mm UITVERKOOP WiLLEN van LIEUT COSTUUMS juist uw artikel laatstë^nïëuws. Jaarvergadering Diocesaan Kruisverbond In het Bisdom TELEGEiaKMEN VAM ONZEN DRAAELOOZEN Dierst. KIM EN SCHOOL. Academie voor Hoogere studiën te Den Haag. De Iersche kwestie. Frankrijk en de Haagsche conferentie. Een vreemde ziekte. De doodsoorzaak van Kapp. De belasting der Hohenzollerns. De werkloosheid. KilHnger vrijgesproken. BINNENLANDSCH NIEUWS. De verkiezingen voor de Eerste Kamer. Minister De Graaff. Wijziging Oudersdomswet. Verlenging van Paspoorten. VERKEER EN POSTERIJEN. De Haagsche Conferentie. GEMFJSD NIEUWS. Brand bij de. Gemeente-telefoon In Den Haag. Smokkelaars voor de Rechtbank in Aken. KORTE BERICHTEN. LEGER m VLOOT. Politietroepen. Onze halfjaarlijksche is heden begonnen. Buitengewone koopjes in: FROTTÉ en VOILE CQSTUUMROKKEN JERSEYS en JUMPERS Zie onze prijzen! DAftSES-CONFECTIE ANEGANG, h. Warmaesstr. RECHTSZAKEN. De diefstal aan het Kon. Staldepartement. LANDBOUW m V1SSCHERIJ. De aardbeien te Aalsmeer. De stand der boonen te Aalsmeer. LANDBOUW EN VISSGHERIJ. De Tuinbouw-Onderlinge. Een Pieter Aersten ondekt? Verirek van de Jeanne d'Arc. Overtuigt het publiek dat het in zijn belang is te koopen Het publiek moet er telkens weer op gewezen worden, dat het in zijn belang is uw artikel te koopen De „Nieuwe Haerlemsche Courant" heeft een zeer ruime verspreiding. MARKTNIEUWS. NUTTIGE WENKEN. MARSEPEIN. Neem 2% ons zoete amandelen, leg ze even in kokend water en ontdoe ze van de schillen. Even opdrogen en dan heel fijn malen In een pannetje doet ge Y% pond poedersuiker en Yz d- i» oranjewater, en daarbij de fijngemalen amandelen. Op een heel zacht vuur wordt nu het pannetje gezet en onder voortdurend roeren met een houten lepel de massa kokend gemaakt. Lang zaam laat dan het deeg van de pan los en wanneer dan het deeg niet meer aan den vinger blijft kleven, zet ge de pan van het vuur. De marsepein is dan mooi wit en zacht. Vervolgens een deegplank en deeg- rol flink met poedersuiker bestrooien en het deeg op de plank uitrollen, dat nog eens bestrooien met poedersuiker en dan met een scherp voorwerp figuren uitsteken, deze op een bakplaat leggen en voor een geopende oven zachtjes opdrogen, maar ze moet mooi wit en zacht blijven. Ook kan men het nog warme deeg, nadat het uit gerold is, in blikken figuurvormen welke met poedersuiker bestrooid zijn, drukken, en daarin voor den oven even laten opdrogen. j Afwasschen. Dc volgorde waarin 't afwasschen geschiedt, is le kristal en glasw. 2e kopjes; 3e zilver4e messen 5e borden 6e schalen7e pannen. Het beste zal men doen, eerst alles goed te rangschikken, zoo mogelijk met koud water het ergste vuil af te spoelen of met papier het ergste Vet weg te nemen en daarna pas te gaan wasschen, daar anders het afwaschwa- ,aer te gauw vuil wordt afval van fruit, gierschalen e. d. moeten op één bord vijeen verzameld worden en op apart qerwijderd- Als seoretaris van de Dr. Ariënsver- eeiiging brengt spr. dank aan het hoefd beduur voor de welwillendheid waarmede het is ingedaan op het verzoek van So- briëtas, om hier een bespreking te laten houden over het reddingswerk. Eet reldingswerk onder alcoholisten verdient de volle aandacht. Wij Roomschen, moeten meer Room- eehe drinkers gaan reiden. Het prac- ti-che reldingswerk laat onder de Boomsch-Katholieken veel te wenschen over. Wat is reddingswerk? Niet alleen bui ten, maar ook in onze kringen, begrijpt men n et wat daaronder wordt verstaan. Men kent geen voldoende verschil tus- 6chen re lasseeringswerk, red lings werk en drankbestrijding, die toch ieder voor zich een eigen terrein hebben. Het red dingswerk beoogt uitsluitend redding van alcoholisten en men moet dan niet den! en aan ontslagen gevangenen enz., want dat is reclas ecringswerk. Daar is hemelsbreed verschil tusschea. Reclassee- ring is alleen voor hen, die met de jus titie in