12 1922 ten weerzinwekkende gesc...ei*v>hS. BUITENLAND. Z IJ ft SLACHTOFFER Twee*i« legerTnvloot, rechtszaken. feuilleton (Slot.) flet rapport van het bankiers comité. Duitschland en de internationale leening. Het proces tegen de Russische socïaal-revolutionnairen. Ieriand. Opner-Süezië. De prins van Wales. De toestand in China. Het stervende Frankrijk. GEM. BISITEKL. BERICHTEN. Gestoorde huwelijksplechtigheid. Opheffing van garinzoenen. Geen, bevordering van onderoffi cieren. De diefstal aan het I<on. Stal- departement. EN NIJVERHEID. De uitvoer van slachtvee naar België. Omtrent invoer van Nederlandsci; vee in België meldt het ,,Vad." he» volgende De invoer van Nederlandsch vee in België is niet verboden doch aan oeperkende maatregelen onderworpen. Voor zoover deze de bedoeling hebben den Belgischen veestapel voor even- tueele overbrenging van besmette lijke veeziekten te behoeden, kan daartegen niets worden ingebracht. Zoo onderwierp de veehandel zich geduldig aan de quarantaine, welke onder de vroegere voorschriften werd toegepast ten aanzien van in België in te voeren Nederlandsch fokvee. bestemd voor den handel in België, hoewel, zooals te begrijpen is, een quarantaine van eenige dagen, in stallen, waar een groote hoeveelheid vee wordt bijeengebracht, een niet gering risico oplevert. Besmetting namelijk van onbesmet in de quaran taine stallen gebracht vee is aldaar nimmer uitgesloten. De nieuwe voorschriften, welke 13 Mei j.l. in werking zijn getredengaat evenwel verder en schrijven ook ten aanzien van slachtvee een tiendaag- sche quarantaine voor. Dit nu heeft meer speciaal het misnoegen van be langhebbenden opgewekt aangezien een verblijf van slachtrijpe dieren ge durende 10 dagen in de quarantaine stallen een aanzienlijke waardever mindering dezer dieren ten gevolge moet hebben en in verband daarmede de slachtveehandel met België feitelijk onmogelijk wordt gemaakt. Men vraagt zich af welk nut deze quaran taine kan hebben met betrekking tot dieren, die bestemd zijn om onmiddel lijk naar de slachthuizen te worden doorgevoerd en aldaar te worden ge slacht. Gevaar voor besmetting van den Belgischen veestapel kunnen deze dieren niet opleveren, zoodat als van zelf bij sommigen de vraag rijst of wellicht ook andere dan veterinaire overwegingen deze nieuwe maatrege len hebben geïnspireerd. Onderstaande aan Handelsberich ten van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel ontleende cijfers mogen het bovenstaande nader verduidelijken Uitgev««fd naar België werden 915 April 1T78 runderen, 16—20 April 876,22 -29 April 902, 30 April 6 Mei 989, '3 Mei 9t5, 14—20 Mei 354, 21 —27 M'324 en 28 Mei—3 Juni 253 runderen. Aangenomen mag wel worden, dat de getallen na 13^Mei in hoofdzaak fokvee betreffen, zoodat hieruit blijkt, dat de slachtveehandel vrijwel heeft opgehouden. Het is te hopen, dat België spoedig moge besluiten deze onnoodig scherpe bepalingen ten aan zien van ons slachtvee in te trekken. GRiE Ei ARBEID. 'GEMEMGD NIEUWS. Uit onze Oost. Herziening Staatsinrichting. De vliegenplaag;. Gedurende het middagmaal was er slechts sprake over het huwelijk tusschen Mark en Jeanne, over het gezicht, dat juffrouw Lantin zou zetten, die reeds gravin d'Arboi meende te zijn, en over de maatre gelen, welke de heer d'Olne zou ne men, om Mark op zijn kantoor te plaatsen. Binnen enkele weken kon Mark op de hoogte der zaken komen en eenmaal in de zaak opgenomen, zou hij een fortuin kunnen verdienen. Hij zou den naam aannemen van Mark d'Orrnessan, daar hij voor het vervolg niets meer aan markies d'Arbois wilde te danken hebben. NASCHRIFT. Mark en Jeanne waren gehuwd. Zij waren gelukkig. Christine leefde in hunne nabijheid, zich verblijdende in hun geluk, waartoe zij zooveel bijgedragen had. Mark was met ijver aan het werk gegaan, en daar het geluk hem dienstig was geweest, had hij brnnen enkele jaren het bescheiden 'kapitaal van den heer d'Olne ver vijfvoudigd, terwijl hij tegelijkertijd een der meest geziene geldmannen van zijn tijd was geworden. Alles gelukte hem en men weet niet, waar heen zijne gelukster hem nog zal voeren. Jeanne heeft hem een zoon geschonken, en zij is op het punt hem nog een tweede kind te schenken. Christine