Te koop aangeboden SPAARNDAM. -^Gemeenteraad. De Raad def ge meente Spaarndam vergaderde op Vrijdag, 23 Juni des avonds te 7 uur onder leiding van den loco Burgemees ter de heer Zwaan. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangeno men. De heer Willems wil in behande ling nemen een schrijven, ingezonden door Ds. Baljon, waarin gevraagd werd de godsdienstoefeningen op Za terdag in de O. L. school te mogen houden en terugtrekking van de destijds ingediende rekening (ver goeding plaatsing schoolbanken Stompe Toren). Spreker wil hiervan zeggen dat dit dus een questie is tusschen de voormalige burgemees ter en Ds. Baljon en het Gemeente- Bestuur in deze vrij uit gaat. De volgende voorstellen van B. en W. worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen lo. Om het Centraal Comité voor Drankbestrijdende vereenigingen een subsidie toe te kennen gelijk aan de verleende subsidie over vorige jaren 2o. Ter vaststelling van de verorde ning op de keuring van vee en vleesch in het District Haarlem. 3o. Tot vaststelling eener Verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het vervolgonderwijs in de ge meente Spaarndam. 4o. Tot vaststelling eener verorde ning op de invordering daarvan en tot vaststelling eener rechtspositie voor werklieden in dienst der gemeen te Spaarndam. Het voorstel van B. en W. tot af sluiting voor het verkeer van de Zui delijke Gemeente-vaart wordt in dien zin aangenomen, dat hierin een af sluitboom geplaatst zal worden en alleen voor noodzakelijk verkeer toe gankelijk is en wel uitsluitend op werkdagen. De sleutel is alsdan te be komen bij den gemeente-werkman. De behandeling Ontwerp van Wet tot wijziging van grenzen wordt aan- gehouden teneinde deze zaak in een afzonderlijke Openbare Vergadering te behandelen en wel op Maandag 26 Ju ni a.s. des avonds ten 7 uur. Bij de rondvraag vraagt de heer Willems of 't wel de bedoeling van den Wetgever is, kiezers van andere ge meenten in deze gemeente te laten stemmen zonder gegronde reden daar voor aan te voeren. De voorzitter zegt dat het letterlijk in de Wet is aangegeven dat wanneer kiezers daar gebruik van willen ma ken, dit kunnen doen. De heer Hartendorp vraagt naar de werkzaamheden der Schoolcommissie waarop hij bevredigend wordt geant woord. Niets meer aan de orde zijnde .sluit de Voorzitter de vergadering. SCHOTEN. De schoolgelüregeüng. Vrijdagavond had alhier een ver gadering plaats van ouders, betrokken bij de schoolgeldregeling voor buiten gemeenten eener 3-of 5 jarige H.B.S. en de Hoogere Handelsschool te Haar lem. Het vergaderlokaal van Café de Wilde was geheel gevuld met belang hebbenden en zelfs was de belangstel ling zóó groot dat 2 personen uit Haaihmmerliede en Hillegom ver zochten de vergadering bij te wonen om de te voeren actie te kunnen volgen, hetgeen onder applaus werd toegestaan. Als voorzitter fungeerde de heer L. van Asperen, die de talrijk opge- komenen waarvan hoegenaamd nie mand die daarbij geïnteresseerd is ontbrak, hartelijk welkom heette en woorden van waardeering richtte tot de Haarlemsche dagbladpers, wie' invloed zoo merkbaar op deze verg? dering is. Hij zette uiteen welk een beroerin de bekende kennisgeving omtren een voorloopige storting van 200. schoolgeld heeft verwekt en die inder daad ten gevolge heeft gehad dat één leerling van de H. B. S. is geno men. Hij stelde daartegenover, welke maatregelen genomen dienen te wor- dan. Wèl voorziet de Wet van 20 Mei 1922 (staatsblad 367) tot wijziging der Wet op middelbaar en Hooger onderwijs, in de bezwaren die thans nog gelden, doch de nieuwe bepalingen gaan eerst in 1 September 1922 en daarmede zijn we dus thans niet ge baat. Nog altoos dreigt het gevaar, dat de Haarlemsche schoolgeldverordening voor het Middelbaar Onderwijs door de Kroon wordt goedgekeurd en dan zijn we het kind van de rekening. Het initiatief