i bep**gd INGEZONDEN. Een been afgekneld. Een boerenbruiloft in de vorige Eeuw. De moord op den Nederlander te Hamburg. De Vrijwillige Ouderdomsver- zekering. Van een werkman en een dametje. Een reis naar Weenen. De wilsheid van den heer Braat. Eigenaardige melkdief. Gereed voor den volgenden oorlog. Door de groote hitte. üen miniatuurtje. De zeteljacht. KORTE BERISHTEM. KUNST EN KENNIS. W. Mengelberg. KERK EN SCHOOL De Bossche kloosterorde J.M.J. Wijziging L. O.-Wet. LEGER EN YL00T. Tegen loonsverlaging. VRAGENBUS. SPORT EN SPEL B. C. Haarlem bedankt. Veer dM biluwd dezer rubriek «telt A Redaotif zioh niet aansprakelijk. Door een sleeptros. Maandag heeft zich in het Merwede- kanaal ter hoogte van de Hïesbosch een droevig ongeluk afgespeeld. Een schip per wilde tijdens de vaart zijn schuit achter aan een sleep vast maken, toen plotseling de staaldraad, waarmee het schip aan de sleep zou worden bevestigd zich om een der beenen van den schip per wond. Deze kon zich niet zoo gauw van den draad bevrijden, die zich al steviger om zijn been wrong, met 't gevolg dat het been geheel werd af gekneld. De ongelukkige werd onmid dellijk met den meesten spoed met de ziekenauto naar de Rijksklinieken over gebracht. Maandag, na afloop van de land bouwtentoonstelling te Opmeer (N.H.), is op initiatief van dr. van Balen Blan ken een boerenbruiloft uit de 19e eeuw georganiseerd. Alom uit den lande was er belang stelling, zelfs werd „de bruiloft" ver filmd voor een Amerikaanscbe onderne ming. Onder de vervoermiddelen waren de echt-Hollandsche sjees, de stoelkar, de kar op riemen, een zg. Zijper Krie beltje van 1851, Beemsterwagen enz. De kleedij liep terug tot 1834. In optocht trok de bruiloftstoet bin- Pen. Na een rondgang, werd een ron dedans gehouden met gebruikmaking van de oude brandewijn-kom. De aanbieding van de ouderwetsche dikkertjes, werd gevolgd door de boe- renschots „Donnigo" met voet- en hand geklap. 't Proeven van den ouden J an Ha gel met Kersensap, en van de thee randjes met druivennat werd afgewis seld door leutige zang, begeleid door een „echten" boeren-violist uit de vo rige eeuw. De vertooning van deze bruiloft was inderdaad een unicum, om de natuurge trouwe uitbeeldingen en de aardige, schilderachtige tafreeltjes. Te Berlijn is een 24-jarig kantoorbe diende uit Maagdenburg gearresteerd we gens oplichting. Op den gearresteerde Markl genaamd, werd een groot aantal blanco wissels gebonden, welke hij tijdens zijn transport naar Maagdenburg uit den trein wilde werpen, zoo wordt aan de Tel. gemeld. In het verhoor, dat men heeft afgenomen verklaarde hij, dat deze wissels afkomstig waren van den op 23 IPebruari j.l. te Bergedorf nabij Ham burg vermoorden Nederlander Pieper. Voorts verklaarde hij, dat hij door een te Altona woonachtige schoolvriend, Klos en een niet nader bekend persoon, Möller, tot medewerking aan den moord zou zijn aangespoord. Daana werd de ver moorde beroofd. Hij heeft die daad ech ter niet alleen volbracht, doch alle drie hebben zii zich naar Bergedorf begeven en daar Pieper opgewacht. Klos heeft toen de doodelijke verwondingen toegebracht. Hij zelf zou zich niet aan Pieper vergre pen hebben. Wel heeft hij mede gehol pen, het lijk van den vermoorde naar een andere plaats te vervoeren. Daarna hebben zii alle drie den verslagene be roofd. Ziin aandeel bestond in het hor loge van Piieper, dat hij inmiddels reeds Verkocht heeft. Möller kreeg als zijn aandeel voor den moord 17 000 gulden uit de portefeuille van den vermoorde. Wat Klos heeft ge kregen kon Markl niet opgeven. Op grond van die getuigenis heeft de politie te Hamburg onmiddellijk haar na sporingen naar den hoofdschduldige we der opgenomen. Naar de „N. Crt." verneemt, zal de wijziging der Ouderdomswet, waardoor de vrijwillige ouderdomsverzekering is uitgebreid, zoodat men zich ccn ouder domsrente zal kunnen verzekeren tot een maximum van 20 per week, in het na jaar