m Dinsdag 13 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14165 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad DAMIAATJES De N. K. P. en de Bisschoppelijke verklaring. De verkiezingsactie stopgezet. V, UIT DEH OMTREK. ASSENDELFT. BENNEBROEK. ZANDVOORT. Wijnhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 WÏJK AAN ZEE EN DUIN. NOORDWIJKERHOUT. HEEMSKERK. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. H1LLEGOM. KROMMENIE. Ontsierende reclame bij de Verkiezingen. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens - Fabrikanten. KATHOLIEKEN VAN HAARLEM Sluit U aan bij onze R.K. Poi. Prop. Club- Meer dan ooit is Uw hulp noodig NOORDWIJK. HAARLEM. Personalia. draagt voor Haarlem ea Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, hij vooruitbet. 3.5734 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 27*1 en 1748. Postrekening No. 5970 COURANT Adverfentiën 35 cents per regel. Bij contract belaugrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ls ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Maandagmiddag te half drie kwam de Nieuwe Katholieke Partij in buitenge wone vergadering bijeen in het Haag- 8che Koffiehuis te Utrecht. De vergadering, die door een vijftig tal leden, waaronder verschillende can- didaten der N. K. P., werd bijgewoond, droeg een streng vertrouwelijk karakter. Voor en na de vergadering wendden we ons tot den voorzitter, notaris Swane, om eenige mededeelingen te ontvangen, schrijft de „Msb." We vernamen, dat deze vergadering was samengeroepen, teneinde de houding der N. K. P. te bepalen ten opzichte van de door Z.D.H. den Aartsbisschop afgelegde verklaring in de openingsver gadering van den Tweeden Nederland- echen Katholiekendag te Nijmegen. In die verklaring werd geen verbod gezien aan de katholieke kiezers, om te stemmen op de lijst der N. K. P. Zooals de voorzitter ons mededeelde, had men zich telegrafisch gewend tot de hoogste autoriteiten in het land, die in deze recht te spreken hebben, doch daarop werd nog geen bericht ontvan gen. En, voegde notaris Swane hieraan toe, men kan dezen autoriteiten moei- lijk voorschrijven, telegrafisch te ant woorden. Van dit antwoord echter, verzekerde 3ni ons, waarbij het op een enkel woord -aankomt, zal onze beslissing afhangen. Verdere inlichtingen kon de voorzit- jter ons niet geven. 1 Hebben we evenwel goed begrepen, Idan is een formeel antwoord verzocht op de vraag, of de actie der N. K. P. en het stemmen op haar lijsten, in strijd is met het geweten. Nader werd ons hedenochtend uit Utrecht geseind: In een vergadering der leiders van de N. K. P. werd met algemeene stem men besloten, de verkiezingsactie op verlangen van het Doorluchtig Episco paat, te staken. Met groote vreugde zal dit besluit der leiders van de N. R. K. P. zeker ver nomen worden. Laat er, nu de eenheid weer hersteld is, zoo min mogelijk over het verleden gesproken worden. Gesterkt door her nieuwd onderling vertrouwen, moeten thans alle katholieke mannen en vrouwen schouder aan schouder staan om aan de lijsten der oude Katholieke Staatspar tij een luisterrijke overwinning te be zorgen. Uit de doorgemaakte crisis moge een opgewekt politiek leven voor onze partij opbloeien; wij mogen allen geleerd heb ben, dat een groote macht een gevaarlijk bezit is, wanneer zij niet berust op een vaste eenheid. Daarom zij in onze kies- vereenigingen plaats voor iedere meening men hoore elkander aan als genooten eener zelfde partij en niet als tegenstan ders en streve door onderling overleg naar de beste oplossing bij meenings- verschillen. Dan zal uit het groote be zwaar, hetwelk in de splitsing dreigde, nog veel goeds geboren worden. tTtneyeliekfeest. Onze R.K. Volks grond heefj; het Encycliekfeest gevierd, twaardig en gepast, met als spreker Rec iter Jansen en met de opluisterende mu ziek van ons B.K. Fanfarecorps onder (directie van den heer G. Landman. 