KATHOLIEKEN van HAARLEM de Groote Vergadering J. D. J. AENGENENT Mr. P. J. REIJMER Spuit- of Mineraalwater Vrijdag 16 Juni 1922 45sïe Jaargang No. 14168 Dit nummer bestaat uit vier bladen. - Eerste biad Cranenburgh of N. K. P.? Aan den Middenstand. bezoekt 20 Juni a.s. DAMIAATJES ui. in de „VEREENIGING" Lange Begijnestraat - Aanvang 8 uur - Toegang uitsluitend voor R.K. Kiezers en Kiezeressen I In deze vergadering zullen de groote lijnen der Katholieke Politiek worden getrokken. Als Sprekers zullen optreden: de ZeerEerw Hooggel. Heer en de HoogEd. Gestr. Heer De wetenschappelijke vorming en het verleden dezer beide hoogstaande mannen Is een waar borg, dat eene verhandeling van belangrijke vraag stukken in grooten stijl zal worden gegeven p. V3 L. schroef- of kroonfi. 6 cents „ViL. Syphoon 15 ter 17 en 25 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Teletoon 134 STADSNIEUWS. AGENDA 17 JUNI. Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Opsporing verzocht. Carnegie heldenfonds. VAN ONZE RECHTBANK Algemeene Vergadering Toonkunst. Nog eens: liet Haanemsch Muziekkorps 1*6 J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. Opgepast. De abonnementsprijs be* draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 54 Bureaux- Nassaulaan 49 ■Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 27 s S en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE GOURANT Advertentiên 35 eenti per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Wij hebben gisteren de telegramwis seling tusschen den Aartsbisschop en de leiding der N. K. P. gepubliceerd met een commentaar hierop „uit de kringen der Nieuwe Katholieke Partij." Voor ons waren die telegrammen in hun categori sch- vragen en antwoorden zoo duidelijk, dat wij niet goed kunnen begrijpen, hoe er nog misverstand mogelijk is. En toch blijkt er nog een ernstig meeningsverschil te bestaan. In den brief van den Aarts bisschop van Utrecht, gedateerd 1 Juni, waarmee het geheele Episcopaat zich heeft vereenigd, wordt onomwonden ge zegd, aan het adres van den heer Swane en zijn volgelingen: „het is mijn vaste overtuiging, dat uwe plaats is en b 1 ij f t in de beproefde organisatie, die alle katholieke kiezers behoort te omvat ten. Deze zou schade lijden door het uit treden van u en van hen, die met u gelijk gezind zijn; de veelzijdigheid der partij zou er door verminderen enz," Hoe is het mogelijk, dat, ondanks deze Uitdrukkelijke verklaring, uit de kringen der N. K. P. den eigen dag der publi catie van dit Bisschoppelijk schrijven, werd betoogd, dat „uit een mondelinge uitlating der kerkelijke overheid zou ge bleken zijn, dat tegen een voort bestaan van de organisatie als zoodanig geen bezwaar wordt gekoesterd, mits de een heid bewaard blijft. Hoe is dat misverstand te verklaren? Een ieder moet gevoelen, dat van een twee-eenheid geen sprake kan zijn. Wie de oprichtings-vergadering der N. K. P. te Utrecht heeft meegemaakt en de ge schiedenis van het jongste conflict, dat tot een splitsing leidde, heeft gevolgd, zal moeten inzien, dat een voortbestaan der Nieuwe Katholieke Partij naast de oude niet mogelijk is, zonder in te gaan tegen de boven nogmaals door ons geci teerde passage uit den brief van den Aartsbisschop, waarin aan mr. Swane en de zijnen uitdrukkelijk „de beproefde organisatie", dat is de oude Katholieke Staatspartij, als d e politieke organisa tie wordt aangewezen, welke alle Katholieke kiezers moet omvatten. Wij kunnen ook niet veronderstellen, dat de N. K. P.'ers tegen dezen wensch der kerkelijke Overheid zullen ingaan, gezien de mededeeling over de vergade ring van j.L Maandag te Utrecht, waar de vergadering immers vrij eenstemmig de meening was toegedaan, „dat Katholieke intellectueelèn de eersten moeten zijn om te buigen voor het gezag, hoeveel offers het ook in dit geval kosten mocht want het gezag behoort iederen Ka tholiek heilig te zijn." Voor deze ruiter lijke verklaring dient aan mr. Swane