Tweede Blad - 24 Jani 1922 Van wet en wetgeving. RECHTZAKEN. ELCK WAT WILS MEDISCHE PRAATJES. :o: Dementia Paralytica. Het spoorwegongeluk bij Weesp. H1EWWS. Goedkoop rooken. Het Jongetje met den gnJden. De kosten der Krankzinnigen verpleging. Men kan niet zonder meer een k; n - zinnigenjesticht op gaan rich.n. Voor" de oprichting van een 1 r~nk- zinnigen-gesticht wordt een speci le Koninklijke vergunning vereiscut. Bij de vergunning worden bepaalde voorwaarden gesteld, waaraan het op te richten gesticht moet voldoen. In 't algemeen moeten de krankzinn'gen- gestichten voldoen aan de navolgende eisch en le een ruime gezond gelegen wo ning, met voldoende gelegenheid tot beweging in de open lucht 2e De afscheiding van seksen, behalve voor kinderen beneden de tien jaren 3. Voldoende gelegenheid tot afzon dering naar den aard en het getal der krankzinnigen 4e voldoende geneeskundigeverzerging De eischen vermeld sub 2. en 3 spreken voor zich zelf. Wat betreft de eischen gesteld sub. 1: en 4, deze plegen bij de Koninklijke Besluiten, waarbij vergunning wordt verleend tot oprichting var krank zinnigengestichten te wort n uitge werkt op eene manier, die vraag doet rijzen of ten deze niet eenige matiging ware te betrachten. Vooral in dezen tijd, nu de overgroote meerder heid der ingezetenen op hun budget moeten gaan bezuinigen, willen zij het sluitend maken, dient de krankzin- nigenverpleping niet me" gel 1 te kos ten, dan in het bel ng eener behoor lijke verpleging absoiuui noodzakelijk is. Bij het nagaan der diverse koninklij ke Besluiten, waarbij vergunning tot oprichting van een krankzinnigenge sticht werd gegeven, krijgen wij den indruk dat de eischen die aan ruimte enz, worden gesteld, wel wat hoog worden opgevoerd, wat natuurlijk aanleiding geeft tot hooge bouwkosten, die op hun beurt de verplegingskosten duurder maken, lntusschen schijnt te dezer zake van Rijkswege al eeniger mate aan bezuiniging te worden mede gewerkt, door dat men hier en daar toelaat, dat meer patiënten in een gesticht worden opgenomen, dan waarvoor aanvankelijk in verband met de ruimte toestemming was ver leend. Ook het groote aantal doktoren, dat van Regeeringswege aan de krankzin nigengestichten wordt geeischt, moet noodwendig op d^ verplegingskosten drukken. Zoo wordt op elke 175 pa tiënten een dokter vereischt. Deze dokters moeten zijn gehuisvest op het terrein van het gesticht en mogen geen particuliere praktijk uitoefenen. Waar deze eischen worden gesteld, is de geneeskundige verzorging van een gesticht uiteraard zeer duur. En als men nagaat hoe hulpeloos de of ficieele wetenschap staat tegenover de krankzinnigheid, dan stelt men zich de vraag of door inkrimping van het aantal doktoren de kosten der geneeskundige verzorging in de krank zinnigengestichten niet eenigzins kun nen woruen beperkt. Dat de verplegingskosten in krankzin nieencestichten inderdaad niet voor de poe zijn,kon de lezer zelf beoordee- len. als hij kennis neemt van onder- Staande bedragen. Die kosten bedragen voor armlastige derde klasse patiënten. In het St. Jo- ris-gasthuis te Delft f880 in het ge sticht Oud Rosenburg" te Loosduinen 1930., in het gesticht „Endegeast" te Oegstgeest f950 in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht (met buitengesticht Willem Arntshoe- ve te Zeist) f 10.50in hzt gesticht, „Bloemendaal" te Loosduinen of een der overige gestichten van de Vereeni- ging to+ Christelijke verzorging van TREKJES CCXXXXVII. Hel vegetarisch verbond. Ze waren met hun vieren en pen sion bij de weduwe van Duuren en haar twee dochters, waar ze een „ge meenschappelijke tafel" hadden. Dit was niet altijd zoo geweest. Dikhof, zwaarlijvig celibatair en commies aan de Rijks-belastingen, en van Zanting, journalist en mager (dikke journalisten zijn zeldzaam heden) hadden er vroeger „in aparte bediening" gewoond. Later namen bij de weduwe van Duuren en doch ters hun intrek twee artisten Klisser, 'n kunstschilder met 'n flu- weelen buis, 'n slierten-das en 'n ge weldigen haardosen Strooberg, 'n musicus met 'n toekomst