H H Aannemers en Bouwonde rreners feuilleton il SLACHTOFFER. BEVERWIJK. f Hll I.EOOM. SCHOTEN. CASTRICUM. zendt uwe aanvragen aan de N. V. Haarlemsche BQuwmateriaienhar.de! Spaarndammei weg 5 Schoten bij Haarlem - Tei. 2232 HEEMSTEDE. DINSDAG feestdag van den H. Antonius, om 7 uur gez. H. Mis. 7 uur Lof ter eere van S. Antonius. WOENSDAG 7 uur H. Communie. Half 10 Veni Creator en gez. H. Mis voor Bruidegom en Bruid. Geen Con gregatie. Van 6 tot half 9 Biecht hooren. DONDERDAG H. Sacramentsdag, verplichting van Mishooren. De H.H. Missen als op Zondag. Schaalcollecte voor de Altaarsieraden. Geheel den dag uitstelling van het Allerh. Sacra ment. 1 uur Bruidjes. Van 34 open bare aanbidding. Om 7 uur Lof met Processie bij gunstig weder in den tuin. Geheel het Octaaf 's avons om 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament met novene ter eere van het Allerh. Hart van Jesus voor de bekeering der zondaren. VRIJDAG half 5 biechthooren voor kinderen. 7 uur Lof. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 Biechthooren. 7 uur Lof. Catechismus volgens gewoonte, be halve Donderdag. ZONDAG a.s. op voorschrift van het Doorluchtig Episcopaat schaal collecte voor de R. K. Herstellings oorden. BEVERWIJK. St. Agatha ZONDAG 12 uur cat. v. d. jongens, 1 uur v. d. meisjes. 3 uur verg. v. d. Derde Orde. 6 uur verg. v. d. H. Fa milie. WOENSDAG gel. tot biechten van 7 uur. DONDERDAG feestdag v. h. H. Sacrament. Verplichting tot bijwonen der H. Mis. De H.H. Missen als op Zondag half 7, 8 en 10 uur. 's Avonds 6 uur Lof met Rozenhoedje. VRIJDAG en ZATERDAG biecht hooren voor de kinderen van de kleine leeringen. Beide dagen 's avonds 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. RÏNNEGOM. ZONDAG feestdag der Allerh. Drie vuldigheid. 7 uur H. Mis v. J. Liefting Gz., half 10 Hoogmis v. d. parochie. 2 uur Vespers en daarna maandel. vergad. 3e Orde. MAANDAG 7 uur v. J. Swart en zoon. DINSDAG feestdag v. d. H. An tonius v. Padua. 7 uur t. z. i. WOENSDAG 7 uur v. N. Apel doorn. Van 68 biechthooren. DONDERDAG Sacramentsdag, ver plichting van Mishooren. 7 uur v. J. Tol^ Half 10 gez. H. Mis v. overl. ouders. 7 uur Lof met Rozenhoedje. VRIJDAG 7 uur v. E. Warmerdam en C. de Graaf. Van 47 biechthooren. ZATERDAG 7 uur v. d. overl. am. Leek. Van 38 uur biechthooren. ZONDAG a.s. 7 u r v. C. Lute. Deze week elders de H.H. Mi sen ZOND. tot zek. int. t. e. der Godde- ke Voorzienigheid. DINSD. G. de Wit-Zuurbi r. WOENSD. M. Kap ein. DOND. N. Zuurbier en W. de ■'aard. VRIJD. M. Noort-Cornelisse. ZAT. L. Vaikering. BENNEBR0EK. ZONDAG 7 uur en half 9 gelezen H.H.Missen. Om 10 uur Hoogmis. Om 2 uur catechismus. Om 3 uur Vespers (44). Collecte voor de R.K. Herstellingsoorden. Na de H.H.Missen generale absolutie. DINSDAG geen H. Mis om 7 uur, maar wel communie uitreiken. Kwart over 8 H. Mis. WOENSDAG 8 uur gezongen jaar getijde voor Cornells Komen, 's A- vonds van 68 uur gelegenheid om te biechten. Om half 8 Lof ter eere van den H. Jozef (66). DONDERDAG H. Sacramentsdag, verplichting van Mishooren. Om 7 uur en half 9 gelezen H.H.Missen. Om 10 uur Hoogmis, 's Middags om 3 uur Lof (30). Na de H. Missen generale absolutie. VRIJDAG- en ZATERDAGavond om half 8 Lof ter eere van het H. Sa crament. (29 en 30). ZATERDAG van 4 uur tot half 9 gelegenheid om te biechten. ZONDAG a. s. Eucharistische dag en ook jaarfeest der Aartsbr. van O.L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. LISSE. ZONDAG te half 8 en te 9 uur de gelezene H.H.Missen. Te half 11 de Hoogmis. Te 2 uur catechismus. Te 3 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAGmorgen van 79 uur biechthooren voor de meisjes, die Dinsdag onder de H.H.Missen half 8 zullen communiceeren. WOENSDAGmiddag van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten' DONDERDAG H. Sacramentsdag dag van devotie en verplichting om de H. Mis te hooren. Te half 7, half 8 de gelezene H.H.Missen. Te half 10 de Hoogmis, 's Avonds lof. ZATERDAGmiddzg van 3 uur tot half 9 gelegenheid om te biechten. Deze