BUITENLAND. feuilleton ZIJN SLACHTOFFER. Tweede Blad - 9 Juni 1922 INDISCHE KRONIEK. En toen de bankier van zin scheen te zijn, of hij langs den bediende heen, wilde voorbij dringen, pakte de man, die waarschijnlijk zijne bevelen ont vangen had, hem bij den schouder en wierp hem buiten de deur. De heer Lantin schuimbekte van woede en dreigend hief hij de vuist op tegen het huis, toen hij op straat stond. „Die schurk die schurk brulde hij. Hij weet niet wat hem wacht Ik zal me wreken, dat beloof ik hem." En hij ging heen, den geest vervuld met woedende gedachten van allen aard, daar hij al zijn schoone plannen in het water zag vallen, en hij niet wist, welke gevaren hem bedreigden, gevaren die nog vreeselijker schenen, nu zij in eeen onbekend duister gedom peld lagen. De brief van den markies verklaarde niets en liet alles vreezen. De markies ging heen. Hij vluchtte ongetwijfeld. Waren zij verraden Wat had men dan gezegd O, als hij den ellendeling, die hen verraden had, eens te pakken kon krijgen Zou men hem aanhouden Moest hij vluchten Hij wist 't niet, en begreep niet, wat er gedaan moest worden. Den geheelen nacht zwierf hij door de straten, niet wetende wat hij deed, maar naar huis te gaan, t durfde hij niet. Hij meende, dat hij bespied, vervolgd werd en hij gevoelde, dat hij steeds dieper zou zinken en dat allerlei schande hem bedreigde. Het was de kastijding, die begon. Hij zag zijn geluk ineenstorten, zijn trots werd vernietigd, zijn verwach tingen gingen in rook op. Nog over een enkel uur was hij machtig en rijk en thans benijdde hij de zielerust van den voddenraper, d op de mest- hoopen zijn levensonderhoud zocht. Wat zouden vrouw en dochter zeg gen Hoe zou hij ophelderen, wat er gebeurd was 1 Op datzelfde uur nam markies d'Arbois den trein, die hem ver bui ten Par s zou voeren. Dat was de vlucht, de nederlaag, de schande! De Internationale leening aan Duitschland. De toestand in Ierland. Betere vooruitzichten. De verkiezingen. De blokkade van Londonderry. De strijd op de grens van Ulster. GEM. BUITENL BERICHTEN. „LInkshouden" De moordenaar van Lady White. Tekort aan water te Londen. Een zware crisis voor de Zwitser sche hotel'ndustrie. Hoog Italiaansch bezoekjte Kopenhagen. BINNENLANDSCH NIEUWS* Georganiseerd overleg belastingen, Het Anti-Papisme bij de Stembus. XXVII. DE VERLOSSING. Thans moeten wij terugkeeren tot Christine, die wij verlieten in het oogenblik, toen d agente de kamer binnen kwamen, terwijl achter hen de ïi missaris v politi scheen. De m b leefd den hoed af en vroeg aan de ongelukkige, die zich nauwe lijks sta am e kon houden „Mevrouw b de eer, de markiezin d'Arbois te zien De moeder van Mark antwoordde met een nauwelijks verstaanbare stem „Ja, mijnheer." „Ik kom uit naam van uw echtge noot." „Om mij nogmaals aan te houden en op te sluiten," vroeg Christine. „Ik moet u doen terug brengen naar 't krankzinnigengesticht, waar uit gevlucht zijt." „We erom onder de ankzinni- 'i Maar ik ben niet krankzinnig, mijnheer, ledereen, die mij kent, zal di e esti n. Re d cht jaren ben ik t het gesticht en woon ik hier. Ge kunt al mijne buren ondervragen." Zij keek om zich heen, alsof isjj be- c.,erming hoopt, te vinden. „En mijn zoon, die er nu juist niet is." Zich weder tot den commissaris wendende, ging zij voort„Win in lichting in. ledereen zal u zeggen, dat ik bij mijn volle verstand ben," „Dat ligt niet op miin weg," ant woordde de commissaris. „Bij mij is eene aanklacht ingediend en de noodige verklaringen van de genees- heeren werden daarbij overgelegd. Gij kt»at een nieuw onderzoek aan vragen en daarin zal men u zeker ten di.nst staan." „Een onderzoek, als ik daar ginds opgesloten zit, wan-neer ik gescheiden ben van de wereld der levenden, op gesloten in dat levend graf, waaruit geen enkele klacht, geen enkel gebed tot de buitenwereld doordringtIk ken dat huis, 't is bij dokter Syra cuse te Boulogne, niet waar „Ja mevrouw." O, de ellendelingen," riep de on gelukkige vrouw. „Worden zij dan ooi moede mij te pijnigen Maar thans heb ik mijn zoon. Ge zult me niet wegvoeren, niet waar, zonder dat ik mijn zoon gezien heb „Ik ben verplicht u dadelijk mede te nemen, mevrouw," antwoordde de _comm/;saris. Zonder dat ik mijn zoon omhelsd heb „U zoon kan u komen opzoeken." "Daar ginds NooitDat staan z niet toe. O, ik ken hen." De