Buitengewone Aanbieding Zomerkleeding 111,50. 119, 121, 123, 127.50 Katoenen Kinderpakjes vanaf t 190 Rondom de Haagsche Conferentie. Heerenafideeling Sport Colberts f 04,75 Damesafdeeling Kinder Mantels vanaf f 3,90 NIEMAND VERZUIME ONZE ETALAGES TE BEZICHTIGEN *"N8g KWAKZALVERIJ. ER ZIT MééR AAN VAST..... B!*NEMLANDSCH NIEUWS, Ho! van internationale Justitie. De Eerste Kamerverkiezingen. Bezuiniging Loodsdienst. De reis van de Koninklijke familie naar Noorwegen. Nieuwe dienstregeling voor het treinpersoneel. De Tweede Kamerverkiezingen. UIT ONZE OOST. Afzetterij van Mekkagangers. Koelie-aanslag. KUNST EN KENNIS. Inrichting voor het winnen van Arbeidsvermogen uit stroomend water. HANDEL FM NIJVERHEID. Nederlandsch-Duitsche handels geschillen. ff 30, ff 32, so 35, 37,50 Colbert Costuum naar maat nieuwste dessins - f55— De „Limb. Koer."schrijtt: „Populair is de Tabakswet allerminst. Mooi is echter de houding van den Vrtj- beiusnond in deze zaak. In de Tweede Kamer stemden vele Vrijlndsbonders vóór de Tabakswet, in de t-erste Kamer stemden ze allen vóór, en nu. In de verschillende bladen staan adver tenties die met groote letters de kiezers toeschreeuwen. De Vrijheidsbond is tegen de Tabaksweb Zulk een politiek kan men veilig ge lijk stellen met kwakzalverij." Ons dunkt, dat onze Maastrichtsche col lega te zacht ordeelb Er zijn wel eens goede kwakzalvers, die het goed meenen, terwijl hier alleen sprake kan zijn van Misleiding wetens en willens. Het anti-rev. „Friesch Dagblad" verde digt met kracht Minister de Visser en diens ingrijpen in de lectuur van de H. B. S. te Amersfoort. Het blad vervolgt dan: Toch is hiermee niet 't laatste woord ge zegd in deze zaak, er zit meer aan Tast. Men moet n.1. konsekwent zijn. En wie dan geen vreemdeling is in Jeru zalem van ons openbaar, mddelbaar en van ons voorbereidend hooger onderwijs; Nu, die weet dit wel: Dat het waarlijk niet alleen die twee Duitsche boeken zijn, die een anti-christe lijke strekking verraden. Ga de Fansche litteratuur es na.... Onze eigen, Hollandsche letterkunde! Het onderwijs in geschiedenis, in Staats inrichting, in de natuurkundige -veten- schappen: Zeker, gij kunt met Faust en Nathan be ginnen, maar gij staat verlegen in uw keus, als ge voortgaan wilt en 't eind is niet te zien! En toch, men moet hier konsekwent zijn. Zoodra de tegenstanders zouden kunnen beweren, dat het den schijn heeft, als ping het niet tegen een verkeerde levensbe schouwing, maar tegen twee bepaalde boe ken, is uw verweer gebroken; dat voelt leder zelf. Doch dan riizen allerlei vragen. Kin een inrichting van middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs, werkelijk zo neutraal ziin, dat ze op geen enkel punt met de christelijke levensbeschou wing in botsing komt en toch staan op den bodem van wat men noemt moderne wetenschap en cultuur...., want die wordt toch, op een enkele uitzondering na. algemeen gehuldigd op deze scholen. Wij zien hier geen oplossing. Dan deze eééne: Laat ook op 't terrein van het middel baar en vocfrbereidend booger onderwijs onze leuze en de lijn van onzen arbeid zijn: Regel de vriie, bijzondere schol! Daarmee komen we uit dit moeras. E>e eerste voor het Hof in behandeling komende zaken. r De Baad van den Volkenbond beeft twee zaken aan het oordeel van het R—~>anent« Hof van Internationale Ju- titie onderworpen voor de eerste zijner jaartijksche zittingen, welke