Uitverkoop Maison Moderne Corsatten „TWILFIT" Busiehonders Sportcorsetten TOTALE van hel artikel Een vooruitstrevend zakenman UST DEN OMTREK HANDEL EN NIJVERHEID. Nog enkele restanten van 5.25 voor 2.40 7.75 4.90 12.50 6.85 17.50 8.90 Corsatterie Warmoessfr. 26 b. d. Anegang. Concert in de Gem. Concertzaal. Op dit eerste concert een tweeue volgt Zondagmiddag) werden een ze- vental composities van leden der Ned. Toonk. vereeniging uitgevoerd, 't Was hier, zooals trouwens te begrijpen is „vogels van diverse pluimage". Volgens anciennitei van de com ponisten viel het programma licht in tweeën te verdeelen. Maar terstond zij opgemerkt dat deze indeeling geen gelijken tred houdt met de waarde der composities. Van de ouderen werden weliswaar de werken alle zonder uitzondering knap uitgevoerd, maar eigenlijke mu zikale waarde kan men slechts aan twee ervan toekennen. Van den te vroeg ontslapen Alphons Diepen- brock hoorden we voor het eerst zijn „Lied der Spinnerin" (tekst van Cl. Brentano), door de soliste mej. Mia Peltenburg in verrukkelijke mu zikaliteit ten gehoore gebracht. De bezetting: strijkkwartet - hoorn jpast zich uitnemend aan bij dit, ook iqua vorm, allerkeurigst gedicht, Dr. Joh. Wagenaar's ouverture „De ge- j temde feeks", voor ons orkest een eerste uitvoering, werd ook weergege ven op een wijze die allen lof verdient, j Gerharz dirigeerde het werk, dat als ik 't wel heb, door den componist i zou worden geleid, uit het hoofd en deed aan dit veeleischende werk alle recht wedervaren. Nog ging een werk van Karei Ober- stadt, een pianoconcert, in vorm en i vinding „Mendelssohn und kein En- j de". Dit werk was op dit concert der Nederlandsche T. V. zeker het minst I Nederlandsche, en, in Duitschland uitgevoerd, zou men 't wellicht een „gediegene Arbeit" noemen. Het brengt niet alleen de kunst geen stap vooruit, parasiteert enkel en alleen op de epigonen van den grootsten pianocomponist, maar irriteert doo z jn langweiligen conversatietoon, die ik graag een plaats onder de zeven hoofdzonden zou geven immers uit dit alsmaar praten zonder iets te zeg gen kwamen voorteen stilstand van de muzikale kunst, een tijdelijke on verschilligheid voor haar en, erger nog, een verdrukking van het werkelijke muzikale talent, dat in deze vloedgolf van licht te verteren muziek onop gemerkt bleef. Onder de jongeren heeft F. Schuur man ons slechts in de gelegenheid ge steld, een talentvol gespeelde solo voor altviool te hooren. Den heer Smit, orkestlid, daarvoor hulde. Zoo F. Schuurman vóór dit concert had kunnen hooren wat de andere jongens hadden te zeggen, dan zou hij zich wel hebben bedacht met deze menuet en serenade te laten opvoeren. Jac. Jansen staat weliswaar geheel onder den invloed van Wagner, en ook Franck is hem niet zonder meer voor bijgegaan, maar hij heeft toch een zeer opmerkelijke orkestbeheersching, waarin het moderne element nog wel niet geheel zelfstandig vertegenwoor digd is, maar dat hij toch met talent weet te laten spreken. Het uitvoeren van dit toonstuk was een van de mo menten, waarin wij het sterkst voelden de groote beteekenis van een eminent orkestleider als Nico Gerharz voor de belangen onzer toonkunst. Wij hopen dit werk van Jac. Jan sen nog meerdere malen te hooren, minder wel om den inhoud van zijn tonentaal, daarvoo is zij nog te he terogeen, dan wel om de knappe wijze waarop hij die taal aan het orkest weet toe te vertrouwen. Hendrik Andriessen had een zeer waardevol en omvangrijk dichtwerk van Loui Le Cardonnel, geheel in Dante's terze rime geschreven, tot voertaal zijner muzikale gedachten gekozen. Hij dirigee de, in een uiterst sober gebaren, zijn jongste toonschep- ping, d e geheel en al op het heerlijke zingen van Mia Pel enburg was geïn spireerd. Het is voor de niet zoo heel talrijke schare van toehoorders, een bevoorrechting geweest, deze eerste u tvoering van een hoogst belangrijk werk als „L'attente mystique" 'van Hendrik Andriessen te mogen bij wonen. De componist heeft niet vaste