KATHOLIEKEN van HAARLEM J. D. J. AENGENENT Mr. P. J. REIJMER de Groote Vergadering Maandag 19 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14170 Brieven uit Rome UIT DEN OMTREK DAMIAATJES Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD Een Kardinaal-Missionaris. HAARLEM. Een vaandelwijding. bezoekt 20 Juni a.s. in de „VEREENIGING" Lange Begijnestraat - Aanvang 8 uur Toegang uitsluitend voor R.K. Kiezers en Kiezeressen I In deze vergadering Zullen de groote lijnen der Katholieke Politiek worden getrokken. Als Sprekers zullen optreden: da ZeerEerw Hooggel. Heer en de HoogEd. Gestr. Heer De wetenschappelijke vorming en het verleden ^è&zer beide hoogstaande mannen is een waar- g, dateene verhandeling van belangrijke vraag stukken in grooten stijl zal worden gegeven Openluchtdag. Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 De vlag uit. HET PREPAREEREN. Allerwege is men in de bollenstreek begonnen met het rooien van de Hya cinthen voor prepareerdoeleinden, meldt het „Kweekersblad". Hoewel de verwachting was, dat door den laten bloei, ook de aanleg voor de nieuwe bloem laat zou zijn. blijkt bij onoerzoek, dat de nieuwe bloeiwijze reeds tamelijk vergevorderd is en zonder bezwaar deze nu behan deld kunnen worden om te preparee ren voor den Kerstmis-broei. Er wordt dit jaar veel miniatuur geprepareerd, vooral e.w.t. Innocence voor Engeland. Wellicht zijn de verhoogde prijzen der Fransche bollen wel een eerste aanleiding om meer Hollandsche Hya cinthen te bestellen. In de afgeloopen wintercampagne was echter reeds te beluisteren, dat de Engelsche broeiers maar ook het publiek meer en meer de verdienstelijke eigenschappen erken nen van de geprepareerde Hyacinthen. QUARANTINE 37. Binnen zes weken zal men nog geen beslissing kunnen verwachten ten opzichte van de veranderingen in de Quar, act. 37r KATHOLIEKEN VAN HAARLEM Sluit U aan bij onze R.K. Poi. Prop. Club. Meer dan ooit is Uw hulp noodig De vertegenwoordigers van Enge- .and, België en Holland hebben aan gedrongen op het vrije verkeej tus schen alle landen, behalve onder de keur op plantenziekten. In Europa heeft men niet met plan tenziekten te kampen als in Amerika mede doordat de cultures kleiner zijn en meer onder de persoonlijke aan dacht zijn van den kweeker. Het groo te verschil in klimaat in Amerika biedt bijna voor elke plantenziekte een plaats waar deze voort kan woe keren. Amerika voert weinig planten uit, doch vrije invoer zou leiden tot het importeeren van duizenden tonnen jaariijks uit Europa. Veranderingen in de voorschriften zullen zeer gering zijn, naar aan het Departement van Landbouw in Was hington verzekerd werd en zal het ri sico van het invoeren van planten ziekten niet vergrooten. Toegegeven vordt, dat een kleine verandering zal worden aangebracht ten gunste van de bloembollen en enkele soorten plan ten voor kweekdoeleinden, ten gerieve van de Amerikaansche belangen. Oificieele personen aan het Dep. van Landbouw te Washington mee- nen, dat door deze conferentie, duide lijk; is aangetoond, de noodzaak zich te wapenen tegen het invoeren van plantenziekten om de hoofdgewassen van dit land te beschermen. De conferentie heeft veel bijgedra gen tot/een beter begrijpen van de toegepaste maatregelen. De F. H. B. is besloten de invoer verboden niet op te heffen, waar maar kans bestaat plantenziekte in te voe ren maar wil wel alle medewerking verleenen om in Amerika die soorten planten te kweeken, die vroeger van Europa betrokken werden. Aldus een perscommuniqué in de Amerikaansche vakbladen. Het „Kweekersblad" neemt deze*, mededeeling niet ernstig op en zegt Men kan aan den toon wel toetsen, vanwaar dit komt. Begrafenis L. W. Havelaar. Dankbaar, maar niet voldaan. 