BERICHT, KATHOLIEKEN van HAARLEM J. D. J. AENGENENT Mr. P. J. REIJMk m. STADSNIEUWS. Dinsdag 20 Juni 1922 45st® Jaargang No. 14171 Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad WELKOM! de Groote Vergadering Abonné's die te klagen hebben over onregel- matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar- lemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49. Voor het Bavo-dorp, en omgeving daarvan, ka; men zich wenden, tot den Heer J. Th. ELLIGEN5 Ernostraat 1, waar tevens abonnementen voor e Nieuwe Haarlemsche Courant worden aangeno men, en inlichtingen betreffende de Nieuwe Haarl. Courant gaarne worden verstrekt AGENDA 21 JUNI. Kamer-Centrale Leiden. Voor ouden van dagen. bezoek! Hedenav nd in de ,,VEREENIGING" Lange Begijnestraat AU Sprekers zullen optreden: de ZeerEerw Hooggel. Heer en de HoogEd. Gestr. Heer De oudheidkundige wandeling van „Haerlem" door Amsterdam. Programma. Van onze Rechtbank. HELDERE LIMONADESIROPEN. Wijnhuis „De Guide Druyf" 4 Groote Markt - Telefoon 134 Een goed voorbeeld. LANGS DEN WEG. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. IJMUIDEN. VELSEN. SANTPOORT. BLOEMENDAAL. Gewetensgeid. Statuten. Personalia, Gymnasium te Haarlem. Hinderwet J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. Prov. Staten van Noord-Holland. De abonnementsprï)» be draagt toot Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij rooruitbet. 3.57 54 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. TUI en 1748. Postrekening No. 5970 AARLEMSC Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke kor'. .ng. Advertentiën tusschen den tekst ls ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; -lke regel meer 15 cent, biï vooruitbetaling. Administrate Nieuwe Haarlemsche Courant Er hecrscht op het oogenblik 111 vele honderden gezinnen van het Haarlemsche diocees, van Texel tot de Zeeuwsche gouwen, een ongewone drukte: morgen gaat vader naar Haar lem als vertegenwoordiger der plaat selijke Hanzeafdeeling. En in duizen den gezinnen van den nijveren Room- schen middenstand wordt gesproken over den lang voorbereiden dag van morgen. Want morgen is liet feest, een zeer bijzonder feest voor onze Room- sche middenstanders. Zij komen naar Ide Bisschopsstad, waar de vlaggen hun toewuiven, waar hun een har telijke ontvangst, 'n zeldzaam schoone kerkelijke plechtigheid en een schit terend feest wacht. Zij komen 1500 man sterk, Haarlem's prachtige ka thedraal vullen, vertegenwoordigende tienduizend leden van de Diocesane Haarlemsche Hanze, om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het mooi ste monument, hetwelk een organisatie kan stichten: een altaar voor den dienst van God! .Welk een hartverheffende idee in deze sombere tijden, terug te gaan in gedachten naar de gelukkige dagen van het gildewezen, toen de maat schappij, doortrokken van de Katho lieke solidariteitsgedachtc, al haar ac tie rondom de Kerk ontplooide. Hoe zoo'n oiudc kerk met haar talrijke kapellen rondom, 'n symbool was van het leven dier dagen, toen alle men schel jjk streven slechts onder Gods zegen Etegonnen werd. Daar had ieder gilde zijn eigen altaar, plantte ieder beroep zijn eigen vaandel; daar vierde het zijn feesten en bad Godsi zegen af in moeilijke en blijde uren. Aan die dagen doet de Haarlemsche Hanze ons morgen weer denken. Op het derde lustrumfeest zal het Hanze- altaar in de groote Sint Bavo worden geconsacreerd. Heerlijk symbool van Roomsche kracht, eenheid en offer vaardigheid, dat blanke, marmeren auter! Hoe ruim en spontaan zijn de giften toegestroomd, zoodat geen kosten be hoefden te worden gespaard, zoodat er zelfs geld voor prachtige attribu ten overbleef. De latere geschiedschrij ver zal over dezen tijd vele zwarto bladzijden hebben te boeken over stof- vergoding, gebrek aan zin voor