n mmm m BUITENLAND. Tweede Blad 14 Juni 1922 Brieven uit üuifschland. In een volgenden brier hoop ik fe schrijven over wat voor den vreemde ling in Berlijn het meest belangrijkst is en wat hij vooral in de verrukkelijke omgeving van deze stad zal moeten bezoeken. H. L. De Conferentie in Den Haag. Het bezoek van Poincaré aan Londen. Een Nittlpartlj. De Fransche repliek op het Engelsche antwoord. De Duitsche betalingstermijn van 15 Juni. De Vlootbeperking in gevaar. De ineenstorting van Oostenrijk. De opstandige beweging in Britsch-Indië. President Ebert beleedigd. „HOi.LANDEHS IN DUITSCHLAND." Eea in Duitschland zeer bekend too- neci-criticus. Alfred Kerr, schreef eens: „Wenn der Hollander Deutsch sprichen. treut sieti das ühr." iiij zal wei be doeld hebben den Hollander, die zijn taal niet lieel ende al verhaspelt. Hij 't heerlijke zitje met uit kijk op het soms overweldigend drukke Groote-Stadsverkeer van Potsdamer Plalz, zat een meneer, keurig gekleed, neen maar.... keurig! Alles wat hij aan had was „versch", pas gekocht. Zijn pakkie.... een prach! Over wat zou ie 't ook niet hebben gekocht, kon hij bij zijn buurman op de Nieuw mar kt voor 'n tweedehandsie het dubbele be- sjollemen. Het was in de dagen, toen de Duilsche koopman nog niet zoo wijs was met zijn prijzen. Mijn land genoot sprak luid en druk gebarend Ob sich das Ohr freute? Zijn taaltje was eigenlijk een aller kromst WaterloopleinHollandsch mei wat „Bier-ocnd-Leberwo.erst-Duit.sch". Hij viel op door zijn vreemdsoortige redevoering tegen zijn Duitsch gezel schap, dat al maar ja, ja, knikte, doch blijkbaar meer interesse had voor de gulle tractatie van den valutasterken man, dan voor zijn onverstaanbaar ge zwets. Daartegenover hoevele Hollan ders zijn er niet- die hoewel ze de Duits ene taal geleerd hebben, de lite ratuur volkomen genieten kun nen, toen, in hun vrees, zich verkeerd uit te drukken, liever zwijgen en voor geven, Duitsch alleen maar te verstaan, doch niet te kunnen spreken. Het is een eigenaardigheid, ik mag wel zeggen een onhebbelijkheid, van vele Hollanders, die in het Buitenland reizen en daar toevallig een eenvoudig landgenoot ontmoeten, die de vreemde taal niet vloeiend spreekt, daarover te schimpen, zooals zij dan ook nog graag schimpen over zijn kleeding, zijn hou ding enz. Ik houd *t ervoor, dat deze eigen aardigheid dezelfde oorzaak heeft als mijne teleurstelling, toen ik als kind mijn eerste r eis per boot maakte. Als ik de boot verlaten had en na een flinke wandeling de duinen be klom, wees men mij op de torens van mijn vaderstad, die daar vóór ons lag. Ik vond dat heelemaal niet aardig; ik meende zulk een groote Teis te hebben gemaakt, dat van mijn stad zeifs met een verrekijker geen schaduw meer te ontdekken zou zijn geweest De Hollander zal bij aen Buiten lander in diens land meer voorkomend heid ondervinden dan bij zijn eigen landgenoot, die hem niet voor geheel „vol" meent te moeten aanzien. De Buitenlander stelt het zeer op prijs, den vreemdeling zijn taal verstaanbaar te hooren spreken. Men verwijze raij nu niet naar mijne ontmoeting oij Josty; hier zat iemand, die geen enkel Duitsch woord behoor lijk kon uitspreken, brutaal en luid ruchtig te schetteren. IIij vi'ci op en daarvoor heeft men zich te hoeden, altijd en overal, maar meer nog in het bizonder nu in deze tijden in het zwaarbeproefde Duitschland! Ook beter opgevoede Buitenlanders trekken soms onwillekeurig de aan- dacnt. Bijvoorbeeld: het moet voor een Duilscher een onheooeiijk gezicht zijn, wanneer hij iemand ter betaling o.a. van ten consumptie van nog geen 1< Mark, een bundel banknoten ziet te voorschijn halen van duizend Mark, van