week catechismus naar gew. TELEGRAMMEN. Het banhierscomité uiteengedaan. De waarborg-commissie Ierland. De Oostenrijksche credieten. Een bomaanslag. Uit Perzië, ROLLUiKENFABRiEK v'h W. HAZEVOET Co. Marquises, Zonschermen Het 3de eeuwfeest van de Congregatie der Propanganda. BiNMENLANÖSGH NIEUWS, NEDERLAND EN BELGIë. Buitenlandsche fondsen. Internationale Polltle-Tentoon- stelling. Een aanslag met doodelijken afloop. De steunregeling te Emmen. Opheffing Passagekantoor bij het Departement van Koloniën. KERKNIEUWS. RMTSZSra. KUNST EN KENNIS. Een Hoilandsch Vocaal Kwartet. De Bisschoppen van Nederland over „Opgang." GEMENGD~NÏËimS. „Zult ge mij wegvoeren ,,'t Is mijn plicht." „Zonder mijn zoon gezien te heb ben ,,lk kan niet wachten." Christine richtte zich trots op, en met fonkelende oogen riep zij uit „NooitDan zou mén hem in een val strik lokken en zeker ook vermoorden. „Men moordt hier te lande maar zoo niet, mevrouw. Uw zoon zal u ook komen opzoeken." „Ik zie wel," zeide de ongelukkige vr< uw, dat gij de schurken niet kent!" „Ik ken uw echtgenoot en heb hem gesproken. Hij ziet er zeer fatsoelij uit en maakt een gunstigen indruk." „Ja en zeer eerbiedwaardig. Bo vendien staat markies d'Arbois te goeder naam bekend." „De heer Lantin staat ook goed bekend." „Zeker, ge bedoelt den bankier, nietwaar Ik heb nooit iets kwaads van hem gehoord." N „Welnu Die twee mannen zijn schurken Nog gemecner en slechter dan gewone straatroovers De commissaris gaf den agenten een teeken, die langzaam op haar toe traden. „'t Spijt mij, mevrouw, dat ge mij noodzaakt geweld te gebruiken." „Dus gij gelooft ook dat ik krank zinnig ben „Opgewonden in alle geval." „Krankzinnig, omdat ik mannen nanklaag, die algemeen geacht wor den. Hunne misdaden zijn dan ook werkelijk at nsterachtig." „Nogmaals verzoek ik u, mij te gehoorzamen," drong de commissaris, !ie nie meer luisterde, aan. „Ik volg u niet, zonder mijn zoon ezien n, d elk nogenblik can komen. Hij zal u bewijzen, dat k niet gek ben." „Ik kan niet meer wachten." „Dan zult ge me in stukken en brok- ke i van de kamer moeten sleuren," riep de ongelukkige vrouw. Met vast opeengeklemde tanden hield zij zich aan de deur vast. De commissaris aarzelde een oogen- b ik. Het stuitte hem tegen de borst, geweld te gebruiken, want de vrouw maakte een gunstigen indruk op hem, hoewel hij niet wist, wat hij van haar den e i moe r, o ij krankzinnig was, of volkomen aar verstand. Hij verlangde naar de komst van den zoon om zékerheid te krijgen, maar nie mand vertoonde zich en 't werd laat. De agenten, die even besluiteloos w hij, hieven op een eerbie digen afstand van Christine. Daar deze toestand niet langer kon duren, ego de commissaris opnieuw: „Ik T70t' u nogmaals, mevrouw, mij te gehoorzamen." Maar zij antwoordde vol geest kracht en zich nog vaster klemmend aan de deur: „Ik" vol net!" De beambte maakte een ongedul dig gebaar, en riep, boos wordend tot de agenten„Gaat uw gang naar." De mannen wilden Christine aan- g rijpen, die vreeselijke angstkreten slaakte, welke door het geheele huis weerklonkei al de huurders uit hunne kamers lokten. Juist op dit oogenblik verscheen Mark. Hij hoorde het leven en begreep, wat er ge beurde. H r.e' e de trap op met den uitroep „MoederMoeder," en zii antwoordde met iets zegevierends in hare stem „Mijn zoon De commissaris zuchtte, blijkbaar v rlicht ,c zag, hoe moeder 1 on i mh den. De jon- e man ei„God zij gedankt, ik kom nog bijtijds." „Ge zie het, men wilde mij weer >pS'U en." „Ja, ik hoorde het en snelde toe." '^ls de ellendeling nog niet ont wapend „Thans is de strijd geëindigd. Ik kom zoo juist van hem vandaan." „En heeft hij u levend laten ver- Hekken „Hij is overwonnen en zal ons met vrede laten. Hij verlaat Parijs." In de oogen van C, ristine straalde eene uitdr kking va h grensde zaligheid en trots en zich tot den commissarisgwendend, zei ze„Zie daar ijn zoon. Ge ziet wel, dat 't waar was, dat ik hem verwachtte." De ambtenaar zei tot Mark, die hem het briefje van den markies overhan