óe droogte In Drente Een geheimzinnige kolonie. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Kersen verkooping te Tiel. Goede ansjovis-vangst. Stand van het kleine Eruit. Het hieronder volgend overzicht betreffende den stand van het kleine fruit op 7 dezer is, onder medewerking der Rijkstuinbouwconsulenten, samen gesteld naar gegevens verstrekt docr de correspondenten der directie van n landbouw.. Ofschoon dit overzicht later ver schijnt dan in vorige jaren het geval was, kan toch, tengevolge van het late voorjaar, van de bessen in sommi ge streken nog niet veel met zekerheid worden gezegd. De warme dagen, wel ke op de lang aanhoudende koude volgden, deden den bloei snel ver- loopen., toch was de vruchtzetting over 't algemeen bevredigend., de droogte dreigt echter op verschillende plaatsen van nadeeligen invloed te worden. Ofschoon het „ruien" der bessen een gewoon verschijnsel is, vallen er in verschille. cie stre en wel ;t veel af, hetgeen - an de droogte wordt geweten. De frambozen maakten in het vorige jaar slechts korte scheuten, zoodat een rijke oogst kan worden verwacht. Behalve dat hier endaar de bladlui zen beginnen op te treden, komen ziek ten of beschadigingen voor. De mus- schen richten echter aan de bloem der kruisbessen op verschillende plaatsen nadeel aan. Met betrekking tot de verschillende klein fruitsoorten valt het volgende op te merken. Vroege kersen. Deze hebben zeer rijk gebloeid, doe de opbrengst zal daaraan waarschijnlijk niet evenredig zijn. In de kersenstreek van zuidelijk Gelderland wisselt de stand van matig tot goed., in Utrecht is de stand zeer goed tot goed., op de Zuid-Holland- sche eilanden, Zuid-Beveland en een deel van Noord-Brabant is de stand goed en in Zuid-Limburg vrij goed. Lat kersen. De late kersen geven meer verschil in stand te zien dan de roegezoo is in Zuid-Limburg de stand slechtin de Over-Betuwe vrij slecht, op de Zuid-Hollandsche eilan den, in de Tielerwaard, het Rijk van Nijmegen en een deel van Noord-Bra- tnnt rij goed en elders over het alge meen goed zeer goed is de stand in zuid-oostelijk Utrecht. Roode en witte aalbessen. De stand der roode en witte aalbessen is over het algemeen goed. Een uitzondering ak n Noord-Holland met een mati gen en de omgeving van Leeuwarden met een zeer goeden stand. Zwarte aalbessen beloven minder dan de roode en witte. Behoudens en kele uitzonderingen moet de stand over het algemeen vrij goed genoemd worden. Tot de uitzonderingen behooren o.a. het Rijk van Nijmegen met een slech ten, de kleistreek van Noord-Brabant met een matigen en Utrecht, Zuid-Hol land, Groningen en Friesland met een goeden stand. Kruisbessen. In ZeelanÜ is de stand matig en in Noord-Brabant weinig beter. Noord-holland en Limburg melden een vrij goeden stand. Elders belooft de stand een goed gewas. Frambozen. In Noord-Brabant, Utrecht en Groningen is de stand ma tig en in andere streken vrij goed tot goed- AARDBEIëN. oiti de bossen krachtig te maken tegen een volgend voorjaar. 8INNENLANDSGH NIEUWS. Verlenging van paspoorten. „Blijvend verband." Een ernstige slag voor de haven van Amsterdam. De Tweede Kamerverkiezingen. Bezuiniging. De Noorweegsche reis van de Koninklijke familie. Uitspraak in een scheidsgerecht. Onderscheiding. De Haagsche Conferentie. Roomsche Landdag te Rotterdam. Bezuiniging bij de Nederlandsche Spoorwegen. De crisis-enquêtte-commissie. Petrus-Donders-mounment. Hoofdprijzen Staatsloterij. HEEMSTEDE. UIT DEN OMTREK- N.V. „DE TIJDGEEST". Zaterdag 10 Juni 1922( Uit Oost-Drenk; schrijft men aan de „Asser Ct.,": Het blijft hier toch maar im mer droog. Wel zijn er, noordop, enkele streken waarover in den laatsten tijd zwa re donderbuien trokken, die 'n plasregen brengen, maar op 'n bodem als de onze, helpen zulke buien niet veel, en dan maar kort. 