0 - Aanbestedingen. Deze gemeente kan bogen op het J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. bezit van een vereeniging „Bloemen- daal's Bloei" zij kan bogen op tal van lange, schoone lanen, op het sinds enkele ja ren jaren geciviliseerde Bloemendaal- sc1» Bosch zij kan bogen op de sfeer van de Gé- nestet's-verzen, op een kortlings opge richt „stil strand," waar duizenden en duizenden rust en stilte-zoekende zie len elkaar kunnen vinden. De statige, de fraaie, de trotsche villa's liggen als in een grooten tuin be olven. Hier zetelen de in goeden doen gekomen handelsgeslachten, oud en jong-adellijke geslachten, zoomede de gaarne door de belasting geslachten. Inderdaad Bloemendaal de Kroon van Haarlem's duinrand, Bloemendaal Maar kort en duidelijk, elke om schrijving tartend, kan 'ie het zeggen j Hier zetelen zij, die zich, „intellec tueel" voelen intellekt-veeldit is de Bloei van "loemendaal. Zij zijn edelsteenen, flonkerend in de Kroon van Haarlem's duinrand zij zijn de „verlichten" en.... dit is wat waard in dezen tijd van bekrom penheid en enge zelfzucht. En zij tèönen ook, dat zij verlicht zijnj zij toonen, dat zij verre vooruit zijn geschreden op de ouders.... Dit blijkt bij de huizen-nieu bouw. Bij moeilijk verkrijgen van crediet is bouwen een kunst., in de kunst ligt de bouw van een t id zoo zullen latere geslachten, als de kunstbouw dezer dagen althans nog niet is versleten, uit die heden gebouwde huizen ietj kunnen teruglezen. Als de toekomstige historicus, bij het psychologisch onderzoek van den bouw der huizen, de huisnummers na rekent en hierbij ongehinderd tot 10 heeft kunnen tellen, zal hij ver baasd opmerken, dat no 11 ontbreekt dat no. 13 ook ontbreekt Maar de folklore van deze landen, zal hem de huidige heteekenis dezer getallen doen ontcijferen. En als hij dan vol is, misschien wel wat overvol, over de wijsheid van onze tijdgenooten, die de metafysica der getallen begrepen in een tijd van brute materialisatie, en de kracht ken den der gekke en ongelukkige cijfers, zal hijno 100 missen Verheugd zal ie dan roemen de fijnzinnighed van geest van de kinderen dezer eeuw, die.... niet voor 't oog der menigte op huis-nummero jOO wensch- ten te zitten. Zoo zal hij in het ontbreken der getallen 11, 13 en nolOO in het Bloemen daal van thans, herkennen het kinder achtig dwaas bijgeloof van den moder nen aan niets-eeloovenden intellekp ueel gevolg van de stijging van de lood- en Da abönnëmenTsprlj* Be' draagt toot Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 ^er Week J 0.25 Pranco per post p. kwart. B»J vooruit bet 3.57 H Bureaux; Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers; 1426, rt'i en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverfenfiën 35 ecnls per regel. - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en aanbod» advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Dezer dagen vierde Z.Em. Kardinaal Cagliero van de Godvruchtige Vereeni- ging van Don Bosco of Priesters-Sale- eianen, zijn zestigjarig Priesterfeest. Toen eenige delgen geleden te Rome het Missiecongres vergaderde, stond de Voorzitter van het congres. Z.Em. Kar dinaal Laurenti, op en verzocht Kard. Cagliero in de zaal tegenwoordig, even het spreekgestoelte te beklimmen en de vergadering te vertellen van zijne on dervindingen. De Kardinaal gaf gehoor aan het verzoek en vertelde gedurende een kwartier van zijne missiën en mis