sErasu wmm Rond om de Haagsche conferentie. uTtgediend. Met menschen, die èn bij 't regeeren (zie o.a. Dresseihuys in 1918 en nu) èn bij de verkiezing zóó van den hak op den tak vallen, is geen land te bezeilen. Dat zal het Nederlandsche volk ook op 5 Juli in overweldigende meer derheid laten zien." Het Vaderland spreekt van een Pyrrhus-overwinnig van Rechts Toch vragen wij ons af, of de tac tiek van den Vrijheidsbond wel de juiste geweest is. Er was zeker geen reden om in eerste instantie een com promis met de S.D.A.P. aan te gaan. Maar nu de poging, om met Rechts op den grondslag van de bestaande partijverhoudingen tot een compro mis te komen, door haar lust om in troebel water te visschen niet geslaagd was, kwam de verantwoording daar voor geheel voor rekening van hen, die, wat de billijkheid voorschreef, geweigerd hadden, en was ieder com promis om zich tegen die listigheid te dekken, gerechtvaardigd. Slecht begrip zou de oorzaak van ont stemming daarover kunnen zijn, maar de Nederlander in doorsnee is niet zóó, of hij zou dat zeer goed hebben begrepen. De N. R. Ct. is niet blind voor het „vernietigend" resultaat voor de libe ralen Toch gelooven wij, dat het beteT is zoo, dan wanneer de ten slotte prijs gegeven opzet van de Noordholland- sche verkiezing ware gevolgd, en er bij de gratie van socialistische wel willende hulp eenige liberalen naar het Binnenhof waren afgevaardigd. Wie, gelijk wij, niet in de eerste plaats op net resultaat van eene verkiezing iet, doch bovenal hecht aan de wijze, waarop het resultaat is verkregen ziet liever, dat de stem van de libe ralen in de Eerste Kamer eenigen tijd wordt gesmoord, dan dat zij kan spreken ten gevolge van een accoord, dat de meerderheid van de liberalen tegen de borst stuiten moet. In de naaste toekomst, bij de vraagstukken, die dan aanhangig zullen worden, moet liberale politiek bij herhaling en nog eens' weer met het sociaal democratische streven in vinnig con flict komen. Wie dit begrijpt, kan niet verlangen, dat één liberaal met so cialistische hulp op het groene kussen zou zijn gebracht, of daarop gehand haafd. De prijs, dien de liberalen heb ben betaald, is groot, maar hetgeen ervoor verkregen werd, is veel grooter. Het is zedelijke vrijheid, en zuivere afbakening van de liberale positie in het land. NIETS DAN WOORDEN. Wil men eens een sprekend voor beeld, hoe de S.D.A.P. bij verkiezin gen spréékt en hoe ze daarna handelt, dan herinnere men zich even het vol gend verkiezingsbiljet, waarop de Partij den volke bij de jongste Ani- sterdatnsche Raadsverkiezing als ge sneden koek voorzette, wat ze bren gen zou „Zooals de ouders alles samen in de huishouding bespreken en uitma ken wat voor de kinderen goed en noodig is, zoo zullen thans vader en moeder tezamen overleggen, hoe ze in het belang van hun kinderen voor den gemeenteraad hun stem uit zullen brengen. In het belang van de kinde ren W.j hooren het u vragen. Wordt in den gemeenteraad in het belang onzer kinderen beslist Maar, lieve menschen, waar anders? Na tuurlijk in den gemeenteraad wordt juist beslist over alles wat gij voor uw kinderen noodig hebt en maar te dikwijls te kort komt. Als er een kindje geboren wordt, begint het al. Gij hebt 1. goede kraam vrouwverzorging noodig2. goede, goedkoope, onvervalschte melk3. een ruim huis tegen een matigen prijs 4. goed en gratis onderwijs, niet al leen lager onderwijs, maar ook de Hoogere Burgerschool of Gymnasium 5. goedkoop brood, goede boter, goede groente, goed vleesch tegen prijzen, die binnen uw bereik liggen 6. goede kleeding 7, bad- en zweminrichting, niet ver van uw huis, voor uw kind 8. ruimte waar uw kind spelen kan 9. waschinrichtingen en waschhuizen. Al de tegenstanders van de S.D.A.P. houden die goede maatregelen tegen, welke in het belang van uw kind zoo noodig zijn. De liberalen, de kerkdij ken, de neutralen, ja zelfs de Commu nisten, zij allen zonder uitzondering maken het de S.D.A.P. lastig en moei lijk, als wij deze goede dingen voor uw gezin willen tot stand brengen. Als gij zorgt voor een overwinning der S.D.A.P., dan zal dit alles tot stand komen." We zijn het zelden of nooit eens met de „Tribune", maar thans kunnen we haar scherpe woorden onderschrijven, als ze zegt „De S.D.A.P. kan dit biljet zonder d« minste redactieverandering weer voor de Kamerverkiezing gebruiken, want van de beloften, gegeven aan de Ouders der Amsterdamsche volks kinderen, heeft de S.D.A.P. geen en kele vervuld. Geen enkele Dat hoeft ons niet te verwonderen. Want ook buiten Amsterdam, voor namelijk te Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Schiedam, hebben de soc.