in werking treden. De daartoe noo- dige wijziging van den nlgemeenen maat regel van bestuur inzake deze verzeke ring en de vaststelling van het tarie' *ijn in voorbereiding. Het dametje had rusiig achter den kin derwagen aangeloopcn, zoolang ze het trottoir in de Bisschop Hamerstraat be ging te Nijmegen, maar niet zoodra had zij het Keizer Karelplein bereikt, of ze zet te het op een elegant looppasje. Het dametje was niet groot van stuk en te oordeelen naar de klceren, die zoo keu rig en glad zalen leek het wel een manne quin. In het mooi, witgelakt kinderwagentje lag een molletje van een kind, dal 'n fop speen sluimerend belurkle, met stevig toe geknepen garnalen-vingertjes. Alles zag er lief, proper en frisch uit. Maar terwijl daar het dametje haar ele gant kippedrafje begon en de wagen over de pas gestrooide grint schokkerde, schreed een bonkig werkman aan; een stoere reus, met breede schouders, ruige .wenkbrauwen, beenen als pilaren. m z'n nann mmgelde een mauw geruit zakje, uit z'n zak puilde biikkeiig-gian- zend, de koffiekruik. Hei zeg hei zeg waar mottat heen haas je maar niet, juffie! grom- de-ie. Daar het klaarblijkelijk tegen haar be doeld was, hield de dame achter, aan en bij den kinderwagen verschrikt even in en keek schuw op naar het woest-baardige gezicht, maar ze had in de verte een vrien din gezien en omdat ze die absoluut wou en moest inhalen, hervatte ze haar schut terige handgalopje. De wagen bonkerde, wipte en steigerde over do srinlkcien. Maar juffie, zie ie no" zelf niet, dat ie dat kind vermoordt? basic de werkman grimmig. Is dat een menier om met zoo'n wurm om te gaan? Doe 't saggies aan. Denk om z'n hersetjes. Ben jij d'r 'n moe der? Most mijn wüf doen nou! Ik sloeg d'r vierkant op d'r gesig.... Het dametje keek heel schuw van onder od naar 't dreigende gezicht. Neen, de man niet dronken. Aan den overkant lien een agent zoetjes voor zich heen fe miimeren. Die zou wel helpen als het noodig was en daarom waagde ze het snibbig te zeggen: Och man. bemoeit u zich met je eigen zaken hé? Meteen werd het kind wakker en keek onthutst met knipperende oogies. wevens de oceaan-schommelingen van z'n bedje. Daar hé je 't nou! trompette de werkman kwaadaardig. Nou hé ie 't kind wakker gemaakt. Hé lang wachten voor 't. weer maft. .Tii verdien seen kinde ren. Kiik dat schaapje ingebonden legge mat je zoo 'n kind in den wagen leggen? Voor het dametje, doodelijk verlegen door het verbaasd geglimlach der talrijke voorbijgangers, 't kon beletten, had de reus al loonende het wichtje aangevat en hoogerop gelegd. Zoo mot 't Iegee en zoo en zoo en non mot ie d'r niet mee op een be- sone kinneholletie over de keien snankere, maile,. maar bedaard an. Zoo'n kind is nie van iizer nou net niet! Dametje, vuurrood, had 'r vriendin be reikt. De werkman met z'n zwaar liif, schokte links nf, knorrend als 'n kwaad varken: Allemaal mooie flodders an en ze kenne niet eens met fatsoen 'n kmd roe. fr.eld.l gen en gaapte de Teege karbtes opnieuw de voorbijgangers aan Daar al die banknoten veel op elkaar gelijken, hebben er nog al eens vergissin gen plaats. De vorige week las ik in een der Weensche bladen het bericht, dat een vreemdelinge in abuis aan een bedelares 2 banknoten van 50.000 Kr. bad gegeven (pl.m. 60 gld. samen) en toen zij haar vergissing bemerkt had, de hulp der poli tie had ingeroepen om de bij vergissing zoo rijkelijk begiftigde op te sporen. Het meest doeltreffende middel om zulke bui tenkansjes te voorkomen is een sortee- ringssysteem, zooals ik hier boven bedoel de. Maar ik erken, dat daaraan voor een dame meer moeilijkheden verbonden zijn dan voor een heer. De kosten van verblijf in Weenen zijn niet hoog. Ik logeer hier bij Hollanders, zoodat ik van hotelprijzen geen ervaring heb. Maar naar ik hoor variceren de prij zen van een kamer in de eerste-rangs ho tels van 9000 tot 13.000 a 14.000 Kr. per nacht voor een goede kamer. De