hand en met overtuiging zijn lijnen en tinten geplaatst, zoodat de zinvolle tekst in een geheel eigen licht komt te staan de indruk van gezochtheid komt nergens op, alles klinkt natuur lijk en vooral oprecht. Mia Peltenburg zong met een heilige overgave en haar dévote zingen was van een expressie die de uitvoering van dit nieuwe opus tot iets onvergetelijks maakte. Te luisteren naar dit heerlijk zingen, frisch als dauwdrup in nauw ontloken roos, is een genot dat men niet moede wordt. Het verslag over dezen eersten avond weet ik niet beter te besluiten dan met den wensch uit te spreken, dat wij van dit blijde gebeuren spoedig een herhaling mogen beleven. G.J.K. Nederlandsche Toonkunstenaars- T gebouwen; uifsiuiten3 sïortbakjes mogen Gemeenteraad. Vergadering au den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 14 Juni 1922, des namiddags ten 1 y2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen Luxor-Theater. Gemeentezaken. T stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inkomend lid. 3. Voorstel B. en W. tot vaststelling 1 e suppl. begroo ting en staten van af- n overschrij ving, dienst 1920. 4. Voorstel B. en w. vaststelling staat tot beschikking op den post „Onvoorziene uitgaven", dienst 1921. 5. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der rekening en verant woording, dienst 1921, gem. Bank van leening. 7. Voorstel B. en W. Wij ziging datum van ingang benoeming hoofd van school no. 6. 8. Voorstel B. en W. inzake verzoek Haarl. Schoolvereeniging betreffende stich ting eener school in het Florapark. 9. Voorstel B. en W. tot toekenning vergoeding n bijzonde e scholen voor boventallige onderwijzers, dienst 1920. 10. Voorstel B. en W. tot toe kenning voorschotten aan bijzondere scholen voor kosten van instand houding, dienst 1922. 11. Voorstel B. en W. verleenen machtiging tot verkoop van grond door Regenten van het St. Elisabeth's of groote gasthuis. 12. Voorstel B. en W. tot ruiling van grond met de Woning bouwvereniging St. Bavo. 13. Voor-v stel B. en W. inzake bouw kleedhuis op het speelterrein Kleverlaan. 14. Voorstel B. en W. inzake verpleging van tuberculose patiënten in de Maria- stichting gedurende het jaar 1922. 15. Voorstel B. en W. tot verhooging crediet voor uitvoering van openbare werken in gronden tusschen Brouwers vaart en Zijlweg. 16. Voorstel B. en W verleenen afwijking art. 19 der Bouw verordening voor "schoolgebouw aan An oniestraat. 17. Voorstel B. en W. tot verkoop van grond Van Eeden straat. 18. Prae-advies van B. en W. op verzoek van G. de Boer om schade vergoeding. 19.. Voorstel B. en W. tot het aangaan van een geldleening ten behoeve der Woningbouwvereeni- ging „Huis ter Cleeff". 20. Voorstel B. en W. inzake verzoek Haarl. Orkest- yereeniging om verhooging van sub sidie. 21. Voorstel B. en W. tot wijzi ging der legesverordening. 22. Voor stel B. en W. tot vaststelling Verorde ning tot heffing enz. eener belasting tot gebruik van openbaren gemeente- gro d enz. 23. Voorstel Commissie bedoeld in art. 166 der Gemeentewet, tot wijziging der A' P' V. (bioscope- ezoek der kinderen). 24. Voorstel B. en W. inzake bestemming subsidie en rentegarantie aan de N. H. Ver eeniging „Het Witte Kruis". 25. Voorstel B. en W. tot wijziging der verordening op de levering van duin water. 26. Voorstel B. en W. tot wijzi ging der Verordening op de levering van gas en electrischen stroom. 27. Voorstel B. en W. tot wijziging der verordening, regelende de positie en bezoldigmg van werklieden. 28. Be noeming scheikundige bij den Keu ringsdienst vanwaren T SPORT ER SPEL V. V. V.—Haarlem. zorgt, dat de aandacht van het publiek op zijn zaak gevestigd blijft. Op de plaats waar thans Uw advertentie staat, zou, bij onderbreking van Uw reclame, allicht een ander de aandacht trekken. - De bureaux van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassaulaan No. 49, tl Rood en Wit—Hermes. Gemeenf^'üke dienst Her lichame lijke Opvoeding. SCHOTEN. HAARLEMMERLIEDE. VELSEN. CASTRICUM. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. HEEMSKERK. BLOEMEND AAL. WARMOND. Uit de sigarenindüstrie. NEDERLANDSCHE TOONKUN- STENAARSVEREENIGING. vprpAtiiointr 1 worden geplaatst, welke vooraf door den ging. Directeur zijn goedgekeurd. Matinee Stadsschouwburg. De Zondagmiddag gaf van een drietal componisten, leden der Toonkunstenaars- ver., hier nog niet gehoorde werken. De modernste onder hen is zelker wel Willem Pijper. In zijn kwartet nr. 2. dat heden goed uitgevoerd door het Hol- landsch strijkkwartet, leeft geen enkele herinnering aan de oude muzieken. Na tuurlijk zijn voor den moderne de tona le functies dingen die hem tot niets die nen; maar de heele satzleer met zijn heb ben en houwen is voor dezen kunstenaar niets dan conventie; men vindt alzoo geen affiniteiten met de oude meesters der so- natenvorm daarin staat Pijper natuurlijk niet alleen. Maar toch hoorde ik van onze zijn goedgekeurd. Insgelijks zullen reeds in gebruik zijnde stortbakjes alleen mogen worden vervangen door stortbakjes, welke eveneens door genoem den Directeur zijn goedgekeurd. B. en W. vragmachtiging tot aankoop van perceelen grond ten zuiden van de Zomervaar' 'n belang van de Volkshuivesfing van de Woningbouw- vereen'ging „St. Bavo," tegen een totaal prijs van f 3.429,50. modernen nooit nog een werk, dat zóó j ure, in de Statenzaal (Prinseti- primiiieve middelen aanwendt als Willem i 'lo0- Pijper in dit tweede kwartet. Het zou hem zeer zeker weinig moeite hebben gekost aan de klank van zijn kwartet een grootere Fülle te geven, maar dit is hij opzettelijk uit den weg gegaan, en hij bereikt daar door een totaalindruk, die niet zonder meer langs ons heengaat Men voelt on middellijk dat men een werk van beteeke nis beluistert. Maar toch zullen er velen met mij zijn geweest, die het als schoonheids- uitting niet onmiddellijk kunnen genieten. Ja, ik wil eerlijk bekennen, dat veel in deze muziek mij vooralsnog voorkomt als een experimenteeren, die dissoneerende flageoletjes der beide violen, en zooveel nieuwe vondsten, doen op 't eerste aan- hooren te vreemd aan om ze zelfs au se- rieux te noemen. Maarde moderne be oogt een andel doel dan louter oorenstree- ling. Dat mogen we bedenken bij 't beoor- deelen der hedendaagsche toonkunst. In- lusschen; welk een verrukkelijk Adagio heeft dit kwartet, daar openen zich verge zichten die zich slechts in schoonsten droom aan ons opdoen en die ons met te meer bewondering vervuilen voor de hei lige kunst der muziek. In de samenstelling van het Hollandsch strijkkwartet is verandering gekomen. De altist Cor Kint heeft het kwartet verlaten, zijn plaats is ingenomen door Bram Men- des, zoodat we voortaan zijn innig spelen der tweede vioolpartij zullen moeten der ven. Zijn plaats is thans ingenomen door Julius Röntgen Jr. Intusschen valt er over het nieuwe ensemble nog weinig te zeg gen, de aard van Pijper's kwartet maakt dit vrijwel onmogelijk. Men kan echter ge rust aannemen dat zij met dezelfde toewij ding ons klassieken en modernen zuilen geven, die hun spel altijd heeft geken merkt. Henri Zagwijn's musiceeren verschilt he mels breed van dat van Willem Pijper. Het Trio waarin de heer A. De Vogel in tech nisch onberispelijke afronding de klavier partij vervulde en met Levdensdorff als violist (Canivez is zoo men weet de cellist), maakt den indruk dat Zagwijn's muzikale opvoeding een Duitsehe is. Evenwel be merkt men ook bij hem de zucht om zich van alle systemen te bevrijden. Dat hij daarbij in de armen van Chopin's muze valt, is niet zoo h el onbegrijpelijk; het sterkst komt dit uit in het middendeel, dat nog door het aanwenden van den negen den neventoon in een modem getint waas gehuld is. Dit middendeel is wel het sterkst aansprekende gedeelte uit het trio; de grondgedachte is goed volgehouden en de stemming blijft nawerken De uitvoering van het werk was hoogst prijzenswaardig. Mevrouw KoolhovenEyre Ashe zong een negental liederen van Bertha Fiensel WegenerKoopman, door de componiste aan 't