KATHOLIEKEN van HAARLEM In en om Haarlem. de Groote Vergadering J. D. J. AENGENENT Mr. P. J. REIJMER BlHnenlandsch Nieuws. Donderdag 15 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14167 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Uit den Gemeenteraad. bezoekt 20 Juni a.s. in de „VEREENIGING" Lange Begijnestraat en de HoogEd. Gestr. Heer De wetenschappelijke vorming en het verleden dezer beide hoogstaande mannen is een waar borg, dat eene verhandeling van belangrijke vraag stukken in grooten stijl zal worden gegeven België en Nederland. j -ijü, uie eersi tegen jam, aus tegen Eerste Kamerverkiezing. Rondom de Haagsche Conferentie CIDER - CHAMPAGNEPILS CITROEN - FRAMBOZEN GRENADINE - SINAASAPPEL por V, Llferfl. 127a cis. Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 »ERüte MARKTNIEUWS. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. BEVERWIJK. VELSEROORD. ZILK. HALFWEG. Do abonnementsprijs be* draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij rooruitbet 3.57 J4 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 27<1 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertentiën 35 cents per regeL - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ls ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Toen het gisterennamiddag kwart over zes was geworden ging de Raad in ge heime zitting over, om daarna de open- nieuwe school 128.000 zou kosten. Gaan wij op het aanbod der Schoolver- eeniging in, dan hebben wij nog 3000 M2 MV1U.V - - r> S UUUl UI» UV Vj/vil- OO 1 'SV/g «/VW X 1 X. bare vergadering, welke te half twee be- grond extra en bovendien de kans, dat de gonnen was, weer voort te zetten! Waar- j Schoolvereeniging „den Hout" ook in mee wij maar zeggen willen, dat dedeze villa aan het Florapark onderdak heeren hun presentiegeld niet voor niets j zoekt. De Raad was echter nog niet vol- hebben opgestreken! I daan; men vroeg, of er geen andere We zullen de discussies niet op den schoolruimte was om aan te bieden, voet volgen, liever er in telegramstijlwe'ke wethouder Slingenberg echter overheen te vliegen; want wij kunnen z®ide niet te kunnen aanwijzen, ons niet voorstellen, dat de toch al zoo Wethouder Bruch vreesde, dat de matige belangstelling bij het lezend pu bliek voor politieke zaken in deze zomer maand bij het zien van kolommenlange raadsoverzichten vermeerderd zou wor den. Wij noteeren dan, dat de Wethouder van financiën bij een zekere voor dracht over een suppletoire begrooting, die niemand onzer interesseert, de wel belangwekkende of liever ontsteltenis wekkende mededeeling deed, dat de re kening over 1921 met een nadeelig saldo van 314 ton sluit. Een mededeeling welke nog erger werd door de verklaring, dat Haarlem de eenige gemeente van betee- kenis in Nederland is, welke dat kunst stuk heeft klaargespeeld. Alle andere hebben een voordeelig slot! En alsof dat nog niet erg genoeg was, kregen wij te hooren, dat ook het dienst jaar 1922 met een tekort, vermoedelijk van meer dan een millioen, zal sluiten! Bij een andere voordracht deelde de wethouder mee, dat Haarlem de eer ge niet de grootste schuld per hoofd der be volking te hebben, n.ra. 325, tegenover 290 in het om zijn financiën niet al te gunstig bekend staande Amsterdam. Het zou wel eens de moeite waard zijn precies te hooren, hoe Haarlem het heeft klaar gespeeld zulk een record te boe ken. Wij zijn ten deele een luxe stad, welke geen onevenredig groot getal ar beiders heeft als b.v. een fabrieksstad. Wij hebben altijd