't Water gaat er meer over dan in. ,,'t Gaat weer net als verleden jaar" kan men hooren. En 't heeft er wel zeer veel van. Was er verleden jaar in ons gebied maar weinig hooi te winnen, als we zoo de landerijen eens overzien, dan wil 't ons lijken dat, althans de eerste snee, nog minder zal worden dan 't afgeloopen jaar. Wat zagen we niet 'n perceelen, waar nu nog niets valt te maaien, die zelfs nog bruin of geel op de grashuid zijn. En in menig grasveld is het zoo arm, dat, komt er niet spoedig verandering, men de hooi landen te baat zal moeten nemen. Sommigen waren reeds genoodzaakt dat te doen. Wat wel vertegenwoordigd is, dat zijn de Pinkster- en paardebloemen, zure grassen en distels. In overvloed. Dat tuig is er immers altijd het meest na 'n laat en koud voorjaar. Wat bovengras kan men nog zien, en zoodoende lijkt het van nit de verte nog wat. Maar kom er eens in. De ondergrassen zijn, bij het weinige vocht, weggebleven. De boer rekent al op 'n kleine voorraad, 't Zou kunnen zijn, dat 'n tweede snee nog veel goed maakte, maar dan moet veel regen eerst het ver band tusschen de graszode en den onder grond leggen, 't Ligt alles te los. Met be trekking tot het koren op onze esch-gron- den, is de toestand zeer verschillend. Nu eens ziet men zwaar beladen akkers, die zelfs geen zware bui zouden verdragen, zonder neer te slaan, en daarnaast zooveel andere, die veel te dun van end zijn en vele minstens tweemaal zooveel moesten dragen. En op vele ontginningen met haar lichten en lichtgekleurden grond is 't vaak nog erger. De heete zonnestralen van voor kort hebben in dat dunne gewas vrij spel, dringen er door tot op den grond en je ziet dan ook al perceelen, waar de stengel voet geel wordt en 't geheel een tint van rijpheid verkrijgt. Veel te vroeg natuur lijk. Maar men make zich niet al te vroeg bezorgd. Verled enjaar, wat sombere ver wachtingen uitte men toen en 't werd 'n ongekend korenjaar toch. Het havergewas. Ja, dat lijkt niet veel. Hoe zal 't ook onder deze omstandigheden ook anders. Twee factoren waren afwezig. Allereerst ruim water. Dat is toch noodig voor haver. Vroeg zaaien. En hoeveel is eerst in den grond gekomen, toen zooveel roggepercee- len, die geen uitzicht gaven, in havervelden nog omgezet werden. Laat dus door 't koude voorjaar, of ten gevolge van den omzaai. Maar, als we nu eens rondzien, op zooveel ontginningen, dan lijkt ze ons :ïek te zijn. Sommige perceelen geheel geel, andere met uitgestrekt gele vlammen er door, terwijl op die plaatsen menige plant egstwerft. En dat is nu niet alleen zoo op vele ontginningen, zeker niet 't Komt ook wel voor op oude eschgronden, soms in zeer erge mate. Intusschen wil 't ons toe lijken, blijkens den ontwikkelingsgang, dat Bommige perceelen zich nog iets gaan her stellen. Maar veel lijkt 't met dit gewas UieL Nu is het wel jammer, als dit gewas 't laat zitten, 't Geldt in de practijk wel, dat zoo laat gezaaide haver wel stroo, maar weinig korrels geeft, maar dat stroogewas dan was zeer welkom nog geweest, bij den te wachten kleinen hooivoorraad. De aardappels gaan in rijen. Maar ook •1 zeer onregelmatig. En bepaald is dat zoo met een deel van de Friesche kleipoters. Die klacht hoorden we in de veenkolo niën ook reeds uiten. Veel van dat poot- goed komt sober op, terwijl zich aan die, welke niet, of zoo zwak opkomen, alreeds tan den knol nu reeds kleine zijknolletjes ontwikkelen, z.g.n. onderzeeërs. Daarbij Idaagt men in de veenkoloniën nog over rot of ritnaald. In hoeverre de weerstoe- standen op dit alles van invloed zijn, valt niet te zeggen, maar wel weten we, dat het met den aankoop van dit pootgoed nog lang niet in orde is. Als men dat zoo ziet, hoe «r tegen poottijd met en in dat poodgoed gescharreld wordt, dan verwon dert het je zoozeer niet, dat alleen dit reeds, bii menigeen tot tegenslag moet leiden. Te Amsterdam bestaat een Chineesche vereeniging, die in tweeën verdeeld is. Het zijn volgens de „Crt.", vereenigin- gen waarvan de leden door den eed aan elkaar gebonden zijn. De eene vereeni ging heet Bo-On of Bo-Hon en is zelfs koninklijk goedgekeurd. Zij moet haar bijeenkomsten houden in een der Chi neesche winkels in de Buiten- of Binnen Bantammerstraat. Nooit is daar een Eu ropeaan bij tegenwoordig geweest. Er wordt gepraat, vergaderd en het lijdt geen twijfel, dat daar tevens opium ge schoven wordt. De tweede vereeniging is die der „Drie Vingers". Indien men een Chinees ziet, die een blauw knoopje in de lapel van rijn jas, of aan de horlogeketting draagt, dan is dat een bewijs, dat'hij lid ia der „Drie Vingers". De Bon-Hon voert den boventoon en naar verluidt zijn de leden der „Drie Vingers" hun niet gunstig gezind. Dit moet zijn ooorzaak vinden in het feit, dat de leden van laatst genoemde ver eeniging niet accoord gaan met