1,1 Na de opening met Ohristelijken groet «werden door den voorzitter den heer N. J. Doffer in welgekozen woorden het j'Welkom toegesproken aan alle aanwezi gen. in 't hijzonder aan den Eerw. feestredenaar en de Eerw. parochiegees telijken. Na het zingen van het Bondslied wer den eenige fanfare-nummers zeer ver- .dienstelijk geblazen en hierna kwam .Rector Jansen aan het woord. Over dë Kerum Novarum zal spre ker niet veel zeggen: ZEerw. is over tuigd dat deze grootsche zendbrief na 30 jaar wel zoowat het geestelijk bezit Ss' van -ólle Bcomsch Katholieke vereeni- jpftngsmannen en vrouwen. De woorden Welke hij' zal spreken zullen slechts een sswakke weerklank zijn van hetgeen er in deze dagen in verschillende plaatsen fvan ons land plaats vond, vooral in 'Amsterdam bij de herdenking van de uitvaardiging van deze Encycliek, waar niet alleen de Roomsche arbeider, maar ook de Roomsche middenstand en de hoogere standen enthousiast feestvierden. In dezen emstigen tijd, een tijd van Inzinking, gevolg van den groeten we reldbrand, kan er dan gefeest worden? Roomsche blijheid zich uitend en gepast 'feestvieren mag. De somberheid laten wij over aan hen, die geen geloof hebben. [Maar wij, die gelooven, wij hebben den rgnllen blijden lach, omdat wij hopen. (Pans Iei's uitvaardiging waardeeren wij, ipmdat i spreekt als hoofd der Kerk ?ufe 0-irisus' plaatsvervanger. Vo'gens fdeze Encycliek moeten en willen wij' [léven zij predikt liefde en rechtvaar- jdigheid. Ook de opvolgers van den groo tten Leo XIII hebben steeds naar de tRerum Novarum verwezen, als zijnde [het middel om de maatschappij1 weer in (Christelijke banen te leiden. De Eerw. [«-preker wijst ons naar het werken van phet huidige ministerie, dat in waarhed niets anders doet, dan de leer van 'sPausens zendbrief in toepassing te brengen. Men verwijt deze regeoring, dat rij' eenzijdig is geweest en te veel naar eenen kant heeft uitgekeken. Ook bij jië Roomsch Katholieken zijn ey, die de regeering dit verwijt doen. Ten onrechte. Door voor de arbeiders te zorgen, mede voor het algemeen welzijn, heeft deze regeering, en vooral de gesmade Mr. Aalberse aan het hoofd, niets anders gedaan, dan volgens den wensch van x.eo XIII te werken. Nog brergt de Rector in herinnering 't Paaschmanifest van 1918, door alle R.K. «tanden opgesteld. Het program, dat zoo iheerlijk weergeeft het Christelijk solida- irisme, de samenwerking van de verschil lende standen. Daarom geen standenstrijd, maar samenwerking in den geest van Rerum Novarum. Wij Katholieken hebben zoo'n machtig middel om deze samen werking te bevorderen en tot hoogsten bloei te brengen, de H. Eucharistie. In het Heilig Sacrament zullen wij de kracht vinden om het Christelijk, Roomsch So- lidjrisme in toepassing te brengen om té leven en te werken volgens don zend brief van Leo XIII. Onze Eerwaarde adviseur bracht na mens de vergadering den Eerw. spre ker dank voor zijn zeer mooie engload- volle rede, vooral voor dkt gedeelte, waar in de spreker tot liefde en aanbidding tot het H. Sacrament opwekte. Ook bracht hij dank aan de genooiigden voor hun tegenwoordigheid op deze feestver- gadering. Na het zingen van „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" en het ten gehoore brengen van eenige muzieknummers dcor bet fanfarecorps, sloot de voorzitter na een woord van dank aan den Eerw. spreker en aan allen die hadden mee gewerkt om deze vergadering te doen sla gen dezen met den Ohristelijken groet. De opkomst van leden was zeerslechi Was het weer te warm? Wij willen het hopen dat alleen het warme mooie weer, de oorzaak is geweest, van de weinige belangstelling. Gemeenteraad. In- het Raadsver- slag in de afgeloopen week geplaatst, zijn door een verzuim enkele zaken van de