UIT DEN OMTREK. :WMÈM - 13 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Waarvoor een rechtsch ministerie noodig is. Maandag 12 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14164 iS DAMIAATJES HAARLEM. Tentoonstelling van kant. *Trou moet Blycken." Verbandcursus. Gemeentezaken. De verhouding van het Haarlem's Orkest tot de gemeente. EEN TRAGISCH ONGELUK. is®® Het onerehtk aan het Zuider- Buxtenspaarne. Brandje. Baden. Aanbesteding. Haarlem's Muziekcorps. De haringvisscherij. Nieuwe zaak. Ver. van leeraren in de Handels wetenschappen. J. J. WEBER ZOON. 1 Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. De eerste Opperdoesen. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, hij vooruitbet. 3.57 VS Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 27<1 en 1748. Postrekening No. 5970 Advc-Feriïifn 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Oppervlakkige beoordeelaars van de politiek kunt ge herhaaldelijk hooren zeg gen: Wat is er nu eigenlijk voor ver schil tusschen een christelijk, een libe raal of een rood kabinet; ieder voert belastingen in onder een anderen naam; maar of je door de kat of den kater gebeten wordt, 't blijft hetzelfde. Wie van „regeeren" een beter begrip heeft, weet, dat de groote beteekenis van de richting, welke de bewindvoerders zijn toegedaan, meer nog uitkomt in de hon derden beslissingen, welke een minister dagelijks zelfstandig of collegiaal in den ministerraad neemt, dan in de wetten, welke hij in de Staten-Generaal brengt. Dezer dagen werd hierop zeer toevallig door vragen van het Kamerlid van Be- resteijn weer eens de aandacht gevestigd. Op vragen van dit Kamerlid betref fende het schrappen van boeken op de boekenlijst van de leerlingen der H. B. S. te Amersfoort, antwoordde de Mi nister van Onderwijs n.m. dat op zijn last boeken geschrapt zijn als Goeathe's Paust en Lessing's Nathan der Weise. Deze maatregel is getroffen om de vol gende redenen: Lessing's „Nathan der Weise" is minder geschikt geoordeeld voor de Amersfoortsche school, die be zocht wordt door jongelieden van ver schillende godsdienstige richting. In dat boek toch wordt den leerlingen een leer verkondigd, die met een positief Chris telijke geloofiov.rtuig'ng kw lijk le ver eenigen is, afgezien nog van de voor Boomsch Katholieken speciaal onaange name figuur van den patriarch, zoodat door de keuze van dit boek aan deze school de naleving van het voorschrift, vervat in art. 1 der wet van 25 April 1879, min of meer in het godrang zou komen. Goethe's „Faust" is geschrapt op grond van de wereldbeschouwing, die aan dit werk ten grondslag ligt, en die het als schoollectuur voor leerlingen van hoo- gere burgerscholen minder aanbevelens waardig maakt. Het door den Ml..' :tor aangehaalde art. 1 van de wet van '79 bepaalt, dat op „de onderwijzers van middelbare scho len van overheidswege opgericht of ge subsidieerd," ook van toepassing zijn het tweede en derde lid van art. 33 der Lager Onderwijswet van '78, welke als volgt luiden: „De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren, te doen of toe te laten, dat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van an dersdenkenden." En in het volgend lid wordt een ondc. 