vijf, van honderd en van twintig Mark, alles te zamen één groote prop! Wil men thans Duitschland bezoe ken, men neeft zich te onthouden van alles wat opvalt. De tegenzin der Duit- schcrs in den Buitenlander is verklaar baar, maakt toen dez.e voor hen zeer veel onbereikbaar. Uit mijn eigen om geving lean ik daarvan een treurig staaltje aanhalen. Een vriend uit Am sterdam zal de volgende week een paar dagen naar Berlijn komen. Hij verzocht me voor hem een kamer te bespreken in een hotel of bij particu lieren. Ik huurde voor hem een kamer bij parlieulisren in de voorstad, waar ik woon. De prijs voor 5 nachten is 1500 Mark. Nu rekene men niet om in Hojlandsche contanten! Juist bii het verlaten van het huis ontmoette ik een mij goed bekend oud heer,, die vóór den oorlog zich finan cieel zóó goed kon bewegen, dat hij voor zien alleen een viertal gemeubi leerde vertrekken kon huren, dagelijks in een eerste klas restaurant dineerde en jaanijks groote buitenlandsche rei zen maakte. Met dezelfde middelen kon hij zich nu een bescheiden zit- v'aupkamer huren en dineerenab soluut onvoldóende! Nu komen de valutasterke menschen en alles, wat kamers verhuurt, is be hekst. De menschen, bij wie deze goede deftige oude man woont, willen hem weg hebben; ze kunnen in één week aan een buitenlander meer verdienen dan aan hem in één maand. Hem evenwel zoo op straat zeltc-n, gaat niet, dat verbiedt de Woningwet. Nu ma ken ze hem het leven lastig, zóó las tig, dat hij graag naar het eenvoudig ste kamertje zou willen verhuizen, als hij daar maar in vrede kon leven. Weken lang sukkelt hij trap op, trap af, op zoek naar een andere kamer. Maar overal boort hij óf „ik heb al verhuurd" óf prijzen, waaraan voor hem niet te denken valt. Het trof on gelukkig, dat bij naar dezelfde kameT wilde informeeren, die ik juist voor mijn vriend gehuurd had. Het adres was ons beiden door een Woning bureau opgegeven. Ik behoefde hem niets te zeggen, hij begreep 't al. En zooals 'i hem gaat, zoo gaat 't er vele duizenden! Is het te verwonderen, dat het Duit- sche publiek tegen den royalen bui tenlander bescherming vraagt en hem hier graag het verblijf moeilijk ziet gemaakt? Velen overdrijven en zijn onredelijk; uu al! in het begin van het reis- seizoen; hoe moet dat wel worden in Juli en Augustus! Het zou me ver wonderen als dan groote onaangenaam heden. voor het reizend publiek uit bleven. Intusschen geloof ik niet, dat, wie zich eenmaal voorgenomen heeft zijn Duitsch reisje te maken, zich zal laten afschrikken door de vele söorfgeljjBtf verhalen die de ronde doen. Welfiu, gaat men rlan toch op reis en wit men ook Berlijn bezoeken, dap kan men allicht eenig nut trekken uit en kele aanwijzingen, die het rondtrekken met groote kudden onnoodig maken. Het „Petit Journal" deelt mede, dat de Fransche deskundigen, in Den Haag met de Russische gedelegeerden in contact zullen treden. De medewerker van het Fransche ministerie zal aan de vooraf gaande besprekingen deelnemen. De Poolsche delegatie. De Poolsche delegatie voor Den Haag bestaat uit den onderminister van Han del, Strazburger, den vroegeren onder minister 'van Buitenlandsche Zaken Fili- powitsj en verder uit den afdeelingschef Korzakowski, den Poolschen gezant te Brussel, Sebowski, den legatieraad te Londen, Coenackowski, den rapporteur over de Russische zaken Zalewski en den Poolschen gezant te Londen en Den Haag Wierwsz-Kowalski. De delegatie vertrekt heden. Volgens de „Manch. Guardian" zal Poincaré Maandag na aankomst te Lon den met den eersten minister lunchen. Het bezoek is een particulier bezoek aan de Anglo-French-Society in verband met den heropbouw van Verdun, dat door Londen al