BINNENLAND. HET GELUK De Iersche verkiezingen. Weinig geestdrift. De Engelsche Labourpartij en de communisten. De oproermakers in Opper- Silezië. GEM. BUITENL BERICHTEN. Een Koninklijk geschenk. DE HERSTELDE EENHEID ONDER DE KATHOLIEKEN. SIHNENLAHDSGH NIEUWS, De eerste Nieuwe Holl. Haring. Zitplaatsen in de treinen. De Haagsche Conferentie. Niet boven de 5 K.G. De Jéaime d'Arc te Amsterdam. de Drentsche venen. Een Noorsch oorlogsschip verwacht. R.-K. Staatspartij en Defensie. LUCHTVERKEER. Het vervoer van dieren pei vliegtuig. REGH1S2&KEN. Uitvoering der Arbeidswet. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsche Jaarbeurs voor Schoenen en Leder te Amsterdam. De toestand in de cartonnage-» industrie. Uit de schoenindustrie. De uuisiiiiaciie van de „Daily Telegraph", scünjveude over de veraieziiigsvooi uitzichten, zegt. dat ot- schoon er in aiie Kiesdistricten in Zuid-ier- lanü politieke vergaderingen worden ge houden, er onder de kiezers weinig geest- driit valt waar te nemen. Terwijl de Valera en zijn mede-leiders naar verschillende centra zijn vertrokken ter bepleiting hunner zaak, doen de voor standers van het verdrag geen groote moeite om in openbare vergaderingen hun inzichten te verdedigen. Collins is op het oogenblik minder sterk geïnteresseerd voor den strijd die thans wordt uitgevochten, over het vraagstuk van Verdrag of Republiek?, als wel voor het herstel van de orde. Collins vertrouwt er op, dat de republi- keinsche coalitionisten zich in ieder geval zullen houden aan het verdrag, dat zij met hem hebben gesloten en bij welks nako ming de Valera alleen in staat is, de sym pathieën te behouden, waarover hij nog beschikt, en laat de bestrijding van de Va lera over aan de onafhankelijken, boeren, arbeiders, „ratepayers" enz., die allen vóór het Iersche verdrag zijn. De Engelsche werklieden of Labour partij heeft het vorig jaar de aanvraag tot toelating der Communistische Partij tot de Labour Partij afgewezen. In Ja nuari echter werden de onderhandelin gen tusschen de beiie partijen heropend. Het bestuur der Labour Partij heeft toen na voorbereidende besprekingen tusschen twee subcommissies, aan de Communis tische Partij een lijst met vragen voor gelegd, van welker beantwoording het besluit der Labour Partij zou afhangen. De „Communist", het orgaan der Com munistische Partij, meldt thans, dat de Labour Partij de beantwoording onvol doende heeft geacht en aan de jaar vergadering te Edinburgh zal voorstel len, opnieuw toelating der communis tische partij te weigeren. De communis ten zijn echter voornemens in Edinburgh een hardnekkigen strijd aan te binden, daar Moskou er zeer op gesteld is, zegt de „Communist", dat de communisten ook in de Labour Partij hun werk doen. De speciale geallieerde rechtbank te Oppeln heeft vijf leden der z.g. „Mord- kommission", die beschuldigd worden van deelneming aan den moord op den po- litie-luitenant Elsnowski uit Beuthen verdacht van smenwerking met de Po len, tot straffen, varieerende tusschen acht maanden en tien jaar, veroordeeld. Het pro:es heeft sensationeele bijzon derheden aan het licht gebracht met be'rekking tot de moordorgani=atie, wel ker voornaamste leden, officieren van het Duitsche leger, zich in Duitschland bevinden. De geallieerde autoriteiten hebben voorts dertien leden der Grenzschutz ge arresteerd, die de Polen te Beuthen ter roriseerden om ze te dwingen hun wo ningen te verlaten. Een B. T. A.-telegram uit Belgrado meldt, dat de koning ter gelegenheid van zijn huwelijk den staat een millioen dinars schonk en jaarlijks een bedrag van 300,000 dinars toezegde ten behoe ve van de moreele en physische opvoe ding des volks. In 'n plaatsje bij Florence, hebben oud-soldaten, die werkloos zijn, en die meenen recht te hebban om rijksbetrek kingen te krijgen, met behulp van fas cisten, alle vrouwelijke geëmployeerden uit haar werk verjaagd. Troepen worden opgeroepen om de ord9 te herstellen, maar de sympathie van het publiek is met de oud-gedienden en togen de pa troons die weigeren de meisjes te ont slaan. Wederom doet Freiherr von Kaehne de „dolle jonker", die eiken ongewensch- ten persoon, welko zijn landgoed in Pet- zow bij Werden betreedt, pardoes neer schiet, van zich spreken. Den 2en