en 'n zee van idealen. Hoe dit viertal zoo in solied-hechte vrijgezellen-vriendschap was geraakt Zouden ze misschien zelf op het oogen blik moeiliik meer kunnen uitleggen. Maar op 'n avond, dat Strooberg in de ruime voorkamer, die meer en meer als gemeenschappelijke conversatie plaats voor de weduwe van Duuren en dochters en de vier heeren werd gebruikt, aan zijn viool de zoetst- vloïiende klanken ontlokte, waarbij de oogen van Dikhof, die toch al tranerig waren, nog vochtiger werden, en waarbij v. Zanting en Klisser in eenige bekende Dante-houdingen van hun diep-voelende artistieke waar deering blijk gaven, werd er een be sluit genomen. ftet voorstel kwam van den jour nalist. Hij vond het gewoon onzin, dat er in 'n pension als dit, waar men zoo zoetjesaan bijna als broers met elkaar omging, een aparte bediening moest worden op na gehouden. Was 't niet veel gezelliger als men aan één tafel at Was 't voor mevrouw en dc juffrouwen ook niet een boel gemak kelijker Dat geloop van de eene ka mer naar andere was allesbehalve prettig v or de dames. De drie vrien den gingui cr direct enthousiast op in, vonden het zelfs komiek, dat daar niet eerder aan was gedacht. Doch mevrouw van Duuren (ze was de we duwe van een cavallerie-officier) maak te wel eenige bezwaren. De heeren had den nogal een verschillende smaak en om nu bij een gemeenschappelijke ta- kranl zinnigen in Nederland f850, in het gesticht „Vrederust" te Bergen op Zoom f8 50.;in het gesticht voor katholieke mannen ut. Bavo te Noord- wijkerhout 1600.—in het gesticht voor Katholieke Vrouwen. „St. Anna" te Venray f615.in het gesticht voor Katholieke mannelijke zwakzinnigen „Huize Assisië te Uden.out f600. In deze kosten is alles inbegrepen, dus ook kleeding der patiënten. De lezer kan aan bovenstaande cijfers zien, dat de krankzinnigenver pleging heel wat gelu kost!" Deze cijfers leeren ons echter nog meer. Zij leeren ons dat de kosten in de katho lieke gestichten verreweg het laagst zijn. De christelijke liefde, die daar in de Gestichten door onze broeders en z isters in toepassing wordt gebracht, Komt niet alleen aan de patiënten,maar ook aan de maatschappij ten goede., voor de patiënten, in katholieke ge stichten verpleegd, behoeven de be lastingbetalers het minst op te bren gen. Bovenstaande cijfers betreffen slechts de verpleegkosten in enkele krankzinnigen gestichten, want derge lijke gestichten zijn er in ons land 34, waaronder 2 rijksgestichten n.l. te Gra- v en te Woensel. Bij de meeste gestichten staat een geneesheer-directeur aan het hoofd. In de katholieke gestichten is echter gewoonlijk de overste (Vader- of Moe der-overste) met de algemeene leiding van het gesticht belast, terwijl aan het hoofd van de medischen dienst de eerste geneesheer staat. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ook deze omstan digheid een gunstigen invloed heeft op de verplegingskosten, immers een geneesheer-directeur is allicht geneigd de medische belangen te overschatten ten koste der economische belangen. Deskundigen plegen in den regel duur te zijn, speciaal als de kosten, die zij maken op de publieke kas kun nen worden verhaald. Zeer vele krankzinnig Nederlan ders worden verpleegd in de kolonie voor krankzinnigen te Gheel (België) De verpleging aldaar geschiedt bij particulieren aan huis. Aan het hoofd der kolonie staat een Geneesh.-Directeur en op de verpleeg den bij de diverse particulieren wordt natuurlijk regelmatig toezicht gehou den. De verpleegkosten te Gheel zijn beduidend lager dan in de gestichten hier ten lande. Zij beloopen lieden ten dage ongeveer 1600 francs, d.i. be rekend naar den huidigen koers f350 Is het wonder, dat onlangs een inzen der in „De Gemeentestem" den Gemeentebesturen adviseerde om zoo mogelijk de krank zinnigen, die voor rekening der Gemeente worden verpleegd uit zuinigheid overwegingen in de kolonie Gheel over te brengen Voor zooverre niet op ander wijze in de behoeften aan krankzinnigenge- s ichten. wordt voorzien zorgen de provinciale besturen voor de oprich ting en instandhouding