Noteert U 1745, ons 1 1 ,JJ1 11JJ I kas i "fis n«s "fa «a i 1 i m «s f-! 11 I,i M I JET VES6UIDE KR SS" - Fa. JOHNSON - KROCHT 8. s 8,8 "8 8"| iJrs 4 I'l l H B bS BINNENLAND bikrehl&tos!? nieuws. JT^incS 8"8.*jn Bij alle rijwielhandelaren f6.- en f3.25 VerpIegiBigsarfskeleiiL Drogisterij. INGEZONDEN^ R.-K. Krlrg. Van onze Rechtbank. ZOO NEEN, DOET HET DAN TERSTOND. SPORT EË SPEL LAWN-TENNIS. U!T REN 01ÏREK. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. telefoonnummer. Belt U op en wi] bezorgen terstond - zoowel IN- als BUITEN Haarlem. - - HALFWEG. HEEMSTEDE. UIT ONZE OOST. Da dictatuur van de rat. Voor don Inhoud dezer rubriek stelt it Redactie zich niet aansprakelijk. - 1 1 NV. „DE TIJDGEtST^ Donderdag 8 Juni IV22. HJIKL EN NIJVERHEID. VRAGENBUS. De door den R. K. Kring aan de onlangs, wegens in het huwelijk tre den, afgetreden bestuursleden M. v. d. Weiden en J. Stalpers bereide hul digingsavond is een waar festijn ge weest. Onder de talrijk opgekomen Kringleden heerschte een recht vroo- lijke, gezellige stemming; de gemoede lijkheid en de vriendschappelijke eens gezindheid blonken boven alles uit en daarom vooral is het dan ook te hopen, dat de wenscli van de diverse sprekers, dat die band van kameraad- schnppelijkheid steeds hecht en on- verbroken moge blijven, in vervulling zal gaan. Ruim half 9 werden de heeren Van der Weiden en Stalpers en hun echt- genooten de met groen en bloemen versierde Kringzalen binnengeleid. De voorzitter, de heer J. v. d. Pigge, opende op de gewone wijze, heette allen hartelijk welkom, sprak zijn vol doening uit over de groote opkomst en zeide dan, dat deze bijeenkomst als huldiging bedoeld was aan de hee ren v. d. Weiden en Stalpers voor het vele goede, door hen voor den Kring verricht. Deze avond had ook een huldiging moeten worden aan den vo- rigen geestelijken adviseur, den Wel- Eerw. pater C. H. M. Caminada, doch deze had bericht van verhindering gestuurd. Door den R. K. Kring zul len hem geoffreerd worden de wer ken van Shakespeare (vertaling van Burgersdijk). Tevens zal pater Cami nada het eere-lidmaatschap worden aangeboden. Hierna nam 't woord de heer Prin- senberg, voorzitter der feestcommissie. Deze wees er op, hoe de heer v. d. [Weiden vijf jaar lang het voorzitter schap van den Kring bekleed had en met eere. Hij was voorzitter gewor den in een tijdperk, toen de Kring een zware crisis doormaakte. Hij heeft er den Kring echter glansrijk door gevoerd en hem gebracht op het punt, waar hij thans is. Spr. durft het ge rust zeggen, dat de R. K. Kring op het oogenblik gezien is in de stad; vroeger is het helaas wel eens anders geweest. Spr. dankt de# heer v. d. [Weiden ook nog voor de vele malen, dat hij zijn kunst belangeloos in dienst van den Kring heeft gesteld. Dan richtte spr. een woord van dank tot den heer Stalpers, stelde eveneens diens vele verdiensten in het licht en memoreerde o. m. het vele, door den heer Stalpers verricht bij de viering van het tweede lus trum en voor het tot stand komen van een apologetischen cursus in den afgeloopen winter. Ten slotte deelde spr. mede, dat de Kring beiden tot lid van verdienste had benoemd en offreerde namens den Kring als stoffelijk blijk van be langstelling den heer v. d. Weiden een piëdestal met H. Hartbeeld en den heer Stalpers een schemerlamp. De heeren v. d. Weiden en Stal pers dankten beiden met eenige har telijke woorden voor de hun gebrachte hulde en de fraaie cadeaus en knoop ten aan dit dankwoord tevens een woord van opwekking vast, waarbij de leden opgewekt werden, steeds dé trouw en vriendschap in den Kring te bewaren en vooral te trachten, het daarheen te leiden, dat de R. K. Kring in werkelijkheid moge bijdragen tot ontwikkeling der leden. De geestelijk adviseur, de WelEerw. heer A. J. Boks, sprak dan nog een korten gelukwensch tot de heeren v. d. Weiden en Stalpers en echtgenoo- ten, waarna de avond verder in ge zellig samenzijn werd