siereizen in de binnenlanden van Mid den-Amerika en van zijn werk aldaar in Patagonië. Kard. Cagliero is immers een missionaris geweest bij uitnemend heid. In 1854, jonge leerling van Don Bosco, lag de latere Kardinaal Caglie ro gevaarlijk op het ziekbed uitgestrekt. De geneesheeren gaven Don Bosco den raad den jongeling de laatste H.H. Sa cramenten toe te dienen en de zieke self verzocht bediend te worden. Maar Don Bosoo die dikwerf een profetischen blik had, zeide: Ge zult niet sterven, dierbare Giovanni. Je tijd is nog niet gekomen. Ge zult priester zijn en mis sionaris worden, de wereld zult ge door kruisen met het brevier onder den arm en zielen winnen in groote getale voor God en de eeuwigheid. En dan later... Don Bosco ging niet verder maar had voorzien dat zijn geliefde zoon en leer ling de Bisschoppelijke waardigheid en het Kardinaalspurper zou verwerven. In 1875 zond Don Bosoo zijn eerste mis sionarissen uit en aan Don Cagliero Werd als missieveld Patagonië aangewe zen, woeste streek bewoond door krijgs zuchtige ei» stoutmoedige Indiaansche stammen tegen dewelke de regeering van Argentinië steeds een leger soldaten moest gereed houden. Het land met de talrijke maagdelijke bosschen was bij na voor allen ondoordringbaar en het leven deir Indianen een geheim voor allen. Zelfs in den godsdienst zagen de inboorlingen een gevaar, een macht die zich tegen de hunne kwam plaatsen. Don Cagliero en zijn medehelpers hebben daar in een aantal jaren parochieën opgericht, kerken, scholen, colleges gebouwd, vak landbouwscholen, gasthuizen gesticht. Zelfs ontbreken er de koogore scholen niet meer en de wetenschap heeft met Iden godsdienst haar intrede gedaan in dit land, waar nu de Europeesche be schaving heerscht Buiten eenige huis gezinnen die zich in het binnenland te ruggetrokken hebbefi, zijn de bewoners van Patagonië allen gedoopt. Generaal Roe ca, president van Argentinië, noem de Don Cagliero den Beschaver van het Zuiden. J De missionaris Oagfiero was tevens een behendig diplomaat. Na een aantal jaren als missionaris gewerkt te heb ben onder de Indianen, werd Don Cag- .liero naar Rome geroepen, tot Aartsbis schop-titularis benoemd en belast met de Apostolische Visitatie in Zuid-Ita- lië die Paus Pius geheel de wereld door ingesteld had. Eenigen tijd later riep Paus Pius X een vergadering van Kar dinalen bijeen om te beraadslagen over het hernemen der diplomatieke betrek kingen met verschillende landen van Centraal en Zuid-Amerika. Kardinaal Rampolla, vroeger Staatssecretaris van Paus Leo XIII, had dikwerf tijdens zijn ambt de groote hoedanigheden van Mgr. Cagliero kunnen waardeeren en stelde hem voor aan Pius X als Apostolisch Delegaat naar de republieken van Cen traal en Zuid-Amerika, toen in conflict met den H. Stoel. Pius X deed Mgr. Cagliero naar Rome roerpen en deelde hem de benoeming mede als Apostolisch Delegaat van Zuid-Amerika. De nede rige Bisschop zocht zich aan dit ge wichtig ambt te onttrekken. „Heilige Va der, zei hij, ik ben oud." „En ik ben nog ouder als u," antwoordde Paus Pius X, „en ik heb geheel de H. Kerk op de schouders." Mgr. Cagliero gehoor zaamde en vertrok opnieuw naar Zuid- Amerika. De zending yan den Apostolischen De legaat gelukte opperbest en Mgr. Cag liero wist niet alleen diplomatieke be trekkingen aan te knoopen tusschen ver schillende staten en den H. Stool, maar kon tevens verkrijgen dat verschillende republieken hunne anti-katholieke en on- moreele wetgeving veranderden en meer overeenkomstig de katholiek» zodeleer hervormden. Als Apostolisch Delegaat vierde