r BINNENLAND. Elck wat wils. Btanenlandsch Nieuws. Vierde Blad< 24 <Juni 1922. Rondom dé Haagsche conferentie. Kerk en School DE EERSTE KAMERVERKIE ZINGEN. EEN HELDERE KEREL. Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen. De Kwestie-Serrarem Mevr. BolssevalnPijnappel. De R.-K. Eerste Kamerleden en het R.-K. Staatsprogram. Toepassing der Invaliditeitswet De Vorstin-Moeder van Bentheim. Bi oodbakkerspatroons. Hollands Noorderkwartier „goed melken 1922". GEMENGD NIEUWS. Kibbelarij tusschen twee departe menten. Een rechtsgeleerde curiositeit Tegen de gokreepen. Afschuwelijk veevervoer. Verdachte su]etten. - ORDE EN ARBEID. Afgewezen. Mgr. Luypen. •"v SPORT EN SPEL 0, 0 1 1 0 0 *3 2 0 0 1 0 6: 41 Öq visscher aan de Hemelpoort. Hypnotiseeren de slangen? De zingende lamp. ue „N. R. CrL" schreef in haar no. ♦an Donderdagavond een politiek artikel, dat de doodsklok bedoelde te luiden over het Ikabinct-Ruys. Had de redactie enkele uren willen wachten, dan zou ze een achtbaren stoet van niet minder dan tien partijgenooten uit hebben kunnen luiden, die het Senaatscollege werdenuitgedragen. Want terwijl haar artikel van de pers kwam, waren in het Noorden des lands de Staten-colleges doende een massa-exe cutie toe te passen op den Vrijheidsbond. De „Maasb." schrijft o.m. naar aanlei ding van het artikel van het liberale o re gnant „Ofschoon aanvankelijk de Noord-Hol- Jandsciie Vrijheidsbonders nadden aange stuurd op een blauw-rood blok onder den zegen, naar de N. R. €t. meldde, van den heer Dresselhuys hebben ten slot te taktische overwegingen van deze cotn- promitteeFende alliantie doen afzien en be- i sloot de Bond blijkbaar in alle provincies op eigen kompas te varen. Met het nood- lottige gevolg, dat het liberale clubje tus- schen rood en zwart is doodgedrukt, zoo- j als de dreiging hiervan zoo treffend wordt In beeld gebracht op den sluitzegel, als stembus-reclame door den Bond verspreid. Mr. Smeenge, de afgevaardigde voor Drenthe is de eenige, die het vecge lijf uit de schipbreuk redde; hij zal in den nieuwen Senaat, die slechts voor één jaar zitting heeft, ook de eenige vertegenwoor diger zijn van den Vrijheidsbond. Naast hem nemen ter linkerzijde plaats 4 vrijzin- nig-democraten (met 2 man versterkt) en 4 socialisten (die l zetel verliezen), zoodat de rechterzijde 41 afgevaardigden telt te genover slechts 9 van links. (De oude ver houding was 32 rechts, 18 links). Het Rotterd. blad wijst «r op, dat al dus in deze verkiezingsperiode het eerste gelui al heel droevig en somber klinkt voor de partij, die straks aan de Kamer stembus de eerste viool hoopt te spelen. Zij verschijnt nu in de arena met een „on besmet blazoën": de afwijzing der samen werking met de S. D. A. P.; maar duur heeft ze deze nobele gestie moeten be talen. „Let op, hoe haar pers zal smalen op de t begeerlijkheid der rechter-partijen, ter ver- moffeling van 't feit, dat de Vrijheidsbond i deze finale nederlaag zich zeiven te dan- ken heeft. Wij voor ons begroeten met vreugde dit binnenstroomen van frisch bloed in de aderen van dit deel der volksvertegenwoor diging. Van deze zijde loopt de tweede lezing ■der Grondwetsherziening geen gevaar." Vooral onder de landarbeiders en de kleine boeren zoekt 't socialisme zich ditmaal aanhang te verzekeren. Een redacteur van het Socialistisch Fotterdamsche dagblad „Voorwaarts" verhaalt van een gesprek, dat hii voer de met een landarbeider. „Aldus luidt het indrukwekkend ver- fksal: Ik houd een avondpraatje met een landarbeider, een helderen kerel, die het kapitalisme aan zijn lijf voelt, maar het ook met zijn geest doorziet. „Ik heb den heclen dag geschoffeld; onder de socialisatie zou ik het beter gedaan hebben." Schoffelen is toch schoffelen en on kruid onkruid! „De boer zei vandaag tegen me: Haal die distels er met je handen uit; met de schoffel blijft de helft er in (ritten en kan je met een paar weken weer beginnen. Toen zeg ik: Dat is dan in jou nadeel en in mijn voordeel. Hoe beter ik schoffel, hoe minder werk er is, knoeien doe ik niet, maar voor extra werk dank ik je. Als ik voor de gemeenschap werkte, zou ik die distels aanpakken, al prikten ze mijn handen ook kapot. Maar nou moet ik zorgen, dat het werk gedaan wordt en ook dat er werk blijft." Deze heldere