digde„Ik was verplicht, mijnheer, te gehoorzamen. Thans echter is al les in orde, en ik heb hier verder niets te verrichten." Daarop vertrok hij met de agenten, Christine trok Mark in hare kamer en zij werd niet moede hem aan te zien en te omhelzen. „Eindelijk," zei ze, „heb ik u dus oor altijd." „Voor altijd Ik verlaat u niet meer. „Is 't waar, dat die man weggaat „Ja, ja, ik zal u alles vertellen." „Het was dus waar, wat ik u ver telde?" „Alles. Ik heb de bewijzen in mijn bezit." „Ge zoudt hen kunnen aanklagen." „Waartoe zou het dienen, om het verleden weer op te rakelen en den naam, dien gij draagt, met slijk en bloed te bezoedelen God zal zich er wel mede belasten hen te straffen „Ja, mijn zoon, ge hebt gelijk. Thans, nu ge mij teruggegeven zijt en ge mij lief hebt, 'ben ik/'ge'ukki en ik wil gaarne allen vergiffenis schenken." ,,Ge zijt goed, moeder," riep Mark. „Ik zegen u En nogmaals vraag ik u vergiffenis, u een oogenblik mis kend te hebben." „O, daarvoor heb ik u reeds lang vergiffenis geschonken." ;i Terwijl zij aldus zaten te babbe len, werd er gescheld en de heer d'Olne trad binnen met een bood schap van zijne dames, of moeder en zoon lust hadden, bij hem het mid dagmaal te gebruiken. Mark wendde zich naar zijne moe der. „Ik zal haar zien," riep hij, „mijn geluk is volmaakt." „Men heeft mij uwe geschiedenis, uwe rampen verteld en men sprak mij over uwe plannen. Mijn dochter heeft u lief, ik vraag u niet anders, dan haar gelukkig te maken." „In het vervolg zal er geen uur, een minuut in mijn leven zijn, dat niet gewijd^is aan haar geluk en aan lat mijner moeder," zei Mark, die rich innig gelukkig gevoelde. „Haast u," zei de heer d'Olne, ,de dames zijn ongeduldig en het eten wordt koud." „Ik zal mij toch een weinig moeten rieeden," meende Christine. „Neen, neen, volstrekt geen om lag, als 't u belieft. Wij zijn maar eenvoudige burgers, en ge moet te vreden zijn met wat de pot schaft." „Laat ons gauw gaan," zei Mark van verlangen brandend. Sillii-pompen. Nu (ie droogte alle tuinders ruïneert, aanvaardt men gretig het voorstel om door kunstmatige water voorziening nog eemg gewas aan den grond te onttrekken. Het idee der Sihi- pompen door den heer Maters gelanceerd vindt ingang. De commisie, die zich ter bestudeering van het vraagstuk uit de veilingsbesturen gevormd heeft, informeert naar alle kanten om de noodige mede werking van hoogerhand. Getracht moet vooral worden de financieele bezwaren op te heffen van de luiden van de kleine beurs. Overigens wordt de watervoorzie ning reeds met succes hier en daar toe gepast. Eerste prijs. De politie-schietveree- niging Westerhout, omvattende de ge meenten Beverwijk, Wijk aan Duin en Heemskerk heeft den eersten prijs be haald in de afdeeling revolverschieten op het concours te 's-Hage dezer dagen ge houden. De hitte. Dezer dagen bezwijmde een dame op het stationsplein alhier- Door de goede zorgen van den stations chef, bij wien zij binnengedragen was, kon zij even later haar trein nemen. Botsing. Een wagen van W. op dp Meerstraat alhier plantte Vrijdagmiddag zijn lemoen in het hart van een zich daar bevindende IJsco-auto, die er treurig af kwam. Gelukkig geen persoonlijk letsel. Fancy-fair. Groote toebereidselen Worden in den tuin van Maison Stroucken alhier gemaakt voor het houden van een fancy-fair, welker opbrengst ten goede komt aan de lighal. Het wordt een soort kermesse d'été met al haar vermakelijk heid en andere attracties. Als datum is vastgesteld 21 tot en met 24 Juni. De medewerking van verschillende vereeni- gingen is toegezegd. Voetbal. Zondag heeft op het Concordia-terrein de laatste compe titie-wedstrijd plaats, n.l. Concordia I tegen Den Helder I. Daar het om de tweede en derde plaats gaat, is het een belangrijke ontmoeting. Te meer belooft het een mooie wedstrijd te worden als men weet, dat scheidst- reehter Mokveld zal leiden. De wed strijd z-al beginnen om twee uur. VRAGEN AAN B. en W. Naar wij vernemen heeft het raadslid P. Boxs de volgende vragen tot B. en W. gericht: 1. Bij de openbare aanbesteding van leermiddelen, voor de beide openbare la gere scholen in deze gemeente in April 1.1. werd voor het eventueel leveren van hand werkbenoodigdheden door zekeren Jacobs in de P. Krugerstraat een inschrijvingsbil jet ingeleverd, dat geen gezegeld papier was, zooals vereischt werd. Het biljet werd toen ter zijde g</egd, maar ondanks dat feit werd hem toch een gedeeltelijke leverantie gegund, die hij uitvoerde op 1 Juni 1. 