JM.gr. Cagliero zijn gouden priesterfeest in Zuid-Amerika en Paus Pius X schreef hem toen ongeveer o.m. als volgt: „Het is ons behagelijk bij deze gele genheid te herdenken hetgeen, ook u pp dezen dag wel voor oogen zal staan, na melijk hoe gij, een der eerste leerlingen van Don Bosco lang en ijverig gewerkt hebt voor de armen en verlatene jeugd, dat ge later met alle krachten van li- eaaam en ziel hebt geijverd als missio naris en erin geslaagd zijt de bevolking van geheol Patagonië tot het licht des geloofs over te brengen, dat ge op ge vorderden leeftijd met groote voorzich tigheid en wijs beleid het ambt van On zen Delegaat bij de volkeren van Cen- traal-Amerika tot heden toe hebt waar genomen." Toen la'er de diplomatieke betrekkin gen tusechen den H. Stool en de Zuid- Amerikaansche republieken voor goed hernomen waren, verkreeg Mgr. Cag- lier de verdiende belooning. Paus Bene- dictus XV riep hem naar Rome terug en schonk hem in het Consistorie van 1915 het Kardinaalspurper met den ti tel van Sint Barnardus. In geheel Italië werd toen de nieuwe Kardinaal, zoon van Don Bosoo, gevierd als de ijverige missionaris, de vurige en volbloed-Ita- liaan dj? den dmul vau Italië bjj do Indianen had d-'oen kennen en eeren. Kardinaal Cagliero was steeds een vriend van het huis Savoye van af den tijd dat dit huis nog regeerde over Pie- monte. In 1920 werd Kardinaal Cag liero Suburbicair-Bisschop van Frascati benoemd, waar hij het herderlijk ambt op tachtigjarigen leeftijd nog dikwijls persoonlijk waarneemt. In alles wat de missiën betreft en vooral in de tegenwoordige missieactie stelt de Kardinaal levendige belangstel ling, en noemde zich laatst op het con gres de „Mathusalom van de missie actie." Kardinaal Cagliero is steeds gebleven wat hij was, getrouw zoon en leerling van den wereldbekenden Don Bosco, en wordt steeds met de levendigste belang stelling gevolgd als hij spreekt over de zen grooten weldoener der arme en ver latene jeugd. In het huis en college der Salesianen te Rome waar hij zijn intrek genomen heeft is hij de veelgeliefde van oud en jong. De vierhonderd jongens die daar hunne opvoeding genieten voor God en de maatschappij, koesteren geen misplaat ste eerbied of vrees voor den Kardinaal, maar eeren en hebben hem lief als een vader. Het gebeurt dat met feestdagen de Kardinaal met de jongens wil aan zitten aan dezelfde tafel. Als hij dan verschijnt in de eetzaal vliegen de jon gens al naar hem toe. Dan wordt de ketting gemaakt. De Kardinaal geeft de kanden aan do twee kleinsten en deze geven de hand aan de grootere en aldus wordt de Kardinaal naar zijn plaats tusschen de jongens ge leid. Ook wel verschijnt de Kardinaal eensklaps op de speelplaats tuschen de jongens, die hun spel staken en op den Kardinaal komen toegevlogen. Zoo brengt de krasse grijsaard de laat ste jaren van een welbesteed leven door wachtende dat God hem de belooning schenke, die voor de jjverigen in Zijn dienst hiernamaals is weggelegd. OIVIS ROMANUS. Onmisbaar voor sportmen an sportwomen Is FKANKEN'i MELKBROOD De afdecling Haarlem en omstreken van den Ned. R. K. Bond van Bouw vakpatroons, heeft een eigen vaandel ge kregen! En schitterend! Waar andere vereenigingen zich dikwijls moeten be helpen, daar heeft deze bloeiende telg van de R. K. sociale beweging in Haar lem geen kosten behoeven te ontzien om ieta waarlijk moois en kunstvol te krijgen. I Ter gelegenheid van de viering van het eerst© lustrum der afdeeling kwam spontaan uit de vergadering het denk beeld naar voren de afdeeling een vaan del te bezorgen. Dat was