- dem. wethouders voor Onderwijs niet getoond, dat ze hun krachten aan de verheffing van het volksonderwijs wilden wijden. Nergens heeft de S.D. A.P., als beheerder van het volks onderwijs, dit tot verheffing gebracht, nóch als kuituurfactor, nóch als voor werp van regeeringszorg, nóch als uitvoerder van haar eigen verkiezings program. Maar Amsterdam met wethouder Vliegen spant de kroon, staat daar als Voorbeeld van sociaal-democra tische onmacht en onwil om het Volksonderwijs tot hooger peil op te voeren." HET „VERRAAD" VAN MINISTER AALBERSE. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het gedenkteeken voor President Steljn. Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen. Steunregeling aan werkloozen. De Tabakswet. ORDE EN ARBEID. Staking opgeheven. Sigaren voor de Spaansche regie. Men zoekt naar Joffe. Een rupsenplaag. Een rare juffrouw. De strijd tegen de malaria. Brand te Harllngen. Verlegging arbeidstijd. Feesten te Hoorn. 'nthulling van een gedenkplaat. LANDBOUW EN YISSCHERIJ. Algemeene R.-K. Landbouw- Bedrijfsraad. KESUTSZAKEM. Pisuisse tegen de „N. Dordtsche Ct." j Het roode kabaal tegen de wetswij ziging van Minister Aalberse, die het mogelijk maakt, dat door onderling over leg van patroons- en arbeidersorganisa ties met ministerieele goedkeuring af wijking plaats vindt van sommige nor men der Arbeidswet, is nog niet verge ten. Min verraad van de arbeiderszaak is en blijft het, volgens de sociaal-demo craten. Maar ziet nu, wat in Duitschland ge schiedt, zegt de a.-r. „Rotterdammer". Daar hebben vier sociaal-democraten in het Ministerie zitting en de Minister van Arbeid is een sociaal-democraat. Deze laatste nu heeft dezer dagen een wetsontwerp ingediend, waarbij de 48- urige arbeidsweek wel als regel wordt gehandhaafd, maar een reeks uizonde- ringen is gemaakt, die geheel aan de wettelijke regeling zal worden onttrok ken en aan de vrije regeling van de organisaties van werkgevers en werk nemers is overgelaten. De arbeiderscommissie van den Rijks raad heeft zich met het ontwerp vol komen vereenigd. Als het optreden van Minister Aal berse nu min verraad is, welk vernie tigend oordeel past dan niet voor het geen de Duitsche genossen uithalen. Men meldt uit Deventer: De onthulling van het monument voor wijlen president Steijn, zal geschieden op 6 Juli, namiddags half 3. De voor zitter van het Comité tot stiching v.'vn het gedenkteeken, dr Hendrik P. II. Muller, zal daarbij een rede boude j, waarna het gedenkteeken aan het g c- meentebeatuur zal worden overgedragen. In de Groote Kerk zal vervolgens een bijeenkomst zijn, waar het woord zal worden gevoerd door de heeren dr. M. E. Houck over „Herinneringen aan pre sident Steijns leerjaren", mr. J. C. Ka- kebeeke over „President Steijns com mandoleven", J. J. S. Steijn, Oranjc- Vrijstater van geboorte over „De betee- kenis van president Steijn voor het Af- rikaansche Volk", terwijl prof. dr. J. W. Pont zal spreken over „president Steijns godsdienstig karakter". De korte toespraken zullen worden afgewisseld door orgelspel; o.a. zullen de volkslie deren van Transvaal en den Vrijstaat worden uitgevoerd. In de Buiten-Sociëteit zal de afdec- ling Deventer der Zuid-Af rik. Veroeni- ging een thee aanbieden. De weduwe van president Steijn zal waarschijnlijk worden vertegenwoordigd door haar dochter, die onderweg is naar Europa. Door te Groningen studeerende Afri kaners en de afd. Deventer van de Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging zullen na de onthulling kransen aan den voet van het gedenkteeken worden neergelegd. De opening- De opening van de Nederlandsche Ten toonstelling te Kopenhagen is vastgesteld op Zaterdag 1 Juli des voormiddags 11 uur. De Koning en Koningin van De nemarken benevens enkele leien der Ko ninklijke familie zuilen de plechtigheid bijwonen en vervolgens