Dit nummer bestaat uit twee bladen.Eerste blad n ra n naaanimnaamn^ Vrijdag 9 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14162 DAMIAATJES HET BEVRIJDENDE WOORD. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. Verkeerswegen. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens fabrikanten. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Yt Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertentiën 35 een!» per regel. - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ls ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het beslissende woord, door den Aarts bisschop van Utrecht op de openingsver gadering van den Tweeden Nederland- schen Katholiekendag gesproken, is juist op tijkd gekomen. Mgr. v. d. Wetering sprak boverdien namens het Doorluchtig Ne- derlab'lsch Episcopaat en beriep zich ten slotte nog op Z. H. den Paus zelf, met wien hij de betreurenswaardige splitsing in de Katholieke partij had besproken. Alle beroep op ongenoemde geestelijken, die zouden geadviseerd hebben, dat men ge rust op de lijsten der N. K. P. kan stem men, is hiermee nu voor goed nietig ver klaard. Er is helderheid en klaarheid ge komen. Teekenend in de verklaring der Bischop- pen is, dat zij zeggen, slechts tot de „pijnlijke verklaring" te zijn overgegaan, doordat in Friesland door de N. K. P. deze meening werd gepropageerd: „Het Episcopaat voelt veel voor de nieuwe be weging; alles blijft immers katholiek!" Met dit voorbeeld is de wijze van pro paganda der N. K. P. en het groeiende ge vaar der nieuwe beweging, zeer juist ge- teekend. Het Doorluahtig Episcopaat heeft in deze zaak eenigen tijd gezwegen om eene voor de hand liggende reden. Aan de actie van notaris van Cranenburgh en de zijnen lag, zooals de Bisschoppen zeggen, en zooals wij en zeer velen dat zagen, aanvankelijk een eerlijke be doeling ten grondslag. Men had dan ook mogen verwachten, dat., toen de voor naamste initiatiefnemers zich terugtrok ken om in de part ij zelf langs organisatorischen weg hun actie voort te zetten, de beweging van de namopperende dissidenten spoedig zou verloopen zijn. Ons advies was toen al dadelijk: z w ij g dat restje dood! Het moet echter met spijt geconstateerd worden, dat een deel onzer katholieke pers, en zelfs van onze grootste bladen, aan de overloopers zooveel aandacht schonk, hun woordvoer ders zooveel ruimte liet om zich te ver dedigen en hun meeningen te ventileeren, dat de aandacht van het groote publiek wel op de N. K. P. moést getrokken wor den; dat men wel oog moést hebben voor de scheurmakers, die met zooveel hoflijk- heid en toegevendheid behandeld wer den.*) Met een handigheid, een betere zaak waard, hebben de propagandisten van de N. K. P. van dien toestand profijt ge trokken. Het zwijgen van de Kerkelijke Overheid werd uitgelegd als een stille in stemming. En toen de Bisschop van het Haarlemsche diocees wiens strenge aafkeuring van de dissidente beweging ons al weken lang bekend is op Hemel vaartsdag een zeer duidelijke verklaring aflegde, hoorden wij in onze omgeving dit Bisschoppelijk woord al ten gunste van de N. K. P. uitleggen. Ja, men is zoo ver gegaan, om op politieke vergaderin gen, waar op de officieus reeds bekend zijnde meening van Z. H. den Paus over de oneenigheid onder de Nederlandsche Katholieken gezinspeeld werd, te durven zeggen: wat weet de Paus in Italië nu van Nederland af! Ziedaar een mentaliteit, die nu eindelijk wel eens openlijk aan de kaak mag wor den gesteld, die wij zoo spoedig mogelijk hebben uit te bannen om met onze een heid ook den eerbied voor het gezag in onze kringen niet verloren te doen gaan. Waaraan is het toe te schrijven, dat met zulk een huiveringwekkende lucht hartigheid de laatste maanden in onze kringen gespeeld wordt met het groote goed van onze politieke eenheid, welke ons door heel de wereld wordt benijd? Aan niets anders dan aan de argeloos heid en onwetendheid der