den hoo- gen geldprijs, die betaald moet worden als tegenprestatie voor de aanmonstering bij stoomvaartmaatschappijen als de „Ne derland" en de „Oceaan". Ook de „Drie ingers" hokken in een der Bantammerstraten. De Chineezen gaan nooit met Europeanen om, maar zoeken steeds eikaars gezelschap. Over tredingen tegen de zeden en gewoonten, tegen de voorschriften der vereenigingen. worden in eigen boezem gestraft. Tal van personen hebben reeds ge tracht iets meer te weten te komen van deze geheimzinnige kolonie, waar steeds haat en nijd heerscht en waar men bij menige gelegenheid naar het mee grijpt. Na de moorden die eenige jaren heb ben plaats gehad, zijn de Chineezen ge waarschuwd, dat bij eenige herhaling de geheele troep naar het vreemdelingen- kamp zou worden overgebracht. Dat heeft een tijd geholpen. _p de Vrijdag alhier gehouden eerste groote kersenverkoopingen, waren zeer vele kooplustigen. Men besteedde naar schatting gemiddeld 25 tot 30 cent per ki lo dp het hout. Hoogste prijs voor een boomgaard 2900. De verkooping geschieddae n!" vorig jaar, slag cn koop zonder inzet. Het ge- Was is middelmatg. (N. v. d. D.) Te Enkhuizen kwamen Donderdag 51 vaartuigen binnen met 5373.750 stuks ansjovis, tot nog toe de hoogste vangst van dit jaar. De regeering heeft Woens dag den prijs van 30 op 25 cent per K.G. teruggebrachte Aardbeien worden in Nederland zeer veel geteeld, zoowel in particu liere tuinen als in 't groot. Waar men ze ook heeft, overal is men er ep uit den oogst zoo groot mogelijk te ma ken. Om dat doel te bereiken, moet de grond zoowel in de paden als op de bedden goed los gemaakt worden, ten einde de lucht vrijen toegang tot den bodem te geven. Dat het onkruid krachtig bestreden moet worden, be hoeft zoo min voor den leek als voor den beroepstuinder ecnig nader be toog. Dat evenwel de aardbeivelden flink bemest moeten worden, lijkt voor sommigen eenigszins vreemd. In dit opzicht worden de aardbeien bij som migen veel te stiefmoederlijk behan deld. Wie echter nagaat, dat de aard beien elk jaar een grooten oogst vruchten moeten leveren en bovendien nog heel wat ranken vormen, die moet vanzelf begrijpen, dat daarvoor voed sel, en zelfs veel voedsel, in den bo dem moet voorkomen. Wil men met stalmest den gronids vruchtbaar maken, dan gaat dat wel bij den aanleg, maar later wordt het heel bezwaarlijk. Met faecaliën kan men wel mesten, maar eerstens tref fen we daarin weinig kali aan, en dan het idee, dat er nog kort geloden zulke mest op den bodem is gebracht, zal menigeen afschrikken. Gelukkig kunnen we in humushou- denden grond met kunstmest wonde ren verrichten. In den winter strooien we dan per Are 4 K.G. 20°/o kalizout en 4 K.G. super. Aan stikstofmest heeft de aardbei groote behoefte. In de groot-cultuur wordt daarbij ge bruik gemaakt van zwavelzuren am moniak en chilisalpeter. Dat ook kalksalpeter en ammoniak- salnater aangewend kunnen worden, spreekt van zelf. Maar die meststoffen zijn nog weinig in gebruik. Kalkstik- stof en stikstofkalk werken o.i. te langzaam. Hetzelfde dunkt ons van zwavelzuren ammoniak. Wel kan men met deze meststof in een gun*tigen zomer de bossen tot ontwikkeling brengen, wanneer de salpctervorming gunstig verloopt. Geven wij onzen aardbeien b.v. in het voorjaar eens 4 K.G. chilisalpeter per Are, dan zullen wij gunstige re sultaten beleven. En we geven aan deze stikstof de voorkeur, omdat de stikstof daarin pasklaar is voor opname door de planten, die dan al vroeg krachtig groeien, de bloemknoppen tot ont wikkeling brengen en de vruchten groot doen worden, de oogst wordt daardoor aanzienlijk. En wat niet te versmaden valt, de bloei houdt aan en daarmede de "'uk. Is de oogst gehos, ifgeloopen, dan kan men nog 1 K.G. chili uitstrooien, Wel zullen de zoo flink bemeste planten vele en krachtige uitloopers vormen, maar die kunnen grootendeels worden weggesneden, als men ze ten minste niet noodig heeft voor nieuwe aanplantingen. Het is nu weder de tijd, dat onze aardbeien in vollen groei op het veld staan. Het aanbrengen van stutten en steunsels onder de dragende planten, is nu aan te bevelen. Als de vruchten zoo plat op den grond liggen, is dit niet alleen een allesbehalve oogelijk gezicht, maar het kan ons ook schadelijk zijn, daar de vruchten door allerlei op en in den grond