rondvraag niet geplaatst. O.a. Eer stens vestigde de heer Zuidervaart, com missaris van Goed Wonen, er de aan dacht op, dat B. en W. bij de ver gaderingen van G.W. steeds schitteren door afwezigheid. Hij wenschte, dat B. en W. die bijeenkomsten wat meer zou den bezoeken. B. en W. beloofden in de toekomst meer van hun belangstel ling in G.W. te toonen, door hun te- genwoordigheiid op de vergaderingen dier vereeniging. Tweedons spreekt de heer Doffer over de vaoantie van Mej. T. Kok, verlos kundig®, alhier. Hij vindt het niet bil lijk dat zij zelf de kosten voor een plaatsvervanger moet beta1 en, wanneer zij met vacantia de plaats wil verla ten. B. en- W. zijn van oordeel, dat 't geven van vergoeding door den Raad moet worden goedgekeurd en het be drag vastgesteld. Wij moeten bezuini gen, de aanvrage van den landbouwlee- raar om f 100 vergoeding is ook afge wezen. Bovendien doet Mej. Kok wel eens dingen, waarin zij den Burgemees ter heelemaal niet kent. Zij heeft een salaris, dat zeer gunstig afsteekt bij dat van Zuster Bierman, zoodat zijzelf wel kan zorgen voor een plaatsvervangster. Na eenige besprekingen werd einde lijk besloten f 50 toe te staan. Derdens vraagt de heer M. Sikkes om steun voor den blinde J. van Vliet. Deze kan moeilijk in zijn onderhoud voorzien, hoewel hij een goed vakman is. De heer Sikkes stelt voor dezen man te helpen b.v. door goedkoop materiaal aan te koopen of zich te wenden tot een instituut, welke dergelijke menschen kan helpen. Met algemeene stemmen werd besloten, dat vanwege het Ge meentebestuur de man zal geholpen worden. Bouwterrein. Aesendelft krijgt bin nen afzienbaren tijd haar groote fa brieksgebouwen. Door de firma Kaars Sypesteyn is ruim 10 H.A. land ge kocht gelegen aan deze zijde van de spoorlijn. Op dat terrein zal worden ge bouwd een linoleumfabriek en mocht 't noodig blijken ook waningen. Naar men zegt komt er een weg van de Nauer- nasche vaart tot aan den dorpsweg. De fabrieksgebouwen zijn reeds door de fa. Stuhlemeijer aangenomen. Assendelft vcoruit! Zou Krommenie de heele Langeheit tot de brug bij .Kramer maar niet annexeeren. Dan was Assen delft van dat aanhangsel af. Ongeluk. Dezer dagen had in het Zuiden van Assendelft een droevig on geval plaats. Het drie-jarig z ontje van den heer M. IJff raakte in een onbe waakt oogenblik in een waterput en verdronk jammerlijk. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet gelukken. Voor de ouders een droe ve slag. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd. J. Brouwer en C. Hankel. Geboren: z. van A. Jansen—de Gier. Zondag geraakte door het schrik ken van een automobiel aan Berg en Dal een paard met wagen op hol. Aan de tramwissel liep het dier gelukkig de hc.g in, waardoor het ongeval vrij goed afliep. Paard en wagen en twee vrouwen welke er nog in zaten kwamen er zoodoende goed af. Deze week komt de Schooll-aan en een gedeelte van den Boerenweg klaar. Ze wordt van Dinsdag tot Zater dag voor het rijverkeer afgesloten, om te worden behand. Het is een verbetering, die dringend noodig was. Nu de ingang van den Boerenweg nog. Onze visschershaven. Bij bekkenslag werden onze zeelieden uitgonocdigd in ..Ons Huis" te komen ter bespreking der werkloosheid ook in het visachers- VRUCHTENWIJNEN. Aardbeien - Appel - Bessen (rood, wit, zwart) - Frambozen - Kersen - Meiwijn perfl. 