Nieuw revolutiegevaar in Duitschland. Maandag 26 Juni 1922 45stö Jaargang No. 14176 Dit nummer bestaat uittwee bladen.- Eerste blad DAMIAATJES Een nieuwe politieke moord in Duitschland. Minister Rathenau doodgeschoten. Heftige tooneelen en handgemeen in den Rijksdag, v- Scherpe regeeringsmaatregelen ter verdediging van de republiek. ^Waffer Rathenau De Rijksdagzitting. KATHOLIEKEN VAN HAARLEM Sluit U aan bij onze R.K. Pol. Prop. Club. Meer dan ooit is Uw hulp raoodsg UIT DEN OMTREK. HAARLEM. Onslag ingetrokken. 5 De Amsterdamsche Poort. De Haarlemsche Hertenfamilie. De Precario-belasting. Een onvoordeelige passagier. Aangehouden. Lux or Tearoom. „Herwonnen Levenskracht" Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon I34 Dr. J. F. M. Sterck. VAN ONZE RECHTBANK De uitvoering der Tabakswet. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. W aUUDllVlllVII topi Ifm draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 54 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, T7«l en 1748. Postrekening No. 5970 Adverïenltén 35 eenU per regel. - Bij contract belaugrijke korting Advertentiën tusschen den tekst ls ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Even te laat om nog in onze vroege feditie van Zaterdagmiddag te worden op genomen, kwam het bericht, dat te Berlijn, Walter Rathenau, de rijksminister van buitenlar.dsche zaken, Zaterdagochtend doodgeschoten werd, even nadat hij zijn villa in het Grunewald had verlaten, om zich naar zijn departement te begeven. De auto, waaruit de aanslag werd ge pleegd kwam naast de zijne rijden en wist na het volvoeren van den aanslag, te ontkomen. Nadere bijzonderheden. De dader die in een auto naast den heer Rathenau reed, slaagde erin te ontkomen. Minister Rathenau was op slag dood. In den Rijksdag werd het bericht over den moord even over half twaalf medege deeld. De aanwezigen ontstelden er hevig van. De commissies die beraadslaagden, ver daagden dadelijk hun vergadering. Een comité dat door de crimineele politie gevormd werd, ondernam dadelijk de vervolging van den dader, nadat reeds wielrijdende agenten dadelijk na den aan slag de auto van den moordenaar hadden nagezet. De aanslag werd gepleegd uit een auto. Er moeten drie moordenaars in gezeten hebben. Nadat de auto, die van Rathenau hadden ingehaald, werden tien schoten ge lost en een handgranaat met een steel ge worpen. Een schot door den mond was doodeh]k. De daders zijn tot dusver ontkomen. De plaats van den moord is de hoek van de Erdener-Strasse en den Könings- platz, waar op dat o ogenblik yweinig pas sage was. De daders waren verscheidene jonge lui Zij losten acht tot tien schoten uit een automatische pistool en wierpen ten slotte ook nog een handgranaat in de auto van Rathenau. Daarna reden zij er in een razende vaart Van door. Naar de Deutsche Allgemeine Zeitung meldt was Rathenau tot 's nachts I uur de gast van «dien Amerika an schen gezant, in het Amerikaansche gezantschapsgebouw geweest. Onder de uitgenoodigden bevond zich ook Hugo Stinraes, die Rathenau in zijn auto naar zijn woning te Berlijn bracht. Daar namen beiden tegen 2 uur af scheid van elkaar, en waarschijnlijk pas een uur later zich ter ruste. Volgens het Acht Uhr Abendblatt zei de chauffeur bij het gerechtelijk verhoor, dat de aanslag zoo vlug plaats had, dat hem nauwelijks bewust werd, wat er gebeurde. De automobiel der moordenaars drong aan den linkerkant tegen die van den mi nister aan. De chauffeur week onmiddel lijk uit. Toen knalden er schoten uit de andere auito. De chauffeur moest het «tuur in de hand vernemen, omdat hij door den schok haast van ziin zetel werd geslingerd. Uit het gerechtelijk geneeskundig onder zoek