'Jzer, die zich in dat opzicht schuldig maakt p'ichtsver- zuim, met schorsing bedreigd. Wie de wet aldus leest zal moeten toe geven, dat een Minister van Onderwijs, die bovengenoemde werken op de middel bare scholen verbiedt, niets anders doet als zijn plicht. En toch kunt ge op de boekenlijsten van de openbare Hoogere Burgerscholen en Gymnasia deze en der gelijke werken met tientallen aantreffen; het zou ons niét moeilijk vallen er van veel bedenkelijker gehalte te noemen, lec tuur, waarvan men onmogelijk begrij pen kan hoe een leeraar ze in klassen, gevuld met jongens en meisjes van 15 tot 17 jaar, zonder blikken of blozen behandelen kan. En dergelijke boeken worden daar ge handhaafd., totdat er een bewindsman komt van de geestesgesteldheid en de kracht van Minister de Visser, die eens durft ingrijpen. Wie het protest van de liberale Middelburgsche Courant tegen bovenvermelde beslissing van Minister de Visser leest, voelt al dade'ijk, hoe de anti these, ondanks alle pogingen om haar weg te praten, nog altijd blijft bestaan, liet verschil van wereldbeschouwing laat zich nu eenmaal niet uitwisschen en dat drijft telkens christenen bij christenen, paganisten bij paganisten samen. De liberale pers roept in dit geval al weer schande over de „bedenkelijke schoolcensuur"; eischt de vrijheid op voor de onderwijzers om den leerlingen „cul tuur" bij te brengen en ze in te wijden in de „geestesstroomingen der verschil lende gesehiedperioden," zonder te vra gen, wat er terecht komt van de over belaste hoogera burgers: h dieren en gym nasiasten, wier jonge hoofden men in de war brengt, door onverteerbare wijs- geerigheid en wier gemoed men bederft door indrukken, waarvoor hun wil geen tegenwicht heeft. Dagelijks zien wij de nerveuse en over prikkelde slachtoffers van de vroegrijp heid om ons heen en toch eischt de libe raliteit, dat men ach en wee roept over een bewinsman, die de jeu- wenscht op te voeden en te vormen in plaats van te misvormen en uit het even wicht te slaan. Op de eerste verdieping van perceel Groote Houtstraat 136, waarin de gez. Corbiére hare welbekende zaak drijven, is thans een tentoonstelling van aller hande soorten fraaie kant georganiseerd. Deze expositie, welke tot 22 Juni ge houden wordt, verdient zeker de belang stelling aller dames. De velerlei soorten kant trekken bewondering af door de f'jnheid der stof en de sierlijkheid van vorrn. Men vindt er kleedjes voor kus sens, tafels en kleine luxe tafeltjes, voor thee- en likeurblaadjes, men vindt er in alle grootten en kwaliteit enin alle prijzen. Deze laatsten zullen alle dames bijzonder meevallen. Die lage prijzen val- len nog meer op, als men weet, dat alles handwerk is en vervaardigd van echte kant. De expositie zal zich dan ook wel in flinke belangstelling mogen verheu gen en de bezoeksters en eventueel ook be zoekers zullen hun gang er heen zich Aiet beklagen. Vandaag betrekt de sociëteit .,Trou moet Blycken," met eenige feestelijkhe den in intiemen kring, het nieuwe socië teitsgebouw aan de Groote Houtstraat 315117, het vroegere patricische woon huis van douairière Jhr. P. N. Quarles van Ufford. Zooals bekend is, werd het gebouw op den hoek der Groote Ilout- Markt voor f 125.000 aan de Gemeente Haarlem verkocht. Onder leiding van den heer J. v. d. Ban, architect, is de nieuwe woning der aloude rederijkerskamer voor haar doel geschikt gemaakt. De fraam voorgevel ia ioderen Haarlemmer welbekend, zoodat we ons van een beschrijving daarvan kun nen ontslagen achten. Do hoofdingang, het bordes op, zal niet anders dan bij feestelijke gelegenheden, althans zeer weinig gebruikt worden. De gewone in gang voor de leien zal zijn door het daar naast gelegen vroegere kn»"htshuis, dat geheel tot monumentale