75 ets. LIKEUREN, falcoholvril.) Otaco per fl. f 1.55 Anisette - Curapao - Fram bozen - Kersen - Persico - Pepermunt per fl. 1.45 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. bedrijf en hoe hierin thans en op wel ke wijze kon worden voorzien. Een veertigtal zeelieden hadden aan den oproep gevolg gegeven. Burgemees ter en Wethouders waren ook uitgenoo- digd en aanwezig. Door den heer T. Molenaar, voorzit ter der werklooze commissie werd eene uiteenzetting gegeven, hoe de commis sie tot deze bijeenkomst was gekomen en gaf te kénnen dat zij die wenschten te gaan varen dit konden doen on 't gecontracteerde loon van f 14 waarbij van gemeentewege als toeslag f 6 zou worden toegevoegd. Bij beëindiging zou den dan door den penningmeester der commissie met de reeders de totale ont vangsten of verdiend loon worden be rekend. Bleek dan hieruit dat een on gehuwde kostwinner meer zou ontvan gen dan per week f 22 dan moet de ze 80 o/o van het meerdere loon te rugbetalen aan bedoelde commissie, ge huwden zonder kinderen meer dan f 25 per week 70 pet.idem met één kind meer dan f27.50 60 pet. idem met 2 kinderen meer dan f 30 50 pet»idem met drie kinderen meer dan f 32.50, 40 pet.; idem met drie of meer kinde ren meer dan f 35 per week 30 pot. De aanwezigen meenden op dit voor stel wel te kunnen ingaan, zoodat wij mogen verwachten dat spoedig eenigen ter haringvangst zullen gaan. Verfraaing. De verbreeding der groote Krocht nadert thans hare vol tooiing en is voor ons dorp als eon zeer groote verbetering te beschouwen. De entree tot ons dorp zou echter een zeer vreemden indruk maken, ware het niet dat het gemeentebestuur thans het ini tiatief genomen had den braakliggenden grond op het tramplein dat eertijds een plantsoentje mocht heeten, doch de laat ste twee jaar niet veel meer was dan een wildernis, door eenige werklieden te doen ontdoen van hot overtollige vuil en zulks wederom in een plantsoentje te doen herleven. Moge men thans het oog nog eens vestigen op de op het schoolplein lig gende riool- en gasbuizen en deze een betere ligplaats ten doal doen vallen dan thans het geval nog is. Men zou daarmee den omwonenden zeer ten dienste zijn en ook is het weghalen noodig om on gelukken te voorkomen, daar de jeugd veelal de huizen als speel- en mik punten gebruiken, zoodat tenslotte geen huizen, maar wat overblijfselen van wat eertijds huizen waren, te vinden zullen zijn. De gemeentelijke opslagplaats in de Schoolstraat geeft ook nog wel eens re den tot klagen. Zoo ziet men als men over de schutting kijkt, een tiental jonge boompjes tegen die schutting op een hoopje 6taan, wachtend op het lot over hen beschoren. Was het niet beter, deze langs de schutting in den grond te plaat sen en hun het leven te doen behou den en tevens de verschillende door en op elkander liggende voorwerpen eonigs- zins te maskeeren. Dan viel het misschien niet zoo op, als zoo nu en dan eens des Zondags een halve of volle vuilniswagen bleef staan, des Zaterdags bij het eindigen der dag taak daar geplaatst, nu tot ergernis der omwoners. Getrouwd: A. Th. C. Boots en G. Heere. B. Th. Slatman en H. Nielen. Zaterdagavond vond alhier een zeer tra gisch ongeval plaats. Bij den schilder Ir. Ivn. was al sedert eenige jaren een meisje thuisgehaald, die al sinds jaren ziekelijk was. Den laatsten tijd echter was zij ech ter zoover hersteld, dat zij wederom met de huisgenooten op en neer ging. Alge meen dacht men dan ook dat algeheel her stel spoedig zou volgen. Toen de huisge nooten echter gezamenlijk aan tafelzaten, bleef bedoeld meisje eensklaps dood zitten. De hierbij tegenwoordig zijnde huishoud ster Tr. Kn., die al eenigen tijd aan zenuw overspanning lijdende was, schrok zoo hevig, dat dit haar toestand zoo vererger de, dat overbrenging naar 't gesticht „En degeest" noodzakelijk werd. Voetbal. Men schrijft ons: Op het terrein van N. V. C. hadden Zon dagmiddag de seriewedstrijden plaats, wel ke door genoemde vereeniging zijn georgani seerd. Nadat door de muziekvereeniging St. Jeanne D'Arc eerst een rondgang met de spelers van den eersten wedstrijd was ge maakt, kwamen eerst N. V. C. I en Hille- gom II in het veld. Hier kregen wij zeer mooi samenspel aan beide zijden te zien. Het bleek echter dat de gasten niet opgewassenwaren tegen de gast- heeren, want