kerel zou, naar het- feeen hij zelf verhaalt, de distels aan pakken, al prikten ze ook zijn handen kapot, indien hijvoor de gemeen schap werkte. Ja, ja, zoo spot de „Rotterdammer": „Dan is hij toch anders, dan die andere heldere kerels, die voor de gemeenschap werken. Anders dan die heldere kerels in Rusland, die zich voor de arbeidsge meenschap kunnen geven en van wie mevrouw Roland Holst in haar „Uit Sovjet Rusland" verhaalt: „Men be hoeft maar één of Uvee sovjet-bu- reaux gezien te hebben om te weten, dat waar is wat „idereen" over het uiterst sloome arbeidstempo in deze broeiplaatsen van luiheid weet te ver tellen. Er is lijd te veel en werk te weinig; ook vaak een bedroevend ge brek aan hart voor het werk, aan toe wijding en gemeenschapszin." Anders is hij ook dan die heldere kerels, waarvan de socialistische wet houder De Miranda sprak, toen hij van een deel der Amsterdamsche gemeente arbeiders, die voor de gemeenschap werken, het droeve getuigenis gaf: „gedurende den officieelen werk tijd conserveert men zich zooveel mogelijk." .Waarlijk, als de heldere kerel zijn meening ingang wil doen vinden, dat hij voor de gemeenschap werkend zijn handen met pleizier zal kapot werken, dan zal hij met ander materiaal moe ten komen." Die kerel was blijkbaar 'liever lui dan moe en behoort tot het genre „lijntrekkers" Maar we gelooven nog eer, dat de „Voorwaarts" baar fantasie aan het werk heeft gezet, die den „helderen kerel" schiep. De taal is wat erg boekachtig De Nederlandsche tuinbouw zal tc Ko penhagen vertegenwoordigd zijn door een centrum, dat lot dusver nog weinig of niet in de gelegenheid was om naar bui ten op te treden. Dit centrum is Lent bij Nijmegen, waar zich sedert eenige jaren een belangrijke cultuur van potplanten (pelargoniums en dergelijke) ontwikkeld hoeft. Bij de indeeling van het tentoon stellingsterrein te Kopenhagen was reke ning gehouden met de mogelijkheid van de versiering van het open gedeelte tusschen de gebouwen met Nederlandsche planten en bloemen. In dezen aanleg zijn juist bloeiende pelargoniums bijzonder op haar plaats en het is daarom toe te juichen dat de kweekers te Lent 3000 planten hier voor beschikbaar stellen. Voorts ligt het in de bedoeling der Ne derlandsche Gladiolus Vereeniging om in den bloeitijd der gladiolen de gebouwen met groote ruikers van deze bloemen te versieren. Bij de opening van de Donderdagmorgen gehouden zitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft de presi dent, Dr. Loder medegedeeld, dat de vol gende Staten en Organisaties het Hof heb ben kennis gegeven van hun wcnsch om in de beide aanhangige zaken te worden gehoord: Engeland, Nederland, Hongarije, Roemenië, Portugal en het I V. V. De ver tegenwoordigers der Britsche regeering zetten heden het standpunt dieT rcgecring uiteen in zake de benoeming van de Ne derlandsche Arbeidersafgievaardigden op de derde Internationale Arbeidersconferen- lie. Uit deze uiteenzetting bleek, dat de Britsche regeering het standpunt van de Nederlandsche regeering deelt wat betreft de interprestatie van artikel 389, paragraaf 3 van het Vredesverdrag. In de volgende zitting van bet Hof op Donderdag 29 Juni zal de vertegenwoordi ger der Nederlandsche regeering aan het woord zijn. Mevr. M. BoissevainPijnappel lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, deelt aan het „Hbld." mee, dat zij Don derdagmorgen, vóór de vergadering van de Staten, aan de Vrijheidsbondfractie, waarvan zij penningmees tere-~se was, heeft meegedeeld, die functie neer te leggen, alsook dat zij van die fractie geen deel meer zal uitmaken. Op desbetreffende vragen van de Ka tholieke Statenfractie hebben de aftre dende B. K. Eerste Kamerleden vcor Zuid-Holland geantwoord, dat zij een eventueele herbenoeming zouden aanvaar den en dat zij het It. K taatsprogram zooals het thans is vastgesteld geheel onderschrijven. DE BELGISCHE EISCHEN. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crl. meldt: De Belgische deskundigen ter Haagsche conferentie hebben de opdracht de scha de hersteld te krijgen, die België in Rus land heeft geleden. De sommen, die Belgen belegd hebben in Russische leeningen, spoorwegobligatles en stadsleeningen gaan de 525 millioen gouden franken te boven. Evenzoo hebben Franschen en Belgen deelgenomen in on dernemingen in Rusland op het gebied van mijnbouw (steenkool en metalen), elec- triciteit en chemie, alsook in transporton dernemingen. De Belgische kolenmijnen en fabrieken in Rusland leverden bijna alle geprodu ceerde steenkool en driekwart van het gietijzer en staal, in Rusland voortge bracht. Men schat op 9 milliard francs of daar omtrent de deelneming in handelsonderne mingen en verdere goederen en belangen van Franschen en Beigen in Rusland. Heel gunstig gerekend, zijn er 37 steenkolenmij nen en metaalbedrijven, geschat op 1160 millioen gouden fr. 16 smelterijen en con- structiewerkplaafsen, 3 petroleurnmaat- schappijen, 4 chemische bedrijven, 7 tex tielondernemingen, 4 ijsfabrieken en glas blazerijen, 36 verschillende ondernemingen lol een waarde van 60 millioen gouden franken, 3 ondernemingen van openbare diensten tot een bedrag van 580 millioen gouden franken, samen 2350 millioen gou den franken vertegenwoordigend de waarde van de particuliere bezittingen, die de Bel gische afgevaardigden in den Haag moeten verdedigen, om het mogelijk te maken, dat ze weer in bedrijf worden gesteld zonder te veel oponthoud en aldus het herstel van Rusland te vergemakkelijken. GEHEIME BESPREKINGEN IN DE OOMMISSIE VOOR DEN PRIVAAT EIGENDOM. Het Öorr. Bur. meldt d.d. 23 Juni: Hedenochtend werd een vergadering gehouden van de eerste sub-commissie (privaat-eigendom) der niet-Bussische commissie van de Haag che conferentie. Aan de journalisten werd medege deeld, dat de voorzitter den gedelegeer den had verzocht aan de journalisten, die eventueel naar nieuws zouden vra gen, alleen te zeggen, dat de commissie haar werkzaamheden had voortgezet. Verder vernemen wij, dat inderdaad tot nader order geheimhouding om trent de besprekingen in de commissies aan de leden is opgelegd. De eerste sub-commissie zal de vol gende week weder bijeenkomen. EEN GEWICHTIG COMUNIQüE. Het elfde communiqué van de Haag sche conferentie luidt: In de heden gehouden vergadering der sub-commissie (vcor privaat bezit) heeft men de bespreking van de onder de be voegdheid dezer sub-commissie vallende vraagstukken voortgezet." Daar mee is het uit. DE KOMST DER RUSSEN. De Russen worden Zaterdag op Sche- veningen verwacht. .1 Veranderingen op 1 Juli. Bij de wet van 24 December 1921 tot wijziging van de Invaliditeitswet is gelijk bekend de loongrens van de Invaliditeitswet verhoogd van f 2003 op f 3000, maar die verhooging van de loon grens was slechts een tijdelijke maat regel, welke voorloopig van kracht zou blijven tot 1 Juli van dit jaar. Er is geen wet aangenomen om die verhooging nog langer van kra-ht te doen blijven. Met 1 Juli a.s. zal de loongrens voor de Invaliditeitswet dus terugvallen op f 1200. In overleg met den Minister van Arbeid heeft de Ned. Ver. van Werkgevers zijn leien gead viseerd mot het plakken van zegels door te gaan voor alle arbeiders ij ie op 1 Juli reeds verzekeringso'i htig waren en alleen niet te plakken voor diegenen, die nk 1 Juli vcor het t in loondienst tegen een loon van meer dan f 1200 werkzaam worden. Als de Centrale Baad van Beroep zal beslissen, dat ook voor andere arbeiders na 1 Juli op grond van hot terugval len van de loongrens, niet geplakt be hoeft te worden, dan zullen de ten On rechte geplakte bedragen den werkge vers onverminderd worden gerestitueerd. Van 1 Juli af zal hij, die den leeftijd van 35 jaar heeft bereikt, maar nog niet in de verplichte verzekering is opgeno men, daar huiten vallen, ook al zou hij overigens aan de vereischten voor den verzekeringsplicht voldoen. Te 's-Gravenhage is Donderdagavond aangekomen H. D. H. de Vorstin-Moeder van Bentheim, Zuster van H.M. de Konin gin-Moeder. De Vorstin zal 14 dagen bij H. M. door brengen. In een te Amsterdam gehouden verga dering van broodbakkerspatroons uit ge meenten met meer dan 25,000 inwoners werd besloten, an den minister van Ar beid te evrzoeken voor bedoelde plaatsen dezelfde vrijheid betreffende het aanvangs- uur van den arbeid te geven als geldt voor platsen van minder dan 25,000 inwoners. Ter bevordering van goed melken stelde de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holla'nds Noorderkwartier wederom de gelegenheid open voor vrou wen en meisjes, en mannen en jongens van minstens 