SPC.iT EN SPEL. VAN ONZE RECHTBANK l De Typografen en de Werk- loozenuitkeering. Floralia. Geen belasting op Zonneschermen. L. A. Laurey, 80 jaar. Kct Hanze.jubileum. UIT DEN OMTREK. ASSENDELFT. ZANDVOORT. Hoofdpijn-tabletten NOORDWIJKERHOUT. HEEMSKERK. WIJK AAN ZEE EN DUIN. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. H1LLEQOM. n 3176629.97% ƒ4111.357.52 KROMMENIE. NOORDWIJK. Een worp. W. K. te Zaandam, moest terecht staan, ter zake, dat hij op 24 April 1.1. een kan met petroleum naar een juffrouw en haar J%jarig dochtertje had geworpen, waar door hij, volgens den geijkten term „haar vermoedelijk pijn had gedaan." Bekl. zeide, dat hij door de juffrouw voor „vrouwenbeul" was uitgescholden, toen hij op de fiets haar huis passeerde. Hij was toen doorgereden, maar dacht toen: „Dat laat ik me niet zeggen". Hij keerde terug, greep een petroleumkan en gooide die naar moeder en kind. Hij was vreeselijk driftig doch had de bedoeling niet, het kind te raken. President: „Maar wel de vrouw." Bekl.: „Ja.... neen „och, ik geloof niet, dat het me kon schelen, wat ik raakte, vrouw of ramen, of iets anders." De vrouw, als getuige gehoord, verklaar de, dat bekl. iemand is, die zijn vrouw op ergerlijke wijze mishandelt. Toen hij op den bewusten morgen haar huis passeerde had zij vrouwenbeul gezegd. K. was terug gekeerd, had de petroleumkan gegrepen en in haar richting geworpen. Haar dochtertje, dat zij op den arm droeg, werd in het gezicht getroffen. Het werd bloedend verwond, de tandjes kwa men dor de lip heen. Moeder en kind wa ren ten slotte nog met petroleum over dekt geworden. Haar kleeren waren be dorven. De Officier zeide, dat mischien de juf frouw wel aanleiding tot de mishandeling geweest is, maar drift is iets verschrikke lijks, men moet zich beheerschen. Spr. eichte 25 boete of 10 dagen hechtenis. Een fiets. Th. F. uit Wormerveer heeft in April de oude truc uitgehaald, een fiets te hu ren en haar daarna in Beverwijk te ver- koopen. Deswege stond hij nu terecht De president vroeg hem, hoe hij er toe gekomen was, waarop bekl. zeide, dat hij een dag of vier zonder werk was geweest, geld noodig had en daarom den diefstal gepleegd had. President: „Ben je wel eens meer ver oordeeld?" Bekl.: „Ja, een paar keer wegens rijden zonder licht." President: „Anders niet?" Bekl.: „Neen." Off. v. Justitie: „Nooit? Weet je dat •oed?" Bekl.: „Ja!" Off. v. Just.: „Ben je in 1916 niet twee maal wegens diefstal veroordeeld, in 1919 wegens heling en In dat jaar nog eens we gens dienstweigering?" „Bekl.: „Ja, o ja". Pres.: „Je moet hier niet staan te liegen. Of ben je alles weer vergeten? Dan heeft het niet veel indruk op je gemaakt." Op een vraag, of hij de schade, door het terugkoopen van het rijwiel, vergoed had, antwoordde bekl., dat hij eerst eens wilde afwachten, welke straf hem opgelegd werd, maar mr.Josselin de Jong draaide de rol len om en zeide, dat hij morgen het geld, 37,50) moest opzenden, dan zou men dit bij de straf in aanmerking nemen. De offi cier eischte ten slotte 4 maanden gevange nisstraf. Bekl. vroeg een voorwaardelijke veroor deeling. Een rutt. 3D. heeft 6 April een ruit stuk gesla- glagen in het café van De G. te Hoofddorp. De G. werd nu als getuige gehoord, maar dat ging lastig, want hij is doof. De dagvaarding legde bekl. het vernielen van drie glasruiten ten laste, doch getuige vertelde, dat de twee andere ruiten waren Stukgeslagen. Pres.: „Van wien was de ruit?" Bekl. verstond de vraag niet, waarop de president haar eenige malen, tenslotte scheeuwend herhaalde. Bekl. tot president: „Wordt maar niet kwad, ik ben doof." De deurwaarder bracht de verdere vra gen dan over en bekl. zeide dat de ruit hem „natuurlijk" toebehoorde en dat hij „natuurlijk" niet 't recht gegeven had de ruit stuk te slaan. De officier eischte 60 boete of30 dagen hechtenis. Melkoemalsching. Tegen J. V., uit Wormerveer, werd, we gens melkvervalsching een week gevan genisstraf geëischt. C. Z. uit Aalsmeer heeft ook water bij de melk gedaan en ze voor vol'e melk verkocht. Ook tegen hem was de elsch 1 week ge vangenisstraf. Verzet. H. D., Edam, 36 jaar, staat terecht we gens verzet tegen de politie. Eisch 14 da gen gevangenisstraf. Overtreding tapverbod. K. M., caféhouder, Zaandijk, heeft zich te verantwoorden wegens overtreding van het tapverbod op Zondagmiddag, waar voor hij in eerste instantie door den kan tonrechter is veroordeeld. Bctdaagde geeft, na de inleidende vra gen te hebben beantwoord, het woord aan zijn verdediger mr. Ph. S. Frenckel. Deze