maaltijden kan men schatten, als men geen extraatjes verlangt, op 4000 a 5000 Kr. voor den hoofdmaaltijd (wijn in begrepen) en 4000 Kr. voor de lunch. Er zijn echter ook gelegenheden waar men goedlkooper eet, en soms zeer goed. In den Rathhauskellner (onder het enorme stadhuis aan den Ring) heb ik eens zeer voldoende gegeten voor 700 Kr. behalve het drinken, en ik trof een andere inrich ting ac waar men zeer goed luncht (of dineert) voor vroeger 1600 en na de laat ste Paritatscommissoriale oekasei voor 2000 Kr. Wat wijn aangaat, het goed koopst, en gewoonlijk heel lekker zijn de z.g. offene wijnen, d.i. wijn van het vat. Ciister maakte ik een uitstapje in de Wa- chau, het schilderachtige, met kasteden, kloosters, ruïnes en schilderachtige dorp jes gestoffeerde berglandschap, waar dc Dcnau ten Westen van Weenen door stroomt Op de boot was niets te krijgen dan een stuk gebraden vleesch en brood maar ook wijn. Er komt een gelukzalige stemming over een reizigpr, als hij op zijn gemak door oen heerlijk landschap over een koele ri vier voortgekabbeld, M Liter van den heerlijken wijn, die overal langs de berg- stellingen groeit, binnen heeft; maar nog grooter werd de weldadige stemming, toen die V? Liter bij het opmaken der rekening PlattelarKïersborXJ, twee nieuwsgieri gen, den verslaggever en een kelinor. Men ging gezellig aan een tafeltje zitten, de heer Braat gaf een rondje koffie-' en toen werd er met hem gebabbeld over politieke koetjes en kalfjes. i „Ivonit Teenstra weer in de Ka mer?'' vroeg er een. De heer Braat gaf hem, na al wat hij op vergaderingen van plattelan ders en van Kamerleden had ge hoord, weinig kans. De heer Teenstra was te duur. En dat was de Vrijheidsbond ook. Met een breed gebaar wuifde ons Plattelanders Kamerlid naar de zuil op het Willemsplein, waar een affiche van den Vrijheidsbond prijkte. „Daar staat op die bus 'n reclame veur van Gijn. Die is hier, geleuf ik, No. 1 van den Vrijheidsbond. Die is 'n half jaar geleeje op het idea gekomme dat ie weer in de Kamer most. Wat doet ie? Ze willen de Zui derzee dicht plunzen. Nee zeit die zuinige, dat motte we niet-doen en hij schrijft er over in de krant en maakt de menschen wijs, dat ze al3 ze zijn zin doen elk jaar 40 millioen bezuinige. Denk je nou, dat het hem wat verrekte kan of ze dat ding dichtplunze of niet? Als hij maar weer in de Kamer komt, snap je?" De toekomst van Nederland zag de heer Braat donker in. „Als we zoo deur gaon, dan zijn we al verloren, 't Is merakel, zooalsi er met geld gesmete wordt. Daor hei je die zegeltjes-plakkerij. Dat de mense as ze oud zin een pensioen krijgo, dat i s nog daor an toe. Maar de last die je met dat zegeltjes plakke hebt. En dan de ergernis as je die contro leurs ziet aankomen over den dijk as ze daar aan komme fietse en de lui heid van veure en van achtere van ze afschijnt, dat is om duvelsich te worden." De heer Braat wil bezuiniging. En die bezuiniging wil hii bereiken door het ontslaan van tienduizend ambte naren. In „Het Vaderland" geeft een Hollan der een beschrijving over zijn verblijf te Weenen, waarin hij o.m. voor degenen, die in hun vacanüe een reisje naar de Donau-stad wenschen te maken, een sor teering ssysteein aan de hand doet om eend ge orde te brengen in de proppen en bun dels papierengeld, waarmee men te Wee nen overladen wordt. Hij schrijft o..m.: Wie Weenen van voor den oorlog kent en er nu terugkeert, vindt er veel veran derd. In de eerste plaats wel 't geld. Die banknoten zijn een ware obsessie voor wie daarvan ndet op de hoogte is. In Oosten rijk staat men de eerste dagen radeloos tegenover die papierrommel. Uw porte- monnaie, uw portefeuille, uw vest-, uw hrbck-, uw jaszakken, ailes zit vo-1 met bankpapier. Als gij uw zakmesje uw zak doek, of wat ook, uit uw sak haalt, vlie- cr een stuk of wat banknoten mee uit. En bij iedere te verrichten betaling tracht gij met moedte uit de proppen en bundels