Maart j.l. en thans drie maanden later is het vaandel er. Wie bekend is in het vereenigings- leven, geve toe dat dit een schitterend bewijs is van meeleven met 'n verknocht heid der leden aan de organisatie. En dan we schreven het reeds! de wijze, waarop het voornemen is kun nen worden uitgevoerd I Het is een der kostelijkste vaandels, die we in Haarlem zagen en dat wil wat zeggen, want Roomsch Haarlem telt tal van prachtige banieren! De ontwer per, de heer Bijvoet, en de uitvoerder, de heer Luyckx hebben hun kunstzin kunnen uitvieren tot een hoogte, waar van heel Haarlem tot in lengte van jaren zal genieten. Dank zij de onbe krompen bijdragen,d ie voor het vaandel binnenkwamen. De grondgedachte heeft de ontwer per ontleend aan de Apocalypse van den H. Joannes, waar de Apostel het eeuwige Jeruzalem beschrijft, zooals hij 't zag in een visioen. De alleroverheersohendo fi guur is de Christus (patroon der af deeling tevens) die, volgens de beschrij ving, het licht was van het eeuwige Jeruzalem. Deze figuur is geflankeerd door den engel, in goudbrocaat, die Joan nes 't Jeruzalem toonde en door den Apos tel in wit gewaad, die naar de stad Jeruzalem schouwt. Beneden de afbeel ding van het Jeruzalem, zooals het door den Apostel beschreven wordt in de Apo calypse. Het geheel is prachtig afge werkt en met de hand geborduurd. Een staaltje van nijverheidskunst, dat be wondering wekt. Gisteravond werd dat nieuwe vaandel op eenigszins feestelijke wijze in „St. Ba- vc" onthuld en gewijd. Vele leden waren daartoe in de smaakvol met eenige bloe men versierde zaal van ons vereenigings- leven vereenigd. Nadat eenige huishoudelijke vereenigings- zaken waren behandeld was de plechtige vaandelwijding aan de orde, door den geestelijken adviseur der afdecling, den WelEerw. heer kapelaan Wennen en na afloop der godsdienstige plechtigheid sprak Z. Eerw. op zijn bekende pittige wijze de vergaderden toe. Hij vond in de symboliek van het vaandel gelegenheid de leden er op te wijzen hoe het afgebeelde Jeruzalem als het zinnebeeld is der société, de Maat schappij, der vereeniging, waarvan de le den, onderling harmonich vereenigd zijn zooals de steenen van een gebouw. Spr. wees de leden op hun plicht harmonisch vereenigd te zijn in deze Maatschappij, harmonie moet er ook heerschen in de verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers. Dat deze gedachte in de afdeeling Haarlem leeft, daarvan is Z.E. overtuigd geworden door het onlangs genomen besluit der ver gadering om de arbeidsvoorwaarden der werklieden niet te verminderen. Hij spoorde aan ook in dien geest voort te gaan, want die steenen van het afgebeeld Jerusalem, zijn het symbool van de schoonheid en glorie, de vrede en het geluk van de ver eeniging der kinderen Gods. Spr. spoorde aan zoo vereeraigd te blijven overeenkom stig het voorbeeld van den bouwheer Jezus Christus die de leden tot hun patroon ver kozen. Dadankj fouten ia eigen boezem Professor v. h. Groot-Seminarie. Eere-Kanunnik v. h. Bisdom Haarlem Lid v. d. 2e Kamer der Staten-Generaal. Burgemeester van Hilvetsum. Het Bestuur der R.K. Kiesvereenino wellicht, die verbeterd kunnen worden, ondanks misschien naar de meening der leden, te veel eischen van werknemerszijde, en vooral ondanks de liberale economie, die nog vastgeroest zit, zij liet niet in de afdeeling Haarlem, maar dan toch wel bij anderen, die ook den bouwheer J. C. tot patroon moesten hebben. Z. E. spoorde de leden aan nog hooger te streven en alles nog te verbeteren. Hij wenschte de leden toe, dat de bron die ontsruit aan den voet van