groote menigte, welke meer gelet heeft op de uiterlijke successen der katholieke eman cipatie in Nederland, dan dat zij de betee- kenis van haren groei begreep. Toen op de beruchte Utrechtsche verga dering, waar tot de splitsing besloten werd, mr. van Wijnbergen durfde verkla ren: ik weet voor mij zelf, dat ik in ge weten zwaar zou misdoen, door tot een •plitsing der Roomsche Staatspartij mee te werken, toen ging er een hoongelach op en velen ook zeer goedgezinden zeiden daarna nog: mijnheer van Wijnber gen moest er het geweten nu maar buiten laten; dat heeft met de politiek niets te maken! Ziedaar de fout. Wat de voorzitter van de Bondsvergadering zeide was volkomen juist: wanneer een staatsman als hij, be kend tot in alle onderdeden met de ge schiedenis der Katholieke Staatspartij, aan het scheppen van verdeeldheid zou meewerken, zou hij wel degelijk zwaar tegen zijn geweten zondigen, omdat hij in staat is de gevolgen van zijn daad te overzien. Maar wanneer wij den winkelier, die in de malaise wat moeilijk kan voort komen; wanneer wij den fabrikant, die last heeft van de arbeidswet; den boer, die na schadelijke jaren, na verhooging van zijn pacht en andere lasten, ook nog een stevig belastingbiljet thuis krijgt wanneer wij al deze ontevredenen hooren zuchten in groote kortzichtigheid: 't is geen leven met deze zoogenaamd christelijke regee ring; ik ga het eens met de N. K. P. pro- beeren; die menschen zijn immers ook Roomschl dan is hier natuurlijk van een misdaad tegen het geweten geen sprake omdat deze menschen te goeder trouw zijn.... in hun onwetendheid Hun staat de geschiedenis van een halve eeuw Roomsche emancipatie in Nederland niet voor den geest; zij begrijpen niet, dat wij onze kostelijke vrijheid, den bloei van onze organisaties, van ons onderwijs, den luister onzer kerken, de openbare ont plooiing van onzen H. Godsdienst, die hoe langer hoe meer afgedwaalden en onge- loovigen tot de oude moederkerk terug trekt, zij begrijpen niet, dat al die Room sche weelde van 1922 te danken is voor een overgroot deel aan den tact, waarmee opeenvolgende geslachten de Roomsche Staatspartij hebben opgebouwd. Zij zien ook de gevolgen van hun daad niet in, dat zij, door te stemmen op de lijsten der N. K. P, de splitsing in die moeilijk bevochten eenheid in de hand werken, dat zij meehelpen om een onbe taalbaar kostelijk bezit, hetwelk onze politieke eenheid is, in stukken te slaan. Zij zien niet in, dat zij bezig zijn den klassenstrijd, principieel in onze kringen altijd zoo fel bestreden, op ons erf binnen te halen. Immers, wanneer het gelukken zou en daartoe werken zij zelf toch mee om een aantal candidaten der af scheidingsbeweging verkozen te krijgen en de oude partij daadwerkelijk ondermijnd wordt, dan is op den duur het stellen van arbeiders- en middenstands- en boeren- candidaten, van vertegenwoordigers van industrieelen en intellectueelen, van amb tenaren en onderwijzers niet meer te kee- ren en heel onze Roomsche samenleving in Nederland ligt in stukken. Nogmaals, dat hebben zij, die voor den gewetensplicht bij de keuze tusschen R. K. Staatspartij en N. K. P. de schouders op halen, niet begrepen. Maar dan wordt het hoog tijd, dat de propaganda hen tot be zinning brengt. Ons Roomsche volk, dat met zooveel offervaardigheid aan het vrijmaken van de school heeft meege werkt, dat zooveel jaren achterstelling en verdrukking heeft doorstaan, moét en zal inzien, dat onze kracht en onze glorie, dat onze Roomsche eenheid niet mag opgeofferd worden aan een hersen schim. Een hersenschim is het immers te wanen, dat, door de verkiezing van eenige menschen, die vreemd staan tegenover al len wetgevenden arbeid, plotseling de be lastingaanslagen tot de helft verminderd zullen worden. En al was dit ongelooflijke waar, dan nog is ons Roomsche volk te goed om heel het roemrijke politieke ver leden der Nederlandsche Katholieken voor enkele