16 jaren, om een diploma van bekwaamheid in het melken te ver werven. Het melkexamen werd gehouden op 7 dagen van 30 Mei tot 9 Juni j.l. aan de Proefzuivelboerderij te Hoorn. De com missie van beoordeeling bestond dagelijks uit 3 practische veehouders; de regeling werd getroffen door hef rijkszuivelconsu- lentschap voor N.H. te Hoorn. Het aantal deelnemers bedroeg 51; van de 11 meisjes verwierven 8 het diploma; van de 40 mannen en jongens werden 33 gediplomeerd; 3 meisjes en 77 jongens moesten worden afgewezen. Men schrijft aan het Huisgezin: De heilige Bureaucratius behoeft niet te klagen over belangstelling. Vele kaar sen worden hem nog steeds door zijn vereerders gebrand. Zoo vernemen wij, dat eenigen tijd geleden door het Rijk een huis, om daarin een bureau voor den openbaren dienst te vestigen, gekocht was.Nu kibbelen naar aanleiding van dien aankoop 2 departementen. Het departe ment ten behoeve waarvan het huis ge kocht was, en dat van Financiën. Finan ciën zegt, dat bet andere voor dat huis grondbelasting moet betalen; het andere zegt geen grondbelasting schuldig te zijn. Gevolg: correspondentie en benoeming van deskundigen om de kwestie uit te maken. Resultaat: Financiën in het ge lijk* gesteld. Kan dus op hoogere inkom sten bogen en van het andere departe ment zijn de uitgaven Weer zoo veel toe genomen. Wat een eenvoud. Naar uit Utrecht gemeld wordt, heeft mr. Van Woelderen, aldaar, in opdracht van een cliënt het faillissement van de Nederl. Spoorwegen aangevraagd! Dit bericht zal vermoedelijk velen doen schrikken, maar die schrik zal wel aan stonds verdwijnen als men de aanleiding tot die faillissementsaanvrage verneemt. De zaak is deze: De Noord-Brabant Duitsche Spoor heeft van haar in 1874 uitgegeven obli- gatie-Ieening in een tijdvak van 35 jaren geen coupons betaald, noch uitlootingen doen plaats vinden van die leening. Toen nu de Nederlandsche Spoorwegen de N. Brabant Duitsche Maatschappij overna men met alle lusten en lasten, heeft de cliënt des heeren Van Woelderen de Ncd. Spoorwegen gesommeerd tot betaling de zer achterstalliige coupons op welke som matie de Nederlandsche Spoorwegen niet hebben gereageerd. Ten einde nu een zeer langdurig civiel proces te dezer zake te vermijden heeft men besloten de failliet verklaring der Nederlandsche Spoorwe gen aan te vragen met deze bedoeling: de Nederlandsche Spoorwegen langs de zen weg ta verplichten zich uit te spre ken ten aanzien van de betaling die van de Spoorwegen is geëischt in verband met de leening der Noord-Brabant Duit sche. Alleen op deze wijze kan die ver klaring het spoedigste verkregen worden. Vandaar deze fa ill issememts-aanvrage, die ni&t ten doel heeft de Ned. Spoorwegen fnilfiet te doen verklaren, doch wèl het doel om de Spoorwegen te dwingen tot de uitspraak, welk slandpunt zij ten op zichte van da van haar verlangde cou pon-betaling inneemt. Dus zuiver een kwestie van( middel. En een interessante rechtsquaestie. Naar aanleiding van dc overtreding der loterijwet door eenige chocoladefabrieken, die aan het koopen van chocoladereepen de kans verbinden om geld te winnen, be richt het Correspondentiebureau, dat de Minister van Justitie ,bij[ de betrakken Justitie-autoriteiten heeft aangedrongen op maatregelen tegen deze wetsovertre ding. De Minister heeft verzocht bij winke liers die dezen verkoop van chocolade reepen met winstkans belangrijk in de hand werken, na waarschuwing over ie. gaan tot inbeslagnemen van den voor-1 raad reepen en reclamebiljetten. ,We lezen in het „Iibld.' het volgende uit Roosendaal: Sinds enkele maanden heeft aan het grenskantoor Roosendaal een massa- export plaats van alle mogelijke soor ten vee en paarden. Door zeer vele exporteurs in den lande worden groote hoeveelheden uitgevoerd, alles met de bestemming naar Frankrijk. De manier echter, waarop dit veevervoer van de zijde van verschillende expor teurs en van de Nederlandsche spoor wegen tot op heden plaats gevonden heeft, spotte met elke gedachte aan dierenbescherming. Voordat deze veeladingen ons land verlaten, hetzij dat deze moeten wor den overgeladen of rechtstreeks door gaan, moeten ze gekeurd worden door tje plaatselijke Rijksveeartsen. Bij deze keuringen zijn door een dezer keur meesters, den heer Kortman, verschil