aanraking dreigen te komen, reeds zijn gekomen. Het Kruisverbond en de Mariavereeni ging hebben ook een andere taak dan de Dr. Ariënsvereeniging. Het redden van drinkers is uit handen van die vereenigingen en berust bij de Dr. Ariënsvereeniging. Reddingswerk is iets geheel aparts. Wat wordt onder redden verstaan in betrekking tot de personen, die we moe ten redden? Er zijn drie soorten van alcoholisten. Ten esrste de z.g. kwartaal drinkers, voorts de chromische alcoho listen, die zonder vaak dronken te zijn, toch geregeld en stevig drinken, voor wien alcohol een behoefte is geworden. Ten derde de gelegenheidsdrinkers, voor •wien de eerste of tweede borrel een gelegenheid is, zich te gaan bedrinken. Het is mogelijk die menschen te red den, al is het niet gemakkelijk. Dit zegt spr. met een 16-jarige on dervinding. Twee derde is te redden en aan een derde is niets te doen. Treurig vooral dit laatste, omdat achter bijna elke dronkaard een gezin staat; een derde is zeer spoedig te redden en ook de tus- schensoort, als wij ons maar geven vol heilige en evangelische liefde. Maar als dat mogelijk is, roept spr. uit, dan moet het ook gebeuren, want de 3 categoriën gaan over duizenden drinkers en 't is dus de moeite waard. De ellende is zoo groot in omvang, dat evenals kindersterfte, t.b.c.-bestrijding, etationswerk, enz., men ook dit evenwel moet bestrijden. Het reddingswerk is moeilijk werk, het is polderwerk, zwaar ■werk. Daarvoor is een afzonderlijke or ganisatie en door die afzonderlijke or ganisatie bloeit ook de reclasseering. Aan dit werk moeten ook meedoen de instel lingen van weldadigheid, zooals St. Vin- rentius- en Elisabethvereeniging en Arm bestuur. 1 Weldadigheid is door het spreken van het hart alleen niet voldoende, maar most ook zijn een zaak van verstand. Den behoeftige moet zelfstandigheid wor den terugbezorgd. Een groote oorzaak van armoede en armlastighed is de kroeg, de drankzucht. Daarom moeten de in stellingen van liefdadigheid, door mid del van afgevaardigden, aan dat werk deelnemen. Die centrale leidt plaatselijk het red dingswerk door middel van een con sultatiebureau. Naast consultatiebureau moet werkzaam zijn een reddingsbrigade, bestaande uit mannen, die vol liefde zich geven voor dat werk. Er moeten ook vrouwelijke reddingsbrigades zijn, want Roomsche vrouwen hebben vaak groot talent om een drankzuchtige man te redden, kunnen leiding geven aan gezin en wenken geven voor opvoeding, (tok zijn noodig alcoholvrije lokalen als vervanging voor de kroeg. Sanatorium- verpleging komt pas op de allerlaatste plaats en dus indien andere middelen, hebben gefaald. Eerst moet men den drinker thuis trachten te redden, daarna volgt gezinsverpleging. Voor dit laatste ook vraagt spr. de medewerking der af gevaardigden en afdeelingen. Tenslotte komt dan het rustoord, zooals wij dat hebben in Vaals (Limb.) ea alwaar de leiding in bekwame handen is. Spr. vraagt tenslotte aller medewer king bij de stichting van 'n afdeeling van de dr. Ariënsvereeniging, opdat dat heer lijk Roomsche werk model worde. Wij moeten zelf onze Roomsche menschen redden en dat niet aan anderen over laten. De terugkeer tot de Kerk lijdt dan vaak schade. De grondslag van het reddingswerk is de geheel-onthouding, waartos spr. in krachtige bewoordingen opwekt. Wij kunnen ook bidden het brengen van offers. Het stellen een daad van katholieke sociale beteekenis kan nooit dweepen of drijven zijn. Met een heerlijke peroratie eindigt spr. z'n aandachtig aanhoorde, met groote over tuiging uitgesproken rede, die met har telijk applaus begroet werd. De voorzitter bracht den spreker dank. Na voorts nog dank gebracht te hebben aan de afgevaardigden, aan den Hoog- Eerw. Hear Deken Streamer, aan andere geestelijken en aan vertegenwoordigers der verschillende bonden, werd de ver gadering met den Chr. groet gesloten. Hen gedeelte der afgevaardigden