commissaris kon een medelij dend gebaar niet onderdrukken. Christine maakte geheel den indruk van eene vrouw, die bij haar ver- tand is, misschien was zij een weinig opgewonden. Hij was ontroerd door de smart, welke hij haar berokkende, en ontevreden op zichzelven, mom pelde hij„Ik kan er niets aan doen, mevrouw." „Ik ben reeds eenmaal opgesloten geweest," ging Christine voort. De eerste maal zeide men ook ge zult protesteeren, ge zult u verdedigen. Ik had een vriend, die op vrije voeten bleef, die beloofd had mij niet te zul len vergeten. Maar toen ik er eenmaal was, hoorde ik niets meer. Niemand wilde naar mij luisteren, noch de doc- oren, noch de rechters. Mijne stem kwam nooit buiten de muren van dat vervloekte huis, waar ik opgesloten zat. Men onderschepte mijne brieven. Ik was levend begraven. De eenige' vriend ,die mij had kunnen helpen- was dood.". „Dood „Vermoord door de ellendelingen, die mij hadden doen opsluiten. Thans keek de commissaris do arme vrouw nog eens aan, en nu begon hij aan den geestestoestand der onge lukkige te twijfelen. Christine bemerkte het en zeide j „Gij gelooft mij niet En toch heeft die misdaad toen genoeg opgang ge maakt. Een geneesheer werd des nachts vermoord met zijne dienst bode, in den omtrek van Tours. De schuldigen werden nooit ontdekt." „En kent gij die schuldigen?" „Dat zijn mijn echtgenoot en zijn medeplichtige, de heer Lantin." „En hebt ge hen aangeklaagd „Ik hebt geen bewijzen 1" De man maakte opnieuw een mede lijder^ gebaar, want hij geloofde, dat Christine op dat unt niet goed bij het hoofd was. „Dat alles gaat me niet aan. G« moet mij volgen.^ rtWbrdt vervolgd J De vrije dagen van Goeden Vrijdag en Paschen zijn in Indië op de gebruH kelijke wijze benut. Dat wil zeggen: de allermeesten hebben geen oogenblik de gebeurtenissen in gedachte gehad, waar aan deze dagen hunne beteekenis ont- leenen. Golgotha. Voor weinigen buiten de gemeenschap der Christenen een historische herinne ring, voor meerderen veel minder nog: niets. De feesten onzer Heilige dagen wor den ontheiligd door de domheid. De domheid, niet van de onontwikkelden al leen. Mag ik even verhalen, een kleine herinnering uit de Residentiestad van ons land? Het was bij de opening van een ten toonstelling van Toorop's werken, het vo rige jaar, in de kunstzalen van Kloij- kamp. Het was er vol. Van wat be hoorde tot de Haagsche fine fleur, en den Haag hielp maken tot „het Haag- Se" was er in menigte present. Toorop Bou zelf zijn nieuwste werk „de Pel grim" verklaren gaan. Genepen in den compacten kring van jnenschen, die zich in de hoofdzaal om den meester en zijn teekening gevormd had, kon ik van dezen, door de saam- gerijde hoeden en hoofden voor me, niet anders gewaar worden dan de met heel veel moeite op te vangen woorden, wel ke als korte sententies werden uitge sproken, met telkens daarna een korte rustpauze als om adem te scheppen. „De driehoek is door alle tijden heen gebruikt als het teeken voor de Hei lige drie-eenheid"„Hoe meer ver geestelijkt de tjjd is, hoe spitser de driehoek wordt"In de Gothiek zien we den driehoek tot spitsen uitgetrok ken." Daar kwam in me, in deze benau wende volte, met al die hoofden en hoe den voor me, een hopelooze stemming. Zooals ieder intuitief krijgt in een massa waar geen geestelijk contact mogelijk is. Nadat de uitleg beëindigd was, zocht ik al heel spoedig den uitgang naar buiten, mezelf belovend op een stilleren dag terug te komen. Met vele ande ren, die blijkbaar ook spoedig genoeg gezien hadden, ging ik de statige trap van den oud-patriciers-woning af. Een jonge dame voor me hoorde ik in de vestibule hardop voorlezen, wat op een gedrukte annonce aan den wand ver meld stond: „Verkrijgbaar, reproducties van Toorop's Kruiswegstaties", en daar na aan hare gezellin vragen: „Wat is dat ook alweer, de kruiswegstaties?" Arme Toorop. „Wat is dat ook alweer?" Arme Christenheid, die zoo hare gees telijke goederen ziet gekend, die zoo hare subliemste gedachte ziet begrepen. Doch neen. Het is: arme wereld, troosteloos ar me domheid. Dit was dan in een land, waar een maal de samenleving Christelijk was. Hoe dan zal het kunnen zijn daar, in Indië, dat niet meer is dan een nauwelijks bewerkt missieland? Wat weet daar de groote massa van Christelijke feesten? Ik laat de Inlandsche bevolking bui ten bespreking; voor