewust worden van onze kracht, ook in kleinig heden, en juist door de kleinig heden kunnen we zoo'n .oot stuk van onzen plicht„een apostel te zijn, van wat de menschen beter kan makes verrichten, zonder dat onze werkdag daarom verzwaard be-» hoeft te worden. Dusonze talentjes vr traten en babbelen niet meer zoo 't wilde weg laten woekeren, een ucetje onder controle stellen en in eenvoudige, logische banen trachten te leiden, (niet als kippen zonder kop redeneeren) zoodat onze gesprekken en brieven een inhoud krijgen, waar anderen door vooruitkomen en wij zelf niet het minste. Om dit doel nader te komen moest ik dit praatje over praten en schrij ven op papier zetten. Moge dit babbel uurtje geen verloren uurtje wezen. Onze kinderen en de dienstbode Welk een zorg en moeite voor de groote gezinnen dikwijls een goede dienstbode te krijgen en weik een tact ze te houden. Ja, welk een tact. Want al sukkelen wij veel met de dienstboden en al mankeert er aan dezen in den laatsten tijd nogal wat,er mankeert ons dikwijls de tact om in de grootere ezinnen, de werkzaamheden ook ten gerieve der meisjes te regelen, om de bezwa ren voor de meisjes aan de groote ge zinnen verbonden, zoo kien moge lijk te maken en om de verhouding tusschen de kinderen en de dienst boden te regelen. Nu wil ik daarmee niet zeggen, dat de huisvrouwen in gezinnen, waar men sukkelt met personeel geen tact heb ben verre van daar. Er kunnen zoove le andere oorzaken voor zijn. Het is om te beginnen voor die gezinnen alzoo moeilijk een dienstbode te krijgen en dan eene groote kunst om ze te houden. Maar toch kunnen wij zelf den toestand heel veel verbeteren door de kinderen te leeren vriendelijk en hulpvaardig voor de meisjes te zijrj. Met een bezwaard hart komt het meis je in haar betrekking bij die mevrouw met al die .kinderen. Een paar vrien dinnen.zijn wel zoo vriendelijk geweest haar den angst op het lijf te jagen niet verhalen van heel brutale kinderen en massa 's werk. Nu moet ze na een paar weken zelf tegen die vriendinnen kunnen zeggen: „het valt mij erg mee." En daar doet de houding der kinderen veel aan toe. Let er toch i dat de kinderen haar 's morge goeden morgen zeggen, haar bij het pen doen der deur maar niet als een meubelstuk voorbijloopen maar vriendelij., groeten Ik zag bij velen de aardige gewoonte, dat de kinderen bij 't naar bed gaan en goeden nacht wenschen ook even naar de keuken gingen om goeden nacht te zeggen. En denkt ge dat 't meisje er niet ge voelig voor is, dat de kinderen bij een extra-tractatie haar niet vergeten, niet om die kleine lekkernij zoozeer, als om de gedaghte, dat zij haar ook meetellen Het spreekt vanzelf, dat ze haar niet mogen plagen of in het werk bemoeilijken, nog minder moedwillig den boel vuil maken Als de jongens niet luisteren willen en altijd maar weer met vuile voeten binnenkomen,de natte fietsen niet optillen en in huu kamertjes alles maar op den grond gooien, geeft ze dan maar eens in bet bijzijn van het meisje veger en blik' in de hand en zegt maar eens„zie zoo jongens,wie noodeloos vuilen rom mel maakt, maakt het ook zelf maar weer schoon." Let eens op of ze na zoo'n veegbeurt niet beter oppassen. Bij een kennis van mij moesten twee Indische jongens komen, het was een rustige huishouding en 't dienstmeisje riep ach en wee. Mevrouw raadde haar nog geen besluit te nemen, ze wil de natuurlijk vertrekken, maar eerst de zaken eens aan te zien. En nu het is 3 maanden geleden en nu zou ze niet weg willen, ze is dol op de beide