een bezoek aan de tentoonstelling brengen. De voorzitter van 't algemeen comité Mr. M. W. F. Treub, zal de openings rede uitspreken. In een circulaire aan de Gemeente besturen zegt de Minister van Binnen- landsehe Zaken, dat een steunregeling van Rijkswege voor werklooze arbeiders Op den duur slechts dan bestaanbaar is zoo de Regeering op algemeene loyale medewerking van de gemeentebesturen mag rekenen, waaronder hij verstaat, dat men niet ga boven de door hem gestel de uitkeeringen. Het doet hem leed in de laatste maanden te hebben moeten eonstateeren dat de verei chte medewer king niet steeds verleend is geworden. VerjehilV-de gemeentebesturen tchhb- ben regelingen getroffen, ten gevolge waarvan hcogere uitkeeringen verstrekt worden, dan verleend kunnen worden overeenkomstig de door hem vastgestelde regeling of ten gevolge waarvan uit keeringen gedaan kunnen worden in ge vallen waarin dit volgons de door hem getroffen regeling niet mogelijk is. Gevolg van het gebrek aan voldoen de medewerking zal zijn dat de steun- verleening vanwege 's Ministers Depar tement zal moeten worden ingetrokken, vóórdat de juiste tijd daarvoor gekomen zal zijn. De Minister verzoe'1 daarom de gemeentebesturen voor zoo re noo dig, voortaan hun volle medewerking wel te willen verleenen. De Minister zal reeds thans de Rijks subsidie in de koeten van steunverlee- ning intrekken voor die gemeenten wier besturen tot volle medewerking niet be reid blijken. Massa-ontslag. Aangezien de firma „La Bosa", v/h W. G. Boele Jr., te Kampen, niet in het bezit is kunnen komen van de benoodigde zegels, is aan 250 'werk lieden ontslag aangezegd. De vier organisaties in de Tabaksin dustrie te Deventer hebben een tele gram aan den minister gezonden, met verzoek om dringende maatregelen te nemen om zegels te doen toekomen aan de sigarenfabrieken der firma R. J. W. Hulscher, daar deze anders stop gezet zullen moeten worden. Men meldt uit Leiden: Na 19 weken slaking en, nadat verschil lende bemiddelingspogingen waren mis lukt, hebben eindelijk de werklieden van de Leidsehe Katoenmaatschappij den strijd opgegeven, daartoe geadviseerd door de hoofdbesturen van de Christelijke, R. K. en Neutrale organisaties. De werklieden zelf wilden liever nog doorzetten, doch tegen het advies van de besturen in te gaan zou hun de ondersteuning gekost hebben. Een poging door de besturen aangewend bij de Directie om de loonsverlaging van 10 pet. terug te brengen tot 5 pet., of om geleidelijk tot een verlaging van 10 pet. over te gaan, leed schipbreuk. De directeur tie verklaarde alleen geen rancunemaatre- gelen te zullen nemen. De Directie verklaarde levens echter, dat zij niet uit eigener beweging de fabriek kon doen openen. Hierover moesten Com missarissen worden geraadpleegd, ver schillende orders waren geannuleerd, nieuwe bestedingen niet binnen gekomen, zoodat er thans geen werk was. De organisaties zullen van de Directie nader bericht ontvangen of en zoo ja, wanneer het werk weer zal aanvangen. In het geheel werd aan de stakers een bedrag van f 31,000 uitgekeerd. De loonen bedroegen vóór de staking: plaatswerkers f 1920.50, wevers f 2225, drukkers f 2730, waar nu nog 10 pet. zou af gaan. Donderdag had in den R. K. Volks bond te Eindhoven een groote vergade ring plaats der sigarenmakers in ver band met het maken van senoritas voor de Spaansche regie. Men had geen be zwaar om te werken aan dit product, doch achtte het loon veel te laag en niet menschwaardig. Men kwam er te gen op, dat hier door werkloozen „Seno ritas" voor België werden gemaakt zon der Rijkssteun. Het hoofdbestuur ging er force majeure toe over. Men drong aan op kindertoeslag voor groote gezin nen. Hierover is met den minister van Binnenlandsche Zaken geconfereerd. Bij den directeur-generaal van den Arbeid is een conferentie aangevraagd om bereide tabak te verstrekken en dit zal Zaterdag of Maandag: ook b ijden mi nister van Arbeid bepleit worden. Het coll. contract kan, bij! dit werk niet gel den, volgens den minister. De directeur der arbeidsbeurs, de heer Lameij, zeide nogmaals dat invoerverbod van Duitsche sigaren absoluut noodzakelijk was. Alhoe wel een paar heethoofden, adviseerden om het werk neer te leggen, besloot men toch