een tijd geleden is „geadop teerd." De lunch met den eersten minister is een zaak van beleefdheid niet van diplo matie. Er is geen program van te be spreken quaesties en het is ook niet waarschijnlijk, dat dit zal worden opge maakt, tenzij Poincaré den wensch tot bespreking over eenige quaestie te ken nen zou geven. Naar uit Rome wordt gemeld, is in de Italiaansche partij der democraten een splitsing gekomen. Gisteren heeft zich onder leiding van Nitti de Italiaansche democratische partij gevormd. Het pro gram heeft ten doel, de verschillende klassen bijeen te brengen en in de bui tenlandsche politiek m,et de belangen van alle volken rekening te houden, ver der zich van elk avontuur te onthouden. Gisteren gaven wij een deel van de re pliek van Poincaré op het Engelsche ant woord. Het vervolg daarvan luidt aldus: Betreffende de voorstellen van Frank rijk om het Russische memorandum van 11 Mei in te trekken past het in herinne ring te brengen, dat de Fransche delegatie te Genua deze kwestie van het memoran dum niet kon stellen, omdat zij de bijeen komsten met de sovjetdelegatie, na 11 Mei niet meer bijwoonde. De Fransche delega tie verklaarde enkel en alleen, dat zij de Fransche regeering de maatregelen, die door de eerste commissie waren aangeno men, zou tanbevelen, geen enkele toe speling makend op het Russische memo randum. De Fransche regeering dringt op de noodzakelijkheid aan om zich in Den Haag le houden aan de besluiten van Cannes. Wat het particuliere eigendom betreft, brengt het antwoord de beginselen, neer gelegd in het rapport der geallieerde, des kundigen in herinnering. Om te voorko men, dat een schikking zou verkregen wor den, die een voor de gek houden zou zijn, is de Fransche regeering van oordeel, dat de teruggave van den eigendom regel moet I zijn en compensatie uitzondering. De Fransche regeering erkent volkomen het reoh! tot requisitie maar alleen op de formeele voorwaarden van een recht vaardige en voor bepaalde schadevergoe ding die de sovjets thans niet in staat zijn te geven. Het ligt absoluut niet in de bedoeling van Frankrijk om de sovjet-regeering een of ander principe van wetgeving op te leggen maar de vreemde mogendheden hebben 't recht en den plicht om hun vrij heid voor te behouden om te onderhande len met een land dat hun niet de garan ties biedt waarop het kan rekenen in elk beschaafd land. Het stelsel, dat in het Fransche memorandum wordt voorge steld is het eenige dat de belangen der eigenaars en het belang van Rusland ga randeert. Indien de overeenstemming al gemeen is, zullen de sovjets het aannemen. Frankrijk wenscht bij traditie de herle ving van Rusland, zijn terugkeer in het Europeesch verband. De vage voorstellen tot reconstructie, die te Genua zijn gedaan, de houding der Russen, hebben geen diepe studie daarvan toegelaten. Deze studie moet dus hervat worden, zoo noodig met raadpVging van Russische deskundigen. Het herstel van Rusland is mogelijk met den goeden wil der Sovjetregeering. De Fransche regeering wil in Den Haag elke politieke discussie vermijden en uit sluitend de praktische middelen in zake de schulden, het particulier eigendom en de kredieten regelen. De Fransche regeering heeft geen enke le- reden om haar houding, te Genua aan genomen inzake de Russische schulden, te wijzigen. Aan den anderen kant is zij van oordeel, dat een voorafgaande diepe stu die van het vraagstuk der credielen niet onnuttig zal zijn, gezien de reusachtige Russische behoeften in den tegenwoordii- gen staat van ontreddering. De Britsche regeeTing had tusschen de regels doorzien dat, indien de drie kwes tie aan de deskundigen in Den Haag zul len onderworpen worden, niet