de benoodigde gestichten. Nagenoeg overal is echter het particulier initiatief sterkf genoe gebleken, om in de krankzinnigenver pleging te voorzien. Ons is dan ook slechts één provinciaal gesticht be kend, t.w. het gesticht der provincie Noord-Holland te Cas ricum. Is dus de provincie belast met de zorg, dat er voldoende gelegenheid is ot verpleging van krankzinnigen, voor de kosten van verpleging dier patiënten zijn in hoofdzaak de ge meenten aansprakelijk. De ko ten van verpleging van een krankzinnige moe ten worden betaald door de gemeente, waar de krankzinnige wettelijke woon plaats had op 't oogenblik, dat de rech terlijke machtiging om hem in een ge sticht te plaatsen, werd aangevraagd., fel met voor ieder verschillende scho teltjes aan te komendat nam de heele gezelligheid weg., dat zouden de heeren toch moeten toegeven.. Meneer Dikhof bijvoorbeeld, hield erg van asperges en meneer Klisser was gek op Maar meneer Dikhof liet haar niet uitspreken. „Mevrouw" zei-ie op 'n toon van gezag daar heeft u'dan niks mee te maken. Al wij aan één tafel eten, dan eten we allemaal wat de pot schaft., en als de heeren dat niet goedvinden, dan gebeurt 't niet, tenminste voor zoover 't mij betreft, excuseerMaar aan 'n gemeenschap pelijke tafel worden geen apartejscho- teitjes gegeven, da's te dwaas." „Wie verlangt dat dan vroeg de musicus dood-nuchter, terwijl hij z'n instrument stemde. Dikhof zweeg en keek de anderen aan, die ook zwe gen. Na nog een korte bespreking werd het voorstel aangenomenbesloten werd, dat noch mevrouw de weduwe, noch haar dochters ooit zouden vragen aan de heeren, wat ze 't liefst zouden willen hebben. Dit moest geheel aan hen worden overgelaten En nu was dit al 'n half jaar zoo ge daan, tot aller tevredenheid. Alleen Klisser had soms onder 't dineeren het gesprek op het vegetarisme ge bracht, waarmee hij zeide te willen gaan dweepen. Dikhof en v. Zanting, de eerste vooral, zaten hem dan ge- noegelijk uit te lachen en tartten hem zijn portie vleesch aan hen af te staan wat nooit gebeurde. De musicus hield zich bij dergelijke discussies neutraal, daar hij zijn broeder in de kunst niet wilde afvallen en hij daarnevens niet zeker wist, of in zijn idealen-zee geen stukje vegetarisme meezwom. Aan een der gemeenschappelijke maaltijdenhet was op een guren Apriidagmet vee regen, die de stem ming wat drukte deelde de jour nalist mede, dat hij 's avonds een ver slag moest maken van een lez ng over.... het vegetarisme. De man met de sl erten-das keek hem met z'n smelt-oogen aan en vroeg of hij mee kon, waarop de heer v. Zanting ant woordde, dat de toegang vrij was voor iedere belangstellende. „Dan ga ik mee" zei de schilder gedecideerd, zonder te eageeren op het buik-gelach van Dikhof, die een verstikking nabij was. De musicus met toekomst en idealen-zee, die z'n broeder in de kunst nooit afviel, ontdekte nu in meerge- Is die woonplaats niet aan te wijzen, b.v. voor een zwerver, die nergens domicilie heeft, dan betaalt het Rijk de kosten. Ook de kosten, van een pa- tiënt, die op last van den strafrechter in een gesticht is geplaatst, worden voor rekening van het Rijk genomen. Het vorenstaande geldt natuurlijk uitsluitend voor de personen, die de kosten der verpleging zelf niet kunnen betalen. Bemiddelde krankzinnigen, die in hun eigen onderhoud kunnen voor zien, zijn er echter zeer weinig Ook kunnen derden voor de verplegings kosten van krankzinnigen aansprake lijk zijn, zoo is de man verplicht voor zijne vrouw, zijn de ouders voor hunne kinderen en de kinderen voor hunne ouders te zorgen. In dergelijke gevallen bepaalt de kantonrechter op verzoek van het betrokken Gemeentebestuurhoeveel de onderhoudsplichtigen in de ver pleegkosten van den krankzinnige moeten bijdragen, tenzij natuurlijk de onderhoudsplichtigen de kosten ge heel voor eigen rekening willen nemen. De overgroote meerderheid der ver pleegden komt echter geheel ten laste der Gemeenten. En dat de gemeente lijke budgetten daardoor zwaar wor den gedrukt moge blijken uit de vol gende cijfers. De