Zaterdag 10 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14163 Eerste Blad. UIT DEN OMTREK DAMIAATJES Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige op lage. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder het geïllu streerd Zondagsblad in acht bladzijden. De houding der Nieuwe Katholieke Partij. HAARLEM. Op straat gezet Aanrijdin Een Voedingskabel uit de klem. Personalia. Haarlemsche Handel- en Nijver heid Tentoonstelling. Tegen de Zakelijke belasting op het Bedrijf. Ernstig ongeluk met doodelijken afloop. Burgerlijke Stand. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. R.-K. Kring. Matte gevallen J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens ©-> Fabrikanten. Defirma S tinnes te Moskou. De financieele ineenstortig v an Oostenrijk. De bezetting der Rijnsteden. Het huwelijk van Koning Alexander. Gevonden voorwerpen. Van onze Rechtbank. De ahonnëmënTsprijs Ge draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, hij vooruitbet. 3.57% Bureaux: Nassaulaan Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 AdverTenTiên 35 cenfs per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Er wordt ons gemield, dat de leden van het verkiczingscomiié en de candidaten van de N. K. P. door de partijleiding legen Maandag a.s. zijn opgeroepen tot het hou den van een vergadering te Utrecht, waar de toestand, geschapen door de verklaring van het Doorluchtig Episcopaat, zal wor den besproken. Deze daad van de leiding der Nieuwe Katholieke Partij is op zich zelf al prijzenswaardig. Men toont daar door nog eerbied te hebben overgehouden voor het gezag der kerkelijke Overheid, al hadden wij graag gezien, dat men nog verder was gegaan en dat van het hoofd bestuur onmiddellijk een voorstel van de leden was uitgegaan om de Nieuwe Katho lieke Partij op te heffen. Wat echter niet is, kan nog komen en wij blijven hopen, dat men a.s. Maandag de grootmoedige daad zal stellen en voor zooveel mogelijk nog gehoor zal geven aan het Bisschoppe lijk woord: „tot een splitsing had het nooit mogen komen." Nu dit toch gebeurd is, trachte men de aangerichte schade der verdeeldheid zoo klein mogelijk te maken 1 ïntusschen, heelemaal gerust zijn wij hog niet, getuige b.v. de volgende uitla ting van den Limburgschen candidaat der N. K. P. De redactie van de „Nieuwe Yenlosche Courant" heeft zich vervoegd tot den heer C. van der Weijden, die zoo als men weet, als eerste candidaat is ge plaatst op de Limburgsche lijst der N. K. P., teneinde van hem te vernemen, of wel licht de verklaring der Bisschoppen, om trent de afscheiding in de Kath. Staats partij, voor hem aanleiding kon zijn, zijne Jiouding te dien opzichte te wijzigen. De heer van der Weijjlep deelde mede, idat de verklaring der bisschoppen voor hem niet die beteekenlis heeft, welke som migen er aan geven. Hij zag in den tekst der verklaring geen veroordeeling der Nieuwe Katholieke Par tij; immers, zoo meende hij, dan zouden de bisschoppen dit duidelijker hebben d'oen Uitkomen. Nogmaals verklaarde de heer van der Weijden dat ook hij de splitsing der Kath. Staatspartij betreurde, doch hij was nog isteéds van meening, dat de thans gevolgde weg de ©enige iis, die leiden kan tot weg neming der ontevredenheid, welke, volgens hem, allerwegen heerscht. Hij legde er den nadruk op, dat in de Verklaring van het Episcopaat geen abso luut verbod voorkomt, zoodat hij meende gerechtigd te zijn, de tot dusver gevolg de richting in te slaan en zich als eerste candidaat op de Limburgsche lijst der N. K. P. te handhaven. I Ziedaar de gevaarlijke mentaliteit, waar over wij gisteren schreven; men schijnt in Sommige kringen den ernst van de daad om de R. K. Staatspartij in stukken te Slaan, nog maar niet in te zien. De Bis schoppen, ja zelfs de Paus mogen de ver deeldheid diep betreuren, zij