van zuiver juridischen aard zijn. De Baad van den Bond heeft gehandeld overeenkomstig de bepalingen van artikel 14 van het Ver drag, dat bepaalt, dat, behalve de ge schillen van internationalen aard waar van het Hof kennis moet nemen, het „ook adviezen heeft uit te brengen no pens elk geschil of elk punt dat de Baad of de Vergaderinp ter ziiner kennis zal brengen." Sedert zijn zitting van 12 Mei 1922 waren den Baai twee verschillende ver zoeken toegekomen: een van de Fran- eche regeering, en een ander van de Internationale Arbeidsorganisatie, beoo- gende het Hof uit te noodigen adviezen uit te brengen ten aanzien van de uit legging van sommige bepalingen van doel XIII van het Verdrag van Versailles, dat handelt over de organisatie van den ar beid. Deze verzoeken werden gericht tot den Baad van den Bond en niet tot het Hof zelf, want slechts de Baad en de Vergadering zijn bevoogd het Hof te verzoeken adviezen te verstrekken. Ge hoor gevende aan die verzoeken heeft de Baad natuurlijk geen enkele mee ning verkondigd nopens hat wezon van de opgeworpen vraagstukken. i Aanwijzing van den Nederlandtchen werk mansafgevaardigde. De eerste der kwesties betreft de inter pretatie van de 3e alinea van artikel 389 van het Verdrag van Versailles, dat be paalt, dat de staten, die lid zijn van de Internationale Arbeidsconferentie, zich verbinden hun werkmansafgevaardigden aan de conferentie aan te wijzen, in overeenstemming met „de meest repre sentatieve vakorganisaties, hetzij van werkgevers, hetzij van werknemers korten tijd vóór den aanvang van de deide Internationale Arbeid c onferentie te Genève, heeft het Nederlandsch Vak verbond protest aangeteekend tegen de aanwijzing van de Nederlandsche werk mansafgevaardigde, zeggende dat die aanwijzing slechts had plaats gehad in ovsreens temming m t v'er vakveree ig'n- gan met uitsluiting van het vakverbond, dat naar hun meening had moeten be schouwd worden als de meest vertegen woordigende vakorganisatie, bedoeld in artikel 389. Van de Oommissie tot het onder zoeken van de volmachten der Conferentie bracht een speciaal rapport over deze kwestie uit en stelde voor, dat de uit legging van artikel 389 zou worden ver wezen naar het Permanente Hof van Internationale Justitie. De Conferentie keurde dit rapport goed en de Baad van bestuur van het Internationale Ar beidsbureau heeft een verzoek in dien zin gericht tot den Baad van den Volken hond. Dientengevolge heeft de Baad, bij besluit van 12 Mei, het Hof verzocht advies uit te brengen over de vraag: „of de werkman-afgevaardigde van Ne derland op de derde Internationale Ar- beidsoonferentie werd aangewezen in overeenstemming met de bepalingen van paragraaf 3 vam artikel 389 van het Verdrag van Versailles". Het is waarschijnlijk dat het Inter nationaal Arbeidsbureau voor het Hof vertegenwoordigd zal zijn. Het zou ook kunnen zijn, dat do vertegenwoordigers van de belangen der Nederlandsche ar beiders aan de debatten zullen deel nemen. De kwestie van den landarbeid. De tweede kwestie werd in de zit ting van Januari voor den Baad op- geworj ea dor den ver ee iwoordige: vao de Fransche regeering, die den Baad had verzocht het Hof uit te noodigen een advies uit te brengen over de vol gende vraag: „Strekt de bevoegdheid van de Inter nationale Arbeidsorganisatie zich uit tot de internationale regeling van de ar beidsvoorwaarden der in den landbouw arbeidende pero....