eenige honderdtal len onder hen, die op een kantoor wer ken of anderen „intelleotueelen" arbeid verrichten, zijn de „algemeen erkende" Christelijke feestdagen van boven-af ge decreteerde rustdagen; voor millioenen zijn het id. agon als alle andere. En in de Europeesche samenleving? Och, men maakt zich daar niet druk om het den Inlanders anders te leeren, de meesten harer leden zijn immers de zelfden, als die hier zijn en vragen „Wat is dat ook al weer?" Op de dagen, dat de Katholieken in de Bataviasche Kathedraal en in de an dere kerken in eerewacht waakten bij het Allerheiligste, in processie het Li chaam van den Zaligmaker ronddroeg, ging de wereld daar buiten haren eigen weg en bracht ze den Paaschtijd door op hare wijze. In Midden-Java had men deze dagen bestemd voor de bekende „Djocjasche paardenraces". Daar kon men op den avond van den Goeden Vrijdag in de soos der luidruchtig gedoe de winkansen zien verloten voor de rennen van den volgen den dag. Avond aan avond, laten nacht hielden foxtrot- en twostep-getjingel bij oud en jong den feestroes er in. Men kent hier dergelijk feestvieren voldoende, ik doe er dus verder het stilzwijgen toe. Elders besteedde men, ook als in Ne derland, de „vrije" dagen aan het hou den van algemeene vergaderingen en congressen. Indië gaat in de laatste jaren in het teeken staan van congres-vergaderingen. Wat betere tijden kan men daarvoor kiezen dan de laatste dagen van de Goede Week en de Paaschdagen? Over een dier congressen wil ik het ■ven hebben. Niet mijne lezers eene beschouwing over het aldaar besprokene voor te zet ten. Ze zullen wel willen gelooven, het- vraag. geen in hef Orgaan van de Nod. Ind. Katholieke Sociale Bonden daarover ge zegd wordt: Er is geredeneerd en ge debatteerd, met vuur zijn er ..leuwe plannen verdedigd, misstanden zijn aan scherpe critiek onderworpen, middelen ter verbetering zijn aangewezen. Zoo is het ook gegaan op het Volks huisvestingscongres, te Semarang ge houden. Laten we aannemen, dat de bespre kingen op dit congres het vraagstuk der volkshuisvesting tot de oplossing nader heeft gebracht. Men heeft ontegenzeg gelijk dat on allerlei wijze getracht Er waren prae-adviezen uitgebracht, o.a. over „de stedenbouwkundige zijde van het Volkshuisvestingsvraagstuk", evenzoo over „de hygiënische zijde" en ook over „de sociaal-politieke zijde". Uittreksels daar van durf ik echter iu deze kroniek niet opnemen, ik volsta dus met bloote ver melding. Van het bespokene wil ik een enkel punt releveeren. Het valt gemakkelijk te raden, dat de debatten over de „sociaal-politieke zijde" met bijzondere animo werden gevoerd. Immers daar kan men alle technische moeilijkheden ter zijde laten, en wordt het terrein toegankelijk voor een ieder, die van grasduinen houdt op het gebied der sociaal-politiek. Reeds een der prae-adviseurs, de heer Westerveldt, begon zijne inleiding te hou den in den bekenden stijl, door congres- redenaars gemeenlijk gebezigd. Ter informatie van mijn lezers, die nog niet weten met welk oen man van veelzijdige kennis zij hier kennis maken, diene de vermelding, dat do heer Wes terveldt leeraar is aan de II. B. S. te Semarang, in welk vak weet ik momen teel niet, 't kan evengoed een der moderne talen zijn als natuurlijke historie, dat hij sinds vele jaren zich bekwaam pen en woordvoerder heeft getoond over alle Indische aangelegenheden, zoo schreef hij eene heele serie artikelen over de voor taal bij het Inlandsch onderwijs, dat hij i lid is van den Semarangschen gemeen teraad, en, volgens zijne eigen ver klaring, sociaal-democraat, doch niet aan- gesloten bij eenige politieke partij. De bevoegde man om een onderworp als hier behandeld in te leiden. Aan het slot van zijn rede werd een heftige aanval gedaan op het beleid der Ned. Indische regeering, die wel honder den millioenen beschikbaar wilde stellen voor militaire toerusting, doch de Inland sche bevolking in krotten liet wonen. Ik citeer hier niet letterlijk, doch als hij het andere gezegd heeft, waren het toch woorden van gelijk gehalte. Na hulde gebracht te hebben aan het sociaal-de mocratisch Volksraadslid Cramer voor zij ne houding inzake de vlootwet, besloot hij, en hier citeer ik letterlijk een der vele persverslagen „Als het van mij afhing, zou er van dit congres een vlammend protest uit gaan tegen de schandelijke