vestibule is ver bouwd. Daarin vjnden de bezoekers een garderobe, toiletten, enz. esn fiet en- bergplaats en verder leidt deze gang naar den niet grooten, maar aangenamen, intiemen tuin, een ingetogen plekje in 't midden der stad, aan de Noordzijde beschut dcor den hoogen muur van Ci nema Palace en aan de andere zijden omkranst van hoog opgaand klimop. In de kostelijke kelders, op ouder- Wetsch, degelijken trant gebouwd, vindt men de installatie voor centrale verwar ming en warmwaterinrichting, welke laat ste ook dient om de biljarten te ver warmen en e?n warmere temperatuur in het gebouw te verkrijgen als de centrale nog geen dienst behoeft te doen. Deze installatie is geleverd door de firma J. P. v. id. Plaat en Co., te Schoten. In het sous-terrain is voorts nog een kluis en de monumentale keuken, die voor dit doel ton behoeve van den conciërge, wiens woning aansluit aan de soiiöteit in ge bruik blijft. Niet te vergeten ook de wijnkelder. Vanuit pra-ti ch ingericht buf "et, waar o.m. de verwarming van zalen en bil jarten kan worden geregeld, heeft de chef uitzicht en toezicht op de vestibule en garc'.erobe. Hechts van den hoofdingang is de klei- So, fraai gemeubelde bestuurskamer; links liggen twee ineenloopende conver satiezalen, fraai behangen en harmo nieus gemeubeld door do- firma's Meinsma en Joh. Nederkoorn. In de eerste zaal, voor aan de straat zijn eenige gobelins uit het oude gebouw aan do wanden geplaatst, terwijl eenige schilden der oude rederijkerskamer „Trou moot Blycken," vanuit vervlogen eeuwen en van vroegere grootheid tot de bezoekers een mysterieuze taal fluisteren. Deze schilden, waarvan een enkel met kunst waarde, hingen in het' oude gebouw in 3e vestibule wat verwaarloosd, doch prij ken nu in vernieuwde glorie na een gron dige restauratie door den hoer de Wild, den bekenden' resl aurateur van de Ha1 sen. Aansluitend aan de conversatiezalen treft men de speelzaal aan. Een verdie ping hoqger zijn appartementen voor den concierge ingeruimd en voorts een mo dern ingerichte biljartzaal van 13 bij 12, met één nieuw match-biljart, een zak en twee gewone billards. Ten slotto is hier ook de leeszaal ingeruimd, minder gunstig .gelegen, dunkt ons, omdat zij aan de Houtstraat grenst. We behoeven niet te vermelden dat het gebouw overal van modern comfort is voorzien. Warm- en koudwaier fonteintjes; liften vanuit het buffet naar' alle verdiepingen, in alle kamers mechanische ventilatie enz. enz. Het geheele gebouw is van electrisch licht voorzien door de firma H. Cornet Jr. en Co. Verschillende fraaie kroontjes en lampekappen zijn er 'n stree'ing voor het oog. De firma de Vries en Co. haalde het fraaie stucaicorwerk in de licordves- tibule keurig opde firma Heidanus hanteerde de verfkwast hier en gaf het geheele gebouw in een fijn-grijze kleur leven en voornaamheid; de firma J. Mijer maakte van oude meubelen uit het oude gebouw zoo goed als nieuwe voor dit, en maakte ook heel wat andere voorwerpen pasklaar voor de nieuwe omgeving. De geheele verbouwing werd uitge voerd door de firma W. A. van Zanten. In den loop van den winter heeft de Roode Kruis Transport-Kolonnc al hier 'n nieuwen cursus geopend in het verband leggen en zijn de leden zoo ver gevorderd, dat zij tot hét beoefe nen van het transport van gewonden kunnen overgaan. Het Gemeentebe stuur heeft voor het houden van deze oefeningen welwillend het gebruik toe gestaan van de terreinen op „Buiten rust" aan de Twijnderslaan, waar deze