een bloeienden winkel stand gehad en zijn van handel en ver keer niet misdeeld. Is er in het gemeen tehuishouden veel en veel te royaal ge leefd; hebben wij veel minder groote vetmogens en inkomens binnen onze ves ten dan algemeen wordt gedacht of heb ben deze laatste ons in de latere jaren in onstellend groot aantal verlaten, zon der dat anderen compensatie brachten? Mr. Bomans, die als wethouder der finan ciën op dit gebied deskundig bij uitstek moet zijn en die over zoovele zaken in onze courant zijn meening zegt, kan zich moeilijk voorstellen, hoe dikwijls ons uit het publiek al in den een of anderen vorm is geklaagd van die financiën der gemeente Haarlem, kan ik maar geen hoogte krijgen: hooge belastingen bloeiende gemeentebedrijven en nooit een cent in kas! Wanneer de wethoudei dus weten wil, voor welk onderwerp heel de burgerij van Haarlem zich in teresseert, dan is dat een klare duidelijke en objectieve op lossing van boven gemeld raadsel. Hij vergeve ons, dat wij dit zoo incidenteel ie zijner kennis brengen. Maar we zouden in 't kort over de raadsdiscussies heen wippen. De Haarl. Schoolvereeniging heeft een villa in het Florapark gekocht om daar de school •an de Jacobijnestraat in onder te bren gen en overeenkomstig de nieuwe lager onderwijswet de rekening van koop en installatie aan het gemeentebestuur ge presenteerd: 155.000. Protesten uit den Raad: Mevr. Wille- kes Macdonald, hoewel sympatiseerend met dit soort onderwijs, acht het geen manier in dezen tijd een dergelijke luxe ten toon te spreiden. De heer Reinalda wil er in het geheel niets van weten; de S. D. A. P. zal tegenstemmen alleen om eens flink te protesteeren tegen de ge- Volgen der nieuwe onderwijswet: dan moet de Minister maar een uitmaken of dergelijke uitgaven van een berooide ge meentekas gevorderd mogen worden, Mr. Bruch gaf met bewonderenswaar dige gelijkmoedigheid weer eens college in de onderwijswet en betoogde, dat B. en W. niet anders konden handelen. Zij ïijn formeel door de wet gebonden. Bij de voorbesprekingen is het aan mr. Slin genberg gelukt de gevraagde som van 155X100 terug te brengen tot 130.000 en dit is nog maar een crediet, een maxi mum-bedrag. Bij de uitvoering doen B. en W. hun best om de toegestane bedra gen nog te drukken. De heer Wolzak trad toen op ander terrein en informeerde, of de gemeente de school aan de Jacobijnestraat niet hadden kunnen koopen. Het antwoord op deze vraag stuitte op de geheimhouding eener vroegere besloten vergadering v. d. W. weigerde en kreeg toen in open bare veiling.... nog geen 30.000! Kunnen wij niet beter een nieuwe School bouwen dan de opgedrongen villa nemen, werd verder gevraagd? En mr. Slingenberg rekende voor, dat een stemming over deze voordracht onzuiver zou worden: de een zou tegenstemmen, omdat hij tegen de wet wil protesteeren, de ander, omdat hij tegen standen scholen is; een derde omdat hij meent, dat er wel een ander schoolgebouw be schikbaar is, enz. Laat daarom de Raad zijn meening in een motie neerleggen. Maar eerst moeten wij dan toch over de voordracht stemmen, zei mr. Heerkens Thijssen, de waarnemend burgemeester. Wat geschiedde; de voordracht werd met 12 tegen 16 stemmen verworpen. En nu de motie! werd er geroepen. Dit bleek echter niet zoo gemakkelijk te zijn; waar om de voorzitter voorstelde de behande ling der verdere agendapunten voort te zetten; onderwijl konden de heeren hun motie dan uitbroeden. Later- op den middag kwam er een van den heer Reinalda; een motie met een langen