Spuit- of Mineraalwater STADSNIEUWS. Dit nummer bestaat uittwee bladen." Eerste bladj De verkiezingen voorde Eerste Kamer. Vrijdag 23 Juni 1922 45st® Jaargang No. 14174 DAMIAATJES Het nieuw-gekozen Eerste Ka merlid Mr. J. N. j. E. Heerkens Thijssen. p. Va L. schroef- of kroonfl. 6 cents Vl L. 12 Vi L. Syphon 15 Sodawater 17 en 25 Wynhuys ,.de Guide Druyf" 4 Groote Markt - Telefoon 134 De Precario-belasting. Openlichtspel „De Saksische Woudreus". Gemengd Koor „Polyhymnia". Programma. AGENDA 24 JUNI. Sigarenfabriek Hessen. Burgerlijke Stand. Het Paleisorgel. De Verkiezingen in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Nieuwe Statenleden. Verkiezing voor de Eerste Kamer. R.-K. Vrouwenbond. Eert droeve Comedie of de uit verkoop van den Vrijheidsbond Het conflictMichielsenVan Liemt. Op hol. Brand. Op straat gezet. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. Alcohoi-stoksriien. D« abonnemeflftprljs Be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5714 Bureaux: Nassatrlaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 77*1 en 1748 Postrekening No. 5970 Adverfenïiên 35 cenli per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen de® tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel. Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wel zelden zullen de verkiezingen voor de Eerste Kamer zooveel sensatie hebben verwekt als gisteren. Men kon zich vroeger bijna geen kalmer en auto- matischer verkiezing denken dan die voor onzen Senaat. Immers de kiescolle ges voor de Eerste Kamer zijn de Provin ciale Staten, en zijn deze eenmaal samen gesteld, dan kan alleen het toeval een kleine surprise brengen. Is de meerder heid der Staten rechtsch, dan is ook de Eerste Kamer rechtsch en omgekeerd. Nu is er den laatsten tijd wel veel ge sproken en geschreven om ook ons Hooger Huis naar een evenredig Kiesstel sel samen te stellen en in de naaste toe- kost zal de oude kieswijze ook veranderd worden, al slaat bet stelsel nu nog niet Vast bij de verkiezing van gisteren zou alles nog op den ouden voet gaan, waren dus verrassingen uitgesloten. Een berichtje in de bladen van enkele dagen terug deed echter vermoeden, dat de Noord-Hollandsche Staten waar men links al meer singuliere neigingen vertoond heeft vreemde dingen gingen doen. Zooals bekend, hebben de Noord- Hollandsche Staten een kleine linksche meerderheid, welke, volgens de oude methode gebruikt werd om naar de Eerste Kamer alleen linksche leden af te J vaardigen. De leiding van den Vrijheidsbond in Noord-Holland voelde zich echter be zwaard, dat haar partij in de Eerste Kamer meer zetels bezette dan haar I naar het aantal zetels in de Staten toe kwam. Dus zoudt ge zeggen ging zij bij de rechtsche Statengroep informeeren, hoe het mogelijk zou zijn, om ook een ol meer katholieken of christelijken namens Noord-Holland naar het Hooger Huis af te vaardigen? Mis; men voelde zich alleen bezwaard tegenover.de sociaal-democraten en bood aan om de verhouding, welke tot heden was 5 Vrijheidsbond, 2 S. D, A. P. en 2 Vrijz. Dem., aldus te wijzigen: 4 S. D. A. P.; 3 V. B. en 2 V, D. Een flinke verschuiving naar links dus! Nauwelijks was dit plan uitgelekt of de liberale bladen begonnen vuur en vlam te spuwen en de opperleiding van den Vrij heidsbond werd gesommeerd om dat snoode plan te onthalsen. Verbeeld