BERICHT. UIT DEN OMTREK. i Finale Uitverkoop Willem van Liemt ^Zaterdag 24 Juni 1922 Eerste Blad. De verkiezingen voor de Eerste Kamer. 45st0 Jaargang No. 14175 BIEREN. Wynhuys „DE GUIDE DRÜYE" DAMIAATJES Abonné's die ie klagen hebben over onregel matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar lemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49. Voor het Bavo-dorp, en omgeving daarvan, kan men zich wenden, tot den ieer J. Th. ELLIGENS, Emostraat 1, waar tevens abonnementen voor de Nieuwe Haarlemsche Com int worden aangeno men, en inlichtingen betreffende de Nieuwe Haarl. Courant gaarne worden verstrekt. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder het geïllu streerd Zondagsblad in acht bladzijden. W"*' Het nJeuw-gekozen Eerste Ka merlid Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. ASSFNDEÏ.FT. KROMMENIE. IJMUIDEN. EGMOND-BINNEN. NOORDWIJKERHOUT. NOORDWIJK. 4 Groote Markt - Telefoon 134 HEEMSTEDE. VELSEN. ZAANDAM. SPAARNDAM. Een droeve Comedie of de uit verkoop van den Vrijheidsbond. m is J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem* Opticiens Fabrikanten. Kindermaten @5 ct. Groote maten 1.37)4 Anegang, h.Warmoesstr. Dc ab'onnemenls prijs bei draagt voor Haarlem ea Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 f ranco per post p. kwart, bij vooruitbei. 3.57J-i Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 27 M en 1748. Postrekening No. 5970 j HAARLEMSGDE COURANT m? .rv. Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant. Wel zelden zullen de verkiezingen voor de Eerste Kamer zooveel sensatie hebben verwekt als Donderdag. Men kon xich vroeger bijna geen kalmer en auto- mafischer verkiezing denken dan die Voor onzen Senaat. Immers de kiescolle. ges voor de Eerste Kamer zijn de Provin. ciale Staten, en zijn deze eenmaal samen gesteld, dan kan alleen het toeval een kleine surprise brengen. Is de meerder heid der Staten rechtsch, dan is ook de £erste Kamer rechtsch en omgekeerd. Nu is er den laatstcn tijd wel veel ge sproken en geschreven om ook ons Hooger Huis naar een evenredig Kiesstel sel santen te stellen en in de naaste toe- kost zal de oude kieswijze ook veranderd worden, al staat het stelsel nu nog niet vast bij de verkiezing van Donerdag zou alles nog op den ouden voet gaan, waren dus verrassingen uitgesloten. Een berichtje in de bladen van enkele dagen terug deed echter vermoeden, dat de Noord-Hollandsche Staten waar men links al meer singuliere neigingen vertoond heeft vreemde dingen gingen doen. Zooals bekend, hebben de Noord- Hollandsche Staten een kleine linksche meerderheid, welke, volgens de oude methode gebruikt werd om naar de Eerste Kamer alleen linksche leden af te Vaardigen. De leiding van den Vrijheidsbond in jNoord-Holland voelde zich echter be zwaard, dat haar partij in de Eerste Kamer meer zetels bezette dan haar naar het aantal zetels in de Staten toe kwam. Dus zoudt ge zeggen ging zij (>ij de rechtsche Statengroep informeeren, hoe het mogelijk zou zijn, om ook een of meer katholieken of christelijken namens Noord-Holland naar het Hooger Huis af te vaardigen? Mis; men voelde zich alleen bezwaard tegenover.de sociaal-democraten en bood aan om de verhouding, welke tot heden was 5 Vrijheidsbond, 2 S. D. A. P. en 2 Vrijz, Dem., aldus te wijzigen: 4 S. D. A. P.; 3 V. B. en 2 V. D. Een flinke verschuiving naar links dusl Nauwelijks was dit plan uitgelekt of de liberale bladen begonnen vuur en vlam te spuwen en de opperleiding van den Vrij heidsbond werd gesommeerd om dat snoode plan te