na een zeer geanimeerd spel, dat onder de zeer goede leiding stond van scheidsrechter van Dam, was de uitslag 3—1 voor N. V. C. I. Nu kwamen an de beurt V. V. V. III van Vogelenzang en Westen II van Haarlem- Hier had scheidsrechter Bergman van Bcn- nebroek de leiding. Onder de vroolijke tonen der muziek van St. Jeanne D'Arc werd deze mooie wed strijd vurig gespeeld en kregen de talrijke toeschouwers zeer mooie spelmomenten te zien. Deze clubs schenen aanvankelijk vrij wel tegen elkaar opgewassen. Met half time was de stand 11. Hierna werd di rect gedraaid en speelde V. V. V. met den wind in den rug. Het bleek dat dit in hun voordeel was, want zij wisten nog twee doelpunten te maken, zodat bij het einde de stand 31 was voor V. V. V. Nu kwam de clou van den middag, waarvoor alles naar het voetbalterrein was gestroomd, n.l.. de wedstrijd tusschen de veteranen N. V. C. en de veteranen Norvi- cus van Noordwijk. Met de muziek voorop werd eerst door hén een rondgang ge maakt. over het veld, terwijl een vroolijke marsch er de echte stemming bij spelers en publiek in bracht. Direct daarna trapte N. V. C. af. Wat hebben we gelachen om de potsier lijke sprongen en buitelingen welke door deze oud-voetballers gemaakt werden, of schoon er, het moet gezegd worden, aan beide zijden goede spelers waren. Voor de rust had de keeper van N. V. C. dan ook handen vol werk om de gasten uit doel te houden, wat hem ook verschillende malen uitstekend gelukte. Toch kon hij niet verhinderen, dat een puntje door hen werd gemaakt, zoodat rust intrad met 1-0 voor Norvicus. Na de thee werd door een kleine wijzi ging in de opsteling N. V. C. aanmerkelijk sterker, terwijl deze ook het voordeel van den wind in den rug kregen, zoodat spoe dig de gelijkmaker kwam. Na de vastge stelde tijd was de stand 11. Besloten werd met een kwartier te verlengen, wat ten goede kwam aan de N. V. C. veteranen, daar deze in dit kort tijdsverloop nog 2 maal wisten te doelpunten. Toen scheids rechter van Dam einde blies, was de over winning aan N. V. C. met 31. Het bestuur van N. V. C. kan met ge noegen naar dezen middag terug zien. De harmonie Jeanne. D'Arc en vooral de waarnemende directeur, den heer Jos Timmermans, komt een woord van lof toe voor de uitstekende wiize. waarop de stemming er bij de honderden werd in ge houden door de zeer goede muziek. De tal rijke toeschouwers hebben genoten van de zeer goede sport welke te zien werd ge geven. De R.K. Coöp. Tuind-ersv. „Kenmemer- Iand" die begin dat jaar besloten had een gedeelte der aardbeienoogst 1922 zelf te cxploitee-ren, is van dit voornemen wegens den zeer ongunstigen stand van het gewas teruggekomen. Algemeen is men van oordeel dat 34 van de Amezonen die zich alleen voor de buitenlandsche verzending leenen ter vei ling zullen komen. Het kan nog meevallen doch in 80% der tuinen staat de zaak er hopeloos voor. GEMEENTERAAD. In de Zaterdag j.l. gehouden spoedei- schende vergadering van den gemeente raad is besloten de tegenwoordige transfor mator bij het G. E. B. te vervangen door een van zwaarder gewicht daar die thans in gebruik zijnde te dikwerf overbelast is bevonden. Dit was -het eenigste punt wat de agenda vermeldde van deze zitting dlie zoo plot seling gehouden is. Het voornaamste punt was wel het wegblijven op de secretarie van den volontair Bisschop. Zooals we weten waren zijn pogingen om aanstelling te krijgen als ambtenaar p eene jaarwedde van f 1000 mislukt ge worden en dientengevolge was het jong- mensch reeds den volgenden dag maar weggebleven. Aangezien naar voorzitters beweren deze kracht onmogelijk gemist kan worden, be sloot de raad met 4 tegen 3 stemmen n.l. die der heeren de Wilde, de Vries, en Been tjes het salaris op f 600 te brengen. We vertrouwen dat de heer Bisschop zijne da- gelijksche reisjes naar Heemskerk zal her