staart, waarin al de overwe gingen werden opgesomd, waarop de meerderheid tegen de voordracht was geweest. Mr. Bruch adviseerde hierover niet te stemmen, maar ze zonder hoofde lijke stemming te aanvaarden. Hierdoor werd de puzzle vermeden, of een motie over een verdeelde stemming de meening van heel den Raad of slechts van de meerderheid weergeeft. In ieder geval heeft de Raad nu een conflict tusschen hem en een schoolvereeniging geschapen, waarbij Gedeputeerden en eventueel de Kroon een uitspraak moeten doen; een loop van zaken, waarover wij ons in dit speciale geval kunnen verheugen. Want, hoezeer wij ook voor gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs zijn, wij kunnen er niet in treden, dat de nieuwe schoolwet wordt misbruikt tot oprich ting van allerlei standen schooltjes op kosten der berooide gemeentekassen. Een volgend punt betrof alweer de be zuiniging. B. en W. stelden voor om niet over te gaan tot het bouwen van een kleedgebouwtje op het speelterrein aan de Kleverlaan, waartoe vroeger besloten was: kosten 10.000. Het nieuwe soc. dem. raadslid, de heer Lameris, pleitte ondanks het verzet van mr. Bomans om er wel toe over te gaan, waarop de heer Gerritsz een motie indiende om de zaak aan te houden. Misschien was er wel een directiekeet te koop en dan had men een oplossing voor een prikje. Over deze motie staakten de stemmen, zoodat in de volgende vergadering opnieuw ge- stqmd moet worden. Opnieuw kregen we toen een lange discussie over de hypothecaire geldlee- ning bij de Ned. Hypotheekbank te slui ten ten behoeve van Huis ter Cleve, tegen een rente van 6 pet. De heeren Wolzak en van Liemt wilden er niet zonder goede gronden 5% pet. van maken. Mr. Slingenberg meende, dat de goede trouw de onderhandelingen loopen al een half jaar meebracht om aan het oorspronkelijk gevraagde per centage vast te houden. Maar terecht wezen de tegenstanders er op, dat de moeilijkheden van de zijde der Bank en niet van de gemeente gekomen waren. Ten slotte legde men zich neer bij den aandrang van mr. Slingenberg in het be sluit te lezen: ten hoogste 6 procent. Dan zouden B. en W. trachten daar beneden te blijven. Maar de heer van Liemt zal wel gelijk krijgen met zijn voorspelling: dan wordt het ook 6 procent. - Aanvang 8 uur Toegang uitsluitend voor R.K. Kiezers en Kiezeressen I In deze vergadering zullen de groote lijnen der Katholieke Politiek worden getrokken. AU Sprekers zullen optreden: de ZeerEerw Hooggel. Heer Professor v. h. Groot-Seminarie. Eere-Kanunnik v. h. Bisdom Haarlem Lid v. d. 2e Kamer der Staten-Generaal. Burgemeester van Hilveisum. Het Bestuur der R.K. Kihsvereeninq terug en beloofde bij de volgende be grooting terug te komen. De Haarlemsche Orkestvereenïging heeft in den Raad gisteren niet dat gulle onthaal gevonden, dat zij gewoon is en dat zij verdient. Er waren slechts 3 stem men te vinden om de gevraagde subsidie- verhooging te verleenen. De verdediging door den heer Peper, als werd hier om behoud van een klein stukje cultuur en leveensgenot voor de minst bedeelden gevraagd, was sympathiek, maar op te lossen bodem gegrond: een raadslid moet eerst zijn vestand en dan zijn hart laten spreken. Dr. v. d. Berg sprak steviger taal: de ontzaglijke vooruitgang der Or- kestvereeniging onder Nico Gerharsz doet verwachten, dat het Orkest zich binnen afzienbaren tijd bedruipen kan. Men moet echter niet vergeten, dat er 40 gratis en een aantal kwartjes-concerten gegeven worden, van welke laatste de gemeente nog 20 