klavier begeleid. Het is een serie smaakvol geschreven liederen, waarvan sommige een ietwat modem tintje dragen, zooals „My song," dat een sterken indruk naliet en een belangrijk artistiek succes was evenals het naive „Evening prayer" en het allerliefste „Bab'y's fricht." De zangeres had in deze liederer de ge- wenschte klankkleur in de stem, viaardoor dit drietal Engelsche zangen bijzjnder tot zijn recht kwam. Op te merken valt, dat vooral in de Duitsehe liederen haar zingen noodeloos werd ontsierd door meerdere onfraaie portamenti. Overigens wist zij ook in deze liederen den juisten toon te treffen. Een rijke bloemenhulde loonde compo niste en zangeres, voor haar prijzenswaar dig werk. G, J. K. Een welbereid programma wordt in dit theater afgewerkt. Na een fraaie, gekleurde natuuropname uit 't bopch van Fontainebleau, worden de bezoe kers bezig gehouden met een comedie „De Millioenen-Erfenis", onschuldig, maar zeer vermakelijk en natuurlijk dol van onbegrijpelijkheid. De H.A.P.- courant geeft wereldnieuws, interes sant omdat het verfilmd wordt, maar voor ons modernen alweer oud, wan neer de gebeurtenissen twee maan den oud zijn. De dames zullen voor zeker iets aantrekkelijks vinden in de dameskroniek en de kapsels van alle tijden. 'Inderdaad interessant. Het hoofdnummer wordt bewaard voor na de pauze en heet „De hond van Baskerville een avonturenroman van Conan Doyle, waarin Sherlock Holmes en Dr. Watson in hoogs* eigen persoon optreden Dat is genoeg aanbeveling voor beminnaars van Hol mes' verhalen en avonturen. Het ver haal, wat hier verfilmd wordt, is zeer boeiend, spannend en heeft de ver dienste, behalve een mooie filmop name te zijn, niet te lijden aan zie kelijke fantasie, die een gevaar kan zijn voor de jongere toeschouwers. De Haarlemmers gaan eerst fielden en J. en W. Grootmeyer openen op bevelen van Schmeink en Healy. De bowlers zijn de batsman volkomen meester en de opruiiming is groot. J. Grootmeyer wordt voor 5 door Schmeink gecleand. Zijn broer ondervindt 't zelfde van Healy voor 4. Duthon, Anijs en Slag vertrekken ieder voor 0 en Kost brengt 't' niet verder dan 1. Oudheusden houdt eenigen tijd stand en wordt voor 28 door Healy ingepikt. De staart levert nog 12 runs op, zoodat V. V. V.'s totaal 52 wordt Haarlem opent met Bie'shaar en W. Maas. De laatste vertrekt spoedig voor 4. Bieshaar scoort een nutige 22 om dan ais slachtoffer van Oudheusden te val len. Schotsman en Healy koeren spoe dig naar 't paviljoen terug. A. Maas en Ter Haar brengen dan wat runs bijeen. De eerste valt op 16 en Ter Haar wordt c. and b. J. Grootmeyer voor 28. Schmeink maakt een keurige 48 en Haar lem's toiaal wordt met de staart 168.. Haarlem stuurt V. V. V. nog eens in doch dank zij een 27 van J. Grootmeyer en een fraaie 39 van Kost wordt 't Haar lem's totaal gepasseerd, zoodat Haar lem wint op de eerste innings mei 155 runs. De score luidde: V. V. V. eerste innings. J. Grootmeyer b. Schmeink. 5 W. Grootmeyer b. Healy 4 E. Duthon c. A. Maas b. Healy 0 W. Anijs c. A. Maas b. Schmeink 0 J. Slag b. Schmeink 0 E. Kost b. Healv 1 Oudheusden b. Healy 28 Barend sen b. Schmeink 5 Brossois c. W. Maas b. Healy 7 Aland not out 0 J. C. Grootmeyer b. Healy extra's B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening en verantwoording van de gemeentelijke bank van leening over 1921, aanwijzende een verliessaldo van f 2.136.93%. Het College van Regenten van het St. Elizabeth's of Groote Gasthuis moet ter verbreeding van den Rijksstraatweg van Haarlem naar Amsterdam, aan het Rijk afstaan een gedeelte van een perceel land aan dien straatweg gelegen en eigendom van het Gasthuis. Dat gedeelte is behoor lijk uitgemeten en kadastraal bekend als gemeente Haarlemmcrliede en Spaarn- woude in Sectie E. no. 632 groot 23.35 E. ter Haar c. and b. J. Grootmeyer Are. De geboden koopprijs is 5000.Schmeink b. Brossois did natbat extra's 4 Totaal 119 Schmeink 2—22; Healy 246; Ter Aar 0—21; Maas 015; Schotman 16; Groe- neveld 05. Van Bueren en Wachwitz trekken 't eerst voor de mat en de tweede sneuvelt voor 5 in de handen van P. Lindeman, v. Bueren speelt zich aardig in, doch als hij er 22 heeft wordt hij 1. b. w. gegeven. Jhr. v. Spengler maakt 7 runs, doch A. Faber staat goed te batten en gaat tenslotte l.b. w. voor een nuttige 57. Swens scoort 30 runs Reydon 44 en met de staart, waar van de Waerdt met 15 nog in dubbele cijfers komt, bereikt R. en W. 