guldens op te offeren. Het woord der Bisschoppen heeft ons Katholieke volk wakker geschud en wij vertrouwen, dat, voorzooverre de candi daten der N. K. P. nu zelf zich niet terug trekken, het aantal stemmen, dat zij beha len zullen, zeer luttel zal zijn. HET VOLK schreef eenigen tijd terug reeds, helaas niet zonder grond, het volgende: Feitelijk beschikt zij (de N. K. P.) over een groot gedeelte van de dag bladpers der oude partij. In „de Tijd bijv. kan men haast dagelijks propagandistische beschouwingen en penvoerders der nieuwe partij vinden en in verscheidene andere Katholieke bladen is het niet anders. Het is een loyaliteit om van te duizelen, dat men den felsten bestrijders der eigen partij ruimschoots gelegenheid geeft om in de pers der eigen partij die eigen partij aan te vallen en voor de nieuwe partij te ijveren. Het is bovenmenschelijk van zelf verloochening! Wij hadden dit gisteren,, reeds ge schreven, toen wij kennis namen van arti kelen van het Kamerlid Van Vuuren in „Ons Noorden", waarin breedvoerig op den gewetensplicht in zake het stemmen op de N. K. P. wordt ingegaan. Wij komen daarop in een volgend nummer terug. Nog heerlijk als het oud is, is FRANKEN's MELKBROOD De Haarlemsche Orkestvereeniging verzoekt f 40000 subsidie en voor schot aan de gemeente Haarlem. Een tekort van f 11000. Aan de leden van den gemeenteraad is het volgende adres verzonden door het bestuur van de Haarlemsche Orkestver eeniging: Naar aanleiding van een onderhoud, dat het bestuur der Haarlemsche Orkest-Ver- eeniging mocht hebben met de Commissie van Toezicht op het Haarlemsch Orkest, hebben ondergeteekenden de eer uwe aan dacht voor het navolgende te verzoeken. Vooraf willen wij uwen Raad er echter met den meesten nadruk op wijzen, dat wanneer wij als bestuur der Haarlemsche Orkestvereeniging dit adres tot u richten, wij niet de belangen bepleiten van een particuliere muziekvereeniging, maar dat wij dan spreken namens de geheele Haar lemsche burgerij, voor een Instituut, dat voor deze stad steeds is geweest een bron van kunstgenot die door alle lagen van de bevolking op zeer liooge waarde wordt ge schat. Wij brengen nogmaals onder uwe aan dacht, dat het Haarlemsch Orkest voor onze stad van minstens evenveel belang is als de Haarlemmerhout, het Frans Hals museum, de Stadsschouwburg of vele on derwijsinrichtingen en wij komen met klem op tegen de opinie van zeer enkele leden van uw college, dat dit Orkest eene overbodige luxe instelling zoude zijn die in deze tijden voor een stad als Haarlem niet past, In de maand October van het vorige jaar hebben wij aan ieder lid van uwen Raad, eene uitvoerige, door cijfers toege lichte memorie toegezonden, waaraan was toegevoegd eene begrooting die r op wees, dat aan het eind van het jaar de rekening der H. O. V. zou sluiten met een nadeelig saldo van vijftienduizend 500 gulden en dat wij vroeger of later bij den gemeenteraad zouden moeten aankloppen om subsidieverhooging. Wij hebben steeds betoogd, dat de sub sidie van 30.000 te laag was, omdat te genover deze ondersteuning zulks druk kende verplichtingen aan het Orkest wer den opgelegd, als bij geen enkel ander ste delijk orkest het geval is en dat de toe stand feitelijk werd omgedraaid cn het Haarlemsch Orkest niet geacht kon wor den te zijn een particulier orkest dat door eene gemeentelijke biidrage ondersteund wordt, maar veeleer een gemeentelijk or kest dat door particulieren, ten bate van de gemeente, tegen een te lage vergoeding en met eene verplichting om de concerten geheel gratis of tegen een zeer laag entree te geven, moet geëxploiteerd .-orden. De toestand is dan ook thans zoodanig dat, hoewel de inkomsten over het eerste half jaar (winterseizoen) dank zij de zeer toegenomen belangstelling voor het orkest in- en buiten Haarlem aanmer kelijk hooger waren dan het vorige jaar, de uitgaven door verhooging zaalhuur en de belastingen eveneens stegen. Niettemin zal het geraamde tekort over het tijdvak Mei tot October (wanneer de nieuwe contributie wordt geïnd) te rug gebracht zijn van f 15500.op f 110Ö0.