Mousseerende Limonades. Donderdag 22 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14173 Oit nummer bestaat uittwee bladen. Eerstab la Van de vrouw, tot de vrouwen. Uit den Omtrek jKomt vrouwen, rust een wijle en -nat ons een babbeltje doen we pra ten eens over de verkiezingen. Och ja, ik weet wel, dat nog de meeste vrouwen me gemoedelijk goed lachs zullen antwoorden „Och dan toch Politiek Ik ge loof het wel, lfoor Ik heb „politiek" genoeg in de huishouding." En, ja, gelukkig het gezin waar de vrouw èl de zorgen van den dag op man en kinderen samentrekt en altijd maar gedreven wordt door liefdeen plicht. Liefde en plichtRust een wijle, vrouwen, te midden der lange dagtaak, de tijd welke wij eenige co ;enblikken gaan wijden aan de be schouwing van den plicht uit liefde tot uw gezin en uit hoogere liefde, die tijd is niet verloren, doch goed besteed. jfe Komt, ongehuwde vrouwen, schaart U in o%en kring, want we hebben el kaar noodig we gaan samen een plan vormen en uitvoeren, we gaan stem men 1 Haalt niet de schouders zoo on verschillig op voor stemplicht en stem recht, want indien gij uitsluitend van Roomsch standpunt beziet, de waarde van het vrouwenkies echt kendet, dan zoudt ge om het eindelijk ver kregen recht en den schoonen plicht U met echt heerlijke Roomsche blijd schap verheugen Maar ik weet wel, het is een onbe gonnen werk, onze duizenden Room sche vrouwen in deze bespreking zóó te bereiken, dat ik haar nopens het vrouwenkiesrecht de overtuiging zou kunnen bijbrengen welke ik zelf zoo gelukkig ben als Katholieke vrouw te bezitten. De begrippen over de politieke ontvoogding der vrouw zijn ook onder ons, Katholieken, nog zoó verschillend, ja, zelfs nog zóó ver ward, dat ik mij bij de veelzijdige on dervinding in deze verblijd, dat er tenminste toch reeds een flinke stevige kern van politiek gezinde en geschool de Roomsche vrouwen werd gevormd. Bij de massa vrouwen nu „die wel de klok hebben hooren luiden, maar die niet weten waar de klepel hangt", Is beslist een volgzame wil aanwezig om, al zijn ze nog wat onbeholpen op den politieken weg, steeds het goede en Roomsche richting na te streven en rechts te houden. Welnu dan, Roomsche vrouwen, ontwaakt het is tijd dat we aan 't werk gaan "om êen historisch feit, ons verkregen kiesrecht, met eere te gaan vieren. 5 Juli is de dag van gróóte beteekenis waarbij onze stemmen den doorslag zullen moeten geven tot behoud van ons Christelijk ministerie. Wij gaan dien dag mey blijdschap tegemoet. Ziet 1 ook de vrouwenwereld is verdeeld in twee groote machtig kampen Eenerzijds staan de vrouwen der tegenpartijen, die van den oproer en de ontevredenheid, die van de vrije liefde en den echtbreuk, die der miskenning van de huwelijksheilig heid, die der moderne vrouwenslaver nij, de vrouwen zonder God, ze drin gen op, ze willen terre n veroveren en bestoken ons, zelfs door middel van de meest verfoeilijke propaganda- pamfletten 1 Doch kalm, niet met roode lappen aan stokken, doch hóóg geheven het wit-geel onzer Kerk, niet met de vuis ten gebald, doch biddend de handen gevouwen, staat er tegenover het le ger van Neêrland's Roomsche vrou wen, die van den eerbied voor het ge zag, de opoffering, voor de door God gewilde idealen van het Christelijk huwelijk, met daarnaast de bloem der maagdelijkheid, als „de lelie onder de doornen". Beide vrouwen- legers kampen in onzen modernen tijd van verwording om behoud en over winning. De rechtgeaarde Katholieke vrou wen slaan met verstomming het ver dwaasd gedoe gade van den overkant en met schrik om het hart vragen zii zich afwat moet er van het toe komstig geslacht, wat van de