verwaarloo- zing van de volkshuisvesting door de re geering. Natuurlijk bleef het wederwoord met achterwege. Overste Schwaab protesteerde, zooals overeenkwam met zijn rang en waardig heid. Rr. Reijnst viel hem bij en bracht volgens het verslag in een der bladen hulde ach de' regeering, die in deze benarde tijdén voorstelde geld te voteeren voor de Vlootwet. Hetzelfde deed hij te genover den Volksraad. Ik vind tevens vermeld, dat hij „het gedrag van de Ne- deriandsche Tweede Kamer laakte". Waar om? Het is me uit de lezing van het verslag niet duidelijk geworden. Mr. Schrieke, als Regeeringsvertegen- woordiger op het congres aanwezig „achtte zich verplaatst in een rechts zaal met de regeering in de bank der beschuldigden". De Voorzitter van het Congres, Ir. Rückert, merkte aan het slot van dit debat op, dat deze voorstelling onjuist was, bij vergeleek dit congres met een parlement met Mr. Schrieke als Minis ter- Dat doet de deur dicht, zou ik bij deze opmerking willen zeggen. Ik heb niet na kunnen laten te grin- neken, toen ik dit verslag las. En er schoot me iets anders te bin nen, uit mijne herinnering van vroe ger. Het was in de dagen, dat er in Indië voedselnood dreigde. Siam en Saigon had den in verband met den wereldoorlog alle rijstuitvoer stop gezet. Toen kwam de Sarekat Islam met hare actie^ tot beperking van bet zoogenaamde „suiker- areaal", ten einde de daardoor vrij ko mende gronden te kunnen doen aan wenden voor den teelt van voedingsge wassen. Men was toen dadelijk bp de hand om tot de S.I. het verwijt te richten, dat zij de voedselkwestie verpolitiekte, omdat op eenige vergaderingen gespro ken was over de zonden van het sui- kerkapitaal. En ziet nu eens. Hier te Semarang is bijeen het puik je van de Europeesche sociale werkers in Indië. Werd het daar beter gedaan? Eenieder, die het bovenstaande gelezen heeft, kan het antwoord geven op deze 104 Arm volk, dat het van zulke voor lichters hebben moet. Die zulke wijsheid verkondigen, op zulke dagen. Goede Vrijdag? Paschen? Kruiziging en opstanding? „Wat is dat ook alweer?" „En de wereld is door Hem gewor den, doch de wereld erkende Hem niet." 8. Wat zal de houding zijn van het comité van bankiers, nadat de commissie van her stel met drie tegen één stem besloot hun de grootst mogelijke vrijheid te laten bij het ontwerpen van plannen, ook al moes ten die een reductie van de Duitsche schuld omvatten, vraagt de Parijsche cor respondent van het „Hbl." In theorie be staat er volstrekt geen bezwaar tegen, dat het comité aldus een verbreede opdracht aanvaardt en het plan gaat uitwerken van een internationale leening van een aan merkelijk lager bedrag dan het totaal van het vorig jaar Mei, te Londen vastgesteld, n.l. 132 milliard gouden Marken, hetgeen in de tegenwoordige waarde 60 a 70 be draagt. Men verzekert, dat het comité het niet mogelijk zou achten bij wijze van een internationale leening meer bijeen te bren gen dan 25 a 30 milliard tegenwoordige waarde, en de Fransche vordering, die 32 pCt. van het totaal beloopt, zou dus een nieuwe aanzienlijke vermindering onder gaan. Maar het staat volstrekt niet vast, dat de bankiers thans in die richting aan het werk zullen gaan De mee?ten hun ner schijnen namelijk van oordeel, dat het geen zin heeft plannen te ontwerpen, waarvan men bij voorbaat weet, dat Frankrijk ze niet aanvaardt. Volgens het verdrag van Versailles kan de commissie van herstel bij meerderheid van stemmen besluiten nemen zooals deze uitbreiding van mandaat aan het comité van bankiers, die niets préjudicieert, noch ten aanzien van de beslissingen der com missie van herstel zelf, noch fortiori van die der geallieerde regeeringen. Maar wanneer het ertoe komt wijziging te bren gen in de cijfers van 5 Mei 1921 te Londen, door de regeeringen zelf vastgesteld, dan zijn niemand anders bevoegd dan de regee ringen. Reeds nu staat ontwijfelbaar vast, dat Frankrijk onder het tegenwoordig be wind in geen geval in een nieuwe reductie van de schuld zal toestemmen. Waarom dan tijd te besteden aan de uitwerking van plannen, die niet verwezenlijkt zullen worden? Men verwachtte daarom, dat het comité van bankiers, dat nog geen be sluit had genomen en daarvoor gisteren weer bijeenkwam, zal verklaren, dat het onder deze omstandigheden niets verder te doen heeft en zich zal verdagen of ge heel