u, welk een effect zoo iets in het land zou maken, wanneer 14 dagen voor de ver kiezingen kon gezegd worden: daar gaat de zich noemende partij van orde en zui nigheid zich zelf slachtofferen om het revolutionair en geldverkwistend ele ment, de sociaal-democratie, in onzen Senaat te versterken! VC elnu, de leiding heeft zich niet onbe tuigd gelaten: de heeren Drion en Dres- selhuys verschenen gisterenmorgen in persoon te Haarlem en, gelijk men heeft kunnen lezen, het gelukte hun de afge dwaalde broeders tot rede te brengen: één kwartier voor de stemming zeide de fractie van den Vrijheidsbond in de Noord-Hollandsche Staten het getroffen stembusaccoord met S. D. A. P. en Vrijz. Dem. op! Maar zulke overijlde besluiten hebben orienlceren besfond er natuurlijk niet. De rechtsche Statenclub deed of zij van niets wist en stemde trouw haar eigen man en zij stond met een eensgezinde macht van 32 man sterk tegenover de uiteengevallen linksche meerderheid. En bij de heistemmingen tusschen rood en zwart beslisten da blanco stemmen van den Vrijheidsbond telkens ten gunste van i rechts, zoodat de Staten van Noord-Hol-1 land in een uur tijds het ongelooflijke politieke wonder verrichtten van, hoewel in meerderheid linksch, de vijf liberale vacatures in de Eerste Kamer te bezet ten door twee Jjatholieken, een anti revolutionair, en een christelijk-histori- sche en een sociaal-democraat! In Friesland werd op hetzelfde oogen- blik een zelfde drama afgespeeld, zoo mogelijk nog bloediger. Daar werden de eerste en oudste socialistische senatoren, Van Kol en Polak weggemaaid. Deze twee socialistische vacatures benevens twee liberale werden door vier leden der rechterzijde vervangen. Nu willen wij niet ontkennen wel eenige bewondering te voelen voor den moed, waarmee de liberale partij zich zelf geslachtofferd heeft en haar elf Eerste Kamerzetels tot 1 heeft terugge bracht, liever dan op de socialisten te stemmen; al kan anderzijds niet worden ontkend, dat door de zig-zag houding door den Vrijheidsbond in de Noord- Hollandsche Staten aangenomen, de glans van de martelaarskroon wel wat verduisterd wordt. V Voor Ons heeft het gebeurde hoofd zakelijk beteekenis met het oog op de a s. Kamerverkiezingen en de politieke groepeering, welke daarna komen zal. De Vrijheidsbond heeft gisteren ontegen zeggelijk kleur bekend en zal moeilijk na de verkiezingen in een constellatie kunnen treden, waarbij de sociaal democraten den boventoon voeren. Dat geeft zuiverheid bij de stemmingen. An derzijds hebben overal de rechtsche par tijen broederlijk en eensgezind samenge werkt; nergens valt een afwijking waar te nemen. Ook dat geeft moed voor de blijvende rechtsche samenwerking na 5 Juli. En nu mogen de liberale bladen smalen op de „Pyrrhus overwinning", door de rechterzijde behaald; nu moge men zuur zoet lachen om de 41 rechtsche Eerste- Kamerzetels, waarmee de rechterzijde „zelf verlegen zit", feit is, dat in geen der Statenzittingen van gisteren iets is ge bleken van een poging der rechterzijde om politieke winst te behalen. Het on verwachte voordeel ontstond enkel en alleen uit de zwakheid en verdeeldheid ter linkerzijde. Als zoodanig aanvaarden wij het ver rassende verloop van den dag van gis teren als een gunstig voorteeken voor de stembus van 5 Juli en vooral voor de samenstelling van het