diverse gemeenten in Noord-Holland gaven daaraan over 1919 uit f 1.310.468. of ruim fl—per inwoner in Zuid-Holland f 1.758.319. of ongeveer f0.36 per inwoner. Het ver schil tusschen Noord-en Zuid-Hol land is wel zeer opmerkelijk. Zoude de factor dat men in Noord- Holland meer voelt voor provinciaal beheer, in Zuid-Holland daarentegen meer voor particulier initiatief, ook hier hebben geïnfluenceerd Komen de lasten der krankzinnigen verpleging dus in hoofdzaak neder op de gemeenten, ook de gemeente ont vangt eenige tegemoetkoming in deze kosten en w el van het Rijk en de Pro vincie. Het Rijk betaalt voor eiken armlasti ge patiënt f40.—, onverschillig hoe iioog de verpleegkosten zijn. Dit was vóór den oorlog al f40.en dit is f40. gebleven, ofschoon in de laatste jaren de verplegingskosten minstens zijn verdubbeld. Het bedrag, dat door de Provincie's in de kosten van verpleging van arm lastige krankzinnigen wordt bijge past, loopt in de diverse provinciën nog al uiteen. Zuid-Holland restitueert aan de gemeenten een derde der verpleeg kosten van eiken armlastigen krank zinnige. Eene zeer eigenaardige rege ling houdt er de provincie Noord-Hol land op na. Deze vergoedt aan de ge meenten het bedrag, dat de verpleeg kosten van een armlastige Krankzin nige de f640. te boven gaan. Praktisch komt dit hierop neder, dat de provincie Noord-Holland met uitsluiting der ge meenten profiteert van de betrekke lijke goedkoopte der Katholieke in stellingen. Immers de verplegings kosten in de Katholieke gestichten be loopen f650.die in neutrale en protestantsche gestichten enkele honderden guldens meer. In de ver pleging der Kath. patiënten draagt de provincie Noord-Holland dus zoo wat niets bij, in de kosten van verple ging van andere patiënten geeft zij een vrij belangrijke bijdrage. Een Katho lieke gemeente in Noord-Holland, die hare krankzinnige inwoners naai katholieke gestichten zendt, heeft aan de provincie nagenoeg niets te decla- reeren, ofschoon hare inwoners toch ook in de provinciale belastingen bij dragen. Bovendien hebben bij bet stelsel van Noord-Holland de ge meenten er geen belang bij om te be vorderen, dat Krankzinnigen bij voor keur naar de goedkoopste inrichtingen worden gezonden. Het wil ons daaroir voorkomen, dat het subsidiestelsel van Zuid-Holland veel redelijker is en ver re de voorkeur verdient boven dat van Noord-Holland. noemde zee iets, dat eveneens naar' het vegetarisme neigde en zeide ook mede te zullen gaanDikhof lach te zóó, dat 'n leek zich angstig zon hebben gemaakt.... zei, dat ze gek waren en nam 'n extra schijf „ros", die hij onder zachte snik-lachjes ver orberde. Te elf uur dien avond kwam het drietal van de vegetarische lezing terugen was blijkbaar diep onder den indrukStil-praktiseerend gin gen ze zitten, gaven voorloopig geen antwoord op den vragen-overal des heeren Dikhof, die daarop zijn pijp stopte en rustig afwachtte. „Wat 'n lezing" zuchtte de slier ten-das een kwartier na de thuis komst, en verviel weer in z'n denkers houding „Schitterend" zong de slappe stem van den man met de toekomst en de zee. „Bijzonder mooi" bevestigde de verslaggever, die z'n stenogram ging uitwerken„Wat heeft die vent met overtuiging gesproken." ,,'n Man om van te houden" fluister-murmelde de eerste weer., en begon na te propageeren. Maar toen Dikhof in de smiezen kreeg, dat ze hem met het oog op de gemeenschappelijke maaltijden, die al te gezellig waren geworden om ze af te schaffen vegetariër wilden maken, sloeg ie in z'n schommelstoel gierend achterover en zou 'n looping the loop gemaakt hebben als een fraaie bloempot zich niet voor hem had op geofferd En of de drie onder den indruk zijn- den al beweerden, dat 't veel gezonder was, afgezien nog van de principieele overwegingen, Dikhof wilde er niets van weten".tegenhouden wilde hij hen absoluut niet, maar als ze er toe overgingen, dan zou hij onmiddellijk weer in aparte bediening gaan. En omdat men Dikhof niet graag mis schien niet zoo direct wilde afstoo- ten kwam men tot het besluit nog 'n week de kwestie te overwegen. In die week gebeurde er iets. Dikhof werd ongesteld.... liep met hevige snij-krampen in z'n om vangrijken buik door 't huis te piep- kreunen en bleef den daarop volgen den dag in bed. Er moest een dokter komen., en ar-ngezien meneer D khof bij z'n we ten nog nooit medische hulp had behoefd werd aan den man met 't fiuweelen jasje overgelaten een dokter te kiezen. De penseel-ridder ging er op uit belde aan bij 'n arts, dien hij heel goed kende en vertoefde in 't spreek kamertje langer, dan voor zoo'n een voudige boodschap noodig was. 