kinder schare terecht komen, als de overzijde veld wint En we voelen dan, dat we niet zoo maar rustig moeten toezien, doch èn woord, èn daad, èn voorbeeld te stellen hebben in den strijd om de eer en de waardigheid der vrouw en tot redding onzer door een modernen demon bedreigde lieve, nog onschul dige jeugd. Komt vrouwen op naar het her stel en het behoud van al het schoone waarmede de Christelijke opvatting onze gezinnen siert en blijvend geluk kig maakt. Komt, Roomsche vrouwen, laten we allen één zijn en zóó als een mach tig geheel fier optrekken, want wij moeten overwinnen, wij 1 Onze stem men moeten aan onze mannenlegers de hoognoodige versterking brengen. Er wordt op ons gerekend tot behoud van ons rechts ministerie. Of het er dan zóó spannen zal Of het er zóó op aan komt dat zelfs de fundamenteele kracht,^de houw- vast van ons Roomsch gezinsleven bedreigd wordt door het al of niet deurvoeren van een landsbewind on der Christelijke vlag O Zeer zeker 1 Want wie politiek van godsdienst scheiden wil, komt bedrogen uit. Immers de volksvertegenwoordiging hééft méér te doen dan te beraadsla gen over alles wat verband houdt met den maatschappelijken stand van zaken en waarover we in een vol gend artikel eens een onderhoud zul ten hebben. Er worden wetten, besluiten en bepalingen gemaakt, die wel degelijk de moraal raken en waarbij de door God rechtstreeks voorgeschreven orde in de maatschappij öf wordt gedwars boomd óf wordt ondermijnd en veron achtzaamd Voelen we reeds niet al te vaak het tekort in onze wetgeving nopens de vrijheid en de rechten van onzen H. godsdienst Er is bepaald véél in de bladzijden van onze wetboeken dat wij niet kunnen overeenbrengen met wat voor ons vervat is in de God delijke Grondwet Onze politieke vijanden brengen ons geen verandering en verbetering Integendeel De Roomsche Kamerleden van de daad handhaven rechtstreeks de or donnantiën Gods al hóógste roeping. Zij hebben bakens te verzetten als 't politieke tij er de gunstige gelegen heid toe biedt. Zij mogen niets onbe proefd laten om den gezworen eed als een ongerept blazoen de heiligste, de meest beteekenisvolle waarde toe te kennen. En daarom zullen zij te waken hebben over de huwelijksrech ten der echtelingen en de kinderen laten aan wie God ze gegeven heeft. De uitgelachen en alleen gelaten groo te gezinnen maar die voor ons, Roomschen, zijn de hoop der toekomst voorKerk en Staat, vragen onze aan dacht en onze bescherming Waar wij vrijheidsbonder en socialisten verachtelijke stellingen hooren ver kondigen over der oud'ren zwaren maar "gouden kinderkroon, waar we hooren lachen en meesmuilen over wat ons het heiligst is, daar is het vooral ons Roomsch vrouwenleger dat met den gloed der verontwaardi ging over het veldwinnend moderne heidendom geestdriftig gestemd moet aantreden voor het behoud van de waardigheid der vrouw als echtgenoo- te, moeder en jonge dochter en die met de kracht der sterke vrouwen de tegenpartijen maar moeten uit dagen, die 't wagen durven van het kind iets anders te verlangen dan wat de groote Leeraar der eeuwen, Kindervriend en Beschermer der on schuld, van ons gevraagd heeft. Komt, stemgerechtigde Roomsche vrouwen, echtgenooten, moeders en jonge dochters, laat ons elkaar aan moedigen in een blijden Roomschen strijd Op in liefde en plicht voor onze gezinnen Wij stemmen op de lijst der R. K. Staatspartij, dan doen we waarlijk onzen Roomschen plicht. W. BROUNS v. BESOUW. Van het Vaticaan. Wereldkerk ter eere van het H. Hart. HAARLEM. De Haarlemsche Orkest- vereeniging R.