—1 Het is dan ook nu zoover dat het ons niet mogelijk is, om op 1 Juni a.s. de salarissen aan de orkestleden uit te betalen tenzij wij onmiddellijk een voorschot uit de gemeentekas krijgen. Aan de Commissie van Toezicht zijn onzerzijds gegevens verstrekt die er op wijzen dat de belangstelling voor het orkest nog steeds klimmende is en dat de kans voor het toekennen eener Rijks subsidie aanmerkelijk toeneemt en deze subsidie op den duur niet uit kan blijven. Het is dan ook onze stellige overtuiging dat wanneer het Haarlemsch Orkest dit jaar ongestoord zal kunnen blijven voort- werken, het volgend jaar de finantiëele toestand wederom zal verbeteren. Wij willen er evenwel nogmaals op wijzen, dat van het bedrag dat door de gemeente Haarlem aan het orkest wordt ter hand gesteld, wederom circa f 4100 aan zaalhuur en 2400.aan belasting in de gemeentekas terugvloeit en dat met ingang van October, wanneer ook 20o/o belasting zal worden geheven van de clotutie en contributie-gelden, deze be- lastingpost met nog weer f 3000 ruim zal stijgen. Voorts moeten wij van onze subsidie nog f 2500 afdragen aan pensioenen of toelagen, die nog voortvloeien uit ver plichtingen die drukten op de schouders van het voormalig Schutterij-orkest en welke wij geheel onverplicht, uit' "piëteit op ons genomen hebben. Dat de H.O.V. verder door den ge- gemeenteraad genoodzaakt wordt voorde wintervolksconcerten een entree te vra gen dat buitensporig laag is en boven dien den prijs drukt welken wij voor die concerten kunnen bedingen, welke wij voor eigen rekening geven en dat deze concerten natuurlijk ook het hezosk onzer eigen concerten beperken, daar iedere 14 dagen minstens één kwartjes concert moet worden gegeven. Dat verder de 40 zomerconcerten w den Hout het ons onmogelijk maken nog andere concerten te geven, daar, waar twee maal in de week gratis zulke goede muziek wordt aangeboden, het lo gisch is dat het publiiek niet voor een derde concert in de week een prijs wenscht te betalen die zoodanig is, dat na aftrek van 20 pöt. voor belasting en de zaalhuur nog een voldoende winst over schiet. Onze voorspelling aan het begin van dit jaar geuit, dat het onmogelijk zoude zijn om zonder verdere finantieele te gemoetkoming van de stad Haarlem onze orkest-leden hun toch reeds schraal sa laris uit te betalen, is dan ook vol komen bewaarheid. Het is thans aan Uwen Raad om te beslissen of de burgerij van Haarlem reeds zeer spoedig van zijne uitmuntende muziekuitvoeringen gespeend moet wor den, of aan het muziekleven in deze eene onherstelbare knak zal moeten wor den toegebracht en wij voortaan slechts aangewezen zullen zijn op dilettanten muziek-uitvoeringen, of de provincie van een veelbelovend kunstinstituut zal wor den beroofd en een der weinige waar achtige uitspanningsinstellingen die een veredelend tegengif produceeren tegen de steeds meer demoraliseerende werking der bioscopen zal moeten worden op geheven. Uw Raad zal nu een en vooral een be- suit moeten nemen of de zich steeds uit breidende stad Haarlem zijn schitterend orkest zal moeten missen en de straks voor het grootste deel des jaars leegstaan de stedelijke concertzaal tot eene voort durende aanfluiting zal worden gemaakt van de stad en zijne bestuurders. Wij wijzen U er nogmaals op, dat een bedrag van f 40.000 voor dergelijke mu ziek, waarvan ieder ingezetene eens of meermalen per jaar in zaal of Hout pro fileert, direct of indirect, slechts beteekent: eene uitgave van 50 cents per inwoner, waar tegenover staat, dat dank zij deze muziekuitvoeringen het openbare leven dezer stad en het vreemdelingenverkeer aanzienlijk wordt bevorderd en dus de in komsten uit belastingen toenemen. Wij meenen thans onze zaak voldoende onder Uwe aandacht te hebben