's Middags stond de dokter voor 's heeren Dikhof's ziekbed., onder zocht hem en keek ernstig. „Wat is 't, dokter vroeg de zieke bang. „nnnn-Jau heeft ingewands- aximariflecita „Allemachtig, Wat 'n vloek is dat hoe zei u „Och, op stuk van zaken komt 't er maar op aan, dat u beter wordt, niewaar Ik zal u poeders geven en u mag voorloopig geen dierlijk voed sel gebruiken." „Wat zegt u Geen dieHij keek den dokter wantrouwig aan, maar diens gezicht bleef zóó strak-ernstig, dat hij verder niets vroeg en 'n zucht van berusting slaakte. „Dus, dokter, dan zou ik zoo on geveer moeten leven als een vegeta riër „Ja, dat zegt u heel juist." „En-ne.. hoe lang moet dat du ren „O, niet zoo lang, hoogstens drie maanden." „Drie maa..? En is dat noodza kelijk „Ja, anders zou ik 't niet voor schrijven. Als u nauwkeurig rn'n raad opvolgt kunt u direct uw gewone bezigheden weer hervatten, beweging is zelfs heel goed. Maar denk er aan, meneer., absoluut geen vleesch of vleesch-productenalléén plantaar dig voedsel., anders sta ik er niet voor in, dat het geen chronische kwaal wordt." Dikhof belegde zoo spoedig moge lijk een conferentie van vier. Toen ie het dokters-advies meedeelde keken ze hem aan alsof hij 'n voorwereldlijk dier was. „Ja, hoe vinden jullie 't Niks geen dierlijk voedsel.. Of heeft een van jullie *m opgestookt, om.... nee tóch „Wat opgestookt werd er ver baasd ge-trio'd „Om dat voorschrift te geven., om dan zelf jullie vegetarische ideeën.." „Ten eerste" loog de journalist voor alle drie „zijn bij mij., en :k ge'oof ook bij Klisser en Strooberg, die vegetarische ideeën ai hee wat tezonken, dat was maar zoo'n drang van 't oogenblik.. en ten tweede acht ik er geen enkelen dokter toe in staat zich voor zulke praktijken teleenen.. je hebt zeker nog nooit 'n dokter ge had Dacht 'k weldoen ze niet staan zulke menschen te hoog voor.. Maar ik neem je niet kwalijk dat je ons verdenkt., 't bewijs, dat je ons niet onderschat." „En hoe moet 'n nu in Godsnaam met het eten veinsde 't fiuweelen jasje wanhopig.. „Moeten wij nu óók of gaat Dikhof apart eten?" Er werden vier bedenkelijke gezich ten getrokken. De weduwe van Duu ren en dochters werden er als deskun digen bijgehaald., verklaarden, dat vegetarische kost dikwijls heel lekker kon zijn en mevrouw haalde tot bewijs een kookboek voor den dag, waaruit een zeer aantrekkelijk vegetarisch hoofdstuk werd voorgelezen. „Ben je mal., laten we 't maar es probeeren voor een poosje" stelde de man van de krant voor.„Dan allemaal maar es vegetariër. Verleden week waren we haast kwaad, dat Dik hof ons uitlachte en nu zou hij ons haast moeten smeeken hem ter wille te zijn „Volkomen juist" viel de toe komst-zee-man bij,'t Is in elk geval te beproeven." Zoo kwam het vegetarisch verbond tot stand en reeds den volgenden dag werd het eerste plantaardige diner op gediendBruine boonensoep was 't eerste., toen aardappelen met bieten en uiensaus., daarna 'n paar dingen, waarvan niemand kon zeggen wat het was, maar wat toch lekker smaakte en rijst met bessensap toe. Dikhof zei, na afloop, dat ie z'n stukje vleesch had gemist, maar dat ie voor z'n gezondheid alles over had. De drie vegetariërs beweerden, dat ze verrukkelijk hadden gegeten. De eerste paar weken kon Dikhof er nog maar niet aan wennen,voelde zich magerder worden, zei-ie. De jour nalist en artisten zeiden, dat 't wel beter zou gaan., gezonder levenswijze bestond er niet. Dat ze 's avonds ver schillende malen even apart gingen, om eens lekker uit te gapen, verteiden ze elkaar niet. Dikhof begon langzaam-aan den smaak te pakken te krijgen en be weerde na 'n paar maanden, dat ie tusschen de schildpadsoep itgn vroe-^ ger en die van nu geen onderscheid meer wist., hij prees bij den dag meer spontaan de kookkunst van mevrouw van Duuren en dochters. Op z'n kantoor begon ie propaganda te maken voor 't vegetarisme en toen collega Pieters hem uitlachte, werd ie kwaad.. ,,Kom dan zelf proeven, uil, voordat je zegt, dat 't eten van niks is.' Pieters zei top en Dikhof nam hem na kantoortijd mee „Heeren, mevrouw," riep ie reeds in de gang., „ik heb 'n gast, hoor! 