jongens, heuscli echte wild zangen, en begrijpt niet, dat ze het vroeger niet vreeselijk saai vond. En ze heeft toch veel meer te doen- Meent ge dat daar geen tact voor noo dig is geweest Ik werd er ook een s opengedaan 'oor den eenen kroeskop met een dw in zijn hand, en kreeg de heel eenvoudige verklaring „vuil gemaakt met de fiets, ziet U," waar op het kroeshoofd zich weer boog en ijverig aan het schoonmaken ging. Ais het werk met zorg door het meisje gedaan, door de kinderen ook wordt ontzien, zal ze er van zelf meer pleizier in krijgen. Als ze merkt, dat ze niet maar alleen in huis werkt, eet en slaapt maar dat men ook voor hare vreugden en verdrietelijkheden belangstelling heeft, zal ze zelf het niet zwaar tellen bij ziekte wat meer te doen te hebben, bij een feestje zich wat meer te reppen. En maakt U niet ongerust over de kinderen, ze zullen er niets minder van worden een boodschap te doen als het meisje het te druk heeft, de tafel te helpen afruimen als ze uit moet. Geeft ze gerust ieder maar een kleine taak en laat ze goed voelen hoe heerlijk ze daardoor helpen. Kinderen houden van die kleine bezigheden, ze voelen er zich gewichtig door en dan. ze heb ben zoo'n heerlijke fantasie en maken van alles een spelletje. En als gij dan zelf alles maar leidt, toeziet en regelt- kijk dan wordt de eerst zoo bezwaar, lijke betrekking ook voor het meisje licht, omdat ze voelt dat als het er op aankomt allen voor haar ook iets over hebben en haar waardeeren. LANDBOUW EN VISSUHERIJ. KAMERPLANTEN. Naast de zuurstof uit de lucht is het water een onmisbaar bestanddeel voor de plant. Hebben planten in Gods vrije natuur water noodig, voor onze kamerplanten, die in zulke ongunstige omstandigheden leven, is het een dub bele eisch. Op verschillende manieren moeten zij geholpen worden en wel door regelmatige begieting, besproei ing en afwassching.De regen neemt al deze bewerkingen* te gelijkertijd waar. De i merplanten zijn geheel van ons afha .elijk. Goed begieten is een groo te kunst, die alleen door lange praktijk geleerd wordt. Hoe harder de planten groe: hoe meer bladeren er zijn, des te n r water is er noodig.Het blad n.l. is h. rngaan, waar het water door ver dam; wordtzijn er dus veel bladen, dan .1 er veel water verdampen en dus veel ater noodig zijn. Vergeet men het deze volle bladsperiode ook maar enkele dagen dan kan dit voor de planten de ergste gevolgen hebben. Zijn de wortels en de wortelkluit (d. i. de aarde waarin de wotels bevestigd zijn) eenmaal uitgedroogd, doordat de plant al het water onttrokken heeft, dan zijn deze niet goed meer vochtig te krijgen en zal de pi? in vele gevallen dood gaan. Het br lerstel is zoo, de harde losse aarde de wortels af te schudden en de wortels een paar uur in water te zettentot ze weer soepel zijn ge worden en opnieuw water gaan zuigen. Geheel verkeerd is steeds, op den zelfden tijd, dezelfde hoeveelheid water te geven. Zomers op warme dagen is het mis schien wel noodig 2 x per dag te gie ten 's winters daarentegen is dit niet noodig en kan men de planten gerust enkele dagen onbegoten laten stcidn De meeste planten hebben 's win ters een rustperiode, waarin maar heel weinig water noodig is. Het beste voor de planten is kamerwarm water te geven, beter nog water, dat eenige tijd in de zon gestaan heeft. In den winter mag het zelfs iets warmer zijn dan kamertemperatuur. Dit is vooral goed voor planten, die bloeien en groeien, omdat ze pas gaan bloeien wanneer de bodemwarmte hooger is dan die der omringende lucht. Voor