onthalsen. Verbeeld u, welk een effect zoo iets in het land zou maken, wanneer 14 dagen voor de ver kiezingen kon gezegd worden: daar gaat de zich noemende partij van orde en zui nigheid zich zelf slachtofferen om het revolutionair en geldverkwistend ele ment, de sociaal-democratie, in onzen Senaat te versterken! Welnu, de leiding heeft zich niet onbe tuigd gelaten: de heeren Drion en Dres- selhuys verschenen Donderdagmorgen in persoon te Haarlem en, gelijk men heeft kunnen lezen, het gelukte hun de afge dwaalde broeders tot rede te brengen: één kwartier voor de stemming zeide de tractie van den Vrijheidsbond in de Noord-Hollandsche Staten het getroffen stembusaccoord met S. D. A. P. en Vrijz. Dem. op! Maar zulke overijlde besluiten hebben natuurlijk leelijke gevolgen. Gelegenheid om zich van links plotseling rechts te orienteeren bestond er natuurlijk niet. De rechtsche Statenclub deed of zij van niets wist en stemde trouw haar eigen man en zij stond met een eensgezinde macht van 32 man sterk tegenover de uiteengevallen linksche meerderheid. En bij de herstemmingen tusschen rood en zwart beslisten da blanco stemmen van den Vrijheidsbond telkens ten gunste van rechts, zoodat de Staten van Noord-Hol land in een uur tijds het ongelooflijke politieke wonder verrichtten van, hoewel in meerderheid linksch, de vijf liberale vacatures in de Eerste Kamer te bezet ten door twee katholieken, een anti revolutionair, en een christelijk-histori- sche en een sociaal-democraat! In Friesland werd op hetzelfde oogen- blik een zelfde drama afgespeeld, zoo mogelijk nog bloediger. Daar werden de eerste en oudste socialistische senatoren, Van Kol en Polak weggemaaid. Deze twee socialistische vacatures benevens twee liberale werden door vier leden der rechterzijde vervangen. Nu willen wij niet ontkennen wel eenige bewondering te voelen voor den moed, waarmee de liberale partij zich zelf geslachtofferd heeft en haar elf Eerste Kamerzetels tot 1 heeft terugge bracht, liever dan op de socialisten te stemmen; al kan anderzijds niet worden ontkend, dat door de zig-zag houding door den Vrijheidsbond in de Noord- Hollandsche Staten aangenomen, de glans van de martelaarskroon wel wat verduisterd wordt. Voor ons heeft het gebeurde hoofd zakelijk beteekenis met het oog op de a s. Kamerverkiezingen en de politieke groepeering, welke daarna komen zal. De Vrijheidsbond heeft Donderdag onte genzeggelijk kleur bekend en zal moeilijk na de verkiezingen in een constellatie kunnen treden, waarbij de sociaal democraten den boventoon voeren. Dat geeft zuiverheid bij de stemmingen. An derzijds hebben overal de rechtsche par tijen broederlijk en eensgezind samenge werkt; nergens valt een afwijking waar te nemen. Ook dat geeft moed voor de blijvende rechtsche samenwerking na 5 Juli. En nu mogen de liberale bladen smalen op de „Pyrrhus overwinning", door de rechterzijde behaald; nu moge men zuur zoet lachen om dc 41 rechtsche Eerste- Kamerzetels, waarmee de rechterzijde „zelf verlegen zit", feit is, dat in geen der Statenrittingen van Donderdag iets is ge bleken van een poging der rechterzijde om politieke winst te behalen. Het on verwachte voordeel ontstond enkel en alleen uit de zwakheid en verdeeldheid ter linkerzijde. Als zoodanig aanvaarden wij het ver rassende verloop van den dag van Don derdag als een gunstig voorteeken voor de stenbus van 5 Jüli en vooral voor de s-menstelling van het kabinet, dat uit die verkiezingen moet voort komen. Het nieuwe B.K. lid der Eerste Ka mer voor de Provincie Noord-Holland, mr. Joan