'n Tegenstander, die zich van de voor treffelijkheid der spijzen wil over tuigen Pieters maakte kennis en zat mee aan tafel. Bij de eerste lepel soep keek ie ze alle vier aan, nam 'n tweede en zei, dat 't vleesch-soep was „Nou triumpheerde Dikhof „Wat heb ik je gezegd Geen verschil te proeven, hè Zoo keurig maken ze dat klaar „Ze mogen klaar maken hoe ze wil len, maar hier zit vleeschnat in" zei Pieters koppig., en vischte onder algemeene verbazing 'n vezeltje pou- let uit de terrien op Dikhof werd woest.... brulde om alle drie de vrouwen tegelijk. „Dames" zei hij zóó hard, dat de buren 't konden hooren „direct antwoord.... hier ligt 't bewijs..wie heeft dat gedaan „Ik, meneer.." zeiden ze alle drie tegelijk., en begaapten elkaar in hoogste verbazing, waarop het ve getarisch verbond hetzelfde deed. Toen kwam uit, dat mevrouw stïe- kum voor meneer v. Zanting, dochter nummer een stiekum voor meneer Klisser en dochter nummer twee stie kum voor meneer Strooberg reeds weken lang 'n onsje poulet in de soep deed, om 't er tegen etenstijd weer stiekum uit te halen. 't Vegetarisch verbond werd meteen opgeheven. G. J I. Bovengenoemde ziekte, die niet zoo zeldzaam is» als u wellicht bij het hoo- ren op het eerste gezicht zoudt vermoe den, behoort thuis onder de rubriek van de „Zielsziekten". In het dagelij ksehe le ven zien wij dan ook deze lijders al leen in het beginstadium der ziekte in de latere stadia vinden wij don patiënt opgenomen in een krankzinnigengesticht. Alvorens nader op de merkwaardige verschijnselen, die deze aandoening ken merken, in te gaan, willen wij aller eerst een oogenblik onze aandacht be palen bij het ontstaan dezer ziekte. Lan gen tijd heeft men naar de oorzaak ge zocht totdat men het feit vaststelde dat de patiënten bijna zonder uitzondering aan geslachtsziekte n.l. de „syphilis" had den geleden. Hoewel dit verband niet bij alle gevallen aan te toonen is, mo gen wij do Dementia paralytica onder de naziekte van de geslachtsziekte rang schikken. Op de vraag waar deze ziek te zetelt, kunnen wij antwoorden dat deze te zoeken is in het centrale zenuw stelsel, dus in de hersenen en het rug- gemerg. De Dementia para'ytia openbaart zich uit den aard der zaak het meest op den jeugdigen en middelbaren leeftijd. Vrouwen zoowel als mannen gaan onder haar geesel gebukt, hoewel zonder twij fel onder de laatsten het aantal slacht offers veel grooter is dan onder de eer sten. Vcorts heeft het onderzoek geleerd, dat het juist die groep van mannen is, wier beroep veel van het zenuwstelsel vergt. Zoo vinden wij het grootste percentage onder de kooplieden, beursspeculanten, artisten c.d.g. Vervolgens kunnen wij ook hier, evenals bij alle andere zonuw- ziekten, de erfelijke vcorbescbiktbeid niet geheel en al uitschakelen en zal iemand die op een of andere wijze in deze richting belast is. meer kans loopen dan een ander die iu dit opzicht vrij is. Iloe dit ook zij, wij moeten wel voor oogen houden dat erfelijke belasting, be roepsbezigheden etc. op zich zelf geen oorzaak der ziekte is maar het uitbre ken in de hand werken. Wij willen thans het verloop dezer aandoening nader met. elkander in oogensckouw nemen. Het tijdstip waarop deze ziekte is begonnen, is zoer moei lijk aan te geven. Het eigenaardig .ge drag van den lijder dat eerst als nukken beschouwd werd, bleek later 'n symp toom te zijn gewce t der zicktevers-hijn- te'en. Buitengcw on larg aam ontwikke t zich dan ook