en de zijnen zeker een woord van hulde gebracht, te meer, waar zij aanstonds de daad bij het woord voegden en op het laatste telegram uit de Bisschopsver gadering te Roermond de verkiezingsac tie stop zetten. Maar hoe moet het nu met de ver houding van N. K. P. tegenover de Katho lieke Staatspartij in de toekomst? De N. K. P. is een uitgesproken partij van onte vredenen. Als zoodanig kan zij dus niet blijven bestaan wil de geeischte eenheid in de beproefde or ganisatie hersteld en gehandhaafd worden. Voor een oplossing van dit conflict behoeft de N. K. P. naar onze meering niet lang te zoeken, zij behoeft slechts de lijn te volgen van haar stichter, een lijn, die zij te kwader ure heeft verlaten. Toen notaris van Cranenburgh de on tevreden Katholieken te Utrecht verza meld had, was zijn advies: „geen afzon derlijke lijsten indienen; dat mogen wij niet doen; dan gaat de eenheid verloren. Men heeft den stap toch gezet en is weer moeten terugkeeren. De heer van Cranenburgh ging toen zijn eigen weg; hij verscheen op de vergaderingen zijner kiesvereeniging en liet daar zijn meening hooren. Hij adviseerde den met hem ge lijk gezinden kiezers om studiekringen te vormen en den invloed der intellectuee- len en der hoogere standen zooveel mo gelijk in de bestaande organisatie te doen gelden. Dit optreden klopt geheel met het Bisschoppelijk schrijven, waarin staat: „Uw kijk op de behartiging van het algemeen belang heeft evenveel recht om daar (dat is in de kiesvereeni- gingen der oude Kath. Staatspartij) be oordeeld te worden als die van anderen; door uitwisseling van denkbeelden moet dé juiste weg gevonden worden, die te volgen is." Wij hopen, dat alle aanhangers der N. K. P. spoedig tot de conclusie komen, dat dit voor hen de eenig juiste weg is. De N. K. P. „als zoodanig", kan niet blijven bestaan zonder het geschapen conflict en de bestaande verwijdering te doen voort duren. Er moeten weer, als voorheen, enkel Katholieke kiezers zijn en geen oude en geen nieuwe en aller plaats en aller uitteraard wisselend en verschil lend inzicht op de practische vragen der politiek is IN de R. K. Staatspartij; al leen daar en niet in organisaties, welke daar tegenover staan of er mee parallel loopen. Gedeelde eenheid is in onze na tuurlijke orde der dingen nu eenmaal onmogelijk I f Wat noodig is moet betaald worden. Om te beseffen de voortdurende bezui nigingspogingen en het daadwerkelijk af snijden van alle fraaiheid en zelfs nuttig heid, zou men dag na dag getuige moeten zijn van de daden van B. en W, tegen alle opvattingen van gega digden en derden in. De voor bereidende Conferenties bij den Wethou der van Financiën over de begrootings- formatie hebben plaats in het zweet kamertje, waaruit geen begrooting on- gesnoeid te voorschijn komt. De stukken vliegen er af, de ambtenaren en arbei ders vallen helaas ten offer. Wij kunnen het niet betalen, wij kunnen niet. De directeuren zien zich ambtenaren ontno men die zij, met kennis van zaken en met oprechtheid en liefde voor hun bedrijf, als noodzakelijk schriftelijk en mondeling hebben verdedigd. Nog eens de Reiniging, hoe zuinig ook beheerd, nog eens de Lichamelijke Opvoeding, hoe aaakkundig ook geleid, nog eens het Frans-Hals Museum, hoe gering van om- Vang ook, nog eens Hout en Plantsoenen, karakteristiek voor Haarlem, wordt ge attaqueerd en moet uitgaven nalaten. Als een gillende dissonant in heel deze honkende actie schreeuwt er slechts één post om dertig procent verhooging, zoude er slechts één uitgave wèl voor verhoo ging vatbaar zijn, als een lamslaande reactie op de vooruitstrevende versobe ring: de muziek, terwijl het tien voudig meer noodzakelijke onverzorgd moet blijven? Het is in mijn gevoel zóó iets absurds dat ik de vraag alleen niet anders kan thuis brengen dan onder het hoofdstuk.' Verbluffende onkunde met den stand van Haarlem's Gemeentefinan- cieën. Drie jaren terug ware de scheiding minder droevig geweest, doch deze