pet. stedelijke belasting heft. Daartegenover stonden natuurlijk een aantal profeten, die met trots aan hun vroegere voorspellingen herinnerden: Wij hebben het wel gezegd; dat kon nooit wat wordenl Daar tusschen in stonden degenen, die altijd vóór de H. O. V. gestreden hebben maar nu met bloedend hart moesten zeg gen: wij mogen niet verder gaan; de ver- eeniging moet zich maar met het subsidie van 30.000 er door slaan. Mr. Heerkens Thijssen sprak in dezen geest en vertelde, dat hem in een onderhoud met het be stuur uit de rekening van den penning meester gebleken was, dat 10,000 nog niet eens voldoende zou zijn om de oogenblikkelijke behoeften te dekken. Laat de vereeniging de wieken eens breeder uitslaan en een vasten steunba- sis bij het publiek zoeken. Ook de heer Groenendaal, lid der Commissie van Toezicht, meende, dat de H. O. V. moest trachten om met den jaarlijkschen steun der gemeente van 30,000 rond te komen. En hij ver trouwde, dat dit mogelijk was: er zou we' nog wel een andere bron te vin den zijn. Wij hopen het van harte, ofschoon een beroep op het met belastingapieren be zwaarde publiek ons vrij riskant lijkt. van Buitenlandsche Zaken. In antwoord op de interpellaties in den Belgischen Senaat over de betrek kingen met Nederland, heeft minister Jaspar gezegd, dat Nederland de kwes tie van de Wielingen bij het tusschen Nederland en België bestaande geschil vooTreehtcnNe" wordc°n heeft gevoegd. Hiervan kan ik, ver- Minder lang dan wij verwacht hadden duurden de discussies over de motie van de heeren van Liemt en Mizerus om de zakelijke bedrijfbelasting terug te nemen. UMJU|( s„IIlaaeLl„ ztu geell uy- Terecht betoogde de heer van Liemt, dat lossing blijken te zijn en zou tusschen 11 31 i i i -li* Verklaring van den Belgischen minister ïet begin der beraadslagingen met de van Buitenlandsche Zaten R»«en ten tooneele verschijnen. nen. De voornaamste personen zijn: Com mander E. Hilton Young, onder-minister van Financiën; Sir Philip Lloyd Graeme, directeur van het departement van Over- zeehandel, en Sir Sydney Chapman, se cretaris van the Board of Trade. DE POOLSCHE DELEGATIE AANGEKOMEN. De Poolsche delegatie is ook Woens dag in Den Haag aangekomen. De heer Filipowicz, die, naar men weet, deel uit zou maken der delegatie, is op het laat ste oogenblik verhinderd. In zijn plaats is meegekomen de heer Jasprzembski. DE HONGAARSCHE DELEGATIE. Heden, om half drie zal de Haagsche conferentie beginnen. Het is niet te ver wachten, dat bij die gelegenheid het ge drang der gedelegeerden al te groot zal zijn. Alle delegaties zijn ook nu nog niet aangekomen, en van verscheidenen is zelfs het uur van aankomst niet bekend. Of echter het gezeldschap groot of klein is, om het even, de conferentie begint. De taak van onze regeering is in dezen eenvoudig en duidelijk. Men heeft haar verzocht, een conferentie te organiseeren die op 15 Juni beginnen moet. Zij heeft niets anders te doen,dan,zooals zij be loofd heeft, dit verzoek te vervullen. Zij is in de positie van een kapitein, wiens schip door een gezelschap is gehuurd. Hij weet, wanneer hij af moet varen, en heeft zich er nietom te bekommeren, of het gezelschap, dat hij aan boord heeft, at dan niet compleet is. Komt er geen tegenorder van de huurders, dan laat hij op het bepaalde uur de fluit spelen en de matrozen losgooien. Dit is de houding die de omstandigheden onze regeering opleggen. Ziet de conferentie er in de eerste da- Ren wat schraal uit, dan is dat nog geen reden om daarover