lende malen ergerlijke feiten geconsta teerd, zoodat deze meermalen de po litie deed ingrijpen, die dan ook vele processen-verbaal wegens dierenmis handelingen heeft opgemaakt. Om slechts enkele dezer feiten te vermelden: Op 20 en 21 Mei hebben op het emplacement van het station 5 wagons gestaan, volgepropt met var kens en kalveren. Temperatuur was die dagen ondragelijk. De wagons pot dicht; zelfs waren boven aan de wa gons, Waar openingen zijn, nog horre tjes bevestigd (ingevolge een maatregel tijdens de mobilisatie genomen). In dien ondragelijken toestand hebben die dieren twee dagen lang daar gestaan en hebben vreeselijk te keer gegaan. Toen des Maandags de dieren zouden worden doorgezonden, bleken er ver scheidene dood te zijn. Geconstateerd werd, dat deze dieren niet waren verzorgd. Eenige dagen later komt een wagon stieren aan. Zestien slieren in één wa gon, welke potdicht was. Een stier lag dood, een andere lag te sterven. Op dezen stond de rest te trappelen. De diensdoende rijksveearts, de heer Kortman, constateerde in de rechter flank een gat, dat op de nieren uit kwam en hetwelk gansch was ont stoken. Bij ontlading van een wagon stie ren springt een stier met de horens in een ijzeren lus boven aan den wagon en rukt zich de horens af. Zelfs de pit was danig verwond. Het dier bloedde ontzettend. In 't warme weer heeft het dier van des morgens tot in den namiddag slaan bloeden, zon der dat eenige hulp werd verleend. Des avonds is het weer opgeladen en doorgezonden. Er arriveert een wagon varkens; 65 stuks in één wagon. Verscheidene lig gen dood, de levenden waggelen over en om deze dooden. Daar van geen kant verandering in dezen toestand werd gebracht, is de heer Kortman op eigen gezag opge treden, terwijl hij ook de Ver. tot Be scherming van Dieren in den arm nam. Zoo liet hij de horren boven aan de wagons verwijderen. Voorts heeft zijn actie weten te bewerkstelligen dat de dieren in Roosendaal voldoende zullen worden gedrenkt en gevoederd- Even eens zijn reeds vele exporteurs tot het aanbrengen van verbeteringen overgegaan. De dieren worden beter verladen, krijgen goed voedsel, enz. Zoo ook had een der exporteurs zijn wagons wit geverfd, hetgeen in dit warme weer veel verkoeling in de wagons brengt. Door de Ned. Spoor wegen is dit echter verboden! Bij beschikking van de directie der Ned. Spoorwegen is thans bepaald, dat de horren boven aan de vca- wagons moeten worden weggenomen. Al deze verbeteringen zijn echter nog zeer weinig in verband met wat nog iederen dag voorkomt. Het ver voer hier te lande, zoowel als in Bel gië en Frankrijk, laat zeer veel te wenschen. De Commissaris van Politie te Leiden 'waarschuwt tegen Machiel Englander, koopman, gedurende den laatsten tijd wonende te Leiden, die, onder voor geven flinke zaken te doen, van ver schillende personen goederen koopt, waarvan de betaling achterwege blijft. Eveneens wordt gewaarschuwd tegen een persoon van ongeveer 50-jarigen leeftijd, middelmatige lengte, blond, grijzend haar, grijs puntbaardje en gekleed in donker costuum met slap pen hoed, die op sluik'sche wijze aan geld tracht te komen. Hij ging ver scheidene winkels binnen, kocht iets voor een dubbeltje of 15 ct. en bij het terugontvangen van geld beweerde hij een rijksdaalder gegeven te hebben. J Volgens Het Volk heeft de minister van Arbeid het verzoek van de Rotterdam- sche metaalindustrieelen, gesteund door do rcomsch-katholieke en neutrale metaalbe- werlkersbonden, den werktijd tot 54 uuf per week te verlengen, afgewezen. v De Java-Post van 19 Mei j.l. meldt: Het doet ons leed te moeten berichleif, dat onze Apost. Vicaris, Mgr. Luypen, Zon* dag j.l. ter verpleging in het St. Carolus^ Gesticht te Salemba is opgenomen. Da af de toestand verergerend is, zijn aan den doorluchtigen zieke, Woensdagmorgen d* laatste H.H. Sacramenten toegediend, di< Z.D.H. met volle kennis en stichtende gods< vrucht heeft ontvangen. Gezien ook Mon« seigneur's 67-jarigen leeftijd en 33-jarig verblijf in de tropen, is de toestand ern stig te noemen. Het zal wel overbodig zijn, den hoog<- waardige» lijder in het gebed van Indië'J Katholieken aan te bevelen. De Hoogeenv. Pater P. A. van Hoof to Weltevreden, is als Provicaris tijdelijk met het kerkelijk bestuur van het Apostolisch Vicariaat belast. CRICKET. Het programma voor Zondag a.s. luidt le klasse. H.C.C.Haarlem. Hermes—-Rood en Wit. V.O.C.