Twssdd Kaiholiskendag ie Nijmegen. Je Veewet, Het standbeeld van pres. Steyn. GEMfüD NIEUWS. JETEN: 223 Ó0& SI X 3? 20724 2072] 20709 «Jlg Ie beschikking over die goederen knn re aUi-ataü «littMii* ?IERDE ALGEMEENE VERGADE RING. Na de rede van Dr. G. Brom op donderdag v.m., deelde prof. Aenge- nent mede, dat het volgend TELEGRAM VAN Z. H. DEN PAUS was ontvangen: Zijne heiligheid wenscht van gan- «cher harte den Katholieken van Ne derland geluk met het verheven doel van hun bijeenkomst rondom hun aartsbisschop en bisschoppen. Hij zendt met vaderlijke liefde den ge- vraagden apostolischen zegen en wenscht de beste wenschen voor het welslagen van hun arbeid in het be lang der Katholieke zaak. w. g. kard. GASPARRI. iLOTWOORD VAN DEN HEER VAN WIJNBERGEN. Na de voorlezing van het telegram van Z. H. den Paus, sprak Mr. A. Baron van Wijnbergen het slotwoord uit Terugziend op de heerlijke dagen, die achter ons liggen, zij voor alles dank gebracht aan den Gever van alle goed, dank vervolgens aan de zoovelen, die zoo lofwaardig zich hebben gekweten van hun taak en zoo hebben meegewerkt, dat de Ka tholiekendag van Nijmegen een niet te weerspreken schitterend succes is geworden. Het grootste succes noch tans, zal wezen, indien de woorden hier gesproken, in daden worden om gezet. Het behoeft ons intusschen niet tot zwaarmoedigheid te stem men, wanneer ook op Katholiek erf zaken bevonden worden, die anders of beter moesten zijn. Het„errare humanum" geldt ook voor ons. Maar daarom past te meer groote dankbaarheid jegens hen, die in deze dagen ons door hun welsprekend woord hebben willen wijzen op de paden, die ons van ons doel zouden kunnen afvoeren, hebben willen terug roepen voor zoover we die reeds mochten hebben betreden. Gesproken zijn die woorden, zelfs door het hoogste kerkelijk gezag, woorden, die ons als ware kinderen dieper hebben getroffen, en die nauw gezetter zullen worden nageleefd, waar ze niet als bevelen opgelegd, doch met vaderlijke goedheid en met vaderlijk vertrouwen als wenschen voorgehouden zijn. Maar ook zal het dezer dagen hier voorgehoudene er toe moeten leiden, het eene doel voor oogen houden, door allen eendrachtig na te streven. En zoo gaan we, hier gesterkt, hier stevig in Roomsche richting, geduwd aan den arbeid, om vergetend, wat vergeten worden moet voortaan in broederlijke liefde en eendracht te volbrengen de zware, maar schoone taak, den Katholieken van Nederland, in het belang van Kerk en Staat op gelegd. En waar een der doeltref fendste middelen daartoe is een Christelijke regeering, gelijk het ver leden ons heeft geleerd, zullen we onze beste krachten geven ten einde haar te behouden. (Langdurig applaus). Vergeten worde nochtans niet, dat zwaar de taak is in den komenden tijd door ons te vervullen, in het bijzonder voor hen, die in leidende positie zijn geplaatst, en ik weet dan ook in hun geest te spreken, wanneer ik op deze plaats de Katholieken van Nederland vraag hun sociale en poli tieke leiders in hun gebed niet te wil len vergeten, aan de priesters vraag, hen in het H. Misoffer te willen in dachtig zijn. En juist wijl we diep overtuigd zijn, dat we bij het volvoe ren onzer taak niet ons mogen ver laten op menschelijke kracht, gaan we, alvorens van Nijmegen, dat ons dezer dagen nog meer dan reeds vroe ger, zoo "lief is geworden, afscheid te nemen, openliik lof en hulde brengen aan, kracht en sterkte vragen voor de volbrenging der hier gemaakte voor nemens op de H. Landstichting bi] jesus in het H. Sacrament. Ik verklaar den tweeden Nederland- schen Katholiekendag gesloten. Na het geestdriftig zingen van het ,,Aan U o Koning der eeuwen" ging de vergadering uiteen. De siuitings pie htighe d op de H. Landsiidhiing. Om 11/ï uur n.m. op den aangegeven t^jd, gingen de priesters en de autori terten, die in de pastorie van de II. Landstichting aangekomen waren, naar de kerk van 't Coenaculum. Z. D. H. Mgr. Popmans, bisschop van Breda nam de gouden Monstrans uit het tabernakel en onder leiding van Vicaris Suys, stelde zich de processie op. Pater Bremen (Gez. v. M.) opende als kruisdrager den stoet, onmiddellijk daarachter volgden de schoolkinderen. De derde groep werd gevormd door de re guliere geestelijken, Capucijnen, Francis canen, Redemptoristen, Dominicanen