1. Kunnen B. en W. mededeelen, waarom zij hier van de aanbestedingsvoorwaarden zijn afgeweken? 2. Voor 2 jaar werd door de gemeente op verzoek van de bewoners aan den Schoterweg deze straat met een stofbin- dend middel bewerkt (chloorcalsium). Het is mij bekend, dat de minister van Water staat voor het stofvrij maken van rijks wegen aan gemeentebesturen, die zich daarmee willen belasten 25% subsidie geeft in de gemaalkle kosten. Kunnen B. en W. mededeelen, of zij het aandeel in de toen gemaakte kosten van het Rijk hebben opgevorderd? Is uw College niet van meening, dot el- ken zomer de Schoterweg stofvrij gemaakt moet worden, opdat bewoners en wan delaars niet langer door de stofplaag ge kweld worden? 3. Op het pleintje voor de Kastanje straat is een soort „steenen monument' geplaatst en in genoemde straat zelve is een vijver aangebracht. Deze werken zijn verricht door Bouw- en Woningtoezicht, niet op kosten der daaraan-gwenzende Woningbouwvereeniging. Hoe hoog zijn de kosten dier verrichte werken? Kunnen B. en W. mededeelen, uit wel ken post op de begrooting dit bed nag wordt gelrokken. Waair de Raad in het verrichten dezer werkzaamheden niet is gekend en ook bet bedrag daarvoor niet heeft toegestaan, wie heeft den directeur van Bouw- en Woningtoezicht daartoe dan gemachtigd? Burgerlijke stand. Bevallen: A. C. de Rooi)Viven, z. Overleden: I.ena Gouda, echtg. v. W. J. Vermeren, 40 j„ Willem van Veen' wedn. v. G. van Lente, 78 j. Gehuwd: J. B. M. I.angerhorst met J. C. Boogaard: G. C. Sprong met M W Cluwen; W. Zijlstra met'C. H. P. Knijper: M. van Egmond met A. S. Stolker. Ondertrouwd: P. van Zonneveld en R. van der Linde; J. Hooreman en Th. J. Bakx. VELSEN. Vacantie kolonies. De afd. Kenno- toerland van hel: Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantieko- lonies zal op Donderdag 15 dezer een vlaggetjesdag houden in deze gemeente. Er is veel geld noolig, voor 5 weken ging de eerste groop kinderen naar Heel ara, de tweede wacht met ongeduld haar beurt af. Verkiezingen. Naar wij vernemen zal a.B. Zondag een politieke vergade ring worden gehouden in de zaal van de Erven van Benthem waarin als spre ker zal optreden den Wel.Ed. Gestr. hoer A. B. Michieben, voorkomende op de lijst Haarlem-Helder van de B. K. Lijst. Prov. Landgoed. Naar wij verne men is tot opzichter van de prov. land- Kantoor van 8-6 uur Zaterdags van 81 uur Extra prijenaleeringen Fabrieken te Wijk bij Duurstede goederen onder deze gemeente benoemd door Ged. Staten bij besluit van 31 Mei j.l. no. 182, de hear 0. Sieben te Cas- tricum, een Oost-Indisch ambtsnaar met verlof. De heer Sieben is de opvolger van den heer A. van der Wolff. Den benoemde onze gelukwenschen. Door den Minister van O. K. en W. is nog nader als deskundige benoemd bij de eindexamens der ge meentelijke H.B.S. te Kampen, R.H. B.S. te Assen, R.H.B.S. te Coevorden: J. F. Schmöle, oud-kolonel der genie, alhier. Op hol. Donderdagmiddag sloeg het paard van den brandstoffenhande- laar G. Teeuwen op hol op de Van Merlenlaan. Nadat een lantaarnpaal was stuk gereden, werd het paard gegrepen. De wagen werd ernstig beschadigd, doch persoonlijke ongelukken vielen niet voor. St. Anna-VercenigingDinsdag is het feest voor de kinderen der St. Anna-Vereeniging. Des morgens in de II. Mis van 7.30 zullen de kinderen ter H. Tafel na deren, waarna hen in het R. K. Ver- cenigingsgebouw een feestontbijt zal worden aangeboden. BEVilRWIJK. 0. L. Vrouw van Goeden Raad. ZONDAG feestdag van de Allerh. Drievuldigheid. Half 1 catechismus. Van half 7 tot 9 Patronaat. 