voor spelling was slechts een profetie van een wethouder van financiën, d.w.z. een gele- genheidsargument van een door en door verpolitiekt man. Middenstanders, let op uw zaak! Niettegenstaande de versobering der uitgaven naast de verhoogde tarieven, niettegenstaande de massale bijdragen der bedrijven naast de hooge belastingen kom ik, terwijl haast elke stad op voor- deelige saldi kan wijzen, over 1920 drie en een halve ton te kort en dreigt over 1921 een tekort van meer dan één mil- lioen gulden, ofschoon de zes en een half procent evenredige belasting als een te hooge heffing voor ééns dat jaar op volle kracht werktel Het is u een openbaring? Gij vindt de dekking van zulke tekorten hopeloos? Niet zoo somber! Vergeet niet dat alsdan het beroemde of beruchte tekort van 1919 ad 1.040.000 is weggewerkt. Zeker, de moeilijkheid is verplaatst, maar tevens slechts zeer weinig vergroot en ik zoude reeds over 1921 bereikt hebben wat ik zoo vurig verhoopte en waarheen ik, met de ellebogen werkend, gestreefd heb: een schoone lei op de be grooting 192 3, indien de malaise en onbegrijpelijk snelle daling van ons belastbaar inkomen (let wel op, Midden standers!) mij bijna anderhalf millioen gulden aan belastingopbrengst uit de hand geslagen had. En in zulke dagen vraagt de middenstand een bestaande be lasting over een verloopen dienstjaar niet te innen? Alzoo ruim 100.000 niet te beroeren, terwijl hiervan mogelijk slechts 15000 20.000 door den Midden stand wordt opgebracht en meer dan 50.000 éi 60.000 door Rijksinrichtingen en Gemeentebedrijven, naast machtige Naamlooze Vennootschappen op Indu strieel gebied en groote Banken? Indien ik het deed voor 1923 wat men aan onmogelijks vraagt voor dit jaar dan zoude ik den Middenstand veel zwaarder belasten langs den weg der Directe Inkomstenbelasting dan ik nu van de nering vraag met deze zakelijke belasting, doch wederom zoude ik het koopkrachtig publiek beleefdelijk hebben uitgenoodigd door aanbieding van het belastingbillet zich elders blijvend te ves tigen. Gij moet aan B. en W. niet verwijten, dat wij ons niet richten naar een speech van den heer M o 11 e r u s in het Brongebouw en later over de Zakelijke Bedrijfsbelasting. Wij zijn niet afkeerig van adviezen, maar wij achten de ver trouwensmannen van Haarlem's burgerij, ter wille van die burgerij, nog wel in staat Haarlem's belang ook zonder der gelijke adviezen voor te staan. Zij mee- nen nóch in kennis van de zaken nóch in liefde voor hun stad bij den heer Mol- lereus van Bloemendaal achter te staan. Het moge hoogmoedig klinken, zij meenen dat toch oprecht. Wij versmaden niettemin geen enkel advies. Zeker niet het uwe, Midden standers! Nog altijd meenen wij Haar lem's Finantiën gezond, de kwaal is niet chronisch en is het acute stadium voorbij Nog altijd hopen wij deze vierjarige periode te kunnen afsluiten met een staat van dienst die productief bleek in Haar- ,,..v I Professor v. h. Groot-Seminarie. Eere-Kanunnik v. h. Bisdom Haarlem Lid v. d. 2e Kamer der Staten-Generaai. Burgemeester van Hilveisum. Het Bestuur der R.K. Kiesvereenino Vi I— n n n lem's belang. Ook op het gebied van Finantiën en juist op dit moeizame ar beidsterrein wenscht gansch B. en W. vurig het pad der opvolgers te asphaltee- ren, te effenen. Hebt gij grieven, Middenstanders, over ons beleid? Zegt ze! Maar weet wat gij zegt. Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede niet doch paradeer met onze opgediepte fouten en sla ze ons om de ooren. Spaart ons niet, wij vragen er niet om, wij willen niet gespaard worden als het in het belang van Haarlem strekt dat wij voor de zooveelste maal de klap pen moeten krijgen. Maar onderzoekt ernstig, dat vragen wij wel. Als een open boek liggen notulen en raadsverslagen voor u. In hemelsnaam géén bitterpraatjes of kegelclubbeloorigheid of billard-cri- tiek waardoor B. en W. moeten caram boleeren. Gij hebt in uw midden genoeg mannen die zich met een onderzoek