teleurgesteld te ziin. Er komt nog toeloop genoeg. Niet overal echter is de belangstelling voor het voor bereidend gedeelte der conferentie erg groot. Er zijn regeeringen, die zich liever zoo weinig mogelijk mengen in de princi- Pieele quaesties, die tusschen 15 en 20 uni ter sprake komen, en die er daarom de voorkeur aan geven,anderen te laten beginnen. Zoo kan het voorkomen, dat dezer dagen Haagsche gezantschappen van hun regeering de quaisi naïeve aan vraag kregen, of de opening op 15 Juni nog doorging. Dan zijn er regeeringen, die meenen. een voonvensel te bezitten om later te komen, in het feit, dat zij reeds een ver- drag met -de Russen bezitten of met de- zon aan het onderhandelen zijn. Dan heb ben zij immers niet meer principieel te hesluiten, hoe zij tegenover de Russen willen staan. Men zon echter zeggen, dat deze omstandigheid hun niet ontheft van den plicht, om aan de vorming der com missies mee te werken, en hun stem te laten hooren, hij de beraadslaging hoe men de commissies het meest practisch inricht. Maar bij slof van rekening zal men misschien zien gebeuren, dat er staten rijn, die eerst tegen 26 Juni, dus tegen Verschijnen de delegaties slechts lang zaam, betrekkelijk nog trager is de ■stroom van journalisten voorloopig tenminste. Verscheidene dragers van be kende namen zijn reeds in de grafelijke zalen verschenen, om daar hun legitima tie te halen, en over hun rechten en ingelicht. Maar de - Rroote stroom komt eerst later. Verschil- volgt de minister, den feenaat nog geen iende heeren zullen eerst verschijnen, oplossing mededeelen. Wat niet zeggen wanneer de Londensche besprekingen zijn wil, dat wij voor dit moeilijke vraag- afgelöopen. Dan verwacht men een groote stuk geen oplossing zullen vinden. Een scheut van persmenschen op eens. haastig gemaakte oplossing zal geen op- Verder zijn er ook vele journalisten, die i-ieiui, -uai uwsiiig uujkuji i<j bij u en zou tusscnei het onderwerp was doodgepraat. Hij beide landen de kiemen van verwijde- bracht slechts als nieuwe gezichtspunten ""F laten voortwoekeren. Ik vraag, zegt «•n J.i J. t 1 i - .Tocnoi» rial mon do rorfoonnr» don naar voren, dat de belasting .de werk loosheid zou vermeerderen en het over werk, door de nieuwste wijziging der Arbeidswet mogelijk geworden, in de hand zou werken. De heeren Poppe en Gerritsz gingen daar in den breede tegen in, welk voor beeld mr. Bomans niet volgde. Deze stelde zich op formeel standpunt en rede neerde aldus: de belasting is bedoeld voor de jaren 1921 en 1922. Slechts door dat Gedeputeerde de goedkeuring op- j me£en Jaspar, dat men de regeering op den ingeslagen weg late voortgaan. (Zeer goed, op vele banken). Vacature-Beekera. Naar de „Msb." uit de beste bron verneemt, heeft de Katholieke Staten- club van Gelderland thans eandidaat ge steld voor lid der Eerste Kamer ter aanvulling van de vacature-Reekers den heer P. T. H. M. Dobbelman te Nij- *"5' r~*"— mv ^v«.uiv<*uiiu^ up- i Toen het zegel met onderling goedvinden hielden is zij nog niét geind. Intusschen I verbroken was, kwamen wij te hooren, prijken de bedragen al lang op de be- *RC<tttlï"6S \OOr RljkstCÏCfonistC. prijken de bedragen al lang op de be- dat de heer v. d. Wilk "t was de heer grooting, dus gaat het niet aan om van van Liemt, die dat vertelde de school die begrootingen, door heel den Raad aan de gemeente voor 49.000 had aan- goedgekeurd, nu opeens een paar ton gebod»n. De Raad bood 40.000; de heer terug te nemen. Laat de heer van Liemt J W/ •-#J_ dus zijn