vestigt de aandacht op de juris pru dentie voor het onderhavige geval, waarbij is uitgemaakt, dat bedoeld tapverbod al leen geldig is voor localiteiten, welke voor het publish toegankelijk zijn, met uitzon dering evenwel van logeergasten. Het tapverbod te Zaandijk sluit ook den Zondagmiddag uit. Pleiter merkt ten slotte nog op, dot hij 6 October 1921 voor een zelfde geval voor deze rechtbank heeft gesproken, waarop de uitspraak volgde: ontslag van rechtsvervolging. Bloemen. J. v. d. Z. en F. A. S. staan terecht we gens het afsnijden en ontvreemden van ca. 1500 tulpen ten nadeele van den heer H. Veldhuijzen v. Zanten. De beloopen schade bedraagt enkele honderden guldens. Be klaagden bekennen beiden Eisch: 6 we ken gevangenisstraf voor elk. Uitspraak in alle zaken 19 dezer. Door den Ned. R.-K. Graf. Bond is het volgende adres gericht aan den Raad der gemeente Haarlem: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, J. J. van Kolk en C. J. Selhorst, te dezen optredende als voorzitter en secretaris van den Ned. R.-K. Grafischen Bond, afdeeling Haarlem, en domicilie kiezende ten huize van den tweeden ge noemde, Rollandstraat 33, Dat door Zijne Excellentie den Minis ter van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen een schrijven is ge richt met verzoek de steunverleening uitgetrokken werkloozen typografen te beëindigen en voor zooverre ondersteu ning niet kan worden gemist, deze moe ten worden verstrekt overeenkomstig de armenwet; dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur van Haarlem d.d. 9 Juni 1922, waaruit blijkt, dat de ge meente Haarlem aan het verzoek van den Minister gevolg heeft gegeven; dat door deze regeling de betrokkenen belangrijk finantieel nadeel ondervinden; verzoeken uwen Raad, beleefd doch dringend, de beslissing in dezen onge daan te maken en de voorheen geldende regelir,j weder in te voeren, Men schrijft ons: ii.af Kasjmir van de ion se vereeniging beeft al veel fe doen. Aan ongeveer 3500 kinderen zulten dit jaar plantjes worden gegeven, die met zorg moeten worden op gekweekt, om in den nazomer tentoonge steld te worden. De uitdeeling zou 1.1. Woensdag hebben plaats gehad. Ten gevolge van omstandig heden, welke niet te voorzien waren, was het niet mogelijk, de aangekondigde dis tributie te doen dooTgaan. Nu zal het morgen, den 14en gebeuren op het terrein van de kweekschool voor meisjes, 't Is laat dit jaar, maar daaraan is alleen de late komst van groeizaam weer, de lange winter die in een herfst ontaardde, schuld. Toch zal de tentoon stelling weer mooi en fleurig zijn en tal van mededingende kinderen, ouders, broe ders en zusters en bloemenliefhebbers zul len zich weer tusschen de massa, met liefde (en hoop op een prijs), verzorgde en opgekweekte bloemen en planten bewe gen, met innige belangstelling genietend en bewonderend. De heer Jac, Lamp heeft in een inge zonden stuik de agndacht gevestigd op de voorgestelde precario-verordening en daar in de vrees geuit dat ook zonneschermen belast zouden worden met niet minder dan f 10 per vierkante meter oppervlakte. Ook heden bereiken ons nog ingezonden stuk ken over dat gevaar. Het is echter nog veel erger dan de ingezonden-stukken- schrijvers over 't algemeen schrijven. In die stukken wordt op den voorgrond gebracht de onbillijkheid van zulk een be lasting voor de winkeliers. Volgens de be woordingen van de verordening echter zouden niet alleen de zonneschermen voor winkelramen, maar alle zonneschermen belast worden. Gelukkig hebben de zwart kijkers in dit geval te zwart gekeken. Zoo slecht blijkt ons gemeentebestuur, met na me onze wethouder van Financiën, niet te zijn. Reeds gistermiddag (even voor dat onze courant verschenen was, ontvingen wij een redactie-verbetering van bedoeld artikel in de bewuste precario verordening Daaruit blijkt dat de bedoeling is alleen de voor reclame dienende zonneschermen te belasten, niet de gewone zonnescher men dus. De bedoelde rectificatie luidt: In verband met eene misstelling in ge drukt stuk Nr. 168 wordt medegedeeld, dat de aanhef van het bepaalde sub D op blz. 2 moet worden gelezen als volgt: D. Voor het hebben van een uithang bord of een uithangteeken, een bord het zij plat tegen den gevel hetzij daarbuiten uitstekend, een zonnescherm of voor an*- dere dan de hier bovengenoemde tegen het gevelvlak aangebrachte of over openbaren gemeentegrond of openbaar gemeentewa- ter uitstekende tot reclame dienende voor werpen per jaar of gedeelte van een jaar. Onder zeer veel