is innig gelukkig. Zij ver- weut haar kleinzoon en wacht met ongeduld op de komst van nummer twee. Terwijl de gelukster eindelijk het levenspad beschijnt van de arme vrouw, die zoo zwaar beproefd werd, was juist het omgekeerde 't geval met hare vervolgers. De zaken van den heer Lantin gingen achteruit. De schatrijke bankier had niet alleen een deel zijner bezittingen moeten verkoopen, onder andere zijn prach tig huis, maar er liepen zelfs geruch ten, dat de bank, waarschijnlijk wel dra hare. betalingen zou moeten sta ken, hetgeen aanleiding zou geven tot een strafrechtelijke vervolging. De man had zijn welgedaan uiter lijk verloren. Zijne haren waren ver grijsd, en zonder de geestkracht te bezitten, om den ondergang van zijn huis met kracht tegen te gaan, tuurde hij met wanhoop op het ineenstorten van al zijn hoop en van al zijne droomen. Op zekeren avond vond men hem voorovergebogen aan zijn schrijf tafel, badende in zijn bloed, dat de papieren voor hem bezoedeld had. De laden der schrijftafel stonden open en waren blijkbaar haastig doorzocht en uit de eveneens open staande brandkist waren alle papieren van waarde verdwenen. Men stond hier tegenover eene misdaad. De portier, die zich steeds bevond aan den ingang van het bureau, verklaarde, toen hij ondervraagd werd, dat hij niets gehoord had. Den geheelen namiddag was de ban kier alleen gebleven, nadat hij ver zocht had, hem niet te storen. Hij had slechts een van zijne vroegere beambten ontvangen, den heer de Saint - Elme, en deze had bij zijn vertrek den portier toegeroepen ,,Laat niemand binnen. Mijnheer Lantin verlangt alleen te zijn." Tegen zeven uren. op welk uur de bankier het kantoor gewoonlijk ver liet, had een der bedienden eindelijk het besluit genomen, eens te kloppen Geen antwoord. Toen had hij, een weinig ongerust, Jen deurknop omgedraaid. Hij had zijn meester voorover op de schrijftafel zien liggen, en eerst had hij geloofd, dat de man sliep, maar naderbij gekomen, zag hij de roode vlekken. Verschrikt was hij begonnen te illen en anderen waren ter hulp esneld. Meer wist hij niet te vertel len. Men trachtte den heer de Saint - Elme op te sporen, maar de ellende ling was nergens te vinden. Mevtouw Lantin en hare dochter wilden aan een zelfmoord doen ge- Sooven en deden een gerucht in dien zin verspreiden, en daar men wist dat de geldelijke toestand van den bankier sedert eenigen tijd zeer veel te wenschen overliet, verbaasde dat nieuws niemand. Nadat de zaken der bank waren afgewikkeld, bleven er voor de arme vrouwen nauwelijks eenige duizen den francen over, ongeveer het be drag, dat mevrouw Lantin haar man als huwelijksgift had medegebracht. De waarheid is, dat de heer Lantin geen zelfmoord had gepleegd. Hij was vermoord geworden. Zijn dood was volkomen gelijk geweest aan dien welken op zijn bevel dokter Bernau had ondergaan. Terwijl hij geheel verdiept zat in moeilijke berekeningen, welke reeds sedert verscheidene maanden zijne haren deed vergrijzen, was de deur van zijn vertrek langzaam geopend en plotseling had hij tegenover zich den man gezien, dien hij het meest op deze aarde haatte, want sedert diens verraad dagteekenden al zijn rampen en ongelukken. In een woord, 't was zijn vroegere beambte, de lieer de Sainte-Elme, voorheen bijge naamd Eendenbek, wiens naam hij niet meer kon noemen, sedert het verraad van den ellendeling een einde gemaakt had aan al zijn hoopvolle verwachtingen. Wel vermoedende dat hij niet ont vangen zou worden, als hij zich deed aandienen, was de heer de Saint - El me, dien de portier gekend had, als een der goede bekenden van zijn meester, met zijn gewone brutali teit opgetreden' Gooi Reen otide scboeoen wsr, Verduistering bij de H. A. R. Kinderen vermist. Tegen den landioopersplasg. Ruim 60.000 eieren bedorven. Van 't paard gevallen. Noodlanding. Weer valschen Gilett-messen. „De heer Lantin wacht mij," had hij gezegd. „Er is haast bij. 