papierengeld bijeen te zoeken wat gij noo dig hebt. Wie verstandig is, laat in Weenen zijn Hollandsche poriemonnaie en dito porte feuille van rol verwisselen. De eerste ge- bruike hij om er een klein notitieboekje in mee te nemen en zijn postzegels en andere kleinigheden in te bergen, en in dc portefeuille bergt hij zijn hoogste bankno ten. Verder brengt liij een verstandige schifting le weeg, b.v. in zijn rechterbroek- zak de tienduizenden, in zijn linker dito de duizenden, in zijn reohiervestzak de honderden, en in zijn linker de vijftiigjes. Verder moei hij dan ook ergens berging zoeken voor de papiertjes van 20 en 10 kronen en daaronder. In deze papieren wereld bestaan zelfs nog banknoten (ei genlijk „Ka-senscheime") van 50, 20 en 10 Heller. Men bedenke: een Kroon is nog geen 3/100 cenl en 10 Heller zijn daar van bet tiende deel! Vreemdelingen krij gen deze allerkleinste waarden echter zel den in handen. De kleinste, die zij ont vangen, zijn die van 1 en 2 Kr., en die kan men zóó zelden gebruiken, dat velen er zich van onldoen door ze aan een van de vele bedelaars, blinden en oorlogsver minkten te geven, die op alle drukke pun ten staan opgesteld. Bij één van hen, die op een „goeden stand" stond, werd ik er door getroffen, dat hij een groot model karbies naast zich had slaan, waarin lief dadige voorbijgangers hun gifben konden werpen. Aals het ding vol met banknoten was, werd de inhoud ergens elders gebor- niet meer bleek te hebben gekost van 340 Kr. d.i één Hollandsche dubbeltje. Wijn wordt hier veel meer gedronken dan bier, hoewel, dit laatste ook heel lek ker is, en op Hollandsch bier zijn geringer alcohol gehalte vóór heeft. Men betaalt er 200 tot 280 Kr. per glas voor. Bij het eten wordt ook veel mineraalwater giedronken; in Oostenrijk meestal Geisshübler of Kron- dörfer, beide zeer goede tafelwaters uit het gebied der groote badplaatsen in Sc heme, in Hongarije meestal Palatinüs, een bronwater, dat op Margretssziget, 't bron- nenrijke eiland in den Donau tusschen Ofen en Pest, gewonnen wordt. Een flesch champagne op de Donauboot tusschen Weenen en Boedapest (waarvan het buf fet geëxploiteerd wordt door de Compag nie Intern, des Wagons Lits, d.w.z. dat het voortreffelijk is) kostte volgens het tarief 320 Hong. Kr. (1 Hong. Kr. is 10 12 Oostenr. Kr.); in den eetwagen Boeda pestWeenen betaalde mijn reisgenoot voor 'n ander merk champagne dat hier veel gedronken wordt (Pulagyei) 550 Kr., d.i. pl.m. f 1.50). Deze wijn was in alle opzichten uitstekend. Voor likeurtjes be taalt men, met Holland vergeleken, spot prijzen bijv. 450 Oostenr. Kr., voor een gllas sheTry; vermouth en Samos 280 Kr., Kr., champagne cocktail 750 Kr., een champ, cobbler 900 Kr. cherry brandy, chartreuse, curaijao, kumtnel, alasch (een Poolsche kummelsoort 300 Kr., enz. Het fooiensbelsel is in Weenen zeer ont wikkeld. Adat is, dat men 8 tot 10 pCt. van de restaura tie rekening als fooi geeft. De Zahlkellnier, d.i. de man, die niets te doen heeft dan de rekening op te maken en het geld in ontvangst te nemen, krijgt hiervan de kleinste helft; de kellner, die u bediend, heeft ongeveer evenveel, of wreed spel van het ongeschreven rechtl iets minder; het overige b.v. een 30 tot 50 Kr., laat men onder zijn glas liggen voor den Weinkellner, een hoogwaardig heid sbekleeder, wiens functie geen nadere omschrijving behoeft. Kleeren zijn hier betrekkelijk duur. Een goed confectie-heerenkostuum kost, in Hol- landsch courant, hier ongeveer 80 gld. Da- meskleeren moeten hier zeer duur zijn. Maar hiervan heb ik geen persoonlijke er varing. Het Kamerlid, de heer Braat, zou te Arnhem een lezing houden, maar de opkomst bestond, volgens de „N. j~ A. Crt." uit den secretaris van den hebben gehad. „Maar waar moeten djfe dan heen?" vraagt er een. „Geeft ze 'n klap veur der k en stuurt ze den dijk op," zegt de heer B., die van meening is, dat het Rijk eerst moet zorgen, dat het met de