tot deze vergadering, is van hem en eenige anderen uitge gaan, eenige plannen tot het voeren van actie zijn in reserve, doch hij wen cht thans eens te vernemen, hoe de vergadering hierover denkt. Een uitgebreide gedachtenwisseling ontstond hierop waarvan het resul taat was a. dat men zich zal wenden tot de Kroon met het verzoek, de Haarlem sche schoolgeldverordening bij het Middelbaar onderwijs te Haarlem, voor wat de schoolgeldregeling voor leerlingen van buitengemeenten be» treft, niet goed te keuren, een en an der vergezeld van een memorie van toelichting b. een adres te richten tot den Raad van Schoten met verzoek, indien on verhoopt de desbetreffende Haar lemsche verordening toch tot stand zou komen, uiterst spoedig maatrege len tot voorziening te heffen waar mede belanghebbenden Worden ge baat c. het verzoek tot voorloopige storting vóór 6 Juli a.s. tot een be drag van f 2000, voor kennisgeving aan te nemen en daaraan beslist niet te voldoen, als missende eiken rechts grond en niet steunende op een be staande verordening. Mochten uit dit laatste besluit onaangenaamheden voortvloeien van daarbij betrokken leerlingen eener H.B.S. dan zullen opnieuw maatre gelen besproken en genomen worden. Het adres aan de Kroon wordt nog heden verzonden. De leiding der zaken is in handen gesteld van de heeren L. van Asperen en J. M. Westendorp. De yqprzittcr sloot na _de_ hcsniekui-. gen, onaer aankzèggrffg aan wnnrerwi uit Haarlemmerliede en Hillegom, en de zeer talrijk aanwezigen deze goed geslaagde vergadering. BEVERWIJK. Raadsvergadering. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad, voltallig, onder den burgemeester. Geen bemer king op de notulen. Het vermenigvuldigingscijfer wordt op 1.2 vastgesteld. Tegen de uitgifte in erfpacht van een stuk grond nabij de gasfabriek, voor den bouw van een transformator huisje, voert alleen de heer Hor- meijer aan, dat f 10 per jaar te weinig is. Hij komt daar echter spoedig op terug.' De Raad vindt de door B. en W. voorgestelde regeling betreffende de winst van het electriciteitsbedrijf wel goed. Suppletoire begrootingen worden zonder opmerking vastgesteld. Aan de orde is het afwijzend prae- advies van B. en W. inzake het ver zoek om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor meubilcering e. a. voor de in aanbouw zijnde school aan den Kees Delfsweg. De heer BRAUN reageert in den breede op de argumenten van het dagelijksch bestuur. De school is in aanbouw en dus nog niet gevestigd, waarop spr. het recht voor aanvrage bouwt om zijn aanspraken te doen gelden. De VOORZ. laat in zijn antwoord uitkomen, dat B. en W. hun argumen ten ontleenen aan een gevraagd advies aan de Ned. Vereen, van Gemeenten. Deze kosten zullen door het School bestuur zelf gedragen moeten worden. Verwerpt de Raad het verzoek, dan kan betrokkene in hooger beroep gaan. De heer EIJKING vereenigt zich met de zienswijze van den heer Braun. Ten slotte komt de zaak in stem ming en wordt het verzoek afgewe zen met de stemmen Braun, Eijking en Tromp alleen voor. De ingekomen stukken hadden meer om het lijf. Eerst was er het ministerieel be sluit inzake den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud. De VOORZ. raadt aan de gewenschte wijzigingen in den aftrek aan te bren gen. De heer EIJKING begrijpt niet, waarom deze kleinigheid aan Bever wijk geweigerd wordt, terwijl men in Den Haag het salaris der Koningin en der Kamerleden verdubbelt. De heer v. HELDEN constateert, dat hier reactie troef is, maakt een voorstel om aan die reactie tegemoet te komen, maar trekt het weer terug als de heer Eijking de verzekering geeft, dat er een raadsmeerderheid is voor handhaving van het raads besluit tegen den wil des ministers in. De heer STEIJN is voor handha ving, omdat de meerderheid het wil en de zaak van niet zoon groot be lang is. Weth. GORTER vindt dit