7 uur Lof met Rozenhoedje. PARIJS, 9 Juni. Het bankierscomité is tot de slotsom gekomen, dat het op het öogenblik geen beslissing kon nemen be treffende de uitgifte van de internationale Ieening. Het comité is voor drie maanden uiteen gegaan. PARIJS, 9 Juni. De waarborgcommissie heeft de reorganisatie der controle op de Duitsche betalingen, ontworpen naar aan leiding van den vervaldag van 31 Mei, be sproken. Volgens de Temps zal de com missie vermoedelijk de volgende week naar Berlijn vertrekken, waar zij vrij lan gen tijd zal vertoeven. Londen, 9 Juni. Griffith heeft van och tend met Churchill geconfereerd. Latei- hebben de Engelsche onderteekenaars van het Iersche verdrag bij den eersten mi nister een bijeenkomst gehouden. Hun besprekingen hebben meer dan twee uur geduurd en zijn daarop tot morgen ver daagd. Naar verluidt is men met de opstelling van een geamendeerd ontwerp der Ier sche grondwet flirwk opgeschoten. Volgens berichten uit Enneskillen zijn vannacht eenige schoten gewisseld tus- schen de Engelsche troepen en ongeregel de benden in de strook van Belleek terug. LONDEN, 9 Juni. De eerste minister is naar Londen teruggekeerd en heden is een belangrijke kabinetzitling gehouden om de gewijzigde voorwaarden der Iersche con stitutie te bestudeeren. Er is een aanmer kelijke verordening gemaakt met het nieu we ontwerp en er zijn hoopvolle uitzich ten aangaande het resultaat van het on derzoek. De bijeenkomst van heden duurde meer dan 2 uur en werd daarna verdaagd tot morgen 12 uur. WEENEN, 9 Juni. De olficieele mede- deeling ovar de credtietonderhanidelingen meldt verder: De andere afgevaardigden zullen komen naarmate de besprekingen vorderen. Vandaag is reeds het heele com plex vraagstukken bekeken, waarvan de beslissing afhangt en tevens de methode, volgens welke de verdere onderhandelin gen plaats zullen vinden vastgesteld. De bondskanselier heeft hieromtrent vanmiddag verslag uilgebracht in de cen trale commissie van den nationalen raad. Vanavond heeft een buitengewone bijeen komst van den ministerraad plaats. De besprekingen van Young met de Oostenrijksche onderhandelaars wonden voortgezet. WEIGROW, 9 Juni. Hedenochtend werd te Boedapest een bomaanslag in de Post spaarbank gepleegd. Er ontploften 2 bom men, waardoor een geweldige paniek, ont stond. De menschcn namen de vlucht met achterlating van hun geld, terwijl er ver scheidene gewond werden. Men geloofd dot de aanslag door een rooversbende is verricht. TEHERAN, 9 Juni. Koerden, die waren opgestaan wegens het ontslag van hun hoofdman door den gouverneur-generaal van Azerbeidzjan, hebben de regeerings- troepen verslagen en rukken nu Noord waarts op naar Tabris, waar de bevol king voor hen op de vlucht slaat. Ook meer naar het Z.W., in Loeristan, Overal te ontbieden. Ged. Schalkhurgergr. 9. zijn onlusten uitgebroken. Benden plun derden er dorpen. Uit Teheran zijn troepen gezonden om de orde te herstellen. BERLIJN, 9 Juni. Naar uit Rome be richt wordt had naar aanleiding van de 300 jarige herdenking der stichting van de Congregatie Ier propaganda een plechtige pontificale mis plaats in de St. Pieterskerk, waarbij Z. H. de Paus de hoogmis celibreerde en een preek hield. Naar de bladen melden is dit sinds lange jaren de eerste maal dat een Paus in de basilica van den kansel heeft gesproken. Uit den Belgischen Senaat. Bij de behandeling van de begroo ting vcor Buitenlandsche Zaken in den Senaat heeft naar aan de „Tel." be richt wordt, de socialistische senator Cop- pieter Donderdag aangedrongen op toe nadering tot Nederland. Door het slui ten van een overeenkomst kan de Scheldekwe3iie naar zijn meening wor den opgelost. Senator Carnoi betoogde, dat Neder land er zeer naar verlangt, de kwestie van de Wielingen te regelen. Ilij gaf als zijn meening te kennen, dat zulks het best kan geschieden door middel van arbitrage. Ten slotte sprak het liberale Senaats lid Féron nog over de Nederlandsch- Belgi3che kwestie. Féron, wiens naam vroeger werd genoemd in verband met de annexioniatische