en Jezuïeten. Dan kwamen Minister Buys de Beerenbrouek, M n's er Aalterse, Mi nister Konig, de voorzitter der Tweede Kamer, wethouders der gemeente Nij megen, bestuursleden der H. Landstich ting, bestuursleden van den Katholieken dag. Ahter het processiekruis, dat gedra gen werd door pater Hupperts (Gez. v. M.) volgden de zangers. Dan de koor knapen, de seculiere geestelijken in witte superplies, een twaalftal wierookers en dan onder den troonhemel het H. Sa crament, gedragen door den Bisschop. Als assistenten fungeerden de Zeer- eerw. pater Kerckhoffs (Gez. v. M.) en rector Timmermans van Dekkerswald. Met brandende fakkels in de hand schre den naast den troonhemel de Malteser ridders, de beide heeren Bidder de van der Sohueren uit Bommel en Nijmegen en baron van Voorst tot Voorst uit Twel- met den heer Ern. Laane, ridder van het H. Graf. i De processie werd gesloten door de hooge geestelijkheid o.a. Mgr. Prinsen. Terwijl de schoolkinderen in beurt gezang het „Adoro Te" zongen, bege leid door de sonore koperklanken van op verschillende plaatsen opgestelde muzi kanten, trok de processie Statig door het in goudglans badend landschap den wit ten Calvarie-berg tegemoet. Onder de grootste stilte en in devote aandacht werd door de meer dan tiendui zend toeschouwers, die gelegerd waren tegen de helling van den Hemelvaarts- berg, dit verheven indurkwekkend schouwspel gevolgd. Op den top van den Calvarie-berg was een rust-altaar opgericht. Door den Bis schop werd hier een pontificaal Lof op gedragen. De zangers van de SU Domini- cus- en St. Augustineskerk zongen onder leiding van pater Van der Geest een vier stemmig „Adoro Te" en het „Popule Meus"\ Door zeshonderd jongens der Broe derscholen werd onder leiding van Bnae- der Auscarius als hulde aan het H. Sa crament nog een lied gezongen. Terwijl het feest zijn hoogtepunt na derde, gebeurde er iets, wat men niet had voorzien. Door de geweldige hitte werden zeer veel kinderen ongesteld, bij tiental len zag men ze wegdragen en om erger te voorkomen moest daarom besloten wor den de plechtigheid te bekorten. Pater van der Geest, die een korte pre dikatie zou honden, deelde mede dat hier van moest worden afgezien en dat men de plechtigheid zoo spoedig mogelijk moest eindigen. Breed en verheven golfde hierop het Tantum Ergo" door de lucht. De menigte knielde en terwyl de klaroenstooten da verden over bosch en veld, werd op den Calvarie-berg de Kruiszegen gegeven met het Allerheiligste. Toen barstte het „Broeders, welk geloof hebt gij" los en trilden de luchten van het „Credo, Credo." Langs den kortsten weg werd het H. Sa crament naar de kerk teruggebracht en voetje voor voetje schuifelde de reuzen massa den berg af en keerde in vrome stemming terug naar de stad. "j" b CalCiU WUTiicii Villi- Ernttige ontstemm r>.g over de Tabaksbelas ing. Men schrijft ons d.d. 8 Juni uit Am- Sterdam: Van vele zijden bereiken ons klachten over de toepassing der tabaksbelasting en in dit verband hebben wij inlichtingen ingewonnen bij het Hoofdbestuur van den Eersten Nederlandschen Bond van Klein fabrikanten in de Sigarenindustrie Er heerscht inderdaad, zoo zei ons dit Hoofdbestuur, ernstige ontstemming on der de kleinfabrikanten in de sigarenin dustrie. Men heeft er ernstig bezwaar tegen, dat de Minister de Tabakswet heeft uitge voerd op een oogenblik, dat zij nog niet voor uitvoering vatbaar was. Er zijn geen banderols voorradig en dit, terwijl de banderols zulk een belangrijke rol bij de toepassinng dezer tabaksbelasting spelen Nu wordt in de verschillende plaatsen door de ambtenaren der belastingen wil lekeurig en vaak ten nadeele van de be trokkenen in de sigarenindustrie te werk gegaan. Te Amsterdam moeten de menschen oren achtereen in het Oost-Indische Hui» wachten, voordat zij door de belasting ambtenaren geholpen worden. Onover komelijk achtte dit Bestuur de moeilijk heid voor de kleine fabrikanten om zich bii de wet aan te passen. De kleine fabrikanten moeten elke sigaar, die zij fabriccaren. banderoTlee- ren, terwill de groote fabrikanten slechts om de kistjes een banderol behoeven te doen. Het gevolg is dat de kleine fabrikan ten, de z.g. thuiswerkers in een nadeeli- ger positie komen dan de groote fabri kanten. Daar komt nog bh', dat de thuis