't Is niet noodig, mij aan te dienen." En hij had zelf de deur geopend alvorens de portier genoeg bekomen was van zijne verbazing, om hem aan te melden. Toen hij hem zag verschijnen, ring de bankier plotseling rechtop in zijn stoel zitten. „Gij schreeuwde hij met fonke lenden blik. „Ja, ik," antwoordde de schurk, de deur bedaard achter zich sluitende. Gij waart er niet op bedacht, mij heden te zullen zien hè „Ik erken, niet te hebben vermoed, dat ge nog zoo brutaal zoudt zijn." ,De honger doet de wolven uit het bosch komen." „Hebt ge honger?" „Ik bezit geen cent meer." „En ge hoopt „Ik hoop niets, maar ik ben er eker van, dat ge mij zult helpen." De bankier stikte bijna van woede. Hij nam een revolver, welke steeds op zijn schrijftafel lag. Men herinnert zich uit ons vorige arti- rel hetgeen er was gebeurd. Voor de sigarenindustrie, maar veel neer voor de eerlijke werklooze sigaren- nakers, was het een uitkomst indien er nu een jarenlange werkloosheidperiode verk zou zijn. Men wij wezen er reeds op .on- ierhandelde op zijn Nederlandsch. Van half Maart tot half Mei had het feduurd en nog was men het niet eens.... Tusschen die twee datums liggen 60 iverkloosheidsdagen, misschien dat de keeren Stenhuis c.s. nog kunnen begrij pen welk naamloos leed een dergelijke tijdsduur voor eerlijke gesteunde werk- ioozen beteekent. De comissie-Zaalberg onderhandelde net de vertegenwoordigers van de orga- lisaties al dien tijd.... Eindelijk dan heeft de Minister van \rbeid den knoop doorgehakt, blijkbaar ji de richting als door zijn commissie feodviseerd. Wij hadden den '/'uister eert andere nethode aanbevolen, maar desnictte- nin hebben wij een zucht van verlichting jeslaakt toen het onderhandelen werd ieëindigd. Want hoe wij ook voor onderhandelen (n overleg voelen, bij een dusdanige po litie is en blijft spoedige hulp dubbele iulp. Wij denken hier aan een drenkeling, vie in het water ligt te spartelen heeft luizendmaal meer aan één, die h a n- i e 11. dan aan tien, die, terwijl hij Sgt te worstelen met den dood, rustig tn ernstig steeds maar onderhandelen... Zooals gezegd, mr. Aalberse besloot en ichreef voor, indien de patroon 4.50 loon geeft voor duizend senoritas, geeft le Overheid de eerste 4 weken 2 per luizend en de volgende weken 1.50 per duizend bij, indien de patroon 10 feeft voor duizend sigaren, geeft de Over- leid er 2 per duizend bij. Werk nu 55 uren en laten wij het aldus ip deze manier 3 maanden p; jbeeren. Deze voorwaarden wil men, deze ppgelegde voorwaarden, na 60 lange dagen van heen en weer p aten hebben de vertegenwoor digers eindelijk aanvaard. Zeker ook wij erkennen het ronduit onder die voorwaarden zijn minder prettige dingen, andere, waarvan de praktijk uit zal wijzen wat het worden zal. Maar wij stellen de positie aldus, vooral op dit oogenblik, nu wij leven on der de aller gehate toestanden, als ge volg van de internationale verhoudingen: is het niet beter dat met offers, wil men zelfs groote offers, voor eerlijke werkloozen arbeid komt dan dat deze slachtoffers moreel en geldelijk ten gronde gaan? Voor ons is in dergelijke oogenblikken de keuze gemaakt, ook al worden wij verguisd en belasterd door beroeps groot bekken als de heer Stenhuis en zijn ge volg. Maar zij bleven zestig dagen „onderhandelen." Wij durven de vraag stellen, of ook ditmaal wederom als met een soortge lijke order van 60 millioen sigaren, deze werkgelege t id verloren moest gaan voor ons land, omdat geen overeenstem ming was te krijgen? Gelukkig heeft Minister Aalberse doorgehakt. Hij de door reactionairen en hyperdemocraten besprongene heeft zich voor de zooveelste maal getoond een bestuurder van groote bekwaam heden, een man met een buitengewoon hoog karakter. Wij gevoelden behoefte dit openlijk tot uiting te brengen. Eensdeels om aan het beste deel van ons volk te toonen tot welk een kracht deze Minister in staat is anderdeels om te laten zien het weerzinwekkende gescharrel van de politieke beunhazen van Nederland. Het zijn twee contrasten en vlijm scherpe tegenover elkander. Wat moeten het toch klein zielige ar beidersleiders zijn, die, kennende den benarden toestand der werkloozen, han delen als de heeren Stenhuis c.s. 