doorgebracht. Verschillende leden luisterden den avond op met gezang en voordrachten en de prettige stemming bleef den geheelen avond bewaard. Het veelbestreden klokje van elven was reeds verre gepasseerd, alvorens men uiteenging. Eenige cjjfers. Uit de aan den raad ter goedkeuring aan geboden le suppletoire begrooting op de begrooting, dienst 1920, blijkt, o.m., dat ontvangen werd ter zake van den dienst der werkloosheidsbestrijding 1,643,52. (Ter zake van de gemeentelijke vischvoor- ziening werd ontvangen 20,162,35", waaronder 20.139.62J4 voor verkts visch. De bijdragen van het rijk in de kosten van den bouw van noodwoningen, waren 39,078,28V2. De uitgaven voor het gemeente-electrici- teitsbedrijf bedroegen 17,308.02; ge raamd was 9000; die voor de gemeente lijke duinwaterleiding 61,224,47 J4, tegen een oorspronkelijke raming van 4.715. Het openb. slachthuis vroeg 34,461,88*4 meer, de gemeentereiniging 26,160,76 meer. De pol. jaarwedden eischten ƒ21,576,70*4 meer. Het bedrag aan rente en provisie van op genomen kasgeld werd met een bedrag van 158.122.06J4 overschreden. Van onze Rechtbank. De Haarlemsche Rechtbank veroordeel de heden B. J. D. v. D., machinist, wegens het rijden door onveilig signaal, overeen komstig den eisch, tot 1 mand voorw. ge vangenisstraf. Wegens het gelegenheid geven tot ha zardspel A. G. H. H. N, tot 100 boete of 10 dagen hechtenis (de eisch was 2 maan den gevangenisstraf) en A. E. V. en J. F. L tot f 50 subs 10 d. hechtenis (eisch 100 of 20 dagen hechtenis.). Verzet. E. L, te Schoten had op een goe den keer zooveel jenever gebruikt in een café te Beverwijk, dat hij verre van een toestand was, welke men nuchter ■pleegt te noemen. Hij werd lastig en zette den heelen boel op stelten. De politie wilde hem uit het café verwij deren, maar L. verzette zich scherp. Deswege werd hij ver'oaliseerd en moest nu terecht staan. De Officier noemde het verzet ern stig, want een der verbalisanten was zelfs verwond geworden, en eischte f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Bekl. veerde ter verontschuldiging aan, dat hij „op dat oogenblik heelemaal niet wist, wat hij deed". Alsof dit een ver en tschuldigiing genoemd meg worden! Verduistering. H. M. de H. was door zijn patroon ïnot de inning van een kwitantie belast. Van die taak kweet hij zich uitstekend, maar bracht het geïnde niet bij zijn patroon terug. Hij was daar nota bene nog geen we»k in dienst. Het bedrag, da hii ven'üiate.de, was een f 10 4 f 50, Hebt gij reeds kennis gemaakt rtMICHELIN1"™ De Officier eischte 2 maanden gevan genisstraf. Programma. van de Muziek in Den Hout, op Zater dag 10 Juni 1922, om 3.30 uur; 1. „Unter dem Siegesbanner", Marsch Fr. von Blon. 2. Ouverture „Nuptiale", P. Lincke. 3. „Zigeunerliebe' Walzer, F. Léhar.l 4. Fantaisie de l'Opéra Comique „Les Saltimbanques", L. Ganne. 5. „Scènes Espagnolrs", Suite. P. Lacome. 6. „Aubade aux Mariés", P. Lacombe. 7. Fantaisie „Les Cloches de Cor- neville, R. Planquette. Ds restauratie van het koor der nieuwe kerk te Delft. Men verzóekt ons opname van het volgende: Wij meldden onlangs dat een natio naal Comité tot restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft is op gericht, dat een beroep op hetNetder- landsche volk deed om gelden bijeen te brengen opdat door vrijwillige bij dragen de restauratie van dit Koor kan worden tot stand gebracht. Op een Dinsdagmiddag alhier ge- houd:en vergadering, die door den heer Joh. de Breuk werd geleid, is voor de inzameling van gelden een provinciaal comité gevormd. Dit provinciaal comité bestaat uit de heeren Joh. de Breuk, Haarlem; mr, A. J. Enschedé, Haarlem; Jlir. F. Teding van Berkhout Jr.; W. F. Beeremans, Haarlem; mr. G. J. Bis schop, Burgemeester van Hoorn; H. de Bordes, Burgemeester van Bussum, J. A. R. Bosma, Burgemeester van Enkhuizen; mr. A. Bruch, wethouder der gemeente Haarlem; J. Ph. C. Cas- trieum, voorzitter van den