mogen zeg gen: tot een splitsing had het nooit mogen komenzij mogen de officieele lijsten der katholieke partij met hun gezag dekken, er blijven halstarrigen om een openlijke veroordeeling vragen. Is dat eerbied voor het gezag? In aansluiting met wat wij gisteren schreven over den gewetensplicht voor den Katholiek bij deze verkiezingen laten ■wij hieronder nu de beschouwing van het Kamerlid Van Vuuren volgen, waarom trent Mgr. van de Wetering aan de redac tie van „De Gelderlander" gezegd heeft, Zich geheel met de strekking daarvan te kunnen vereenigen. oge dit dan ten minste den twijfelaars Voldoende zijn! Men zal, schrijft de heer Van Vuuren eer men overgaat tot een zoo ingrijpende daad goed rekenschap behooren te geven van hetgeen men daarbij op het spel zet Men heeft te bedenken, dat van den uit slag van de verkiezing afhangt de richting en het beleid van het geheele Staatsbe stuur, de belangen, geestelijke en stof felijke, van alle burgers van Nederland. Men heeft in het oog te houden, dat men door de afscheiding vernietigt, hetgeen onze voorvaderen strijdend en lijdend, met onuitputtelijk geduld en veel arbeid heb- ben opgebouwd en hetgeen aan de katho lieken in Nederland de krachtige positie heeft geschonken, welke hun zooveel goeds heeft gebracht: de éénheid der Katholieke Staatspartij. Men heeft dus wel zeer zorgvuldig en zeer nauwgezet na te gaan of tegenover het zekere nadeel door hen, die zich hebben afgescheiden, niet ontkend, in redelijkheid mag worden ver wacht een grooter voordeel voor de ka tholieke zaak. Indien men zich aldus rekenschap geeft van de beteekenis der daad, die men stel len wil, dan ligt het voor de hand dat men daartoe niet overgaat, zonder te raden te zijn geweest bij zijn geweten. Niets ver baast dan ook meer dan dat de nieuwe katholieken, in stede van dit als vanzelf sprekend te beschouwen, zich er aan ge- ergerd hebben dat men te Utrecht aan dat geweten recht van medespreken wenschte te zien toegekend. Er is meer reden te zeggen dat de heer Van Wijnbergen, deze vraag stellende, niet ver genoeg ging. Om een daad te stellen, waaraan een zoo Zeker nadeel verbonden is als aan een splijten der eene Katholieke Staatspartij is, volstaat niet de overtuiging, dat een dergelijke daad theoretisch geoorloofd kan z'jn, maar moet men het bewustzijn heb ben, dat zij op een oogenblik practisch in geweten noodzakelijk is. Het is niet ge noeg, dat het geweten niet verbiedt maar het is noodig, wil men gerechtigd zijn tot zulk een uiterst middel over te gaan, dat het gebiedt. In plaats van te antwoorden met een spottend glimlachje over zoo dwaze vroomheid, om bij een zaak als de stich ting van een nieuwe partij het geweten te betrekken of van te smalen, dat men, om bang te maken, het geweten haalde bij dingen, die met het geweten niets te ma ken hebben; hadden de nieuwe katholie ken kunnen en moeten opstaan om te zeg gen: het geweten hebben wij niet opzette lijk behoeven te raadplegen. Het heeft niet opgehouden ons toe te roepen: het mag, maar het moet, en slechts toen dat ge weten niet tot zwijgen was te brengen, zijn wij gegaan, naar ---leren die het gezag en het recht van spreken hebben, dat wij missen en eerst nadat zij ons hadden ge zegd: het is zoo, het mag niet alleen, maar het moet, hebben wij met bloedend hart besloten de banden, die ons aan onze broeders verbonden, te verbreken en de verantwoordelijkheid te aanvaarden, wel ke daarvan het gevolg zal moeten zijn voor het land, voor de katholieke partij, voor de katholieke zaak, zooals, indien wij succes hebben: de zekere val van het eerste rechtsche kabinet onder katholieke leiding. Indien zij zoo hadden gesproken, niet met den mond alleen, maar indien zij, zoo sprekend, hun ware gedachten onver- valscht hadden verkondigd, dan had men hen geen gelijk behoeven te