tot een op lossing worden gebracht, dat Rusland dan aan concessiejagers zal zijn overgeleverd, d.w.z. aan plundering en dat de vreemde regeeringen geen enkel middel zullen heb ben, om dat te verhinderen. Indien de Engelsche regeering verwacht, dat eigenaars of wettige concessionaris sen, uit hun bezit zouden kunnen worden gezet of vervangen zouden kunnen worden door anderen, dan zou een dergelijke be- rooving, gelijk in hel Fransche memoran dum van t Juni is uiteengezet, de alge- meene afkeuring der beschaafde naties verwekken enhet onmogelijk maken om normale betrekkingen met Rusland te her vatten. Dit zou ongetwijfeld tot het nemen van repressaille-maatrejelen aanleiding ge ven tegenover die staten, die hun onderda nen niet verboden hadden of dergelijke schuldige speculaties zouden hebben aan gemoedigd. Om dergelijke jammerlijke gevolgen te voorkomen, moeten de naties, die deskun digen naar Den Haag zullen zenden, tot overeenstemming komen aangaande enke le leidende denkbeelden,, wil de bijeen komst in Den Haag tot meer resultaten leiden als de conferentie te Genua. Volgens een mededeeling te bevocgder geruste slagschepen te herbergen. p'asïsé "s de' eerstkomende ffenrfaagsche schadevergoedingsbetaling van 50 millioen goudmark op 15 Juni verzekerd. De Amerikaansche Senaat heeft beslo ten, de verdere behandeling van het ont- werp-Tariefwet voorloopig te laten rusten en de Marinebegrooting in behandeling te nemen, die gisteren aan de orde zou komen. Deze begrooting is gebaseerd op het bekende vijfogendhedenverdrag, dat den vioolbouw aan banden legt. Volgens den correspondent van de „Times" te Washington zullen de debatten van lang- durigen aard zijn niet alleen, doch zal ook het vraagstuk der ratificatie van het vijfmogendhedenverdrag door de andere mogendheden op het tapijt komen. Mag men den correspondent gelooven, dan trekt dit vraagstuk reeds geruimen tijd de ernstige aandacht van de regeering der Vereenigde Sfaten en zou zij de andere betrokken mogendheden Groot-Brit- tannië. Frankrijk, Italië en Japan ge polst hebben aangaande haar bedoelingen er zou zich een toestand ontwikkeld heb ben, die niet in alle opzichten bevredi gend genoemd kan worden. Hiiermede schiint voornamelijk te worden gedoeld op Frankriik. De correspondent zegt n.I„ dat in officieele kringen te Washington niet wordt aangenomen, dat Frankrijk ten slotte de ratificatie van het verdrag zal weigeren of er zoodanige reserve-be palingen aan zal verbinden, dat de be langrijkste clausules van het verdrag er haar waarde door zouden verliezen, doch men is er toch van oordeel, dat een aanzienlijke verlenging van de onzeker heid een zeer slechten invloed moet heb ben op het Congres en op ziin beurt op het land in zijn geheel. In officieele krin gen is men voorts van oordeel, dat in de laatste instantie het vlootverdrag en de quaesties der Duitsche leening slechts 2 der vele onderling met elkaar verband houdende vraagstukken zijn, waarbij Frankriik levensbelangen heeft en waar in het slechts met volledig vertrouwen handelend kan oplreden, zoodra het probleem in zijn geheel opgelost is, of op den weg zijner oplosingis. De begrooting, zooals zij uit de Se naatscommissie voor de marinebegroo ting te voorschijn is gekomen, sluit met een bedrag groot 294.235.000 dollar, of 42.965.000 meer dan voorgesteld door het Represeniantenhuis, doch 131.251.000 minder dan de raming van het departe ment van Marine. Onder de verhoogde begrootingskosten is opmerkelijk een be drag van tien millioen dollar voor vloot- bouw, die verklaard wordt „noodzake lijk" (te zijn) in het belang der zuinig heid eny tot het voltooien van de plannen voor den