huizende parasieten kunnen worden aangevreten. Na regenval lig gen de vruchten dan in een modder- pap, wat óók al niet bevorderlijk is voor den verkoop. Wii voorkomen dit euvel door diverse zelf te vervaar digen stutten voor aardbeien, uit staaldraad, hout of eenvoudige gaffel- feltakjes te maken. Een bedekking van den grond on der de planten met stroo is ook uit muntend. i» 15 Juni a.s. treedt de wet omtrent de verlenging der paspoorten van 6 Febr. 1922, in werkiAg. Hierbij is bepaald: 1. Paspoorten worden verlengd hetzij door den burgemeester der woonplaats in Nederland van den be trokkene, hetzij door den Commissa ris in de provincie, waarin de woon plaats van den betrokkene is gelegen, hetzij, indien deze geen woonplaats in Nederland heeft, door het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, tegen betaling der deswege verschuldigde legesgelden. 2. De invordering der legesgelden geschiedt door opplakking in het paspoort van een zegel, dat daarna onbruikbaar wordt gemaakt doolr eenen stempelafdruk, inhoudende het formulier der velenging. 3. De hier bedoelde zegels zijn tegen betaling van f 5.50 voor de auto riteiten, bedoeld in art. 1, verkrijgbaar ten kantore van de ontvangers der ac cijnzen in de hoofdplaatsen der .pro vincies. 4. De Minister van Financiën re gelt de wijze van verantwoording der hierbedoelde legesgelden en het toe zicht daarop. Onder voorztterschap van notaris H. J. Hanekamp, hield het bestuur der ver eeniging „Blijvend Verband" een vergade ring te Nijmegen. De voorzitter heette de leden en de heeren Dr. P. J. M. van Gils en S. W. N. Arntz welkom. Vervolgens wijdde spre ker eenige treffende woorden aan de na gedachtenis van den,oprichter en geeste lijk adviseur der vereeniging, wijlen pas toor H. A. J. Gadiot, wiens overlijden voor de vereeniging een gevoelig verlies is. Hierna richtte hij zich tot den nieuw- benoemden geestelijk-adviseur, den Zeer- eerw. Zeergel. Pater Dr. Cassianus Hent- zen, O. F. M., daarbij den wensch uitende, dat het hem gegeven moge zijn, tal van jaren als raadsman het bestuur ter zijde te staan. Daarna bracht de directeur, de heer J. Schnebbelie, verslag uit over de werkzaam heden van het secretariaat, waaruit bleek, van welk een onberekenbaar nut voor de bij den handel en industrie rechtstreeks betrokken groepen van belanghebbenden, de werkgevers en R. K. werknemers uit de niet-arbeidersklasse het secretariaat is. Spreker toonde aan, hoe een voortduren- den bloei valt te constateeren ondanks de tijd soms ta n digheden Nadat de voorzitter de heer Schnebbe- lie een woord van dank had gebracht voor zijne werkzaamheden, ging men tot eene huishoudelijke! bespreking over. Het „Hbld." schrijft o.a.: In verband met de overeenkomst, die tusschen den Koninklijken Hollandschen Lloyd en de RotterdamZuid-Amerika Lijn (HollandAmerika Lijn en Nievelt Goudriaan) is gesloten omtrent jle ge zamenlijke exploitatie van den vrachtdienst op Zuid-Amerika dringt de vraag zich op, in hoever deze regeling van invloed zal worden op het havenverkeer van Am sterdam en op onzen handel mot het buitenland. De tusschen beide maatschappijen ge troffen overeenkomst brengt mede, dat in den directen dienst op de La Plata- havens de uitgaande vrachtschepen alleen van Botterdam zullen uitvaren. Deze dienst gaat dus voor Amsterdam verlo ren. De Koninklijke Hollandsche Lloyd blijft echter haar passagiersschepen, die een twee- a drie-weekschen dienst heb ben, uit Amsterdam dirigeeren. Die schepen nemen ook lading mede, bijna uitsluitend voor Buenos-Aires en andere La Plata-havens. Vervoer naar deze ha vens uit Amsterdam zal derhalve, on danks het opheffen van den vrachtdienst, zonder tijdverlies mogelijk blijven. De vrachtdienst op Brazilië geschiedt in het vervolg eveneens gezamenlijk. De vrachtschepen naar Brazilië vertrekken echter niet van Botterdam, maar van Amsterdam. De directie van den Koninkl. Holl. Lloyd, tot welke wij ons om inlichtingen hebben gewend, bleek van oordeel, dat door deze regeling, vooral ook door het feit, dat de passagiersschepen der maat schappij (met welke veelal ook belang rijke goederenzendingen plaats vinden), op Amsterdam zullen blijven varen, de belangen der Amsterdamsche haven ook in de naaste toekomst geheel tot hun recht zullen blijven komen. Die meening