Mei 1921 is op zijn landgoed het lijk van een zoon van den fruitkweeker Lasse uit Geltow gevonden. Het onderzoek, dat toen is ingesteld, heeft geen resultaat opgeleverd. Het lijk is echter thans op bevel van de justitie opgegraven en op nieuw door geneesheeren onderzo ht. Uit het onderzoek bleek, dat Lasse, behal ve door een schot in de borst, ook door een kogel aan den voet was getroffen. Huiszoekingen, welke onmiddellijk op 't landgoed Petzow en in de woning van den houtvester van Von Kaehne zijn ge houden, hebben nieuw bezwarend ma teriaal aan het licht gebracht o.a. zijn een geweer en munitie in beslag ge nomen. Over enkele dagen zullen in de Parijsehe stra'en t~e t--l en ge laatst woe den, die het verkeer automatisch zullen regelen. Het zijn lantaarns, geplaatst cp een hoog voetstuk, die licht van ver schillende kleuren ui; 'ra.en. Kaar ge lang van de kleur zullen de voertui gen langzaam mce.en riiden. stoppen of weer doorrijden. De „Resb." zegt er o.a. van: Eind goed, al goed. Het zou geen pas geven, nu verdere crilïec te leve ren. Nu eendrachtig te zamen geijverd voor de ééne R. K. Staatspartij. We zeiden hierboven, dat de N.K.P. „thans geen propaganda meer" zal voeren. Hieruit volgt nog niet, dat ze voor goed verdwenen is. Integendeel, begrijpen we de situatie goed, dan blijft ze bestaan, in afwachting van wat straks de reorganisiatie der Partij zal opleveren. We geloovcn, dat, nu de N. K. P. zich royaal terugtrekt, de Katholieke Staatspartij van haar kant wijs zal doen, als ze ook even royaal samen- spreking toezegt, om straks na de verkiezingen tot den best mogelijken organisatievorm te komen. Dat zal de gemoederen volkomen tot rust bren gen en ook de opkomst bij de ver kiezingen bevorderen. Het „Dagblad van N.-B." laat zich uit als volgt: Het is overbodig, verder nog in beschouwingen te treden of het nu inderdaad wel noodig en passend wa>* daarover (over het staken van alle verdere actie) alsnog te delibereeren. Wij kijken naar het eindresultaat alleen. Dat eindresultaat is met algemeene stemmen genomen. Niemand zal voorbij zien, dat ook een dergelijke beslissing zelfoverwin ning kan kosten. Maar de zaak is nu uit. Men heeft eigen meening voor beter laten varen. En dat mag voor de gemeenschap pelijke katholieke zaak, tot verheu genis en dankbaarheid stemmen. De „Meierijsche Crt." schrijft: De N. K. P. heeft dus de verstan digste partij gekozen en is niet enkel voor een formeel verbod, maar re«dis op een uitdrukkelijk verlangen, al moest dit dan ook voor den tweeden keer herhaald worden, uit den weg gegaan. Zij heeft blijkbaar op het laatste oogenblik ingezien, dat een formeel verbod alleen voor weerspannige en niet voor gehoorzame kinderen ge geven wordt. Een episcopaal verbod zou dan ook slechts de N. K. P.'ersr hebben kunnen disqualificee- ren. Deze disquafilicatie hebben zij nu op het kantje af ontgaan door reeds voor een uitdrukkelijk verlan gen te wijken. Momenteel kunnen wij er niet meer van zeggen. Wij moeten de „nadere medadeelingen" afwachten, om ons een juist oordeel te formeeren. Maar het bericht, dat dc N. K. P. haar politieke actie staakt, brengt reeds een verlichting. De eenheid onder ons is^ nu op weg hersteld te worden en aan dat herstel moet nu met alle kracht wor den gearbeid. En als de eenheid hersteld is, kan er ook een grondige verbetering van onze politieke organisatie, als die noo dig is, gedacht worden. En blijkt die noodig, dan moet die ook ter hand genomen, zoodra de verkiezingsstrijd achter den rug is. Maar in eenheid en broederlijkheid, uit liefde voor de groote zaak en het heilige doel, die ons le zamen bren gen en tc zamen moeten houden! Deze is aan de Koningin aangeboden door de Virscherrj-MaatBeha-ppij Vlaar- dingen, directeur de beer L. J. van Gelderen. Zij was aangevoerd door het s.s. Clara VI. 172, schipper P. Eillekes, eisend, van bovengsnoomde maatschappij. De Spoorwegmaatschappijen zijn wette lijk verplicht, aan elk hoofdstation in eiken vertrekkenden parsagierstrein vol doende compartimenten van een bepaal de klasse, voldoende ruimte in d'e klasse en voldoende ruimte voor allcenreizende vrouwen in damescoupées beschikbaar te houden. Tijdens den oorlog en daarna heeft de regeering de Maatschappijen van