het bovenaardsche. Als lichtende punten in die donkere historie zullen daden als deze staan opgeteekend, daden' van offervaardigheid, van nobelen geestdrift om den hoogslen roem te zoeken in de ecre Gods! Trolsch mag de Roomsche midden stand van het Haarlemsche diocees morgen zijn, wanneer de beminde Bisschop zelf dit monument van offer vaardigheid consacreert voor den hei ligen tempeldienst en plechtig met den psalmist zal verkondigen: „Gezegend, zullen zijn, die U gebouwd hebben; maar gij, gij zult u verblijden in uwe kinderen, want allen zullen gezegend worden en vercenigd tot den Heer!" Hoe zullen de ontroerend schoone liturgische gebeden der altaarwijding zuiver weergeven de feestvreugde, welke onze Roomsche middenstand op heden bezielt. Geheel de geschiedenis van haar organisatie ademt een Katho lieke geest. Gesticht door het bezie lend woord van den Haarlemscheu Kerkvorst, heeft „de Hanze" vijftien jaren lang altijd zich beijverd om de organisatie naar den wensch der Kerkelijke Overheid in te richten en uit te bouwen, zoodat de Katholieke middenstands.vereeniging een voorbeeld van zuiver Roomsche organisatie is geworden. Thans op dit derde lustrum, is wederom onze beminde Bisschop in het midden van zijn trouwe middenstanders, die thans in de door hem gewilde organisatie ge groeid zijn tot een leger van ontzag wekkende grootte. Daarom is er vreugde in Bavo's stad, steken wij de vlaggen uit ea zingen „Roomsche blijdschap" uit fiere borst. Den Roomschen middenstand heil in zijn vertegenwoordigers, in zijn wakkere leiders, in de genoodigden van de zusterorganisaties, die in groo- ten getale van verre zullen komen. Morgen zullen er vele gelukwen- schen klinken en zal de lof van de Haarlemsche Hanze in bloemrijke taal verkondigd worden. Thans alreeds aan den vooravond van den luisterrijken gedenkdag, roe pen wij U toe: Weest welkom binnen Haarlem's Vesten. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche In koopcombinatie half 9 Bestuur Geloof en Wetenschap 8 uur Gra fische Bond 8 uur Overheidsper soneel 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en Uitleenhibllotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur. behalve op Zon- en feestdagen. It. K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 2t uur. Donderdag van 1012 uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorin, van 912 uur. nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. 'B. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 uur. Door het bestuur der R. K. Kamer- Centrale is ai an de besturen der tot den Kamerkieskring Leiden behooren- tie locale R. K. Kiesvereenigingen de volgende circulaire gericht: Vcrkiezings-actic. Bestuurscandidaten. „Ons tot tolk makende van het da- Igelijksch bestuur van den Algemec- nen Bond van R.-K. Rijkskicskring- Organisaties in Nederland, achlcu wij het ons tot plicht, U te wijzen op het allergrootste belang, dat gelegen is in een zoo goed mogelijke voor lichting der kiezers, over de wijze waarop moet worden gestemd. Wij zouden bijna durven zeggen, dat de voorlichting omtrent de hanteering van het stembiljet aan de hand van een modelstembiljet, van nog meer bela.ng is dan de verspreiding van allerlei verkiezingslectuur. Daarom dringen wij er bij met allen nadruk op aan, om te zorgen, dat de katho lieke kiezers terdege zullen worden ingelicht omtrent de manier, waarop igestemd moet worden. Het is U ook bekend, hoeveel onkunde op dit ter rein bestaat, en hoe groot het gevaar is door die onwetendheid veel stem men voor de Katholieke lijst te ver liezen. Dit moge zooveel mogelijk .voorkomen wonden. Wanneer U omtrent het moidel-stem- biljet ^eaige inlichting ol advies wenscht, raden wij U aan zich te wenden tot den Secretaris Uwer Ge meente. Voorts vestigen wij Uwe aandacht op de