werkers. die van boekhouden geen notie hebben, dagelijks het aantal te fabricee- ren en te verkoopen sigaren moeten gaan administreeren. Dit alles, het handerolleeren en het ad ministreeren kost de thuiswerkers vee' geld. Naar het Hoofdbestuur had berekend, zouden de prijzen der sigaren wel 17 h 18 pCt., waarvan 10 pCt. voor de accijns en 7 S 8 pCt. voor het handerolleeren, ver hoogd mo.eten worden. En nu is de grootste grief der klein fabrikanten, dat de groote industrie die ïenige maanden geleden de ingevoerde loonsverlaging motiveerde, op grond var het feit, dat de Nederlandschc sigaren industrie door de bultenlandsche concur rentie ten onder zou gaan, thans ondank» de ingevoerde tabaksbelasting de prijzen der sigaren niet verhoogt. Dit achten de kleinfabrikanten een po litiek, die er op gericht is de kleinen, die nu weliswaar dispensatie hebben gekre gen om thuis te blijven werken, uit he» bedrijf te verdringen. De Kleinfabrikanten vreezen, dat door de invoering der tabaksbelasting, die groote rompslomp met zich brengt en de Nederlandsche industrie alleen voor het banderolleeren vier ton kost, hunne zaken binnen niet te langen tijd te gronde zullen worden gericht. Rechtspos'tle der Kerkgenoot schappen. Raport der Staatscommissie. Door de Staatscommissie voor de rege ling der rechtspositie van de kerkgenoot schappen (welks voorzitter is prof. Anema en waarin o.a. ook zitting heeft Pater Dr. VV. J. A. J. Duynstee C.ss.R.) is een rap port aan de Koningin uitgebracht. Eenstemmig was men van oordeel, dat erkenning van een kerkgenootschap door goedkeuring van zijne statuten of regle menten ontoelaatbaar was. Regeeringsbemoeiing met het optreden van kerkgenootschappen als zoodanig moet beperkt blijven tot eene registratie van het feit en den inhoud van dit optreden, waar na zij in hunne bijzondere zelfstandige po sitie erkend zullen zijn. De door de Grondwet volkomen erkende zelfstandigheid der Kerken brengt mede, dat de kerkgenootschappen vrij zijn zelf standige onderdeden te hebben of in te stellen, maar ook de organisatie dezer in stituten van kerkelijk leven dient van Re- geeringswege nog te worden geregistreerd. Uitvloeisels van voorgeschreven begin sel is ook, dat de kerkgenootschappen be voegd worden verklaard, om te zamen in onderling verband op te treden. Men meende, dat aan de bekende kerk genootschappen, alsmede aan hun zelf standige onderdeelen van rechtswege de rechtspersoonlijkheid behoort toe te ko men. Wat betreft de goederen der rechtsper soonlijkheid bezittende, zelfstandige onder deelen, deze moeten uit den aard der zaak aan die rechtspersonen toebehooren, Doch een machtiging vau net pestuur aer cor poratie, waartoe de onderdeeten belmoren. Ue commissie Kwum hierin tot overeen stemming, dat de kerkelijke verordeningen rechtskracht moesten hebben, voor zoo veel zij met in strijd waren met het alge meen geldende recht. Nopens die reglementen en bepalingen wensente de commissie een uitdrukkelijke voorziening, uat daaraan burgerlijke rechts kracht toekomt. Overleg of raadpleging van het publiek gezag met kerk of kerkgenootschap zal, onderscheidenlijk gewcnscht zijn bij iedere gelegenheid, welke den godsdienst of In* het algemeen de weikingssfeer der kerkgenootschappen rechtstreeks of zijde lings raakt. Bezuiniging. Volgens de „N. R. Ct." zullen alle bu reaux van de rijksbouwmeesters en den ge bouwendienst van loodswezen en marine, vereenigd worden in één bureau. Motief: bezuiniging. Het uUlo-verkeer. Het Bestuur van den Bond van Bcdrijfs- autohouders in Nederland dnfngt in een adres aan den Minister van Waterstaat aan op een uniforme regeling van het Motorverkeer, wat het beste zou kunnen geschieden b.v. door een wijziging van de Motor- en Rijwielwet. De Landbouw-Ongevallenwet. Naar de „Tel." verneemt, wordt aan het departement van Arbeid, met kracht ge werkt aan de voorbereidende maatregelen voor het inwerkingstellen der Landbouw- ongevallenwet. Het ligt n.l. in 's-ministers bedoeling, deze wet zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. De veewet treedt 15 Juni a.s. in wer king. Naar de „Tel." verneemt, zal ook de Koningin-Moeder geen gevolg geven aan de uitnoodiging tot het bijwonen van de plechtige onthulling van het standbeeld van president Steyn op 6 Juli a.s. Vermoedelijk zal een dochter van den overleden president, mej. G. Steyn, die thans uit Z.