die verplichtingen onlheven, zoodat men het toen maar moest nemen naar het viel. Nu eindelijk, 3l/ï jaar na het einde van den oorlog, heeft de regeering, naar de ,,Prov. Groninger Crt." meldt, die ontheffing ingetrokken. De Nederlands he delegatie. Het departement van Buiteniandsche Zaken deelt mede, dat bij preliminaire besprekingen, welke 15 Juni aanvangen. Nederland vertegenwoordigd zat zijn d or mr. R. J. H. Patijn, plaatsvervangend gedelegeerde ter conferentie van Genua- staatsraad nrof. mr. A. A. II. Struyc- ken en ihr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje, secretaris-generaal van het de partement van Buitenl. Zaken, welke beide laatste heeren voor Nederland zit ting zullen nemen in de niet-Russische commissie, welke 26 Juni bijeenkomt. De telegraaf- en telefoondienst De telegraaf- en telefoondienst in de Grafelijke Zalen ten behoeve der jour nalisten tijdens de aanstaande commis sievergaderingen in het Vredespaleis zal heden, Woensdagmiddag in werking tre den. Als gedelegeerde van de persregelings- commissie is in het persgebouw aanwe zig de heer H. Dunlop. Tijdens den duur der conferentie hebben alle daar voor werkzame journa'isten op vertoon van hun legitimatiekaart toegang tot de Nieuwe of Litteraire Sociëteit, de buiteniandsche bovendien tot de gebou wen en terreinen van de Maatschappij Zeebad Scheveningen en het Wandel- hoofd. Het Engelsche blad de „Manchester Guardin" bevatte dit merwaardige be richt, waarop de „Rotterdammer" de aandacht vestigt: „Reeds sinds jaren heeft ons land een aardig deel van den handel met de rest van de wereld verloren vanwege de wei gering van het bestuur der posterijen om in te zien, dat het gewicht der pakketten, door de post ten vervoer aangenomen, verhoogd moest worden. Het resultaat dier inactiviteit is geweest dat de concurreerende landen ons vóór konden komen, daar hun postbesturen lachten om die 5 K.G.-grens en dikwijls pakketten accepteerden van 12.5 K.G." Dat gaat precies op voor ons land en men zou denken, dat over Nederland ge handeld werd, indien het bericht nog niet door deze mededeeling gevolgd werd: „Het geeft een zekere voldoening om te zien, dat het Londensche Postkanfoor en het Ministerie van Handel eindelijk de situatie begrepen hebben en bezie zijn het oordeel te vragen der koloniale besturen over het toelaten van pakketten van 12.5 K.G." Helaas is dit laatste nog niet voor Ne derland toepasselijk. Aan de officieren van het Eransche oorlogsschip Jeanne d'Arc is Zater dagavond door het gemeentebestuur van Amsterdam een maaltijd aangeboden, waaraan ook de Fransche gezant de heer Benoist deelnam. Blijkens de „Asser Crt." is de arbeid in de venen rondom Nieuw-Weordinge weer in vollen gang. Van Emmer-Oompascuum naar Kla- zienaveen onafzienbare rijen van turf- hoopen. Geweldige milliocncn massa's lig gen daar nog en ook hier is arbeid sporadisch te zien. Wel ziet men een enkele baggermachine, doch blijkbaar kan er niet meer geproduceerd worden, om dat de voorraden nog zoo enorm zijn. Achter Klazienaveen ligt het Zwarte Meer. Het land der zwaarste ellende bijna. Het land van de echte plaggen hutten; het land waar de armoede rond waart als een ontembare hoerscheres. En ook hier stapelsstapels turf, hoog en breed, wachtend op verscheping, kis er tenminste verkocht wordt. Na Klazienaveen, de veengebieden Eri ca en Nieuw-Amsterdam, waar alweer 't is wèl eentonig! de arbeid weinig zichtbaar was, doch waar de turfhoopen hoog opgestapeld liggen. Nabij Klazier.ave'm broeide het in het veen. Een oud man zeide, dat het wel zeer waarschijnlijk was, dat hier van daag of morgen de heelo hoek er aan ging: 't vuur zit er in. Het Noorsche pantserschip Tordens- kjold zal, als opleidingsschip, eenigen tijd in Nederland vertoeven. Het schip wordt van 6 tot 10 Juli te Amsterdam ver wacht en brengt dan een bezoek aan Rotterdam, waar het van 11 tot 15 Juli zal verblijven. De Tordenskjöld staat onder commando van kapitein ter zee Orlim. Een schrijven der A. Et. K. O. Aan het Hoofdbestuur van den Bond van R. K. Rijkskieskring-organisaties in Nederland is het volgend schrijven ge richt door het Bestuur van A. R. K. O.: „Wij hebben de eer u mijne heoren, te berichten, dat wij met groot leed wezen hebben