wordt echter niet gedeeld door verschillend© importeurs, met welke wij de kwestie eveneens bespraken. Resumeerende moet de ernstige vrees worden geuit, dat do nieuwe regpling voor Amsterdam als haven een groote slag beteekent, die zich scherper zal doen gevoelen, naar mate de handel met Zuid- Amerika in het algemeen weder meer zal gaan opleven. Re militairen en de verkiezingen. In verband met de aanstaande ver kiezingen voor de Tweede Kamer is bij beschikking van den Minister van Oor log de aandacht van alle troepenoomman- danten gevestigd op de wijziging, welke hij de wet van 8 Mei j.l. in da Kieswet is gebracht, waardoor het mogelijk is gemaakt te stemmen in eene andere ge meente dan in die, in welke men op de kiezerslijst voorkomt. Naar de „Bes.-bode" meldt, bestaat er bij den dienst der posterijen en telegra fie groot bezwaar tegen den autodienst voor het bedrijf, voor zoover het Botter dam en Amsterdam betreft, in handen van het staatsbedrijf der artillerie-in richtingen te laten. (Voor d'en Haag wordt hierin door particulieren voorzien). Er bestaan ernstige plannen, roods zeer spoedig met de chauffeurs een contract te sluiten, dat tot bezuiniging zou lei den, omdat hierdoor dat personeel niet meer onder de arbeidsvoorwaarden zou vallen, welke voor de rijkswerklieden zijn vastgesteld. De Batavier V is van het Roervink- foldenfjord naar Bodö vertrokken. Het schip wordt op 2 Juli te Bot terdam terug verwacht. H.M. de Koningin heeft als president aangewezen van het scheidsgerecht, om uitspraak te doen inzake een kwestie van schadevergoeding door de Hongaar- sche aan de Oostenrijksche regeering te betalen, den heer mr. A. B. Zimmer man, burgemeester van Botterdam. Volgens de „Tijd" heeft Z.H. de Paus professor dr. A. M. H. J. van Booy, hoogleeraar aan de Universiteit van Am sterdam, benoemd tot Commandeur in de orde van den H. Sylvester. Naar wij vernemen zullen Staatsraad Mr. A. A. H. Stru.ycken en Jhr. Mr. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal v. het Departement van Buitenlandsche Za ken, Nederland vertegenwoordigen op de aanstaande bijeenkomst over Rusland te 's-Gravenhage. Te Botterdam heeft Zondag j.l. een uitstekend geslaagde Landdag .plaats ge had. Er waren meer dan 30.000 deel nemers. Als spr. traden o.m. op de ZeerEerw. Paters Boromaeus de Greeve, (Woer den) Otten, (Zwolle)Dr. Jos. Krijn (Valkenburg)de heeren Th. Schaap man, (Botterdam)J. Viennings (Goes) Mr. J. Bomans, (Haarlem)B. de Wolf, (Roermond) en de dames Ellen Russe, Toos Post, (Delft) en Ko Sleyfer, (Eind hoven). Met een sluitingsoefening in verschil lende kerken werd de dag besloten. Naar de „Crt." verneemt, heeft de Minister van Waterstaat het voorstel der directie in zake inkrimping van 't aantal scheidsrechters goedgekeurd. In plaats van twee scheidsgerechten zullen dus heide partijen, zoowel direc tie als het personeel voortaan één scheidsgerecht aanwijzen. De keuze van den Voorzitter blijft onveranderd. Overwogen wordt thans het instituut „woordvoerder" op te heffen. Verschenen is het tiende verslag der Orisis-enquête-commissie, waarin behan- derld worden onderwerpen betreffende uitvoer van gecondenseerde melk, rijks- kleedingvcorziening, Landbouw Expert Bureau en Rijksbureau voor de graan en meeldistributie. Te Tilburg heeft zich een Comité ge vormd, dat zich ten doel stelt do op richting van een monument ter eere van den Eerbiedwaardigen Dienaar Gods, Pe trus Donders. Voorzitter van het uitvoerend comité is de heer J. 0. Ackermans, wethouder van Tilburg; secretaresse mevr. H. ErasJansen, en penningmeester de heer Henri Mannaerts. TUSSCHEN RIJN, WAAL EN MAAS. (Weekb.) Aardappelen. Met den groothan del in dit product is het bij gebrek aan voorraad zoo goed als afgeloopen. De kleine restanten, die eenige landbouwers nog voorhanden hebben, gaan hoofdzake lijk weg naar de martelen. De prijzen van de beste kwaliteiten blauwen, bravo's rood- star en zeeuwen varieeren van f 810 per H.L. van 70 K.G. Op menig aardappel veld komt het nieuwe gewas vooral in de hooge zandstreken van N.