-AIrika op weg is naar Europa, de onthulling bijwonen. De Kon. Familie in Nooiwegen. De Batavier V is Dinsdagavond te Molde aangekomen. Uit Aalesund wordt gemeld, dat de Ko ningin op Pinksterzondag den dienst in de Sunelrekerk heeft bijgewoond. Toevallig was er ook een trouwplechtigheid, welke haar zeer veel belang inboezemde. Pink stermaandag reed de vorstelijke familie bij heerlijk weer naar de Nordang-vallei. De Koningin# was opgetogen over de mooie natuur en betuigde dit herhaalde malen. Dinsdag heeft de koninklijke famlie een wandeling door Aalesund gemaakt en in verscheidene winkels inkoopen gedaan. Emigratie naar Canada. De Directeur van het Informatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging „Land verhuizing", deelt mede, dat de Canadee- sche Regeering ter uitvoering van de nieuwe Canadeesche immigratievoor schriften in verschillende steden van Europa immigratiekantoren heeft geves tigd en zal vestigen. Als leider van het immigratiewerk, het viseeren van passen enz. in Nederland, is door meergenoemde Regeering benoemd, de heer G. L. Boer, met den titel van Canadeesch Gouvernements Immigratie Inspecteur met standplaats 's-Gravenhage. Van die zijde verneemt de Nederland sche Vereeniging „Landverhuizing", dat er op het oogenblik gelegenheid bestaat voor een 25-tal ervaren landarbeiders, om in de Canadeesche provincie Ontario (West- Ontario) in den landbouw geplaatst te worden met zekerheid van werk gedu rende één jaar. Zij die hierop wenschen in te gaan zul len er in hun eigen belang verstandig aan doen zich te wenden tot het Informatie- Bureau van de Vereeniging Landverhui zing, Bezuidenhout 30 te 's-Gravyihage, dnt omtrent die aanbieding volkomen in gelicht is. Voor reiskosten enz. is een bedrag van ongeveer 400 noodig. Bosch vernielers. Wie de schuld draagt van den brand op de „Bilderberg" bii Oos- terbeek, waarvan we dezer dagen uit voerig melding maakten, weet nie mand. De dader ligt natuurlijk bij zoo- velen zijner collega's op het spreek woordelijke kerkhof. Maar zéér waarschijnlijk is hier door een „natuurliefhebber" achteloos met een brandend peukie of met een lucifer omgesprongen. De brand al dus de „Nieuwe Arnh. Ct." lokte ons professioneel naar het bosch,waar in de meest-ongegeneerde, niet zelden stootende, altijd onaesthelis -he hou dingen kluiten personen van beiderlei kunne en allerhanden leeftijd door- eengeslrengeld op den grond lagen. Velen hadden niet geschroomd zich gedeeltelijk te ontkleeden. En om de lagers vei sierden en verlevendigden kleurige sinaasappelschillen, fraai- kleurige papierproppen en delicate, mat-wilte eierschalen 't donkere mos groen. Andere stammen s-henen zich voornamelijk met bananen te voeden; maar onderling verwant bleken allen te zijn, door een sterk gekarakteri seerde voorliefde voor reepen, zoodat overat blauw en rood en oranje van reepverpakking aardig tuss.hen het sombere van den boschgrond uit piepte. De jongen, die overal ronddartel den, krijschtcn, wat onervaren nog, maar toch reeds boeiend en zij toon den zich waardig in het vernietigen van hinderlijk struikgewas en niet voor de consumptie ges-hikte, dus waardelooze bloemen. De ouden daar entegen zweetten zwijgend. Het vuur had velen aangetrokken 1 Zij dartelden om de vlammen. Maar toch zagen wij op geringen afstand van den brand nog saamhoorigheden die zich door niets ter wereld uit hun behaaglijke vrijagepositie lieten brengen. En dan zijn er nog mensehen, die ach en wee roepen, wanneer de eige naars hun bossehen sluiten! Zoolang 't overgroote deel Ider „natuurgenieters" zich niet rustig, kuiseh en zindelijk weet te gedragen, zonder dus door hun optreden de rust en de schoon heid te verstoren, zoolang kan men ons bosch- en veldbezit niet onbe schermd door stevig hekwerk laten. Wij zoudeu liet zoo gaarne anders zien, wij zouden het zoo gaarne zeg gen: Gods heerlijke natuur ligt voor j al zijn kinderen open. Maar wanneer de kinderen baldadig en brutaal hun speelgoed willen vernielen, dan prij zen wij de ouders, die dat tijdig te beletten welen. En waarlijk, zij die onze boss-hen als slaapkamer èn als mestvaalt wil- lcngebruiken, behooren daaruit