ku n n e n belasten. Neen, niet over be zuiniging alleen, dit zoude een te doornig terrein zijn voor buitenstaanders, maar over alle daden van beheer, die gij, niet het minst op belastinggebied, van ons verwacht of billijkheiedshalve verwach ten raoogt. Ik snak persoonlijk naar een ernstig onderzoek uwerzijds van m ij n daden. Alle holle gefrazeer over een of ander onderdeel zou iemand zeeziek maken. Een beetje breed mag het terrein der gemeentelijke politiek toch wel bekekep worden door een breeden stand als uw stand is. Gij zijt aan uw eer, aan uw in houd en getal, aan uw aanzien en positie verplicht een huidig College van B. en W. ernstig te steunen of te bestrij den naar gelang het waarachtig ernstig onderzoek onzer gestie u noodzaakt in deze of gene richting. Wij zijn volkomen gerust op den uitslag uwer navorschin- gen Mr. BOMANS. en piel FRANKEN's MELKBROOD is geen succes. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen. H K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. H. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. In druk is verschenen het verslag be treffende het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort over het jaar 1921, uitgebracht door de Commisie van bestuur aan Ge deputeerde Staten. De klasse-verpleging werd gereorgani seerd; besloten werd de lokaliteiten van de bestaande le, 2e en 3e klasse te be stemmen voor le en 2e klasse, die van de 4e en 5e klasse voor de derde. Ged. Staten stelden de volgende verlaagde ta rieven vast: le klasse f 3250, 2e klasse f 2500, 3e klasse f 1500 tot f 840. Samenvoeging der klassen, vereenvou diging in de verpleegwijze, herziening der formaties op andere afdeelingen maakten het mogelijk het aantal verplegenden voör de afdeelingen van 520 (waarvan 40 als zieklenreserven vermeld stonden) tot 404 terug te brengen. Toegevoegd werden ech ter 12 dienstboden en 5 arbeiders in alge- meenen dienst. Betreffende het uitwonen van verple gend personeel wordt gewezen op de moeilijkheden, die het niet nabij de in richting wonen met zich brengt. Ret grootere aantal ziektedagen onder de uitwonenden brengt nog sterker de wen- schelijkheid naar voren 't aantal ver-ar wonenden tot een minimum te beperken, vooral nti de aanhangige plannen voor den aanleg van een tramverbinding tus schen Bloemendaal en het Ziekenhuis voor onbepaalden tijd van de baan zijn. In de verwarming en voeding van ver plegenden en patiënten werden verande ringen aangebracht, welke niet ingeno menheid begroet werden. Aan de werkverschaffing voor patiën ten werd de grootst mogelijke aandacht gewijd en met gunstig gevolg hieraan trilt breidiiig gegwen, Het aantal zusters die verlrokken, was 119 of 35.2 pCt. Aangesteld werden 135 zusters. In totaal waren op 31 December 1921 aanwezig 16 hoofdambtenaren en 36 ambtenaren, benevens het personeel. Opgenomen werden 83 mannen en 258 vrouwen, voor het meerendeel uit Am sterdam. Aan het verslag van het laboratorium, opgemaakt door dr. A. Gans, is ontleend dat 't aantal sterfgevallen 92 bedroeg, waarvan 62 mannen en 30 vrouwen. Uit de bevolkingstabel blijkt, dat aan 't einde des jaars aanwezig waren 706 verplegenden en 1241 patiënten. De balans sluit met een bedrag van f 66,614,528.06; de exploitatierekening met f 2.360.670.63J4, waarbij een saldo- verlies van f 956,726.43. De begrooting van ontvangsten en uit gaven voor 1922 sluit met ©en bedrag van f 2,636,776.25. Uit den bevoegden staat van geldle ningen blijkt, dat het restant op 1 Jan. 1922 bedroeg f 1.444.074.42, met een be drag aan rente over 1922 van f 73.305.90. De commissaris van politie te Nijmegen verzoekt in het Alg. Politieblad te wor den bekend gemaakt met den naam en de wooplaats van den onbekenden drukker van de in omloop zijnde valsche rente-coupons, luidende: „6 pet. gelddlee- ning, groot 600.000, ten laste van 't R. K. Kerkbestuur van den H. Nicolaas te Amsterdam, 11e coupon, liehoorende bij obligaie novan bovengenoemde lee