planten, die niet groeien is veel water niet goed daar moet men alleen zorg dragen, dat ze niet uitdrogen. Daarnaast moet men de planten ook besproeien en afwasschen, om hen te verfrisschen en te reinigen van stof. Immers geraken de huidmondjes met stof, dan kan geen lucht meer naar binnen treden. Planten en ka mers met droge lucht moeten bijna dagelijks besproeid worden, 's Winters wasclit men het blad af met lauw water, waarin een heel klein bec+ zeep is opgelost, boven- en onderka moeten daarbij een beurt hebben. Daarna wordt de gehcele plant be sproeid. Bij zacht weef wordt de plant 'dan een poosje buiten gezet.'Planten met heel kleine, teere blaadjes worden alleen besproeid. Naast de verdamping speelt het water een groote rol bij de voeding van de plant. In het water zijn n.l. mineralen opgelost, die onmisbaar zijn voor de plant, n.l. stikstof, phos phor, magnesium, kalium, ijzer en zwavel. In 't begin kan de plant die wel krijgen uit de aanwezige potaarde. Daarna moet het worden toegevoerd, door middel van het water. Ontbreken deze stoffen, dan gaat de plant kwij nen. Door ijzergebrek wordt de plant geel. 'aar het water alleen bevat niet genot van deze voedingstoffen De uitvinder van de speld Wie kan zich een vrouw denken zonde: speld? De eerste speld schijnt ons tCe met de eerste vrouw op aarde gekomen te zijn en toch is de uitvin ding van de spelden nog niet zoo oud. Eerst in 1410 begonnen zij meer algemeen te worden en doornen te vervangen, waarmede arme vrouwen haar klceren vasthech n of de gou den en zilveren haken, door rijkere dames gebruikt. Eeuwen en eeuwen lang had men zich dus beholpen voor dat een arme ijzerdraadwerker uit Tours op het denkbeeld kwam, de gouden haakjes te vervangen door korte stukjes ijzer- draad, van boven met een knopje voorzien. De arme werkman had lang over zijn uitvinding nagedacht, zijn nach ten wijdde hij er aan, want gedurende den dag moest hij voor zijn patroon werken, eindelijk werd zijn moeite beloond en hij droomde zich, dank zijn vernuftige uitvinding, reeds rijk en beroemd. Helaas, de spelden brachten hem geen geluk aan. Zijn meester, wien hij verheugd deelgenoot maakte van zijn vondst, liet hem gevangen zetten on der voorwendsel, dat hij hem bestolen had, door zijn ijzerdraad voor een an der doel aan te wenden. De ongelukkige uitvinder moest voor de gezworenen van 't St. Eloi gilde verschijnen en had het voorrecht hen te overtuigen, dat hij geen dief maar slechts een gek was. Al zijn uitleggingen om het nut der spelden te betoogen, werd door hen met een spotlach of een verachtelijk gebaar beantwoord, en hij mocht zich gelukkig achten, dat men hem uit de stad verbande. Zoodra hij zich weer in vrijheid zag, vertrok de handwerksman naar Parijs en wendde zich tot eenige Lombardi- ërs, om het noodige geld voor de uit voering zijner grootsche plannen. Eindelijk kon hij aan het werk gaan en spoedig waren er eenige dui zenden van gereed, maar nu was het geld ook verbruikt en de vervaldag naderde met rassche schreden. Hij kon zijn schuldeischers niet voldoen en zijn smeekingen om uitstel baatten niets, zij legden beslag op zijn werk, hijzelf werd gegijzeld, te pronk gesteld en naar de galeien gezonden, waar hij treurig en onbekend zijn leven eindig de. Een vloek scheen op zijn uitvin ding te rusten, de geschiedenis heeft zijn naam niet eens bewaard, zijn le ven werd verbitterd door zijn spelden, die hem meer ellende bezorgden dan speldenprikken maar nog meerderen zouden zij ongeluk aanbrengen. De