blijkt, dat verscheiden schoten doode- Jijk zijn geweest. Het hoofd is door negen kogels getroffen. Een schot is door den schouder in de borst terechtgekomen. De in de auto geslingerde granaat heeft de [ingewanden van Rathenau verscheurd. Het lijk was gruwelijk verminkt. Volgens latere berichten is Rathenau Stervend naar zijn woning gebracht, waar bij spoedig overleed. De daders zijn drie jongelui van 25 tot 30 jaar oud. De linkerpartijen hebben tegen Dinsdag mar aanleiding van de begrafenis van R,v Ihenau, een algemeeue stakine lu'iae^ihre- Ven, Achteraf wordt bekend, dat Rathenau de^ laatste dagen herhaaldelijk gewaar schuwd was, dat er een aanslag tegen hem gesmeed werd. Hij wilde echter niet, dat Xcn veiligheidsmaatregelen voor hem nam. De president van politie heeft een alge meen verbod uitgevaardigd voor Midzomer feestelijkheden en regimen-tsfeesten. Naar aanleiding van den moord op Rathenau zijn reeds eenige getuigen ge boord. Te zamen zouden er vier daders' lijn. Öp bet opsporen van de moordenaars van Rathenau is een bclooninö van 300.000 nark uitgeloofd. Vergadering van het Rijkskabtnet. De Kölndsche Zeitung verneemt van het persbureau van de Duitsche regeering dat het rijkskabinet bijeen is gekomen ter be raadslaging over den binnenlandschen po- lilieken toestand dien men door den moord verscherpt acht. Daar aan het politieke karakter van de daad elke twijfel buiten gesloten is, besloot het kabinet dadelijk tol de scherpste maalregf/n over te gaan, om de republiek en hare instellingen, die dopr georganiseerde samenspanningen be dreigd worden, te beschermen. De rijkskanselier huldigde de nagedach tenis van zijn dooden collega met woor den van eerbiedige erkentelijkheid. Aan het solt van de zitting besloot het kabinet den uitzonderingstoestand af te j kondigen, uitzonderingsCechtbanken in te i «tellen en openbare demonstraties te ver- bieden f Voorts is een uitzonderingswet in voor bereiding. r' Rouwbeklag. De nuntius Pacelli heeft als deken van het diplomatieke corps den rijkskanselier uit naam van dat corps zijn rouwbeklag betoond met het vermoorden van Rathe nau. De vergadering van den Rijksdag kwam onder den indruk van den moord later bij een. Om half een kwam het in de vergader zaal tot een handgemeen, waarbij de afge vaardigde Schock (Duitsche volk spa rt ij! aangevallen en uit 'de zaal verdreven werd. Het betrof blijkbaar de voortzetting van een twistgesprek, dat in de wandelgangen begonnen was. Toen generaal Schock de nog tamelijk leege zaal binnenkwam, hoonden verscheidene afgevaardigden van de socialistische partij hem. Het kwam tot n woordenwisseling waarbijverscheidene leden op den generaal afstormden. Deze stelde zich eerst te weer, maar verwijder de zich toen door een uitgang. Later toen de vergadering nog altijd niet geopend was, kwam een onafhankelijk lid de zaal binnen met een grooten ruiker rozen en eikenbladeren met een lint in de zwart-wit-roode kleuren. Hij riep meteen: «Dit is daar pas als een huldeblijk voor Holfferich bezorgd!" Van links riep men: ,,'t Is schande, zoo'n moodenaarstroep!" Een jongmensch van achttien jaar had den ruiker naar de wandelgang gebracht. Hier rukten verscheidene personen den ruiker uit zijn handen, ranselden hem de trap af en leverden hem over aan de in het gebouw aanwezige crimineele politie, die hem in hechtenis nam. Op het lint stond het opschrift: „Voor ITelfferich, dcri verdediger van Duitsch- lands eer!" Men zegt dat leden van den Duitseh- Zuid-Afikaanschen Soldatenbond den rui ker naar den Rijksdag gebracht hadden. Stormachtige tooneelen. In beide parlementen, in den Riiksdag en in den Pruisisehen Landdag, is het tot stormachtige tooneelen tusschen links