—V;R.A. f J2e klasse. Rood en Wit 2Haarlem 2- V.R.A. 2—A.C.C. V.V.V. 2Vleermuizen. Albion—H.C.C. 2. De belangrijkste wedstrijd in de le klasse is wel die tusschen H.C.C. en Haarlem. De Haarlemmers bezetten de 2e plaats met 3 gewonnen wedstrijden in evenzooveel ontmoetingen. H.C.C. dat het voordeel van eigen terrein heeft geven we de meeste kans. Of zorgt Haarlem voor een surprise! De Schoterwegmenschen zijn dan meteen no. 1 van de ranglijst. Rood en Wit krijgt een mooie ge^ legenheid om haar puntenaantal met 2 te verrijken. We achten de Spanjaardslaan- menschen makkelijk in staat om Heb mes, al is het dan ook in Schiedam^ een flinke nederlaag toe te brengen.' De 3e wedstrijd is die tusschen Vi O.C. en V.R.A. te Rotterdam. V.R.A. maakte verleden week een geweldige blunder door een dikke nederlaag tegen V.V.V. te slikken. Natuurlijk zal V.O.C. er alles op zetten om de Amsterdammers er eveneens onder te houden. t Toch schijnt V.R.A. ons nog altijd tot groote dingen in staat. Een overwinning voor de bezoekers zal het resultaat van deze ontmoeting) worden. De stand in de le klasse is thans:: H.C.C. 4 0 4 0 0 8 Haarlem 3 V.R.A. 4 Rood en W. 4 V.O.C. 4 V.V.V. 3 Hermes 2 0 0 0 0 0 2 0 2 3 3 2 0 2 2' VOETBAL; Kampioenschap van Nederlanö.^' GO-AHEADBLAUW-WIT. Wanneer het Blauw Wit gelukt; morgen in Deventer te winnen is de' beslissing er en zijn de Amsterdam-! mers kampioen van Nederland. Of hen dit werkelijk gelukken zal We gelooven van niet en achten bet heel goed mogelijk dat Blauw-Wii in het gezicht van de haven nog* strandt. Want al hebben de Stadion-men- schen op papier nog de beste kanse,; practisch staat Go-Ahead er nog minstens even goed voor. Winnen de Deventenaren morgen dit is toch het meest waarschijn-i lijk dan hebben ze 7 punten, welk' aantal door Blauw-Wit nog bereikt! kan worden, wanneer men in Gro-.j ningen wint. Waar echter eer het te-j gendeel is te verwachten zouden wet niet gaarne op BI. Wit's kansen zetten.^ De Parijsche Kanunnik en Pastoor die onder den naam Pierre l'Ermite schrijft geeft in la Croix een schets, die wel wat on-Nederlandsch van inkleeding is, maar toch te aardig, om hier onvermeld te blijven. St. Pietcr stond aan de hemelpoort en zag over de wolken een pas overledene naar zich toe komen laveeren. Hij her kende aan uiterlijk en houding terstond een visscher en zijn hart ging open; het is altijd een bijzonder genoegen, wanneer men een oud-collega ontmoet. 't Bleek inderdaad een man te wezen, die tijdens zijn leven aan de kust woonde en een eigen boot bezat, waarmee hij yisscherij dreef. t;. St. Petrus luisterde met aandacht en oude herinneringen werden bij hem wak ker. „Maar je hebt toch nooit zooveel visch met een trek gevangen als ik eenmaal..." „Maar dat komt op 't zelfde neer." bromde de Franschman. II" „Hoe bedoel je dat?" j „Wel, als er weinig visch wordt gevan genkun je ze juist duur verkoopen. En wanneer in de vacantie de Parijzenaars komen, dan kun je ze plukken." St. Pieter richtte zich op. „Zoo, zoo, je speculeerde dus op de behoefte der men schen, op de bloedarmoede der kinderen op de tering. „Ze kunnen 't betalen." „Dat geeft nog geen recht om het hun af te nemen. De waarde van een artikel is de waarde cn de grenzen daarvan zijn dc grenzen. Maar ik zal je boek eens in kijken." Bij de lezing daarvan betrok steeds meer het gelaat van den H. Petrus, totdat hij op kwaden toon uitriep: „En durf je met zoo'n register hier toelating te vra gen?" i „Ja, maar St. Pieter, u weet wel, wii i zeelui.