Lombardiërs verkochten het fabrikaat van hun schuldenaar, aan zekeren Jean Sequin, een Bretagner, die er geld genoeg mee verdiende maar hij bemoeide zich te veel met politiek, en moest deze liefhebberij met den galg bekoopen. In de eerste eeuwen was de prijs ontzettend hoog. Van Anna de Beau- jeu, dochter van Lodewijk XI, vinden wij opgeteekend, dat zij bij haar hu welijk een doos met spelden ten ge schenke ontving. Lang bleef het dra gen van spelden een vorstelijk voor recht, later verzekerden de edellieden aan hunne vrouwen een bepaalde jaarlijksche som voor den aankoop barer spelden, vandaar de uitdruk king „speldengeld". In Engeland bleef men nog tg met deze ontdekking onbekend, eerst Anna Boleijn, die als hofdame Ma ria Tudor naar Frankrijk vergezelde, toen deze prinses met Lodewijk XII in het huwelijk trad, maakte kennis met de spelden en vond deze zoo ge riefelijk, dat zij na haar terugkeer, ze aan 't Engelsche hof invoerde. Doch ook zij moest hun kwaden in vloed ondervinden en eindigde haar leven op het schavot. Hieraan is ongetwijfeld het volks geloof toe te schrijven, als zou het geven van een speld ongeluk aan» brengen. xnuaxaoa 3IJVH9II/U3H0 ^nuad3iaa3do^! at> NvvinvssvNülËË. CJVlSSNUVVdS 301 eti rièmumaa "A*N mi NOORD WI.IKFRi JOUT. MARKTNliËUwS. NV. „DE TIJDGEEST". Maandag 5 Juni 1922. (Vervolg van hel Tweede Blad.) De Optocht. om aan de aanwezigen over te brengen- Van een onzer medewerkers ontvingen Aan Wij nog den volgenden indruk oyer den optocht: Zoo'n prachtige demonstratie van. Boomsche solidariteit als op d en 2en Pinksterdag te Nijmegen wconden we nog nooit bij. Het wils een pracht: een we zenlijke, om dat optrekken van zoovele vereenigingen uit alle rangen en standen der Boomsche maatschappij, met één dool, de verheerlijking der Katholieke begin selen, de belijdenis van het Katholieke geloof. Een uiterlijke ook! Want dooi den stralend-blijden zonneschijn gingen die duizenden meters lange rijen en het hemellicht viel glanzend ophet fluweel, de zijde, het goud der honderden vaan dels. 't Was als het optrekken van een leger en een leger wa3 het ook. Maai de geestdrift die hier tot uiting kwam, is een levenwekkende en het dool van deze actie is de vrede. Het was een! leger om trotsch op te zijn, voelend dat er is een sterke Itoomsehe kracht, een sprekende Boomsche overtuiging en een onvervaard Boomsch geloof. Er was gesproken van 50.000 deelne mers aan dezen grootschen stoet, die feestelijk den 2en Nederl. Katholieken dag moest inluiden. Misschien zijn het er wel meer geweest, want er scheen geen einde te komen aan die groepen van mannen en vrouwen, waar iedere minuut en vaker een glanzend, kleurig vaandel boven uit stak. Om twee uur in den middag ver lieten ze de plaats van opstelling, de Groenewoudschelaan. De muziekkorpsen en vele waren er en met enthou-/ siasme werd er geblazen en geslagen zetten hun vroolijke marsehen in en toen begon het bonte, blije beweeg door de zonnige straten, waar langs in dich te hagen de toeschouwers stonden ge schaard om van deze heerlijke manifes tatie te genieten. Er reden negen praalwagens in den stoet en elk voor zich was een lust voor het oog om de smaakvolle lijnen en kleuren en een genot voor den geest door de zinrijke beteekenis. Wat heb ben we ook hierin veel op niet-katho- lieken vcor, dat onze heilige godsdienst een bron van schoonheid is, waaruit de kunstzin zuivere weelde haalt. Zoo'n op tocht, zonder deze symboliek, maar véél rijker opgezet, zou toch niet een der- gelijken indruk