uiteengaan. Sommigen zeggen, dat dit te betreuren zou zijn, maar aangezien de opinie algemeen is, dat inderdaad niets bereikt kan worden, is het niet heel dui delijk wat men hen dan nog verder wil laten doen. Het Fransche standpunt in dezen is, dat een nieuwe reductie van de Duitsche schuld alleen mogelijk zou zijn, indien daarmee correspondeerde een ver mindering van de intergeallieerde schul den. Slechts als Amerika zijn vordering op Frankrijk evenzeer vermindert, is het aan nemelijk, dat Frankrijk iets laat vallen van het bedrag, dat het reeds thans uit hoofde van den wederopbouw in het Noorden aan Duitschland heeft voorgeschoten. Maar men ziet hier zeer goed in, dat onder de tegenwoordige omstandigheden van Ame rika geenerlei reductie te wachten is en dat men deze quaestie zelfs niet op het tapijt kan brengen voor de verkiezingen van October, omdat de Amerikaansche re geering thans toch nooit anders dan met een weigering antwoorden kan. Daarom betoogt men, dat Frankrijk op het oogen blik niét anders kan doen dan afwachten en zich verzetten tegen nieuwe reducties, in afwachting van betere tijden, waarin vermindering ook van hetgeen Frankrijk zelf schuldig is, mogelijk zal zijn. Over het algemeen is de pers, van welke richting ook, niet heel vriendelijk tegen Poincaré, en spreekt men het oordeel i^1 dat hij niet handig heeft gemanoeuvreerd door niet te verhinderen, dat zulk een openlijke breuk in de commissie van her stel ontstond. De critiek is natuurlijk het felst in de „Echo National" van Tardieu, en in socialistische en communistische bla den, maar een blad als de „Action Fr.-m- faise" verbaast zich toch evenzeer als de „Echo de Paris", dat de regeering niet dadelijk heeft ingezien, dat er dergelijke ongelukken zouden gebeuren, wanneer men bankiers, en onder hen neutrale en vroegere vijandelijke specialiteiten bijeen roepen ging om zich uit te spreken. Im mers bankiers zien slechts hun eigen be lang bij een Ieeningsuitgifte en trekken zich niets aan van de gerechtigheid of ruïnen. Zeer onaangenaam getroffen is men door het feit dat de Belgische ver tegenwoordiger in de commissie van her stel zich ditmaal ook van Frankrijk heef' afgescheiden, en al verklaart men dit wel te begrijpen, omdat de Belgische prioriteit maakt, dat dit land als de internationale leening tot stand komt. daarmee geheel betaald is, toch worden hier en daar in de rechtsche pers tamelijk onwelwillende uitingen tegenover België gedaan. De revolutie in Ch'na. De voorwaarden van den nieuwen president. Li Yoean Hoeng, de nieuw benoemde president, deelt in een rondschrijven aan de provincies mede, dat hij het president schap wel wil aanvaarden, indien de toe- choens, alsmede de militaire gebiedscom- mandanten worden ontslagen, de overtol lige troepen worden afgedankt en de mili taire leiders overeenkomen, hem te Peking te ontmoetten, ten einde de methoden te bespreken voor de' uitvoering yan deze maatregelen. Inmiddels ontstaan er botsingen tusschen de troepen uit Sjili en die uit Fengtien in het gebied van Sjan-Hai-Koean. Een expeditie uit het Zuiden rukte Kiangsi binnen, waarvan de toechoen vluchtte, doch uit het Noorden gezonden versterkingen bereikten Kioekkiang. Woe- pei-foe laat de militaire operaties aan be kwame ondergeschikten over en concen treert zijn gedachten op belangrijke politie ke zaken. De zienswijze van Woe-Pee-Foe. Woe-pei-foe verklaarde gisteren in een interview tegenover Reuter dat Li Yoean Hoeng zonder twijfel naar Peking zou gaan om voor vijf maanden het president schap op zich te nemen, waarna een Na tionale vergadering zou worden gekozen, De reconstructie van het kabinet moest op Li-Yocm Hoengs aankomst wachten. Een der eerste dingen die dan geëntameerd zouden worden zou de consolidatie zijn van alle regeeringsverpldchtingen met het doel ze te fundeeren. De herziene grondwet. De „Daily Chronicle" zegt, dat de Ier- sche leiders ten aanzien van sommige pun ten méér vragen dan het verdrag toestaat. Griffith bracht uit Ierland niet alleen een herzien ontwerp-constitutie mee, doch te vens verzekeringen van de voorloopige re geering ter beantwoording van eenige vra gen, door de regeering van Brittannië de vorige week gesteld. Nochtans brengen de ze verzekeringen en het herzien ontwerp de constitutie niet in strikte overeenstem ming met de voorwaarden van