—" j „Spreek geen kwaad van visschers. Denk je dat ik, hoewel ik een Jood ben, heb gespeculeerd met de wonderbare vischvangst en alles duur aan de Romei nen verkocht? En wat lees ik hier? „Heeft slechte visch voor goede verkocht en de koopers bedrogen, vooral wanneer het vreemdelingen waren. Heeft nooit de visschen vol kuit weer in de zee gegooid en zoo om een visch te behouden, millioer.en vernietigd. Heeft zijn stal verhuurd voor 1200 francs per maand aan een ziek genie, dat volstrekt behoefte had aan zeelucht." „Maar St. Petrus, iedereen doet dat," „Tweemaal twee is vier, ook al zijn er honderd duizend menschen die beweren dat het twintig is. En bovendien overdrijf je, er zijn een massa werkelijke brave menschen, die als vaders en moeders voor de armen zorgen, maar ik lees ver der: „heeft zijn dochters geleerd om de sardines zoo duur mogelijk te verkoopen en is op die manier snel rijk geworden." „Neen jongen, met dat geld in den zak kom je niet binnen. God heeft gezegd: hebt elkander lief en niet: exploiteert el kander. „Je moet eerst in 't dok." En St. Petrus gaf hem een entreekaart voor het vagevuur. Nog altijd is men het er niet over eens, of seker soort slangen ook hypnotische eigenschappen bezitten. Zeer interessant zijn dan ook de proeven van den Ameri- kannschen natuuronderzoeker Thomas Huiten, die het tegenovergestelde bewaar heid hebben. De slangen werden daar voor in 'n groot vertrek gebracht en hier vrij in haar bewegingen gelaten; door een venster kon men de bewegingen der dieren gadeslaan. Daar 't bekend geworden was, dat wij be zig waren de kwestie op te lossen, ont brak het ons niet aan belangstellenden, die onze waarnemingen bijwoonden, en die ons aan vogels en ratten hielpen. Voor dat de zomer ten einde was, wa- reii blina al onze Kelners het er over eens. 28 van de 30 verklaarden, dat van hyp nose geen sprake kon zijn. Wij begonnen reeds te twijfelen, toen wij de zorgeloos heid van de vogels en kleine zoogdieren waarnamen; de tegenwoordigheid van hun ergstcn vijand scheen hen niet in 't minste te evrontrusten. Twee voet van 'n groote ratelslang af wipt een kwartel rustig naar het waterbakje, drinkt, wascht zich en verspreidt 't water naar alle kanten tot aan de plas waar de slang ligt, die hem met glinsteroogen gadeslaat. Terwijl de vogel nog eenige keeren van het water drinkt, heeft de slang zich opgerold. De beweeglijkheid van den vogel verraadt ook zelfs niet de minste vrees voor het onmiddellijke gevaar. Zij probeeren geheel vrij in hunne be wegingen te worden en schrikken er niet voor terug, ook op de stroohoopen, de lievelingsplekjes der slangen te wippen. En de slangen van hun kant schijnen zich volstrekt niet te haasten om van dit vertrouwen misbruik te maken. Wanneer zij zich een slachtoffer uitkozen, was van hypnose niets te bemerken. Een weinig in de hoogte heffen van den kop, een ge- ruischloos vooruitgtijden tot in de nabij heid van den vogel, die zonder vrees krui mels van den grond oppikt. Dan volgt een snel samentrekken van den staart, een bliksemsnel voruitschieten dan een rus- lig terugglijden, als na volbrachten ar beid. De verschrikte vogel fladdert in de hoogte en zoekt tevergeefs een uitweg. In nog geen 30 seconden begint het gif te werken. De vogel klemt zich aan de tra liën, zijn kop valt achterover, dan Iaat hij zijn eene pot los, vervolgens de tweede en stuiptrekkend valt hij op den grond. Hij is nog niet dood, slechts half verlamd; nog fladdert hij hulpelos op den grond rond. De slang ligt intuschen rustig toekij kend, in de nabijheid; eindelijk schijnt het slachtoffer haar belang in te boezemen. Een of tweemaal nadert zij een beetje, als wilde zij een laatsten beslissenden sprong doen. Maar iedere keer trekt zij zich te rug. Misschien wel omdat zij van meening is, dat r nog een betere gelegenhed komt. Nog ligt de vogel stuiptrekkend op den grond, een krameachtg ter ziide .vallen kondigt het begin van het einde aan. De slang wacht met opgeheven kop. De gele genheid is daar. Geen moeilijke strijd, geen gefladder meer. Snel verdwijnt het ster vende diertje in den. muil van den ratel slang. Meer dan honderdmaal werd deze scène bijgewoond. Van een poging tot hypnose geen spoor. Uit den schooltijd zal men zich nog wel de proef herinneren, hoe een gas vlammetje een duidelijk hoorbaren toon doet ontstaan, wanneer men een wijde (glazen) buis eromheen houdt. Doordat de lucht in die buis verhit wordt en in trilling geraakt, ontstaat een toon, die duidelijk hoorbaar is en waarvan de hoogte afhangt van de lengte van de buis. die we boven de vlam houden. Dit feit is door een Duitsche geleerde (prof. Fleissner) gebruikt om een mijnlamp te maken, die bij de aanwezigheid van hel gevaarlijke mijngas, een duidelijk geluid geeft. Natuurlijk zijn goed afgesloten electr»- sche lampen in mijnen het veiligste en het beste. Die lampen dienen echter over al heen meegenomen