kunnen maken. Zeker niet de minst mooie der praal wagens was die van den Eucharisti- schen Kring, als een verheven hulde aan het H. Sacrament. Tot in bijzon derheden zoo mooi gedacht en zoo fijn uitgevoerd. Maar ook die van den B..K. Mildensland, uit er van s1 ij 1 die van de B.K. Pers, mooi van symboliek die van Sobrictas, sterk propageerend den strijd tegen het alcoholgevaar o, ze waren alle schoon), In dien gvco'.en, schier eindeloozen op tocht zagen we do verschillende standeiüi vereénigd. Zeker, do werkliedênveraeni- gingen leverden verreweg 't grootste con tingent r prachtig was dat, zich zoo te kunnen overtuigen, van het breedo verschil tusschen zvart en rood op het sociale veld de fit gedragen vaandels met de in goud geëerde heiligenfiguren zegden genoeg! Maar ook de Middenstandsvereenigin- gen ontbraken niet, evenmin als de Roooi.che s udenten en de godsdienstige en so. hal-c' a i a ie e vereenigirgon, die alle standen omvatten. En t 1 :efis weer mooier vaandels. J s., er waren kunstelooze, mi'srhien wet enkele smakelcozo bij, maar ze hieven alle zoo blij hun kleuren in 5e zon en hun groote aantal leverde een verrassenden aanblik. Dat van den Haarlemschen Vrouwenbond trok do aan dacht 't kon niet anders. En de veterane Moj. Peeters was met enkele van haar bestuursleden in den stoet dat kon tók niet anders! Tusschen de groepen, die alleen op- gevroolijkt werden door do blijmoedige gezichten der deelnemers, gingen ande re weer in opvallende coituums. Het Nij- meegsche Cani iuscollege had er iels moois van gemaakt, de turners en voetballers en de Missieclub brachten ook leven in den stoet, evenals de vendelz-.vaaiers van een bcogschultersgilde. De deelnemers défileerden langs het kantoorgebouw van Jurgens op het Kei zer Karelplein. Want daar in de serre zaten H.H.D.D.H.H. de Aartsbisschop en de bisschoppen van Haarlem en Roer- mond. Er moet vreugde zijn geweest in hun hart, toen hier die Boomsche trouw sn die Boomsche blijdschap in de stra lende middagzon voorbijging. De optocht vond haar eindpunt op het Mariënburgplein, waar een grco.e open luchtmeeting zou plaats hebben. Wij za gen reeds de Bisschoppen in hun paarse kleedij in de muziektent, die voor tri bune diende en om hen heen baron Van Wijnbe/gen, mr. Hpsrkens Thijssen, Mgr. Prinsen en zoovele anderen, die nu de hitte van den dag dragen, maar straks met veel voldoening op hun werk terug zullen zien, als door dezen Katholieken dag de idéé der Christelijke solidariteit sterker is gaan leven in alle kringen onzer samenleving. En slaagt heel de Katholiekendag zo als deze schitterende inzet, dan is er iets heerlijks gebeurd in de stad van Petrus Oanisius, waar van heel ka'holiek Nederland de schoone vruchten plukt. Dé Pontificale Hoogmis, die Dinsdag morgen te half elf door Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop werd opgedragen (zie ons No. van gisteren), droeg een streng liturgisch karakter. Met de leiding hiervan hadden zich de besturen belast der St. Gregoriusvereeni- g'ng en de federatie van liturgische ver- eenigingen. De gecombineerde zangkoren der St. Augustinus cn St. Dominicuskerk ston den onder directie van den zeereervr. pa ter D. van de Geest O.P. Zonder orgelbegeleidng werden de Gre- goriaansche zangen der Heilige Mis uit gevoerd, terwijl de organist, de heer Arn. Martens als voor-, tusschen- en naspe len eenige orgelcomposities deed hooren. EEN WOORD VAN Z. D. H. MGR. CALLJER.. Bij de bijeenkomst der studenten op den Katholiekendag, gaf Z. D. II. Mgr. Callier