blijken van belangstel ling herdacht heden de welbekende heer L. A. Laurey, oud-directeur van de druk kerij St. Jacobsgodshuis, zijn 80sten ver jaardag. Hedenmorgen 8 uur werd in de St. Jo seph «kerrk door den Weieerw. heer A. W J. Lühn een plechtig gezongen H. Mis op gedragen, bijgewoond door den heer Lau rey en familie en verscheidene belangstel lenden. Ten zijnen huize mocht de heer Laurey veie geluk wenschen ontvangen. O.ni. kwam het college van regenten van het St. Jacobs Godshuis hem felicitoeren. Tele grammen, brieven en kaartjes getuigden voorts van de sympathie, welke de heer Laurey in ruimen kring heeft weten te verwerven. Verschenen is het fraaie met verschil lende foto's verluchte programma van de Hanze-feesten op 20 en 21 Juni a.s. Een drietal commissies is gevormd, be last met de regeling van de feestelijkhe den en hare onderdeden. De regeiings- comrmssie beslaat uit de heeren J. Th. Peters, voorzitter. Joh. C. L. Wjjdeman. n', ij J' N' Mensen, Th. G. van Dusseldorp, R. Th. Sonlrop, L. Seveke en Chris M. Jansen, secretaris. De hotel commissie bestaat uit de heeren Th. J. Bnnkmann, L. Reitsma en H. Wiltha- gen, terwijl de commissie van ontvangst «gevormd uit de heeren J. N. Hensen. lh. G. van Dusseldorp en G. J. v. 't Hek. Dinsdag 20 Juni des avonds 8 uur heeft een réunie plaats in „De Kroon." Woensdagmorgen half 9 heeft in de kathedrale kerk „St Bavo" de plechtige consecratie plaats van het Hanze-altaar «oor Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. Om 1 uur is de feestvergadering in de sociëteit „Verceniging", welke door Mgr. Callier ral worden bijgewoondd. Na het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" zal de feestelijke bijeenkomst geopend worden door den voorzitter der regelingscommis- sie. Na het „Bondslied" zal de Bonds voorzitter, de heer C. J. G. Sfruyeken. een toespraak houden, waarna de feest rede zal worden uitgesproken door den heer Alph. Laudy, hoofdredacteur van ,JDe Tijd." Met het zingen van „Roomsche Blijd schap" wordt de feestmiddag besloten. De vergadering zal opgeluisterd wor den door het strijkje „Trio." Onmiddellijk na de vergadering, welke omstreeks half 4 zal geëindigd zijn, zullen de Hanze-afdeelingen achter de ver schillende banieren optrekken naar de kathedraal,waarbij de muziekvereeniging „Utile Dulci" in den stoet zal meegaan. Om 4 uur zal in de kathedraal een pontificaal Lof gecelebreerd worden door den Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. M81I- mnnn. onder welk Lof de Bonds-advi- seur rector J. G. Jansen, een toespraak zal houden. Door den Bondsvoorzitter zal vervolgens de hernieuwing der opdracht aan het H. Hart voor het versierde al taar plaats hebben. Des avonds om half 8 vindt ten slotte in de groote zaal der sociëteit „Vereeni ging" de feestavond plaats met medewer king van het mannenkoor der gezamen lijke R. K .Amslerdamsche kerkzangers „Voci et Amicitae." Encycliek/eest. Onze R.K. Volks- »ond heeft het Encyellekfeest gevierd, .✓aardig en gepast, met als spreker Kec- a>r Jansen en met de opluisterende xou- riek van ons R.K. Fanfarecorps onder directie van don heer G. Landman. Na de opening met Ohristelijken groet worden door den voorzitter den heer N. J. Doffer in welgekozen woorden het welkom toegesproken aan alle aanwezi gen, in 't hjjzonder aan den Eerw. feestredenaar en do Eerw. parochiegees telijken. Na het zingen van het Bondslied wer den eenige fanfare-nummers zeer ver dienstelijk geblazen en hierna kwam Rector Jansen aan het woord. Over de Rerum Novarum zal spre ker niet veel zeggenZEerw. is over tuigd dat deze grootsche zendbrief na 30 jaar wel zoowat het geestelijk bezit is van alle Roomach Katholieke veroeni- gingsmannen en vrouwen. De woorden1 welke hij zal spreken zullen slechts een zwakke weerklank zijn van hetgeen er in deze dagen in verschillende plaatsen van ons land plaats vond, vooral in Amsterdam bij de herdenking van de uitvaardiging van deze Encycliek, waar niet alleen de Roomsclie arbeider, maar ook de Roomsche middenstand en de hoogere standen enthousiast feestvierden. In dezen ernstigen tijd, een tijd van inzinking, gevolg van den groeten we reldbrand, kan er dan gefeest worden? Roomsclie blijheid zich uitend en gepast feestvieren mag. De somberheid laten wij over aan hen, die geen geloof hebben. Maar wij, die gelooven, wij hebben den gullen blijden lach, omdat wij hopen. Paus Leo's uitvaardiging waardeeren wij, omdat Ji'iï spreekt als hoofd der Kerk als ö'oris'us' plaa's er:a ger. Vo'gens deze