geven, maar had men zeker niet hun subjectief goed recht kunnen betwisten, om te doen het geen zij deden, had men binnen zekere grenzen moeten toegeven, dat, al dwaal den zij, zij eenmaal oordeelende zooals zij deden, ook verplicht waren te handelen, als zij handelden. Zij hebben niet alleen zich wel gewacht zoo te spreken, maar zij hebben te Utrecht en daarna de splitsing en scheuring der katholieke partij behan deld als een bagatel, een aardigheidje dat men zich veroorlooft, omdat het niet ver boden, als een zaakje, dat op zich zelf niet mooi behoeft te zijn als men zich maar wijs kan maken, dat het niet on rechtvaardig is. De Bioscoop eu het Onderwijs Voor leerlingen van inrichtingen van Middelbaar onderwijs gaf Luxor Theater Donderdagmiddag een bioscoopvoorstel ling bijgewoond ook door vele belang stellenden en familieleden. Over het geheel genomen kunnen wij ons met het met zorg samengestelde pro gramma wel vereenigen en mag de lof waardige poging van de directie van het Luxor-theater, om eens in 't bijzonder te doen uitkomen, hoe de bioscoop dienst baar gemaakt kan worden an het onder wijs, zeer goed geslagd heeten. Wij kregen achtereenvolgens te zien een serie beelden uit Japan, met zijn fijne kunst en architectuur, verder Japansche opvoeding en onderwijs. Hier moet ons eene opmerking van 't hart: zou in plaats van deze uitgebreide serie Japansche beelden, eene serie uit onze Oost niet aan trekkelijker geweest zijn? Ongetwijfeld moeten films uit Indië toch minstens zoo gemakkelijk te verkrijgen zijn. Het Yellownstone-park met zijne groote verscheidenheid van natuurverschijnselen, zijne geysers en vulkanische bodemgesteld heid, waarvan wij mooie projecties te zien kregen, was bijzonder interessant. Op het gebied der vischvangst werden ons twee series projecties geboden: bet visschen in en om de Columbiarivier door de Indianen en het gemoderniseerde be drijf door Engelsche visehers. Van eigen bodem werd ons geboden: reddingsoefeningen bij Texel en het Bijen leven, in twee gedeelten. De laatste film werd met de grootste aandacht gevolgd. Dit nijvere, georganiseerde volkje in al zijn levensuitingen te kunnen zien, is voor den buitenstander zeer belangwekkend. Wij zagen hier den modernen ijmker aan 't werk, te midden van zijne korven, of liever hokken, volgens 't nieuwste model met uitneembare raten. Wij zien verder het verzamelen van de honing uit de ra ten, na ontdaan te zijn van de beschut tende waslaag, het zwerme, den darren- moord. Aan het Luxor theater alle lof voor de aangename en leeriike uren gebracht. Opricht ingsvergadejiug R.K. Bond van Akkerhouwers L. T. B. Dezer dagen had in „St. Bavo de oprichtingsvergadering plaats van boven- genoemden Bond, als Vakbond in den L.T.B. De statuten en het Huishoude lijk Reglement werden behandeld en be houdens kleine wijzigingen, met alge- meene stemmen goedgekeurd. Tot Voorzitter van den nieuw opge- richten Bond werd gekozen, do heer Joh. v. d. Zwaan, te Bovenkerk- tot leden van het Bestuur de heeren: Remiersc, de Wit, Duynisveld en Zuidgeest; tot secretaris werd door het Bestuur benoemd de heer A. H. J. Engels, welke met den Bondsadviseur Beotor Kok, de ver gadering bijwoonde. Besloten werd ten slotte een extra contributie te heffen van 10 cent per H.A. per lid, uitsluitend ten bate van den Akkerbouwersbond. Van verschillende zijden werd er de aandacht op gevestigd dat nog steeds zoovele R.K. Landbouwers lid zijn en blijven van a'lerlei neu'ra'e organisaties. Men achtte het zeer gewenscht dat door het Hoofdbestuur van den L.T.B. een poging gedaan werd om hierin veran dering te brengen. Men wees o.a. op het voorbeeld van den Middenstand en de groote Werkgevers, die zich reeds voorlang van de Neutrale Bonden heb ben los gemaakt, en die nu als zelfstan dige Katholieke organisaties hun