verkeerd uit hoofde van de nutteloosheid en van de moeilijkheden. Het kan nu wel 5 k 6 maanden duren, eer de zaak in het reine is en inmiddels zitten wij met de aanslagen. Het gemeentebelang weegt bij spr. zwaarder, dan het mooie gebaar. Voor deze meening achten de heeren Tijssen en v. Helden zich geroepen den wethouder lastig te vallen. Na lang praten wordt het voorstel van B. en W. afgewimpeld en blijft dus het raadsbesluit gehandhaafd tegen den ministerieelen wil in. Het advies Vbn de Kamer van Koop handel, beoogtvide afschaffing van de belasting op de bedrijven, wordt naar B. en W. gerenvoyeerd. „Koninginnedag" vraagt f 150 sub- sidie als vergoeding voor de door de vereeniging te betalen belasting op de openbare vermakelijkheden. B. en W. zijn er voor. De heeren Tijssen en v. Helden zijn er tegen op de bekende en andere gronden. De heer Brantjes is er vooral voor, omdat de vereeniging de feestelijk heden geheel gratis geeft. ,Weth. ZWAGER verdedigt het goed recht der vereeniging, om dezen vorm van terugbetaling te erlangen van be lastinggelden, welke zij niet missen kan. Dat spr. niet partijdig is in deze, bewijst hij uit een vroegere houding. Het komt tot een stemming en de subsidie-aanvrage krijgt een meerder- heidje. Dan was er nog de aanvraag van de Krachtsportvereeniging „D.O.K.", om beschikbaarstelling van een gemeente lijke lokaliteit voor hun wekelijksche oefeningen. B. en W. baseeren hun afwijzend advies hoofdzakelijk op het niet be schikbaar zijn van zulk een lokaal. De heer EIJKING is er in principe tegen, maar incidenteel voor. Spr. wil eigenlijk al dat gemeentelijk steunen uit de wereld helpen, behalve voor het Witte Kruis en de Beverwyksche Harmoniekapel. De heer BRAUN stelt het voorbeeld, dat het Patronaat van 150 jongens, die door de verbouwing van het patro naat tijdelijk ook zonder lokaal zijn geraakt, zich eveneens om een zaal tot de gemeente wendde. De heer TROMP meent dat de heer Harmeijer, die nog al weekhartig is, aldus spr., voor de worsteloefeningen, .zeker gaarne zijn dorschvloer zal wil len afstaan. Afgestemd wordt het advies van B. en W. en aangenomen het voorstel- Huis, om een zaaltje der Fröbelschool beschikbaar te stellen. Daarna volgde rondvraag en sluiting. SANfPOORT. VAN ON ze a [gRAAQLOOZE TELEFOON tK): De moord op Rathenau. Vliegende Hollander, Slaapkamer Jonge Duifsche Herders Vrouwelijke woede. GEMENGD NIEUWS, KUNST EN KENNIS 23 Tubï. Xangevoerd Ï2Ö zalc groote fen 59 zal kleine aardappelen. 4900 bos peen. AMSTERDAM, 24 Juni. Aardappelen, (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bon, te f 13, id. blauwe f 13; Noord-Hol» landsche muizen f 1116 per H.L.; id. kleine Muizen f 2.756.50 per 100 K.G.J Wesllandsche ronde S. Malta-aardappelen! f 32—34 per 100 K.G. AMSTERDAM 24 Juni. {Noteeringen r» h. Nieuwe veilinggeb., expl. De Jong <S£ Koene) Asperges dik wit f 0.800.90 pep bos, kersen f 0.260.29, druiven blauw, f 0.901.30, idem wit f 0.701 per half K.G.; bessen f 1,201.90, aardbeien f 0.56 0.80 per K.G.; idem f 0.130.16 per pot perziken f 0.150.33, meloenen f 0.75—» 1.25, peen f 0.090.12 per stuk; bloem, kool I f 20—27, idem II f 12—18, kom," kommers f 4.60—8.40 per 100 stuks; nieu, we aardappelen f 1517, drielingen f 10.59 12.90 per 100 K.G.; tomaten f 0.58-»» 0.80 per half K.G.; spercieboonen f 0.50— 0.60, snijboonen f 1.151.45 per 100 st. tuinboonen f 7.5010, doppers f 2024 per 100 K.G. Bloemen. Rozen f 712 Am. Anjers f 7—13, Snijgcoen f 4—11.50, Callas f 21 29, Campanulla f 2.504, Pioenen f 5 9, Violieren f 918, Dalias f 817, Gladiolen f 817, alles per 100 stuks} Delphinium f 3.405.50 per 100 tak, Hot alhier bestaande hulppostkantoor, zal den 8en Juli verplaatst worden naar het perceel van de dames Traan, waar thans is gevestigd het Telegraafkantoor, ook reeds vroeger heeft het gediend voor hulpkantoor. Het nu bestaande