Encycliek moeten en willen wij leven zij pred,ikt liefde en rechtvaar digheid. Ook de opvo'gers van den groo- ten Leo XIII hebben steeds naar de Rerum Novarum verwezen, als zijnde het middel om de maatschappij weer in Christelijke banen te leiden. De Eerw. spreker wijst ons naar het werken van het huidige ministerie, dat in waarhed niets anders doet, dan de leer van 's Pausens zendbrief in toepassing te brengen. Men verwijt deze regeering, dat zij eenzijdig is geweest en te veel naar eenen kant heeft uitgekeken. Ook bij de Roomsch Katholieken zijn er, die de regeering dit verwijt doen. Ten onrechtA Door voor de arbeiders te zorgen, mede voor het algemeen welzijn, heeft deze regeering, en vooral de gesmade Mr. Aalberse aan het hoofd, niets anders gedaan, dan volgens den wensch van jueo XIII te werken. Nog brengt de Rector in herinnering 't Paaschmanifest van 1918, door alle R.K. standen opgesteld. Het program, dat zoo heerlijk weergeeft het Christelijk solida- risme, de samenwerking van de verschil lende standen. Daarom geen sfandenstrijd, maar samenwerking in den geest van Rerum Novarum. Wij Katholieken hebben zoo'n machtig middel om deze samen werking te bevorderen en tot hoogsten bloei te brengen, de H. Eucharistie. In het Heilig Sacrament zullen wij de kracht vinden om het Christelijk, Rooms h So- lidarisme in toepassing te brengen om te leven en te werken volgens den zend brief van Leo XIII. Onze Eerwaarde adviseur bracht na mens de vergadering den Eerw. spre ker dank voor zijn zeer mooie en gloed volle rede, vooral voor dSit gedeelte, waar in de spreker tot liefde en aanbidding tot het H. Sacrament opwekte. Ook bracht hij dank aan de genooiigden voor hun tegenwoordigheid op deze feestver gadering. Na het zingen van „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" en het ten gehoore brengen van eenige muzieknummers dear het fanfarecorps, sloot de voorzitter na een woord van dank aan den Eerw. spreker en aan allen die hadden mee gewerkt om deze vergadering te doen sla gen dezen met den Ohristelijken groet. De opkomst van leden was zeer slecht. Was het weer te warm? Wij willen het hopen dat alleen het warme mooie weer, de oorzaak is geweest, van de weinige belangstelling. Gemeenteraad. In het Raadsver- slag in de afgeloopen week geplaatst, zijn door een verzuim enkele zaken van de rondvraag niet geplaatst. O.a. Eer stens vestigde de heer Zuidervaart, com missaris van Goed Wonen, er de aan dacht op, dat B. en W. bij de ver gaderingen van G.W. steeds schitteren door afwezigheid. Hij wensehte, dat B. en W. die bijeenkomsten wat meer zou den bezoeken. B. en W. beloofden in de toekomst meer van hun belangstel ling in G.W. te toonen, door hun te- genwoordigheiid op de vergaderingen dier vereeniging. Tweedens spreekt de heer Doffer over de vacantie van Mej. T. Kok, verlos kundige, alhier. Hij vindt het niet bil lijk dat zij zelf de kosten voor een plaatsvervanger moet beta1 en, wanneer zij met vacantie de plaats wil verla ten. B. en W. zijn van oordeel, dat 't geven van vergoeding door den Raad moet worden goedgekeurd en het be drag vastgesteld. Wij moeten bezuini gen, de aanvrage van den landbouwlee- raar om f 100 vergoeding is ook afge wezen. Bovendien doet Mej. Kok wel eens dingen, waarin zij den Burgemees ter heelemaal niet kent. Zij heeft een salaris, dat zeer gunstig afsteekt bij dat van Zuster Bierman, zooiat zijzelf wel kan zorgen voor een plaatsvervangster. Na eenige besprekingen werd einde lijk besloten f 50 toe te staan. Derdens vraagt de heer M. Sikkes om steun voor den blinde J. van Vliet. Deze kan moeilijk in zijn onderhoud voorzien, hoewel hij een goed vakman is. De heer Sikkes stelt voor dezen man te helpen b.v. door goedkoop materiaal aan te koopen of zich te wenden tot een instituut, welke dergelijke mensohen kan helpen. Met algemcene stemmen werd besloten, dat vanwege het Ge meentebestuur de man zal geholpen worden. Bouwterrein. Assendelft krijgt bin nen afzienbaren tijd haar groote fa brieksgebouwen. Door de firma Kaars Sypesteyn is ruim 10 H.A. land ge kocht gelegen aan deze zijde van de spoorlijn. Op dat terrein zal worden ge bouwd een linoleumfabriek en mocht 't noodig blijken ook woningen. Naar men zegt komt er een weg van de Nauer- nasohe vaart tot aan den dorpsweg. De fabrieksgebouwen zijn reeds door de fa. Stuhlemeijer aangenomen. Assendelft vooruit! Zou Krommenie de heele Langeheit tot de brug bii „Kramer maar niet annexeeren. Dan was Assen delft van dat aanhangsel af. Onze visschershaven. Bij