aan den arbeid te blijven. „-«■SESöBWa In deze dagen van gedwongen nietsdoen, hebben de journalisten tenminste nog een bezigheid, meldt de Haagsche correspon dent van de „N. R. Ct.". Zij zoeken naar Joffe. En zij zijn niet de eenige beoefe naars van dit vermaak. Allerlei autoritei ten zijn even belangstellend. Maar totnog toe zoekt men vergeefs. Men heeft reeds een Joffe opgediept, maar het was de verkeerde, De vorige week kwam in ons land een zekere prof. A. F. Joffe uit St, Petersburg, een bekend geleerde, die op grond van de beste aan bevelingen uit onze wetenschappelijke wereld was toegelaten, om aan een con gres te Utrecht deel te nemen. Hij was niet de befaamde sovjetman werkelijk niet. De komst van den sovjet- Joffe was echter gemeld van een kant die volmaakt onverdacht schijnt. Leden van een delegatie, die alle reden hadden om hem te kennen, zooals de Rotterdam mer zijn Witte Huis kent, hadden hem op reis naar ons land, en ook nog binnen onze grenspalen, herkend. Er viel dus nauwelijks aan te twijfelen, dat wij in één week twee heeren Joffe te bezoek had den gekregen. Het is merkwaardig, dat door dit samen- trefien nog niemand op de gedachte schijnt gebracht, dat een verwisseling van persoon kon bestaan door de gelijk luidendheid van naam, en dat wij feitelijk maar één Joffe tot onze gasten kunnen rekenen. Men moet echter erkennen, dat de kans op een vergissing van de be doelde delegatieleden niet heel groot is. Het vruchtelooze, van de jacht op den „echten" Joffe heeft natuurlijk een aantal geruchten in de wereld gebracht, waar onder ontegenzeggelijk heel geestige in vallen zijn. Een gerucht, het meest triviale en voor de hand liggende, zedt, dat Joffe verbor gen wordt gehouden in het buitenhuis van een vermaard Hollandsch handelsmagnaat, den heer Kr. Een ander gerucht weet te vertellen, dat hij eergisteren te Amster dam heeft onderhandeld met een En- gelsch diplomaat, lid van de Engelsche delegatie. Dan weer wordt zijn verblijl hier in verband gebracht met de Italianen. Het verhaal is ingewikkeld. De Russen zouden spijt hebben, het verdrag met Italië verworpen te hebben, en een man hebben gezonden, om de breuk weer te herstellen. Met deze zaak zou de zending van Joffe in verband staan. De meest ge compliceerde geschiedenissen moeten deze bewering staven. Vandaag vroeg ik, schrijft de correspon dent, een van de chefs van een delegatie, die ook al met Joffe te Amsterdam moet hebben onderhandeld, naar de waarheid van dit bericht. De groote man keek mij onschuldig aan, en antwoordde met de tegenvraag: Hoe zouden wij te Amster dam met Joffe hebben kunnen onder handelen. Hij zit toch immers in Den Haag? Het was mij niet geheel duidelijk, in lefd werdl BVeel richtingen ik mis- Er heeft zich nu een kongsie gevormd van ondernemende Fransche en Ameri- Kaanschc journalisten, die Joffe laten zoeken met politiehonden, welke op pe troleumlucht zijn afgericht. Intusschen is Michael Levidof, de secretaris der Russische delegatie, uit Londen te Scheveningen aangekomen. Van het tijdstip van aankomst der Rus sische delegatie wist hij niets. Hij had er ook memandal van gehoord dat Joffe in het land was zeide hij. Dat leek hem ook heelemaal niet waarschijnlijk. Maar later werd verteld, dat een van zijn eerste vra- Tnff k-V". aa,nkomst geweest was of Uit Overijsel wordt geschreven: a den schitterenden bloei van den Mei doorn in de lente is deze in het Oosten van ons land zoo veelvuldig voorkomende struik, bijna overal gebruikt als 'erfafstui- ing, geteisterd door een runsennlaag. Eerst is de kleine rupsensoort, die hier en daar aan het werk is. vrij bescheiden op getreden, doch spoedig daarop werd deze insectenschade in alle Mei- of hagedoorn- strniken en -hasen opgemerkt. Geen b'aad- jc is er aan gebleven en de struiken, overdekt met een prijs spinsel, staan nu armelijk, zonder den gewonen dichlen, groenen tooi. door de vraatzucht der klei ne aanvallers die zich nog bij millioenen tiissehen de kaalgevreten twijgen op houden. Er valt op dit oogenblik weinig teeen deze rupsenplaag te beginnen. Gelukkig tast de rups. hier aan 't werk, slechts spo radisch in de buurt stand ander loofhout en vruchtboomen aan. Afdoende hulp kan alleen worden ge bracht door