gebracht! En het zal misschien de laatste maal zijn dat wij het belang van deze goede zaak bij U bepleiten. Aan den Gemeenteraad van Haarlem is het thans te beslissen, of het Haarlemsch Orkest eene subsidie van f 40.000 over het jaar 1922 zal worden toegekend of dat dit orkest voor een bedrag van tien dui zend guldten binnen een maand tijd zal moeten verdwijnen. Wij, als bestuur der Haarlemsche Orkest vereeniging zijn er ons van bewust, dat wij in deze zaak geheel belangloos onze uiterste plichten hebben vervuld en dat wij de geheele burgerij achter ons weten staan, wanneer wij U toeroepen: „Gemeenteraadsleden van Haarlem, het geldt hier geen politieke of juridische kwestie, maar een zaak van het hoogste algemeene belang waarover gij straks zult hebben te stemmen. De belangstelling der burgers van Haar lem, neen van een groot deel der inwoners van dit land is op U gevestigd en men ver beidt angstig welke beslissing de vroed schap van een der oudste steden van Hol land met de meest ingewikkelde tradities zal nemen in een aangelegenheid die meer dan een halve eeuw tot genot en verede ling van hare inwoners gestrekt heeft en thans onder leiding van Gerharz een schooner toekomst dan ooit tevorefc zou kunnen ingaanl" Het Bestuur der Haarlemsche Orkestvereeniging Van onze Rechtbank. Verduisteringen. J. J. S. bleekersknecht te Velsen thans gedetineerd, moest 24 en 25 April 1.1. geld innen voor W. F. v. H„ in totaal f 140. Het bedrag heeft hij echter niet af komen dragen, doch zelf gehouden. Dit kost hem nu waarschijnlijk 8 maanden gevangenis straf. Bovendien heeft hij nog ten zijnen laste een voorwaardelijke veroordeeling, waarvan de proeftijd nog niet verstreken is en welke straf hij nu dus ook moet ondergaan. J. C. S. kreeg 1 October van het vorige jaar 29 electrische strijkijzers, ter waarde van f 6,50 per stuk, in commissie van V. v. M., te Overveen. S. beweerde, een koo- per te weten. Den volgenden dag zou hij het geld brengen. Wie er echter verscheen, S. niet, en weldra bleek, dat hij de strijk ijzers voor f 3,50 per stuk verkocht had en het geld gehouden. Voor dit feit eischte de Officier 2 maan den gevangenisstraf. Diefstallen. De 24-jarige Duitsche stoker B. O. O. K. is eendge jaren geleden uit Duitschland naar ons land gedeserteerd. In den laat- sten tijd is hij zonder werk. Er komen dus geen verdiensten binnen. Terugkeeren naar „das grosze Vaterland" kan hij ook niet. Hij wist niet beter te doen, dan le gaan stelen. Uit trawlers heeft hij een bedrag van f 43, een verrekijker en een overjas gestolen. Hij werd gearresteerd en achter slot en grendel gezet. De Officier wilde smans omstandghe- den in aanmerking nemen en eischte 4 maanden gevangensstraf met aftrek pre- ventcve hechtenis. Tegen den bakkersknecht I. A, de K., wonende te 's-Gravenhage, die 1 Maart 1.1. een rijwiel gestolen heeft, werd 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Onderwijs. Door den Minister van O., K. en W„ is bepaald, dat de commisie, aan welke is opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wen- schen te verkrijgen tot het gevenvan mid delbaar of lager onderwijs in de lichame lijke oefening, voor het jaar 1922 zitting zal houden te Haarlem en benoemd tot lid en voorzitter dier commissie: W. H. Nijsten, inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de 1ste inspectie te 's-Her- togenbosch; -nr. tot lid en ondervoorzitter: dr. J. H. O. Reys, te 's-Gravenhage; tot leden: dr. C. E. Benjamins, te Utrecht; dr. H. M. de Burlet, te Biltho- ven; dr. J. E. Feisser, te Groningen; dr. A. J. Fischer, te Deventer; dr. F. J. Soes man, te 's-Gravenhage; W Boer, te 's-Gra venhage: A. C. Breukhoven, te Rotter dam; J. H. Dobbinga, te Deventer; H A. Elias, te Amsterdam; W. A. J. Goe- ting, te Haarlem; W. de Graaf, te Mid delburg; C. M. van Hessen, te Groningen: A. Ch. Heyn, te Delft: H. S. Isbriicker, te 's-Gravenhage:ir. J. W, Kips, te 