aan Dr. Gerard Brom, toen Z.DH. het einde van mijn leven ls mijn groote hoop voor de toekomst de Katho lieke studentenbeweging, in de hoop, dut de Katholieke inlellectueelen de toekomst zullen leiden..., ALGEMEENE R.K. WERKGEVERS- VEREEN IGING. In de kleine zaal der sociëteit „Ver- ceniging", kwamen om 10 K uur de R.K. Werkgevers te zamen onder voorzitter schap van den heer J. B. van Dijk. De bijeenkomst, die hoofdzakelijk be legd was voor de besprekingen van de statutenwijziging was goed bezocht. Na een kort openingswoord van den lieer van Dijk kwam als hoogtepunt der vergadering deze statuten-wijziging aan de orde. De secretaris, de heer mr. Kortenhorst, deed in verband met deze statutenwijzi ging voorlezing van het volgend schrijven van Z. D. H. den Aartsbisschop: SCHRIJVEN VAN Z. D. H. DEN AARTSBISSCHOP. „Betreffende de door U gevraagde goedkeuring der ontwerp-statuten der Alg. R. K. Werkgeversvereniging heeft het Doorluchtige Episcopaat in de verga dering, gehouden 14 en 15 December ki te Utrecht besloten als volgt: Zi} geven U rust en kalmiré een verkwikkender! slaap en denezen U Een echte kokerEEHUU/'TABLEflfffis dlijd voorzien van den mam A.M IJ N HARDT. - met deze hardhekemng: Q#r*. ifU£^ - W31HVVH 8PJLI N3 1VZZ '9ZVISON N009313.1 Van bevoegde zijde wordt ons gemeld, dat het bericht omtrent de ontvluchting van een paar verpleegden uit het SI. Bavo- gesticht, gefingeerd is. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. ROTTERDAM, 6 Juni. Veillngsvereen. Vrije aardbeienveiling Charlois. Sla 34, eieren 7.70, bloemkool 33, dito II f 10.70, dito III 13.50, groene komkom mers 13.40—13.60, dito II 10.70, dito III 7, alles per 100 stuks; rabarber 45, sjalotten 3.804.50, beide per 100 bos; spinazie 9.4011.20, aardappelen 12, beide per 100 K G.; aardbeien 0.80 1.12, dito II 0.470.65, alles per pond; sla (export) 2.403, per 100 st.aard beieen export 0.80, per. 100 pond. ALPEN a/d. RIJN, 6 Juni, Coöp. Tuin bouwveiling Alphen a/d. Rijn en omstre ken. Spinazie 10.6015.40, peulen, 4250, postelein 11.6016.80, alles per 100 K.G radijs 0.20, rabarber 0.50 2.20, peen 1322, alles per 100 bos; kropsla I '2.10—3.90, dito II 1.20— 1.90, komkommers I 2021, bloemkool I 28—44, dito II 17—23, dito III 3— 14, eieren 7.90, alles per 100 st.; aard beien f 107, per 100 pond. AMSTERDAM, 6 Juni. B'nnen- landsche Granen. Tarwe f 1414.75. Ha ver f 1314, Groene Erwten f 2328, Maanzaad f 80, Karwijzaad f 50—54, alles per 100 Kg. AMSTERDAM, 29 Mei. (V. A. G. condities). Maïs. Amerik. Mixed, loco f 173. Blijdendijk f 171. La Plata Zaan dijk f 200, Amstelland 198, Haver Clip- pe' loCO f 11.70. RONINGEN, 6 Juni (2 u. nam.) De officieele noteeringen per 100 k.g. waren heden als volgt: 6 Juni 75 K.G. Boode Tarwe f 13.50 75 K.G. Witte Tarwe f 13.50 70 K..G Inl. Rogge f 13.10 60 K.G. Winter Gerst f 12 25 46 K.G. Witte Haver f 12.90 46 K.G. Gele Haver f 46 K.G. Zwarte Haver f 13.25 Bozijn Erwten f 17. Groene Erwten f 26. 80 K.G. Paardenboonen f 13.25 Wierboonen f 13.25 Waalsche Boonen f 15. Koolzaad f Geel Mosterdzaad f 30. Karweizaad (p. 50 K.G.) f 55. Kanariezaad (p. 70 K.G.) f 0. Lijnzaad blauw bleei f 21. Lijnzaad wit bloei f 21. GRONINGEN, 6 Juni. Kalf en melk koeien f 475-525, f 400—425. f 250- 325; kalfvaarzen f 350375, f 275300, stieren f 1—1.05; 75—85 ct.; slachtvee f 1.20—1.30, f 1—1.10; vette kalveren f 1.20—1.30, f 0.901 slachtgewicht; wei- deschapen f 16—26, vette lammeren f 35 45; vette schapen f 485, f 4046; vette varkens 9092 ct., 8688 ct.kal veren en