mogelijkheid door de wetswij ziging van 8 Mei 1922 geopend, dat kiezers in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst zij voorkomen, in een andere gemeente aan de stem ming kunnen deelnemen. Deze rege ling kan voor verscheiden katholieke kiezers, die verhuisd zijn, of wegen* werkzaamheden elders vertoeven, van groot belang zijn. Wij wijzen echter met nadruk er op, dat hij, die in een andere gemeente dan die, waar hij op de kiezerslijst staat, zijn stem wil uitbrengen, uiterlijk 14 dagen vóór den 5den Juli, dus op zijn laatst op Woon d ig 21 Juni, daarvan in persoon mcdedeeling moet doen ter secretarie van een gemeente in Nederland. Dat is dus van groot belang. In verscheidene gemeenten heeft men de R.K. Geestelijkheid bereid gevort- den, om vanaf den preekstoel op deze aangelegenheid te wijzen. Wel licht is ook de Geestelijkheid ten Uwent bereid om aan een dergelijk verzoek te voldoen. In Uwe herinnering zij voorts ge bracht, dat bij het R. K. Centraal Propaganda-Bureau te Roermond een zeer verscheiden collectie propaganda- lectuur verkrijgbaar is; wij mogen U aanbevelen zich met dat Bureau in verbinding te stellen. Ten slotte zij er aan herinnerd, dat na de verkiezingen ons bestuur ge heel aftreedt. Namen van enndidaten voor hel nieuwe bestuur (hoogstens 13) moeten worden ingediend vóór 1 Juli aan het Secretariaat te Gouda (Knrncmclksloot 112). Slechts 5 Kiesvereenigingen maak ten tot dusverre van deze gelegen heid gebruik. Nu men in deze dagen toch vergadert, kan men zonder veel moeite de aangeboden gelegenheid be nutten." De bouw van de woningstichting voor ouden van dn,-en is, naar het „Kerkblad" meldt, nagenoeg voltooid en zullen de 18 woningen welhaast in gebruik kunnen worden genomen; elke woning bestaat uit een kamer, een klein kamertje en een keuken, terwijl de woningen in hoefijzer- vorm rondom een flinken tuin gebouwd zijn en door een poort gemeenschappelijken Aanvang 8 uur Toegang uitsluitend voor R.K. Kiezers en Kiezeressen! In deze vergadering zullen de groote lijnen der Katholieke Politiek worden getrokken. Professor v. h. Groot-Seminarie. Ecre-Kanunnik v. h. Bisdom Haarlem Lid v. d. 2e Kamer der Staten-Generaal. Burgemeester Hilveisum. De wetenschappelijke vorming en het verleden dezer beide hoogstaande mannen is een waar borg, dat eene verhandeling van belangrijke vraag stukken in grooten stijl zal worden gegeven Het Bestuur der R.K. Kiesvereenjno toegang hebben van de Lange Heeren- vest. Het complex is ontworpen door den architect den heer De Maakgr, naar gege vens, door diakenen verstrekt, terwijl de bouw door den heer Timmers werd uitge voerd, onder leiding van de bouwcommis- Aan het programma van deze wandeling wordt bet volgende ontleend: Dr. J. F. M. Sterck, die het programma samenstelde, zou de leiding op zich nemen. Met de tram wordt naar Amsterdam gereden en het eerst het Koninklijk Paleis bezocht. Daarna is het Rijksmuseum aan de beurt Hierin worden alleen bezocht de afdeeling der schilderkunst, de zalen met de primi tieve schilders (vóór 1550) en de Rem- brandtzaal. In Artis, dat dan aan de beurt is, zal de heer F. Portielje de leden rondleiden. 0.m. zal ook het nieuwe uilenhuis bezocht worden. Ten slotte zal een bezoek gebracht wor den aan het Rembrandthuis op de Joden- breestraat, dat vele herinneringen aan den grooten Meester bevat. Te 5 uur is de tocht afgeloopen. Muziek in Den Hout op Woensdag 21 Juni te 8 uur.. I. 1. Niki Marsch, O. Strauss; 2. Ou verture Dichter und Bauer,. F. v. Suppe; 3. Loreley Walzer, P. Lincke; 4. Se lection from „The Belle of New-York, G. Kerker. 1 II. 6. Ouverture Lal fille de Md. An- got, Oh. Lecocqs; 6. Selection from „The Geisha", S. Jones; 7. Berceuse de Jo- celyn, B. Golard, (de viool-solo door Willem Knikker. 