motie, op grond van dit formeele bezwaar terugnemen en bij de begrooting van 1923 met zijn pricipieële bezwaren komen. Dan zullen wij daarover vechten. De heer van Liemt zag de juistheid dezer redeneering in, trok zijn motie Naar het „Hbld." verneemt, ligt 't in de bedoeling van het hoofdbestuur van P. en T. de vacatures voor tele foniste aan te vullen met overcompleet geraakte vrouwelijke kantoorbedienden. DE ENGELSCHE DELEGATIE. Woensdag is in het Palace-Hotel te Scheveningen aangekomen de Engelsehe delegatie ter Haagsche conferentie. Dé delegatie beslaat uit ongeveer 40 perso de conferentie eerst de moeite waard vinden, met de komst van de Russen, en die daarom eerst op 26 Juni hun werk zullen beginnen. DE A.S. ONDERHANDELINGEN MET DE SOVJETS. Uit Londen wordt gemeld, dat waar schijnlijk voor de op 26 dezer beginnende onderhandelingen met de sovjet-delegatie elf gedelegeerden uitgekozen worden. Van dezen zullen vijf Engeland, Frank rijk, Italië, België en Japan vertegen woordigen en do overige zes de andere geallieerden en geassocieerden en voor malige neutralen. De „Daily Telegraph" wijst erop, dat de conferentie wel het geheele Russische vraagstuk en alle voorstellen welke de sovjet-regeering zal doen, moet onder zoeken, maar dat het aan de regeeringen zal worden overgelaten, een definitief besluit to nemen over de rapporten der deskundigen. Vóór zijn vertrek naar Den Haag, heeft Lloyd Greame, een der Engelsehe vertegenwoordigers er op gewezen, dat Engeland den handel met Rusland noo- dig had en dat Rusland, wil het als indu strieel land blijven bestaan, zijn toe vlucht moet nemen tot do hulpbronnen per >/i Literfl. 35 ets. uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. van de Westersche landen om zich kapi taal en ervaring te verschaffen. Rusland moet zijn industrie opnieuw opbouwen. Het slagen of mislukken van de Haagsche bijeenkomst hangt af van de Russische vertegenwoordigers. Een ander Engelsch vertegenwoordi ger Urquhart verklaarde, dat men her vatting van de handelsbetrekkingen met Rusland wenschte, zoodra de regeerders van dat land bereid waren, de gebrui ken, die het economische leven in de overige wereld beheerschen, te aanvaar den. Het was noodeloos dit te verwach ten voor de economische basis voor pro ductie stevig gelegd was. Productie hangt af van een gewaarborgde erkenning van particulieren eigendom, bescherming van economische vrijheid en de rechten van den arbeid. De beschaafde wereld kan Rusland slechts helpen met kapitaal, en het kapitaal kan alleen functionneeren in een atmosfeer van openbaar vertrou wen, veiligheid en vrijheid. AMSTERDAM, 14 Juni. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 294 vette kal veren, le qual. 1.70, 2e qual. 1.40. 3e qual. 1.10 per K.G.; 93 nuchtere kal veren 10—18, 538 vette varkens, le qual. 1.15, 2e qual. 1.12, spekvarkens 1.10 per K.G.schoongewicht. AMSTERDAM, 14 Juni. (Noteering v/h Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Aardbeien 0.58—0.74 per K.G.: iidem 0.140.22 per pot; besen 2.10 2.60 per K.G.; druiven wit f 1.301.80 per half K.G.; perziken 0.220.48; me loenen 1.301.90 per stuk; asperges dik wit 0.640.78, idem dun wit 0.21—0.32, idem dik blauw 0.28 0.44, idem dun blauw 0.140.19, peen 0.200.24 per bos; komkommers 0.12 —0.18, bloemkool I 0.25—0.35, idem II 0.150.23 per stuk; aardappelen, nieuwe 27—29, drielingen 18—22 per 100 K.G.; tomalen 0.82—1.10 per K.G.: salade ƒ1.203.60 per 100 krop; spec- cieboonen f 0.520.72; snijboonen 1.20 1.70 per 100 stuks. Bloemen: Rozen 5.508.50, Am. an jers 5—9, snijgroen 2.506, callas 1332, pyrethrum 0.600.90, cam panula f 1.60—3, pioenen 2—3.50, vi olieren 9—12 per 100 stuks. AMSTERDAM, 14 Juni. Aardappelen. (Ber. v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte 47, id. Blauwe 47, id. Bravo's 4.