eigen zaken behandelen en sle-hts dan samen werken met anderen, indien het alge meen belang zulks eischt. Door den Bondsadviseur werd deze zienswijze volkomen onderschreven. Ook hij oordeelde dat de R.K. boeren lang zamerhand dienen te begrijpen, dat voor alles hun plaats is in de Katholieke organisatie. Woensdagmorgen werd aan den Kam persingel een gezin op straat gezet, be staande uit man, vrouw, twee kinde ren benevens de moeder en een zuster der vrouw. Gisteren heeft het Door gangshuis alhier zich over vijf van de zes leden de man houdt de wacht bij het huisraad ontfermd en hun tijdelijk onderdak verschaft in het tehuis aan de Cruqiusstraat. Het betreft hier het gezin van den huisbewaarder van het bureel van den Rijkswaterstaat aan den Kampersingel. Dit bureel is verplaatst naar de Kruis straat, waardoor het perceel aan den Kampersingel ontruimd is en de huis bewaarder en zijn gezin op straat zijn komen te staan. De gemeente heeft op het oogenblik geen enkele woning voor het gezin beschikbaar. De onduidelijBe Verkeersborden Reeds meermalen o.m. door den heer van Liemt in den Raad is geklaagd over de onduidelijke verkeersborden. De ze kleine roode borden met witte letters, die tegen huizen zijn aangebracht op plaatsen dikwijls, waar zij moeilijk te ontdekken zijn, zijn moeilijk te zien, vooral in drukke straten of tusschen zon neschermen en markiezen. In andere plaatsen zijn deze soort borden veel duidelijker. Naar wij vernemen zullen de borden hier ook veranderd en ver beterd worden. Ze zullen voor de helft wit, voor de helft karmijnrood geschilderd worden, zoodat ze beter zullen uitko men. Giften Voor de Weensche Priesters f 2.50 van de Wed. C. II. v, H., te Zilk- Hillegom. Bericht Alle berichten, verslagen en offici eele mededeelingen, bestemd voor de Sportrubriek van den D.H.V.B., gelieve men in het vervolg niet meer te zenden aan den heer Smits, Rivier- vischmarkt, maar aan den Heer Pl ,T. BLESGRAAF, Bakenessergraclit 32, Haarlem. Donderdagmiddag omstreeks kwart over 12 heeft er op den hoek SpaarneKorte Veerstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een E.N.E.T.-wagen en een sleeperskar, doordat de rem van de tram niet werkte. De sleeperswagen werd ernstig be schadigd, de tram kwam er onbeschadigd af. Gisteravond half 7 is in het Kenau park een voedingskabel uit de klem ge raakt. De voedingskabel is de draad, welke geladen is met electrioiteit. De draad bleef ongeveer 2 M. boven den weg hangen. Door personeel der tram is onmiddellijk begonnen met het her stellen van het ongeluk, waarmede men omstreeks 7 uur gereed was. Door de politie is gedurende dien tijd de ge vaarlijke plek tot op grooten afstand afgezet. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Het verkeer is ge durende den tijd der reparatie over één spoor en door overstappen onderhouden. Bij Koninklijk besluit van 26 Mei 1922 is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, Th. Cr. Daey Ouwens, thans notaris te Purmerend. Voor diploma A van het Machinis ten-examen is geslaagd de heer H. 0. Scheffer, alhier. Op 26 Juli a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer W. J. Vermeren bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op de afd. plaatdrukkerij. De étalage van de firma I. H. Sweerts, Kleine Houtstraat 1, trekt dezer dagen nogal belangstelling. De uitstalling is een demonstratie voor het gebruiken (door kuikens natuurlijk!) van kuikenopvoer B 1, 2 en 3, van dea firma W. Koudijs te Barneveld. Een aantal kuikentjes trip pelt lustig rond en doet zich te goed aan het zoo ruimschoots uitgestrooide voe der. De uitstalling zal haar doel wel niet Wij ontvangen een gids waaruit blijkt dat van Woensdag 28 Juni tot en met Maandag 3 Juli 1922, in het Brongebouw, een Handel- en Nijverheids Tentoonstel ling georganiseerd wordt door het Inter nationaal Reclamebureau te Haarlem. Te zijner tijd komen wij op deze tentoonstel ling terug. De officieele opening van de Tentoonstelling heeft plaats Woensdag 28 Juni des n.m. half 2 uur in de kleine zaal van het Brongebouw. Maandag 3 Juli wordt tot slot een vuurwerk gegeven des avonds kwart voor elf. Er zullen olgens he t programma matinée's, concerten en cabaret gegeven worden, o.w. door Har monie-Crescendo. De stands worden op gesteld in den tuin, in de waranda en in de groote zaal. Het programmaboek ver meldt 55 stands. UITSPRAKEN VAN 8 JUNI 1922. 