ontwaard, dat, niettegen staande de ervaring in de laatste jaren opgedaan, ook voor de verkiezingem van 1922 geen enkel militair-deskundige een zoodanige plaats op de candidatenlijst l 1 .MM Heb ne, uustekenoste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert John. P. Rockefelier. beter dan ander vervoer verdragen i worat heeft gekregen, dat zijne verkiezing waar schijnlijk is te achten. Wij hadden gehoopt, dat ten deze, althans het politiek advies zóó zou zijn samengesteld, dat naar buiten duidelijk ware gebleken, dat de commissie die het opmaakte, doordrongen was van de noodzakelijkheid, om ook binnen de R. K. Kamerfractie behoorlijke voorlichting op defensiegebied te verzekeren. Het sprirgt toch ons inziens in liet oog, dat het niet goed kan zijn, dat de 30 leden sterke R. K. Kamerfractie niemand inhare gelederen telt, die grondig ingewijd is in de verdedigingsaangelegenheden, ter wijl zij moet oordeelen over de noodzake lijkheid en doelmatigheid van defensie- begrootingen ten bedrage van 130 mil lioen, zoowel wat aangaat de groote lij nen als de uitvoeringsmaatregelen. Wij hadden gemeend te mogen ver wachten, dat het partijbestuur, na de ervaring met de R. K. woordvoerders in het parlement op militair gebied op gedaan, niet meer den zelfden toestand zou terugwenschen. Immers er is geen enkel terrein waarop onze partij zoo weinig stuurvast is geweest als juist dat der defensie. Het gemis aan zaak kundige voorlichting heeft dit bewerkt. Wij hebben tot heden weerstand ge boden aan den op ons nitgeoefenden drang oin propaganda te maken voor een militaire Kamercandidatuur, omdat wij hoopten en vertrouwden, dat een zoo duidelijk gebleken noodzakelijkheid in de eerste plaats door de partijleiding zou zijn gevoeld en dat zij de conse quentie daarvan zou hebben aanvaard. Tot onze teleurstelling hebben wij ons hierin vergist, en. staan wij nu opnieuw voor het niet te veranderen feit, dat in de volgende voor de defensie zeer gewich tige periode, opnieuw een niet-deskun- dige de voorlichter en woordvoerder van de fractie zal zijn. In de afgeloopen periode hebben wij, namen3 de Alg. R. K. Officierenvereeni- ging aan de fractie een defensieprogram aangeboden: aan den leider der fractie tevens medegedeeld, dat wij op prijs zouden stellen, dat program mondeling toe te lichten. Wij hebben echter op ons schrijven niet eens antwoord ontvangen. Het wil ons voorkomen, dat dit een toestand is, die niet langer mag worden bestendigd. Wij zijn ons volkomen be wust, dat do fractie binnen de lijnen van het partijprogram, moet vrijblijven in het bepalen van haar houding, oolc in zaken de landsverdediging betreffende; doch v/aar zij, blijkens haar weinig be rekend optreden in militaire zaken in de afgeloopen periode, in dit opzicht geen goed doordacht en vast inzich t schijnt te hebben, is het zeer noodig dat de fractie, alvorens hare houding in belangrijke defensiezaken te bepalen, zicht laat voorlichten door ingewijden, en hiervoor schijnt ons de Alg. R. K. Officieren-ver oen g.ng het aangewezen lichaam. Zeer zouden wij het op prijs stellen indien u uw invloed te zijner tijd zoudt willen aanwenden, om het bovenstaande te verwezenlijken." De Voorzitter, (w. g.) LAMBOOIJ. De Secretaris, (w. g.) QUADEKKER. Men schrijft aan het Haagsche Anc- ta-kantoor: De K.L.M. heeft in den laatsten tijd een specialiteit verworven op het ge bied van het vervoer van dieren. Onlangs werden duizend Barnevelder eendags-kuikens, in kleine kartonnen doo- zen verpakt, vanuit Waalhaven naar En geland gezonden, begeleid door de vrouw van den Engelsehen farmer, die daar voor extra dienzelfden morgen per vlieg tuig naar Nederland was gekomen. Al de 1000 kuikens kwamen in leven en welstand over en na deze eene geslaag de zending zijn er reeds vele andere gevolgd, van eendags en ook van meer volwassen kuikens. Dezer dagen zijn per vliegtuig een paar honderd bijenkonin ginnen naar Engeland gezonden, ieder in een klein spanen doosje gepakt, en ook zij doorstonden de reis uitstekend, Weldra zal een prijsgekroonde duif, die volgens kenners schatten waard is, per vliegtuig naar Engeland overgebracht worden, en de K.L.M. hoeft ook reeds een aanvraag voor de verzending van ionge eenden. Wanneer men