ver- eenigde zich na afloop van een gemeen schappelijk diner in hotel „Station". Herhaalde aanvragen deden de religi euzen van het Sacré-Coeur (klooster Newtonstraat 326 Den Haag) er toe be sluiten aanvang October 1922 in den Haag een Academie voor Hoogere Studie te openen. Deze instelling beeft tot doel, jonge da mes die niet aan de Universiteit wen schen te studeeren, in de gelegenheid te stellen baar initellectueele vorming en al- gemeene ontwikkeling te voltooien door middel van daartoe geschikte cursussen. Hei programma omvat in hoofdzaak: Godsdienst en Apologie, vreemde talen en letteren (desverlansd met opleiding voor zxamens M.O.), Zielkunde, Algemeene en Kerkeli'ke Geschiedenis, Geschiedenis der Nederl. LtRcrk., Kunslgese'-'edenis Kerklatijn, (Msb-f Betere Dooruitzichten. LONDEN, 13 Juni. De reden waarom Churchill gisteren de tot dusver verkregen uitkomsten van de Engelsch-Iersche on derhandelingen wiet bekend heeft gemaakt, is dat hij Donderdag een „vollediger en daarom meer volkomen bevredigende me- dedeeling" hoopt te kunnen doen. De onderhandelingen zijn vlot geloopen, zegl de „Tinjes," en het eene punt na het andere van de moeilijkheden is uit den weg geruimd. Men heeft den laatsten tijd meer gehoord van beraadslagingen over de Vrijstaatsche grondwet dan van de overeenkomst tusschen Collins en De Va lera, welke de oorzaak was, dat vertegen woordigers van de voorloopige regeering naar Londen ontboden werden. De twijfel die door het bestaan van deze overeen komst gerezen is, is misschien niet voor goed terzijde gesteld, maar gezien de ver zekeringen van de Iersche onderteeke naars, van het verdrag, dat zij zonder voorbehoud aan zijn bepalingen vasthou den, is het mogelijk geweest voort te gaan met het onderzoek van het grondwetsont werp, met het doel te waarborgen dat het aan beide partijen naleving van de bepa lingen van het verdrag verzekert. Van alle nieuwe leden van de gereconstrueerde voorloopige regeering, die, naar men ver wacht, omstreeks 1 Juli het bewind zal aanvaarden, zal worden verlangd, dat zij, evenals hun voorgangers, schriftelijk ver klaren, het verdrag te aanvaarden. De „Manchester Guardian" die zegt dat de onderhandelingen, om de grondwet met het verdrag in overeenstemming te bren gen, voorspoediger zijn geweest dan zelfs optimisten tien dagen geleden gedacht hadden, legt er den nadruk op, dat de grondwet Ieriamd's eigen zaak is en dat Engeland alleen belang heeft bij de nako ming van het verdrag. LONDEN 13 Juni. Het optimisme der Britsche ministers ten aanzien van den Ierschen toestand wordt gedeeld door Mi chael Collins, het hoofd der voorloopige Iersche regeering, die heden te Londen aankwam. Hij wenschte den stand van za ken niet in bijzonderheden te bespreken, doch verzekerde den persvertegenwoordi gers, dat de toestand zeer hoopvol was. Volgens de „Evening Standard" kwam Gellins naar Londen met het speciale doel om persoonlijk zijn instemming te betui gen met het nieuwe ontwerp der Iersche grondwet en in verband hiermede had hij in den voormiddag een samenkomst met Churchill op het departement van kolo niën, na zijn collega's te hebben geraad pleegd. Er zullen wellicht nog verdere be sprekingen worden gehouden, want de re geering is voornemens voorzichtig en lang zaam verder te gaan, opdat er geen ver gissing zal voorvallen of gelegenheid wordt geboden voor misverstand als men het eenmaal eens is over den definitieven tekst van het ontwerp. De Iersche verkiezingen hebben Vrijdag plaats. Daarna moet de tekst der nieuwe grondwet overwogen en goedgekeurd wor den door het parlement van Zuid-Ierland. PARIJS, 13 Juni. Daar de aanstaande bijeenkomst te 's-Gravenhage een zuiver technisch karakter moet dragen en slechts „ad referendum" over alle quaes- ties zal beslissen, heeft de ministerraad besloten er een studie-missie heen te zenden, waarvan de deskundigen, welke