kabinet, dat uit die verkiezingen moet voort komen. Van een ernstige poging voor af om tijdig met de rechtsche groepen tot een accoord te komen, is, ook na de ver- natuurhjk leelijke gevolgen. Gelegenheid klaring van mr. Dresselhuys niets geble- om zich van links plotseling rechts teken. Het nieuwe RK. lid der Eerste Ka mer voor de Provincie Noord-Holland, mr. Joan Nicolaas Joseph Bduard Heerkens Thijssen (pas in latere jaren voedde de heer Thijssen den naam Heer kens aan den zijne toe), werd 27 Juni 1866 te Arnhem geboren, alwaar hij zijn eerste opleiding ontving, welke werd voortgezet aan de universiteit te Leiden. In 1890 promoveerde de heer Thijssen tot meester in de beide rechten op een proefschrift getiteld; „Het geheim van den Medicus". Na zijn promotie was hij allereerst werkzaam als commies-redacteur van de gemeentelijke secretarie te Arnhemwerd daarna in 1895 benoemd aan de Pro vinciale Griffie van Ncord-IIolland waar hij bleef tot zijn benoeming tot voor zitter van den Baad van Beroep voor de Ongevallenwet te Haarlem in 1902. Door de Ned. Juristenvereeniging werd hij in 1905 uitgenoodigd mot mr. A. uit onze Nieuwe hygiënische Fabriek, dus prima. Tak den lateren advocaat-generaal bij den Hoogen Baad, prae-advies uit te brongen over de vraag: Is nadere rege ling van het ambts- en beroepsgeheim wenschelijk? In 1916 had hij zitting met Dr. Bosenstein en Dr. Schuurman Stek hoven, inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigengestichten, in een com missie om te rapporteeren inzake het instellen van een patronaat tot steun van ontslagenen uit krankzinnigengestich ten. In 1902 werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad van Haarlem; in 1904 tot lid van de Prov. Staten; in 1915 tot wethouder van Haarlem en in 1918 'tot buitengewoon lid van Gedep. Staten van Noord-Holland. Van zijn overige functies vermelden wii nog, dat de heer Heerkens Thijssen voorzitter is van het Burgerlijk Armbe stuur; voorzitter van het Genootschap tot zedelijke verbetering van Gevangenen; voorzitter van het bestuur der Katholie kendagen in het Bisdom Haarlem; pen ningmeester van den Ned. Bond van B.K. Kiesvereenigingen. Hedenavond 8 uur wordt in de lurch- room van den heer Francken een verga dering gehouden van verschillende cor poraties, waarop de z.g. precario-belas ting zal worden besproken. Men verzooekt ons mede te deelen dat indien het weer slecht is, de opvoering „De Saksisch Woudreus", die gege ven zal worden in de Schapenduinen a.s. Zaterdag 24 Juni, zal uitgesteld worden tot Zaterdag 1 Juli. De reeds genomen plaatsbewijzen blij ven geldig. Men meldt ons: Op het concert van bovengemelde Ver- eeniging op Zondagavond 25 dezer in den tuin van het Brongebouw, zal het Kinder koor der Vereeniging, hetwelk eerst om streeks 15 April j.j. werd opgericht, reeds hare eerste uitvoering geven. Tevens zal door een klein Mannenkoor worden uitgevoerd de compositie „Haar lem's Liedeke" van den heer Willem Hespe, Directeur der Vereeniging. Muziek in den Hout. Programma voor Zaterdag 24 Juni, 's namiddags half vier.. I Cadettenmarsch, Souza. 2. Ouverture „Fra Diavolo", D. F. E. Auber. 3. „Wein, Weib und Gesang," walzer, J. Strauss. 4. Faust-ballet, Ch. Gounod. 5. Ouverture „lm Reich des Indra", P. Lincke. 6. „Canai-i" polka, Nico Gerharz. (Solist: Theo Donkers.) 