'sGraven- hage; H. C. Th. Kok, te Delft; J. M. J Korpershoek, te Rotterdam; L. D. E. J. Kramer, te Utrecht; mejuffrouw S. de Kup, te Amsterdam: J. H. Luiting, te Amsterdam: J. J. Meijerink, te Almelo: M. L. de Preter, te Nijmegen; J. L. G. Rosier, te Maastricht; K. H. van Schagen- te Amsterdam; P. J. Schijf, te Schevenin- gen; E. J. Stegeman, te Gorinchem; M- A. A. Stevns, te Leiden; P. M. C. Toe poel, te Laren (Gooi); C. J. van Tonge ren, te Rotterdam; R. de Vries, te Drach ten; G. A. D. Wieringa, te Winschoten; tot plaatsvervangende leden: dr. Fi scher en dr. Soesman voor middelbaar en dr. Reys voor lager onderwijs; G Graafland, te 's-Gravenhage; C. J. Ko- nings, te Nijmegen; A. C. Sannevelt, te Tiel; J. Zeeman, te Amsterdam. Door den Minister van O., K. en W., is bepaald, dat de examens in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche ta len, waarvan de programma's zijn vast gesteld bij Koninklijk besluit van 14 Oc tober 1884 (Staatsbl. no. 216), en de ex amens in de Ilaliaansche taal en letter kunde, waarvoor de programma's zijn vastgesteld bii Koninklijke besluiten van 2 Februari 1864 (Staatsbl. no. 8) en 11 October 1869 (Staatsbl. no.l 156), dit jaar zullen worden afgenomen in nader aar> te wijzen gemeenten; zzijn o.m. benoemd tot leden in de commissie voor de Fransche taal R. Borggreve, leeraar aan de Handelsschool en mej. J. Berdenis van Berlekom, lecr- ares aan de middelbare school voor meisjes, tot lid in decommissie voor de Hoogduitsche taal (akte L. O. en M. OA A. J. Heemstra, leeraar aan de H. B. S. met 5-jarisen cursus, tot plaatsvervan gend lid A. Thiis .leeraar aan het Chr. Ly- meisjes, tot lid in de commissie voor de Engelsche taal C. B. A. Proper, leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus. De Schoonmaak der Halsen. Verschenen is een boekje in de Fran- I sche taal, geschreven door den heer G. v. d. Sleen, met inleiding van den heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, gietiteld, eenige onderzoekingen naar aanleiding van den schoonmaak der Haarlemsche Halsen. Het is een zeer lezenswaardig boekje. Haarlemsche Stoom-verffabrlek. In de gehouden aandeelhoudersverga dering der Haarlemsche Stoomverffabriek is besloten uit de winst op de cummula- tief preferente aandeelen 6 pCt. uit te keeren. Op de gewone aandeelen zal geen di vidend worden uitgekeerd. Wel was daar voor winst beschikbaar, doch .deze wins* zal worden gereserveerd, Programma. van de Muziek in Den Hout, op Zater dag 10 Juni 1922, om 3.30 uur: 1. „Unter dem Siegesbanner", Marsch Fr. von Blon. 2. Ouverture „Nuptiale", P. Lincke. 3. „Zigeunerliebe' Walzer, F. Léhar.! 4. Fantaisie de l'Opéra Comique „Les Saltimbanques", L. Ganne. 5. „Scènes Espagnoles", Suite. P. Lacome. 6. „Aubade aux Mariés", P. Lacombe. 7. Fantaisie „Les Cloches de Cor- neville, R. Planquette. De restauratie van het koor der nieuwe kerk te Delft. Men verzoekt ons opname van het volgende: Wij meldden onlangs dat een natio naal Comité tot restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft is op gericht, dat een beroep op hetNetder- landsche volk deed om gelden bijeen te brengen opdat door vrijwillige bij dragen de restauratie van dit Koor kan worden tot stand gebracht. Op een Dinsdagmiddag alhier ge houden vergadering, die door den heer Joh. de Breuk werd geleid, is voor de inzameling van gelden een provinciaal comité gevormd. Dit provinciaal comité bestaat uit de heeren Joh. de Breuk, Haarlem; mr. A. J. Enschedé, Haarlem; Jhr. F. Teding van Berkhout Jr.; W. F. Beeremans, Haarlem; mr. G. J. Bis schop, Burgemeester van Hoorn; H. de Bordes, Burgemeester van Bussum, J. A. R. Bosma, Burgemeester van Enkhuizen; mr. A. Bruch, wethouder der gemeente Haarlem; J. Ph. C. Cas- tricum, voorzitter van den Nederl. R.K. Volksbond, Haarlem; A. Colijn, Burgemeester van Nieuwer-AmstelP. van Dalen, gemeente-ontvanger te Den Helder; mr. A. J. F. Dorbeck, Alk