haar samenstellen, later zullen worden aangewezen. Aangezien de credieten, voor Genua gevoteerd, een aanzienlijk overschot heb ben gelaten, zal er een wetsontwerp worden ingediend, om een deel van dit overschot te bestemmen voor het zenden van deskundigen naar Den Haag, ten einde de Kamers in staat te stellen zich ui' te spreken over de quaestie. PARIJS, 13 Juni. Havas meldt, dat ingevolge het besluit van den minister raad om deel te nemen aan de conferen tie van 's-Gravenhage Poincaré den Franschen gezant te 's-Gravenhage, Charles Benoist, heeft aangewezen als hoofd der delegatie. De deskundigen zul len zijn Alphand, directeur van het bu reau voor de particuliere eigendommen, Massigli, secretaris van de conferentie van ambassadeurs, Chasles, inspecteur der financiën, Poncet, directeur van het bureau voor economische studiën en de rechtsgeleerde de Lapradelle. Alleen Benoist zal de voorloopige bijeenkomst van 15 Juni hijwonen. De deskundigen komen tegen 25 Juni. BERLIJN, 13 Juni. (W. B.) Naar -het ,,Berl. Tbl. uit Koningsbergen meldt, hebben zich aldaar de afgeloopen week een groot aantal eigenaardige ziektege vallen voorgedaan. Men heeft thans in de stedelijke waterleiding paratyphus- bacillen gevonden, waaraan de ziekte moet worden toegeschreven. BERLIJN, 13 Juni. (W. B.) De „Lokal Anz. meldt uit Leipzig: De sectie van het lijk van Dr. Kapp heeft aangetoond, dat de doodsoorzaak een gezwel aan de lever was, hetwelk ook een gezwel bij de linker oogholte ten gevolge had. BERLIJN, 13 Juni. (W. B.) In antwoord op een vraag van soc.-dem. zijde werd in den Rijksdag namens het dept. van finan ciën verklaard, dat in verband met het feit, dat het vermogen der familie Hohen- zollern in beslag is genomen, nog geen definitieve overeenstemming is bereikt tusschen Pruisen en die familie, zoodat ook de definitieve vaststelling der rijks belasting voor alle leden van het Huis Hohenzollern nog niet kon geschieden, doch dat zij voorloopig zijn aangeslagen en^ dat de bedragen in hoofdzaak zijn geïnd. Het dept. van financiën contro leert deze aangelegenheid. LONDEN, 13 Juni. In het parlement werd heden officieel meegedeeld, dat in de laatste drie maanden het aantal werk- loozen met meer dan 260.500 verminderd was. BERLIJN, 13 Juni. In het proces-Killin- gcr hebben de gezworenen hedenmiddag de beide schuldvragen ontkennend be antwoord. De beklaagde werd daarop onmiddellijk vrijgesproken. Naar het Hdbl. meedeelt, zal van even redige verdeelir£ van de zetels door overleg tusschen de verschillende partij althans in Noord-Holland, niets komen. De rechterzijde zal eerst dan mee kunnen doen aan het afvaardigen van d<~ negen Noord-Hollandsche Eerste-Kamerleden, wanneer zij er in slaagt, met de fractie van den Vrijheidsbond .en aceoord te treffen. Of dit lukken zal, word* betwij feld, daar de kleine rechtsche meerder heid in de Staten van Zuid-Holland, eveeneens iedere concessie aan de sterke linksche minderheid in dat gewest weigert. Teneinde vast te stellen, welke hou ding door rechts zal worden aangeno men, zpllen Woensdag 21 dezer de Anti- revolutionnaire en Christelijk-historische Statenleden gezamenlijk te Amsterdam vergaderen. Den daarop volgenden dag, enkele uren voor de verkiezing, zullen die fracties te Haarlem met de Roomsch- katholieke Statenclub bijeenkomen, om een definitief besluit te nemen. De „Tel." heeft van prof. Van Gijn ver nomen, dat de heer De Graaff, minister van Koloniën, zal aftreden, ook al zou de politieke constellatie der Tweede Kamer zijn aanblijven wettigen. Naar wij vernemen zal de wijziging der Ouderdomswet, waardoor de vrijwillige ouderdomsverzekering is uitgebreid, zoo dat men zich een ouderdomsrente zal kunnen verzekeren tot een maximum van 20 per week, in het najaar in wer king treden. De daartoe noódige wijzi ging van den algemeenen maatregel van bestuur inzake deze verzekering en de