financiën in het reine komt en dan eerst aan de ambtenaren kan denken, wier schuld het wel niet is, dat ze in den laatsten tijd zoo zijn ver- menigvuldigd, „maar daarom kun je toch niet op dezelfde manier blii- veil doorgaan." Een landbouwer te Obbicht had reeds eenigen tijd gemerkt, dat 's mor gens zijn koe in de weide gedeeltelijk was gemolken. Er werd aan diefstal gedacht. Een dezer nachten werd evenwel eengroote trekhond op heeterdaad betrapt. Hii voorzag zich eiken nacht flink van de melk. welke hij de koe afzoog. Er waren nachten, dat de eigenaar der koe zelfs 5 i 6 liter melk miste. Aangezien mén in Amerika overtuigd is, dat in een volgenden oorlog hoofd zakelijk de chemische producten den doorslag zullen geven, beschikt de re geering te Edgewood (Maryland) over een groot aantal onderzoekingslabora toria en fabrieken, welke uitsluitend ten doel hebben het ontdekken en fabriceeren van vergiftige gassen. Daar werken 20 scheikundigen met een 2400 man personeel. Gereed liggen 1100 ton vergiftige gassen, die 10 jaar bruik baar blijven. („Pharmaceutisch .Weekbl.") Onderscheidene landbouwers te Rosmalen zijn tot de ontdekking geko men, dat op menig aardappelveld de aardappels niet te voorschijn komen, ofschoon de spruiten reeds verschei dene dagen bijna aan de oppervlakte zitten. Bij onderzoek is gebleken Jdat de topjes onder den grond geschroeid zijn door de overgroote hitte, die wij Op het Korte Voorhout in Den Haag, vertelt het „Vad." daar ergens in de buurt van dat eeuwig-vervelende ran geerterrein van taxi-auto's, staat een drinkwaterbak voor paarden met een kraan. Op den rand van de wijde kom, die vol water was, waren een jon getje en een meisje geklommen en knoeiden zalig met water zonder den minsten griezel voor nat worden. Ze spo ten prachtige fonteinen op het pad en op hun kleertjes en genoten honderd uit. Daar naderde vol zelfbeheersching en machtige, uitgestrekte waardigheid, een lange, statige agent van politie. En toen het jongetje dien zag, poetste hij knap handig de plaat. Maar 't blonde meis- ie bleef staan. Weet jij wel, dat dat niet mag? zei de agent hautain. Het meisje keek hem allerliefst aan en lachte eens vriendelijk. Je hebt leelijk met water ge morst, vond de agent. Die jongen! antwoordde het meis je vertrouwelijk. Ik zou daar maar eens héél gauw afklimmen, zei de politiedienaar. Het zesjarig kindje probeerde het even, maar toen hapf voetje in het wa ter gleed, zag zé er van af en keek eens vragend met haar blije blauwe oogen naar Oom Agent. Die aarzelde. De jongedame was ge decideerd in overtreding, haar stand plaats op dien hoogen bak was onloochen baar ongepast en rijn gezag behoorde haar geintimideerd en beschaamd te heb ben en absoluut van de plaats van het onheil weg te jagen, alléén al door rijn blik. Maar de kleine meid waagde geen noodsprong en wachtte vol berusting af, op wat zij wist, dat komen zou en wat de agent nog niet wist. Hoewel hij zag het vrij gauw in en tilde haar op. Lief lei ze haar armp je om rijn hals en liet zich van den bak af beuren. Toen de lange agent 't lichte vracht je op den grond had gezet, vond hij rijn waardigheid weer terug en keek ten tweede male erg streng. Nu zou het stoute kind wel angstig vluchten! Maar ze zei: düag! en beduidde hem daarmee onmiskenbaar, dat-ie nu wel gaan kon. Hetgeen de agent toen in vredesnaam maar deed. Bij Buyten en Schipperheyn te Amster dam heeft Speenhof een serie rijmelarij uitgegeven onder den titel: „Zeteljacht", Het boekje opent volgenderwijs: Zwaar beproefde kiesgenooten..», Stembusrieken, doet uw plicht. Kiezen, kiezen, falde riere. Met een vriendelijk gezicht. Voor ge u laat opereeren Leest dan eerst dit boekeleijn Bij uw politieke zorgen Kan dit een verpoozing zijn. Van de Katholieke partij heet heti Onmin ook al bij de Roomschen Cranenburg trad uit de rij. Nimmer trof iets zoo bedroevends d' Katholieke Staatspartij. Maar er loeien zwaarder