ge- wéérd te worden. Nu zwijgen wij nog van het gevaar, voor de gcheele omgeving, als een van die bekoorlijke natuursportieven met brandende peukies en nagloeiende lucifers gaat jongleeren. Dus niet treft een klaam hun, die hun boss hen sluiten, maar aan de menigte van „bezoekers", die zulk 'n maatregel noodzakelijk maken, ten de trimente van welopgevoede en fat soenlijk aangekleede wandelaars. Abbé Pouchard te Rotterdam. Honderden, ja duizenden hebben hem gezien, schrijft de Msb. hetzij aan het hoofd van een troep Fran- sche matrozen van de „Jeanne d'Arc" hetzij te midden van een tien- of twintigtal, en ieder bleef onwillekeu rig staan om dien geestelijke na te kijken. In zijn priesterlijk kleed, de lange soutane, het lichaam met een bruinen riem omgord en de borst gesierd met een zevental ridderorden waarvan het officierskruis van het Legioen van Eer en de oortogskruizen van Frankrijk en België wel de voornaam ste zijn, het hoofd gedekt met een barret, moet hij ieder opvallen ja ieders oog boeien. Van de „Jeanne d'Arc" werd abbé Pouchard in weinige dagen in Rotter dam de meest bekende persoonlijk heid. Zijn eerwaarde is de aalmoeze nier op dezen Franschen kruiser. Voor kort nog Aumonier de la di vision navale de Syrië is hij thans op dit opleidingsschip de met zielzorg der matrozen belaste geestelijke. Tijdens zijn bezoek met de Fran- sche matrozen aan het R. K. Mari nierstehuis alhier hebben we van de gelegenheid gebruik gemaakt zijn eer waarde eenige vragen te stellen. Ja, de abbé was aumonier (aalmoe zenier), alhoewel de wet in Frankrijk in vredestijd geen aalmoezeniers kent. In 1914 toen de oorlog uitbrak was abbé Pouchard naar de marine ge sneld om geestelijke hulp, geestelijken bijstand te verleenen en was aange steld als aalmoezenier, want de oor logsorganisatie kent deze functie wel. Zoo is Zijneerw. meegetrokken overal waarheen de Fransche vloot ging, overal waar de Fransche ma trozen landden steeds en uitsluitend geestelijke hulp en bijstand biedend ongeacht gevaren, waarvan de opge- loopen verwonding het bewijs is. Thans nu de oorlog voorbij is blij ven officieren en soldaten vragen om aalmoezeniers en de Fransche regee ring laat deze geestelijke toe op de vloot, al is het den zo-'«r aanstelling. Alleen op de vloot voor Constan- tinopel en in Syrië is nog een officieel aangestelde aalmoezenier, die ook traktement krijgt, de andere aalmoe zeniers bij de Marine hebben dit niet, maar genieten tal van wat men zou noemen faciliteiten. In het geheel zijn er als zoodanig bij de Fransche Marine nog zeven aanlmoezeniers werkzaam. Traktement ontvangen ze niet. Ze eten echter aan de tafel van de hoofd officieren en krijgen aan boord van de schepen een hut in de nabijheid of beter naast het logies van de soldaten. Dat ze daar op hun plaats zijn, zal men direct erkennen. Ze zijn de ver trouwde, de vriend van allen zij zijn het tot wie de matrozen zich het eerst wenden. In de hut is een klein altaar opge richt, waarop iederen morgen een H. Mis wordt opgedragen, welke steeds door verschillende matrozen wordt bijgewoond: Zondags heeft deze H. Dienst plaats op het dek van den kruiser. Dat het werk van de aalmoeze nier op de Fransche vloot, dus ook dat van abbé Pouchard alles heeft van missiearbeid is begrijpelijk. Het werpt echter heerlijke vruchten af en er zijn er maar weinigen die Zondags ver zuimen de H. Mis bij te wonen. De wijze van omgang van Abbé Pou chard met allen van hoog tot laag en de zichtbare vereering, welke onder of ficieren en matrozen, die dagelijks met hem uittrekken hem toedragen, zegt voor den toeschouwer meer over dezen geestelijken arbeid dan hier neer te schrijven is. Als kinderen met hun vader trok ken deze krachtige mannen mee met hun Abbé en hieven zij de liederen aan, die Zijneerw. inzette. Het was een heerlijk schouwspel. Moge Gods zegen op het werk van den Abbé blijven rusten. Ervaringen aan de Duitsche grens. Een Rnagsche dame heeft aan het „Vaderland" het volgende verslag gedaan van de behandeling, die ze te Bentheim van de Duitsche douane heeft ondervon den. Zondagavond 2 Mei was de dame uit Berlijn vertrokken met den nachttrein en ze kwam 's morgens gaar en warm ze had geen slaapwagen genomen te Bentfeim aan. Bij de visitatie vroeg de douane, een