en rechts gekomen, die zelfs in handtastelijk heden ontaardden De Rijksdag hield Zaterdagmiddag om 3 uur een rouw-bijeenkomst, waarin rijks kanselier Wirth den vermoorde prees als een politicus, die de algemeene overeen stemming onder de volken teweeg wilde brengen en dus niet alleen voor zijn volk. maar ook voor de verzoening der mensrh- heid is gevallen. Hij uitte zijn afschuw van degenen die het groote verzoeningswerk met dezen moord hebben gestoord. De redding van het Duitsche volk onder den staatsvorm van dc republiek zal echter niet afgebroken worden. De rijkskanselier richtte een waarschu wing tot de rechterzijde van den Rijksdag dat het zooals hef totnogtoe gegaan was, niet door kon gaan en riep ten slolle niet alleen de arbeiders op, maar ook al die genen die overtuigd aan den kant van het tegenwoordige regeeringsstelsel staan, om de republiek te beschermen De rijkskanselier oogstle stormachtige toe juichingen in de heele zaal, ook van de tribunes Voostellen van den meerderheidssocia list Muller en den onafhnnkeliiken afge vaardigde Hoffmann, om de redevoeringen van den rijkskanselier en van den riiks- president (die eveneens een in memoriam aan Rathenau gewijd en een beroep op het Duitsche volk gedaan had, om trouw te blijven) op kosten van de republiek aan te plakken, werden onder algemeene instemming aangenomen. Hiertegen stemden alleen de twee par tijen van de rechterzijde, de Duitsch-na- tionalisten en de Duitsche volkspartii, een feit dat de meerderheid van den Rijksdag met levendige kreten van afschnw af keurde. Daarna werd dc vergadering verdaagd tot zeven uur 's avonds, wanneer de re geering hare verklaring zal afleggen. De avondvergadering van den Rijksdag- was nog drukker bezocht dan de namid dagbijeenkomst. Op de tribune zaten de nieuwsgierigen dicht op elkaar geperst. Ook de^ diplomaten-loge was geheel bezet, ter wijl het heele rijkskabinet in het zwart op de regeeingsbank had plaats genomen. Helfferich was afwezig. Voor het gebouw stonden den ganchen avond dichte drom men te wachten, zonder dat iemand wist waarop. De zitting begon met aanmerke lijke vertraging, eest kort na acht uur. Van het spreekgestoelte leest de ri'kskan- selier dr. Wirth de volgende verklariing van de regeering voor: De rijksregeering heeft heden aan het Duitsche volk den vol genden oproep en waarschuwing gericht. De moord op rijksminister dr. Rathenau heeft de ernstige gevaren aan het licht ge bracht waaraan Duitschland door de bin- nenlandsche politieke gebeurtenissen wordt blootgesteld, 't Is een waarschuwing om de twist tusschen de partijen en den strijd om het verleden thans te laten rusten. Onder luide instemming verklaarde dc rijkskanselier verder te honen, dat het Duitsche volk, zich niet tot dingen zou la ten verleiden, die een economischen terug slag, als gevolg an moordaanslagen, zou verergeren. Het slot waarin hij zich tot de arbeiders, ambtenaren en de vaderlandslie vende burgers richtte, vond ook veel in stemming. De rijkskanselier deelde mee, dat de rijkspresident besloten heeft om krachtens art. 48 G.W. twee verordeningen af te kon digen. Hij las die betreffende het verbod van vereeniging en vergadering voor. Veel bijval had de passage, waarin van bestraffing van hen die de nationale kleu ren beschimpten, werd gesproken, alsmede die betreffende het instellen van buiten gewone rechtbanken en het verbod van regimentsfeesten. wi£Zie vervolg onder de Telegrammen-) I HET BESTUUR. Ons Bestuur is gevestigd in ST. BAVO en houdt zitting lederen Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van hait 8 tot 10 uur. Daar de benoodigde banderolles zijn j aangekomen, heeft de sigarenfabrikant de firma Hessen