^-1 Sedert de zitting van 12 Mai heeft de Baad aangenomen zich naar dat ver zoek te gedragen en het Hof heeft daar van in alien vorm kennis gekregen. Ook in dat geval wordt het waarschijnlijk geacht, dat het Int. Arbeidsbureau zich in deze zitting van het Hof zal doen vertegenwoordigen, ten einde in onder- deelen zijn 6tandpunt te kunnen toe lichten. De volgende week Donderdag moeten de Eerste-Kamerverkiezingen plaats heb ber: door de Staten der verschillende pro vinciën. Tegenwoordig zijn die als volgt samengesteld: Noord-Holland heeft 77 leden, waarvan R. K. 18, A. R. 6, C. H. 7, S. D. A. P. 20, Vrijh.-B. 12, Vr.-D. 8, Chr.-Dem. 2. Soc. Partij 2, Comm. 2. Zuid-Holland 82 leden, waarvan R. K. 17, A.-R. 17, C.-H. 8 S. D. A. P. 21, Vrijz. D. 3, Vrijh.-B. 14, Comm. 2. Noord-Brabant 64 leden, waarvan R. K. 51, A.-R., 3, C..-H. 2, S. D„ A. P. 4, Vrijz Dem. 2, Vrijh.-B. 2. Gelderland 62 leden, waarvan R. K. 19, A.-R. 9, C.-H. 2, S.D A.P. 4, Vrijz.-Dem. 4, Vrijh.-B 11, Chr. Soc. Partij t. Friesland 50 leden, waarvan R.K 3, A. R. 12, C.-H. 8, S.D.A.P. 14. Pr. B. van Vriiz. 7, Vr.-D 3, Vrijh.-B. 1. Chr. Soc.p. 1. Groep Vrije Soc. (v. d. Zwaagl 1. Overijssel 47 leden, waarvan R.K. 13, A.-R. 6, C.-H. 6, S.D.A.P. 8, Vrijz.-Dem. 2, Vrijh.-B. 8, Chr. Soc. partij 1, St. Ger. p. 1 PI. p. 1, Communisten 1. Groningen: 45 leden, waarvan R.K. 3, A.-R. 9, C.-H. 3, S.D.A.P. 14, Vrijz.-Dem. 9, Vrijh.-B. 6, Com. 2. Limburg 45 leden, waarvan R.K. 39, A.-R. 1, S.D.A.P. 1, Vrijz.-D. 1. Zeeland 42 leden, waarvan R.K. 8, A.-R. 10. C.-H. 4, S.D.A.P. 4, Vrijz. Dem. 3, Vrijh.-B. 11, St. Ger. partij 22. Utrecht 41 leden waarvan R.K 12, A.R, 8, C.H. 5, S.D.A.P. 8, Vrijz.-Dem. 2, Vrijh. Bond 6. Drenthe 35 leden, waarvan R. K. 2, A.- R. 77, C.-H. 3, S.D.A.P. 8, Vrijz. Dem 7, Vrijh. Bond 8. Een rechtsche meerderheid hebben der halve Zuid-Holland van 2, Overijssel van 3. Zeeland van 2,Utrecht 9, Gelderland van 8 stemmen, Brabant en Limburg hebben een overgroote rechtsche meerderheid. Een linksche meerderheid hebben Fries land van 4, Groningen van 15, Drenthe van 11 en Noord-Holland van 15 stem men. In al deze provincies, behalve in Dren the, is de linkerzijde afhankelijk van de sociaal-democraten. En nu zal wel weer het merkwaardige schouwspel vertoond worden, dat de reactionnaire Vrijheids- bonders zich verstaan met de super-demo cratische S.D.A.P.'ers. Ales om te demonstreeren, dat de anti these dood is! De Eerste Kamer is thans als volgt sa mengesteld: 18 Katholieken, 9 Anti-Re- volutionnairen, 4 Christelijk-Historischen, 11 Vrijheidsbonders, 7 Unie-liberalen, 5 Sociaal Democraten, 3 Vrijzinnig Demo craten. Onlangs heeft echter een der libe ralen, de heer Fokker van Craijenstein van Rengerskenke zijn vaandel verlaten en zich geschaard bij de C.-H. W.orden in alle provinciën de stemmin gen reoht-tegen-links, dan worden er op 22 Juni a.s. gekozen 32 rechtsche en 18 linksche leden. Naar de „Eemsbode" verneemt zal ook te Delfzijl bij den loodsdienst bezuinigd worden. In het vervolg zal de dienst al daar onderhouden worden door 2 schoe ners, terwijl het aantal loodsen op ieder schip wordt verminderd van 7 op 6. Blijkens een draadloos bericht uit Trom- so is Koningin Wilhelmina gister naar de Noordkaap vertrokken. Zij zal vandaar Donderdag terugkeeren. Het weer is prachtig. Naar de „Tel." verneemt, is een nieuwe dienstregeling voor het treinpersoneel in bewerking. De bedoeling is de nieuwe rege ling reeds 29 Juni a.s. in te voeren. Het laat zich aanzien dat het aantal ter be schikking gestelde treinbeambten belang rijk zal verminderen. Groote verwachtingen van Mr. S. v. Houten Mr. S. van Houten machtigt het corr.