wordt in gebruik genomen door G. Spanjaard al hier, die er zijn' kappers- en barbierzaak in gaat uitoefenen. Maandagavond zal in 't lokaal van Hotel Restaurant van den heer J. Th. Bömhe, voor de R. K. Kiesverecniging optreden als spreekster, Mevrouw Brons veld—Vitringa, candidate voor de Tweede „lTa,mar. */■*- ïoof een marmeren trap met kluisdeuren. Het platte dak in het koor zal worden weggebroken en door een koepeldak ver vangen, waardoor het koor 9 meter hoo ger wordt. Het ijzeren hekwerk, dat de kruiskerk scheidt van het koor. zal worrVn verwij derd en door een houten hekwerk ver vangen, gelijk aan dat als de vorige eeuw werd weggebroken. blijken van opwinding der linkerzijde aan, dat de Duitsch-nationaie pers op Scheide- mann met blauwzuur gepleegden aanslag spottend heeft vergeleken met een aanslag met een lavementspuit. Dat daarna de moordenaars zich steeds veiliger voelden, is niet te verwonderen. Daartoe heeft ook de vrijspraak van Killinger bijgedragen. Onder groote beweging in het huis deel de Wels mede, dat het openbaar ministe rie in het proces-Killinger geweigerd heeft een ambtenaar te hooren, die wenschte te verklaren, dat Killinger te München de moordenaars Schulz en Tillissen door geld wilde winnen voor de vermoording van F.rzberger. Hieruit zal men. zoo riep Wels uit, de vrijspaak van Killinger, waarover iedereen in Duitsehland tot dusver het hoofd heeft geschud, wellicht kunnen be grijpen. Onder stormaclitigen bijval der socialisten en heftige protesten der rech terzijde. riep Wels den Duitsrh-nationalen toe: Jelui hebt de zwart-wit-roode vlag die wii zoo lang hebben gevolgd, totdat de misdaden van het oude régime ons dwon gen ons van haar af te keeren, tot de vlag der moordenaars gemaakt. Met een ,,hoch" op de republiek eindigde snreker zijn rede. Terwijl de socialisten de zaal verlieten en de communisten heftig interrumpeerden besteeg de leider der Duitsch-natinnalisten, dr. Hergt, het spreekgestoelte. Hergt las, bleek van zenuwachtigheid, in grooten haast een officieuze verklaring der Duitsch-nationaie partij voor, waarin uiting wordt gegeven aan den afschuw over den moord op Ralhenau en de re geering dringend wordt uitgenoodigd om alles fe doen ter opheldering van den aan slag. De verklaring protesteert er evenwel krachtig tegen, dat de moord op Rathenau in verband wordt gebracht met de Duitsch-nationaie partij De gisteren afge kondigde verordeningen van den riiksnre- sident verwerpen de Duitsch-nationalen, daar zij ze uitsluitend beschouwen als te gen de reehtscbe partijen gericht. Tijdens de rede van Hergt regende het van de uiterste linkerzijde uitroepen als: ..Onbe schaamdheid, brutaliteit", zoodat de voor zilter herhaaldelijk tusschenbeide moest komen. Daarna volgde een korte redevoering van den soc.-dem. minister van Justitie, dr. Radbruch, die namens de geheele re- geering verklaarde, dat zoo spoedig moge lijk bij den rijksdag de sedert langen tiid voorbereide wet ter bescherming van de republiek zat worden ingediend en tevens een amnestie-wet. om de door de publieke opinie als partijdig beschouwde vonnis sen tegen links-radicalen in tegenstel ling tot de milde straffen in processen te gen rechls-rndicalen te verzachten. Daarna voerde Rijkskanselier Wirth het woord, die met diepe ontroering den ver moorden minister herdacht en daarop scherp de Duitsch-nationaie propaganda tegen de republiek hekelde als de oorzaak van de ellende, welke steeds meer over Duitsehland komt. brieken var, de firma's Popper, Willink en Meijerink te Winterswijk is bij huiszoeking in beslag genomen 14 rol katoen van de gestolen partij. De vrouw van E. trachtte nog op 't laatste moment de katoen in wa ter te stoppen, maar de politie was haar voor. Woensdagavond zijn E. en L. per autobus naar Winterswijk vervoerd. DE RIJKSDAGZITTING VAN ZONDAG. BERLIJN, 25 Juni. Ook