vatten. De hutidige droogte werd tot slot het onderwerp aan de raadstafel. De heer de Vries stelde voor om voor rekening der gemeente eenige Nortonpom pen te slaan, welk denkbeeld door zijne medeleden gaarne in ernstige overweging zal genomen worden. Raadsstukken. B. en W. vragen een crefiet van ten hoogste 1500 voor het uitdiepen dér zwembassins, het malken van een breeder® beschoeiing en van een N orton pompinstalla tie. B. en W. stellen voor, de rooilijn voot twee door R. Jossótsma te bouwen huizen aan den geprojecteerden weg 435 vast te stellen op 3 M. uit de straatgnens. Hoogaitenhcdrijf. Het gemeente bestuur heeft Ihans vergunning ver leend aan de N.V. Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken tot het op richten van twee hoogovens, 6 wind- verhitters, giethallen en een electri- sche centrale op de terreinen in den Breesaap alhier. Mijnengeuaar. Zaterdagmorgen kwam dë stoomtrawler Derika XII IJ.M. 125 van de Ver. Expl. Mij. al hier binnen met een mijn aan boord, welke in de netten was opgehaald. De visch was overgeladen in een anlder schip, opdat die nog verkocht kon worden. Nadat de mijn van boord was gehaald, mocht het schip die visscherslliaven binnenvaren. Loon en VLscheriJbedryf. Heden, Dinsdag, heeft een conferentie plaats tusschen het bestuur der Reedersvere- eeniging en de vertegenwoordigers der vakorganisaties over de loonen in het visscherijbedrijf. Hospitaal-Kerkschip. Het hospitaal kerkschip „De Hoop" is gjsteren van hier naar zee vertrokken, voor zijn eer ten kruistocht bij de haringvisschers. Burg. Stand. Ondertrouwd: W. J. van Mieghem en M. Meijer. Geboren: d. van A. W. Plomp-Buur- man, d. van H. M. Hoekstra-Steegstra. Overleden: M. de Kegel, vr. 5 mnd. Paard dood. Het paard van den kruidenier S. uit Haarlem werd Zaterdag bij den weg ziek. Het werd in den stal van den vrachtrijder W. alhier gebracht, waar het dier plotseling dood neerviel. De ontboden veearts schreef den dood toe aan het overmatig gebruik van haver. Zoo kan zelfs een paard van het goede teveel krijgen! Personalia. Tot onderwijzer aan de Prinses Juliana-school, Fahrenheitstr. te Amsterdam is benoemd de heer B. Ver leur, alhier. Treurig. Vrijdagmorgen verkeerden een man en een vrouw in zulk een staat van dronkenschap (ze dronken samen spiritus) dat twee veldwachters ze per handkar van de Wcfïresteinstraat naar het politiebureau moesten vervoeren. Geslaagd. Voor het. examen diploma A, correspondentieschrift systeem Stolze Wery, slaagde de heer L, van der Meer alhier. Een bol! Men schrijft ons: De heer van Dijk is een liefhebber van bijen, doch zijn beide korven zijn dezen winter door de kou uitgestorven. Men begrijpt, hoe verrast hij was, toen deze week een zwerm bijen op een der korven zat. Toen het vlieggat vrij was gemaakt betrokken de bijen hun nieuwe woning. Het komt wel zeer dikwijls voor, dat een zwerm wordt opgevangen en in een korf wordt geplaatst, maar t is een hooge zeldzaam heid, als een zwerm bijeen zijn nieuwen korf zelf opzoekt. Men verzekerde ons, dat zoo iets nog nimmer is waargenomen. Jaarvergadering Raiffeisenbank. Zaterdagavond hield de Hill. Coöp. ond. Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw, in café „Flora" haar jaar vergadering. Van de 161 leden waren ruim 80 aanwezig. De vergadering werd geleid door den heer Th. Jonkheer, voorz. van het bestuur der Bank op ver zoek van den heer J, Witteman, voor zitter van den Raad van Toezicht. Deze opende met een woord van welkom en hoopte, dat de discussies vruchtbaar zouden zijn. Hierna werden de notulen gelezen, die onveranderd werden vastge steld. Aan het Jaarverslag ontleenen wij het volgende: Uit de cijfers der rekening en balans over 1921 blijkt, dat de finan- ciëele uitkomsten beduidend minder zijn, dan het jaar te voren. De oorzaak daar van moet worden gezocht naar