bekkenslag werden onze zeelieden uitgenood: gd in ..Ons Huis" te komen ter bespreking der werkloosheid ook in het visschers- bedrijf en hoe hierin thans en op wel ke wijze kon worden voorzien. Een veertigtal zeelieden hadden aan den oproep gevo'g gegeven. Burgemees ter en Wethouders waren ook uitgenoo- digd en aanwezig. Door den heer T. Molenaar, voorzit ter der werklooze commissie werd eene uiteenzetting gegeven, hoo de commis sie tot deze bijeenkomst was gekomen en gaf te kennen dat zij die wensehten te gaan varen dit konden doen op 't i gecontracteerde loon van f 14 waarbji ^"verdwijnt dcc» Per koken GOci bij Apo/h en drogisten van gemeentewege als toeslag f 6 zou worden toegevo gi. Bij be ind'g'.ng zou den dan door den penningmeester der commissie met de reeders de totale ont vangsten of verdiend loon worden be rekend. Bleek dan hieruit dat een on gehuwde kostwinner meer zou ontvan gen dan per week f 22 dan moet de ze 80 o/o van het meerdere loon te rugbetalen aan bedoelde commissie, go- huwden zonder kinderen meer dan f 25 per week 70 pot.; idem met één kind meer dan f27.50 60 pot.- idem met 2 kinderen meer dan f 30 50 pet.idem met drie kinderen meer dan f 32.50, 40 pet.; idem met drie of meer kinde ren meer dan f 35 per week 30 pet. De aanwezigen meenden op dit voor stel wel te kunnen ingaan, zoodat wij mogen verwachten dat spoedig eenigen ter haringvangst zullen gaan. Verfraaing. De verbreeding der groote Krocht nadert thans hare vol tooiing en is voor ons dorp als een zeer groote verbetering te beschouwen. De entree tot ons dorp zou echter een zeer vreemden indruk maken, ware het niet dat het gemeentebestuur thans het ini tiatief genomen had den braakliggenden grond op het tramplein dat eertijds een plantsoentje mocht heeten, doch de laat ste twee jaar niet veel meer was dan een wildernis, door eenige werklieden te doen ontdoen van het overtollige vuil en zulks wederom in een plantsoentje te doen herleven. Moge men thans het oog nog eens vestigen op de op het schoolplein lig gende riool- en gasbuizen en deze een betere ligplaats ten doel doen vallen dan thans het geval nog is. Men zou daarmee den omwonenden zeer ten dienste zijn en ook is het weghalen noodig om on gelukken te voorkomen, daar de jeugd veelal de buizen als speel- en mik punten gebruiken, zoodat tenslotte geen buizen, maar wat overblijfselen van wat eertijds buizen waren, te vinden zulle®, zijn. De gemeentelijke opslagplaats in de Schoolstraat geeft ook nog wel eens re den tot klagen. Zoo ziet men als men over de schutting kijkt, een tiental jonge boompjes tegen die schutting op een hoopje staan, wachtend op het lot over hen beschoren. Was het niet beter, deze langs de schutting in den grond te plaat sen en hun het leven te doen behou den en tevens de verschillende door en op elkander liggende voorwerpen eenigs- zins te maskeeren. Dan viel het misschien niet zoo op, als zoo nu en dan eens des Zondags een halve of volle vuilniswagen bleef staan, des Zaterdags bij het eindigen der dag taak daar geplaatst, nu tot ergernis der omwoners. Zaterdagavond vond alhier een zeer tra gisch ongeval plaats. Bij den schilder Kr. Kn. was al sedert eenige jaren een meisje thuisgehaald, die al sinds jaren ziekelijk was. Den laatsten tijd echter was zij ech ter zoover hersteld, dat zij wederom met de huisgenooten op en neer ging. Alge meen dacht men dan ook dat algeheel her stel spoedig zou volgen. Toen de huisge nooten echter gezamenlijk aan tafelzaten, bleef bedoeld meisje eensklaps dood zitten. De hierbij tegenwoordig zijnde huishoud ster Tr. Kn., die al eenigen tijd aan zenuw overspanning lijdende was, schrok zoo hevig, dat dit haar toestand zoo vererger de, dat overbrenging naar 't gesticht „En degeest" noodzakelijk werd. Voetbal. Men schrijft ons: Op het terrein van N. V. C. hadden Zon dagmiddag de seriewed strijden plaats, wel ke door genoemde vereeniging zijn georgani seerd. Nadat door de muziekvereeniging St. Jeanne D'Arc eerst een rondgang met de spelers van den. eersten wedstrijd was ge maakt, kwamen eerst N. V. C. I en Hille- gom II in het veld. Hier kregen wij zeer mooi samenspel aan beide zijden te zien. Het bleek echter dat de gasten niet opgewassenwaren tegen de past- hceren, want na een zeer geanimeerd spel, dat onder de zeer goede leiding stond van scheidsrechter van Dam, was de uitslag 3—1 voor N. V. C. I. Nu kwamen an de beurt V. V. V. III van Vogelenzang en Westen II van Haarlem. Hier had scheidsrechter Bergman van Ben- nebroek de