nu be denkt dat het ochtendtoestel naar En geland eiken morgen geurig is van Bos- kooper rozen en misschien weldra ook zal geuren naar Westlandsch fruit, dan is dit wel het bewijs van de vele mo gelijkheden, welke het luchtverkeer biedt, vooral daar dit vervoer per lucht blijk baar door dieren, planten en vruchten Het weigeren van toegang aan een controleerend amotenaar. Voor dc rechtbank te 's-Gravenhage stond Maandag terecht een industrieel uit Katwijk, G. C. L. van D.f terzake dat hij aldaar toen een aldaar dienst doend en in un orm gekleed zijnd wachtmeester der Kon. Maréchaussée zich ten kantore van zijn labriek had ver voegd ten einde te controleeren of de bepalingen der Arbeidswet werden .nage leefd en gevorderd had hem toegang te verleenen tot de fabriek, opzettelijk niet had voldaan aan diens vordering en den wachtmester den toegang had geweigerd. Beklaagde verklaarde gemeend te heb ben in zijn recht te zijn den maréchaus sée, die mede namens een tweeden maréchaussée, toegang vroeg, dien toe gang te weigeren omdat hij niet de zeker- rid had, dat hij met maréchaussees te doen had. De bedoelde personen hadden n.l. geweigerd zich te legitimeeren en hun naam te noemen. Daarom twijfelde hij aan hun qualiteit. Het was hem vroe ger ook al eens overkofen, dat hij voor den mal was gehouden door personen, die een valsche qualiteit opgaven. Hij had order van zijn commissarissen om geen personen in de fabriek toe te laten die er niet zijn mochten. De wachtmeester, als getuige gehoord, verklaarde den beklaagde te hebben ge zegd, dat hij zich niet behoefde te legi timeeren, omdat hij in uniform was. Be klaagde had nog getelefoneerd met het gemeentehuis om inlichtingen te vragen. Of beklaagde hem zijn naam had ge vraagd, herinnerde hij zich niet. Het was hem nooit overkomen dat iemand aan zijn qualiteit had getwijfeld. Den volgen den dag waren de maréchaussées met hun vieren teruggekomen. Toen was hun toegang verleend, op aandrang van be- klaagdes compagnon. Een legitimatiebe wijs had hij niet bij zich; hun acte van aanstelling dragen de maréchaussées al leen bij zich wanneer zij in burgerklee- ding zijn. Het doel van zijn komst had hij medegedeeld. Nadat nog de maréchaussée, die den wachtmeester had vergezeld, deze mede- deelingen had bevestigd en daaraan had toegevoegd dat beklaagde inderdaad naar hun namen had gevraagd, wat de wachtmeester had geweigerd op te geven, werd nog een kantoorbediende van beklaagde gehoord, die verklaarde, dat de beklaagde met het gemeentehuis had getelefoneerd omdat de wachtmees ter had gezegd, toen beklaagde naar aan leiding daarvan om de namen der maré chaussées vroeg: ons uniform is voldoen de. Haar indruk was, dat beklaagde wel degelijk den toegang wilde verleenen als hij maar zekerheid had, dat het maré chaussées waren. Den volgenden dag, toen zij wel waren toegelaten waren geen overtredingen der Arbeidswet geconsta teerd. Een administrateur, bij beklaagde wqrkzaam, zeide, dat beklaagde de ma réchaussées naar zijn kantoor had mede genomen, om getuigen te hebben bij het onderhoud. Hij bevestigde overigens de juistheid van beklaagdes mededeelingen. Beklaagde had het gemeentehuls opge- '-eV:, waar men hem blijkbaar den raad had gegeven, den naam te vragen der maréchaussées, om te kunnen beoordee- len of zij datgene waren waarvoor zij zich uitgaven. De officier van justitie, mr. van Traa meende, dat bekl. geen bijzondere reden had aan de qualiteit der maréchausées te twijfelen. Dit had beklaagde ook, volgens de verklaring van den wachtmeester in zijn telefoongesprek gezegd. Trouwens het onderzoek naar den naajn van de maréchaussées gaf beklaagde evenmin zekerheid. De rechterlijke macht heeft zich nooic door dergelijke chicaneuse houding om den tuin laten leiden. Der gelijke verweren als van beklaagde wor den door den rechter terzijde gesteld. Beklaagde had den wachtmeester die ■hulpofficier van justitie is, moeten toe laten. Dat opgeven van diens naam was niet ter zake dienende. Tegenover een dergelijk onredelijk optreden eischte de officier een geldboete van 100, subsi diair 25 dagen hechtenis. De verdediger mr. Oppenheimer, advo caat te 's-Gravenhage, achtte deze zaak minder eenvoudig dan zij schijnt. Hel gaat hier om de