maar; S. Groot Sr., Enkhuizen; W. Houwing, Burgemeester van Den Hel der; Jhr. mr. D. E. van Lennep, lid! van Ged. Staten, Heemstede; C. Maar schalk, Burgemeester van Haarlem; mr. P. J. Reymer, Hilversum; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wat houder der gemeente Haarlem; mr. W. C. Wendelaar, Burgemeester van Alkmaar; Jhr. mr. de Jonge van Ellemeete, Bloemendaal; mr. A. Slob. Burgemeester van Haarlemmermeer; C. Rij kens, Burgemeester van Velsen; H. J. Calkoen, Edam; de Gaaij Fort man, Burgemeester van Bunschoten; J. C. Bunge, Aerdenhout: C. Niemöl- ler, Haarlem; H. Praetorius, Hilver sum; J. Bruins, Zaandam; dr. C. Spoelder, rector van het gymnasium, te Haarlem; R. J. Blauw, 's-Grave- land; Baron M. J. van Pallanidt, te Hilversum en J. van Daale, te Haar lem. Als voorzitter van dit provinciaal comité treedt op de heer Joh. de Breuk en als secretaris mr. A. J. Enschedé. Verder zijn nog verzocht in het dagelijksch bestuur van het comité zitting te nemen: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; Jhr. F. Te- ding van Berkhout Jr. en dr. C. Spoelder. De heer Spoelder ter ver gadering aanwezig aanvaardde de be noeming. Beiden anderen heeren zal van hun benoeming worden kennis gegeven. „Trou moet blycken" In verband met de verplaatsing van de Sociëteit is heden het gebouw aan de Groote Markt gesloten. Het nieuwe Sociëteitsgebouw aan de Groote Houtstraat nos. 115 en 117 zal op Zaterdag 10 Juni in gebruik worden ge nomen. Des middags te 3)4 uur heeft in een bijeenkomst van leden in de biljart zaal van het nieuwe gebouw de inwij ding plaats. Voor de dames der leden, die de nieuwe lokaliteiten mochten willen be zichtigen, is de Sociëteit op Zondag 11 Juni, tusschen des v.m. 11 uur en des n.m. 3)4 uur geopend. Burgelijke Stand. Ondertrouwd: 8 Juni, W. v. d. Goes em P. M. v. Pqorten. J. N. Bakker en G. Kuiper. P. C. M. v. Koningsbrugge en G. Hirs. C. Breed en E. v. d. Ham. G. J. Groustra en E. E. Groustra. Getrouwd: 8 Juni, J. N. Hekhuijsen en D. C. Grootes. H. H. C. Jörs en M. C. de Zwart. H. C. Wagenaar en A. S. v. Duijn. J. Broertjes en W. E. Slobbe. F. v. d. Heide en J. G. de Jong. F. Ch. Bouwmeester en A. D. Caroli. H. J. Dijckmeester en Jkvr. J. J. v. Lennep. Geboren: 5 Juni, z. van E. M» J. Kruit- hof-Wielart. 6 Juni, z van C. Rama kers-de Vries. z. van D. C. v. d. Haak- Schornagel. 7 Juni, d. van E. W. P. Troll-v. Schaik. 8 Juni, d. van G. M. Verbeek-v. Deursen. z. van M. Janssen- Kuijl. z. van A. v. d. Veldt-v. d. Kroft. z. van K. Leewis-Koster. Overleden: 6 Juni, M. Moerkerken- Meier, 53 j., Saenredamstraat. E. M. Bolten-Verzijlberg, 83 j., L. Heerenvest. 7 Juni, M. E. Hofsté-de Droog, 86 j., de Witstraat. J. Ch. Seignette, 23 j„ Kam perlaan. M. Buntsma, 56 j., Hazepaters- laan. 8 Juni, A., 24 d., d. v. S, Turken burg, Kamperlaan. Het Telegraafkantoor. Met ingang van heden worden de Rijkstelegraaf- en interlocale telefoondienst gevestigd in het nieuwe Post- en Telegraaf kantoor aan de Gedempte Oude Gracht. Het locaal telefoonbureau en de techni sche dienst blijven, naar bekend is, voor- loopig in de Smedestraat gevestigd. Het oude post- en telegraafkantoor, waarvan met 1 Juli de Haarlemsche Bank- vereeniging eigenaresse wordt, is door de ze firma verhuurd, voorzoover de beneden- tokalitedten betreft, aan de afdeeling con trole der posterijen, aan het hoofd van welke afdeeling de heer Pull staat. De verhuur is voorloopig 6 maanden. Het is de bedoeling, in het oude post kantoor te vestigen den dienst, belast met de uitvoering van de tabakswet. Zooals men weet, is men met de uitvoering van de tabaks-accijns ook de afdeeling controle der posterijen belast. Daartoe zijn meer dan 500 soorten banderolles noqdig, waar- .vt 5*^ De vereeniging „Verfraaiing" te Zandvoort indien er zulk een ver eeniging bestaat! kan uitstekend werk doen met eens haar aandiacht te vestigen op den toegangsweg naar Zandvoort voor