Nicolaas Joseph Eduard Heerkena Thijssen (pas in latere jaren voegde de heer Thijssen den naam Heer kens aan den zijne toe), werd 27 Juni 1866 te Arnhem geboren, alwaar hij zijn eerste opleiding ontving, welke werd voortgezet aan de universiteit te Leiden. In 1890 promoveerde de heer Thijssen tot meester in de beide rechten op een proefschrift getiteld: „Het geheim van den Medicus". Na zijn promotie was hij allereerst werkzaam als commie3-redaoteur van de gemeentelijke secretarie te Arnhemwerd daarna in 1895 benoemd aan de Pro vinciale Griffie van Ncord-HolIa, d waar hij bleef tot zijn benoeming tot voor zitter van den Baad van Beroep voor de Ongevallenwet te Haarlem in 1902. Door de Ned. Juristenvereeniging werd hij in 1905 uitgenoodigd mot mr. A. Tak oen tateren advocaat-generaal bij den Hoogen Baad, prae-advies uit te brengen over de vraag: Is nadere rege ling van het ambts- en beroepsgeheim wenschelijk? In 1916 had hij zitting met Dr. Bosenstein en Dr. Schuurman Stek hoven, inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigengestichten, in een com missie om te rapporteeren inzake het instellen van een patronaat tot 6teun van ontslagenen uit krankzinnigengestich ten. In 1902 werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad van Haarlem; in 1904 tot lid van de Prov. Staten; in 1915 tot wethouder van Haarlem en in 1918 tot buitengewoon lid van Gedep. Staten van Noord-Holland. Van zijn overige functies vermelden wii nog, dat de heer Heerkens Thijssen voorzitter is van het Burgerlijk Armbe stuur; voorzitter van het Genootschap tot zedelijke verbetering van Gevangenen voorzitter van het bestuur der Katholie kendagen in het Bisdom Haarlem; pen ningmeester van den Ned. Bond van B K. Kiesvereenigingen. Van een ernstige poging voor af om tijdig met de rechtsche groepen tot een accoord te komen, is, ook na de ver klaring van mr. Dresselhuys niets geble ken. Personalia. Deze week slaagde onze plaatsgenoot de heer J. A. J. Barnhoorn tc Amsterdam voor het doctoraal examen geneeskunde. Geen dames. Ons wordt verzocht, er met nadruk op te wijzen, dat aan den pro- paganda-fietstocht naar Alkmaar naar den R. K. Politieken Landdag op Zondag a.s. geen dames kunnen deelnemen. De deelname staat alleen open voor mannen en jongelingen. De regelingscom missie hoopt op talrijke deelname. Brochures. De brochures, samenge steld door de candidaten onzer Boom- sche lijst no. 33, zijn gearriveerd. Ieder gezin ontvangt er één. Legt ze nu niet ongelezen ter zijde s.v.p. Iï. K. Kiesvereeniging. Velen gaan met de fietsclub naar Alkmaar, meerde ren echter blijven achter., Laten zij even wel niet vergeten, dab ze 's nam. zeven uur den heer Engels, Lid der 2e Ka mer kunnen hooren in het R. K. Ver- eenigiagsgebouw. Toont Uwe belangstel- Droogte. Zijn de klachten in de duinstreek over de droogte niet van de lucht, ook in onze omgeving, ofschoon laag gelegen, loopt het verkeerd. In 't hooiland groeit niets. Politierapport. De politie hield ze kere te L. en Wi. aan, die ieder nog twee maal 3 dagen tegoed hadden en bracht ze naar Haarlem over. De politie vernietigde 8 K.G. gehakt vleesch, die de heer H. achter zijn wo ning vond neergeworpen en vorleende be middeling in een geval, waarbij iemand uit de van Heemskerkstraat door een hond gebeten was, tot betaling der schade. Gevonden voorwerpen. - Een zijden damessjaal, een nummerplaat van een motorfiets, gemerkt H. 12997; een zwart bruin hondje, een huissleutel en een fietspomp. Het visscherjjbedryf. Van 't adres der vakorganisaties in het