7. Fantasie „Carmen", G. Bizct. Sociëteit „St. Havo" Gewone zitingen. Den Hout H. O. V. Concert half 4. tt. K. Leeszaal en Uitteenbibltotheek. 25 uur en van 79 uur, behalve op Jansstraat 49. Dagelijks geopend van Zon- en feestdagen. Ti. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 uur. BLOEMENDAAL Schapenduinen „De Saksische Woudreus" -r- half 3. Door de firma J. C. Hessen en Zn., sigarenfabrikanten, is aan het 40 man sterke personeel ontslag aangezegd tegen Zaterdag 1 Juli, daar de firma haar werk zaamheden niet voort kan zetten, omdat zij geen banderoles genoeg heelt. Moch- tei intijds nog bandrolles komen, dan gaat het ontslag niet in. Geboren: 21 Juni, z. van M. G. v, Schaik-Rooyakkers. 22 Juni, z. van H. Detmers-Koks. z. van M. A. v. Kouteren-Vonk. 23 Juni, d. van C. P. Hardesmeets-Kuil. Overleden: 21 Juni, M, J. J- Scheffers, 66 j., Kamperlaan. 22 Juni, J. S. Ch. Vernout, 60 j„ Plein. Naar de „O. H. Crt." verneemt, heeft de Commissie van Openbare Werken vergaderd met den directeur van Ooen- bare Werken en den heer Sybrand Adema, die het Paleis-orgel gedemon teerd heeft en weder zal opbouwen. Ook de organist George Robert woonde de vergadering bij. Besproken werd de mo- geliikheid of net orgel in de Concertzaal der ereeniging een plaats kan vinden. DE BESPREKINGEN VAN DEN VRIJHEIDSBOND MET DE S. D. A. P. Het Haagsoh Corespondentie bureau meldt: Een commisie uit het dagelijksch be stuur van den Vrijheidsbond heeft gister morgen verdere besprekingen gevoerd met de Noord-Hollandsche Statenclub van den Vrijheidsbond. Bij die besprekingen bleek dat om te voorkomen, dat de Noord-Hol landsche Statenclub de vertegenwoordi ging van Noord-Holand in de Eerste Ka mer zou moeten prijsgeven, in Noord-Hol land overleg met de Sociaal-Democraten en Vrijzinnig-Democraten was voorgesteld. Op verzoek van Mr. Dresselhuys is daarop door den secretaris van de Statenclub aan raking gezocht met de coalitie-partijen, ten einde te komen tot handhaving van de bestaande verhoudingen der partijen in de besluit terug te komen en dus niet langer tot een covenant met dc Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten bereid was. Men gaf daarbij evenwel aan. -de bei-de andere Statendubs te kennen, dat men in verband m-et den gang van zaken, zich ver plicht gevoelde o-p de aftredende Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten te stemmen, maar daartegenover op geen enkele tegen prestatie aanspraak maakte en er zich toe zou bepalen in alle instanties voor de overige 5 plaats-en alléén op de candidaten van den Vrijheidsbond te stemmen. Men verkoos dezen weg, ook al leverde die groot gevaar voor belangrijk zetel verlies. Omtrent de sensattoneel-e verkiezing van leden der Eerste Kamer door de Provin ciale Staten van Noord-Holland, schrijft onze correspondent ons nog het volgende: 7„x-'en maakten wij een vergadering en nimmer een Statenzitting mede, die zulk egeagiteerd veri-oop had als deze. De houding van den Vrijheidsbond was een volkomen verrassing. Voor allen, zoo wel voor de leden der rechterpartijen als voor die der Vrijz. Dem. en S. D. A. P. Misschien orlc wel voor hen zelf. Immers het getroffen accoord werd pas opgezegd één kwartier vóór de Statenzitting. In den morgen waren de heeren Dresselhuys en Drion bij „Brinkmann," in Haarlem ge zien, zoodat er natuurlijk