den natuurlijken vijand der rupsen, de sluipwesp, die zich bij het voorkomen van een rupsenplaag snel pleegt te vermeerderen. De sluipwespen verwonden de rups met haar legboor en leggen in de wonde een eitje, waaruit zich een pootlooze larve ontwikkelt. Deze larve spint zich in en uit de cocon ontslaat het volkomen insect. Op deze wijze wordt de rupsenplaag spoedig tot staan gebracht. Daar, waar de rupsen nog pas sedert kort voorkomen, kan men haar een ver dere ontwikkeling van haar aanval belet ten door besprenkeling der struiken en de omgeving daarvan met kalkwater. Evenwel, de rupsen zijn zoo legio, dat dit bestrijdingsmiddel vrij schamel schijnt. Ongetwijfelt dient er thans hierbij op nieuw aan te worden herinnerd, hoe roeke loos het is, om struikgewas, waarin de insectenetende vogels gaarne nestelen, on doordacht op te ruimen. Waar veel vogels verblijven, kan een rupsenplaag zeer moei lijk uitbreken,, althans niet in die mate, als thans in het Oosten des lands met den Meidoorn het geval is. J De timmermansknecht H. M., te Heen- vliet had eenigen tijd verkeering gehad met een zekere mej. S. te Nieuw Helvoet. Deze was afgemaakt door hem, zeer ten onge- noege van haar. Van Woensdag- op Don derdagnacht is deze laatste te voet van Nieuw-Helvoet naar Heenvliet geloopen, is daar door het raampje van de W. C. de woning van de ouders van H. binnenge drongen en het kamertje, waar haar ge wezen verloofde sliep, geslopen. Door het rumoer echter dat zij daarbij maakte, was genoemde H. wakker gewor den, en tot zijn niet geringe verbazing zag hij daar een vrouwengestalte, welke zich over hem heen boog en den inh|ud van een fleschje in zijn mond trachtte te gie ten. De politie heeft haar ingerekend. Op krachtige wijze wordt de malaria in Amsterdam bestreden, onder leiding van den Gemeentelijken Gezondheids dienst. Het stilstaand water en de slooten rondom Amsterdam die naar schatting een totale oppervlakte hebben van 570.000 vierkante meter, wordt „geparaffineerd", d.w.z. op het water wordt paraffine ge goten. Reeds is ongeveer drie kwart van al het water met deze vloeibare paraffine bedekt, welke vloeistof dcode- lijk is voor de larven van de malaria muggen. Vroeger gebruikte men creoline, om de larven te dooden, doch het ge volg was, dat de visschen dood gingen en ook de planten. Bovendien was de creoline in veertien dagen tijds weg gezakt. Paraffine blijft maanden lang drijven. Visschen en planten blijven leven, de eenden zwemmen er lustig door heen, en zelfs kunnen de koeien uit de ge- pariffineerde plassen drinken. Voor de larven der muggen is de paraffine echter doodelijk: waarom is nog niet bekend. Thans worden ook eenige vijvers van het Vondelpark onder handen genomen, welke dicht bij de huizen liggen. Andere maatregelen zijn het verdelgen der muggen, zelf, die vooral in paarden- koeien- of geitenstallen, of op zolders aata de overzijde van het IJ on in Sloten bij duizenden te vinden zijn. In één paardenstal zijn b.v. 33.000 muggen gedood. Zij wordetn gewoonlijk met den stofzuiger gevangen. In woningen ge schiedt de muggenverdelging me'; bakken of glazen, waarin watten in petroleum gedrènkt liggen, en die op lange stokken bevestigd zijn. Met succes zijn deze mid delen aangewend, vooral in de buurten, waar de m liria-gcvvbn v e v ld g zijn. Waar de Gezondheidsdienst, ouder lei ding van dr. Ringeling, zoo actief op treedt is het ook noodig, dat het publiek meewerkt in den strijd tegen de malaria mug. Ten einde op dit gebied meer kennis te verspreiden, houdt thans dr. Leopold, speciaal aan den Gezondheids dienst toegevoegd, in verschillende buur ten der stad lezingen, waar blijkens de opga; ou het aanta' mi!a ia-^evil'o i groot is. Men meldt aan de „Tel." uit Harli.n- gen: Nadat Woensdagmiddag om 6 uur het werkvolk naar huis was gegaan, sloegen de vlammen uit het dak van de pannen- fabriek (eigenaar de heer Vermeulen te Leeuwarden) in do onmiddellijke' nabij heid v de stad aan de Trekvaart gelegen. Dadelijk waren er drie motor spuiten aanwezig die volop water gaven. Vlak naast do fabriek wonen twee huisgezinnen, di9 hun woningen moes ten ontruimen. De brand zat in de turf, die opgestapeld was in de daarvoor be stemde bergplaats vlak bij den