Zondag heeft de Rijksdag weer een rumoerige zitting gehouden. Het Huis was goed bezet met afgevaardigden, terwijl de publieke tri bune eivol was. In de wandelgangen kal meerden de afgevaardigden elkander en zeiden, dat scènes, als Zaterdag afge speeld piet meer moesten voorkomen. Helfferich was wederom afwezig, wat eveneens kalmeerend werkte. De zitting ving aan met een rede van den sociaal-democraat Otto Welsch, die opzienbarende onthullingen deed over de moordorganisaties in Duitsehland. Eenige dagen geleden werd aan de Prui sische autoriteiten een rapport toege zonden waaruit volgens de verklaringen van den afgevaardigde het verband tus schen de vermoording van Rathenau en Erzberger duidelijk blijkt. Volgens dit rapport heeft de brosr van den eersten luitenant Tillessen., z:oa's bekend epn der moordenaars van Erzberger, on 3 Mei in zijn woning te Frankfort a. d. Main een nieuwen agent voor de moordcen- trale aangeworven. Aan den agent werd instructie gegeven om te zorgen voor provocatie der arbeidersklasse, ten einde een algemeene staking uit te lokken, waarna een monarchisti che putsch met de hulp van de rijksweer zou kunnen worden ingezet. GOUDA. Veiling van 23 Juni. '22. Komkommers le soort f 2.704.30, dito 2e soort f 1.50—2.30, dito halvee, f 0.502, dito gele f 115; Bloemkool le soort f 17—27, dito 2e soort fll 17, dito 3e soort f 612, dito uitschot f 2—6; Spitskool le soort f 4.60—7.20, dito 2e soort f 1.10—3.70; Kropsla f0.100.90; Andijvie le soort f2.90 fl—5.30, dito 2e soort f 0.10—2.30; Snijboonen f 1.08—1.23; Stamboonen f 0.30— 0.51 per 100 stuks, dito f 90 118 per 100 Kg.; Tuinboonen f79.80; Peulen f 22.9034.30; Doperwten f 22.20-32.10; dito Krombek f23—35; Capucijners f21; Postelein f 1.10 19.50; Spinazie f 15.1025.50 per 100 Kg.; Zuring f 0.26—0.34 per kist; Peen f 3.20—8.50, dito sprot f 1.604; Ra barber fl—8; Peterselie f2.40—4.20; Selderie f 0.50—1.80; Boonenkruid f 0.701.30 per 100 bos; Aardbeien f 0.200.34 per pond (bruto); Perzi ken f 0.040.15 per stuk; Eieren f7.60 8 per 100 stuks. ALKMAAR, 24 Juni. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd: 22 paarden f 150500, 20 koeien en ossen f 250400 64 nuchtere kalveren, f 1025, 261 vette schapen f 2542, 129 lammeren f 1024 171 biggen (10 w.) f 1728, 16 bokken en geiten f 216. Botermarkt. Hoogste prijs f 1.22 'A, middel f 1.15, laagste f 1.10; aanvoer 2481 kop. Kippeneieren f 78, eendeieren f 6.50 7 per 100 stuks. LEIDEN, 24 Juni. De prijen van boter waren heden: prima fabrieksboter (contro le) van f 2.35 tot f2.40 prima boereirboter van f 24.0 tot f 2.50, goede boerenbo- ter van f 2 tot f 2.50; alles per K.G. Aan gevoerd 14/3 19/6 86/8 16/16 vaten, we gende 3055 K.G. Handel vlug. KATWIJK AAN DEN RIJN. Veiling van wegens plaatsgebrek, moder® Eikenhout Linnenkastje. Adres d« Genestestraat 38, (buiten de Ara» sterdamsche poort). gebruikt, doch in goeden staaf,; te koop gevraagd. Brieven ondcf No. 2839, Bureau van dit blad. aangeboden voor Heer of Dam A Klein gezin. Met of zonder pension,^ JAVASTRAAT bij de Schoterweg,4 Br. no. 2825 bureau van dit blad. TE KOOP met prima Stamboom en S. Z. kaart. Vader: de bekende hoog» gekroonde Wotan's Irold. Te bevra»! gen Garerukokerskade 6. Ook Zon»! dag tusschen 10 en 1 uur. Vrouw B. e Hengelo (O.) heeft toen ze van haar werk thuis kwam en haar man dronken e bed vond, in een vlaag van ra zernij man en bed met petroleum overgo ten en in brand gestoken Daarna, tot zich zelve komend, riep ze om hulp. Politie en buren bluschten de vlammen. De man kwam er met gezengde haren goed af, bed en een mantel der vrouw verbrandden. Het was niet de eerste maal dat ze haar man onder invloed van sterken drank vond en veel is er in het gezin afgespeeld. De po litie maakte procesverbaal op en stelde haar daarna op vrije voeten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2