het ontslag aan haar per soneel ingetrokken. Men is druk bezig groote ankers in de muren van de Poort te slaan. Dat zulks niet overbodig is, toonen de groote scheuren in de muren Grondige restau ratie is dan ook meer dan geboden, daar instorting anders hei gevolg kan zijn. De hertenfamilie in onze Hertenkamp is met 6 flinke, jonge herten vermeerderd. Het is eigenaardig zooveel belangstelling als deze rappe en vlugge hertjes van het publiek ondervinden. Vrijdagavond 8 uur had op uit- noodiging van de Haarlemsche Han- delsvereeniging 'n bijeenkomst plaats in de lunchroom Franken, ter be spreking van de voorgestelde wijziging der gemeenteverordening betreffende het gebruik van gemeentegrond. Ver schillende corporalies hadden aan de,ze uitnoodiging gehoor gegeven, andere hadden schriftelijk haar meening in deze aangelegenheid ter kennis van het bestuur gebracht. De voorzitter, de heer Smit, opent de vergadering en merkt op, dat, hoe onschuldig de voorgestelde wijziging er ook uitziet, bij nadere beschouwing echter blijkt, dat de veranderingen nogal ingrijpend zijn. Spreker bewijst dit met verschillende voorheelden. De bedoeling dezer bijeenkomst is, alclus spreker, de verschillende organisaties, elk in hun vak, te hooren. Aangezien er a s. Woensdag geen gemeenteraads vergadering is. eerst Woensdag over acht dagen, is er voldoende tijd deze aangelegenheid te bespreken en tijdig te requestreeren. Spr. vindt de voor gestelde belasting onbillijk, aangezien deze op een slechts klein gedeelte der inwoners moet worden verhaald. Als er geld noodig is, moet 't er komen, maar laat men dan,wat ieder een zal billijken, de belasting naar liet inkomen verhoogen. Hierop volgt eene vruchtbare dis cussie, waarbij verschillende aanwe zigen hunne bezwaren naar voren brengen en toelichten. De voorzitter verzoekt alle aanwezigen, vóór Maan dag a.s. zoo mogelijk, hunne bezwaren schriftelijk bij liet bestuur in te die nen. Deze zullen dan vereenigd wor den in een request, dat aan den Ge meenteraad zal worden voorgelegd, al vorens de onderhavige aangelegenheid aan de orde komt. De voorzitier dankt de aanwezigen voor hunne opkomst en sluit hierna de vergadering. Woensdagnacht bracht een chauffeur op het Politiebureau aan de Groote Paauwen- steeg te Rotterdam, een man dien hij in zijn auto vervoerd had. Op de plaats van bestemming aangekomen, weigerde de pas sagier echter te betalen, terwijl hij zich voor een Engelschman uitgaf. Door de po litie verhoord, bleek hij te zijn de los- werkman J. de G. uit Haarlem, wiens aan houding was verzocht wegens een rijwiel diefstal. De chauffeur moest zonder z'n geld vertrekken. Door de recherche is aangehouden de 51-jarige los werkman P. W., al hier woonachtig, verdacht van rijwiel diefstal, hier ter stede gepleegd. De verdachte blijft in voorloopige hech tenis. Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het Luxor-Theater, komt ook de Tearoom feestelijk voor den dsj?. De nieuwe pachter, de heer J. H. C. Duijser, sierde de gezellige ruim te op met fleurige bloemen en Maestro Sabatini vergastte de bezoekers op 'n concert, dat geroemd mag worden. De bediening is er keurig, de consump tie welverzorgd, het zitje aanlokkelijk alle reden dus om voor den heer Duijser succes te verwachten. De R. K. Vereeniging tot Bestrijding van Tuberculose „Herwonnen Levens kracht," hield Donderdagavond in het geb. Sint Bavo haar jaarvergadering. De flinke opkomst mag misschien een bewijs voor belangstelling voor den speldjesdag hee- ten. Nadat door den voorzitter op de ge bruikelijke wijze de vergadering was ge opend, memoreerde hij het succes van de groole demonstratie op Hemelvaartsdag, en dankte allen, die mede gewerkt heb ben, tot het welslagen van deze bijzon dere propaganda voor het fonds „Herwon nen Levenskracht." Hierna volgden mededeelingen over den gehouden Loten-verkoop, en de opbrengst van het „Nareisje" en tevens de groote Propaganda voor H. L. die uitgevoerd zal worden door de Faam's Kleedingmagazij- nen. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat het fonds „Herwonnen Levenskracht" een jaar achter den rug heeft, van groote uitgaven, doch de verple- ging van de steeds toenemende patiënten is gelukkig niet achteruit gegaan. De voorzitter dankte den penningmees ter voor zijn accuraat verslag en hoopte da,t hij dit jaar met denzelfden ijver zijn functie zal behartigen. Hij is niet alleen de penningmeester, maar ook de ziekenvader van het fonds H. L. Dan bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, waaruit bleek, dat het doel cn streven van H. L. steeds meer de aandacht trekt. Na dit verslag had de Bestuursver kiezing plaats. Het geheele bestuur trad af en werd met algemeene stemmen herko zen, onder luid applaus van de vergader den. In wel gekozen woorden dankt de voorzitter de vergadering voor het vertrou wen, dat zij in hem en het heele bestuur stelde. Tot lid der Controle-commissE werd ge kozen de heer A. Beumer. Dan was aan de orde de Bespreking Speldjes-dag. De voorzitter deelde mede, dat verschillende mededeelingen waren in gekomen en dat na rijp beraad besloten was de Propaganda voor den a.s. Speldje dag flink aan te pakken en te trachten, dit jaar weder kampioen te worden in de op brengst. Met goeden moed bezield gingen de co mité-leden huiswaarts en de voorzitter dankte hen op hartelijken wijze, voor de toezegging, die zij nu al gedaan hebben, voor het houden van onzen Speldjesdag op Zondag 16 Juli. Ook bracht de voorzit ter nog bijzonder een woord van dank aan den secretrais, voor zijn prachtig en uitvoe rig jaarverslag. Het slot van dit jaarverslag geven we hier weer, omdat ook anderen er hun voordeel mee kunnen doen. En zoo hebben we op den weg van H.L. in 1921 een mijlpaal ge zet. Maar een mijlpaal zegt niet alleen, hoe veel weg er is afgelegd, maar de reiziger die op de hoogte is, weet ook nog wel hoe groot de afstand is van zijn doel. Doch wij mogen over de reis van 1921 tevreden zijn, en het bestuur is dan ook onderling verheugd, dat zij de reis 1921 heeft afge legd, in een goede samenwerking, waarvoor ten slotte den voorzitter een woord van dank toekomt. Maar we gaan nu in 1922 verder. Wij moeten dit jaar het Kampi oenschap wederom behalen. Vooruit, dan Comitéleden! Vooruit, om onze t.b.c. bestrijding beter te doen beantwoorden aan haar doel. Vooruit, om krachtiger ons volk te waa penen tegen den dood. Vooruit, door een fiere en algemeene ac tie voor onzen Speldjes-dag! Vooruit dan, door de liefde, de daad krachtige, de offervaardige liefde van hen, voor wie en van wie „Herwonnen Levens kracht" iis. Vooruit mannen, en jongelingen, want de smeekbede roept: Duizenden kinderen uit ons volk, Smeeken U met droeve klacht. Wilt toch onze levens redden Helpt! en Steunt „Herwonnen Levens- kacht." ^elllflue... Uitslag der veilingen van de pereeeto,., verkoaht in ,,'t Notarishuis", Bilderdijk- straat 1, bij den Zijl weg, op Donderdag 22 Juni 1922. Notaris J. RATELBAND. No. 1. Een Huis en Erf to Haarlem aan de Stolbergstraat en achteruitgang naar de Stolbergstraat.Get. no. 16, groot 21 centiaren, opgehouden f 22800. Notaris J. A. WILKENS. No. 2. Eene solied gebouwde, fraai gelegen Villa met Erf en Tuin te Haar- Vlem in het Florapark. Get. no. 11, groot 8 aren, 50 centiaren, opgehouden f 28750. Notaris P. E. DE BORDES. No. 3. Een Huis met afzonderlijk op gang hebbende Bovenwoning en Erf te Haarlem aan de Brouwersvaart. Get. no. 124 zwart en rood. No. 4. Een groote ruime Schuur met Zolders, open Plaats en Erf to Haarlem aan de Brouwersvaart. Get. no. 122. De perceelen no3. 