wandelaars, fietsen en automobielen: de Zandvoortsche laan. We maakten er een dezer dagen per fiets gebruik van. De toestand is deplorabel en dat zou nog zoo erg niet zijn, indien niet de indruk gewekt werd dat er in de laatste tijden naari een afdoende verbetering van den weg is gestreefd. Er is de laatste jaren ge werkt aan verbreeding van den weg, aanlèg van fietspaden enz., maar in dien dan moet worden aangenomen dat er gewerkt is aan verbetering van den weg dan ligt de eenige concl"^ sie voor de hand, dat er maar pruts werk is verricht. Het eenige wat er mee door kan zijn de aanwijsborden: „rechtshouden, wielerpad en voetpad". De rest is erbarmelijk. Men behoeft daarvoor nog geen vergelijking te maken met den nieuwen Zeeweg door Bloemen daal aangelegd, maar wie bijv. krijgt het in zijn hoofd een fietspad te verharden door er als bovenste laag sintels, koolasch en glas op te strooien? Dat is alles nog niet. Daar- tusschen in, liggen heele vlakken mul zand, waar elke fietsrijder, vooral des avonds, verongelukken kan. Tusschen de sprieterige boomen in ligt voorts de rijweg, smal, hobbelig vol kuilen, en met een hoogopstaanden rand langs de kanten. Indien zulk een weg een over blijfsel uit vroeger eeuwen was, dien de men er wel genoegen mede te ne men, maar van een weg, die zoogen. een grondige verbetering heeft onder gaan, verwacht men wat anders. Wat hier is gebeurd, is prullewerk en we! hopen vurig, dat het gemeentebestuur van Zandvoort althans zoo spoedig mogelijk de Kamper ui uit de wereld helpt, dat het een fietspad met glas scherven verhardt. Het is om ta gieren. De Zeeweg van Bloemendaal begon ook al van zijn glans te verliezen. Hier en daar botste de wielrijder al eens door kuilen en op sommige plaat sen is heel wat manoeuvreeren noo- dig, om tusschen groote plekken los geraakte basaltsteen door te ko men. We weten wel dat de luxe van den Zeeweg de gemeente Bloemendaal het bagatel van twee duizend gulden per week kost, doch het geldt hier slechts wat onderhoud, dat zoo goed als niets behoeft te kosten. Tot ons genoegen zagen wij dan ook dezer dagen dat men bezig is de bovenste wegbedekking bij te pleiste ren. Wat echter een nieuwe plaag me debrengt: de teerplaag. We hebben damesjaponnetjes gezien, die vol teer zaten, na een tocht over den Zeeweg. Een fundamenteele fout, welke fout niet spoedig te verbeteren zal zijn, tenzij met groote kosten, is dat de wandelpaden duin op duin af ont worpen zijn. Daarvan wordt zoo goed als geen gebruik gemaakt en het ge volg is dat de wandelaars op de fiets paden en de fietsers op den rijweg zich voortbewegen. Overigens 'n heer lijke weg, waarvan duizenden en dui zenden gebruik maken, om aan het strand te komen. Barometerstand: 762. Neiging: Stilstand OPGAVE VAN! over men in de Damstraat viel. Daarvoor was nu meerdere ruimte noodig. Wel zijn nog onderhandelingen gaande over in ge bruik neming van lokalen van de sociëteit „Vereeniging," doch die onderhandelingen kunnen pas volgende jaar hun beslag krg- gen. Om deze redenen heeft men nu de be- nedentokal envan het oude postkantoor ge huurd. De Haarlemsche Bank blijft echter eigenaresse van het gebouw. Aan de bovenlokaliteiten is voorloopig nog geen bestemming gegeven. Het arbeidsconflict aan de Bar- barossestraat. Het arbeidsconflict aan het bouwwerk aan de Barbarossestraat van schilders, die dhar werkzaam waren, is geen staking, zoo deelt ons de heer Joustra mede. Het was hem als werkgever bekend, wie Dinsdag 1.1. in „staking" zouden gaan en hen, die dit plan koesterden, heeft de heer Joustra met ingang van de vorige week Vrijdag ontslagen. De ontslagenen posten nu wel bij het werk, doch alle anderen zijn aan het werk gebleven, zoodat er dus van geen staking sprake is aldus de heer J. De ontslagenen hadden meer loon ge ëischt voor overwerk, welken eisch da heer Joustra weigerde in te willigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1