pinken f 200350, f 270—275; Londensche exportvarkons 7074 ct., zou ters 9092 ct.; nuchtere kalveren f 10 16; weidelamcren f 613; guste vaar zen 75 ct., f 325—350; biggen f 15—22; f .50—32.50; in de week f 1.75—2, loop varkens f 2535, vcorjaorskalvenle koei en f 400—425, f 300—325; varekoeien f 325—375, f 250—300; weidelameren f 4—7 51 per s'uk, melkst hapea f 72—33. ROTTERDAM, 6 Juni. Tor veemarkt waren heden aangevoeld; 132 pairden, 11 1 veulens, 1290 magere runderen, 753 vette runderen, 457 vette kalveren, graskalve ren en oveploopers, 1349 nuoktera kalveren, 378 schapen of lammeren. 992 varkens, 201 biggen, 8 bokken of geiten. Prijzen per V» kilo. Koeien en ossen van 40—60—62'/?—70 et.; stieren 371/2 50—57i/j—60 ct.; kalveren 50—65—87Va ct.schapen 40—50 ct.zuiglammeren f 18 28 p. stuk; varkens 4648 ct.; lichte varkens (zouterij) 46—47 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 250—420; stieren f 225—500; paarden f 325—500; sla htpaard 1* f 10 175 p. stuk; hitten f 225375; fok 30 Mei. f 13.75 f 13.75 f 13.25 f 12 25 f 12.70 f 12.— f 13.— f 18.— f 27.— f 13.50 f 13.5'1 f 15, f 37.50 f 31.— f 51.— f 21.— f 21.— f 21 Trekking van 1009 nummers ten overstaan vca Notaris A. G. Muliê. Prijs van f 1000 8791 4C0 3188 3509 14637 15<94 200 1797 2387 4398 11738 100 1665 3405 5528 5835 7651 7892 9356 9920 10186 14322 14496 14729158101663320822 Prijzen van f 90.eigen geld. 17 2508 19 84 137 2641 69 2702 222 54 57 2829 433 73 605 2930 856 3028 959 68 1125 3363 66 3437 1343 66 1534 3506 1700 18 1 3659 1939 3913 70 4019 2077 87 2292 4139 2310 56 14 97 93 4308 2453 51 55 4498 87 4526 13 2795 81 2835 36 1, 53 1-. 79 5, 85 5: .970 to 99 22, o024 32 82 35 2151 71 91 78 3238 98 52 308 63 17 94 69 3374 413 76 lo 3418 45 25 4560 6790 4619 6822 4736 7090 4858 7131 4904 34 97 47 5013 86 5137 7279 529/ 7599 5316 7691 5542 7702 84 90 5602 7812 5731 8002 40 92 41 8116 70 8201 6283 8319 6355 61 96 65 6406 8424 56 8 34 99 8891 6501 8951 664 9093 67 99 9156 87 9509 48 9663 9785 93 9815 57 93 9942 10112 34 10575 10737 51 52 10825 11003 11141 74 11244 11368 11611 14 59 11673 78 11718 40 57 11820 11923 54 12114 12284 12311 12514 12481 13068 78 13140 64 13280 13379 13440 43 13571 13624 51 13708 14079 14093 14133 14228 14342 61 14830 89 15025 15150 15548 15605 9 17 15721 62 65 73 15829 16032 16231 54 16381 94 16405 19 42 16452 18511 16512 1860a 71 tl 16636 187: 1 16812 7 90 18821 16941 4.: 45 1907j 17022 1927- 23 1933i 17284 19564 17308 1963 17467 i 17537 1991 - 76 2017, 17610 2026, 33 20503 17748 2062 17801 207 J-, 3 tï 80 9/ 18305 208, i 29 209 74 t. 18467 69 Later aflosbaar. 50 75 77 83 514 27 32 49 83 85 92 3515 631 24 48 52 751 3608 52 11 8/ 27 92 36 841 42 54 3703 02 1U 95 931 57 71 16 68 73 90 1003 98 3d 3831 80 3925 1106 6/ 4b 73 76 82 93 92 1229 400/ 82 8J 1347 95 94 96 1401 4150 68 420/ 72 29 1505 42 54 52 56 67 71 b6 jJ 55 79 93 1606 4321 27 3d 32 42 58 54 183/ 99 1910 44II 51 72 69 4562 2032 4611 47 06 2117 69 88 94 2206 4702 2384 10 2472 22 74 28 2500 74 66 4809 70 44 2622 4907 29 36 2748 502! 68 5136 93 5262 5584 5302 37 40 60 5414 25 35 41 b5 97 5565 73 5641 44 50 58 68 5701 15 95 5803 9 33 74 5913 93 6019 22 62 64 6183 90 62oZ 61 69 70 92 6303 13 46 47 59 71 75 6534 38 44 53 6603 9 10 14 47 57 78 92 93 6705 16 28 73 6824 50 72 6901 6 42 06 83 b9 /048 51 64 70 77 85 7102 39 42 76 88 7228 9794 38 9809 78 14 7330 40 7412 72 24 9926 39 31 50 48 67 58 80 61 84 10030 7532 91 46 10100 75 91 16 7607 92 96 29 77 79 7759 10242 9b 90 7827 10362 33 10404 44 76 53 96 7905 10535 17 76 70 82 8068 84 8b 10638 8112 49 31 74 8252 55 60 82 88 97 60 10723 8355 32 92 38 8403 43 8 46 18 10827 87 71 95 75 98 90 8541 10921 76 22 8617 8717 24 40 67 87 8823 34 24 34 44 54 66 67 76 88 4J U042 64 48 8903 8 11 50 9014 56 65 85 87 99 va 11213 76 15 9116 75 91 9203 22 29 57 68 4! 