stormen Rond de toren en de Kerk Stulemeyer en een Kolkmarj Blijven rustig aan het werk. Deze groote groep van kiezers, Altijd zoo onwrikbaar een, Moet om heel de duitenkwestie Door een tijd van zorgen heen. Cranenburg heeft met de zijnen gj Iets zoo onverwachts gedaan, Dat men bijna zou gaan denken Aan de fouten vani een kraan. Aalberse had 't verkorven; Aalberse was te royaal. Met zijn breedgebouwde wetten Werd hij ietwat sociaal. Weer de stof en weer de duiten; Toen de achtuurdag er bij „Weg belastingnarighedenl" Riep de Cranenburgerij. Bij de komende verkiezing Dreigt het ernstig toe te gaan. Nieuwe vormen, nieuwe leuzen Zullen dan misschien ontstaan. Laat 't donderen en stormen Door de hooge politiek Alle groepen Roomsche kiezers Stemmen rotsvast Katholiek! Zoo zij het! Den eigenaardig nest. Bij het los sen van een steenkolenwagen op het emplacement te Deventer werd in de beide buffers een vogelnest ontdekt. In één daarvan lag een gespikkeld ei. Daar de wagen uit België afkomstig was, zijn de beide vogelnestjes dus blijkbaar van 2 Belgische vogelparen. Tramongeluk. Te Ulft is de Gel- dersche Stoomtram op de sluisbrug in botsing gekomen met paard en kar van den voerman Kok. De kar en de slin ger van de brug werden vernield en het paard verwond. De voerman kon zich met moeite redden. Autogevaren. - In zake het vermel de ongeval bij Balk stelt de Justitie een onderzoek in. Het iijKje van den 10- jarigen jongen is geschouwd. Er moet gebleken zijn, dat de jongen van vo ren is aangereden en de chauffeur geen signalen heeft gegeven. De auto was van het Prov. Electrisch Bedrijf. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. De Visser heeft Dinsdagochtend aan zijn departement ontvangen Willem Mengelberg, na diens terugkeer uit Amerika. Op 27 Jnli a.s. zal in Mariënburg te 's Bosch de dag herdacht worden, waar op voor 100 jaren de Bossche Klooster orde J. M. J. werd gesticht. Het Voor-ontwerp gereed. Het „Hbld" meldt, dat het voorontwerp ter technische herziening van de l.-o.-wet ter kennisneming is toegezonden aan de besturen van verschillende onder- wijsvereenigingen. Daaruit blijkt, dat ten aanzien van het U. L. O. de eisch van op zijn minst 24 leerlingen voor de op richting van een zoodanige school zal worden voorgesteld. Voorts wordt het getal leerlingen, waarbij splitsing der school in een lagere en een (kop-) U. L. O. school noodzake lijk is (in de wet thans op 220 bepaald)» op 300 gebracht. De afdeeling Den Helder van den Bond van Marine-onderofficieren heeft een motie aangenomen naar aanleiding van de persberichten nopens de plannen der Regeering tot loonsverlaging van 5 pCt. tot een maximum van 150. Daarin wordt groote ontstemming uitgesproken over deze aangekondigde inkomstenverla ging en zij dringt er bij 't Hoofdbedstuur op aan alel pogingen in het werk te stel len opdat deze voornemens niet tot uit voering worden gebracht. Ook de Bond van Marine-onderofficie ren heeft een motie aangenomen, waarin hij als zijn meening uitspreekt, dat bii een vermindering van militaire salarissen de militairen zonder eenigen grond ten achter zouden komen bij de burgerlijka ambtenaren, 't welk om billijkheidsrede nen achterwege behoort te blijven. Vr. Kunt u mij ook zeggen hoe ik vlekjes, die ontstaan zijn bij het fiet sen n.l. door opspatten van teer, op een weg welke met kiezel en teer ge hard wordt, uit een beige Gabardine mantel kan krijgen? Antw. De vlek met wat varkensw' inwrijven, dan inzeepen, rusten laten, met water en terpentijnolie afwiseelervi uitwasschen. De biljartclub „B. C. Haarlem," die toch al reeds het afgeloopen seizoen niet aan Ue competitie deelnam, heeft thans be dankt als lid van den Biljartbond Haarlem en Omstreken. De heer O'kel, bondsvoorzitter en de ziel van de B. C. Haarlem, zal dus zijn functie als bondsvoorzitter moeten neer leggen. Een ieder zal het heengaan van den heer Oke! betreuren. Door mij is het