uitvoering der Arbeids wet, waarbij men mag eischen, dat reke ning wordt gehouden met de belangen der fabrieken die gecontroleerd worden. PI. wees er allereerst op, dat de maré chaussée, die met den wachtmeester medekwam, allerminst bevoegd was om binnen te treden, daar deze geen hulp officier van justitie was en geen schrifte lijke last of machtiging had om binnen te treden. Men bouwt hier nu een ver volging op art. 184 Strafwetboek. Daar voor is noodig dat bewezen wordt de wetenschap van beklaagde met het amb tenaarschap van den maréchaussée. De dagvaarding zegt daaromtrent dat deze wetenschap moest voortvloeien uit het in uniform zijn van den maréschaussée.Het is 'n Pruisisch systeem. Het uniform is iets maar niet alles. Trouwens niet ieder in uniform is bevoegd met name niet de maréchaussée, die den wachtmeester vergezelde. De dagvaarding zegt echter niet, dat beklaagde moest weten dat deze persoon was wachtmeester en dus hulp officier. Bij dranklokaliteiten is iedere politie-ambtenaar bevoegd binnen te tre den. Hier echter, bij Arbeidswetovertre dingen niet. Pleiter wees er verder op, dat het vertrouwen in het uniform wel is ondermijnd door de Köpenickiade, ter- rSSSESHSEEE OVERSPANNING. Overspanning heelt zeer vaak tot gevolg verschillende stoornissen op treden, zooals slapeloosheid, prikkel baarheid, kiespijnkooi ts, gejaagdheid, examenvrees enz. De eenige atdoen- de bestrijding bereikt U door gebruik van breco's Zenuwtabletten per ko ker 60 cent. Verkrijgb. bij H. DAUDE1J, Kruissti. KUIPERS, Kruisweg, v. d. PlüGE Uierstraat; VAN GULIK, Zijlstraat; ■a. G. A. JOHNSON, Krocht 8; R. HOOGLAND, Dr. Leydstraat 56, VAN 1NOEN, Zandvoort wijl op de politietentoonstelling te Sche veningen het portret voorkomt van een man, die er zijn werk van maakt om ver kleed als politie-agent minnende paartjes in de Scheveningsche Boschjes geld af te zetten. Men bedenke voorts dat 't hier geldt een chemische fabriek waarbij her haaldelijk door concurrenten gepoogd wordt onder valsche voorwendsels bin nen tc komen om de fabrieksgeheimen te ontdekken. Vandaar dan ook dat deze fabriek gesloten was. Een chemische fa briek is niet een café aan het Buitenhof, waar men aan tafeltjes buiten zit. De rechtbank mag de industrie niet tegen werken, door dien eisch te stellen. Be klaagde heeft met grooten tact gehan deld door alles te doen wat hem redelij kerwijze zekerheid kon verschaffen om trent de qualiteit van den maréchaussée. De gemeenteambtenaar, met wien bekl. telefoneerde, gaf hem het advies, de namen te vragen. Waarom weigerden de maréchaussees, die op te geven? Zeker hadden zij óók een valschen naam kun nen opgeven maar in alle geval zou het opgeven van den naam een tweede mid del tot verificatie zijn geweest en zou bekl. zich meer verantwoord hebben ge voeld, hen toe te laten. Onredelijk in hooge mate achtte pleiter deze weigering bij het controleeren van de naleving van een zoo onereuze en lastige wet als de Arbeidswet. Pleiter concludeerde dus, dat bij bekl. een' serieuze twijfel bestond omtrent de qualiteit van de maréchausseés; de wetenschap daarvan bestond bij hem niet. De politie moet men zeker niet be moeilijken, maar men moet evenmin de uniform omgeven met een aureool van heiligheid en de politie meer bevoegd heid willen toekennen dan zij heeft. Pleiter vroeg op deze gronden vrij spraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over acht dagen. Men bericht ons uit Amsterdam, dat in afwijking van het eerste persbericht, de Schoen- en Leder-jaarbeurs te Amster dam niet van 18 t.m. 22, doch van 11 t.m. 15 September a.s. in het Paleis voor Volksvlijt aldaar gehouden zal worden. De voorwaarden waaronder belang hebbenden aan de beurs deel kunnen nemen, zullen binnenkort bekend ge maakt worden. Het kantoor der N. V. is gevestigd, m het Westeinde 13, parterre, nabij het- Paleis voor Volksvlijt. Dezer dagen heeft te Utrecht een gecom bineerde vergadering plaats gehad van het bestuur der vereenigtag van Cartonnage-. fabrikanten met de, in de laatste algemee ne vergadering, benoemde commissie voor zakembelangen in het cartonnage-bedrijf aan welke commissie de raadsman der Vereeniging mr. J. G. Steneker, als secre taris is toegevoegd. Deze commissie zal hebben