8. Fantaisie „La fille du Tambaur Major, J. Offenbach. Ruzie. J. v. d. B., te Haarlemmermeer, kreeg in Mei twist met zijn zwager G. L. en stale dezen met een mestvork in het onderlijf. L. zeide, dat het hem speet, dat de zaak voor de rechtbank was ge komen. Ze waren al lang weer goed. Nu, de Officier vond die „verbroe dering" uitstekend en wilde dan ook geen zware straf eischen. Hij eischte f 30 boete of 15 dagen gevangenisstraf. 71 uisvredebreuk. J. J. H. te Zaandam, was 16 Mei 1.1. aldaar bij 0. V. de O. Deze ver langde, dat H. het huis verlaten zou. H. weigerde dit niet alleen, doch gaf do 0. nog een stomp tegen de borst en wierp hein daarna zelf het hnis uit. De Officier geloofde, dat boiden schuld haddein, doch in ieder geval hooft H. zich schuldig gemaakt aan huisvrede breuk. Deswege eischte hij f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Mr. Boele uit Zaandam pleitte vrij spraak. UITSPRAKEN VAN 19 JUNI 1922 G. H. bloemenkoopman te Sassenheim, thans ged. H. v. Bew. Haarlem, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek pre ventieve hechtenis. 1.: K. S. koopman, te Hillegom, thans ged. H. v. Bew. Haarlem. II.: A. S., arbeider, te Hillegom, thans ged. H. v. Bew. Haarlem diefstal door 2 ver- eenigde personen 10 gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. W. K. koopman te Zaandam, mishande ling, geldboete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis. Th. F., kellrver, te Wormerveer, verduis tering. geldboete van f 40, subs. 20 dagen hechtenis. W. J. J. v. Z. werkman, te Wormerveer, vernieling. 1 maand gevangenisstraf. P. S., werkman, te Koog aan de Zaan, bij verstek, mishandeling, geldboete van f 10, subs. 10 dagen hechtenis. J. D. paardenkoopman, te Haarlemmer- liede c.a., bij verstek, vernieling, geldboete van f 60, subs. 30 dagen hechtenis. 1: N. G. P., landbouwer, te Haarlemmer meer. II: 3. B., koopman, te Haarlem, mishan deling, ieder geldboete van f 50, subs. 25 dagen hechtenis. C. Z., veehouder en landbouwer, te Aals meer, bij verstak, melkvervalsching, 1 week gevangenisstraf. J. V., veehouder te Purmorend, bij ver stek, melkvervalsching, 1 week gevangenis straf. K. T., veehouder, te Volendam, mishan deling. geldboete van f 30, subs. 15 dagen hechtenis. H. D., los werkman, te Edam, weder- spannigheid, 1 week gevangenisstraf. K. M. caféhouder te Zaandijk, appèl overtreding pol. verordening, geldboete van f .1 subs, l dag hechtenis, (I deel siroop slechts op 6 dln. water) Aardbeien -Abr kozen - Ana nas - Citroen - Frambozen - Grenadine - Groseiile - Kersen - Napolitaine - Perziken - Sinaasappel per tl. 1.00 uit onze Nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. M. Th. W. tc Zaandam, diefstal, zonder toepassing van eenigie straf aan zijne ouders teruggegeven. I: J. v. d. Z. los arbeider, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans gedetineerd. II: F. A. S. los werkman te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal door 2 vereenig- de personen, ieder 8 weken gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. I: A. H., arbeider te Lisse. II: C. B., varensgezel te Lisse. Ill: W. J. v. O. arbeider, te Lisse. IV: J. N. v. O. arbeider, te Lisse, weder- spannigheid, ieder 2 dagen gevangenisstraf. A. J. M., los weTkman, te Westzaan, huisvredebreuk, geldboete van f 5, subs. 1 dag hechtenis. J. V. pakhuischef, te Wormerveer, „mis handeling", geldboete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis. Men schrijft ons Het is zomer, en het publiek wil gaar ne genieten, door de vacantie buiten de poorten van Haarlem door te brengen. Zoo dacht dezer dagen een weldoen ster er ook over. Zij had echter verno men dat Zondag 16 Juli een Speldjes dag in Haarlem zal plaats hebben, tot steun van het fonds „Herwonnen Le venskracht". Dien dag zou zij nog niet in Haarlem terug zijn. Het