verband werd gebracht tusschen dit bezoek en de hou ding van den Vrijheidsbond. Na de eerste twee stemmingen, die de heeren De Vlugt en Heerkens Thijssen in de Eerste Kamer brachten, liepen leden van den Vrijheidsbond bij de rechterpar tijen om stemmen te bedelen voor de candidaten van den Vrijheidsbond. „Jelui hebben er nu twee," zoo luidde het, „wees nu tevreden." De rechterpartijen wilden daarvan na tuurlijk niets weten en heimelijk hadden vele rechtsche Statenleden, die al jaren in de Staten meeloopen, wel wat leedver maak, wanneer zij terugdachten aan den tijd (die nog zoo ver niet achter ons ligt) dat de liberale heeren de rechtsche verte- gicnwoodiges beschouwden als nullen vóór Eerste Kamer in afwachting van de spoe- het cijfer. dig komende evenredige vertegienwoordi ging. Dit voorstel is door de rechterzijde van de hand gewezen. De Statenclub van den Vrijheidsbond heeft daarop besloten tot een covenant met de Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten, op dezen grondslag: van de 9 Eerste Ka merleden door Noord-Holland aan te wij zen zouden 4 tot de Sociaal-Democralcn behooren, 3 tot den Vrijheidsbond en 2 tot den Vrijzinnig-Democratisehen Bond. De Vrijheidsbond zou dus 2 zetels aan de Sociaal-Democraten afstaan hetgeen vol gens de- stemmenverhouding in de Noord- Hollandsche Stat-en voor den Vrijheids bond een gunstige schikking was. Bij het nader overleg met de commis sie uit het hoofdbestuur is van zijde van het hoofdbestuur zeer op de:, voor grond gesteld, dat het gesloten covenant tot groote ontstemming in het land zou leiden en dus overwogen moest worden, Het'6 ondezoek heeft uitgewezen, datof e.n in hoeverr,e andere gedragslijn Hel oaub éutA ZOI1 Jc11T1inipn wrvrtrtan rnn/ter /fat het orgel in de concertzaal zeer gemak kelijk geplaatst kan worden. Wij kunnen bovenstaand bericht be vestigen en er aan toevoegen dat de claimen voor de verbouwing van de Gemeentelijke Concertzaal gereed ge maakt worde We kunnen hier ook nog wel aan toevoegen, dat B. en W. er niet aan denken tot den bouw van een nieuwe tesscsjÉpaal over jtyjfras» -.i.,» J. nadere overweging verplicht rag op haar zou kunnen worden gevolgd, zonder dat van Sociaal- of Vrijzinnig-Democratische zijde het verwijt zou kunnen worden ge maakt, dat de Statenclub tegenover die partijen minder correct zou handelen. Besloten is daarop aan de Sociaal- en Vrijzinnig Democratische Statenclub in Noord-Holland mede te doelen dat de Sta tenclub van den Vrijheidsbond zich bij Er heerschte een geagiteerde stemming. De uitslag van elke stemming werd een verrassing. Ten slotte sloegen de Vrij- heidsbonders weer om en stemden ze weer de heeren Van Embden, Vliegen en Slin- genberg. De houding van den Vrijheidsbond was stuurloos. Aan schampere opmerkingen van de zijde der S. D. A.. P. aan hun adres, Vrij- heidsbonders, ontbrak het niet. De rechtsche partijen hadden met een drietal candidaturen rekening gehouden, nl. die der heeren de Vlugt, Heerkens Thijssen en II. Verkouteren. De eigenaar dige wending van de verkiezingen bracht haar een wijle in verlegenheid om candi daten voor de Eerste Kamer te vinden. De heer mr. A. Bruch (A.