ingezonden stukje on der bovenstaanden titel van den heer Mi- chielsen gelezen, benevens het stukje van den heer Pielage als antwoord daarop. Hedenavond treft men in uw dagblad wederom een verweer aan va%.den heer M. Men moet dan tot de conclusie komen dat den heer M. het eenmaal opgenomen hebbende voor de overheid en ambtena ren, hedenavond nogmaals tracht goed te prat enhet plaatsen van de bewuste ad vertentie tegen een abnormaal hoog be drag, waardoor het publiek weer een wa pen tegen overheid of ambtenaren zou gekregen hebben. Zulks is geen raadsel mijnheer M. Dat men door het op derge lijke wijze smijten met rijks gelden daar tegen op komt is zeer logisch. Uw conclusie dat de advertentie feitelijk niets kost berust op verkeerden grondslag, Want had b.v. een Philips Cigaretten fa briek of Kwatta '/en advertentie geplaatst dan had zeer zeikep het Rijk! dat bedrag niet behoeven te betalen. Geachte heer M., ik hoop dat U thans tot beter inzicht zal zijn gekomen, ook uit het verweer van de redactie, en hoop dat U volmondig zal erkennen, dat in des* door Overheid of Ambtenaar, wie er dan voor verantwoordelijk is, verkeerd is ge. handeld. B'wijk 12 Juni '22. Hoogachtend, L. P. HARREN. En tochzat ze dien zeilden ,middag weer op de bank voor het huis, in de houding, die Trees niet van haar gewend was. En ze moest toegeven.... Ach, ja, Trees had zoo'n groot ongelijk nog niet. Er was iets in haar veranderd sinds haar laatste uitstapje, ze was niet meer het meisje van eerst, wier grootste genoegen was 't dwalen en stoeien buiten Wat was er danwat dan toch Kom, nu niet blijven suffen, zooals Trees 't bestempelde. Ontevreden op zich zelf, veerde ze op, ging ze langs de bloemperken, pogend daar haar aan dacht op te concentreeren. Maar 't lukte niet. Opeens, daar was bet, terwijl ze stond midden tusschen de bloeitrossende serinpestruiken, een ernstig mannenr ezicht, jong, maar met n ieakende oo en.... e-t l Het doorrilde haar opeens 1 --ie ooaen baar bij 't afscheid aan- en cdden, zoo veelbeteekenend, 1 icindi die tot ze in licht ver- v ie re oest neerslaan. 1 inbeelding lM poogde ze is s die gedachte weg te ten r ?e'e denken aan be n -ijk door d'r iredeli deri tien en jon en, die zoo alleen t n n da's huwelijk.... En, r. - e Wjjden was toch iets ids. -a'- - ns- ens- eb"ks I- U i-.t gc,«.-,n ^tcien, d- gaf afleiding van gedachten. En het volgend oogenblik sputterden de fijne kristal-straaltjes in weldadige sproeiïng over de dorstige gazons. „Van der Horst, een brief voor de juffrouw reikte de oude postbode haar 't couvert over het tuinhek. De gieter viel haar uit de handen, lag achteloos-vergeten in het gras, maar naar den brief greep ze met licht bevende, hunkerende vingers. „Voor mij Dank je wel, hoor 't Was of een lichtend voorgevoel zoo verwachtingsvol haar greep deed zijn. Achter in het priëel ging ze Aad's korten brief zitten lezen. Wat geurden die seringen bedwelmend.... kwam daarvan die zoete duizel door haar oofd?.... En weer las ze :„Lieve kind, kun je Zondag niet nog 'ns voor een daagje overkomen 'k Heb wat ernstigs met je te bespreken naar aan leiding van een groote plechtigheid. Dat was alles, maai het was veel Als er eens wat achter stak Met ndachtipe. strak-tnrende oogen staar de let meisje. Zoo het eens.... ver eeld je't was opeens als een blijde ons door haar wondere droomstem ning.... ze schokte omhoog. Zou 't ....lieve He- el.... als 't Bert en ;aar eens betrof.... 'n groote plech ti"' eid, dat kon niet anders dan tron en zi,nen. als Bert z'n zus eens gevraagd had, een goed woordje voor hem te doen Hoog op trilde haar hart, in ver wachting. O, nu stond 't vast bij haar 't kon niet anders zijn.... 't kon niet.