vissoherij- bedrijf aan Dr. H. J. Lovink, den com- missaris-gon.ei'aal yoor landbouw en vis- scherij, is een afschrift' gezonden aan de gemeentebesturen van Velsen enI Egmond aan, Zee, met de vraag het verzoek te willen ondersteunen, opdat de conferen tie zoo spoedig mogelijk kan worden gehouden. Jaarfeest BO. IJ"1 te IJ muiden. Het was Maandag 1.1. feest voor B. O. IJ. De baraki een erfstuk uit de mo- bilisatiedagen, was, hoe lomp' zij er uit wendig ook uitzag, inwendig in een feest zaal herschapen. Tooneel, bloemversiering opschriften, alles getuigde van goeden smaak, en menig voetballer uit den om trek, stond verbaasd, hoe zoo iets door de jonge vereeniging B. 0. IJ. bereikt was. De avond werd geopend! door den voor zitter met gebed, en een enthousiaste toespraak, toespraken van den voorzitter van het feestcomité den Wel.Ed. heer H. A. Osendarp en den Geestelijken Ad viseur, er bij de menigte de stemming enz. brachten een jool en pret in de goed inbraohten. Loterij, rad van avontuur, geluksraad, theetent, versnaperingen, enz. gevulde zaal, dat de feeststemming haast niet te dempen was, toen de aandacht werd gevraagd voor de voordrachten van de heeren Meesters enl van der .Wal. Er is hartelijk gelachen, muziek van het strijkje met piano accompagnement, van de muzikale leden van B. 0. IJ verhoogde nog de stemming. Het glanspunt van den avond was de uitreiking der medailles door het be stuur van B. 0. IJ. De captains der bevriende clubs traden naar voren en W. T. 0. 2 B. 0. IJ. 1, S. D O, Concor dia I, B. 0. IJ 2 en Wu E. C|. I otntvin- gen prachtige medailles voor den door hen gewonnen wedstrijd, de tevredenheid las Inen qp alle gezichten. Het bestuur van E. 0. IJ. ontving bloemstukken van Concordia, S. D. O., W|. E. O. en een prachtmand van Geel-Zwart, alle van een passende toespraak, waaruit warme toe genegenheid straalde voor Bi 0. IJ. ver gezeld, en waarin Boamscha voetbal werd gehuldigd als een kracht, die zich epoe-| dig moge ontwikkelen tot een sportief hoogtepunt, die zelfs den tegenstander met lofspraak zou vervullen. De heer Blesgraaf, secretaris van het districts-bestuur van Haarlem, wenschte de jeugdige vereeniging geluk in een mooie rede, en stelde de toekomst voor onze Boomsche sport in glanzende kleu ren voor, mits de sport moreel hoog blijft, gelijk bij B. C. IJ het geval is. Een stevige opwekking, een aanmoedi ging tot de B. 0. IJ-ers tot verdere volmaking van hun sport en tot voort gang op den goed gekozen weg be sloot zijn toespraak. Do heer Smit zong Ilollandscho lie deren, zoodat het muisstil, werd, de stilte zegt alles, bij zoo'n' vroolijk publiek. Ge zellig en opgewekt was de stemming tot middernacht, de bevriende clubs konden haast niet scheiden. De sympathie voor B. 0. IJ. is zeker gegroeid in aller harten, en in de club zelf zijn op dien avond de banden, die do leden moeten binden, nauwer toe gehaald. Alles is bereikt met eigen krachten, hetj_ bestuur van 1L C. IJ en haar feest- Advertenfién 35 cehTi per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. commissie kan met trots op hot door hen bereikte terugzien. De staking aan het Hoogovenbedryf De bemiddeling van den burgemeester van Velsen in het arbeidsconflict aan het hcogovenbedrijf heeft tot het resul taat geleid dat de leiders dor arbeids organisatie heden zouden adviseeren tot hprvatting van het werk. Het visscherijbedrijf te IJmuiden. Door de besturen der vakorganisaties in het vis scherijbedrijf te IJmuiden iis een volgend schrijven verzonden aan Dr. H. J. L< commissaris-generaal voor landbouw en visscherij te 's-Gravenhage, in verband met den toestand in het visscherijbedrijf, St. Adelbertus. Het patroonsfeest der parochie Rinnegom „St. Adelbertus" op Zondag 25 Juni, zal d:it jaar op bijzondere wijze gevierd worden. Nu de Adelbertus- akker weder bezit der Katholieken gewor den is, kan ook daan de godsvrucht der geloovigen beter tot uiting komen, en wat sinds ecuwen niet geschiedde, zal Zondag weder plaats hebben. 