het Iersche verdrag. De correspondent van de „Daily Chro nicle" te Dublin gelooft, dat bij het ont werpen van de nieuwe Iersche constitutie het Britsch model van parlementaire re geering niet gevolgd is, hetgeen wel het geval is met alle andere dominions. Na de grondwetten van verscheidene landen te hebben onderzocht is het Zwitsersche voor beeld gekozen, maar niet van den federa len kant. Het nieuwe Ierland zou een geü- nifieerde staat worden met niets dat cor respondeert met de Zwitsersche kantons, maar het instituut van den Zvvitserschen bondsraad zou met eenige wijzigingen zijn overgenomen. De „Daily Express" zegt, dat de vooruit zichten thans hoopvoller zijn. De voorloo pige regeering aanvaardde definitief het beginsel, dat Ierland binnen het rijk zal zijn in denzelfden zin als de zelfregeeren- de dominions, dat alle wetgeving van het domdnionparlement de goedkeuring der Kroon zal vereischen en dat de eed van trouw in de constitutie zal worden om schreven in de bewoordingen, waarin hij in het Britsch-Iersch verdrag is omschre ven. In aansluiting aan het bovenstaande meldt de „Evening Standard" nog, dat de Ieren er ook in toestemmen, grondwets kwesties in hoogste instantie te onderwer pen aan het oordeel van de juridische commissie van de „Privy Council." Een telegram meldde reeds, dat bij en kele candidaatstelling 17 voorstanders en 15 tegenstanders van het Engelsch-Ier- sche verdrag zijn gekozen. Er zijn, aldus blijkt nader, zeven districten waar geen verkiezingsstrijd zal plaats hebben, met name Clare, Donegal, Noord- en West- Mayc., Zuid-Roscommon en Zuid-Mayo- Leitrim en Noord-Roscommon, Kerry en Limerick. In de andere twintig districten zullen de kiezers moeten beslissen. In totaal moeten 120 zetels worden bezet. Onder de gekozenen bevinden zich de toonaangevende Ieren De Valera, Stack. Beaslay en Finian Lynch. Bijna alle ande re leiders in het tegenwoordige Dail, het zij vóór of tegen het verdrag, zullen zicib aan de uitspraak der kiezers moeten on derwerpen. Ondanks de intrekking van het verbod van Ulster tot uitvoer naar Donegal, heb ben de republikeinen de blokkade van Londonderry niet opgeheven. Alle goede ren voor Londonderry worden aan de grens van Donegal uit de treinen gehaald Duizenden ponden aan bederf onderhevig goed hoopt zich aldus aan de grensstati ons zonder beschutting op. Na de verovering van Pettigo op 4 Ju ni door de Britsche troepen, zijn gisteren tweehonderd man Britsche troepen infan terie met artillerie in de richting van Belleek, op de grens van Ulster, opgerukt, dat ongeregelde Vrijstaattroepen de vo rige week hebben bezet. Wanbegrip omtrent lichaams oefening. Inplaats van te trachten het ideaal der Grieken na te volgen, die geen grooter eerzucht hadden, dan om „kalos-agathos" genoemd te worden, schoon naar lich aam en geest, wier philosophen de nood zakelijkheid van een evenredige lichaams ontwikkeling begrepen en wier athleten het belang der philosophic inzagen, is thans sport beoefenen in vele gevallen synoniem met geldverdienen. Werden vroeger, in de oudheid, priesters en ma gistraten, voor de wedstrijden geraad pleegd, thans confereert men met mana gers, bankiers en bookmakers. Wanneer heden ten dage iemand kam pioen is, wordt hij de goeden niet te na gesproken geplaagd door twee am. bities, die aan elkaar tegenstrijdig zijn, n.l. de wensch om nog meer geld te ver dienen, en om zijn titel zoo lang mogelijk te behouden. Meestal eindigt hij met een compromis en speelt „qui perd, gagne," n.l. hij aanvaardt een nieuwen wedstrijd maar tegen een hooge beJoonïng, ook aJ verliest hij. Moge in Amerika deze opvatting van sportbeoefenen het sterkst zijn, ook in Frankrijk )Carpentier( is zij niet vreemd. Aldus schrijft Louis Forest in „de Ma- tin." Een dubbele moord. Op het oogenblik wordt Southampton bezig gehouden door een dubbelen moord op een vrouw en haar tienjarig doch tertje, die de politie in een geheel af gesloten huis, waarvan ook de blinden waren neergelaten, met ingeslagen hoofd en afgesneden keel, Vrijdagavond heeft gevonden. De politie vermoedt, dat de echtgenoot van de vrouw, een zekere Halliday, den moord gepleegd heeft, daar hij sedert de ontdekking van het mis drijf spoorloos verdwenen is. De man is gemeentelijk armverzorger. Omtrent de motieven van den moord tast men in het duister, daar de