den staf van den Christus op het vaan, die de bron is van het ware geluk, hen zou mogen blijven zegenen, hen en hun gezinnen. Spr. hoopte, dat wanneer de leden zouden opzien naar het vaandel de symboliek daarvan hun de plichten in her in nering zouden brengen. Na deze aandachtig beluisterde toe spraak nam de voorzitter, de hoer Klein Schiphorst, het woord om een woord van dank te brengen aan den geestelijk ad viseur voor de verrichte vaandelwijding en de gesproken woorden; hij dankte en prees voorts den ontwerper en den uit voerder van het vaandel, de heeren Bij voet en Luyckx en ten slotte dankte hij alle leden, in 't bijzonder den heer Metzelaar, van wien het denkbeeld de vereeniging oen vaandel aan te bieden was uitgegaan niet alleen, maar die ook zooveel had bijgedragen tot het spoe dige en groote succc3. Voorts sprak hij, niet zonder reden, zijn bewondering uit over de groote affervaardigheid der iede-j en spoort aan zich trouw om het bestuur te Wijven scharen. Hierna werd het vaandel bezichtigd. Onderwijl kwamen aardig en ge moedelijk, in familiekring passend, inci denteel de vergaderzaal binnen eenige heeren leden der Hanze, tevens leden der regelingsoommissie voor de a.s. Han- ze-feesten, die toevalliger wijze in „St. Bavo" vergaderd hadden en nu de gelegenheid waarnamen het vaandel te bezichtigen en de vereeniging to complimenteeren. Onder hen was ook de heer J. Th. Peters uit Amsterdam. Deze feliciteerde de afdeeling en her innerde er aan dat hij vijf jaren geleden een aandeel had gehad in de oprichting der Haarlcmsche afdeeling. Hij ver- reugde zich over den bloei en prees de afdeeling als een der krachtigste van het geheele land. Dat is, volgens hem, voor een niet gering deel te danken aan de vaste en bekwame leiding van den heer Klein Schiphorst De heer Klein Schiphorst beantwoordde deze vriendelijke woorden en herinnerde ner aan dat de oprichting niets con amore door allen, die tegenwoordig waren toen was aanvaard. Er waren er, die twijfelden of de Bisschop, die aandrong op de stichting van een R. K. organisa tie wel ijuist zag, maar spr. aarzelt nu niet te verklaren dat de Bisschop inder daad goed zag en gelijk heeft gekregen. Hij bealoofde en vroeg de hulp der leden om aan den uitbouw der organisatie te blijven werken. Nog eenige sprekers voerden het woord, w.o. de heeren Metselaar, v. Hetom en Ohris Jansen uit Amsterdam. De leden bleven daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Voor het eerst zal het vaandel Zon dag worden medegedragen in de Sacra mentsprocessie in de kathedraal en zeer zeker zal het ook op do Hanzefeesten een goed figuur maken. De afdeeling R. K. Bouwvakpatroons onze gelukwenschen! Donderdag is de ade openluchfdag der lste H. B. S. met 5-jarigen cursus ,,ehou- den op 't H. F. C.-terrein. Er was flinke belangstelling, de animo was groot en de stemming uitstekend. Het volledige college van B. en W. woonde het laatste gedeelte van het feest bij. Voorts merkten we op den inspecteur van lichamelijke opvoeding, den heer .Var- ner, gymnastieklceraren, directeuren van andere onderwijs-inrichtingen, Dr. .