- bureau mede te deelen, dat hij alleen, in dien alle 9 candidaten der liberale lijst-v. Houten zouden verkozen worden, ziin be noeming zou aanvaarden, dus in geen ge val, wanneer slechts twee of meerdere can didaten gekozen zouden worden. In dat ge val wordt de zetel van Mr. v. Houten auto matisch overgedragen aan den candidaat of de candidaten die de meeste voorkeur stemmen bchaalde(n). In de inlandsehe pers wordt er op gewezen, dat de bedevaartgangers uit Ned. Indië naar Mekka op verschrik kelijke wijze door de Overheid aldaar worden afgezet en ten slotte door allerlei rooversbenden worden bestolen. Zoodra de Mekkngangers in Djeddah a arak omen, wordt reeds 'n pond in goud geld geëischt door de beambten voor den invoer van hun goed, zelfs voor de lijfgoederen, onverschillig of deze een waarde van f 10 of f 30 hebben worden zij belast en een recht van f 2.50 gehe ven. Het komt vaak voor. dat iemand 20 souvereigns invoerrechten voor de mee gebrachte lijfgoederen etc. en dagelijk- sche benoodigdheden betalen moet. In de stad Djeddah zelf wordt f 2 entree ge- eischt door Sjechs, die zij beweren op last van den Radja te moeten innen. Zelfs mee gebrachte voeding, als rijst b.v. wordt be last en alles moet in goud betaald worden Het gevolg daarvan is. dat de voedingsmid delen vier maal duurder ziin dan vroeger. VeTder is de tocht naar Medina volstrekt onveilig, daar de Bedouienen nog steeds in vollen opstand zijn tegen het gezag van Hedjaz. zoodat de reis naar Mdkka in deze tijden ten sterkste ontraden moet worden. De heer Vlisdorp, assis 'ent op de on derneming Elnapoetih op Ambon (.van de Orediet- en Handel vereenigirg ^Tan- doe" te Amsterdam), is ernstig verwond door een koelie. De ooTzaak is onbe kend. De koelie is gearresteerd. L+. OPENINGSZITTING. Redevoering van Jhr. van Karnebeek. Donderdagmiddag werd de eerste bij eenkomst geopend door onzen Minister van Buitenl. Zaken, die de volgende rede higld: Het zij mij veroorloofd u te begroe ten uit naam van Ha-er Ma'e-tsit's Be geering en eenige welkomstwoorden tot u te richten bij het begin van uwe be raadslagingen. Ik behoef nauwelijks den oorsprong van uw tegenwoordigheid hier ter plaat se in herinnering te brengen. Hij ligt nog versch in het geheugen en dagtee- kent van Genua, waar de resoluties wer den aangenomen, welke het bijeenkomen te 's-Gravenhage van twee commissies beoogden tot onderzoek van de tusschen de sovjet-regeering en de andere re geeringen be'taande memingwerschi'len, benevens een voorafgaande godariitenwis- seling no-ens de voorwaarden, wra ooder de deskundigencommissie de Russische delegatie zal ontmoeten. De Nederlandsche regeering, gehoor gevend aan den door de Conferentie van Genua eenstemmig aangenomen wenseh, aoht zich gelukkig u te ontvangen en u gastvrijheid te verleenen. Zij heeft het voorstel om de te Genua opgenomen onderhandelingen door een meer diep gaande studie van eenige onbeslist ge bleven helar g "ka vraagstukken te doen volgen gunstig ontvangen, daar zij van oordeel is, dat het zijn voordeel kan hebben een hernieuwde poging te doen om het vraagstuk van het herstel van Rusland en van den vrede in Europa op