de meening van het bestuur, in de kleine winstmarge op interest. Wij keeren thans uit 4.08 voor spaargelden en nog hoogere rente voor gelden op termijn. Wij maken bij de Centrale Bank slechts 2,25 en voor het onder de leden ge plaatste kapitaal 6 Om nu echter de noodzakelijke kosten te kunnen bestrij den, achten wij het noodzakelijk, voor- Stellen van rentewijziging en credietver- hooging aan de orde te stellen en ver trouwen, dat ze de goedkeuring der ver gadering mogen hebben. Op 31 Dec. 1920 telde de Bank 170 leden en in 1921 traden door overlijden en bedanken 18 leden uit, zoodat 't aan tal leden op 31 Dec. 1921 bedroeg 161. Aan spaargelden werden ingelegd: 1920 1921 ƒ268.517.94 ƒ335.857.29M ld. terugb. ƒ349.901.28 „278.128.63V, In Rct. werd gestort 1920 1921 532.923.6034 940.370.48 opgenomen 563.069.48 948.199.39 Aan voorschotten uitgegeven 1920 1921 156.475 49.142 terugontvangen 207.370 96.051 Totaal ontv. met inbegr. saldi 1920 1921 1559272.2034 ƒ2059.351.26 uitg. 157735.77 ƒ2051.220.70 Totaal omzetc. 3176629.97 34 ƒ4111.357.52 Uit de Balans bleek, dat de winst over het afgesloten boekjaar beliep 373,9434. Met ingang van 1 Juli 1922 werd de volgende gewijzigde rente door het be stuur voorgesteld en door de vergadering goedgekeurd: Dep. en Spaarg. 3,60 3 mnd. 3,80 6 mnd. 4. 12 mnd. 4.50 Bij punt 6 stelde 't bestuur voor, 't max. crediet van 6000 te verhoogen tot 10000. De heer J. B. Meskers ontraadde dit. Terwijl alle Banken de credieten in korten, gaan wij ze vergrooten; spr. acht dit niet in 't belang der Bank en ook niet in dat der leden; hij ziet er in, dat ze zich er mee in den grond kunnen werken. De voorzitter bestrijdt deze meening. Bij stemming wordt het bestuursvoorstel met groote meerderheid aangenomen. De heer J. Witteman werd vervolgens met 65 van de 81 uitgebrachte stemmen als lid van den Raad van Toezicht herkozen; de heer W. H. Ruigrok met 74 van de 81 als lid van het bestuur. De heeren W. F. Vlotman, N. Nelissen en G. Hermans werden bij acclamatie als leden der Finantiëele Commissie herkozen. Het bestuur achtte het salaris van den kassier, den heer A. W. Nieberding te laag, doch gezien de geringe gemaakte winst durfde het voor dit jaar geen ver hooging voorstellen. De heer Nieberding noemde het salaris 2500 een timmer- mansloon. Besloten werd het bedrag van 2500 voor dit jaar te handhaven. Bij de rondvraag merkte de heer G. v. Bourgondiën op, dat er zulk een zuinige meerderheid is voor zulk een ingrijpend voorstel als credietverhooging. De voor zitter vond deze opmerking hoogst on aangenaam en trok van leer, terwijl de heer P. Lommerse Fz. zulke lastige leden wil royeeren. De voorzitter sloot nu meteen de vergadering. Brand. Vrijdagavond, omstreeks 9 uur, brak een vrij ernstige brand nit in de kurkmalerij der Linoleum- falbriek van de firma Kaars Sijpestein. Een krachtige exploisie schrikte vele omwonenden opspoedig begaven zich talrijke nieuwsgierigen naar de plaats des onheils, doch veel was er niet te zien. Met eigen bluschmidldelen werd de brand bezworen. Geregeld ontstaat brand in genoemde afdeeling. De fijngemalen kurk is buitengewoon droog en er schijnt maar weinig wrii- ving noodig te zijn, om het goedje in lichterlaaie te zetten. Ernstige gevol gen heeft het echter nooit, want al tijd is het personeel present; de eigen bluschmiddelen der fabriek zijn pri ma en de fabriek is van gewapentdl beton opgetrokken. Marktbericht. Op de laatstgehou den markt werden slechts 200 kippen eieren aangevoerd, die f 7.50—800 de 100 stuks opbrachten. Nieuwe fabriek. De uitbreiding der linoleumfabriek schijnt niet vol doende te zijn; daarom besloot de fa. een geheel nieuwe te bouwen aan den Vaar Wijk, (Zuidzijde van den spoordijk en dus in de gemeente Ae sendelft). De Duitsche firma, die thans nog bezig is aan genoemde uitbrei ding, zal ook den nieuwbouw uit voeren. 