't behoorlijk totaal van 201. In de eerste innings van Hermes gaat 't hard. P. Lindeman vertrekt voor 2, Haima v. d. Wai voer 0 en Vuylsteke voor 9. H. Offerman biedt eenigen tegenstand en wordt voor 30 door v. Bueren gevangen. J. Engering bereikt de 12 om dan door Reydon gecleand te worden, hetgeen Visscher hem nadoet. De staart siert zich met 3 nullen. Nolet trommelde er nog 11 bij elkaar en met 7 extra's werd Hermes' totaal 89. Rood en Wit probeerde het nog eens voor de derde punt en thans zat Hermes voor 76 aan de kant.Alleen F. Lindeman met 18 ep Tuyi not out met 12 kwamen boven de 10. De volledige scores lulden:1 RoodWit 1ste innings. P. v. Bueren 1. b. w. Tuyl 22 Wackivitz en P. Lindeman b. Offerman 5 Jhr. v Spengler en P. Lindeman b. Offerman 7 A. Faber 1. b. w. Tuyl 57 J. Swens en F. Lindeman b. Offerman 3 L. Beijdon en J. Engering b. Offerman 44 S. Posthuma b. Offerman 2 J. de Waardt st. F. Lindeman b. Tuyl 15 A. Elias en Kappelhof b. Offerman 3 M. Davidson 1. b. w. Tuyl 0 Adelink not out 4 Extra's 12 Totaal 201 Bowlingcijfer H. Offerman 684; J. En gering 027; C. Tuyl 457; Th. Engering 0—21. Hermes 1ste innings. P. .Lindeman b. v. Spengler - -2 Haima v, d. Wal c. de Waardt b. v. Spengler 2 j. Vuylsteke b. Faber 9 H. Offerman c. v. Bueren b. Beydon 30 J. Engering b. Beydon 12 Cl Visscher b. Reydon 12 F. Lindeman c. v. Bueren b. V. Spengler C. A. Tuyl J. b. w. v. Spengler P. Kappelhof 1. b. W. v. Spengler F. Engering not out G. Nolet b. v. Spengler Extras Totaal 89 Bowlingcijfers, v. Spengler 630; Bey don 3—26; A. Faber 118; Davidson 0—8. Hermes 2de innings. C. Visscher b. Wackwitz H. Offerman c. Adelink b. v. Spengler 8 P„ Lindeman c. and b. Faber 9 J. Engering c. V. Bueren b. v. Spengler 8 F. Lindeman c. Posthuma b. v. Spengler 18 Vuylsteke c. v. Bueren b. Faber 4 Haima v. d. Wal b. A. Faber 0 Kappelhof b. Wackwitz 3 Tb. Engering b. Faber 1 C. Tuyl not out 12 G. Nolet c. Wackwitz b. Reydon 0 Extra's 9 Schmeink 'f17. Healy 633. Haarlem 1ste innings. Rieshaar b. Oudheusden W. Maas b. Anijs Schotsman b. J. Grootmeyer Healv c. Slag b. Brossoiis A. Maas b. J. Grootmeyer per H.A. en maakt voor het te verkoo- pen gedeelte met inbegrip van leges gel den. die weder aan het Rijk moeten wor den teruggestort, eene som v. 1.173.37. De kosten komen voor rekening van het Rijk. Regenten vragen nu machtiging tot ver koop van dat perceel grond, welke machtiging B. en W. voorstellen te ver leenen. B. en W. stellen voor, in de veror dening regelende -de voorwaarden voor de levering van duinwater door de ge meente, eene bepaling op te nemen, dat voor spoelingen, aangesloten op de ge meentelijke duinwaterleiding, bij nieuw bouw, _bij^ verbouw en vernieuwing van Biileveld b. Brossois Groeneveld nat out M. Maas b. Oudbeusden Lanting b. Oudheusden extra's Totaal 52 22 4 8 3 16 28 48 6 11 10 0 12 Totaaal 168 V. V. V. 2de innings. J. Grootmeyer run nuf t 7 E. Duthon c. and b. Healv 6 W. Anijs c. ter Haar b. Healy 8 .1. Oudheusden b. Schmeink 9 W. Grootmever l.b.ü. Schotsman 17 J. Aland b. Schmeink 7 E. Kost nat out 39 .1. Slag nat out 2 Brossois, Barendsen en J, Grootmeyer. /otaal 76 Wackwitz 243; v. Snengler 322; Rey don 121; Faber 411. Het aantal genomen baden in beide gem. zwem- en badinrichtingen bedraagt 28753 verdeeld als volgt: abonné's vrouwen 4414; abomné's mannen 6119; baden 4 f 0.35 vrouwen 882, idem mannen 1027; baden a f 0.10 vrouwen 2114, idem mannen 2430; kosteloos vrou wen 5572 idem mannen 5895. Het aantal abonné's bedroeg op 1 Juni 2380. Propagttnda-vergadering. Door de. R. K. Iviesvereeniging wordt op Donderdag 15 Juni a.s. in het Bondsgebouw te Oud- Schoten des avonds te 8 uur eene groote propaganda-vergadering gehouden. Als spreker zat optreden deWelEd. Heer Th. Hooy, niet het onderwerp: „De aanstaande verkiezingen". B. K. Tooneelvereeniging. Op Dins dag 8 Juni vergaderde deze vereeniging onder voorzitterschap van den heer C. Stokman. Na opening en goedkeuring der notulen kwam hef finantiëël verslag van den penningmeester. Dit was niet ongun stig gelet op de vele eigendommen, die de vereeniging in enkele maanden tijds ver kregen heeft. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. Stokman, wegens vertrek van den vroege- ren functionaris; tot bestuurslid koos men den heer J. Glas. De bespreking van het concept-regle ment leidde tot aanneming met algemecne stemmen. De aanvang van de repetities werd gesteld op begin September. De voor zitter sloot de vergadering met den Chr. groet. Harmoniecorps „St. Jacobus." -In de éta lage van den heer Lippits worden de uni formpetten op Maandag en volgende dagen uitgestald,, die door deze vereeniging bij genoemde firma zijn besteld. Burg. stand. Ondertrouwd: J. Beider en M. Kruger. J. Delmonte en H. Schil- stra. A. TI. Holtslag en M. J. Molenaars. Getrouwd: J. Castricum en E. Lodewijks. P. de Vries en E. van Weelderen. G. v.„d. Plas en J. van Dongen, Bevallen: M. Verduin-v. Amersfoort, z. J. Weenink- v. d. Burg, z. D. Kok- Zwanenburg, d. C. Lettinga-Kalkman, d. P. Niemantsverdriet-Stok, z. M. Mólenkamp-Appel, z. C. W. de Jong- Sluiters, d. M. J. Bruisschaart-Zandvliet, d. A. Donker-Prenen, z. H. W. F. C. Visser-Lusschers, z. G. van Slooten- Snijders, d. C. P. F. van Ro«zendaal- Dekker, z. De „Staatscourant" bevat de Statuten van den R. K. Dioce&anen Vrouwenbond, alhier. R. K. Kies vereen igin g. Dinsdag avond wordt in het R. K. Vereeni- gingsgebouw een groote openbare ver gadering gehouden van de R. K. Kies- vereeniging „Door Vriendschap Bloei ende", waar als spreker zal optre den de iWelEerw. Heer F. A. Bur- winkel. Begin van brand. Vrijdagavond omstreeks 7.15 uur geraakte, vermoe delijk door het achteloos wegwerpen van een brandende lucifer, een hoe veelheid riet, liggende op het erf van perceel Cloosterweg 27, bewoond door J. V., in brand. De brand nam snel in aanvang toe, zoodat gevaar voor de gebouwen ont stond en zelfs een deur en een goot daarvan begonnen te branden. Den bewoner gelukte het met eenige an dere personen den brand met em mers water te bedwingen, De brand weer, ter plaatse verschenen, voltooi de het blusschingswerk. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bii: H. Klaver, Raadhuiss.tr. 42, een zakmes, ring met sleutels en een penning; Capteijn, Bronsteeweg 132, een tramkaart; J. van Zutphen, Pijlslaan 73, een zilveren halsketting; Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een étui voor lorgnet en een no titieboekje. Burgerlijke stand. Greborend. van K. KortenhoevenDijksen z. van N. Posthumus MeijjesH-uijsker. z. van M. E. NijdamBrouwer. Ondertrouwd: G. Aseendolït en H; M. van Rijn. D. Swagerman en J. Gort A. J. Bijster en N. Kramer J, R. de Bruine Groeneveldt en Wi E. Houtman W. 0. Groenewegen en A. H. de Maaier T. Hoekstra en S. li v. Tongeren. OverledenJ. G. D. Beijnes, 24 da gen A. G. L. H. Trossarello, 65 jaar. Burgerlijke stand. Geboren: Hen drik Jan, z. van G. J. W. Kreman en 0. Brombergen Pieter, z. van L. N. Termes en J. van Aarden Jan Hendrik, z. van E. W. J. Roos en N. ;van der Schinkel. Overleden: W. J. Keur—Visser, 77 j. Aantal badgasten. Op 9 Juni waren alhier 1274 badgasten aanwezig, Rabarber is een teelt in onze tuinen wat met de tegenwoordige droogte nog wel groeien wil. Men treft rabarbervelden aan, waarin zich een paard verschuilen kan. Jammer genoeg is het artikel al on beduidend in prijs. De vorige week was dit goedje, wat „voor velen een heerlijk gerecht is, onverkoopbaar, trouwens j.l. Vrijdag ook. Iemand uit Assendelft kwam ter markt met 500 bos prachtrabarber en ontving in totaal f 2.50 d.i. 1/2 cenjt per bos. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Leijhs Coltermans- straat 2 b rood Haarlem, een zilveren bro che; Cassee, Korte Zijlweg 25, Overveen, een R. K. kerkboekje; Everard, Terhoff- steedeweg 5, Overveen, een zakje met brood; Huize Duinrust Overveen, een ko nijn; R. van Deeien, Korte Zijlweg 8, Over veen, een gummibal; P. E. van der Werff, Bloemendaalscheweg 98 a, Bloemendaal, een duif; J. Huizinga, Kennemerweg 13, Bloemendaal een beursje; Leffers, Klever laan 99, Bloemendaal een gebrand zilve ren damesaimbandhorlogeJ. Heuperman, Genestetweg 17, Bloemendaal, een rijwiel- pomp; A. van den Pol, Verbindingsweg 49, Bloemendaal een koralen halsketting met gouden sluiting; P. Witte Alberdingk Thijmweg 20, Bloemendaal, een badcos- tuum; aan het bureau van politie te Over veen, een groene ceintuur, een moersleu- tel, een rozenkrans, een hondenzweep een school-agenda, een manchetknoop^ Tot secretaris der Staatscommissie, be last met het afnemen der examens, be doeld in art. 11 der Wet van 9 Juli 8142 op het Notarisambt, is benoemd onze plaatsgenoot Mr. E. A. M. J. Rnygrok, volontair op de griffie van het kantongerecht te Leiden. BEVERWIJK. De „Staatscourant" bevat de .Statuten der St. Jozefsgezellenvereeni- ging en der Commissie van het St. Anna-Patronaat, beide alhier. Procesverbaal is opgemaakt tegen; J. P. en A. P. wegens te hard rijden in straten, waar slechts stapvoets rijden toegestaan is; G. B. en F. S. wegens openbare dronkenschap; P. W., P. v. L. en P. H- P. wegens rijden zonder licht; E. K. wegens het zitten op een hondenkar en het niet kunnen vertoonem vain een geldig nummerbewijs. 3 LGERLIJKEN STAND. Ondertrouwd; M. M. Eindhout en J. Soellaarh y Getrouwd: A. Hali eri H. M. Janssen. I Geboren: z. v.11 A SchJv.sPirovu. o. z. van M. van den ElshoudNieu- wenhuizen. z. van C. A. Sluisvan j der Kolk. z. van '1. Tibuoei—van Fucht. d. van J. SuijkSchik, le venloos. Overleden: W. de Hoop, wedr. van O. Verwerda, 69 overle "i te Haar lem. Annetje Dekker, 69 jaar, on- geh. O. 0. de Jong, vr. van P. van Lieshout, 50 jaar. NOORDWIJR. Burgerlijke Stand van 2 tot 9 Juni 1922. Geboren 2 Juni Anna Carola, dochter van A. E. H. Kouwenhoven en Chr. P. Kropholler. 3 Juni Johanna Wilhelmina, d. van A. W. Krol en C. M. Langeveld. 7 Juni Volkert Franciscus, zoon van H. Vink en H. Versteege. 7. Juni Hendrica, dochter van G. A. Scheurwater en M. v. Beelen. 8 Juni Johannes Christianus, z. van F. J. Buschman en E. M. C. J. Kret. Getrouwd J. C. Ruijs, 37 jaar, alhier en A. H. Scheelings, 25 jaar, te N ord- wijkerhout. Overleden 7 JuniApolonia Catha- rina v. d. Holst, 26 jaar, dochter van W. v. d. Holst en M. v. Stijn. HILLEGOM. Korenbond. Vrijdagavond hield de Kring Hillegom van den R. K. Koren- bond in café „Flora" een ledenvergade ring-cursusavond. De opkomst was matig. De Weleerw. Hr Kap. H. J. M. Nieuwen- huizen opende met gebed en een woord van hartelijk welkom, waarna de notulen werden gelezen, die onveranderd werden vastgesteld. Hierna betrad Prof. van de Wiel den katheder. De gewijde redenaar wijst in den aanhef zijner rede er op, hoe een mach tige stroom onmeteelijke gebieden be vloeit en vruchtbaarheid geeft een rus tige bedding zoekend, vroolijkheid en leven brengend en vreugde. En zijn oor sprong is op de hooge bergen, waar de hemel de aarde kust, te midden van ravijnen om te eindigen ver van dien oorsprong in breede, rustige bedding.. Die stroom is de stroom van zegen en genade de H. Mis. Deze is de grootste zegen der kinderen van de kerk die haaf oorsprong vindt in den heiliggekroonden dag van Gods barmhartigheid, den dag der Geboorte van het Christuskind, dat' in de Opperzaal van Jeruzalem het Offer van den Kath. Eeredienst stichtte en aldus zelf de vruchtbaarheid der genade over het menschdom uitstortte. We naderen nu de Consecratie, 't heiligste oogenblik, de liturgische akte gaat wor den gesteld. Alles is stil alleen het zil veren belletje .kondigt het hoogmysterie der Transsubstantiatie aan