vaststelling van het tarief zijn in voor bereiding. Paspoorthouders, die den geldigheids duur hunner paspoorten verlengd wen schen, kunnen zich daartoe van af 15 Juni a.s. wenden tot den secretaris der ge meente, waar zij thans ingeschreven staan. Paspoorten zijn in den regel voor ver lenging vatbaar, indien zij: Ie, niet ouder zijn 15 maanden; 2. voldoende ruimte overlaten voor ver lengingsformulier en eventueele visa; 3e. niet op eenigerleiwijze beschadigd zijn. De burgemeesters der gemeenten in Zuid-Holland hebben de bevoegdheid verkregen Nederlandsche paspoorten te verlengen, behoudens in enkele uitzon deringsgevallen, waarin de verlenging den Commissaris der Koningin is voorbe houden. De directeur-generaal der Posterijen maakt bekend, dat in verband met de In ternationale Economische Conferentie te 's-Gravenhage van 12 Juni af perstele- grammen tegen verlaagd tarief van en naar Nederland zijn toegelaten geduren de den geheelen dag en nacht en wel m het verkeer met die landen en bestem mingen, waarmede persverkj^fc^eu verlaagd tarief is ingevoerd. Dinsdagavond heeft ean hevige bin nenbrand gewoed op den zolder van 't gebouw der gemeente-telefoon te 's-Ha- ge. De zolder is geheel uitgebrand. Door het krachtig optreden van den brandweer werd uitbreiding voorkomen. De telefoondienst heeft geen vertra ging. Een Hollandsch koopman met zijn kantoorbediende, welke te Aken woon achtig waren, hadden zich wegens smok- kelaffaires te verantwoorden voor de rechtbank te Aken. Het openbaar mi nisterie eischte tegen den Hollander twee jaren gevangenisstraf en 500.000 mark boete: tegen den kantoorbediende negen maanden gevangenisstraf en 100 010 mark boete, en tegen een koopman uit Aken die de smokkelwaar grootendee'.s gele verd had, 6 maanden gevangenisstraf en 100.000 mark boete. Brand. Te Delft is Dinsdagmiddag door tot nog toe onbekende oorzaak een zware uitslaande brand uitgebroken in het pakhuis van de firma wed. T. Hel- bers in de Oude Kerkstraat, waarin een groote hoeveelheid papier en lucifers was opgeslagen. De brandweer wist de aangrenzende gebouwen voor het vuur te sparen. Het pakhuis is geheel uit gebrand. De schade wordt door verze kering .gedekt. Door den bliksem gedood. Te. Schoonoord is tijdens een hevig onweer het 14-jarig dochtertje van S. Reinders. dat'de geiten van het land naar huis ge bracht had, door den bliksem gedood, de beide geiten werden eveneens gedood. Een noolottige val. De heer J. H., lid der Groninger Rijclub, is in de heide bij Zuid-Laren bij het springen over een greppel van het paardgevallen, dat op hem trapte en hem ernstig kneusde in buik en borst. De toestand van den heer H., die in het Diaconessenhuis te Gronin gen is opgenomen, is ernstig. Hongaarsch meisje terecht. Het meisje uit Boedapest, dat met een trans port Hongaarsche kinderen uit Groningen was vertrokken en vermist werd, is ter bestemde plaats aangekomen. De droogte. De drinkwaterbehoefte in vele dorpen boven Amsterdam wordt door de aanhoudende droogte van dien aard, dat leidingwater per Noord Hol- lansche Tram vanuit Amsterdam moet worden aangevoerd. Do indeeling van het korps politietroe pen is vastgesteld als volgt: Staf te 's-Gravenhage en de depöt- compagnie te Nieuwersluis. Ie. Compagnie: commando te 's-Gra venhage Rotterdam. 2o. Comnagnie: commando te Amster dam; heide afdeelingen te Amsterdam, waarvan de eerste onbereden on de twee de bereden. 3e. Compagnie: commando te Breda; afdeelingen te Breda en te 's-Herto- genbomh. 