Noderl. R.K. Volksbond, Haarlem; A. Colijn, Burgemeester van Nieuwer-Amstel; P. van Dalen, gemeente-ontvanger te Den Helder; mr. A. J. F. Dorbeck, Alk maar; S. Groot Sr., Enkhuizen; W. Houwing, Burgemeester van Den -Hel der; Jhr. mr. D. E. van Lennep, lid van Ged. Staten, Heemstede; C. Maar schalk, Burgemeester van Haarlem; mr. P- J. Revmer, Hilversum; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wet houder der gemeente Haarlem; mr. W. C. Wendelaar, Burgemeester van Alkmaar; Jhr. mr. de Jonge van Ellemeete, Blocmendaal; mr. A. Slob. Burgemeester van Haarlemmermeer; C. Rykens, Burgemeester van Velsen; H. J. Calkoen, Edam; de Gaaij Fort man, Burgemeester van Bunschoten; J. C. Bunge, Aerdenhout: C. Niemöl- ler, Haarlem; H. Praetorius, Hilver sum; J. Bruins, Zaandam; dr. C. Spoelder, rector van het gymnasium, te Haarlem; R. J. Blauw, 's-Grave- land; Baron M. J. van Pallandt, te Hilversum en J. van Daale, te Haar lem. Als voorzitter van dit provinciaal comité treedt op de heer Joh. de Breuk en als secretaris mr. A. J. Enschedé. Verder zijn nog verzocht in het dagelijksch bestuur van het comité zitting te nemen: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; Jhr. F. Te- ding van Berkhout Jr. en dr. C. Spoelder. De heer Spoelder ter ver gadering aanwezig aanvaardde de be- nocming. Beiden anderen heeren zal van hun benoeming worden kennis gegeven. Aan de circulaire, die door het na tionaal comité wordt verspreid, ont'eanon wij het volgende Voor het herstel van oude monumenten in ons Vaderland werd gedurende de laatste jaren door de achtereenvolgende Kegeeringen veel gedaan: helaas maken de tijdsomstandigheden ook in dit op zicht bezuiniging geboden. Tot de monumenten, die ernstig voor restauratie in aanmerking komen, behoort de Nieuwe Kerk te Delft. Met die van den toren wordt een aanvang gemaakt: het is uitgesloten dat in de naaste toekomst voor het kerk gebouw zelve gelden beschikbaar komen, hoezeer blijkens een ingesteld onder zoek ramen en muren in een toestand verkeeren die het dringend noodzakelijk maakt, dat met het herstel worde be gonnen. Wij doen daarom een beroep op het Nederlandsche Volk. Althans de restauratie van het Koor moet worden ter hand genomen. Deze nationale plek waar onze Stad houders en Vorsten rusten, en naast het schitterend monument van Willem den Zwijger het graf ligt van Hugo de Groot, heeft recht op voorziening. Jaarlijks bezoeken duizenden dit kerk gebouw, en niet het minst de bui tenlanders vragen zich af, of dit koor en de omgeving van het monu ment niet heter diende te worden on derhouden, en waardiger verzorgd. Het Nederlandsche volk heeft hier een eereschuld te voldoen, en zich te kwij ten van een plicht door de historie op gelegd. Ten slotte zij nog gemeld dat naar een raming een bedrag van drie ton voor de restauratie nooiig is. Het na tionaal comité hoopt dat door kleine en groote giften dit bedrag kan worden bijeengebracht» Op de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering was aanwezig een oude schil derij, die voorstelde het koorhek, zoo als dit in Zijn oorspronkelijken staat was. De heer de Breuk, dio reeds onder scheidene nasporiingen had gedaan, weet verschillende bijzonderheden aan gaande de geschiedenis van het Koor hek mede te deelen en aanwijzingen, die voor de restauratie van pas kunnen komen. „Trou moet blycken" In verband met de verplaatsing van de Sociëteit is heden het gebouw aan de Groote Markt gesloten. Het nieuwe Sociëteitsgebouw aan de Groote Houtstraat nos. 115 en 117 zal op Zaterdag 10 Juni in gebruik worden ge nomen. Des middags te 3J4 uur heeft in een bijeenkomst van leden in de biljart zaal van het nieuwe gebouw de inwij ding plaats. Voor de dames der leden, die de nieuwe lokaliteiten mochten willen be zichtigen, is de Sociëteit op Zondag 11 Juni. tusschen des v.m. 11 uur en des n.m. 3J4 uur geopend. Haarlem che Stoom-verffabriek. In de gehouden aandeelhoudersverga dering der Haarlemsche