-... wat zou het ook moeten wezen En zij, als Ada er mee aankwam, wat haar antwoord wezen zou Och, 't was zoo eenvoudig er was immers maar één antwoord op mogelijk. Was 't haar zelf geen groote open baring geweest sinds haar weggaan uit B.... Waren al haar uren geen gedachten geweest aan dat laatste afscheid-moment en 't vreemde ge mengde gevoel, van weemoed en geluk tegelijk, dat haar toen overviel bij den diepen glans zijner oogen Ja, en toch had ze zichzelf wijs ge maakt, dat ze heimwee voelde naar huis, naar d'r vrije buitenleven. Nu, nu wist ze beterIn een vagen mist zag ze weer opnevelen de donkere fabrieksschoorsteenen. Ze speurde de lucht van roet, hoorde het eeuwig wervel-zoemen der riemen en raderen. Maar 't gaf haar geen beklemming Er was een andere gewaarwording als afkeer aan vast, eene, die alles over- zonnigde met de straling van heel lieve, heel teere levensimpressies.. En dan zag ze weer Berts oogenze verbeeldde zich, dat zij die vrouw was die ze eens in gedachten gezien had, gaande door 't deftige woonvertrek, zorgend voor hem, levend voor hem, de sombere omgeving opvroolijkend, door haar rijke, warmglanzende geluk. Ja, nu wist ze zoo klaar haar ant woord nu, dat ze tot het besef kwam van dat ééne machtige, grootsche, dat sterker is dan alle vooroordeel, dat bezwaren doet verschimmen en zon- lachen spreidt temidden van duisternis. „En nu Aadje, hier ben ik heelemaal en toch in het uiterste stadium van geprikkelde nieuwsgierigheid omtrent je mededeeling van die groote, groote plechtigheid Ze zei het zoo gewoon, vlak-weg mogelijk, maar voelde zelf het onzekere in haar toon, die ze vergeefs vast heid poogde te geven. „Ei, ei, loopt het waarlijk zoo'n vaart Maar, kindlief, je kondt toch denken, wat ik op het oog had 1 Wat kan die groote plechtigheid nu anders zijn dan mijn trouwdag en.. 't was waarlijk heel dom van me, dat ik je laatst niet reeds verzocht, om jou op treden daarbij als bruidsmeisje." Violette voelde gloeiende hitte haar wangen beplekken. Dus dat.... dat.. Toonloos, zonder te weten, wat ze zei, prevelde ze Jazeker, zeker Adai. net zoo je wilt, hoor!" Toen opeens voelde ze zich draaierig, ongewoon-duizelig worden. Was ze te opgewonden ce-weest over een ver meend geluk, dat haar nu, met een enkel woord ontviel Ada schrikte. „God, kind, wat scheelt je Eerst ben je rood en nu opeens als een lijk. Bert, Bert, kom eens gauw, ik geloof, dat Vio een flauwte krijgt Hij kwam vliegensvlug uit de ve randa, z'n gezicht angstig-vertrok- ken. „Wat 's dat nu Gauw water,Ada En hij steunde het meisje, legde het blonde hoofd tegen de stoelleuning. Even gingen de blauwe oogen open, zag ze hem aan, vreemd, met 'n tril lend opensluieren van de zijige wim pers. En nu was het aan den jongen man te verbleeken. Wat was dat voor 'n blik.... wat lag daarin.... gunst, het was als 'n reactie op eigen gevoe lens, die hij, al dien tijd dat ze hier gelogeerd was, met kracht bestreden had. Ze had immers zelf beweerd, de kleine, nooit haar „buiten" te kunnen afgeven daarom had hij 't vermeden zijn vurigsten wensch uit te spreken slechts dat laatste oogenblik, bij haar weggaanhad hij niet volkomen z'n oogen in zijn macht gehad., en nuzou zij toen begrepen hebben. Toen Violet weer duidelijk tot be zinning kwam, voelde ze om haar vingers den warmen druk der zijne; naast haar stoel knielde, bezorgd Ada. Maar Bert sprak „Vio" en het klonk heel schuchter als 'n vraag en een bede om vergeving tegelijk. IffToen viellen Ada de vreemde blikken van die twee op en ze voelde zich opeens overbodig. Stil slooo ze weg, op de teenen. Violette werd geen bruidsjutter, maar op Ada's trouwdag, die met opzet wat verschoven werd, droeg zij zelf een witten krans in het blonde haar en gazige omwolking van bruids sluier. En toen ze terug kwamen, de jonge paartjes uit de kerk, waren er een paar lieve, blauwe oogen, die met stil ontroeren opblikten naar de hooge, zwarte schoorsteenen, waarnaast voor taan een jong vrouwenleven zou ver- glij den Juist streek een zwaluw over *t kleine plekje hemelblauw. En ze wist, dat dat geluk betee- kende. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7