bouw van nieuwe schepen van verscheidene klassen bedoeld in de rege ling. getroffen in de jongste conferentie inzake beperking van vlootbewapening en in het departement van marine in overeenstemming met het verdrag tot be perking van bewapeningen." De begrooting brengt geen wijziging in de persoenelsterkte, toegestaan door het Huis, n.l. 86.000 man voor de vloot en 195.000 man voor de marine, doch het is de moeite waard om op fe merken, dat zii geen cent toestaat voor de nieuwe verdedigingswerken aan de kust der Stille Zuidzee,die het departement van marine wenscht. De Senaatscommissie heeft het verzoek om een nieuwe torpedobooten- basis te San Pedro (C.alifomië), en een nieuwe vlooibasis te Alameda (Califor- nië) en een nieuwe luchlschepenbasis ie Sand Point (Washington) verworpen; doch gunstig geadviseerd tot het verhoo- gen van posten tot een totaal van 687.500 dollar voor de werven te Pearl Harbour en Puget Sound (Hawaii) als „de eenige vlootbasis, die de Vereenigde Staten aan de Stille Zuidzeekust heeft, in slaat om onze grootste gewapende en uit- D'e commissie verklaart ver'def, S&t da „absolute beteekenis van den luchtdienst als een tak van den oorlog Ier zee" is aangetoond. Zij staat onder dit hoofd een post van 14.703.000 dollar toe. De correspondent van de „Kölnischq Zeitung" te Praag maakt melding van het gerucht dat, in geval van een instor ting van Oostenrijk, de naburige Stalen dit land zullen binnenrukken om het te bezetten. Zuid-Slavië zou Steiermark en Karinthië, Tsjecho-Slowakije Opper- en Beneden-Ooslenrijk, met Weenen, Hon. garij het Burgenland, Zwitserland Vorarl. berg en Italië Tirol bezetten. De bezet ting zou tijdelijk zijn en ten doel hebben het bolsjewisme uit Oostenrijk te weren. Men meent dat dit evenzeer in het belang der naburige staten als dat van Europa zou zijn. De hulp van andere staten, waar. op men in Oostenrijk zoo lang heeft ge wacht, is niet gekomen, en van een aan sluiting bij Duitschland is geen sprak» meer. Het centraal Khalifaat-comité heeft be slist, dat de burgerlijke ongehoorzaamheid in verband met de houding der Indische regeering onvermijdelijk was. Het stelde de actie echter tot 45 Augustus uit en be noemde een comité voor het doen van een rondreis door Indië om te onderzoeken, of het wenschelijk was, de ongehoorzaam heid te beginnen. Quereshi, die Gandhi als redacteur van „Young India" opvolgde, is gearresteerd in verband met in dit blad geschreven op ruiende artikelen. Smeets, de bekende agitator, die met zooveel heftigheid voor een afscheiding van het Rijnland van Duitschland opkomt, heeft te Keulen terecht geslaan, ditmaal wegens beleediging van den rijkspresident Hij had n.l. in zijn blad, de „Rheinische Republik" een artikel overgenomen uit do Sozialistische Republik", waarin dit blad den president er van beschuldigde sluik handel te hebben gedreven en ten tijde van den grootsten nood van het Duitsche volk voor zijn particuliere huishouding levens middelen te hebben gebruikt, die hem voor officieele doeleinden ter beschikking wa ren gesteld. Niettegenstaande de schrijver van dit ar tikel tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld, had Smeets alle beschuldi gingen en beleedigingen in zijn blad her haald. Reeds op 1 Maart was de zaak voorge komen doch wederom verdaagd, daar Smeets beweerde bewijzen te unnen voor leggen. Intusschen werd president Ebert com missoriaal" verhoord. Deze verklaarde destijds geheimraad Pinkow opdracht ta hebben gegeven alleen voor representatie, ve doeleinden belastingvije levensmiddelen te betrekken. Er is er hem niets van be kend, dat deze levensmiddelen ook voor zijn particuliere huishouding zouden