adres van „H. L." was spoedig ontdekt, en zoo ontvingen wij dezer dagen een gift van f 2.50 als bijdrage voor den Speldjes dag. Een goede wenk voor degenen die de stad uit gaan en niet in de gelegenheid zijn om op 16 Juli in Haarlem een -fOA pjeeqjooA tpp 'uedooij 07 etyjeds gen. Het ligt haast voor de hand, dat de speldjesdag een succes zal worden, als men nu reods een gift stuurt, welke als een daad van sympathie jegens „H. L." mag beschouwd worden. Straatversperring. Hardleersche menschen zijn er altijd ge weest en zullen er ook altijd wel blijven. Ook Haarlem heeft ze, en niet zoo'n klein beetje. Blijven ze niet liever op den groo ten weg ioopen in plaats van op de troil- toirs? Houden er niet nog velen steeds den linkerkant van den weg? 't Is waar, in dit opzicht is er een heeleboel verbeterd, vergeleken bij enikele jaren terug, maar toch is het nog niet, zooals het wezen moet. Onze goede stadsbewoners houden er daarenboven nog een eigenaardige ma nier van „straatversperring" op na. We bedoelen hier de groepjes pratenden. die men. om zoo te zeggen, bijna elk oogenblik aantreft. -Drie, vier, vijf per sonen staan heel gemoedelijk bijeen en houden met een gerust hart een gedeelte van trottoir of weg bezet, om hun babbel tje te houden, alsof zij thuis gezellig on der een kopje koffie zalen. En meen niet, dat zoo'n pdnntje in een paar minuter beëindigd is. Niet zelden duurt het een kwartier, twintig minuten, ja nog wel lan ger. Zij schijnen niet te beseffen, hoe onaan genaam dit is voor de passage. Zij gaan geen stap opzij, wijken geen duimbreed. Wat er ook gebeure, zij blij ven staan. De meeste stremming wordt natuurlijk veroorzaakt 111 drukke straten, waarlangs een tram rijdt. Staan er dan eenige personen bijeen op de stoep, waar vlak langs de tram passeert, dan vormt zich reeds in dat eene oogen blik op zoo'n plaats een stremming van het verkeer doordat de menschen niet verder kunnen. En met een beelje goeden wil zou dat toch wel fe verhelpen zijn. Men behoeft toch juist niet daar te staan, waar men eer 'ast voor hel verkeer dreigt te worden. Liat men dair een beetje op let ten, dan voorkomt men zoo heel gemakke lijk» eeo stg-ai-deo-seg te zijn, Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. van der Linden en M. Hendricks J. C. H. van der Eem en Ch. v. d. Linden. Getrouwd: W. Prinsen met H. Spits. Geboren z. van A. van DeelenGroen z. van G. A. RcinaldaBrouwer; z. van M. O. W. van der BoonBoerlage; d. van E. M. van den Berg—v. Amerongen; d. van N. J. VerzeilbcrgSmit; d. van M.. J. KoelemcijerVerloop. Overleden: Joh. Boellaard 54 j. Groote plannen tc Zandvoort. In de maand Augustus zullen alhier groote concoursen gehouden worden. In de eer ste plaats een groot concours hippique. Wc twijfelen niet of de belangstelling daarvoor zal zeer groot zijn en Zandvoort mag zich met dit buitenkansje met recht geluk wenschen. Daaraan zal verbonden worden een harddraverij van goregistreente paarden, uitgaande van den Bond van de Noord- Ho Uandsche Paardenfokkerij. Ook dit programma belooft oen bijzondere attrac tie voor duizenden te zullen worden. Dan houdt de Amslerdamsche Politiehonden- Vereeniging, een onderafdeeling van de Kon. Ned. Politiohonden-Vereeniging een demonstratie, waaraan tevens ook weer wedstrijden verbonden zijn. Waar het aan echte hondenliefhebbers niet ontbreekt tegenwoordig, zal ook hier voor enorme belangstelling bestaan, te meer, daar de beste honden uit het land de sterkste staaltjes van hun kunst zul len geven. We gelooven dat zulke lagen een succes moeten worden. Gevonden voorwerpen. Huissleutels, roode ceintuur, grijs fluweelen dames- lasch, twee kleine gele hondjes, twee au topetten met rood rad, doublé medaillon met portretjes, een zwart schippertje, een gouden damesring met vijf diamenten, een