's-B. M. K. De commissie voor vergoeding hoeft Za- erdag een vertrouwelijk rapport van het nternationale bankierscomité ontvangen ►etreffende de mogelijkheid van een Duit- Khe buitenlandsche leening. De Temps meent te weten, dat de ban- tiers drie oplossingen zullen bestudeeren, i.l.le. een leening, waardoor een groot |eel van de Duitsche schuld gemobilizcerd tan worden; 2e een beperkte leening, ter lekking van de betalingen, die Duitschland 'oor het loopende en het volgende jaar 'erschuldigd is; 3e. het openen van han- lelskreddeten aan Duitschland. De commissie van herstel deelt den tekst nee van het rapport van het bankiersco- nité. In haar conclusie spreekt het comité le overtuiging uit," dat, indien de noodza- telijke voorwaarden voor een herleving 'an het Duitsche krediet verwezenlijkt wa ren, men een belangrijke leening op de 'oornaamste geldmarkten van de wereld lou kunnen uitgeven. Het comité voegt er lan toe, dat de zuiver financiëele omstan digheden thans beslist gunstig zijn voor dergelijke leeningen. Het comité is van ïieening, dat een hervatting van normale betrekkingen van geldverkeer tusschen de ianden een stabilisatie van wisselkoersen anmogelijk zijn zonder de definitieve op lossing van de betalingen der schadeloos stellingen, evenals van de buitenlandsche openbare schulden. Het comité is van oor deel, dat de huidige belemmeringen niet onoverkomelijk zijn, indien een nieuw on derzoek van het probleem onder gun stiger omstandigheden plaats vindt. Het coirrté verklaart dat het allen mogelijken steun zal verschaffen omtrent waarhor- gen vr or een leening op korleren termijn, die er toe zal kunnen strekken het krediet van Duitschland te behoeden voor ineen storting gedurende het tijdperk der onder handelingen Deze conclusies zijn onder- teeketw door a'Jc leden van het comité, behalve door tien Franschman Sergent. Het rapport zegt aan het slot, dat hel Sergent onmogelijk geweest is zich bij t'e voorgaande 'onclusies aan te sluiten. Met wijziging naar de talrijke opmerkingen, die hij bij de beraadslagingen van het comité gemaakt heeft, verklaart Sergent in het al gemeen, dat hij niet, om de leening ge makkelijker te maken, nieuwe inkrimping van de verplichtingen van Duitschland onder de oogen kan zien, die hem met-ge rechtvaardigd schijnen en ook niet kan treden in eenige bekorting in de rechten die aan Frankrijk bij verdrag zijn toege kend. In overeenstemming met den Fran- •chen vertegenwoordiger in de commissie Van herstel is Sergent van meening, dat het bank ierscomité onbevoegd is wijziging te brengen in de verplichtingen van het Duitsche Rijk, gelijk deze vastgesteld zijn door het verdrag van Versailles en in het bijzonder den belalingsslaat van 5 Mei '21. Het feit, dat de onderhandelingen over een internationale leening voorloopig zijn uitgesteld, heeft in bevoegde kringen te Berlijn geen verrassing verwekt. Uit be richten, die in den loop der laatste dagen uit Parijs binnengekomen zijn, bleek wel hoe de zaak er voor stond. De Duitsche regeering was Zaterdag nog niet officieel op de hoogte gesteld van het besluit der Parijsche commissie. Men kende nog geen bijzonderheden over üc motieven, die de commissie hij haar besluit hebben geleid. Bovendien hecht men in Bcrlijnsche kringen niet al te veel waaide aan de redenen van de vertra ging der besprekingen, die door de Pa rijsche pers werden opgjgeveu Nu hel vraagstuk van de internationale leening weer voor enkele maanden van de liaan schijnt, treden de concessies, waartoe de Duitsche regeering zich in haar jong ste nota aan de commissie van herstel bereid heeft verklaard, weer op den voor grond. Naar men weet heeft de Duitsche regeering deze concessies juist van het tot stand komen van een internationale leening afhankelijk gemaakt. Nu de lee ning er niet komt, vervallen dus ook de concessies. Dit is voornamelijk het geval met de Duitsche vlottende schulden. De Duitsche regeering zal zich nu niet meer verplicht achten het in omloop zijnde bankpapier tot den stand van 31 Maart terug te brengen en het uitgeven van ver der bankpapier te staken. Duitsrhland zal wet verplicht zijn pa piergeld te drukken, indien het de som men, die het bétalen moet, wil opbren gen. De correspondent van de Frankfurter Zeitung te Moskou meldt: Vrijdagmiddag om één uur is het proces van de sociaal- revolutionnaircn begonnen. Er waren een zeer groot annfal toehoorders aanwezig, waaronder tal van bekende persoonlijk heden van de verschillende politieke richtingen. Met