jongeman, of ze iets aan te geven had. Ten antwoord wees de dame, die niet erg vlot met haar Duitsch is, op den koffer, ten teeken, dat mijnheer maar eens zien moest. Nu had ze, zonder uitvoereon'ent, mee genomen: 1 paar trcinmuiltjas, 1 leeren étui met potlooden, 1 paar gymnastiek schoenen, een lapje zijde en een ge dragen corset en onderrok. De dame had deze zaken tusschen ondergoed ver borgen en ze wist, dat ze zich aan over treding schuldig maakte. Dat de douane dus zich bedrogen waande, is zeer goed te begrijpen en daarvoor treft dezen ambtenaar niet de minste blaam. De douane vond de zaken, verklaarde ze voor goeden prijs en deelde de dame mede, dat zij 12.000 M. boete had. De alleen reizende dame beschikte niet meer over dit bedrag. Toen zei de douane, dat ze mee naar den rechter moest, die de zaak dan verder maar moest uitmaken. Onder een auto. Te Enschede is Woensdagnamiddag het ruim 2-jarig doch tertje van ten fabrieksarbeider B., onder een auto-veegmachine van den gemeente lijke! reinigingsdienst geraakt. Een der wielen ging over het hoofd en de arme kleine was bijna onmiddeliijlk dood. Verdronken. Het vierjarig zoontje van den heer li. Wijkstra te Oosternijl- kerk (Fr.) is te water geraakt en verdron ken. Uit den trein gevallen. Men meldt uit Zwolle: Ter hoogte van het station Berkuro (O.) is een jongetje van ongeveer zeven jaar uit een sneltrein gevallen. Reiziger* die het ongeluk bemerkten, trokken aan de noodrem. Het ventje, dat vrijwel on gedeerd was, liep achter den trein aan en stapte weder in. Hij bleek slechts een klei' hoofdwonde bekomen te hebben. I 429c NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 8 Juni. 5e Klasse 15e Lilst. Hooge orüzen: «73 17788 eik 1000. 1842 5164 6979 11807 elk ƒ400. 4229 24960 16113 elk 200. .«.,^82 5591 14066 14367 18717 IS0S8 20289 12623 elk 100. I 65 467 1306 1596 2166 2577 2799 3445 4626 4660 5734 6155 6993 7520 8548 9201 9770 9835 203 695 1361 1666 2196 2617 2951 3511 4730 5759 6227 7199 8021 8794 9318 9876 Prijzen van f 70: 220 253 268 287 39\ 735 840 921 1167 1291 1383 1394 1430 1437 1590 1794 1916 1939 1948 2027 2242 2309 2326 2401 2636 2645 2659 2703 2721 2957 3044 3101 3150 3255 3862 3925 4316 4366 4561 49U2 5099 5291 5608 5661 5823 5971 6030 6031 6103 6495 6520 6658 6660 6749 7220 7434 7611 7732 7823 8161 8193 8326 8401 848? 8947 8955 9035 9068 9088 9362 9405 9531 9663 9718 9884 9889 9954 10016 10056 10233 10744 11044 11054 11337 11419 11548 U780 11805 11828 12024 12175 12215 12279 12429 12518 12589 12681 12764 12893 12997 13029 13118 13163 13171 13196 13205 13239- 13334 13448 13651 13775 13910 14035 14073 14161 14195 14202 14274 14326 14486 14525 14579 14581 14640 14740 14850 14865 14945 14974 15185 15208 15361 15481 15680 15709* 15842 16015 16364 16641 16717 17044 171425 17153 17252 17442 17450 17887 18027 18PS3J '18630 18875 18890 19079 19343 19349 194)0 119417 19477 19600 19695 19714 19738 19824) '19890 19892 19903 20017 20126 20140 20172 20248 J 20304 20319 20370 20382 20515 20626 20642) 2C812 20878 20896 20956 20991 21048 21176? 21333 21391 21470 21551 21631 21633 21683 21998 22102 22171 22206 22315 22401 22481? 22519 22541 22589 22635 22696 22703 22S051 229Z3-. Aldus ge«"h'p 11e Na een fl?rAe wan- ieii.ig kwam het t ai aan hot re hts- gebouw, om daar te vernemen, dat de rechter er niet was; hij was naar Mun ster vertrokken, waar aan zijn vrouw een zoon was geboren. Blijkbaar had de gelukkige vader geen plaatsver vanger achter gelaten en de andere heeren wisten geen beteren raad dan dat de dame dan maar moest wachten, tot hun aller hoofd was teruggekeerd. Aldus werd besloten. Men borg de dame, zonder haar in de gelegenheid te hebben gesteld zich in een hotel of elders wat op te frisschen, in een vieze, stinkende cel mot half gereinigden vuil- water-emer, en en gaf haar een paar hompen zwart brood met water; 's mid dags een pap, bestaande uit stijfselach- tige stof, waarin eenige aardappelen la gen vastgemoerd. In de cel bevond zich een brits met matras en een zeer vuil laken met deken. Onze landgenoote heeft precies 24 uur in die cel vertoefd, want pas om 10 uur Dinsdagmorgen verscheen de geluk kige vader. Deze heer heeft zich, volgens de dame, correct gedragen. Hij liet haar gaan, nadat hij haar haar