een co'lectieven grondslag on te los sen. In dien gedachtengang heeft Ne derland, daartoe bewogen door een ge voel van plicht aan zijn tradities ont leend, zich bereid verklaard de hulp middelen ter beschikking te stel'en van het land en met name van deze stad, welke door haar ligging en haar ge steldheid retels men'gmaal diensten heeft bewezen aan de internationale samen werking. Mijne Heeren. Het is niet aan mij u richtlijnen aan te geven en het ligt niet in mijn bedoeling on de vraagstuk ken, welke de com- des zullen ter hand nemen, in te gaan. Gij zijt door den president van de conferentie van Genua in overeenstemming met de Ne derlandsche Pegcering uitgencod:gd ge worden en het staat aan u straks zelf de voorwaar-'en vast te stellen, waaron der uw arbeid on de ovoreengekomen basis zal plaats vinden. Maar ik moge hieraan toevoegen, dat de beste wenschen van het Nederland sche volk voor den goeden uitslag van uwe inspanning u vergezel'én. Het werk dat u wacht is een arbeid van studie en van voorbe-eidende onderhandeling. De taak is mceilök, gezien de diepgaande verschillen in beginsel en methode, die Sovjet-Rusland en de andere hier ver tegenwoordigde Staten verdeeld houden. En dit probleem is de3 te moeilijker op te lossen, waar het in Rusland toe gepaste systeem juist het beletsel schijnt te zijn voor het e onomrcho herstel van dat ongelukkige land. De conferentie van Genua, welke in Nederland met leven dige en voortdurende belangstelling ge volgd werd, heeft, hoowel haar arbeid niet met onmiddellijke praoti che resul taten bekroond werd, de groote verdienste gehad, dat zij den weg opende tot de mogelijkheid van later gezamenlijk be raad, waarvan het bewogen Europa en Rusland, met zijn ondervinding voor oogen, partij zu'len kunnen trekken. Na de sensationeele episode van het eerste contact is een nieuwe phase ingetreden, waarin het er op aankomt de elemen taire feiten te verzamelen, te onder zoeken en te toetsen, de afstanden te meten, de behoeften te w^gen en de indrukken van het eerste uur te ont leden. Het is de phase van het wel overwogen en g ordende ondorzo-k, een atmospheer vorderende van rust en evenwicht, d ie, in hst kader van een verstandige en g' regalde pu'ili iteit, be scherming verleent aan de verantwoor delijkheden en eerbied inb ozemt aan ongelnMigen aandrang van buiten, waar door op internationa e bijeenkomsten de werking van goede bedoelingen vaak werd bemoeilijkt en incidenten werden vergroot. Mijne Heeren. Ik hoopj dat Gij die gunstige atmosfeer, die Gij zoekt, hier zult vinden. Zij moge, met het aandeel dat het aan Uwe beraadslagingen zal nemen, de bijdrage zijn van Nederland, welks objectieve geest U omringt, aan den teeren arbeid, welken Gij geroe- oen zijt te volbrengen. Gij zult zetelen in dit Paleis dat, terzijde gelegen te midden van een schoone natuur, gewijd is aan de international samenwerking en de internationale justitie en aan denkbeelden die, verheven boven de men- schelijke ellende, veroorloven nimmer te wanhopen. De Nederlandsche Begeering en het Nederlandsche volk zullen Uwen arbeid met de grootste belangstelling vo'gen en zullen het mogelijke doen om de taak van deze Conferentie te vergemakkelij ken. Weest welkom! Van Karnebeek voorzitter. In de eerste middagzitting van de conferentie tot het houden van preli minaire besprekingen over het Russi sche vraagstuk is minister van Karne beek tot