zijn gebruikt. De hoeveelheid levensmiddelen voor zijn dagelijksch gebruik heeft de ge- gewone maat niet overschreden. Zoo nu en dan hadden familieleden van den presi dent aan de officieele middagmalen deel genomen. Dan was echter altijd de particu liere huishouding voor een derde der kos ten belast, 't Is mogelijk, dat.... restjes van de officieele maaltijden op den particu lieren disch van den president ziin geraakt, Maar het omgekeerde was ook wel ge beurd! Zoodat Smeets' beweringen geens zins bewezen werden geacht. I Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat Smeets tot zeven maanden gevange nisstraf is veroordeeld. woond zou worden. Verleden week is PI ClK WAT WILS het door den ooievaar, die hier aan- t,LVlA kwam> {ljnk geïnspecteerd. Hij ging er nu eens op zitten, dan weer in staan, DE VISCHOTTER. nijdig gooide hij er een tak uit, hij Een der gevreesde roofdieren van ons jfeefij "Vch hfer opge- W is de vtschoüer. Vooral de visschers houdcn Togen is hij weggegaan en tot hebben het op hem voorzien. Van hem hed 20 April,is hij niet teruggekeerd heeft de otter nooit ofte nimmergenade waarschijnlijk het nest niet te verwachten, wat te begrijpen is. Niet j j alleen verscheurt hij de netten, doch zijn zonnescherm neergelaten vraatzucht is oorzaak, dat den vischsjtand h dat e(m mu|schen. onnoemelijk veel schade wordt toege- t had gemaakt boven 0p bracht.Sinjeur heeft toch per dag zes P onder 8 fcj dat het TVnee" voor den regen beschut. Het nestje werd dus vernield. Toen het scherm gebeten vosch slechte de vetete moot ver- meer de werd het orberd, te weten den rug. Heeft hg dien g );j tQen genuttigd, dan bekommert hij zach ver- neergc!aten werd, bleek het, dat tor met, om het overige maar gaat op- nest aieuw op jacht naar slachtoffers, die "f j. eenzelfde lot ondergaan. Zijn lenig bouwd was, dat thans een eitje bevat- lichaam, breeden staart en zwemvliezen komen hem bij rijn jacht te hulp, terwijl rijn neusgaten en ooren dan gesloten rijn. Hij vischt letterlijk alles en is zeer moeilijk te vangen. Komt hij in het nauw, dan is hij een gevaarlijk heer schap, dat zich met woede tegen mensoh en hond verdedigt. De ingang van zijn nest is onder het water en de kronkelen de gangen naar zijn woning zijn hel lend. Een kleine opening dient voor luchtverversching. De jongen eten visch, kikvorschen, ratten en zwemvogels. De otter is een mooi dier in rijn soort en rijn huid is prachtig en waardevol. OVER VOGELS. Op 9 April zoo schrijft C.J.v.H. in „De Levende Natuur," had er een gevecht plaats tusschen een kraaien- paar en een katuil. De strijd duurde ongeveer een half uur en eindigde met den dood van den uil. In een boom bevond zich een nest, dat reeds tal van jaren bewoond werd door een eksterpaar. Dezen zomer vond een kraaienpaar deze plaats geschikt voor hun bouwplannen. Binnen een half uur was het hechte, stevige eksternest uit elkaar gerukt. Geen tak je bleef er van liggen. In een hoogen kastanjeboom, op een ruime binnenplaats, werd in het uiterste puntje een kraaiennest ge bouwd. Aangezien de bewoners in de omgeving niet gaarne hadden, dat daar kraaien broedden, werd hetnest inarmrwnm uit den boom gestooten. Het bevatte TER WAARSCHUWING, nog geen eieren, maar het was kant en Wat knip je daar uit dat blad klaar en zorgvuldig bekleed met wol Leve? vroeg de beminnelijke echtge- en veeren. Den volgenden dag was het noote baar man. kraaienpaar bezig op nagenoeg dezelf- - Och, t alleen maar een bencht de plaats weer een nest te bouwen. Ook van een man, die echtscheiding aan- dit nest werd uit den boom gehaald, vroeg en verkreeg, omdat zijn vrouw al- Thans zijn zij bezig voor de derde maal tijd zijn zakken nazocht, in denzelfden boom, en nu precies op - En ivat ga J0 daar nu mee doen? dezelfde plaats als de eerste maal, weer Wel> bet in éen van mijn zakken een nest te bouwen. stoppen. 