\rian, voorzitter van verschillende sport-instel- lingen; den heer Loosjes, voorz. der H. F. C.; vele leeraren. Tijdens de eerste nummers was het nog vrij stil, langzamerhand werd het drukker, tot bij den aanvang der vrije oefeningen een vrij talrijk publiek aanwezig was. Zooals steeds slaagden deze oefeningen, waaraan alle medewerkers deelnamen, uil- stekend. Dat rytmische bewegen van al di wit-zwarte jongens is altijd een buiten gewoon aardig gezicht. Daar ontbrak heel weinig aan. Nog meer rythmsch bewegen kregen wij te zien en wel een nummer aestische gym nastiek voor meisjes, onder leiding van mevrouw Schepers, die wel een extra woord van lof mag hebben voor de door haar aan den dag gelegde productiviteit. Een buitengewoon geslaagd slot was do gecostumerde voetbalwedstrijd, waaraan de denstmeid. de baby, ja zelfs eenige da mes meededen; Dg keeper lag ia zijn goal VR UCHTEN WIJNEN. Aardbeien - Appel - Bessen (rood, wit, zwart) - Frambozen - Kersen - Meiwijn per tl. 75 ets. LIKEUREN, (alcoholvrij). Otaco per fl. f 1.55 Anisette - Curapao - Fram bozen - Kersen - Persico - Pepermuntpfl. f 1.45 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. groot ongeveer 100 bij 50 c.M. en stak, wanneer er een bal kwam een bordje op met: na Vier niet thuis. De scheidsrech ter wandelde in hoogen hoed en glacé's, terwijl hij onder den arm een zwaren fo liant het reglement torste. Dit ver dient voor de heeren scheidsrechters mis schien aanbcvelng, dan kunnen ze een onhebbelijk publiek meteen de spelregels laien lezen. Omstreeks 5 uur was hef programma af gewerkt en deelde de clireteur de prijzen uilt. Hij memoreerde de openluchtdagen der 5 jaar. bedankte allen, die er aan medege werkt hadden, inzonderheid den heer De Vries, wien ook een krans werd overhan digd- j Een bijzonder dankwoord volgde nog an de ouders de prijzen beschikbaar stel den of anderszins steurn;n B. en W. voor hun steun en adhaesiebetuigingen, aan het bestuur van „Rood en Wit" voor 't terrein; aan den commissaris van politie, die zoo vriendelijk was gratis het politie- muziekcorps ter beschikking te stellen; te vens aan dit corps met zijn leider Reinier van 't Hoff zelf. De uitlagen zijn:' Vier- en vijfkampen voor jongens; le klassen: 1. Basoelki, 2 v. Nonhuis, '3 Servaas, 4. Hooidonk, 5. Kotte, 6. Westfa, 7, Möller, 8 Maarleveld. 2e klasen: 1. Elias, 2 v. d. Heyden, 3 de Jonge, 4 Reydon. 3e klassen: 1. Londonck, 2. Mumtserman 3 Houtsma 4e en 5e klassen: 1. Roos, 2 Kop, 3 Tuin- Sterestafette: klasse 4a in 2 min. 151/5 sec. Esfafette: I B in 567/10 sec.; II C in 562/5 sec.; Ill B in 512/5 sec.; V B in 499/10 sec., tevens beste tijd estafette van ale klassen. Driekampen voor meisjes: le en 2e klassen: 1. Berendina v. d. Haar, 2. A ar ie Legert (na loting) en 3. )Jeannette Roos. 3e, 4e en 5e klassen: 1. Hanny Koop man, 2. Bep Vander, 3. Greta Borger- ding. Slingerbal meisjes: klasse IV. HindernisloopI B in 39 sec.; II B in 3117/20 sec.; Ill B in 32i/2 sec.; V A in 29i/j sec. Touwtrekken: IV B. Kastie: I 0. Veldbal: III Bi. SlingerbalV. Hardloopen 400 M.1. Lycklama, 1 min 4-5 sec.2, Roos, 1 mjn. 2 1-5 eec. Men verzoekt ons, nog eens in herinne ring te brengen het reeds geuite verlan gen, dat alle R.-K. middenstanders van Haarlem a.s. Woensdag, bij gelegenheid van het Hanzeleest, de vlag zullen uit steken, HET BESTUUR. Ons Bestuur Is gevestigd in ST. BAVO en houdt zitting lederen Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van half 8 tot 10 uur. De teraardebestelling van wijlen den heer L. W. Havelaar zal plaats vinden Dinsdag om 12 uur a.s., aan de Klever laan. Een onzer lezeressen laat onze aan dacht vestigen op de groote wensche- lijkheid van een tramwachthuisje ia het Kleverpark, aan het rondpoint. Zoo'n mooi, aardig tramhuisje, laat zij er bijvoegen, dat harmonieert met de mooie omgeving daar en tegelijk be schutting brengt zomers tegen de snikhitte en 's winters tegen 't barre weder, want hitte en bar weder kun nen daar beide nijdig striemen. Ik breng het verzoek onder de wel