-Brabant niet voor den dag, ofschoon de spruiten reeds verscheidene dagen bijna aan de opper vlakte zitten. Bij onderzoek blijkt dan, dat de topjes onder den grond geschroeid zijn door de overgroot© hitte. Granen en andere Veldgewassen. Op alle Ifearkten in de Tielerwaard en de Betuwe was slechts geringe aanvoer. Puike tarwe noteerde iets lager en kon opbrengen f 13 13,25, afwijkende kwaliteiten f 11.7512 rogge f 9.6010. zomer- en winteTgerst f 8.758.90,, haver f 99.25 Walchersche erwten, met afnemend aanbod, f 18,50 19, gele voedererwten f 14.7515.50 per H.L. In het land van Cuyk belooft het ko ren dit jaar geen besten oogst: een gevolg van de langdurige droogte; tarwe, rogge en haver willen niet vooruit op de hoog gele gen akkers; de haver is hier en daar reeds verloren; alleen op de beiere gronden is er kans op een goeden oogst. Zuivel en Eieren. Ter markt te Nijme gen bestond de aanvoer uit 43 groote klui ten boerenboter, die f 1.051.10, te Tiel tiu ongeveer 40 K.G., die f 1.101.20 per pond opbrachten. Eieren stegen in prijs en deden 5>t8, eenden- 78J4, kalkoen- lï13, ganzen- 1519 ct. per stuk. Tc Nijmegen werden mede op de veiling ver handeld 190.000, te Geldermalsen 36.000, te Tiel 160.000 stuks; op de eiermijn te Roermond op één dag 1.450.000 stuks ï'oor 6.508 per 100 stuks. Vee. Op de Wychensche markt was de handel slap: paarden deden f 150725, slachtpaarden f 75100, dragende koeien f 170415, dito vaarzen f 120325, pin ten f 40125, le soort vet vee 60—65, 2e 5055 ct. per pond. Te Oss goldeu zeugen f 100160, schottelingen 25 40, biggen met een aanvoer van 62 man den f 1828, schapen f 1018, vette lammeren f 1826, schapen f 1018, vet te lammeren f 1826; vette kalveren 42 50 ct., nuchtere dito f 1325; te Haps zijn door de gezamenlijke veehandelaren in de laatste dagen niet minder dan 300 varkens naar Frankrijk verzonden; de prijs was f 1.04 per K.G. levend gew5cht. Wild en Gevogelte. De aanvoer blijft op alle markten zeer matig; tamme eenden golden thans f 1.101.50, tamme konij nen 50 cl.f 2.30, duiven per paar 85 ct. f 1.40, jonge kippen f 2,252.90, oude kippen f 1.602.50, piepkuikens 60 ct. I.10, hanen f 1.50—2.25, vette ganzen f 5.25—6.25. Veevoeder. Er komt thans wegens ge brek aan gras veel vraag naar hooi, le soort han'delshooi is dn het land van Alte- na niet meer te krijgen voor f 50 per 500 K.G., hooi voor de pers doet tot f 40, kla- verhooi f 55, wit stroo f 1820, geel dito f 1416. De voorraad is schaarsch. Fruit. In Maas en Waal hebben de roo de, witte en zwarte kruisbessen veel gele den door de droogte, zoodat er gevreesd wordt voor een zeer matige, opbrengst; ook de aardbeien vallen zeer tegen. Honing en Was. In Gelderland is thans de prijs van boekweithon.ing 8085, hei de 95 ct.f 1 tap- 8090, ruwe was 25 30, gesmolten was 7075 ct., alles per pond. Prijs van f 1000 met premie van f 30.000 op 125. Premie van 3Q00 op9821. Prijs van f 1000 op 13738. Prijs van f 200 op 21642. Prijs van f 100 op 7466. Prijs van f 70 op 371, 756 1044, 2713, 3337, 5508, 7444. 10080, 10438, 12903. 14782, 15059, 16031, 17362, 17886, 19293, 19827, 20152, 21791 22265. Nieten. 371371, 983982, 114, 10104, 1770 2084, 2109, 3453, 4133, 4492, 5235, 5882, 6161, 6248, 6257, 6263, 6301, 6547, 6911, 7347, 7440, 7529, 8364, 8828, 8921, 9206, 9241, 9288, 9719, 9853, 10134, 10539 10544, 11277, 11742, 11977, 12436, 12648, 12820, 13009, 13064, 13272, 13328, 13429, 13507, 13906, 14258, 15346, 15305, 15401, 15428, 15507, 15942, 16351, 16394, 16426, 16911. 17087, 17218, 17278, 17322, 17657, 17741, 17739, 18014, 18110, 18207, 18226, 18844. 19090, 19925, 19936, 20760, 11214, 22308, 22903. Verbet, vorige lijst: 4721 moet: zijn 4741; 5239 moet zijn 6239; 6844 met niet moet zijn met 70.—; 12405 moet zijn 13405; 12423 moet zijn 13423; 12443 moet zijn 13443; 14890 moet zijn 14894; 21739 moet zijn 22739. LEIDEN, 10 Juni. Turfmarkt. Aange voerd 320.000 lange turf, prijs per 1000 f 7.50—9. Korte turf per 1000 13. Botermarkt. Prima fabrieksboter 'c.on" trole) van 2.10—2.15 per K.G. Prima boerenboter 2.10—2.20 Aangevoerd bld 7/6, 102/8, 14/16 vaten, wegende 2685 K.G. Handel matig. ALKMAAR, 10 Juni. Botermarkt. Hoogste prijs 1.10, middel- l-0a. laagste 1.Aanvoer 2252 kop. Kippeneieren 8.9.50, eendeneieren 6.per 100 stuks. ALLKMAAR, 10 Juni. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd: 16 paarden f 150—500, 34 koeiien. en ossen 200— 500, magere schapen 30—50, 166 lam meren 6—18, 43 magere varkens 18 —45, 145 biggen (10 w.) 16—28, 27 bokken en geiten ƒ221. AMSTERDAM, 10 Juni. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 56, id. Blauwe f 56, id. Bra vo's f 5—7.50, Noord Hollandsche Mui zen f 21, id. Kleine Muizen f 15 per H.L. Drentsche Roode Star f 3.50, Zomer Malta aardappelen f 3233 per 100 K.G. AMSTERDAM 10 Juni. (Ber. v. h. Nieu we Veilinggeb., expl. De Jong Koene.) Asperges, dik wit f 0.600.78; id. dun wit f 0.28—0.34; id. dik blauw f 0.38— 0.44; id. dun blauw f 0.120.18 per bos; bessen f 2.60—2.90; aardbeien f 0.90— 1.20 per K.G.; id. f 0.15—0.18 per doosje; id. f090120 per mandje; perziken f .18 49; meloenen f 1—1.90 per stuk; peen 26—34; uiten f 7—9 per 100 bos; kom kommer f 1532; bloemkool le st. f 34 —45; id. 2e st. f 18—28 per 100 stuks; aardappelen, nieuwe f 35—39; drielingen f 2231 per 100 K.G.; tomaten f 0.90— 1,30 per K.G.; salade f 1.40—2.90 per 100 krop; speroieboonen f 0.600.65; snijboo- nen f 1,20—1.40 per 100 stuks; peulen f 3.80—4.40 per zakje. Bloemen. Rozen f 58.50; Am. anjers pyrethrum f 0.301.10; campanulla f 2 3.30; pioenen f 3.50—6; violieren f 610 per 100 st. DELFT, 10 Juni. Kaas. Ter markt wa ren 36 s'apels komijnekaas f 0.300.45 per K. G Vr. Van een mijner kennissen ont ving ik een schrijven, zonder vermel ding van plaatsnaam. Ook aan den stempel was de plaats van herkomst niet te lezen, wel sto nd er heel duidelijk o. a. St. Franciscus Gast huk. Zoudt u misschien in uw Vragenru- briek kunnen vermelden, in welke plaats of plaatsen van ons land een gasthuis is onder dien naam? Anlw. Er is een St. FrancisciJs Gast huis te Rotterdam en een te Utrecht. Andere zijn ons niet bekend- Weet een onzer lezers er wellicht nog meer dere? Vr. 1. Wat is de kortste weg van Velsen naar Volendam? Hoeveel K.M.? 2. Wat is de laatste gelegenheid! per boot van Purmerend naar Am sterdam Antw. 1. Velsen, Nauema, West- woude, Overtoom, Zaandam, Wijde Wormer, Purmerend, Edam, Volen dam. Afstand 37.4 K.M, 2. Ons niet bekend. oen secretaris 80 per maand plus pre sentiegeld)". Tenslotte stelde de voorzitter voor om het aantal vergaderingen in 1922 te bepalen op 52 en in verband daarmede den post met 2715 te verlagen. Dat voor stel werd met algemeene stemmen aan genomen. De huurcommissie werd met het raads- Sbesluit in kennis gesteld. Zi k n zich daar mede echter allerminst vercenigen en wendde zich daarom op 22 Maart j.l. tot Ged. Staten met een uitvoerig schrij ven. In dat schrijven geeft de commissie te kennen het allerzonderlingst te vinden dat bij de behandeling van de gemeente- begrooting een raadslid zonder blijkbaar eenige gegevens omtrent den arbeid der huurcommissie te bezitten het voorstel doet om haar vergaderingen tot op de helft van het voorgestelde aantal te beperken, Bezuiniging is op elk gebied gewenscht, maar het werk der huurcom missie mag daaronder niet lijden. De commissie arbeidt met weinig krachten. Aan den secretaris is slechts één beambte toegevoegd op een beloo ning van f 20 per maand. En waar de huurcommissie te Haarlem met een staf van ambtenaren werkt en zoo goed als dagelijks vergadert, terwijl haar verga- derings-agenda's niet meer zaken ver melden dan die van onze commissie, welke tweemaal per week samenkomt, daar mag zeer zeker niet van een roe keloos verspillen van de gemeentegelden worden gesproken. De commissieleden doen in Schoten zonder betaling zeer veel bijwerk, dat te Haarlem óf door ambtenaren óf door leden der commissie tegen belooning verricht wordt. Bovendien neemt de arbeid der com missie steeds toe. In 1918 had zij 723 zaken te behandelen, in 1919 865, in 1920 1428 en in 1921 1530. De woningnood is in Schoten zoo goed als niet verminderd. Wel wordt parti culier veel gebouwd, maar alleen wo ningen, welke om den hoogen kostprijs slechts zelden door inwoners van Scho ten gekocht worden. En de door woning- bouwvereenigingen gestichte woningen zijn in vele gevallen door Haarlemmers betrokken. De arbeid der huurcommissie moet dus zonder vertraging voortgaan. De commissie betoogt dan verder, dat het aantal benoodigde vergaderingen moeilijk vooruit is te bepalen. Zij heeft echter onlangs het besluit genomen het aantal te behandelen zaken per verga dering met de helft te vermeerderen om bij 2 vergaderingen per week geen ach terstand te verkrijgen. Aan de commis sie moet de vrijheid worden gelaten te vergaderen, wanneer zij meent, dat dit