4e. Compagnie: commando te Zutphen; afdeelingen te Assen en te Zutphen. f:IA"ÉÉwuiuj~iji In aansluiting op het bericht, dat de zaak tegen den administrateur aan het staldepartement verwezin is naar de open bare terechtzitting, diene, dat ook togen den chef van de auto-afdeeling aan dat departement de instructie gesloten is, doch ten aanzien van dezen verdachte geen rechtsingang is verleend en deze ontslagen is van alle rechtsvervolging. De pluk van aardbeien van den kouden grond is thans volop aan den gang. De prijs was in de afgeloopen week nog zeer hoog te noemen aan de veilingfa». Over het algemeen zijn er weinig goede akkers met aardbeien, daar zoowel vorst als groote droogte veel schade hebben veroorzaakt. De prijs, welken het pro duct opbrengt in deze campagne, kan echter nog wel toe- of afdoen aan de meer of minder gunstige uitkomsten van deze cultuur. Wilden vorig jaar de boonen niet groeien, waardoor de cultuur zoo goed als geheel mislukte, thans zijn de voor uitzichten heel wat beter en ontwikkelen de planten zich bijzonder voordeelig. Bo vendien heeft de Zaterdag gevallen re gen veel goed gedaan. Te Amsterdam is onder voT/itterschap van den waarnemenden voorzitter, jhr. J. O. van Beek uit Donk, de algemeene ledenvergadering gehouden dér 'Tuin- bouw-Onderlinge. Vertegenwoordigd waren 25 afdeelin gen. De voorzitter bracht hulde aan de na gedachtenis van den overleden voorzitter van de Tuinhouw-Onderlinge, mr. G. Kruyff. Met groote voldoening werd melding gemaakt van de aanneming door de Staten-Generaal van de Land- en Tuin- bouw-ongevallenwet, in welke wet in zoo ruime mate gelegenheid is gegeven aan belanghebbenden om de uitvoering der verzekering zelf in handen te nemen. Uit het jaarverslag en de mededeeling van de directie bleek, dat het aantal leden op 31 December 1921 bedroeg 2566. Het verzekerd loonbedrag bedroeg voor het verslagjaar f 11,025,439. Toen het verslag ter perse ging, waren 554 pa troons voor zich persoonlijk of hun echt genoot® bij de Tuinbouw-Onderlinge ver zekerd. Het verzekerd loon-bedrag der patroonsverzekering over 1921 was ruim f 658,800. In het jaar 1921 werden aangegeven, met inbegrip van de gevallen van be- drijfsziekte 483 ongevallen. De plaatselijke commissies behandelden hiervan 431, ter wijl van de overige er 13 door het hoofd kantoor behan leid werden en 9 a ng:ften niet als bedrijfsongeval in aanmerking wérden genomen. Van de 18 gevallen, die na twee maan den niet waren afgeloopen, gavem er 2 aanleiding tol blijvende gevolgen. Verder werden in 1921 nog blijvende uitkee- ringen toegekend ter zake van één in het jaar 1916, 2 in 1919 en 2 in 1920 gebeurde ongevallen. Van de overige gevallen aan de directie ter verdere behandeling overgedragen, waren er bij het schrijven van het ver slag nog 6 in behandeling. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat de totale kosten, met inbe grip der reserve over nog te betalen kosten, heeft bedragen f 72,922.711/2- In verband met het verzekerd loon over 1921 is in de vergadering besloten met de leden af te rekenen tegen, f 0.63 per f 100 loon. De Ziekte-verzekering voor arbeiders breidde zich gedurende het verslagjaar niet onbelangrijk uit. Op 31 December 1921 telde deze regeling 432 deelnemers. Hot aantal verzekerde arbeiders kan voor 1921 gesteld worden op circa 1750. Het aantal ziektegevallen bedroeg 280, met 4002 ziektedagen. Aan schadeloos stellingen werd uitbetaald f 11,625.52. Men meldt aan het N. v. d. D.: Een inwoner van Berkel (Z.-H.) ont dekte aldaar een oud schilderstuk, dat na restauratie bleek te zijn van Pieter Aert- sen dateerende 1557. Het stuk stelt voor het Laatste Avondmaal en is ongeschon den van onder de zeer dikke vernielaag te voorschijn gekomen. Deze vondst lis niet van belang ontbloot, aangezien ons land niet rijk is aan stukken van ge noemden meester. Vele stukken van hem zijn bij den beeldenstorm te loor gegaan. AMSTERDAM, 14 Juni Hedenmorgen is de Fransche kruiser „Jeanne d'Arc," begroet door het gedonder der kanonnen van het pantserfort_te IJmuiden, naar vertrokken. GOUDA. Veiling van 12 Juni 1922. Komkommers le soort f7.60—12, dito 2e soort f 6—8.90, dito halve f3.30— 6.10; Bloemkool le soort f20.40—31, dito 2e soort f 14—22, dito 3e soort f 6—15, dito uitschot