leiding. Onder de vroolijke tonen der muziek van St. Jeanne D'Arc werd deze mooie wed strijd vurig gespeeld en kregen de talrijke toeschouwers zeer mooie spelmomenten te zien. Deze cbibs schenen aanvankelijk vrii- wel tegen elkaar opgewassen. Met half time was de stand 1-—1. Hierna werd di rect gedraaid en sneelde V. V. V. met den wind in den rug. Het bleek dat dit in hun voordeel was, want zij wisten nog twee doelpunten te maken, zodat bii het einde de stand 31 was voor V. V. V. Nu kwam de clou van den middag, waarvoor alles naar het voetbalterrein was gestroomd, n.l. de wedstrijd tusschen de veteranen N. V. C. en de veteranen Norvi- cus van Noordwijk. Met de muziek voorop werd eerst door hen een rondgang ge maakt over het veld, terwijl een vroolijke marsch er de echte stemming bij spelers en publiek in bracht. Direct daarna trapte N. V. C. af. Wat hebben we gelachen om de potsier lijke sprongen en buitelingen welke door deze oud-voetballers gemaakt werden, of schoon er, het moet gezegd worden, aan beide zijden goede spelers waren. Voor de rust had de keeper van N. V. C. dan ook banden vol werk om de gasten uit doel te houden, wat hem ook verschillende malen uitstekend gelukte. Toch kon hij niet verhinderen, dat een puntje door hen werd gemaakt, zoodat rust intrad met 10 voor Norvicus. Na de thee werd door een kleine wijzi ging in de onsteling N. V. C. annmorkeliik sterker, terwijl deze ook het voordeel van den wind in den rug kregen, zoodat spoe dig de gelijkmaker kwam. Na de vastge stelde tiid was de stand 11. Besloten werd met een kwartier fe verlengen, wat ten goede kwam aan de N. V. C. veteranen, daar deze in dit kort tüdsverioop nog 2 maal wisten te doelpunten. Toen scheids rechter van Dam einde blies, was de over winning aan N. V. C. met 31. Het bestuur van N. V. C. kan met ge noegen naar dezen middag terug zien. De harmonie Jeanne D'Arc en vooral de waarnemende directeur, den heer Jos Timmermans, komt een woord van lof tec voor de uitstekende svUzp, wanrnn de stemming er hij de honderden werd in ge houden door dc zeer goede muziek. De tal rijke toeschouwers hebhen genoten van de zeer goede sport "-elke te zien werd ge geven. De R.K. Coöp. Tuindersv, „Kenuemer- iand" die begin dit jaar besloten had een gedeelte der aardbeienoogst 1922 zelf te exploiteeren, is van dit voornemen wegens den zeer ongunstigen stand van het gewas teruggekomen. Algemeen is men van oordeel dat van de Amezonen die zich alleen voor de buitenlandsche verzending leenen ter vei ling zulten komen. Het kan nog meevallen doch in 80% der tuinen staat de zaak er hopeloos voor. GEMEENTERAAD. In de Zaterdag j.l. gehouden spoedei- schende vergadering van den gemeente raad is besloten de tegenwoordige transfor mator bij het G. E. B. te vervangen door een van zwaarder gewicht daar de thans in gebruik zijnde te dikwerf overbelast is bevonden. Dit was het eenigste punt wat de agenda vermeldde van deze zitting die zoo plot seling gehouden is. Het voornaamste punt was wel het wegblijven op de secretarie van den volontair Bisschop. Zooals we weten waren zijn pogingen om aanstelling te krijgen als ambtenaar p eene jaarwedde van f 1000 mislukt ge worden en dientengevolge was het jong- mensch reeds den volgenden dag maar weggebleven. Aangezien naar voorzitters beweren deze kracht onmogelijk gemist kan worden, be sloot de raad met 4 tegen 3 stemmen n.l. die der heeren de Wilde, de Vries, en Been tjes het salaris op f 600 te brengen. We vertrouwen dat de heer Bisschop zijne da- gelijksche reisjes naar Heemskerk zal her vatten. De huidige droogte werd tot slot het onderwerp aan de raadstafel. De heer de Vries stelde voor om voor rekening der gemeente eenige Nortonpom pen te slaan, welk denkbeeld door zijne medeleden gaarne in ernstige overweging zal genomen worden. Getrouwd: A. Th. C. Boots en G. Heere. B. Th. Slatman en H. Nielen. Raadsstukken. B. en W. vragen een crediet van ten hoogste 1500 voor het uitdiepen der zwembassins, het maken van een breedere beschoeiing en van een Nortonpompinstailatie. B. en W. stellen voor, de rooilijn voot twee door R. Jossiitsma te bouwen huizen aan den geprojecteerden weg 435 vast te stellen op 3 M. udt de straatgrens. Hoogouenbedrijf. Het gemeente bestuur heeft thans vergunning ver leend aan de N.V. Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken tot het op richten van twee hoogovens, 6 wind- verhitters, giethallen en een electri- sche centrale op de terreinen in den Breesaap alhier. Mijnengevaar. Zaterdagmorgen kwam de stoomtrawler Derika XII IJ.M. 125 van de Ver. Expl. Mij. al hier binnen met een mijn aan boord, welke in de netten was opgehaald. De visch was overgeladen in een ander schip, opdat die nog verkocht kon worden. Nadat de mijn van boord was gehaald, mocht het schip de visschershaven binnenvaren. Loonen Vi*scher$bedri)f. Heden, Dinsdag, heeft een conferentie plaats tusschen het bestuur der Reedersvere- eeniging en de vertegenwoordigers der vakorganisaties over de loonen in het visscherijbedrijf. Hospitaal-Kerkschip. Het hospitaal- kerkschip „De Hoop" is gisteren van hier naar zee vertrokken, voor zijn eer ten kruistocht bij de haringvjsschers. Burg. Stand. Ondertrouwd: W. J. van Mieghem en M. Meijer. Geboren: d. van A. W. Plomp-Buur- man. d. van H. M. Hoekstra-Steegstra. Overleden; M. de Kegel, vr. 5 mnd. Paard dood. Het paard van den kruidenier S. uit Haarlem werd Zaterdag bij den weg ziek. Het werd in den stal van den vrachtrijder W. allyer gebracht, waar het dier plotseling dood neerviel. De ontboden veearts schreef den dood toe aan het overmatig gebruik van haver. Zoo kan zelfs een paard van het goede teveel krijgen! Personalia. Tot onderwijzer aan de Prinses Juliana-school, Fahrenheitstr. te Amsterdam is benoemd de heer B, Ver leur, alhier. Treurig. Vrijdagmorgen verkeerden een man en een vrouw in zulk een staat van dronkenschap (ze dronken samen spiritus) dat twee veldwachters ze per handkar van de Wcferesteinstraat naar het politiebureau moesten vervoeren. Geslaagd. Voor het examen dioloma A, correspondentieschrift systeem Stolze Wory, slaagde de heer L. van der Meer alhier. Een bof! Men schrijft ons: De heer L. van Dijk is een liefhebber van bijen, doch zijn beide korven zijn dezen winter door de kou uitgestorven. Men begrijpt, boe verrast hij was, toen deze week een zwerm bijen op een der korven zat. Toen het vlieggat vrij was gemaakt betrokken de bijen hun nieuwe woning. Het komt wel zeer dikwijls voor, dat een zwerm wordt opgevangen en in een korf wordt geplaatst, maar 't is een hooge zeldzaam heid, als een zwerm bijeen zijn nieuwen korf zelf opzoekt. Men verzekerde ons, dat zoo iets nog mme--- :s waarfje-"- o. Jaarvergadering Raiffeisenbank. Zaterdagavond hield de Hill. Coöp. ond. Spaar- en Voorschotbank voor Land en Tuinbouw, in café „Flora" haar jaar vergadering. Van de 161 leden waren ruim 80 aanwezig. De vergadering werd geleid door den heer Th. Jonkheer, voorz. van het bestuur der Bank op ver zoek van den heer J. Witteman, voor zitter van den Raad van Toezicht, Deze opende met een woord van welkom en hoopte, dat de discussies vruchtbaar zouden zijn. Hierna werden de notulen gelezen, die onveranderd werden vastge steld. Aan het Jaarverslag ontleenen wij het volgende: Uit de cijfers der rekening en balans over 1921 blijkt, dat de finan- ciëele uitkomsten beduidend minder zijn dan het jaar te voren. De oorzaak daar van moet worden gezocht naar de meening van het bestuur, in de kleine winstmarge op interest. Wij keeren thans uit 4.08 voor spaargelden en nog hoogere rente voor gelden op termijn] Wij maken bij de Centrale Bank slechts 2,25 en voor het onder de leden ge plaatste kapitaal 6 Om nu echter de noodzakelijke kosten te kunnen bestrij den, achten wij het noodzakelijk, voor stellen van rentewijziging en credietver- hooging aan de orde te stellen en ver trouwen, dat ze de goedkeuring der ver gadering mogen hebben. Op 31 Dec. 1920 telde de Bank 170 leden en in 1921 traden door overlijden en bedanken 18 leden uit, zoodat 't aan tal leden op 31 Dec, 1921 bedroeg 161 Aan spaargelden werden inteledd: 1920 1921 ƒ269.517.94 f 335.857.29% ld. terugb. 349.901.28_,, 278.128.63% Jn Rct. werd gestort 1920 1921 632.923.60% „940.370.48 opgenomen 563.069.48 948.199.39 Aan voorschotten uitgegeven 1920 1921 156.475 49.142 terugontvangen 207.370 96.051 Totaal ontv. met inbegr. saldi 1920 1921 1559272.20% ƒ2059.351.26 uitg. ƒ157735.77 2051.220.70 Totaal omzetc. Uit de Balans bleek, dat de winst ove* het afgesloten boekjaar beliep 373,94%, Met ingang van 1 Juli 1922 werd de volgende gewijzigde rente door het be stuur voorgesteld en door de vergadering goedgekeurd: Dep. en Spaarg. 3,60 0 3 mnd. 3,80 o 6 mnd. 4. 