na te gaan. welke maatregelen dienen te worden ge nomen teneinde te voorkomen dat de car- tonnage-industrie in haar geheel aan een] moordende binnenlandsche concurrentie ten gronde gaat. De praktijk heeft n.l. geleerd, dat deze concurrentie de cartonnagefabrikanten er toe dwingt zoo goed als ellk order af te sluiten tegen kostprijs, dat wil zeggen, zon der eenige redelijke winstmarge, terwijl tallooze bedrijven door deze onderlinge concurrentie zoo verblind, worden, dat een groot aantal orders afgesloten wordt be neden den kostprijs, ten koste van het bedrijf zelve en ten koste van het aandoe-, leh-kapitaal, waar het N.V.'s betreft Men meldt uit Waalwijk aan de Msb.: De ongunstige toestand in de schoen- en lederindustrie neemt steeds meer toe. Te Waalwijk, het centrum van deze nijverheid wordt tie toekomst voor dezen bedrijfstak algemeen zeer pessimistisch ingezien. De ingevoerde loonsverlagingen, mede be doeld om zoo lang mogelijk de parsoneelen aan den gang te houden, geren ook niet dat resultaat, wat vooral van arbeiderszij de ervan gehoopt werd. Bij den schoenfa brikant C. de Kort is het geheele personeel togen 17 Juni ontslag aangezegd. De firma: C. G. v. d. Heijden en H. de Ruijter heb ben een gedeelte van hun arbeiders ont slag aangekondigd, ook bij Gebrs. De Graaff zijn eenigen ontslagen. Op de stoomschoenfabriek Timmermans v. Tu- rentiout zijn de laatste maand geleidelijk 25 arbeiders ontslagen. De stoomlederfa- briek van Iersel, Witlox en Co. ontsloeg een 10-tal arbeiders. „Dat hier menschen kunnen ade men zei het mondje met de parel witte tanden en een ondeugend tonge tje kwam even „kiekeboe" spelen door die twee blanke, goedverzorgde rijen. „Jakkes, ik zou nog liever...." „Nu, nu," suste Ada. „Jij overdrijft. Wat zouden Bert en ik met zulke ideeën aanmoeten." Maar Violet bleef bij haar bewering. Steeds nog keek ze schuw omhoog, opwaarts langs de sombere, reuzig opto- renende schoorsteengevaarten, waaruit traag kwalmde de roetzwarte, kleverige rook. „Geloof me, kind, ik kniesde me dood hier. Ik zou me voelen als een gevan gene een vogel in al te trieste kooi Snakken zou ik naar m'n zonnigen tuin van thuis, mijn blauwe lucht, de sap pige weilanden En de verrukkelijke aroma's uit den koestal, het amusante kikker gezang, het voor dag en dauw opschrik ken door landelijke gelviden van vee stapel en hoenderhof Het mondje met de witte tanden rijen schaterde. „Spotvogel, jij maakt er weer wat van 1" „Dat dient ook wel, want ik vind jou verbazend eenzijdig in het opsommen aller voordeelen van het buitenleven, wat zeg jij, Bert De aangesprokene zette met meer gerinkel dan strikt noodig was zijn leeg koffiekopje neer. „Hemeltje, meisjeslief, benoem as jeblieft mij niet tot scheidsrechter in zóó 'n ingewikkelde kwestie 1 Vraag mij iets van drijfriemen of loonlijsten, maar niet van dingen, die me onver mijdelijk, als ik uitspraak deed, den toorn van een van jullie op mijn hals zou halen.. Er viel even een stilte, waarin ieder met zijn eigen gedachten bezig was. Hij was opgestaan en naar de ve randa-deur gef laneen slanke, nog jonge verschijning in z'n enge kantoor jas, maar met het zorgdoorploegde voorhoofd van den geesteswerker oogen, die scherp-vorschend keken van waakzaam opletten, van 't rekening- becijferen. De meisjes keken hem beiden aan en Ada niet zonder trots. Ze mocht hem graag, haar jongeren broer, die zoo flink de leiding der zaken in handen gevat had na den vroegtijdigen dood hunner ouders. Wat zou er zonder zijn doortastend beleid van den heelen boel terecht gekomen zijn? „Nu, dag, dames. Vecht 't samen maar verder uit, hoor, ik verlaat de gevaarlijke zone. Dat kopje koffie heeft me buitengewoon gesmaakt, zus een ware mokka-verrukking l') Vroolijk handwuivend zagen ze hem gaan over 't binnenplaatsje, naar de verbindingsdeur, waarachter stampten de machines, snorrend altoos met de eeuwige wieling van willooze materie, door menschengeest beheerscht. 