vulpenhouder, een jonge fox terrier, een geitje, een witte zakdoek, een bruin zakmes Bevorderd. Door den burgemeester is de agent van politie 2de klasse J. G. ter Beest bevorderd tot agent van politie 1ste klasse. Door B. en W. is als volontair ter secretarie toegelaten mej. de Groot al hier en eervol ontslag verleend op haar verzoek aan mej. G. Felderhof uit hare betrekking van klerk ter secretarie al hier, met ingang van 1 Augustus a.s. Aanbesteding. Door B. en W. is het gedeeltelijk verbouwen van het per ceel Gr. Krocht 10 gegund aan de laag ste inschrijvers, de heeren B. Boerrich- ter en G. Houtkamp te Haarlem voor de door hen ingeschreven som vanl f 2045 Bloempjesdag Onderling Hulpbetoon." De gehouden bloempjesdag ten bate van het T B.. O.-fonds waarvoor zich een talrijk aantal jonge dames hadden beschikbaar gesteld, heeft het bedrag van f 535.251/? op gebracht. Een woord van waardeering over de verkoop kracht dezer jonge dames is zeer zeker op zijn plaats. Burgerlijke stand. Geboren: Mar- garetha Maria, d. van H. v. d. Schin kel en M. M. Lef f erts Gijsbertus Josephus, z. van 0. v. d. Valk en I>, van Koutrik Albertus Johannes, z. van A. J. v. d. Moolen en A. Paap Gerar- dus, z. van P. H. Terol en E. a Pool Jobje, d. van E. Schuiten en A. Raaphorst. Getrouwd: W. H. 0. van Keulen en G. M. Albers. Door B. en W. is aan de ver- eeniging „Tram 740 E. S. M." vergun ning verleend tot het houden van een z.g. bloempjesdag op 6 Augustus a.s. Synagoge. Door den heer L. ten Broeke, aannemer alhier, zal aan de Dr. Joh. Mezgastraat ean Synagoge gebouwd worden voor rekening van de veroeni- ging „Elia" te Amsterdam. De eerste Als eerste schip is hier van de haringvisscherij binnengekomen de logger „Prins Hendrik" K.W. 92 met 148 ton pekelharing. Aangekocht. De heeren P. Zwaan, H. VisserClots en A. Vos alhier hebben van de firma Alex Blach te Grimsbeig aange kocht den door Duitschland aan Engeland nalgelcverden stoomtrawler „Admiraal von Schroder, welke voortaan onder den naam Azalea IJ M. 18 zal varen. Schietoefeningen. Woensdag en zoo noodig Donderdag zullen vanaf 9 uur 's morgens schietoefeningen met licht geschut worden gehouden vanaf het Pantserfort alhier. Onveilig is de zee ten Noorden van de haven tot op 3 zeemijlen van het fort. Vlaggetjesdag. De vlaggetjesverkoop ten bate der kinderherstelhngs- en vacan- tiekolonies heeft alhier opgebracht 'f 99, te Velseroort f 70, te IJmuiden f 127 en te Santpoort 77. Provinciaal Ziekenhuis. Door ie Commissie van Bestuur over het Pro vinciaal-Ziekenhuis nabij Santpoort de levering van het brood opgedragen aan de N.V. Electrische Luxebroodfabriek v.h. de Zeeuw te Haarlem, tegen de navol gende prijzen: Tarwebrood f 0.19,per K.G. Krop- brood 15)4 ct. per Kg. krentenbroodjes 4 ct per stuk, wittebroodjes f 00,2)4 per stuk. De levering van de melk gedurende 1 Juli30 September is opgedragen aan de N.V. Melkinrichting „Velsen" te Velsen en wel: Zoete melk f 0.10. en karne. melk f 00.6 per liter Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot aanwijzing van het tijdvak, binnen het welk vergunningen, als bedoeld in het eerste lid van het art. 13 der Leer plichtwet, kunnen worden verleend. Dit betreft de vergunningen, te ver- leenen ten behoeve van werkzaamheden! in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij. Het tijdvak voor die vergunningen stellen B. en W. voor, te bepalen van 16 Juni tot 13 Juli van ieder jaar. Gemeenteraad.. Vergadering van dent Raad der gemeente Bloemendaai, te hou den op 22 Juni 1922 des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. De agenda vermeit: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. 3. Benoeming leden stembureaux. 4. Aanbeveling benoeming twee leden College van Zetters wegens uitbreiding vaU het zielenaantal.) 