3 teln 4 gecombineerd A. P. Thijsse f 15975. No. 5. Een Winkelhuis met afzonder lijk opgang hebbende Bovenwoning en Erf te Haarlem aan, de Doolstraat. Get. no. 28 zwart en rood, 39 centiaren. No. 6. Een Iluis mot afzonderlijk op gang hebbende Bovenwoning en Erf te Haarlem aan de Doelstraat.' Get. no. 26a zwart en rood. No. 7. Een Huis met afzonderlijk op gang hebbende Bovenwoning en Erf te Haarlem aan de Doelstraat. Get. no. 26 zwart en rood, 34 centiaren. No. 8. Een Huis met afzonderlijk op gang hebbende Bovenwoning en Erf te Haarlem aan de Doelstraat. Get. no. 24a zwart en rood, 32 centiaren. No. 9. Een Huis met afzonderlijk op gang hebbende Bovenwoning en Erf te Haarlem aan de Doelstraat. Get. no. 24 zwart en rood, 37 centiaren. De perceelen nos. 5 tot en met 9 gecombineerd. A. P. Thijsse f 12010. No. 10. Een ruim pakhuis met Schuur Zolder, Erf en Poort te Haarlem aan de Groendaalsteeg. Gei no. 2, J. W, ter Horst f 4375. Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 11. Een goed onderhouden Hee renhuis met Tuin te Haarlem aan de Aelbertsbergstraat. Get. no. 55, groot 1 are, 63 centiaren, A. Stevens qq f 6805. Notaris J. A. WILKENS. No. 12. Een solied gebouwd Heeren huis met Erf en Tuin te Haarlem aan de Tweede Hasselaerstraat. Get. no. 2, groot pl.m 1 are, 20 centiaren, opge houden f 10475. Notaris P. E. DE BORDES. No. 13. Een op prachtigen stand ge legen groot en massief Heerenhuis met riant uitzicht op het Spaarne en met grooten Tuin en Erf te Haarlem aan het Spaarne en met achteruitgang in de Bannesteeg. Get. no. 71, groot 3 aren, 28 centiaren. M. A. Joustra f 15000. Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 14, Een goed onderhouden Hee renhuis met Tuin te Haarlem aan de Emmastraat. Get. no. 14 J. Bethe f 9800. Notaris P. E. DE BORDES. No. 15. Een hecht en mooi Heeren huis (goed onderhouden) met Voor- en Achtertuin en Erf te Heemstede (Bosch en Vaart) aan de Berkenrodestraat. Get, no. 8, groot 1 are, 32 centiaren, opge houden f 12200. No. 16. Een ruim en net Winkel- en Woonhuis te Schoten aan, de Gen. Botha- straat, bij den hoek van de Reitzstraat, VRUCHTENWIJNEN. Aardbeien - Appel - Bessen (rood, wit, zwart) - Frambozen - Kersen - Meiwijn per tl. 75 ets. LIKEUREN, falcoholvrij). Otaco per fl. f 1.55 Anisette - Curasao - Fram bozen - Kersen - Persico - PepermuntpII. f 1.45 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. Get. no. 128, groote 60 centiaren, P. Bokx f 4300. Notaris L. VAN DOESBURGH. No. 17. Een zeer goed onderhouden zeer gunstig nabij dien Hout gelegen Heerenhuis met Tuin te Haarlem aan de Bloemhofstraat. Get. no. 3, groot 1 are, 41 centiaren, opgehouden f 12000. Notarissen A. BERTLING en G. WOL ZAK Hzn. No. 18. Een Huis met Erf en Bak kerij aan de Wilhelminalaan te Heem stede. Get. no. 4, groot 1 are 94 centi aren, W. Berkemeijer f 9775. No. 19. Een Huis met Schuur en Erf aan de Meester Lottelaan te Haarlem. Get. no. 35, groot 1 are, 53 centiaren, II. N. Verdel f 1825. Notarissen A. BERTLING en G. WOL ZAK Hzn. Jbot. Beneden- en Bovenhuis en Erf te Haarlem aan de Ruysdaelstraat. Get. no. 6, groot 1 are, 2 centiaren A. Hz. Schenk f 3375. No. 22. Eon Huis en Erf met Tuin te Haarlem aan de Brouwerstraat. Get. no. 102, groot 1 are. 53 centiaren Ak- kersloót f 2535. De heer dr. J. F. M. Sterck, inspecteur van het L. O. te Haarlem, is in de jongste zitting van de Vlaamsche Academie be noemd tot buitenlandsch eerelid van deze instelling. H. J. S. en J. C. v. S., wonende te Haarlemmermeer, hadden zich