Stoomverffabriek is besloten uit de winst op de cummula- tief preferente aandeelen 6 pCt. uit te keeren. Op de gewone aandeelen zal geen di vidend worden uitgekeerd. Wel was daar voor winst beschikbaar, uoeh deze winst zal worden gereserveerd. Gevonden voorvrerpsn. Terug te bekomen bijJ. van Opzee- lantl, Zijlstraat 28rooi, armbandhorloge; E. Schuring, A. L. Dyserinekstraat 13a, broche; J. Martin, Pieter Kiesstraat 15, Bestek en Voorwaarden; a. ten Dam, Adr. Loosjesstraat 17, witte ceintuur; J. v. Poe'eren, L i 's 'hevaartweg 255roo l, roode ceintuur; A, Olydam, L. Wijn gaardstraat 20rood, ceintuur; W. J. v. d. Wel, Gasthuislaan 143, Dameshoed; S. v. d. Lande, do Witstraat 37, wit mutsje; J. v. d. Haak, Leidsehestraat 55, houten pijpE. Heerkens Thijasen, Plein 13, Damesportemonnaie; A. Dijk, Brou wersplein 7rood, bruine portemonnaie; L. Blijdorp, Brecsaapstr. 15, IJmuiden, rij wielpedaal; J. v. Meurs, Haarlemmer- liedestraat 25, huissleutel. J. Opbroek, Begijnhof 24, gummischoen. G. v. Dam, J. v. Nieuwenhuyzenstraat 15, bruine taseh. J. Blom, Gierstraat 43, zilver; bons. A. Vermeij, Wouwermanstraat 21, zakmes. Nederlanders in het Bu tenland De Nederlandsche afdeeling gymnas ten, leden van Sparta uit Bergen op Zoom, welke deelnam aan het Fransche Turnbondfeest te Marseille, behaalde bii de wedstrijden twee eereprijzen. PdTHc wedstrijden Bij de te 's-Gravenhage gehouden Po- ülewedslrijden behaalde onder meer de heer Verschoor in het nummer 25 M borstzwemmen den vierden prijs, in den wedstrijd popduiken den tweeden, en in het nummer 25 meter rugslag den vier den. Verder verkregen onze stadgenooten de heer Geerts, Van Huis, Verschoor en Ten Broek den 4den prijs in den wedstrijd 4 maal 25 M. Estafette. De uitslag van den polo-wedstrijd tus schen een Zwolsch en een Haarlemsch zevental was. dat Zwolle Haarlem sloeg met 50. Rust 20. Van de Stadionbaan Donderdagavond werden op de Stadi onbaan wielerwedstrijden gehouden. De uilslag van den sprintwedstrijd in 3 ritten en een beslissing over 1200 M. was' le rit: 1. Bustriaan, 2. Duim. 2e rit: 1. Schilling, 2. Tulleken. 3e rit; 1. De Craslo, 2. AandewieL De strijd tusschen de tweede aanko menden. 1. Tulleken, 2. Duim (11). 3. Aandewiel (J4 wiel). Finale voor de eerst-aankomenden ui» de derste 3 ritlen: 1. Bustriaan, 2. De Craslo (meerdere lengten), 3. Schilling. Wedstrijd achter groote motoren in 3 manches elk van 25 K.M. Totaal uitslag: 1. Snoek, 3 p., 2. Bauer 7 p., 3. Sawall 9 p., 4 .Ganay 11 p. Te Noordwijk worden 9, 10 en 11 Ju ni op de mooie banen van de Noordwijk- schc Sportvereeniging voor de vierde maal de interacademiale wedstrijden ge houden. De ploegen zijn: Leiden: Enkeispel: 1 A. Feih: 2.M. v Heel; 3. F. Hoyer; dubbelspel: 1. W. van Bylandt en W. Wilde; 2. P. Pel en W- Locker de Bruine. Delft: Enkelspel: 1. A. Knappert, 2. R Nauta, 3. J. W. Bartelds. Dubbelspel; 1. J. Pennink en G. Oude mans; 2. F. van Asbeck en H. Hulshoff Pol. Amsterdam: Enkelspel: 1. W. Ladeni- us, 2. M. Dobbelman, 3. A. Kuyper. Dub belspel; 1. A. de Vries en B. Scholvink 2. G. Terwindt en G. Brouwers. Utrecht. Enkelspel 1. J. P. Timmer, 2 M. Tielman, 3. C. Overman Dubbelspel- W. F. Roll en H. H. Roëll; 2. L. Hioolen en J. Kalff. Wageningen Enkelspel: 1. J. Temminck 2 C. Mesman; 3. W. Daniels. Dubbelspel: 1. C. Ofenhoof en Th. Raaff; 2. W. Snoep en Jhr Roëll. „Msb." Ongeluk. Gislerenmiddag omstreeks 4 uur, brak van een vol geladen kolen wagen de as van de voorwielen, juist op de tramrails van den Schoterweg hoek Schoterstraat. Nadat de kolen op een an dere wagen waren overgeladen, kon de dienst der N, Z. H. T. M. weder worden geregeld, na eenigen tijd geleden onder broken geweest. Burg. Stand. Geboren: z. van M. P. Bikkelvan Oort. z. van M. W.Metzelaarv—Blankert. z. van A. M. van Tongeren—Berkhout. z. van N. Wamsteeker—Strietman. z. van J. M. SteenkistLammers. z. van C. F. W. MicaKrul. Ondertrouwd: S. B. Drijber en