oven. Het geheele gebouw werd vernield. Be- lendonde huizen kregen veel waterscha de. Verzekering dekt de schade. Persoon lijke ongelukkon kwamen niet voor. De verschillende arbeidersorganisaties hebben het voorstel van de Directie der Fransch-Hollandsche Oliefabriekea Calvé Delft te Delft, tot verlenging van den werktijd aanvaard. Voor het continu-be- drijf wordt de 47-urige werkweek en voor de overige groepen de 48-urige ar beidsweek ingevoerd. Ter gelegenheid van de gewestelijke uitvoering van het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiek Verbond op 1 en 2 Juli te Hoorn zullen o.m. een op tocht en uitvoering worden gehouden van pl.m. 1000 schoolkinderen en 2000 andere deelnemers. Voorts vermeldt hot programma een uitvoering, taptoe, eero- avond, reünie, concerten, vuurwerk en bal. Te Vlissingen is Donderdagmorgen in de St. Jacobuskerk een gedenkplaat ont huld ter nagedachtenis van de 14 te Vlissingen wonende Belgische soldaten, die in den oorlog voor hun vaderland vielen. Vcor de onthulling werd een H. Mis opgedragen, en daarna hield de Wel- Eerw. heer J. van der Sman, kapelaan te Amsterdam, vroeger te Vlissingen, een rede, waarin hij herdacht wat de over ledenen voor hun vaderland hebben ge daan. De kerk was mooi versierd en verschillende autoriteiten en vele der Bel gische inwoners van Vlissingen, onder wie verschillende oudstrijders woonden de plechtigheid bij. (Msb.) Op Dinsdag 13 Juni j.l. hield de Algemeene R. K. Landbouw-Bedi'ii fs- DE RUSSEN. Een te 's-Gravenhage ontvangen te legram bevestigt het bericht, dat de Russische delegatie op haar reis naar Den Haag de treinaansluiting te Berlijn gemist heeft, zooiat zij eerst Zondag middag ,per Holl. Spoor in de residen tie wordt verwacht. Naar wij vernemen zou de delegatie alsdan per eleotri-c'ien trein aan het station naar Scheveningen waar zij in het Oranje-Hotel intrek zal nemen doorreizen. DE JOURNALISTEN NAAR LEIDEN. Over het uitstapje naar Leiden wordt uit Den Haag gemeld: Men maakte een rondgang door de stad en bracht bezoeken aan het Raad huis de Pieterskerk en de Universiteit Na de wandeling werd het gezelschap ontvangen door Sijthofl's Uitgeversmaat schappij, waar de heer en mevrouw Frent- zen de journalisten ontvingen. Aan de damei werden bloemen aangebeden, en iedere gast ontving een boekje. De heer Frentzen noemde het een voorrecht de vertegenwoordigers van de buitenlandscho pers te mogen ontvangen. De heer 0. D. Wesseling dankte na mens de journalisten voor de goede ont vangst. Do vertegenwoordiger van Reuter, mr. Emett, sprak eenige woorden van dank, waarbij hij bet betreurde, dat eenige En gelsche collega's niet aanwezig konden zijn in verband met de aankomst van de Russische delegatie. Bij het aanbieden van ververschingen werden dronken uitgebracht op de bui- tenlandsche pers en op den heer en mevrouw Erentzen. Na een bezoek aan de zetterij en aan een tentoonstelling van Sijtboff's uitga ven, vereenigden allen zich weer in de ontvangkamer waar de heer Frentzen ieder een exemplaar van „Le3 Pa.ys-Ba3 au vingtième siècle" aanbood. Tegen 1 uur ging het gezelschap daarna aan boord van een boot, voor een tochtje naar de Kagerplassen. Ge durende dezen boottocht werd een oud- n! raad, onder voorzitterschap van Prof. L. van Aken, Ord. Praem., en onder gi'oole belangstelling zijne jaarlijksche Algemeene Vergadering te Utrecht. In zijn openingsrede drukte de voor zitter er zijne groote voldoening over uit, dat de Algemeene Landbouw-Be- drijfsraad te midden van de vele ruïnes op sociaal-economisch terrein nog on verzwakt overeind staat en standvastig doorwerkt. Het jaarverslag bewijst dit afdoende. Wel zijn er nog geen groote dingen tot stand gebracht, nog zijn we steeds doende onze denkbeelden te verbreiden in eigen kring en daar buiten, maar alleen reeds het feit, dat wij voortbestaan en voortwerken, is van groote beteekenis, omdat wij op die wijze een levende schakel blij ven tussciien nu en de toekomst. Als het bedrijfsleven in ons land weer in gunstiger omstandigheden zal zijn ge komen, zullen ook de anderen, wier strevingen naar de bedrijfsorganisatie in de door ons voorgestane richting verflauwden, den losgelaten draad weer opvatten en ons voorbeeld weer