laatste 1000 M. had afgenomen en genoteerd voor de nog resteerende 11.000 M. Per bommeltrein, want de ochtendsneltrein was alweer door, is onze landgenoote toen in onbeschrijf- lijken toestand van moeheid, vervuiling en verontwaardiging (zij hield toch geen cent in haar zak) hier aangekomen en door de doodelijk ongeruste familie ze had deze per telegram van haar op sluiting mogen verwittigen in de ar men gedrukt. Ze heeft de 11.000 M. nog niet voldaan do boete is voor haar een zware financieele slag maar ze vreest, tenzij er hulp daagt, toch daartoe to zullen moeten overgaan, om dat zij bang is, dat Duitschland anders voor haar gesloten blijft. Waaraan ze wel gelijk kan hebben, zegt het blad. De aanhoudende droogte. Men meldt uit Langen-dijk: Treurig is het hier gesteld met het gebrek aan regenwater. Tal Van be woners zitten met leege bakken; met schuiten wordt water aangevoerd. Het vuile, onhygiënische slootwater wordt weer gebruikt voor het schoonmaken van melkvaten en keukengerei. De tuinbouwnkkers hebben reeds lang re gen noodig. De vroege aardappels ge ven weinig beschot als gevolg van de droogte. Uien en wortelen smachten naar regen. De toestand voor Öe Lan- gendijker tuinbouwers is alles behalve bemoedigend. De zwarte das. Het volgende historische verhaal kan men in de „Leidsche Kerkbode" lezen: Aan de lieflijke zeekust heeft toen bij het wonderlijke lied van de zee wonderlijke dingen. Dominé besluit na lang beraad te gaan preeken in zwarte das. Toevallig is dat voor het eerst juist de Zondag na het overlijden van prof. Bavinck. Zondagmorgen De gemeente zietDe kerkeraad zietMaar men zegt niets. Deze geweldige overgang van wit naar zwart schijnt zonder storm plaats te hebben. Het duurt weken- ia w '-en- Maar daarna trekt één der ouderlin gen de stoute schoenen aan, grijpt al z'n durf in het woord zijner lippen, saam en op dominé toetredend, vraagt hij, bevende, wijzend op de zwarte das: Hoe lang bij dominé de rouw over professor Bavinck nog wel zal duren? Moderne jeugd in Suriname. In Suriname is de jeugd ook al op de „hoogte" van den hoogen tijd. Daar hebben een stel broekjes van 12 tot 15 jaren een club gesticht, waar van de „West" de statuten publiceert; Art. 1. De Surinaamsche bandieten- club is opgericht te Paramaribo op 1 Januari 1922. Art. 2. Haar doel is zich te verrijken ten koste van anderen. Art. 3. De club is op bolsjewisti- schen grondslag gevestigd; de leden kennen geen onderscheid trsschen het mijn en het dijn, en hebben alleen rechten, zonder plichten. Zij verbin den zich evenwel vrijwillig om elkan der in den nood bij te staan. Art. 5. De club huldigd de leuze: dood aan de politie! Art. 6. De club heft geen contributie harer leden. De benoodigde middelen worden gevonden door een tienden penning te heffen van eiken buit die een der leden in handen valt. Inge volge de beginselen der vereeniging is deze laatste bijdrage vrijwillig. Inge val eehter een der leden in gebreko blijft, zijn de andere leden gerechtigd alle middelen toe te passen, om het onwillige lid te dwingen, zijn vrij willige verbintenis na te komen." Eigenaardig is, dat de jongens ook al de nauwe verwantschap tus>chen bolsjewisme en rooverij hebben ont dekt. Op 22 Maart 1.1. stonden twee der leden wegens diefslal van een pakje tabak terecht. Beiden werden tot geldboete veroordeeld: „bij niet-beta- ling te vervangen door de noodige gevangenisstraf. 17588 17592 17599 17626 17631 17682 17752 Een mooi vergezicht verloren. 17757 17777 17806 17808 17858 17880 17805 Halverwege BlaricumHuizen, heeft men den bekenden Paviljoenheuvel, ook wel Huizer-oogt genoemd, waar eenmaal eene rotonde en een theehuis van de Koninklijke familie stond, schrijft de „Maasbode." Van deze hoogte der Gooi- sche heuvels heeft men een der mooiste lsn'sc'a s-ve g zchen over het Zuider zee-complex, de Erfgooiers Oostermeent aan den heuvelvoet en over het lage Eemnessergebied tot Amersfoort. De paviljoen-terreinen behoorden in de crisis-jaren aan een vermogend Franseh schil ler, den hear Nardus, thans naar Parijs teruggekeerd. Do raad van Blaricum verwierp een aanbod tot koop van de gcheele Paviljoengroep, zoodat thans een gedeelte in exploitatie komt. Aan de Oostzijde van den weg Huizen- Blaricum zijn de traces uitgezet voor een 40-tal middenstands-buitenwoningen, die het panorama in deze richting en naar don kant van het Zuiderzee-radio- station vrijwel geheel wegnemen. .4-, 38 52 75 96 115 137 234 257 294 299 303 325 341 381 450 471 508 515 575 646 657 667 687 812 904 914 994 997 1004 1017 1018 1080 1133 1143 1164 1188 1191 1201 1217 121? 