-R.) presenteerde zelfs Eerste Kamerzetels aan verslagge- versl Het leek wel een uitverkoop. In eon vergadering van den Vrijheids bond, gisteravond in „De Harmonie" op de Rozengracht gehouden, heeft mr. H. 0. Dresselhuys de leider van den bond nadere bijzonderheden medegedeeld om trent het gebeurde bij de Staten-ver- kiezingen in Noord-Holland. Daarbij zeide hij volgens de courantenverslagen <ui. ook dat hij ^gemachtigd was mede te doelen, dat mr. Heerkens Thijssen,^ leider van de B..K. Staten-fractie, na overleg met mr. Verkouteren .(namens do Christ.-Protestantsche fracties), aan den Vrijheidsbond het aanbod heeft ge daan, aan dezen bond 6 7 zetels van de negen toe te wijzen, op voorwaarde, dat de Vrijheidsbond de 2 of 3 overige zetels afstond aan de rechterzijde. Dit vcorstel, zeide spreker, is door den Vrijheidsbond afgewezen. Tot zoover de verslagen. We hebben hieromtrent den heer Heer kens Thijssen nadere inlichtingen ge vraagd. Deze verklaarde ons het volgende; „Naar aanleiding van herhaalde uitla tingen van enkele Statenleden behcoren- de tot den Vrijheidsbond, ben ik met den secretaris der B..K. Statenfractie, den heer A. B. Michielsen, overleg gaan plegen met 't bestuur der Protestantsch rechtsche Statenfractie, zijnde de heeren Mr. H. Verkouteren en J. Douwes Jr., en dit ongeveer vier weken vóór de verkiezing of do tijd niet gekomen was om bedoelde leden van den Vrijheids bond te polsen of door eventueele sa menwerking niet eenige aftredende lo den uit de Eerste Kamer vervangen kon den worden door twee rechtsche leden en twee leden van den Vrijheidsbond, daarbij er op aandringend, dat de zetel van den heer mr. Slingenberg onaan getast zou blijven. Dit verzoek, door mr. Verkouteren en door mij aan twee ver schillende leden van den Vrijheidsbond gedaan, is afgewezen. Verder is er geen enkele poging gedaan vóór de Staten verkiezing, noch van den eenen, noch van den anderen kant." Door de verkiezing van de heeren Heer kens Thijssen, Verkouteren en Wibaut tot leden der Eerste Kamer, komen er in de Staten van Noord-Holland drie vacatures. Deze zullen worden vervuld door de hee- xen J. F. Lixijcx (R. K.), te Weesp, A. R. Ophorst (Christ.-Hist.) te Amsterdam en J. den Exter, (S. D, A, P.) Amsterdam. (Vervolg zitting Prov. Staten van Noord- Holland). In de vacature-Van Embden verkre gen J. Douwes (A.R.) 32 stemmen, prof. Van Embden (V.D.) 32 stemmen, v. Hou ten 3 stemmen, blanco 2. Bij tweode stemming: prof, Van Emb den 38, J. Douwes 32, blanco 2. Herkozen prof. Dr. D. van Embden (V.D.) In de vacature-mr. Slingenberg (V. D.) verkregen mr. Slingenberg 36 stem men, Douwes 29 stemmen, blanco 2. Herkozen Mr. H. Slingenberg (V. D.) In de vacature-Vliegen (S. D. A. P.) verkregen bij eerste stemming: Vliegen 30 stemmen, Douwes 30 stemmen, v. Houten 9 stemmen, blanco 1van on waarde 1. Bij tweede stemming: Vliegen 31 stem men, Douwes 30 stemmen, v. Houten 8 stemmen, blanco 1. Bij herstemming verkregen Vliegen 38 stemmen, Douwes 30 stemmen, blanco 1. Herkozen W. H. Vliegen (S.D.A.P.) FRANKEN De vegadering van den R. K. Vrou wenbond is schitterend geslaagd. De op komst was zeer talrijk en bij allen heerschte een zeer enthousiïaste 'stemming, welke nof, verhoogd werd door de uiteen zettingen der beide sprekers, den Zeer- eerw. Heer rector J. P. J. Kok en mr. J. B. Bomans. Op prettige, aangename en humoristische wijze keuvelden zij, als we het zoo mogen noemen, allergezelligst met hunne toehoorsters en wisten daar door hare harten