1. B. G. loopknecht, te Haarlem, j gedetineerd H. van Bew. Haarlem, 2. P. L. A. v. G. monteur, te Haarlem. J ged. H. van B. Haarlem, diefstal door 2 vereenigde personen, ieder 3 maan den gevangenisstraf met aftrek pre ventieve hechtenis. B. J. D. v. D. machinist, te Am-1 sterdam, het aan zijn schuld te wij ten hebben dat gevaar ontstaat voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg, voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar. J. P. J. R., leerling machinist, te Schoten, eenvoudige beleediging,geld boete van f10 subs. 10 dagen hech tenis. A. F. V. los werkman, te Haarlem diefstal, 1 week gevangenisstraf. 1. A, G, koopman, te Amsterdam, 2. H. A. N. kellner, te Amsterdam, op zettelijk het publiek gelegenheid tot hazardspel geven, ieder geldboete van f 100 sufcs. 1 maand hechtenis. A. E. V., kantoorbediende te Haar lem en J. F. L., metselaar te Haar lem, opzettelijk het publiek gelegen heid tot hazardspel geven, ieder geld boete van f 50 subs. 10 dagen hechte nis. G. LI. .G, zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, bij verstek, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. IlA. J. A. K., te Beverwijk; II: C. J. K., koopman te Beverwijk, mishan deling, no. I: geldboete van f 15 subs. 1 week tuchtschool; no. II geldboete van f 20, subs. 10 dagen hechtenis. A. A. J. v. d. T., Haarlem, bij ver stek, appèl overtreding jachtwet, von nis Kantonr. Haarlem bevesiigd. De zittingen der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem zullen in de maanden Juli en Augustus als volgt worden gehouden: Voor Burgerlijke Zaken. Dinsdag 4, 11, 18 en 25 Juli. Dinsdag 8, 15, 22, en 29 Augustus. Voor Strafzaken. Donderdag 13 en 27 fuli. Donderdag 10 en 24 Augustus. De Roomsche lijst Haarlem Helder. Wij ontvangen een handige, lezens waardige, sterk propagandistische brocb- getiteld: De Roomsche lijst Haarlem Helder 1922, tegen matigen prijs, 10, 8 en 6 cent per exemplaar te verkrijgen bu' de R. K. Kiesvereeniging Zijlweg 69 Haarlem. In de brochure zijn behandeld eenige vlot geschreven artikelen van do hand van verschillende candidaten op de R. K. lijst HaarlemHelder voorko mende. De eerste in de rij is Mr. J. B Bomans met een artikel: „Principieel© Politiek," dan volgt de heer Michielsen met een artikel: „Hoe komen wij aan de hooge belastingen", de derde Mr. A. J. M- Leesberg uit Alkmaar met: „De libera len en de bezuiniging", nog een artikel van Mr. Bomans over: „Het leger, de socialisten en wij". Verder artikelen van Mevr. Bronsveld Vitringa, van Chris Jan en A. J. Loerakker, P. Heilker, B. Velt man, Ch. v. d. Bilt en nog een van den heer B. Michielsen. Het is alles prach lig verkiezingsmateriaal en zal onze kie zers overt"!" -n lijst moeten stemmen Op de omslag komt de R. K. lijst Haar lemHelder met een aanwijzing hoe moet worden gestemd om goed te stem men, voor. Geen kiezer verzuime dit boekje te le zen; geen R. K. Kiesvereeniging verzuime den noodigen voorraad hiervan op te doen en te doen uitdeelen. Door de heeren W. v. Liemt en J. Miezerus is de volgende motie bij den gemeenteraad ingediend De Raad, gezien de verzoekschriften van de Kamer van Kooph. en Fabr. en 18 Werkgeversvereenigingen, om de Zakelijke belasting op het Bedrijf niet in te