man zijn functie stipt en trouw had vervuld en hij met zijn vrouw in goede harmonie leefde. Vermoed wordt, dat Halliday de finan- cieele verantwoordelijkheid zijner positie te zwaar drukte en dat hij in een vlaag van zwaarmoedigheid de misdaad heeft begaan. Van 1 Juli af zullen verscheidene bo roughs van Londen een nieuwe rege ling treffen voor het verkeer van voet gangers, die dan niet meer „rechts" doch „links" zullen moeten houden. Aan alle horoughs is verzocht, aan deze nieuwe regeling mede te doen. Verscheidene ech ter, ook de city, hebben geweigerd. Het doel der nieuwe regeling is de veilig, heid der voorbijgangers. Betoogd wordt dat een groot deel der ongelukken die op straat voorkomen, veroorzaakt worden doordat de voetgangers gaan met den rug gekeerd naar de voertuigen, die zich in dezelfde richting voortbewegen, en op een ongeschikt oogenblik van het trottoir op de straat stappen. Andere steden, zooals Glasgow, Not tingham en Leicester, zijn Londen reeds voorgegaan, doch de resultaten zouden niet aanlokkelijk zijn. Het departement van Binnenlandeche Zaken bemoeit zich intusschen met de zaak, omdat het van meening is, dat te dezer zake uniformiteit gewenscht is, en pleegt overleg met het departement van Transport. Men herinnert zich de geruchtmaken de rechtzaak in verband met den moord op lady White. Henry Jacoby, een pi- colo in één der Londensche hotel, was de kamers van lady White binnengedron gen met het klaarblijkelijk doel om haar te berooven en had haar hierbij de her sens ingeslagen. De rechter, die moord aannam, veroordeelde Jacoby tot den strop Met het oog op de jeugd van den ver oordeelde ontstond een beweging tot het veranderen der straf in een lichtere. Dine dag heeft de verdediger van Jacoby op het departement van Binnenlandsche Za ken een door verscheidene honderden per sonen geteekende petitie aangeboden. Hij was vergezeld door den voorzitter van de jury, die Jacohy's zaak behandelde, en nog een ander jurylid. De ambtenaar, die de petitie in ontvangst nam, verklaarde dat het in strijd met de gewoonte was, om bij doodstraf den Minis ter van Binnenlandsche Zaken te abor- deereil, en weigerde daarom den verdedi ger en den jury-voorzitter te woord te staan. De deputatie vertrok daarop naar het Buckinghampalace, waar zij tegenover een der secretarissen de redenen ontvouwden van het verzoek om clementie. De secreta ris deelde mede, dat het verzoek in over weging zou worden genomen, doch later kreeg een lid der deputatie officieel het be richt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geen termen aanwezig achtte om het vonnis te wijzigen. De achttienjarige Henry Jacoby is dien overeenkomstig Woensdagmorgen om 9 uur in de gevangenis van Pentonville opge hangen. Jacoby is den dood zeer kalm tegemoet gegaan. Hij overhandigde bij hel verlaten van de gevangenis den directeur een brief, warin hij hem dankte voor de goede behandeling tijdens zijn opsluiting. Een deel der Londensche bladen doet een aanval op de gemeentelijke autoriteiten in verband met het dreigende gevaar van te kort aan water, indien de heerschende droogte, evenals het vorige jaar, aanhoudt Zij meenen dat de waarschuwing om „min der water te gebruiken", slechts een lap middel is en dat ook geuite dreigementen om den watertoevoer op bepaalde uren van den dag stop te zetten, het gevaar niet zou kunnen afwenden. Bovendien meenen zij dat het onbillijk is, van hen, die tuintjes hebben en er groenten gekweekt hebben te gen goedgeld, te eischen, dat zij deze groenten laten verdrogen. Zij zijn van oor deel, dat de ervaring het vorig jaar opge daan, voor de autoriteiten een spoorslag had moeten zijn om gedurende den winter een afdoende oplossing te treffen en drin gen er op aan,alsnog ten spoedigste naar nieuwe waterbronnen te zoeken. De Zwitsersche hotelindustrie maakt een zeer ernstige crisis door. Wegens de hooge valuta blijven de vreemdelingen weg. Meer dan 50 pCt. der hotels hebben schulden, die de waarde van hun onroerend goed overtreffen. Dezer dagen heeft bondsraad Schuthess in de betreffende commissie van den Natio- nalen Raad er op gewezen, dat de hotel-, industrie, waarin in Zwitserland meer dart 43000 personen een bestaan vinden, redde loos voor den ondergang staat, indien de staat niet te hulp komt. De financieele toestand eischt voor min stens 56 pCt. van alle hotels een onmiddel lijk ingrijpen. Men schat de in de hotelin dustrie belegde kapitalen op 1,140.000.000 francs. In verband met een en ander heeft de Bondsraad voorgesteld de hotelindustrie een ondersteuning te geven van 5 millioen frs. De commissie uit den Nationalen Raad heeft dit voorstel goedgekeurd. Volgens een draadloos bericht uit Kopen hagen is de datum van het bezoek vari de koning en koningin van Italië aan het Deensche hof nu vastgesteld op 2023 Juni. Een B. T. A.