te kunnen worden, zoodat ze gemaakt worden met een accu in den voet. Hierdoor worden ze zwaar en betrekkelijk teer, terwijl onderhoud en Iaden veel zorg vereischen, zoodat da gewone olielamp in het gebruik wel zoo gemakkelijk is. Die olielampen bestaan uit een klein olielampje omgeven door glas, waarbo ven een verlengstuk is aangebracht, dal geheel uit gaas is opgebouwdd, zoodat dus het gevaarlijke mijngas wel bij de vlam kan komen en zelfs in de lamp kan ontploffen, zonder dat er gevaar ontstaat, dat die ontplofing naar buiten voortge plant wordt. Immers, dat gaas met zijn (in totaal) zeer groote draadoppervlakte geleid de warmte zoo snel, dat het gas buiten de lamp niet verhit wordt tot dc temperatuur, waarbij het gaat ontbran den. Pas als het gehalte aan mijngas zoo groot is, dat een ontploffing kan plaats vinden, gast de lamp uit, terwijl tevoren reeds door veranderiug van den aard van de vlam de aanwezigheid van mijngas aangetoond wordt. De nieuwe lamp heeft aan den top een buizenstelsel, dat de lucht moet toe voeren en dat zoo geconstrueerd is, dat bij toetreding van ongeveer 2 pCt. me thaan (mijngas) de „zingende vlam" ont staat. Bovendien is de olievlam omgeven door een spiraal van metaaldraad. Zoo dra nu ongeveer 2 pCt. mijngas aanwe zig it in de lucht, begint de lamp geluid te geven; dit geluid wordt sterker, als het gehalte aan het gevaarlijke gas grooter wordt, terwijl bij een gehalte van 4 pCt. de vlam van de pit afspringt en met ge heel andere kleur en vorm overspringt op dien spiraal, terwijl bij nog hooger ge halte de vlam uitgaat. Die spiraal maakt de vlam nog gevoeliger dan anders het geval zou zijn en het sterk veranderen van de vlam is een duidelijke waarschuwing voor gevaar, zelfs als het duidelijke ge luid niet opgemerkt zou zijn. De lamp heeft ongeveer denzelfden vorm van de gewone mijnwerkerslamp, is regelbaar door middel van in metaal pasende staafjes, kan aangestoken wor den door middel van vonkmetalen en kan alleen geopend worden door mid del van een zeer krachtige magneet, die een pal wegtrekt, waardoor het onder stuk afgeschroefd kan worden. Vroeger gebeurde dit sluiten door middel van een schroef, die door een specialen sleu tel in en uitgedraaid kon worden. Het bleek echter, dat de mijnwerkers al heel gemakkelijk zoo'n sleutel konden krij gen en dan roekeloos genoeg waren om in gevaarlijke atmosfeer zelf aan hun lamp te gaan knoeien. Vandaar de vin ding van het magnetische slot, dat reeds in de meeste lampen van ouder model aangebracht is. Hoewel door het weg vallen van de gasverlichting, die toch voor een groot deel voor goed verdron gen is door de electrische, gaslekkage minder zal voorkomen dan een tiental jaren geleden, mag toch de vraag wel gesteld worden, of het niet goed zotï zijn de gasfitters, die vanwege de gas fabrieken uitgezonden worden bij het ont dekken van gaslucht, van dergelijke lam- pen te voorzien, daar die lampen ook bij lichtgas heel gemakkelijk het gehalte j ervan in de lucht aangeven en dus he- ter richtsnoer zullen zijn dan de neus./ WAT ANDERS! Een vrouw stelde haar man, die nogal oploopend was, Job als voorbeeld, cn de man beloofde voortaan kalm te zul len zijn, „Dan moet ik je vertellen",] sprak zij, ,,dat hedennacht het biervaatje in den kelder is leeggeloopen." „Wat?... ons vat bier?... wie... heeft.. „Denk aan Joh!" vermaande de vröuw^ „Wat Job", schreeuwde de man. „Jol( heeft nooit zulk bier in zijn kelded gehad." v ERIN GELOOPEN. 1 Een soldaat gaf zijn wensch te ken* nen van de „Kerkparade" te mogen thuisblijven, omreden dat hij... vrijdenket was. De sergeant-majoor hoorde hem met verdachte welwillendheid aan. Gelooft ge dan niet aan de Ti; Geboden? vroeg hij zacht, in het mi niet verstoord. Aan geen één, majoor, was het ante woord. 1 Dus ook niet aan een gebód: gi£ zult den Sabbathdag heiligen? Ook dat niet! Ha! dan ben jij juist de man) dien ik hebben moet, om 's Zondags*, morgens de cantine te schrobben, «f. STIJLBLOEMPJE. 4 Een vleeschhouwersknechtje te Del ff schreef aan zijn vader de volgende brief kaart: „Waarde vader, ik laat u weten, dat het mij hier goed gaat; de baas laat mij nu al 't vel afstroppen en met Kerst mis aal hij mij laten slachten.'*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9