rustig kunnen plaats vinden. El- ken Zaterdagmiddag om 3 uur worden deze oefeningen gehouden door de nieuwe en oude loden ouder leiding van Dr. Venema. B. en W. stellen voor: Op de vergoedingen in de kosten van instand houding," bedoeld in art. 101 der La- ger-onderwijswet 1920, aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere lagere scholen over 1922 toe te kennen de voorschotten, hieronder ver meldt, t.w. Aan het,Bestuur der bijzondere lagere school aan: den Kleinen Houtweg 22 f 5110; de Koningstraat 20, f 6240; de Ged. Oude Gracht'120, f 6960; den Dreef 20, f 3480; het Nassauplein 2, f 4030; de Velaerstraat 55 (u. 1. o. school) f 675. (Ingezonden.) De Propaganda-Commissie voor het Haarlem's Orkest verzoekt ous opna me van het vo gende stuk: De Gemeenteraad van Haarlem zal in hare eerstvolgende zitting eene beslissing moeten nemen, waarvan 't voortbestaan van het Haarlem's Or kest afhangt. Zooals bekend is, is door het be stuur der Ilaarlemsche Orkest-Vereeni- ging, dat geheel belangeloos zijne krachten geeft, om dit voor onze stad zoo belangrijke kunst-instituut te be- heeren, aan den Gemeenteraad te ken nen gegeven, dat het niet langer mo gelijk zal zijn de burgerij van Haarlem dergelijke uitstekende muziekuitvoerin gen aan te bieden tegen een veel te lage vergoeding! In dit request werd betoogd dat: Van hel subsidie a f 30.000 per jaar wederom aan de gemeente werd terug betaald circa f 4000 aan zaaUuiur ongeveer f 3000 aan belasting Waar een gewone muziek-uitvoering van een solist of een klein aantal kunstenaars vaak met ettelijke guldens betaald wordt, ontvangt het Haarlem's Orkest voor een concert, dat uitge voerd wordt door 45 man, slechts 25 a 40 ets. min 20 procentof niets! Het mag hier nu wel eens gezegd worden, dat de verdienstelijke arbeid van dit Orkest zeer laag betaald wordt! Den zoo bekwamen en populairen dirigent kan geen hooger salaris wor den aangeboden dan f 3000; de con certmeester geniet f 1900 en de overige tractementen zijn naar rato .lager. Op deze uitgaven valt niet te be perken en de gemeente zal dus on vermijdelijk moeten bijspringen om het tekort van f 10.000 over 1922, dat zich thans nijpend begint te doen gevoe len, aan te zuiveren, vóór het nieuwe seizoen met October a.s. aanvangt. HET HAARLEM'S ORKEST, DAT THANS MEER DAN OOIT DEZE STAD TOT EERE STREKT, ZAL ANDERS ONVERMIJDELIJK TEN GRONDE GAAN. fcs-Mj i s gv&ÊÊm Vrijdagmorgen reed nabij de Linschotenstraat een lijkwagen, die naar het sterf huis ging, door het schrikken der paarden in het Spaarne, Paarden en koetsier verdronken. Hierboven een kiekje van het ophalen van den lijkwagen en van een der paarden, door middel van de stoomlier van een der booten van Bus. if V terwijl thans reeds f 2500 moet wor den betaald voor de pensioenen van den vorigen dirigent en een aantal or kestleden, die billijkerwijze voor re kening der gemeente behooren te komen. Met ingang van October zal de zoo drukkende belasting op de contribu tie en dotatie-geiden der leden van 20°/o geheven worden en bierdoor zal andermaal circa f 3500 van de inkom sten van het orkest aan de Gemeente moeten worden terugbetaald. Rekent men verder dat van de f 65000, die de orkestleden gezamen lijk verdienen met musiceeren voor de gemeenle Haarlem, rond f 3000 door hen aan gemeentelijke belasting wordt betaald, dan is het eene eenvoudige rekensom die uitmaakt, dat het subsi die van f 30.000, dat de Gemeente aan het Orkest betaalt, de Gemeente in werkelijkheid