deze ziekte en hoewel vaak misduid; beginnen do verschijnselen meer het psychisch terrein te naderen. De patient kan niet meer zoo volhardend werken en hersenarbeid vermoeit hem spoediger dan voorheen- i}f en too wordt hij betrapt op een verregaande noncha lance en vergeetachtigheid, terwijl hij vroeger nauwgezet en correct zijn werk zaamheden deed. Meestal wordt dit alles aan overspanning toegeschreven en op den breeden rug van den drukken werk kring van den patient geschoven. W an- neer de financieele omstandigheden zu ks toelaten, wordt niet zelden in dit sta dium een tijdje rust genomen, hetgeen echter geenszins het gewen-chto resul taat oplevert. Langzamerhand wordt de patiënt wat onverschillig t.o.z. voor z.ch zelf. Was hij eertijds zeer punctueel op zijn lichaam en kleeding, z o verwaarloost hij thans deze zorg in meerdere of min dere mate. Nog altijd verkeert zijn fa milie in de meening, dat zulks toe te schrijven is aan overspanning en dat dientengevolge de betro -kene weinig u t gevoelt zich op dit punt druk te maken. Niemand uit de omgeving van den patiënt krijgt het vermoeden, dat deze eigenaardigheden symptomen zjn van 'n zeer ernstige ziekte. Maanden lang kan deze toestand stationair blijven. De spoorwegmaatschappij veroordeeld. Heden heeft de Amsterdamsclie recht bank uitspraak gedaan in dc zaak legen de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij, waar tegen door 32 per.onen 'n procedure ge voerd is tot het betalen van schadever goeding naar aanleiding van 't spoorweg ongeluk in September 1018 op den dijk bij de spoorbrug over het Merwedekanaal bij Weesp. Het vonnis, waarvan de voorlezing door den president mr. Eekhout, ongeveer een uur duurde, ging breedvoerig na hetgeen namens de spoorwegmatschappij en van de zijde der eischers aangevoerd was. Overwogen overd, dat de oorzaak van de ramp, blijkens het rapport der bekende commissie van onderzoek, vaststaat. Nagegaan werd yervolgens, of de ge daagde (d.i. de spoorwegmaatschappij) aan deze afschuiving van den dijk schuld had, al dan niet, en of gedaagde al hetgeen van haar redelijker wijze gevergd kon worden^ om deze afschuiving te voorkomen ,Jiad ge daan. Gebleken is dat de spoorw.mij. nagelaten had te onderzoeken hoe de stand van 't wa ter in het dijklichaam was. Al was de dijk een kunstwerk, door coripheëen op water bouwkundig gebied aangelegd, dan nog had op haar de plicht gerust op den dijk toezicht tc houden. In dezen is de gedaag de in haar plicht tekort geschoten. Een stipte waakzaamheid had moeten worden betracht, ten einde te waken tegen overver zadiging van den dijk, in het bijzonder bij dezen dijk in de nabijheid van het Mcr- wedekanaal, vcoxal ook hij grooten regen val. Gedaagde had zich rekenschap moeten geven van den waterstand in het dijk lichaam. Dan had de ramp voorkomen kunnen worden. Gedaagde is er niet in geslaagd, te be wijzen, dat 't ongeluk buiten baar schuld heeft plaats gehad. Haar schn'.d s^aat vast en zij is verplicht de geleden schade te vergoeden. De rechtbank verklaarde ten slotte den eisrh tot schadevergoeding toegewezen. Ten opzichte van den eisch der Holland sche spoor, om den Staat in vrijwaring op te roepen, werd de spoor eveneens in het ongelijk gesteld en haar deze vordering ontzegd. llit het zeer uitgebreide vonnis, heden ge wezen, hebben wij bij het voorlezen boven- a taan de overwegingen geno'eord. Wat de afzonderliike acties aangaat, dor nagelaten betrekkingen van de slacht offers op de gewonen gevoerd, ter verkrij ging van schadevergoeding of uitekeerin- gen, kan nog worden vermeld, dat het meerendcel der 32 personen hun schade vergoeding toegewezen kreeg; een aantal zal nog het bewijs van eenige kwesties moeten leveren, en de schadevergoedingen voor het betalen van het begraven der slachtoffers en het vervoer der lijken wer den afgewezen. 't Zal 'n dag of acht geloden zijn, dat ik onderweg werd aangesproken door een parmantig oud heertje, zoo op t gezicht een renteniertje of 'n gepension eerde. die me allervriendelijkst om een weinig vuur verzocht. Gaarna zee; ik, en de oude heer krijgt uit z'n binnenzak den sigarenkoker, die, o schrik, blijkt ledig te zijn! 