willende aandacht der Directie en hoe» wel ik geloof dat zij wel meerdere cliënten in vele deelen der stad met het bouwen van tramhuisjes aan zich kan verplichten, o. a. een op het Sta tionsplein, toch geloof ik dat de Di rectie in alle geval aan dit verzoek althans een oogenblik een welwillend oor zal leenen. Immers blijken de Bloemendalers en Kleverparkers in den laatsten tijd het voorwerp eener speciale zorg der tramdirectie te zijn. Was het niet te hunnen behoeve en voordeel (zij het mode tot uitbrei ding van het debiet der directie) dat de Bloemendaalsche tram voortaan de bewoners uit Kleverpark en Bloemen- daal tot diep in de stad brengt? Zij stellen dat op prijs en zijn dank baar, maar niet voldaan, zoolang er in het Kleverpark geen wachthuisje ook staat. We meenen, dat er vroeger een stond, doch welen niet waarom het werd weggenomen. Wil de directie het wellicht nog eens probeeren, nu ongetwijfeld een grooter passagiersvervoer in dat zich sterk uitbreidende bevolkingscentrum mag verwacht worden? Gisteren werd aanbesteed het bou wen van 41 woningen op een ter rein ten Zuiden van de Slachthuis straat te Haarlem. Ingeschreven was als volgt: Haarl. Bouwassociatie, Haarlem a. f 171.000, b. f 151.000; Doedens en Schilder, 't Zand 't geheele werk f229.887; iW. Bakker en N. Breevoort, Haarlem a. f208.580, b. f192.000; G. Metzelaar en Zn, Haarlem a. 181.943, b. f 159.735 A. Th. Cornelissen en A. Th. Kreu- ver, Haarlem 't geheele werk f202.000; J. Roozen en Co., Haarlem a. f 185.625, b. f 175.435; XV. Teunissen en A. J. WL Sambeek, Haarlem af 188.440, b. f 172.440; H. D. Pollé, Haarlelm a. f 196.155, b. f 177.980; Chr. Coöp. Bouwersbond, Haarlem a. f 164.326, b. f 144.597; N.V. v. Ommeren en Ke telaars Aannemers-Mij. a. f 178.696, b. f 151.696; J. Bakker en Co., Haar lem 't geheele werk f 171 000; Poesiat en Pieters, Santpoort a. f 189.000, b. f 171.300. Aan het bureel van den Rijkswater staat werd heden aanbesteed het maken van drie los- en Iaadsteigers met bijkomende werken in de haven van Terschelling. Raming 14975. Laagste inschrijver J. C. Kooyman te Vlieland voor 12.900 het uitvoeren van baggerwerk in de havens der eilanden Vlieland en Ter schelling. Raming 23.000 M3. Hoogste inschrijver Th. Smeulers, Dordrecht, 40.000 M3. het uitvoeren van baggerwerk in de oosterbuitenhaven te Medemblik, ge durende het jaar 1922. Raming 1800. Laagste inschrijver F. Roemen, Wog- num, 1397 het uitvoeren van verfwerken aan ge bouwen, kunstwerken enz. van het Noordhoilandsch kanaal in zes perceelen. Raming voor perceel 1 2000, voor perceel II 3000, voor perceel III 925, voor perceel IV 1100, voor perceel V 1079, voor perceel.VI 980. Laagste inschrijvers Perceel I. J. Wilkens, Buiksloot, 1325. Perceel II. K. Groot, W. End, D. End, Edam, 2290.—. Perceel 111. Gebr. v.d.Meer, Alkmaar, 770.—. Perceel IV J. Renooy, Burgersbrug en P. J. Remooy Schagerbrug 888. Perceel V. dezelfde voor 760. Perceel VI. dezelfde 680. Verfwerken te Breesaap raming 2600.- B. A. Dammers, IJmuiden, voor/2075 BLOEMENDAAL Hoe de Bloemendalers het „gekke- nummer" en het „ongeluks-getal verlakken, In het Maandblad der Haarl. Han- delsschoolvereeniging lezen we het volgendeover de dwaasheid om in Bloemend aal officieel te wijden de nieuwen 11, 13 en 100. Nabij Haarlem rust aan den door muggen veel-omzongen duinrand een gemeente met den bloeienden naam Bloemendaal. Barometerstand 768. Stilstand. OPGAVE VAM: HEEMSSTEDE. Wijziging Duinwatervoorziening. Bij raadsbesluit van 29 Maart 1916 is als

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1