slechts kost: f 30.000 f 16.000 f 14000. Voor die f14.000 werkelijke subsi die geeft het Orkest ruim 40 gratis muziek-uitvoeringen in Den Hout en 12 of meer concerten tegen een en- trée van 25 ets., terwijl het voor het overige een aantal concerten in den winter geeft voor de leden der H.O.V., die door eene vaste contributie het Orkest steunen en voorts nog een groot aantal muziek-uitvoeringen tegen de zeer lage vergoeding van 40 ets. per entrée! De burgerij van Haarlem is verwend met deze uitmuntende muziekl Het is een groot ongeluk dat in deze tijden, waar allerwege bezuinigd wordt en bezuinigd moet worden, he laas ook dikwijls juist bezuinigd wordt op instellingen, die oogenscliijnlijk een luxe zijn, maar in werkelijkheid ont wikkelend en veredelend op ons volk werken en daardoor hunne rente dubbel en dwars in indireclen vorm opbrengen. In de slad Haarlem is de laatste jaren zeer veel gedaan voor good onderwijs, voor lichamelijke ontwikke ling- en opvoeding, voor het uiterlijk schoon der stad, voor het bibliotheek wezen, voor den woningbouw, enz. Maar voor liet muziekwezen, dat meer dan eenige andere kunst het psychi sche deel van den mensch verzorgt, is bitter weinig gedaan. Of dit te wijten is aan de toevallige omstandigheid dat een gedeelte van het tegenwoordige gemeentebestuur weinig voor muziek gevoelt (men ga maar eens na hoe weinig gemeente raadsleden zich op de verschillende muziekuitvoeringen vertoonen) of dat men deze tak van kunst vergeten heeft of van minder belang acht, het feit is te eonstateeren, dat het mu ziekleven te Haarlem, dat buitenge woon krachtig is, van Gemeentewege nooit veel belangstelling heeft genoten. Het is thans het oogenblik voor het gemeentebestuur van Haarlem, om de oogen te openen voor het belang van goede muziek voor de burgerij cn in te, zien dat ecu stad. van §0.000 zielen, die zich steeds uitbreidt, en in het bezit is van een Orkest, dat door den tegenwoordigen dirigent in ruim één jaar tijds is opgevoerd tot zulk »en peil, dat de meest vooraan staanr'e musici in ons land het eens luidend prijzen, in dit waardevolle bezit behoort te blijven. Inderdaad zijn er teekenen, die er op wijzen, dat het Gemeentebestuur begrijpt, dat er thans voorloopig ge noeg gedaan is voor de lichamelijke ontwikkeling der burgerij, getuige het voorstel aan den Raad, om niet over te gaan tot den aanbouw van een kleed- en waschhaisje op het Gemeen telijk Sportterrein aan de Kleverlaan. Wanneer dat voorstel wordt aan genomen, zal hierdoor van de begroo- tingsgelden een bedrag van f 10.000 (of meer, want als regel worden' dergelijke begrootingen overschreden!) vrijkomen. Moge de Gemeenteraad op dit mo ment, waarop zij gaat beseffen dat thans genoeg gedaan is voor de phg- sieke ontwikkeling, inzien, dat deze gelden niet beter besteed kunnen worden, dan om de psychische ont wikkeling, welke, dank zij het Haar- lemsche Orkest, krachtig baan breekt, te ondersteunen. HAARLEM KAN ZIJN ORKEST NIET MISSEN. Personalia. De heer H. W. van Urk, die bij raadsbe sluit van 25 Januari j.l. werd benoemd tot scheikundige bij den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, heeft zijn benoeming niet aangenomen. B. en W. heb ben opnieuw sollicitanten voor die betrek king opgeroepen en bevelen aan: X. den heer H. C. S. Snetlilage, bedrijfs- scheikundige bij de Sociëteit voor chemi sche industrie te Amsterdam; 2. mej. J. J. J. Dingemans, scheikun dig ingenieur, scheikundige aan den keu ringsdienst van waren voor het gebied Arnhem. 