f2—8; Spitskool f8—14; Kropsla f 0.10—3, per 100 stuks; dito vellen f 0.02—0.09 p. kist; Tuinboonen f 30; Peulen f 36—40; Doperweten f37—40; Postelein f2.60 —16.70; Spinazie f 12.40; Zuring f 4.10 —4.90 per 100 Ivg.; Peen f 11.90—17.80, dito sprot f8.109; Rabarber f 0.20 2.90; Selderie f 1.80—2.90; Peterselie f5.50—16.40 per 100 bos; Aardbeien f 0.260.38 per pond; Eieren f8.40— 8.60 per 1C0 stuks. BLOEMEN: Pioenen f2.40—3; Dui zendschoon f 1.20 per 100 stuks; Dah lia's f 0.22 per bos. AMSTERDAM, 13 Juni. Aardappelen (Bericht van Jac. Knoop) Zeeuwsche bonte f 4.507.50, id. blauwe f 47.50, id. bravo's f 4—8 per H.L.; Noord- Hollandsche muizen f 20—21, idem kleine muizen f 12—16 per 100 K.G.; Zeeuwsche blauwe poters f 2, idem bonte poters f2 per H.L.; Zomer- Malta-aardappelen f 31—33 p. 100K.G. AMSTERDAM, 13 Juni. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong en Koene). Aardbeien f 52—68 per 100 Kg., idem f 0.150.22 p. pot; bessen f2.202.80 per Kg.; druiven f 1.301.60 per half Kg.; perziken f 0.22—0.38 per stuk; meloenen f 1.20— 1.90 per stuk; asperges dik wit f 0.64 —0.76, dun wit f 0.20—0.30, dik blauw f 0.340.42, dun blauw f 0.140.18; peen f0.190.24 per bos; komkom mers f0.130.19 per stuk; bloemkool I f26."6, idem II f 1621 p. 103 stuks aardappelen, nieuwe f 26—30, drielin gen f20—24 per 100 Kg.; tomaten f 0.80—1.10 per Kg.; salada f 1.80—4.10 per 100 kropspercieboonen f 0.55 0.70; snijboonen f 120—1..60 per 100 stuks. Bloemen. Rozen f 4.50—8; Amerik. Anjers f 6—10; snijgroen f 3—7; callas f 1620; pyrethrum f 0.500.90: cam- panulla f.1502.50; pioenen f34.50 violieren f 6—8 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 13 Juni. Kaas. Aan gevoerd waren 439 wagens, le soort f 3538, 2e soort f 3134, rijksmerik f 3141. Handel vlug. ROTTERDAM, 13 Juni. Op de botermarkt waren heden aangevoerd 4/8 vaten en 1/16 vat. Er was geen noteering. UTRECHT, 12 Juni. Op de heden gehouden pa rdenmirkt waren 750 paar den en veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voor: weeldepaarden f 400 tot f 600; werkpaarden f 250 tot f 350; oude paarden f 100 tot f 200; 2-jarige veulens f 100 tot f 175; jonge veulens f 60 tot f 100; hetten f 200—400. LEIDEN, 13 Juni. Aangevoerd 277 vette varkens f 0.90 tot f 0.95 per K.G. levend gewicht; liebt soort 52, f 0.90 tot f 0.88 per K.G. Handel matig. ROTTERDAM, 13 Juni. Vee. Heden wa ren aangevoerd: 177 paarden, 13 veulens, 1621 magere runderen, 938 vette runderen, 392 vette en graskalveren, 680 nuchtere kalveren. 178 schapen of lammeren, 66 varkens, 309 biggen. De prijzen waren als volgt: Koeien le kwal. 1,351,40, 2ekwal 1,251,15, 3e kwal. 1,05—0.95; ossen lc kwal. f 1,30—1,371/2, 2e kwal. 1,20— 1.10, 3e kwal. 0,70; kalveren le kwal. 1,60—1.80, 2e kwal. f 1,40—1.20, 3e kwal. f 1.050.85 per K.G.; melkkoeien 225—375; kalfkoeien 250—385;; stie ren 150375; pinken 125155; vaar zen 135126, werkpaarden 175360, slachtpaarden 126175, hitten 125 225, nuchtere kalveren f 1220; fokkalve- ren 1532, biggen 1430, over- loopers 2560. Vet vee en vette kalveren met matigen handel en afwijkende prijzen. De handel in melk- en kalfkoeien was zeer matig; voor het buitenland werd er weinig aange kocht, waradoor prijzen gedrukt. Nuchtere kalveren met redelijken handel en prijzen voor goede soorten iets hooger. De handel in biggen en overloopers, was zeer matig, met eenigszins terugloopende prijzen. VENLO, 12 Juni. Eieren. (Coöp. eiervei- ling). Op de eiermijn waren aangevoerd 240,000 stuks. Prijs kippeneieren 6.80— f 8.40; eenden-/ 7.30—8.40; ganzen 16.20 18. ROELOEARENDSVEEN, 13 Juni. Aardbeien 15—18 ct. per doosje, idem per K.G. 60—90 et. Nieuwe aardappelen 34 f cent per K.G. Bloemkool 9—20 ct. per stuk. Peulen f 2.95—3.45; Doperwten f 3.203.40; Capucijners f 2.753.05 p. 10 KG. HOORN, 10 Juni. Op Je Veemarkt waren heden aangevoerd: 36 scrammen f24—35, 86 biggen f 18—28, 127 