ning, betaalbaar 1 Mei 1922 met 30 bij bet kerkbestuur en bij de firma F. Th. Everard te Amsterdam en te Haarlem". Eveneens wodt mededeeling verzocht van den naam en de woonplaas van den vervaardiger van den stempel, waarvan een gedeeltelijke afdruk op de achterzijde van die valsche coupons voorkomt. De stempelafdruk is eivormig, ongeveer ter grootte van een kievitsei met dikken buitenrand en dunneren binnenrand; het randschrift voor zoover zichtbaar. luidt: „Sigillum Ecclesiae Si Nicolai"... ter wijl in den binnéncirkel een krus is afgebeeld. Verder bevat het Alg. Politieblad de volgende mededeeling: Op 9 Mei j.l. heeft een onbekend per soon bij een bankinstelling te Nijmegen zeven renle-coupons van de 6 pet. geld- Icening,groot 600.000,ten laste van het R.K. kerkbestuur van den H. Nicolaas te Amsterdam verzilverd, welke coupons bij onderzoek bleken valsch te zijn. Die on- 4'ekende gaf op genaamd te zijn P. J. Berkman, wonende aan den Drift no. 11 te Utrecht, tijdelijk gelogeerd in het ho tel „de Plasmolen" te Mook. Deze op gave bleek valsch te zijn,althans te Utrecht en te Mook is die persoon onbe kend. Hij is circa dertig jaar, middelma tig groot, heeft lichtblond haar, boersch uiterlijk, en was als heer gekleed met grijs colbert costuum en slappen licht kleurigen hoed. Het schijnt dat ook el ders dergelijke valsche coupons zijn uit gegeven. De commissaris van Politie te Nijme gen verzoekt de aanhouding en vóórgelei ding van dien onbekenden dader. Wij ontvingen het verslag over 1921 van het Carnegie Heldenfonds voor Ne derland. Aan de rubriek „Toegekende onderne mingen, belooningen en onderscheidingen" onfleencn wij het volgende: t J. J. Wijkhuizen, opperman te Haarlem, heeft verschillende reddingen gedaan. In 1914 redde hij een kind uit het ijs met behulp van een plank; 15 Juni 1916 haal de hij een kind uit de Brouwersvaart door gekleed te water te springen; 20 Ju li 1920 redde hij een meisje uit dezelfde vaart door zich te water te begeven. Door den modder was deze redding niet ge makkelijk. Aan Wijkhuizen iis als beloo ning voor deze drie reddingen een bron- izen medaille toegekend. J. Vrikke, bloemenkoopman, beeft 31 Augustus 1920uit het water van de Gast- huisvest te Haarlem een kind gered door te water te springen. Ook 15 Mei 1921 heeft Vrikke een drenkeling gered. Als belooning en schadevergoeding is hem een bedrag van 60 geschonken. Verduisteringen. H. de L., 21 ajar, thans gedeti neerd, stond terecht wegens verduis tering in Maart en April j.l. van twee rijwielen. Een dezer rijwielen verkocht beklaagde ter plaatse voor 7 gld., loste het daarna weer in, om het op nieuw voor twintig gulden te verkoo- pen. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde. Uit het pleidooi van mr. A. Cohen, die de eisch van den Officier van Justitie 1 jaar gevangenisstraf verpletterend noemde, vernemen wij. hoe deze jonge man, uit Frieslanid afkomstig, wegens minder goede ver standhouding met zijn vader, de ouderlijke woning heeft verlaten, in Haarlem is terecht gekomen, daar den verderfelijken invloed van kameraden heeft ondergaan en onder dien in vloed tot bovenvermelde verduisterin- j gen is gekomen. Mr. Cohen, wijzigde de beklaag- de's jeugd enr ekening houdende met de omstandigheden, vraagt voorwaar delijke veroordeeling. Pleiter heeft ver trouwen in de toekomst van bekl., aangezien hem van de zijde zijner fa milie is verzekerd, dat op zijn verde ren levensloop toezicht zal worden uitgeoefend. J. R., assistent-chef bij de firma de G. en Zn., stond terecht voor' verduistering van f 500, benevens klei ne verduisteringen tot een bedrag van f 250, ten nadeele zijner firma. Bii een filiaal te Schoten moest bekl, f 500 innen en dit bedrag afdragen aan het filiaal Barteljorisstraat. Dit laatste had hij nagelaten. De Officier schetste in den breede de vertrouwenspositie, die bekl. bij de firma De G. had. Hij oefende con trole uit over verschillende filialen. Van dit