Donder dag voor de rechtbank te verantwoor den, wegens mishandeling van 'n kalf. Het dier was door hen geslagen en geschopt, tot het ten slotte neerviel. Beklaagde S. ontkende te hebben ge schopt en verklaarde verder, dat 'l uiterst moeilijk is vast te stellen, of 't onwil of onmachl was van het (beest, toen 't niet meer verder wilde-, want ,,'t kan niet spreken," voegde bekl. er naief aan toe. In deze zaak getuig den verschillende personen. De Offi cier van Justitie, die ernstige mishan deling bewezen achtte, eischte tegen elk 14 dagen gevangenisstraf. J. M., te Beverwijk, had op 12 Maart .jl. de vrouw van J. P. S. met zijn. auto aangereden, met het gevolg dat zij werd gegrepen en aan de andere zijde van den weg werd geslingerd. Uit voorzorg was de vrouw op het naderen van de auto afgestapt en liep op het noodlottige oogenblik met haar rijwiel aan de hand op den berm van den weg. Dr. v. d. Moer, die de vrouw had behandeld gedurende drie weken, legt verklaringen af omtrent haar physie- ken toestand na het gebeurde en tij dens hare ziekte. De officier van justitie acht het ten laste gelegde bewezen. Bekl. mag van geluk spreken, dat het incident geen ernstiger gevolgen heeft gehad. Bekl., die den weg kende had, toen S., die veldwachter is, zijn hand opstak, zijn vaart moeien verminderen, zoo noo dig moeten stoppen. In stede daarvan bleef bekl. in ongebroken vaart door rijden. Eisch 1 maand gevangenisstraf. In de namiddagzitting van gisteren kwam in behandeling de zaak van F. II. L. Blijkens dagvaarding is hem ten laste gelegd, dat hij op of om streeks 10 October 1921 op een post wissel ten bedrage van f 29.80, bestemd voor P. Koonings, te Scholen, onder de gedrukte woorden „liandteekening voor ontvangst" heeft geschreven P. Koonings. Deze zaak heeft reeds vroe ger gediend, doch zooals wij later in het requisitoir van den officier van justitie vernamen, is destijds door een betreurenswaardige vergissing zijner zijds de dagvaarding wegens de ver melding „waaruit nadeel kpn ontstaan vernietigd. Behalve bovengenoemden postwissel zijn nog twee andere op gelijke wijze vervalscht. In deze zaak werden verschillende getuigen ge hoord. Als verdediger trad op mr. Fran cois Pauwels. Getuigen L. en N. leg gen uitvoerige verklaringen af, zoowel wat betreft de interne dienst der pos terijen, als omtrent de persoon van beklaagde, die bescheiden en net was en tot ieders tevredenheid zijn dienst verdichtte. Meerdere getuigen bevesti gen deze verklaring. Bij de eerste behandeling werd door twee schriftkundigen verklaard, dat zij na nauwgezette vergelijking van het onderschrift „P. Koonings' bii door bekl. geschreven stukken, tot de con clusie kwamen, dat het hier eenzelfde handschrift betrof. Schriftkundige J. W. R„ die alleen ter rechtbank aan wezig is, bevestigt andermaal zijne bevinding. Op een vraag van den verdediger, of het mogelijk is, dat twee hand schriften van verschillende personen, volkomen op elkaar kunnen gelijken, antwoordt de schriftkundige, dat dit niet mogelijk is. De officier van justitie, het woord nemende, komt terug op de eerste behandeling dezer zaak. Niet zonder reden heeft hij aan elk der getuigen Uit verschillende plaatsen in ons land komen berichten dat sigarenfabrikanten noodgedwongen personeel moeten ont slaan, daar zij de werkzaamheden niet kunnen voortzetten omdat zij geen ban derolles genoeg hebben. Ook in Haarlem zijn er zulke firma's. Wij hebben te Haarlem bij de af dee ling controle der Posterijen, welke afdee- ling, zooals bekend is, ook belast is met de uitvoering van den Tabaksaccijns en mitsdien met de verzending van banden- rlleon, gevraagd of deze klachten ge grond zijn. Men bevestigde ons daar