F. A. C. Prins. J. Ph. van Batenburg en V. van Schouwenburg. Getrouwd: P. Dcdding en A. van Staveren. J. Holtus en A. Rijs. Overleden: F. Bergman, 85 j. A. Ouwerkerk, 47 j. H, Wolfsber- gen, 75 j. Opdracht baggerwerken. Aan de aanne mers De Graaff en Van Essen alhier is op gedragen hel uitbaggeren van twee verza- melputten afval van bieien voor re kening van de suikerfabriek „Holland." Collecte. De jaarlijksche collecte ten behoeve van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opge bracht de som van f 78.12J4. Inbraak. Pinkstermaandag, terwijl de bewoners afwezig waren, is ingebroken bij Gebr. van Warmerdam aan den Lagendijk. De dieven hebben zich door het breken van een ruit aan de achterzijde van de woning toegang verschaft. K. Sportcentrale. Alhier is dezer dagen opgericht, als onderafd. der Heem- steedsche R. K. Sportcentrale, een athle- tiekvereeniging. De leden van W. I. K. en H. B. C., voor zoover aanwezig, gaven zich staande de vergadering als lid op. Voor onze Heemsleedsche sport heeft men al weder een ideaal bereikt. Krachtig zal wor den gewerkt, opdat er reeds binnen 14 da gen tot daadwerkelijke beoefening kan worden overgegaan. De leden van bovengenoemde vereenigin- gen en ook andere R.K. personen worden verzocht zich ten spoedigst te melden te Heemslede hij G. Welters Res. Novaplein 21, te Haarlem bij den voorl. secr. penn. S. A. Mulders, Zomervaart 14a, aan wien ook corresp. enz. te richten. Ds verklaring vin het Doorluchtig Èp s opaat. De „Residentiebode" schrijft: Van nu af kan men niet meer scher men met verklaringen van ongenoemde priesters; het bisschoppelijk woord, giste ren in Nijmegen tot de Nederlandsche Katholieken gesproken, maakt al deze verklaringen ongeldig en waardeloos. We hopen en verwachten, dat, nu de Aartsbisschop het verlossende woord ge sproken heeft, waarnaar we kunnen dit zonder overdrijving zeggen door duizenden katholieken in ons land vurig werd verlangd, ook de voormannen der N. K. P. als goede katholieken zullen te- rugkeeren van den weg, die door den Aartsbisschop gisteren duidelijk als de verkeerde is aangeduid. De „Tijd" zegt: Waarlijk, indien de sensus eathoücus aan de op staalkundig gebied nfwijkendp Katholieken een onophoudelijke voor lichting geeft, dan is thans voor hen het oogenblik gekomen, om do stem, die lmn zoo plechtig tot de eenheid vermaande, edelmoedig te volgent Alleen in de Kalholieke Staatspartij is hun plaats, cn indien het woord van dr Kervel: „de principieele Katholiek en voorzitter van de N. K. P., de heer Swane zal te zijner tijd wel weten te spreken en niet ingaan tegen een gebod van de Bis- schonpen, zoo die een verklaring noodi.u en dienstig achten," geen ijdel woord is geweest, dan wordt nu op het „spreken" gewacht, over hetwelk alle Nederland- sche Katholieken zich zouden verblijden Het „Huisgezin' 'constateert dat, het woord waarom de leiders der nieuwe partij hadden gevraagd om, indien hun actie in het oog der kerkeliike overheid berispelijk was, ze stop te zetten, er is. Thans zal de stopzetting volgen: een ander besluit is van katholieken niet te verwachten. En vrij houden ons overtuigd, dat de geestdrift waarmee de Utrechtsehe ver gadering een vergadering niet van werklieden alleen, van werklieden in de minderheid allicht, van middenstanders en hooger geplaatsten en intellectneelen het bevrijdende woord van den Anrls- btssrhop ontving, minder gold de veroor- deeling van een betreurenswaardig be- driif, dan hef vooruitzicht van het her stel der eenheid. Het „Ov. Dgbld." acht de groote be- tcekenis dezer bisschoppelijke verklarin gen niet gelegen, alleen in het feit „dat de katholieken dit vermaan over het algemeen eensgezind zullen volgen maar ook hierin, dat het den leiders der Nieuwe Katholieke Partij gemakkelijker is gemaakt de eigen partii op te geven Zij zijn dan immers nietoverwonnen door een of ander poliliek leider, hoe hoog zijn politiek gezag ook moge