5. Vaststelling <er Bouwverordening. 6. Aankoop van terrein aan den Prof, van Vlotenweg. 7. Vaststelling tijdvakken, waarin land- bouwverlof zal worden gegeven in verband met de LeerpHchïwet 8. a. Vaststelling percentage van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1922/23; h. Bepaling aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. 9. Verbetering van den: Kennemerweg; Hooge Duin en Daalscheweg. 10. Besluit inzake uitvoering Vleeseh- keu rings wet 11. Vaststelling nieuw reglement root de Commissie van Georganiseerd Overleg. 12. Vaststelling 3e suppletoire begroo- tinfl 1922. Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling f 79,20, f 482,36 en f 147,10, respectieve lijk wegens te weinig betaalde bedrijfsbe lasting inkomstenbeiatsing en Verdediging* belasting II, f 454,28 en f 96.70 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en Verdedigingsbeiasting II; f 898,35 en f 176 als voren. De „Staatscourant" bevat de statuten van den R.K. Dioc. Haarlemschen Voetbalbond, alhier. Voor het praktijkdiiplomn boekhouder van de Vereen.i^ing van Leeraren is ge- sla a: v de heer L. Brant, alhier. Onder de candidaten voor lid van het Hoofdbestuur van de Ned. Natuurhistori sche verecnaging komen voor de heeren dr. G. Romijn, en C. Sipkes, beiden alhier. Tot gewone leden der Maatschappij der Ned. Letterkunde zijn benoemd de heeren Joh. Tietrooy, ieeraar aan het gymnasium en J. S. Bartstra, Ieeraar M. O., beiden al hier. Bij het te Amsterdam gehouden examen op 14 Juni j.I., slaagde onze vroegere plaalsgenoole mej. W. Harbrecht voor ver loskundige. Voor het examen voor kinderjuffrouw, gehoudo- vanwege do vereeniging Tes- selscha 0, zijn o.m. geslaagd de dames W. A. Craandijk en E. D. Rul, beiden alhier. Voor den Indischen dienst is be stemd mej. dr. A. G. Vorstman, alhier, als leeraros bij het middelbaar onder- wijs. To Leiden slaagde voor het can- didaate-examen rechten, onze stadge- noote mej. C. M. J. Verstege. Uitslag van het eindexamen 2e groep. Geëxamineerd voor diploma A, 5, ge slaagd mej. F. van 'l Wout, J. Otto, D. de Jong, J. van der Escli en mei. A. W. Kersbergen; voor diploma B, 6, geslaagd G. J. der Marchie Sarvaas,, F. S. K. J. van Rand- wijek, Mej. C. Slars, Mej. F. Rootlieb, Mej. C A. Immink en Mep. A. H. Houtsma. \'an de vorige groep slaagden als nog: Mej P. A. van Asperen, voor diploma A, Mej. J. H. B. G. Wesselingh en A. J. H. Dokkum voor diploma B. In totaal geëxamineerd 23, geslaagd 22, afgewezen 1 voor diploma A. Ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van Barometerstand 771. Neiging vooruit. OPGAVE VAK; Medegedeeld door 't Kon. Ned. MeteoroL, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 20 Juni 1922. Hoogste Barometerstand 770.6 m.M. ie» St. Mnthieu. Laagste Barometerstand 748.0 m.M. tc Vestmanoer. Verwachting van den avond van 20 Juni tot den avond van 21 Juni: Zwakke lot matige Zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. J. 0. M. Dingjan, om vergunning tot uitbreiding van zijne wasscherij en dro gerij, gevestigd in het peroeel aan de Amsterdamsche vaart no. 16 on 18, door het daarin plaatsen van een stoomketel van 17 M2 verwarmend oppervlak en 5.16 atmosphcrischen overdruk, ter vervan- van den bestaanden stoomketel. Gedep. Staten van Noord-Holland doen voorstellen tot wijziging van de Regle menten van bestuur van de volgende polders en bannen: do Amsterdamsche polder, van den polder do Graf termeer en van de bannen Averhorn. Voor den Amsterdammer polder wordt voorgeteld te bepalen, dat voorzitter en leden van 't bestuur als zoodanig zitting hou-len, tot dat zij .door Gedep. Staten worden ont slagen. In vacaturen wordt voorzien door Gedep. Staten. He secretaris-penningm. wordt voor vjjf jaar beaeejad. ,.-4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1