1 i Onderling Genoegen". 't Krom- menieër fanfarekorps „Onderling Ge noegen" komt geregeld met hooge of de hoogste prijzen thuis. Op het onlangs te Diemen gehouden concours heeft het weer een schitte rend figuur geslagen en het hoogste aantal punten behaald, zoodat het, Te Rotterdam zijn maatregelen getrof fen waardoor het kiesvereenigingen ge makkelijk gemaakt wordt, reclame voor haar candidatenlijsten te maken, en de burgerij verschoond blijft van do over last van plakkerij. B. en W. zullen de plaatsen aanwij zen, waar biljetten aangeplakt mogen worden. Indien op andere dan de aan gewezen plaatsen geplakt wordt, zullen de plakkaten verwijderd worden, ook van de officieele aanplakgelegenhelen. Dat is nu eens werkelijk een maat regel, waartegen niemand iets kan in brengen en die door iedereen moet wor den toegejuicht. Ik houd m'n hart vast als ik denk aan de ontsiering waaraan onze steden en wegen zullen bloot staan tijdens de dagen voor de verkiezingen, als het weer op dezelfde manier moet gaan als bij vorigen gelegenheden. Want dat we tot aan de verkiezin gen in een onsmakelijke omgeving zit ten, is het ergste niet, maar de onft- siering blijft nog lang na dien tijd een gruwel voor het oog. Nog zie ik, eiken morgen op mijn gang naar mijn dagelijksch werk, in vieze grijze verfletters: „Kiest J. W. Duys" en vlak daaronder een soort doods hoofd. Vier jaar lang ergert me dat nu al. Niet om de reclame, want die gaat er niet meer van uit, maar om het vandalisme, dat in één nacht en in een kwajongen a h ige bui eei heel pie n of ,'n heele 6traat ontsierd. De politieke partijen moesten op dat punt tenminste een „godsvrede" aan gaan en zich voornemen en zwijgend plechtig beloven geen verkiezingsrecla me te maken die tot een langdurig of blijvende ontsiering van de stad zal zijn. Daar hebben we allemaal pleizier van, als straks de verkiezingen weer achter den rug zijn. En toch: ik was een dezer dagen in Zandvoort en zag daar dat men weer eens de verfkwast op aller onesthetische wijze heeft gehanteerd ten hate van ver kiezingsreclame. Waarom toch? Barometerstand 766. Stilstand. OPGAVE VAR; HET BESTUUR. Ons Bestuur is gevestigd In ST. BAVO en houdt zitting lederen Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van half 8 tot 10 uur. behalve de reeds in ontvangst ge nomen prijzen, ook de zilveren me- dai le, uilgeloo.'d door H. M. de Ko ningin, thuis gestuurd kreeg. Kermis. De kermis behoort weer tot vet verleden. Al hoorden we niet van baldadigheden, vechtpartijen enz., toch zal menig ouder blij zijn, idat de dagen weer voorbij zijn en er aan 't gel-dverspillen, laat thuis komen, te veel offeren aan Bacchus en wat dies meer zij, een eind is gekomen. Burg. Stand. H. L. Guldenberg met A. H. M. Rijnhout (van Rotter dam). J. A. Schuurmans met Ch/v A. Looy (van Amsterdam). Ondner leiding van de geestelijkheid der St. Willibrorduskerk aan den Amstel- dijk en uitgaande van de „Vereeniging St. Jeroen", te Amsterdam, vertrekt Dinsdag 20 Juni a.s„ de jaarlijksche Be devaart naar Noordwijk, ter vereering van den H. Jeroen, Priester-Martelaar, eersten Pastoor van Noordwijk en Apostel van Kennemerlandd in het Bisdom Haarlem. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor di ploma A van het machinisten-examen de heer P. Boe, alhier. Naar wij vernemen, heeft 't Zijne Heiligheid den Paus behaagd onzen oud stadgenoot professor dokter A. M. H. J. v. Rooy, hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam te benoemen tot Com mandeur in de Orde van den H. Syl vester. Mej. Willy M. van Dijk is aan de Amsterdamsche universiteit geslaagd voor het eandiiaats-examen geneeskunde. Te Utrecht is geslaagd voor het examen tandarts onze stadgenoot, de heer A, W. Kaetemajw»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1