-K. Vrouwenbond. Faillissementen. Aanteekener.. Op straat gezet. Eindexamens. Verlof Drankwet. Aanbesteding. Personalia. Giften. Vandalisme. Frans Rosier. Kentifswv<n>». Lijk opgehaald. De vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen." Cider - Champagnepils - Ci troen- Frambozen - Gember bier- Grenadine-Sinaasappel per Vj Lilerfl. I2l/a cle. per Va Llterfl. 35 ets. uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf," 4 Groote Markt - Telefoon 134 Totaal f 484.50 Doos.'.iiik ongeluk. Burgerlijke Stand. Stauten. De Burgemeester. Aardbeien. Personalia. De Hanzefeesten. BENNEBROEK. HEEMSTEDE. NO OR D WIJKERHOUT SCHOTEN SANTPOORT. BLOEMENDAAL. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 54 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 27 <1 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertentiën 35 cenïa per regel. - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiên 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Men bericht ons uit Rome: Dezer dagen word de ondergrondsche crypte ingehuldigd van de wereldkerk ter eere van het H. Hart, welke zal ver rijzen in het in aanleg zijnde nieuwe stadsgedeelte te Rome. De kerk zelve die een zeer groote moet worden en voor wier bouw geheel de wereld bijdraagt, bestaat nog niet, maar de fondamenten zijn gegraven en gemetseld en reeds ia wat men later de crypte of onderaardsche kerk van den grooten votieftempel zal noemen, is tot gebruik gereed. Z. Em. Kardinaal Pom- pili, Vicaris van Z. H. den Paus van het bisdom Rome, verrichtte de inwijding en Pater Rosa, directeur van de Givilta Oattolica hield een redevoering. De kerk wordt gebouwd als een monu ment van den vrede en toegewijd aan het H. Hart van Jezus, den Koning die alleen den waren vrede aan 't mensch- dom kan schenken. Paus Benedictus XV gaH na de nieuwe kerk de som van tweehonderdduizend lire, als blijk zijner instemming met het plan op het vroegere exercitieveld van Rome een kerk te bouwen als monument voor den vrede. De Priesters van het II. Hart die de kerk zullen bedienen, denken naast het kerkgebouw de mis sieschool op te richten en verschillende lokaliteiten noodig voor de uitgestrekte parochie aldaar in aanbouw. Men schrijft ons: Het beslaan van onze Haarlemsche Orkestvereeniging wordt thans in ernst bedreigd. Nu de Raad het verzoek om verhooging der subsidie niet heeft kunnen inwilligen, ral ons orkest Za terdag 1 Juli worden ontbonden, wan neer tenminste niet vóór dien tijd het tekort van 10.000 gulden wordt ge dekt! Haarlem zou dan dus zijn prachtig or kest, dat onder de voortreffelijke lei ding van Nico Gerharz de laatste jaren zooveel heeft gepresteerd, voor altijd moeten missen. Dat zou voor onze stad een onherstelbaar uerliea beteekenen. Maar dit zal, dit mag niet gebeu ren! Wij roepen thans allen op, de vele leden der Orkestvereeniging, zoo wel als de duizende trouwe bezoe kers der volksconcerten; aan wie door Nico Gerharz en zijn orkest zooveel en zoo hoog genot is geschonken. Want zij zijn het in de eerste plaats, die weten, wat het gemis van ons or kest voor Haarlem zou beteekenen. Maar ook tot de Haarlemmers, die geen trouwe concertbezoekers zijn, gaat onze oproep, omdat het blijven .voortbestaan van ons orkest een wer-J kelijk, een waarachtig Haarlemsch be lang is. Eri is een bedrag van 10.000 gul den noodig. De tijden zijn er niet naar, om dit bedrag thans bijeen te krijgen door het vragen van groote giften. De be lastingen zijn zoo hoog, dat men niet om belangrijke bedragen ineens bij de ingezetenen kan aankloppen. Maar wel kunnen zeer velen zelfs in dezen moeilijken lijd een bedrag van vijf gulden afzonderen. Misschien beteekent dit voor enkelen 'n offerl Maar is het behoud van ons