12 mnd. 4.50 Bij punt 6 stelde 't bestuur voor, 't max. crediet van 6000 te verhoogen tot 10000. De heer J. B. Meskers ontraadde dit. Terwijl alle Banken de credieten in korten, gaan wij ze vergrooten; spr. acht dit niet in 't belang der Bank en ook niet in dat der leden; hij ziet er in, dat ze zich er mee in den grond kunnen werken. De voorzitter bestrijdt deze meening. Bij stemming wordt het bestuursvoorstel met groote meerderheid aangenomen. De heer J. Witteman werd vervolgens met 65 van de 81 uitgebrachte stemmen als lid van den Raad van Toezicht herkozen) de heer W, H. Ruigrok met 74 van de 81 als lid van het bestuur. De heeren W, F. Vlotman,^ N. Nelissen en G. Hermans werden bij acclamatie als leden der Finantiëele Commissie herkozen. Het bestuur achtte het salaris van d« kassir den heer A. W. Nieberding te laag, Joch gezien de geringe gemaakte winst durfde het voor dit jaar geen ver hooging voorstellen. De heer Nieberding noemde het salaris 2500 een timmer- mansloon. Besloten werd het bedrag van 2500 voor dit jaar te handhaven. Bij de rondvraag merkte de heer G. Bourgondiën op, dat er zulk een zuinlga meerderheid is voor zulk een ingrijpend voorstel als credietverhooging. De voor zitter vond deze opmerking hoogst on aangenaam en trok van leer, terwijl do heer P. Lommerse Fz. zulke lastige leden wil royeeren. De voorzitter sloot JW meteen de vergadering. Brand. Vrijdagavond omstreeks 9 uur, brak een vrij ernstige brand uit in de kurkmalerij der Linoleum fabriek van de firma Kaars Sijpestein. Een krachtige exploisie schrikte vele omwonenden opspoedig begaven zich talrijke nieuwsgierigen naar de plaats des onheils, doch veel was er niet te zien. Met eigen bluschmidldelea werd de brand bezworen. Geregeld ontstaat brand in genoemde afdeeling. De fijngemalen kurk is buitengewoon droog en er schijnt maar weinig wrij ving noodig te zijn, om het goedje in lichterlaaie te zetten. Ernstige gevol gen heeft het echter nooit, want al tijd is het personeel present; de eigen bluschmiddelen der fabriek zijn pri ma en de fabriek is van gewapend beton opgetrokken. Marktbericht. Op de laatstgehou den markt werden slechts 200 kippen eieren aangevoerd, die f 7.50—800 de 100 stuks opbrachten. Nieuwe fabriek. De uitbreiding der linoleumfabriek schijnt niet vol doende te zijn; daarom besloot de fa. een geheel nieuwe te bouwen aan den Vaartdijk, (Zuidzijde van den spoordijk en dus in de gemeente Ai, sendelft). De Duitsche firma, die Ihans nog bezig is aan genoemde uitbrei ding, zal ook den nieuwbouw uit voeren. „Onderling Genoegen'\ 't Krom- menieër fanfarekorps „Onderling Ge noegen" komt geregeld met hooge of de hoogste prijzen thuis. Op het onlangs te Diemen gehouden concours heeft het weer een schitte rend figuur geslagen en het hoogste aantal punten behaald, zoodal het, behalve de reeds in ontvangst ge nomen prijzen, ook de zilveren me- dai ie, vitrei o d door H. M. do Ko ningin, thuis gestuurd kreeg. Kermis. De kermis behoort weer tot het verleden. Al hoorden we niet van baldadigheden, vechtpartijen enz., toch zal menig ouder blij zijn, dat de dagen weer voorbij zijn en er aan 't geldverspillen, laat thuis komen, te veel offeren aan Bacchus en wat dies meer zij, een eind is gekomen. Burg. Stand. H. L. Guldenberg met A. H. M. Rijnhout (van Rotter dam). J. A. Schuurmans met Che. A. Looy (van Amsterdam). Ondner leiding van de geestelijkheid der St. Willibrorduskerk aan den Amstel- dijk en uitgaande van de „Vereeniging St. Jeroen", te Amsterdam, vertrekt Dinsdag 20 Juni a.s., de jaarlijksche Be devaart naar Noordwijk, ter vereering van den H. Jeroen, Priester-Martelaar, eersten Pastoor van Noordwijk en Apostel van Kennemerlandd in het Bisdom Haarlem. EEN RECORDPOGING. HöhHe zal Maandag 19 Juni a.s. een po ging doen op den weg over 100 K.M. tus schen Nijmegen en Venlo om het record verbeteren. ZWITSERLAND—NEDERLAND. Op de bestuursvergadering van den N.V. B. is besloten dat in November a.s. de in ternationale eindwedstrijd Zwitserland N»> derland gespeeld zal worden. WEDSTRIJD DI8TRICÏSELFTAL HAARLEM—DISTRICTSELFTAL AMSTERDAM. De Haarlemsche E'ftai-Commiseie heeft thans het volgende elftal samengesteld, dat a.s. Zondag 18 Juni een voetbal match zal spelen tegen een Araster- damseh Districtselftal om half drie des middags, terrein R. K. A. V. Midden weg 44, A'dam. H. v. Liemt, (Damiaten.) Vlasman, 0. t. d. Eijken, (Damiaten). (H. B. O.) H. Leuven, Nieman, v. Gemert, (H. B. O.) (S. D O.) (Weeten). Borghouts, v. Berg, 0. v. d. Horst, (Damiaten). (We ten). (H B O.) Mathot, B. Smits. (Concordia) (Damiaten). De reserves zijn: H. v. Leuven, H. B. C.; Niesten, S. D. O.; de Vries, Zwa luwen; W. Hirs, Westen. Dit elftal zal spelen in S. D. O.- kleeding, n.l. Rood-Wit, zijnde d© kleu ren van Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2