—7.50 per H.L.; Noord' Hollandsche Muizen f 2430, id. Kleine Muizen 15 18 per 100 K.G.; Zeeuwsche blauwe poters 1.502, id. Bonte poters 1.50 2 per H..; Zomer Malta-aardappelen 29—30 per 100 K.G. BOVENKARSPEL (STATION), 13 Jnni Groenten. le Bloemkool 11.5018.25, 2e id. ff 7.50—9.50, 3e id. 3.25—4.75 per 100 stuk; Wortelen 4.905.50 per 1000 stuks; Sla 0.70—1.20 per 100 kr.; Rabgrber 0.80—0.90 per 100 K.G. Aangevoerd werden 160 baal aardap pelen, 7450 stuks bloemkool, 7500 stuks wortelen, 1605 kroppen sla, 5500 K.G. ra barber BODEGRAVEN, 13 Juni 1922. Aan voer 439 partijen, waaronder 354 Rijks- merk, 20922 stuks, wagende pl.m. 125532 K.G. Prijs Goudsche kaas le soort 3538, 2e soort 3134, met Rijksmerk 3141. Handel vlug. PURMEREND. 12 Juni. Agslagvereeni- ging „Beemster, Purmerend en Omstre ken." aardappelen f 0.40, kleine 0,25 p. K.G.; tuinboonen 0.20—0.27 per 100; peulen/ 115.1017,50, doperwten 14.10 17,10 per 100 pond; aardbeien f 0,38 0.91 per K.G.; spinazie f 0.360.62 per dubbele mand; sla 0.401,60 per 100 krop; rabarber 1,20 per 100 bos. Handel vlug. ROELOFARENDSVEEN 13 Juni. Aard beien 913 ets. per doosje, idem per K.G. 4070 ets., peen 8 ets. per bos, peu len f 1.80f 2.30, doperwten f 2.552.95 capucijners f 2.70f 2.90. ENSCHEDE, 13 Juni. Eieren. Aanvoer 28.000 stuks. Prijzen 6J4 tot f 8 per 100 stuks. 's HERTOGENBOSCH, 13 Juni. Boter. Op de botermijn waren heden aangevoerd 14.300 K.G. Hoogste prijs f 2.32, laagste pdijs f 2.14, middelprijs f 2,27. WOERDEN. 14 Juni. Kaas. Ter markt waren 452 partijen, le soort f 3539, 2e soort f 2934, rijksmerk f 3240. Handel vlug. EDE, 13 Juni. Paarden. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aange- uvoerd 228 paarden en 20 veulens. Luxe paarden golden f 565625, 2-j. paarden f 300—400. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Ju ni. Langedijker Groentenveiling. Worte len f 5.308.70 per 100 bosaardappe len Schotsche muizen f 17.6023, drie lingen f 13.7017, kleine f 3.705.10 p. 100 K.G. Aanvoer 11.620 bos wortelen, 18.742 K.G. aardappelen en 2550 K.G. kleine NOORDSOHARWOUDE, 13 Juni. AardappelenSchotsche muizen f 12 18.80, drielingen f 8.1010, kriel f 1 2, rabarber f 0.100.50 per 100 K.G. BOVENKARSPEL, (Station) 13 Ju ni. „De Tuinbouw" Aardappelen gr. m. f8.70—10.50, kl. m. f4.20—5.70 per baal; bloemkool le soort f 11.5018.25 2e soort f 7.509.50, 3e sóórt f 3.25 4.75 per 100 stukswortelen f 4.90 41.50 per 1000 stuks; sla f0.701.20 p. 100 krop; rabarber f0.800.90 per 100 K.G. HOOGKARSPEL, 13 Juni. „De Een dracht" Gr. aardappelen f9.2010.10, kl. id. f4.50—5.30. Barometerstand 762. Stilstand. OPGAVE VAN: Georganiseerd Overleg te Scholen. Men schrijft ons: De Centrale Commis sies voor de ambtenaren en de werk lieden vergaderden op 9 dezer, in ver- eenigde zitting, onder voorzitterschap van wethouder Bies, ter bespreking van de rechtspositie van het gemeente-personeel, in verband met de aanstaande ophef fing^ der gemeente, wegens haar toe voeging aan Haarlem, en zulks naar aanleiding yan art. 20 van het betrek kelijk wetsontwerp. Met de strekking van dat artikel kon de vergadering zich zeer wel vereeni gen, doch zij achtte het in verschillend opzicht wenschelijk, dat het met nog eenige