vertrouwen heeft bekl. mis bruik gemaakt. Eisch: 8 maanden ge vangenisstraf. Twist. J. K. en J. v. d. M., beiden te Zandvoort, stonden beurtelings als be klaagde terecht en traden in dezelfde zaak als getuige op. Vast staat, dat tusschen K. en v.d. M., 'beiden schel- penvisschers, een twist is ontstaan, toen zij elkander aan het strand voor bijreden. Volgens K. zou v. d. M. de aanleidende oorzaak zijn geweest tot den twist. K. heeft zich uit zelfveiN weer verdedigd tegen de slagen door v. d. M. toegebracht. Zooals de Officier van Justitie op merkte, was duidelijk aangetoond, dat er een twist was ontstaan, waarbij heftige slagen zijn gevallen, maar uit het getuigenverhoor is niet op te ma ken, wie begonnen ik. K. hoorde 15 gulden of 15 dagen hechtenis, v. d. M. 14 dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. Mr. Tideman, die als verdediger van v. d. M. optrad, schetste in zijn be toog uitvoerig de toedracht van het geval en vroeg voor bekl. vrijspraak, althans ten minste dezelfde straf als tegen K. geëischt. Uitspraak in alle zaken 22 dezer. Uitspraken van 15 Juni 1922. J. N. v. d. W., los werkman, te Heemstede, bij verstek, overtreding art. 239 W. v. S., 3 weken gev^traf. J. J .S., bleekersknecht, te Velsen, thans ged. H. v. Bew. Haarlem, ver duistering, 4 maanden gev.straf met aftrek preventieve hechtenis. J. A. de K., bakkersknecht, te 's Gravenhage, gedetineerd, diefstal, 4 maanden gev.straf met aftrek preven tieve hechtenis. B. O. O. K., stoker, zonder bekende woon- of verblijfplaats, gedetineerd, diefstal, 4 maanden gev.straf met af trek preventieve hechtenis. H. P. R., bloembollenkweeker, te Heemstede, vrijgesproken. E. Z., groentenkoopman, te Scho ten, woderspannigheid, geldboete van f 40, subs. 40 dagen hechtenis. H. M. den H., hofmeester, zonieter bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, bij verstek, verduistering, 2 maanden gev.straf. A. B. v. I., werkman, te Amster dam, geldboete van f 10 subs. 10 da gen hechtenis. H. C. P., reiziger, te Haarlem, bij verstek, vernieling, geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. Th. H. v. d. L., kellner, te Schoten, bij verstek, vernieling, geldboete van f 25, subs. 25 dagen hechtenis, A. P., boterhandelaar, te Haarlem, vernieling, geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. H. M. G. J. H., reiziger, te -Haarlem, vernieling, geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. J. B. H. W. D. te Amsterdam, von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. Noordzeekanaal. Bij Kon. Besl. is goedgevonden, dat ten behoeve van de verruiming van het Noordzeekanaal tusschen het stoompont- veer te Velsen en de scheiding met het Stadswater van Amsterdam, ten algemee- nen nutte, ten name van het Rijk, zullen worden onteigend de eigendommen in de gemeenten Spaamdam, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Amsterdam, Zaandam. Assendelft, Beverwijk en Velsen, aange duid in het plan en de kaarten, welke in gevolge artikel 12 der Onteigeningswet ter inzage van een ieder hebben gelegen, en vermeld zijn in St.crt. no. 114. De afdeeling Haarlem van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst heeft in een der zaten van de Muziek school haar algemeene vergadering ge houden. Leden waren er niet aanwezig. De rekening, nagezien door de heeren Boricius en Craandijk werd onder dank betuiging aan den penningmeester, den heer E. W. van Someren Greve, voor zijn nauwkeurig beheer, goedgekeurd. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd de heer J.C. Tadema gekozen. De drie aftredende bestuursleden, de Het zou me toch zoo dooderg spijten, meneer, als ons Haarlemsch Muziekkorps verdween, zeide mij een oude verweer de arbeider, nadat hij het raadsbesluit om de aangevraagde 10.000 niet toe te staan, had gelezen. Ik bezoek geen café's, ik rook niet, ik leef eenvoudig, maar mijn mooiste ont spanning is naar Gerharz' korps te luiste ren. Daarvoor offer ik graag mijn kwartje, voegde hij er bij. Dat is veler gedachte en niet alleen die van verweerde arbeiders. Wat zal er, na het raadsbesluit, nu met s korps gebeuren? Zal het leven, of o.or ven? Zaterdag vergadert het bestuur der Haarlemsche Orkestvereeniging en daarna zullen wellicht de leden worden opgeroe pen een beslissing te nemen. Wij hopen van harte dat het Haarlemsch Muziekkorps zal blijven leven. En is dit niet mogelijk ook, zoo hebben wij ons afgevraagd. Wij hopen van harte dat ook het be stuur der H. O. V. zich die vraag ernstig zal stellen. Zeker moge het bestuur zich niet op het starre standpunt plaatsen, tegenover de gestie van den Haarlemschen gemeenteraad er nu ook het bijltje bij neer te leggen. Wij verwachten zulk een daad dan ook niet van een bestuur dat aan de massa in Haarlem zulk een hoog cultureel genoegen gaf, als in de laatste jaren van ons Haar lem's Muziekkorps uitging en waarvoor de Haarlemmers in grooten getale het dank zeggen. Er is misschien nog wel wat te bereiken. Met wat opoffering van de zijde van het bestuur en van den kant van het Haar lemsch gemeentebestuur. Er is geklaagd over de zware verplich tingen, die op het Muziekkorps wegen, verplichtingen, die zijn bewegingen soms lam slaan. Laat het bestuur eens overwegen onder welke voorwaarden het muziekkorps kan blijven voortbestaan, zonder nu dadelijk daarop te antwoorden, dat de gemeentekas elk eventueel tekort heeft te dekken. Is het niet mogelijk, als het aantal ver plichte concerten wordt verminderd; als de mogelijkheid wordt geopend een iets hoogere entrée te heffen voor volksconcer ten; als eenige tegemoetkoming in zaalhuur of belasting wordt toegestaan, het voort bestaan van het korps te verzekeren? Laat het bestuur eens nagaan met welk' minimum van tegemoetkomingen het korps te redden is, en laat het dan met redelijke voorstellen bij ons gemeentebe stuur komen. Eventueel ook bij andere lichamen, die subsidieeren. In een zoo belangrijke zaak als de in standhouding van ons Haarlemsch Muziek korps moet vallen te praten. De beteekenis van het gevallen raadsvo- tum is voor ons alleen deze, dat de raad weigert maar telkens elk aangevraagd sub sidie toe te staan met de mogelijkheid dat een volgende keer het subsidie weer hooger is. Mits vaststaat dat de uitgaven uit de gemeentekas niet hooger worden, nu niet en later niet, zal het gemeentebestuur, al thans 's raads meerderheid, wel tot con cessies bereid zijn. Voor ons Haarlemsch Muziekkorps mag wat gedaan worden. En ook zal, in dit geval, en bijaldien de bestaansmogelijkheid van het korps blijkt, de meerderheid van den Raad, ja wellicht de geheele Raad, wet bereid zijn het sub sidie van 30.000 ook voor volgende ja ren te continueeren. Misschien zelfs dat de Raad ook wel bereid is, in dit geval, incidenteel 10OO0 extra te voteeren om een mogelijk tekort te dekken. Laat ons den moed niet opgeven! Barometerstand 765 vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld dor 't Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 16 Juni 1922: Hoogste Barometerstand 767.2 m.M. te Valentia. Daagste Barometerstand 760.0 m.M. te Sey disfjord. Verwachting van den avond van 16 Juni tot den avond van 17 Juni: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noordelijke wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tempe ratuur. heeren B. W. de Kanter, mr. M. Toulon van der Koo en Risiselada werden her benoemd. De punten van beschrijving voor de al gemeene vergadering gaven geen aanlei ding ot opmerking. Evenals vorige jaren schijnen nu ook minder gewenschte bezoekers onze ge meentelijke speelterreinen te betreden. Dit ondervond Zondag j.l. de heer M., on derwijzer te Bloemendaal, die op het speelterrein aan de Kleverlaan aan het beoefenen van de kaatssport, na afloop tot de minder aangename ondekking kwam dat zijn poremonnaie verdwenen was. Een waarschuwing voor anders sportbeoefenaars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1