's Mans consternatie doet me vragen, of ik de vrijheid mag hebben... „Nu, met ^genoe gen," is 't antwoord, „als ik u niet dé- rangeer," en blijkbaar met smaak wordt een mijner rookertjes opgestoken. Daar stevent gisteren dezelfde oolijke oude baas weer op me af. „Meneer, astublief een beetje vuur?" En weer graait hij naar den sigarenkoker... en weer is deze even troosteloos lodig, en weer staat de goedige vrager oven be teuterd te kijken!... Ik heb me nu een paar klapsigaren aangeschaft voor 't geval het me ver gund wordt ten derde male een blik te slaan in zijn leiigen koker.... („VacL") Leo schrijft in de „Tel."; De snijdende huilkerm van het jon getje vulue gansell hel plein en voor bijgangers keken otilslcld en vragend op uil hun onuoozcle, daagsche over peinzingen. Het jongetje zocht iets tusschen de ongelijke slraalsteeuen van de fonkelnieuwe huurt, die nauw droog was, en slonk naar versche verl', menie en witkalk. Het zocht e:. vond niets. Een werkman kwam lang met pet, pruim, haard en boezeroen .Wa-zoek-ie? vroeg hij, stilstaand Me cent, meheer! Me cent bin ik kwijt. Ik mos voorre cent vuur hu- le van moeder Bijoei-oei-éééé! Hou je klap dicht, jonge. Bei-jj nou n haartje om zoo le schreeuw,; voor 'n cent. Daar hei-je d'r een. Uit de grove hand ging, niet zon der moeite, een cent over in het kle vend klauwtje van het jongetje. Zijn behuilde snuit klaarde op, zonni lachten de bruine oogen. De werk man ging heen, met boezeroen, baard, pruim en pet. En toen hij uit het ge zicht was, begon dat jongetje opnieuw te huilen. Het huilde prachtig. Het huilde volkomen natuurlijk en zoo bc- driegelijk, dat wederom voorbijganger opkeken, even remmend hun sjofei gedachtengangetje. Om 'n hoek dicht bij het kermend jongetje siste de stem van een on zichtbaar schepsel: V'ruit! Grien op! Dar komp d'r weer eenl Het jongetje deed zijn best en loeide overtuigend. Een oude juffrouw liep er in en gaf den komediant een cent. Toen ze weg was, werd het jongetje als bij tooverslag omringd door vier anderen. Die hadden om den hoek toegeloerd, den acteur gesouffleerd. Hoeveel hei-je d'r nou? vroeg een groote en magere jongen. Net zes! Geef op dan ik heef het lial- levie. An me hak! weerde de kunste naar des Gemeenen Levens af. Ik hep ze gekregen ik ga de winkel in ik ga kaupe De lange jongen raadpleegde met den blik zijn kameraden. Zijn boefjes instinct waarschuwde hem, dat zijn voorstel niet gesteund zou worden. Met een kwaad gezicht gaf hij het halfje. Gevijven togen nu de jongens naar een gammel winkeltje. Allen tra den binnen en de acteur stak over de toonbank heen zijn smerig vlerkje met de zes centen en een halve, en kreeg daarvoor een reep chocola. Onmiddellijk brak hij die reep door. Vier halzen rekten zich. Een schreeuw klonk. Er zat een bonnetje in. Het was er een van i 'n gulden. De jongens, waren bleek. Dat had niemand durven verwachten. Visioenen van walgelijke slemppartijen teekenden zich aan stonds voor hun verhit brein af. De winkeljuffrouw betaalde dadelijk het bonnetje en in een hand die trilde gleed zwaar en massief een zilveren gulden. Huilend en gillend sloof de bende den winkel uit. Koosie heit 'n gulden! krijscMe de lange jongen. Als een loopend vuurtje deed die mare de ronde. Van alle kanten, of ze uit den grond opschoten, kwamen de kornuiten aanhollen. Een optocht schreed over het plein, achter den Blinkenden Gulden aan, als achter het Gouden Kalf. Het werden er tien, het werden er twintig, dertig, die werden aangelokt, aangestoken door den dorst naar genot. Zij gingen winkeltje in, winkeltje uit en overal was twist. De gulden slonk en haat en nijd wieschen. Een uur nadien strompelde Koosie naar huis, een wrak, met een stuk achter uit zijn broek, een blauw oog, een bloedenden neus en zijn elleboog door zijn mouw. Maar met een breeden grijns van chocoladebruin om zijn lippen. „Nee. (Nadruk verboden.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5