't Was nu al een week, dat Violet bij haar oude kostschoolvriendin ge> logeerd was en.... morgen zou ze weggaan, terug naar 't vriendelijke buitenplaatsje, waar haar ouders woon den. Terwijl Ada handig nog 'n tweede kopje voor haar beidjes schonk, zat zij na te denken. Gezellig was 't wel geweest, dien tijd hier, ja ook zelfs ondanks het dichtbije raasgedreun der machines en den on- ophoudelijken rookdwarrel. Ze mocht Aad dan ook graag lijden; ze hadden saam heel wat lang vergeten pensio naat-grappen uit 't geheugen gediept. En Aad's broer werkelijk een alleraardigste vent, een leuke prater. en zulke mooie, diep-donkere oogen hij had ondanks zijn zorgen-voorhoofd van steeds rekenend industriëel..ja, dat had ze zoo terloops moeten toe geven, hoewel ze hem nooit lang ach tereen in die donkere oogen durfde blikken, 't Was vreemd, maar 't leek haar soms, of die oogen door haar heen keken en ze zelf schrikte van de moge lijke ontdekking, op den bodem harer eerlijke meisjesziel te doen. „Die Bertzeide Ada ineens met een zucht. Vio schrikte op als in lichte beschaming, waar 't ijle spel harer gedachten haar heen dreef. Als in angst, of iets zichtbaar was van haar overpeinzing, wreef ze zich langs de slapen. „Zei je iets, Aad? Wat bedoelde je?" „Kind, ik moet steeds met mede lijden aan dien armen jongen denken, 'k Wou, dat ik maar een geschikte vrouw voor hem wist, met 't oog op mijn eigen trouwplannen, weet je „Hm.... je dacht overeen maand, hè?" „Ja, de dag is zoo goed als bepaald, maar soms is het, of iets me tegen houdt. Om Bertzie je. Ik kan het denkbeeld zoo slecht verdragen, hem overgeleverd aan een of andere huis houdster, een betaald wezen.." Schijnbaar gedachteloos speelde Vio let met de franje van het tafelkleed een rood kwastje, een geel, dan weer een rood „Ja, 't is zielig voor hem, vooral omdat jullie geen ouders hebt." „Ik denk er dan vaak aan, met hoe veel lichter hart ik zelf mijn George in het nieuwe huis volgde, als ik ook Bert onder de zorgen van een goed vrouwtje wist. Een goed vrouwtje In gedachten zag Vio het ook. Ze zag het gaan door de ouderwetsche, deftig gemeubelde vertrekken, bedrijvig, zorgzaam, neu riënd een zonnig wijsje op de maat harer rap-bezige vingers. Gek, dat ze dat opeens zoo duidelijk zag dat ze zich zoo levendig voorstelde, hoe het dan opeens zijn zou, als de verbindings deur open ging en Bert's lenige ge stalte over den veranda-drempel kwam gestaptZe zag het jonge vrouwtje haar man te gemoet vliegenze ontwaarde den gloed in zijn donkere oogen bij de warme omhelzing Toen rees ze opeens op. Wat was dat voor onzin Wat mankeerde haar toch, het zorgelooze kind-meisje, dat zich tot nu toe nooit met dergelijke dingen het hoofd gebroken had Och, het was Ada's schuld Wat had die haar in zulke intieme familie-dingen te mengen Licht ontstemd voelde ze zich om den vreemden vagen weemoed diep in haar. Hemeltje, waar was dat voor noodig Raakte 't haar dan..Ieder had genoeg aan z'n eigen zorgen.... Bert moest zich ook maar in 't onver mijdelijke zien te troosten En zijzij ging morgen toch fijn weer naar huis, naar d'r eigen, frissche buitendan week dat onbestemde trieste gevoel wel. Hè, ze voelde al, hoe het haar verluchten zou, achter zich te laten de dompige straten de gore, groezele huizen der textiel-stad en dan te ademen, d'r longen vol te drinken van het kostelijke levens elixer frissche lucht Hoe haar bloemen het zouden ma ken De witte seringen stonden juist op het punt uit te bottenen het appelboompje, wat zoo welig in bloei stond, ja, ze was benieuwd, erg be nieuwd „Violetje, opgepast, dat is nu al de derde maal, dat je den bal mist 1" Zuchtend liet Vio het raket zinken, pruilend zijwaarts wendend het be schaamde, gloeiroode kopje. „Ach, 'k zie het wel. 'k Ben er glad uit, Trees, laten we maar ophouden." „Meisje, meisje, dat komt van ja uitvliegen! Je heele idee voor onze vermaken schijnt ginds achtergebleven te zijn." „O neen," verdedigde Vio flauwtjes, ,,want gister heb ik den heelen dag ge tuinierd en vanmiddag...." „Wel een paar uur op 'n bank zitten suffen of droomen, weet ik wat, in elk geval iets, wat ik niet van je ge wend ben." „Heb ik Nu, dat zal 'm dan nog in de vermoeienis van de reis zitten." „Zeg eens, heeft die vermoeienis blauwe of zwarte oogen Violette begon er nu in ernst over te denken, verstoord op haar plaag zieke vriendin te worden. „Ga fnee, kwel duiveltje," zei za lusteloos, „ik ben niets in stemming, om op zulke nonsens in te gaan."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6