voorzitter benoemd. De opening. Wie verwacht had, dat er Donder dagmiddag in verband met de opening der conferentie duizenden nieuwsgieri gen zouden samenstroomen om tenmin ste iets van den buitenkant te zien, zal wanneer hij zelf naar het Vredes paleis gegaan is om onder die nieuws gierigen te zijn, spoedig bemerkt heb ben, dat hij zich vergist had. Want er was maar zeer matige belangstelling om cn bij het Vredespaleis, wij zouden zeg gen niet meer dan bij andere, meer alledaagsche gelegenheden, die met de opening der conferentie in zoover over eenkomen, dat er veel af- en aangerij van automobielen aan to pas komt. De politie, eenige manschappen te voet en eenige te paard had gemakkelijk werk om dezen in bedwang te houden. Het geheele plein voor het Vredes paleis was afgezet en de kijkers heb ben dan ook niet meer gezien dan een aantal snel voorbijschietende auto's en taxi's met voor het meerendeel hun ze ker onbekende personen. Zooals men weet, was het consigne gegeven, dat er niemand niet tot de conferentie of haar personeel behoorende in 't Vredespaleis zou worden toegelaten en dat voor de ioumalisten tot zelfs de tuin, toe ge sloten zou blijven. Er was in verband hiermee ook een strenge controle aan de beide ingangshekken en geen auto passeerde wanneer de inzittenden niet een speciale toegangskaart konden ver- toonen. Voor de poort dromde een groot aan tal buitenlandsche en Nederlandsohe jour nalisten tezamen en een niet minder groot aantal persfotografen en filmope rateurs. Waren de journalisten ontevre den, de fotografen waren het niet min der, omdat daar een speciale overeen komst tusschen het bestuur der Car- negiestichting en een Rotterdamsche fir ma het maken van opnamen op het territorium van het Vredespaleis voor een ie Ier verboden is behalve voor den contractant. Aan listen om dit verbod te ontduiken ontbrak het niet. Een en kele fotograaf had het gedaan -weten te krijgen, dat hem een plaats gegund werd naast de chauffeurs van een der van een passepartout voorziene auto's en wist zoo door te snappen. Doch zijn vreugd was kort, want onverbiddelijk werd een ieder, die zich niet behoorlijk kon legitimeeren verwijderd. Hetgeen niet wegneemt, dat er toch enkelen kans zagen om ondanks het verbod in den tuin te blijven dralen, en nog gauw een paar opnamen af te „knippen Een incident. Donderdagmiddag waren op het ter rein voor het Vredespaleis o.a. aanwezig de hoofdcommissaris en een hoofd inspecteur van politie. Om half drie gin gen een groot aantal journalisten, waar onder vele buitenlanders dit tot aan het hek waren toegelaten, naar den ingang van het paleis en w-isten ook tot de zit tingszaal door te dringen Toen hun werd verzocht zich te ver wijderen bleven zij zich in de hal van het Paleis ophouden. Hierop verscheen minister Van Karne beek, die hen in het Fransch toesprak. Hel speet hem zeer dat hij de heeren geen plaafc kon aanbieden daar de zit ting niet openbaar was. Voornamelijk de Fransche journalisten bleven er op aandringen in de hal te mo gen blijven, om zich onmiddellijk na de zitting met de delegatie van hun land in verbinding te stellen. De Minister zeide.dat niemand zich volgesn het consigne in de hal mochten op houden. Hij rekende op aller medewer king. De minister ging daarna weder in de zitingzaal, zonder dat de Journaliten aan het verzoek gevolg gaven en dus in de hal bleven. Het geval bepaalt zich tot