politiek van het „0. d. P. N." begon met een lans te breken voor de nationalisten, die men volgens hem ten onrechte van annexio- nisme beschuldigt. (Van de banken der socialisten werd hierop geiw.pen: Gij moet de annexionisten desavoureeren!) Féron zeide vervolgens, dat de Ne- derlandsch-Belgische kwestie in haar geheel moet worden opgelost, omdat de tractaten van 1839 België in een ge vaarlijke po.i i e hebben gebra ht. Spre ker was echter van meening, dat het Nederlandsch-Be'gische ontwerp-verdrag tot goede resultaten zal kunnen leiden, wanneer Nederland toont, den moeilij ken toestand te begrijpen, waarin Bel gië zich bevindt ten gevolge van de Wielingenkwestie, omdat de Belgische veiligheid daarbij op het spel staat. NEDEKL. TENTOONSTELLING TE KOPENHAGEN. Ten behoeve van de Nel. tentoonstel ling te Kopenhagen, die in Juli a.3. ge opend zal worden, heeft zich een Eere- comi'.é gevormd, waarin o.a. zitting heb ben genomen: Dr. Jhr. Van Karnebcek, minister van Buitenl. Zaken, Dr. Th. de Visser, minister van O., K. en W. dé heer H. A. van IJssolsteijn, minis ter* Van L., N. en II., de heer S. de Graaf, Minister v. Koloniën, de heer J. T. Oremer, oud-minister van Ko loniën. De Prins der Nederlanden heeft het voorzitterschap van dit Eeco-co.niti aan vaard. Op de vragen van den heer Van Ita- ve3teijn betreffende het toelaten van bui tenlandsche fondsen tot de noteering ter beurze, beeft Minister De Geer geant woord: Gelijk bekend is, worden ingevolge art. 3 van de Beurswet 1914 slechts die fond sen in de prijscourant der beurzen op genomen, welke door of vanwege den Minister van Einanciën worden aangewe zen. Van het preventief toezicht, dat met deze bepaling aan den Minister van Einanciën is gegeven, werd tot voor kort een zoodanig gebruik gemaakt, dat nieu we buitenlandsche emissies als regel niet tot de noteering ter beurze werden toe gelaten. De buitengewone omstandighe den, door den oorlog in het leven ge roepen, en de overweging, dat het in Nedprland beschikbare kapitaal onder die omstandigheden in 't algemeen ter voor ziening in de kapitaalbehoeften van het eigen land moest strekken, hebben ge leid tot deze gedragslijn. Het langzaam terugkeeren van meer normale toestanden en het gemakkelijker worden van het internationaal geldver keer heeft de regeering aanleiding ge geven, in deze gedragslijn wijziging te brengen. Naar haar meening toch zou op den duur een isolement, als hier boven aangegeven, voer de internationale positie van Nederland, en meer in het bijzonder voor die van de Amsterdam- sche effectenmarkt, gevaarlijk kunnen worden en niet in het belang zijn der Nederlandsche beleggers. Intussehen moet naar de meening der regeering, de overgang naar den toestand van de al geheels vrijheid geleidelijk plaats vinden, waar thans de toestanden zich nog geens zin- hebben geconsolideerd. Het toelaten S van hui enland c' e emissies lot de notee ring ter beurze geschiodt dus ook thans nog onder preventief toozicht van den Minister van Financiën, die iedere aan vraag op zich zelf beoordeelt. Naar uit het bovenstaande volgt, be- teekent de in de vraag bedoelde maat regel in zekeren zin inderdaad een koerswijziging in de politiek der re geering, welke verband houdt met de wij ziging der omstandigheden. De moge lijkheid, dat door die koerswijziging ver betering zou kunnen komen, met name in de hier te lande bestaande werk gelegenheid, heeft mede gegolden als een argument om in bepaalde gevallen tegenover buitenlandsche emissies een meer tegemoetkomende houding aan te nemen dan tot nu toe geschiedde. Ten overvloede zij opgemerkt, dat toe stemming tot het ter markt brengen van i'o.id en n'et wordt voorgeschreven. Van de genoemde leeningen (van Tsjecho- Slowakije, China en Brazilië) is overigens nog geen in de noteering opgenomen. Met betrekking tot de eerste twee leeningen heeft echter de Minister zich bereid ver klaard, toestemming tot de noteering te geven, onder het voorbehoud, wat de Chineesche ieening betreft, dat de be zwaren