stormenderhand te ver overen. De aanwezigen zullen nu wel we ten, hoe zij stemmen moeten, daar heb ben de sprekers wel voor gezorgd. De presidente, mej. Peeters, heeft er ook nog een hartelijk woordje bijgvoegd. Op de haar eigen pittige manier heeft zij der vergadering het zoo noodige enthousi asme weten bij te brengen en allen aan gevuurd, toch gaed hun stem uit te bren gen. Dt alles werd heerlijk afgewisseld door het zingen van het dameskoor „Ave Maria", onder leiding van Mej. Elze Wilk en onder begeleiding van Mej. Annie Bo- narius, welke beide dames daarvoor wel een extra woord van lof toekomt. De ver schillende moooie liederen werden uitste kend uitgevoerd. Bij het Vaandellied kwam vooral ook de geestdrift der vergadering tot uiting en het „Roomsche Blijdschap" klonk hoog op bij 't einde der vegadering, welke voorzeker mag aangemerkt worden als een van de succesvolste, ooit door den Vrouwenbond gehouden. En dat wil wat zeggenl En geeft tevens moed voor de naderende verkiezingen. Ditmaal moge mijn „Damiaatjes" tinken als doodsklokjes. Ja doodsklokjes over de xiitvaart van den Vrijheidshond, gistermorgen in de zitting der Provinciale Staton van N.- Holland ter gelegenheid van de ver kiezing van leden der Eerste Kamer. „Hun oogen brandden met felle randen De klokken luidden, ze luidden ze uit". Hefc is een gebeurtenis om te „Da- miaateeren" omdat de liberale grootheids waan eens zoo hoog oplaaide in Haarlem. Ook in de Provinciale Staten van Noord- Holland. Waar is de tijd, dat der liberalen wil, wet was? Hoe herinner ik mij de x ele malen dat hier de meening van de rechterzijde werd doodgezwegendat de candidaten der rechterzijde de beste soms, minachtend werden genegeerd. De liberalen vergaven in Noord-Hol land 9 zetels voor de Eerste Kamer. Langzaam aan slonk dat getaloffers werden gebracht aan Vrijz. Dem. en S.D.A.P. Thans zijn alle liberale heeren er uit. En wat nog nooit gebeurde, Noord- Holland vaardigt rechtsche mannen ter Eerste Kamer; vaardigt vier rechtsche mannen af en daaronder twee Roomsch- Katholieken Is dat Noord-Holland Ja dat is Noord-Holland. Dgt heb ben we gewonnen na jarenlangen strijd. Hoe droef was de comedie, die de Vrijheidsbond op dezen dies irao pp dezen zwarten dag, „den dag der wrake" speelde Onder den drang der a.s. verkiezin gen op 5 Juli, zegde de Vrijheidsbond één kwartier vóór den aanvang der zit ting, het reeds getroffen accoord om de zetels der Eerste Kamer onder Vrijheids bond .S.D.A.P. en Vrijz. Dem. te ver- deelen op. Het werd een uitverkoop van den Vrij heidsbond in Noord-Holland. Doordat de Vrijheidsbond zijn candi daten bleef stemmen en bij herstem ming blanco uitkwam, zag de rechterzijde zich zoo maar de zetels van de Eerste Kamer in den schoot geworpen. Daar kwamen allereerst De Vlugt, anti revolutionair; toen Mr. Heerkens Thijs sen, Koomsoh-katholiek. Do Vrijz. Dem. en de S.D.A.P.'ers waren tencergeslagende Vrïjheidsbon- ders zenuwachtig. Zelden zag ik zulk een geagiteerde vergadering. De liberale kopstukken waren in de weer. Ze klampten dezen rechtschen voor man aan en weer een anderen. Steunt ons nou, jelui hebt nou twee zetels. Wees daarmede tevreden 1 Het overleg kwam wel laat; véél te laat. De rechtsche partijen bleven consequent. Zij stemden hunne mannen. En Mr. Ver kouteren (Christ.