volgen. Spr. wekt ten slotte op tot voortdurend werken, om met ons stre ven steeds beter resultaten te be reiken. I Het jaarverslag, uitgebracht door den adj -secretaris, Mr. H. van Haias- tert en He rekening en verantwoording over 1921 werden vervolgens goed gekeurd. Daarna werd de begrooting voor 1923, sluitende op een totaal van f 1800, vastgesteld. Naar aanleiding van een voorstel van den Landbouw-Bedrijfsraad van den L.T. B., werd besloten aan het bestuur de voorbereiding op te dragen van de bestude^riug van een tweetal onderwerpen, nauw verband houden de met het loonvraagstuk in den land bouw: de trustvorming op het gebied der suikerbereiding en zuivelbereiding en de wettelijke r egeling van het pachtcontract. Voor wat liet laatste betreft, zal overleg worden gezocht met den bestaanden Centralen Pacht- raad van den Nederl. Boerenbond. Uit de vergadering werd de vraag gesteld of er in de volgende legisla tieve periode iets te verwachten was van de verwezenlijking der gedachte van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie en of de Algemeene Land bouw-Bedrijfsraad in die richting iets zou kunnen doen. Er ontspon zich nu een levendige gedachtenwisseling, waarbij gewezen werd op het feit, dat het nu definitief vastgestelde R.-K. Staatsprogram klaarblijkelijk de pu bliekrechtelijke bedrij fsorganisatie voorstaat (of Hst. VII: Onderwerpen van algemeen maatschappelijk belang, punten 2, 3, 4 en 5) en dat ook de Nederl. Boerenbond in zijn advies in zake wijziging en aanvulling van het R. K. Staatsprogram, uitgebracht aan den Algemeenen Bond van R. K. Rijks- kieskringorganisalies, uitdrukkelijk op neming adviseert van het punt: „Be vordering der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie' Ten slotte sprak de vergadering eenstemmig en met den meesten nadruk de verwachting uit, dat in de aanstaande periode van wet geving, zoowel door de Regeering als door de volksvertegenwoordiging, ten spoedigste stappen zullen worden ge daan om te geraken tot de verwezen lijking van die punten uit liet R. K. Staatsprogram, welke de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie betreffen. Daarna kwam aan de orde de be spreking van het rapport van de Stu diecommissie, ingesteld tot bestudee ring van: a) de grondslagen van het arbeidsloon in den landbouw, b) op neming van kapitaalrente in de ex ploitatierekening van een landbouw onderneming en c) de instelling van een Documentaticbureau voor den landbouw. De Commissie was samen gesteld uit de heeren Pater Mr. Dr. Borret S.J., voorzitter; A. J. Loer akker (werknemer); J. Pijnacker (werkgever); Mr. H. van Haastert, se cretaris. Na eenige discussie werd het voorstel gedaan, om, nu de voorzitter verhinderd was deze vergadering bij te wonen, het rapport aan te houden tot de volgende algemeene vergade ring. Daartoe werd eenstemmig be sloten. Na de pauze kréég de heer A. J. Loerakker, voorzitter van den R. K. Landaróeidersbond en onder-vooflzit- Hollandsch ontbijt aangeboden. Men an kerde bij de Vereeniging „de Kaag", waar de gasten tochtjes konden maken in motorboot of zeilvaartuig. j Op de terugreis vertolkte de heer Wes-* selirfg weer aller gevoelens van erken telijkheid over den goed geslaagden dag. Hij .gaf daarbij de verzekering dat alle deelnemers zeer waren ingenomen met de ontvangst. De heer van Spall dankte voor deze woorden. De gasten vertrokken daarop per tr ia naar Den Haag, waar zij ten half zer. ven. waren teruggekeerd. DE ZITTING VAN ZATERDAgX Men meldt uit 's-Gravenhage, dat Za terdagochtend alleen de commissie voot. de schulden zitting had. De besprekin gen waren zeer geheim. Het officieel* communiqué zal geen andere mededee- ling bevatten dan dat de sub-commissia' voortging met haar werkzaamheden. DE VEILIGHEID DER RUSSEN. De Sovjetregeering zou behalve pas-' faciliteiten ook een speciale bewaking voor hare vertegenwoordigers hebben ver zocht te weten van de Duit-che gren zen tot den Haag en een voldoende be waking tijdens hun verblijf aldaar. Da Nederlandsche regeering zou hebben be sloten dit verzoek van de hand te wij zen, aangezien er volgens hare in zich-' ten geenerlei noodzaak bestond, I speciaal voor de bo'.sjewistische delega tie een afzonderlijke regeling te tref-! fen. De Neierlandsche regeering heeft dan ook voor de aankomst der Russen, diej vermoedelijk niet Zaterdag doch Zondag zal plaats hebben, geenerlei speeia'-V maatregelen getroffen. 