over- houders en vette schapen f 30 52, 90 lammeren, f 11—20, 3 bokken en geiten f 58, 7 paarden f 150600. BOVENKARSPEL, (Station), 10 Ju ni. „De Tuinbouw". Aardappelen gr. m. f 13.60—14.80, kl. m. f 7.10—8.10 per baal; bloemkool le soort f 15.75—24.50, 2e soort f8.25—14.25, 3e soort f 3.50— 5.50 per 100 stuks; wortelen f5.105.30, per 1000 stuks; sla f 1.10—1.30 "er 100 krop. SNEEK, 13 Juni. Vee. Ter mariit wa ren 200 melk- en kalfkoeien f 140420; 26 vette koeien 225—400; 96 vette kal veren 35—80; 263 nuchtere kalveren 10—16; 396 schapen 15—52; 397 lam meren 713; 282 varkens 80175; 143 biggen 1025. Men betaalde voor vette runderen 4560 ct., vette varkens 45 47 ct., zouters 4446 ct., yoor Londen v40 ct. per jVa K.Q. De handel in melkkoeien en vette koeien was slecht; in kalveren, varkens en biggen prijshoudend; weidelammeren en week- schapen onverkoopbaar; vette lammeren en zuiglammeren goed te plaatsen. GRONINGEN, 13 Juni. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt: Alles per 100 K.G. 13 Juni 6 Juni. Roode tarwe 12.50-13.00 12.75-1350 Witte tarwe 12.50-13.25 12.75-13.50 Inl. Rogge 10.50-12.75 11.00-13.10 Wintergerst 11.50-12.50 11.00-12.25 Zomergerst 11.00-12.50 10.50-12.60 Witte haver 11.00-12.75 11.00-12.90 Gele haver Zwarte haver 11.50-13.75 11.00-13.25 BI. Peulerwten 11.00-17.00 11.00-17.00 Gr. erwten 20.00-26.00 20.00-26.00 Schokkers Paardeboonen 12.-13.50 12.00-13.25 Wierboonen 12.00-13.50 12.00-13.25 Waalsche id. 12.00-14.00 12.00-15.00 Koolzaad 30.00-41.00 Karwijzaad 50.0064.00 40.00-55.00 Geel mosterdz. 20.00-30.00 20.00-30.00 Kanariezaad 18.00-21.00 17.00-20.00 Lijnz. blauwbl. 15.00-21.00 Idem. (witbl.) 15/10-21.00 Blauw maanz. De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 c. per K.G. GRONINGEN, 13 Juni. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 425475, 2e soort f 300—375, 3e soort f 200—275, kalfvaar- zen f 300—325, f 175—250, vare koeóen f 325376, f 250—300, stieren le soort f 0.90—1, 2e soort f 0.75—0.80, slachtvee f 1,20—1.30 f 11.10, per K.G.; slacht- gew.; weideschapen f 1626, melkscha- pen f 2242, vette lammeren f 1025, weidelammeren f 510, vette schapen f 4852, 2e soort f 4046, loopvarkens f 25—35; biggen f 13—20 (f 2—3 per week), vette varkena f 0.900.92, 2e soort f 0.86—0.88, zouters f 0.86—0.86, Londen- sche export-varkens f 0.740.74. Aanvoer 206 vette koeien, 314 vette kal veren, 365 kalf- en melkkoeien, 116 stie ren, 527 schapen, 1140 lammeren, 387 vet te en Londen sche varkens, 456 magere varkens en biggen. De kalf- en melkveehouders waren lus teloos en de prijzen waren veel lager. Slachtvee traag en nauwelijks prijshoudend verhandeld. De prijzen der stieren gingen iets lager, terwijl die voor vette kalveren onveranderd bleven. Nuchtere kalveren van f 814 hooger. Weideschapen en wei delammeren met tragen handel tot lagere prijzen. Vette schapen gingen prijshoudend van de hand. Voor zuiglammeren werd iets meer bedongen. Vette varkens en Lon- densche exportvarkens prijshoudend. Zou ters en biggen lager. Eieren f 66.50. PURMEREND, 13 Juni. Kaas. Aanvoer 17 stapels fabrieks- f 37, rijksmerk f 41, 8 stapels Goudsche f 33, rijksmerk f 34, 1 stapel commissie f rijksmerk f 36. Boter. Aanvoer 1560 K.G. f 2—2.20 p. K. G. Vee. Aanvoer 850 runderen, w.o. 360 vette koeien f 0.901.30 p. K.G., gelde koeien f 150325, melkkoeien f 175400, 200 vette kalveren matig f 1 651.75 per K.G.; 360 nuchtere kalveren f 1045; 25 stieren prijshoudend, 59 paarden f 150 250, 424 vette varkens f 0.920.96 per K.G., zouters f 0.90 per K.G., 23 magere varkens 25—37; 280 biggen f 12—28, 1060 schapen f 2350, 900 lammeren f 917 per stuk, 53 bokken. Handelen in runde ren stug met lagere prijzen door ruimen aanvoer en weinig grasgewas, vette var kens lager, schapen en kalveren levendig handel. Eieren. Kippen f 7 A08.50, eenden f 6.50 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3