van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam zouden wor den opgeheven. Omtrent de benrsnoteering van een 7i/2 pOt. Ieening van Brazillië is hem niets bekend. H. M. de Koningin-Moeder heeft Don derdagmorgen om 10 uur met klein ge volg een bezoek gebracht aan de intern. Politie-tentoonstelling van den Alge- meenen Ne:l. Politiebond in het Kurhaus te Scheveningen. Aueta seint 7 Juni van Weltevreden: Een koelie-aanslag met doodelijken af loop is gepleegd op den heer Blom, assistent der onderneming Bah Aliran (Sumatra's Oostkust) van het Neler- lan Asch-Indisch Land-Synd icaat. Hel Haags he Aneta-k; nt or v.rn emt, dat de Iloofd-administratie aldaar de direktie in Nederland telegrafisch van dit tragisch ongeval op de hoogte heeft gesteld, onder mededeeling, dat den heer Blom geen s"huld in deze ge r f "en heft. De steunregeling in de gemeente Em men, waar nog een 300 werklooze veen arbeiders zijn, heeft tot heden ruim f 1.500.000 gekost. Het Passagekantoor bij het Departe ment van Koloniën zal met ingang van 1 October worden opgeheven. De met verlof hier te lande aanwezige burger lijke en militaire landsreizigers, die na genoemden datum moeten vertrekken, zullen weder op dezelfde wijze als vroe ger, zolf moeten zorg dragen voor het tijdig bespreken van hunnen plaatsen bij de Stoomvaartmaatschappijen of hare agenten. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem de H.H. Wijdingen van het Sub diaconaat toegediend aan de E.E. Hceren: G. P. Bakker; J. F. H. Biermans; A. Boelkel; P. N. Borsboom; P. C. Bottelier; L. J. Brcsscr; H. J. van Deurssen; M. M. H. Haring; A. II. Harst; L. M. M. Hijge- mantn; P. H. Hoogervorst; J. P. van Hou ten; B. Th. Koopen; A. J. Raaffels; A. A. van Rijn; M. G. van Rijn; P.A. A. Ver- hockx; en F. P. M. van de Vliet. En de H. Priesterwijding aan de vol gende WelEerwaarde Heeren: J. Rijk; L. M. v. d. Griendt; H. J. M. Heynen; C. J. Henning: P. J. M. Heskes; A. M. Kok; H. C. A. M. Kouwenhoven; J. Langedijk; E. N. F, Pronk; J. J. J. H. Riswick; H. C. A. M. Roelvirak; P. H. A. Starmans; C. Vis en H. N. M. Vreeswijk. 105. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afgcloopen week, eindigende 9 Juni in Nederland uitgesproken 56 faillissemen ten tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Juni 1922 1188 faillissementen tegenover 884 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gemeld wordt dat een dezer dagen te Amsterdam is opgericht een Hoilandsch Vocaal Kwartet, bestaande uit de dames Janna Brandsma, sopraan, Suze Luger, alt, en de heeren Louis van Tulder, tenor en Jan Dekker, bas. Het Muscum-Bredius. Het Museum Bredius te 's-Gravenhage zal van af 17 Juni ter bezichtiging voor het publiek opengesteld worden. De „Rsb." verneemt nog, dat de plech tige opening van het museum den 15 Ju ni zal plaats hebben in tegenwoordigheid van dr. Bredius. De bureaux van dr. Var) Gelder, directeur van den Dienst van Kunsten en Wetenschappen, zijn ook in dit museum ondergebracht. In een miniatuur-nummertje van ,,Opgang"zijn eenige brieven bijeenge bracht van H.H. D.D.H.H. den Aarts bisschop en Bisschoppen van Nederland over den eersten jaargang van dit week blad. We laten de zeer prijzende beoordee'in- gen hieronder volgen. „Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur H. van de Wetering Heeft met groote belangstelling kennis genomen van den door U aangeboden eersten jaar gang van „Opgang" en terwijl de Aarts bisschop onder vriendelijke dankzegging daarvoor van heeler harte Zijne goed keuring geeft aan Uw geïllustreerd week blad, en met groote blijdschap de reeds verkregen resultaten begroet, spoort Hij U aan met kracht en vertrouwen op den ingeslagen weg door te gaan en dit zoo nuttig werk tot de hoogste volmaaktheid en tot de grootste vruchtbaarheid te voe ren. Dit toch is een werk, dat zich bijzon der uitstrekt tothet gebied van godsdienst en zedelijkheid en dat daarom vooral den steun verdient van allen, wien godsdienst en zedelijkheid ter harte gaan. De Aarts bisschop zegent