1303 1308 1324 1338 1426 1456 1481 1506 1523 1545 1583 1604 1626 1631 1674 1698 1704 1713 1743 1787 1796 1837 1860 1875 1876 1913 1938 206f 2067 2078 2157 2161 2163 2236 2236 2252 2261 2265 2301 2386 2441 2464 2502 2506 2513 2529 2590 2591 2627 2649 2651 2656 2753 2767 2796 2797 2871 2949 3035 3056 3057 3081 30S5 3164 3282 3309 3315 3322 3335 3348 3432 3433 3492 3587 3606 3626 3621 3639 3647 3653 3706 3786 3805 3801 3821 3868 3871 3891 3903 3928 393!) 3953 3967 4004 4015 4033 4105 4123 4175 4177 4183 4213 4239 4242 4288 4313 4320 4365 4442 4549 4679 4685 4733 4742 4748 4759 4848 4866 4880 4884 4890 5032 5040 5158 5159 5188 5285 5290 5310 5375 5377 5391 5558 5746 5760 5801 5840 5863 5910 5976 6014 6015 6029 6077 6094 6123 6143 6207. 6307 6343 6346 6365 6376 6381 6391 6438 6451 6485 6489 6513 6532 6621 6727 6785 6907 6917 7012 7026 7095 7147 7158 7159 7177 7238 7271 7279 7314 7353 7385 7386 7390 7401 7402 7487 7528 7544 7548 7605 7643 7661 7749 7753 7785 7S73 7938 7947 794S 7981 8003 8015 8045 8053 8082 8090 8107 8136 8163 8168 8223 8303 8327 8341 8360 8379 8391 8409 8412 8440 8442 8452 8514 8523 8539 8591 8635 8677 8683 8684 8712 8720 8790 8803 8840 8843 8869 8892 8898 8911 S95S* 8981 8995 9008 9098 9111 9160 9209 9231 9279 9281 9286 9354 9.374 9413 9430 9479 9503 9571 9587 9613 9653 9715 9730 9791 9806 9846 9879 9882 9905 9924 9932 9946 10042 10059 10107 10125 10148 10152 10170 10191 10203 10214 1023T 10248 10266 10298 10326 10461 10468 10503, 10507 10520 10527 10535 10541 10543 10568 10580 10615 10658 10784 10794 10861 10909, 10911 10991 11058 11064 11083 11130 11185 11211 11240 11256 11277 11334 11377 11455 11460 11629 11632 11672 11699 11762 11803 11815 11830 11911 11976 12062 12089 12146 12212 12218 12222 12227 12315 12330 12384 12449 12553 12562 12563 12604 12610 12666 12671 12714 12745 12784 12823 12834 12S55 12898 12970 12973 12990 13030 13049 13051 13113 13120 13122 13148 13152 13177 13178 13189 13193 13197 13198 13204 13222 13230 13231; 13254 13279 1?309 13344 13363 13365 13410 13418 13426 134-52 13474 13475 13498 13524 13541 J3587 13665 13693 13704 13716 13747 13828 13840 13841 13970 13972 13981 14015 14039 14098 14101 14117 14154 14224 14293 14356 14359 14373 14404 14417 1444t 14497 14501 14626 14628 14665 14668 14698 14699 14718 14815 14878 14918 15012 15020 15072 15092 15102 15184 15202 15210 15238 15241 16244 15260 15289 15346 15367 15436 15473 15500 15545 15603 15612 15625 15635 15748 15753 15807 15828 15850 15853 15878 15932 16025 16048 16051 16093 36100 16169 16177 16331 16345 16535 16549 16616 16632 16677 16689 16697 16743 16757 16883 1692*3 17005 17035 17055 17077 17108 17123 17126 17129 17146 17159 17185 17222 17261 17292 17309 17310 17325 17343 17358 17359 17430 17460 17472 17473 17481 17497 17508 17570 17587 18066 18089 18113 18126 1£140 18148 18168 18173 18188 18202 18204 18216 18247 18259 18287 18312 18314 18318 18341 1S389 18404 18440 18478 18490 18502 18566 18567 18582 18597 18637 18641 18653 18733 18766 18927 18930 18981 18991 19024 19041 19053 19085 19097 19140 19159 19216 19310 19342 !94.>0 19467 19470 19476 19523 19526 19539 19558 19591 19599 19619 19655 19677 19692 19756 19768 19770 19785 19803 19811 19820 19843 19848 19871 19896 19919 19953 19975 19998 20006 20031 20192 20218 20276 20308 203c7, 20358 20372 20377 20415 20469 20489 20522 70523 20549 2C568 20625 20631 20635 20677 20840 20844 20920 20938 20943 20974 2 0.5 21079 21100 21140 21204 21215 2 239 2124» 21242 21280 21294 21327 21334 21356 21387 21392 21441 21453 21482 2to94 21644 91641 21643 21694 21705 21744 21/76 2I7t7 21802 21845 21855 21934 21936 21960 21970 22008 22049 22118 22132 22172 22178 22198 22209 22242 22283 22286 22292 22330 223:2 22413 22475 22501 22510 22512 22-24 --533 22538 22556 22650 2265t 22691 22778 22897 22942 22947 22965 22985 Klasse 14e Lijst: 133 m.z. met 1.70; 949^ 1454a 11495 in.Z. 11494-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6