voeren, gelet op de bezwaren, welke tegen deze belasting in en buiten den Raad, zoowel bij de behandeling qp 15 Mei 1921 als later, steeds zijn naar voren gebracht. Overwegende dat sedert dien een economische crisis is ingetre den, waarvan de gevolgen voor handel en industrie zich steeds ernstiger gaan doen gevoelen, besluit in te trekken het op bovenge"oemden da'um genomen Baads besluit no. 18, tot invoering van een Zakelijke Belasting pp het Bedrijf. Gistermorgen omstreeks 11 uur, heeft op het Zuider Buitenspaarne een ern stig ongeluk plaats gehad. In de Linsehotenstraat zou men een lijkwagen van de firma Van den Bergh juist laten keeren (geluk kig was de koels nog ledig), toen de wagen langs den stoep stootte en de boom van den wagen brak. waardoor de paarden op hol sloegen, de Linseho tenstraat uit en recht in het water van het Zuider Buitenspaarne. De lijkkoets zonk onmiddellijk en sleepte de paarden in de diepte mee. De koetsier zonk ook, kwam weer bo ven, gree.p een hem toegeworpen red- dingshaak, doch heeft dien schijnbaar weer losgelaten en zonk weer. Eenige personen begaven zieh toen te water en konden na eenigen tijd den man op den wal brengen. Op last van dr. De Jong is de man naar het St. Eli sabeth's gasthuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Ook de beide paarden zijn ver dronken. Met een takel van de firma Bus zijn lijkkoets en paarden weer op het droge gebracht, waarmede men omstreeks 1 uur gereed was. De paar den zijn naar het Slachthuis gebracht De zoo ongelukkig om het leven gekomen koetsier is de omstreeks 60- jarige M. van Hesteren, wonende Jans- slraat. Naar wij vernemen, werden de thans verdronken paarden reeds van October 1914 af gebruikt voor het rijden van de lijkkoetsen, terwijl Van Hesteren ze altijd bestuurde. Geboren: 7 Juni, z. van W. M. Geraeds- Huijbrechts; 8 Juni, d. van N. Klooster-Sin- ger; d. van J. M. Fictoor-Oostwal; z. van A. Homan-Schouten; d. van L. Bruin-Riek- wel; z. van M. Laduc-Weseling; 9 Juni, d. van W. v. d. Wateren-de Wit; 7 Juni, z. van M. A. Verbeek-v. Ruiten; Overleden: 9 Juni, G. M. v. d. Aart-v. Hemert, 34 j. Ged. Raamgracht. In de tuinzaal van café Brinkmann vergaderde gistermiddag te half vijf het departement Haarlem van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en handel onder leidinvan den heer W J. Burgersdijk, die in zijn openingswoord een welkomstwoord aan de aanwezigen toeriep, Het jaarverslag over 1921, uitgebracht door den secretaris, den heer W. B. Rey- nen, werd vastgesteld. Uit dit verslag stip pen wij aan, dot het aantal leden be draagt 181 (v.j. 186) en het aantal do nateurs 31 (v.j. 32.) De beschrijvingsbrief voor de 145ste jaarlijksche algemeene vergadering, welke 23 en 24 Juni te Rotterdam wordt gehou den, werd besproken. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op drie pun ten der agenda en wel punt 10: bespre king van de vraag inzake doeltreffende organisatie van den voorlichtingsdienst ten behoeve van den handel; punt 11' mededeeling der Centrale Bezuinigings commissie en punt 12: mededeeling van den directeur van het Centraal Normali satiebureau, Ir J. Goudriaan Jr. Besloten werd dat de afgevaardigden een blanco-mandaat zullen hebben. Tot afgevaardigden werden benoemd de hee ren W. J. Burgersdijk, E. H. Krelage en Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. Door den heer de Clercq werd bij de rondvraag gewezen op de wenschelijkheid dat in het volgend seizoen weer eens een excursie gehouden wordt door het de partement. Daarna sluiting. De door don R. K. Kring aan de onlangs, wegens in het huwelijk tre den, afgetreden bestuursleden M. v. d. Weiden en J. Stalpers bereide hul digingsavond is een waar festijn ge weest. Onder de talrijk opgekomen Kringleden heerschte een reclrt vroo- lijke, gezellige stemming; de gemoede