-telegram meldt uit Parijs, dat het daar verschijnende Russische blad uit Konstantinopel bericht ontving over de plundering van twee Italiaansche sche pen „Aldo" en „Adria", door agenten vart de Tsjeka. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat er wordt ingesteld een bij zondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken, rakende de ambtenaren, hij de administratie der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen. Zij dient van advies over aangelegenheden, die in het bijzonder van belang zijn voor den rechtstoestand dier ambtenaren. De commissie bestaat uit: een voor zitter en een plaatsvervangende voorzit ter, door den minister van financieën tot wederopzegging aangewezen; leden en hun plaatsvervangers, tot wederopzegging aangewezen door den minister; leden en hun plaatsvervangers, aangewezen door ambtenaren-organisaties. De organisaties, die vertegenwoordigd zijn in de Centrale Oommissie voor Ge organiseerd Overleg, kunnen ieder twee leden en twee plaatsvervangers aanwij zen, allen lid hunner organisatie of van een bij hun organisatie aangesloten ver- eeniging. De leden en plaatsvervangers moeten zijn ambtenaren van hot dienst vak der directe belastingen, enz. in wer- kelijken dienst. De minister heeft in de bijzondere commissie benoemd: tot voorzitter A. G. van Wieringen, admin. bij het dep. van fin.; tot pl.v. voorz. mr. D. de Fluiter, insp. dir. bel. enz., gedetacheerd hij het dep. van fin.; tot lid: A. Volkmaars, dir. dir. hel., enz. te Amsterdam diens plaatsverv. J. B. van den Dries, dir. dir. hel., enz. te Rotterdam; tot lid: D. A. Breen, ontv. dir. bel. en acc. te Loosduinen, tot diens pl.v. K. vaa Schouwen, ontv. dir. bel., enz. te Mid delburg; tot lid: J. H. B. Logeman, contr. invoerr. en acc. Rotterdam, tot diens pl.v. D. P. A. de Jong, oontr. in voerr. en acc., Amsterdam; tot lid: P. van de Vliet, comm. invoerr. en acc. op suiker, Amsterdam, tot diens pl.v. M. Krijthe, comm. invoerr., Rotterdam; tot diens pl.v. L. M. Verjaal, verif. invoerr. en acc., Rotterdam; tot seer. J. H. 01- dendaal, adj.-comm. dir. bel., enz., ge detacheerd hij het dep. van fin. „Het Centrum" wijst erop, dat ook bij deze verkiezingen weer het antipapisti sche paard van den stal wordt gehaald en het oude heest ditkeer vooral nog duchtig dienst moet doen. Niet alleen benepen, zgn. godsdienstige blaadjes, maar ook de liberale en so cialistische pers, zoo schrijft het blad, zijn allerminst huiverig om er zich van te bedienen in hun stembus-actie. Zij gaan voort in die lijn, wanneer zii ook thans aan de katholieke partij en de katholieke bewindvoerders hum min of meer luidruchtige ontboezemin gen niet sparen. Evenwel, er zijn een paar groepjes in het land, die zich speciaal de bestrij ding van Rome tot taak hebben gesteld en dan ook hun uiterste best doen, daarin den eersten prijs te winnen. i Het belooft wat! Het gezantschap bij den H. Stoel en de (niet-verkregen) processie-vrijheid zijn en blijven de mikpunten voor het anti papistisch gerei, en het verkiezings-or- gaan van een der hier bedoelde „par tijtjes" gaf reeds een artikel ove rdert Parijschen „Bartholomeusnacht", die, of schoon nu drie en een halve eeuw oud, bii elke stembus in ons land weer vol maakt actueel wordt! Natuurlijk wordt van die moordpartij alle schuld op Rome geladen. En even natuurlijk laat men het daar bij niet, maar wordt er nog veel meer verteld en geschreven, dat strekken moet, om de protestantsche kiezers tegen de Roomsche Kerk en de Roomsche Staatspartij in het harnas te jagen. Het zou potsierlijk en tot zekere hoogte ook vermakelijk zijn, indien het zich niet zoozeer vergreep aan hetgeen ons boven alles dierbaar en heilig is. Nu is het niet slechts plomp en dwaas, maar cok in hooge mate ergerlijlï en weerzinwekkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5