's Middags om 2 uur zal er een oefe ning gehouden worden met toespraak en gezangen. Het terrein is reeds gedeeltelijk beplant; de zorg voor het jonge groen wordt bij zonder aan de steilig talrijke bezoekers aanbevolen. Binnen eenige weken zal het geheel door een hek worden omgeven, tert wijl verdere plannen in voorbereiding zijn. Voetbal. Naar wij vernemen, bestaan er plannen tot oprichting van een voetbal club. - \l A.s. Zondag speelt alhier op het veld van N. V. 0. om 1,30 uur N.V. 0. III tegen Het Westen II voor de verliezers- ronde in den seriewedstrijd terwijl om 2/-! uur Het Westen I en Hillegom I tege, elkaar in het veld komen. Ge zien de prestaties dor hier genoemde voetbalclubs in den laatsten tijd belooft dit voor de voetballiefhebbers een zeer mooie middag te worden, en zal een kijkje op het veld! de moeite waard zijn. Ir" Op hol. Woensdagavond geraakte het paard bespannen voor de brik van den heer Broekhuizen op hol vanaf de West einderbrug. De heer B. en een meerijder deden alle moeite het paard in te houden, wat evenwel niet mocht gelukken. Het ging al hollende den Voorweg op, totdat bij vanoouds den Kleidijk, het beest door oververmoeidheid viel en op de rails van de Electrische tram terecht kwam, 'doch het liep geen ernstige verwondingen op. De beide heeren kwamen met den schrik vrij, zoodat dit ongeval met eenige be schadiging aan het voertuig afiep. St. Ludwinavereeniging. Deze veree niging hield Woensdag hare jaarvergade ring en nog wel haar 25ste, dus zij jubi leerde in zilver. Maar zooals het gaat met het werken van deze vereeniging, steeds in stilte en zonder veel ophef, zoo verging het ook met de herdenking van het 25 jarig bestaan, zonder ruchtbaarheid. Een tijdperk is hiermede om, waarin door deze veeeniging is gewerkt voor de armen, zie ken en Godseer, en met frotsch mag de vereeniging terugzien op haar, jaren van Pilsner Urquell (licht) 30 ets. op Syphon per Liter 85 Münchner Löwenbrau 25 (donker) op Syphon per Liter 75 Amstel of Heineken Lager 15 (doriker) op Syphon per Liter 45 Amstel of Heineken Pilsner 18 (licht) op Syphon per Liter 55 Vollenhoven's Stout 30 (Eigen botteling rechtstreeks uit de Koelcel (van onze Nieuwe, Hygiënische Fabriek, (dus prima). arbeid, die nu als een zilveren krans haar sieren. Door de ruime bijdrage van con tributie en gulle giften heeft het ijverige bestuur weer veel goeds kunnen verrich ten. Er is in het afgeloopen jaar aan zie ken en hulpbehoevenden 305 Liter melk en 192 eieren verstrekt. Dit stemt tot vreugde en moedigt de dames aan de door haar opgenomen laak nog lang te vervul len Moge deze vereeniging met hetzelfde vuur voorlwerken in het belang van de ar me zieken en moge de leden en begunsti gers met dezelfde royaliteit hun contribu tie en bijdragen blijven offeren. Door de politie alhier is in den afge loopen nacht alhier aangehouden H. S. R. verpleegde van het Provinciaal Ziekenhuis te Bloelnendaal, uit welke inrichting zij gietermorgen bleek ontvlucht te zijn. Terug te bekomen bij H. Geutskens, Doodweg 19, een jongensjas,; Haemstede- plein 4, een zilveren broche; Karsen, Bin