uitzondering van Lenin waren bijna alle te Moskou vertoevende leden der Sowjetregeering aanwezig. Ver der de verdedigers Vandervelde, Rosen- foldt en Liebknecht. Ook waren er Klara Zetkin en de Fransche communisten Trossard en Sadoul. De beklaagden za gen er goed uit. Ze droegen alle een roode roos. De beklaagde Sedelman teekende pro test aan tegen de aanklacht en tegen de samenstelling van de rechtbank. Er ontstond daarop een algemeen de bat. De beklaagden en bun verdedigers betoogden, dat het bij dit proces om een strijd tusschen twee politieke partijen ging. Zij vielen het stelsel van de com munistische rechtspraak ten scherpste aan. Zij beschouwen de rechtbank wegens het feit, dat al haar leden tot de com munistische partij behooren als niet on partijdig. Vandervelde verdedigde zich tegen bet verwijt, dat hij de politiek van het ka pitalisme in België steunde. Zijn verkla ring, dat hij de vertegenwoordiger koos van een arbeidersmassa van 10 millioen menseben deed hoongelach opgaan bij een deel van de toehoorders. Tot slot zeide hij, dat een rechtspraak als te Moskou in België niet mogelijk zou zijn. Krvlenko antwoordde, dat slechts wan neer de koning van België en Vander velde zelt eenmaal op de bank der beschul digden zouden zitten, in België een volks- rechfspraak als fe Moskou mogelijk zou zijn. Boecharin verweet Vandervelde de on- derteekening van het verdrag van Ver sailles. Het publiek trok bij de behandeling ver scheidene malen door betuigingen van sympathie partij vooi de SDrekers van de communistische partij. De eerste zitting duurde 8 uren. Het gelicele proces zou wel meer dan 3 we ken kunnen duren Griffith en zijn collega's hebben Zater dagmiddag de Britsche onderteekenaars van het lersche verdrag, ook Lloyd Geor ge ontmoet. De lersche grondwet moet, zooals zij thans ontworpen is, vegcenig- baar zijn met het verdrag en komt tege moet aan de voorwaarden van de Engel- sche regeering ten opzichte van het trac- taat op de buitenlandsche zaken en ver schillende andere punten. Men vertrouwt dat een schikking bin nenkort tegemoet gezien kan worden. Er zijn Zaterdag te Belfast een aantal gebouwen in brand gestoken. De schade is groot. De bladen uit Londonderry melden, dat de ongeregelden, die in Zuid-Londcnderry optreden, gewoonlijk een wekelijksch be zoek aan Londonderry brengen, om de on dersteuning wegens werkloosheid in ont vangst te nemen,die door de regeering van Ulster wordt uitgekeerd. Daarna keeren zij naar bun wijkplaatsen terug en gaan voort treinen te plunderen. De Valera gaat deze week naar Schotland, waar hij op verschillende bij eenkomsten het woord zal voeren Ais gevolg van velschillende bloedige botsingen is te Königshütte de slaat van beleg afgekondigd. De kreits-controleur heeft ook den staat van beleg afgekondigd over Beuthen, stad en district. Te Köningshiitte had een botsing plaats tusschen 2 Fransche officieren en twee arbeiders. De officieren scholen op de ar beiders; een dezer werd in het gelaat ge troffen en overleed kort daarop, de ander ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. Een Fransche pairoclie heeft ruzie gehad met een Italiaansch officier in burgerklee- ding. Andere burgers kozen partij voor den officier, waarop de patroelje zich m een buis terug trok. Ze schoot van uit de vensters op de menigte; een persoon werd gedood en eenigen gewond. Zaterdagochtend was te Beuthen leven dig revolver- en geweervuur hoorbaar. Ook het geknetter van machinegeweren en het ontploffen van handgranaten werd ge hoord. Naar verluidt zijn ongewenschte elementen, die in de stad wilden binnen dringen, door het vuur uit de stad op een afstand gehouden. Het Engelsche oorlogsschip Renower is Vrijdagavond met den prins van Wales te Kaïro aangekomen. Hij werd te Suez ont vangen door Lord Allenby, een adjudant van koning Foead en hooge Britsche en Egyptische ambtenaren. Een eskader vliegtuigen bcgelojdde zijn bijzonderen trein uit Suez naar Ivaïro. De prins van Wales heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan koning Foead. Onder de menigte op straat, die den prins toe juichte, waren maar weinig Egyptenaren. Telkens vóér de prins in zijn auto een straat doorreed, had de politie daar