U en Uw werk. Met ware hoogachting w.g. J. H. Scholte op Reimer, secretaris." De Bisschop van Haarlem schrijft „Bij dezen betuigen wij UEd.Onzen op rechten dank voor de toezending van het gebonden exemplaar van den eersten Jaargang van „Opgang." Inderdaad, zoo als het thans voor Ons ligt, een pracht werk, niet alleen wat betreft de techni sche afwerking, maar ook om de vele le zenswaardige artikelen, welke daarin zijn vervat. Uw moed en durf om in deze moeilijke tijdsomstandigheden met zulk een tijd schrift te beginnen, hebben Wij indertijd bewonderd, thans moeten Wij bekennen, dat U met Uw opzet heerlijk zijt geslaagd. Met den voortgang dezer uitgave, die ongetwijfeld zeer veel goed zal stichten, betuigen Wij bij deze Onze instemming, en wanneer dan God ook Zijn wasdom geeft over Uwe beplantingen, kunnen Wij niet anders dan Ons bijzonder verheugen over het wekelijksch verschijnen van Ten bewijze Onzer sympathie verleenen Wij U volgaarne Onzen bisschoppelijken zegen en verblijven Wij met de meeste hoogachting w.g. A. J. Cahier, Bisschop van Haarlem." Van de Bisschoppen uit het Zuiden kreeg de redactie nog de volgende brie ven „Wij deelen U onder dankbetuiging voor 't keurige exemplaar van „Opgang" lsten jaargang 1921 mede, dat elke poging tot verspreiding van goede lectuur ook op kunstgebied steeds van Onze be langstelling zal kunnen verzekerd zijn. Hoogachtend w.g. A. F. Diepen, Bis schop van 's-Bosch." „Met voldoening heeft Z.D.H. de ver schijning van Uw weekblad „Opgang' begroet en hoopt, dat het onder Oods ze gen moge groeien tot heil van katholiek Nederland. Namens Z. D. H. w. g. JoS Baeten, secretaris, Bisdom Breda." „Intusschen dank ik U voor de toe zending van den keurig verzorgden eersten jaargang van Uw weekblad „Op gang." Ik wensch U het beste succes en schenk gaarne aan U en aan Uw werk Mijn zegen. Met hoogachting w.g. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond." DE SPRONG VAN DE MAASBRUG. Woensdagmiddag om vijf uurde Maas was hoog, en er woei een bolle lente wind. Twee jonge mannen zouden gekleed en wel, van de Maasbrug springen, de een zou zwemmen naar Katendrecht, de ander naar de Maaskade. Om 5 uur 6 minuten is het werkelijk ge beurd, schrijft het Rtd. Nbld. Gelukkig, dat er niet meer ruchtbaarheid aan gege ven was, want dan was het nog voller ge- loopen van menschen, dan het nu plotse ling werd,toen de roekelooze wedders-met- aanhang ten tooneele verschenen. Wat fotografen, een filmopnemer,een agenten helm wat drukte op de Maasbrug een jonge gestalte wil op de leuning klim men, 't mislukt. Floep tweede poging lukt. Hoe klein leek toen die mensch tegen die geweldige brug. Een seconde, en hij stortte zich voor over, het woelige water in, kwam vlug weer boven en zwom snel in de richting van het opleidingsschip. Een tweede figuur klom op de leuning, smeet z'n stroohoed in het water, en joep, ook hij dook, liet eerst z'n schoeisel boven komen, zwom daarna met krachtige sla gen den ander en zijn hoed achterna, zwaaide triomfantelijk met het strooien dopje en begon zijn tocht. Beide zwemmers leken geen last te heb ben van hun gekleed-zijn. Op de brug zenuwachtigheid en gejuich. Spick's zet ten zich ter vervolging Van andere zijde meidt men het blad omtrent deze demonstratie nog nader Het waren de 30 jarige T.A. Simonis, van de Maaskade, en de 22-jarige A. van Weisenex, uit de Tolhuisstraat, beiden kantoorbediende van beroep, die ge kleed den ongeveer 7 M. hoogen sprong van de Maasbrug verrichtten. Simonis had verder de opdracht zich in het water verder te ontkieeden, - aar- aan hij dan ook voldeed. Beiden gevoel den zich blijkbaar zoo thuis in het Maas water, dat zij, toen een film-operateur hun dit vroeg, te tweeden male, nu van een motorboot, in de Maas sprongen. En de geschiedenis had een verrassend slot.. Toen beiden aan de aanlegplaats van de Spido, aan het Willemspiein aan wal stapten, werden zij door een tweetal rij wielagenten verbaiiseerd I -:o:- (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2