11306 93 40 9348 96 60 H405 68 21 11729 13714 46 16 80 30 85 80 87 13801 88 38 90 86 11840 13909 78 19 11928 31 12076 51 82 98 87 14056 95 76 97 78 12116 14128 31 14203 56 14332 78 83 93 14420 96 24 12219 14640 30 e5 44 14732 12314 78 51 14800 87 29 12409 61 34 76 35 14933 37 76 42 15036 70 41 76 15101 8a 15 88 22 125U 1524a 12 bl 15 65 79 15353 83 82 1260/ 88 39 15404 66 26 95 36 12731 15506 Ou 18 88 25 12802 35 44 47 72 15638 82 44 1292/ 89 13005 94 18 15719 25 28 33 80 56 15858 13103 1590a 28 43 4a 54 84 83 86 160-7 13211 41 18 52 21 5u 89 65 13346 16443 1847 95 7 i 99 16619 185. 28 31 t-J 81 71 85 t 90 1867 16704 1 5 1870 25 28 31 1880 33 i. 41 16810 -1 l 57 77 190./. 16900 03 5 73 22 ,3 55 13 17009 !C1», 13 0/ 46 192. 52 17139 19: 42 97 19.; 17247 al ic..., 79 t 83 t 17345 r 17428. 17510 Ui;. 22 25 70 17601 I£5 45 72 16113 13410 33 9405 30 51 58 38 63 79 85 45 98 13500 4 51 57 61 68 85 11516 9524 24 81 60 9.01 67 15 11625 59 80 9772 93 7/ 96 16 16208 5a 34 56 52 13622 83 33 16341 75 78 84 98 98 16410 13709 26 71 79 17702 4 i j 31 1990a 4/ 56 82-\. 1/812:.. 36 44 55-- 17937 44 61 2" z 62 69 71 2C. 85 18027 20;,*. 35 85 86 18132 6/ 68 85 «9-;. 18224 42 18330 79.2C.. 87 18414 45 57 Vorige lijst stond 1C550 m z10559 17S82 r* 17832 18233 m.z. 18238 17316 m z. 7316 nuchtere kalveren van f 20 tot f 40; slacht id. f 12—18. SNEEK, 6 Juni. Aanvoer 258 koeien f 160—450, nuchtere kalveren f 6—13, 430 schapen f 18—48, 1081 lammeren f 713, 177 varkens f 80170, 155 biggen f 10—22, koeien f 0.55, varkens f 0.44. TEXEL, 6 Juni. Aanvoer 4350 lam meren f 10—20. BODEGRAVEN, 6 Juni. Kaas. Aan voer 375 partijen, waaronder 293 met Rijksmerk, totaal 17.192 stuks wegende 103.152 Kg. Gouda Kaas f 3134, 2e soort f 27—30, met Rijksmerk f 28—37. Handel vlug. BOTTERDAM, 6 Juni. Rotterdnm- sohe Veiling. Delftschestraat 43. Aan voer 225.000 stuks. Kipeieren f 5.80 9.20; eendeneieren f 5.706.60. ROTTERDAM, 6 Juni. Rotterdam- sche Consumptieveil'ng, Wenaplein. an- voer 85.000 stuks. Kipeieren f 5.758; eendeneieren f 6.507.5; ganzeneieren f 17—19. GRONINGEN, 6 Juni. E'eren. Hoen dereieren hooger van f 56 per 100 stuks, eendeieren prijshoudend van f 6 6.50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 6 Juni. Eieren. Zeeuw- sche en Overmaasche f 67 per 100 stuks. AMSTERDAM, 6 Juni. De aardap pelprijzen waren heden: Ze uwsdie b'au- we per H.L. f 2.507. Zeeuwsche bon ten f 2.50—6. Zeeuwsche bravo's f 4—6. Zeeuwsche Bed Star f 3.505. Malta s ad 10—14 ct. per K.G. Malta's Spring 29—31 ct. per K.G. Aanvoer 7 ladingen of 2594 H.L. BOTTERDAM, 6 Juni Aardappelen. Prijzen: Zeeuwsche blauwe f 47, eigen heimers f 2—4, Zeeuwsche bonte f 4 7, bravo's f 5.507, red star f 6 8; Malta's 10—14 ct., Malta springs 25— 28 et. per K.G. Met tamelijken aanvoer geringe vraag. AMSTERDAM, 6 Juni. Aardap- pelmarkt. Prijzen onveranderd. Aanvoer 7 ladingen of 2594 H.L. "PURMEREND, 6 Mei. Kaasmarkt Aangevoerd 63 stapels. Fabrieken f 31, met rijksmerk f 36. Booren f 37, met rijksmerk f 41. Goudsche f 31. OUDEWATER, 6 Juni. Kaas. Aange voerd 134 partijen of 6030 stuks, we gende ongeveer 30.150 K.G. Ie srt. f 28 —34, 2e srt. f 22—27. Handel stug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5