haar veiligheidsmaatregelen genomen. De „Morning Post" vernoemt uit Tientsin: De troepen uit Tsjili hebben Tsing-wang-tao ingenomen en deelden Vrijdagochtend mee dat de troepen uit Moekden Sian-hai-koean ontruimden. Woe-pei-foe's hoofdkwartier laat weten, dat Woe-pei-foe's voorwaarden voor den wapenstilstand dcor Tsjang ts.jo lin zijn aangenomen, die tengevo'ge binnen drie dagen zijn troepen naar Moekden terug brengt en alle spoorwegmateriaal terug geeft. Tsiang'a zoon is reeds naarTsjing- wang-lao vertrokken voor de bespreking der bijzonderheden van den wanenstil- stand met den commandant van de troa- uen van Tsjili in die streek. De correspondent van de „Times" te Peking meldt over den politieleen toe stand in Ohira, dat het praitisih onmo gelijk is, dat het parlement voldoende talrijk bijeen kan komen, ^vooral daar Soen-jaf-?en het s'andpurt inneemt, dat, indien er eenige wettigheid bestaat, de ze belichaamd is in zijn positie. Ter wijl Soen vroager uitriep, dat zijn een g verlangen was het parlement en de con stitutie te herstellen en aldus het land te voreenigen, neemt hij thans de houding aan, dat hij den presidentieelen zetel meet bezetten. Bij de uitvoering van zijn arbeid waarschuw! h>j Li-joean-hoerg te gen het inpalmen van zijn positie. Soen- jatsen vormt een probleem, dat spoedige oplossing vereVht, indien men den vre de hersteld V.Ï1 zien. Uit Peking wordt verder gemeld, dat Tsjan-iso-lin de door Woe-pei-foe gestel de voorwaarden voor een wapenstilstand aanvaard heeft. Li-Yan-Hoe g ei ht een stemmige aanvcarlv g van zijn v or vaar den dcor alle militaristen en voegt er aan toe, dat hij niet het presidentscdiap van Ncord- of van Zuii-Ohina, maar van geheel China wenseht. Het blijkt nu, dat Li-Yang-hung, de aap.ee vezen prei'ent, zi h voorbereid i lieeft om naar Peking te gaan, waar 1 men toebereidselen gemaakt heeft voor zijn ontvangst.' Tung-ka' g, de minister van finon iën, heeft in een interview verklaard, dat hij hoopte van de provincies de opbreng sten fe krijgen, die rechtens aan de centra'e re™ e-ing toekomen. Hij stolde voor alle bui'enlandsche leeningen te consolideeren. Voor dit doel zal hij een deel van de komende belas tingverhoo- gingen ge' ruiken. De Fransche Kamer heeft Zaterdag de behandeling van het wetsontwerp betref fende de rekruteering; horvat. De afge- vaardiglo Delachenal had een amende ment ingediend, waarvan de strekking was om in de wet in beginsel vast te leggen, dat voor zonen uit groote ge zinnen den duur van den diensttijd be kort wordt. Bij de discussie over dit amendement is natuurlijk de zwakke Fransche nata- liteit ter sprake gekomen. André Lefè- vre, de gowczmi minister van oorlog, de n' ht m ndeme ;t. Wa n er ran' - rijk de S0 milüj.m mannen had, zeide hij, die het kan voeden, dan zou het geen enkel gevaar loopen. Maar bij onze beangstigend zwakke, nataliteit moet men niet een tijdelijke opoffering met eon permanent onheil vergelijken. Verschillende sprekers drongen er v.r- volgens op aan, dat de regeering toch eindelijk eens aan het vraagstuk der nataliteit haar volle aandachtzal schen ken. Do afrovaardigde, profes or Pinard, noemde dat vraagstuk de eenige groote nationale kwestie, die er op hot oogen blik aan de orde is. Ziet gij dan niet, riep professor Pinard de Kamer toe, dat, als wij voortgaan ons niet te bekommeren om do nataliteit, wij binnen een betrek kelijk kort tijdsverloop niet anders dan geraamten van regimenten zullen heb ben? Maginot, de minister van oo 'log, heeft vervolgens den afgevaardigde Delachenal verzocht zijn amendement in te trekken, dat clan naar de commissie uit de Ka mer voor leger-aangelegenheien gezon den zal worden opdat er een tekst op gesteld wordt, dio de voorstanders van het amendoment en de regeering ver zoent. Dinsdag zal de Kamer, na advies van de commissie, zich over dit ver zoek uitspreken. De huwelijksplechtigheid te Belgrado is door een hevig onweersbui gestoord. Er barstte j uist een hevige onweersbui los toen de jonggehuwden met veel pracht en praal van de kathedraal naar het paleis reden. Onder den regenval had vooral ook de overigens zeer merkwaar dige en schilderachtige optocht van de verschillende kleederdrachten uit alle doe len van het koninkrijk der Serviërs, Kro- aten en Slowenen te lijden. 