prach tig orkest niet een offer waard? Mo gen wij alleen offers vragen van de 5 leden van het orkest, de musici, die I ons reeds zooveel hebben gegeven en nu, om het voortbestaan van hun orkest mogelijk te maken, vrijwillig lien procent van hun reeds zoo ge ringe gages lieten vallen? Zouden er geen 5000 ingezetenen van Haarlem en omstreken genegen zijn om vijf gulden te storten voor dit waarachtig Haarlemsch belang? Wij kunnen het niet gelooven. Door J thans in groote massa bij te dragen, kunnen wij den gemeenteraad van Haarlem met daden toonen, dat wij werkelijk prijs stellen op het behoud van ons orkest. Het orkest heeft zich bereid ver klaard, een extra, een elite-concert, waarvoor mede solisten van naam zullen worden uitgenoodigd, te ge ven voor hen, die thans hun daad werkelijken steun verleenen, om de orkestvereeniging door dezen moeilij ken tijd heen te helpen. Men zie hier voor de bon in deze courant- Zij, die vijf gulden aan onze ad ministratie .zenden, vergezeld van de bon, ontvangen t. z. t. van het bestuur der H.O.V. een kaart, die toegang geeft tot dit bijzondere concert. Ook gr on tere bijdragen zullen natuurlijk gaarne worden ontvangen! Laten wij thans vóórdat het te laat is toonen, dat het ons werkelijk ernst is, ons prachtig orkest voor onze stad te behouden. (Ingezonden). Hoomsche Vrouwen. Br staat vanavond een oproep in deze krant tot U allen gericht, om de groote Propaganria-vergadering bij te wonen op morgen, 22 Juni. Daar zal, tot U, Roomsche vrouwen, gesproken worden over uwe groote verant woordelijkheid bij de aanstaande ver kiezingen. Het woord, wellicht het laatste, voor den grooten slag, zal daar tot U komen uit het warme hart van onzen G. A. Rector Kok; de woorden zullen daar over U komen als een meesleepende stroom uit het geestdriftig gemoed van Onzen Bomans! Gij kent hem. Vrouwen, laat deze oproep nu toch niet zijn „de stem van den roependen in de woestijn". Komt met honderden, met drommen opzettenlaat de grooote zaal van de „Bavo" U niet kunnen bevatten! In Rotterdam hebben ze een „Vrou wen week" gehouden prachtig! Wij Haarlemmers zooveel kleiner houden Donderdag een „Vrouwen avond". Laat die avond nu worden tot een gloeiende betooging van Haarlems Room sche vrouwen voor onze heerlijke Ka tholieke zaak; begrijpt toch, dat het Christus' zaak is; wij! moeten helpen om alles te „Herstellen in Christus". Stelt ons nu Donderdag niet te leur in onze verwachtingen, Roomsche Kieze ressen. Verzamelt U dan allen in de Bavo onder ons prachtige vaandel, onder lei ding en aanroeping van onze lieve Moeder Maria, die ons, hare strijdende kinderen, met hare heilige kinderen, Elisabeth, Martha, Clara en Genoveva onder haren beschermenden mantel zal nemen, en ter overwinning voeren. In staat van faillissemnt werden ver klaard: 1. W. F. van Basten, eenig lid der firma van Basten en Co., wonende te Heemstede, Heerenweg 271 a rood. R. O. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong. Curator Mr. J. Deenik. 2. de Handelsvennootschap onder de firma Raaymakers en Bakker, sigaren fabrikanten, gevestigd en kantoorhouden- de te Assendelft aan den Dorpsweg 533. R. O. Mr. H. v. Leghorn de Josselin da Jong. Curator Mr. Th. F. Raedt. 3. H. Persoon, landbouwer, wonende te Haarlemmermeer. R. O. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong. Curator Mr. Th. F. Raedt. Aan H. M. Vrolijk, handelend onder den handelsnaam H. M. Vrolijk en Co. te Hoofddorp, is definitieve surséance van betaling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, gerekend van den dag waarop de voorloopige surséance is toe gestaan. Gehomologeerd werd het accoord in het faillissement van J. Keyzer Ozn., koopman, wonende te Hillegom. (10 pCt.) Cassatie werd aangeteekend dcor K. M. te Zaandijk ter zake appèl Oovertreding Pol. verordening Zaandijk" veroordeeld tot eene geldboete van f 1, subs 1 hech tenis. Door den Directeur van het Postkan toor wordt aan de afzenders van brie ven met geldswaarde, gericht aan het Rijkspaspoortenkantoor in herinnering gebracht, dat aanteekening van dergelij ke stukken bij de Postwet verplichtend is gesteld. Onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen werd Maandagmiddag door een deurwaarder de inboedel van de be woner van het perceel Ursulastraat TT op straat gezet. De politie hield hier bij toezicht Gymnasium te Haarlem. lste Groep. Geëxamineerd 12 candidaten. Ge slaagd voor diploma A: A. Slotemaker, J. P. M. Mensing, J. II. Snethlage; voor diploma B: Mej. A. van der Heij- de, E. F. Biele, J. D. Rutgers v. d. Loeff, Mej. G. L. V. Marchant, Mej. I. M. O. Gelinck. Afgewezen 1 candidaat voor diploma A. Met drie candidaten wordt het exa men voortgezet. B. en W. brengen ter openbare ken nis dat is ingekomen een verzoek schrift van K. H. Boegem om verlof tot het verkoopen van alooholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlokaliteit van het perceel aan de Kleine Houtstraat no. 44. Gisteren is alhier aanbesteed het bou wen van 59 arbeiderswoningen, onder architectuur van den heer Aug. M. J. Sevenhuijsen. Laagste inschrijver: firma Thunissen en van Sambeek alhier, voor f 214,475 (bovenbouw) en f239.475 (mas sa). Geslaagd is de heer Joh. M. Snoijink voor het examen Boekhouden (Vereeni- ging van Leeraren), alhier. In het belang der Missiën voor de fiets van Pr. Staal f 1.50 van een werk man. Van N. N. voor de fiets van Pater Staal 10. Wie volgt? Op het laatst der vorige week heeft men de afkeurenswaardige daad uitge voerd om de stadsmuziektent in den Hout met reusachtige groote letters te beschildere met verkiezingsroclame. Wil men die letters verwijderen da zal de tent overgeschilderd moeten worden. De „Gooi en Eemlander" deelt nadere bijzonderheden mede over de nieuwe mis daad van Frans Rosier Wie had ooit gedacht, dat Hilversum nog eens de eer zou hebben, om eenigen tijd Frans Rosier, den beruchten inbre ker, te huisvesten I Toch heeft hijmaanden ijang als eenvoudig arbeider, onder den naam van Fransen, in de Havenstraat te Hilversum gewoond en op een fabriek zijn werk tot tevredenheid van zijn pa troon verricht. Hoe Frans in onze gemeen te kwam Toen hij na zijn ontvluchting weder in de gevangenis terecht kwam gedroeg hij zich zóó voorbeeldig, dat hij voorwaardelijk in vrijheid is gesteld. Hij kwam naar Hilversum en kreeg werk. Dit zou natuurlijk niet zoo gemakkelijk zijn gegaan, indien hij onder zijn waren naam hier was gekomen daarom gaf hij zich uit voor zekeren Fransen. De justitie en de politie-autoriteiten waren met dit alles op de hoogte en hielden begrijpelijkerwij ze een oogje in 't zeil. Maar alles ging goed en niet ten onrechte werd de ver onderstelling gemaakt, dat Frans van de dwalingen zijn weegs, hoe groot die ook waren geweest, was teruggekeerd. Toch heeft men zich blijkbaar vergist Een oude vriend van Frans, die elders woont, kreeg eenige dagen geleden een brief, onderteekend door zekeren De Jong. Deze beweerde 25 jaar in de gevan genis te hebben gezeten en een hoop cent jes te hebben overgespaard. Ongeveer f16.000 kon hij zijn eigendom noemen. Hij leefde met zijn vrouw in onmin en daar hij op sterven lag, wilde hij het geld niet aan zijn vrouw geven, maar aan zijn vriend. Het geld was genaaid in de stof feering van oude stoelen welke waren ge borgen in een