een onvol doende regeling van de controle. .Volgens een uitgebreide beschrijving heeft de heer Max. H. J. Tummers te 's Gravenhage, een inrichting uitge vonden, waarmee het mogelijk zal zijn, de ongebruikte kracht van stroo mend water practisch te benutten. Dit geschiedde in ons land tot heden; uitsluitend met schepraderen aan wa ter- en houtzaagmolens en zeer spora disch met turbines, die echter slechts op eenige stroomen in ons land met succes kunnen worden aangebracht Een ander, eveneens onbelangrijk voorbeeld van uitbating van kracht uit stroomend water, levert de gier- pont. Bij de inrichting, die de heer Tum mers uitvond en waar octrooi op aangevraagd is, zouden alle fouten, die kleefden aan dergelijke stellages, beslist overwonnen zijn, zoodat in ons waterrijk land de mogelijkheid open komt, electrische stroom voor steden- electrificatie en voor groote bedriifs- kracht te winnen uit de goedkoopste kracht die er is, de waterkracht. Het systeem van den heer Tummensl is niet nieuw; reeds zijn aan diverse octrooi-bureaux o. a. in Frankrijk en Duitschland, doch ook in ons land, een 8-tal dergelijke inrichtingen geoc trooieerd. Geen dezer inrichtingen zijn echter in uitvoering gekomen en wel door de onuitvoerbaarheid in de prac- tijk. De uitvinder heeft de Nederland sche en buitenlandsche autoriteiten op de hoogte gesteld van zijn vinding en ondervindt reeds zeer veel belang stelling. Voorloopig kan medegedeeld wor den, dat het systeem van den heef Tummers berust op een i n het water drijvend pontonstelsel, waarin een of een serie kettingen „sans fin" draaien, die door beweegbare schepen wor den voortgestuwd. De aldus verkregen kracht wordt op de pontons dadelijk in etectriciteit omgezet; kan dus geaccumuleerd wor den of rechtstreeks aangewend, naar verkiezing. Zelfs in den kruitijd. als een ijslaag de rivieren heeft bedekt, zou deze machine kunnen blijven werken, vol gens de meening van den uitvinder. Reeds bij een zeer geringe stroomsnel heid zou deze inrichting een belang rijke kracht uit het water kunnen trekken, zoodat zij bijna op al onze rivieren zou kunnen worder toege past. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland vestigt hierme de de aandacht van Nederland-che be langhebbenden er op dat Dr. Th. Metz in den loop dezer maand weer eenige zittingen hier te lande zal houden, ten einde de Nederlandsche kooplieden in de gelegenheid te stellen geschillen met Duitsche leveranciers met hem te be spreken. De volgende zittingen zullen plaats vinden: Zaterdag 17 Juni, Tilburg, in het kantoor der Kamer van Koophandel en Fabrieken Beursgebouw, Piusplein van 103 uur. '<f -■/' '0$l s BEEKMAN C LBERTCOSTUMES zeer goed fantasie costuum Elegant model COLBERT COSTUMES In fantasie en blauw Gegarandeerde kwaliteit JONGEHEEREN COSTUUMS tot 16 ]aar zeer goede kwaliteit {14,75, f 16.-, 117,50, I20-, f22,50 KINDERPAKJES In wollen stof vanaf f 5,75 WASCHPAKJES vana' f3,75 Speciale aanbieding: SPORTMANTELS in Tweed 17,80 in covercoat f 14,80 In laken 116,90 MANTEL COSTUMES In tweed It4,80 In bl. diagonaal f 19,90 geheel met zijde gevoerd f 24,90 DAMESMANTELS Tweed vanaf t9,90 Laken vanaf 113,90 Covercoat vanaf f 12,90 JAPONNcN in serge, marine, zwart, bleu, terra taupe vanaf f 9.75 In poueline vanaf f 4.90 In voile f 4.90 In frotté f 6.90 H. BEEKMAN - KONINGSTRAAT 48-54 vote tl: V - V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6