lijkheid en de vriendschappelijke eens gezindheid blonken boven alles uit en daarom vooral is het dan ook te hopen, dat de wensch van de diverse, sprekers, dat die band van kameraad schappelijkheid steeds hecht en on- verbroken moge blijven, in vervulling zal gaan. Ruim half 9 werden de heeren Van der Weiden en Stalpers en hun echt- genooten de met groen en bloemen versierde Kringzalen binnengeleid. De voorzitter, de heer J. v. d. Pigge, opende op de gewone wijze, heette allen hartelijk welkom, sprak zijn vol doening uit over de groote opkomst en zeide dan, dat deze bijeenkomst als huldiging bedoeld was aan de hee ren v. d. Weiden en Stalpers voor het vele goede, door hen voor den Kring verricht; Deze avond had ook een huldiging moeten worden aan den vo- rigen geestelijken adviseur, den Wel- Eerw. pater C. H. M. Caminada, doch deze had bericht van verhindering gestuurd. Door den R. K. Kring zul len hem geoffreerd worden de wer ken van Shakespeare (vertaling van Burgersdijk). Tevens zal pater Cami nada het eere-lidmaatschap worden aangeboden. Hierna nam 't woord de heer Prin- senberg, voorzitter der feestcommissie. Deze wees er op, hoe dé heer v. d. Weiden vijf jaar lang het voorzitter schap van den Kring bekleed had en met eere. Hij was voorzitter gewor den in een tijdperk, toen de Kring een zware crisis doormaakte. Hij heeft er den Kring echter glansrijk door gevoerd en hem gebracht op het punt, waar hij thans is. Spr. durft het ge rust zeggen, dat de R. K. Kring op het oogenblik gezien is in de stad; vroeger is het helaas wel eens anders geweest. Spr. dankt den heer v. d. Weiden ook nog voor de vele malen, dat hij zijn kunst belangeloos in dienst van den Kring heeft gesteld. Dan richtte spr. een woord van dank tot den heer Stalpers, stelde eveneens diens vele verdiensten in het licht en memoreerde o.m. het vele, door den heer Stalpers verricht hij de viering van het tweede lus trum en voor het tot stand komen van een apologetischen cursus in den afgeloopen winter. Ten slotte deelde spr. mede, dat de Kring beiden tot lid van verdienste had benoemd en offreerde namens den Kring als stoffelijk blijk van be langstelling den heer v. d. Weiden een piëdestal met H. Hartbeeld en den heer Stalpers een schemerlamp. De heeren v. d. Weiden en Stal pers dankten beiden met eenige har telijke woorden voor de hun gebrachte hulde en de fraaie cadeaux en knoop ten aan dit dankwoord tevens een woord van opwekking vast, waarbij de leden opgewekt werden, steeds de trouw en vriendschap in den Kring te bewaren en vooral te trachten, het daarheen te leiden, dat de R. K. Kring in werkelijkheid moge bijdragen tot ontwikkeling der leden. De geestelijk adviseur, de WelEerw. heer A. J. Boks, sprak dan nog een korten gelukwensch tot de heeren v. d. Weiden en Stalpers en echtgenoo- ten, waarna de avond verder in ge zellig samenzijn werd doorgebracht. Verschillende leden luisterden den avond op met gezang en voordrachten en de prettige stemming bleef den geheelen avond bewaard. Het veelbestreden klokje van elven was reeds verre gepasseerd, alvorens men uiteenging. Eenige cijfers. Uit de aan den raad ter goedkeuring aan geboden le suppletoire begrooting op de begrooting, dienst 1920, blijkt, o.m., dat ontvangen werd ter zake van den dienst der werkloosheidsbestrijding 1,643,52. (Ter zake van de gemeentelijke vischvoor- ziening werd ontvangen 20,162,35 waaronder 20.139.62% voor verkot viseh. De bijdragen van het rijk in de kosten van den bouw van noodwoningen, waren f 39,078,2814. De uitgaven voor het gemeente-electrici- teitsbedrijf bedroegen 17,308.02; ge raamd was 9000; die voor de gemeente lijke duinwaterleiding 61,224,47%, tegen een oorspronkelijke raming van 4.715. Het openb. slachthuis vroeg 34,461,88% meer, de gemeentereiniging 26,160,76 meer. De pol. jaarwedden