opslagplaats van N. te Hil versum. De vriend moest die meubelen koopen voor f300 en de f16000 waren voor hem. De vriend wij zullen hem X. noemen, toog naar Hilversum en kocht de oude prullen voor f300, liet ze op de plaats zijner inwoning bezorgen en kwam na een dergelijke inspectie tot de ontdekking dat hij bedrogen was. Eenige dagen later ontving X weer een brief, doch nu onderteekend door de vrouw van De Jong, dat deze gestor ven was. Deze brieven kwamen in het bezit van de politie en een onderzoek bracht aan, het licht, dat Frans Rosier, alias Fransen de schrijver was en op die wijze een oud rommeltje van de hand had gedaan voor een buitengewoon goeden prijs. De setsfloos zich denken. Wegens ver moedelijke oplichring werd Frans gearres teerd en ter beschikkibg der Justitie ge steld. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen de- zeg gemeente, dat het op den 3en Juni j.l. executoir verklaard kohier no. 5/6 afd. V op de personeele belasting, dienst 1922, op heden aan den ontvanger der directe be lastingen is ter hand gesteld. Uit de Leidschevaart nabij de Rijks kweekschool is hedenmorgen opgehaald het lijk van een naar schatting 60-jarige onbekende vrouw. Het was gekleed in paars peignoir, zwarte koousen gemerkt J. D., zwarte pantoffels en zwarte om slagdoek, welke onder de kin was vast geknoopt. Het lijk is naar het St. Eliza beth's gasthuis overgebracht. De politie verzoekt nadere inlichtingen. Door bovenstaande vereeniging is in Mei uitgegeven aan: Brood f 18.70 Wekelijksche ondersteuning - 441.— Losse giften - 3.80 Diversen - 19. Gistermiddag omstreeks 12 uur is een ernstig ongeluk gebeurd. De schilder R. J. Blankevoort was werkzaam aan de school in de Haarlemmerlidestraat en stond daarbij op een ladder. Doordat een sport er van brak. viel hij van een hoog te tan ongeveer 8 meter naar beneden. Hij werd naar het St. Elizabeth's gasthuis overgebracht, waar schedelbreuk gecon stateerd werd. Ook waren de beide pol sen gebroken. Des avonds om half 6 is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Geirouwd: 21 Juni: P. Scbufe en M. v. Koningsbruggen. P. J. A. v. d. Gees en C. M. J. Heilker. J. G. v. Eerden en M. A. la Duk. H. F. Schoen en M B. Bopckaer. Geboren: 19 Juni, d. van A. Schultheiss- Massee. 20 Juni, z. van D. C. G. SpoorArendse. z. van J. v. Ames- voord-v. Diggelen. Overleden: 19 Juni, J. C. Biemans- Visser, 61 jr Tuchthuisstraat. 20 Juni, D. Klcyn-Hellwig, 61 jr., Hazepaterslaan. H. Blankenstein, 29 jr., Gasthuisvest. W. Bos, 68 jr., Kerkstraat. W. d» Paus, 42 jr., Bakkerstraat Ondertrouwd: 21 Juni. Th. v. d. Broek en M. Th. de Bie. M. W. v. d. Zalm en M. J. v. Nieuwmegen P. Th. I.Ikel en M. C. M. Snoeks. D. J J. v. d. Ge vel en S. M. v. d.Putten. P. Willemse en C. J. v. Vloten. J. H.Hogenes en A. J. M. Bewarder. J. Spithorst en C. Bosman. H. Duk en M. v.Baekel. K. v. d. Kooi en J. de Kruijf. D. de Jong en P. T. H. Deen. J M. Ligthart en M. A. Hoekstra. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Woningbouwvereeniging „Ons Thuis," alhier. Naar wij vernemen is in den toestand van onzen burgemeester, den heer Maar schalk, die tot herstel van gezondheid in de badplaats La Bourboule, (Saj^rye) ver toeft, een gunstige wending gekomen. De eerste dagen van zijn verblijf daarginds had de patiënt nog hooge koorts, naar deze is thans weggebleven, zoodat wij mogen verwachten, dat de gunstigen keer in 's burgemeesters toestand zal aanhou den. Voor de binnen- zoowel als de buiten- landsche verzending zoo schrijft men uit Heemskerk worden dit jaar hij voorkeur aardbeien zonder dop gevraagd. Door de droogte plukken de aardbeien lang