13 April kwam hier een ooievaar aan PECH VAN EEN VERLOOFDE, en zette zich op het oude nest. Het Het was reeds over elven. De pas nest, dat reeds meer dan 20 jaren be- verloofde jongeman was nog steeds in woond wordt, werd door de stormen druk gesprek met zijn aangebedene, ter van de laatste jaren duchtig gehavend, wijl haar papa ernstig voor zich uit zat Verleden jaar hebben de ooievaars te staren, er niet op gebroed. Eenigen tijd gele- Plotseling verbrak deze zijn stilzwij- den is het door den eigenaar opgeknapt gen met de vraag: „Zog weet jo niet in de hoop, dat het dit jaar weer be-_hoo laat het is?" De jongeman kreeg een kleur tot ach ter de ooren en met een „ja, pardon", liep hij haastig de gang in, greep zijn hoed en ijlde de straat op. De oude heer etend stom van ver bazing. Dat is ook een rare snuiter, waar op je verliefd geraakt bent, zei hij tot zijn dochter. Waarom holde hij ineens zoo weg? Mijn horloge stond stil en ik wilde alleen den juisten tijd weten om het gelijk te zetten. OOK EEN GELOFTE. Jansen: Waarom zuig je je grog altijd door een rietje of een pijpensteel? Visser: Omdat ik mijn vrouw plech tig beloofd heb, nooit weer een glas aan de lippen te zullen zotten. KINDERMOND. Moeder: Hè, die Marietje huilt den heelen dag. De begrijp niet, waar het kind al die tranen vandaan haalt. iemand aan een ondernemer van be grafenissen. Redelijk wel, maar weet je wat een groot nadeel is? Al bedient men de men schen nog zoo goed, zij komen nooit terug! GELIJKENIS. Oude dame: Je gaat eiken dag meer op je vader gelijken! Jantje: Ja, dat zoudt u ook doen, wanneer u altijd de afgedankte klee- ren van vader moest dragen. LANG LEVEN. Dame. Is 't waar dokter, dat ge trouwde mannen langer leven dan on getrouwde Arte. Eigenlijk niet, mevrouw, hot schijnt hun maar zoo toe. NOG ERGER. I HijJansen zou in een jaar het fortuintje opgemaakt hebben. Maar hij had een vrouw.... HARMONIE. Hoe sta je met je huisheer? Uitstekend LHij slaat mij telkens op, en ik blijf hem consequent een deel van de huur schuldig. VERSCHILLEND STANDPUNT. Zog eens lieve man, is dat niet een beetje onrechtvaardig, dat ik zoo spa ren moot, terwijl jij je geen enkel genot ontzegt? Neen kind, dat is niet onrecht vaardig. Ik hob, door met je to trou wen, een rijk huwelijk gedaan, dus ik kan me eenige weelde veroorloven, maar jii hebt een armen drommel getrouwd en alle reden om. spaarzaam to zijn. IN DE KINDERKAMER. Mama, zei Jeannette, op welk uur van den dag ben ik .geboren? Om twee uur 's morgens. En ik, mama? vroeg Jan. Tegen acht uur. //Hoe KREtfr f HAH! HAH I WA-.6tNA.F- n/Éuitfat p re aaV J BJAAOft L!JK£. piual UEFSTC, ik eeoRWP WÏT HET tfz£» VAM Dit MOVeetCN KUNT VERICNOC NZ/fV; rALtoVJ T* ENTLtL n Jantje: Moe, ze zal toch geen waterhoofd hebben OEFENING IN SNELSPREKEN. Gesp gauw den gesp aan den gordel. Wij waschters wilden wit goed was- schen, wanneer wij wisten, waar warm water was. Er zaten twee sissende slangen tus schen twee puntige steenen. Een kromme kreeft kroop over een kromme schroef. Vangt Frits van den visscher versche Schuiers met zwarte haren schuieren volstrekt niet schooner dan schuiers met witte haren. Kleine kinderen kunnen geen kerse- pitten kraken. GEEN CLIENTELE. Ho# caat het met de zaken? vroeg Zij: Nu zie je, hoe goed het is.... Hij. En nu was het binnen een half jaar gevlogen. TWIJFEL. Mijnheer is des avonds erg laat min of meer opgewonden thuiEs gekomen en meent zich iets te herinneren van een minder