eischten ƒ21,576,70 meer. Het bedrag aan rente en provisie van op- Indertijd hebben wij gewezen op de vele fouten welke in den tegenwoordigen telefoongids voorkomen. Thans is ver schenen een supplement op den gids voor het locale rijkstelefoonnet Haarlem. Hierin komen voor de nieuwe aanslui tingen, de vervallen aansluitingen, alsmede de verbeteringen der fouten in den gids. Uit het supplement is bij benadering op op te maken, hoevele en hoe domme fou ten er in de gids voorkomen. Het supple ment helpt wel iets, maar het is en blijft tenslotte toch prullewerk. Ziehier het malle geval dat er een twee de uitgave noodig is om de fouten van de eerste uitgave te herstellen. Met wat meer zorg te besteden aan de correctie van de oorspronklijke zou deze tweede niet noo dig zijn geweest. Een ander mal geval is dat het oude Postkantoor aan de Zijlstraat straks door een particulier zal worden verhuurd aan.... het Rijk, en wel aan de afdeeling controle over de posterijen. Dat zit zoo. Het hoofdbestuur der Posterijen nam op een mooien dag het besluit in Haarlem een nieuw postkantoor te bouwen, omdat het oude te klein was en koos daarvoor uit de plek hoek Gedempte Oude Gracht, Zijlstraat. Daar stond het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, wat het Rijk overnam en verruilde tegen het oude postkantoor tegenover de Nieuwe Groenmarkt. Het „Nut" had evenwel het oude postkantoor niet noodig en verkocht het aan de Haarlemsche Bankvereeniging. Zelf ging 't Nut in de Lange Veerstraat wo nen. En nu zal de Haarlemsche Bankver eeniging. eerlijk eigenaresse van het oude postkantoor, het gebouw weer aan het, Rijk, weer aan de posterijen zelf verhuren. Zoo blijven 't werk aan den winkel en de malle gevallen! Barometerstand 759. Neiging vooruit, OPGAVE VAN; MOSKOU, 8 Juni. Verscheidene ver tegenwoordigers van de firma Hugo Stin- nes evenals vertegenwoordigers van Duit- sche werven, zijn dezer dagen in Mos kou aangekomen. Zij hebben den opper sten volksraad voor economie het voor stel gedaan, in Rusland scheepswerven op te richten. De onderhandelingen hier over duren nog voort. WEENEN, 8 Juni. De regeering ver hoogde de crediet-aanvrage voor de eerst volgende 3 maanden van 78 tot 220 milliard, ten gevolge van de waardever meerdering der kroon, 'f Maandelijksch deficit bedraagt tegenwoordig 78 mil- lioen. De Nederlandsche Bank. Naar het „Hbl." van goede zijde ver neemt, zal door directie en commissaris sen van de Nederlandsche Bank o-p de al gemeene vergadering van aandeelhouders en dividend van 158 (v. j. f 196) wor den voorgsteld. BERLIJN, 9 Juni. Er zijn nieuwe Eransche troepenversterkingen op het bruggenhoofd te Oobleng aangekomen. BERLIJN, 9 Juni. In Belgrado had gisteren in de Kathedraal de kerkelijke huwelijksplechtigheid van koning Alexan der met prinses Marie van Rumenio plaats De Rumeensche troonopvolger fungeerde als leider van de bruid; als page prins George, de jongste zoon van den ko ning van Engeland. De plechtigheid werd door den ver tegenwoordiger van bijna alle eoüvereine staten bijgewoond. Terug te bekomen bij: J. van Opzee- land, Zijlstraat 26rood, armbandhorloge; E. Schuring, A. L. Dyserinckstraat 13a, broche; J. Martin, Pieter Kiesstraat 15, Bestek en Voorwaarden; a. tAn Dam, Adr. Loosjesstraat 17, witte ceintuur; genomen kasgeld werd met een bedrag van 158,122.06% overschreden. De Haarlemsche Rechtbank veroordeel de heden B. J. D. v. D., machinist, wegens het rijden door onveilig signaal, overeen komstig den eisch, tot 1 mand voorw. ge vangenisstraf. Wegens het geleeenheid geven tot ha zardspel A G. H. H. N, tot 100 boete of 10 dagen hechtenis (de eisch was 2 maan den gevangenisstraf) en A. E. V. on J. F. L tol f 50 subs 10 d. hechtenis (eisch 100 of 20 dagen hechteni^).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1