3. den heer J. J. Luijten, doctorandus in de scheikunde te Haarlem. Voor het examen Bb. acte voor dictaat stenografie door de Nederl. Stenografenvereen. „Stolze Wery", is geslaagd mej. E. A. van Waard, alhier. De heer P. H. Aengenent, alhier, slaagde voor het voorbereidend examen van dan Nelerl. Ind- administxatieven dienst. Naar het politierapport vermeldt, is de gisteren bij het ongeluk aan het Zuider Buitenspaarne om het leven ge komen Van Hesteren vermoedelijk aan hartsverlamming gestorven. Vrijdagavond omstreeks half 8 is in perceel Hofdijkplein 3 een begin van brand ontstaan. Eenige kleedingstukken zijn gedeeltelijk erbrand. Door de bu ren is het vuur toet emmers water ge- bluscht. De brandweer was met de staf aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. In het douche badhuis aan den Scho tersingel zijn in den afgeloopen week 1035, in dat aan het Leidscheplein 624 en in dat aan den Koudenhorn 338 ba den genomen. Vrijdagmorgen werd in het bureel van den Bijkswa'erstaat, Krui-str. 3, aan besteed: het landwaarts verlengen van hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland: raming f33370; laagste inschrijver I. Koolman, Vlieland vcor f32620; en de verhooging van een ge- jselte van den omnngdijk op het edand Marken, behcorende tot de Bijkszeewer- ken in Noord-Holland, raming f9980- laagste inschrijver K. Ooms te Scharwou- de voor f 8425. Wij vernemen, dat het bestuur der Orkestvereeniging in verband met hetgeen in het adres aan den Baad wordt gezegd zich in staat acht de salarissen der leden van het orkest over de loopende maand uit te betalen als de subsidies van Haarlem, Bloemendaal en Heemstede ontvangen zijn. Daarna is echter het voortbestaan van het or kest afhankelijk van de vraag of het tekort zal worden gedekt. Is dit niet het geval, dan ziet het bestuur zich genoodzaakt den leden van het orkest hun ontslag aan te kondi gen en de vereeniging te ontbindoa. De eerste haringschepen van de teelt 1922 zijn met het Hollandsche zeebanket binnengevallen, zoo schrijft een onzer medewerkers en hij voegt er de volgende beschouwing aan toe. Drie der Vlaardingsche stoomloggers kwamen reeds -on de markt, waarvan één als jager, met de vangst van nog een anderen stoomlogger. In één opzicht althans stemt dit be gin tot tevredenheid, de kwaliteit van het product is namelijk heel goed gebleken, zulks in tegenstelling met verleden jaar, toen van den aanvang af een hoogst on bevredigende kwaliteit haring aangevoerd is geworden, en reeds dadelijk, bij de eerste kolmaatjes der bengschepan, som mige deskundigen hun sombere profe tieën lieten hooren, welke helaas geheel uitgekomen zijn. Diezelfde deskundigen laten thans op- timischer geluid hooren; zij verwachten in 1922 goeden haring. Moge het zoo zijnl Van een marktprijs, waarop eenige staat valt te maken, kan nog niet gesproken worden. Voor sommige partijtjes kol maatjes zijn ongekende prijzen betaald, zelfs tot over de f 400, andere moes ten zeer belangrijk lager worden ver kocht, maar over 't geheel heeft deze soort een mooie markt gemaakt, waar door voor eenige stoombengers prach tige besommingen bereikt konden wor den. De haring van de gewone stoomlog gers bracht Maandag, ouder gewoonte, nog niet eens de helft op van die der bengers. Welk deskundige verklaart toch dergelijke verschillen eens? Er wordt in dit blad gaarne plaatsruimte voor inge ruimd. Woensdag, toen er een lading van 20 last aan den afslag