en vraagt van de geloovigen de hoogste aandacht van den geest. Het jubelend Hosanna heeft de vreugde in de zielen gezongen thans is gekomen de Canon. Dit is een vaste reeks gebeden en be sluiting van de eigenlijke offerdaad. De gewijde redenaar leest langzaam de schoo- ne gebeden voor en hoe de kerk de strij dende kerk gedenkt, hoe de priester de gedachtenis der levenden bidt en de bi- zondere intenties opdraagt. Prof. van de Wiel wekt op bij dit memento steeds te gedenken de stervende zondaars der geheele wereld, immers elk jaar sterven 51 milj. menschen d-i. per dag 140000 of 97 per seconde. De priester bidt voor vriend en vijand zoodat de kérk in de H. Mis in haar Liturgie de idee der vol maakte solidariteit heeft neergelegd. Dan komt de vereeniging met de zege pralende kerk. Alles is nu gereed voor de groote gebeurtenisde kerk als trouwe Bruid van Christus volgt stipt Diens laatste wilsbeschikking Doet dit te mijner gedachtenis". De H. Handeling, wordt dramatisch de pr. doet alles in Christus' plaats. Dan worden de vijf scheppende woorden gesproken en het wonder der wonderen is voltrokken. De Prof. verklaart de nu volgende gebeden en het memento der overledenen. In de 11e en 12e eeuw werden de namen op dit oogenblik voorgelezen van hen, voor wier zielen bizonder de gebeden werden gevraagd. Met een eerbetoon aan die H. Drieëenheid sluit de Canon. Vervolgens verklaart de gewijde rede» naar de kleine Elevatie, vroeger en thans, 't Derde gedeelte, 't communie gedeelte begint. Bij alle offers is de deelname van allen aan het offer de fundamenteele ge dachte, de deelname aan het Offermaal de rijpe vrucht, derhalve moeten wde geloovigen sacramenteel of minstens geestelijk bij iedere H. Mis communi- ceeren. Het onze Vader, 't gebed des Heeren mag thans niet ontbreken, daar het alle gebed en behoefte van den mensch bevat, de kern is van het Christelijk leven, 't Evangelie in schema. Dan wordt sinds overoude tijden gebeden voor den vrede' in onze dagen. Dan volgen gebeden die^ ieder geloovige moest kennen n.l. le om' de genade der eindvolharding en 2e van buitengewone vreeze voor een onwaar dige Communie. Dan komt het kostbaat oogenblik van het Bruilofstfeest van het Lamde Communie en de volgende oogenblikken van onuitsprekelijke dank zegging. Dan de communio een korte liturgische dankzegging. Dan komt de post-communio, woorden van bede en dank. Dan vertolkt Prof. van de Wiel oor sprong en beteekenis van het Ite missa est en van het St. Jans Evangelie om zijn heerlijke rede te eindigen met een toegevoegd woordje, opwekkend de zan gers om de H. Mis anders bij te wonen, dan we tot nu toe deden misschien, door ons te verdeemoedigen bij het begin van het H. Offer en niet te lang onzen mond, te reppen de geheele Mis zal dan in de vereischte stemming worden bijge woond. (applaus). Met onverdeelde aandacht, in adem- looze stilte zoodat het vallen van een speld had kunnen worden gehoord werd. deze heerlijke rede gevolgd en kap. Nieu- wenhuizen dankte den Professor in har telijke met handgeklap onderstreepte woorden. Hierna een kleine pauze, Perosi gerepe teerd en toen dankbaar en voldaan huis toe Stenographic. Te Utrecht zijn ge slaagd voor het examen Stenographic (systeem Pont) de Dames C. Bisschop eti J. Zoutman alhier en Mej. B. van Ton geren te Vogelenzang, allen leerlingen der Eérw. Zusters van het Maria-gesticht. R.K.school. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool (Mariastraat, hoofd de heer E. A. Janssen) is met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd de heer A. P. Schij ven, thans in gelijke betrekking te Naald wijk. Deze week hebben, naar de Tilb. Crt. meldt, bijna alle sigarenfabrikanten jn Roosendaal bericht ontvangen dat hun fabrieken, in verband met de nieuwe Tabakswet waren afgekeurd en hun de vereischte bedrijf svergunning geweigerd werd. De fabrieken zijn dientengevolge stop gezet en een groot aantal sigarenmakers is werkloos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2