bepalingen werd aangevuld, opdat het betrokken personeel nog meer rechts zekerheid zou krijgen en zooveel mogelijk waarborgen dat zijn belangen, tengevolge van opheffing der gemeente zoo weinig mogelijk zullen worden geschaad. Diensvolgens besloot de vergadering burgemeester en wethouders uit te noo- digen te bevorderen, dat het artikel alsnog zoodanig wordt gewijzigd: 1. dat het wachtgeld niet na tien jaren zal eindigen, indien tengevolge daarvan de inkomsten van den ambtenaar zouden verminderen beneden hetgeen hij in de vroegere gemeente genoot; 2. dat na verloop van den wachtgeld- termijn van tien jaren aan den ambte naar een pensioen wordt verzekerd ge lijk aan het hoogste, dat aan de be trekking waarin de betrokkene werk zaam is geweest, onmiddellijk vóór op heffing bereikbaar waswelk pensioen te brengen ten laste van de gemeente Haarlem, voor zoover het gaat boven het bedrag, hetwelk in verband met het werkelijk doorgebrachte aantal dienstja ren, wordt verleend 3. dat uiterlijk binnen zes maanden wordt v astgesteld, welke ambtenaren met wachtgeld zullen gaan, dan wel in dienst der gemeente Haarlem of Velsen zullen overgaan, terwijl de ambtenaren vooi éénmaal de vrijheid zullen hebben om te verklaren of zij overeenkomstig de bepalingen van deze wet in het genot van wachtgeld zullen worden gesteld. De „Staatscourant" bevat de sta tuten van de R.K. Ooöp. Woningbouw- vereeniging „St. Jozef" alhier. Exportifeilingen. Vrijdag 16 Juni a.s. beginnen de exportveilingen van aardbeien aan de veilingen alhier. Ongeaal. Dinsdag had de heer Fr. Sprengers alhier het ongeluk met zijn arm onder de stoombeitelmachine in zijn werkplaats op den Alkmaar- schen Straatweg te komen. Een deel van den arm werd op slag geampu teerd. De ongelukkige is aanstonds naar Haarlem vervoerd. Voor 't jonge gezin een zware slag. Bij informatie in het gesticht „St. Joannes de Deo" vernemen wij, dat de toestand van den patiënt redelijk wel is. Door de ruiten. Woensdagmid- dag te 12 uur reed een transportautd van de firma Zandbergen, te Limmen. door de spiegelruiten van Houten- beek s modemagazijnen alhier. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Zeeweg. - De Zeeweg alhier heeft een groote verbetering onder gaan. Verschillende eigenaren van per- ceelen hebben grond afgestaan, zoo dat een deel van den weg flink kon worden verbreed. De gemeente zorgde voor een trot toir met bazaltine-tegels. iWaar dit juist is voor een aantal nieuwe win kels, is deze straat er keurig van op geknapt. Waar verbreeding van dezen weg zeer noodig is, is het te hopen, dat meerdere huiseigenaren dit goede voorbeeld volgen. Behandeling Postzaken. De direc teur van het Post- en Telegraafkan toor te Hillegom brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 16 Juni 1922 op alle werkdagen van 12.15 n.m—1.15 n.m.. in eene localiteit van het Schoolgebouw der R. K. Schoolvereeniging te Zilk, gelegen heid zal gegeven wonden voor da behandeling van postzaken. Verkoopingen. Bij de gehouden verkooping van twee woningen, ge legen te Halfweg aan de Ysteeg, is het hoogste bod geboden voor een perceel door H. Vervloed, alhier, voor f 2000 en het andere perceel door F. Meegdes, alhier, voo fil375. Afge mijnd door Gebr. de Graaff, alhier, in combinatie, voor f 3600, terwijl van een drietal woningen aan den Zwanenburgerdijk eigenaren zijn ge worden resp. H. Vervloed en H. Kruk, te Halfweg en J. van der Molen, te Haarlem, voor f 4825.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1