was, schommelde de prijs om ruim f 30. De betrokken stoom boot heeft natuurlijk een mooie reis ge maakt, maar ioch valt deze prijs ons niet mee. Vooral in verband met de kwali teit van de haring hadden we voorloo- pig hoogere prijzen verwacht, daar toch het aantal visschende schepen op het oogenblik buitengewoon gering is. Het is voornamelijk de Vlaardingsche vloot, waarvan een eenigszins beteekenend deel is uitgerust, in Scheveningen schijnt nog altijd het loongeschil een be letsel tegen uitvaren te vormen, en ook in Katwijk en IJmuiden hooren we nog van geen uitvaren. Zoo sukkelen we verder, wel een sterk contrast met de aren vooor den oor log, de eerste twee jaren uit den oor logstijd en 1919, toen om dezen tijd het geheele bedrijf in rep en roer was en er nijvere handen te weinig waren om allen arbeid te verrichten. De oude welvaart en bedrijvigheid is verdwenen, slechts moeizaam kunnen ze misschien weer teruggewonnen worden, doch groote voorzichtigheid en zorgvul dig beleid zijn daarbij geboden. Is dit pessimisme? Het dunkt ons moeilijk vol te houdenhet is niet an ders dan werkelijkheidsbesef. Wij zijn optimistisch genoeg om te gelooven, dat het bedrijf er weer bovenop zal komen, maar zijn er tevens van overtuigd, dat dit lang kan duren en nog groove moei lijkheden te overwinnen zullen zijn. Zoo lang het grootste deel van Europa ont redderd blijft, khn geen radicale ver betering intreden; hiermede heeft men te rekenen. Nu dreigen weer de gevaren van de Amerikaansche tariefplannen. We wil len hopen, dat ze afgewend worden, maar intusschen heeft men er mee te rekenen. Na de geweldige verliezen, welke de haringreederij in de afgeloopen jaren heeft geleden, zou het onveranjjJ'oordo- lijk zijn thans maar weer net te doen alsof het dit jaar weer in orde zal ko men. Tal van readers missen trouwens thans de middelen om dit waagstuk te bestaan. In perceel Groote Houtstraat 102 heeft de heer v. d. Werf een zaak in foto-artikelen geopend. De winkel, in groene kleur gehouden, biedt een le- vendigen aanblik met de verschillende soorten camera's, schijnwerpers (voor reclame), klapcamera's e. d. Keus in de verschillende soorten is er genoeg zaam. We willen bijzonder de aan dacht vestigen op de heidoscoop met drie lenzen, waarop, in tegenstelling met de reflex, waarvan het beeld, verdwijnt, het beeld blijft. Achter den winkel is nog een kamer in gereedheid gebracht voor berging en uitstalling van artikelen, o.m. foto albums, waarvan een fraaie collectie in voorraad is. Practische laden be vatten voorts foto-papier cn andere kleine onderdeden. Dit alles, gevoegd bij de gunstige ligging der zaak in het centrum der stad, zal haar mettertijd wel tot de bekende op haar gebied maken. De eerstvolgende examens der Ver eeniging van leeraren in de Handels wetenschappen zullen alhier worden gehouden op 12, 13 en 14 Juni a.s. Barometerstand: 767. Neiging: Vooruit, OPGAVE VAN: j Besmettelijke ziekten. In de navolgende gemeenten kwa men in de week van 28 Mei tot 3 Juni de volgende gevallen van be smettelijke ziekten voor: Bloemendaal 1 geval van buikty- phus; Haarlem 1 geval van roodvonk; Heemstede 1 geval van diphtheritis: Krommenie 1 geval van diphtheri tis; Limmen 1 geval van buiktyphus; Noordwijk 1 geval van roodvonk en 1 van diphtheritis. zijn te Haarlem aangevoerd door den heer Joz. Verbeek, handelaar in aardap pelen wonende Kokstoeg J2, alhier. De kwaLneit moet uitstekend zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1