dat er inder daad een groote achterstand is in de verzending, hoewel er tegenwoordig met dag- en nachtploeg gewerkt wordt. Het aantal orders is zoo overstelpend groot, dat onmogelijk aan alle aanvra gen kan worden voldaan. Successieve lijk wordt aan de aanvragen voldaan. Be gin Juli hoopt men door de groote drukte heen te zijn en een meer geregelden gang van zaken te krijgen. Men deelde ons mede dat de knapste man tevoren niet kon berekenen hoe het met de leve ring van deze banderolles zou loopen. Er schijnen fabrikanten te zijn, die niet voor korten tijd, doch blijkbaar voor maanden en maanden voorraad opdoen. Een inconvenient is ook dat blijkbaar de winkeliers niet willen profiteeren van de overgangsbepalingen uit vrees dat zij na eind Augustus met ongezegelde si garen blijven zitten. Zoodoende loopen de bestellingen in de millioenen. Bovendien zuchtte men eenigen tijd geleden onder gebrek aan plaatsruimte in de perceelen aan de Dam straat, doch dat is nu verbeterd, doordat de contröie de beschikking heeft gekre gen over het oude postkantoor aan Zijlstraat. Tot zoover dezo mededeelingen. De vraag is gewettigd of in bijzon dere omstandigheden geen bijzondere maatregelen passen. Hebben wij de inlichtingen goed be grepen dan geldt het niet zoozeer bet ontbreken van voorraad bandenrolles, maar is het een kwestie van verzending. Maar dan is do vraag gewettigd of niet alles in het werk dient te worden ge steld om te voorkomen dat de industrie in Nederland onder de uitvoering van do wet lijdt. Al had men, bij wijze van spreken, de Damstraat voor de verzending van ban derolles moeten benutten. J er Barometerstand: 7 50. Neiging vooruit OPGAVE VAM: afgevraagd, of soms een van hen de(n). postwissel (s) weggenomen of verduis terd heeft, met de bijvoeging, dat zij niet zouden vervolgd worden. Spreker helt over naar de meening, dat door meer dan een persoon valschheid in geschrifte is gepleegd. Hij wijst er op, dat sinds bekl. gedetineerd is, geene vervalschingen meer zijn voorgekomen. Getuige L., die bij 't zien van het onderschrift gefrappeerd werd door de gelijkenis van dit schrift met dat van bekl., gevoegd bij de verklaring van deskundigen, zijn volgens spr. geen sterke, typisch overtuigende aanwijzin gen, doch voor spr. is daarmede het onder art. 225 W. v. S. bewezen. Eisch 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Thans komt de verdediger aan het woord. Pleiter heeft 8 getuigen op geroepen, die unaniem een gunstige verklaring omtrent bekl. hebben af gelegd. In plaats van 8, had hij 28 getuigen kunnen oproepen. PI. is er van overtuigd, dat zij allen eenslui dende verklaringen zouden hebben afgelegd. Bovendien heeft pl. aan de verschillende getuigen de vraaggesteld of bekl. zich misschien tegenover hen over deze zaak had uitgelaten. Allen hebben ontkend. De officier heeft de getuigen gevraagd, of zij misschien schuldig waren, onder verzekering, dat zij vrij van vervolging zouden zijn. Pl. vraagt zich af, welke dezer getui gen over voldoende heldhaftigheid zou beschikken om te zeggen: hier sta ik, ik ben de schuldige. Behalve dus de verklaring van L., aldus pl., die werd gefrappeerd door de gelijkenis van het onderschrift met het handschrift van bekl., rest dus alleen het rapport van de deskundi gen. Pl. leest een getuigschrift voor van een collega van den officier van justitie, waar bekl. gewerkt heeft. Deze collega was buitengewoon tevre den over bekl. Pl. heeft herhaaldelijk bekl. tot een bekentenis trachten te brengen, doch steeds heeft hij vol gehouden onschuldig te zijn. Pl. vraagt vrijspraak voor bekl. Uitspraak in al deze zaken 29 Ju ni a.s, v *-'•

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1