niet gemakkelijk, de meeste worden met de dop van den stengel getrokken en moeten dan stuk voor stuk gepeld wor den. De vrucht schijnt lang zoo stevig niet als andere jaren en derhalve voor export niet zoo goed als we gewend waren. Met ingang van 1 September a.s. wordt de assistent bij de belastingen J. Ooster huis, alhier, overgeplaatst naar Amster dam I en A. Op de feestvergadering heeft Z. D. H. de Bisschop als volgt gesproken: Toespraak van Mgr. A. J. Callier. Hierna nam Z. D. H. Mgr. A. J. Callier het woord. Mgr. zeide allereerst, tweemaal bedankt te zijn geworden, n.l. voor de consecratie van het H. Hart-altaar en voor zijne tegen woordigheid hier. Doch Mgr. wijst die dank af. De consecratie van het altaar is niet an ders geweest dan het inlossen van een plicht. Vijf jaar geleden had Mgr. beloofd, dat, als het altaar mooi zou zijn, hij het zelf zou komen consacreeren. En dat ik hier aanwezig ben, aldus Mgr., is ook een plicht en wel van dankbaarheid, want ik moet u toch bedanken voor dat mooie al taar. Op den Katholiekendag te Nijmegen is reeds gezegd, dat de Kerk zooveel te danken heeft aan den Katholieke mMiddenstand. Mgr. bedankte dan har telijk voor de schenking van het Al taar, maar voor een zaak moet hii nog bedanken en -wel, dat er vanmorgen zoovelen aanwezig zijn geweest bij de consecratie en het opdragen van het H. Offer, dat zoovele katholieke Mid denstanders zich vanmorgen met hem in het gebed vereenigd hebben. Mgr. wist niet, dat er zooveel men- schen in dc Kathedraal konden, doch door de goede zorgen, aldus Mgr., van onzen goede Plebaan, is dat moge lijk geworden. Bij de gebeden van de altaarwijding worden de woorden „Vestimen altaris" ge bruikt: (versierselen van het altaar)maar het altaar mag ook zoo kostbaar zijn versierd, wanneer er rondom geen geloo- vigen zijn, dan is er geen versiering. Maar het deelnemen aan het H. Offer mag niet voor een oogenblik zijn of slechts eenige uren nawerken, het moet blijven. Wij moe ten ten allen tijde het altaar door onze te genwoordigheid komen opsieren, het al- riaan. Ook zij moeten in de organisatie Er staan meer dan 10.000 nog buiten de organisatie. Ik heb een wensch en die is, t alle Katholieke middenstanders zich taar waarop de Goddelijke Zaligmaker neerdaalt, om Zijne genaden over ons uit te strooien. Wij moeten toenemen in de liefde en daarom is het nieuwe altaar ver sierd met de voorloopers van de vereering van het H. Hart, versierd ook met de beeltenis van den H. Joannes, den Apostel der liefde. Er is mij, vervolgde Mgr. dan, ge vraagd, of ik tevreden ben. Ja, dat ben ik. maar die tevredenheid strekt zich niet uit tot hen die van verre blijven vereenigingen in de „Hanze." Mgr. zeide dan, een verrassing te heb ben, welke door de schuld van de pers geen verrassing meer was. Z. H. de Paus heeft n.l. den voorzitler der „Hanze" en Barometerstand 767. Neiging achteruit. in hem de geheele „Hanze" willen eeren, door hem de hooge onderscheiding te ver leenen van ridder in de orde van Gre™o- rius den Groote. Mgr. spelde dan onder daverende toe juichingen den heer Struycken het kruis op den borst, wensch te den heer Struycken geluk en uitte den wensch,, dat zoo dik wijls de heer Struycken het kruis riet, hij er kracht in moge vinden, steeds verder te werken voor „De Hanze." De heer Struycken dankte voor de nooge onderscheiding, alsook Monseig neur, die zeker daartoe zijne bemiddeling verstrekt had en droeg een groot deel der onderscheiding over op de overige U erS Cn echtgenooten. Mgr. de Bisschop gaf daarna Zijnen zegen en verliet dan dc zaal, terwijl de anwezigen sUande „Aan U, o Koning eer hauwen zongen. Hedennacht zijn ten nadeele van den hr. A. Tempelman in de Schoollaan 2 hee- ren rijwielen gestolen uit een gesloten schuurtje. Gemeenteraad. Vergadering van dei Raad der gemeente Heemstede, op Don derdag, 22 Juni 1922, des avonds om 8 uur. De Agenda vermeldt: i. Vaststelling notulen van 18 Mei j.l. 2. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de zwemvijvers. 3. Afwijking rooilijn weg tegenover het Postkantoor. 4. Wijz. Duin waterverordening. 5 Uitvoering Vleesch- keuringswet 6. Overeenkomst met de N. Z. H. Tramweg Maatschappij. 7. Ruiling van grond met den heer J.Preijde Gzn. 8. Comptabiliteitsbesluiten. 9. Ingekomen stukken en mededeelingen. 10. Zitting met gesloten deuren. 11 Reclames en ont heffingen Hoofd.-Omslag. Konijnendiefstallen. Door H. D., wo nende alhier, is aangifite gedaan, dat in ^f.n Bnacht van 17 op 18 dezer een ko nijn is ontvreemd uit een hok, staande op het erf achter zijn woning. Gelijk eaangifte is gedaan door H. v. J. alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij G. B. Kramer, Vijfheerenstraat 3, een ring met sleutels. A. Willems, Groe- nendaal, een pet. J. v. d. Berg, Eiken laan 86, een zakmes. C. de Winiter, Hee renweg 17, kraag van een damesmantel. Mej. Out Kostveriorenstraat 63, Zand poort, gouden broche met steeen. A. Wil lems, Groenendaal, een kluwen tonw. Bur. van pol. Raadhuis, een ceintuur en een sleutel. Bureau v. politie Boekenrodestr. 9, een kinderportemonnaie. Aan de veiling der Tuindersver- eeniging „Eensgezind", te Piet Gijzen- bruig werden voor diverse groenten de volgende prijzen besteed: Aardbeien f 1.40—2.01 per slof, aanvoer 218 slof; Doperwten f3.02; Peulen f3.13—3.34 per 10 kilo. Aanvoer 9 zak doperw ten 12 zas peulen. De Haarlemsche Schoolgeldregeling. Ouders en verzorgers te Schoten van leerlingen (en hen die zulks zullen wor den bii den aanvang der nieuwe cur sus 1922-1923) eener 3- of 5-jarige ge meentelijke H.B.S. en de hoogere Han delsschool met 2-jarige cursus te Haar lem, worden uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering in het vergaderlokaal van het café de Wilde, Soendaplein al hier op Vrijdag 23 Juni 1922, 's avonds acht uur precies, ter bespreking van plannen tot het voeren eener gezamelijke actie in verband met de bekende school geldregeling bij het middelbaar onder wijs te Haarlem voor leerlingen van bui tengemeenten. Zondagavond had alhier in den prachtigen tuin van de Pastorie der Engelmunduskerk de jaarlijksche Sa cramentsprocessie plaats. In de kerk werd de feestpredicatie gehouden door Pastoor Willenborg, van Bloemendaal. Vanuit de kerk trok de indrukwek kende stoet, voorafgegaan door het R. K. Fanfarekorps „Soli Deo Glo ria", naar den tuin. Ruim 60 bruid jes trokken in groepen in den stoet mede, verschillende spreuken dragen de. Buiten de kerk stond een haag van belangstellenden. Het was een grootsche plechtigheid, en ieder jaar kan men merken dat de belangstelling voor de processie grooler wordt. De kerk kon de geloovigen bijna niet bevatten, in zoo'n groot aantal wo men bijeen. Openluchtspel. Zaterdagmiddag a.s. te 2»/2 uur, zal er in de Schapen duinen te Bloemendaal (ingang Den nenweg, achter het Kennemer Lyce um), het Openluchtspel „De Saksi sche .Woudreus" worden opgevoerd. Het betreft een oud Germaansch spel, in 5 bedrijven, waarvan de tekst geschreven is door Dr. .T. ,\V. Boisse- vain en de muziek door Mevrouw B. Scheepers—Geuer. Deze opvoering zal zijn ten bate van het Marinefonds. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij het Concertbureau A. Veruout- Vj/armecsslniaL KJ. Iln-rlepj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1