nenweg 112, een rijwielsleutel; Boelhou wer, Leidschevaartweg, rozenkrans; Bureau van politie Raadhuis, een schoollasch; Bur. v. pol. Boekenradestraat 9, een trans- porlrijwiel. Bloempjesdag. Morgen (Zondag) zal vanwege de Vereeniging ter bevordering van de Gezondheid in de Grafische Vak ken een bloemendag worden gehouden. De opbrengst zal ten goede komen voor het oprichten van een Sanatorium. Grenswijziging. B. en W;. stellen den Baad voor zich geheel aan te slui ten bij en als het gevoelen van den Baad over te nemen de beschouwin gen en conclusiën der commissie uit de ingezetenen, die zich kan vereenigen met het plan om den Zuid-Spaarndammer- polder en den polder Buitenhuizen bij do gemeente Velsen te voegen. De com missie heeft in haar rapport een an der punt naar voren gebracht n.l. een opheffing der gemeente Bloemendaal en toevoeging van haar gebied aan de ge meente Haarlem. B. en W. kunnen zich met de door deze commissie aangevoer de motieven, die pleiten voor zoodanige regeling „ten volle vereenigen en zii nchten daarbij een voor de gemeente Velsen niet te onderschatten belang be trokken. De staking aan 't Hoogovenbedrijf. Naar wij vernemen hebben de bemidde lingspogingen van onzen Burgemeester zoodanig resultaat gehad, dat de leiders der vakorganisaties den arbeiders heden zullen voorstellen volgende week hel werk te hervatten. Nader vernemen wij, dat de werklieden heden hebben toegestemd. Geslaagd zijn voor het examen Hoo- gero Handelsschool de heeren A. Bak ker, D. N. Kat, E. A. Mootz, H. 0. Smit, P. Schipper en A. J. Stuurman. Drie candidaten werden afgewezen. Beddingsbrigade. Donderdagavond hield dc Haarlemsche Reddingsbrigade on-, der leiding van haren voorster den heer A. J. Meyerink een demonstralV? in het Noorder Buiten-Spaarne. Het navolgende programma werd ten aanschouwe van een zeer groot publiek uitgevoerd; Zwemslagen: Schoolslag, Rugslag, Spaansche slag, Crawlslag, en Engelsche zijslag. Zwemmend redden: in kopgreep, ok- selgreep, Nelsongreep en vervoer van een vermoeiden zwemmer. Bevrijdingsgrepen: als een drenkeling de polsen beetpakt, of den redder om den hals of om den middel pakt Spiegelredding hetgeen voorstelde een jonge man, die zich aan boord van een gereedliggende boot wilde begeven, doch door de groote hoeveelheid bagage in het water valt. Hij weet zich echter aan een koffer drijvende tc houden, tot een redder hem te hulp kwam, die hem behouden aan wal bracht. Dit no. oogstte veel bijval alsmede ook de spiegelredding uitgevoerd door mej. Sweerts en den heer de Bruijn. Het no. spiegelredding uitgevoerd door de leden van het Visch College, bijgenaamd „Het Dronken Dobbertje" wekte eveneens de lachlust van het publiek danig op. Dit no stelde een aantal visschers voor, welke na eenigen tijd ruzie kregen en Jaardoor het geheele gezelschap te water geraakte. Al len werden tenslotte gered door reddings- hank, reddingslijn en zwemmers. De wedstrijd zwemmend redden werd gewonnen door den heer Witkamp. Het optreden van eenige Spaamdam- sche jongelui met cano bracht ook nog nog eenige attractie. Dc wedstrijd tus schen hen, waarvoor onze geachte dokter geldprijzen beschikbaar had gesteld, werd ecwonnen door Wies Balm; 2e pr. Hoime Germans; terwijl als no. 3 aankwam Ri- nus Hartog en als no. 4 Thijs Oorthuis. Tijdens de demonstratie werden door den heer de Lugt proeven van uilhoudings- zwemmen afgelegd. Tegen ruim 9 uur was het geheele pro gramma afgewerkt, waarna de deelneem sters en nemers resp. bij den heer Zuidweg en Dr. Smit op de thee werden uitgenoo digd. De heer Meijerink mag zeker met vol doening terugzien op deze zeer goed ge slaagde demonstratie en wij willen met hem hopen dat hier ter plaatse een red dingsbrigade worde opgericht welke zoo noodig de behulpzame /hamj kan bieden. Dan eerst is hij tevre<jejft,.en heeft zijn; doel_bereikt, i Ditmaal moge mijn „Damiaatjes" tinken als doodsklokjes. Ja doodsklokjes over de uitvaart van den Vrijheidsbond, gistermorgen in de zitting der Provinciale Staten van N.