's Middags had een groote parade plaats en 's avonds is het jonge echt paar vertrokken naar het paleis van Bied in Slowenië. Uit binnen en buitenland waren tal van bezoekers naar Belgrado gestroomd. Het congres van Argentinië heeft Arthur Bernardee tot president dei- Re publiek uitgeroepen. Daar de gekozen vico-presidont inmiddels overleden is, zal voor die waardigheid een nieuwe ver kiezing moeten plaats hebben. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat in te genwoordigheid van ongeveer twaalfdui zend delvers het nieuwe diamant- gebied Mozesberg is ingewijd, op onge veer 60 mijl van Kimberley gelegen. In de stad, die er reeds herrezen is, heerscht groot optimisme. Inzake den aanslag op Scheidemann wordt een ernstig spoor gevolgd. De op vatting, dat men met een ernstigen aan slag te doen heeft, is door de uitkomst van het officieele onderzoek bevestigd. De vlottende schuld van Duitsch land bedroeg op 31 Mei ongeveer 300 miljard mark. Het vonnis in het prooes von Kil- linger zal vermoedelijk 'Woensdagavond a.s. worden geveld. Krassin zou Zaterdag van Berlijn naar Moskou vertrekken. In verband met de voortschrijding van de reorganisatie van de landmacht, zul len op 1 Juli 1922 als garnizoen worden opgeheven: Doesburg, Gouda, Hoorn. Leeuwarden, Roermond en Zutphen. Op 1 September 1922 zullen als zooda nig worden opgeheven: Brielle, Geertrui- ddenberg, Muiden, Schoonhoven, Willem stad en Zwolle. De Minister van Oorlog heeft aan de inspecteurs van de wapens de opdracht verstrekt geen onder-officiieren meer te bevorderen tot een hoogeren rang tot het tijdstip, waarop een incompleet in een der rangen zal komen te ontstaan. Deze bepaling geldt niet voor de z.g. non-com battanten, welke na een zekeren dienst tijd in hun rang, aanspraak kunnen doen gelden op toekenning van een hoogeren rang, hoewel zij indezelfde functie als dan gehandhaafd blijven. In verband met het groote overcom pleet in alle rangen in verband met de reorganisatie zal dusinde eerste tijden elke bevordering in het onder-officieren- korps achierewge blijven. („Tel.") Do instructie tegen den heer L., te s-Gravenhage, administrateur van het Kon. Staldepartement, verdacht van ver duistering, is gesloten en de zaak verwe zen naar de openbare terechtzitting. Als verdediger van den heer L. zal op treden Jhh. Mr. P. W. C. van der Goes, te Schevemngen. De staking in Oostelijk Groningen ge ëindigd.. In Oostelijk Groningen is de staking van de landarbeiders geëindigd. Voor twec&chaftswerfk wordt bet uurloon 2 cent hooger dan de werkgevers oor spronkelijk aanboden. Herziening Staatsinrichting. Omtrent de herziening Staatsinrichtng verneemt Aneta de volgende bijzonderheden: Het begrootingsrecht der Hollandsche wetgevende macht wordt dusdanig gere geld, dat de Indische begrooting door de Indische Regeering en den Volksraad wordt vastgesteld. De Nederlandsche wet gevende macht moet de begrooting afdee- lingsgewiis goedkeuren. Verandering door de Nederlandsche wetgevende macht in de onderafdeelingen is uitgesloten. Alleen indien landvoogd en Volksraad het betreffende bepaalde punten oneens zijn of indien de Nederlandsche wetgeven de macht goedkeuring weigert, geschiedt vaststelling in Holland. Met den zomer isi ook de vliegenplaag alweer gekomen en op alle mogelijke ma nieren dienen wij weder den strijd tegen deze huisplagen aan te wenden. Of dit mogelijk is? Een onderzoek van J.R. Scoft in het „Journ. of med. research" leert de ge varen kennen, welke de gewone huisvlieg 106 (musea domesüca) voor de omgeving kan opleveren. Hieruit blijkt, dat deze vlieg tal van bacteriën zoowel aan haar uitwendige oppervlakte als in haar spijs verteringskanaal kan meevoeren. Schrij ver^ kon op de vliegen aantoonen: bac teriën uil de typhus-, coli- en dysenterie- groep, erder pyogene kokken en boven dien tal van niet pathogene bacteriën. Het aantal bacteriën was wisselend: het grootste aantal op de uitwendige opper vlakte van een vlieg werd des zomers aangetroffen, terwijl in het spijsverte ringskanaal de flora het sterkst was in den zomer en het begin van den herfst Een nieuwe aanmaning derhalve om voe