noodzakelijk is. Van die vrijheid zal zij geen misbruik maken, omdat zij weet, dat ook haar uitgaven door haar mede- gemeentenaren als belasting betaald moe ten worden. De raad kon niet betjprdeelen hoe veel tijd de commissie voor haar werk noodig heeft en waar de commissie zooals zij zegt het vertrouwen geniet van een groot deel der Schotenaren, mag de raad haar geen blijk van wan trouwen geven. De commissie vraagt daarom aan Ged. Staten het door den raad vastgestelde aantal vergaderingen (52) weder te bren gen op 110. Daar de gemeentebegrooting nog niet door Ged. Staten is goedgekeurd is het niet bekend, welke beslissing zij op het verzoek der huurcommissie hebben ge nomen. Inmiddels hebben echter B. en W. zich tot de huurcommissie gewend met verzoek mede te deelen of tot verlaging van het salaris van haar secretaris kan worden overgegaan. De huurcommissie heeft thans een uitvoerig antwoord aan B. en W. ge zonden en zich tevens tot den raad ge wend. In het schrijven aan den raad zegt de commissie, dat de mededeeling van wet houder Wolff, dat de commissie-verga deringen van ongeveer 6 tot 7 uur du ren, gpheel onjuist is. Slechts enkele malen wordt om half acht geëindigd, doch meestentijds eerst om 8 uur en later. Daarom verwacht de commissie, dat de heer Wolff zijn verklaring in openbare raadszitting zal herroepen. Verder wordt in het schrijven aan B. en W. een aanval gedaan op het raads lid Wezel, omdat deze gesproken heeft van een geringer worden van het aantal door de huurcommissie te behandelen zaken. Dat aantal zegt de commissie is juist voortdurend grooter gewor- ,den. In 1921 vergaderde de commissie ge durende 6 weken niet wegens vacantie van den voorzitter en den secretaris in de overige weken werden 100 verga deringen gehouden. De commissie be grijpt dan ook niet, dat de raad enkel op bloote beweringen zonder eenigen grond het aantal vergaderingen op 52 heeft bepaald. Aan B. en W. geeft de commissie te kennen, dat op denzelfden grond als in het rapport aan Ged. Staten is ver meld, tot geen verlaging van het salaris van den secretaris kan worden overge gaan. Zijn werkzaamheden zijn nog voo rt" durend in omvang toegenomen. In ver« gelijking met andere plaatsen werkt de commissie goedkoop. R. K. ATHLETIEKVEREENIGING. Secretariaat; S. A. Mulders, Zomervaart 14A Haarlem. H.H. sportlui van Heemstede worden verzocht, zich a.s. Dinsdag om 8 uur op het terrein der H. B. 0. te melden. Alsdan zal de eerste oefeningsavond plaats vindon. Tevens gelegenheid tot het zich opgfeven van lid of donateur. Gewenscht is het medebrengen van wit shirt met zwarte broek. SCHOTEN. RAAD EN HUURCOMMISSIE IN CONFLICT. In Maart j.l. behandelde de raad de gemeentebegrooting. Er werd o. a. ge sproken over de kosten der huurcommis sie, waarbij bleek, dat men die kosten onnoodig hoog vond. Zoo zeide de heer Wezel volgens de raadsnotulen, dat na aftrek der vacanties ongeveer drie ver gaderingen per week door de huurcom missie worden gehouden. In verband met het geringer worden van het aantal aan vragen meende spreker, dat het aantal vergaderingen wel tot de helft zou kun nen worden verminderd." Wethouder Wolff viel den h^er Wezel bij en deelde mede dat de huurcommissie tweemaal per week vergadert van onge veer 6 tot 7 uur. Deze mededeelingen brachten wet houder Bies tot de meening, dat „onder deze omstandigheden het presentiegeld voor de leden (/5 voor den voorzitter en 1 3.50 voor de leden) allicht verlaagd zou kunnen worden evenals het salaris van Trekking van 100 nummers ten overstaan vaa Notaris A. G. Muliê. Prijs van f 3000 1126 Premie 400 2871 17134 100 7699 16542 j Prijzen van f 90.eigen geld. 546 3115 5588 8479 11427 13350 13974 15754 17767 2346 3200 7980 9028 11773 13637 14341 16605 19343 2580 3746 824011030 11939 85 14590 17343 Later aflosbaar. 301 2341 4210 6216 8901 11583 581 2547 4564 6485 2 11797 815 2688 4641 6888 9344 12010 939 3041 4928 7408 9679 12238 1327 3160 5094 8078 10388 42 87 63 5224 8113 10493 12367 1768 3266 6057 8454 10715 13393 1865 91 6127 8622 11576 13830 Vorige lijst stond 10999™ m z. m z. i95o3™ 16100 ontbreekt» 14071 15811 18229 14110 16108 19018 14257 16898 19427 14320 16959 19538 14908 17002 20758 48 17168 15348 17551 15550 17737 10999 i9.,65M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6