- Holland ter gelegenheid van de ver kiezing van leden der Eerste Kamer. „Hun oogen brandden met felle randen De klokken luidden, ze luidden ze uit". Het is een gebeurtenis om to „Da- miaateeren" omdat de liberale grootheids waan eens zoo hoog oplaaide in Haarlem. Ook in de Provinciale Staten van Noord- Holland. Waar is do tijd, dat der liberaleD wil, wet was? Hoe herinner ik mij de vele malen dat hier de meening van de rechterzijdo werd doodgezwegen; dat de candidaten der rechterzijdede beste soms, minachtend werden genegeerd. De liberalen vergaven in Noord-Hol land 9 zetels vcor de Eerste Kamer. Langzaam aan slonk dat getal; offers werden gebracht aan Vrijz. Dem. en S.D.A.P. Thans zijn alle liberale heeren er uit. En wat nog nooit gebeurde, Noord- Holland vaardigt rechtsche mannen ter Eerste Kamer; vaardigt vier rechtsche mannen af en daaronder twee Boomsch- Katholieken Is dat Noord-Holland Ja dat is Noord-Holland. I)^t heb ben we gewonnen na jarenlangen strijd. Hoe droef was de comedie, die de Vrijheidsbond op dezen dies irao op dezen zwarten dag, „den dag der wrake'' speelde! Onder den drang dor a.s. verkiezin gen op 5 Juli, zegde de Vrijheidsbond één kwartier vóór den aanvang der zit ting, het roods getroffen accoord om de zetels der Eerste Kamer onder Vrijheids bond .S.D.A.P. en Vrijz. Dem. të ver doelen op. i Het werd een uitverkoop vau den Vrij heidsbond in Noord-Holland. Doordat de Vrijheidsbond zijn candi daten bleef stemmen en bij herstem- ij ming blanco uitkwam, zag de rechterzijde zich zoo maar de zetels van de Eerste Kamer in den schoot geworpen. Daar kwamen allereerst De Vlugt, anti revolutionair; toen Mr. Heerkens Thijs sen, Eoomseh-katholiek. De Vrijz. Dem. en de SJD.A.P.'ers waren teneergeslagende Vrijheidsbon- ders zenuwachtig. jj Zelden zag ik zulk een geagiteerde vergadering. De liberale kopstukken waren in dé; weer. Ze klampten dezen rechtschen voor man aan en weer een anderen. Steunt ons nou, jelui hebt nou twee zetels. Wees daarmede tevreden! Het overleg kwam wel laat; véél „te laat. De rechtsche partijen bleven consequent. Zij stemden hunne mannen. En Mr. Ver kouteren (Christ.-Hist.) kon weldra wor den gelukgewenscht. Maar de rechterzijde had maar gerekend op drie candidaten. Zij kwam nu Candida-; ten tekort. Mr. Bruch grapte naar de perstafel of er daar nog liefhebbers voor de Eerste Ka mer waren. De persmenschen waren wijzer en be-; dankten. De Roomsch-Katholieken kwamen op de gedachte dat het Kamerlid Haazevoet^fl die geen mooie plaats heeft op de lijst voon de Tweede Kamer, nog wel een Eerste Ka-, merzetel kon gebruiken. En de heer Haaze- voet kwam er. De Vrijheidsbonders waren ten einde raad. Men moet de vertooning hebben mede gemaakt om deze debacle, en van de totale hulpeloosheid der eens zoo machtige li berale heeren ten volle te kunnen genieten. Wat 'n begrafenis! Alles verloren, zelfs hun faam het :~tcl- lect in pacht te hebben. I-a.;.-, ét .'I Barometerstand: 7.62. Neiging vooruiL OPGAVE VAN: J (DAMES) DAMES-CONFECTIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1