aangename ontvangst van do zijde zijner vrouw. Des ochtens ligt de wasch- kom in stukken over den vloer: Heerenmijntijd, zegt hij opstaande, ben ik van nacht tegen dat ding aange komen.... of (zich bedenkende) zou het misschien tegen mij aangekomen zijn? GEMOEDELIJK. Gast: Kerel, pas op; je steekt je vin ger in de soep Kellner: Och, dat is_niets. meneer; ze is niet heek Zie je wel, riep Jeannette, dat mijn verjaardag langer is dan de jouwe. je hebt er ook wat aan, zei Jan, of je al om twee uur geboren bent, als 4 jc toch niet voor acht uur op mag staan. BIJ HET TIRAILLEURSGEVEOHT. Luitenant: Kerel, waarom blijf .je daar staan als een vlaggestok, waarom zoek ie geen dekking in 't kreupelhout? Soldaat: Omdat ik me een beetje oefe nen wil in doodsverachting. DE KONINGEN VAN ROME. „Wie zijn de koningen van Rome ge weest?" vroeg men aan een Hollandschen examinandus in de oude geschiedenis. En de candidaal begon met moed: Ro mulus, Numa, Pompilius, Tulius Hostilius, Ancus MarriusToen bleef hij steken en raakte verward, en vervolgde; Tutein Nolthenius, Blikman Sartorius, eo Hajenius!" UIT KINDERMOND. Tante Mietje vertelt haar kleine nichtje, dat ieder mensoh, als hij oud wordt, nood« zakelijk sterven moet Kleine zus, die veel van tante houdt, vindt dat wel verschrikkelijk. En als ze 's avonds haar avoadgebedje doet, bidt ze oprecht: „Onze Lieve Heer, laat Tantei Mietje vooral toch niet oud worden." UIT HET LAND DER KAPITALISTEN, In Rusland is een nieuw posttarief inge voerd. Een briefkaart moet voortaan ge frankeerd worden met 20.000 roebel, een brief binnen stedelijk gebied met 30.000, een brief daarbuiten met 50.000 roebel. Een brief aanteekenen kost 100.000 roe- bel. Stad ^telegrammen wordfen berekend op 10.000 roebel per woord, alle andere telegrammen met 50.000 roebel per woord. Het maandelijksche bestaans-minimumi in Moskou is gestegen tot 30 millioen sovjet-roebels. GEEN LAST. „Heb je nog last met je Fransch gehad in Parijs?" „Nou, ik niet zoozeer, maar de Fran- schen misscluen wel. OOK EEN CADEAU. „Fritsje, vandaag ben je jarig, hè?) Vertel me nou 'ns, waarmee kan ik je echt plezier doen?" „Hè toe, vader, geeft u Pietje van den buurman 'n flink pak slaag!" EDELE VERONTWAARDIGING. „Wat hoor ik, vrouw Peeters, is er bij jullie op 't dorp zoo'n groote brand ge weest?" „Ja en ons huis is natuurlijk ook afge brand. Wat 'n mensch al niet kan over komen! En die brandassurantie, daar zou je razend op kunnen worden! Alles onder schatten ze zoo moet je wel ten gronde gaan! Twee kastjes, die me tachtig gulden gekost hebben, hebben ze op vijf en twin tig geschat 't is maar goed, dat ik ze nog heb en dpt ze niet verbrand zijn!" VERSPROKEN. A.: „O met die dienstboden erger je je dood! Ze vergeten alles, ze breken da boel, ze zetten 't huis op stelten, ze gooier 't geld maar over den balk 't is 'n el lende!" B.: „Dan hek tvi 't goed wij F'aden geen dienstbode dat doet mijn vrouw allemaal alleen." DIEP GEZONKEN. „Wel, Kaatje, hoe gaat 't roet je vrijer, den korporaal van de artillerie?" „O, die is vreeselijk diep gezonken!" „Wat zeg je?l" „Ja, vroeger, droeg ik hem in mijn hart en nou zit 'k met hem in mijn maag. ONDERSCHEIDING. Je hebt tweeërlei soorten gasten: zulke, die zoo lang blijven, tot ze afscheid nemen, en zulke, die zoolang afscheid nemen, tot ze blijven. DE MAN MET HET FRUIT. De man met het fruit verscheen aan dè deur. De kortzichtige mevrouw deed zelf open. De kortzichtige mevrouw: „Je bananen zijn nog niet goed, man. Dit hier lijkt mij de eenige die rijp is." De man met het fruit: „Pardon, me vrouw, dat te geen banaan., het is mijn 1 duim."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5