ziin maar tot ander inzicht gehrneht door hot oordeel van het hoogste Kerkeliik Gezag De redacteur in Micldcn-Java van de „Nieuwe Soer. Crt." doet een boekje open over de vervuiling van de Indische kampong?. Hij doet daarbij niet a's Til- lema, door heel di3 vervuiling op reke ning te stellen van de regeering van Nederlandsch-Indië, maar geeft er, te recht, ook den Inlandschen aard niet zuinig de schuld van. Men leze Een geval van autochtone pest te Djokja. Helgeen wil zeggen, dat onder de rattenpopulatie dezer stal de pest heersoht. Stel u gerust, lezer, ik ga u niet opnieuw de oude pcstverhaleu voorzetten; het publiek heeft die nu al ongeveer 11 laar moe'en lezen. Diok'a i ren vuile stad, wat de in- landsche buurten betreft. dreh verschilt daarin niet van alle andere steden, wel ker iolnndsrhe bnnrien ik zonder ettelijke in de Prea-rere uit eveneens vuil en verwaarloosd z"n. Men kijke eens rond te Sow^a'a Bema-ang, Batavia, e-wv-e<- koekoek één zang. 't Is niet de eerste maal, dat te Djokja pest is ge or.s'a'e-rlmen heel dat een jaar of zes geleden ook al eens gehad. Er wordt dan weer wat schconge^makh gereutel 1 nan wo i "gen, erven ontmest en geleidelijk zinkt alles weer in z'n oude vuilheid terug. Dit is een tyris-h O-n'-n-n-h n-«~oh'inrel en men zal be' '-u-men waarnamen z-o'ang men niet achter iederen Inlander één bewakc stadsreiniger en één po litieagent komt zetten. En achter de drie re. Veen remde dignitarissen weel een ander, dis hèn in de ga'e-i houdt, omdat zij anders gaan slabakken. Als men eens begon met groene zeep en carbol en vui'ni bakken, en e'nligde met mcndsposlen en rijstware he in go ten. die tevens tot W.O. dienen? Men kon dat eenigen tijd, laat ons zeggen een halve eeuw, volhouden, zco- dat het er stevig inzat bij een paar geslachten. En als men daarna een9 begon ie lispelen, bedeesd en voorzichtig, over hon derden nuttige en noodige zaken? En weer een poos daarna over autonomie? Haarlem 7 Juni 1922. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij eenige regels te plaatsen in de rubriek Ingezonden Stukken in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Op den lsten Pinksterdag heeft de onder- afdeeling der Sint Jozefgezellen vereeni- ging Ulule Dulci e enboottocht georgani seerd naar Alkmaar. Ook ondergeteeken- de was daarbij aanwezig, doch toen ik mij op het dek had begeven toen stond ik per plex. Ik zag dat er onder de passagiers zich personen bevonden die niet tot de R.K. behooren, is dat het bestuur van U. D. be kend? Volgens mijn opinie is het doel van zoo'n boottocht: ten eerste den naam van de vereeniging op hooger peil te bren gen, ten tweede om 't tot een katholieken uilgaansdag te maken. Nn ik toch die woor den gebezigd heb van den naam der Ver eeniging op hooger peil te brengen, zou ik nog wel iets aan het Bestuur en vervol gens aan katholiek Haarlem willen vragen- Als U.D. 't volgende jaar op den 2en Pink sterdag (op 'n anderen Zondag mag dat niet volgens reglement der St. Jozefgezellen) wederom een boottocht organiseert zou er dan de mogelijkheid kunnen bestaan dat er op de boot een paar orde Commis sarissen aanwezig kunnen zijn om ©enigszins de orde te kunnen handhaven, niet omdat er zich incidenten hebben voor gedaan op dezen tocht, dat niet, maar er zijn wel dingen gebeurd, die niet strooken met ons katholiek gevoel. En tot slot nog iels tot Katholiek Haarlem. Mochten er personen zijn die zich het volgend jaar een feestdag willen veroorloven dan raad ik ze aan om deel te nemen aan den boot tocht van U. D. Maar gedraag u dan als Katholiek. U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met achting, Uw Abonné A. TH. BAN DIJK. Trekking v»n 1000 emmmers ten overstaan va» Notaris A G. Mullé. Prijs van f 100.000 19535 150C 13165 1000 4713 6774 8689 400 669 2555 7764 14137 15539 16183 2l072 200 1558 4507 14259 100 5128 5400 7655 9324 10144 15335 16555 17098 19293 20766 Priizen van f 90.