dingsmiddelen te bewaren voor aan.akine met vliegen en de broedDlaatsen te ver nietigen. Van de grens schrijft men aan hel „Hbld.": Een Hollander had over de grens een nieuw costuum gekocht. Nadat hei ingepakt was, nam Hij het mede in den trein. Daar begaf hij zich, toen de trein in beweging was, naar de retirade, trok zijn oude pakje uit, en het door den koker nar heneden vallen. Toen hij echter zijn nieuwe costuum wilde aantrekken, kwam hij tot zijn groote schrik tot de ontdekking, dat er bij dit pak geen pan talon was! Gelukkig had hij ook a in re genjas gekocht en deze trok hij aan. Van een meisje kreeg hij een paar dameskou sen en zoo kwam hij over de grens. De douane stond gek te kijken toen de man aan den lijve werd onderzocht en het ge mis van zijn pantalon bleek. Een paar maanden geieueu moesten twee kantoorbedienden van de Haven Ar beidsreserve te Amsteruam, J 70,1>U0 bij de Kasvereeniging halen. Toen zij op het kantoor van tie H. A. R. kwamen, was er nog maar 6Ü.ÜU0 in de geldtasch. Een bedrag van 10.000 onlhrak dus. De be dienden wisten niet, waar het geld geble ven was. Thans heeft de politie een der bedienden, 'n 30-jarigen man gearresteerd, welke verdacht wordt, de gelden verduis terd te hebben. In den loop van den laat- slen tijd hadden de nasporingen, welke de politie deed, voldoende aanwijzingen tegen hem opgeleverd, om hem te arresteeren. Hij is naar het bureau van politie overge bracht, waar commissaris Heeroma het onderzoek leidt. Tot dusver ontkent de aangehoudene nog. (N. v. d. Dl Men meldt uit Groningen: Uit een transport Hongaarsche kinderen naar Boedapest is het achtjarigmeisje W. Lukos verdwenen; te Groningen wordt de 10-jarige Sybrand Albronda vermist. De gemeenteraad van Goedereede heeft besloten een artikel aan de politieveror dening toe te voegen waarin bepaald wordt dat aan de deuren niets meer verkocht mag worden zonder schriftelijke toestem ming van B. en W. De verkoop van druk werk is hiervan uitgesloten. Een onvoldoende keuringsdienst. Vrijdagmorgen werd de secretaris van de Gezondheidscommisie te Venlo door eene expediteursfirma aldaar bericht, dat op hare terreinen zich reeds gedurende een viertal weken een grotoe partij eieren be vond, bestemd voor Duitschland, welke, wegens een geschil met den geadresseerde, niet kon worden afgeleverd en wellicht ge heel zou bedorven zijn. Bij onderzoek bleek dat 16 kisten eieren ieder wegende pl.m. 100 K.G. en bevatten de in totaal ruim 60.000 stuks, totaal be dorven waren en een vreeselijken stank verspreidden. In overleg met den burgemeester werd toen besloten deze partij voor het gebruik af te keuren en met kisten en al, in den oven aan het slachthuis te verbranden, wat dan ook geschied is. (N. V. C.) Te Numansdorp zat het 9-jarig zoontje van J. R. op een paard, dat op hol ging- Het ventje viel er af en bleef met zijn voe ten in de leidsels hangen en werd met zijn hoofd over de straat heen gesleurd, tot hij eindelijk los raakte en liggen bleef. Pogin gen, om 't paard te grijpen, mochten niet gelukken. Ernslig gewond werd het ventje opgenomen. Eerst den volgenden dag is de knaap tot bewustzijn gekomen. Hoewel hij ernstig gewond is, hoopt men hem in het leven (e behouden. Zaterdagmorgen heeft een vliermachinê,- welke 's morgens te Londen was opgeste gen met bestemming voor Berlijn, in den omtrek van Tilburg een noodlanding moe ten doen. De vlieger was Boven België den koers door den regen kwijt geraakt en door het onregelmatig werken van den motor gedwongen een noodlanding le doen. Daarbij geraakten de wielen te diep in het zand, waarbij de machine over den kop sloeg en roer en stuur werden be- schadigd. De aviateur, die zich alléén m de ma- chine bevond, sprong er uit, zonder letsel te bekomen. Hij zal wachtert op hulp van een monteur uit Engeland, om dan zijn reis voort te zetten. (N. T. Ct.) De politie te Bussum heeft beslag gelegd op een partij Gilette-scheermessen die valsch waren en uit Duitschland naar Bussum werden ingevoerd. In deze zaak zijn nu in het geheel, in verschillende plaat sen in ons land, ongeveer 300 dozijn van dergelijke valsche mesjes in beslag geno men. fSlnt volgt.1 J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5