-Hist.) kon weldra worr den geiukgewenscht. Maar de rechterzijde had maar gerekend op drie candidaten. Zij kwam nu candida ten tekort. Mr. Bnich grapte naar de perstafel of er daar nog liefhebbers voor de Eerste Ka mer waren. De persmenschen waren wijzer en be dankten. De Roomsch-Katholieken kwamen op de gedachte dat het Kamerlid Haazevoet, die geen mooie plaats heeft op de lijst voor de Tweede Kamer, nog wel een Eerste Ka merzetel kon gebruiken. En de heer Haaze voet kwam er. De Vrijheidsbondcrs waren ten einde raad. Men moet de vertooning hebben mede gemaakt om deze debacle, en van de totale hulpeloosheid der eens zoo machtige li berale heeren ten volle te kunnen genieten. Wat 'n begrafenis! Alles verloren, zelfs hun faam het intel lect in pacht te hebben. De heer mr. J. Bomans verzocht ons on derstaande verklaring te publiceeren, wel ke hij gisteravond in de vergadering van den R.K. Vrouwenbond had willen afleg gen, wat echter door toevallige omstandig heden niet gebeurde. Deze verklaring luidt: „Ik ben geschokt door een stuk in de courant, én wijl ik verwonderd ben deze regelen in de Nieuwe Haarl. Courant te ontmoeten, én door den inhoud van het stuk zelf. Ik verzoek den heer Michielsen publxek hierop niet te antwoorden. Hij geloove mij: een dergelijke aanval op een onzer stoere werkers zal het Roomsche volk al weder eendrachtiger tot de getixigenis roe pen, mede als bewijs van dank voor onze zwoegers, waarvan Michielsen een der werkzaamste is. De rekening zal na 5 Juli vereffend wor den. Ik beloof hem: Ik zal er bij zijn! Mr. BOMANS.' Lat het hiermee nu uit zijn; in deze ver kiezingsdagen is beter werk te doen dan onderling twistenl Redactie R. H. Et. In de Moorinnesteeg sloeg gisteravond een paard gespannen voor een vierwieligen wagen, op hol, doordat een stoel, welke van den wagen gegleden was, op het dier viel. In de Caeciliasteeg werd het echter al gegrepen, doch in zijn vaart had het toch nog een wielrijder omver geworpen. De fiets werd vernield, de man kwam er met een paar kneuzingen af. Gisteravond is brand onlstatn in het ke telhuis der Haarlemsche Stoomverffabriek aan de Veerpolderstraat, vermoedelijk doordat wat afval in brand geraakt is. Een bewoner in de buurt waarschuwde den scheikundige, den heer P., waarna beiden met eenige emmers water het vuur ge- bluscht hebben. De brandspuit was met den staf aanwzig, doch behoefde geen dienst te doen. Wegens huurschuld is het gezin S., be staande uit man» vrouw; en 7, kinderen, Barometerstand 760. Stilstand. OPGAVE VA14; Medegedeeld door 't Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Juni 1922. Hoogste Barometerstand 767.2 m.M. fa Biarritz. Laagste Barometerstand 752.1 m.M. te Hernoesand. Verwachting van den avond Van 23 Juni tot den avond van 24 Juni: Meest matige Westelijke tot Zuidweste lijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. uit de woning aan perceel de Witstraat 31 gezel. De inboedel staat op straat. Door eenige rechercheurs zijn, in sa- menweriking met de rijksrecherche twee volledige installaties voor het stoken van alcohol in beslag genomen. De een was gevestigd in de Meesier Loltelaan en be hoorde aan den bakker B., de andere was gevestigd in de vetsmelterij van K„ te Haariemmeriiede. De onderneming werd gedrcycn. d,ops de combinatie K. cn B, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1