— elpen qetd. -« Haarlem 7 Juni 1922. Mijnheer de Redacteur, In de N. H. 0. van Woensdag 7 Juni schrijft de heer Michielsen een in gezonden stuk getiteld „Hetze tegen de Overheid". Een deel van het betoog is m.i. zeer juist door U gecorrigeerd; toch zou ik er gaarne nog een paar regels tegen inbrengen. Ik zou den heer Michielsen willen vragen Is ambtenaar, overheid, gezag allemaal hetzelfde? Is de ambtenaar gerechtigd onzen eer bied te eischen als dienaar Gods? Is het niet in den haak dat tegen die uitgaaf van 12000 gulden wordt ge protesteerd omdat de advertentie waar schijnlijk door ambtenaren werd ge plaatst? Is hetgeen een ambtenaar doet zóó heilig dat we daar met onze ongewijde handen moeten afblijven? En zou het niet nog beter geweest zijn voor die advertentie hot geheele be drag van het tekort te noteeren? liet kost immers toch niets. Op de advertentie zelf heb ik niets aan te merken, het dool is uitstekend en de tekst is goed, doch de prijs lijkt mij buitensporig. Ik veronderstel dat de administratie van de spoorwegen het graag voor de helft zoude doen. En dan was het mijns inziens nog duur. JAN PIELAGE Sr. Hot spiron van braudslof bij groote vuren. Onze landgenoot, ingenieur H. Liese, die een van de oudste leden der Neder landsche kolonie te Hamburg is, hield onlangs in de Hamburgsche afdeeling van den Verein Deutscher Ingenieurs, een lezing over een door hem uitgevonden toestel tot het ^oaren van brandstof bij groote vuren. In tegenstelling van de behandeling dier sintels, waaruit de achtergebleven brandstof te Eidelstedt worden onttrokken, wijl hij bij het sto ken zelf de brandstof zóó „uitputten", dat er in de sintels geen waarde van eenig belang meer achterblijft. Een door den heer Liese uitgevonden en in den handel gebracht eenvoudig toestel (Ned. Oct. 2063), heeft de be doeling de lucht op een gemeten hoe veelheid te regelen. Blijft de rookschuif van een stoom ketel in dezelfde positie, dan branden er ergens in het vuur gaten, waardoor te veel lucht gaat, terwijl op andere plaatsen het vuur smeult en ohver- brande gassen in de schoorsteen gaan. Wanneer daarentegen de lucht op een bepaalde hoeveelheid wordt toegemeten, gaat na het opwerpen van de brandstof de rookschuif, of bij kunstmatigen trek een klep vanzelf open en zuigt de trek zoo lang, totdat een voldoende hoeveelheid lucht door de brandstof gaat, die zoo doende goed. wordt verdeeld, terwijl over al vuurtongen uit de brandstof staken. Vermindert de weerstand van 't vuur, dan sluit zich dc rookschuif of do klep automatisch weer een weinig. Zoodoende wordt het doel bereikt, aan do rook gassen voldoende lacht, hoogo tempora tuur en gerinze snelheid te geven, zoodat do rookgassen alle verbrander., waarvan gunstige re uitaten het gevolg zijn. De eigenaars van hulzen met centrale verwarming kunnen ook hot toestel mot groot voordcel, tengevolge der groote be sparing van brandstoffen, gebruiken. De heer Lieso zal op uitnoodiging van den Verein deutscher Chomiker, op diens algemoeno vergadering in de Universiteit te Hamburg op 10 Juni a.s. eon lezing houden over hot meten van lucht en gassen en don invloed daarvan op dc verbranding van hrandstofien- 38 2509 56 37 60 2617 166 95 332 2808 53 3013 411 52 570 3140 636 3209 723 3313 59 3417 1157 57 1251 92 1358 3508 99 28 1420 64 1575 3880 1654 83 85 3923 1792 4030 1960 34 95 55 2016 4111 2119 34 60 52 ntz Q4 2244 4402 78 36 2406 42 12 66 27 4703 8125 10384 78 10443 92 46 8256 92 8323 10568 8527 10678 53 83 59 10749 8759 92 77 10818 95 19 8870 34 9064 77 9173 lluol 9200 11196 14 11293 93ÖÖ 11354 9508 75 44 92 9602 11462 9745 11520 9801 11643 42 91 6411708 75 95 7924 10079 12233 29 10198 99 74 10209 12384 77 16 12466 8007 28 12545 8121 73 12621 4756 78 4842 5368 5453 5838 5919 78 6018 ilÓ 6309 6420 89 90 6541 6831 65 7044 710o 64 7260 7479 7804 34 43 12675 14584 12717 14610 12997 19 13017 69 34 14814 13180 66 13307 14982 28 15016 76 15142 13405 15243 64 54 13520 62 51 15301 13654 Ol 64 15439 137o7 51 13898 92 13916 15528 41 38 78 15789 14019 97 92 15809 14111 41 31 15946 49 71 75 16361 83 84 14252 87 77 88 14316 16573 37 16766 16834 18984 41 19059 49 19159 16994 71 17175 19315 82 1944(1 17316 19602 78 49 17434 19737 65 19855 17595 20060 1762J 03 e 20259 17/4- 65 61 20309> 92 97 93 20492 17831 20561 38 65 89 20709 97 31 17993 20817 96 24 18127 20932 35 «7 18218 40 18405 15 18613 18921 Later aflosbaar. 