1 ALS AANKNOOPINGSPUNT. ^^Sv Men meldt uit 's-Gravenhage aan het: „Hbld.", dat de Russische delegatie een pers-attaché zal aanstellen om als aan- knoopingspunt .te dienen tusschen haar en de vertegenwoordigers van de pera in Den Haag. ter van den R. K. Landbouw-Bedrijfs raad, gelegenheid, een vierttd door, hem ingediende stellingen in te lei den en te verdedigen. Na eenige ge-; dachten wisseling werden de stellingen,' behoudens wijziging op een enkel punt, zonder hoofdelijke stemming aangenomen en door de vergadering tot de hare gemaakt. De stellingen) luiden .1 Wil de Vereeniging, zoowel van' werkgevers als van arbeiders, de haan toegewezen taak behoorlijk kunnen] vervullen, dan is het noodig, dat allc.\ betrokken werkgevers en -arbeiders tob die vereeniging toetreden (en dus niet! door bijkomstige omstandigheden daar-j van worden afgehouden), elkanders! organisatie steunen en de uitbreiding ervan zooveeel mogelijk bevorderen^ 2. iWaar de voornaamste directe maatschappelijke taak van bovenbe doelde vereenigingen is: den socialen vrede te bewaren en te bevorderen^ daar is het al vanzelf spekend, daS hierbij het feit, of de arbeiders in? het groot- of kleinbedrijf werkzaam! zijn, of zij ter plaatse in groote ofwel! kleine getale aanwezig zijn, of de af«j stand tusschen patroon en arbeider,! groot of klein is, niet van doorslag gevende beteekenis is. 3 3. Een der middelen om den! socialen vrede te bewaren en te be vorderen en als voorbereiding tot dienen tot een naar R. K. Geest in«j gerichte bedrijfsorganisatie, is de Col-J lectieve Arbeidsovereenkomst, zoodafc' op alle plaatsen, waar R. K. patroon^! of arbeiders het landbouwbedrijf uitj oefenen, een Collectieve Overeenkomst, dient te worden afgesloten. 4. Als het dus eeen maatschappelijk! belang is, dat overal Collectieve OverI eenkomsten worden afgesloten, mits gaders beide groepen vereenigd zijn,1 moet met de daarvoor passende mid-i delen bevorderd worden, dat tot dia, groepen behoorende personen zoal spoedig mogelijk in hun respectieve! lijke vereenigingen worden ondergej bracht en is het meer bjjzonder aid taak van den Algemeenen R. K. Land! bouw-Bedrijfsraad te achten, waar mo gelijk, zulks te bevorderen en alles! wat de organisatie van deze groepen] of een dezer groepen zou kunnen), belemmeren, met alle middelen, waar- over hij beschikt, tegen te gaan. Daarna werd nog van gedachten; gewisseld over het werkprogram voor, 1923, waarop de intensieve propagan da de belangrijkste plaats inneemt en' o. m. ook als punt voorkomt: de be studeering van omvang en oorzaken der werkloosheid in den landbouw,; en de middelen tot bestrijding ervan.] Toen sloot de voorzitter de ver- gadering, nadat hij nogmaals allen bad opgewekt, hun beste krachten to) blijven geven aan het welslagen onzer, beweging, die ongetwijfeld een gun stige sociale uitwerking hebben zou. f Voor de rechtbank te Dordrecht hoeft terecht gestaan de administrateur van de katholieke „Nieuwe Dordtsche Cou rant", wien ten laste was gelegd, dat hij tijdens de Dordtsche Algemeene Win kel-etalage-tentoonstelling te Dordrecht opzettelijk de eer en den goeden naamt van Joan Louis Pisuisse en van Jeanne Jacoba Gilliams zou hebben aangerand» door in bedoelde courant van 24 April' te doen opnemen een voor bedoelde per sonen beleedigend stuk. De schrijver be treurde het, dat de D. A. W. E. Tl er zulk een cabaret opt na hield, hij keurde, het vertoonde af, gewaagde van walge lijke klecding der soubrettes en schreef! verder dat Pisuisse zich daaraan metI zijn repertoire aanpaste, waarmee hijjl zijn reputatie bij het fatsoenlijke pu-J bliek verknoeide. I Vrijdag deed de rechtbank uitspraak.. De administrateur der „Nieuwe Dordtsche Courant" werd vrijgesproken van de ten laste gelegde beleediging van Pi suisse en mej. Gilliams. Het geïncrimineerde stuk beoogde slechts critiok' en was niet gesteld in bewoordingen met krenkend karakter voor genoemde personen. De civiele eisch tot schndeyftrgqpdinflj wQfd msio aiüQwczen. y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6