2 2639 4624 7275 9357 11624 13922 15951 18454 29 52 33 82 70 34 29 81 84 35 67 52 7326 90 70 73 16019 18503 151 78 75 46 96 99 84 23 61 56 83 4709 82 947211719 87 44 65 225 2700 11 7404 9551 69 92 53 1SGj5 29 29 12 13 61 11817 14004 64 18718 42 33 25 28 71 46 29 89 45 64 61 38 7538 73 48 48 91 6/ 305 82 43 53 87 6214119 16142 90 39 2832 4800 57 93 67 32 16218 188/0 65 37 5 83 9649 90 44 56 8» 4X5 y4 10 93 5811925 70 63 99 7 2947 28 7630 66 35 14265 76 18900 34 u8 97 48 9700 51 85 16307 62 n7 fi4 4913 73 25 66 90 54 63 66 17 84 35 12003 14304 73 19033 5 69 63 7757 66 If 21 16448 19108 29 71 64 7330 73 81 34 16516 30 71 89 5005 62 95 83 53 21 19209 75 3002 38 76 9826 12109 58 J9 44 fiaR -1 5140 7901 80 12 14454 85 68 ml 10 53 16 95 41 82 16657 75 49 26 95 22 9935 64 95 69 79 76 47 5245 93 89 12252 14500 16702 83 o/,4 74 5fi 8060 10012 70 48 62 19-o4 3108 59 76 32 97 14688 69 42 16 5402 87 4312335 89 78 19431 «5 3212 16 99 62 70 14708 84 962 28 33 8110 64 74 11 16803 >0 90 41 38 9012-m 73 169^5 19531 10H SJTÖ 63 1481217020 ^6 1 l 36 '°^45 12519 S 3 S nS34M 98 71 10308 i 3117107 65 l56!83^ 53 ^80 '4961 17202 1 37 87 35 41 85 12701 15019 19 19724 f9 35W tl 82151b! 17324 Qfii ei 9o 4^ 11 28 15302 8u uS iu 45 63 92 38 47 17402 19806 Ril 4121 «1 98 15 83 30 40 73 2610 74 7257 52 11622 881 31 18437 Vorige lijst stond 3343J m.z. -343 17652 m.z. 17652" Vr. Ik ben voor een firma van hier in een andere provincie aan den ar beid en ben de vorige week 1 dag voordat mijn 'weekarbeid geëindigd was, vandaar vertrokken, om dc Pink sterdagen elders door te brengen. Ik heb toen aan mijn huis, terwijl ik af wezig wa,s, een telegram van mijn fir ma gehad, dat ik ontslagen wrs, om dat ik 1 dag te vroeg weggegaan was. Mag mijn patroon mij direct ontslaan? Heb ik nog recht op loon? Zoo jai, hoeveel en hoe lang? Antw. In hoeverre uw patroon een dringende reden heeft gehad u op staande voet te onlslaan, kunnen wij zonder nadere gegevens niet beoor- deelen. Als uw patroon een dringende reden tot ontslag had (en dat is best mogelijk in dit geval) dan behoeft hij u niet meer loon te betalen dan diat wat u tot op den dag van uw ontslag hadt verdiend. Wendt u tot het R. K. Bureau voor Arbeidsrecht, gebouw „Sint Bavo", Smedestraat, Haarlem, Dinsdagavond van half 9 tot half 10. Vr. Waar kan ik mij aanmelden en inlichtingen bekomen voor de Zee vaartschool van de Matrozen te Am sterdam? En op welke dagen en uren? Antw. U bedoelt wellicht de Kweek school voor de Zeevaajt, Prins Hen drikkade 189. U kunt daar wei eiken werkdag op de gewone schooluren terecht. Vr. Hoe kan ik bloedvlekken verwij deren uit een blauw costuumf Antw. Eenvoudig uitwasschen met lauw warm water. Vr. 'Kunt u mij opgeven den mooisten fiotsweg van Maastricht naar Grot van nan en over Brussel naar Boozendaal terug? Tevens afstand et tussohenplaat- sen. Antw. Maastricht, Hoer, Gronafdd, Rijchold, Withui», Mouland, V/ré, Argantau, Oheratie, Wand re, Her stal, Luik, Eeneui Com Main Hamoir, Durbuy, Grotte Kan, afstand onge veer 66 K.M., Hamoaft, Asmwwc. Namen, St. Sersaia, Beuret, Gembloux Ernage, Conbais, Wavre, Tombeok, Oveiljssohe. An derchem, Brussel, afstand ongeveer 95 K.M., Laekon, Trois-fontainee. Vilvor- ilen, Pont-hrulé, Humbeek, Tissolt, Boom, Niel, Schel, RVmixero, Antwerpen, af stand 45 K.M Merxerr, Brasschaet. Ma ria Tori O/dcc, Aohlcri •out, Essohen, Nia- nea, IUwKwidaal, afetaad 46 K.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2